Minister Jonkman antwoordt STADSNIEUWS Ook Oegstgeest krijgt straat- en vermakelijkheidsbelasting Laatste Berichten Het aspect der vleeschvoorziening Briefwisseling over interpretatie vóór onderteekening? In de tweede Kamer-vergadering, welke hedenmorgen te elf uur aanving, ls de beraadslaging over de ontwerp overeenkomst van Lingadjati voortgezet. Thans kwam de minister van Over- zeesche Gebiedsdeelen, de heer Jonk man aan het woord. Deze merkt op, dat men eenerzijds aandringt op schriftelijke voorbereiding, anderzijds op spoed aandringt. De re geering heeft den middenweg gekozen. Terwijl wij vergaderen, is de Landvoogd doende in Den Pasar. Daar tracht men verderen vorm te geven aan de staten, die eens deel zullen uitmaken van de Ver. Staten van Indonesië. De Land voogd moet dit doen, maar men kan ook stellen, dat hij meer vooruitloopt op wat hier moet geschieden. De president verlangt een grondige mondelinge behandeling, zoowel wat vorm als inhoud betreft.' De heei Goedhart heeft niet volledig recht laten wedervaren aan den Volks raad en voorrzitter er van, het geen spr. met zijn Volksraadervaring kan zeggen. De tegenstanders doen. alsof zij van te voren zeggen, dat zij zich niet laten overtuigen. Nu kan men zeggen, dat de wijze van publicatie er meer debet aan is. Spr. er kent terzake tekortkomingen der regee ring. maar dit was onvermijdelijk. Het was z.i. niet mogelijk, hier te lande meer voorlichting te geven. Zou het veel heb ben kunnen afdoen aan de scherp^te- genstellingen? Spr. wil zijn tegenstanders overtui gen, dat het beter is toch te stemmen vóór Linggadjati. Een regeering als hier zit, die zich vooruitstrevend noemt, kijkt naar de toekomst en als men dat doet, is men voor Linggadjati. Men kan in Linggad jati een gang naar Canossa zien. maar ook iets verheugends. Als men naar de toekomst ziet, zegt men: Er is een groot offer gebracht ,om iets goeds te berei ken. De Commissie gedroeg zich waar dig onder onwaardige omstandigheden. Men bedenke, dat nog zeer veel aan de verdere uitwerking is overgelaten, het is voor alles een politiek accoord. De regeering overweegt om, als het tot stand is gekomen, toch nog allereerst bijeen te roepen een Rondetafelconfe rentie. zooals die altijd de laatste jaren is gedacht. Zóó weinig brengt dit ac coord, dat daarom ruimte blijft. Daar na zal men moeten komen tot een grondwetswijziging en opstelling van een statuur voor de Unie. Men bedenke, dat het politiek accoord nog zoo weinig brengt, dat er wettelijke maatregelen moeten komen voor den overbruggingstermijn. Spr. verzekert, dat zoowel de C. G., als de Lt. G.G. reeds bij de regeering hebben voorge bracht, met welke menschen het ac- coprd verder kan worden uitgewerkt. Tegen de tegenstelling, welke de heer Romme maakte tusschen Linggadjati als fantoom en als het wezenlijke Ling gadjati heeft spr, bezwaar. Men moet zich indenken, onder wel ke omstandigheden het accoord moest worden opgesteld, men bedenke, dat ieder der beide delegaties invloed wilde uitoefenen, zoodat het een compromis moest worden. De beste typeering is nog altijd, dat het is een politiek accoord, een afspraak, die eigenlijk inhoudt, dat we een definitieve afspraak zullen na streven op basis van deze overeenkomst. Een toelichting der C. G. en een verklaring der regeering was noodig. Men moet ze als één geheel zien, waarbij de verklaring der regeering prioriteit geniet. Vóór de onderteeke ning moet vaststaan, dat de weder partij toelichting en verklaring aan vaardt. Duidelijk moet blijken, dat men niet alleen de artikelen onder teekent. Aan de onderteekening zou de regeering een briefwisseling willen doen voorafgaan, waarin dat wordt duidelijk gemaakt. Daartoe helt de regeering over. Ten aanzien der arbitrageciausule deelt spr. mede, dat de arbitrage op het laatste oogenblik ls opgenomen op ver langen der Indonesische delegatie. Maar geen der partijen heeft gelegenheid ge had zich volledig rekenschap te geven van de draagwijdte der arbitrage, De bedoeling Ls af te spreken, dat dit arti kel in een .apart reglement een eigen beschrijving zal krijgen. Ten aanzien der bindende notulen zegt de minister, dat er besprekingen zijn geweest zonder den Britschen ver tegenwoordiger. Bij die politieke bespre kingen zijn afspraken gemaakt, wat men later zal doen op bepaalde punten. Daarover zijn notulen gemaakt. Spr. ge looft, dat de Kamer zou kunnen goed vinden niet aan te dringen op het over leggen der notulen, omdat het schade zou kunnen veroorzaken. De minister herinnert er. aan, dat voor „ons, Indische menschen", de grondwet niet zoo gelukkig is voor het gemeenschappelijk staatsverband, als men wel zou wenschen. Zi. worden de gebiedsdeelen overzee daarin toch mis kend. Als men de grondwet als Indisch man opslaat, dan vindt men er niets over zichzelf. Dit is eigenlijk een aan wijzing, dat men in onze wetgeving een achterstand had ten aanzien van Indië. Er wordt in dit debat, en terecht, ge staan op onze grondwet. Maar men mag nooit vergeten, .dat men nooit heeft voorzien, dat zich omstandigheden als nu konden voordoen. De vierdeelige staat, welke we gaan oprichten, zal moeten voldoen aan eischen, die nog niet gesteld zijn. Is het wel redelijk als men een andere op vatting over de Koninklijke rede hul digt, als men anders denkt over de over eenkomst als een ander de regeering te beschuldigen van ontrouw en zelfs met vervolging te bedreigen? Op het vraagstuk door den heer Vonk gesteld wil spr. strafrechtelijk niet ingaan, doch hij maakt er eenige staatkundige op merkingen over. Men zou kunnen mee- nen, dat wat bedoeld wordt, kan zijn ten nadeele van deD staat, zü het dan zon der opzet. De heer Vonk heeft echter een on juistheid begaan. Hij heeft de leden der C. G en den Lt. G G. beschouwd als gewone ambtenaren. Hiërarchisch zijn ze slechts ondergeschikt aan de Kroon. Ze hebben geen chef in den gewonen zin. Dat geeft een verhouding, die niets te maken heeft met den gewonen ambtenaar Men kan zich niet losmaken van de zeer eigenaardige verhouding waarJn de C G. en de Lt. G. G. staan. Spr. gaat vervolgens de opdracht aan de C. G. na, zoomede de toelichting, welke hij er op gegeven heeft. Het recht van afscheiding werd erkend. Hij vraagt zich af of het redelijk is aan het be trokken artikel zelf te -ontleenen een mogelijkheid tot strafbaarheid. Van de 7 December-rede af wordt ge hinkt op tv/ee gedachten, of het moet zijn een unit-arisch verband of een fede ratief verband. In de Troonrede vindt men dezelfde veelzijdigheid. Men vindt het terug in elk staatsstuk. En als men dan nu gaat staan op het federatieve been, Ls het dan wel juist daar zoo sterk tegen te gaan opponeer en? Men heeft betoogd, dat de C. G. haar instructies zou hebben overschreden en de regeering zou daaraan hebben mee gedaan. Men zou meer in federatieve richting gaan en daarom werd aldus op getreden En er zou alleen geparafeerd worden, omdat de Kamer zich over de richting nog moet uitspreken. Waar de bereidheid er was, om de Kamer te ken nen, is er. naar sprekers, meening, wei nig reden, om de C. G. te beschuldigen. In verband met het by het debat aan gehaalde artikel van ..Het Binnenhof" verklaart spr., dat er inderdaad verschil van inzicht met de C, G. is geweest. Maar waar -het niet over gewone amb tenaren gaat, vraagt zij zich af. wat daar tegen is. Er is gevraagd: „Is dit nog wel een Koninkrijk?" De overeenkomst moet genomen worden naar haar eigen tekst en dan ziet men in art. 6 een federatie, die „Unie" wordt geheeten, in art. 7 organen, die gemeenschappelijke belan gen zullen behartigen, en men ziet aan het hoofd der Unie den Koning. Beslui ten worden genomen in naam des Ko- nings. Er ls een conflictenregeling aan gekondigd. Hieruit blijkt de eigen sou- vereinitelt der Unie. In elk gevaf wordt een en ander nog open gelaten voor nadere uitwerking. In de Unie wordt de laatste gedachte der overheersching weggenomen als men ziet, dat aan het hoofd der Unie staat een Koning uit het Huis van Oranje en niet het Koninkrijk der Ne derlanden. De beteekenis van de de-facto-erkenning is, naar sprekers inzicht,duidelijk uit eengezet door den heer Logemann. Spr. erkent dat nakoming in het be stand op zeer onbevredigende wijze zich voltrekt. De opmerkingen van de heeren Lo gemann en Goedhart ten aanzien van Nieuw Guinea zal de regeering ter har te nemen. Wat moet er gebeuren als de opzet mislukt? Dan zal ongerept zijn gebleven de verantwoordelijkheid der Nederland- sche regeering. De regeering erkent, dat de Neder- landsche en Ned. Indische weermacht moet worden bijgebracht, dat zij een Nederlandsche taak hebben te vervul len, om de nieuwe gezagslegitimatie mo gelijk te maken. In antwoord op een desbetreffende vraag deelt de minister mede, dat de grondwet van de Vereenigde Staten van Indonesië zal worden vastgesteld door de Indonesiërs. Nederland zal niet als lid der constitueerende vergadering daaraan deelnemen, maar wel is aan Nederland in deze een taak toebedacht. Vervolgens wijst hij er op, dat het ontwerp, hier ter tafel gelegd, geen voorstel is. Een motie is er nog niét. Als er geen komt, dan neemt de re- gcering aan, dat de Kamer toelaat, wat de regeering voornemens is te doen. Spr. heeft slechts van twee plannen vernomen; de heer Vonk heeft in de „behandelingen" doen opnemen het plan-Weiter. Z.i. is het te unitarisch. Het tweede plan is door den heer Schouten aan geduid. Hij verlangt terugkeer tot het oude gezag onder bepaalde voorwaar den. Toen wij het gezag in handen hadden, hebben we aan de aspiraties van Indonesië niet voldaan. Wij heb ben alle staatkundige hervormingen uitgesteld tot later. WU hadden moeten doen vóór de Ja- pansche occupatie, wat de heer Schou ten nü wil. Andere plannen heeft spr. niet ge hoord. Hy is gesterkt in de overtui ging, dat het accoord zoo spoedig mo gelijk moet worden onderteekend. Spr eindigt met den eed den minis ters nog eens nauwkeurig na te gaan. Verlangd wordt trouw aan de Koningin, trouw aan de grondwet, getrouwe ver vulling der verplichtingen. Daaraan meent hij te voldoen. Te ruim één uur, nadat de minister twee uren gesproken heeft, wordt be sloten de discussie te schorsen tot he denavond acht uur. De Huigbrug. Door den slechten toestand, waarin de Huigbrug over den Maresingei is blijken te verkeeren. was het noodzakelijk deze brug uit veiligheidsoverwegingen voor het landverkeer te sluiten en gedeeltelijk te demonteeren. B. en W zijn van oordeel, dat het, ter voorziening ln de behoeften van het ver keer. geboden ls, zoo spoedig mogeiyk tot herstel van de brug over te gaan. De kosten daarvan worden geraamd op f 4 500.— Alleen beroepsmusici en artisten mogen optreden. Muziek- en vermakelykheidsvergun- ningen worden hieraan afhankelijk gesteld. De directeur van 't Gewestelijk Arbeids bureau Leiden maakt bekend dat door den Burgemeester van de gemeente Lei den voortaan slechts muziek- en verma kelijkheidsvergunningen zullen worden verleend voor het optreden van perso nen, die in het bezit zijn van een legi timatiebewijs van het Gewestelijk Ar beidsbureau, waaruit blijkt dat zij be roepsmusici, c.q. artisten zijn. In enkele zeer bijzondere gevallen zal van bovenstaande regeling kunnen w.o- den afgeweken. Aan alle bij het Gewestelijk Arbeids bureau bekende Leidsche musici en ar tisten zijn deze week de legitimatie bewijzen verzonden. Allen, die gebruik maken van de diensten van beroeps- artisten en: musici wórdt aangeraden, alvoren hun progr. samen te stellen, zich er van te overtuigen of de oerso- nen. die zij voor het verzorgen van deze programma's op het oog hebben in het bezit zijn van een legitimatiekaart \an het Gewestelijk Arbeidsbureau. De politie zal op de naleving' van deze regeling nauwlettend toezien. Bovendien wordt belanghebbenden er op geweten dat bemiddeling van artis ten en musici slechts mag geschieden door het Gewestelijk Arbeidsbureau. „Kunstkring voor Allen". MUSICA ANTIQUA. Zoo ooit, dan hebben wij gisteravond ervaren, dat „Kamermuziek" niet in de groote zaal past' Hóe anders nóg, zou den de „oude meesters" geklonken heb ben in de bij hen passende entourage: een salon met kaarslicht of een kleine zaal, hoe subliem zij overigens ook door vier meesters der uitvoeringspractijk Joh Feitkamp (fluit), Nlcolaas Roth (viool), Carel van Leeuwen Boomkamp viola da gamba en Hans Brandts Buys (cembalo) werden overgebracht. Wij zouden ons een idealer op elkaar Ingespeeld ensemble niet kunnen inden ken. Doch speciaal voor de pauze, in een lichtelijk langdradig Telemankwar- tet in h moll, in bekoorlijke werkjes van den nimmer gespeelden Forqueray en de Calx d'Hervelois, alsmede de galante en amusante conversatie van Guille- main, bewoog het clavecymbel zich te zeer op den achtergrond, was meerma len nauwelijks of niet hoorbaar. Stylistisch werd de clasecymbelpartij hier zeer juist als zuiver gegeleidend be schouwd in sterk contrast tot Rameau en Bach, waar zij een zelfstandig aan deel verkreeg en derhalve beter tot haar recht kwam. De Trio-sonate voor fluit, viool en continuo uit Bach's „Das musikahsche Opfer", in de totstandkoming waarvan Frederik de Groote zulk een inspiratle- ve rol speelde, vormde een klasse apart. Zoo'n Largo bijv.: welk een geniale sprong omhoog, welk een onzegbaar voornaam monumentaal karakter! Klaas Vaak, die daarvóór met alle eerbied voor het eminente spel gespro ken, zich soms gemakkelijk toegang had kunnen verschaffen, sloeg bij dit genie met vaart op de vlucht. Hier hoorde hij beslist niet thuis!..... Het heeft geen zin, de eigenschappen dezer vier musici te analySeeren: zij waren onovertrefbaar! De oud-Leidenaar Feitkamp domi neert echter allen, zoowel door zijn sti- muleerende muzikaliteit als warm-le- venden ronden en bepaald unieken toon Wij zouden géén beteren fluitist weten aan te wijzen. Moge ons persoonlijk de klank van het clavecymbel tegenover de bloeiende weelde der andere instrumenten op den Gemeentebegrooting 1947 toont een tekort van 1.168.278.—. De gemeente raad kwam gisteravond bijeen in een langdurige zitting onder voorzitterschap van burgemeester J. C. Baumann voor de behandeling van éen lange niet onbelangrijke agenda. Mr. H. J. Valentgoed werd als raads lid geïnstalleerd in de vacature Zand bergen. Notulen, mededeelingen en in gekomen stukken werden goedgekeurd of voor kennisgeving aangenomen, waar bij nog eenig debat ontstond over het al of niet met twee leden uitbreiden van de woningcommissie nu de heer Ver hoef zijn voorstel tot uitbreiding na kennisgeving van de werkwijze der com missie heeft ingetrokken. Uitbreiding werd na stemming met 12 tegen 3 stem men verworpen. De heer H. Brill heeft zijn benoeming tot opzichter-teekenaar aangenomen. B. en W. zijn voornemens een voorloo- pige uitkeering van 10 der bezoldi ging uit te keeren aan het gemeente - personeel over het tijdvak 1 Oct.31 Dec. De spreekuren van de wethouders zijn als volgt geregeld: weth. De Neef Dinsdag van 910 uur ter gemeente secretarie en weth. Dijsselbloem Dins dag van 9—10 op het bureau gemeente werken. Als lid van het burgerlijk armbestuur werd met algemeene stemmen herko zen de heer W. F. de Rooy waarna aan M. Schikhof op zijn verzoek eervol ont slag werd verleend als onderwijzer aan de openbare lagere school en tot diens opvolger benoemd H. de Jong, onder wijzer aan de openbare lagere school te Gigkerk, Het perceel Geversstraat 22 gaf reeds tijdens de vorige vergadering stof tot debat, en ook nu kwam het voorstel tot restauratie (die f.2000 zou vergen), ditmaal van den heer Boom, hetgeen echter werd verworpen met 4 11 strtnmen. Het gebouw wordt derhalve als tot dusver zonder restauratie alleen verhuurd aan de Gemeente Gods. Het voorstel inzake verlichting van den Rynsburgerweg van de Splitsing by Rynsburg tot den RJjnzichtweg werd aangenomen terwijl B. en W. de kosten van een noodverlichting aan het overige gedeelte van den Rijnsburgerweg zullen onderzoeken. Bij den aanleg zal voorrang gegeven worden aan een Oegstgeester instal lateur. De bedoeling is een natrium- verlichting met betonnen masten, om de 45 meter (totaal 24 lichtpunten), waarvan de kosten f. 12.574 bedragen. Het voorstel tot vaststellen van een verordening op de straatbelasting gaf aanleiding tot uitvoerige discussies. De heer Van Oostrom zag de noodzaak de zer belasting ln, doch verzette zich te gen terugwerkende kracht tot 1 Jan. 1946 en aanvaardde liever een verliéS van f40.000 verhoogd met een eventu- eele inhouding van de rijkssteun tot dit of een hooger bedrag, dan deze onbil lijkheid tegenover de toch reeds getrof fen huiseigenaren te steunen. De heer Blomsma stelde progressieve heffing op de bebouwde eigendommen voor, loo pend van 410 procent. Het standpunt van den heer Oostrom ondervond steun bij den heer De Gruyter. Wethouder de Neef wees op het ge vaar, dat Ged. Staten bij niet-invoe- ring van de terugwerkende kracht de gemeente zullen verplichten tot een hooger percentage dan het nu voor gestelde minimum. Beter is het aan vaarden van een nadeel over één jaar dan voor vele komende jaren, aange zien het voorloopig onmogelijk zal blijken een eenmaal vastgesteld per centage te verlagen. Progressiviteit van de bebouwde eigendommen is slechts via een zeer ingewikkelde pro cedure billijk te regelen. Wat dit laat ste betreft merkte de voorzitter nog op, dat de heer Blomsma streefde naar zoo groot mogelijke opbrengst, terwijl B. en W. deze zoo klein moge lijk willen laten; dat de belasting als geheel wordt aanvaard is slechts nood gedwongen door de aanwijzingen van de overheid. Derhalve zijn de percentages in alle gevallen zoo laag mogelijk gehouden, n.l. 3 procent voor onbebouwde en 6 procent voor bebouwde eigendommen. Als maatstaf geldt daarbij de belastbare opbrengst volgens de kadastrale leg gers. De opbrengst ls geschat op f. 40.000.— per jaar. Voor deze argumenten zwichtten de voorstellers van de amendementen, zoodat het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen werd aanvaard. De vermakelijkheidsbelasting was een tweede belangrijk punt van de agenda Ook deze verordening werd aangeno men, doch niet alvorens meerderen daarover hadden gesproken. Een voor stel Blomsma tot heffing van 20 pro cent bij muziek en tooneeluitvoeringen ontving geen steun een voorstel van den heer Den Ouden tot ontheffing voor bijeenkomsten van vereenigingen, die Bouwvakarbeiders onder vorstverletregeling. De voTst heeft liet werk ln de bouw nijverheid en b|| de D.U.W. practlsch stil gelegd. Voor de betrokken arbei ders beteekent dit, dat zy onder de vorstverletregeling vallen. Er was echter toezegging gedaan, dat de arbeiders, die in andere deelen van het land bij den wederopbouw of bij de D. U.W. werkzaam zijn en daardoor slechts eens per week of eens per 14 dagen naar huls gaan, van Zaterdagmiddag 21 Decem ber af tot en met Woensdag 1 Januari verlof zouden krijgen, met behoud van 44»£ uur loon over deze periode, over de drie feestdagen kunnen vacantlebons wor den Ingewisseld. Deze regeling zal ondanks de vorst vol ledig worden uitgevoerd. Om echter stag natie ln de uitbetaling te voorkomen heb ben de dienst voor den wederopbouw en de D U.W. ln overleg met het ministerie van Sociale Zaken een regeling getroffen, waarbij de gemeentelijke diensten voor Sociale Zaken een regeling getroffen, waarbij de gemeentelijke diensten voor Sociale Zaken zijn ingeschakeld. De werkgevers dienen vóór Maandag 23 December per postwissel 44y2 uur loon volgens het tarief van de woongemeente van den arbeider aan dezen over te maken. De postwissels zullen geadresseerd moeten worden aan den betrokken arbeider per adres gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken van de woongemeente van den ar beider. terwijl op de strook het volledig hulsadres dient te worden vermeld. De ar beiders kunnen bij den gemeentelijken dienst voor Sociale Zaken van hun woon gemeente de voor hen bestemde postwis sels In ontvangst nemen op den dag, dat zy anders hun vorstverletuitkeerlng zou den ontvangen. De bureaux voor den Wederopbouw en de gemeentelijke diensten voor Sociale Zaken zijn Inmiddels van deze regeling op de hoogte gesteld en zullen derhalve aan belanghebbenden alle mogelijke Inlichtin gen kunnen verstrekken. Parlementaire commissie naar West-Indië. 4 LEDEN TWEEDE EN 2 LEDEN EERSTE KAMER. De parlementaire commissie, welke naar West-Indië zal worden afge vaardigd, zal bestaan uit de Tweede- Kamer-leden dr. S. E. B. Bierema (P.v.d.V.), H. J. W. A. Meüerlnk (A.R.), G. Wagenaar (CJP.N.) en prof. J.H.A. Logemann (P.v.d.A.) en uit de Eerste-Kamerleden mr. G. C. J. D. Kropman (K.V.P.) en prof. J. de Zwaan (C.H.). Extra verstrekking wordt stopgezet. Het aanbod van varkens neemt den laatsten tijd toe, doch deze toeneming kan het aspect van onze vleeschvoor ziening nog niet voldoende vereren. Het groote tekort aan voeder en' de on mogelijkheid om meer veevoeder te im porteeren. vormen voorloopig nog ern stige belemmeringen voor het herstel van onzen varkensstapel, welke voor den oorlog ongeveer 2/3 gedeelte van het vleeschverbruik in Nederland lever de, terwijl toen bovendien nog belang rijke hoeveelheden bacoi. werden ge ëxporteerd. De wereldbehoeften aan vleesch zijn enorm en Nederland is afhankelijk van de toewijzingen van den interna tionalen noodvoedselraad. Ons totaal- verbruik, op basis van het huidig rantsoen van 400 gram plus 100 gram extra per persoon per veertien dagen, bedraagt ongeveer 140.000 ton (ge slacht gewicht) per jaar. De z.g. uitstoot van onzen rundveesta pel levert thans over een geheel Jaar genomen 85.000 ton vleesch op. Daarbij komt ongeveer 30.000 ton varkensvleesch en een paar duizend ton paarden- en schapenvleesch. Er is dus een te kort van ongeveer 25.000 ton, dat uit import gedekt moet worden. De leveringen uit Argentinië en de Ver. Staten blijven achter bij de op verkregen toewijzingen gebaseerde verwachtingen en wat ons land in Ierland en Denemarken dit najaar heeft kunnen koopen resp- onge veer 2500 en ongeveer 2000 ton in ge slacht gewicht, is in verhouding tot ons vleeschverbruik betrekkelijk gering. Zonder vleeschimport zou het rantsoen uiteraard, over het geheele Jaar gezien, lager moeten zijn en zeker beneden het vereischte minimum komen te liggen. Dit zou tot gevolg hebben: een grootere vraag naar clandestien vleesch, hetgeen op de algemeene vleeschpositie een zeer ongunstigen invloed zou uitoefenen. De regeering stelt mede daarom alles in het werk om een redelijke voor* zlening te waarborgen, doch in ver band met de geschetste moeilijkheden dient men er rekening mede te houden, dat begin Januari de extra verstrekking van 100 gram boven het rantsoen van 400 gram per persoon per 14 dagen welke extra verstrek king langen tijd is volgehouden voorloopig geheel of gedeeltelijk zal moeten worden stopgezet. ONBETROUWBAAR IJS! Naar ons van deskundige zijde verze kerd wordt, draagt op het oogenblik het Ijs, ten gevolge van veranderende weersomstandigheden, een onbetrouw baar karakter. Wakken in het ijs zijn wel dichtgevroren, doch de nieuwe laag is niet in alle gevallen sterk genoeg, om den rijder te kunnen dragen. Vooral in de omgeving van Leiderdorp ls zulks het geval. Men neme dus de grootste voorzichtigheid in acht! GESCHENK VOOR H.M, DE KONINGIN. De bisschop van New-York de Right Reverend William T. Manning heeft aan HM. de Koningin een prachtLgen zilveren kelk ten geschenke aangeboden. Deze kelk is afkomstig uit Leeuwarden, en waarschijnlijk vervaardigd door Thomas Laurens in het jaar 1608. ZWARE VORST TE PARIJS. Te Parijs heerschte hedenmorgen vroeg een vorst van twintig graden Fahrenheit, terwijl het te Moekou slechts elf graden vroor. duur wat „prikkerlg" aandoen, het neemt niet weg, dat Brandts Buys de techniek tot in het détail beheerscht en zijn stylistische visie volmaakt zuiver is. Zoo leefden vroeger eeuwen voor ons op, met Bach alle anderen in de scha duw stellend. Een opwindende avond was 't niet. Doch dit klaverblad van vier gaf zich met een groot geloof en toewij ding aan de uitingen van eertijds. Mo gen zij zich binnenkort in Engeland eenzelfde succes als hier weten te ver werven H. BINNENBRANDJE OP DEN LAGE RIJNDIJK. Hedenochtend werd de brandweer ge alarmeerd voor een begin van brand, welke was uitgebroken in de achterka mer van het perceel Lage Rijndijk 68, bewoond door de familie Van Dam. De brand, welke door omwonenden kon worden gebluscht en waarvan de scha de beperkt bleef tot eenig meubilair en den schoorsteenmantel, was ontstaan doordat kinderen tijdens de afwezigheid van de moeder bij de brandende kachel met papier hadden zitten spelen. Op een gegeven moment raakte dit papier in brand, waarop de vlammen ook het meubilair aantastten. ACADEMISCHE EXAMENS. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift, geti teld „Naphtochinonen en Diolumines- centie" de heer C. J. P. Spruit, gebo ren te 's-Gravenhage, wonende te Scheveningen. Gepromoveerd tot doctor in de Ge neeskunde op proefschrift, getiteld „Overde zoogenaamde Primaire Strep- tococcenperitonitns" de heer C. C. Rid der van Rappard, geboren te St. Maar tensbrug. wonende te Utrecht. Gepromoveerd tot doctor in de Ge neeskunde op proefschrift, getiteld: „Een analyse van eenige werkingen van gonadotrope hormonen op het ovari um" de heer F. J. A. Paesi, geboren te Haarlem, wonende te Haarlem. In de zaal van den heer Mekel, hield de Hoogewoerd-vereeniging voor de bij haar leden aangesloten kinderen, gistermiddag een kinderfeest, dat werd afgewisseld met de vertooning van een poppenkast en een goochelaar. Ook was het Kerstmannetje aanwezig en werden de kinderen op tractaties onthaald. een nationaal doel nastreven zooals de Oranjevereeniging, vond sympathie bij B .en W. De verordening wordt in dien geest gewijzigd. Ook de door verschei dene leden gewenschte belasting van sportwedstrijden wordt aanvaard. Het heffingspercentage zal voor deze belas ting voortaan 20 procent van de bruto opbrengst der entreegelden bedragen, hetgeen in totaal f2000.tot f. 3.000. zal opbrengen. Vastgesteld werden de vergoedingen ingevolge de L.O.-wet, terwijl een nieu we rekening-courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten werd afgesloten en over werd gegaan tot conversie van geldleeningen. De begrooting grondbedrijf 1947 werd in handen van de commissie van on derzoek gesteld. De gemeente-begrooting 1947 werd aangeboden. Zy vermeldt een nadee- lig saldo van f. 168.278.—De kapi- taalsdienst vermeldt inkomsten en uit gaven ten bedrage van f. 1.088.181.39. Het nadeelig saldo bedraagt ongeveer f. 90.000.minder dan vorig jaar, waaruit een verheugende voqruitgang blijkt. De rondvra..^ bracht de eenzijdige sa menstelling van het Burgerlek Armbe stuur ter tafel evenals de gevaarlijke verkeerssituatie in de Geversstraar en het Plein bij het einde van de stads tram. B. 0en W. zullen prae-advies uit brengen. Ook kwamen maximum-snel heid en verlichting ter sprake, evenals vandalisme van de jeugd, het gebrek aan een speelplaats en de gevaren van den Warmonderweg bij den Leidsche Hout De voorzitter sloot deze vergadering met een Kerst- en Nieuwjaarswensch, waarin hij er den nadruk op legde, dat de leden zich niet door de moeilijkhe den. voortvloeiende uit de financieele verhoudingen tusschen rijk en gemeen te, tot diep pessimisme moeten laten verleiden Geleidelijk komt er orde in den chaos en in het verschiet zijn licht punten te zien. In de naaste toekomst zag spreker den terugkeer van de vol ledige gemeentelijke autonomie. KATH. MIDDENSTANDSVEREENIGING. Lezing over verkoopkumle en reclame. De Kath. Mlddenstandsvereeniglng, wel ke in den laatsten tijd zeer actief ls en daarvan o.a. blijk geeft door het houden van een serie aantrekkelijke lezingen, had gisteravond haar leden opgeroepen voor een samenkomst, welke gehouden werd ln Bleslots Lunohrooih en waarin de heer F. Blbo gesproken heeft over „Verkoopkunde en reclame". Nadat de wnd. voorzitter, de heer H. P. Jansen, de goed bezoohte vergadering met een kort woord had geopend, ving de heer Blbo zijn lezing aan met er op te wijzen, dat de tijd van het systeem van verkoop O.D.T. (Onder den toonbank) ten einde ls. Er moet worden aangepakt. Daarbij moet ook voor de eigen zaak ihet richt snoer zijn: begin bij jezelf Men moet zich er daarbij op bezinnen, dat het zakendoen moeilijk ls, moed vergt en den geheelen mensch opelscht. Service ls daarby het groote geheim om koopers tevreden te stellen. Service ls het bewijzen van kleine attenties, het geven van een goed advies en het hoffelijk optreden. Vooral ln het bieden van service kunnen middenstanders Iets persoonlijks leggen. ZIJ hebben te be denken, dat hun zaken worden opgebouwd op de nabestellingen en niet op den en kelen verkoop. Teveel nog wordt door velen aan het oogenbllkkeiyk succes gedacht en niet nan de blijvende resultaten. Alles moet er aan gelegen zijn, dat de klant graag bij U koopt. Het is nog altijd zoo, dat één ontevreden kooper meer stuk maakt dan tien tevreden klanten. Daar naast zal de zakenman er mede rekening moeten houden, dat zijn succes afhangt van het weten om te gaan met menschen. Hij zal geen onbeleefheid met onbeleefd- SPORT. schaatsenrijden. De Elfmerentocht. de route vastgesteld. Na gehouden proefrit werd de route voor de elfmerentocht, welke Zaterdag 21 December zal worden gehouden, als volgt vastgesteld: Sneek. Geel, IJlst, Pieke- en Hissemeer, Langesloot, Oude- ga, (controle), Oudegaas terbrekken, Vlakke Brekken, Grons, Kortevliet, Zandmeer, Groote Gaastmeer, IJnte- masloot, Fluessen. De Galadamadam- men (controle), Rijstervaart, Spokers- hoekvaart, van Swinderenvaart, Luts, Balk (controle), Slotermeer, Slotergat, Sloten, Ee, Woudsloot, Brandemeer, Kromme Ee, Groote Brekken. Stroom kanaal, Spannenburg (controle), Coe- vordermeer, St, Janssloot, Langweerder- wielen, (controle), Langweerderwielen, Kaai, Fammensrakken. Jentsjemeer, Langstaarterpoel, Gudsekop, De Goen- garijpsterpeol, Sijbesloot, Sneekermeer, (controle), Kruis water, Houkesloot, Sneek (eindpunt). Voor den wedstrijdtocht, die te Lang weer start, is de route: Langweerder wielen, Janssloot, Nieuwe Weg, Oudehof, Witte Brekken, Woudvaart, Sneek (con trole), volgt dan de tourtochtroute tot Sneekermeer en gaat via Kruiswater, Modderige Geel. Horse Hoitesloot, Nieu we Weg, Janssloot naar de Langweer derwielen, waar de finish is. Op diverse punten zullen geheime controleposten staan. Friesche elfstedentocht nog niet vastgesteld. alles wordt in gereedheid gebracht. Naar A.N.P.-Sport verneemt, ls de datum van den Frlesohen Elfstedentocht en wed strijd ln verband met de weersomstandig heden en den Ijstoestand nog niet vast gesteld. Alles wordt evenwel ln gereedheid ge bracht om den toch, zoodra het weer en de toestand van het Ijs zulks toelaten, te laten doorgaan. Van belang ls een aantal maatregelen, welke door de organisatoren zijn genomen ten einde den tocht een zoo goed mogelijk verloop te laten hebben. Aan den wcdstrïld mogen alleen deelnemen heeren, die den leeftijd van 18 Jaar hebben bereikt. Het 19 niet meer geoorloofd om voor den wedstrijd In te schrijven en dan na den start ln den toertocht over te gaan. Wed strijdrijders, die meer dan twee uur na den eerst aankomenden rijder, aan de eindcontrole arrlveeren, ontvangen niet meer het kruisje van verdienste. De toer-rijders mogen naar eigen keuze alleen of gezamenlijk rijdend den tocht volbrengen. Ook dames boven de achttien Jaar mogen aan den tocht deelnemen. De voorlaatste controlepost (Franeker) wordt des avonds om acht uur gesloten. ZIJ, die na dien tijd nog geen controlestempel Franeker hebben ontvangen, komen dus j niet ln aanmerking voor het kruisje van de vereeniging. Het zilveren kruisje wordt voor recht hebbenden later beschikbaar gesteld tegen kostprijs, vooruit per postwissel te voldoen. Over logies en huisvesting alsmede over mogelijke extratreinen volgen nog nadere mededeelingen. held moeten beantwoorden. Verkoop en aldus spr., ls een artikel interessant weten te maken. Daarnaast heeft een winkelier er voor te zorgen, dat al gaat een klant ln dezen tyd van schaarschte zijn zaak zonder den aankoop te hebben gedaan zyn deur uit. deze dan toch met een goeden Indruk den winkel dient te verlaten. Ten slote heeft de heer Blbo nog en kele aanwijzingen gegeven over het voeren van een goede en doelmatige reclame, welke er opgericht dient te zijn om te houden wat men heeft en te krijgen wat men niet heeft. Reclame ls geen luxe of bravour, maar haalt de menschen bin nen en bouwt de zaak mee op. In do reclame, welke op waarheid gebaseerd moet zijn, moet de winkelier zloh regel matig laten hooren en niet denken, dat hH hiermede met één keer af ls. De wnd. voorzitter, die den heer Blbo dankte voor zy.n hoogst Interessante le zing. welke ook zeer boeiend werd voor gedragen, deelde aan het einde van de vergadering nog mede. dat op 8 Januari de Jaarvergadering wordt gehouden en dat de heer Slmonls ais voorzitter zal aftreden. TOONEELGROEP EURIPIDES. Jong zijn we maar eenmaal. Er heef t zich 'hier ter stede een nieuty 'tooneelgezelschap gevormd, dat den naam Euripides heeft aangenomen. Gis teravond heelt zich dit gezelschap vooor het eerst in den Schouwburg gepresen teerd met het tooneelspel „Jong.zijn we maar eenmaal" van Ohristien van Bommel—Kouw en Henk Bakker. Hefc is eenvoudig van opzet en zonder com plicaties; de strekking is als tegengif voor het „moderne" huwelijksleven al leszins aanvaardbaar. Men ziet toch, hoe door het ingrijpen der kinderen vooral door den zoon, al gaat deze ovèr tot een niet veroorloofd middelden re volver twee huwelijken, die uit elkaar dreigen te worden gerukt, in stand wor den gehouden Hier wordt dus het „uit leven in vrijheid" in het belang der kin deren en vermoedelijk ook iln het be lang der betrokkenen zelf gestuit, zij het op ruwe wijze. Juist de eenvoudige opzet maakt dit stuk voor dilettanten aantrekkelijk, daar men zich nu bepalen kan tot ka- raiktertypeeiing van weinig gecompli ceerde figuren. Dat geeft een zeker hou vast. Euripides heeft zich met ernst en toewijding aan deze opgaaf gegeven en reeds bereikt, dat het geen ontsporing ts gev/orden. Althans de vereischte stijl bleef bewaard. Veel zal echter nog moe ten worden aangeleerd in houding, dic tie. gebaar en uitbeelding. Het komt ons echter voor, dat er dankbaar materiaal aanwezig is om mee te werken ln de toekomst. Zoo b.v. Mona, Els, Nel, Frank en Lex en ook Hans. De eerste kennis making viel niet tegen! De schouwburg was vrij goed bezet en toonde zich dankbaar gestemd. M. LANGENDIJK WON IN - warmenhuizen. De uitslagen van de te Warmenhui zen verreden hardrü wedstrijden op de schaats zijn: 500 meter: 1. Jonker (Warmenhuizen) 51.3 sec; 2. J. LangendJjk (Oudkarspel) 51-9 sec; 3. J. Breed (Amsterdam) 52.2 sec; 4. Th. Ekelschot (Amsterdam) 53.7 sec: 5. Dr. Dijkstra (Amsterdam) 53.7 s. 1500 meter: 1. J. Langendijk (Oud karspel) 2 min. 49.9 sec; 2. J. Breed (Amsterdam) 2 min. 50.6 sec; 3. Jonker (Warmenhuizen) 2 min. 51 sec; 4. P. Verblezen (Eindhoven) 2 min. 54.5 sec; 5. M. StriJbls (Harenkarspel) 2 min. 54.9 sec. 3000 meter: 1. J. Langendijk (Oud karspel) 5 min. 50.4 sec; 2. M. Strijbis (Halenkarspel) 5 min. 52 sec; 3. J. Breed (Amsterdam) 5 min. 52.5 sec. In het eindklassement werd Langendijk eerste. Breed tweede en Jonker (War menhuizen) derde. voetbal. Alle K.N.V.B. wedstrijden afgelast. Men deelt officieel mede, dat alle doof den Koninklijken Nederlandschen Voet balbond voor Zaterdag en Zondag as. vast gestelde wedstryden zijn. afgelast met het oog op de gesteldheid der terreinen. bridge „De Sleutels" De uitslagen van de viertallencompetitie zijn: Hoofdklasse: Van Weizen w. van Van Wlngen met 91 p.; Visser w. v. De Graaf met 38 p.; Thoolen w. van Staal met 30 p.; Van Hel vert w. van Van der Star met 10 p. Eerste klasse A- Beyer w. van wynnobcl met 44 p.; Smittenaar gelijk tegen Leeuwin. (1 p. voor Smittenaar). Eerste klasse B: Been w. van Van Bergo Henegouwen met 40 p.; v. d. Burg w. van Vergoed met 22 p. Tweede klasse A: Kanbier w. van mevr. v. d. Togt met 98 p.; Van As w. van Sier Jr. met 12 p.; Veis w. van mevr. Sier met 8 P. Tweede klasse B; Rynbende w. van Leujes met 55 p.; Meyer w. van mevr. Kanbier met 29 p.; mevr. Den Holder w. van mej. Montanus met 19 p. Derde klasse: mej. v. d. Broek geiyk met mevr. Genang (0 p. voor mej. v. d. Broek) Inhaalwedstrydmevr. Guldemond w. van mevr. Genang met 58 p. Districtscompetitie Voor de districts competitie won V.O.G. gisteravond met 47 p. van „De Sleutels". cricket Australië wint tweede test-match met Innings Australië heeft de tweede test- match gewonnen. De volledige uitslag ls: Australië 659 voor 8 (gesloten), Engeland 255 en 371. agenda. heden. Toonkamer S.L.F. Toonkamer S.L.F. (Hooigracht): Kook demonstraties te 2 1/4 en 71/4 u. nar^ Stadszaal: Zangavond K. en O. 8 uur nam. Luthersche Kerk: Kerstconcert, Jo Staiilnga, „Semprp Avaati" en Joh, >1), 8 Zweers (orgél), 8 uur.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 3