EN DE MEESTERDIEF Papier-situatie is slecht Er komen slechts weinig grondstoffen uit Zweden Is uw Radio defect? is .ooi in se Aanvankelijk waren de vooruitzich ten voor de productie en het verbruik van papier voor 1947 betrekkelijk gun stig. Zweden had ons vrij positieve in dicaties gegeven, dat de Nederlandsche papierindustrie over 1947 zou kunnen rekenen op minstens dezelfde hoeveel heid grondstoffen als in 1946 was gele verd. Bovendien mocht verwacht wor den, dat de Zweedsche productie van cellulose en houtslijp (momenteel rond 60 procent van het vooroorlogsche ge middelde) over 1947 nog wel zou stij gen. Extra leveranties boven het vast gestelde contingent waren dus niet on mogelijk. Van Nederlandsche zijde was, voort bouwend op de Zweedsche toezeggingen, voor dit jaar een productie-program ma opgesteld, dat ten opzichte van het voorafgaande jaar gunstig leek en waarbij voor sommige papiersoorten het vooroorlogsche niveau werd bena derd. Deze situatie Is echter vrij plotseling veranderd. Dezer dagen heeft de Zweed sche regeering de Nederlandsche ver tegenwoordigers te verstaan gegeven, dat zij op niet meer mogen rekenen dan de helft tot 3/4 van de hoeveelhe den grondstoffen, waarop oorspronkelijk was gezinspeeld. Mede door het groot tekort over de geheele wereld aan hout, arbeidskrachten en energie zijn de voor uitzichten op leveranties uit andere grondstof produceerende landen niet erg bemoedigend. Er zijn dienaangaan de nog handelsbesprekingen gaande, zoodat de juiste hoeveelheden, waar over onze papierindustrie dit jaar kan beschikken, nog onbekend zijn. Op het oorspronkelijk vastgestelde productie- programma voor 1947 zal voorloopig in ieder geval een belangrijke korting moeten worden toegepast. Hoe de onderlinge verhouding tus- schen de verschillende papiersoor ten zal zijn. maakt nog een punt van overweging uit, maar hoe deze verdeeling ook zal uitvallen, thans staat wel reeds vast, dat het te kort aan papier in Nederland ge durende 1947 nog grooter zal zijn dan in 1946. De uiterste zuinigheid in het verbruik van papier is dan ook een dringende eisch. De Nederlandsche papierindustrie be schikt over twee grondstoffen, die uit het binnenland kunnen worden betrok ken: stroocellulose en oud-papier. De pro ductie van stroo-cellulose is door ver schillende omstandigheden, onder meer door het gebrek aan chemicaliën, nog slechts gering. Met alle middelen wordt echter getracht deze productie op te voeren. In dit verband kan nog wor den gewezen op de pogingen tot uit breiding van de bestaande capaciteiten de plannen tot oprichting van nieuwe fabrieken. Uit den aard der zaak zal een persoonlijk effect van deze maat regelen pas na eenigen tijd (waar schijnlijk niet vóór 1948) voelbaar wor den, aldus deelt de persdienst van het ministerie van Economische Zaken ons mede. Nu ons land dit jaar over zeer onvol doende hoeveelheden buitenlandsche grondstoffen kan beschikken, wordt oud-papier een steeds belangrijker fac tor in het productie-proces. De Neder landsche papier-industrie kan per maand 9.000 k 10.000 ton oud-papier verwerken. De hoeveelheid die momen teel ter beschikking staat, Is echter niet grooter dan 4.500 k 5.000 ton per maand. Deze hoeveelheid wordt ln hoofdzaak verzameld door den offlci- eelen handel in oud-papier en kan uit die bron als een maximum worden be schouwd. Het ls daarnaast echter een dringende eisch, dat oud-papier in meerdere mate als grondstof voor de papierverwerkende industrie ter be schikking komt. Deze vermeerdering zal dus in hoofdzaak moeten worden geput uit de particuliere huishoudin gen. Aan de plannen tot een groot- schéepsche inzameling van oud-papier over het geheele land is reeds een be gin van uitvoering gegeven. Reeds nu wordt het publiek verzocht zyn mede werking te verleenen door al het oude papier, waarover beschikt kan worden, te bewaren. Elke hoeveelheid, hoe ge ring ook, moet ten nutte komen aan de papierfabrieken en daarmede de papier-voorziening van ons land. Ingezonden Mededeeling. Bel 24244 DE RADIOTECHNISCHE DIENST I.E.M.C.O. N.V., - NIEUWE RIJN 32 Repareert vlug, betrouwbaar, vakkundig AGENDA HEDEN. Stadszaal: Prop.-cabaret Hora, 8 u. n.m. Casino. Filmvoorstelling K. en O. „Dead End". 4.30 uur. Trianon. Filmvoorstelling K. en O. „Dead End", 4.45 uur. ZONDAG: Sohouwburg: Baron Kneut, 8 uur. MAANDAG: Schouwburg: Frlts Hlnsch Operette 8 u. Stadszaal: Zanguitvoering K. ei O. 8 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor .Altijd in mijn hert" (14 J.). Zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Overige dagen 2 30, 7 en 9.15 uur. Casino „Kinderen de baas' (Alle leeftijden). Zaït. en Zond. 2.30, 4.45, 7 en 0.15 uur. Overige dagen 2.30, 7 en 9.15 u. Lia0 „La ba-taille du rail" (18 J.). Zat. en Zond, 2.30, 4.30. 7 en 9.15 uur. Overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Trianon „Lente-parade (alle leeft). Zat. en Zond. 2.30, 4 30, 7 en 9 uur. Ove rige dagen 2.30, 7 en 9 uur. Kex „De lila domino". Zat. en Zond. 2.15. 4.15. 7.16 en 9.15 uur. Overige dagen 2 15, 7.15 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt ran heden middag 1 uur tot Maandagochtend 8 uur waargenomen door Apotheek Boek wijt, Breestraat 74, tel. 20552. Te Oegstgeest door: de Oegstgeester Apotheek. Wllhelmlnapark 8. tel. 26274. De Zondagsdienst der huisartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 2 urn- tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Van Bockel, de Graaff, Kors en Postel. Te Oegstgeest door dr. Flu ,tel. 22000. De K.L.M.-vlieger Evert van Dijk afgekeurd. Evert van Dijk, de bekende KLM-pi- loot, is afgekeurd voor den vllegdienst. Hij zal in KLM-dienst blijven. Evert van Dijk, die op 23 Mei 1893 te Delft werd geboren, werd 22 December 1921 gebre vetteerd. Hij trad op 1 Mei 1925 in dienst bij de KLM. Lang voor den twee den wereldoorlog was hij reeds een der luchtmlllionnairs der KLM en gezag voerder op de Indië-route. Over Van Dijk zijn vele „sterke" ver halen in omloop, waarvan sommige in enkele boeken over de luchtvaart .zijn vastgelegd. Wereldvermaardheid kreeg hij, toen hij, door Charles en Kingsford Smith als tweede piloot uitgekozen, met de VH-USU „Southern Cross", een 3-motorige Fokker F 7 (ro) op 24 Juni 1930 van Port Marnock in Ierland naar het vliegveld Harbor Grace op New Foundland vloog. Dit was toen de tweede vlucht van een vliegtuig van Europa uit naar Amerika. De eerste maal, dat het van Europa uit gelukte, op 12 April 1928, waren het Kohl en Fitomaurice, die den tocht met succes ondernamen. Evert van Dijk kreeg vele onderscheidingen voor bijzondere vluch ten. De nestor van de KLM-piloten, G. J. Geysendorfer, geboren 1 April 1892 te Sliedrecht. is eveneens herkeurd, even als de piloot Snitslaar. Beiden werden goedgekeurd. De uitslag der keuring van Geysendorffer was zelfs beter dan die van den laatsten keer. Geysendorffer is eveneens een wereld vermaard KLM-piloot, die o.a. in 1927 met den heer Van Lear Black in een Fokker F 7a, de HNADP, de eerste re tourvlucht AmsterdamBatavia uit voerde. in 1933 met den „Panderjager" een bijzondere postvlucht naar Neder- landsch-Indië maakte en in October 1934 met Asjes deelnam aan de Mel bourne-race. Het drama op de Lek bij Nieuw-Lekkerkerk. VOOR f. 500 HIELP JONGEMAN BIJ MOORDAANSLAG. De proc. generaal by het Haagsche Gerechtshof herinnerde gisteren aan een gebeurtenis, vele jaren geleden te Dordrecht voltrokken, toen als laatsten van dezen vorm van executie in ons land, twee mannen in het openbaar wer den opgehangen, en twee anderen twin tig jaar tuchthuis kregen, omdat zij ge probeerd hadden bij een liefdesaffaire iemand om het leven te brengen. Deze vergelijking had betrekking op het feit, dat de 21-jarige J. S. en 22-ja- rige A. den H., beiden uit Nieuw Lek- kerkerk, elk tot zes jaar gevangenisstraf waren veroordeeld, omdat zij geprobeerd hadden P. de Jong om het leven te brengen. S. had n.l. een verhouding met de echtgenoote van laatstgenoemde en op zekeren dag waren de twee verdaoh- ten op de Lek gaan roeien in gezelschap van de J., dien zij onder een voorwendsel hadden meegelokt Midden op de rivier, had men de J. een aantal slagen op het hoofd gegeven en hem toen overboord geworpen. Maar de J. klemde zich aan den rand van de boot vast, waarop de onverlaten hem op de handen sloegen en hem daarna nog den hamer nawier pen. Toch was de J. nog zoo goed bij zijn positieven, dat hij zwemmend den wal wist te bereiken. „Ik hield zooveel van die vrouw", al dus luidde de motiveering welke S. voor zijn daad -bij het Hof gaf, en den H verklaarde, dat hij voor zijn hulp f.500 zou krijgen. De vrouw, die de schuld van al deze ellende is, was door de rechtbank te Rotterdam eveneens tot zes jaar gevan genisstraf veroordeeld, omdat zij mede de plannen had doen ontwerpen, doch zij heeft in haar vonnis 'berust. De proc. generaal merkte op dat hier een misdrijf werd gepleegd, die men je gens een hond niet zou kunnen begaan. De justitie heeft hier de plicht naar be- hooren te straffen, hetgeen in eerste in stantie niet is geschied. De eisch luidde than tegen S. twaalf jaar en tegen den H. tien jaar gevangenisstraf. De raadslieden, mr. A. G. Marls en mr, B. Vos. beiden uit Den Haag, wezen op psychische afwijkingen, en voor S. werd eenSclemente straf gevraagd, ter wijl voor den H. een nieuw psychiaters rapport werd 'bepleit. Uitspraak over 14 dagen. Beperkingen inzake Indische salarissen worden opgeheven. Aneta meldt uit Batavia: De lt. gouverneur-generaal stemt in met het voorstel van den directeur van het Departement van Financiën, drs. L. Korthals, om met ingang van 1 Jan. I.1. alle beperkingen betreffende salaris uitbetalingen (krapgeld politiek) op te heffen. Drs. Korthals heeft verklaard, dat, ofschoon het prijspeil ongetwijfeld eenigszins beïnvloed zal worden door een grootere geldcirculatie, dit toch geen on rustbarende verhoudingen zal teweeg brengen. WEEKOVERZICHT. (Medegedeeld door het KNMI te De Bilt). Het machtige gebied van den hoogen luchtdruk over Rusland verplaatst zich nog iets in Zuid-Westelijke richting. De kern ligt thans nabij Leningrad met een luchtdrukwaarde van ongeveer 1050 millibar (788 millimeter). Daar de luchtdruk in het Middelland- sche Zeegebied verder daalde, ontstond over Midden en Oost-Europa een in kracht toenemende Oostelijke lucht- strooming, waardoor de koude lucht uit Rusland over de Noord-Duitsche laag vlakte in Westelijke richting naar ons land wordt getransporteerd. Ook de Bal- kanlanden worden wederom door de koude lucht overstroomd, waarbij de temperaturen overal belangrijk daalden. Zoo werden hedennacht de volgende temperaturen gemeld: Uit Zuid Rusland30. uit Roemenie —20. uit Polen18. uit de omgeving van Berlijn12. uit Tsjecho Slowakije 14, uit West-Dultschland8, uit Hon garije en Joego-Slavlë8, terwijl in de Povlakte nog steeds een vorst van on geveer 8 graden voorkomt, ten gevolge van nachtelijke uitstraling. De begren zing van de koude lucht passeerde in den loop van hedennacht ons land, waarbij de temperaturen langzaam daal den. Hedenmorgen om zeven uur wer den de volgende temperaturen gemeten: Groningen (vliegveld Eelde)4. Leeu warden—3, Den Helder—0, Vliegveld Twente3, De Bilt1, Schiphol1,Eind hoven—1, Maastricht (vliegveld Beek) —1, Gilze Rijen—1, Vlissingen—0. „De Willem Barendsz" ving een wahisch van 31 Meter De speciale verslaggever aan boord van de „Willem Barendsz." seint ons: Wij berin den ons nu sinds en kele weken in het eigenlijke vangst- gebied en hebben alle soorten weer al meegemaakt. Kon in kortelings slechts schrijven over ruw weer, storm en sneeuw, ditmaal is het een ongekend hooge temperatuur voor den tijd van het jaar en de streek, waar wij ons berinden. Het kwik is tot boven het vriespunt gestegen, het is prachtig weer, de zee is spie gelglad en om het schouwspel, dat zich voor onze oogen ontrolt zee. lucht, water, ijs te vergrooten, varen wij langs een kathedraal-ijs berg. Er is niets grootscher zou ik haast zeggen Oudejaarsavond was al even plechtig en gezellig als het Kerstfeest, maar nu werkte de temperatuur zelfs mee. Zoo even boven het vriespunt kun je je toch altijd gemakkelijker bewegen dan wan neer de snerpende wind, die van de ijs vlakten afkomt, om je ooren giert. Ook nu onderbraken wij den arbeid van 17 tot 24 uur en genoten wij weer wel iswaar in twee ploegen van het ge zellig samenzijn, waar vroolijke muziek ten gehoore werd gebracht en v/ederom de wijnglazen werden gevuld om op het middernachtelijk uur in het bijzonder een dronk te wijden op het nieuwe jaar. EEN PETEKIND GEBOREN. Er werden tal van telegrammen ont vangen, die we allemaal hebben be antwoord. Een heel bijzonder tele gram hebben we gezonden aan de vrouw van een der opvarenden, die bericht had ontvangen, dat hij va der was geworden. Het is onze vrind Ringelink, wiens zoon gedoopt werd met den toepasseljjken naam: Wil lem Barend. Voor zijn leven is de naam van ons petekind verbonden aan de reis va^ de „Willem Ba rendsz.". En nu nog even een kleine bijzonder heid: Maandag heb ik geluisterd naar een uitzending van den PCJ-zender, een wereldomroep. Nu, met recht een wereld omroep. want al moest ik mijn oor op den luidspreker in de radiohut drukken, gehoord heb ik hem. De uitzending was zelfs goed te verstaan. Intusschen gaat de arbeid onvermoeid en ononderbroken voort. De grootste walvisch, die we tot nog toe gevangen hebben, was 93 voet lang, d.l. ongeveer 31 meter. EEN BEZOEK AAN DE FABRIEK. Ik heb met den „fabriekschef", den heer Brunlk, een wandeling gemaakt door de fabriek, waar 16 kookketels en 16 afscheidingstanks onverpoosd in be drijf zijn. Het is er een vettige boel ge worden, die nauwelijks herinnert aan de betrekkelijk schoone ruimten, zooals ik die kende, toen ik het schip in Amster dam voor den eersten keer, nadat het met recht een walvischvaarder genoemd mocht worden, betrad. Op den grond, aan de buizen, overal vet, vet, vet En hier wordt gezweet en gesjouwd. An dere woorden drukken niet uit wat er aan boord gepresteerd wordt dag in dag uit, nacht in, nacht uit. Juist als we de ronde maken, is een aantal ketels vol en begint het verwer kingsproces onder 4 atmosferen druk. De trommel van den horizontaal roteeren- den kookketel gaat draaien In dien ketel wordt het spek gekookt onder stoomdruk: de zachte massa komt vervolgens in den separator (afschei dingstank) Als het proces hier is afgeloopen, wor den de looze resten gespuid en wordt de olie naar de z g. „settlingtanks" gedre ven, waar zich het eigenlijke bezinkings- proces afspeelt. Na tweemaal te zijn ge filtreerd, wordt de olie geleid naar de opvangingstanks ter afkoeling, om van daar naar het zuiveringshuis te worden gepompt. De laatste resten vuil. die er nog mochten zyn, worden daar verwij derd. De olie is nu klaar om in de schoo ne olietanks te worden opgeslagen, die Daar de luchtdruk in Spanje en Por tugal steeds verder daalde, en ook bij de Azoren vrij diepe depressies passeer den, is de luchtdrukverdeeling thans wederom gunstig -voor een vorstperiode van meerdere dagen, waarbij de tempe raturen geleidelijk lager zullen worden. haar weer overdoen aan de laaitanks. We kunnen 10.000 ton fabriceern en zullen dan moeten overladen in den tanker, dien we wachtende zijn ui; Am sterdam, en die op weg naar ons oe is. Ik heb ook mijn licht eens opgedoken bij onzen wetenschappelijken staf De heer Weltmann neemt op zijn laborato rium proeven op kleur en zuurgraad Hij stelt het opbrengstpercentage vast, zoo wel wat betreft het spek, de beenieren als het vleesch, en pas wanneer de best mogelijke kwaliteit is bereikt, ga& de traan geheel gezuiverd naar de liad- tanks. De heeren ir. L, de Waal, die o.a. belast is met de productie, en Brinïk, waren zeer tevreden over „de fabrek". Ook de buitenlandsche leden van de be manning spraken er hun tevredenheid over uit. Het leven aan boord is nu niet geirak- kelyk voor al degenen, die hier een tiak kregen toebedeeld. Het leven is lier „hard" en om het overdrachtelijk te zeggen: de „boter" wordt met zweet ie- taald. Dat overdenk ik. als ik bij een draaienden wijzer sta te kijken, die de verwerkte traan op weg naar de talks noteert. SPORT. Afgelaste wedstrijden. Alle korfbal- en handbalwedstrydei voor morgen zijn afgelast Ook alle hockeywedstrilden ztln afge last. Alle voor morgen vastgestelde wedstril den van den K.N VB, ziin afgelast. De programma's van 5 Januari voor alle dis tricten ziin verschoven naar 12 Januari. MOTORSPORT. Wedstrijdverbod voor motorrijwielen opgeheven. Als resultaat van veelvuldige bespre kingen in het kader van het nauwe contact, dat de Kon. Nederl. Motorwiel rijders Vereeniglng met de instanties in dit geval het ministerie van verkeer onderhoudt, is zij thans gemachtigd, door het directoraat van het vervoer, bureau wegvervoer, het volgende offi- cieele communique uit te geven. 1. Het wedstrijdverbod voor motorrij wielen wordt opgeheven op grond van overwegingen, verband houdend met het economisch gebruik van motorrij wielen, welke een handhaving van het verbod niet langer rechtvaardigen. 2. De wedstrijden, die onder auspiciën van de K.NM-V. moeten worden ge houden, behoeven ln den vervolge dus slechts de toestemming der KNMV en niet meer die der rijksinspecteurs van het verkeer c.q. van het ministerie van verkeer. 3. Wedstrijden, die op Zon- en feest dagen worden ge .uden, zijn tot na der order met het oog op het Zondags rijverbod bovei.dien nog onderworpen aan de toestemming van den rijksin specteur van het verkeer, in wiens district de wedstrijd zal plaatsvinden 4. Er wordt in dit verband gewezen op art. 21 van de motor- en rijwielwet, waarbij is bepaald, dat het verboden is, behoudens ministerieele ontheffing, op den openbaren weg wedstrijden te hou den met motorrijtuigen, of wel daaraan deel te nemen. Aanvragen voor zulke wedstrijden dienen te worden gericht tot den inspecteur-generaal van het verkeer, via de K.N.M.V. BILJARTEN Leidsclie Biljartbond Het programma van 6 tot 10 Januari luidt: 6 Jan. 3e klas; TOG 4DVH 2 5e klas: Drei Pottekens 3Carambal 4; De Valk 2Morschpoort 5; TOP 3 Spljkerbak 3; Vierkantje 2DVH 4. 7 Jan. le klas: TOG 2—TOG 1: TOP 1 Klein Rustoord; DVH 1Spijkerbak 1. Carambal 1UVS 1 3e klas: BOS 2—UVS 2; Vierkantje 1— Morschpoort 3; Morschpoort 2De Valk 1. 8 Jan. 6e klas: Morschpoort 7 Morschpoort 6: TOP 4De Valk 3; Spoortje 3OG 1; TOG 6—Drel Potte kens 4. 9 Jan. 2e klas: TOP 2Carambal 2; De Hoek 1Spljkerbak 2; BOS 1Drei Potte kens 1; Morschpoort 1Spoortje 1. 7e klas: Carambal 5Morschpoort 8; De Valk 5De Valk 4; UVS 3—Spijker- bak 4; Vierkantje 3TOG 7. 10 Jan. 4e klas: Morschpoort 4DVH 3; SpoortjeDrel Pottekens 2; Carambal 3 BOS 3; TOG 5De Hoek 2. FEUILLETON Roman door Winston Graham. id Ik had gehoopt, dat zij mijn werk zou den beschouwen als de gevaarlijke op dracht, die het in werkelijkheid was. Hadden zy misschien maar een zorge- looze houding aangenomen, alleen om mü niet kopschuw te maken? Hadden zij daarom gedaan, alsof dit werk een soort zaakje was zooals alle andere? Als dat zoo was,, dan hadden zy my niet om den tuin kunnen leiden. Maar na een tydje begon ik In te zien, dat mijn oordeel verkeerd moest zyn. Van één ding was ik sinds de ontmoe ting met deze beide mannen overtuigd; en deze overtuiging was zeer geruststel lend: geen van tweeën waren zy er het type naar om in geval van nood zich door hun zenuwen de baas te laten worden. Nog minder zou het lukken hen bang te maken en het moest niet be paald aangenaam zyn, met deze beide heeren in conflict te komen. HOOFDSTUK V. Den volgenden morgen was ik, niet zonder de onaangenaamste voorgevoe lens, maar toch prompt om elf uur, in de Fondamenta Vittorio. Zooals de naam al aanduidt bestond het gebouw uit een enkel blok huizen, dat aan een kanaal gelegen was. Aan de achterzijde keek het uit op een kleinen tuin, die by andere huizen behoorde, welke in een vierkant waren gebouwd. Op mooie da gen moest het een buitengewoon mooi uitzicht zyn. Maar op dezen morgen viel de regen by stroomen neer. Om niet al te nat te worden, was ik dus met een gondel gekomen, die my afzette aan een trap, waarop ik direct het cyfer 5 ont dekte. Ik wist dat het aanstoot zou geven als ik te laat kwam en liep daarom direct naar de deur, terwyi ik het meisje, dat opendeed, vroeg, of ik kapitein Bonini te spreken kon krijgen. Ja. de kapitein was aanwezig. Wien moest zy aandie nen? Signor Edmondo BotUu'i, pas uit Portugal aangekomen. Zy kwam direct terug. Of meneer Bottari zoo goed wilde zyn om te wachten. Zy bracht my in een prachtige vestibule met een marme ren trappenhuis in barokstyi. Ik stond een oogenblik de pracht van dit inte rieur te bekyken. Interesseert u zich voor beeldhouw kunst? Zenuwachtig draaide ik my om, en stond tegenover een man in een druk gebloemde, zyden kamerjas. Hy was meer dan middelmatig groot, had don ker haar, zwarte oogen en een fyne, bleeke huid. Hy had gemakkeiyk voor een Italiaan uit het Zuiden kunnen doorgaan en toonde neiging tot corpu lentie. Tusschen twee ryen opvallend witte tanden hield hy een lange siga- rettenpyp. Kapitein Bonini? Hebt u naar my gevraagd? Zyn donkere oogen keken arrogant, laatdun kend en vyandig. Ik bewonderde de versiering van deze balustrade. Het is werkelijk prach tig werk. Vroeg achttiende-eeuwsch. In den styi van de Trinitè. dei Monti. Wat verlangt u? Ik dreunde myn geleerd lesje af, aan gezien hy daar biykbaar op wachtte. Het is met grooten schroom, dat ik my tot u wend, signore. Door myn nicht Edda, die iriet uw zwager ic getrouwd, zyn wij verre familie van elkaar. Ik ben kort geleden uit Portugal gekomen, waar ik in den zijde-handel was. Het was myn bedoeling in het leger te gaan, maar gisteren ben ik afgekeurd. Ik dacht nu, dat er by den marinestaf misschien een betrekking als klerk voor my te vinden zou zyn. Onvriendelyk staarde hij my aan. Ik verbaasde my, waarom de ontmoeting op een zoo betrekkelyk openbare plek had moeten plaats vinden. Ik stelde mij voor, dat Bonini daarmede voor alle eventualiteiten gedekt wilde zyn. Wan neer hy voor den schynbaar onschul- digen toon van ons eerste gesprek ge tuigen kon aanvoeren, was dat voor hem zeer veilig. Hoe kunt u familie van Edda zyn? vroeg hy. Zy heeft nooit over u gespro ken. Haar moeder en de myne waren zuster. Haar moeder is getrouwd met een Rosselino en de mijne met een Bottari. Mijn familie woont altyd nog in de Via Montevecchio in Turyn, waar ik geboren ben. Het is by den staf van de marine geen verzamelplaats voor invaliden, zei hy grof, en ook niet voor klaploopers. U had verstandiger gedaan in Portugal te biyven. De man was blykbaar byzonder in zyn element, als hy zoo onvriendelyk kon zyn. Ik voelde, dat ik iets voor Italië moest doen, zei ik berouwvol. miu IM 9). „Het doet my genoegen te vernemen dat ge zoveel geld verdiend hebt, goede man!" zei Joris vriendelyk. „Geld verzoet het leven! Per aspera ad astra! zoals wy latinisten zeggen. Komaan, nu moeten we weer eens gaan Kom mee, mijn ventje! Goede middag, vrienden!" Panda volgde hem naar buiten en hy zag toen meteen, dat Joris een koffer tje in zyn hand had. „Wat is dat voor een ding?" vroeg hij kwaad. „Ho! Stop!" riep de waard in het café. ..Die vent vergeet te betalen!" „Waar is myn koffer?" riep de klant. „Hy heeft mijn koffer meegenomen! Hy is een dief!" „Politie!" schreeuwde de waard. „Ik zal de politie waarschuwen! Hy kan nog niet ver weg zyn!" Natuurlijk, natuuriyk. Dat willen wij allemaal. Wat kunt u? Ik kan typen en stenografeeren. Ik spreek ook Duitsch en een beetje Fransch. Ik ben tameiyk goed op de hoogte met alle mogelyke kantoorwerk! Dat is met zooveel anderen het ge val. Ik zal om u denken, Bottari, maar ik kan u niets beloven. Waar logeert u? In Hotel San Moisé. Goed. U moet me nu excuseeren. Ik heb het druk en moet nog een en ander afdoen. Hy ging naar de bsl. Het meisje, dat. my open gedaan had. kwam weer te voorschijn. Laat dezen meneer uit. Dank u, zei ik Ik hoop. dat ik nog van u zal hooren. Ik beloof absoluut niets. Neemt u rustig iets anders aan, als u daartoe ge legenheid krijgt. Het onderhoud was blykbaar afgeloo pen. Het was niet zoo gegaan, als men het had verwacht. Waarschijnlijk zou ik echter nog wel meer vernemen. Wacht nog even, riep hy, toen ik by de deur was. Hy kwam met ener gieke stappen, waaraan toch te bemer ken viel, dat. hij eenigszins platvoeten had. naar mij toe U zei toch. dat Duitsch spreekt? Jawel, meneer, heel goed zelfs. Zoudt u. als het noodig is, als tolk voor my kunnen optreden? Zeker, daarvan ben ik overtuigd. Zoo. in dat geval zou ik u voor ty- delyk wel een baantje kunnen aanbie den. Myn secretaris is op het oogenblik riek. Dat kan nog wel veertien dagen luren. Ik heb in Milaan belangrijke dingen te doen en heb dan iemand noo dig, op wien ik vertrouwen kan. Ik zal de zaak aan de admiraliteit voorleggen en probeeren of ik toestemming kan krijgen u tydelyk in dienst te nemen. Ik poogde er niet meer uit te zien als een geslagen hond en hem vol verwach ting aan te kyken. O, dat is byzonder beminneiyk van u. Ik dank u zeer. Sig nore. Het zal my een eer zyn voor u le mogen werken. Zijn gezicht werd er niet vriendeiyker op. Het was duidelijk, dat zyn gevoelens hem teveel beheerschten, zoodat het hem slecht gelukte de rol van edelmoedig familielid te spelen. (Wordt vervolgd) Ter overdenking VERWACHTING. Het kan haast niet anders of wy vei* wachten iets. Het is nu eenmaal mee Wanneer wy niets meer verwachten, het mensch-zijn gegeven om zoo te doen. dan hapert er iets aan. Dan wyst dat op een enstige storing, die zich weldra in al onze functies en verrichtingen doet gelden. Er bestaat allerlei soort van ver wachting. Wat wy hier bedoelen is dat soort van verwachting, dat verwant is aan de aroom, dat verbonden is aan het onbe kende, de groote gave en de groote ver voering. Wy herkennen deze verwachting, die dikwyls schuil gaat en bedolven wordt door allerhande practische aangelegen heden, uit onze vroege jeugd. Dat onbe stemde, da/t vage verlangen, dat corres pondeerde op een hoogere werkelijkheid, dat kon ons vroeger wat teruggetrokken maken. Dat dreef ons uit tot zoeken en vragen. Een zoeken en vragen naar on bekende wegen Misschien schreven we in dien tyd wel eens een gedicht. Of misschien hielden we een dagboek. By herhaling kwam er iets op ons toe, dat ons toefluisterde: „Dit is het nu, waar ge zoo langen tijd op gewacht hebt". Zoo verschenen ons de kunst, de groote en verhevene zoowel als haar kleinere zuster. Of de kennis, de prac tische, die in staat stelde tot beheer- sohlng van een vak, of de theoretische, die aanvankeiyk wijde verschieten deed opengaan. Of de liefde, die zoete ge heimen te ontsluiten wist. Toch kón en kan, ondanks kunst, kennis en liefde, die vage honger, dat onbestemde verlangen zich telkens weer doen gelden. Er is geen mensch die daar geen weet van heeft. Het hangt van vele factoren en om standigheden af hoe dit verlangen zich doet gelden. Het kan stormachtig wezen en zich keeren tegen het bestaande en verworvene, zoodat er „geen huis mee te houden valt". Het kan ook rustiger vormen aannemen, zonder dat het een aanval op de bestaande orde onder neemt. Maar het ls altyd vruchtbaar. Het behoedt voor versuffing en dood. Want inderdaad: een mensch die niets van deze verwachting in zich draagt is dood, hoe levendig hy zich ook moge voordoen! Herhaaldeiyk is de vraag gesteld, of de religie in staat is om op dit onbe stemde vragen en zoeken van een men- schenhart antwoord te geven. Natuuriyk is een neutraal antwoord op deze vraag niet mogeiyk. Wat het eerst onder het oog gezien moet worden is de vraag: „Waar komt ■dat oerverlangen van een menschen- hart vandaan? Hoe moet het wor den verstaan, als een biyk van gewoon menscheiyke teleurstelling, als een symptoom van verdrongen lustgevoe lens? Of als een soort helmwee, als een ongearticuleerd roepen en vragen van een kind naar den vader?" We staan met deze vragen voor een beslissing. En we aarzelen niet om hier een be slissing te nemen. We doen dat onder verwyzlng naar en aansluiting bij een woord van Augustinus: „Onrustig is ons hart in ons, o God, tot het rust vindt In U". M.a.w.: dit oerverlangen beteekent een vage herinnering, een trekken van den band aan den oorsprong Wanneer het waar is, dat religie beteekent: de band aan den oorsprong, dan zouden we dit oerverlangen religieus mogen noe men En dan zouden we ook mogen zeg gen: Geen mensch zonder religie. We gaan verder. Niet de religie, heel in 't algemeen, is bij machte om een menschenhart te vervullen. Dit te be weren zou strikt genomen beteekenen, dat het gevoel van den honger den honger zelf zou kunnen wegnemen! Religie be teekent in de eerste plaats niet een be zit, maar juist het tegendeel: armoede, leegheid, honger. Slechts Hy, naar wien de religie als een vaag teeken (soms als een vraagteeken!) heenwijst. is hiertoe by machte. Met andere woorden: het verlangen en vragen en verwachten waarop wij doelen is niet anders dan een vragen naar God. Is het teveel gezegd, wanneer we be weren dat deze wereld en deze tyd vól is van een vragen naar God? De vreugde van Kerst, die we, met het Oude jaar, niet van ons kunnen af schudden, is dat God Zelf tot deze we reld gekomen is. Dat Hy de volheid van Zijn Wezen ons ontsloten heeft in Zyn Zoon. Daarom 'behoeven wy niet langer van onzen honger te leven! Bethlehem beteekent: broodhuis. En dat zegt in ddt verband genoeg. BOKSEN. Luc van Dam naar Parijs. Naar wy vernemen zal Luc van Dam op 14 Janu ari a.s. te Parys boksen tegen An- nesade D:ouf, die nog in het begin van 1946 kampioen lichtgewicht van Frank rijk was. Wordt deze wedstryd door Van Dam gewonnen, dan zal hy over veertien dagen wederom te Parijs in een wedstryd uitkomen. Inmiddels heeft de Europeesche boxingassociation zich tot den promo tor van Van Dajn, Theo Huizenaar. ge wend, met de bedoeling Van Dam, even eens te Parys, om het Europeesche kampioenschap middengewicht te laten uitkomen tegen Cerdan. Deze wedstryd zou vóór 23 Januari moeten plaatsvin den. Aangezien dit door het contract met. Diouf onmogeiyk ls, zal er tusschen de twee Fransche organisaties overleg plaats hebben, teneinde te bereiken, dat de wedstryd tegen Cerdan tot Februari kan worden verschoven. DAMMEN. K.D.C. (Katwyk) De uitslagen van de door de Katw- Damclub K.D.C. ge speelde Bordenwedstryden 1ste Ronde zyn: 1ste klas: J. Freke—F. Spierenburg 11; j. Schone veldJ. Laven 20; H. KoelewynA. Schouten 0—2; G. v. d. WielG. Varkevisser 11; J. Böttcher J v. Elk 1—1; C. Durieux—A A. Vooys 0—2. 2de klas: J. Houwer—G. Knetsch 2—0; C. de Ruyter—C. v Dyk 20; A. BarnhoornC. Zandbergen 2—0. 2de Ronde 1ste klas: J. v. ElkC. Durieux 0—2; F. Spierenburg—A Vooys 20; G. Varkevisser—W. Böttcher 2—A. Schouten—G. v. d. Wiel 0—2; J. LavenH. Koelewyn 11; J- Freke J Schoneveld 20. 2de klas: A. v. Bee- lenJ. Boezaard 2—0; C. Zandbergen— G- Freke 2—0; A. HogewoningH. Koe lewyn 0—2; P. v. d- EykelA. van Delft 20; C. v. Dijk—A. v. Beelen 1—1. Overige partyen uitgesteld. BRIDGE Pavencompetltle V.O.G. Atungezlen de vlertallencomptltie niet ln alle klassen even lang duurt, is voor de reeds ult- geepeelde groepen een paren-oompetltle uitgeschreven, welke vier weken zal duren. De uitslag van den eersten wedstrijd ls: Groep Rood; 1. mevr Va-n Alphen mevr Vlugt 25y2 p.: 2. Ouwerkerkv. 4. Mey 241/j p 3. BlomBrokaar 211/2 p. Groep Groen; 1. echtp. Caro 22% P4 - 2. mevr. LichteKriek 22 p.; 3. 4. Wijngaardv. d. Meer 21% p.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2