Urk in zijn ijs-isolement PANDA EN DE MEESTER-DIEF Officieele publicatie Bloemen op en achter de ruiten Nog voor 14 dagen eten? In de practyk is het Urk van heden nog even zeer een eiland als vroeger! De strenge vorst heeft de omschrij ving „voormalig" van het „eiland" af gevroren en de 4500 inwoners bevin den zich in het IJselmeer in een evengroot isolement als de eilandbe woners van Ameland in de Wadden zee. Daar een regelmatig vervoer over het nog zeer onbetrouwbare ijs te veel risi co's oplevert, is Urk bijna volslagen van de buitenwereld afgesneden. Bijna! Want dicht langs den Zuidelijken dijk spoedt zich lederen dag via Schok kerhaven een ambtenaar der P.T.T. over het ijs met een slede achter zich, waarop zich alle post bevindt. En dan is er nog de radio en een telefoonlijn, die het contact „met het continent" onderhouden. Over deze laatste lijn voerde het A.NP. gisteravond een gesprek met den Urkschen burgervader, den heer Key- zer. „Wij houden ons voorloopig best", zeide deze, „we hebben nog levens middelen voor 14 dagen en gelukkig hadden we ook al door de weerbe richten een voorgevoel van wat ons stond te wachten. Zoodoende hebben we nog tijdig eên groote zen ding blikjes met gecondenseerde melk ontvangen, die reeds over de bevol king worden gedistribueerd. We be zitten hier n.l. by lange na niet vol doende koeien". De burgemeester is zelf „niet-roo- ker" en weet daarom niet, hoe 't met de tabak staat. Sinds Vrijdag j.l. is Urk geïsoleerd, In een telefonisch onderhoud met den burgemeester heeft de commandant van het vliegveld Valkenburg zich bereid verklaard door de lucht assistentie te verleenen, indien een patiënt voor een accute operatie naar een ziekenhuis zou moeten worden vervoerd. Bij voortduren der vorst zal het waar schijnlijk mogelijk worden voorraden levensmiddelen per auto over het ijs aan te voeren. Minder gunstig zijn de drinkwater-vooruitzichten, want Urk bezit geen waterleiding en de bewoners behelpen zich daarom met waterbak ken, welke in iedere woning aanwezig zijn en waarin het regenwater wordt afgevoerd. Intusschen vermaakt de Urksche jeugd zich op het ijs, dat op bepaalde plaatsen rond het eiland volkomen betrouwbaar is. En vele vaders doen VLIEGTUIGONGELUK IN BRAZILIË. In de nabijheid van Rio de Janeiro is een Argentijnsch vliegtuig neerge stort, dat van Londen op weg was naar Buenos Aires. Er bevonden zich 21 per sonen aan boord. Er bestaat weir®; hoop, dat er overlevenden zijn. VLIEGTUIG VERMIST IN CANADA. Een tweemotorig vliegtuig wordt na een vlucht over de St. Laurensrivier (Canada) vermist. Het had een beman ning van 5 koppen en 8 passagiers aan boord. DISTRIBUTIEDIEXST LEIDEN. Brandstoffen Kamerbewoners. Kamerverhuurders kunnen vanaf heden tot en met 31 December formulieren voor aanvraag vaste brandstoffen voor kamer bewoners voor het tweede gedeelte van het stookselzoen 19461947 afhalen aan het Distributiekantoor (lnga.ng Langebrug) en op de bekende zittingsdagen in de agent- sohappen Oegstgeest, Leiderdorp en War mond. Omtrent de inlevering van de Ingevulde formulieren volgt nog een nadere publi catie. Nog geen troepen naar Duitschland. Naar het Handelsblad van goed in gelichte zijde verneemt, hebben de be sprekingen, welke in de jongste weken tusschen de Nederlandsche en gealli eerde autoriteiten zijn gevoerd over het event, overnemen door Nederlandsche troepen van een sector in de Brltsche bezettingszone in Duitschland, er toe geleid, dat dit in het jaar 1947 nog niet zal geschieden. De beschikbare Neder landsche troepen zullen voorshands voor het handhaven der orde in Indo nesië noodig zijn. Pas als deze taak is verricht, kan het deelnemen aan de be zetting opnieuw in overweging worden genomen. DE CONSTITUTIE VAN MALAKKA. Onder de heden gepubliceerde voor stellen voor een grondwet van Ma- lakka, bevinden zich enkele, die een fe deratie van Malakka beoogen, waarin alle 9 staten opgenomen zijn. Deze heb ben bevoegdheid om ieder ander gebied tot de federatie toe te laten. In plaats van een gouverneur wordt een hooge commissaris voor de federatie voorge steld. De voorstellen zijn door een werk- commissie bestaande uit vertegenwoor digers van de regeering Malakkasche bestuurders en de Ver. nationale orga nisatie van Malakka opgesteld. Ook wordt een „conferentie van bestuur ders" voorgesteld, die onderling met den hoogen commissaris in staats- en fede rale zaken overleg zal plegen. PUBLIEKRECHTELIJKE BEDRIJFS ORGANISATIE VOOR DEN LANDBOUW. Bij het Departement van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening is in voorbereiding een wettelijke regeling nopens de instelling van een publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie voor den landbouw. In den loop van 1947 zal dit wetsontwerp vermoedelijk reeds de Tweede Kamer bereiken. Het Zionisten-Congres. Het congres van Zionisten heeft met algemeene stemmen een resolutie aan genomen, waarin het voortzetten door de Britsche regeering van de politiek van het witboek van 1939 ten strengste wordt veroordeeld. De resolutie zegt, dat het witboek geen rechtsgeldigheid heeft, daar het is veroordeeld door de Vol kenbondscommissie voor permanente mandaten en door vooraanstaande le den der huidige Britsche regeering. Als de Britten deze politiek niet hadden voortgezet, aldus de resolutie, zouden vele Joden uit de handen der Nazi- moordenaars zijn gebleven. Een tweede door het congres aange nomen resolutie veroordeelt de huidige j immigratiepolitiek als in strijd met de j verplichtingen, die voortvloeien uit het I mandaat. Het quotum van 1500 per j maand wordt onvoldoende genoemd. De resolutie zegt verder, dat de onre delijke vertraging by de uitvoering van de beslissing der Anglo-Amerikaansche commissie van onderzoek (spoedige toe lating van 100.000 Joden in Palestina) het vermoeden bevestigt, dat ook die commissie deel uitmaakte van de poli tiek van uitstellen. Het congres is van meening, dat een Joodsche staat de eenige vorm is, waarin de oorspronkelijke bedoeling van het mandaat kan worden vervuld. Men ls tegen elke nieuwe beheersregeling voor Palestina. Een andere resolutie veroordeelt het vergieten van onschul dig bloed ais middel tot politieke oor logvoering en steunt de Zionistische be weging in Palestina „by haar pogingen het terrorisme te onderdrukken", daar dit het ware karakter van de Joodsche gemeenschap in Palestina in een ver keerd licht stelt. Na lange besprekingen besloot het congres tenslotte onder de huidige omstandigheden deel te nemen aan de volgende maand te Londen te houden conferentie inzake Palestina. Ten aanzien van de Joodsch-Arabi- sche betrekkingen werd een resolutie aangenomen, waarin het bestuur in structie wordt gegeven te volharden in zün pogingen om de mogelijkheid van Joodsch-Arabisch begrip te onderzoe ken. Het congres verwierp voorts het Mor- rison-Gracy-plan, zelfs als basis voor besprekingen. (Dit plan beoogt een fe derale Palestijnsche staat. De Joodsche en Arabische provincies zouden auto nome besturen hebben, welke zouden staan onder een centrale regeering). Kerstboodschap Generaal Spoor. De Kerstboodschap van den legercom mandant te Batavia, generaal S. H. Spoor, zal op 25 December om 13.30 uur Ned. tijd in den vijftien meter band worden uitgezonden. Deze rede wordt herhaald des avonds om 18.00 uur Ned. tijd op de golflengte 301 meter. SLUITING KLEEDINGMAGAZIJNEN GEREPATRIEERDEN. Daar met ingang van 1 Jan a.s. de kleedinguitgifte aan repatrieerenden in Indië zelf plaats vindt, kan de klee- dingsdienst in Nederland worden opge heven. Dit zal dan ook geschieden met ingang van 15 Februari a.s. Al wie dus nog moeilijkheden heeft kan zich tot dien datum nog" tot den repatrleerings- dienst wenden. Aanvragen na dezen datum moeten onherroepelijk terzijde worden gelegd. ADVIESCOMMISSIE ADMINISTRATIEVE RECHTSPRAAK. De ministers van Binnenlandsche Za ken en van Justitie hebben ingesteld een commissie, ten einde van advies te dienen over de volgende vragen: Of in hoeverre behoefte bestaat aan: verhoogde rechtsbescherming van den burger tegenover de overheid: verhoogde rechtsbescherming van de publiekrech telijke lichamen tegen inmenging van hooger gezag in de autonome sfeer dier lichamen: bijzondere behandeling van de geschillen tusschen overheidslicha men en overheidsorganen onderling. Bij bevestigende beantwoording van een of meer der genoemde vragen: door welke middelen deze behoefte bevredigd behoort te worden: welke de omvang is van het personeel en het bedrag van de overheidsgelden dat noodig zal zijn om de bedoelde voorzieningen te ver wezenlijken; de commissie is bevoegd verklaard aan haar advies de voorstellen toe te voegen welke zij ter bereiking van de door haar aanbevolen maatregelen noodig of wenschelijk acht. Het door de commissie uit te brengen advies zal worden vastgesteld bij meer derheid der stemmen, met dien ver stande, dat leder lid het recht heeft zijn gevoelen, indien het van dat advies af wijkt, in een afzonderlijke nota kenbaar te maken. Tot lid, tevens -voorzitter dezer com missie is benoemd mr. S. J. R. de Mon- chy, burgemeester van Den Haag. teruggeroepen. Ned. gezant te Madrid ZAAKGELASTIGDE VERVANGT HEM Officieel wordt medegedeeld: De Ne derlandsche regeering heeft thans Hare Majesteit's gezant te Madrid terugge roepen, Dit is een gevolg van een door de algemeene vergadering der Ver. Na ties aangenomen resolutie, houdende aanbeveling aan de leden om ambassa deurs en gezanten, geaccrediteerd bij de Spaansche regeering, terug te roe pen. Na het vertrek van den heer Tep- pema uit Spanje zal mr. G. G. M. baron van Voorst tot Voorst als tijdelijk zaak gelastigde der Nederlanden te. Madrid optreden. DE SPORT EN HET KERSTMANNETJE. Op Donderdag 26 December a.s. om 10 uur zal over Hilversum I, een uit zending plaats hebben, van een radio- luisterwedstrijd, onder den titel van: Welke tak van sport zag het Kerstman netje? Het Kerstmannetje geeft een repor tage van verschillende takken van sport en de luisteraar moet nu raden, welke soorten van sport hij door het Kerst mannetje hoort verslaan. De oplossingen worden per briefkaart, bijgeplakt met tenminste 40 ct. aan postzegels boven de frankeerwaarde, naar het Fonds Noodgebieden, Paleis- straat 1, Den Haag, ingezonden. De opbrengst komt ten bate van hen Fonds Noodgebieden, dat onlangs 2 mil- lioen heeft uitgekeerd voor doeleinden van algemeen sociaal belang, een be drag dat echter volkomen ontoerei kend is. BUREAU VOOR OORLOGSDOCUMENTATIE. Sedert kort ls te Batavia opgericht een afd. Batavia van het Rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie te Amsterdam. De doelstelling van deze Rijksinstel ling is gelijk bekend materiaal te verzamelen, dat naderhand een oordeel over den bezettingstijd mogelijk zou maken- Voor Indië stelt men zich ten doel materiaal te yerzamelen over de periode van Mei 1940 af tot het oogenblik, waar op het z.g. Indonesische probleem zijn oplossing heeft gevonden. Gegevens van lederen landaard zijn welkom. Aan boord van de IJsbreker „De IJs beer". Nu 'de vorst blijft aanhouden, komen de ijsbrekers weer in actie om de kanalen en vaarten voor de scheep vaart open te houden voor den aanvoer van levensmiddelen etc. Een zich in het Merwedekanaal bevindende sleep wordt door de „Ijsbeer" op sleeptouw genomen door het dikke ijs. (Foto: ANP- de Grt. Prachtige tentoonstelling te Lisse. Onder groote belangstelling is heden middag in het HB G. de groote bloe mententoonstelling geopend, welke tot en met 28 dezer zal duren (1ste Kerst dag gesloten). De voorzitter van de afd. Llsse van Bloembollencultuur, de heer C. J. Se- gers, sprak een welkomstwoord, waarin hij dank en hulde bracht aan de direc tie der Hobaho voor het vorstelijk aan bod. waardoor het probleem der ten toonstellingsruimte eerlang zal zijn opgelost en aan de directie van het H. BG-, welke spontaan en gratis dit ge bouw beschikbaar stelde. Hierna verkreeg de alg. voorzitter, dr. A. J. Verhage het woord tot hef houden der openingsrede, die vooral den nadruk legde op het vitale belang van een groo teren export van bloembollen voor de oplossing van vele vakproblemen Dat wij, aldus spr., ondanks alle belemme ringen van den na-oorlogschen tijd tot een exportwaarde gekomen zijn, welke de f. 50.000.000 overschrijdt, is zeer ver heugend! De oplossing onzer problemen ligt dan ook in eerste instantie bij het opvoeren van den export. Daartoe moe ten verschillende middelen worden aan gewend. Allereerst met een product, waarvan de kwaliteit zoo hoog mogelijk moet worden opgevoerd; intensieve pro paganda op zoo groot mogelijke schaal ln die landen, waarheen een grootere export niet door afwerende handelsbe palingen belemmerd wordt. Wij dienen ons rekenschap te geven, dat ook in het buitenland op alle mo gelijke manieren getracht wordt het peil van den tuinbouw aldaar op te voe ren en dat wij in onze omstandigheden onze meer intensieve cultures alleen zullen kunnen handhaven door er voor I te zorgen, dat wij aan de spits staan en blijven! Onze export moet een export zijn van kwaliteits-producten en wy moeten ons realiseeren, dat anders onze positie steeds zwakker wordt Onze ex portproducten moeten ook naar voren worden gebracht in een steeds weer ver nieuwd sortiment, dat aan de allerhoog ste eischen voldoet. In het bloembollen vak is hieraan steeds veel aandacht be steed en vooral de organisaties in dit vak hebben steeds begrepen, welk een belangrijke taak zij op dit gebied heb ben. Wanneer ik denk aan het werk, dat de Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur gedaan heeft op dit ter rein, dan moet ik toch constateeren, dat bij de vakgenooten al vele jaren het streven leeft, dat dit een van de grootste moeilijkheden is om de positie van het bloembollenbedrijf zoo sterk mogelijk te maken en ook deze tentoon stelling geeft er weer blijk van, dat men in het vak, ondanks de groote moeilijk heden, weet, dat het op deze wijze voort- werken de eenige mogelijkheid is, om aan de toekomst te bouwen. Dat dit een werkelijke vak-tentoon stelling is, aldus spr moge ook hieruit blijken, dat tentoonstellingen als deze vele jaren in Sassenheim zijn gehouden, doch, dat nu Lisse de organisatie van deze vaktentoonstelling heeft overgeno men, toch het geheele vak er aan me dewerkt. Ook hier blijkt weer, dat deze tentoonstelling door het vak gedragen wordt en dat zelfs plaatselijk chauvinis me aan de vakbelangen wordt achter gesteld. Spr. besloot met zijn beste wenschen voor het welslagen der tentoonstelling uit te spreken. Na deze gloedvolle rede, waarvoor de voorzitter, de heer Segers, dank bracht, verleende deze het woord aan den heer J. W A Lefeber. loco-burgemeester van Lisse, die zelde dat Sassenheim de ge boorteplaats van „Bloemlust" is. Toen de afdeeling Lisse van de Alg. Ver. voor Ter overdenking KERSTFEEST. En het geschiedde, toen zll daar waren, dat hare dagen vervuld werden en zij het leven schonk aan haren eerstgeboren zoon. En zi) wond hem ln doeken en leg de hem neder ln een kribbe, om dat voor hen geen plaats was ln het gastverblijf. Vertaling ObbinkBrouwer. Een wondere ontroering wordt in ons gewekt, wanneer de Kerstklokken gaan luiden. Wy kunnen ons daar moeilyk aan onttrekken. Zelfs ook al zyn we cynisch geworden. Onder het pantser van cynisme klopt ten slotte een hart, dat zich niet altyd terugdringen laat. Vanwaar deze ontroering? Is het al leen maar dat onbestemde, dat zich nu eenmaal aan Kerstfeest gehecht heeft? Dat onbestemde verlangen naar een wonder of dat onbestemde besef van dankbaarheid, dat ontspringt aan een zegening, die men niet in ronde woor den kan omschryven? De kribbe en het kind, de verras sing die zy beduiden en de goedheid, die zij tot uitdrukking brengen, dat alles werkt in onze kerststemming na. Het besef van niet reddeloos verlo ren te zyn, van niet zinloos prijsgege ven te zijn in een onbarmhartig en koud heelal, van een eeuwig erbarmen en een alomvattende ontferming, dat alles brengt ons in den Kerstnacht tot verteedering. De werkelijkheid mag nog zoo hard en meedoogenloos zyn, de algemeene levenstoon nog zoozeer gespeend aan alle hoogere verwachting, de wereld nog zoo hopeloos van God verlaten schy- nen, nochtans: op Kerstfeest weten we, dat dit alles niet waar is. Dat dit alles het laatste woord niet is. Op Kerstfeest gaat ons het vermoeden open van een goddehjk erbarmen, dat onze nood omsluit. Zonder dat we er erg in hebben zin gen we een Kerstlied mee. En zonder dat wij daar iets byzonders vóór of te gen kunnen doen, springt in ons bin nenste een warm gevoel omhoog. We zouden kunnen bidden. En misschien hebben we ons onwillekeurig achter de herders geschaard of achter de wyzen uit het Oosten, die de stal inschuifel- den en hun schatten legden aan de voeten van het kind. Met dit alles naderen we de kern van het Kerstfeest. Want de kern van het Kerstfeest is inderdaad het erbarmen van God over een verloren wereld. Waarachtig erbarmen schuwt alle opschik, vermijdt de openbaarheid, en mint de eenvoud en nederigheid. Ook in dit opzicht spreekt het Kerstverhaal ons sterk aan. Het is alles immers zoo heel eenvoudig. Een aanstaande Moe der gaat op reis met haar man. En in esn bijvertrek, ergens in Bethlehem, in een soort rommelschuur, geeft zy het aanzyn aan het kind Jezus. Daar ko men maar weinigen van in kennis. Dat geschiedt ln alle verborgenheid. Een voudigweg wikkelt zij haar kond in de doeken en ze legt het neer in een vee voederbak. Teer en behoedzaam. Want het is een geseftenk. Een uniek en on- vergankeiyk geschenk, voor allen be stemd Voor herders en koningen. Niet ónze geschenken maken het Kerstfeest tot iets biys. Onze geschen ken zyn niet anders dan een verre na volging, een onbeholpen heenwyzing. Dat Andere geschenk beslist. Stralend: ligt het in zijn eenvoudig omhulsel. Overstralend eeuwen van duisternis. Met onverminderde sterkte koude har ten lokkend en verwarmend. Misschien besloten wy er dit Jaar niet aan te doen. Maar wy moeten ons dit geschenk telkens opnieuw willen laten geven. Het is tegeiyk zéér alge meen, zéér universeel en zéér persoon- lUk. FEUILLETON Roman door Winston Graham. 4) gekweld door vreeseiyke herinneringen en badend in myn zweet. Ook myn zus ter had in de vier maanden onder de heerschappy der nazi's in Oostenrijk iets opgejaagds gekregen en scheen dat nooit meer kwyt te kunnen raken. Hebt u nog iemand anders op het oog?, vroeg ik. Niemand, die zich zoo goed voor deze opdracht leent als u. Zou ik sterk genoeg zyn om myn mond te houden, als de zaak verkeerd ging? Als ik dat niet deed, zou ik daar door andere menschen verraden cn in het verderf storten! Op welken steun kan ik in deze kwestie rekenen? Op lederen steun, die maar mogelijk is. U moet contact opnemen met onze agenten, die de geheele zaak kunnen voorbereiden. Als we een beetje geluk hebben, bent u begin November weer terug in Engeland. Agenten van de Intelligence Service! In mijn voorstelling waren dat nog maar schimmige wezens. Als ik er echter heenging, zouden zy voor my gestalten van vleesch en bloed worden Briefjes, die onder deuren geschoven worden of in sigaretten gerold. Wachtwoorden, ge heime teekens en alles wat met den splonnagedienst te maken heeftWas dat leven werkelijk zoo als ik het my voorstelde? Ik neem aan, dat u geen verdere bijzonderheden kunt geven over myn mogelijke bezigheden in de toekomst? j De slanke man tegen over my spitste zyn lippen. Wy zouden graag zien, dat u naar Italië ging en daar op 8 en 9 October in Milaan een conferentie van Italiaansche geleerden by woonde. Zoo-zoo, zei ik en voegde er na een oogenblik aan toe: Dat liikt niet zoo erg moeilyk Het zou moeilyk genoeg kunnen zyn. vergist u ziöh daar niet in! Ik stond op en begon door de kamer heen en weer te loopen. Eigenlijk zou ik liever teruggekeerd zijn naar myn werk en het nieuwe experiment. Maar deze zaak van de Intelligence Service was beslist nog veel belangryker en ik zou er het land een grooteren dienst mee bewijzen Het spyt me, dat ik me zoo lang bedenken moet. Het is beter, dat u tevoren eerst goed over de zaak nadenkt, veel beter. Als u eenmaal ja gezegd hebt, is er geen terug meer mogelyk. En myn zuster, mag ik .die op de hoogte brengen? Helaas niet. Als wy niet juist de strengste geheimhouding ten opzichte van uw opdracht in acht genomen had den, was u zelfs niet voor de tweede maal geïnterneerd. Het spyt my, dat ik mij zoo be krompen heb gedragen, zei ik. Dat was dus de reden van myn arrestatie on langs? Jawel. En voor de buitenstaanders b 1 y f t u ook verder geïnterneerd. U kunt, als u wilt, een aantal brieven klaar maken, die wy op een later, gun stiger tydstip zullen doorgeven. En dan Heel goed, zei ik, ik neem het aanbod aan. Brengt u my nu alstu blieft op de hoogte van de details. Maar eerst gaf de officier my een zeer vriendschappelyken handdruk. HOOFDSTUK IIL Twee nachten later verliet ik Liver pool op een kleine stoomboot, die als plaats van bestemming Lissabon had. I Er ging niemand met my mee en er ook een voor het geval dat u dat uw zending mislukt. Maar over die byzon- derheden kunnen wij morgen nog spre ken. De hoofdzaak is nu de beslissing, die u neemt. Misschien wilt u er eerst nog eens over slapen. Als u het voorstel niet aanneemt wordt u voor het eind van deze week vrijgelaten. Dank u. dat stel ik zeer op prys. Ik ging naar de tafel, slurpte nog eens van myn glas en betreurde het wer- wiÜk-d Nudealf TLr™mteldan i w'aaTiemand'Vp-di" tade "om afscheid KL ij?„S" van mi) te nemen. In de haven brand- verzoek om Engelschman te worden. uchHe?Dat>'was heTteatste^wat dfvan S^^tlSeTtfhe?^ddaet^ Jf&T '2 als vreemdeling wordt beschouwd, erger een nevellS beeld in de duisternis, dan rasverschil. En daar heb ik genoeg Het was geen aangename reis. Al een van. Is dat te veranderen? I paar dagen had het weer dreigen om te Overste Brown glimlachte. ik ge-slaan en nu kregen we de errste echte loof, dat ik het u zeerzeker beloven kan, j herfststormen. Ik ben gauv; zeeziek en dr. Mencken 1 de lange tocht heelemaal om Ierland 2) Panda begon juist aan zyn twee de boterham, toen de vreemdeling van achter de boom naar voren trad en zwierig zijn hoed afnam. „Goede dag!" sprak hy. „Sta my toe, dat ik my een ogenblik naast u nederzet en een licht gesprek met u voer!" „Eh.. watte?" vroeg Panda niet erg beleefd. Hij was geschrokken moet Je denken en hy wist zo gauw niet wat hij anders moest zeggen. „Heel graag!" zei de vreemdeling. „Ik sla uw vriendelyke uitnodiging niet al. ventje!" Het weder is voortreffeiyk, niet waar? Hoort hoe de vogelkens kwinkeleren! Ziet hoe de zonne de aar de bestraalt! Bedenk, dat de „Ik begryp niet wat je zegt!" zei i Panda. „Maar het is mooi weer. dat is zeker! Wie ben je eigenlijk?" ..Helaas!" zei de vreemdeling u volle mond 'hy had net een gr van Panda's boterham genomen geef my myn onwellevendheid! naam is Goedbloed, Joris Goedbloed en ik ben familie van de Goedbloeds, die zo'n grote rol hebben gespeeld ln de ontdekking van Amerika! Ik heb dan ook het recht de titel van baron te voeren, maar je mag me gewoon sin jeur noemen!" Panda begreep niet veel van dat ge praat. maar hij kreeg ineens in de ga- t'ïn, dr c:-; vreemdeling al zyn boter - .Ver- hamiiien had opgegeten en nu zyn hand Mijn I uitstak naar de melkfles.... hap heen was allesbehalve een genoegen voor my. Maar om den tyd te verdrij ven, had ik wat litteratuur meegeno men. „De chemische oorlog" van Berg- dorff en „De gasoorlog en de chemische strydmaterialen" van Meyer en ook een geen kwaad als ik my een beetje voor- paar vaktydschriften. Het kon Immers bereidde op myn byzondere missie! Veilig en zonder eenige storing van de zijde van vyandelyke vliegers of sche pen bereikten wy Portugal. De reis was erg eentonig geweest, en ik was daar door zoo gedeprimeerd geworden, dat het my een byna welkome verstrooiing leek. als er hier of daai een periscoop was opgedoken. Lissabon leek een wa renhuis, waar uitverkoop gehouden werd van Europeesche geruchten Eigerüyk was het niet anders te venvachten, daar het de eenige overgebleven neutrale At lantische haven was De stad was over stroomd met vluchtelingen, als dryf- hout aangespoeld door den stroom van Duitsche overvallen. Alle denkbare na tionaliteiten en politieke richtingen wa ren elkander door het gemeenschappe lijke ongeluk nader gekomenFranschen en Polen, leden van het Belgische ka binet en Roemeensche Joden, Neder landsche financiers en Spaansche socia- listen. Maar ook Duitschers zag men onder deze hooge functionarissen van de nazi's, die hun voelhorens tot hiertoe j uitstrekten. Een van hen herkende ik direct. Hij had deelgenomen aan den zegevierenden intocht van Hitler in Weenen. Toen had hij in een van de eerste auto's gezeten in dien stoet, die als in een overwinningsroes door de stad trok. i Biy, dat ik eindelyk weer vasten grond onder myn voeten had, ging ik dadeiyk op zoek naar den man, tot wien ik my hier moest wenden: Ik vond hem ln een wirwar van straatjes onder de galerij, die den naam der natie draagt, in de nabyheid van het Praqa- plein. dat zoo fraai en beschut gelegen is. Hy was een Jood, eigenaar van een stoffig antiquiteitenzaakje en hij herin nerde my zóó sterk aan Shy lock, dat ik ieder oogenblik uit zijn mond het be kende citaat verwachtte te hooren, dat spreekt van angst voor de ziel en waar schuwt voor Venetië Later zouden de gebeurtenissen bewyzen. dat een opmer king ln die richting niet eens te onpas zou zyn geweest. Bloembollencultuur vorig jaar het be sluit nam om in Lisse een permanente tentoonstelling te organlseeren en zich bezig hield met plannen voor een per manent tentoonstellingsgebouw, werden deze plannen met groot enthousiasme ontvangen. Het was o m. de Bloembol lenveiling „Hobaho" die met een aanbod kwam van niet minder dan f. 50.000. benevens den benoodigden grond om deze stichting vasten vorm te geven! Ook de veiling HB G. liet zich niet onbetuigd en stelde haar groote veiling- loodsen beschikbaar om, zoolang wij geen ander gebouw bezaten, deze te kunnen gebruiken voor tentoonstellin gen. Spr bepleitte tenslotte de noodzaak van een broeiproefbedrijf en een permanen te showroom, waardoor te zamen met het Laboratorium en de Rykstuinbouw- school Lisse het ideale middelpunt van het Bollendlstrict zal zijn en hy eindig de met een beroep op alle belangheb benden te doen ter bevordering van een beter bedrijfsleven. Na de officieele opening werd de prachtige tentoonstelling bezichtigd. (Wordt vervolgd) VERSCHE ZOETWATERVISCH NAAR ENGELAND. Toestemming tot invoer gegeven. Voor onze zoetwatervisch is export een eerste vereischte voor een loonend bedryf. Het is daarom zeer verheugend, aldus de afd. Voorlichting van het Mi nisterie van Landbouw, Visschery en Voedselvoorziening, dat van Engelsche zyde toestemming is gegeven tot het Invoeren van 300 ton versche zoetwa tervisch, t.w. 100 ton snoekbaars, 60 ton brasem, 50 ton snoek, 40 ton karper, 30 ton voorn en 20 ton baars. De En gelsche Importeurs hebben veel belang stelling voor karper, maar deze visch- soort is helaas niet in voldoende hoe veelheid aanwezig. De Engelsche toestemming geldt tot 1 April 1947. Er bestaat een goede kans, dat deze termijn nog zal worden ver lengd. „OUD-ILLEGALEN" TEGEN LINGGADJATI-OVEREENKOMST Binnenkort één overkoepelende organisatie? Onder presidium van zyn voorzitter, den heer H. J. Ewoudt Vermeulen kwam te Utrecht de provinciale raad van de gemeenschap van oud-illegale werkers Nederland byeen. In deze bijeenkomst nam de voor- N zitter scherp stelling tegen de over eenkomst van Linggadjati. Omdat de GOIWN als gemeenschap niet aan politiek doet, zal een comité uit deze I illegalen worden gevormd, dat zich achter de actie van oud-minister P. S. Gerbrandy zal stellen. Mededeeling werd gedaan van bespre kingen om te komen tot samenwerking met de federatie van oud-illegalen (die practisch alleen in Zuid- en Noord- Holland werkt, terwijl de GOIWN haar leden uit de andere provinciën recru- teert) en de vorming van een nationa- len federatieven raad By een oprich ting daarvan zouden eindelyk alle oud- Illegalen in één overkoepelende organi satie zyn samengebracht.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 2