Mannen van de Groote Oost hebben haast PANDA EN DE MEESTERDIEF Maar dr. Van Mook wilde eerst zekerheid Het Leidsch Dagblad Radio-programma Kerkelijk Leven Veilingomzetten in het Westland stegen tot bijna f 60 millioen. De omzetten van de twaalf veilingver eenigingen in het Westland. bedroegen in het laatste vredesjaar 1939 totaal der tien millioen gulden. Dezelfde vellingen hebben over het af- geloopen jaar een omzetcijfer bereikt van bijnazestig millioen gulden. Het is wel een zeer abnormaal bedrag dat bereikt werd; gedurende de oorlogs jaren steeg de omzet reeds sterk; in 1943 was deze tot f. 30.316.984 geklom men. Veilingen, zooals die te Poeldijk en Honselersdijk, welke onder normale om standigheden nog geen twee millioen omzet hadden, bereikten thans een cij fer van resp. rond f. 9 millioen en f. 7 millioen. De aanvoeren ter veiling zijn dit jaar wel zeer groot geweest; doch de abnor male prijsstandaard is toch wel de voor naamste oorzaak van het enorme om- zetbedrag. Dat sinds 1945 het omzetcijfer met nog plm. f. 15 millioen is gestegen, vindt me de oorzaak in de omstandigheid, dat ook alle producten nu ter veiling komen. Dat de verhoogde omzet, niet beteekent een gelijke verhoogde inkomsten voorde tuinders is te begrijpen. Niet alleen de sterk gestegen uitgaven, doch ook het feit dat men niet in staat is de bedrijven voldoende te onderhouden, oefenen een nadeeligen invloed uit op den gang van zaken. Passagiers van de „Weltevreden" waren boos. ZIJ MOCHTEN NIET NAAK BATAVIA. Aneta meldt uit Batavia: De passagiers van de „Weltevreden", die te Batavia thuishooren en vallen on der de groep van de z.g, „in Indië ge- wortelden", zijn te Tandjong Priok aan gekomen, maar waren zeer teleurge steld, toen hen werd medegedeeld, dat zij naai' Soerabaja moesten doorvaren, omdat Batavia een gesloten stad Is. Het ministerie van Overzeesche Gebiedsdee^ len had hen beloofd, dat zij naar Ba tavia konden terugkeeren. Men heeft echter geheel over het hoofd gezien, dat Batavia een gesloten stad is. Deze me- dedeeling gaf aanleiding tot felle pro testen en uitroepen van verontwaardi ging. De Indonesiërs van de „Weltevre den", van wie enige met Nederlandsche vrouwen gehuwd zijn, reisden voor het meerendeel naar Solo. Een vertegenwoordiger van de repu bliek ging aan boord om de reis voor te bereiden en den gezagvoerder Oosting dank te brengen voor de uitnemende zorgen, aan de Indonesiërs betoond. VERKEERSBEVEILIGING OP DE WEGEN. Naar aanleiding van een verzoek van de K.N.A.C. om ter beveiliging van het verkeer vooral bij duisternis en mist we derom tot het doen aanbrengen van bermplankjes langs de wegen over te gaan, deelden vele beheerders van Rijks wegen mede, dat voor zdoveel de huidi ge materialenpositie dit mogelijk maakt spoedig tot plaatsing van nieuwe berm planken langs de rijkswegen zal worden overgegaan. Aan de wegverbruikers wordt medewerking verzocht de berm plankjes te ontzien. Voor wat de pro vinciale wegen betreft, zullen de provin cies Groningen en Zeeland eveneens overgaan tot het weder doen plaatsen van deze plankjes. De provincie Fries land is van oordeel, dat bermplankjes weliswaar beter zichtbaar zijn dan kant- steenen, doch door aanrijding spoedig worden vernield; en dat zij den weg een minder fraai. n.l. druk, aanzien geven. Men geeft daar voorkeur aan kantstee- nen; bij wegen langs kanalen en in bochten kunnen volgens Gedeputeerde Staten van Friesland beter bermplank jes worden geplaatst. Ook de provincie Noord-Holland acht bermplanken niet wenschelijk. zoowel met. het oog op de kosten als uit aesthetische overwegin gen, maar zal alle zorg besteden aan de geleiding langs de wegen. WEEKOVERZICHT. Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt Het krachtige Russische hooge-druk- gebied breidde, ondanks de groote de pressie-activiteit den Atlantischen Oceaan, zich steeds verder in Zuidweste lijke richting over het Oostzeegebied, Scandinavië, Duitschland en het Noord zeegebied uit. Het is. in verband hier mede te verwachten, dat de vorst, welke reeds enkele dagen geleden juist tot over het Noord-Oosten van ons land tijdelijk doordrong, zich thans van het Noord- Oosten naar het Zuid-Westen over het land zal uitbreiden en later langzaam in beteekenis zal toenemen. De burgemeester had 30 costuums. DOOR BRAND VERRADEN. Ambtenaren van den C.C.D. te Alk maar hebben proces-verbaal opgemaakt tegen den burgemeester van het dorp Stompetoren (gemeente Oterleek), den heer J. Pos, wegens het voorhanden hebben van textielgoederen anders dan voor eigen gebruik. Vorige week werd de boerderij van den heer Pos, „De drie Koningshoofden" grootendeels door brand verwoest. Op den zolder werden o.m. 30 costuums, 4 winterjassen en ver scheidene andere textielgoederen ont dekt, gedeeltelijk door het vuur aange tast en voorzien van prijskaartjes ten name van den Alkmaarschen winkelier Cloeck. Tegen dezen laatste is eveneens proces-verbaal opgemaakt wegens het verzwijgen van voorraden, die bij de inventarisatie opgegeven hadden moeten worden. Den Haag rond de Jaarwisseling. OP ZOEK NAAR EEN BURGEMEESTER. (Van onzen Haagschen correspondent) In normalen tijd draait de ambtelijke machine rond Kerstmis en Nieuwjaar ettelijke toeren minder dan gebruikelijk: Departementen en Volksvertegenwoordi ging blazen wat uit van de ingespannen begrootingsbehandelingrijksinstellingen en bureaux, daarvan afhankelijk, ver ademen mee. Als men daar in de eerste dagen des jaars binnenstapte, kon het wel gebeuren, dat men vrijwel niemand op zijn plaats trof. Nieuwjaarswenschen werden gewisseld; toespraakjes gehou den; ververschingen rondgediend; de periodieke promoties druk besproken; en vooral in de hoogere regionen was men vol van de talrijke recepties, die nog tot diep in de maand wei-den gehouden. Natuurlijk is dat nu niet alles verdwe nen. Maar er heerschen op de bureaux in toenemende mate soberheid en effi ciency; en de ingespannen arbeid van regeering en parlement overladen het ambtenaren-apparaat met werk. De ach terstand moet worden ingehaald, den oorlogsgevolgen het hoofd geboden: de opbouw eischt den vollen inzet. Het is daarmede in de practijk nog niet tot de resultaten gekomen, die zoo hard noo- dig zijn. Ook Den Haag zelf kan daar over meepraten. De oorzaken daarvan zijn herhaaldelijk ln het licht gesteld. Maar de voorbereidende werkzaamheden zijn onverpoosd voortgezet en de ten toonstelling der Haagsche opbouwplan- nen van architect Dudok van Heel geeft daarvan getuigenis. Intusschen is de man, die daartoe den grootsten stoot gegeven heeft, burge meester De Monchy, wegens het berei ken van de leeftijdsgrens als hoofd der gemeente afgetreden. En zoo zitten wij met een vacature. Het is een der hoogste posten in het land. het burgemeesters ambt van Den Haag. dat hèei andere eischen stelt dar. dat in Amsterdam en Rotterdam, voornamelijk door zijn con tact met de diplomatieke wereld. Na tuurlijk zijn er lieel wat gegadigden, en even natuurlijk zijn er enkele geschikte figuren, die ec-hter weinig voor een be noeming gevoelen; er zijn supporters voor een bepaalden candidaat; en er zijn lieden, die met den vinger op de stem bus-resultaten den post voor een be paalde partij opeischen. In deze delicate aangelegenheid van raadplegen, polsen, onderhandelen, is het ongewenscht nu reeds namen te noemen. Men mag ver wachten, dat de belangen van stad en land boven persoonlijke en partijpoli tieke strevingen zullen praevaleeren. 1947 brengt vrij gedistilleerd. MAAR VERMOEDELIJK PAS IN OCTOBEBt Het opschrift zal wellicht velen en thousiast stemmen, meenend, dat de slij ter of winkelier hem nu weer minzaam zal verwelkomen met: „en hoeveel zal het wezen, meneer?" Zoover is het nog niet. Het alcohol rantsoen bedraagt deze maand zooals wij onlangs hebben meegedeeld 100 pet. op basis van den omzet van 1939. Februari wordt het percentage 115, en geleidelijk zal dit worden verhoogd zoolang totdat de distributie haar be teekenis verliest. Vermoedelijk zal dat in October zijn misschien wat vroeger, misschien wat later; doch in elk geval zullen we den volgenden Oudejaars avond vrij zijn te kooper. wat en hoeveel we willen. Nog even moed en den drankhandelaar te vriend houden!, zoo schrijft do „Nieuwe Crt.". Den Pasar, 15 December 1946. (Van onzen specialen verslaggever) Toen Cornelis Houtman in 1597 in In dië kwam. vond hij nergens een gast vrij onthaal, behalve op Bali Zijn be zoek aan Bali was het eenige lichtpunt in het sombere relaas van deze eerste reis. De uitgeputte bemanning knapte er heelemaal op en toen de vier sche pen na vele weken het anker lichtten, bleken twee leden van het gezelschap te zijn gedeserteerd, In Holland was, naast het vinden van den weg naai den Oost, de ontdekking van dit „pa radijs" een sensatie van den eersten rang. Maar het was ten slotte om de zoete winsten te doen, en specerijen vond men op Bali niet. Zoo raakte het paradijs in de vergetelheid, om pas ruim 3 eeuwen later opnieuw te worden ontdekt. Dit maal door de touristen, die Bali sinds 1930 als bijzondere attractie op de recla mebiljetten der reisbureaux zagen staan. De aanraking tusschen de eeuwenoude Hindoe-Javaansche cultuur, zooals die alleen op Bali was blijven bestaan, toen de elite van Oost-Java hier haar tce> vlucht zocht na de komst van den Islam, en die van het moderne Westen, is voor eerstgenoemde niet direct be vorderlijk geweest. De beroemde Balineesche schoone leerde haar bovenlijf bedekken, omdat dit volgens Westersche begrippen nu eenmaal zoo hoort. Jongelui zitten hout snijwerk te verkoopen bij, het moderne hotel, en vragen er behoorlijke prijzen voor in de Maleische (of, zooals het te genwoordig heet: Indonesische) taal, niet alleen omdat men hen anders niet verstaat, maar omdat zij zelfs geen Ba iineesch meer kennen. De jonge Baliër draagt een pyjama, bezit een electrische zaklantaarn en rijdt op een fiets. BALI IS EEN PARADIJS. En toch is Bali nog steeds een para dijs. De gedelegeerden van de Groote Oost, vertegenwoordigers van de Neder- landsch-Indische regeering, journalis ten, fotografen, PTT-menschen en ty pisten, die ruim 200 in totaal sinds eenige dagen het Bali-hotel be volken, zijn het er allen over eens. Wij kunnen er bovendien een beetje over oordeelen, omdat het wachten op den heer Van Mook voor de officieele ope ning der Den Pasar-conferentie gele genheid te over biedt voor het bekijken van volk en land. Men geniet al als de Douglas-DC3, vijf uur na het vertrek uit Batavia, boven Bali's Westkust komt. Omgeven door de diep-blauwe zee ligt daar een bergland, dat langzaam overgaat in uitgestrekte sawah's, waartusschen een groep kokos palmen plots een dorp veronderstellen doet. De kust is grillig en rijst vaak steil omhoog: goede havens zijn er niet. Van de door palmen omgeven vlakte, die als vliegveld dienst doet, brengt een auto u in een half uur naar Den Pasar, In Januari geen extra tabak. De verwachtingen In de rookerswereld zijn hoog gespannen. Dit jaar wordt het rantsoen geleidelijk opgevoerd tot het medio '47 verdubbeld zal zijn. Aanvanke lijk worden extra bonnen aangewezen, aldus de „N. Crt.". Het ligt. echter niet in het voornemen reeds deze maand extra bonnen aan te wijzen, zoodat onze hoop op Februari is gevestigd HAAGSCH POLITIECOMMISSARIS MET VERLOF. De Haagsche commissaris van politie, belast met de leiding van de recherche, de heer N. D. B.. heeft op advies van het hoofdcommissariaat verlengd Kerst- verlof genomen. Dit advies is gegeven, omdat tegen dezen commissaris een nieuw zuiverings- onderzoek is ingesteld, terwijl het ver moeden bestaat, dat zijn gedragingen in een bepaalde zaak tijdens de bezetting onjuist zouden zijn geweest, waardoor leden van illegale organisaties slacht offers van den Sicherheitsdienst zouden zijn geworden. In hoeverre dit vermoe den juist is kan, hangende het onderzoek door den procureur-fiscaal ingesteld en hangende dat ingesteld door de politie- zuiverlng, nog niet worden vastgesteld. Het advies om met verlof te gaan, het geen dus geen schorsing beteekent, is, naar wij vernemen, niet van justitie of zuivering uitgegaan. waar het door de KPM gebouwde Bali- hotel thans geheel is ingericht ten be hoeve van de conferentieleden met een eigen post- en telegraafkantoor, spe ciale telefoonverbindingen met Makas sar en Batavia, enz De conferentie tot vorming van den staat De Groote Oost alias Oost-Indo- nesië zou hier op 7 December geopend worden door den luitenant-gouverneur- generaal Dit ging niet door. daar het weinig zin had de nieuwe „negara" op touw te zetten zoolang het basis-accoord met de republiek nog in de lucht bleef hangen. Om de gedelegeerden, die niets voor uitstel voelden, echter niet al te zeer teleur te stellen, ging dr Hoven, algemeen regeerlngs-commlssaris voor Borneo en de Groote Oost. naar Den Pasar om hier op 7 December vast in- formeele besprekingen te openen. Men was hiermee al gauw uitgepraat. De mannen van De Groote Oost hebben haast en willen zoo snel mo gelijk hun staat in elkaar timmeren. Het is altijd de griet van de buiten gewesten geweest, dat hun belangen werden achtergesteld bü die van Java. En nu vreest men weer op het tweede plan te komen. Zoodat een der groote mannen van De Groote Oost, de Baliër Soekawati, betoogen ging, dat zijn staat niets te maken had met Linggadjati en gevormd moest worden onafhankelijk van de al- of niet-goedkeuring door Ne derland van het ontwerp-accoord met de republiek. Dit standpunt is natuurlijk bezwaar lijk te handhaven, daar het uiteindelijk gaat om de organisatie van de Veree- nigde Staten van Indonesië en dit moei lijk kan geschieden zonder toestemming van het Nederlandsche parlement. Maar het was teekenena voor de stemming onder de menschen van De Groote Oost, voor wie hernieuwd uitstel weinig aan trekkelijk was. Inmiddels zat er weinig anders op dan zich neer te leggen gij het besluit van dr. Van Mook om eerst zekerheid te hebben omtrent de houding van het Ne derlandsche parlement ten opzichte van Linggadjati alvorens in Den Pasar spij kers met koppen te slaan. Zoodat de conferentie thans mets anders heeft te doen danBali te zien! De Baliër is, in tegenstelling met Ja vaan of Soendanees, een geboren kun stenaar met een natuurlijken aanleg voor dans, tooneel en beeldhouwwerk, die men zelden elders vinden zal. Voor den kunstliefhebber is het een eldorado hier, vooral «nu men ook veilig het binnen land in kan gaan. Ongeveer een maand geleden werd de laatste groep opstande lingen omsingeld en verrast. Zij vochten zioh dood, hetgeen hier op Bali traditie is, waarbij wonder boven wonder aan Nederlandsche zijde geen enkel slacht offer viel. Onder degenen, die op het slagveld achterbleven, trof men zes Ja panners aan. Uit den aard der zaak worden ook in Bali de oorlog en zijn gevolgen aan den lijve gevoeld. De rijst wordt gedistri bueerd, hetgeen heel wat zeggen wil voor dit eiland met den meest ihtensie- ven rijstbouw ter wereld, dat vroeger een export-overschot had van 8000 ton 's jaars. Er is een tekort aan kleeding en een teveel aan geld omdat men daar vrijwel niets voor koopen kan. Maar al is er dan in de afgeloopen jaren veel verwaarloosd, er is niets vernield. De tallooze tempels zijn blijven staan en hier leeft de Baliër zich uit in zijn muziek, zijn dans en zijn offerfeest. En wat mij betreft, heeft De Groote Oost geen haast. MARKTBERICHTEN. LEIDEN, 3 Jan. 1947. Veemarkt. Aan gevoerd 2 fokstieren: 1 slachtotier; 32 kalf- en melkkoeien 400800. vlug; 61 varekoeien 250550, vlug; 100 vette koeien; 20 pinken; 54 nuchtere slachtkal- veren; 100 vette schapen; 128 weidescha- pen 4090, mat; 100 mestvarkens 2090, mat; 269 biggen 1020, mat; 13 paarden; veulens: 197 bokken en gelten 1060, mat. Kaasmarkt. 3 Jan. 1947. 1 raptij. Geen noteering. De krant voor iedereen. Uit de Raadzaal. EEN ONBEVREDIGENDE INTERPELLATIE. Een interpellatie betreft in algemee- nen zin een actueel onderwerp, dat reden geeft tot gegronde critiek, zoodat een betere oplossing dient te worden nage streefd. Zoo voldeed derhalve de interpellatie van Dijk in den Leidschen Raad wel aan de algemeen gestelde normen. Zij betrof een actueel onderwerp de regeling der huisvesting er was reden tot crïtiek, en een betere regeling ïou gaarne wor den geaccepteerd! De behandeling dezer interpellatie, waarmede het gemeente-leven in de Sleutelstad werd besloten in het afge loopen jaar, kon ons echter maar heel weinig voldoen en volmondig zijn wij het met den heer Van Weizen eens, dat de behandeling dezer toch zoo gewich tige materie beneden de maat bleef. Interpellant verloor zich in een reeks „gevallen", waarvan de beoordeeling voor den raad practisch onmogelijk was. daar zij nauwelijks in het geding werden ge worpen, zoodat zelfs wethouder Jonge- leen, die zich heeft uitgesloofd om ze op den voet te volgen, daarin niet geheel kon slagen. Voor zoover de opgeworpen „gevallen"' echter van twee zijden werden belicht, gaven zij o.i. het volgende beeld: onge twijfeld zijn er door het Huisvestings bureau fouten gemaakt, doch van cor ruptie is geen sprake. Evenmin van op zettelijke nalatigheid of poging daartoe. Zelfs niet van „vrienden-diensten" of moedwillige bevoordeeling van catego rieën of personen. Het eenige dat is vast- te stellen, is, dat de meer dan precaire situatie in zake de huisvesting, geleid heeft tot het maken van fouten, die noodwendig in- haerent zijn aan alle menschenwerk en daarnevens nog tot enkele ernstiger ver gissingen, als gevolg van den noodtoe stand, die er heerscht. Zoo en zoo alleen moet het oordeel zijn van lederen, niet bevooroordeelden toehoorder. De interpellant verloor teveel uit het oog, dat het bureau te kampen heeft met noodtoestanden, grootendeels be halve door het schreeuwend gebrek aan woningruimte, mede veroorzaakt door de tegenwerking, waarop het bureau aller- wege stuit, daar ieder als het ware met hand en tand zijn eigen woningruimte tegen lederen „aanval" verdedigt en er in dit opzicht van sociaal gevoel totaal geen sprake is, behalve het belijden daarvan met den mond! Hier moesten fouten worden gemaakt, onverschilling, wie de leiding heeft; het kon niet anders. De vraag is zelfs ge wettigd, of men niet meer dan tevre den mag zijn, dat er geen grootere fou ten zijn gemaakt, zoodat er in tegen stelling tot de geleverde critiek alle re den is tot lof! Verloor interpellant zelf zich in zijn „gevallen" aan maatgevoel, erger maak ten het daarop volgende sprekers, zoo dat de critiek het karakter begon aan te nemen van wantrouwen in de geste van het bureau. Het ergste maakte het wel de heer Frohwein. die den slechten smaak had het feit in herinnering te brengen, dat de leider van het bureau voor een zuiveringscommissie was ge weest. waarop de heer Van Weizen af doende repliceerde, terwijl de voorzitter bovendien zeer terecht naar voree bracht, dat met een uitspraak van zoo*a commissie een dergelijke aangelegenheid finaal is afgeloopen! Ziet men. hoe tijdens de interpellatie in den raad de gemoederen reeds warm liepen de wethouder vergat zich een oogenblik zelfs, doch erkende dit rui terlijk! Dan verbaast men zich toch wel over het feit, dat men den leider van het bureau, die iederen dag opnieuw met erger op humeur en zenuwen wer kende akkefietjes heeft te doen, gebrek aan tact durfde verwijten. Wanhopig was opnieuw, hoe vele le den van den raad zich blijkbaar weer moesten doen hooren. zonder een enkel nieuw woord toe te kunnen voegen aan het reeds opgemerkte. Met gevolg, dat de interpellatie ruim vier uren in be slag heeft genomen en er zoodoende we derom een tijd- en geldverspilling heeft plaats gevonden, die niet genoeg gelaakt kan worden! En het resultaat? Als er iets onbe vredigend mag heeten, dan wel de af loop. Allereerst werd op aandrang van den fractie-leider van de P. v.d. A„ den heer D. van Dijk, een motie aangeno men dat er geen reden tot wantrouwen was in het bureau, een motie, die zeker op haar plaats was, al meende de heer Wilmer, dat er alleen maar critiek was geleverd. Zelfs met algemeene stemmen! Blijkbaar werd de zedelijke moed ge mist. om ronduit voor zijn meening uit te komen Of was dit volgens den stelregel: het doel heiligt de middelen? De P. v,d. A. had zich immers vastgelegd aan deze combinatie: eerst een motie van geen wantrouwen, dan pas een beslissing in gunstigen zin over de voorgestelde com missie van advies, die nu naast het huis vestingsbureau zal komen. Eveneens met algemeene stemmen werd daarop tot deze commissie beslo ten. Bij een motie Schüller, die den in terpellant een dergelijk voorstel af snoepte door diens onoplettendheid, of moeten we zeggen, diens nog niet vol doende bekendheid met de gewoonten van den raad? Hhad hij zijn aanvrage tot de interpellatie ook niet gericht tot B. en W., terwijl deze tot den raad ge richt moest zijn? Feitelijk is er overigens alle reden om zich af te vragen, of instelling van zoo'n commissie op zichzelf geen motie van wantrouwen is Er zal nu wel zoo'n commissie komen, al Is de voorzitter, waarvan de beslis sing afhangt, daartoe niet verplicht. Of we de gemeente daarmede mogen feli- citeeren betwijfelen we ten zeerste. O.i. is het niet aan twijfel onderhevig, of vele urgente zaken zullen daardoor wor den getraineerd, daar het bureau en dat is vanzelfsprekend! er weinig voor zal voelen, belangrijke zaken voort aan zonder deze commissie af te doen. Het moge democratisch klinken, zoo'n commissie van advies uit de burgerij, het betreft in het onderhavige geval aange legenheden. waar soms de grootste spoed is geboden en verlies in dit opzicht be teekent sociaal verlies en weegt dikwerf zwaarder dan een fout van tot dusver gemaakt kaliber! VOOR ZATERDAG 4 JANUARI. Hilversum I (301 M KRO. 8.15- 50: gevarieerd morgenconcert: 9.05- 45: opgewekte muziek; 10.1510.45: Henrietta v. d. Brink zang; 11.0011.45: radio-ziekenbezoek; 12 0312.30: Rot- terdamsch Plillh. Ork.; 12 3012.55: Me- tropole Orkest; 14.00—14.15 en 14.2i 1500: Klaas van Beeck; 15.15—16 00: Wat Hugo Wolf ons te zeggen heeft: 16.00 16.30: Trio: 18.0018.15: Wiener Bohème Orkest: 18.1518 30: Journalistiek over zicht door Paul de Waard; 19.1519.45: hoorspel ..Buffalo Bill"; 20.30—21.00: lichtbaken; 21.0022.00: vroolilk pro gramma; 22.0022.40: verzoekprogram ma; 22.4022 50: causerie door mr, dr. J. d. Ven; 23.2024.00: laat sympho- nisch concert. Hilversum II (415 M.) VARA 8.15— 9.30: gramofoonmuz.; VPRO. 10.00 10.20: morgenwlidlng door ds. J. Zuur deeg; VARA 10.3511.00: Ems Oudenho ven. plano; 11.0012.00: voor de contl- nu-bedrijven; 12.0012.30: Johan Jong, orgel; 12.3513.00: populaire Wijsjes van heden: 13.3014.15: kamermuziek; 14.30 15.30: omroepkamerorkest; 16.25 17.00: Ramblers; 18.4519.00: vraagge sprek tusschen A. Degenaar (arts) en J, G. Mieremet uit Wassenaar (wlcchelroe- delooper) over aardstralen; VPRO 19.30 •19.45: voor de rijpere Jeugd: VARA 20.1521.30: „En nuOké"; 21.30— 21.45: socialistisch commentaar door K. Voskuil; 21.45—21.55: Llllle Lindroth zingt; 21.5522.30: st-afmuzlek A'dam- sche politie; 22.3023.00: hoorspel „Lord Mountdrago" naar D. Somerset Maughan 23 15—23.30: hobby-hoek; 23.30—24.00 huisbioscoop. FEUILLETON Roman door Winston Graham 10) Andrews stond met verbazingwek kende snelheid op, als men ten minste zijn zwaar figuur in aanmerking nam. Wat heeft die man nu meer dan veer tien dagen in Italië gedaan? Schijnbaar vergezelt hij alleen maar een dame naar Garda, die met vacantie is. Maar hij sluipt om den anderen dag met zijn di verse secretarisseri door het land: in Milaan, in Turijn, in Genua. En die juffrouw laat hij maar zitten. Ik heb overal informaties naar hem ingewon nen. Ik heb vandaag iets ontdekt in deze aangelegenheid. De oudere man zat een paar seconden genoeglijk aan zijn pijp te trekken. Het leek alsof hij een zakelijke kwestie wilde bespreken. Von Riehl onderhandelt met een stuk of wat kopstukken uit de industrie en de economie. De regeering heeft hem hierheen gestuurd om de inlichtingen uit Italië te controleeren en rapport uit te brengen over den toestand van de Italiaansche oorlogsproductie. Maar voornamelijk stel ik mij voor over de meeest noodzakelijke levering van grondstoffen en vervangingsmiddelen. Dat had ik me wel zoo ongeveer gedacht. Dwight richtte zijn matten, kleurloo- zen blik op mij. In het Nabije Oos ten gaat de zaak binnenkort aan het rollen, dr. Mencken. Italië moet nu iets flinker aanpakken. Geheel Duitschland verwacht dat. Maar het slijtage-proces in dezen oorlog is zeer groot en Italië is van zijn vroegere markten afgesne den. Ook hapert er wat in de oorlogs productie en de aanvulling van men- schenmateriaal. Die meneer Von Riehl is naar Italië gestuurd om de huidige productie precies onder de loupe te nemen en te kunnen zeggen wat er werkelijk aan mankeert. Tegen het eind van zijn verblijf, dat is volgenden Dins dag, zal hü de wetenschappelijke con ferentie onder leiding van professor Brayda bijwonen. Dat is feitelijk maar bijzaak voor hem De nazi's buiten zijn verblijf in Italië waarschijnlijk alleen maar uit, omdat zü zich dan een ande ren vertrouwenspersoon kunnen bespa ren. Zoo zit de zaak in elkaar, voor zoo ver het my bekend is. Dank u, zei ik. Ik voel mij aanmer kelijk verlicht, nu ik weetv wat er van mij wordt verwacht. Weet u, waar de ontmoeting zal plaats hebben? In de groote onderzoekingslabora toria. die bij de Faroni-fabrieken be- hooren. Aha, ik we»-t waar dat is. Hoe is het met uw geheugen ge steld? vroeg Andrews. Het is niet bijster goed, voor zoover het de meeste belangen aangaat. Maar voor bijzonderheden op uw gebied, vooral wetenschappelijk, bedoel ik? O, wat dat betreft is het niet slecht. Kijk eens, ze zullen u wel toestaan een paar notities te maken. Maar het zal er veel van afhangen, hoe Boninl tegenover u staat. Ten slotte bent u zijn secretaris en u kunt dus niet doen, waar u zin in heeft. Hebt u ervaring van fo tograf eeren? —"■Helaas niet veel. Andrews blies spijtig een rookwolk tusschen zijn dikke lippen uit. Jam mer. We hebben namelijk een paar al leraardigste instrumentjes, die niet te onderscheiden zijn van een gouden hor loge. Je trekt even het horloge uit je zak om te kijken hoe laat het ls en klik Nee viel Dwight in, we moeten maar tevreden zijn als we dr. Mencken's mededeelingen ontvangen. Dat andere zou licht ontdekt kunnen worden, als het door onervaren handen gebeurde. En daaronder zou niet alleen dr. Menc ken te lijden krijgen, maar ook kapitein Bonini zou ons niet meer van nut kun nen zijn. Nee, ouwe jongen, zoo is het welletjes. Hij begon weer te hoesten en stond op. om een andere houding aan te ne men. Dat had echter geen onmiddellijk resultaat en de aderen op zijn bruin glanzend voorhoofd zwollen sterk op. Het was niet zoo heel moeilijk om te begrijpen, dat dit hoesten veroorzaakt werd door een longaandoening. Vervloekt, zei hij, waar was ik ook weer gebleven? O jaOver die camera Chloor of phosgeengas? vroeg ik. Hij staarde mij aan, als om zich te vergewissen, dat hij goed gehoord had. Phosgeen, zei hij toen. Thiepval, negentienhonderd zestien. Ik had hee lemaal vergeten, dat u een heel knap doctor in de scheikunde bent. O, zoo erg knap ben ik niet. Het was niet zoo moeilijk om dat te her kennen. Andrews had geen acht geslagen op de wending in het gesprek. Hij nam er ook ternauwernood aan deel, toen wij verder gingen. Weet u, waar de Fon- damenta Vittorio ligt? vroeg hij mij. Niet precies. Ergens hier in de 8). Panda stapte achter Joris Goedbloed aan het café binnen. Hij wist niet goed wat hij doen moest, want hij vertrpuw- de hem helemaal niet. Maar hij had honger en dorst en dat was een on prettig gevoel, groette Joris. „Een glas melk voor dit knaapje en voor mij een pintje bier. Hoe gaan de zaken? Gaat uw nering naar wens?" „Goeie dag" zei de klant die voor het buffet stond. De zaken gaan naar wens, 7,Goedemiddag, eenvoudige lieden 1" dank je. Zie je dit koffertje naast me? Dat zit vol met geld! Vanmorgen zaten er nog veters en knopen in en nu heb ik alles al verkocht! Ja, ik mag niet mopperen!" Panda zat aan een tafeltje zijn melk te drinken en hoorde het gesprek. „Dat loopt weer verkeerd!" dacht hij. I buurt. Hij veegde de sigareaasch weg, die op zijn mouw gevallen was en vervolgde: In de richting van het arsenaal. Ka pitein Bonini woont op nummer 5. Zorgt u, dat u morgen om elf uur bij hem bent. Hij verwacht u. Noemt u uw naam, maar verzwijgt u de reden van uw komst, tot hij zelf verschijnt. O ja, en het zou wel goed zijn, als u morgen avond nog eens hier kwam, laten we zeggen om ongeveer zes uur. Intusschen laat u uw pas maar hier. U kunt heel goed zonder dat ding, als u de andere papieren maar bij u heeft. Ik zal zor gen, dat u een visum voor Zwitserland krijgt. Ik keek op. Moet ik de terugreis volgens een andere route maken? Andrews strekte zijn hand uit naar het document en bekeek het nauwkeu rig. Als het mogelijk is om het anders in te richten, dan niet, zei hij. Maar toch willen wij hiermee geen risico loo- pen Als er iets verkeerd gaat, dan is Zwitserland het dichtstbijzijnde neutrale land. Misschien hebt u heplemaal geen gelegenheid om aan de Zwitsersche grens te komen. Maar als het u toch zou gelukken, dan zou het u toch erg teleur stellen, als men u er niet binnen liet. Ongeveer tien minuten later stond ik weer buiten, in den nacht, in het zachte maanlicht. Langzaam liep jk terug naar mijn hotel. Nu wist ik dus, wat ik had willen weten en ik had de twee hoofd agenten leeren kemien, die „alles voor bereid" hadden. Nu moest ik dus alleen nog den ongenietbaren kapitein Bonini ontmoeten. Ik verheugde mü er niet be paald op. Ook tot Andrews en Dwight voelde ik mij niet bijzonder aangetrok ken. Oppervlakkig bekeken, beviel de majoor mij het beste; toch was het nog te vroeg om een oordeel te vellen. Mis schien kwamen er in de toekomst meer mogelijkheden om mij een juist beeld van deze beide mannen te vormen. Het eerste gevoel van teleurstelling was ge bleven. Als er maar één van hen beiden zooals kapitein Brown was geweest. Ik voelde, dat ik hèm overal gevolgd zou t zijn; aan zijn leiding zou ik mij zonder Y®1} Southampton naar Batavia; Joh bedenken hebben ovevf^pfyevpn Oldenbarneveldt 1/1 te Amsterdam oeaenxen neooen overgegeven. mjj. Oceaan Medan, 24/12 van Port 1 Said naar Amsterdam; Lao Medon, 26/12 (Wordt vervolgd) te Batavia. Ds. D. J. v. Brumraen Overleden Te Driebergen is ln den ouderdom van 84 Jaar overleden ds. D. J. v. Brummen, em, predikant der Chr. Geref. Kerk. Ds. v. Brummen werd 15 Febr 1862 te Dordrecht, waar zijn vader predikant was. geboren. HIJ was aanvankelijk ln den boekhandel werkzaam en kwam eerst op gevorderden leeftijd tot het predikambt in de Chr. Geref. Kerk, die hij tevoren als ouderling diende. In 1919 aanvaardde hl) zijn aimbt te Alphen a. d. Rijn. Hij diende de gemeente van Boskoop en van 1924 tot aan zijn emeritaat ln 1940 die van Driebergen. Ds. v. Brummen heeft de Chr. Geref. kerk ln tal van depurtaatoehap pen gediend. Ook ln de Staatk. Geref. partij nam hij een vooraanstaande plaats in. Dr. A. de Bondt Dr. A. de Bondt, predikant bij de Geref. kerk van 's-Gra- venhage-We&t (voorheen te Leiden) is van Schiphol naar Curacao vertrokken, zulks ln opdracht van zijn kerkeraad ln verband met aldaar gerezen moeilijkheden. De Gerefop Curacao behooren tot de Geref. kerk van •s-Gravenhage-West, waarvan zij een wijk vormen. Hun pre dikant, ds. H. W. Kroeze, ls predikant vt_i de Geref. kerk van 's-Gravenhage- Wes*. Ned. Hcrv. Kerk Beroepen te Aalst A. Baal's, cand. te Gorlnchem, te O. en W. Blokker c.a. L. A. F. ReddinglU6 te Poor- tugaal, te Dirksland P. v. d. Berg te Wa penveld; te Nljbroek A. M. Lindenburg te Koekange. te HeMevoetoluts G. de Leeuw te Sleseuwijk. Aangenomen naar Overdin- kel H. v. Doorn te Maasbommel; naar Hoorn (EvangG. J. Bljlsm» te Gaast- meer; naar Amsterdam D. Broers te Schiedam. Bedankt voor Nijkerk (Evang.) J. G. Panhulse te Druten-Leeuwen; voor Hlndeioopen H. F. Meijer te Vierhuizen- Zoutkamp; voor Poeder ooy en-Loeveste ln drs. J. C. Hooykaas te Amemudden. Waalsche gemeenten Aangenomen naar Delft R. F. Ie Gras te Nijmegen. Geref. kerken Beroepen te Almelo (vac, G W. Rljksen) J. Nawijn te Avereest. naar Monster G. J. Hoytema te Smllde. die bedankte voor Stadskanaal (vac. H. Zand bergen); naar Vedsen-Beverwijk (als evang. pred.) A. Schweitzer te De Steeeg Bedankt voor Oldekerk Joh. Knol te Horn hu iz en-K 1 oosterburen Chr. Geref. Kerk Tweetal te Almelo B. v. Smeden te Kampen en P. Westerloo te Thesinze, Evang. Lutli. Kerk Beroepen te Ede W. F. ten Rouwelaar, Herat. Evang. Luth. pred. te Amsterdam. SCHEEPSBERICHTEN. Aalsum, RotterdamBritsch-Indië, pas seerde 31/12 Gibraltar; Alphard, 30/12 van Bahla naar Rotterdam; Colytto, 31/12 van Newport (News) naar Londen en Rot terdam; Govert Flinck, 31/12 v. Lorenzo Marques te Beira; Hellenic (charter), Rot terdamOost Azië. 30/12 van Genua; It- tersum, 31/12 van Montevideo te RJo de Janeiro; Jan Steen, VancouverRotter dam, 2/1 te Antwerpen; Kartwljk, Rotter damHuelva, passeerde 1/1 20 uur Oues- samt; Jobshaven, 3/1 10 uur v.m. van de Ivoorkust te Amsterdam verwacht: Luna, 29/12 van Curacao naar Guanta; Oksywie (charter), Rotterdam,Genua, passeerde .30/12 Dungeness; Plato. 28/12 van La Guaira te Curacao; Prins Willem van Oranje, 31/12 van Jaffa te Dublin; Slo- terdljk, RotterdamJava, passeerde 2/1 6 uur Flnlsterre; Sfolder, 29/12 van Cu racao naar Barranquilla; Westerdam, 30/12 van Rotterdam te New York. K.N.S.M. Dundee, 30/12 van Barce lona naar GancMa; Caribia. 30/12 van Ko penhagen naar Amsterdam; Aldebaran, 31/12 te Amsterdam; Ornen, 31/12 te Rotterdam: Bessa. 31/12 te Amsterdam; Rlta, 1/1 te Amsterdam; Kemphaan, 1/1 te Amsterdam; Carmel TJelJ, 1/1 van Rot terdam naar Tanger; Vlnga, 31/12 van Barcelona naar Valencia; Gudrun, 31/12 te Lissabon; Venus, 31/12 van Algiers naar Gibraltar; Stureborg 1/1 Ouessant gepasseerd; Marita, 31/12 St. Thomas naar La Guaira; Prins Willem 4, 1/1 te Para maribo; Deo Duce. 1/1 van Odense naar Kopenhagen. HollandAfrlka-Lijnen Kedoe. 29/12 Dakar gepasseerd; Luckenbach, 31/12 te Lorenzo Marques; Govert Flinck, 31/12" te Beira; Phaex 2, 1/1 te Amsterdam. Mij. Nederland Singkep, 28/12 van Basra naar Karachi; Rottl. 28/12 van Chester naar New Means; Ta wall, - 29/12 van Basra naar Colombo; Oranje. 30/12

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2