Drie motie s in de Tweede Kamer Een van vertrouwen van professor Romme Schouten wil spoedige bijeenroeping Rijks-conferentie WEERBERICHT Commissie van onderzoek naai' grens-incidenten, aan Grieksche grens Met een enkel woord Q 85ste Jaargang VRIJDAG 20 DECEMBER 1946 No. 25963 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W, Menkïiorst en J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden: 26 cents per week. Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no. 57055 Na de rede van minister Jonkman werden gisteravond in de Tweede Kamer de replieken op diens rede uitgesproken, tijdens welke drie moties werden ingediend, twee door prof. Romme (één betreffende de vrijlating van geïnterneerden in Indië, de tweede een motie van vertrouwen in de Regeering) en een door deif heer Schouten, waarin deze aandringt op spoedige bijeenroeping van een Rijksconferentie, waarin vertegenwoordi gers van de tot het Koninkrijk behoorendc volkeren in vrijheid beraadslagen over den nieuwen bouw van het Koninkrijk. Over deze drie motie's zal heden in de Tweede kamer gestemd worden. De heer Bruins Slot (AJL) verklaart, dat het antwoord van den minister hem weinig bevrediging heeft geschonken. Elke juridische beschouwing der zaak wordt door den minister afgewezen met een beroep op de politieke strekking van het accoord en op grond van den psychologischen aard. Er zijn echter gevolgen van staatsrechtelijken aard en dat vervult spr. met zorg. Als men zich een doel voor oogen stelt moet dat staatkundig verantwoord zijn. De ont- werp-overeenkomst draagt een eenzij dig Indonesisch karakter, en men ver bergt zich achter hinderende notulen. ,Wat wil men met het geroep omwaar- borgen, vraagt spr.. Op grond van de onrijpheid der Indonesiërs voor zelfbe stuur zou men tot de conclusie moeten komen, dat er nog een beslissende Ne- derlandsche controle noodig is. Daarbij behoort een passende medezeggen schap, welke spr. nader gepreciseerd zou willen zien. Dat kan een recht- streeksche relatie tusschen' Nederland en Indonesië zijn, met het optreden van de noodzaak verschijnt ook de plicht. Het komt spr. niet juist voor de woor den „de teekenen der tijden" toe te passen op een andere ontwikkeling dan waarvoor ze gebruikt zijn, in godsdien- stigen zin. De Indische revolutie beweegt zich buiten de rechtsorde; daarom mogen we ons daaraan niet medeplichtig ma ken. Het standpunt van den heer Van Walsum demonstreert een dwaling op het christelijk erf, n.l. die der dooper- sche lijdelijkheid. De heer Logemann (P. v. d. A.) sti puleert nog eens, dat de overeenkomst de beide partijen in goede trouw bindt. Het accoord is een aan de oude rechts orde vreemd element. Er zal wel weer veranderd moeten worden, willen we niet in het oude blijven steken. Bij het streven naar een nieuwe rechtsorde moet men met nieuwe factoren reke ning houden. De heer Schouten zegt wel dat ook aan zijn kant de progressieve gezind heid aanwezig is, maar hij verzuimt dat op tijd waar te maken. Hij en de heer Bruins Slot kunnen geen afstand doen van Nederlands voogdij. Voor spr. is het zóó, dat een dergelijk verant woordelijkheidsbesef niet dan met wa pengeweld tegen vrijheidsstreven kan gaan. Spr. beschouwt het als pose wanneer men zegt: „we hadden flink moeten doen tegen Engeland en Amerika. Z.i. is een de facto-erkenning een voorloo- pige. Den heer Bruins Slot merkt hij op, dat deze iets zocht, dat niet meer realiseerbaar is. Naar sprekers meening in het koloniaal overwicht niet meer te handhaven. Hij juicht toe wat de re geering wil doen. De P. v. d. A., zoo be sluit spr., stelt zich vierkant achter het gevoerde beledcL De heer Vonk (P. v. cL V) betoogt na der, aan de hand van een artikel dat prof. Aalberse principieel zijn stand punt handhaaft. Ten aanzien van het benadeelen van den staat waarover de heer Vonk gesproken heeft, merkte de minister op, dat kwade trouw en opzet zeker niet aanwezig waren. Spr. geeft dat gaarne toe, maar dat was ook niet noodig. Het gaat hier voor een uitleve ring van Indië aan Soekarno. Spr. herhaalt dat zijn partij zich ge schaard heeft achter het plan-Welter. De zaak kan z.i. nog wel gered worden. Den Angel-Saksers moet duidelijk ge maakt worden, dat het zoo niet langer kan en Soekarno moet te verstaan ge geven worden, dat hij geen gezag heeft, dat de wapenstilstand een farce is ge worden. Als er klare taal wordt gespro ken zal men begrijpen, dat men de be ginselen van de Koninklijke rede zal volgen. Een oorlog is daarvoor niet noo dig. Noch Engeland, noch Amerika wenschen chaos in Indie. Van ons had men zekerheid verwacht. Wij verzaken onzen plicht. Geven wij geen zekerheid, dan zullen anderen dat doen. De heer De Groot (CP.N.) zegt ver heugd te zijn over de verklaring van den minister, dat in de overeenkomst de Republiek volwaardig als wederpar tij erkend wordt. De heer Meyerink (A.R.) spreekt .zijn teleurstelling uit oyer de nadere ver klaring van den minister. De heer Romme (K.VP.) zegt met vreugde uit de rede van den minister te hebben geconstateerd, dat de regee ring van een geest van zoeken vervuld heeft, het zoeken naar wat bindt en niet haar wat scheidt. De taak op kort zicht betreft de noodzakelijkheid, dat alle slachtoffers VORST BEREIKT HAAR HOOGTEPUNT. De Bilt verwacht tot Zaterdagavond: Helder weer met strenge vorst en weinig wind. Morgen overdag gelei delijk wat meer bewolking bil Iets toenemenden wind. hoofdzakelijk tusschen Oost en Zuid. Nog geen neerslag van beteekenis, matige tot lichte vorst. van de gebeurtenissen van Indonesië uit hun toestand van ellende worden verlost. Aan die slachtoffèrs en hun familie zou spr. willen zeggen: be grijp dat we ook hart hebben voor de noodzaak dat gij in vrijheid moet kunnen leven en dat de Kamer en de regeering zich daarvan bewust zijn. Het lijkt spr. nuttig e«p uitspraak der Kamer uit te lokken opdat die overtuiging duidelijk moge klinken. Spr. dient hierop motie I in, mede onderteekend door de hecren van der Goes van Naters,Schouten, Tilanus, Bierema, Zandt en Ruys de Beeren- brouck. Bij de beoordeeling van de vraag of de regeering moet worden toegelaten tot het aangaan van het werkelijke Linggadjati heeft spr. overeenstemming op drie punten geconstateerd en wel het uitgangspunt in de rede van 7 Dec. Overeenstemming is er ook over de wenscheüjkhedd, dat de Rijksconferen tie een belangrijke taak in den opbouw wordt toegekend en algemeene over eenstemming is er hierover dat er een groot verschil bestaat tusschen de voor stelling die bij velen bestaat over Ling gadjati en het werkelijke Linggadjati. Dat het gaat over het werkelijke Ling gadjati staat wel vast. Met dat werkelijke Linggadjati gaat spr. accoord. Spreker zegt het ant woord van de regeering met span ning te hebben afgewacht. De verhou ding van het politieke accoord en de economische financieele aangelegenhe den is zoo, dat bij onoverkomenlijke moeilijkheden het accoord nfet bindt. Spr. is het daarmee eens. Ten aanzien van den stand der machtsmiddelen is spr. bevredigd door de mededeelingen der regeering. De regeering is duidelijk geweest ten aanzien van de periode van 1 Jan. 1949. Voor herstel in de breuk der rechts orde zijn drie middelen mogelijk: een volutionnaire methode en een niet-re- volutionnaire methode, die de normen van het algemeen belang aanzegt. Met de laatste methode kan de heer Romme zich vereenigen. Sprekende namens de grootst mogelijke meer derheid van zijn fractie zegt spr., dat zij de regeering toelaat tot het aan gaan van wat de regeering als het werkelijke Linggadjati aangeeft. Ten slotte dient hij de mede door den heer Van der Goes van Naters ondertee- kende motie II in. De heer Tilanus (C.H.) zegt, dat de regeeringsverklaring ran 19/12 aange naam was, om aan te hooren ook wat inhoud betreft. Dit kabinet is echter in het Indische beleid overgegaan naar de psychologische staatkunde. Daardoor weet men nooit waar men staat. Bij conflicten is men dan geneigd vast te klampen aan de woorden van de over eenkomst. Spr. gaat niet verder in op de rede van den minister, doch wel op de rede van den heer van Walsum- Deze heef gevraagd waarom de eisch van handhaving van de Rijkseenheid spe ciaal een eisch is van Christelijk beleid. Daarmede heeft hij de kerk in de po litiek betrokken. Hij doet daarmee de kerk geen dienst. De kerk ligt met haar arbeid primair elders. Waarom moet afwijzing van Linggadjati typisch Christelijk zijn? Dit is te beantwoorden met de vraag, waarom zijn aanvaarding typisch Christelijk is- Spr. herinnert aan de uitnoodiging, welke de P, v. d. A heeft gedaan aan de Ch. en A.R. ten einde samen te overleggen doch thans heeft de heer van Walsum uitstel ver zocht. De minister wees er op, dat de Landvoogd doorgaat met overleg en dat ook moet doen, waarom? Volgens spr waren het correcter en logischer in dien gewacht werd tot de beraadslagin gen hier te lande beëindigd waren. In dien de minister zegt, dat het terug brengen van de demarcatielijn tot 2 KM. berust op een bevel van Britsche zijde, dan had ik het logisch geacht, indien dr. van Mook als opperbevelheb ber heftig had geprotesteerd, daar deze toestand voor de troepen onhoudbaar is. Sprekende over de moties zeide hij, dat hij aan de eerste zijn stem had kunnèn geven en wel van ganscher harte- Aan de tweede kon hij zijn stem niet geven, hetgeen hij nader uiteen zette. Ziende in de toekomst, waarbij wij het werkelijke heil van de bevolking op het oog hebben, acht spr. de overeenkomst verwerpelijk Dit is geen star legitimis- me. Maar liefde voor het Koninkrijk. Spr. dringt aan op spoedige samen- röeping van een Rjjksconferentie om op waarlijk democratische wijze een nieuwe staatsorde samen te stellen- Wanneer de overeenkomst is getee- kend, dan is het nut van de Rijkscon ferentie goeddeels verdwenen. Van de ontwerp-overeenkomst ver wacht spr. geen heil; hij zal dus op wensch van den minister uitdrukke lijk tegen onderteekening uitspreken. Vervolgens spreekt de heer Schouten. De minister heeft gezegd, dat de anti revolutionairen zich, en. wel onder den druk der omstandigheden, duidelijk hebben uitgesproken Ik heb dit reeds weersproken. De Minister zeide, dat zich telkens omstandigheden voordoen, die kunnen nopen tot afwijking van de bestaande wetten. Doch hier ging het niet om. DRIE MOTIES I. (Eerste motie-Romme)De Kamer, van oordeel, dat de vrij heid en de veiligheid van de slacht offers der gebeurtenissen in Indo nesië en van de geïnterneerden thans in ieder geval behooren ie worden verzekerd, gaat over tot de orde van den dag. (Onderteekend door alle fractieleiders, behalve de communisten). II. (Tweede motie-Romme)De Kamer, overwegende, dat de regee ring terecht haar beleid er op richt om met overwinning van de zoowel hier- te lande als in Indo nesië heerschende vertrouwenscri sis een duurzaam samengaan van Indonesië en Nederland op den grondslag van de beginselen der Koninklijke rede van 7 December 1942 te verwezenlijken; overwegen de, dat de regeering hiertoe dien stig acht het aangaan met ver tegenwoordigers van de regeering der republiek Indonesia van een wederzijdsche verbintenis met in achtneming der geldende Grond wet tot -niets meer of anders dan wat volgens de door de Commissie- Generaal opgestelde toelichting te Linggadjati is overeengekomenTnet onverkorte inachtneming van de regeeringsverklaring van 10 De cember 1946 en van de aanvullen de regeeringsverklaring van 19 De cember 1946 van oordeel, dat deze wederzydsche verbintenis bij juiste uitvoering daarvan inderdaad de mogelijkheid opent om het nood zakelijke duumme samengaan tusschen Nederland en Indonesië op den grondslag van de beschik king der Koninklijke rede te ver wezenlijken, vereenigt zich met het ten deze door de regeering voor genomen beleid en gaat over tot de orde van den dag. (Mede-on derteekend door den heer v. d. Goes van Naters). III. (Motie-Schouten)De Ka mer, kennis genomen hebbende van de schriftelijke en mondelin ge toelichtingen op de ontwerp overeenkomst van Linggadjati; overwegende, dat in de regeerings verklaring van 10 Mei 1941 en van 7 December 1942 uitgesproken bij monde van Hare Majesteit de Ko ningin is toegezegd, dat aan de vol keren van Nederland, Ned.-Indië, Suriname en Curasao de gelegen heid zal worden gegeven om ge zamenlijk te overleggen over den voor de veranderde omstandighe den passenden bouw van het Ko ninkrijk en zijn deelcn; dat aan deze oprechte toezegging in het belang van het geheele Koninkrijk naar letter en geest uitvoering be hoort te worden gegeven, in het bijzonder omdat dit de eenige wij ze is, welke een waarlijk democra tische houding waarborgt met be trekking tot de voorbereiding van de reconstructie van het Konink rijk; dat de genoemde ontwerp overeenkomst van Linggadjati in groote mate prejudicieert, te over leggen in de Rijksconferentie; dat aan de voormelde toezegging in feite niet, althans zeer bezwaar ijk zou kunnen worden voldaan; acht, dat thans aan deze toezegging uit voering behoort te worden gege ven door de bijeenroeping van een Rijksconferentie, waarin vertegen woordigers van de tot het Ko ninkrijk behoorende volkeren in vrijheid kunnen beraadslagen over den nieuwen bouw van het Ko ninkrijk; noodigt de regeering uit ten spoedigste over te gaan tot de bijeenroeping van deze conferentie en gaat over-tot de orde van den dag. (Mede-onderteekend door de heeren De Wilde, Tilanus, Bierema en Zandt). Het ging om deze vraag: was de regee ring gerechtigd af te wijken van de wet tot instelling van de Commissie- Generaal? De regeering had gebruik kunnen ma ken van de mogelijkheid een wijziging aanhangig te maken en spr. nam aan, dat zij dit welbewust had nagelaten. Tegen de regeeringsverklaring van 10/2/46 is van verschillende zijden ern stig bezwaar gemaakt. Daarna kwam een nieuw kabinet en de troonrede. De wijze van werken der regeering is naar sprekers inzicht hoogst afkeurenswaar dig. De regeering heeft zonder eenige cri- tiek een memorie van de C.-G. over legd. En in die memorie wordt medege deeld. dat de mogelijkheid van het af scheiden uit het Koninkrijk is te be schouwen als een tijdbom. In die C--G. heeft zitting de heer Schermerhorn, die ten tijde van de regeeringsverklaring van 10 Febr. 1946 minister-president was. De heer Schouten verklaart zich niet te kunnen vereenigen met het beleid der regeering. Ten slotte dient hy de mede door de heeren Bierema, Tilanus, Zandt en De Wilde ondèrteekende motie III in, waarin de regeerinc wordt uitgenoo- digd de Rjjksconferentie ten spoedig ste bijeen te roepen. De heer Stokvis (CPN.) betoogt dat Nederland de realiteit in Indonesië moet erkennen. Het patriarchale ver band van koloniale "erhoudingen is ver broken. Het verleden is voltooid verle den tijd. De heer Van Walsum (P.v.d.A:) gaat nader in op de door de heeren Tilanus en Bruins Slot gemaakte opmerkingen. De heer Hoogcarspel (CPN) verklaart o.a. met genoegen vernomen te hebben, dat de minister de plannen-Welter en -Schouten verwerpt. De heer Joekes (P.v.d.A.) acht het de bat. voldoening gevend te zijn geweest. De minister verdient zj. dank voor de wijze, waarop hij is ingegaan op wat ln de Kamer naar voren is gebracht. Spr. zegt onaanvaardbaar te achten de opvatting als zou de Republiek een Ja- pansch maaksel zijn, al zal niemand ontkennen, dat er een stimuleerende Japansohe invloed is geweest. Nadat hij uitvoerig is ingegaan op op merkingen van den heer Schouten, ver klaart hij de motie-Sohouten niet te kunnen steunen. Nadat ook de heer Zandt (S.G.) nog heeft gesproken, komt minister Jonk man aan het woord. Hij erkent o.m. dat waar is dat een der leden zeide: de re geering laat ons in den mist. Inderdaad, aldus de minister, wij zitten in den mist. Spr. merkt op, dat.het recht van afscheiding theoretisch zou bestaan. Het is immers conform de 10 Februari verklaring door de regeering erkend. Het voorstel-Wel ter zal zi. in Indonesië doen vermoeden dat men een superstaat wil vormen in de verwachting, dat men de Nederlandsche leiding wil handha ven Met den Pasar is haast, omdat de Malino-gebleden niet den indruk mogen hebben, dat zij minder zouden zijn. De vraag Is gesteld of na 1 Januari 1949 de Nederlandsche invloed zou z(jn verdwenen in de Ver. Staten van In donesië. Dat zal inderdaad zoo zijn, maar op andere wijze zal die toch tot uiting kunnen komen. „Nacht-Expiess" Ons nieuwe feuilleton, y „Nacht express" van Winston Graham, vertaald door Alice van Iterson, waarmede wij lieden een aanvang maken, is het verhaal van een spannende episode uit het begin van den tweeden wereldoorlog. Het speelt gedeeltelijk in Italië en behandelt op boeiende wijze den strijd van de Britsche spionnage tegen de Gestapo. De eerste motie-Romme zal de re geering uiteraard steunen. De tweede motie-Romme geeft de regeering steun, waarvoor zij erken telijk is. Beide moties zijn der regeering welkom. De motie-Schouten heeft iets aan trekkelijks voor de regeering, maar een bezwaar is, dat er een strekking in ligt, welke voor de regeering moeilijk aanvaardbaar is. De 'beraadslaging wordt hierop geslo ten Besloten wordt de stemming over de moties heden direct na de pauze te doen houden. De voorzitter schorst te half twee de vergadering tot hedenmorgen elf uur. De dubbelspoorbrug over de Lek bh Culemborg heeft een der sporen moeten afstaan aan het autoverkeer, nu diverse schipbruggen in verband met den lis— gang weggenomen zijn. Auto en trein broederlijk naast elkaar. (Foto ANP-v. d.W.) Gromyko (Sovjet-Unie) betoogde in den Veiligheidsraad, dat de huidige toe stand in Griekenland zoowel burgeroor log als vervolging der democratische elementen door de regeering Tsaldaris beteekende. H(j voegde er aan toe. dat het feit, dat Griekenland al bij drie ge legenheden in den Veiligheidsraad een voorwerp van discussie was geweest, sterk het vermoeden vestigde, dat er in dit land iets niet in orde is. Het is even eens duidelijk, aldus Gromyko. dat een groot deel van de verantwoordelijkheid voor de huidige situatie wordt gedragen door hen. die intervenieeren en de aan wezigheid van vreemde troepen mogelijk maken. De Sovjet-Urüe kan zich vereenigen met het voorstel van de V.S. om een on derzoek in Bulgarije. Griekenland. Al banië en Joego-Slavië te doen instellen door een commissie. Gromyko stelde het volgende amen dement voor op de Amerikaanschei re solutie: „Dat de commissie de bevoegd heid zal bezitten haar onderzoek in te stellen in Griekenland en die grensge bieden van Albanië. Bulgarije en Joego slavië als de commissie noodzakelijk oordeelt". Dit amendement verbreedt het onder zoek tot geheel Griekenland, hetgeen Gromyko noodig oordeelde om het an ti-democratische karakter van de regee ring van Tsaldaris aan te toonen. Nadat de Egyptische afgevaardigde verklaard had dat hij het Amerikaan- sche voorstel steunde, zeide Stoytcheff (Bulgarije) dat zijn regeering een on derzoek zou aanvaarden. Öy wenschte echter de vertegenwoordigers der vier twistende landen in de commissie opge nomen te zien. Sir Alexander Ladogan (Engeland) leverde critiek op de Russische eisch tot het verbreeden van het voorgestelde on- derzoek'tot een onderzoek naar den toe stand in Griekenland. Het is niet de taak van den raad een onderzoek in te stellen naar het karak ter van de Grieksche regeering, doch naar de grensincidenten aan de Griek sche grens. De Veiligheidsraad heeft daarop een stemmig de resolutie, waarbij een com missie van onderzoek naar de grens-in cidenten tusschen Griekenland, Albanië, Joego-Slavië en Bulgarije wordt inge steld. aangenomen. De commissie zal na 1 Januari wor den samengesteld uit elf vertegenwoor digers van elf landen in den Veilig heidsraad. Vertegenwoordigers van Griekenland. Joego-Slavië. Bulgarije en Albanië zullen decommissie op haar tocht begeleiden. De raad nam ook een amendement van Cadogan (Eng.) aan, dat de com missie elk voorstel kan doen om een herhaling van grensschendingen en -in cidenten in deze gebieden te voorkomen. Het aannemen van deze resolutie be- teekent, dat van alle zijden concessies z(jn gedaan, geen enkele maal dreigde het v^to. Kerst- en Nieuwjaarsboodschap van H.M. de Koningin AAN ONZE TROEPEN OVER ZEE EN IN ENGELAND. De commandant der Nederlandsche troepen in Engeland, generaal-majoor D. van Voorst Evekink.' heeft de volgen de Kerst- en Nieuwjaarsboodschap van H.M. de Koningin ontvangen: „Aan u allen, die deel uitmaken van de strijdkrachten ter zee, te land en in de lucht, zoowel hier te lande, als in Suriname en Curacao, of wel in oplei ding in Groot-Brittannië, zend ik mijn beste wenschen voor een gelukkig Kerstfeest en een voorspoedig Nieuw jaar. Moge ieder van u. trouw aan de u gegeven opdracht, medewerken aan den verderen opbouw van onze krijgsmacht. w.g. Wilhelmina. EERSTE KAMER WIJZIGING KINDERBIJSLAGWET AANGENOMEN. De Eerste Kamer hield gistermiddag een korte vergadering, waarin de voor zitter o.m. mededeelde dat tot voorzit ters der af deelingen zijn benoemd de heeren Anema, Kolfschoten, Burger, Reinalda en Kraaijvanger. Enkele kleine wetsontwerpen werden z.hst. aanvaard. Bij het ontwerp wijziging Kinderbij slagwet werd door enkele R.K. leden be treurd, dat het amendement Andriessen in de Tweede Kamer is afgewezen. De heer. Van Lieshout (R.K.V.) ge voelt als bezwaar tegen het ontwerp, dat het de normale loonvorming aantast. De kinderbijslag van het eerste kind af brengt de juiste verhouding tusschen prestatieloon en behoefteloon te zeer in 't gedrang. Er moet een minimum loon gegeven worden, voldoende voor onder houd van een middelmatig groot gezin. Ten slotte vraagt, spr. belangstelling voor de kleine zelfstandigen. Wellicht is hier iets te bereiken met een spaar fonds. Andere sprekers steunden dit betoog. Het communistische lid Bran denburg ziet dit ontwerp als een telg van het huwelijk tusschen Partij van den Arbeid en de K.V.P. De indiening van dit wetsontwerp is uitvloeisel van de gedachte, dat aan iedere loonsver- hooglng een prijsverhooging vastzit. Spr. deelt dit standpunt niet. Toe te juichen is, dat de verhooging der premie niet doorberekend mag worden. Een dergelijke maatregel ware ook mogelijk bij een loonsverhooging. Spi^ dringt voorts aan op een regeling voor de va- derlooze gezinnen. Minister Drees wijst er op, dat deze oplossing niet ideaal is. Desondanks is het een weloverwogen voorstel, waaraan uitsluitend zakelijke overwegingen ten grondslag liggen. In andere landen gelden ikinderfoijslagre- gelingen, o.m. Frankrijk en België, die aanmerkelijk verder gaan. Een alge meene loonsverhooging is niet mogelijk zonder prijsverhooging op tal van pun ten en zou het terugdringen van het prijspeil daar mislukken. De kwesties van inschakeling der vaderlooze gezinnen, invalide kinderen e.d. zal spr. bezien. Buitenlandsche ar beiders zouden alleen onder deze wet kunnen vallen bij wederkeerigheld Het wetsontwerp is daarop z,hst. goedgekeurd. DALING PRIJZEN WOLLEN STOFFEN Met eenige procenten. In de Stcrt. van 18 December 1.1. is verschenen de beschikking: „Wijzigin gen en aanvullingen van het calculatie- schema b vóór wollen stoffen." Ten gevolge hiervan zijn de prijzen, die voor wollen stoffen berekend mogen worden, met eenige procenten, gedaald. DE HEER GORTZAK BINNENKORT NAAR INDIË? Aneta meldt uit Semarang, dat naar aanleiding van een opmerking van den heer Gortzak, dat hij de door de solda ten van het 27e R. I. ingezamelde gel den voor de reis naar Indië nog niet ontvangen heeft. Aneta verneemt, dat het deviezeninstituut te Batavia geen vergunning voor deze remise verleende. Thans is overeengekomen, dat de pas sage te Batavia in Nederlandsch-Indi sche courant betaald kan worden. Dit is inmiddels geschied. De heer Gortzak is hiervan per luchtpost op de hoogte gesteld. Derhalve wordt aangenomen, dat het vertrek van den heer Gortzak naar Indië weldra zal volgen. BINNENLAND. De 30-J. L. Prins, wonende aan den Maasdijk (gem. Naaldwijk) ls bil bet schaatsenrijden op de tankgracht, nabij 's Gravenzande door het ijs gezakt, en verdronken. Toen P. Hofland hem tracht te te redden, zakte ook hij door het Us, doch kon met moeite worden gered. In twee kazernes te Breda ls onder de militairen een griepepidemie uitgebro ken. die tot nu toe ongeveer 300 zieken tot gevolg heeft. In verband met deze ziekte verschijnselen zlln de andere militairen der belde kazernes met verlof naar huls gezonden. Ambtenaren van den C.C.D. hebben een Hilversummer en een Inwoner van Blarlcum gearresteerd, toen bleek dat deze ln hun auto 62 kg. Belgische shag. hon derden pakjes Amerlkaansche clgaretten en duizenden pakjes clgarettenvloe ver voerden. Op 68-Jarlgen leeftijd ls te Hilver sum overleden de heer F. C. Bolderhey, een zeer bekende figuur in de kringen van de paardensport. Hit was o.m. vele Jaren voorzitter van de „Hllversumsche Paardensportvereenlglngr* De eerste concertmeester van het Residentie Orkest Sam Swaap gaat op een concerttournée door Zwitserland van 26 December tot 12 Januari. HU zal o.m. op treden ln Da vos. Montreux en Genève, o a. voor vereenlgingen van Nederlanders in het buitenland, ten bate van het Irenefonds ln Davos. Bi) het gemeentebestuur van Mid delburg is van den Minister van Oorlog bericht binnen gekomen, dat het S.D.O.A. over eenlgen tijd weer Middelburg als garnizoensplaats aangewezen zal krijgen. De school, bedoeld voor opleiding van militair administratief verlofspersoneel. zal in de toekomst Centrale Opleiding Administratief Kader heeten en ls mo menteel in Kampen gevestigd. Het ligt in de bedoeling, de recht- streeksche bemoeiing van de zijde van het Ministerie van Blnnenlandsche Zaken met betrekking tot de belangen van de boschbrandweer, welke gedurende de oor logsjaren ln verband met het door lucht- gevaar verhoogde brandgevaar noodzake lijk was geworden, met Ingang van 1 Januari 1947 weder te doen vervallen. Het ligt voorts ln het voornemen te bevorde ren, dat ook de gemeenten desgewenscht geleidelijk geheel van deze zorg worden ontheven. De commissie uit de belde Kamers der Sta ten-Generaal, welke een bezoek zal brengen aan Suriname en de Neder landsche Antillen, heeft tot haar voorzit ter benoemd mr. Kropman, en tot haar secretaris mr. M F. F. A. de Nerée tot Babberlch, commies-griffier van de Twee de Kamer. De commissie heeft het plan ln de tweede week van Januari te vertrekken. BUITENLAND Drie Itallaansche vliegers zlln op een oefenvluoht om het leven gekomen, toen hun toestel neerstortte op een veld bij Monterotondo ten Noordwesten van Rome (U.P.) Professor Paul Langevln, directeur van het Instituut voor industrieele na tuurkunde en chemie te Parils, ls ln het gebouw van het Instituut overleden. HU werd 23 Jan. 1872 geboren. In Zuid-Afrlka zal een nieuwe La bour-par tij worden opgericht, die speciaal stelling zal nemen tegen de Indiërs. Het Britsche Lagerhuis heeft met 203 tegen 79 stemmen een wet aangeno men, waarbij de huidige contróle over de buitenlandsche valuta permanent wordt gemaakt. In vijf provincies ln Noord-Argentl- nlë heerscht een sprinkhanenplaag, waar door vooral de maisoogst wordt bedreigd. Er zullen vijfentwintig jaar noodig zijn om het door oorlogshandelingen te BerlUn veroorzaakte puin te ruimen. De kosten worden op 27.000 millioen mark geraamd, Volgens een mededeeling van het Grieksche leger uit Salonlki hebben twee honderd guerllla-strijders ln Noord-Mace- donlë zich met hun wapenen aan de re- geerlngstroepen overgegeven, na afkondi ging van de amnestie door de regeering. Marcel Cachln. de 77-J. directeur van het communistische blad „l'Huma- nite" en oudste afgevaardigde ln het parlement, ls tot voorzitter van de com missie voor buitenlandsche zaken geko zen. Het ls de eerste maal ln dc Fransche geschiedenis, dat een communist in deze functie ls benoemd. Te Minneapolis (Minnesota) zijn bUna 3.000.000 bushels gTaan ln een op slagplaats verbrand. -i- In Saran, een streek ln Bengalen, ls een pestepidemie uitgebroken, die reeds 500 slachtoffers heeft gemaakt. Chlflcy, de Australische premier, heeft medegedeeld, dat het kabinet heeft besloten om Dultsche geleerden uit te noodlgen naar Australië te komen. Meer dan 55.000 bezoekers van de National Gallery of Art" te Washington hebben tot nu toe de tentoonstelling be zocht van de 16de en 17e eeuwsche schil derijen, die door de Dultschers uit Ne derland geroofd waren en door de Ame rlkaansche strijdkrachten terug waren ge bracht. De tentoonstelling zal duren tot 7 Januari. In het Britsche Lagerhuis is bekend gemaakt, dat de opperste sovjet de uit noodiging van belde hulzen heeft aan genomen om een delegatie van dit llohaam naar Engeland te zenden. Ver wacht wordt, dat deze delegatie tegen het einde van Februari in Londen zal aankomen om een bezoek aan Engeland te brengen. (U.P.) Admiraal Byrds expeditie in de Zuid- zee-gebleden heeft haar eerste ontdek king gedaan: een niet ln kaart gebracht» bergrug die bijna recht van de bodem van den Oceaan opetllgt. De hoogste top van de keten ligt 330 meter onder de zee spiegel. De Juiste positie van de bergke ten ls 26 graden Zuidenbreedte. 101 gra den Westerlengte. (U.P.)

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1