Commissie-Generaal naar Indië vertrokken Zuivering van Medan „Een overeenstemming beteekent unicum" Actie tegen terroristen op Zuid-Celebes WEERBERICHT Ned. Belgisch financieel accoord Met een enkel woord 85ste Jaargang MAANDAG 6 JANUARI 1947 No. 25974 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J^W Henny. Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J' Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 VAN KOUD NAAR WARM. Nagewuifd door tallooze familieleden en vrienden, die de koude en het vroege uur getrotseerd hadden, zijn gistermorgen om half 7 in een tempe ratuur ver beneden het vriespunt de drie leden der Commissie-Generaal met hun secretaris, twee adviseurs en secretaresse in het ïndiëvliegtuig NL 309 der K.L.M. van Schiphol naar het warme Indonesië vertrokken. Onder de tallooze aanwezigen, die prof. W. Schermerhorn en de he eren Max van Poll en F. de Boer uitgeleide deden, wa ren o.m. als vertegenwoordigers der Par tij van den Arbeid voorzitter Koos Vor- rink. het Indonesische Kamerlid N. Pa- dar en de heer S. Posthumus, eveneens lid der Tweede Kamer, aanwezig. Voorts nam daar namens den minister-presi dent diens secretaris, de heer H. G. Her mans, en de secretaris-generaal van Overzeesche Gebiedsdeelen, de heer A. Kiveron, afscheid van de commissiele den. Deze worden, zooals bekend, verge zeld door mr. P. Sanders, secretaris der commissie, de heeren mr. C. C. J. Maas- sen en dr. J. Samkalden, adviseurs, be nevens de secretaresse, mej. J. A. A, Lenderink. Bovendien zal zich in Caïro kolonel Abdoel Kadir, adviseur van den Luitenant Gouverneur-Generaal met zijn echtgenoote bij het gezelschap voe gen. TOEKOMST ONZEKER. In een vraaggesprek met een ANP.- verslaggever zeide prof. Schermerhorn o.m.: „De toekomst is onzeker, maar wanneer de gehoopte overeenstemming wordt bereikt, beteekent dit een uni cum in onze historie. Dat op zich zelf teekent al de groote moeilijkheden, die overwonnen moeten worden. Wij zijn niet de eenigen, die met dit soort moeilijkheden hebben te kampen." In dit verband zeide prof. Schermer horn, dat hij niet verantwoordelijk zou willen zijn voor de politiek, zooals die op - het oogenblik in Indo-Ohina wordt ge voerd. Wat de te bereiken overeenkomst betreft, zal in de eerste plaats van de beslissingen afhangen, die de Indonesiërs zullen nemen. Aan de opdrachten, die nog aan de instructie voor den C.-G. worden toegevoegd en waarover prof. Schermerhorn zich niet wenschte uit té laten, wordt nog gewerkt. „Welke invloed zal de radio-rede van Soedirman naar uw méening op de be sprekingen hebben?" „Die rede moeten wij niet al te ernstig nemen," luidde het antwoord. „Boven dien ben ik over de berichtgeving niet al te gerust. Soms zijn de berichten, die ons in dit soort gevallen bereiken, niet heelemaal waar en soms zelfs heelemaal niet waar." Hoe lang de C.-G. in Indië zal blij ven staat uiteraard nog niet vast. „De practijk heeft .wel geleerd, dat een regel matig contact met de regeering nood zakelijk is en we zullen dus wel niet al te lang weg blijven." Over de uitbreiding der C.-G., die door de Commissieleden zelf is verzocht, kan thans nog niets naders worden gezegd. Ten slotte zeide prof. Schermerhorn: „Als er geen complicaties komen, dan dan zullen wij de overeenkomst' tee kenen. Wij zijn gemachtigd dit te doen zonder eerst overleg te plegen met de regeering. Mochten deze zich wel voordoen, dan ligt het houden van ruggespraak voor de hand." TWEE KEER VERTROKKEN. De heeren Van Poll en De Boer waren zeer gereserveerd in hun uitlatingen. Zij gaven zeker geen blijk van pessimisme over de komende gebeurtenissen, al meenden ook zij, dat er nog moeilijkhe den zullen moeten worden overwonnen. De nog te benoemen leden ter aanvul ling der C.-G, zullen naar het zich laat aanzien, spoedig na hun benoeming eveneens naar Indonesië vertrekken. Om 6.15 uur werden do reizigers per bus naar het vliegtuig vervoerd, dat ter eere der C.-G. niet bij de startbanen, maar in de beschutting van een der nieuwe hangars gereed stond. Enkele minuten na half zeven nam de ma chine haar aanloop en lichtte gezag voerder Steinbeck haar van den grond. Een kwartier later keerde het toestel op het vliegveld terug, omdat de z.g. koers- tol «de automatische piloot) een kleine afwijking vertoonde. De passagiers na men opnieuw hun intrek in het restau rant, waar zij tot kwart over zeven bij een bleven. Toen was de storing verhol pen, waarna het vliegtuig om 7.25 uur voor de tweede keer en ditmaal definitief koers zette naar Cairo. Mutaties in de Marineleiding. VICE-ADMIRAAL J. W. TERVjTJTELEN GAAT HEEN. Er zijn eenige belangrijke mutaties in de top van de marineleiding be kend gemaakt. De belangrijkste daar van is de eervolle ontheffing als chef van de marine-staf van Vice-admi- raal J. W. Termijtelen. Hij wordt als zoodanig opgevoW dqpr schout bij nacht jhr. E. J. van Holthe. Verder treden af de vlag-officier van de hoofdafdeeling personeel, schout bij nacht J. W. G. van Hengel en de vlag officier van de hoofd-afdeeling materi eel, schout bij nacht P. J. Feteris. Zij worden resp. opgevolgd door de kapi teins ter zeer H. C. W. Moorman J. J. C. C. Bennik. Bij de marine-staf is voorts aangesteld als sous-chef kapi tein ter zee jhr. H. A. van Foreest. Hij volgt kapitein ter zee P. Rouwenhorst op, die belast is met de functie hoofd der opleidingen, welke tot dusverre werd waargenomen door kapitein ter zee Bennik. Kapitein te zeer G. B. Salm de Nederlandsche waarnemer bij de atoombomproeven van Bikini, gaat heen als hoofd van den inlichtingen dienst en is bestemd voor de functie van onder-commandant der zeemacht in Nederlandsch-Indië. De leiding van den inlichtingendienst wordt thans tij delijk waargenomen door luitenant ter zee I. K. Schilp, Een woordvoerder van het Nederland sche leger heeft verklaard, dat sinds Donderdag de militaire maatregelen ter verzekering van de veiligheid van Medan en het vliegveld aldaar voltooid zijn. Alle gebieden binnen een omtrek van 2 km. om Medan, waar het volks leger en de TRI mortier- en artillerie stellingen hadden, zijn nu gezuiverd. Deze acties kostten den Nederlanders twee dooden en twee gewonden, terwijl de Republikeinen aanzienlijke verliezen leden. Onder de dooden aan Republi- keinsche zijde bevinden zich minstens 2 Japanneezen. Tijdens de acties heeft de Nederlandsche territoriaal en troe pencommandant. kolonel P. Scholten, de frontlinie onder hevig vuur geïnspec teerd. Te Palembang hebben Nederlandsche troepen eenige gebouwen, waarin Re publikeinen zich gevestigd hadden, ge zuiverd. Te Semarang heeft een Nederlandsche patrouille zonder verliezen een troep van ongeveer vjjmg man, die in Neder- landsch gebied was binnengedrongen, verspreid. Te Soerabaia is een Nederlandsche patrouille in de omgeving van Grissee, door 25 lieden met twee machinegewe ren aangevallen. In den Zuidelijken sec tor moest een bende met mortiervuur verdreven worden. Een militaire waarnemer heeft het volgende overzicht van zijn bevindingen in Zuid Celebes gegeven: In deze streken domineert het beeld van tienduizenden van de bevolking, in gedeeld in patrouilles, die op eigen ver zoek hecht samenwerken met het KNIL tegen de terroristen. Het was ontroerend te hooren hoe districts- en kamponghoofden, die be wogen verklaarden, dat zij thans, nu de KNIL-trocpen optreden tegen deze terroristen en misdadigers, voor het eerst na weken het door zorgen ver moeide hoofd ter ruste kunnen leg gen. Zij werkte mede bij het verzamelen van de bewijzen voor de afgrijselijkste bestialiteiten die door de terroristen zijn gepleegd, zooals het vermoorden van zwangere vrouwen, en hun kroost, om dat een ver familielid „in dienst was van de Nica". De militaire autoriteiten beschikken over tallooze schriftelijke bewijzen, waar uit blijkt hoe de kamponghoofden om bijstand van de militairen verzoeken en om toestemming de terroristen met eigen middelen te vernietigen. Bij de uitvoering' van de zware taak viel vooral op de opmerkelijke hand having van de ijzeren discipline bij de KNEL-troepen en de zelfbeheer- sching der manschappen. In Tel Aviv werden duizenden perso nen onderzocht in de speurtocht naar de ontvoerders van majoor Britt, een van de meest recente excessen van de troebelen in Palestina. Een burger moet zich fouilleering laten welgevallen. AANHOUDENDE STRENGE VORST. De Bilt verwacht tot morgenavond: Langzaam afnemende doch tijdelijk nog krachtigen Oostelijken wind. Geleidelijk wat toenemende bewol king, voornamelijk in het Zuid- Westen van het land, doch nog geen sneeuw van beteekenis. Voort durend strenge vorst. 7 Januari. Zon op: 8.07 uur; onder: 16.05 uur. Maan op: 16.14 uur; onder 8.45 uur (8 Januari). Het is morgen volle Maan. Hoogwater te Katwijk aan Zee: 3.10 uur voorm. en 3.35 uur nam. Radiografisch bestuurbaar vliegtuigmodel. PROEFNEMING NOG NIET TOEGESTAAN. Twee leden van de RijswijkVoor- burgsche luchtvaartclub, de heeren J. Smits en P. van der Valk, hebben een vliegtuig-model geconstrueerd, dat radiografisch bestuurbaar is. Het toe stel, dat een vleugelwijdte heeft van 2.80 meter en dat 1.95 meter lang is, is uitgerust met een eenlampsontvanger, welke reageert op een op den grond staand zendertje. Door de impulsen, welke de ontvanger van den zender krijgt, worden relais bediend, die op hun beurt weer contact maken met de drie electromotoren, die in het vlieg tuigje zijn aangebracht. Een der elec- tro-motoren dient voor het hoogteroer, de tweede voor het richtingsroer, ter wijl de derde de gashandle van het ben zine-motortje bedient. Dit benzine-mo- tortje, dat de propeller in beweging brengt, heeft een capaciteit van 1/3 pk en een toerental van 7000. Twee batterijen, die eveneens in den romp van het vliegtuig zijn aangebracht, zorgen voor de ontsteking. Ondanks al le instrumenten, die de radiografische besturing mogelijk maken, heeft het toestel, dat vervaardigd is van balsa- en grenehout en dat bespannen is met zijde, een gewicht van ongeveer 6 kg. De beide bouwers hebben alle instru menten, zender en radio-ontvanger, als mede het benzine-motortje, zelf ge bouwd, waarmee zij ongeveer een jaar bezig zijn geweest. Zij hebben hooge verwachtingen van de machine, die zij als het ideaal van den vliegtuigmodel bouwer beschouwen. Naar zij mede deelden, koesteren zij geen recordplan nen met het vliegtuigje, doch zoeken zij uitsluitend naar de grootst moge lijke zuiverheid in de radiografische be diening. Tot hun leedwezen kon de ma chine nog niet het luchtruim kiezen, omdat de hiervoor benoodigde zendver gunning, welke bij de PTT is aange vraagd, nog niet verleend is. Zij heb ben evenwel goede hoop, dat hun mo del binnenkort den luchtdoop zal kun nen ondergaan. RIJTOER VAN H.M. DE KONINGIN. H.M. de Koningin heeft Zaterdag morgen een rijtoer gemaakt, waarbij Zij om, Schellingwoude, Ransdorp en Durgerdam bezocht. De Vorstin onder- i hield zich hier enkele malen met dorps bewoners. Nederlandsch-Poolsch handel sa cc oord. WEDERZIJDSCHE UITVOER VAN 30 MILLIOEN GULDEN. In November werden te Den Haag onderhandelingen met een Poolsche delegatie gevoerd over een nieutf han- delsaccoord, welke hebben geleid tot het onderteekenen van een handels- en betalingsovereenkomst, die op 1 Janu ari j.l. in werking is getreden. Hethan- delsaccoord voorziet in een wederzij d- schen uitvoer ter waarde van ca. 15 millioen gulden per jaar. De Poolsche export bestaat o.a. uit steenkool, ka toenen weefsels (voor Indië), ijzer en artikelen van ijzer, zink, zinkwit, kali- zouten, glas, werkkleeding, gras- en klaverzaden. De Nederlandsche export- lijst bevat o.m. Philipsproducten, tin, rubber, chemische- en pharmaceutlsche producten, laboratorium-apparaten, werkpaarden, fokvee, haring, koffie en cacao. Nog werd een additioneel protocol geteekend, meer in het bijzonder op het gebied van scheepsbouw, havens en waterwegen, dta Polen de mogelijk heid geeft van aankoopen tot een be drag van 30 millioen, te verrekenen met Poolsche steenkolenleveranties ver deeld over drie jaar. Hierdoor zal de omvang van het handelsverkeer van voor den oorlog belangrijk worden over schreden. 200.000 ASTHMA EN BRONCHITIS- PATIËNTEN. Sanatorium aan Noordzeekust? In hoel Terminus te Utrecht werd op gericht de vereeniging „As-bron" tot be hartiging der belangen van asthma- en bronchitispatiëntenHet aantal van deze patiënten in ons land wordt op 200.000 geschat. Het ligt in de bedoeling zoo mogelijk een sanatorium te stichten aan de Noordzeekust en een in het Oosten of Zuiden des lands, voorts om onderling woningen te ruilen voor het observeeren van den invloed van luchtverandering. Verder wil men vooiTichting geven om trent geneesmiddelen- en -methoden, inzake kwakzalverij enz. Aan een commissie, bestaande uit de heeren M. J. van Ginhoven (De Steeg), E. R. Wigboldus (Groningen) en G Voet «Bloemendaal) werd opgedragen: het ontwerpen van statuten en huishoude lijk reglement. Gecoördineerde politiek ten aanzien van Duitschland. Besprekingen, welke Zaterdag op het ministerie van Buitenlandsche Zaken té Brussel tusschen de Neder landsche en Belgische economische en financieele experts zijn gehouden, hebben tot resultaat gehad, dat een oplossing is gevonden voor de moei Ujkheden, welke voor Nederland op de Belgische kapitaalmarkt bestonden, De Nederlandsche en Belgische de legaties hebben een accoord bekrach tigd, dat nog Zaterdag aan de onder scheidene ministers van Financiën werd voorgelegd. Op grond van deze overeenkomst zal de Belgische Nationale Bank, na goed keuring, onmiddellijk weer overgaan tot het verstrekken van credieten in Belgische valuta aan Nederland, wel ke waren uitgeput. Deze nieuwe rege ling zal duren tot 1 Juni 1947, waar na een geheel nieuw verdrag tot stand zal komen. Van Nederlandsche zijde namen aan de besprekingen deel de minister van Buitenlandsche Zaken, C. G. W. H. ba ron van Boetzelaer van Oosterhout, de Ned. Ambassadeur te Brussel. E. Ph, baron van Harinxma thoe Slöoten, de secretaris-generaal van Financiën, mr. H. L. s' Jacob, de directeur van de Ned, Handelsaccoorden, de heer D. P. Spie renburg, en de adviseur van Financiën, prof, F. A. G. Keesing. Tezelfdertijd vond op het ministerie van Buitenlandsche Zaken een bespre king plaats in zake het Dyitsche vraag stuk. Hieraan nam van Nederlandsche zijde deel jhr. mr. H. L. F. C. van Vre- denburch, hoofd van de afdeeling Po litieke Zaken van het ministerie van Buitenlandsche Zaken. dr. M. Hirsch- feld, adviseur van den minister van Buitenlandsche Zaken en de heer dr. H. R. van Houten, ambassaderaad te Brussel. De Belgische minister van Buiten landsche Zaken, Spaak, deelde den journalist mede, dat de vertegenwoor digers der beide landen van gedach ten hebben gewisseld over de houding, die zij zullen aannemen bij de behan deling van het Duitschc vraagstuk te Londen, en dat zij in dit opzicht hun In Amerika leg! men zich ten bate van civiele en militaire doeleinden toe op de ontwikkeling van de raket-techniek. Hier ziet U een fabriek, waar radiogra fisch bestuurbare raketten worden vervaardigd in seriebouw. BINNENLAND, Het telefoonverkeer tusschen Neder land en Polen is met ingang van 27 Dec. 1946 heropend Zaterdagmorgen om 8.16 uur vertrok de Douglas DC-4 PN—TAP „Paramaribo", gezagvoerder Wlttkampf, voor de 3e extra vlucht naar Zuld-Afrika. Aan boord be vinden zich 43 passagiers, terwijl het toe stel 1127 kg. bagage. 464 kg. vracht en 270 kg. post meevoert. O.a. vervoert de „Paramaribo" een pakket van 31 kg., In houdende penicilline en verder een gToo- te hoeveelheid bloemzaden. Nabij de grens der gmeeente Baarle- Nassau hielden controle-beambten een bellewagen aan om fle passagiers te kun nen fouilleeren. Bij het openen der ach terdeuren bleek de chauffeur echter op veevervoer overgeschakeld te zijn. In de kleine ruimte was nl. geen mensch te be speuren. Zij werd in beslag genomen door twee paarden, welke men frauduleus wil de uitvoeren. Het gebeurt dikwijls, dat bil Belgi sche arbeiders, die dagelijks op en neer reizen om In ons land te komen werken, bil controle flinke partijen boter gevon den worden. Dezer dagen namen de grens beambten onder Poppel (N.Br 300 pond boter van een aantal dezer arbeiders ln beslag. Naar aanleiding van het bericht waarin de vermoedelijke heropening van den bootdienst VlissingenHarwich aan- gekondigd werd. kunnen wij thans mede- deelen, dat er om technische redenen vooralsnog geen sprake kan ziln van een hervatting van dezen passaglersdienst. i Ook zouden de Nederlandsche spoorwe- I gen, om redenen van exploitatie, hun medewerking aan een dienst Vlissingen Harwich nog niet kunnen verleenen. De mond- en klauwzeer, die kortge leden In Mexico is uitgebroken, heeft tal looze landen tot bewijzen van medeleven gebracht. Prof. Klelstra, de Nederlandsche ge zant te Mexico, heeft aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken meegedeeld, dat Nederland onmiddellijk 2.000 liter vaccine kan leveren, voldoende voor de behandeling van 100.000 stuks vee. en veterinaire specialisten ter beschikking van Mexico wil stellen. De parlementaire commissie voor West-Indië zal op Woensdag as. per KJj.M.-toestel naar Paramaribo vertrek ken. De reis loopt vla Rio de Janeiro De commissie zal op Zondag 12 Januari te Paramaribo arriveeren. BUITENLAND. Tijdens ongeregeldheden in Pola. de vroegere Italiaansehe marine-basis, ziln 2 burgers gedood en 12 gewond geraakt, ter wijl 4 politle-agenten eveneens verwon dingen hebben opgeloopen. In een Silezlsche mijn is brand uit gebroken. ten gevolge waarvan 25 mijn werkers om het leven ziln gekomen. De Brltsche minister van brand stoffen en energie Shlnwell heeft op een vergadering van milnwerkers verklaard, dat naar zijn meening de werkweek van vijf dagen voor mijnwerkers in zicht was. Het Zwitsersche federale bureau voor arbeid en industrie heeft een ver dere beperking van het gebruik van elec- triclteit aangekondigd. Men neemt aan, dat de vele bran den, die den laatsten tild in Saksen (Sov jet-zone van Duitschland) ziln uitgebro ken, het gevolg ziln van sabotage. Een beloonlng van 100.000 mark ls uitgeloofd voor inlichtingen die lelden tot de arres tatie der schuldigen. Admiraal Osami Nagano, voormalig chef van den generalen staf van de Ja- pansche marine, die een aanval op Pearl Harbor beraamde, is in een ziekenhuis te Tokio overleden, Eind Januari zullen op grond van een zoo juist genomen besluit va"5 den raad der Arabische Liga de Arabische landen afgevaardigden naar Londen zen den om deel te nemen aan de conferen tie inzake Palestina. Het kabel-schip Karla van de Great Northern Telegraph Company, ls om streeks Nieuwjaar in de Flnsche Golf op een miin geloopen, aldus verluidt uit Kopenhagen. 16 personen, o.w. de kapi tein. worden vermist. 28 andere werden gered. De Karla mat 1.143 ton. De Italiaansehe communistische par tij telt 2.166.448 leden. De Sovjet-ambassade te Washington heeft uitlevering gevraagd van Alekseef, een vroegeren employé van den sovjet- russlschen handelsattaché in Mexico. Alekseef, die zich aan verduistering van sovjetfondsen zou hebben schuldig ge maakt. zou zidh ln de V.S. schuilhouden. Naar radio Rome gisteravond mede deelde, is maarschalk Pétain, die zich op een eiland voor de kust van Bretagne in Ballingschap bevindt, ernstig ziek. Hij zou een longkwaal hebben. Een Braziliaanseh vliegtuig ls in de Amazonerivier gestort. De 6 inzittenden kwamen om het leven. Op aandrang van verschillende zlj- den heeft de Spaansche regeering beslo ten de doodstraf, waartoe drie republi keinen waren veroordeeld, niet uit te voeren, aldus het Argentijnsche blad „Epoca", welks directeur eveneens bij Franco geïntervenieerd had. Veldmaarschalk Mllch en lt.-gene- raal Warlimont hebben protest aangetee- kend tegen het feit, dat zij ontslagen zijn als krijgsgevangenen. Zij zijn twee van de tien Duitsche generaals, die thans geen krijgsgevangenen meer zijn doch burger geïnterneerden ln de gevangenis bil het Neurenbergsche gerechtshof. De voorzitter van de selectiecom missie voor immigranten in Zuld-Afrika, generaal de Villlers. zal een bezoek bren gen aan België, Groot-Brittannlë. Italië, Nederland, Noorwegen en Zweden, In Eire zal op 18 Januari het brood gerantsoeneerd worden. Het rantsoen zal ongeveer 6 pond brood per persoon per week bedragen. De Italiaansehe minister van lucht vaart maakt bekend, dat vliegtuigen van alle landen voortaan over Italiaansehe gebied mogen vliegen. Tegen 16 voormalige rechters, offi cieren van Justitie en functionarissen van het Nazi-ministerie van Justitie, die ln Neurenberg gevangen zitten, is een akte van beschuldiging Ingediend. De eenige. die ontbreekt op de 111 st van beklaagden. Is Otto Thlerack, minister van justitie, die verleden Jaar October zelfmoord gepleegd heeft. Van welingelichte zijde te Londen verluidt, dat Bevin tegen het einde van deze maand aan de Vereenlgde Staten, de sovjet-unie en Frankrijk zou voorstellen langs dlplomatieken weg voorbereidende besprekingen te voeren over de toekomst van de Italiaansehe koloniën. Ten gevolge van gebrek aan steen kool en electrischen stroom zullen alle lndustrleele inrichtingen ln Oostenrijk hun bedrilf moeten onderbreken tot twin tig Januari aanstaande, uitgezonderd de bedrijven voor de voedselvoorziening. politiek zullen coördineereru Tevens is van de bijeenkomst der ter- schillende deskundigen gebruik gemaakt eenige kwesties te bespreken, die de commercieele overeenkomst tusschen beide landen betroffen. De heer Spaak was van meening, dat op dit gebied thans vrijwel alle moeilijkheden zijn op» gelost. Met betrekking tot het finan cieele probleem verklaarde de minister, dat ook hiervoor een oplossing gevon den is. De ministers van Financiën der beide landen zullen hieraan evenwel nog hun goedkeuring moeten hechten. Prof. F. A. G. Keesing, de adviseur van het Nederlandsche ministerie van Financiën, verklaarde na afloop der on derhandelingen, zeer voldaan te zijn oyer de bereikte resultaten. „Geluksdag" voor 15 kinderen KONINGIN WAS ALS EEN WARE MOEDER Onbevangen, zooals slechts kinde deren kunnen zijn. maar toch niet ge heel zonder schroom, betraden 15 kin deren, die als slachtoffertjes van den oorlog liefderijk zijn opgenomen door de Stichting Kinderhuis „Wees een zegen" uit Amsterdam, de voor vol wassenen al indrukwekkende gangen van het Koninklijk Paleis op den Dam te Amsterdam. De oudste onder hen was 15 jaar, de jongste 2. Allen waren in hun Zondag- sche plunje gestoken en droegen Oranje. Voor 15 hulpelooze kinderen, velen uit de Jordaan, verwaarloosd tijdens den oorlog of door tewerkstelling van ou ders aan hun lot overgelaten, opende zich onverwacht niet alleen de deuren van het paleis, maaar ook de deuren van een Koninklijk hart, dat van onze Vorstin. In den waren zin des woords heeft H.M. de Koningin deze van den ondergang geredde kinderen, die ech ter nimmer de zegen van een ouderlijk huis zullen kennen, als een moeder ont vangen en onthaald. De directeur der Stichting, de heer Dijkstra, vertelde na afloop: „Wij allen waren getroffen door den geweldigen eenvoud, waarmede de Koningin ons heeft ontvangen. Zij "heeft tusschen ons in om den tafel gezeten en met de kin deren gepraat. Zij was een ware moe der voor hen allen". HULDIGING VAN DEN HEER A. PLESMAN. Op Woensdag a.s. te 10 uur v.m. zal de heer A. Plesman, president-directeur der KLM. door het KLM-personeel in de cantine van het hoofdkantoor Raam- weg 90 Den Haag, gehuldigd worden ter gelegenheid van zijn eere-promotie tot dr. honoris causa in de technische wetenschappen welke dien namiddag om 14 uur in de Westerkerk te Delft zal plaat-s hebben. De rede van Soedirman GÉÉN OPROEP TOT STRIJD? In een Zaterdag gehouden radiorede heeft de Indonesische minister van De fensie nadrukkelijk verklaard, dat de radiorede van Soedirman door velen ten onrechte was uitgelegd als een oproep tot den strijd. „Ik kan niet nadrukkelijk genoeg zeggen, aldus Sja- rifoedin, dat dit onjuist is." „De republikeinsche regeering is niet voornemens wapengeweld te gebruiken en zal daarin ook nooit toestemmen." Spr. bracht de woorden, die president Soekarno onlangs gesproken had, in her innering: „Laten wij het conflict op vreedzame wijze oplossen, want dan al leen kan een beslissing over hetgeen hier gejieurd is genomen worden." DE WEG VAN DEN VREDE. In zijn Zaterdag te Djogja gehouden rede heeft mr. Sjarifoeddin verder o.a. de vervanging van de geallieerde troe pen door de Nederlanders besproken. Toen was het voor de Republiek het oogenblik, aldus Sjarifoeddin, om zoo duidelijk mogelijk haar houding te bepa len. „Wij waren overtuigd," vervolgde Sjariffoeddin, „dat de Nederlanders zich anders zouden gedragen dan de Britten en dat zij, zoo noodig met wapengeweld, het oude gezag zouden willen herstellen, werden toen overgehaald tot het voeren van besprekingen om te trachten het ge schil vredelievend op te lossen en gin gen accoord met wapenstilstand. Niet alleen op het gevechtsterrein, doch ook op ander terrein deden zich misverstan den voor. Intusschen werd het accoord van Linggadati gesloten. Bij de Ne derlanders kan men naast het streven van progressieve elementen ook de ac ties van „accoordverwerpers" opmerken." Sjarifoeddin noemde in dit. verband het werk van den Nederlandschen legervoor- liohtingsdienst. Over de kwestie-Buitenzorg zeide Sja rifoeddin nog, dat mogelijk van republi- keinsohe zijde hier onjuist is opgetreden, doch dat men in elk geval den weg van den vrede had willen bewandelen. Prof. Westra tot 12 jaar veroordeeld. De Bijzondere Raad van Cassatie deed heden uitspraak in de zaak tegen prof. mr. H. Westra, die wegens hulpverlee ning aan den vijand door het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage is ver oordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf. Zoowel de veroordeelde als de Pro cureur-Fiscaal waren van deze uit spraak in cassatie gegaan. De Procureur-Fiscaal bij den Bijzon- deren Raad van Cassatie elschte toen 15 jaar gevangenisstraf. De Raad ver oordeelde heden prof. Westra tot 12 jaar met aftrek van voorarrest van 7 Mei 1945 af. De Raad overwoog o.m. dat Westra geen figuur was van zoodanige be teekenis voor het landverraderlijk streven van de N.S.B., dat hem de zwaarste straf zou moeten worden opgelegd. Mede gelet op den leef tij* van prof. Westra heeft de Raad aan leiding gevonden, den duur der straf te verkorten.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1