De atoom-cómmissie aanvaardt plan Baruch WEERBERICHT Protest van Haring-handelaren Groote oppositie in Republikeinsch Parlement verwacht Met een enkel woord 85ste Jaargang DINSDAG 31 DECEMBER 1946 No. 25970 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 35041 Telefoon Redactie: -21507 - Giro no.: 57055 Bij de jaarwisseling Het jaar 1946 gaat verdwijnen, het jaar 1947 zal verschijnen Wederom zal er een jaarwisseling plaats vinden en onwillekeurig zal men trachten een terugblik te werpen, op hetgeen 1946 bracht en tevens speuren, in hoeverre van het nieuwe jaar betere levenskansen zijn te verwachten. Is zoo'n jaar-peridoe feitelijk steeds een door de menschen getrokken termijn, waarmede het leven op zich zelf weinig rekening houdt, waarom zou het op 31 December anders zijn dan op 1 Janu ari? in het huidige menschenbestek komt dat wel zeer duidelijk tot uiting. Als van zelf rekent de menschheid, na de oorlogsverdrukking en oorlogsellende van nimmer vertoonde omvang, momen teel van den datum der „bevrijding" af, niet meer, gelijk vroeger, per „jaar"! Ook al houdt de traditie daaraan vast. Maar. wat hindert het ook? Een mo ment van bezinning en dwingt de jaarwisseling niet daartoe? kan den mensch eerder goed dan kwaad doen en zoodoende ligt er iets waardevols in de handhaving der traditie. Zelfs als de rekening niet geheel klopt Over het geheel genomen kunnen wij ons niet ontworstelen aan de idee, dat bij de jaarwisseling 19461947 een ge voel -van teleurstelling in breede lagen domineert. Hier te lande en vrijwel over al ter wereld. Men had zich na de be vrijding het herstel zoo anders voorge steld Te weinig besef had men evenwel, hoezeer de wereld, en dan speciaal het oude Europa, was verarmd en uitgemer geld door de Duitsche oorlogvoering. En het is dat gebrek aan besef der situatie, dat o.i. een te zwart gekleurd beeld heeft gegrift in de harten der menschen; zelfs daar, waar men toch niet van plan is, zich aan pessimisme over te geven. Slechts langzaam, in menig opzicht zeer langzaam, herstelt de wereld zich van de ontvangen.schokken. Veel, waar op men had gehoopt, ligt nog in een meer of minder veraf verschiedt, dat zal de toekomst moeten toonen. De produc tie is gehandicapt door gebrek aan al lerlei materiaal zoowel levend als dood en kan niet steeds daar ter plaatse wor den gebracht, waar het 't hardste 1100- dig zou zijn, wegens gebrek aan vervoer middelen. Bovendien kunnen groote kringen der menschheid zich niet op werken tot dat universeel gevoel van mensch-zijn. dat juist in omstandighe den als we thans beleven, zoo brood- noodig zou zijn, gevangen gebleven in het oude eigen-ik-begrip. Dat moet teleurstelling wekken bij velen, maar het mag voor de leiders geen oorzaak zijn, om zich daarbij neer te leggen, integendeel, het moet een aan sporing te meer zijn om aan te pakken! Gelukkig geeft het kleine Nederland in dit opzicht een voorbeeld, toonend, waarin een klein land groot kan zijn. Vol bewondering ziet de wereld dan ook, hoe hier te lande wordt gewerkt aan het herstel van de vele vernielingen en al blijft er nog veel te wenschen over, toch gaat dit herstel-tempo nergens zoo snel als bij ons. In dit opzicht mag hier geen reden zijn voor de gesignaleerde teleurstelling. De voedsel-positie. hoe zeer vatbaar voor verbetering, geeft zelfs in verhouding alleszins reden tot groo- te tevredenheid. De stand onzer finan ciën, zij het nog zoo vol zorgen, is toch een zoodanige, dat voor inflatie geen gevaar meer bestaat. Zware offers zul len echter nog worden gevraagd van ons volk, dat niet van zins is bij de pakken te gaan neerzitten. Jammer genoeg is er echter toch één aangelegenheid, waarin er alle reden voor ons bestaat tot diepe teleurstelling: de gang van zaken in ons Indië. Deze is inderdaad bedroevend en dit te meer. waar het groote nationale be lang. dat daarbij zich naar voren dringt, door de politiek is verscheurd. Hier is ons volk in twee partijen gesplitst, die elkaar fel bestrijden. Moge het nieuwe jaar er toe leiden, dat de bitter nood zakelijke eenheid in deze zoo belangrijke materie voor gansch ons volk zoo be langrijk als, helaas, velen dat nog niet vermogen te zien al is er eindelijk een kentering ten goede merkbaar worde hersteld. Het lijkt ons de meest gewich tige wensch voor 1947! Plaats voor teleurstelling over het ver loop der „groote politiek" is er echter zeer zeker, al dient erkend, dat ook hier overdreven wordt. Speciaal de laatste weken van het schèidende jaar hebben hier toch verhelderend gewerkt. Het was vooral de steeds "blijkende contro verse tusschen het Westen en het Oos ten, die als remmend verschijnsel op trad. Over en weer bestond een wantrou wen, dat niet gemakkelijk was te ver breken. Eindelijk schijnt men daarin evenwel dan toch grootendeels geslaagd te zijn. zóódat 1946 nog de fundamenten heeft gelegd voor den vrede met de vijf satellietstaten van de as, terwijl te vens, nog onverwachts, inzake de zoo zeer gewenschte ontwapening de eerste stappen zijn gezet, die wellicht naar het doel zullen voeren. Denk u eens in. wat het zou beteekenen. als de groote som men thans besteed voor een onproduc tieve bewapening, grootendeels vrij zou den komen voor werken des vredes Stel u voor, welk een gerusstelling over de wereld zou gaan. wanneer atoombom en andere verschrikkelijke wapens on der genoegzame controle zouden komen te staan! Wanneer het tot dusver nim mer geheel tot zwijgen gebrachte ge voel van een nieuw oorlogsjaar plaats zou kunnen maken voor een gevoel van veiligheid De vrede met Duitschland imple- ciet Oostenrijk heeft men nog niet durven aansnijden. Feitelijk het voor ons oude werelddeel meest belangrijke vraag stuk ligt derhalve nog geheel open, maar er is inzicht, dat overeenstemming nood zakelijk is, wil men uit het moeras ko- WEINIG VERANDERING. De Bilt verwacht tot morgenavond Aanvankelijk nog tijdelijk krachtige late rafnemende wind. voornamelijk uit richtingen tusschen Zuid er West Meest zwaar bewolkt met plaatselijk eenigen regen, hier en daar tijdelijk vermengd met sneeuw weinig verandering in temperatuur. men. Midden-Europa mag geen ziekte kiem vol gezwel blijven en begrijpelijke gevoelens van haat zullen daarbij het zwijgen moeten worden opgelegd. De vrede met Japan zal de sluitsteen vormen van het vredesgebouw. dat op getrokken moet worden op de puinhoo- pen, door een zinloozen machtsoorlog achtergelaten. De Vereenigde Naties- organisatie zal als tweede, doch meer op de practijk ingestelde Volkenbond, het fundament vormen, waarvan het wel slagen zal afhangen. De vrede winnen is nog grooter op gaaf dan het winnen van den oorlog, het wordt weer eens ten volle bewezen. Een oud gezegde luidt: Het goede komt slechts langzaam. Laat ons. ons daaraan spiegelen! Beter een vertraagd tempo, dat zeker naar het doel leidt, dan een snel tempo, dat niet alles afdoende regelt. Dat er echter eenige teleurstelling heerscht, het laat zich begrijpen. En dit te meer, waar ieder volk daar nevens zijn eigen moeilijkheden heeft op te lossen. Het zou ons te ver voeren om alle landen de revue te laten pas- seeren, want geen enkel is er voor ge spaard gebleven om te staan voor kwes ties, die veel weg hebben van een rebus. Te meer, waar de wereld meer van el kaar afhankelijk is geworden dan ooit, al wil men da,t niet altijd erkennen, hooghoudend het standpunt van eigen zelfstandigheid. De woorden „Vereenig de Naties" geven echter al eenigszins aan. hoe een goede wereld er uit zal moeten zien. Wanneer hedenavond om twaalf uur de slagen van de klok het scheiden van het oude jaar aankondigen en het nieuwe inluiden, dan wijzigt zich in we zen niets, we memoreerden het al in den beginne, doch toch vergezellen onzer al ler gedachten wat .zich aandient als 1947! Moge deze jaar-periode der mensch heid brengen het geluk en de voorspoed, die worden afgebeden, niet persoonlijk maar voor het geheel,zelfs al zou dat persoonlijke offers kosten. Slechts wanneer de wereld geluk en voorspoed zóó verstaat, zal er mogelijk heid zijn van vervulling der wenschen! Onbetrouwbare voorlichting Het Amerikaansche weekblad „Time" (overzee-editie) van 23 December j.l. wijdt een uitvoerige beschouwing aan het Indonesische vraagstuk en aan de figuur van Soekarno, wiens portret bo vendien op de voorpagina prijkt. Het zou ons te ver voeren dat artikel op den voet te volgen, doch op enkele gTOve onjuistheden dient toch even de aandacht gevestigd. Schrijvende over den Japanschen inval in Indië, betoogt de auteur: „Toen het Ned.-Indische Le ger niet vocht en de Nederlandsche Gouvern.-Gen. A. W. L. Tjarda v. Star- kenborgh Stachouwer naar Australië vluchtte, verloren de Indonesiërs allen eerbied voor de Hollanders". (Spatiee ring van ons - Red.) Tegen een dergelijke voorstelling van zaken, mag een woord van krachtig protest niet ontbreken. Hier wreekt zich voor de zooveelste maal de nalatigheid van onzen Regeeringsvoorlichtingsdienst, die op het oogenblik, waarop de Repoe- blik Indonesia de wereld overstroomde met haar propaganda, verzuimde de we reldopinie in te lichten omtrent de wer kelijke ontwikkeling en verhoudingen in Indië. Dat de schrijver daarvan ook thans nog niet al te best op de hoogte is, moge blijken uit zijn bewering, dat Van Mook aanvankelijk weigerde te onderhande len met Soekarno als zijnde een col laborateur en voorts dat prof. Schermer- horn Van Mook in hooge mate zou heb ben kwalijk genomen dat hij (Van Mook) onderhandelde met collabora teurs! Enormiteiten als hierboven gesig naleerd. zijn wel bij uitstek geschikt cm over de geheele wereld een valsch beeld te vestigen van de wordingsgeschiedenis der Indonesische republiek en het werk van de Hollanders in Indië. REDE PROF. MR. P. S. GERBRANDY. Donderdag 2 Januari te 8.08 uur spreekt de oud-minister-president' prof. mr, P. S. Gerbrandy, voorzitter van het nationaal comité „Handhaving Rijks eenheid", via Hilversum 1 en 2 over de Indische kwestie. OUD-MINISTER VAN ROYEN AMBASSADEUR IN CANADA. Naar de N. R. Ct. verjneemt is binnen kort de benoeming van dr. J. H. van Royen, oud-minister van Buitenland- sche Zaken, tot H.M.'s ambassadeur te Ottawa (Canada) te verwachten. Zooals men weet, zijn de Nederland sche en Canadeesche regeeringen over eengekomen de wederzij dsche legaties tot ambassades te verheffen. De com&issie voor de atoom-energie heeft gisteren het Amerikaansche plan Baruch behandeld. Behalve van de zijde der sovjets was er feitelijk geen verzet van eenige beteekenis tégen het Ame rikaansche plan. Het uit vijf punten bestaande Ameri kaansche plan beveelt de instelling van een lichaam aan dat op grond van een voor alle Vereenigde Naties bindend verdrag contróle zal uitoefenen op de atoomenergie. De genoemde punten zijn: 1. Op grond van het verdrag moet een internationaal lichaam worden inge steld dat er op zal toezien, dat de atoomenergie slechts voor vredesdoel einden wordt gebruikt. 2. Het recht van veto mag niet van kracht zijn bij het werk van het con- trólelichaam. 3. Geen regeering mag het recht heb ben door het veto of anderszins con trole of Inspectie te belemmeren. 4. In het verdrag moet worden voor zien in de beschikking over bestaande atoombommen en moeten middelen worden genoemd ter vaststelling van schendingen van de bepalingen van het verdrag. Fransche maatregelen voor Saargebied. De Fransche autoriteiten hebben nieuwe maatregelen ter isoleering van het Saargebied van de rest van Duitsch land genomen. Saarlanders zullen het mingebied niet mogen verlaten voor perioden van langer dan 72 uur. Duit- sohers zullen slechts het Saargebied binnenkomen, wanneer zij er verwanten of vrienden hebben. Bovendien moeten zij aan strenge eischen voldoen. Den twaalfhonderd gendarmes en douanen, die toezicht houden op de grens tus schen Saargebied en Duitschland, zou den, naar verluidt, order gekregen heb ben om te vuren op personen, die zou den trachten de grens clandestien te overschrijden. Een reden voor het weren van Duitschers zou zijn te voorkomen, dat men marken zou binnenbrengen met het oog op eventueele voordeelige inwisseling voor francs, wanneer het Saargebied Fransch zou worden. Het uitvoeren van steenkool, voedsel, klee ding en andere goederen wordt verbo den, doch niet het invoeren uit Duitsch land. FINANCIEELE MAATREGELEN IN SPANJE. Onder de sterkste oppositie sedert het aan 't bewind komen van Franco hebben de Spaansche Cortes een algemeene be- lastingverhooging aanvaard. Van de 180 aanwezige leden (van het totaal aantal van438) stemden 68 tegen het door den minister van financiën ingediende ont werp. De inkomsten- en vermogenbe lastingen worden met twintig procent verhoogd. De begrooting 1947, welke een deficit gelijk aan een bedrag van onge veer 250 millioen gulden vertoont, werd door de Cortes aanvaard. De minister werd gemachtigd een leening tot dek king voor het tekort uit te breiden. 5. In het verdrag moeten de straffen voor overtreders worden vastgesteld. Gromyko, die in het Engelsch sprak, keerde zich vooral tegen de uitschake ling van het veto-recht, hetgeen hij in strijd oordeelde met het handvest. Tenslotte is het plan Baruch in de commissie aangenomen met 10 stem men voor en twee onthoudingen (sovjet-unie en Polen). Het plan gaat nu naar den Veilig heidsraad, waar Giromyko er misschien zijn veto over zal uitspreken Nieuwjaarsdag. Morgen, Nieuwjaarsdag, verschijnt ons Blad niet en zijn onze Bureaux den geheelen dag gesloten. De Koningin te Amsterdam. HM. de Koningin is gistermiddag on der groote belangstelling in Amsterdam aangekomen. Op den Dam voor het Ko ninklijk Paleis stond een duizendkop pige menigte die een juichende begroe ting aanhief toen om 15.17 uur de Ko ninklijke stoet voor het bordes reed Het Wilhelmus weerklonk en by de klanken vair het volkslied zweeg de me nigte terwijl Hare Majesteit de eere- wacht inspecteerde. Daarop betrad zij, vergezeld van den burgemeester, het pa leis, terwijl de Koninklijke standaard op den paleiskoepel in top werd geheschen. Enkele oogenblikken later weergalmde op den Dam opnieuw het gejuich van het publiek, toen de Landsvrouwe met den burgemeester aan haar zijde, op het balcon verscheen. Nog geruimen tijd, nadat zij zich, na een autotocht, in het paleis had terug getrokken, bleven de Amsterdammers op den Dam geschaard, in de hoop neg een glimp van de vorstin op te vangen. Bij Haar aankomst bij het Paleis op den Dam te Amsterdam inspecteerde HM. de Koningin de eerewacht gevormd door leden van de Amsterdamsche Studenten Schiet Vereeniging. (Foto ANP-de Hn) Mr. W. H. J. M. Lambooy, wiens be noeming tot burgemeester van Lisse wij Zaterdag in ons blad vermeldden MINIMUMLOON IN FRANKRIJK. De administratieve commissie van het Fransche verbond van vakvereenigingen (CGT) schat het minimumloon voor Franschen met het oog op de huidige duurte op 7 000 frs. per maand. De regeering zal worden verzocht dit minimumloon per 1 Januari in te voe ren en limiet voor prijsverhooging in te stellen, waarbij de cijfers van 1938 als basis zouden fungeeren, DE GRIEKSCHE AANSPRAAK OP NOORD-EPIRUS. De Grieksche premier, Tsaldaris, heeft verklaard, dat de Grieksche aanspraak op Noord-Epirus door de ministers van Buitenlandsche Zaken te Moskou ria de regeling van de Duitsche en Oostenryk- sche kwesties weer in studie zal worden genomen. Tsaldaris. die uit New York te Athene is teruggekeerd, deelde voorts mede. dat voor 15 Januari een Ameri kaansche economische missie te Athene aankomt. Sinaasappelen voor iedereen. Wederom zulien binnenkort voor alle leeftijdsgroepen 500 gram sinaasappelen 'beschikbaar worden gesteld. De afwik keling van den nog loopenden bon zal uiteraard eerst geschieden, doch ter voorbereiding van de volgende verdee ling dient men reeds thans een bon bij een detaillist in groente en/of fruit in te leveren. Het Centraal Distributiekantoor heeft daarvoor aangewezen de bonnen 53-7 en 54-8 algemeen. De inlevering moet plaats hebben vóór 5 Januari. Tegemoetkoming verpleeg- kosten T.B.C.-patiënten. De commissaris, belast met het toe zicht op de ziekenfondsen, heeft be paald, dat de tegemoetkoming in de kosten van verpleging in een sanatorium voor tuberculoselijders, bedoeld in arti kel 14. onder 6, van het tweede uitvoe ringsbesluit van den secretaris-generaal van het Departement van Sociale Zaken ingevolge 't ziekenfondsenbesluit, wordt bepaald op f,3.per dag. Een millioen eenheden Insuline naar Indië. UITGEPUTTE VOORRAAD IN RECORDTIJD AANGEVULD. Door prachtige samenwerking van vele instanties over de geheele wereld kon kortelings een plotseling tekort aan Insuline bij den medischen dienst te Batavia in recordtijd worden aan gevuld. Hier volgt in korte trekken het In teressante verloop. Op 9 December werd in verband met de urgentie aan de Bataafsche Petroleum Mij. te Bata via door de medische autoriteiten al daar verzocht, te trachten door de Shell organisatie in Amerika een mil lioen eenheden Insuline aan te koo- pen. Men hoopte dat het op deze wijze mogelijk zou zijn deze hoeveelheid te vervoeren met het Knilm-vliegtuig, dat 15 December van Los Angelos zijn re tourvlucht naar Ned. Indië zou maken. Op 10 December kwam dit verzoek bij het hoofdkantoor van de Bataaf sche in Den Haag binnen. Na overleg met het departement van overzeesche gebiedsdeelen ging de bestelling den zelfden dag door naar de Amerikaan sche inkooporganisatie vajj-.tie Bataaf sche, welke reeds den volgenden dag terugseinde dat de Insuline, ondanks de schaarschte aan dit product in Amerika, aan de Oostkust gekocht was en per United air lines naar Californië werd doorgezonden. Een speciale uit voervergunning kon nog intijds worden verkregen, waarna het Knilm-vliegtuig op 15 December vertrok met de Insu line aan boord. Enorme belangstelling voor de Fransche wandtapijten. De belangstelling van het publiek voor de tentoonstelling van Fransche gobe lins in het Rijksmuseum te Amsterdam, neemt toe, naarmate de sluitingsdatum nadert, die thans onherroepelijk op morgen is vastgesteld, daar de "tapijten daarna in België geëxposeerd zullen worden. Vrijdag j.l. noteerde het Rijksmuseum het grootste aantal bezoekers, dat daar ooit op een dag geteld is, ml, 6500. Za terdag voegde weer 5900 bezoekers aan het totaal toe, dat op Zondagavond het getal 92.200 bereikt had. De drukte was soms zoo overstelpend, dat de rondlei- dingei) moesten worden stopgezet, aan gezien de groepen zich geen weg door de menschenmassa's, die zich voor de wandtapijten verdrongen, konden banen. ARBEIDERS WEDEROPBOUW. De arbeiders, werkzaam bij de weder opbouw der geteisterde gebieden, moe ten op 2 Januari hun werk hervatten. De arbeiders, werkzaam in Zeeland en Zeeuwsch-Vlaanderen moeten dus op 2 Januari met dezelfde gelegenheid rei zen zooals die op Maandag gebruikelijk is. De arbeiders uit andere geteisterde ge bieden reizen op eigen gelegenheid naar hun werk. Hun zienswijze betreffende het „Kali-contract". Te Den Haag is een protestvergade ring gehouden door den Ned. Bond van Haringhandelaren, ondervakgroep visch- conservenfabrieken, den Ned. Bond van Vischrookers, afd. haring en vischhan- delaren, den Ned. Bond vah inleggers van haring en andere visch en den Ned. Bond van grossiers in haring en andere visch. Het protest gold de vordering van haring bij houders van haring ten be hoeve van de uitvoering van het door de reedersvereeniging voor de haring- drijfnetvisscherij gesloten contract tot levering van 100.000 Schotsche tonnen gezouden haring aan Rusland, en het door de regeering afgesloten contract De P.N.I. zal zich bij de beslissing neerleggen. Door de afwijzende houding van de P.N.I. tegenover de ontwerpovereen komst van Linggadjati moet een be langrijke oppositie in het centrale nationale comité (K.N.I.P.), dat in Januari bijeen zal komen, verwacht worden. Dit comité bestaat momen teel uit 205 leden. Hiervan hebben BINNENLAND. De K.N.A.C. d-eeLt ons mede, dat de pontv-eeren tusschen Tiel en Wamel en bij Eek en Wiel weer in de vaart zljn: laatst genoemde alleen overdag tot een gewicht van 6 ton. De A.N.WB. deelt mede. dat aan het Bergstoepsche veer de overtocht thans weer geschiedt, van 6 tot 23 uur. Het is echter nog niet mogelijk wederom een - 20 minuten dienst te onderhouden By de „Nederlandsche Bank" is be noemd tot directeur-secretaris de neer prof. mr. A. M. de Jon#, zulks voor den tijd van zeven Jaren. Zaterdagmiddag hebben de Lim- burgsohe burgemeesters officieel afscheid genomen van den commissaris der Ko ningin ln Limburg, mr. dr. W. G. A. vain Sonsbeeck, die per 31 December op zijn verzoek eervol ontslag heeft gekregen. Getuigen hebben voor het gerechts hof voor oorlogsmisdaden te Tokio ver klaard, dat Nederlandsche kinderen van 10 jaar oiirf m een interneerlngskamp herha-aideiyk door de Japansche bewakers werden afgeranseld De getuigen somden verder een lange Ujot van wreedheden op. die tegen Nederlanders waren bedreven. Wanneer de openbare aanklager- gereed is gekomen met het voordragen van de zaak, wat mogelijk 15 Januari het geval zal zijn, zal het hof 15 dagen op reces Naar wij vernemen zal de minister president. dr. Beel op 1 Januari te 13.15 uur over beide zenders van Hilversum een Nieuwjaarsrede uitspreken. HM. de Koningin zal op 3 Januari, bi het Koninklijk palels te Amsterdam net corps diplomatique gelegenheid ge ven haar zijn gelukwenschen voor het Nieuwe Jaar aan te bieden. Een kleine hoeveelheid snelbevroren groenten en fruit zal binnenkort uit Nederland naar Engeland uitgevoerd wor den Een Engelsche firma heeft een be stelling gedaan voor 300 ton. Tegen eind Januari zullen ln Londen besprekingen plaats hebben tusschen een delegatie van den Nederlandschen handel en landbouw en het Engelsche ministerie van voedsel voorziening. De Nederlandsche gezant in Spanje, de heer Teppema, heeft gisteren Madrid verlaten en is op weg naar ons land. BUITENLAND. Onder de tweeduizend mijnen en andere bedrijven, welke thans in Enge land worden genationaliseerd, zijn, vol gens de Dally Telegraph, ondernemingen, welke een, twee of drie arbeiders ln dienst hebben. De grootste ls er een met ruim lerdulzend arbeiders De geallieerde bestuursraad voor Duitschland he-ft een verordening uit gevaardigd, volgens welke fabricatie. In voer, uitvoer, transport en opslag van oorlogsmaterialen ln Duitschland wordt verboden, ter voorkoming van' herbewa pening van het land. De Britsche Labour party heeft Hans Hermsdorf, voorzitter van de Duit sche sociaal-democratische Jeugdbeweging, uitgenood!gd naar Londen te komen. Twee Amerikaansche journalisten. Douglas Chandler en Robert Best, zijn er te Boston van beschuldigd gedurende den oorlog voor radio Berlijn Duitsche pro paganda te hebben verspreid. Indien z\1 schuldig worden bevonden, worden z£j tot ophanging veroordeeld. In Leicester hebben de doodgravers gestaakt, Twee begrafenissen konden geen doorgang vinden. De .staking ln de haven van Ant werpen duurt voort. Overal zyn militai ren te werk' gesteld. Het door de Sovjets bezette vlieg veld van Helsinki ls weer aan deFlnsche regeerlng^ overgedragen, In Noord West Londen heeft men getraohit een synagoge ln brand te steken. Het vuur werd gebluscht. Dit ls de twee de maal binnen veertien dagen, dat ge tracht werd een synagoge te Londen ln brand te steken. Het huwelijk van miss Mary Chur- tQril J chili, de 24-jarige dochter van Winston I loas- Churchill, met kapitein Christopher Soames zal op 11 Februari worden vol trokken in de kerk van St. Margaret. Westminster. de Masjoemi en de P.N.L, dc beide partijen, die zich tegen het ontwerp uitspreken, respectieveiyk 37 en 46 zetels. De partyen, welke zich tot nu toe voor de ontwerpovereenkomst heb ben verklaard, bezetten in totaal 41 zetels, en wel: de socialistische party 34 zetels, de communistische party 1, de katholieke party, socialistische pemoeda-party en het „Lasjkar Ra- 'jat" ieder 2. De overige 11 partyen en een aantal partyloozen hebben hun standpunt nog niet bekend ge maakt. WAT DE P.N.I. EISCHT. In aansluiting op het bericht omtrent het standpunt der Partai Nasional In donesia (PNI) ten opzichte van de ont werpovereenkomst volgen hier de wyzi- gingen welke deze party in het ontwerp wenscht opgenomen-te zien: 1. De erkenning de jure en de facto van de republiek over Java; 2. Een staatkundige structuur van In donesië volgens het unitarische beginsel; 3. Een band met Nederland ln den vorm van een bondgenootschap tusschen twee souvereine staten; 4. Afwisselende bekleeding van de functie van „symbolisch hoofd" dezer unie; 5. De vestiging van diplomatieke ver tegenwoordigingen van beide staten by eikaars regeeringen; 6. De erkenning van de rechten van hen, die niet tot het Indonesische volk behooren, alsmede eerbiediging van de buitenlandsche eigendommen op. basis van het politieke manifest van 1 Nov Alle ifheaters en bioscopen te Hei delberg (Amerikaansche zone van Dudtseh- land) zijn wegens steenkóolgebrek ge sloten. 7. Het zoo spoedig mogelyk terugtrek ken van de Nederlandsche strydkrach- ten uit republikeinsch gebied. De vergadering verklaarde zich ten slotte bereid zich by de eventueele be slissing van het KNIP te zullen neerleg gen. tot levering van 60.000 opgepakte kantjes gezouten haring voor de Rus sische bezettingszone van Duitschland. Na een zeer uitvoerige uiteenzetting van den voorzitter van den Ned. Bond van Haringhandelaren, den heer Fr. Ommering, werd de volgende motie aan genomen Houders van haring, exporteurs, bin- nenlandsche handelaren, rookers en verwerkers, erkennende de noodzakeiykheid van de levering van 60.000 opgepakte kantjes haring voor het z.g. „kalicontract" dooi de regeering gesloten, stellen vast, dat deze hoeveelheid zon der eenige moeite kan worden geleverd uit de aanvoeren van begin November tot heden, welke ruim 200.000 kantjes bedragen en zelfs grootendeels uit de aanvoeren sedert 9 December, den dag van de blokkeering van de haringvoor- raden, constateeren dat de maatregelen, neer gelegd in de inleveringsbeschikking ha ring 1946 uitsluitend hun oorsprong vinden in het feit, dat de reedersveree niging een contract met Rusland heeft afgesloten voor de levering van 100.000 Schotsche tonnen haring en de uitvoe ring daarvan klaarbiykeiyk niet vol doende in haar macht had; protesteert met klem er tegen: dat een gedeelte hunner voorraden voor de uitvoering van het kalicontract wordt gevorderd, daar de reeders bewe ren dit niet geheel te kunnen uitvoeren, omdat zy haring reserveeren voor hun verkoop aan Rusland. Dat daardoor hun verplichtingen tegenover hun per soneel en hun afnemers in ons eigen land en in vele andere bevriende lan den worden opgeofferd aan deze leve ring tegen aanmerkelijk lageren prijs. Aan Rusland aanbieden het geheele kalicontract uit te voeren Indien alle sedert begin November aangevoerde ha ring volgens de bestaande verordening van het bedrijf schap voor visscherij pro ducten over de deelgerechtigde hande laren in de vastgestelde verhoudingen wordt verdeeld. Verlangen dat, Indien deze verdeeling niet plaats heeft, de reeders het geheele kalicontract uit de aanvoeren sedert begin November zul len leveren. Verlangen voorts, dat het de reeders vereeniging niet meer toegestaan worde in den vervolge zelfstandig contracten ar te sluiten en/of uit te voeren. Ver langen voorts, dat, mochten onverhoopt de genomen maatregelen gehandhaafd blijven, een schadevergoeding wordt vastgesteld, voorafgaand aan het tyd- stip der inlevering, niet slechts op basis van den maximumprijs voor haring, zooals gesteld ln het vierde lid van art. 2 van hooger genoemde inleveringsbe- schJkking, doch bvendien zoodanig, dat volledig rekening wordt gehouden met de onderscheiding categorieën van hou ders van haring, geleden en te lijden kosten en verliezen, en gederfde w\nst Besluiten deze motie ter kennis te brengen van den minister van Land bouw, Visschery en Voedselvoorziening, den ministerraad, dék leden van den Staten-Generaal en het Bedrijfschap voor Visscheryproducten.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1