Groote meerderheid voor Regeerings-beleid Haagsche bomaanslag opgehelderd Geen organisatie of uitgebreid complot WEERBERICHT Panda en de Meester dief Met een enkel woord 85ste Jaargang ZATERDAG 21 DECEMBER 1946 No. 23964 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 Voorbij het kruispunt Voor wie de politieke ontwikkeling den laatsten tijd -n. inzonderheid de laatste dagen met aandacht heeft ge volgd, kan de beslissing, welke gister middag in de Tweede Kamer is geval len, nauwelijks een verrassing heeten. Na hetgeen door de diverse woord voerders terzake van het Linggadjati- ontwerp was betoogd en vooral nadat de voorzitters van de grootste twee fracties elkaar in de zoogenaamde motie Romme n hadden gevonden, stond de uitslag van de stemming bij voorbaat vast: de coalitie, waarbij de communis ten zich aansloten, triumfeerde. waarbij alleen het r.k. Kamerlid de heer Ruys de Beerenbrouck zich niet in het party - gareel wenschte te schikken. Wij mogen ons standpunt ten deze zoo langzamerhand bekend veronder stellen en men kan op dit hoogst ge wichtige moment in de ontwikkeling der verhouding Nederland-Indonesië alt onzen mond dan ook bezwaarlijk een juichtoon verwachten. Toen op 18 November j.l. de tekst van het basis-accoord bekend werd gemaakt, hebben wi), ondanks al onze tevoren geuite bezwaren tegen de samenstelling der Commissie-Generaal, tegen de on derhandelingen met Soekamo en tegen het fictieve gezag der Repubiiek, deze overeenkomst a priori niet onaanvaard baar genoemd en daarmede voorname lijk beoogd stelling te nemen tegeuover de opvatting, dat bjj aanvaarding van dit accoord er geen plaats en geen taak meer zou zijn voor Nederlanders in Indië. Er zouden r. r onze meening ook dén mogelijkheden overblijven voor voortzetting van onze historische taak vervulling in Indië, doch wèl maaktén wij bezwaren tegen de, vage formulee ring van het geheel, waardoor het zwaartepunt van die mogelijkheden ten onrechte werd verplaatst naar de in terpretatie en verdere uitwerking der daarin vervatte afspraken. Deze interpretatie heeft op twee es- sentiëele punten van het accoord niet lang op zich laten wachten. Het eerste betrof de positie van de Kroon in de conceptie van de Nederlandsch-Indone- sische Unie; het tweede de plaats van de Republiek en vooral haar feitelijk gezag in het gebied, waar zij zich de facto erkend wenschte te zien. Om met het laatste te beginnen: de wijze waarop van republikeinsche zijde de wapenstilstandsbepalingen zijn na gekomen, heeft duidelijk bewezen, dat er eenvoudig geen republikeinsch gezag bestaat. Er is geen sprake van. dat de opperbevelhebber Soedirman iets te zeggen zou hebben over de terroristi sche benden, die zoowel op Java als Sumatra de meerderheid vormen van de totale gewapende macht. Trouwens generaal Soedirman zélf heeft herhaaldelijk betoogd zich niets aan te trekken van he4 Teen zijn „regee ring" beveelt. En wat de positie van de Kroon be treft: men heeft er van republikeinsche zijde geen doekjes om gewonden en haar „een zuivere formaliteit" en „oefen- nende niet den minsten invloed op onze souvereiniteit" genoemd. Hoe de heer Romme een dergelijke interpretatie ver- eenigbaar acht met zijn primair gestel den eisch van handhaving der begin selen van de Koninklijke rede van 7 December 1942, is ons ten eenenmale een raadsel. Intusschen zal nog moeten blijken of de „Republiek" accoord zal gaan met de ons niet ver genoee gaande doch overigens ongetwijfeld restrictieve- visie en interpretatie, welke de motie Romme in het geding heeft gebracht. Naar onzen smaak blijft vertrouwen alléén een onvoldoende grondslag om een duurzaam en hecht gebouw, waarin twee gelijk gerechtigde partners willen wonen, op te bouwen. Daarvoor zijn fundamenten noodlg, die geworteld zijn in de realiteit en deze qualificatie ver dient momenteel nog niet eens de Re publiek Indonesia, laat staan de Ver. Staten van Indonesië, welke nog in staat van wording verkeeren. Vijftien dagen nadat geheel Nederland werd opgeschrikt door de berichten over de laffe bomaanslag op Sinterklaas avond op de familie Boer aan de Prinsegracht te Den Haag, is het mysterie, waarin deze geheele affaire was gehuld, ontward. Het onderzoek, dat met een respect afdwingend succes door de Haagsche recherche is ingesteld is in hoofdzaak gesloten. Men heeft de voornaamste aansprakelijke en medeplichtige personen in handen, uit wier bekentenissen is komen vast te staan, dat de geheele zaak niet het werk is geweest van een of andere organisatie- Opeenhooping van ontevredenheid met de berechting van (vermeende) politieke delinquenten, moeilijkheden in de militaire dienst, een hechte vriendschap en etn blind vertrouwen onder de be trokken militairen zijn als oorzaken aan te wijzen voor de ongelukkige han delingen van kapitein F. J. J. baron vanHeemstra, sergeant A. T. de Boer. korporaal Peterse en den burger Bakker. De voorzitter der Commissie-Generaal, prof. Schermerhom heeft bij het be treden van den Indischen bodem ge zegd. dat het niet ging om een overwin ning of nederlaag, doch om een op lossing. Het is mogelijk, dat Linggadjati daartoe de sleutelzet is, maar toch ge- looven wij niet, dat het dè oplossing is. Tot dus verre loopen wij achter de fei ten aan zonder dat een krachtige stimu lans aanwezig is om die feiten in een voor Nederland en Indonesië gewenschte richting te stuwen. Er werd aanvankelijk gesproken van Engelsche tegenwerking, waardoor wij onmachtig waren om in het eerste stadium zelf beslissend op te treden; daarna was er sprake van bui- tenlandschen politieken druk, van pres sie als gevolg van de feitelijke ontwik keling der inheemsche nationalistische beweging, van druk, uitgeoefend door den luitenant-Gouvemeur-Generaal en van de Commissie-Generaal, die ons middels dit accoord voor een' voldongen feit stelde. De beslissing, welke bisteren in de Tweede Kamer is gevallen, past volko men in dat kader. Zij brengt ons wéér een stap verder naar hetgeen wij onmogelijk als dè op lossing voor Nederland en Indonesië vermogen te zien en zij maakt het wéér moeilijker om, als de weg straks tóch dood mocht blijken te loopen, een anderen weg in te slaan. Wij moeten den Koninklijken weg blijven bewandelen, waarheen de rede van 7 December 1942 ons de richting wees. Doch wij zijn in de mist op een dwaalspoor geraakt en wij vreezen het kruispunt, dat achter ons ligt, straks nto terug te kunnen vinden GELEIDELIJK AFNEMENDE VORST. Hedennacht: nog strenge vorst, doch wat minder dan in den afgeloopen nacht Weinig wind. Morgen: Geleide lijk toenemende bewolking met later, voornamelijk in het Westen van het land, eenige sneeuw, aan de kust wel licht regen Langzaam afnemende vorst, langs de kust hier en daar lichte «dooi. Wat aanwakkerende wind tusschen Zuid-Oost en Zuid-West. Kapitein baron van Heemstra bekent. INTERNE MOEILIJKHEDEN. Uit de urenlange ondervragingen van de verdachten is allereerst gebleken, dat kapitein Van Heemstra interne moeilijkheden had met twee hoofd officieren, wier namen niet bekend zul len worden gemaakt. In den dienst van kapitein Van Hdie commandant van het motortransport in de Nieuwe Fre- derik-kazeme en compagnies-comman dant was, ging het er namelijk nogal wild aan toe en de twee officieren, een overste en een kolonel, achtten het noo- dig in te grijpen. Men herinnert zich nog wel. dat er indertijd een einde is gemaakt aan het wilde „gelift", waar aan door de militaire chauffeurs een ruim zakcentje werd verdiend. Van zelfsprekend vonden de „gedupeerde" ondergeschikten dit lang niet prettig en waar zij daarenboven zeer gesteld wa ren op hun commandant, van wlen zij wisten, dat hij voortdurend moeilijkhe den had met zijn superieuren, staken zij hun ontevredenheid niet onder stoe len of banken. EEN PLAN GING NIET DOOR. Onder hen was sergeant A. T. de Boer, een man met een schitterenden staat van dienst in de illegaliteit, die voor zijn kapitein door het vuur ging. Het zinde hem in het geheel niet, dat baron van Heemstra moeilijkheden had en vaak schijnen opmerkingen gemaakt te zijn als: „Die kerels moes ten verdwijnen" en dergelijke. Het staat vast, dat de Boer zijn kapi tein heeft voorgesteld de beide hoofd officieren te ontvoeren. Dit plan ging niet door bij gebrek aan practische uitvoerbaarheid. Intusschen broeide ook ontevreden heid tusschen de betrokkenen over de berechting van somtijds vermeende, po litieke misdadigers. De heer Boer van de Prinsegracht 266 werd reeds lang verdacht van verraad door opzet, on voorzichtigheid of onachtzaamheid van twaalf Engelandvaarders. Hieromtrent staat niets vast, omdat deze kwestie niet te onderzoeken is. Dit was voor baron Heemstra, den heer Bakker en de andere betrokkenen oorzaak tot groote ontevredenheid. In het voorjaar of het begin van den zomer zijn eenige mili tairen onder aanvoering van korporaal Peterse er op uit geweest om den heer Boer neer te schieten bij zijn vogelhaan op Loosduinen of op den Monsterschen- weg. Boer verscheen echter niet, waar door deze „executie" niet is doorgegaan. Peters is zelfs by Boer geweest om de mogeiykheid van een ander soort li quidatie te onderzoeken. DE MOLOTOFCOCKTAIL. Begin November kwam sergeant de Boer met een teekening van een z.g. „Molotofcocktail" by kapitein van Heem stra. Kapitein van Heemstra en ook zijn vriend Bakker keurden dit helsche werktuig goed. Bakker leverde zelfs nog wijnflesschen om „cocktails" te maken. Op 3 December was de eerste bom klaar. Kapitein van Heemstra „vond het wel Iets". Hij wist echter pas 5 December, wat de Boer van plan was- De Boer is dien dag drie maal bij hem geweest De adressen werden uitgezocht. De vier bommen zouden bestemd zijn voor de twee hoofdoffi cieren, voor den heer Boer en voor een anderen Hagenaar. Nadat de pakjes klaar waren is kapi tein van Heemstra op dienstreis naar Brussel vertrokken, hoewel hy wist, dat dien dag de vier bommen naar hun be stemming gingen. Hoe de affaire verder is afgeloopen werd reeds volledig gepubliceerd. Alleen de bom by de fam. Boer sprong. Een tweede explodeerde tydens het vervoer naar Amsterdam in de motortasch van den soldaat van Haastrecht De korpo raal Peterse reed wel langs de adressen van de beide andere uitgekozen slacht offers, doch gaf de pakketten niet af; hy wierp ze den volgenden dag in het water te Delft;, een der beide pakkettan is teruggevonden. HET BEROUW IS GROOT. Van Heemstra en Bakker kwamen na de arrestatie van De Boer, Peterse en Van Haastrecht danig in het nauw te zitten, zy belegden een conferentie by een wederzijdschen vriend en besloten tot het laatste te ontkennen, indien zy door de recherche gemoeid zouden worden. Dit is de reden, waarom Van Heemstra eerst gisteren een volledige bekentenis heeft afgelegd. Commissaris Pool vertelde: „Van Heem stra zat tegenover my met zyn hoofd in de handen". „Hoe heb ik ooit zoo on doordacht kunnen handelen", kreunde hy. „Ik hoopte door te ontkennen nog altyd een gaatje te vinden om er uit te draaien". Van Heemstra erkende, dat hy op 5 Dec. in een niet al te prettige stem ming naar Brussel was gereden. Sprekende over de arrestanten zeide commissaris Pool: „Juist omdat zoo hardnekkig ontkend werd hebben wy gedacht, dat er meer achter moest zit ten". Ook de auditeur-militair, mr. Baak, erkende zulks volmondig en voegde er aan toe, dat de gedachte aan „groot wild" by velen leefde. Achteraf is echter gebleken, dat hiervan geen kwestie was. „Neem nu zoo'n Peterse eens", zei de Commissaris Pool. „Een alleraardigste, keurige jongen, die je tot dergelijke da den volkomen niet in staat zou ach ten". Ook De Boer acht hy een uit stekende man, die echter evenals Pe terse volkomen geïnfecteerd was door „illegaliteits-kolder". Hy wilde hier mede volstrekt niets ten nadeelc- van de illegaliteit zeggen, doch gebruikte dit woord om aan te duiden, hoe verdien- steiyke oud-illegalen eigeniyk nog vaak in de gedachte leven, dat by het be gaan van daden, die in hun oogen rechtvaardig zyn, het gezag bescher mend de hand uitstrekt. „De Boer", zoo vertelde de commissa ris, „is thans volkomen open en eeriyk. Je kunt je niet voorstellen dat deze man meegewerkt heeft aan een dergeiyken daad. Hij beschuldigt zich zelf er van Nieuwe regeling van amusementstarieven. AANGEPAST AAN TIJDSOMSTANDIGHEDEN. Voor de entréeprijzen voor uitvoerin gen en amusementsgelegenheden is een nieuwe regeling getroffen, welke meer aan de tijdsomstandigheden is aange past en den betrokken ondernemers de gelegenheid biedt op basis van het prijsvormingsbesluit zelf een maat schappelijk verantwoord tarief vast te stellen. Daartoe Is, by beschikking van den Minister van Economische Zaken, bepaald, dat ten aanzien vandeentrée- pryzen voor tentoonstellingen, muziek- en dansuitvoeringen, tooneel-, variëté- revue en cabaretvoorstellingen, dans gelegenheden, sportwedstryden en sportuitvoeringen, wandelparken en dierentuinen de prij zenbeschikking 1940 no. 1 en de beschikking prysstop van 11 Juni 1945 buiten werking worden ge steld. Hetzelfde geldt voor de tarieven van danslessen, de verhuur van tennisba nen en de verhuur en stalling van ple ziervaartuigen. Ds contróledienst van het Directoraat-Generaal van de prij zen zal op de naleving van deze be schikking streng biyven toezien, zoodat eveneens in geval van excessen aan de ondernemers een indivldueele prijs vaststelling zal kunnen worden opge legd. AANVRAGEN BRANDSTOFFEN KAMERVERHUURDERS. Het CU IC. deelt mede. dat op plaat selijk nader te bepalen tydstippen, ka merhuurders weer aanvragen voor brandstoffen by de distributaedlensten kunnen indienen. De uitreiking van de bonnen zal op nader te bepalen tydstip- pen na 1 Januari as. geschieden. INSTELLING CENTRALE JEUGDZORGCOMMISSIE. Ingesteld wordt een Centrale Jeugd zorg Commissie, welke tot taak heeft de ministers van O., K. en W„ van Justitie, van Binnenlandsche Zaken en van So ciale Zaken, van advies te dienen ten aanzien van alle voorzieningen betref fende de jeugdzorg in den ruimsten zin van het woord, voor zoover deze niet liggen op het terrein van het onderwijs als zoodanig. WORDT LUISTERBIJDRAGE VERLAAGD? By de behandeling van de begrooting van O., K. en W„ deed minister Gielen in de Tweede Kamer by de afdeeling „Pers en Radio" de mededeeling, dat er naar gestreefd zal worden in 1947 de luisterbydrage te verlagen. Het aantal luisteraars zal dan naar schatting 1.200.000 bedragen. Daarom zal het niet noodig zyn de bydrage op 12 gulden te handhaven. EEN PSYCHOLOGISCH RAADSEL. Tusschen Van Heemstra en De Boer bestond een eigenaardige wiseslwer- king. Van Heemstra van zyn kant was Slap en weifelend en remde den naar rechtvaardigheid en daden dorstenden De Boer niet. Hij ging anders met zyn manschappen om dan officieren ge- meeniyk doen, waartoe in het autobe drijf gemakkeiyk aanleiding was". Commissaris Pool is van meening.dat indien Van Heemstra De Boer geremd had, deze ellendige geschiedenis niet zou hebben plaats gevonden. Men staat in vele opzichten voor een psychologisch raadsel. Het is dan ook niet onmogeiyk, dat hangende het onderzoek reeds een psychiatrisch onderzoek zal worden in gesteld. De berechting voor den krijgsraad zal nog wel eenige maanden op zich laten wachten. De verdachte Bakker komt de moordenaar van drie menschen te I voor een gewone rechtbank. Diens hou- zdjn en is daar kapot van. ding is ook een raadsel. De bekende teekenaar Marten Toonder schreef speciaal voor ons Blad een kin derverhaal „Panda en de Meester-dlef", dat, naar wy verteouwen, ook by onze oudere lezers en lezeressen in den smaak zal vallen en waarin een apart voor ons in het leven geroepen dierenfiguur, Panda de hoofdrol zal vervullen. Wie Panda is? Panda is een klein soort beer, dat eigeniyk meer lykt op een poes dan op een beer. Hoe hy er dan uitziet? Hier is hy Eigeniyk is hy maar een baby-Panda, maar hy zou erg boos worden wanneer iemand dat tegen hem zei. Bovendien Is het by Panda's erg moeiiyk om pre cies te weten wanneer ze nog wèl en wanneer ze géén baby's meer zyn. Dus is dit Panda. Hy komt uit een ver land ergens in het Oosten en daar is hy vandaan ge gaan omdat zyn vader vond, dat hy oud genoeg was om een vak te gaan leeren en Iemand in de maatsóhappy te worden. Hy ging dus op zoek naar een leermeester en al zoekende kwam hy in deze streken terecht. Nu, de eerste dag de beste maakte hy hier kennis met een vos, die voorgaf Joris Goedbloed te heeten en die hem een vak wilde leeren. Daar kwam heel wat narigheid van. Maar laat lk niet te veel vertellen; de avonturen van Panda staan voortaan dagelijks in onze courant. In de buurt van Londen vloog de Dakota, op weg van het vliegveld Northilt naar Glasgow en bemand met 5 koppen, tegen een huls op. Enkele passagiers liepen lichte verwondingen op, doch konden evenals de bemanning het vliegtuig door middel van lange ladders verlaten. De neerstroomende benzine veroorzaakte gelukkig geen brand. De Dakota in zyn wel zeer ongewone positie. Commissie voor de atoomenergie. Tydens de vergadering van de com missie voor atoomenergie heeft Gromy- ko (Sovjet-Unie) verzocht de bespreking van het Amerikaansche plan voor con- tróle op atoomenergie zes of zeven da gen uit te stellen. Zulks was naar zyn meening noodzakeiyk om nauwkeurig te kunnen vaststellen, of het plan in over eenstemming was met de onlangs door de algemeene vergadering der V.N, goed gekeurde ontwapeningsresolutie. Gromyko vond steun by den afgevaar digde van Canada, die een amendement indiende, volgens hetwelk het plan, na dat het door de commissie in principe zal zyn goedgekeurd, vla de werkcom- mlssie naar den Veiligheidsraad zal wor den gezonden, terwyi deze laatste com missie tevens bepaalt, of het plan in overeenstemming Is met de ontwape ningsresolutie. Baruch (V.S.) aanvaardde het Cana- deesche amendement onder mededee ling, dat het met de principes van zyn eigen aanbevelingen overeenkwam. Sir Alexander Cadogan (Engeland) was het met Baruchs verklaring eens. Frankrijk ondersteunde het Canadee- sche amendement. De commissie nam vervolgens het Amerikaansche voorstel met inbegrip van het Canadeesche amendement aan. (Met tien stemmen voor en geen enkele tegen. Gromyko nam niet aan de stemming deel en Polen onthield zich officieel by de stemming). Het Sovjet-amendement, dat tevoren in stemming was gebracht, werd ver worpen met de stemmen van Polen en de Sovjet-Unie voor. BINNENLAND. De 20-Jarlge D. Westland uit Huizen, die zijn. militaire dienstplicht In Amers foort vervult doch met verlof thuis was, is by het schaatsenryden door het y's ge zakt en verdronken. Het secretariaat van de commissie van beroep voor militaire vorderingen ls thans gevestigd aan de Kanarielaan 4 te Den Haag Aan den gepensioneerden vlce-adml- raal G. W. Stöve ls door de Amerikaansche regeering het commandeurskruis van de .Legion of Merit" toegekend en aan den hoofdofflcler-vlleger 2e klasse. A. W. Wlt- holt door den Engelschen koning de D.S.O. (Distinguished Service Order), de hoogste Engelsche militaire onderscheiding voor een buitenlander. In het gebouw van het Ned. Roode Kruis te Weenen ls een groote brand uit gebroken. Een aanzienlijke hoeveelheid levensmiddelen en medicamenten is ver loren gegaan. OP Maandag a-s. des n m. om twee uur zal de Eerste Kamer ln openbare ver gadering byeenkomen. Het m.s. ..Tndrapoera" met ruim 1100 repatrieerenden aan boord," zal Maandag middag 1 uur te Rotterdam worden gede- barkeerd. De A.M J.V. (de Nederlandsche Afd. van de Internationale Y.M.C.A.) welke ln Indië reeds verscheidene huizen voor mili tairen en burgers heeft geopend, ls voor nemens zoo spoedig mogeiyk ook het werk onder militairen in Nederland ter hand te nemen. Zoodra de geschikte gelegen heden zijn gevonden, zal men ln verschil lende plaatsen van ons land waar militai ren gelegerd zyn, clubs openen, waar mili tairen zich kunnen ontspannen en ont wikkelen. Te Bergen ls de v411a van pension Emma. bewoond door den heer J. Winter, geheel uitgebrand. Overgeslagen vonken tastten het rieten dak aan van de villa van mevr. Schuller tot Pcursem; het dak en de bovenverdieping brandden af. De inboedels werden ln veiligheid gebracht. BUITENLAND. De OostenrIjksche prof. Llse Meltner, bekend door atoomonderzoek, zal nauw aan de Stockholmsche universiteit verbonden worden, waar dergeiyke onderzoekingen plaats hebben. Een delegatie van de vereenlglng van docenten aan Brltsche universiteiten, zal ln het begin van 1947 een veertiendaagsche reis door de Engelsche zone van Dultsch- land maken om de universiteiten en tech nische hoogescholen te bezoeken. De Amerikaansche autoriteiten te Berlijn hebben in hun sector het rullen van clgaretten op ruilbeurzen verboden, met Ingang van 1 Januari a.s. Gemaskerde Inbrekers, die gewapend waren met automatische geweren, hebben uit de Marla-kapel van de kathedraal te Milaan alle voorwerpen van waarde ge roofd. De twee Dakota's onder commando van resp. kapitein P. Tiedeman en eerste luitenant H. Schultz, die enkele dagen geleden met post uit Batavia zyn gestart, worden Maandag a.s. op Schiphol ver wacht. De Itallaan6Che ministerraad heeft besloten den Itallaanschen ambassadeur te Madrid terug te roepen. President Truman zal op Dinsdag a.s. om 23 uur Ned. tijd voor de Amerikaan sche radio „Kerstgroeten aan de natie" uitspreken. Volgens een bericht van het Sovjet- persbureau Tass heeft de Perzische Tudeh (arbeiders) party ln een te Teheran ver spreid pamflet verklaard, onder de hui dige voorwaarden niet deel te zullen ne men aan de komende verkiezingen Het federaal gerechtshof te Chur (Oost-Zwitserland) heeft Barwlrsch. den 47-Jarlgen ln Oostenrijk geboren Zwitser- schen advocaat, die er van werd beschul digd tydens den oorlog lniyvlng van een deel van Zwitserland by Dultschland te hebben beraamd, tot 20 Jaar dwangarbeid veroordeeld. Dr. VAN MOOK IS VERHEUGD! Toen men dr. van Mook te Den Pasar zyn meening vroeg over het resultaat van de stemming ln de Tweede Kamer, ant- Geen Hollandsche haring meer ALLES BENOODIGD VOOR RUSLAND EN DUTTSCHLAND. Onder de haring-exporteurs als ook onder haringhandclaren op, het bin nenland p-a. rookeryen, haringinleg gers en den kleinhandel heerscht op het oogenblik een groote verslagen heid. Na telling van den voorraad gezouten haring, zoo deelt men ons uit deze kringen mede, blijkt alle voorradige haring noodig voor leve ring aan Rusland (100.000 vaten) en naar de Russische zone in Duitsch- land (60.000 vaten). Er blyft dus niets meer over voor bin- nenlandsch gebruik en ook niets meer voor levering op loopende contracten naar het buitenland over de geheele wereld. Verschillende orders zyn n.l. afgeslo ten met afnemers in het buitenland, waarvan reeds de gelden vooruit ge stort zyn. Wanneer deze contracten niet nagekomen worden is zulks niet bevor derlijk voor een goeden gang van zaken in de toekomst. Straks zullen wy deze afnemers wederom dringend noodig hebben. Vooral onze Zulder-buren, die altyd zeer belangrijke afnemers waren. Door deze maatregelen komen boven dien alle bokkingenrookerijen voor buiten- en binnenland 'stil te liggen, benevens de haring-inleggeryen, wel ke voor binnenlandsch gebruik leve ren, met het gevolg dat personeel moet worden ontslagen. Genoemde kringen wyzen er verder op, dat indien Nederland onverhoopt geheel zonder Hollandsche haring komt te zitten, wy genoodzaakt zullen zyn haring in te voeren van slechte kwali teiten. In de kringen der betrokkenen acht men het zeer wenscheiyk, dat de regeering van het genomen besluit terug woordde hy: „Ik ben zeer verheugd; ik va" acht het resultaat ook van belang voor komt en een behoorhjk percentage als- het verdere verloop van de conferentie te nog voor het binnenland ln reserve Den Pasar. houdt, Nominaties voor Hoogen Raad (Van onzen parlementairen redacteur). Toen de hoogst belangryke beslissing met betrekking tot Linggadjati moest vallen, was de Kamer zoo volledig als maar zyn kon. Er is op het oogenblik een K.VP.-vacature, drie leden dier fractie waren door ernstige ongesteld heid of treurige familieomstandigheden verhinderd op het appèl te verschynen en één kwam te laat, doordat hy ver wacht had, dat de stemming minder vroeg zou plaats vinden. Dit was de heer Maenen. Met jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, die tegen Linggadjati bleef en dus ook tegen de motie-Rom mev. d. Goes v. Naters stemde, is hy Limburger, met hem staat hij op dezelfde verkiezingsly st en.het heette voortdu rend, dat hij het met hem eens was i.z. het geval Linggadjati Zyn te laat binnenkomen kon dus wel niet tref fen. maar door zijn fractie is ons mee gedeeld. dat men hier heusch met een toevalligen samenloop van omstandig heden te doen had en dat de heer Maenen bepaald vóór de motie had willen stemmen. Nog had minister Jonkman zyn be grooting te verdedigen, wat hem niet veel moeite kostte. Vermeld zy slechts, dat hy in antwoord op een opmerking van mr, Beemink (C.H.) mededeelde, dat by de aanstelling van de Commis sarissen-Generaal een toezegging ge daan was omtrent reisgelegenheid naar Indië voor hun familie, wat met het oog op de schepping van een ontvangst centrum nuttig kon zyn. De minister achtte het daarom biliyk, dat die rei zen op Rykskosten waren geschied. Hoofdelijke stemming was over deze-be grooting evenmin als over die van O., K. en W. noodig. De communisten lieten hun „tegen" aanteekenen, in het laat ste geval nog naar de argumentatie, dat Onderwys ten gunste van Oorlog en Marine stiefmoederiyk behandeld wordt. Overigens kwam by dit hoofd stuk nog een radio-motie ter tafel dank zy den heer Wagenaar (commun.),die ten behoeve van alle geestelyke stroo mingen zendtyd verlangde, denkbeeld gesteund door de heeren v. Sleen en Scheps van de P. v. d. A„ alsmede door dr. Hacke (P. v. d. V.). Mr. v. d. Goes v. Naters (P. v. d. A.) vond „alle" stroomingen te ruim. Van de P. v. d. A.-fractie stemden 12 tegen en 10 voor de motie, die overigens alleen nog de communistische en P. v. d. V.-stemmen kreeg en zoodoende met 44—23 werd verworpen Een uur lang was de Kamer nog be zig met schriftelijk stemmen, doordat zy 4 nominaties voor even zooveel vacatures in den Hoogen Raad moest opmaken. Conform de aanbeveling van den H.R. plaatste zy resp. mr. H. F. R. Dubois, prof. HL P. Vry, mr. T. Y. Boltjes en mr. F. J. de Jong no. één. By wyze van demonstratie voor benoeming van vrouwelyke rech ters, brachten op een gegeven oogen blik van de 77 aanwezige afgevaar digden 22 hun stem op mevr. prof. mr. Hazewinkel uit, die op 's Hoogen Raads aanbevelingen in het geheel niet voorkwam. Alvorens het Kerstreces aanbrak, kreeg de Kamer voor haar noesten en deugdeiyken arbeid, voor het peil ha- rer debatten een voorbeeld, b.v. in een zoo belangryke aangelegenheid als Linggadjati voor een niet gering nog psychisch aangetast deel van ons volk een voorzitteriyk pluimpje, dat te recht mede bestemd was voor den grif fier en den commiezen-griffier. Er volg den nog Kerst- en Nieuwjaarswenschen

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1