Nacht-express PANDA EN DE MEESTER-DIEE De tijdschriften- en boeken-actie van het Roode Kruis Wrok tegen onze Walvischvaarders Uw pijnen verdwijnen Pension-prijzen nader geregeld Het Leidsch Dagblad Een zuiverings-crisis in Duitschland Wat Jndië verwerkte: Ongeveer een maand geleden publi ceerden wij onder het opschrift „Mili tairen kregen slechts oud papier" een artikeltje van onzen Indischen brief schrijver P., waarin hij zijn teleurstel ling uitdrukte over een zoo Juist uit Ne derland ontvangen zending lectuur; wel ke voor een groot deel bleek te bestaan uit waardelooze rommel, zooals telefoon- en girogidsen, oude jaargangen tijd schriften. e-d. Deze publicatie heeft niet alleen de aandacht getrokken van vele lezers en lezeressen, die ons verwonderd en ver ontwaardigd de vraag stelden of dan niet tevens groote hoeveelheden góéde boeken in Indië waren aangekomen, doch evenzeer van het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis, dat terecht door deze publicati haar goeden faam be dreigd zag en zich dan ook haastte een verklaring te geven van het door onzen briefschrijver gesignaleerde geval. Billijkheidshalve laten wij die verkla ring hieronder volgen: VERWEER VAN HET HOOFD BESTUUR. „Gedurende een jaar heeft de Tijd- schriftendienst van het Nederlandsche Roode Kruis ten behoeve van onze rijks- en landgenooten in het verre Oosten met ieder vliegtuig, dank zij de buitengewone medewerking van de K.LM„ minstens 100 Kg. recente lectuur naar Indië verzonden. Bovendien werd van iedere scheepsgelegenheid zooveel mogelijk gebruik gemaakt. De vraag naar meer recente lectuur bleef echter aanhouden en eind Augustus deed zich een exceptioneel geval voor, dat plot seling met de „Kotah Gedeh" de gele genheid werd geboden om een collectie te verschepen van 5500 Kg. buiten de ge wone zendingen om. De vraag uit Indië naar meer tijdschriften was dringend; het vakkundig personeel om in de 3 da gen, die slechts beschikbaar v/aren voor het selecteeren van de bladen, was te gering, niettegenstaande alle avonden zeer laat werd doorgewerkt. Het was ons bekend, dat alvorens de lectuur in Indië bij de troepen werd uitgedeeld, een zekere censuur plaats vond. Wij meenden onze menschen in Indië beter te helpen door van deze bijzondere ge legenheid gebruik te maken om circa 250.000 bladen extra te verzenden, waar bij dan een in verhouding zeer klein ge deelte door de betreffende instantie in Indië nog verwijderd moest worden, dan om deze kans voorbij te laten gaan. Wij betreuren het zeer, dat door deze berichtgeving het werk van onzen Tijd- schriftendienst bij het publiek in dis- crediet gebracht wordt. Het Roode Kruis heeft getracht.^on- danks de zeer moeilijke omstandigheden van papierschaarschte, gebrek aan ver- voersgelegenheid en tot voor kort het volkomen ontbreken van eenigen steun van overheidswege, zooveel mogelijk te voorzien in de dringende behoefte aan lectuur, die in Indië bestond en nog be staat. Door het Roode Kruis werden door de lucht 23.840 Kg. en overzee 15.394 Kg. periodieken verzonden, in totaal meer dan millioen exemplaren, terwijl 45.914 boeken verscheept wer den." Aangezien wy er prijs op stelden ons ook persoonlijk op de hoogte te stellen van de werkwijze van deze onderafdee- ling van het R. K., hebben wij gaarne een uitnoodiging van het directoraat-ge neraal aanvaard om een bezoek té bren gen aan den Tijdschriftendienst, welke is gehuisvest in een enorm- winkelpand in de Hamerstraat in Den Haag. Hier arriveeren dagelijks de honder den dag- en weekbladen, welke zoowel door de uitgevers als door de lezers wor den beschikbaar gesteld. A propos: U wéét toch, dat U Uw krant na lezing portvrij kunt opzenden aan den Tijdschriftendienst van het N. R. K. te Den Haag en dat deze dan luttele dagen later door de lucht naar Indië wordt geëxpedieerd, waar Uw dag blad met gejuich wordt ontvangen? Het zelfde kunt U doen met weekbladen cf tijdschriften en ook met boeken. In dit laatste geval moet U alleen adres- seeren aan de B. A. R. K. (Boekenactie Roode Kruis), Den Haag en oppassen dat Uw pakket niet zwaarder weegt dan 2 Kg. De binnenkomende lectuur wordt di rect na ontvangst op datum gesorteerd; wat ongeschikt is (N.SB.-lectuur, tele foongidsen, maar die zijn er nooit bij!, gereserveerd rest wordt verouderde romans) blijft voor den papiermolen; de naar gelang der actualiteit verdeeld over lucht- en zeepostzending. 4 x per week gaat 100 Kg. kranten e:ti. door de lucht naar Indië, gemid deld één keer in de 10 dagen 10 kub. M. geïllustreerde bladen, weekbladen en boeken per boot. Men meene overigens niet, dat de Tijdschriftendienst uitslui tend werkt voor onze militairen in In dië, ook vele burgers in Indië, de ver pleegden in militaire hospitalen in Ne derland en zieke landgenooten, die voor herstel van gezondheid in het buiten land vertoeven, ontvangen regelrdatig zendingen lectuur. De boekenactie is een afdeeling apart. Deskundig personeel, ten deele vrijwilli gers. zoekt de in stroomen binnenko mende lectuur maar er is behoefte aan nog véél meer! uit. sorteert ze en stelt er voor zoover ze voor militai ren en burgers In Indië bestemd zijn wisselbibliotheken van 200 deelen elk te zamen, keurig uniform gekaft, afzon derlijk in een kist verpakt en voorzien van een inventarislijst „voor elck wat wils". De Bark werkt nauw samen met de Niwin, die 150.000 Kerstpakketten naar Indië zond en alleen in November al 600 boeken. Maar er bestaat in Indië, aldus de leidster van den tijdschriftendienst en de B.A.R.K., mej. Bangenberg de Jong, 'n geweldige honger naar lectuur. P.T.T., K.L.M. en scheepvaartmaat schappijen verlecnen ons groote faci liteiten bij het transport. Laat het publiek zijn onontbeerlijke medewer king geven door ons dagelijks of weke lijks portvrij zijn gelezen dag- en weekbladen toe te zenden. Wij zorgen voor de rest. En ten slotte voor wie financieel wil steunen: het gironummer van de Ni- win is 511.000. De week-inkomens van D.U.W.-arbeiders. GEDAALD BENEDEN HET NOODZAKELIJKE MINIMUM? Door het Eerste Kamerlid, den heer Oosterhuis, zijn aan den minister van Sociale Zaken de volgende vragen ge steld: Is het den minister bekend, dat de weekinkomens van de tot aan de inge treden vorst op D.U.W.-objecten te werk gestelde arbeiders door veelvuldig regenverzuim, door lichtverlet en an dere tijdens de wintermaanden op tredende verzwarende omstandighe den in vele gevallen aanzienlijk zijn ge daald beneden het sociaal minimum, dat ook de minister zelf voor het in stand houden van het gezin noodzake lijk acht? Indien voorgaande vraag bevestigend wordt beantwoord, is de minister dan alsnog bereid, in afwijking van de door hem vastgestelde voorschriften, te be vorderen, dat gedurende de winter maanden zal gelden: 1. In afwijking van de bestaande re geling, een regenverletregeling, waar door 80 pet. van het gederfde loon wordt vergoed; 2. Een lichtverletregeling, waarbij het aantal uren, hetwelk wegens lichtver let minder dan 48 uur per week wordt gewerkt, eveneens tot 80 pet. van het gederfde loon wordt vergoed? HET KAMERLID RUTS DE BEEREN- BROUCK NAAR INDIË. Naar ons ter oore komt, aldus de N.Crt., zal jhr. mr. G. A. M, J. Ruys de Beerenbrouck, ld van de Tweede Kamer der Staten-Generaal die, zooals men zich zal herinneren, het eenige lid dei- fractie der KVP was, dat tegen de mo- tie-Romme met betrekking tot de over eenkomst van Linggadjati heeft gestemd in het voorjaar een reis naar Indië maken. Hij zou deze reis mede ten nutte maken aan zijn functie van voorzitter der begrootingscommissie voor Oorlog en Marine. Zal „ongeroutineerde" bemanning de zee Ieegvisschen? Het agentschap „Belga" zegt. dat men onder de walvischvaarders een sterke wrok kan waarnemen in verband met de aankomst in de Zuidelijke IJszee van de Nederlandsche expeditie voor wal- vischvangst. De landen, die de walvischvangst be oefenen. hebben hun specialisten ver zocht zich niet bij de Nederlanders aan te sluiten en dezen hebben dan ook iedere hulp geweigerd. Meer dan de helft der jagers van de expeditie zijn Neder landers, die dit vak nog nimmer hebben uitgeoefend. De oorzaken van de wrok der belanghebbende naties zijn de vol gende: De Nederlanders interesseeren zich voor de walvischvangst, terwijl de ze, tengevolge van het uitsterven der dieren met den ondergang bedreigd wordt. De Nederlandsche expeditie heeft ten doel minstens 16.000 ton olie naar Nederland mede te voeren, waarvoor on geveer 1.000 tamelijke groote walvisschen vereischt worden. De Nederlanders heb ben de walvischvangst sedert meer dan twee eeuwen niét meer beoefend en hoewel hun behoeften aan vetten en oliën zeer belangrijk zijn, rechtvaardigt zulks niet het zenden van een groote expeditie naar de Zuidelijke Poolzee. Het gevaar voor uitsterven van de walvis schen is veel ernstiger dan algemeen wordt aangenomen. In sommige kringen vraagt men zich af of, bij het huidige tempo, waarin de dieren gedood worden, het nog mogelijk zou zijn in het aan staande seizoen een expeditie van eeni gen omvang te organiseeren. Van de zijde der Nederlandsche maat schappij voor de walvischvaart wordt in verband met het bovenstaande bericht opgemerkt, dat het onbegrijpelijk is waarom er sterke wrok zou bestaan te gen do „Willem-Barendsz-expeditle", ten zij men 't in zekere kringen wellicht niet aangenaam zou vinden, dat de expedi tie. ondanks aanvankelijke bezwaren van Noorsche zijde, zee heeft gekozen met een bemanning, die de sporen in de walvischvaart ruimschoots heeft ver diend. Wat het gevreesde uitsterven der wal visschen betreft, wijst de maatschappij er op, dat juist om dit te voorkomen de regeeringen der landen, die aan de wal vischvaart deelnemen waaronder Ne derland de handen ineen hebben ge slagen en op een internationale confe rentie maatregelen hebben getroffen om de vangst te reglementeeren. Indien de volgens Belga-bericht zoo onvakkundige Nederlanders de pro ductie, bereiken, die ztf zich voorstel len en indien dit eveneens zou ge schieden door de 13 andere expedities, die ter walvischvaart door andere landen zyn uitgezonden en op het oogenblik ook in de Zuidpoolgebieden rondkruisen, dan bltfft hun gezamen- hjke vangst nog ver onder het totaal, dat de biologen toelaatbaar achten. Ingezonden Mededeling met de schadelijke zuren, als ge met de beroemde dagelijksche (kleine) dosis Kruschen de zuren verwijdert, die de pijnen verwekken. Dan smoort ge Uw rheumatiek als het ware in de kiem. Niet zonder reden zweren tienduizenden oud-rheumatieklijders over de geheele wereld bij Kruschen Saltz. Zij weten bij ondervinding wat Kruschen voor hen deed. Volg hun goede voorbeeld, begin ook een bloedzuiverende kuur met Kruschen. Kruschen Salts is verkrijgb. bij alle Apoth. en Drog. Fabr._Griffiths. Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Alle reeds gemaakte afspraken moeten worden aangepast. De na-oorlbgsche woningnood vindt o.a. zijn afspiegeling in talrijke geval len van ernstige prijsovertredingen op het gebied der pensionverleening. De bestrijding van dezen misstand zal ook in het nieuwe jaar krachtig worden voortgezet. De prijzencontröle zal hierbij na 1 Januari 1947 kunnen steunen op de de zer dagen afgekondigde prijzenbeschik king pensions 1947, die het constatee- ren van prijsovertredingen belangrijk" vergemakkelijkt. Dg in de beschikking vermelde prijzen gelden voor volledig pension, d-w.z. voor het ter beschikking stellen van één of meer kamers met de daarbij behoorende meubelen, het ver strekken vÈtn voedsel en het verrichten van de gebruikelijke diensten. Buiten de beschikking valt de pen sionverleening door hotels, logementen, jeugdherbergen en voorts die door te huizen voorzoover daarin de bewoners geen privé kamer hebben,' doch van ge meenschappelijke slaapzalen enz. ge bruik moeten maken. De nieuwe prijzen zijn afhankelijk van den aard van het pensionbedrijf. Er wordt onderscheid gemaakt tusschen volkskosthuizen, burgerpensions, mid denstandspensions, eerste klasse-pen sions en luxe pensions. De pensiongast mag voor volledig pension, waarbij een kamer van 15 tot 25 M2 te zijner beschikking staat, in deze vijf klassen ten hoogste respectie velijk f. 72.50, f. 80—, f 95—, f. 115. en f. 150— per maand betalen. Tot welke rubriek de pensionverlee ning behoort, hangt af van den prijs, die voor den oorlog ten plaatse gebrui kelijk was, wanneer volledig pension werd verleend aan een persoon in een kamer met een oppervlakte -van 15 tot 25 M2. 2. Lag deze prijs tusschen f. 40. en f. 60.dan heeft men met een .burgerpension" te maken en daarvoor mag nu hoogstens f. 80.per maand worden berekend. Bij een vooroorlog- schen prijs van f. 60— f. 70— komen we bij het „middenstandspension" te* recht en wordt de maximumprijs f. 95.— was de .prijs voor den oorlog tusschen f. 70.en f. 100.dan wordt hij thans hoogstens f. 115— (eerste klas pension). De goedkoopste pensions wor den gerekend tot de* volkskosthuizen, de duurdere tot de luxe pensions. De beschikking houdt voorts reke ning met alle denkbare combinaties van kamers en personen. Het volledige tarief zal binnenkort met een duidelijke toelichting aan de leden der voor het pensionbedrijf be staande organisaties worden toegezon den en eventueel op aanvraag bij het directoraat-generaal van de prijzen ver krijgbaar zijn. Een belangrijke bepaling is, dat alle reeds gemaakte afspraken na 1 Januari 1947 aan de nieuwe regeling moeten worden aangepast. De krant voor iedereen. Directeur van verffabriek gearresteerd. WEGENS LEVERINGEN AAN DE DUITSCHERS. De PR-A. te Alkmaar die op 18 De cember drie directeuren van de Neder landsche Basalt- en Bouwstoffen Maat schappij arresteerde, heeft Vrijdagmid dag wederom een der Zaansche groot- industrieelen in hechtenis genomen, nl. Pieter-Schoen, directeur N.V. Verffabrie- ken v/h. T. Schoen te Zaandam. De directeur was op het biireau van de PR.A. in de Zaanstreek ontboden om enkele informaties te geven. Naar aan leiding van een aantal uitlatingen acht te de chef van het bureau van de PR.A. te Zaandam het echter gewenscht hem voor een nader onderzoek in het inter- neeringskamp Rochdale te Alkmaar te detineeren. Dit is de tweede maal dat de heer Schoen door de politieke recherche in arrest gesteld wordt. Kort na de be vrijding was hij gearresteerd, maar de toenmalige P.O.D.-leiding vond geen ter men aanwezig hem in arrest te houden. De chef van het rayon Noord-Holland van de PR.A., mr. Stein uit Alkmaar, en de heer Termaat, chef van het bu reau van de PR.A, te Zaandam, stellen zich echter op een ander standpunt en hebben een diepgaand onderzoek naar de houding van dezen Zaanschen in dustrieel, gedurende de bezetting, inge steld. De N.V. Verffabrieken v/h. T. Schoen, heeft voor een bedrag van 5 a 6 millioen aan directe weer machtsleveranties, (inclusief de ex port) omgezet. Voorloopige schattin gen wijzen uit, dat voor een bedrag van ca. 10 millioen gulden indirect is geleverd. Over het doel van deze weermachtsleveranties was de direc tie volkomen op de hoogte. MILITAIREN: DENKT ER OM! Militairen, die op 2 Januari a.s naar hun garnizoenen moeten terugkeeren. worden verzocht op 1 Januari om één uur 's middags te luisteren naar de nieuwsuitzending over beide zenders. In deze uitzending zullen gegevens over de terugreis worden omgeroepen. Geestelijke corruptie. De Berlijnsche correspondent van het A.N.P. meldt: Een economische en een voedsqjerisis schijnen nog niet voldoende te zijn om den chaos, waarin dit land dreigt te verzinken, te kenmerken. Dit zwarte kristal toont ook nog een politiek fa cet in den vorm van een zuiveringscri sis. die thans als een woedende storm door het verkleumde openbare leven van Duitschland raast. Deze storm rukt aan zware takken van den geha- venden Duitschen boom. ministers, ma gistraten en reeds lang erkende politici. Hij is zoo hevig, dat men hier reeds hoort spreken van een bepaalde angst om plaatsen op het voorplan in te ne men, omdat politieke tegenstanders daar steeds gereed staan om een democrati- schen wapenrok af te rukken en hooge functionarissen in hun politieke hemd te zetten. En hoe weinigen zijn er in dit land, die, zoo te kijk gesteld, geen smetje van nazi-contact vertoonen! ,,Der Fall Mueller", die thans van Muenchen uit het geheele politieke le ven van Duitschland in opschudding brengt, is een van de meest markante symptomen van de geestelijke verrot ting, waaraan twaalf jaren van geeste lijke corruptie, kuiperij, achterklap en bedrog een volk hebben blootgesteld. Dr. Josef Mueller is sedert 1945 voorzitter van de-Christelijke sociale unie in Beie ren en hij werd als zoodanig de aange wezen man om het ambt van minister president van een sociaal-democraat dr. Wilhelm Hoegner over te nemen, se dert de Christelijke partij de meerder heid der kiezers in dit land achter zich heeft weten te scharen. Muellers ver leden is in zooverre besmet, dat hij werkzaam is geweest In de contra-spion- na-ge van het Nazi-rijk, de befaamde „Abwehr". Dat zich hierin tegenstand tegen Hitiers waanzinpolitiek geconcen treerd heeft, is bekend. Mueller beweert dan ook in „Abwehr" te zijn getreden op verzoek van de militaire oppositie groep, teneinde in Vaticaanstad contact met de geallieerden op te nemen. Hij beweert passant Badoglio te hebben ge steund bij het opzetten van de beweging, die Mussolini van zijn voetstuk deed storten en bovendien verbindingen te hebben aangeknoopt met de vereetsbe? Autobus te water gereden. DRIE DOODEN TE FOXHOL. Zaterdagmorgen is te Foxhol (Gronin- gen), ter hoogte van de aardappelmeel fabriek van de firma W. A. Scholten, een autobus van „De Roland" geslipt en in het Winschoterdiep geraakt. De 18- jarige Grietje Oost, uit Kolham. wilde uit de bus springen, maar raakte be kneld tusschen wal en auto en werd op slag gedood. Verder zijn mevr. Hulsman, uit Slochteren, en mevr. G. Kasper— Poelman, uit Obergen, gemeente Win- sum, verdronken. Dank zij de activiteit van eenige schippers konden alle andere inzittenden (ongeveer 20) worden gered. Het nieuwste type straalvliegtuig, een propellerloze vliegende vleugel, die thans in Amerika proefvluchten maakt. FEUILLETON Roman door Winston Graham 7) Ik wachtte tot hjj het stuk uitgespeeld had, terwijl ik wat verlegen in het gat van de deur bleef staan, Bijzonder mooi, zei ik in het Ita- liaansch, u moet dat bij gelegenheid nog eens voor my spelen. Als antwoord stond hij op, smeet het raam dicht en rende mij voorbij om ook de deur te sluiten. Ik mag hangen, zei hij. als ik dat nog eens speel. U had ook wel iets min der afgezaagds kunnen uitzoeken. U bent vier dagen te laat, dr. Mencken. Wij keken elkander onderzoekend aan. Mussolini's zeemacht was niet in staat ons een veiliger, koei's aan te geven, zei ik, dus moesten wij ons aan de kust houden. Natuurlijk had ik al lang geweten, dat de pianist geen langharige jongeling met weeke trekken zou zijn. Maar toch had mijn verbeelding, ofschoon ik wist dat mijn voorstelling misschien heele- maal niet zou kloppen, mij tevoren on bewust een beeld van den man gescha pen, dat door de werkelijkheid nog al hardhandig werd verstoord. Ik stond voor een man van in de veertig, dik en van middelmatige lengte, met openhartige, zwarte oogen en een 'bleeke huidkleur, die op de plekken, waar hij zich schoor, naar het zwart zweemde. Zijn tanden, die tusschen dik ke lippen te zien waren, waren onregel matig en geel van het rooken en zijn spaarzaam haar was zorgvuldig om een tamelijk kalen schedel gekamd. Hij was gekleed in een elegant, maar afgedragen, gestreept costuum. Een groote, blauwe das met witte noppen paste bij een even genopten zakdoek. Een dokter zou zeker van oordeel geweest zijn, dat de man aan een slechte spijsvertering leed, te weinig beweging had en zich waar schijnlijk volstopte met zoetigheid. Van sociologisch standpunt bekeken zou men hem hebben kunnen houden voor een goed verdienenden bookmaker, of een gewetenloozen internationalen financier. Maar ln geen geval zag hij er uit als het hoofd van den Secret Service in Noord-Italië^ Gaat u zitten, zei hij in 't Engelsch, met een accent, dat mij een beetje eigenaardig aandeel. Ik heet An drews. En u bent dus Mencken. Edmondo Bottari, antwoordde ik. Wilt u mijn pas misschien zien? Dank u, niet noodig. Ik weet meer over u dan uzelf. Wanneer bent u hier aangekomen? Vanmiddag om twee uur. Moeilijkheden met de havenbe ambten gehad? Neen. Ze lieten mfl door, toen ik vertelde, dat ik kwam om me te melden voor den dienst. De man, die Andrews heette, grijnsde kalm en liet zijn gele tanden zien. We maakten ons al bezorgd en vroegen ons af, wat er met u gebeurd kon zijn. We zijn een beetje achter, ziet u. Mor genochtend moet u het allereerst op be zoek bij kapitein Bonini. Eigenaardig, dat nu, op het moment, moed mij opeens begon te begeven! Op de een of andere manier had ik be hoefte aan sympathie en bemoediging; die zouden mij gesterkt hebben. Ik voelde mij teleurgesteld en verlaten. En bovendien was ik bang. U zult dadelijk verder hooren over dien meneer. Gaat u zitten en neemt u ook een sigaar. Ik ging zitten in een rieten stoel en accepteerde een sigaar. Het bleeke ge zicht van den dikken man was vlak bij het mijne, t-oen hij de sigaar voor mij aanstak. Hij had een korten, vleezigen neus, die bijna een wipneus was gewor den; het was een nogal goedmoedige neus En hij had een smalle, ronde kin met een kuiltje er in; een tamelijk zwak- xe kin, dacht ik Maar de zwarte oogen waren vol kracht en domineerden het gezicht Nu, zei hij, steekt u maar eens van wal. Hoe was de reis? Zoo,, dus die oude dat ik vóór mijn opdracht stond, mijn kast heeft vier dagen vertraging gehad. Ik was al bang, dat u opgehouden was door een Engelschen torpedojager. Ik vertelde hem een en ander van mijn reis, waarbij mijn gastheer heftig zat te knikken. On tafel ontdekte ik een modetijdschrift, en een paar Fransche romans van weinig aristocratisci allooi. Aan de muren bengelden een stelletje kalenders, waarop Italiaansche wij hen werden aangeprezen. Zoo zaten we een minuut of wat te praten. Als het u hetzelfde is, zei ik, dan zou ik graag allereerst eens hooren, wat ik hier nu eigenlijk doen moet. Zooals u zegt, hebben wij weinig tijd. Hij blies een rookwolk omhoog. Ik weet het. Een beetje ongeduldig, is het niet? Ik ben om zoo te zeggen geblind doekt uit Engeland weggegaan, ant woordde ik. De zaak begon langzamer hand op mijn zenuwen te werken. Nou jaik zal ook geen aan merkingen maken. Mij ging het precies 5)„Gemene diefschreeuwde de groen teboer. „Sta stil of ik zal doperwten van je maken! Geef die ananas terug!" „Excuseer mij een ogenblik!" zei de vreemdeling die Joris Goedbloed heet te. „Daar is een eenvoudig man die u wil spreken. Ik zal mij even terugtrek ken!" De groenteboer had hen intussen in gehaald en pakte Panda bij zijn oor. „Wat moet dat. hè?" vroeg hij kwaad. „Ananassen stelen? Schaam je je niet? Wat zal je moe daarvan zeggen? Waar om .betaal je niet als je trek hebt in mijn vruchten?" Panda haalde zijn laatste gulden voor de dag en gaf die aan den groenteboer. „Ik wist niet, dat die ananas gesto len was!" zei hij: „Ik heb hem gekre gen van ehik heb hem gekregen! Zo maar!" „Nog jokken ook!" zei de groente boer. „Bah! Schaam je!" hetzelfde bij mijn eerste opdracht. Je moet eenvoudig aan die dingenöwennen. Maar u hebt natuurlijk een speciale op dracht. U zult nooit het heele onver kwikkelijke vak hoeven leeren kennen. Nou, zegt u alvast maar, wat u al weet. Dan zie ik wel zoo'n beetje wat er nog ontbreekt. Ik weet eigenlijk heelemaal niets, meneer Andrews. Ik ben geen spion van beroep. Men had eenvoudig iemand noodig, die speciaal op de hoogte is van bepaalde wetenschappelijke dingen, en die als deskundige een verklaring zou kunnen afleggen over een conferentie van Italiaansche geleerden. Aan deze verwachtingen schijn ik toevallig beant woord te hebben. Hij keek mij aan. Een oogenblik, U bent een halve Engelschman, nietwaar? Ik beaamde dit. Goed zei hij. Ja, natuurlijk. Ik wachtte. Het begon er op te lijken, dat ik nu eindelijk volkomen ingelicht zou worden over de situatie. Trouwens, begon de ander weer, u moet mij niet Andrews noemen. Brevio is mijn naam. Michele Brevio. Ik ben wijnhandelaar, begrijpt u? Ik knikte, ten teeken. dat ik het be grepen had. Tja, zei hij, terwijl hij in zijn enor me sigaar beet. De volgende week wordt dan die conferentie in Milaan gehouden. Het heeft absoluut niets gemeen met een gewone politieke conferentie of met de ontmoetingen op den Brenner Pas of de besprekingen tusschen Keitel en Ba doglio. De belangrijkste man op de con ferentie zal professor Brayda zijn. Al eens van hem gehoord? Neen. Ongeveer zes weken geleden kwa men wij te weten, dat deze meneer een nieuw soort gifgas heeft uitgevonden. Dat gas zal hij nu voor een paar men schen, die daar speciaal voor zijn uit gekozen, demonstreeren. Dan komt er ook nog een ander op de proppen met een electro-magnetische verbetering van luchttorpedo's. Over dien snuiter hebben we de meeeste bijzonderheden al. Er zal ook een Duitsche geleerde bij de con ferentie zijn, die zijn regeering en haar bekende tegenspionnage vertegenwoor digt. - (Wordt vervolgd) weging in Nederland. Frankrijk en Tsje- choslowakije. Hij rekent zich tot den „kring van 20 Juli 1944", ofschoon hij niet kor. beweren rechtstreeks te heb ben deelgenomen aan den aanslag van dien datum,,want hij zat toen reeds een jaar in een concentratiekamp der Ge stapo. Mueller noemt zich dan ook „Op- fer des Fascismus" inplaats van „nazl- aktivist" en hij heeft tot nog toe onder het oog van de Amerikaansche bezet ting een hoofdrol gespeeld in het poli tieke leven van Beieren. Op den voor avond van zijn verkiezing tot minister president heeft evenwel een Muenche- ner persorgaan, naar men zegt op in stigatie van Muellers eigen politieke „vrienden", zijn verleden nog eens aan de groote klok gehangen. Mag men de inlichtingen, die wij uit Beieren ontvin gen, gelooven, dan heeft niet zoozeer Muellers politieke verleden den stoot gegeven tot deze wel merkwaardige po litieke verwikkelingen, doch eerder zijn tegenkanting tegen het Beiersche sepa ratistische streven van een vleugel van zijn eigen partij. Mueller, die de een heid van Duitschland voorstaat en de meer socialistisch getinte richting der partij leidt, is temidden van al het ru moer met groote meerderheid van stem men tot partijvoorzitter herkozen. De Amerikaansche bezetting, die kennelijk met het geval verlegen zit, heeft doen opmerken dat tegen zijn politieke acti viteit geen bezwaar bestaat, doch dat de zaken eerst nog eens terdege -iitge- zocht moeten worden, vooraleer hij can- didaat voor de hoogste staatsfunctie kan zijn. Dit lijkt een nogal gewrongen re deneering. maar dat was niet anders te verwachten nadat Mueller zijn activiteit had laten ontplooien in de wetenschap van zijn ,Abwelir"-diensten. Muellers eigen partijgenoot en tegenstrever Pfeif fer heeft hem nu plechtig voor een Spruckkammer gedaagd, waar hij op 'n houten zondaarsstoeltje zal zitten ir^ plaat-s van op een ministerszetel. Mueller Is slechts één geval. Niet ver daar uit de buurt, in Wuerttemberg- Baden, zijn stemmen opgegaan om den pas herkozen minister-president dr. Reinhold Maier en een collega-minister op het zuiveringsmatje te roepen. In Hannover werd een onderzoek ingesteld tegen den afgetreden minister Noelting. Berlijn heeft zoojuist de tragedie be leefd van den door de zuivering geslip- ten Kanbier, die door de Kommanda- tura uit de hoogste rangen van het stadsbestuur werd verwijderd omdat hij Hitlers Reichskommissar was geweest. Ook hij was er tot dusverre ln geslaagd zijn politieke evenwicht te herstellen door den inzet \an „20 Juli 1944". Het proces van denazlficeering dreigt een eindeloos drama te worden, door weekt van politieke intriges en persoon lijke ressentimenten. De omvang ervan laat zich begrijpen uit het feit, dat de Nazi's met de zoo beproefde middelen van broodroof, dreiging, propaganda en „Organisation" en met alle macht, die het bezit van het staatsapparaat hun verschafte, twaalf jaren hebben gedwon gen en gelokt. In de Amerikaansche zone waar de procedure het traagst van al is. heeft men volgens recente bere keningen nog acht jaren noodig. De Amerikanen hebben dan ook weer eens moeten ingrijpen, omdat hier de sedert lang aan Duitsche handen toevertrouw de zuiveringsmachine langzaam draaide en veel stof achterliet. Populair is de zuivering zeker niet, temeer wanneer de bevolking ziet dat S.S.-misdadigers uit het kamp Moosberg op gezette tijden met vacantie kunnen gaan, doordat zij vanwege de hooge rantsoenen, die zij krijgen, gemakkelijk een vrij willigen plaatsvervanger kunnen vinden. Er begint toch in de Duitsche publi citeit zooiets als een matiging in de zui veringswoede tot uiting te komen, ma tiging vooral tegenover de kleine pg's en de jongeren, die den Nazi-catechismus op school geleerd hebben. Voor de laat ste heeft zich vooral de C.D.U. inge spannen die bijvoorbeeld te Berlijn een amnestiêvoorstel heeft ingediend. De gedachte dat de zuivering zich op de zware gevallen zal moeten gaan richten, is in alle kringen reeds doorgedrongen. Maar de zware gevallen zijn de moeilij ke. vanwege de verstrengeling van Nazi bewind en grootindustrie. Zij zijn daar naast ook gevaarlijk, want zij vertroe belen de onvermoeide actie der vak bonden, die in alle zones de grootste georganiseerde Duitsche meening ver tolken. wijst daar voortdurend op de verhouding in de bedrijven en voegen aan alle crises ook een een crisis van het vertrouwen toe. DUITSCHERS OP EEREWOORD VRIJGELATEN. Vroegere leden van den Duitschen generalen staf, het Duitsche kabinet en de S S. zullen door de Amerikaansche autoriteiten in Duitschland op eere woord vrijgelaten worden, teneinde te voorkomen, dat zij op grond van door de regeeringen der Duitsche staten ge maakte zuiveringswetten worden ge arresteerd. De drie genoemde categorieën zijn door het hof voor oorlogsmisdaden te Neurenberg als niet-misdadig be schouwd. De betrokkenen mogen op enkele uitzonderingen na de internee- ringskampen verlaten, terwijl hun door het Amerikaansche leger een schrifte lijke verklaring zal worden uitgereikt. Degenen, die, worden beschouwd als mogelijke oorlogsmisdadigers en zij, wier detineering om eenige reden van nut zal kunnen zijn, worden uiteraard niet vrijgelaten Uit de te nemen maat regel blijkt, het verschil tusschen de uitspraak van Neurenberg en de Duit sche zuiveringswetten. Men neemt aan, dat de drie staten in de Amerikaansche zone hun zuive ringswetten in overeenstemming ma* de uitspraak van Neurenberg zullen brengen.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 2