De emigratiedrang van het Nederlandsche Volk Agendapunten te Den Pasar WEERBERICHT Bevin over het te New-York bereikte resultaat Met een enkel woord 85ste Jaargang MAANDAG 23 DECEMBER 1946 No. 25965 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie; 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 Soekawati staatshoofd „Groote Oost"? Naar Aneta uit Den Pasar meldt, wordt van verschillende Nederland- sche zijden vernomen, dat de kansen voor Soekawati, om tot staatshoofd van den te vormen staat „De Groote Oost" te worden verkozen, stijgen. Deze vertoefde eind Augustus met den Sultan van Pontianak "korten tijd in ons land. (Wy gaven indertijd, gelijk bekend, een verslag van de toen door deze belde heeren belegde persconferen tie. - Red. ,£i. D.") Soekawati is op de conferentie van Den Pasar voorzitter van het Comité- Generaal. Hij behoort tot de hoogste Kesatrija, n.l. tot de Kesatrija Dalem (Kesatrija is een van de vier adelskas- ten op Bali). In 1933 huwde Soekawati een Fransche vrouw, met wie hij einde 1931 op de tentoonstelling te Parijs ken nis maakte. De conferentie van Den Pasar heeft Zaterdagmorgen voor de eerstvolgende plenaire zitting de volgende agenda van te behandelen punten opgesteld: 1) De instelling van den staat Oost- Indonesië. 2) De erkenning van de conferentie te Den Pasar als voorloopig parlement. 3) De verkiezing van een voorzitter door het voorloopige, parlement. 4) De verkiezing van een staats hoofd door het voorloopige parlement en den voorzitter. (Hiervoor is een meerderheid van twee derden der stem men vereischt. Mocht een dergelijke meerderheid niet worden bereikt, dan zal herstemming plaats hebben tusschen de twee candidaten met de meeste stemmen, waarbij de gekozene een ab solute meerderheid moet verkrijgen). 5) De benoeming van een kabinets formateur door het staatshoofd. Verwacht wordt, dat dr. Van Mook in zijn antwoord op de redevoeringen van de gedelegeerden een aantal be langrijke wijzigingen van de ontwerp regeling bekend zal maken. Hiermee zou hij aan de geuite verlangens tege moet komen. Naar verluidt zullen zes gedelegeer den een motie indienen, waarin de wensch wordt uitgesproken om Indone sische leden toe te voegen aan de Ne- derlandsche delegatie, die zal deelnemen aan de conferentie, in zake defensie vraagstukken voor den Stillen Oceaan, welke conferentie de volgende maand in Australië zal worden gehouden. De overweging, die tot deze motie heeft geleid is, dat op genoemde conferentie ook de veiligheid van Indonesië en de Indonesiërs zal worden besproken, ter wijl deze uitbreiding verder wenschelijk wordt geacht tan einde het buitenland te doen beseffen, dat het Nederland ernst is met zijn streven aan de Indo nesiërs zelfstandigheid te geven. Weest zuinig met gas en 1 electriciteit. DE TOESTAND ZEER ERNSTIG. Onze energievoorziening verkeert in een critiek stadium. In verband hier mede volgen eenige richtlijnen, die een doelmatig verbruik van onzen kolen- voorraad voor huisbrand kunnen bevor- deren: 1. 's Morgens, wanneer de huisvrouw bezig is met haar werkzaamheden en de kamers worden gelucht, de kachel pas opstoken na beëindiging van het werk. 2. Zoodra 's avonds het licht opgaat de overgordijnen sluiten, waardoor de afkoeling van de kamer wordt vermin derd. 3. Ongeveer twee uur vóór het naar bed gaan de kachel afstellen voor den nacht. 4. Luchtroosters met een krant of iets anders dichtstoppen. 5. Tocht zooveel mogeiyk tegengaan door naden en kieren af te sluiten met tochtstrippen of papier. 6 De asch uitzeven, om klemere on- verbrande stukjes kolen nogmaals te kunnen gebruiken. Negen moorden op zijn geweten. GEARRESTEERD TE DENDERWINDEKE. Ongeveer een jaar geleden kwam bij de boerderij van den heer H. te Dender- windeke (bij Ninhove in Oost-Vlaande- ren) een persoon van Nederlandsche nationaliteit aan, die beweerde zijn ge- heele familie verloren te hebben als ge volg van de oorlogsgebeurtenissen. Ge roerd door dit verhaal nam de heer H. hem in dienst. Deze Nederlander bleek een bruikbare kracht te zijn. Alles ging goed tot het oogenblik. dat een gezel schap Nederlanders een bezoek bracht aan Denderwindeke, om de bewoners van dit plaatsje hun dank te betuigen voor de tijdens bombardementen ondervon den hulp. Een van deze Nederlanders herkende den boerenknecht toen als iemand, die in zijn streek werd gezocht voor niet minder dan negen roofmoor den. Hij verwittigde na zijn terugkomst in Nederland de Ned. politie, die in samen werking met de Rijkswacht van Den derwindeke tot aanhouding van den voortvluchtige kon overgaan. Verdach te is naar Oudenaard overgebracht, in afwachting dat zijn uitlevering zal wor den gevraagd door de Nederlandsche gerechtelijke instanties. Het betreft hier een zekere Karei Ludwich Iska, afkomstig uit Arnhem. SAMEN MET BORNEO? Van vier andere gedelegeerden wordt verwacht, dat zij de meest verstrekken de motie zullen indienen, welke tot. dus ver aan de conferentie is voorgelegd. Hierin wordt de regeering uitgenoodigd cm het daarheen te leiden, dat de Groote Oost en Borneo in één staat worden samengevoegd, ten einde even wicht te verkrijgen met Java en Su matra, die door Linggadjati zijn samen gevoegd. DANK AAN HET NED. VOLK. Het Comité-Generaal van de confe rentie te Den Pasar heeft drie tele grammen. waarvan twee in het Neder - landsch aan den voorzitter van de Tweede Kamer en de Commissie-Gene raal. en een in het Maleisch aan het Centraal Nationaal Comité te Djokja karta, verzonden. Het telegram aan den voorzitter van de Tweede Kamer luidt: „De aanvaarding van de ontwerp overeenkomst van Linggadjati door de Tweede Kamer is door de conferentie te Den Pasar met vreugde en voldoening ontvangen. De conferentie te Den Pa sar geeft aan de Tweede Kamer en aan het Ned. volk uitdrukking aan haar dankbaarheid voor het vertrouwen, dat in het Indonesische volk gesteld wordt. De beslissing geeft den moreelen steun om het werk zoo spoedig mogelijk voort te zetten. De plenaire conferentie te Den Pa sar, gehoord hebbende, dat de overeen komst van Linggadjati door de Tweede Kamer in Nederland is aanvaard, is van meening, dat de overeenkomst in dit tijdsgewricht voor het geheele Indone sische volk de eenige weg tot geluk en welvaart is. Koninklijke Kerst- en Nieuwjaarsboodschap. De legercommandant te Batavia beeft bij dagorder de volgende telegrafische Kerst- en Nieuwjaarsboodschap van HM. de Koningin bekend gemaakt: „Bij de nadering van het Kerstfeest en van Nieuwjaar zend ik allent die deel uitmaken van zee-, land- en luchtmacht in Indonesië, mijn beste wenschen voor een gelukkig Kerst feest en een voorspoedig Nieuwjaar. Ik reken er op, dat bij de moeilijke doch schoone taak het brengen van recht en vrijheid aan de volkeren van Indonesië, met zelfbeheersching cn bekwaamheid zult volbrengen". N.V. Philips bereikte voorlogsche productie. Het Philipsbedrijf heeft zijn voor- oorlogsche productie bereikt; dit werd Zaterdag in een speciale bijeenkomst van het personeel medegedeeld door ir. P. J. Philips, vice-voorzitter van de raad van bestuur der N.V. Hij kon er bij voegen, dat de regeering de presta ties van het Philipspersoneel dat uit eindelijk werkt voor deviezen heeft beloond met een extra rantsoen tabak. Aan HM. de Koningin werd een tele gram gezonden, waarin tot uitdrukking werd gebracht de vaste wil van het per-; soneel om ook in het komende jaar alle krachten in te spannen voor den opbouw van Nederland. Hoewel nu, me de ten gevolge van onvermijdelijk ver zuim, het Philipsbedrijf ongeveer 6000 arbeiders meer noodig heeft dan voor den oorlog, was de heer Philips zeer op timistisch over de toekomst van het bedrijf. Het is de ernstige wil der be drijfsleiding, om werkgelegenheid op langen termijn te scheppen. 22 wil naar het buitenland. EEN ANGSTPSYCHOSE? Aan een radiorede van den heer J. A. A. Hartland, directeur van de stichting Landverhuizing Nederland over den drang £ot emigratie van het Ned. volk en de mogelijkheden daartoe, ontleenen wij, dat vele menschen geen vertrou wen meer hebben in de Europeesche gemeenschap; onder hen heerscht een zekere angstpsychose. De heer Hartland noemde deze echter een slecht motief voor emigratie. Zij is de aanleiding tot onberaden stappen, die later ter zeerste zullen worden betreurd. Circa 22% der Nederlandsche be volking koestert emigTatieplannen. Het meerendeel der gegadigden is tusschen 20 en 35 jaar oud en het vrouwelijk deel staat niet veel achter by het mannelijke. De heer Hartland noemde dit een bedenkelijk verschijnsel, vooral in een tijd waarin de vraag naar arbeids krachten zoo groot is, dat de behoefte niet kan worden voldaan. Als een der oorzaken voor de emigratiedrang noem de spreker het contact met de geal lieerde legers. DE MOGELIJKHEDEN. De kans om emigratieplannen tot uit voering te brengen is momenteel nog niet groot. In de eerste plaats zijn er nog maar weinig landen die bereid en in staat zijn emigranten op te nemen. In andere landen zijn de voorbereidin gen tot de ontvangst van emigranten nog niet getroffen terwijl weer andere landen vrijwel uitsluitend geschoolde vakkrachten vragen, die wij zelf niet kunnen missen. De huisvesting vormt in alle landen een groot probleem. In de tweede plaats is er een groot te kort aan vervoersgelegenheid vooral naar overzeesche landen. In de derde plaats kan aan emigran ten slechts een uiterst gering bedrag aan buitenlandsch geld ter beschikking worden gesteld, zeker niet voldoende om daarmede een bedrijf te stichten. Dit is vooral bezwaarlijk voor land- en tuinbouwers die zich in den vreemde op eigen hof willen vestigen. Plaatsing in het buitenland zal dus aanvankelijk in loondienst moeten geschieden. In verband met het voorgaande zal de emigratie in het volgend jaar slechts van bescheiden omvang zijn. Vervol gens wees spr. op de z.i. gevaarlijke wijze waarop dikwijls propaganda voor de emigratie wordt gemaakt. Hij gaf zijn luisteraars den raad zich uitslui tend te laten leiden door de officieele en semi officieele emigratie-instantie, waarvan de Stichting Landverhuizing Nederland het middelpunt vormt. WAT VEREISCHT IS. Sprekende over de toekomstmogelijk heden zeide de heer Hartland dat de tijd niet meer zoo ver af is dat vertrek naar het buitenland mogelijk éfr noodig zal zijn. De remmen van het oogenblik zullen geleidelijk verdwijnen, al zullen de deviezenmoeilijkheden hun invloed doen gelden. Het is noodig dat men zich voldoende voorbereidt. Daarvoor is vereischt beheersching van de taal van het nieuw gekozen land, voorts beschikking over gedegen vakkennis, en niet te jong vertrekken, liefst niet jonger dan 23 jaar. De mees te vraag bestaat naar personen in land en tuinbouw en geschoolde vaklieden. In het algemeen academisch ge schoolden zullen groote moeite onder vinden een plaats te verkrijgen. OP DEN DUUR NOODZAKELIJK De heer Hartland noemde emigra tie in de toekomst ook noodzakelijk. Bij de huidige bevolkingsaanwas van 150.000 zielen per jaar is het onver mijdelijk, dat een deel daarvan een bestaan moet zoeken in het buiten land. Ten einde de mogelijkheden voor onze landen te onderzoeken en de ves tiging voor te bereiden heeft de Stich ting Landverhuizing Nederland een aantal experts naar verschillende lan den uitgezonden, die als emigratie - attaché aan de gezantschappen in die landen zijn verbonden. Op deze wijze kan de emigratie goed worden voorbe reid. EEN TWEEDE PAAR KINDERSCHOENEN? Naar de N. Crt. verneemt wordt over wogen, aan den Minister van Ec. Za ken voor te stellen, behalve het paar kinderschoenen op het nummer van den stamkaart nog voor ieder kind in 1947 een tweede paar schoenen beschikbaar te stellen. Het afleveringsverbod van haring. BEOOGT RESERVEERING KLEINE HOEVEELHEID. De afd. Voorlichting van het Ministe rie van Landbouw, Visscherij en Voed selvoorziening deelt mede, dat met het afleveringsverbod van haring ge tracht wordt te bereiken, dat voor de belangrijke contracten, die deviezen en dringend noodige materialen en kali opleveren, een bescheiden hoeveelheid kan worden gereserveerd. Aan dezen export hecht de Nederlandsche over heid groote bcteekenis, ook, omdat hjj perspectieven opent voor haringafzet in de toekomst. Om den door particuliere exporteurs ter hand genomen export te controlee ren, is het ingestelde afleveringsverbod niet noodig. Deze export staat geheel onder controle, waarbijevenals by uit voer van andere producten, te hooge exportwinsten met behulp van een hef fing ten bate van de staatskas worden afgeroomd. Een volledig overzicht van den voor raad is nog niet beschikbaar daar de inventarisatie nog niet is beëindigd. Als aan de contracten met Rusland en de Russische zone zal zijn voldaan is mèt de hoeveelheid, die reeds door particuliere exporteurs is uitgevoerd, met dezen export in totaal ongeveer 30.000-000 kg. gemoeid, hetgeen over eenkomt met ongeveer 1/3 van den aanvoer. Het is dit cijfer, dat tegenover de in het binnenland afgezette hoeveelheid, die ver en ver uitgaat boven de con sumptie in normale jaren kan worden gesteld en tegenover den voor-oorlog- schen export, die bij lange na nog niet is bereikt. Behalve de aanvoeren van het huidige haringseizoen dat nog gaande is, wor den tot medio Februari 1947 aanvoeren verwacht in het Zuiden van ons land van z.g. ijle haring. Heeds zijn behoor lijke hoeveelheden in Breskens aange voerd en berichten in de Belgische pers spreken van overvloedige haringvang sten langs de Belgische kust en in het Kanaal. Bovendien zal worden getracht de hoeveelheid haring, welke voor het binnenland bestemd is, door invoer van sloeharing te vergrooten. 1 UITGEBREIDER MENU'S IN DE RESTAURANTS. Gedurende de Feestdagen. De menu's in.de restaurants zijn voor den omvang van de maaltijden gebon den aan de bij beschikking „omvang van maaltijden" van den minister van Landbouw. Visscherij en Voedselvoorzie ning van 10 September j.l. gegeven voorschriften. Deze bepaalden o.m., dat een maaltijd uit niet meer dan één gang met voor- en nagerecht mag bestaan. De minister heeft met het oog op de ko mende feestdagen voor 24 25, 26 en 31 December 1946 en 1 Januari 1947 ont heffing verleend van deze beperkingen met restrictie, dat de uitbreiding van de menu's niet meer dan één gang mag zijn. Het voorschrift, dat per maaltijd niet meer dan 100 gram vleesch ver strekt mag worden, blijft ongewijzigd. 1 Langzaam vooruitgang. Bevin, die door zijn laten terugkeer van de vergadering der Vereenigde Volkén niet in staat is geweest het Britsche parlement volledig verslag te geven van zijn werk, heeft gisteravond in een radiorede een overzicht gegeven van de bereikte resultaten. De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken gaf een korte beschriiving van de voorge schiedenis van de U.N.O. en wees er op, dat in New York is gepoogd deze verre van volmaakte organisatie te verbete ren. Ter oplossing van de moeilijkheden met het veto-recht, aldus Bevin, beriep ik een conferentie van de vijf perma nente leden van den Veiligheidsraad. Ofschoon wij er niet in konden slagen te komen tot het opstellen van een be paalde gedragslijn, ben ik er zeker van. dat zulk een gedragslijn in de practijk tot stand zal komen. Wij willen het veto-recht niet aan den kant zetten, doch pogen wijziging aan te brengen in het gebruik er van, ten einde het te doen dienen tot het doel dat er oor spronkelijk aan was gegeven. ONTWAPENING. Over de ontwapeningskwestie ver klaarde Bevin, „Ik heb uiteen gezet, dat wij, ofschoon wij niet wenschten te wij ken voor pressie, omwille van propa- ganda-doeleinden, alle door het Hand vest verlangde inlichtingen zouden ver strekken, ten einde het Handvest ef fectief te doen zijn. Wij moeten dus danige voorwaarden scheppen, dat het gebruik van nationale bewapeningen overbodig wordt, dat alle wetenschap pelijke vooruitgang wordt aangewend voor vredelievende doeleinden en dat de groote natuurlijke hulpbrohnen van de wereld voor allen ter beschikking ko men. Er mogen geen grenzen meer be staan voor de mogelijkheid van opvoe ring van den levensstandaard van de groote massa, welke tot nog toe nim mer de gelegenheid had om ten volle te genieten van, alle voordeelen, welke het moderne leven biedt". Als een van de onmiddellijk te vol brengen taken noemde Bevin het op stellen van de vredesverdragen. Aan de bespreking van deze verdragen zijn 98 bijeenkomsten gewijd. In den loop van de laatste drie weken maakten wij vooruitgang en idat was zeer welkom na de vroegere stadia, toen de hartstoch ten zich nog fel deden gelden en er veel verkeerd begrip heerschte. TRIEST. Bevin wees op het belang van Triest, waar de Latijnsche en Slavische cul tuur elkander ontmoeten, wy hebben thans zoo weinig mogelyk Italianen on der Slavisch bestuur en zoo weinig mo gelijk Slaven onder Italiaansch bestuur gelaten, zeide hy. Verder hebben wy door het instellen van een internatio nale zone een punt van samenkomst ge schapen in een haven, waar zich, naar (Foto Van Vliet) Ook de openbare ysbaan op de Zoeterwoudsche Singel mocht zich in ruime belangstelling, uiteraard speciaal van jeugdige zyde, verheugen. VORSTPERIODE NOG NIET TEN EINDE. De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met wolken velden, voornameiyk in hoogere lagen. Geen regen van beteekenis. Des nachts matige tot lichte vorst. Overdag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Meest matige wind tusschen Zuid en Zuid-Oost, BINNENLAND. - Wie In Indië aan vrouw of verloofde, aan broers of zusters ln Nederland een groet wil doen toekomen ln den vorm van bloemen of^ een ander geschenk kan dit door bemiddeling van de AJM.V.J. doen. Het geschenk wordt dan ln Neder land met een korten groet thuisbezorgd. Talrijke militairen en burgers ln Indië maken van deze gelegenheid gretig ge bruik. In het Stbld. G 362, ls thans opge nomen het Kon. Besl. van 14 December 1946, tot wijziging van het Kon. Besl. van 15 Januari 1946, houdende voorloopige maatregelen ter verbetering van de flnan- cieele positie van burgerlijk rijkspersoneel en onderwyzend personeel. Een 22-Jarige bewoner van een ka mer ln de Frans van Mierisstraat te Am sterdam had de onvoorzichtigheid des nachts de gaskraan open te laten. Dien tengevolge is hy aan gasverstikking over leden. De Belgische minister van verkeer Rongveaux heeft een kort bezoek aan Vllssingen gebracht. Op Vrijdag 10 Januari a.s. zal de herstelde spoorbrug over de Waal bij Zaltbommel officieel worden geopend. Als hulde aan den op 1 Januari as. als pre sident-directeur der Ned. Spoorwegen scheidenden ir. W. Hupkes zal deze oeververbinding den naam „Ir. Hupkes- brug" krijgen. In Utrecht ls Zaterdag een reünie gehouden van ex-polltieke gevangenen. Het betrof hier een groep van 500 Neder landers die een SS-buitencommando vormde van het groote concentratie-kamp Saohsenhausen, later bekend als het con centratiekamp Oranlënburg. Het buiten commando was gelegerd in en naby het plaatsje Rathenau. Velen van deze groep zijn ln dit kamp overleden. Zaterdagmiddag is de 80-jarige wed. J. Balder in haar woning te Ouderkerk a. d. Amstel door gasverstikking om het leven gekomen. Het gas ontsnapte uit een ln de kamer staande gaskachel. BUITENLAND. Polan zal onmiddellijk de levering van 100.000 ton steenkool per' maand aan Frankrijk, waarin voorzien was ln het handelsverdrag van Augustus, hervatten. Byrnes heeft luitenant-generaal Mark Clark, 'den Amerlkaanschen commandant Ln Oostenrijk, benoemd tot zijn^plaatsver- vanger by de bijeenkomst van plaatsver vangers te Londen, welke ln Januari zal beginnen met het vredesverdrag met Oostenryk. Amerikaansclie marine-ambtenaren te New York hebben medegedeeld, dat er acht reuzenluchtschepen voor onderzoe kingen en metingen ln de Poolstreken worden gebouwd. De schepen kunnen elk worden gevuld met tien millloen kubieke meter heliumgas. Twee voormalige functionarissen van de gevangenis van Dresden, Reinhardt Schaeffer en Willi Koch, zijn te Dresden ter dood veroordeeld wegens slechte be handeling en marteling van gevangenen, waardoor verscheidene den dood vonden. Drie andere functionarissen werden tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Een 38-Jarige verpleger te Verona, Glsmondo Cason, heeft thans reeds dui zend maal bloed afgestaan, ln totaal meer dan zeventig maal de normale hoeveelheid bloed -in een menschelljk lichaam. Generaal August Meissner, voorma lig chef van de Duitsohe Gestapo ln Servië, is met acht andere voormalige Gestapo-functlonarissen door het militair tribunaal te Belgrado ter dood veroor deeld. De mogelijkheid van het vestigen van diplomatieke betrekkingen tusschen het Vatlcaan en de Arabische staten wordt thans ernstig in overweging genomen. Volgens een telegram aan het Sov jet-Russische nieuwsbureau Tass heeft de Weensche politie een onderzoek Ingesteld naar aarleiding van het groeiend aantal „fasclstlsohe provocaties". Molotof heeft gedurende een kort op- onthoudt te Berlijn een bespreking gehad met maarschalk Sokolowski, bevelhebber van de Sovjet-Russische troepen ln Duitschland. De Japansche landdag heeft aan gene raal Mac Arthur zijn dank betuigd voor de door hem verleende hulp by den wederopbouw van Japan. De universiteit van Oxford heeft een. gift van twaalfduizend pond sterling ont-' vangen voor den aankoop van boeken ter verzending naar de door het oorlogsgeweld getroffen universiteiten van Europa. Uit een studie, die gepubliceerd werd door het Public Policy Commltte. biykt dat voor de eerste maal de nationale schuld van de V. St. uitgaat boven het JaarliJksche Inkomen. De schuld na den tweeden wereldoorlog bedraagt per hoofd 1961 dollars ln vergelijking met 240 dollars na den eersten wereldoorlog en 76 dollars na den burgeroorlog, 15 dollars na den oor log van 18}2 en 19 dollar na de revolutie. Het voornemen bestaat de Goodyear fabrieken te Buitenzorg, die voor den oor log de geheele Nederlandsche Indische markt van rijwiel binnen- en buitenban den en voor 90 van autobanden voor zag, begin van bet volgend Jaar weer ln bedrijfte stellen. Nu de Rijn ln West-Dultschland zoo is bevroren, dat de scheepvaart is stilge legd, stapelen zich de moeilijkheden in zake de yoedselvoorzlenlng en kolenleve- rantles nog meer op. Stalin heeft Zaterdag zyn 67sten verjaardag gevierd. Hy ontving vele feli citatie-telegrammen van leidende figuren uit het buitenland. Ingebruikstelling brug Westervoort. Op 15 Februari 1856 werd de spoor brug over de IJsel by Westervoort als eerste spoorbrug in ons land voor het verkeer opengesteld. Als zoovele andere bruggen werd ook deze verkeersschakel het slachtofer van het oorlogsgeweld. Zaterdagochtend is de herbouwde brug officieel aan het Nederlandsche ver keerswezen teruggegeven, toen de com missaris der Koningin in Gelderland, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford. het lint doorknipte, dat het laatste beletsel voor den overgang van de rivier vormde voor het Dieselelectrische rijtuig, waar in de genoodigden hadden plaats geno men. Als vertegenwoordiger van de directie der NJ3, was aanwezig ir. Th. van Mundt, die in een korte rede het be lang van deze gebeurtenis belichtte. BURGEMEESTERSWONING TE OTERLEEK AFGEBRAND. Ten gevolge van kortsluiting is gister avond om 6 uur in de kapitale boerdery „De drie koningshoofden" aan de Noor dervaart in de Schermer te Oterleek, be woond door den burgemeester van dit dorp. den heer J. Bosch, brand uitge broken. De brandweer van Alkmaar en die van Stompetoren waren beide spoe dig ter plaatse. Door de hulp van buren kon het vee ten getale van 30 stuks rundvee nog uit de boerderij worden gered, dooh twee paarden, w.o een drachtige stamboekmerrie en een kalf kwamen in de vlammen om. De inboe del'ging nagenoeg geheel verloren. ik hoop, een levendige handel zal ont wikkelen. Ik hoop, dat de Zuidslaviërs en de Italianen deze gelegenheid tot samenwerking zullen aangrijpen. DUITSCHLAND. Over de Dujtschc kwestie zeide Be vin: Er zün groote moeilijkheden ge rezen, doch wy hebben een practisch begin gemaakt met de oplossing er van door vereeniging van de Britsche en Amerikaansche zones. Wü zullen voorwaarden scheppen, welke dc Duit- schers in staat zullen stellen hun zelfrespect te herwinnen. Doch ik waarschuw het land, dat dit tüd zal vragen. Hitler drilde zijn volk zooda* nig, dat het minstens een generatie zal duren om alles weer goed te krij gen. De UNESCO zou hier van groo te dienst kunnen zyn. wy hebben een agenda samengesteld voor een nadere byeenkomst van de ministers van Buitenlandsche Zaken te Moskou op 10 Maart aanstaande, waar op de geheele economische en politieke toekomst van Duitsohland zal worden besproken, wy moeten de vorming van een zinkpunt van goedkoope en half verhongerde arbeidskrachten in Mid den-Europa voorkomen. Tezelfdertyd moeten wy er voor zorgen, dat Duitsch land nimmer meer een bedreiging voor de geallieerden kan worden. Wy zullen te Moskou ook besprekingen houden over Oostenryk. EENSGEZINDHEID. Ik geloof, dat wy het eerste st-adium zyn binnengegaan van de vestiging van eensgezindheid tusschen de groote mo gendheden, aldus verklaarde Bevin, en als bewys daarvoor wees hy op de over eenstemming inzake de vredesverdra gen en de oprichting van de Vereenig de Naties. „Groot-Britannië, met rijn ondervinding, heeft" aldus zeide Be vin „zonder te bluffen, aan anderen veel aan te bieden. Van ons waren de eerste ontwerpen van de vredesverdra gen. Gy allen hebt wel gehoord van de beweringen, dat wy in onze polij.iekons te nauw aan de Vereenigde Strften zou de? binden; dat onze betrekkingen met de Sovjet-Unie niet zoo nauw zouden zyn als rij behoorden te zyn, en dat deze gang van zaken de pacificatte van de wereld zou vertragen en zou kunnen leiden tot nog een oorlog. Myn eerste antwoord op deze bewe ringen is, dat Groot-Brittannië elk pro bleem op zyn verdiensten tracht te schatten. Het bindt zich aan niemand. Myn tweede antwoord is. dat wy de hand van vriendschap en samenwerking toesteken aan allen, want wy zijn er diep van overtuigd, dat zulk een vriend schap en samenwerking tusschen do groote mogendheden de veiligste basis is om een vrede voor alle tijden op to bouwen. Sovjet-Rusland, dat thans herstel lende is van de oorlogswonden, zal zich, meen ik, te New-York ten volle gerealiseerd hebben, dat er een groot verlangen naar algeheel begrip be stond en dat er over de geheele we reld een bereidheid bestaat tot sa menwerking met de Sovjet-Unie en haar op haar eigen manier haar eigen systeem tot ontwikkeling to laten brengen, onder de erkenning, dat de andere gelykelyk het recht hebben op hun eigen manier van le- Trouwe Menadoneesche militairen. WENSCHEN GÉÉN REPUBLIKEINSCHE INMENGING! Aneta meldt uit Batavia, dat het hoofdbestuur van de militaire belangen- vereenlging ..Perserikatan Menado" de zer dagen byeen kwam ln een gecom bineerde vergadering met het bestuur van de afd. Makassar. Hierin werd besloten om namens alle Menadoneesche militairen van het K.N.I.L. den afgevaardigde van de Mi- riahassa naar Den Pasar, den heer Den- gah, te verzoeken de gevoelens van be doelde militairen op deze conferentie te doen vertolken met de volgende woorden; „Wy wenschen door to blüven die nen onder de Kroon en geen inmen ging van de Republiek". KOE VOOR DUBBEL BRUILOFTS MAAL! Maar de C.C.D. kwam er achter! Een slager te Rhenen vierde onlangs rijn zilveren bruiloft, terwyi op dien zelfden dag zyn dochter in het huweiyk trad. Om op dit dubbele feest extra vleesch to hebben, slachtte de slager clandestien een koe. By controle door den C.CX), in zyn slagerij, kwamen hoeveelheden onge keurd vleesch en vet te voorschyn, waarvan het spoor naar het bruilofts maal leidde. Tegen den slager, die van het vleesch ton deele zonder bon ook aan zijn klanten -had verkocht, en tegen vyf andere verdachten werd proces-verbaal opgemaakt. REIZEN OP REPUBLIKEINSCH GRONDGEBIED. Nederlandsche onderuanen zyn „vreemdelingen". Een officieel Republikeinsch woord voerder heeft verklaard, dat door een nieuwe maatregel van de Republiek het nu mogeiyk is van de Nederlandsche zónes naar Republikeinsch grondgebied te reizen. Vreemdelingen moeten via hun con sul in het bezit gestold worden van reisvergunningen van het Republi- keinsche Ministerie van Buitenland sche Zaken. Vreemdelingen zyn al diegenen, die niet in het bezit zyn van een Indo nesisch paspoort, ook Nederlandsche onderdanen. Chineesche inwoners van Indonesië, die van Batavia naar Republikeinsch grondgebied wenschen te reizen, moe ten vergunning hiervoor vragen aan den Republikeinschen burgemeester van Batavia.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1