uwfeftrroon ÜIÜIPSÜ? Dl RYLA Kerkelijk Leven Eisch geen twee pakjes VI Grepen uit het Radio-programma xbm. «KeWtaktiilMUj. ÓJXA „Mam, vin je'm nou niet fijn worden, onze boom? Kijk eens, hoe prachtig, zoo'n heele rij van van die zilveren klokjes!" „Schitterend, hoor! Dat heb je werke lijk knap gedaan." Het klinkt wat afgetrokken, maar de kleine stem houdt vol. „En Mam, waar moet ik die engel nou hangen? Hier, aan dien grooten tak. of heelemaal in den top? Kijk, net of-ie vliegt!" „Bovenaan, lieverd, dat is het mooiste. Wacht ik zal je helpen. We zullen er zoo'n pluk van het engelenhaar omheen doen, dat Oma voor jullie heeft gekocht. Zie je, nu lijkt het net, alsof de engel op een wolk naar beneden komt.en ook een beetje om zijn hoofdkijk, heel fijn uitpluizen moet je dat goedje. Als de lichtjes dan morgen branden, is het precies een stralenkrans." De kleine, blonde vrouw reikt naar den bovensten tak van den frisch-groenen boom. „O, prachtig, eenig! Oma. schei nou uit met breien en kijk ook eens!" Oma's heldere oogen turen over den brillerand. „Lieve meid. het is een pronk van een Kerstboom. Kleine Flip kijkt zijn oogen uit, morgen, en de tantes en ooms ook." „Weet u, wat ik nou het leukst vindt, Oma? Dat we 'm zelf hier uit het bosch hebben gehaald. Gek hè. dat onze Kerst boom nou zoo maar vlak bij uw huis stond te groeien. Oma. hoe kan dat? Mam zei toch dat alleen in Indië de boomen maar altijd groen bleven. Als we in Holland kwamen, dan zouden we zien hoe mooi het was. dat de boomen hier kaal werden en dan leken ze heelemaal zwart in de sneeuw en opeens kwamen er dan weer een heeleboel kleine groene blaadjes aan „Dan heeft Mam zeker vergeten aan de Kerstboomen te denken, die blijven altijd groen." „Oma, wanneer gaat 't nou sneeuw worden? Mam zegt Nu staat de kleine, blonde vrouw in den erker en kijkt naar buiten naar de stille, zwarte boomen in het schemerige laantje. Ze trekt de zware gordijnen wat achter zich toe. Zoo staat ze afgesloten van de kamer. Het gesnap van het kind en de zachte heldere, stem van oma klinken verder af. Maar één vraag is er blijven naklinken, als 't gelui van een klokje in de verte: „Wanneer wordt 't nou sneeuw?" Neen, het lijkt er immers niet op, dat het een witte Kerst zal wor den, zoo'n echt Hollandsche Kerst, waar ze in Indië haar kinderen, die daar zijn geboren, van heeft verteld. Een witte Kerst van een prent-briefkaart, met klei ne besneeuwde huisjes en een kerkje met verlichte ramenOch, hoe vaak heeft ze er naar gesnakt, daar, onder de af mattende zonnestralen. Hoe heeft ze verlangd naar de stimulans der wisse lende seizoenen. O. dat eeuwig groen daar, hoe heeft ze het gehaat!Kijk, nu wordt het mistig buiten. Geen witte Kerst dus, geen Kerst Van een plaatje. Vrede op aardeklokgebeier. Er komt een schampere lach op het smalle gezicht van de vrouw, die daar afgewend van de kamer, in den neveligen avond staart. Vrede op aarde! Het lijkt er nog niet veel op. En zal het ooit zoo ver ko men? „Als we maar vrede in ons hart heb ben," zegt Oma altijd. „Voor 't andere kunnen we alleen bidden en werken," Vrede in je hartHoe kun je vrede in je hart hebben, als je alles, neen, niet alles, maar het liefste op aarde verloren hebt? Als je zelfs den moed dreigt te verliezen? Al die jaren, door de ellende van het Indische kampleven heen, heeft ze moed gehad, altijd hoop gehouden, dat ze hem zou weervinden, den vriend van haar schooljaren, den vader van haar Kinde ren. En toch waren de enkele brieven, die haar bereikt hebben, het eenige, waarmede zij die hoop levendig hield. Het was voldoende. Al haar liefde heeft ze omgezet in moed. in den vasten wil om alles te zijn voor die twee kleine wezens van hem en van haar. Al die haast ondraaglijke jaren heeft de zekerheid haar niet ver-, laten, dat ze eens, in Holland, samen Kerstmis zouden vieren. Dat hij zijn zoon, haar jongste, dien hij zelfs nooit gezien heeft, zal opbeuren naar den groenen boom. Toen zijn er een tijdlang geen brieven gekomen. Geen enkel be richt. En opeens dat eene. lang na de bevrijdingNu is er geen hoop meer. Nu is er alleen nog het-leven voor de kinderen, een lange, zware plicht, een duistere verantwoordelijkheid. Ze heeft niet gehuild, geen enkelen keer. sinds het bericht is gekomen. „Ze houdt zich flink," zegt- iedereen, Maar vrede is er niet in het hart van de kleine, blonde vrouw De kaarsjes branden en de engel, heel bovenaan, staat als in een stralenkrans. Het is druk en roezemoezig in de lichte, warme kamer, want alle ooms en tantes zijn ditmaal bij Oma het feest komen vieren. Oma heeft goed gezien, denkt de vrouw. Het is toch wel prettig, het ontvangen van hartelijkheid en genegenheid. Het doet goed, zooveel warmte. Het lijkt alsof iedereen de kinderen dubbel verwend heeft als een bewijs van liefde aan de moeder. Flipje, haar kleine vent, trommelt ver rukt met zijn knuistjes op haar knieën, „Kijk eens, wat een berg catootjes ik heb!" Het woord „cadeau" kent hij niet hoe zou een Indisch kampkind weten* wat een geschenk is? maar hij is dol op Cato, Oma's gedienstige, die hem be derft en verwent tot Oma er schande van spreekt. En daarom noemt hij al het heerlijks, dat voor hem onder den Kerstboom lag, gemakshalve „catootjes". Maar nu steekt de echte Cato haar hoofd om de kamerdeur en wenkt een van de ooms. Er is een pakje gebracht, zooeven, voor de jonge mevrouw. Door een mijnheer, ja, ook uit Indië. Hij is een vriend van mevrouws man geweest, zegt hij. Neen. den naam heeft ze vergeten Hij is pas terug in het vaderland, en hij heeft dit voor mevrouw meegebracht en de hartelijke groeten en hij komt nog wel eens aan. En dan zit de kleine, blonde vrouw heel stil in den lichtschijn van de kaars jes en ze hoort niet meer de ongeduldige stemmen der kinderen, het vragen en praten der grooten. Ze vouwt met tril lende handen dat pakje uit het papier. Het bevat niets anders dan een versle- x ten, fluweelen doosje, dat haar bekend voorkomt. Daarin liggen een paar heel gewone, goedkoope, vergulde manchet- knoopen, versierd met een klavertje-vier van groene, glinsterende steentjes. Er is een briefje bij. Ze neemt de waarde- looze, glinsterende dingetjes in haar hand en opeens weet ze het: dit is haar eerste Kerstcadeautje geweest aan hem. Ze waren nog maar net van de school banken. Waarom is het nu hier in haar hand? Ze vouwt den brief open. Boven aan staat: .Kerstmis 1944." Het sche mert opeens voor haar oogen. Negentien vier en veertig. Dus toen was hij nog. Och, wat geeft het? Den brief lezen nu. „Mijn lieve vrouw. Dit is een plechtige aanhef, maar ik voel mij plechtig ge stemd. Het is Kerstmisde zooveelste zonder jou? Maar ik wil en kan niet treurig zijn, want Kerstmis is immers het feest van het licht, van hoop en ver trouwen? Ik zend je daarom als Kerst groet mijn kostbaarst bezit: het eerste Kerstgeschenk, dat je me gaf. Herinner jij je het nog? Je-zei lachend: „Bewaar ze goed, want groen is de kleur van de hoop!" Hier zijn ze, voor jou, om je te zeggen: hoop en vertrouwTot ziens, mijn lieve vrouw. En ook. als wij elkaar niét mochten weervinden: hoop en ver trouw. Het licht zal komen. Je man." De vrouw kijkt neer op de groene kla vertjes-van-vier. Er is bericht gekomen, eindelijk van over het graf. Hoop en vertrouw Dan heft ze haar blik op naar den Kerstboom. En in den mist van tranen o, eindelijk, verlossende tranen! is het alsof de engel met zijn stralenkrans, daar boven in het eeuwig groen, glim lacht PREDIKBEURTEN VOOR BEIDE KERSTDAGEN". Leiden le Kerstdag: Doopsgez. Gem.: 10.30 uur ds. A. J. Snaayer. Eglise Wal- lonne, dlx heures et demle, M. R. Blom- maert. Evang. Luth. Gem.: 10.30 uur ds. J H. Smit Duyzentkuust. Rem. Gem.: 10.30 uur ds. Luca. Ver. van Vrljz. Herv. (Volkshuls): 10.30 uur ds. F. v. d. Heijden. Geref. Gem.: 10 en 5 uur ds. L. RIJksen. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Joh. Jansen. Geref. Kerk (art. 31) 10 en 5 uur (gebouw Prediker) ds. Strating, emer. predikant te Den Haag. Vrije Kath. Kerk St. Bonifacius' (Vreewijkstraat)10.30 uur Hoogmis. Oud-Kath Gem.: (Zw. Singel 50)6.30 v.m. en 10.30 uur H. Dienst. 2c Kerstdag: Evang. Luth. Gem 10.30 uur ds. J. Ph. Makkink. Geref. Gem 10 uur ds. L. R\jksen. Chr. Geref. Kerk: 10 uur de heer Van Leeuwen uit Den Haag. Alphen a. d. Rijn le Kerstdag: Ned. Herv. Kerk: Julianastraat: 10 uur ds. P. A. Lefeber, 6.30 uur ds. Jolis. Stehouwer; Hulpkerk Gouwsluls: 10 uur, ds. Johs. Stehouwer; Jonathan: 6.30 uur ds. P. A. Lefeber, Hooftstraat; 10 en 6.30 uur de heer A. P. de Jong; Oudshoornscheweg: 10 uur. dr. J. P. Cannegleter; Mart-ha- I Stichting: 10.30 uur ds. J. Th. Meijer. Geref. Kerk: Zuiderkerk: 10 uur ds. Mul- I der; 6.30 uur ds. J. H. A Bosch; Noorder- kerk: 10 uur ds. J. K. A. Bosch: 6.30 uur l ds. G. Mulder; Hooftstraat: 10 en 6.30 I uur ds. J. Hartkamp Chr. Geref. Kerk: van Reedestraat: 10 en 6 uur ds. W Baai]. 1 Oud Geref. Gem.: van Mandersloostraat: I 9.30 uur leesdlenst; 2.30 uur de heer de I Redelijkheid van Ouderkerk a. d. IJssel. 2e Kerstdag: Ned. Herv. Kerk; Juliana- I straat: 10 u\ir ds. C. J. Lambour (Kerst- 1 zangdlenst voor ledereen): Hooftstraat: 10 uur de heer A. P. de Jong; 2 30 uur i Kerstfeestviering. Geref. Kerk: Zuider- kerk: 10 uur ds. W. v. d. Meulen van Woubrugge; Hooftstraat: 10 uur ds. J. H. A. Bosch. Chr. Geref. Kerk: van Reede straat: 10 uur ds. W. Baai) Oud-Geref. Gem. van Mandersloostraat: 2.30 uur de heer de Redelijkheid van Ouderkerk aan den IJssel. Aarlanderveen le Kerstdag: Geref. Kerk: 10 uur ds H. Moolhuyzen. 2e Kerst dag: Geref. Kerk: 10 uur ds. H Mool huyzen. Benthuizen rle Kerstdag: Ned. Herv. Kerk: 9-30 en 6 uur ds. W. Bieshaar. Geref. Gem.: 9^0 en 6 uur leesdienst. 2e Kerst dag: Ned. Herv. Kerk: 5.30 uur ds. M Verkerk van Moercapelle. Geref Gem.: 9.30 uur leesdlenst. Opzienbarend sterfgeval te Haaksbergen. „JAN VAN SCHAFFELAAR" IN ARREST. Naar „Tubantia" meldt, is Haaksber gen in opschudding door een opzien barend sterfgeval. Een 30-jarige vrouw, van wie de man door de Duit-schers in Mei '43 op den weg HengeloEnschede werd neerge schoten, is in het St. Antoniuszieken- huis te Haaksbergen onder verdachte omstandigheden overleden. Men neemt aan dat zij vergiftigd is, in welk ver band de naam wordt genoemd van een 22-jarigen jongeman, met wien zij een relatie had. De vrouw is moeder van een meisje van zes en een jongetje van vier. De jongeman, die gearresteerd is, staat bekend als een eenzelvige, zonderlinge figuur. Hij heeft als bijnamen „Jan van Schaffelaar" en „De torenschieter", want hij is verleden jaar in een dolle bui in den kerktoren geklommen en heeft toen met een machinegeweer zijn ouderlijk huis onder vuur genomen, waarbij zijn vader en moeder, <jie bul ten stonden, als door een wonder ge spaard bleven. Hij maakt thans een totaal verslagen indruk. Hoewel de verdenkingen tegen hem zeer ernstig zijn, staat zijn schuld niet definitief vast. Beperking van het treinverkeer In vervolge op ons bericht van giste ren, zij gemeld, dat de bezuinigings maatregelen van de Ned. Spoorwegen zullen bestaan uit: le. verkorting van de bestaande trei nen. 2e. vermindering van de verwarming en 3e. het laten uitvallen van een aantal electrische treinen. Deze laatste maatregel zal pas in gaan op Maandag 30 December a.s. Waar noodig zullen met Kerstmis voor- en volgtreinen worden ingelegd. De beperking van het treinverkeer zal voorloopig nog uitsluitend plaats vinden op de geëlectrificeerde lijnen, daar, door de hooge frequentie op deze baanvakken, de moeilijkheden van het - uitvallen van een enkelen trein door de reizigers minder zwaar zullen worden gevoeld Voor dit doel worden treinen uitgekozen op de minst drukke uren, in een enkel geval forensentreinen met geringe bezetting. Men raadplege de aanplakbiljetten op de stations, die daar uiterlijk Zaterdag a.s. zullen han gen. EERVOL ONTSLAG Dr. HIRSCHFELD Per 1 Januari 1947. Blijkens een K.B. in de Stcrt. van gisteren is, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari 1947 eervol ontslag ver leend aan dr. H. A. M. Hirschfeld als secretaris-generaal van het v.m. Depar tement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart onder dankbetuiging voor de niet-betwiste zeer groote en belang rijke diensten, in genoemde functie ge durende 5 zeer moeilijke bezettingsja ren aan het Nederlandsche volk bewe zen. Tevens is hem, eveneens op zijn verzoek op dezen datum eervol ontslag verleend als directeur-generaal van Handel en Nijverheid bij het Departe ment van Economische Zaken onder dankbetuiging voor de belangrijke dien sten den lande in laatstgenoemde func tie bewezen. llHl'iÜMlfiCflM Een Kerstvertelling voor volwassenen Ze stonden bij den slagboom, het Kerstmannetje, dat eigenlijk Santa Claus heette, maar zóó kon-ie zich met goed fatsoen niet meer noemen, en Ka- milla, het rendier, dat de slee moest trekken. Het regende, wat vooral Kamil- la erg naar vond, want van regen be dierf je teint zoo. vond ze. „Geef mij maar sneeuw" dacht Ka- milla en gaapte. Het Kerstmannetje op de slee gaapte ook, maar van narigheid. „Je hebt niks als ellende met die vreemdelingen" had de grenswacht ge zegd, die een erg raar uniform droeg en een soort van pistool op zijn rug. „De vorige week hadden we hier een knaap met een baard, die uit Spanje kwam, wat altijd fout i^. Wat moet jij, broer en wat heb je op die slee?" Het Kerstmannetje had diep nage dacht. Hij aarzelde, want je wist tegen woordig niet goed meer wie tot de on- gewenschte vreemdelingen behoorden. En omdat-ie bij het grensstation een groot reclamebord had gezien van Co ca-Cola, zei-d-ie ten leste, dat hij Fa ther Christmas heette. Methodist was en Amerikaansch staatsburger. „Okee", had de grenswacht gezeg, „dat is olrait. Maar nou je bagage". En daar mee was de narigheid begonnen. Ze hadden hem zeshonderd paar ny lonkousen meegegeven. Linksgeweven. In iedere kous zat een standaardpakket voor dames en voor heeren. Het damespakket bevatte een lip stick van morgenrood, wat dernier cri was volgens degenen, die hebben helpen pakken, en een gegarandeerd zonnig ochtendhumeur waarborgde. Verder twee stukken wolkenschuimzeep en een doos met tevredenheidsbonbons. Met de wol kenschuimzeep waschte je alle vlekken weg, tot de hardnekkigste toe, die je zelfs door stoomen niet kwijtraakte. In het pakket voor heeren zat een doos met goud-gele sigaretten, merk „Vrede", een flesch haarwater, waar mede je elk spoortje van boter op het hoofd kon doen verdwijnen en een tube anti-corruptiezalf met gebruiksaanwij zing. Het sub-comité voor Practlsche Geschenken van den Bond van Opper- Kerstmannen had de pakketten samen gesteld. „Verbeter de wereld en begin bij den top" hadden ze tegen het Kerstman netje gezegd, waarmee-ie het heelemaal niet eens was geweest. En bij den grens paal was de narigheid al begonnen. „Okee, broer" had de man met het rare pistool gezegd. „Heb je een invoer- certificaat? En een bewijs van politieke betrouwbaarheid? En een importeurs vergunning? en een deviezentoewijzing? Omdat het Kerstmannetje van al die vragen zoo zenuwachtig werd. dat hij alle bezweringsformules, die hem uit dergelijke moeilijkheden konden redden, prompt vergeten was. had de grenswacht een armvol pakketten uit de slee ge haald en was naar het douanekantoor geloopen. Het Kerstmannetje bleef voor den slagboom staan en verkleumde in den miezerigen motregen. Op het douanekantoor had de grens wacht de nylonkousen op het bureau van zijn chef gegooid en gezegd, dat-ie nog nooit zoo'n raren smokkelaar had ontmoet. Maar de chef. die de kousen had leeggeschud, meende te doen te heb ben met een gevaarlijken terrorist en hij wou meteen het Bureau voor Inwendige Veiligheid opbellen. „Dan ben je alles kwijt" had de grens wacht gezegd. „Wat die kerels in hun vingers krijgen is voor altijd foetsie." De vrouw van den chef viel hem bij. „Schiet op", zei ze tegen haar man. „Straks zijn alle kousen weg en zes paar moet ik er minstens hebben". De chef hield echter vol, dat de ny lonkousen de vlag waren, die de lading moesten dekken, en hij beweerde, dat de lippenstiften booby-traps waren en de flesschen haarwater nitro-glycerine. Terwijl ze aan het ruzie maken waren, trok de vrouw van den chef de nylon- kousen aan en toen de grenswacht dat zag, stak-ie een sigaret op uit het ge schenkenpakket voor heeren en gaf den chef er ook een. De chef sloeg daarop den grenswacht op den schouder en ver telde hem dat-ie'm altijd „een fijne vent" had gevonden. Daarna maakten ze een Boskoop te Kerstdag: Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur ds. Snijders; 420 uur Kerstwljdlngsdlenst. Gebouw „Salvatorl": 9.30 uur ds. de Leeuw. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. Pol; 5 uur ds. van der Stoel. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. Kletsen. Rem. Kerk voor Vrijz. Hen'.: 10 uur ds. C. P. Thomsen. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdlenst. 2e Kerstdag: Geref. Kerk: 10 uur Kerstwijdlngsdlenst. Chr. Geref. Kerk: 9 30 uur ds. Klelsen. Rem. Geref. Gem 10 uur ds. Van Royen. Geref Gem.: 9.30 uur, leesdlenst. Hazerswoude le Kerstdag: Ned. Herv. Kerk; 9 en 10-30 uur ds, P. L. Klehl; 6.30 uur ds. F. G. v Blnsbergen. Geref. Kerk: 10 uur ds. A G. v. d. Stoel van Boskoop; 6 30 uur ds. H. Pol van Boskoop. 2c Kerst dag: Geref. Kerk: 10 uur Kerstzangdlenst. sprekers ds. P. L. Klehl en ds. P. D. Kui per van Sassenheim. Katwillf aan Zee le Kerstdag: Ned. Herv. Kerk (Nieuwe Kerk): 10 uur ds. Pras. 6 00 uur ds. Jellema. (Oude Kerk) 10 uur ds. v d. Krift; 6 uur ds. Van Ieperen. (.Kapel N.H G.): 10 uur ds. Van Ieperen. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. F. Pijlman. Chr, Geref. Kerk: 10 uur lees dlenst; 7.15 uur ds. P. v. d. Bijl, van Ba- rendreoht. Geref. Gem. (Remisestraat): '10 en 5 uur ds. B.. van Neerbos. Geref. Kerk (art. 31): 10 tiur ds. G. Boersema, 5 uur cand. K. v. Venetië van Lelden. 2e Kerstdag: Ned Herv. Kerk (Nieuwe Kerk); 10 uur ds. Van der Krift. Geref. Kerk: 10 uur ds. H. de Valk. Chr. Geref. Kerk: 7.15 uur ds, P v d. Bijl van Barenclrecht. Geref. Gem. (Remisestraat) 10 uur ds. B. van Neerbos. Koudekerk le Kerstdag: Ned. Herv. Kerk; 10 uur ds. F. G. van Blnsbergen; 6 30 uur ds. P. L. Klehl. Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 uur ds. Wolven. 2e Kerstdag: Geref. Kerk: 10 uur de heer N. Baas van Amsterdam. Llsse le Kerstdag: Ned. Herv, Kerk. 10 uur ds. J. Hadders; 8 uur ds. mr. G. A' Alma. Geref. Kerk; 10 uur ds. dr. Ruys; 4 uur ds. IJ. v. d. Zee van Nieuw Vennep. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4 uur ds. Ponstein. Geref. Gem.- 10 en 4 uur ds. A. Verhagen. Geref. Kerk (art. 31): 9.30 en 4.30 uur ds. J. J. Verleur. Ned. Prot. Bond: 10.15 uur mej. ds. Poortman van Lelden. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 4 uur leesdlenst. 2e Kerstdag: Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds. mr. Alma Geref Kerk: 10 uur Liturgische alenst. Chr. Geref. Kerk: 10 uur ds. Pon stein. Geref. Gem.: 10 uur ds. A. Verhagen Geref. Kerk (art. 31): 9.30 uur ds. J J Verleur, oud Geref. Gem.: 9 30 uur lees dienst. Daarna bouwde hij op een eenzaam heideveld je een sneeuwhut om er rustig den volgenden nacht af te kunnen wach ten. Toen de minister-president de nylon kousen bij den schoorsteen vond, her innerde hij zich de bommen, die als Sin flesch haarwater open en probeer den de anti-corruptiezalf. Toen trokken ze gezamenlijk de vrouw van den chef de kousen uit, waartegen ze huilend protesteerde. De grenswacht moffelde twee pakjes Belgische shag, die hij bij een visitatie had achtergehouden, in de kast van den chef, die bezig was alle opgesloten smokkelaars los te laten na dat hij ze met anti-corruptiezalf had ingesmeerd. En daarna liepen ze zin gend naar buiten, haalden den slag boom op en vertelden het Kerstmannet je, dat-le verder kon gaan. Maar eerst stopte de grenswacht zijn laatste pakje „zwarte-sigaretten-op-den-bon" in den zak van het Kerstmannetje en de chef voerde Kamilla klontjes suiker, die ze met een hautain opgetrokken lip gena dig aanvaardde. Ze bleven het Kerstmannetje staan nawuiven, tot hij als een stipje in de verte verdwenen was. „Begin bij den top", had de Opper- Kerstman gezegd en daarom deponeer de het Kerstmannetje zijn eerste pak ket bij den minister-president, wiens adres-ie had opgezocht in de gids, die de Opper-Kerstman hem had meegege ven. En omdat het was gaan sneeuwen, waardoor Kamilla haar maximumsnel heid kon bereiken, bracht-ie en pas sant dienzelfden nacht een bezoek aan de overige ministers, het hoofd van het Bureau voor Inwendige Veiligheid en een aantal Kamerleden. Daar tusschen door deponeerde hij lukraak een paar pakketten in een armoedig steegje, om- dat-ie het nu eenmaal niet eens was met den Opper-Kerstman. terklaassurprise waren uitgedeeld. Hij holde naar de telefoon en belde de po litieke Recherche op en het Bureauvoor Inwendige Veiligheid, die een deskun dige stuurden voor de bommen en detectives, die door de werkkamer van den president kropen met vergrootgla zen en poeder en de vingerafdrukken en een haar uit de baard van het Kerst mannetje ontdekten. Inmiddels vertelde de deskundige, dat in de kousen in elk geval geen bommen zaten en de minis ter-president begon net te gelooven, dat alles een ongepaste grap was, toen de telefoon ging en hy hoorde, dat alle ministers en Kamerleden eenzelfde pak ket hadden ontvangen. Waarna-ie doodsbleek werd en een specialen mi nisterraad uitschreef, omdat de veilig heid van den Staat in gevaar was. En toen-ie even later hoorde, dat het hoofd van het Bureau voor Inwendige Veiligheid amok maakte en links en rechts ministers en hoofdreferendaris sen en regeerings-gevolmachtigden ar resteerde, omdat-ie na ontvangst van een nylonkous de dossiers was gaan be- studeeren, die in een speciale kluis met het opschrift: „Streng geheim, Staats gevaarlijk", lagen te vermolmen, liet-ie de staat van beleg afkondigen en gaf Jast om alle pakketten te vernietigen, terwijl-ie honderdduizend gulden be loofde voor het arresteeren van den da der, dood of levend. Daarna ontbond hij het Bureau voor Inwendige Veiligheid, dat niet langer veilig was, en gaf op dracht om ieder te arresteeren, die na acht uur op straat zou worden aange troffen. Het Kerstmannetje was van dit alles Nekkramp op de „Indrapoera" Ingezonden Mededeeling ZES PATIËNTEN OVERLEDEN. Gedurende de thuisreis van het repa- trieeringsschip „Indrapoera' deed zich onder de passagiers op 6 December een geval voor van epidemische meningitis (nekkramp). Gedurende het verdere verloop van de reis volgden onder de passagiers nog negen ziektegevallen, waarvan in zeven gevallen met zeker heid dezelfde diagnose kon worden ge steld, terwijl in twee gevallen de diagnose onzeker bleef. Van deze tien patiënten overleden er zes (vier van de zekere en de twee genoemde onzekere gevallen); een pa tiënt werd in een ziekenhuis in Gi braltar opgenomen en is volgens tele grafisch bericht herstellend; drie patiënten werden bij aankomst te Rotterdam in een ziekenhuis aldaar opgenomen. Bovendien deden zich aan boord eenige goedaardige mazelenge vallen voor zonder sterfgevallen. Vier nog niet geheel herstelde mazelenpatiënten wer den bij aankomst te Rotterdam terstond in een ziekenhuis aldaar ondergebracht. Verder deden zich gevallen van in fluenza voor, waarvan enkele gevolgd door longontsteking, zonder sterfgeval len. Bij de behandeling aan boord werden de nieuwste geneesmiddelen o.a. penicil line en sulfa-praeparaten in ruime mate* toegepast. RIJKSDUITSCHER „KIDNAPT" ZIJN ZOONTJE. Een Rijksduitscher, die tijdens den oorlog een relatie had met een Neder landsche, kwam enkele dagen geleden clandestien over de Nederlandsche grens. Zaterdagavond heeft hij zijn 2 *,4 jarig zoontje, uit een woning in de Ni- colaas Beetsstraat te Amsterdam, tij dens de afwezigheid van de moeder, ontvoerd. De laatste gegevens die de politie bekend zijn, houden in dat va der en zoon bij Kaldenkirchen opnieuw de grens in Oostelijke richting zijn ge passeerd. NoordwUkerhout lc Kerstdag: Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds. D. J. Spaling, Oegstgeest Je Kerstdag: Ned. Herv. Gem. (Groene Kerkje): 10.15 uur ds. W. F. Dankbaar. (Pauluskerk)10 uur ds. G. F. Callenbach, 5 uur ds J. Zandee van Warmond (Gebouw Hooge Mörsch)10.30 uur ds. H Bogers van Katwijk aan Zee Geref. Kerk (Maurltslaan)10 en 5 uur ds. Jac. Erlnga. (Hooge Morsch) 10.30 en 5 uur ds, M. J. Arntzen. Vrije Herv. Gem (Willem de Zwljgerkerk)10.30 uur dr. K H Boersema. 2e Kerstdag: Ned. Herv Gem. (Pauluskerk): 10 uur ds. K. J. H. Burgy van Rijnsburg. NoordwIJk aan Zee le Kerstdag: Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds. N. J. Cupédo. Geref. Kerk: 10 uur ds. Bouma; 5 uur ds. H. A. Wierslnga van Lelden. 2c Kerstdag: Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds. N. J. Cupédo. Geref Kerk: 10 uur ds. L. v. d. Linde van Rijnsburg. Noord wijk Binnen le Kerstdag: Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds. W. W. Siddré. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur, ds. E. H. Broekstra van Oegstgeest. Van der Bergh-stiobtlng: 11 uur. ds. E. H Broekstra van Oegstgeest. Ned Prot. Bond, afd. Noordwljk: 10.30 uur mevr. dr a Scholten-v. Iterson Voorburg. 2e Kerstdag: Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds. W. W. Siddré. Geref. Kerk: 10 uur, ds. v. d. Linde Voorhout le Kerstdag: Ned. Herv. Kerk: '10 uur ds. E. J. Beker; 3 uur zang- dienst en meditatie door ds E. J. Beker. 2c Kerstdag: 3.30 uur Kerstfeest. d6. E. J. Beker. Voorschoten le Kerstdag: Ned. Herv. Gem. (Dorp)10.15 uur ds. H. P. Fort- gens; (Rijndijk): 10 uur ds. Roest (ber. predikant te Nootdorp). GeTef. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. C. Houtzagers. Vrijz. Geref. Kerk tart. 31) Leldscheweg 41: 10 en 5 uur ds. C. v. d, Jagt. 2c Kerstdag: Ned. Herv. Gem, (Dorp)10.15 uur ds. L A. v. Harten van Katwijk aan Zee; Ver. Vrijz. Herv.: Leldscheweg 95: 10.30 uur dr. K. H. Boersema van Leiden. Woubrugge le Kerstdag: Ned. Herv. Kerk. 9.30 en 6.30 uur ds. G. W. K. Hu- genholtz. Geref. Kerk: 9.30 eu 630 uur ds. W. v. d. Meulen.2e Kerstdag: Ned. Hérv. Kerk: 9.30 ds. Hugenholtz. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. Hartkamp van AlphMi a. d. Rijn. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Staveren B. J. Rlemersma, cand. te Grijpskerk. Be dankt voor Nljbroek (toez.) D. Kramer te Drogeham. Aangenomen naar Vries M. R. Pllester te Hoofdplaat. Geref. kerken Beroepen te Vledder H. Veenstra te Colijnsplaat; te Koog- Zaandijk (vac. D. Broer Jr.) K. Sohouten te Coevorden. Benoemd tot hulppred. te Bergen (N.H.) J. H. Telkamp, em. pred. te Aerdenhout; te Hlndeloopen J. Schoften a.s. cm. pred. te Varsseveld. Benoemd en aangenomen de benoeming tot hulppred te Beesterzwaag L. W. Korvlnus. miss pred. te Keboemen, met verlof hier te lande. Geref. kerken naar art. 31 K.O. Be dankt voor Ermelo A v. d. Ziel te Gro ningen. EEN GELUKWENSCH AAN H.M. DE KONINGIN. De kerkeraad der Ned. Herv. Gem. van 's-Gravenhage heeft aan H.M. de KonLngln een schrijven van gelukwensoh gezonden in verband met het feit dat het een halve eeuw geleden was dat Hoogstderzelver in het midden der gemeente belijdenis af legde van haar geloof. H.M. de Koningin heeft dit schrijven mét een vrlendelljken brief van antwoord beantwoord. volmaakt onkundig, toen-ie tegen het vallen van den nacht uit zijn sneeuw hut kroop en Kamilla voor de slee span de. Het was windstil, de maan scheen helder en de sneeuw kraakte onder de sleeijzers. Het Kerstmannetje zong een oud Kerstliedje en verwonderde er* zich zelfs niet over, dat geen mensch op straat liep. Hij schrok daarom zóó, toen bij de wegkruising een heeleboel solda ten van achter de boomen te voorschijn sprongen en „halt" schreeuwden, dat-ie rechtsomkeert maakte, waarbij de helft van de kousen uit de slee rolden. „Dat is-ie" hoorde het Kerstmannetje achter zich roepen. „Honderdduizend gulden, dood of le vend!" En toen hij omkeek, zag hij dat ze hem achtervolgden met tanks en mo torfietsenden bloedhonden, waardoor hij zoo bang werd, dat hij met trillende lip pen de bezweringsformule uitsprak, die elke Kerstman alleen in uitersten nood mag gebruiken, waarna hij astraal werd en pijlsnel met slee en al langs een schuine manestraal omhoog klom. Eenmaal in veiligheid, hoog boven zijn vervolgers, werd het Kerstmannetje zóó kwaad, wat niet past voor een Kerst man. maar in dit geval begrijpelijk is dat hij de soldaten en agenten begon te bombardeeren met de overgebleven pik- ketten op z'n slee. De flesschen haar water barstten open op de hoofden van de soldaten en de tubes anti-cor ruptiezalf op de hoofden van de politieke rechercheurs, wat een nieuwe verwarring en later een kabinetscrisis veioorzaakte. Eerst nadat-ie zijn laatste kous om laag had gesmeten, werd het Kerstman netje weer kalm en terwijl hij langs de manestralen naar huis reed, bedacht hij, dat hij toch gelijk en de Opper-Kerst man ongelijk had gekregen en Je de we reld niet kunt verbeteren, wanneer je aan den top begint. Want die is nu een maal onverbeterlijk. K. als ge er aan één genoeg hebt. Maizena fabrikaat Ouryea is nog maar beperkt beschikbaar en de vraag is zoo groot. Het oude vermeerde merk EERSTE KERSTDAG Hilversum I (301 M.) VARA 8.00— 8 18: Kerstklokken, Kerstwensch en, nieuwsberichten; 8189,00: Omroepkoor; 009.15: „Het Kerstkind" van Ralner Maria Rllke; 9.1510.00: Hongaarsch strijkkwartet; VPRO 10.0010.30: Wanda Reumer draagt oude en moderne Kerst- poëzle voor; 10.3012.00: prot. kerkdienst uit Rem. Kerk te De-u Haag, voorg. dr. J. C. A. Fetter; VARA 12.00—12.02; Kerst klokken; 12.0212.35: Stradlva-Sextet; 12.3513.00: Kerstgroet van de burge meesters van Warschau, Coventry, Stalin grad en Caen; 13.0013.15: nieuwsberich ten; 13.1513 50: Ramblers; 13.50—14.15: „Met Kerstmis thuis". 14.1514.45; brie ven aan ledereen; 14.4515.15: Engelsche Kerstliederen; 15.1515.55: Kerststemmen uit de Partij van den Arbeid; 15.5516.45! ziekenbezoek; 16.4517.15: „Het stond in de krant": 17.1517.30: Johan Jong, orgel; 17.3018.00: meisjeskoor „De Krekels" on kinderkoor „De Merels"; 18.0018.15: nieuws; 18.1518.30: Kerstreportage uit Zeeuwsch Vlaanderen door J. v. Drlel; 18.3019.00: progr. Ned. strijdkrachten; 19.0019.30: oorlogsbruidJes in Canada en familie in Nederland wisselen Kerstgroe ten. VPRO 19.30—20.00: Klnder-Kerst- dlenst o. 1 v. mevr. L. Spel berg-Stokmans; VARA 20 00—20 02: Kerstklokken; 20.02— 20.08: nieuws- en weeroverzlcht; "20.08 20.40: Metropole-orkcst; 20.4021.25: hoorspel „Blanco Posnete ware gedaante": 21.2522.00: operette „Der Bettelstudent" van Carl Millócker: 22 0023.00: Radio Philharm. Ork.; 23.0023.15: nieuws; 23.1524.00: langs de steden der wereld. Hilversum II (415 M.) NCRV 7-00— 8.00: Kerstzangdlenst Ger. Kerk Hofrust te Rijswijk; KRO 8.008.03: Elsa Sigfuss met orgel: 8.038.18: nieuws; 8 188.30: In leiding Hoogmis; 8.309.30: plechtige Hoogmis In Cisterclënklooster Mariënkroon te Nieuwkuyk; 9.300.45: nieuws en waterstanden; NCRV 9.45—10.00: NCRV- orkest; 10.0011.30: prot. kerkdienst uit Elthetokerk te Amsterdam, voorg. ds. J. R. Wolfensberger; 11.3012.15: Kerstklanken door C. J. Bute op orgel St. Walburgkerk Zutphen, m. m. v. Jo Vincent-kwartet; 12 15—13.00: NORV-Kleinorkest, 13.00— 13.15: nieuws; 13.15—13.45: Willem Wey- land, orgel. m. m. v. Radio Bazulnkwartet; 13.4514.45: Kerstmis ln de muziek; 14 4515.45: Kerstprogramma voor de Jeugd; 15.4516-15: orkestwerken; 16.15 16.30; Rijk Overzee. Kerstfeest in Indië; 16.3017.00: Matrozenkoor; 17 0018.30: kerkdienst Geref. Kerk te Bloemendaal. voorg. dr. J. C. Brussaard; 18.3019.00: Kerstliederen; 19.0019.30: Adrlaan Engels bespeelt het orgel ln de St. Jacobskerk te Den Haag: 19.3019.45: nieuws; 19.45 20.30: Radio Philharm. Orkest: 20.30 21.20: gedeelten uit Kerstdeclamatorium „Dit wonderbaarlijk kind" van C, Fijns- dorp, voorgedragen door F. C. van Dorp;' 21.2022.00: kinderzang uit vele landen; 22.0022.15: nieuws; 22.1522.30: actueel geluld; 22.30—23.00: NCRV-Harmonie Orkest, 23.0024.00: werken van Beet hoven. TWEEDE KERSTDAG. Hilversum I <301 M.) AVRO 8.00— 8.15: nieuws; 8 158.30: Kerstklokken uit St, Jan te Den. Bosoh; 8.309.15: gramo- foonmuzlek; 9.159.30: morgenwijding door ds. W. Wlllemse; 9.309.47- zang, o.m. v. Jo Vincent; 9.4710.00: vioolspel van Adolf Busch; VPRO 10.0010.30: „De brandende fakkel" van C. Potharst-Glm- berg, voorgedragen door Paul Deen; IKOR: 10.3012.00: Prot. kerkdienst uit Hout- rustkerk te Den Haag. voorg. ds. J. de Graaf; AVRO 12.0012.30; cantate uit „Welhnachtsoratorlum" van Joh. Seb, Bach; 12.3012 40: Wat vrouwen op het hart hebben: 12 4013.00: Janny van Wering, claveclmbel; 13.0013.15: nieuws; 13.15—13.45: Aeolian Sextet; 13.45—14.10: Ode aan de vrouw; 14.1014.30: voor dracht door Aline Markus, 14.3015.00: muzlek-mozaïek; 15.0016.00: Kerstbood schap uit DlaconessenhuLs te Utrecht; 16.0016.15: Alexander Brallowsky, plano; 16.1517.00; hoorspel „Kerstnacht" door C. M. van Hllle-Gaerthé; 17.00—17.20: Avro-kaleldoscoop; 17.20—17.30: dieren leven; 17.3018.00: Vaudeville orkest; 18.00—18.15: nieuws: 18.15—18.30: de stem van de viool: 18.3019.00: progr. Ned. strijdkrachten; 19.0019.20: 6port van de Kerstdagen: 19.2020.00: verzoekpro gramma NV.H.; 20.0020.08: nieuws en weeroverzlcht: 20.0820.15: echo van den dag; 20.1521.00: Muslca Antlqua; 21.00 21.30: de vrouw ln de wereld-literatuur; 21 3023.00: gezellig Kerstprogramma; 23.00—23.15: nieuws; 23.15—24.00; Sky- m asters. Hilversum II (41» M.) NCRV 8.00— 8 15: nieuws; 8.158.30: Berthei Dennis, Jongenssopraan; 8.309.30: prot. studio- dienst. voorg. ds. C. Brandt; 9.309 45: nieuws en waterstanden; KRO 9.4510.00: inleiding Hoogmis; 10.0011.30: Hoogmis in de Basiliek v h. Heilig Sacrament te Meerssen; 11.30—12.00: kwartet; 12.00— 12.03: Angelus: 12.03—12.30: Kersttrip tiek; 12.3012.55: ensemble Willy Bouge- not; 12.5513.00: zonnewijzer; 13.00 13.15: nieuws; 13.1513.45: Ned. Kamer koor; 13.4514.00: Kerstlegende „De klokken van Relmerswaal"; NCRV 14.00 14.30; Ned. Sextet; 14.3015.05: Kleuter uitzending: 15.0515.45; BIJbelsche sona ten; 15.4516.45: Kerstviering mil. hos pitaal te~~NlJmegen o. 1. v. majoor ds. W. Rijnsburger; 16.4517.00: concert; 17.00 17.50: Nederland zingt Kerstliederen voor Holland, Vlaanderen, de Indtën, Zuld- Afrlka en de Nederlanders ln het Zuid poolgebied; 17.5018.00: Rijk overzee; 18.0019.00: concert; 19.0019 15: nieuws; 19.1519.30: Intern. Jeugdverkeer; 19.30 20.00: Collegium Musicum Amsteloda- mensê: 20.0020.05; nieuws; 20.0521.30: „The Messiah", uitgevoerd door Handelver. te Bussum; 21.3022.30: „Kerstnacht" van P. Menkman, voorgedragen door H. Veen stra; 22.3022.45: gramofoonmuzlek; 22.4523.00: avondoverdenking; 23.00 23,15: nieuws; 23.1524.00: avondconcert. VOOR VRIJDAG 27 DECEMBER. Hilversum I (301 M.) VARA 9.30— 10.00: planoconcert van Mozart; VPRO 10.0010.20: morgenwijding door ds. D. Richards; VARA 10.20—10.45: ziekenbe zoek; AVRO 12.3513.00: Skymasters; 14.2015.20 Kwintetspelers; 15.20—16.00: „Paul Vlaanderen grijpt ln", VARA 16.00— 16.30: Accordeonorkest; VPRO 20.30 21.00: mej. M. Uyldert over den psycholo- glschen achtergrond van oudejaarsavond- gebruiken; VARA 21.0021.30: verzoek programma: 21.3021.50: bultenlandsch overzicht door drs. L. de Jong, 21.50 22.20: Omroeporkest: 22.2022.40: Am- sterdamsohe Jazz Sociëteit; VPRO 22.40— 23.00: avondwljdlng; 23.15—24.00: sym- phonlsch concert. Hilversum II (415 M.) KRO 8.15— 9.00 en ^)59.30: opgewekte muziek; 1100llSb: ziekenbezoek; 12.3012.55: Metropole-orkest; 15.0016.00: voor de vrouw; 17.3018.00: de Jeugd presenteert zich; 18.0018.15 en 18.3018.60; Vaude ville-orkest; 20.1520.45: Fransche folk lore: 20.4521.25: Kerstspel van Ostada- 21.2522.00: Omroepkamerorkest; 22.20— 22.35. wereldregeerlng; 22.5023.00: Yehvdl Menuhin; 23.0023.30: Klaas van Beeck; 23.3024.00: avondstemming.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 3