Voor- en tegenstanders aan het woord Spannend Linggadjati debat: Frankrijk worstelt nog met de zuivering Nog steeds heerscht de geest van Petain DE BEZORGING Laatste Berichten Officieele publicatie R.K. fractie niet eensgezind achter ontwerp. In vervolge verklaarde prof. Romme tenslotte Linggadjati te verwerpen in de gang bare opvatting van een groot deel der pubbeke opvatting. In den enkelen zin der 17 punten kan hij de overeenkomst niet aanvaarden. De heer Bruins Slot (AR) betoogd, dat net beleic het geheel van de stukken met de stukken moet overtuigen, niet zoozeer van de juistheid van de conceptie maar van de innerlijke kracht de in nerlijke geslotenheid en gaafheid van het geheel. Een toelichting van één der partijen kan z.i. niet bindend zijn. die moet van beide partijen komen. Wat. de regeering van het bindend zyn zegt. kan niet waar zyn. Als de overeenkomst niet geheel be vat wat men wil overeenkomen, dan moet de regeering haar niet onderteeke nen. De Memorie van toelichting en regee- ringsverklaring hebben naar sprekers in zicht geen rechtsgeldigheid. Hij ls van meening dat de drie stukken niet over tuigen. van de innerlijke kracht, de in nerlijke geslotenheid en de innerlijke gaafheid van het geheel. De C.G.. het gezag der Republiek op geheel Java. Sumatra en Madoera er kennende, heeft meer gedaan dan een realiteit erkend, n.l. een juridische pre tentie. Op Sumatra bijv. heeft de Repu bliek met het gezag, daar heerscht de anarchie. De juridische formatie, die men heeft gemaakt ,is zelfmoord. Voorts gaf spr. te kennen, dat de be moeienis van de Unie geen overheids bemoeienis is. Er is geen sprake van de vorming van één staat, maar van twee staten, die samenwerken. Was er werke lijk sprake van 'n staat, dan zou men moe ten weten wie de overheid is, hoe ze ge vormd wordt, wat haar bevoegdheden zijn. In de overeenkomst is goed vastgelegd, dat het oude Koninkrijk verdwijnt en de Republiek krijgt erkenning van haar gezag over drie eilanden, maar van de Unie verder niets. Het statuut van de Unie handelt alleen over de samenstel lende deelen. Alleen wordt gezegd, dat de Unie geen overheid heeft. Nu wordt in de Memorie gesproken over het oppergezag der Kroon, maar in de ontwerp-overeenkomst staat er geen woord over. De overeenkomst ontbindt z.i. het Ko ninkrijk. zonder dat het omgezet wordt in een federatief staatsverband. Het huis van Linggadjati. tegen zich zelf verdeeld, is naar sprekers overtui ging niet aanvaardbaaar. De heer Vonk (P. v. d. V.) was van oordeel, dat de ambtenaren van de C.G. zoodanig over de grens van het delict hebben heen gewerkt, dat er gegrond vermoeden van strafbaarheid bestaat. De C.-G. heeft onderhandelingen ge voerd. waardoor de staatkundige ver houdingen zoodanig worden, dat Ned.- Indië-buiten het Koninkrijk wordt ge plaatst. De commissie is z.i. buiten haar bevoegdheden gegaan. In den breede betoogde spr. nader de strafbaarheid van de vier ambtenaren, die de C.-G. vormen. Voor de erkenning der Republiek Is grondwetswijziging noodlg. Hfj verklaarde zich tegen de ontwerp-overeenkomst. Z.i. wordt door het voorstel-"Welter de zaak in de juiste banen teruggebracht, in den geest van getrouwheid aan den eed op de grond wet. De heer Meyerink (A.R.) verklaarde, dat de project-overeenkomst niet aan vaard kan worden als grondslag voor de nieuwe organisatie binnen het Koninkrijk. Spr. betoogde, dat de C--G. eensdeels haar opdracht heeft over schreden en haar anderzijds te eng heeft opgevat; daartoe gaf de regeering aan leiding door haar instructie. De C.-G. heeft verzuimd andere groe peeringen te hooren dan die, welke ach ter de Republiek staan. Door deze over eenkomst worden de volkeren van In donesië in een staatsstructuur geduwd zonder gehoord te zijn. Spr. bepleitte de wenschelijkheid van een positief tegemoettreden der Indo nesische volkeren, om door het wegne men van remmende bindingen de voor waarden te scheppen voor een nieuw bestaan op hooger niveau- Na er op gewezen te hebben, dat de luitenant-gouverneur-generaal gespro ken heeft van een sprong in het duister, en een ander hooggeplaatst Indisch ambtenaar van een gok, verklaarde spr., dat hij gaarne wil medewerken aan een nieuwe rechtsorde, maar niet zooals men dat thans wil. De heer Logemann (P- v. d. A.) ver klaarde dat velen zl. nog vertoeven in een schijnwereld. Ook in deze zaal zijn er die denken, dat wij alleen en afdoen de de gebeurtenissen haar gang kon den voorschrijven. De basis-overeenkomst zoude spr. wil len noemen een acte van pacificatie. Spr. betoogde, dat er een crisis in de fundamenten van het gezag is, hetgeen men kan concludeeren uit den eisch van 100 Merdeka. Moreel en practisch is het aanwenden van geweld uitgesloten. Hier is aldus merkte spr. o.a. op. alleen sprake van een erkenning.dat de Repu bliek de facto het bewind voert over een deel van Indonesië binnen het oude ju ridische kader. Spr. bezag verder o.a. de positie van het Koningshuis. Voor ons is deze an ders dan voor de Indonesische volkeren, voor wie de Kroon als een vreemd, zui ver Nederlandsch element aandoet. In de Republiek richtte de oppositie tegen het accoord zich vooral tegen den Ne- derlandschen koning als hoofd der Unie. Vervolgens ging spr. na. welke functie het accoord te vervullen heeft. Deze ba sis-overeenkomst ls geen constitutie, maar veeleer te beschouwen als een be- ginselprograrp. De internationale belangstelling is een gevaar. Daarom is een accoord, dat vre de bedoelt wel geëigend al te hinderlijke belangstelling weg te houden. Er zijn ook bezwaren geopperd tegen den partner, waarmede het accoord is gesloten; het democratisch karakter der Republiek werd ontkend. Deze opvatting bestreed spr. Beter in de feiten gegrond is het ver wijt dat de republiek het gezag niet in de hand heeft. Maar wij geven ons niet over aan een machtelooze regeering. Ge zamenlijk zullen we verantwoordelijk heid gaan dragen voor het bezweren der bandeloosheid. Spr. concludeerde, dat de Unie een reëele Unie is met zeer wezenlijke taak, niet minder dan de taak, die aan de unitarische Unie is toegedacht. Noodzakelijk is dat Nederland er krachtig toe medewerkt om voor Indi sche Nederlanders op Nieuw Guinea een toekomst te openen, maar dat moet niet in koloniale verhouding zijn. Niets in het accoord belet Nederland zijn taak in Indonesië te blijven vervullen. De da tum 1 Januari 1949 is een richt-datum. geenszins een fatale datum. Sprekers' fractie stelt spoedige onder- teekening der ontwerp-overeenkomst op prijs. DE AVONDVERGADERING. In de avondvergadering verklaarde de heer Ruys de Beerenbrouck (KVP) het te betreuren, dat hij een afwijkende meening moetdoen hooren. Het vraag stuk Soekarno speelde bij spr. niet de rol. die hü bij velen verwacht. Borms, Masarijk en Soekarno staan bij hem op één lijn. Spr. verklaarde de ontwerp overeenkomst zeer beslist te moeten verwerpen. Het is volgens spr. diep te betreuren, dat de C.-G. de bereidverklaring van een erkenning binnen het Koninkrijk heeft laten schieten. De C.-G. is op flagrante wijze in gebreke gebleven De minister en de C.-G. deelen naar sprekers inzicht de verantwoordelijk heid. Als zeer te betreuren resultaat doet de statenbond zijn intrede en dan pro beert men de zaak weer te redden door de Kroon te plaatsen boven de Unie. De vraag waarop het aankomt is. of de procedure en het'bereikte resultaat juist zijn en die vraag moet ontken nend worden beantwoord. De commissie heeft zich laten lelden door de gedachte dat haar taak was op korten termijn met een bepaalde con structie te komen. Als men die gewild had, zou men geen C.-G. hebben be hoeven uit te zenden. Spr. betoogde dat de commissie niet uitsluitend met een groep had mogen praten en contracteeren, al kan hij zich voorstellen, dat dit gebeurd is. omdat deze groep de grootste macht bezit omdat ze over Japansche wapens be schikt. Welk percentage van het volk staat achter de groep, waarmede ge sproken werd? vroeg spr. Naief achtte spr. de bepalingen dat langs democratischen weg de bevol kingsgroepen van hun gevoelens zullen kunnen doen blijken. De commissie ln haar huidige samen stelling heeft politieke sprekers ver trouwen niet. De regeling, welke men voor de Kroon heeft uitgedacht, had evenmin zijn in stemming. H.M. de Koningin krijgt een achtste van het oorspronkelijke aantal harer onderdanen onder zich en over twee souvereine staten zou Zij het op pergezag uitoefenen. Daar het uiteen vallen van ons imperium catastrophaal zou zijn, wenscht spr, vast te houden aan de Rijksgedachte. De geestelijke belangen zijn voorts naar zijn inzicht niet voldoende veilig gesteld. Spr. is van oordeel, dat van een cor diale. eensgezinde uitvoering van het accoord weinig sprake zal zijn. Spr. vroeg behoud van het aan de omstandigheden van het huidige tijds gewricht aangepaste Koninkrijk. De heer Tilanus (C.H.) betoogde, dat de ontwerpovereenkomst tal van vra gen openlaat. Het is een ding, dat van alle kanten rammelt. Wat moet de Kamer met dit stuk doen? Het kan niet in stemming gebracht worden, tenzij de regeering het verlangt. Het ls een stuk, dat aan de Koningin ook niet ter teekening zal worden aangeboden. Is de, Raad van State er over gehoord? Daar is toch zeker reden voor. Kunnen de heeren met wie in Indië gesproken is. geheel autoritair optre den. zonder de volkeren in Indië te hooren? Ons volk loopt niet gauw warm. maar nu is het warm geloopen, zooals zich dat in de geschiedenis een paar maal heeft voorgedaan. Er is hoogspanning: het volk voelt, dat er een botsing van beginselen plaats vindt. Het volk ziet dit zeer juist. Naar sprekers inzicht zijn de leden der commissie den verkeerden weg Ingegaan. Is er sympathie bij de volkeren, die Java, Madoera en Sumatra bewonen, voor de Republiek; spr. twijfelt daaraan. Onze mannen worden beschoten en ze mogen niet schieten. De wapenstil stand is eenzijdig. Is dat nu toelaatbaar? Hier wordt met het leven onzer menschen gespeeld. Hier wordt het gezag van Nederland geschaad. Daartegen protesteert spr. Spr. is het niet eens met de erken ning der regeering van de Republiek; het zal uitloopen op anarchie, roof. zee roof en terrori.satie der bevolking Met de regeering verwerpt spr de ko loniale gedachte; hij heeft open oog voor nationale wenschen en gevoelens en plaatst zich op de basis der Konink- lyke rede. maar déze constructie gaat hem te ver. Naar zijn opvatting 'kan de overeenkomst niet worden aanvaard. De heer Stokvis (C.P.N.) betoogde, dat wil men vrijheid ln den Archipel, het noodig is, dat men komt tot een er kenning de facto en de jure niet alleen van de regeering maar van de Republiek zelf. De heer van Walsum (P. v. d- A.) gaf te kennen, dat de verdeeldheid in het Protestantsch-Chrlstelljke kamp een feit is. De A.R. en C.H. blijven in gebreke duidelijk te maken waarom afwyzing van de overeenkomst typisch Christe lijk is. Spr. verwees naar het adres- Cremer en zeide gemachtigd te zijn. te verklaren dat de huidige zendingscon sul het een ramp zou achten als het ontwerp niet werd aanvaard. Overigens herinnerde hij er o a. aan, dat de Ned. Herv. Kerk op 9 Maart j.l- zich rechtstreeks heeft uitgesproken voor de verhouding tot Indonesië. Af wijzing van de overeenkomst zal z.i. voor langer tijd de duur voor de zen ding sluiten. Spr. verklaarde tenslotte te weten, dat zij, die met stelligheid weten, dat de basis-overeenkomst ln strijd is met Gods plan, zich vergissen. De heer Palar (P. v. d. A.) verklaar de niet te begrijpen de beschuldiging, dat de C.-G. buiten haar boekje zou zijn gegaan. Spr. aanvaardt het accoord bij wijze van spreken met gesloten oogen. Hij achtte het 't beste wat bereik baar is en staat achter het Linggadjati- accoord, door dik en dun. De Internatl- onaliteit is opgelucht; door Linggadjati haar instemming is verzekerd. De stroo mingen. die achter de Republiek staan zijn grooter dan men aanvankelijk meende. Linggadjati wijst den weg, die voor belde partijen goed te bewandelen ls. Er zijn maar twee mogelijkheden, ai dus spr., oorlog met alle ellende vooi beide partijen of het brengen van de zaak voor de Uno. Het accoord kan hier de oplossing brengen De voorzitter verdaagde hierop de zitting tot vanmiddag 1 uur. ZITTING VAN HEDENMIDDAG. Nadat hedenmiddag een paar wetsont werpen van eenvoudigen aard waren aan genomen. heeft de Tweede Kamer de be raadslaging van de door de regeering af gelegde verklaring Inzake de ontwerp overeenkomst van Linggadjati voortgezet. De leider der A.R. fractie de heer Schouten (A.R.) merkte op, dat de Ka mer geen besluit ter zake Jcan nemen. De vraag ls of de regeering gerechtigd ls een besluit te nemen Wat wenscht de regee ring van de Kamer? Wenscht zi| een uit spraak en zoo Ja, wnSrover? Vraagt zij ln feite dat de Kamer zich zal uitspreken over den inhoud en dat terwijl de Kamer geen uitspraak mag geven. Welk karak ter heeft de concept-overeenkomst? De Commissie heeft in haar toelichting uit voerig uiteengezet, hoe het karakter ls te zien. Z11 ls geen staatsrechtelijk stuk. zil ls geen constitutie, maar een beginselpro gram zij ls een politiek document De overeenkomst beweegt zich op het terrein der algemeene staatsleer. De C.G ls er niet in geslaagd duldelilk te maken dat de overeenkomst uitslui tend een politiek document ls. Zijn de notulen eehelm en zoo Ja. waarom? Waarom zijn ze niet gepubli ceerd? Waarom zijn ze althans niet over gelegd? Nog vele andere vragen stelde spr. ovrr de notulen. Die vragen achtte hij van veel belang voor het beoordeelen der overeenkomst De vraag ls ln hoeverre de Republiek gezag uitoefent op Sumatra. Maar hoe dit zij. de C.G. blijft gebonden aan haar In structie. De afspraak moest zich bewegen bin nen de grens van het Koninkrijk Er ls geen debat noodlg over de vraag of de commissie zich daaraan gehouden heeft. De C G. is niet gebleven binnen de gren zen. gesteld door wet en instructie. Dit acht spr. een zeer ernstig feit. De Com missie moest zich houden aan de in structie De regeering heeft zich niet aan de wet gehouden; zij erkent dat zelf door te verklaren, dat de Commissie bulten de- grenzen van haar Instructie ls getreden. Dit ls een hoogst ernstig feit Het schijnt, dat de regeering gebogen heeft voor den op haar ultgeoefenden drang, doordat de Lt. Gouverneur-Gene raal met ontslag dreigde Voor die pres sie had de regeering niet uit den weg mogen gaan. Zil heeft-het gezag te hand haven en Ls daarbij gebonden door de wet Dan had zij een wetswijziging aan hangig moeten maken. Men verkeert naar sprekers oordeel nog steeds ln den mist. Het onderscheid, dat de heer Romme heeft gemaakt, lllkt spr. niet Juist. Hij had moeten spreken van een Linggadjati lj een Linggadjati 2 en dan had de heer Romme moeten verklaren dat hil wilde streven naar een Linggadjati 3. Spr. geeft te kennen, dat de overeenkomst voor hem niet acceptabel ls. Aanvulling of verdere verduidelijking der interpretatie zal haar ook niet acceptabel maken. STANDAARDISATIE VAN AMERIKAANSCHE EN ENGEL8CIIE WAPENEN. De commentator Cummlngs heeft ln de „News Chronicle" het plan tot standaar disatie van Amerlkaansche en Engelsche wapenen besproken. Hij deelt mee. dat een hooge Amerlkaansche functionaris aan den New Yorkschen correspondent van de „News Chronicle" heeft verklaard, dat Engeland ln geval van oorlog op ver zoek atoomwapens van de V. S. zal krll- Engeland en de V S. gaan er bij de be spreking van het plan tot standaardisatie van uit, dat zij nooit met elkaar oorlog zullen voeren. Zuiver rechtskundig gezien hebben zij geen politiek militaire allian tie aangegaan, maar ln feite komt het hier wel op neer, aldus verklaarde een Ame- rlkaansch diplomaat aan Cummlngs. Volgens Cummlngs ls de standaardisatie van wapenen heel normaal en zou deze in de organisatie der V.N. voor alle landen moeten worden l-ngevoerd. Wij verzoeken onzen abonné's, die niet over de wijze van bezorging van ons blad tevreden zijn, ons daar vooral onverwijld van in kennis te stellen, opdat de fouten zoo spoedig mogelijk worden hersteld. Men be wijst er ons en zichzelf een dienst mede. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Willem Francois Johannes, zn. van A. H. Wtrtz en N. A. Hannaart; Elizabeth Johanna, dr. van J. Rusman en E. J. Oostveen; Alfred Wilhelmus Jacobus, zn. van W. Freéke en A. C. Overvllet; Corne lls Jan. zn. van J. J. Tlmmers en A. van Hensbergen; Justus Johannes, zn. van J. J. Faas en M C Bonte; Wllhelmlna Irene, dr. van A. J. Paling en M. Uittenbogaard; Johanna, dr. van M. van der Kolk en J. Tljsterman; Johanna Sofia Jacoba, dr. van J. van Waard en S. van Tongeren. Gerard, zn. van G. Robiln en W. A. Hofstede; Dirk zn. van G. van Bekkum en D. van Tussenbroek; Cella Johanna, dr. van M Moerland en W. "van Wijn gaarden; Emaly Maria Therêse. dr. van W. L. Steenbakkers en A. H. Goljaars: Johanna Ida Petronella Maria, dr van P. A. Vloen en M. C. Opdam; Jacobus Hen drik Maria, zn. van J Mulder en M A. Lamboo: Leonordus Antonlus Petrus, zn. van P. Hulser en J. M. van Zoelen. Louise Yvonne Jeannette, dr. van J. J. de Jong en A. C. L. van Spaandonk: Hen- drikus Leonardus Franciscus. z. van C. H. J. Staatc en H. Wagenaar. Apolonla Angenieta Maria, dr. van L. G. Moraal en A. A. Frlesema: Pieter. zn. van P. SJardln en C W Guldemond. Dirk. zn. van D Jasperse en C. J. van Leeuwen; Dellana Catharlna Hermana. dr. van C. Plson en C. van der Reek; Jo hannes Cornells, zn. van J. C. van Hoo- geveen en E. Meyllnk; Hannle. zn. van T. van As en M. W. Mader. Simon, zn van S Kooilman en C. van de Craats; Anto nlus. zn. van C. Pennenburg en M. Kroe- semeljer; Olga Charlotte Petronella. dr van J. C. van Haaster en C. C. Heederlk: Pieter Relnler. zn. van R. Cramer en E C Duderstadt; Wllhelmlna. dr. van J. Serller en A. C. Leupe; Dick, zn. van C. J. Visser en C. Veldhoen; Albertus Jaco bus. zn. van A. J. Erades en M. J. Ver hoeven; Pieter. zn. van J. Vlncourt en M. Noest; Wllhelmlna Laura Theodora, dr. van L. Klap en C. W. S. de Graaf; Willem Daniël, zn. van R. Regeer en A C. Clements; Petrus Jacobus Carel. zn. van W. M, Verhoef en W M. Hlenkens; Wllhelmlna Maria, dr. van J. J. Kerk vliet en L. C. W. Haverhoek; Maria Hen- drlka. dr. van H. A. de Groot en S M. Bergman. OVERLEDEN: J. C. Plu, dr.. 1 J.; M. van der Mee. wed. van W. F. J Tegelaar 86 J.; J. Veld- hulizen, dr.. 42 J. J. Warmenhoven. hulsvr, van J. Schel vis. 74 J J. A. A. Vlntges. man. 42 J.; E Hove- stad, vr. 74 J.; P. van der Vet. man, 64 J A. J. Onderwater, wed. van A. Valken- burgh., 73 J.; J. J. Schmal. wed. van A. Zuiderduin. 83 J.; A. W. Loerakker, man, 73 J.; H. Zandvliet, wed. van M Pet, 84 J.: C. L. Groenewegen, man, 58 J. GETROUWD: F. Diepenveen, Jm. en C. J. de Vos. Jd.; J. G. Fokkema, Jm. en C, M. de Vos. Jd.; A. de Goell. gesoh. en S. A. G. Keereweer. gesch;: J. Gljseni], Jm. en J. de Vrind, Jd.: E. J. Gljzenll. Jm. en A. Eikerbout, Jd-; J. Labrujère. Jm en C. Kellzer, Jd.; J Pelders. Jm. en J. M. Godschalk. Jd.. L. Noort. Jm. en J. Kikkert, Jd.; J. C. T Pull ter Gunne. gesch. en T. M. Visser, wed.; J. Scheffers. Jm. en A. E. van Laar, Jd.; J. de Roode. Jm. en J H. Burgerjon. Jd.; M Sommellng. jm. en H. J. Laman. Jd.; P. Verplancke. Jm en J. C. H. Mon- tanus. Jd.- A. de Vet. gesch en J. C. Westdorp. gesch A de Water. Jm. en G Blelil. JdH. J. F Wortman, 1m. en C. Easthk. ;:-J J. P. de Ko/ilng. gesch. en C. C. W. de Jonfe Jd. M. F. Nieboer. Jm. en J. M. Slijkhuis, jd. (Van onzen correspondent te Parjjs) Wanneer men vandaag den dag een Fransche krant open vouwt kan men er zeker van zyn n&èst de breede verhan delingen over de kabinetscrisis, het kor te bonnenrubriekje en de regelmatige bijdragen over de zorgelijke positie van de franc, een kolom of anderhalf ge wijd te vinden aan het jongste zuiver heidsgeding of hoogverraadsproces. Vorige maand stond de zaak van de redactioneele staf van „Je suis Partout", een fel antisemitisch schendblad, dat het tijdens de bezetting tot een weke- lijksche oplage van 300.000 exemplaren bracht, in het centrum der belangstel ling. Na een goede week vernamen de vroegere abonné's van dit onstuimige nazi-peribdiek, dat verscheidene mede werkers hun copie met den dood zullen bekoopen. Na „Je suis Partout" werd de projector der publieke aandacht nog eenmaal op de Germaine Lubin gericht, een Wagner-vertolkster die vóór cn tij dens den oorlog in Bajreuth en Parijs grootsche triomfen had gevierd. Aan die triomfen heeft een juridische uitspraak thans eveneens een voortijdig einde ge maakt: Germaine Lubin werd namelijk voor haar leven uit haar burgerlijke rechten ontzet en zal dientengevolge geen Fransch podium meer mogen be treden. FÜHRER ALLER FRANSCHEN. En vanmorgen kon de Parijzenaar zich in de metro of aan het comptoir bij zijn kopje suikerlooze surrogaat in het le vensverhaal verlustigen van een jongen man. dien aan het hoofd van een nazi- beweging van vijftien leden, tijdens den oorlog zijn best had gedaan om door de Duitschers tot „Führer aller Franschen" te worden uitgeroepen, Bovendien werd hij nog schuldig bevonden een Joodsch nachtlokaal „overgenomen" te hebben, dat zich onder zijn leiding tot een be kend Dultsch centrum van vermaak ont wikkeld had. Er kwamen veel Duitschers in uw eta blissement? vroeg de President. Zeker niet meer dan in de metro, ant woordde lakoniek de pseudo-Führer. Zelfs met den dood voor oogen toonen Fransche beklaagden zich nog spiritueel of trachten ze dat althans te zijn. Niettemin hoorde ook deze niet onge vaarlijke dwaas de doodstraf tegen zich eischen. aangezien deze gerant-noliticus ook nog een ordinair verrader bleek te zijn. die de deportatie van verscheidenen zijner landgenooten op zijn zwart gewe ten had. Büna anderhalf jaar na de bevrij ding, is de zuivering voor de Fran sche pers dus nog steeds nieuws voor de eerse paeina. Deze meestal over vloedige geïllustreerde en groot op gemaakte verhalen worden door het nubliek naar 't schijnt verslonden. En elk zich zelf respecteerend blad heeft aan zijn staf dan ook een spe cialist van het genre verbonden, die het onnoozelste politieke geding nog in een aantrekkelijken journalistie- ken vorm weet te gieten. De KLOOF BLIJFT BESTAAN. De trage afwikkeling der zuiverings procedures bevat voor het geestelijke kli maat van het land niettemin een reëel gevaar, dat men niet onderschatten mag. De sensatie, welke dagelijks wordt ver wekt rondom veelal tamelijk bijkomstige gevallen die hun belangen vaak slechts ontleenen aan de persoon van de muziek-, film-, of theaterster, die erbij betrokken is houdt de psychose van het verraad in het volk levend, waar door de sporen van de kloof, die tijdens den oorlog de „goede vaderlanders" van de rest des volks gescheiden hield, ook nü nog blijven voortbestaan. In Frank rijk. zoo goed als elders, wordt echter juist algemeene éénsgezindheid voor een herstel van het land primair vereischt cn psychologische condities voor zulk een herstel worden door de trage zuivering permanent bedreigd. Ofschoon ook hier nog niemand er in schijnt geslaagd te zijn, een bevredigende definitie van het begrip „collaboratie" te geven, is het sleepende karakter der Fransche zuivering toch minder te wij ten- aan de gestrengheid der juridische normen dan aan de enorme hoeveelheid en den omvang der te behandelen dos siers. Ook hier zijn die normen in een goed jaar tjjds reeds aanmerkelijk verslapt in het algemeen, levert alleen persoonlijk verraad dat de dood of deportatie van landgenooten ten gevolge had. nog ge vangenis- of doodstraf voor den betrok kene op. De diepe oorzaak der sleepen de zuivering ligt dan ook elders. Name lijk in de definitie van het probleem der politieke onbetrouwbaarheid zelf. In de vraag, wie men daar van wettelijk kan beschuldigen. Een Argentijnsch advocaat, die stof verzamelde voor een standaardwerk over de „crlminalogische geschiedenis van den tweeden wereldoorlog in Europa" heeft eenige maanden geleden in Parijs ver klaard dat men z.i. op iedere tien Euro peanen één collaborateur kon tellen. Dat cijfer zou schrikbarend hoog zijn. wan neer men onder collaborateur iemand wenschte te verstaan, die willens en we tens de zaak van den vijand heeft be vorderd. Waanneer men echter objectieve maatstaven aan wil leggen hetgeen juridisch een essentieel verelschte is komt men in Frankrijk althans, met dat percentage zelfs nog lang niet uit. En dat is zeer begrijpelijk. DE GEEST VAN PETAIN. Frankrijk heeft In 1940 een zelfver- klaarden oorlog verloren. De regee ring, die op dat moment voor die nederlaag aansprakelijk was, droeg daarop het landsbeleld op constitu tioneel-regelmatige wijze over aan Petain. die het algemeen respect van het volk genoot en zijn land op de belangrijkste militaire en diploma tieke posten had verdedigd en gere presenteerd. Petain heeft toen in naam van zijn land het principe der Duitsoh-Fransche samenwerking ge accepteerd. Vanaf dit moment was zoo men wil, Frankrijk dus een volk van collaborateurs en had het begrip „collaborateur" haar denigreerend karakter voor het individue verloren. Petain, die gedurende ruim vier jaren een macht bezat, welke, oogenschijnlljk althans, alles in de schaduw stelde, ver blijft thans nadat zijn doodstraf door Generaal de Gaulle in levenslange ge vangenisstraf was veranderd in een slot ergens in de Pyreneeën. Men heeft hem aldus aan de circulatie onttrokken. Doch dat neemt niet weg, dat zijn geest nog bijna elke politieke rechtzaak be- heerscht die er vandaag in Frankrijk wordt behandeld. Geen geding of zijn naam wordt genoemd, zijn voorbeeld opgeroepen. Voor ieder, die tijdens den oorlog in Frankrijk heeft geleefd, is het feit onaanvechtbaar dat het Fransche volk in zijn groote meerderheid zich gedurende eenige jaren achter zijn toen- maligen leider heeft geschaard. De po sitie van dien leider was staatsrechtelijk eveneens onaanvechtbaar. En deze twee onweerlegbare feiten hebben den omvang bepaald van het zuiveringspro bleem waarvan Frankrijk nog steeds de oplossing niet gevonden heeft. Parijs, 11 December 1946. Kerstpost naar Indië Vandaag zijn twee Dakota's van Schip hol .naar Batavia vertrokken met kerst- post voor Nederlandsche militairen. Deze vluchten worden in samenwerking met de K L.M uitgevoerd. De toestellen staan onder commando van de kapt. L. Jans sen en lt. F Schenk en vliegen vla de onderstaande route: Amsterdam. Mar seille. Rome. Malta. Cairo. Basrah. Kara chi. Alabama. Calcutta. Bangkok. Singa pore. Batavia. EEN LEERSTOEL VOOR DUITSCHE DEMOCRATIE. Door den ministerpresident van Rijn land en Westfalen dr. Amelunxen ls be paald. dat aan de Keulsche universiteit een leerstoel voor de studie der Dultsche democratie zal worden opgericht. De stal welke zich voornamelilk met de Duiteche democratie ln het RMnland en West- phalen zal bezighouden, wordt vrij van alle partijpolitiek gedoceerd. DE STATUS VAN FRANSCH- INDO-CHINA. Admiraal Georges Thierry d'Argenlieu. gouverneur-generaal van Fransch-Indo- Chlna. heeft ln een onderhoud met de pers verklaard dat Frankrllk van plan ls ln Indo-Chlna te blijven. HU voegde hieraan toe: „Wij zoeken zonder ophou den naar een regeling, die nationale auto nomie en interne vrijheid zal wettigen. Zulk een regeling ls noodzakelijk voor de beveiliging der Fransche belangen en om te komen tot een vrije samenwerking met de bevolking". VEERDIENST ENKIIITZEN—STAVOREN GESTAAKT: Met Ingang van hedenmiddag 12 uur ls de veerdienst EnkhulzenStavoren wegens ijsgang gestremd. De treinverbindingen aan belde oevers, dus de diensten op de lijnen Amsterdam—EnkhulzenLeeuwar den worden ongewijzigd gehandhaafd. EEN nUURSTAKING IN TIEL? Noodwoningen zijn onvoldoende. Over de Tlelsche noodwoningen, die het vorig Jaar om dezen tljcl door 42 Tlelsche gezinnen zijn betrokken wordt door de bewoners veel geklaagd. Volgens de bewoners ls een van de groot ste bezwaren, dat deze woningen zeer vochtig zijn. Van droog stoken ls geen sprake. Het water loopt in vele gevallen langs de muren. Hierdoor wordt groote schade aan meubilair, inventaris en aan de gezondheid van de bewoners en vooral aan die der kinderen toegebracht. Al deze klachten zijn reeds acht maanden lang met het gemeentebestuur en het streek- bureau voor den wederopbouw te Tlel be sproken, doch zonder resultaat. Wy vernemen thans, dat de bewoners een schrijven hebben gericht aan het ge meentebestuur en den wederopbouw om onmiddellijk met de verbeteringen een aanvang te nemen, daar zij anders met Lngang van 1 Januari ln huurstaklng zul len gaan. TURKSCHE REGEERING SLUIT BUREAUX VAN LINKSCHE PARTIJEN De Turksche regeering heeft sluiting bevolen van de bureaux van linksche partijen en organisaties, die door com munisten te Istanboel en in Turksch Thracie, gesticht zouden zijn. Dit laat ste gebied grenst aan Grleksch Thracie, waar onlangs activiteit van commu nistische guerillatroepen werd gemeld. Invallers in internationale voetbalwedstrijden. De keuzecommissie voor Internationale wedstrijden heeft het bestuur van de F.A. een wijziging ln de voorschriften Inzake genoemde wedstrijden voorgesteld, waarbij de bepaling betreffende het verbod van Invallers zoodanig veranderd wordt, dat voortaan ln wedstrijden tegen andere leden van de F.I.F.A. ten hoogste twee invallers worden toegestaan tot de 42ste minuut van den strijd voor spelers, die gewond en niet meer ln staat zijn het spel te her vatten. Indien de F.A. dit voorstel aan vaardt zal het aan de International Board vorden voorgelegd. OVERWINNING VOOR JOSJIDA. Een door het Japansche parlement behandelde motie van wantrouwen te gen het kabinet Josjida is met 236 te gen 160 stemmen verworpen. STAKINGSGOLF OVER ANTWERPEN. Tegelijk met de koudegolf is ook een stakingsgolf over antwerpen gekomen. In de haven is een staking onder de havenarbeiders uitgebroken, die aanvan kelijk als een werkweigering werd be stempeld, doch die zich thans snel uit breidt. De arbeiders weigeren zich te laten werven op grond van het feit. dat wegens een tekort aan aanbod bij de werfbureaux de stempelkantoren voor onvrijwillige werkloosheid werden geslo ten. Tevens wordt een loonsverhooging geëischt. Tijdens een vergadering van het na tionale haven-comité hebben de vakbon den Zaterdag eensgezind de stakingsbe weging afgekeurd. De Christelijke cen trale voor transport-arbeiders kwam. na dat zij den toestand der havenarbeiders had onderzocht, evenwel tot de conclu sie. dat een verhooging der loonen en der toeslagen alleszins gerechtvaardigd ls. De centrale zal deze verhooging thans in de bemiddelings-commlssie verdedi gen. De vakbonden hebben manifesten uit gegeven, waarin de arbeiders worden aangespoord het werk te hervatten, doch dit heeft tot nu tee weinig gevolg ge had. De Antwerpsche haven ligt zoo goed als stil. Sedert geruimen tijd dringt ook het personeel der binnenscheepvaart aan op een herziening en een aanpassing der loonen. Daar dit tot nu toe zonder ge volg bleef, is gisteren besloten het werk neer te leggen. Sedert Maandagmorgen liggen de binnensleepdiensten tusschen Antwerpen en Gent geheel stil. De staking op de Antwerpsche scheeps timmerwerven gaat thans reeds haar zesde week in. Deze staking wordt door de drie vakbonden erkend en de stakers worden gesteund. Sedert de bevrijding ls dit het langst durend arbedsgeschil in België. WIJZIGING TIJDELIJK PERSBESLUIT INGETROKKEN. De regeering heeft ingetrokken het wetsontwerp tot wijziging van het tij delijk persbesluit 1945, aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal aangebo den 25 Maart 1946, Vorst over Europa. DE KOUDE IN CIJFERS. Het K.N.M.I. te De Bilt ontving uit vtft schillende plaatsen gegevens, waaruit h*» denmorgen om zeven uur het volgend* temperatuurbeeld ln graden Celslus kon worden samengesteld: Groningen 7 gr C. Leeuwarden 7 gT. C. Twente 5 gr. C. Maastricht 8 gr. C. Eindhoven 7 gr. C. De Bilt —8 gr. C. Den Helder 5 gr. C. Vllssingen 7 gr. C. Geheel Europa ligt ln de boelen van de heersohende vorst. Enkele groote ste den meldden temperaturen van: BerlUn 8 gr. C. Hamburg 7 gr. C. Parijs 6 gr. C. Bordeaux 5 gr. C. Madrid i gr. C. Turijn 2 gr. C. Moskou 24 gr. C. NATIONALE WEDSTRIJDEN OP DE SCHAATS. Van Hoorn wint de 500 M. In Dlemen. Hedenochtend zijn op de banen van da Dlcmer IJsclub nationale hardrywedstrij den voor amateurs gehouden. Ondanks den straffen wind werden op deze 333V4 M. lange baan goede tyden gemaakt. Slem van Hoorn uit Zaandijk werd van. de 34 deelnemers eerste op de 500 M. la den fraalen tyd van 50.5 sec. De uitslag van de 500 M. luidt; 1. S. van Hoorn (Zaandijk) 50.5 sec.; 2. J. Havekotte (Amsterdam) 51.3 sec.; 3.'en 4. J. Breed en H Buyen (belden Amster dam) 52.2 sec.; 5. W. Egas (Amsterdam) 52 3 sec.; 0. L. Muts (Jlsp) 53.6 sec.; 7. L. Dijkstra (Amsterdam) 54.4 sec.; 8. en 9. Th. Ekelschot en J. Markus (belden Am sterdam) 55 sec.; 10. Bern. Vermeulen (Amsterdam) 55.5 sec. INTERZONAAL VERKEER IN DUITSCHLAND. Een hoofdofficier van het Britsche militaire bestuur In Dultschland heeft verklaard, dat de regeling, volgens wel ke het aan Duitschers is toegestaan zich voor zaken gedurende 15 dagen van de Britsch-Amerikaansche naar de Sovjet zone en omgekeerd te begeven, in feite de eerste verbreking van het ijzeren gordijn is. Naar aanleiding van het feit, dat sindi October 1945 3.391.284 Duit- sche vluchtelingen in de Britsche zone zijn binnengekomen, zeide de officier, dat de grens tusschen deze zone en de Sovjet-zone onmogelijk zoodanig be waakt kan worden dat niemand haar zonder toestemming overschrijdt. UIT PERZIE. De algemeene verkiezingen ln Perzië zijn opnieuw uitgesteld, aldus heeft een woordvoerder van het departement van voorlichting te Teheran medege deeld. De datum, waarop de verkiezin gen nu zullen beginnen, Is nog niet be kend. Ghavam es Soeltaneh zou voor nemens zijn onverwijld wijzigingen in zijn kabinet aan te brengen. Te Tehe ran is officieel medegedeeld, dat regee- rlngstroepen zijn binnengetrokken ln Astara, een Aserbeidzjaansche haven stad aan de Kaspische Zee, ten zuiden van de grens met Sovjet-Russisch Aser- beidzjan. EEN GEWONDE BIJ EEN BRAND IN AMSTERDAM-OOST. Om tien uur vanmorgen raakte plot seling een wasfabrlekje achter de huizen, nrs. 42 tot 48 aan het Sumatraplantsoen ln Amsterdam-Oost ln brand. De lldht ontvlambare bereldlngsstoffen voor de was zetten het fabriekje ln een omme zien ln lichter laaie. Zoo sniel gTecp het vuur om zich heen. dat de eigenaar brandwonden op liep en naar het zie kenhuis moest worden vervoerd. De brandweer rukte uit met 3 motor- spulten, een ladderwagen en een perso nenwagen en bestreed het vuur met een 5 tal stralen. Niettemin werd het fa briekje. dat niet veel grooter dan eon flinke loods was, bijna geheel ln de asch gelegd. Ook aangrenzende loodsen van den heer de Braay, waarin zellbooten en kano's lagen opgeslagen, gingen ln do vlammen op. Van de booten zijn nog slechts verkoolde resten over. Om 12 uur vanmiddag was het vuur gedoofd. Naar vermoed wordt ls de brand ont staan bil het smelten van was. DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN. Diegenen, wier T.D.-nummer eindigt met het cijfer 2, kunnen op onderstaande data, tegen inlevering van bon 614 van het Inlegvel, een schocnenbon ln ont vangst nemen. zy, die na 1 Januari 1045 een bon voor gewone, Amerlkaansche of beroepsschoenen hebben ontvangen, ko men niet ln aanmerking. Diegenen, die een bon voor orthopaedlsch schoeisel hebben aangevraagd, wordt ln overweging gegeven by cljferaanwyzlng geen bon af te halen. Uitgereikt wordt voor Ingezetenen van de gemeente; Oegstgeest te Oegstgeest op: Dinsdag 17 December letters A t/m K, Donderdag 19 December letters L t/m Z, van 9 tot 12.30. Warmond te Warmond op: Woensdag 18 December van 9.30 tot 12 en van 1 tot 3 uur. Leiderdorp te Leiderdorp op: Donderdag 19 December van 9.30 tot 12 uur en van 1 tot 3 uur. De uitreiking voor Ingezetenen van Lel den vindt plaats in de periode van 23 December31 December 1946. Qmtraat deze uitreiking verachynt nog een nadere publicatie. TUINRECEPTEN IV. Herfst! Oat wil voor velen zeggen, dat de tuin keurig opgeknapt dient te wor den, alle doode en dorre deelen afgesne den en de tuin gezuiverd van het laatste afgevallen blaadje. Deze netheid is ech ter niet de Juiste verzorging van den tuin. Het is beter voor de planten alles aan de natuur over te laten en alles te laten staan en liggen wat door de na tuur is voortgebracht. Blad en stengels toch vormen een natuurlijke dekking voor de ondergTondsche deelen van de plant tegen vorst. Bovendien kunnen, sneeuw en IJzel een waren sprookjestuln maken over dezen z.g. dooden rommeL MONTANUS. BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 17 December. De handel was minder omvangrijk dan gisteren; het sentiment wederom vast. De koersen waren meercndeels hooger. Ko- nlnkiyken onderging geen wyzlglng. In- dustrleelen goed gedisponeerd; over het algemeen wat beter. Unilevers echter kon den- zich niet geheel handhaven. Phlllpe- eenlge punten hooger; zy hebben dus ln een paar dagen een aardige koerswinst behaald. Bankaandeelen pryshoudend. Scheepvaarten goed gestemd, de koersen waren hooger. Aandeelen Java China Ja pan lijn bepaald vast gestemd. H.V-A.'s konden een viertal punten avanceeren. Rubberwaarden eveneens hooger. Dell Maatschappy Iets lager. De belegglngs- rnarkt was kalm, pryshoudend. De 4 pro cents obllgatlën en de 3% procent Jongere leeningen waren wat hooger. De Oude Schuld was goed pryshoudend,

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 3