Versnelling der bijzondere rechtspleging Grepen uit het Radio-programma DE BEZORGING Uitslaande brand te Amsterdam BESCHEIDEN „VRIJ NEDERLAND" VERLOREN. Door tot dusverre onbekende oorzaak brak gistermiddag om ongeveer vier urn- brand uit in perceel Keizersgracht 756, vlak by de Utrechtsche straat in Am sterdam, waarin adht kantoren zijn ge vestigd. De brand ontstond op de eer ste etage, waar een kamer van de Bij belkiosk is gevestigd, waarin zich blijk baar niemand bevond. Het personeel van „Vry Nederland", dat haar kantoor heeft op de tweede etage, werd althans niet gewaarschuwd en bemerkte den brand, toen de rook hier doordrong. De brandweer rukte uit met 2 motor wagens, 1 ladderwagen, 1 gereedschaps wagen en een personeel wagen en had het vuur vrij spoedig, nadat de eerste straal water het vuur werd ingespoten, onder bedwang. Toen was echter de eer ste etage, waarop zich aan de achter zijde het kantoor van mr. L. D. Frank, advocaat en procureur, bevindt, reeds geheel uitgebrand, terwijl op de tweede etage aan de achterzijde flinke en de derde geringe schade opliep. Op de tweede verdieping waren o.a. vele ad ministratieve bescheiden van het week blad ,Vrij Nederland" verloren gegaan, waardoor tallooze abonné's hun blad deze week niet tijdig zullen ontvangen. Tegen vijf uur was het gevaar voor uit breiding geheel bezworen. Alle etages van het gebouw liepen flinke water schade op. De conferentie te Den Pasar. HEDENMORGEN OFFICIEEL GEOPEND. Gistermorgen arriveerde dr. Van Mook op een militair vliegveld op Zuid Bali, waar een militaire eerewacht stond aangetreden ter bijwoning van de con ferentie te Den Pasar. Om 12 uur arri veerde het gezelschap te Den Pasar. Dr. Van Mook was vergezeld van mr. K. L. J. Enthoven, buitengewoon adviseur in algemeenen dienst, ThioThiam Tjong adviseur in algemeenen dienst, dr. E. O. baron van Boetzelaar, waarnemend gouvernementssecretaris, C. J. H. R. de Waal, plaatsvervangend algemeen re- geeringscommissaris voor Borneo en de Groote Oost, en mr. K. F. J. Verboe ket, hoofd van den Regeeringsvborlich- tingsdienst. Dr. Van Mook werd o.a. verwelkomd door jhr. C, H. W. de Vil- leneuve, buitengewoon adviseur in al gemeenen dienst, dr. W. Hoven, alge meen regeeringscommissaris voor Bor neo en de Groote Oost, tevens fungee- rend directeur, B. B, de Dewa Agoend (vorst) van Kloengkoeng en de Anak Agoeng (prins) van Karang Asem. Gisteravond had een besloten vergade ring van de regeeringsautoriteiten en de afgevaardigden onder voorzitter schap van dr. Van Mook plaats. He denochtend om 9 uur is de conferentie officieel geopend. INDONESISCHE COMMISSIE NAAR MADOERA. Organisatie der evacuatie. Heden is een Nederlandsch-Indone- sische commissie naar Madoera ver trokken, om den toestand aldaar te onderzoeken en na te gaan, hoe de evacuatie voor de geïnterneerden vol gens de overeenkomst te Cheribon zal georganiseerd kunnen worden. Dr. A. K. Gani is eveneens vertrokken, om de situatie op te nemen; hij is echter geen lid van de commissie. Instemming der Amerikaansche regeering. MET DE ONTWERP- OVEREENKOMST LINGGADJATI. Het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft gister middag de volgende verklaring uit gegeven: „De regeering van de Ver. Staten heeft met voldoening het bericht ont vangen, dat de Nederlandsche regee ring de Commissie-Generaal heeft ge machtigd de ontwerp-overeenkomst te onderteekenen welke door de Nc- dcrlandsche en Indonesische verte- genwoordgiers is besproken en welke op 15 November te Cheribon is ge parafeerd. Het is de hoop van deze regeering, dat de grondslagen van de overeen komst de volken van Nederland en In donesië in staat zullen stellen waardig en met eerbied van beide partijen voor het gemeenschappelijk wel zijn en voor de welvaart en de stabiliteit van Zuid- Oost Azië «amen te werken. Het groote staatsmanschap, door bei de Nederlandsche zoowel als Indo nesische delegaties betoond bij de onderhandelingen over het vergelijk, geven de belofte, dat de overeenkomst zal worden nagekomen met voortduren- Tot Juli j.l. 10.000 zaken behandeld. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp houdende nadere voor zieningen met t strekking tot de bijzon dere rechtspleging. Aan de memorie van toelichting ont- leenen \vy, dat in het tijdvak liggende tusschen de bevrijding en de maand Juli 1946, door de Bijzondere Ge rechtshoven en de Tribunalen bijna 10 000, voor het meerendeel eenvoudi ge, zaken berecht zijn- Wanneer men aanneemt, dat ten minste nog 45 duizend zaken van meer omvangrijken aard tegen gede tineerde en niet-gedetinecrde poli tieke delinquenten moeten worden be handeld, dan dient er derhalve reke ning mede te worden gehouden, dat de berechting, zelfs wanneer zü in een iets sneller tempo dan tot dus verre geschiedt, nog vele jaren in be slag zou nemen. Hierbij komen nog de zaken tegen de Duitschers, die als oorlogsmisdadi gers ter beschikking van Nederland worden gesteld. Het behoeft geen betoog, dat de po litieke zuivering van het Nederlandsche volk alleen dan zinvol is, indien zij plaats vindt-, terwijl de indrukken van de tijdens de bezetting gepleegde mis drijven en misdragingen nog niet door het verloop van den tijd zijn vervaagd Met het moreel verval uit de bezet tingsjaren moet zoo spoedig mogelijk worden afgerekend, opdat een gelouterd volk zonder de lasten van het verleden met zich mede te sleepen alle krachten kan wijden aan den opbouw van zijn toekomst. Het thans ingediende ontwerp van wet tracht een oplossing te geven voor het tweede gedeelte van het vraagstuk der politieke delinquenten: „de versnel ling der bereohting". Het ontwerp bevat in de Cc.rste plaa.ts bepalingen van processueelen aard met betrekking tot den procesgang bij den fjijzonderen Raad van Cassatie en de Bijzondere Gerechtshoven- Daarnaast opent het ontwerp de mo gelijkheid van een zeer vereenvoudigde wijze van afdoening van strafzaken- Hierbij is uitgegaan van de gedachte, dat vele zaken tegen politieke delin quenten zeer weinig gecompliceerd zijn en geen uitvoerige behandeling ter te rechtzitting behoeven om de geïncrimi neerde feiten te doen vaststaan. Vol gens de in het ontwerp neergelegde re geling kan de daarvoor aangewezen raadsheer in dergelijke gevallen by eenvoudige beschikking straf opleggen, na den verdachte en diens raadsman te hebben gehoord. Behalve de processueele bepalingen bevat het ontwerp regelingen van orga- nisatorischen aard. Voorgesteld wordt het aantal raadsheeren per kamer der Bijzondere Gerechtshoven van vijf op drie terug te brengen De gelegenheid wordt geschapen om officieren-fiscaal, substituut-officieren van justitie en substituut-griffiers bij de arrondisse- ments-rechtbanken tot onderscheiden lijk waarnemend advocaat-fiscaal en waarnemend griffier by de Bijzondere' Gerechtshoven te benoemen. Teneinde alle beschikbare middelen aan te wenden, worden thans reeds zaken, die feitelyk door de Bijzondere Gerechtshoven behooren te worden behandeld, naar de tribunalen verwe zen. Hierdoor zal ongetwijfeld een belangrijke ontlasting voor de Bijzon dere Gerechtshoven worden bereikt. Voor deze hoven zullen echter zoovéél zaken ter behandeling overblijven, dat ondanks het op volle kracht werken der tribunalen de voorgestelde voor ziening ter versnelling der afdoening noodzakelijk is- Naast mogelijkheden tot versnelling der afdoening regelt het ontwerp in de derde plaats een aantal onderwerpen, dat voor een goede rechtspleging van gewicht is. Vermeerdering van het aantal aan de tribunalen toe te wijzen zaken maakt het noodzakelijk hun de mogelijkheid te geven tot het opleggen van meer gevarieerde maatregelen dan waarover zij tot heden beschikten. Het ontwerp schept derhalve de mogelijk heid voor de tribunalen om den maat regel van interneering voorwaardelijk op te leggen. De overstelpende massa van gedeti neerden en de buitengewoon moeilijke omstandigheden hebben het noodzake lijk gemaakt, bij het besluit politieke delinquenten 1945 de beslissing omtrent de bewaring geheel in handen van het OM. to leggen. Een goede reohtsbedee- ling brengt echter mede, dat de nood zaak van preventieve hechtenis door den rechter beoordeeld wordt. Hoewel ook thans nog de practische bezwaren niet moeten worden onderschat, wordt Het toch niet langer onmogelijk geacht, een rechterlijke controle, mits in zeer soepelen vorm, in te voeren. Het ont werp regelt derhalve de wijze waarop door de gedetineerden hun invrijheid stelling aan den rechter kan worden verzocht. Daar het ontwerp uitgaat van de ge dachte, dat dubbele berechting door de Bijzondere Gerechtshoven eenerzijds en door de tribunalen anderzijds slechts by hooge uitzondering mag plaats vih- den, was het noodzakelijk ook den ho ven mogelijk te maken om den verdach te ernstig in zijn vermogen te treffen. Ten slotte bevat het ontwerp een aantal verbeteringen in de op de bijzon dere rechtspleging betrekking hebbende wettelijke bepalingen van ondergeschik ten of technischenaard. de zorg voor het welzijn van de betrok ken volken. De regeering der Ver. Staten ziet met de grootste belangstelling de maatre gelen tegemoet, welke zullen worden genomen ten einde de overeenkomst ten uitvoer te liggen: tot de ontwik keling in de richting van politieke stabilisatie en tot den economischen wederopbouw van lndië, welke het resultaat moge zijn van de overeen komst". Naar aanleiding van het bovenstaan de telegram merkt de redactie van ANP op, dat de door het Amerikaansche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken uit gegeven verklaring blijkbaar uitgaat van de meening, dat een definitieve machtiging tot het onderteekenen van de basis-overeenkomst is gegeven. Tot op dit oogenblik is echter, gelijk be kend, de Nederlandsche regeering nog niet verder gegaan dan in de Tweede Kamer haar voornemen kenbaar te ma ken zulk een machtiging aan de Com missie-Generaal te verleenen. BURGEMEESTER VAN BUITENZORG GEARRESTEERD. Onderzoek wordt ingesteld. Aneta meldt uit Batavia, dat volgens republikeinsche bron de republikeinsche burgemeester van Buitenzorg, zyn secre taris en twee assistenten, op last van Nederlandsche militaire autoriteiten ge arresteerd zijn. Een gecombineerde Ne- derlandsch-Indonesische commissie is ter onderzoek naar Buitenzorg vertrok ken. Leden van de commissie zijn van Nederlandsche zijde dr. P. J. Koets en van Indonesische zijde Moehammad Roem. Ook hooge officieren van beide zijden zullen aan het onderzoek en de daarop volgende dicussies deelnemen. Handhaving rantsoeneering gas en electriciteit. BESPARING VAN 20 STRIKT NOODZAKELIJK! Hoewel de staking in de Amerikaan sche kolenmijnen op 7 dezer werd be ëindigd, wordt de kolenpositie van ons land door deze staking nog steeds on gunstig beïnvloed. Hierdoor is een uit val ontstaan van ruim 300.000 ton ko len, waarin ondanks de stijgende Lim- burgsche kolenproductie niet kan wor den voorzien. Het is derhalve noodzakelijk, dat op kolenverbruik van alle bedrijven, w.o. ook gas- en electriciteitsbedrij- ven voorloopig ten minste 20 wordt bespaard. Uiteraard dient dus de gas- en electriciteitsrantsoenee- ring in het geheele land ten streng ste te worden gehandhaafd. Ook de gas- en electrlciteitsdistribu- tiebedryven moeten hun afnemers aan de vastgestelde rantsoenen houden, daar zy ook zelf streng gerantsoeneerd wor den. In het bijzonder moeten de gasdis- tributiebedrijven, welke door de staats mijnen worden voorzien, hun afname van mijngas beperken. Ieder extra ge bruik van dit mijngas gaat nl. ten koste van de door het stikstofblndingsbedrijf der staatsmijnen hieruit gewonnen kunstmest, welke voor ons land onmis baar is. In verband hiermede is be paald. dat op hetzelfde oogenblik, waarop een op de gasleiding van de staatsmijnen aangesloten distributiebe drijf een dagkwantum gas heeft afge nomen, de gaslevering voor dien dag wordt afgesloten. 21 Militairen in arrest. DIEFSTAL VAN K.N.LL.-GOEDEREN. Op verzoek van den auditeur-militair van den Krijgsraad heeft de Haagsche recherche 21 militairen in de rangen van soldaat tot adjudant gearresteerd. Deze militairen worden verdacht van diefstallen óp groote schaal van mili- taiare boven- en onderkleeding van het Kon. Ned. Indisch Leger uit het depót van het K.N.I.L. aan den Zwarten weg te Den Haag. HULDIGING VAN MEJ. JACOBA HINGST. Zondag j.l. heeft mejuffrouw Jacoba Hingst, de 'stichster van de tuinbouw school voor meisjes „Huis te Lande" te Rijswijk, onder groote belangstelling haar 75st-en verjaardag herdacht. Zij is daar bij gehuldigd door den voorzitter van het bestuur, prof. dr. H. J. Lam, die mededeeling deed van het besluit, de door haar in het leven geroepen stich ting voortaan den naam te geven van Jacoba Hingst-stichting ter exploitatie van de tuinbouwschool voor meisjes ,Huis te Lande". Ernstige brand verwoest drukkerij en kannenfabriek. Vuurzee in Wassenaar. Gisteravond omstreeks 7 uur brak een ernstige brand uit in de drukkerij Zandbergen achter de Langstraat en het Plein. In een minimum van tijd stonden de drukkerij en de aangren zende kannenfabriek van Ligtvoet in lichterlaaie. De nabijgelegen huizen aan Langstraat en Plein begonnen ge vaar te loopen en reeds gingen de be woners daarvan in allerijl hun kost baarheden in veiligheid brengen. Dank zij krachtig optreden van de brandweer die met alle beschikbare materieel snel ter plaatse was en water gaf via mo torspuit, stoomspuit en waterleiding, kon echter overslaan van het ziedende vuur, dat tengevolge van den harden wind een ongekende felheid bereikte en vonken tfer in het rond verspreidde, voorkomen worden. Beide brandende perceelen werden échter geheel ver woest. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. Beide zaken waren verze kerd. De omvang van de schade is nog niet te overzien. De koude in Centraal-Europa, De hevige koude, die Centraal-Europ* teistert, nam gisteren iets af, maar ten gevolge van den zwaren sneeuwval, die van de Oeral tot de Alpen gerapporteerd wordt, is een groot deel van het verkeer tot stilstand gebracht. Uit Sofia ver neemt United Press, dat speciale hulp brigades uit de Bulgaarsclie hoofdstad gezonden zijn om ingesneeuwde treinen uit te graven Alle diensten moesten hier voorloopig worden opgeschort wegens de hevige sneeuwstormen. De laagste temperatuur in Midden- Europa werd Zondag in Praag geregi streerd, toen het kwik tot minus 22 gTa- den daalde. Dit was de laagste tempera tuur in deze stad sinds de bittere koude van Januari 1942. Gisteren werd uit ge heel Centraal Europa een lichte stijging van temperatuur gemeld met als laag ste temperatuur in Praag minus 12. De Praagsche „Poolbeerclub", die al aangekondigd had, dat zij haar tradi- tioneelen duik in de Vltava-rivier zou nemen, moest van dit heldhaftige voor nemen afzien, omdat de leden niet bij machte waren een gat in het ijs te hakken. a DE KOUDSTE WINTERS SINDS 1849/I850. (gemeten in utrecht-de bilt.) §2 '6E/o o e=(so 93/ 900 09/\0 is/So '29/30 39/ 40 u- - -15 -20 PELPE M4WPTWSM DECEMBER 3.1 JANUARI =+23 FEBRUARI 3,C TUREN °C °C Senator Vandenberg over de Amerikaansche buitenlandsche politiek. Senator Arthur Vandenberg, de lei der der buitenlandsche politiek der re publikeinen in den Amerikaanschen senaat, heeft verklaard, dat men niet moet meenen dat de zoogenaamde op twee partijen gebaseerde buitenland sche politiek van Amerika nood-zake- lykerwijze overeenstemming in zich sluit van republikeinen en democraten ten aanzien van aangelegehheden als Palestina, de tarieven, de politiek in het Verre Oosten en in Zuid-Ameri- ka: de overeenstemming der beide par tijen betreft slechts de zaken der Ver- eenigde Naties, en de onderhandelingen met betrekking tot de Europeesche vre desverdragen. Hij weigerde op details in te gaan doch legde pv den nadruk op, dat republikeinsche steun voor an dere aspecten van het programma van Byrnes niet zeker is. Vandenberg gaf tevens voor de eer ste maal uiting aan zijn wensch niet verder te fungeeren als 'n adviseur van Byrnes bij vergaderingen van den raad van ministers van Buitenlandsche Za ken en de bijeenkomsten der V. N. Voorts sprak hij de geruchten tegen, volgens welke hij zich candidaat zou laten stellen voor het presidentschap in 1948. Vandenberg besloot: „Ik zal ook ver der alles doen wat in mijn macht ligt om samen te werken by het. handhaven van de Amerikaansche buitenlandsche politiek zooals die is vastgesteld ten aanzien van de vredesverdragen in Europa". DE STAKING IN Dfc HAVEN VAN ANTWERPEN. Volgens de laatste inlichtingen heb ben thans 13.000 dokarbeiders het werk neergelegd in de Antwerpsche haven. De schepen blijven met hun lading lig gen en de reeders hebben de bedreiging geuit ze naar Rotterdam te zenden. Drie ladingen fruit loopen reeds gevaar door de vorst te worden aangetast. STASSEN CANDIDAAT VOOR HET AMERIKAANSCHE PRESIDENTSCHAP De voormalige gouverneur van Min nesota. Harold Stassen, de voornaam ste vertegenwoordiger van de progres sieve vleugel van de republikeinsche partij, verklaarde te Washington, dat hy zich candidaat stelt voor de presidents verkiezingen, die in 1948 zullen worden gehouden. Blum krijgt motie van vertrouwen. MET GROOTE MEERDERHEID. In de Fransche Nationale Vergade ring heeft Leon Blum zijn regeering voorgesteld. Hij zeide, dat zijn „een- partij" regeering geen ander doel had beoogd dan hulp te bieden op een oogen blik. dat een moeilijke situatie gevaar lijk dreigde te worden. Als uitvloeisel van de grondwet, zoo ging Blum verder, zal de levensduur van dit kabinet be perkt zijn. Het programma ervan behelst: een eifïde te maken aan de algemeene on gerustheid, een sluitende begrooting voor het jaar 1947 te krygen. een aantal noodzakelijke wetten voor het einde van het jaar in stemming te brengen en het vertrouwen te herstellen. Blum betoog de, dat er offers gebracht moeten wor den. De regeering zou trachten die voor raden te verkrijgen, waar 't land recht op heeft, in 't bijzonder kolen. De Duit- sche oorlogsindustrie, speciaal die van Rhur en Rijnland, mag niet herrijzen. De onderhandelingen inzake economi sche eenheid van Saar-gebied en Frank rijk worden voortgezet. De nieuwe Fransche regeering zal bo vendien streven naar verhooging van de productie, normale verspreiding van de goederen voor dagelijksch gebruik, stabilisatie der prijzen. monetaire sta biliteit, herziening der belastingen, waar bij de bezitters meer, de gesalarieerden minder zullen hebben te betalen, her vorming van het arbeidsproces. Een motie van vertrouwen werd met 58016 stemmen aangenomen. Alleen uiterst rechts stemde tegen. Byrnes over de vredesverdragen Byrnes, de Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken, heeft op een persconferentie te Washington ver klaard, dat hij de vreugde en het op timisme van den Sovjetrussischen mi nister van Buitenlandsch Zaken Molotof en zyn Engelschen ambtgenoot Bevin over de resultaten van de jongste be sprekingen van de groote vier en de V.N. en de vooruitzichten, die deze bie den voor succesvolle onderhandelingen in de toekomst, volledig deelt. Byrnes legde er den nadruk op, dat het na de besprekingen over de vredesverdragen met de vijf assatellieten bereikte resul taat tot voorbeeld kan dienen voor an dere verdragen en nog grooter succes mogelijk maakt. Hij legde er in het bij zonder den nadruk op, dat de economi sche clausules den plaatsvervangenden FEUILLETON DE ZWARTE VOS door C. B. BOOTH. 57) „Gewond", zei Bakerville. „Ik zou willen voorstellen, dat u alle drie weer naar uw kamer terugkeert?" „Gewond? Midden in den nacht?", vroeg Polly, „hoe kwam dat zoo?" „Hij is met de auto van den weg om laag gestort", antwoordde J. B. „Goeie genade! Wat deed hij midden in den nacht met de auto te rijden?" Buiten klonk het ronken van een mo tor en het knerpen van grint onder wa genwielen. „Dat is de wagen van den sheriff", zei Tommy, „die kan ik blindelings her kennen! Al was het op de Vijfde Ave nue". „Ja, ik heb tegen den tokter gezegd, dat- hij den sheriff zoo mogelijk mee moest brengen. Laat hen even binnen, Tom my". Tommy deed open en beide mannen kwamen gejaagd naar binnen. „Wat is er nou weer?" bromde Ed wards. „Het geval is opgelost, sheriffvol komen onverwachts", antwoordde J. B. „Hm!" bromde de sheriff, „dat is al lang het geval, maar Jij bent te. stom om het te erkennen". De dokter zei niets, maar begon den gewonde 'dadelijk te onderzoeken. Al spoedig schudde hij langzaam het hoofd. „Ik kan niets meer voor hem doen. Zijn borstkast is ingedrukt. Hy zal het niet lang meer maken". Maar dokter, probeer hem in vredes naam toch nog een oogenblik tot be wustzijn te brengen", smeekte Baker ville „Al kan hij alleen maar zeggen, dat hij de dader is van die twee moor den. Dat kan een onschuldige redden'. „Ikik geloof het niet!" kreunde mevrouw Eastman, die met de twee an deren in de gang was blijven staan. Natuurlijkniet!" gromde Edwards. „Daarmee moeten ze bij mij niet aan komen. Als hij doodgaat, zullen ze hem de schuld geven. Daar komt niets van!" De dokter had den gewonde intus- schen een injectie gegeven. Zê werkte snel en Paul sloeg na enkele seconden de oogen op en kreunde van pijn. Maar zijn geest scheen helder te zyn. „Beter., dat ik.. zoo., wegga", kreunde hij. „Ik kon., bocht niet., ha len. Hoe lang., heb ik., nog te leven?" „Niet lang meer, Grimshaw", ant woordde McAllister. „Als je iets te be kennen hebt. doe het dan in het kort. Heb Jij die.." „Ik heb., het gedaan", kreunde Paul, „allebei vermoord.. Geef me., whisky". Tommy zocht een flesch op en de dokter hielp den gewonde drinken. „Ik wistdat allesverloren was.... toen hij door.... die brand kastin huis kwamIk moet kort zijnDen. avond te vorenhad oom John meer uit gesmeten zonder een cent.. Misschien had ik.. het goed.... kunnen makenmaar die verloving met Polly. Ik moest opschietenwist dat Jaggers pistool hadna ontbijt weggehaald. Jaggers beneden naar Pocket Cove gegaanom eind aan te maken Zag Padden uitboothuisje komen.. In geen week kunt udie tunnel vinden, als u. niet weet.... waar te zoeken. Onder het zand.. over de planken Zijn' stem raakte uitgeput en Baker ville kwam hem te hulp. „Misschien kan ik je helpen, Grim shaw", zei hij rustig. „Je bent dien tun- nel in gegaan en uitgekomen door den schoorsteen in de brandkast en zoo in de blibliotheek". „Jafluisterde Paul zwakjes. „Ik had toen.. geen moordplannen. Ik gingdoor de bibliotheek naar de kamer van oom Johnom hem te vertellenvan die gangHij haal-, de juist.die cliché's uit de lade en stak den sleutel weer in zijn zak. Hij zag me. Was uit z'd humeur.... na ruzie met BobWist ik niet. Vloekte me uit. Toen werd ikwoedend. En dachtals ik hem doodschiet verdenkt iedereen diendrievingeri- genmanIk haatte hemhad hem alleen verdragenomdat ik hoopteerfgenaamSchoot hem neerpakte cliché'sLiet pistool vallen.. Hoorde Polly op trap schreeu wenMoest pistool laten liggen rende gang overtoensloeg die deur dicht. Was net in de brandkast, toen Bob binnenkwam. Knelde de vinger tusschen die deurIn den tunnel lagde schop, waarmee Pad den gegraven hadHij zuchtte en fluisterde verwarde woorden van be rouw. „Zoo, dus daarvoor had hij die schop noodig", zeide Tommy zachtjes tegen Bakerville, „hij moest den tunnel wat uitgraven", „Ssst!" Hadden kwam terugjammer ge noeg. Zag de cliché's, viel me aan met eenrevolverIk had niets tegen hemdie revolver ligt er pog.. Ik verweerde memet de schop Sloeg zijn schedel in „Waarom heb je het lijk naar de baai gebracht? Waarom het niet in den tun nel laten liggen?" „Bang, dart; iemandanders tunnel zou ontdekken", zei Paul met steeds zwakkere stem. „Dan zouden ze drievingerigenman niet kunnen verdenken. Boot vlakbijZand over den uitgangRoeide een klein eind jeanker aan zijn voet .Maar die cliché's?" vroege Bakerville dringend, „wat heb je daarmee ge daan?" „Diedie wareno jadie heb ik in de „Toe dan, Grimshaw, waar heb je die -•liché's gelaten?" .,Inde boot „En die boot? Vlug dan toch, wat is er* met die boot gebeurd?" Er volgde een lange stilte en de ge- i wonde staarde wezenloos naar de zolde ring. Bakerville had de hoop reeds op gegeven, toen Paul nauwelijks hoorbaar fluisterde: „Meegedrevenmet ge tijOmgeslagenhalve myl van het strandalles op bodem der zee. Ik dacht., veili gte zijn. Wiest niet dat Bob's vingers op dat pistool afgedrukt warendat voorletters van Jag gersHy werd onverstaanbaar, sloot de oogen, lag stil Sheriff Edwards was te verbaasd om een woord te kunnen zeggen, maar be sefte toch wel, dat dit een bekentenis van den waren schuldige was. en kon zich niet langer op den achtergrond houden. Hy stak zijn hand in zijn zak en rammelde met zyn handboeien. „Paul Grimshaw", begon hy op bar- sche toon, „ik arresteer je wegens Dokter McAllister schudde het hoofd en hief afwerend de hand omhoog. „Niet noodig. sheriff", zei hij zachtjes. „De man is stervende". Doch Paul Grimshaw was reeds dood. Er viel een sombere stilte over de groo te, droefgeestige kamer. De klok op den schoorsteenmantel sloeg drie uur. Vera Kmgslake schreide bitter; mevrouw Eastman zat als een gebroken vrouw op de bovenste traptrede. „Breng me wegBreng me uit dit griezelige huis weg!" steunde ze. Drie dooden in twee dagen! Mijn zenu wen!"...- - Polly deed haar best om door haar tranen heen te glimlachen. „Kom moeder, alles is nu immers in orde" troostte zij haar. De dokter wendde zich tot den sheriff. „Edwards", zei hij, „de zaak is opgelost en er valt nog slechts één ding te doen, en dat is. naar Shoreham te gaan en een onschuldige man in vrijheid te stel len. Hoe eerder hoe beter. Hij heeft er recht op!" „Ik ga mee!" riep Polly. „Maar Polly!" kermde haar moeder, „zoo midden in den nacht?" „Ik ga mee. Ik wil de eerste zijn, die het hem vertelt!" McAllister bood Bakerville de hand. Ik zou u graag voor uw hulp bedanken", zei hij. „Als u er niet geweest......" „Neen, dokter", viel J. B. hem hoofd schuddend in de rede. „De eer, deze zaak tot oplossing te hebben gebracht, komt in werkelijkheid toe aan meneer Reynard enTommy Oliver. Zonder Reynard zouden we dien geheimen tun nel nooit ontdekt hebben en zonder Tommy, die zoo dapper de wacht gé- houden heeft, hadden we Reynard nooit gesnapt". Hij wendde zich tot den Zwarten Vos. „Zeg Reynard, ik geloof dat jij net zoo blij bent als wij. Als je die cliché's in handen gekregen had, dan „Het waren de beste, die ik ooit ge maakt heb", zuchtte Reynard. „Ik had ze, vijftien jaar geleden» net af, toen ministers van Buitenlandsche Zaken aanzienlijk kunnen helpen bij hun be sprekingen over het verdrag met Oos tenrijk, waarvan hij de vooruitzichten „bijzonder goed" noemde. Hoe eerder de groote vier een vredesverdrag met Oos tenrijk hebben opgesteld, aldus Byrnes, des te spoediger kunnen de troepen van alle landen uit Oostenrijk worden te ruggetrokken. FURTWANGLER GEZUIVERD. Het uit acht personen bestaande dena- ziflcatiehof te Berlijn heeft gisteren den bekenden Dultschen orkestleider dr. Wil helm Furtwangler „zuiver" verklaard, zulks na urenlange besprekingen. Mevrouw Edlth Birsch, de secretaresse van Furtwangler, vertelde, dat de dirigent het plan heeft naar zijn gezin ln Zwitser land terug te keeren, totdat de uitspraak van het Dultsche Hof formeel gesanctlon- neerd is door de geallieerde „Kommandan- tura", die namens de vier mogendheden het gezag ln Beriyn uitoefent. Furtwangler zal geen concerten geven, totdat hij zoo wel door de geallieerden als de Duitschers volledig gerehabiliteerd is. VOOR DONDERDAG 19 DECEMBER. Hilversum I (301 M.) AVRO 9.16 9.30: morgenwijding o. 1. v. ds. C. J. Mei link; 9.4510.30- arbeidsvitaminen; 11.00 11.45: ensemble Jetty Cantor* 12.00 12.30: Alex van Amerongen, plano; 12.35 13.00: Me tropole-ork es t13.1513.50: Renova Septet: 16.1517,00; actueel film programma; 17.3018.00: Skymasters; 20.1521.15: Radio Philharm. Orkest; 21.1522.05: hoorspel „Jan Starter en zijn wijf"; 22.0522.45: Romancers; 22.45 23.00: Hans Martin over het Nederlandsche luchtverkeer: 23.1523.30: Charles Trenet en Lys Gauty; 23 3023.45: „Hoogste tijd. heeren"; 23.4524 00: dansmuziek door Benny Goodman. Hilversum II (416 M.) KRO 8.15 9.00 en 9.059.30: opgewekte muziek; NCRV 10.1510.45: morgendienst o. 1. v. ds. j. Koele; KRO 11.0011.45: radiozie kenbezoek: 12.3012.55: orkest zonder naam: 13 1513.46: Vaudeville-orkest; NCRV 1400—14.40: Postillons: 15.00 16.00- Omroepkamerorkest; 16.4517.30: Rotterdamsoh Strijkkwartet; 17.5018 00- Rijk Overzee; 19.40—20.00- „De vaaTt der volken" door dr. L. W. G, Schol ten; 20.0521.35: Adventsdienst ln de Bergslngelkerk te Rotterdam; 21.36 22.00: „Utrecht Jubilate" door de H&n- delvereeniglng te Bussum; 22.3022.45: gramofoonmuziek; 23.0024.00j avond concert. „Ik zou zoo zeggen, dat dit een goede les voor je geweest is", zei Bakerville. „Je ziet er uit, hoe weinig de misdaad oplevert. Je bent, dunkt me vrij om te gaan. waarheen je wilt. Gezien de ons verleende hulp, is er geen reden, je vast te houden". De Zwarte Vos keek de kamer rond. „Het is erg laat", zei hij schor. „En ik ben oud en erg vermoeid. Misschien zal niemand er iets tegen hebben, dat ik nog één nacht in dit oude huis door brengin het huis, dat ééns het mij ne was". De Zwarte Vos bracht in dat huis niet één maar vele nachten door. Het ,3oe- venhuis" werd geërfd door een verren neef van Strawn, die er geen belang in stelde. En koopers waren er niet voor te vinden. Philip Reynard mocht er als huisbewaarder in blijven wonen. Voor zyn gevoel echter was hy weer de eigenaar; het grootste deel van zyn tyd bracht hy door in den leunstoel voor het raam der bibliotheek. Daar zat hij uren en uren. Alleen en toch niet een zaam. Want hy was omringd door hon derden vrienden... zyn geliefde boeken. Wy verzoeken onzen abonné's, die niet over de wyze van bezorging van ons blad tevreden zijn, ons daar vooral onverwijld van in kennis te stellen, opdat de fouten zoo spoedig mogelijk worden hersteld. Men be wijst er ons en zichzelf een dienst mede. SCHEEPSBERICHTEN. Backhuysen, 15/12 van Abadan te Aden; Castor, 14/12 van Maracaibo te Port au Prince; Celebes, AmsterdamBatavia, pas seerde 15/12 Gibraltar; Ceronla, 13/12 van Balik Papan te Singapore; Clavella, 13/12 van Abadan naar Karachi; Delft, 12/12 van Amsterdam te Curasao; Dldo, 13/12 van Barranqullla naar Cristobal; Ena, 14/12 van Cura?ao te Kingston (Jamaica); Ga- nymedes, 13/12 van Santos naar Arlca; Hellcina, 13/12 van Curasao naar Lands End v.o.; Ino, 12/12 van Curasao te La Gualra; Jobshaven, 15/12 van Dakar naar Amsterdam; Lekha\en. 16/12 van Rio Grande do Sul te Montevideo; Noordam, 16/12 van Rotterdam te New York; Noord- wijk, vertrekt 18/12 van Plymouth naar Amsterdam; Notos, 13/12 van Aruba te Curasao; Pleter de Hoogh, van Valencia naar Rotterdam, 15/12 van Gibraltar; Po- lydorus. New OrleansNed Oost lndië, 15/12 te New York; Sommelsdljk, 15/12 van New York te Batavia; Stagen, 13/12 van Singapore naar Batavia; Tabinta, 16/12 van Brisbane naar Londen; Tlba, 16/12 van Montevideo te Antwerpen; Ti tus, 13/12 van Maracaibo te La Guaira; Zonnewljk, RotterdamBrisbane, 15/12 te Sydney. K.N.S.M.: Grana, 13/12 van Gibraltar naar Amsterdam; Hercules, 15/12 van Gi braltar naar Antwerpen; Orpheus, 16/12 van Valencia naar Rotterdam; Roelf, 15/12 van Oporto naar Antwerpen; Rosemarie, 17/12 te Amsterdam. Mij. Nederland: Saparoea, 10/12 van Ba tavia naar Amsterdam. Roepat, 13/12 te Bombay; Boissevain, 16/12 te Southamp ton; Noord Brabant, 15/12 van Cebu naar Los Angelos. Kon. Holl. Lloyd: Salland, (uitreis)' 14/12 te Buenos Aires; Oosterbeek (thuis reis), 16/12 van Montevideo.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 2