ALLERLEI VAN OVERAL Het Leidsch Dagblad In Indie komt het werk weer op gang NIEUWJAARS- ABVERTENTIES Grepen uit het Radio-programma De terugkeer van geroofd goed". buitsche plundering wordt hersteld. Ten einde een globalen indruk te ge ven van hetgeen tot nu toe van in Ne derland geroofde goederen uit Duitsch- land is teruggekeerd, laat het Commis sariaat-Generaal voor Ned. Ec. belan gen in Duitschland een opstelling der resultaten t.m. 15 November van dit jaar (taxatie van het Rijksbureau voor metalen, op basis van de prijzen 1940) volgen: Industrieele goederen Haveninrichtingen Spoorwegen Schepen Paarden en vee Automobielen Waarde-artikelen Zeeschepen f. 21.841 000.— f. 650000.— f. 42.000.000— f. 28.000.000— f. 3310.000.— f. 114000— f. 1 265000.- p-m. Effecten, nominale waarde Totaal f. 97-180.000.— f. 22.648.000.— f. 119.828.000— Voor den terugvoer dezer goederen waren noodig ruim 200 scheepsladingen, bijna 3000 wagonladingen en 350 auto vrachten. Voor de zeeschepen is geen cijfer ver meld, aangezien het Commissariaat-Ge neraal voor de Ned, Econ. belangen in Duitschland bij de terugvoering daar van slechts zijdelings betrokken ge weest is. Tot nu toe werden ruim 3400 kunst voorwerpen en ruim 4000 kisten met boeken teruggevoerd. De taxatie hier van is met eenige tientallen millioeuen guldens niet te hoog aangeslagen. On der de ruim 1500 schilderijen zijn te vermelden: 14 van Rembrand; 16 van Rubens; 20 van Salomon van Ruysdael, 21 van Jan Steen; 4 van Frans Hals; 32 van Jan van Goyen; 17 van Nicolaas Maes; 6 van Gerard Terborgh. v Van de kunstwerken van bijzonct waarde men zou kunnen zegg van die objecten, die beteekenis zitten voor de musea is circa 81 naar Nederland teruggekeerd. Van de minder belangrijke kunstvoor werpen is op dit oogenbllk nog geen 20 pet. gerestitueerd. Vooral in de Britsche zóne kan nog veel opsporingswerk wor den verricht, waartoe juist kort gele den de toestemming is gegeven. SALARISREGELING BANKPERSONEEL. .Afgewezen door college van Rijksbemiddelaars. Reeds geruimen tijd worden er on derhandelingen gevoerd tussche.i de Be drijf sunie en de directies der Banken, ten einde te komen tot een gunstiger salaris-regeling voor het Bankpersoneel. De door de Bedrijfsunie voorgestelde salarisnormen, waaraan uiteraard de Bankdirecties haar goedkeuring verleend hadden, zijn thans door het College van Rijksbemiddelaars afgewezen. aldus „Trouw". De reden hiervan is, dat bij de voorgestelde salarissen geen maxima bepaald werden. De Bankdirecties stel len zich op het standpunt, dat de maxi ma door hen moeten beoordeeld worden, waartegen het College van Rijksbemid delaars zich verzet. Door het afwijzen van de voorgestelde salarisregeling is het Bankpersoneel zeer teleurgesteld en telegrammen van pro test werden verzonden aan den minister van Financiën. De situatie is dus wederom uiterst ge spannen, daar de per 1 Januari a.s. ver wachte salayisverhooging wederom zal uitblijven. SOCIALE VOORZIENINGEN IN HET BIOSCOOPBEDRIJF. Het Hoofdbestuur van den Landelij- ken Personeelsbond Film- en Theater bedrijven te 's-Gravenhage, meldt ons dat zij op uitnoodiging van het Hoofd bestuur van den Ned. Bioscoop-Bond te Amsterdam besprekingen heeft gevoerd met voornoemd Hoofdbestuur, aangaan der arbeidsvoorwaarden in de bioscoop den employe's werkzaam in de bioscoop bedrijven in Nederland. Van de zijde van den N-B B. is medegedeeld dat het Hoofdbestuur van den N.BJ3. genegen is op korten termijn haar medewerking te verleenen tot algeheele verbetering der arbeidsvoorwaarden in de bioscoop bedrijven over het geheele land, ten aanzien van loonen, vacanties, vrije dagen, uitbetaling van overuren, pen sioenregeling en vakopleiding voor ope rateurs. Het Hoofdbestuur van den N.B.B., gaf te kennen dat haar inzichten met die van den P-FT. ongeveer parallel loopen, heeft voorte toegezegd haar medewer king te veraenen aan het tot stand ko men van een landelijke collectieve ar beidsovereenkomst en «n pensioenrege ling en medegedeeld dat zij besloten heeft aan het verzoek van den P.F.T. te voldoen, op Oudejaarsavond over het geheele land de bioscoopen vroegtijdig te sluiten. DE BRANDSTOFFEN VOOR DEN TUINBOUW. Zuinigheid strikt noodzakelijk! In verband met den plotseling In gevallen strengen vorst heeft het Rijkskolenbureau in overleg met de desbetreffende autoriteiten bepaald, dat in de tuinbouwbedrijven géén brandstoffen mogen worden gebruikt voor de productie van groenten, fruit en/of bloemen. Met de in ons land beschikbare voor raden van brandstoffen moet zoo zuinig mogelijk worden omgegaan; aan de kweekers kunnen dus geen brandstof fen voor productie-doeleinden worden toegewezen. Aan de kweekers, die kostbare plan- tënverzamelingen hebben of voor den aanvang van de vorstperiode met het telen van groenten onder glas of het kweeken van bloemen waren begonnen, wordt toegestaan om van den in hun bedrijf aanwezigen voorraad brandstof fen een gedeelte te gebruiken voor het vorstvrij houden dier verzamelingen of teelten, Mocht bedoelde voorraad voor dat doel ontoereikend zijn. dan kunnen zij en wel zoo spoedig mogelijk bij den Rijkstuinbouwconsulent een ver zoek indienen om voor het vorstvrij houden hunner gewassen een aanvul lend voorschot op hun normale toewij zing van brandstoffen te ontvangen. De thans heerschende vorst kan een ongunstigen invloed hebben op de afle vering van Amerikaansche kolen aan de tuinbouwbedrijven. De kweekers zul len er rekening-mede dienen te houden, dat die aflevering aanmerkelijk kan worden vertraagd. DIRECTEUREN NED. BAZALT MIJ. GEARRESTEERD. Dinsdag zijn 3 directeuren van de Ned. Bazaltmaatschappij te Zaandam gearresteerd door de PJt.A. te Alk maar. Het zijn de'res. It. kol. S. Prins uit Bloemendaal. L. A. W. van Zanten uit Santpoort en H. N. Hooyschuur uit Harlingen. De maatschapij heeft volgens het accountants-onderzoek der P.R.A. voor de Duitsche weermacht werken uitge voerd voor een bedrag van c.a. 26 mil- lioen gulden. De krant voor iedereen. De huidige stand van het zendingswerk-. Het feit, dat het een volgend jaar honderdvijftig Jaar geleden zal zijn, dat de Nederlandsche zending ihaar vruchtdragenden arbeid heeft aangevangen, het verblijdend ontwaken van het kerkelijk bewustzijn, dat sedert 1940 in de Ned. Herv. Kerk is ontstaan en ten slotte het contact, dat met de zen- dlngsvelden in Ned. Indlë na den oorlog weer kon worden opgenomen en waaruit duidelijk naar voren treedt, dat herstel .en vernieuwing, de twee elementen zijn, die het werk zoozeer in „Nederland overzee" kenmerken, waren voor het directorium der Zendingsschool te Oegstgeest voldoende aan leiding om de pers eens uit te noodlgen en haar een zoo volledig mogelijk inzicht te geven van den huldigen stand van het zendingswerk. speciale zendlngsopleldlng van ongeveer twee Jaar ontvangen. Prof, dr. H. Kraemer, die de geheele reorganisatie der zending leidt, is thans tijdelijk belast met het rectoraat, dat met Ingang van April 1947 (tegen dien tijd hoopt prof. Kraemer zijn arbeid aan het Oecumenisch centrum te Genève te aan vaarden) door dr. E. Jansen Schoonhoven zal worden overgenomen. Nadrukkelijk wees dr. Dankbaar ons er op, dat de vorming van academisch gevormde zendelingen thans allereerst noodzakelijk is. Hiermede krijgt de zendeling dan tevens een gelijkwaar dige plaats aan den predikant hier te lande, wat thans ook al tot uiting komt ln het feit, dat de Synode der Herv. Kerk de bevoegdheid tot de be diening van Woord en Sacramenten aan zendelingen en oud-zendelingen verleent. Hetgeen echter nog niet wil zeggen, dat zij ook als predikant be roepbaar zijn. VOOR 1947 IS ANDERHALF MILLIOEN GULDEN NOODIG. Ten slotte deelde dr. Dankbaar ons nog het een en ander over de financiën mede. waaruit wij aanstippen, dat de begrooting van 1947 ongeveer anderhalf millioen gul den bedraagt. Dit bedrag moet door de gemeenten bijeengebracht worden Van het budget wordt f. 907 000 rechtstreeks voor het zendln°;sveld in Indonesië bestemd. Voor de opleiding aan de Zend. Hooge- school is f. 58.000 noodig terwijl voor de blnnenlandscho actie ën het bureau f. 184.390 is uitgetrokken. Uit een en ander blijkt dus, dat ongeveer 84 van alle Ingekomen gelden worden besteed voor het zendlngsveld en voor de opleiding van nieuwe zendlngsarbelders. Voor den arbeid op het thuisfront ls slechts 16 noodig. Voor 1947 is anderhalf millioen gulden noodig. Dies togen wij, met begrijpelijke belang stelling vervult, naar dit zendingscentrum, waar wfj ontvangen werden door dr. K J. Brouwer, de man, die met zijn rijke er varing en kennis aan het werk in Indlé vorm en inhoud geeft, dr. W. F. Dankbaar, die speciaal zijn aandacht laat gaan over de bfnneniandsche actie en mej. C. B. Rijnders, die zich belast ziet met de lei ding van het vrouwenzendingswerk. HET „THUISFRONT". Dr. Dankbaar, die allereerst een uitvoe rige uiteenzetting gaf van het „thuis front" der zending, wees er op, dat het zendingswerk, dat uit de kringen der Ned. Herv. Kerk voortkomt, van ouds niet door deze kerk als zoodanig is ter hand geno men, maar door zelfstandige corporaties, waarvan de oudste al bestaat sinds 1797, zoodat ln 1947 het feit zal worden her- daoht, dat Nederland voor 150 Jaar met .zendlngdrljven" ls begonnen. Voorwaar voor de christenheid ln Nederland, welke zich haar zendingsroeping bewust is, een opmerkelijk Jubileum. In 1917, zoo ver volgde dr. Dankbaar zijn uiteenzetting, hebben de onderscheidene corporaties, v/clke zich met de zending bezig hielden, zich onder den naam van Samenwerkende Zendingscorporaties vereenlgd terwijl zy zich kort geleden tot één Stichting heb ben vereenlgd: de Vereenigde Nederland sche zendingscorporaties, Het zendings bureau ls te Oegstgeest gevestigd. De lei ding wordt waargenomen door de zen- dingsdlrectoren dr. K. J. Brouwer, dr. W. F. Dankbaar, ds. A. M. Knottnerus, mr. S. C. graaf van Randwljck en mej. C B, Rijnders. HET KERKELIJK BEWUSTZIJN ONTWAAKT. Met groote dankbaarheid maakte dr. Dankbaar gewag van het kerkelijk bewustzijn, dat ln de Ned. Herv. Kerk sinds 1940 ls ontstaan en waardoor de Kerk ook de zending tot haar ver antwoordelijkheid ls gaan rekenen. Met het oog hierop heeft de Synode daar voor Ingesteld den Herv. Raad voor Uitwendige zending, waarin behalve de zendingscorporaties van Oegstgeest ook de Ger. Zendlngsbond vertegen woordigd ls, welke eveneens binnen het kader van de Herv. Kerk arbeidt. Deze raad dient gezien te worden als een overkoepelend lichaam, dat de zending steods meer ln kerkelijke banen bedoelt te lelden. Zoolang echter door een nieuwe kerk- en zendlngsorde de zending nog niet volledig kerkelijk is. heeft de Kerk de leiding en verzorging van het werk nog gelaten aan de corporaties van Oegstgeest en den Geref. Zendlngsbond. Een belangrijke stap in de richting van kerkelijke zending ls verder de instelling van classlcale en gemeentelijke zendings commissies. Om deze commissies allerwege van hulp en advies te dienen heeft de Herw. Raad voor Ultw. zending een aantal secretarissen aangesteld. De zendlngslelding ls er zich helder van bewust, dat de binnenlandsche actie niet in de eerste plaats moet zijn het stlmu- lecren van de offervaardigheid van de ge meenteleden. maar allereerst het levend maken van hun zendingsroeping en het bijbrengen van meer zendingskennis. Al ons werk ls er opgericht om het aposto lisch bewustzijn, dat voorheen teveel heeft gesluimerd, wakker te roepen. In dit ver band gaf dr. Dankbaar een opsomming van de vele wegen, welke hiertoe open staan. DE ZELFSTANDIGWORDING DER INDONESISCHE GEMEENTEN. Door de toenemende zelfstandigwording der Indonesische kerken zal volgens dr. Dankbaar, ln de toekomst een grooter deel van den arbeid, welke vroeger door de zendelingen werd verricht, in handen ge legd kunnen worden van lnheemsche voor gangers. Daartegenover komt voor de zen ding de verantwoordelijkheid te liggen voor al datgene, wat de Jonge Kerken zelf nog niet kunnen, inzonderheid de oplei ding van lnheemsche krachten, Mede met het oog op de groote vraag stukken. welke» thans in het geheele oos ten aan de orde zijn. zal het noodig zijn, dat de opleiding van de Nederlandsche zendelingen academisch wordt. Daartoe is de NM. Zendingsschool geconverteerd in een Zendings-hoo$e?chool. waar de as zendelingen (of missionaire predikanten) na hun theol. candldaatsexamen nog een van Doopsgezinde- en Salatiga-zending tot één Javaansche Kerk vereenlgd. Op verschillende punten ls het zendings werk aan uitbreiding onderhevig geweest. Zoo- zal het terrein van de Salatiga-zen ding. welke nauw aangesloten was by de Neukirchener Mission, voortaan bediend moeten worden door Oegstgeest en de Geref. Kerken samen. Deze twee namen ook zitting ln het Sumatra-comlté, dat voortaan de belangen van de kerken ln de Bataklanden en Nlas zal behartigen, maar hier zullen de Luthersche zending en de Samoslr-zendlng van de Vrijz. Ervang. gemeenten de hoofdrol spelen. Voorts komt geheel voor rekening der Ver. Zend. corporaties het werk ln Loewoek on Banggai op Oost Celebes, dat van de Prot. Kerken in Indonesië Is overgenomen omdat deze de middelen daarvoor totaal ontbreken. Van kolossalen Invloed voor de zending kan ten slotte nog worden de beweging onder de Boegineezen op Zuid Celebes waar de kerk is ontstaan HET ZENDINGSONDERWI JS. Tot de dingen, welke het geheele zen dingsterrein aangaan behoort ook. en niet ln de laatste plaats, de Hoogere Theol. School te Batavia. Deze school function- neert weer met een eerste klas met dertig leerlingen. Daarnaast bestaan er groote plannen te Makassar een Midd. Theol op leidingsschool te stichten voor de vorming van lnheemsche predikanten voor de ker- kën in de Groote Oost. Met nadruk verklaarde dr. Brouwer ons, dat op al de velden ln het Oosten de ont wikkeling naar zelfstandige lnheemsche kerken groote schreden voorwaarts heeft gedaan, n.l. op de Sanglr- en Talaud- ellanden ln -Midden Celebes, op Halma- hera en Nw. Guinea. Met dit doel is reeds een Balal Kristen dl Indonesia opgerioht. Op een lieni gestelde vraag ver klaarde dr. Brouwer ons nog, dat alle mensehen, die worden uitgezonden, niet deze verandering op de hoogte zijn gesteld. Het is eerste verelsehte, dat zij sympathiek staan tegenover deze zelfstandigheidsbeweging. Alhoe wel wij de lnheemsche kerken onder geen voorwaarde zullen los laten, stel len wi| ons toch op het standpunt, dat deze het zelf moeten doen. In dit verband merkte dr. Brouwer nog op, dat wat zich thans staatkundig in Indlë aan het voltrekken ls, reeds vijf tien jaar geleden aan het Gouverne ment door de Indische Kerken ls voorgesteld. Alhoewel ook dr. Brouwer met het oog op de zich wijzigende toestanden nog wel moeilijkheden vieest. is hij er vast van overtuigd, dat het werk dér zending en de daarmede gepaard gaande zelfstandlgmaking der inhecmseiie kerken, nog een gVootc kans heeft. Herstel en vernieuwing Het Zendingsgebouw te Oegstgeest van. waaruit de geheele zendingsactie wordt geleid. HET MERK IN INDIE KOMT 1VEER OP GANG. Dr. K. J. Brouwer, die ons venvolgens inlichtte over-de>n stand van het zendings werk ln Indie, verklaarde, dat de huidige toestand medebrengt, dat er bij een be schouwing over dit werk onderscheid ge maakt moet worden tusschen Java en Sumatra eenerzijds en de Buitengewesten anderzijds. In eerstgenoemd gebied ^is het gewone werk nog niet weer mogelijk. Toch ls er wel weer het een en ander aan den gang. Om te beginnen functionneert in Batavia het Zendingsconsulaat weer ter wijl in Bandoeng weer een begin is ge maakt met de organisatie van zendlngs- onderwljs en medische zending Ook tracht men het ziekenhuis Immanuël te Ban doeng. dat door de oorlogsomstandigheden zwaar heeft geleden, weer met zendings artsen te bezetten. Wat Oost-Java betreft, ls het bekend, dat de Oost Javaansche Kerk, welke in 1931 reeds zelfstandig Is geworden, de moeilijkheden van dev. bczettingstis doorgekomen, ovenals de Midden Java Kerk. Deze kerken zijn samen met de op Midden Java ten Noorden, op de terreinen zUn de twee elementen, wélke ook het werk van de zending in Indonesië kenmerken. Ten slotte deelde dr. Brouwer ons nog mede. dat op alle buitengewesten, uitge nomen Sumatra, de arbeid na de bevrij ding dadelijk is hervat. Vele zendelingen zijn uit de kampen niet eerst gerepa trieerd. maar naar hun zendlngsveld en te ruggekeerd. Ook zyn er al weer velen uitgegaan. De moeilijkheden, welke de zendelingen ondervinden, zijn nog buiten gewoon groot, vooral ook mede veroor zaakt door het gebrek aan verkeersmid delen. Wie met een motorboot zijn werk deed, is nu heel blij als hij een prauw kan krijgen. Mej. C. B. Rijnders, die ons ten slotte nog eenige inlichtingen ov.er het vrouwen zendingswerk verstrekte, wees er ons op. dat deze tak van zendlngsarbeld thans evenals alle andere takken van arbeid ln opdracht van en voor verantwoordelijkheid der geheele zendlngslelding wordt ver richt. In het vrouwenzendingswerk staat de vrouw thans als een gelijkwaardige kracht naast den man in de rechtstreeksche ver kondiging van het evangelie en den op bouw van geestelijk leven ln de christe lijke en niet-cbristeltjke wereld.. XVHI. Ook in de „nuchtere" hedendaagsche wereld bloeit nog de romantiek, die velen ten onrechte gestorven wanen toen het menschelijk oog een blik sloeg op het laatste- plekje nimmer betreden grond en de laatste nooit bevaren zee van onze aarde, toen de groote ontdek kingsreizen geen „terra incognita" meer lieten voor het botvieren van drang naar romantiek en avontuur, die in de menschelijke samenleving te dikwijls botsen om welig te kunnen tieren. Ro mantiek en avontuur zullen echter bloeien alwaar het onbekende heerscht, omdat zich daar de onzekerheden voor doen, die gelegenheid geven tot ver wachting en speculatie, in plaats van berekenbare toekomst. En hoeveel is er niet nog onbekend! Met enkele woor den kunnen wij U uitgestrekte terrei nen aanduiden: Linggadjati, Haagsche Sinterklaassurprises, rechtszekerheid", een Fransche regeering een Belgische koning, een Romme-orakel. de auto nomie van Azerbeidsjan, surprises van Molotov, het sigaretten rantsoen, de kolenproductie van de Vereenigde Sta ten etc. etc etcWij willen U in deze donkere (dus veel verbergende, derhalve romantische) dagen voorbeel den geven van die moderne romantiek. Ook de wetenschap draagt nog vele raadselen in zich mee, zooals b.v. de vroegste geschiedenis der menschheid. Er bestaat zoo in wetenschappelijke kringen oneenlgheid over de herkomst van de bevolking van Polynesie, dat zijn de eilanden direct ten. Oosten van Indonesië. Een deel der deskundigen meent, dat zü hun huidige woonplaats bereikten met behulp van een oer vorm van Mac Arthur's „kikvorsch- strategie", dus met sprongetjes van eiland naar eiland van Azië uit. Ande ren echter zijn de meening toegedaan, dat zij uit Zuid-Amerika stammen, doch het groote beletsel voor hun theorie is de enorme afstand, dip zij dan zonder tusschenlanding hadden moeten varen, in tijden dat een eenlgs- zrtns behoorlijk vaartuig nog een toe komst-droom was. Toch blijven deze deskundigen hun theorie handhaven, en om de moge lijkheid te bewijzen is er nu een merk waardige tocht georganiseerd. Zes man en zij denken, meegevoerd door wind en zeestroomen. overvier maan den te midden van de Polynesische eilanden te arriveeren. In iets Zuidelijker regionen wij hebben het reeds eerder geconstateerd is plotseling een wilde jacht naar de verborgen schatten van het Zuidpool gebied ontketend. De Amerikanen doen zooiets altijd op een ietwat grooter schaal 4^n anderen, dies zonden zü 4000 man onder leiding van Byrd op 12 schepen. Dezer dagen bereikte die vloot het Poolgebied, waar de schepen voor een kort oponthoud debarkeerden. Voor verpoozing zouden op de besneeuwde ijsvelden de ski's worden ondergebon den. Niet alleen in Den Haag doch ook aan de Zuidpool bleek Sinterklaas voor verrassende surprises te kunnen zorgen wanthet bleek dat alle ski's ver geten waren: radiografische inlichtin gen uit Amerika bracht aan het licht, dat zij nog op de kade stonden! Begin Januari zal een speciaal §chip ze nu nabrengen, doch inmiddels is de expeditie tot werkeloosheid gedoemd, en wanneer andere landen zich in dien tijd een voorsprong kunnen verzeke ren in den jacht naar de nieuwste rijk dommen der aarde dan blijkt weer eens, dat het wel en wee dezer wereld toch maar vreemd van kleinigheden af hankelijk is. Misschien zullen toekom stige geschiedenisboekjes niet vermel den, dat Amerika zijn leidende positie verloor door alerhande belangrijke za ken, doch doordat Byrd zijn ski's ver gat. Deze wintertijd met lange avonden leent zich bij uitstek voor "Spookverha len, die ook een zekere romantiek ver raden. Wij hebben een dergelijk ver haal voor U, dat echter op zichzelf met lange avonden geen zier te maken heeft, aangezien het zich afspeelt in Nige ria, om en nabij den equator, waaralle avonden even lang zijn. Wij zochten slechts dezen tijd yan ónze lange avon den uit om het U te vertellen. De grootste post van de onlangs in gediende rijksbegrooting van Nigeria wordt gevormd door de kosten voor de inrichting van een nieuwe regeerings- gebouw. In tegenstelling met ons amb- waaruige iajcui> gtuigiuuocciu. ,7., j t» "i l vertrekken dezer dagen op een vlot van telijk rijk gezegend land bestaat er m de kusten van Peru. Zij staan onder I Nigeria slechts één regeermgsgebouw leiding van den Noor Thor Neyerdahl, en dat voldoet niet meeromdat het er spookt! Wat nu precies de verschijnselen zijifc is van hier uit moeilijk na te gaan» vooral ook omdat de betrokkenen ni«§ scheutig met commentaar zijn geweest: alle begrootingsposten ontlokten een normaal debat, die eene groote post ging er zonder boe of ba door, zoodat het vermoeden gerechtvaardigd is dat er inderdaad iets angstaanjagends in het spel is. Ook de Yorkshire Post wijdt aan dacht aan dit geval, doch weet slechts te vertellen, dat de geest van een Duitseh officier, die voor den eersten wereldoorlog in Kumba (Nigeria) ge detacheerd was. er een rol in speelt. Deze had volgens het verhaal een slap pe lip, die het graf schijnt te hebben overleefd. lederen nacht moet er op een bepaalde plaats in het gebouw een flesch bier worden neergezet, anders zijn den volgenden morgen alle docu menten door elkaar gegooid. Waarom de Nigeriaansche volksver tegenwoordiging dan in hemelsnaam niet de kosten van een flesch bier per dag heeft aanvaard boven de kosten van een geheel nieuw gebouw vertelt deze overigens niet zeer geloofwaar dige geschiedenis niet. Alleen de vermelding dat het een ^puitscher was, die alles door elkaar gooit, verhoogt de waarschijnlijkheid tot een dusdanig peil, dat we er melding van meenden te moeten maken. Om met een blijmoedige romantische' historie te eindigen een verhaal, dat veel weg heeft vap den hoofdfiguur van den roman van H. G. Wells „De man die wonderen kon verrichten". Ditmaal ging het wel niet over een man, 'maar een Poolsche stewardess, in dienst bij een Engelsche luchtvaartmaatschappij, doch ook zij bléek wenschen te kunnen doen, die met kunst en vliegwerk bevre digd werden. Zij heette Elaine Kjosskj. Dat had zijn eigenaardige moeilijkheden, als zij haar naam moest opgeven, omdat er een heel Alphabet bij de spelling te pas kwam, en niemand het in eerste instantie geloofde als hij het aan de hand van die spelling had opgeschre ven. Dies zei zij eens: „Ik wou dat ik Smith heette". Een passagier, die al eerder meer dan normale aandacht aan haar had besteed, zag daar aanleiding in tot een praatje; van dit praatje kwam een tweede praatje, en een der de, en na een heele serie praatjes kwam er een huwelijk van. Die man heette Smith. Dezer dagen is de stewardess ge trouwd. Dus heet zij óók Smith. Blums kabinet in actie. Ter eerste officieele vergadering van Leon Blum's kabinet is men o.a. ac- coord gegaan met een „muilkorf-wet", volgens welke het aan Fransche regee- rings-ambtenaren verboden is perscon ferenties te houden of interviews te ver leenen dan wel radio-toespraken te hou den zonder daartoe gemachtigd te zijn. Volgens opvattingen van journalisten zou deze maatregel waarschijnlijk ster ken tegenstand ontmoeten. Deze maat regel zal niet aan de assemblee ter goedkeuring worden voorgelegd en ook niet bijwijze van presidentieel decreet worden uitgevaardigd, doch is genomen op verantwoording van het kabinet. De voornaamste economische maat regelen, die men wil nemen, zijn de vol gende: 1. Ontslag van veel tijdelijke staats ieambten, die men in de afgeloopen jaar heeft aangenomen. Tun aantal 5 tusschen 1941 en Juni 1946 van 209.000 tot 348 000 toegenomen. 2. 50% bezuiniging op militaire uit gaven. 3. Opheffing van subsidies aan land bouw en industrie tot een totaal van 100 milliard francs. Men verwacht, dat de melksubsidie zal blijven bestaan. Evenals voor brood en steenkool. 4. Nieuwe belastingen, vooral op beurs- handelingen, streng optreden tegen zwarten handel. Terwijl de regeering Blum er voor vecht om de koers voor devaluatie te be hoeden, pakken zich nieuwe onweers wolken aan den horizon samen, daar verschillende groepen arbeiders voorbe- •eidingen treffen om loonsverhooging te verzoeken. Een voorbereidende stap tot het uiten van algemeene looneischen is het ver zoek van de EGT. (de Fransche vakver- eeniging), om een terugkeer tot de vrije collectieve onderhandeling tusschen vak- vereenigingen en werkgevers met in gang van 1 Januari 1947. De werkgevers zijn hier téfeen. zoolang de staat voort gaat met het vaststellen van maximum prijzen. De Grieksche beschuldigingen in den Veiligheidsraad. In antwoord op de beschuldigingen van Grieksche zijde beweerde de Joego Slavische ambassadeur te Washington in de bijeenkomst van den Veiligheidsraad, dat Joegoslavische „landverraders" in Griekenland worden samengetrokken en bewapend om onrust in den Balkan te veroorzaken. Griekenland had Albanië. Bulgarije en Joego-Slavië hulp aan de guerillastrij- ders ten laste gelegd. De V.S. stelden voor, dat een com missie van onderzoek, bestaande uit de vijf permanente leden van den Veilig heidsraad plus Polen en Brazilië, zich op de hoogte zou stellen in Albanië, Bul garije, Griekenland en Joego-Slavië, Al banië en Bulgarije, die beide geen lid van de Vereenigde Naties zijn. hebben zich bereid verklaard tot onderwerping aan de jurisdictie van den Veiligheids raad. Johnson, de Amerikaansche gedele geerde, zelde: „Grensschendingen van dit karakter kunnen door den Veilig heidsraad niet stilzwijgend voorbijge gaan worden". Sir Alexander Cadogan steunde het Instellen van een commissie van onder zoek en beschreef den toestand in het grensgebied van Griekenland als „hoogst ;evaarlijk". „Hier ligt een smeulend uur, dat ieder oogenblik kan opvlam men. Het zou den Veiligheidsraad niet moeilijk zijn een juist oordeel over deze aangelegenheid te vormen zonder een commissie van onderzoek, terwijl het voortzetten van het debat de situatie zou verergeren". DE STAKING TE ANTWERPEN. Volgens „Le Soir" heeft Huysmans, Belgisch eerste minister, volgend tele gram aan de havenarbeiders van Ant werpen gezonden: „Ik doe een dringend beroep op het gezond verstand en op het verantwoordelijkheidsbesef van de Antwerpsche havenarbeiders en ik zet hen aan het werk te hervatten. Het be lang van het geheele land eischt de on middellijke hervatting van het werk. Zoo aan dezen oproep geen gevolg wordt ge geven. zal de regeering zich gedwongen zien. drastische maatregelen te treffen. Ook van communistische zijde is ge tracht een einde te maken aan de sta ding. Intusschen zijn verschillende schepen reeds naar Rotterdam vertrokken. Amerika en China. President Truman heeft nogmaals ver-< klaard, dat Amerika de nationale regee ring van China erkent. Hij wees er op, dat de Amerikaansche export- en im- portbank nog 500 millioen dollar voor China beschikbaar houdt en dat de V.S. .bereid zijn, hulp aan den economischen wederopbouw te verleenen, wanneer de toestanden in China verbeteren. Terwijl Amerika vermijdt zich met internen strijd in China te bemoeien, zal het vol gens Truman het Chineesche volk blij ven helpen om vrede en economisch herstel te verkrijgen. Truman verklaart, dat de Amerikaansche strijdkrachten in China van 113.000 tot 12.000 zijn te- ruggeloopen. Hij stelt nog verdere troe penvermindering in het vooruitzicht. De Amerikaansche senatoren Murray (democraat) en Flaners (republikein) hebben tezamen met den vroegeren po- litieken adviseur van generaal Tsjang kal tsjek, Lattimore, een verklaring ge publiceerd waarin zij voorstellen in het kader van de Vereenigde Volken een in ternationale conferentie te organisee- ren om te komen tot een oplossing van de moeilijkheden in China. Zij zullen een desbetreffende resolutie bij den Se naat indienen. nationale rouw in griekenland. Alle Grieksche politieke partijen, van uiterst rechts tot uiterst links, hebben deelgenomen aan de demonstratie van nationale rouw, welke vier uur duurde, wegens de verwerping van de Griek sche territoriale eischen ten aanzien van Bulgarije. Het begin en het einde van de demonstratie werd aangegeven door sirenes. Het verkeer lag geduren de deze periode stil. De vlaggen woeien halfstok en de meeste menschen bleven binnenshuis. steeds grooter oneenigheid in palestina. f In Palestina wordt de onmogelijkheid om Joden en Arabieren tot elkaar te brengen steeds duidelijker. De hoogste autoriteit op rechtsgebied heeft daarom voorgesteld Jeruzalem in een Joodsch en een Arabisch gedeelte te verdeelen. De Arabieren overwegen over te gaan tot een non-cooperatie met de regee ring van Palestina, wanneer deze geen gehoor geeft aan de Arabische protes ten. in engeland nationalisatie van vervoer. Hoewel Eden het ontwerp niets min der dan een ramp noemde, heeft het Britsche Lagerhuis in 2e lezing het wetsontwerp tot nationalisatie van het verkeer aangenomen. Het ontwerp omvat nationalisatie van spoorwegen, wegen, vervoer, kanalen en dokken. Deze komen onder het beheer van een vervoerscommissie van vijf, die voor de uitvoering van haar werk zaamheden een leening zal mogen slui ten tot een bedrag van 250 millioen pond sterling. kiesquorum belgische senaat gewijzigd. Tijdens de Senaatszitting is een wets voorstel van Catteau (Lib tot wijziging van het kiesquorum voor de Senaats verkiezingen van 66 in 33 pet., met 83 tegen 2 stemmen goedgekeurd. Door deze wijziging in het kiesquorum heb ben thans ook de kleinere partijen meer kans een vertegenwoordiger in den Se naat te krijgen. de verkiezingen in perzië. De Perzische president, Ghavam es Soeltaneh, heeft de pers medegedeeld, dat de algemeene verkiezingen a.s. Zon dag zullen beginnen. Van bevoegde zijde wordt intusschen twijfel uitgesproken omtrent de mogelijkheid van voldoende voorbereiding der verkiezingen door de Perzische regeering. de britsche verliezen in ned.-indie. De Britsche minister van landsverde diging heeft op een desbetreffende vraag de volgende getallen verstrekt aangaande Britsche verliezen in Indo nesië sinds het einde van den oorlog met Japan: Vloot 6 vermisten; Leger: 50 dooden. 20 vermisten, 125 gewonden; Luchtmacht: 27 dooden. 20 vermisten, 23 gewonden, Voor-Indisch leger: 550 gesneuvelden, 300 vermisten, 1295 ge wonden. Ingezonden Mededeeling De prijs voor z.g. NIEUWJAARS- ADVERTENTIES in ons nummer van Dinsdag 31 December a.s. is 1—15 m.M. f 1.80 elke m.M. meer 0.14 De beschikbare ruimte is zeer be perkt. Geef ze daarom spoedig op. De opdrachten worden in volgorde van binnenkomst uitgevoerd. Na 27 December worden geen Nieuw jaars-advertenties tegen dit geredu ceerde tarief aangenomen. De Directie. VOOR VRIJDAG 20 DECEMBER. Hilversum I (301 M.) VARA 9 30^ 10.00: werken van Ralph Vaughan Wil liams; VPRO 10.0010.20: morgenwijding o 1. v. ds. J. Zuurdeeg; VARA 10.2010 45-: programma voor zieken; AVRO 12.00— 12.30: W. Farberow viool, J. Antonlettl piano; 12.3513.00- Skymasters; 13.15— 13.45: Les gars de Paris; 14.2015.20: Kamerorkest; 15.2016.00: hoorspel „Paul Vlaanderen grijpt in"; VARA 16.0016.30: Concertgebouw kwintet; 17 0017.30: accordeon orkest; VPRO 20.0821.10: Kerstspel „Koningen in Judea" van Doro thy Sayers; VARA 21.102130: verzoek- programma; 21.30—21.45: buitenlandsch overzicht door drs. L. de Jong; 21.45 22.15: Stradlva-Sextet; 22.1522.40- Am. sterdamsche Jazz-Societelt; VPRO 22.40— 23.00: avondwijding door mej. dr. N. A, Bruining; VARA 23.15—24.00: sympho- nisch concert. Hilversum II (415 M.) NORV 8.30— 9.00: morgenconcert; 10.3011.00- mor gendienst o. 1. v. dr. J. D. Dozy; 12 00— 13.00: staf muziek A'damsche poiltie; 13.1513.45: 'Stanley James, orgel; 13.45- 14.20: Molto Cantabile: 16.3017.30- Om roeporkest; 18.1519.00- „Vrij en blij": 20.0520.40: bijbel en muziek; 20.40 21 00: prof. dr. J. Bavlnck bespreekt moei lijke teksten uit het nieuwe testament: 210021.30: serenade in E gr. t. voor strijkorkest op. 22 van Dvorak; 21.30— 22.00: Metropole-orkest; 22.1522.45; vra gen aan voorbijgangers; 22.4523 00: avondoverdenking; 23.0023.30: nieuwe Nederlandsche muziek; 23.3024.00: NCRV Harmonium Orkest. SCHEEPSBERICHTEN. Backhuysen, Abadan-Port Soedan, 16/12 van Aden; Berkel. 15/12 van Dakar te Grand Bassam; Dordrecht, 16/12 van Baytown naar Antwerpen; Fort Schuyler (Amerlk.) 15/12 van Caripito te Southend; Govert Fllnck, MarseilleDurban. 16/12 van east Londen; Hugo de Groot'. 16/12 van New York te New Orleans- Japara 17/12 om 13 uur te Suez (Java'-R'dam) Johan de Witt, BatataAmsterdam 16/12 van Mombassa; Kellehaven. Las Palmas— Amsterdam, pass. 17/12 Flnlsterre- Kerk- Pieln, BasrahRotterdam, 17/12 van Aden; Leerdam, RotterdamGolf van Mexico; 16/12 te Vera Cruz; Limburg, New Orleans—Batavia, 17/12 te Kaapstad; Luna, 16/12 van New York te Port aii Prince; Nederland, (tanker) 16/12 van R'dam te New York; Prins Willem van Oranje, L7/-12 van Jaffa naar Dublin- Stad Haarlem. 17/12 van Savona te Bona' om voor IJmuiden te laden- Van der Velde, AmsterdamBatavia,' 16/12 te Colombo; Weltevreden, Rotterdam—Java 17/12 om 13 uur van Port Said K.N.S.M.Helder. 16/12 van Alexandrië naar Jaffa; Vulcanus. 16/12 van Port Saidj naar Valencia; Vlnga, 16/12 van Harlingen naar Gibraltar; Gudrun. 16/12 van Napels naar Gunes; Odysseus, 16/12 te Genua: Norse Lady, 18/12 te Rotterdam; Theseus 17/12 van Rotterdam naar Lissabon- Dun-' dee. 17/12 van Amsterdam naar Gibraltar; Iris, 17/12 te Amsterdam; Stuyvesant, 17/12 van Amsterdam naar West Indlë-' Cottica, 17/12 te Trinidad. Holl. Air. Lijn- DubrovuJk, 17/12 te East Londen. Mij. Nederland: Saparoea, 10/12 van Batavia naar Holland; Roepat, 13/12 te Bombay; Noord Brabant. 15/12 van Cebu naar Los Angelos; Salawati, 11/12 te Sin gapore; Jan Steen, 13/12 van Port Tampa; Tabian, 16/12 van Genua; Bolssevaln, 17/12 van Southampton .naar Amsterdam,

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 2