Zonder paspoort naar België en Luxemburg Touristiscke tolunie in werking NIEUWJAARS- ADVERTENTIES Het Leidsch Dagblad Grepen uit het Radio-programma Kerkelijk Leven RECHTZAKEN Grieksche klacht voor den Veiligheidsraad. De Joegoslavische ambassadeur in Washington, Kossanowitsj, heeft voor den Veiligheidsraad de verklaringen van den Griekschen minister-president, Tsaldaris, aangevallen. De Veiligheids raad behandelde de Grieksche klachten tegen Joego-Slavië, Albanië en Bul garije. Kossanowitsj zeide dat de verklarin gen van Tsaldaris met betrekking tot de grensincidenten ln Noord-Grieken land „onware verklaringen zijn, onscru puleuze en kwaadwillige beschuldigin gen en pertinente falsificaties", en hij omschreef hiermee de verklaringen van Tsaldaris vorige week voor den Veilig heidsraad over een interview van maar schalk Tito over de Joegoslavische hou ding met betrekking tot de grensinci denten. De Albaansche gezant in Joego slavië zeide den Veiligheidsraad dat de Grieksche beschuldigingen „kwaadwil lig en ongegrond waren". Er bestond, aldus den gezant, geen reden een onder zoek in te stellen naar den toestand in de Noordelijke grensstreek van Grie kenland: maar er moest een onderzoek worden ingesteld naar de toestanden binnen Griekenland, waar de regeering van Tsaldaris een politiek van „agres sie en imperialistische expansie" voert Joego-Slavië heeft een memorandum aangeboden waarin 24 grensschendin- gen door Griekenland worden vermeld, het meerendeel hiervan schendingen door Grieksche vliegtuigen. De Bulgaarsche vertegenwoordiger, luit.-generaal Stocytcheff, verklaarde dat de bewering dat Bulgaren een ac tief aandeel hadden in guerillabenden die tegen Griekenland vochten, niet waar is. De Grieksche minister-president Tsal daris zeide in zijn antwoord dat hij wreed ontgoocheld was, dat Joego- Slavië, Bulgarije en Albanië geen geest van verzoening hadden getoond. „Joe go-Slavië heeft de klassieke beschuldi ging tegen mijn land geuit dat dit fas cistisch en dictatoraal zou zijn, mijn land dat zich heeft verzet tegen Hitier en Mussolini. Ik zie mij genoodzaakt eens en voor al plechtig te protestee ren tegen deze hardnekkige en syste matische beschuldigingen". Grieken land heeft geen aanspraken op Joego- slavisch grondgebied, aldus Tsaldaris. Er volgde een lang debat van tech nische aard over de vraag, of Albanië en Bulgarije, wanneer dezen landen het recht werd verleend deel te nemen aan de besprekingen, zij tevens alle ver plichtingen van het handvest der V. N. met betrekking tot het vreedzaam re gelen van geschillen moesten aanvaar den. Nadat de vertegenwoordiger van Al banië had verklaard, dat zijn land be reid was deze voorwaarden te aanvaar den, besloot men dat het noodzakelijk was dat Albanië en Bulgarije formeel de verplichtingen van het handvest der V. N. met betrekking tot het vreedzaam regelen van geschillen moesten aan vaarden. De raad werd vervolgens tot Woens dagmiddag verdaagd. WAT BULGARIJE ONDER DE WAPENEN HEEFT. De Britsche oqder-minister van Bui- tenlandsche Zaken, heeft in het La gerhuis op een desbetreffende vraag medegedeeld, dat volgens inlichtingen die in het bezit der Britsche regeering zijn, Bulgarije in totaal 170 000 man onder de wapenen heeft. Op verdere vragen heeft hij geantwoord, dat deze cijfers niet in overeenstemming zijn met het ontwerp van het Bulgaarsche vre- dres-verdrag. BELGISCHE „PARTIJ VAN DE VRIJHEID" OPGERICHT. Zaterdag is te Brussel de Belgische „Partij van de Vrijheid" opgericht. Voorlooplg voorzitter dezer nieuwe par tij is de Waalsche liberale ex-senator Marcel Loumaye. Volgens de programma-punten is de partij anti-fascistisch en anti-marxis tisch. Daar de nieuwe partij de Belgi sche monarchie huldigt als het hecht- ste bestanddeel van 's lands grootheid, is zij voorstandster van een volksrefe rendum betreffende de koningskwestie. MAATREGELEN VOOR ASERBEIDZJAN. Volgens radio Teheran heeft de Per zische minister van Arbeid medege deeld, dat Aserbeidzjaansche functio narissen, die „worden beschouwd, ver antwoordelijk te zijn voor hetgeen in Tebris heeft plaats gehad", gestraft zullen worden.' Er is nog niet besloten of alle leden van de linksgeoriënteerde Tudeh-partlj gerechtelijk vervolgd zul len worden. De verkiezingen in Aser- beidzjan zullen, nadat een nieuwe gou verneur zal zijn benoemd, zoo spoedig mogelijk worden gehouden. De minister verklaarde vervolgens, dat de staat van beleg in Tebris geen bezwaar zou zijn voor het houden van vrije verkiezingen en dat de Perzische ambassadeur in Washington opdracht had gekregen den Veiligheidsraad op de hoogte te stellen van de jongste gebeurtenissen in Aserbeidzjan. (Speciale G P.D.-reportage). Officieele gedelegeerden van Neder land, België en Luxemburg zijn onlangs in Den Haag, onder voorzitterschap van jhr. Beelaerts van Blokland, bijeen ge weest tot het voeren van touristische besprekingen. En in een zeer beknopt communiqué is daarna melding ge maakt van besluiten om gemeenschap pelijk op te treden tegenover het bui tenland. .om gezamenlijk propaganda te voeren en om bovendien te ijveren voor een versnelling van de visitatie aan de grenzen. Alle bijzonderheden daarom trent bleven evenwel achterwege, en wat lag meer voor de hand dan dat wij ze zijn gaan vragen bij den secretaris van de toeristische sectie van het comi té voor Belgisch-Nederlandsch-Luxum- burgsche samenwerking, den lieer A. C. Dijkman, te Den Haag? Er is, in wezen, niets nieuws onder de zon, zei ons de heer Dijkman, de aan velen van onze lezers door zijn cause rieën ongetwijfeld welbekende penning meester van het hoofdbestuur van de Nederlandsche ReisvereenigingAl in '39 en '40 was er tusschen ons land en België en Luxemburg zeer nauw contact dienaangaande er. waren alle partijen het er over eens dat volledige samen werking geboden was en, met het oog op het wederzijdsche touristenverkeer. alle paspoort- en douaneformaliteiten ten spoedigste moesten verdwijnen. BELGIË GENOOT DE VOORKEUR. Vooral België, aldus de heer Dijkman, heeft al jaren lang zeer veel Neder landsche vacantie-reizigers getrokken. Typeerend is bijvoorbeeld dat niet al leen de eerste buitenlandsche groeps reis van de NRV in 1916 naar België werd geleid, maar dat ook na de beide wereldoorlogen telkens de eerste reis naar België is gegaan.....! Dank zij de bijzondere medewerking van het commissariaat-generaal voor tourisme (men is ons in dit opzicht in België een heel stuk voor!) zou in 1940 de jaarlijksche groote „Generale" der NRV worden gehouden naar de Vlaam- sche kust. Datum van vertrek 11 Mei, 1940! Een dag vroeger was het oorlog GEMEENSCHAPPELIJK VISUM. Meer en meer hebben de touristische leiders in de oorlogsjaren, zoowel als daarna, gevoeld dat men moest aan sturen op een algeheele samenwerking ten einde alle slagboomen zoo snel mo gelijk te doen verdwijnen en het was de ANVV in ons land, welke daartoe het initiatief nam. Zij kreeg den steun van autoriteiten, zoowel hier als elders, en zeer vruchtbare besprekingen waren daarvan het gevolg. Wat is nu het practische resultaat? In de eerste plaats dit zoo vertelde ons de heer Dijkman dat er, vol gens de plannen, voor vreemde tou- risten, als Engelschen en Amerikanen, een visum zal worden ingesteld dat hun 't recht geeft vrij de drie landen (Nederland, België en Luxemburg) te bereizen, in welke richting dan ook! De propaganda in het buitenland zal bovendien gemeenschappelijk worden gevoerd. Een touristisch perscentrum zal de reclame moeten leiden en men heeft zich van alle zijden bereid ver klaard allen onderllngen wedijver uit te schakelen, zoodat de tourist in de keuze van zijn vacantie-oord volkomen vrij zal worden gelaten. Een plan voor een goede vacantie-spreiding moet daarbij tijdig worden bestudeerd en de propa ganda dient daarop zooveel mogelijk te worden ingesteld. Ook contróle op ho- Vacantie-reizigers zwermen uit! tel- en touringcar-prijzen kan in dat verband niet achterwege blijven! VISITATIE IN DE TREINEN. Voor het onderlinge touristenverkeer tusschen de drie landen is versnelling van de visitatie der treinreizigers aan de grens allereerste voorwaarde en daar wordt dan ook met kracht naar ge streefd. Wel-is-waar speelt de smokkel handel tusschen Nederland en België ons hier parten, zoo zei de heer Dijk man,. maar toch doet het vreemd aan te zien dat de contróle der treinreizigers te Roosendaal en Esschen minstens twee uur duren moet (dikwijls is het oponthoud veel grooter!), terwijl van België naar .Frankrijk, en omgekeerd, die contróle in den trein kan geschie den. Een verschil in „service", dat den vreemdeling niet prettig stemt ten aan zien van Nederland en ook bij de eigen landgenooten veel ontevredenheid ver oorzaakt „En de paspoorten"?, vragen wij. De heer Dijkman heeft nog geen de finitief bescheid, maar hy meent wel met zekerheid te mogen voorspellen, dat zU in het verkeer tusschen de drie landen zeer binnenkort, misschien wel al in het voorjaar, zullen worden afgeschaft! Natuurlijk zal er ook daarna een bepaald legitimatiebewijs noodig zijn, maar er staat nog niet' vast hoe men dat regelen zal. Een verplicht persoonsbewijs zou hier uit komst kunnen brengen! Daarnaast is er de geldkwestie. Het ideaal is dat de Hollander in België terecht kan met guldens en de Belg in Holland met francs. Is er een streven in die richting? De heer Dijk man (hoewel hij het zeer zou toejui chen) weet het niet, maar als wij na oat gesprek in Den Haag nog eens elders informeeren, blijkt ons toch wei dat de gedachte aan „het ideaal" niet nieuw is en hooren wij praten van plannen tot het invoeren van een z g. „touri-iengulden", waarmee men in België zal kunnen betalen! Eén ding is teleurstellend: de devie zen zullen ook in 1947 bij het tourisme nog een rol spelen. Hoe meer vreemde lingen dus naar hier komen, zooveel te meer Hollanders mogen naar elders. En dan hooren wij in dit verband toch ook weer optimistische klanken. Want zoo wel in België als in Zwitseriand is er zee- groote belangstelling voor Neder land! Eenige honderden Zwitsers, die in den afgeloopen zomer ons land be zochten, waren enthousiast over Noord- wijk en over de Kagerplassen, en het gevolg is dat de „Bundesbahn" b v met Pinksteren reeds een groot gezelschap Zwitsers naar Scheveningen zal voeren, zooals ook voor den oorlog de gewoonte was. TULPEN-TREINEN UIT BELGIË. In België is bovendien een zeer suc cesvolle propaganda gevoerd, waarvan men groote resultaten verwachten mag. Extra-treinen zullen in het voorjaar vele honderden Belgen naar de tulpen velden brengen en dat zal slechts het begin zijn van een lange reeks Hetgeen logischerwijs tot consequentie heeft dat in 1947 veel meer Nederlan ders naar het buitenland zullen kunnen uitzwermen dan in 1946 het geval is geweest! En dan niet alleen naar Zwit serland, België en Luxemburg, maar ook naar Frankrijk (de NRV gaat reeds begin 1947 eenige malen naar de Ri- vièra) en naar Engeland, dat het visum afschaft en, ondanks huisvestingsmoei- lijkheden, al voor honderden NRV-tou- risten onderdak heeft gegarandeerd, zy het dan bij particulieren! EEN DEVIEZEN-POT? Voor de uitwisseling van reizigers tusschen Nederland, België en Luxem burg, heeft de regeering, naar verluidt, het voornemen een „deviezen-pot" te vormen, welker inhoud volgens nader vast to stellen percentages over de ver schillende touristen-bonden en reisver- eenigingen hier te lande zal worden verdeeld. Wij vroegen er den heer Dijk man naar en deze bevestigde noch oijt- .kende. Er zijn onderwerpen zoo merkte de interviewer waarover ook een hoffelijk man, als de heer Dijkman, niet praten kan! Hetgeen aan de waar de van het gerucht overigens niets be hoeft af te doen Ingezonden Mededeeling De prijs voor z.g. NIEUWJAARS- ADVERTENTIES in ons nummer van Dinsdag 31 December a.s. is 1—15 m.M. f 1.80 elke m.M. meer 0.14 De beschikbare ruimte is zeer be perkt. Geef ze daarom spoedig op. De opdrachten worden in volgorde van binnenkomst uitgevoerd. Na 27 December worden geen Nieuw jaars-advertenties tegen dit geredu ceerde tarief aangenomen. De Directie. Het Europeesche kamploenspaar rol schaatsen, bestaande uit Gutll Muller en Karl Peter, tijdens een demonstratie te Antwerpen. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN Burgerlijke Stand Geboren: Jan Dirk, z. van P. J. Boot en G. v. d. Akker; Adrlana Geertrulda, d. van. W v. Wage- ningen on G. v. d. Veer; Cornells, z. van J. M. Mulder en G. v. Leeuwen; Catharlna Maria, d van A. W. Groenendijk en G. J. v. Klaren, Theodora Wllhelmlna Maria d. van c. Hoogerwerf en J. M. de Jong- Chris tl aan Johannes, z. van A. J. Zuldam en B. v. Gultk; Anna, d. van J. Koster en A. Buis; Hermanus Johannes, z. van A. W. Sluis en P J. J. v. d. Star; Jan, z. van G Tijsterman en j. Wijfje Ondertrouwd: Johannes Blom, 35 Jaar en Jannlgje Streefland. 32 jaar; Gerrlt Jan Pols, 16 Jaar en Dorothea HlUegonda de Ridder. 20 Jaar; Jan Willem van Lulnen, 21 Jaar en Trijntje Blnnekamp, 21 Jaar; Gerrlt jan Koole, 22 Jaar en Aagje Verhorst. 24 Jaar; Willem MlJndert van Donk, 20 Jaar en Adrlana van Tilburg. 19 Jaar Getrouwd- Dirk Domburg, 28 Jaar en Hendrlkje Jan netje Schellingerhout. 26 Jaar; Pleter van Harten, 31 J. en Karollna Hart 25 J. Over leden: LIJsJe van der Neut, 82 Jaar wed. van Johannes Verruijt; Jacobus Baltus Samsom, 72 Jaar, geh. met Geertrulda Catharlna van Dooren; Josephus Cornells Adrlanus Goedemondt, 1 Jaar, z. van Adrianus Michael Maria Goedemondt en Theodora Martina Krumpelman. KOUDEKERK Neil. Herv. Kerk In de vacature ont staan door het bedanken van de heeren J. van de Sterrc en M. Maat als ouder ling en diaken zijn benoemd de heeren G. v. Ommerlng en A. Hogeboom. Etalage-week De Chr. Mlddenstands- vereenlglng heeft ln samenwerking met de R.K. Middenstandsver. een étalageweek ge organiseerd, welke a.s. Donderdag 19 Dec. zal aanvangen. Aan het bezichtigen der étalages ds ook een wedstrijd verbonden. Burgerlijke Stand Geboren: Anna Elizabeth, d. van P. Hogenes en J. E. v. d. Wal. WOUBRUGGE. Burgerlijke Stand Geboren: Marian- r.eke Helena d. van M. Amgenent en M. H. P. Buitenlaar. Ondertrouwd: K van Dekken. 29 jaar en A. Stlgter, 33 Jaar De krant voor iedereen. UIT DE OMSTREKEN. XOORDWIJK Raadsvergadering Onder leiding van den nieuwen Burgemeester, G. F. W. van Eerckel kwam de raad gisteravond voltal lig bijeen ter afwerking van een lange agenda. Na opening met gebed deed de voorzitter zooals reeds ln z(Jn Installatie rede had plaats gehad, opnieuw een beroep op den raad om de discussies ln aange name sfeer te houden. Ingekomen was een schrijven van de Jeugdgemeenschap te Amsterdam hetgeen streng afwijzend stond tegenover het op richten van een Holiday Camp te Noord- wljk. Het werd zonder discussie voor ken nisgeving aangenomen. Bij een schrijven over een op te richten Kleuterschool op neutralen grondëlag. waarvoor een lokaal van de Openbare School tegen betaling van huur gevraagd werd, had de heer H. G. de Boer een zeer gevaarlijke adder on der het gras ontdekt, n.l. dat inwilliging van het verzoek een kostprijsverlaging van eenige guldens per leerling zou uitmaken, een en ander zeer ten nadeele van het Bijzonder Onderwijs. Nadat vele sprekers aan het debat hadden deelgenomen kwam men tot een oplossing, waarbij men zou trachten de Kleuterschool begin Januari as. te laten beginnen en de finesses ln een volgende vergadering zou behandelen. Hierna volgde een verslag over een onder houd van B. en W. met de N.Z.H.T.M. over de kwestie tram of bus, resulteeren- de rn een opdraoht aan B. en W. met- klem op het behoud van de tram aan te drin gen. mede ln verband met de omstandig heid dat de wegen van Noordwljk naar Lelden niet geschikt zijn om een verkeer met moderne autobussen op te nemen. Terloops deed de voorzitter mededeeling dat ons een tariefsverhooglng boven het hoofd hangt, terwijl de tarieven der bus sen vermoedc-HJk Iets verlaagd zullen worden. De afrekening der exploitatievergoedin gen met de Bijzondere Scholen over 1945 ontlokte den heer de Boer een welver diend compliment voor spoedige afwikke ling gericht tot de afdeellng onderwijs ter secretarie, onder leiding van haar vrouwe, lljke chef, mej. Koers. De benoeming van een gemeente-geneesheer moest nog even in Comité-generaal onder de loupe ge nomen worden, terwijl een voordracht voor een gasthuismeester op verzoek van het Gasthulscollege werd terug genomen. Vele leden vonden een bedrag van f. 14.950voor den vuilnisman aan den hoogen kant en men zal trachten ln 1948 aan deze uitgave, welke neer komt op méér dan f. 1.per Inwoner per Jaar aan merkelijk te besnoeien..Voor 1947 ging de raad met het aangevraagde credlet accoord. ovenals met een uitgave van f. 600.voor den aankoop van rattenvergif met bybe- hoorend brood (280 brooden). Geen ver klaring werd gegeven waar de broodbon nen vandaan moesten komen; meer angst toonde een spreker dat men zou trachten ratten toe te dienen, maar de voorzitter het vergif aan raadsleden lnplaats van aan redde snel de situatie met het verstrekken van de meest geruststellende verzekerin gen dienaangaande Een voorstel om f. 6250.toe te staan voor bestrijding van scabies werd eveneens aangenomen. Uit het voorstel bleek dat B. en W. er op elke 15 Inwoners óèr, verdenken niet zuiver op de graat te zijn. een ontstellende mede deeling. maar voor het badseizoen geopend wordt is N^oidwljk. indien de practljk meevalt en het Noordwijksche publiek geen valsche schaamte vertoont, van deze plaag genezen. Er zal een beroep op de bevol king voorden gedaan de zuiveringsactie te doen slagen. Een voorstel om E. en W. te machtigen ondershands de gasfabriek by stukjes en brokjes te verkoopen aan gegadigden vond aanvankelijk bestrijding cn zelfs werd het plan geopperd om een boedelvelllng van de overleden gasfabriek te houden. Wet houder Vogelaar verdedigde echter her voorstel heldhaftig en de raad stelde ten slotte vertrouwen in het goede koopman schap van B. cn W. om er uit te halen wat er ln mocht zltte.n, nadat de heer van der Meer en mislukte poging gedaan had om de gasfabriek nog een nieuw leven in te blazen Dc raad aanvaardde een schenking van f. 6600.uit opbrengsten van het strandbedrljf, daarbij een oude traditie van vóór den oorlog handhavende. Daarna kwam de hoofdschotel; Interpel latie van den heer de Boer over een groeiende ongerustheid dat bi| de aanstel ling van gemeente-ambtenaren het RK. element achterop geraakt was. BIJ de stukken was door B. en W. een staat over legd van de verhouding tusschen Katho lieken en niet-Katholieken ambtenaren op 1 Januari 1939 en 1 October 1946 waaruit bleek dat op de eerstgenoemden datum van de 82 ambtenaren 34 R.K. waren en op den tweeden datum van de 160 amb tenaren 68 R.K.. terwijl de bevolking on geveer voor 50 9ó R.K. Is. Interpellant geloofde echter ln „the right man on the right place" en stelde bekwaamheid en promotie van een ambte naar die de rioodlge geschikhcid getoond had boven een klakkelooze benoeming, waarbij alleen op religie gelet werd. B en W. bleken volkomen dezelfde mee ning te zijn toegedaan en deden de toe zegging bil het vervullen van de open staande vacatures zooveel mogelijk met een evenredige verhouding rekening te zullen houden, daarbij echter de keuze van den Julsten man boven alles te zullen pre- fereeren. Interpellant was met deze toezeg ging volkomen bevredigd. De rondvraag leverde weinig op. Het lkl Warmerdam bepleitte verbetering van weger, ln het Lar.geveld en opheffing van het verbod om varkens aar huls te mogen slachten, maar kreeg vooral op dit laatste punt geen been aan den grond. De heer Eichelsheim bereed zijn oude stokpaardje badhuls-spoitvelden-vacantlecentrum en moest zich met de gebruikelijke termen va.n „meest l.etraohte spoed" tevreden stellen, waarna sluiting plaats vond en men ln c-omité-gcneraal den dokter onder het mes nam. VOORHOUT Met ingang van 1 Januari Is tot onderwijzeres aan de Ohr. school alhier benoemd mej. P. H. Stelnvoort van Geleen (Limburg) thans te 's Gravenhage. Aan het kantoor der posterijen alhier ls ln November Ingelegd' op spaarboekjes f 2786.94 en terugbetaald f. 6071.42. D!strlbutlcnleuws Op Donderdag 19 December kunnen -diegenen wier stam- kaartno. op 2 eindigt, tegen Inlevering van bon 614 van het inlegvel een schoe nenbon ln ontvangst nemen. WASSENAAR Bond van oud-leerlingen Door de afd. Wassenaar van den Bond van oud-leerlin gen der Tulnbouwcursussen werd een ver gadering gehouden In Café v. d. Zalm. Het bij de wederoprichting der afdeellng Ingestelde voorlcoplge bestuur werd ver vangen door een definitief, als volgt: de heer G. Verlind voorzitter, de heer a. den Haan le secretaris; de heer J. Hoogendyk 2e secretaris; de heer J. Nijp penningmees ter. Eén causerie van den heer v Wissep over de Dahliacultuur lokte vele vragen en een gedachtenwlssellng uit. VOOR WOENSDAG 18 DECEMBER. Hilversum I (301 M.) VARA 9.00— 10.00: gramofoonmuziek; VPRO 10 00 10 20: morgenwijding o. 1 v. ds. F. Oort: VARA 11.0011.45: populair non-stop pro gramma; 12.0012 30; orkest Carlo Car- cassola; 13.1513.45: Ramblers; 15.45 1615; ziekenbezoek; 17.3518.00: orgel spel door Johan Jong; VPRO 19.3020.00; ds. J. Zuurdeeg over Advent ln het gezin; VARA 20.0820.20- dingen van den dag; 20 2021 20: opera „Prima Donna" van Cecrlc Clelffe; 21.2021,55: hoorspel ..De herberg halverweg"; 21.5522.30: Cha- noeka-uitzendlng; 22.3023.00: E. van Konijnenburg over de gevaren der psycho logie, 23.1523.30: Johan Jong, orgel; 22.3024.00: Boyd Bachman en Francis Bay. Hilversum II (415 M.) - NCRV 8.00-9.00: morgenconcert; 9 009.30; ziekenbezoek; 9.5U10 30: Beriynsoh Philharm. orkest; 10.3011 00- morgendienst o. 1. v. ds. P B. Muller; 11.0011.45: Guzanne de Mooy- Fontalne; plano; 12.15—12.40: NCRV- koor; 12 4013.00: Adventsdlenst, Eng Herv. Kerk, A'dam. voorg. ds. J. Overduin; 13.15-»14 CO Claconda ensemble; 15.00 16.00; kamerorkest „Am Nova et Antlqua"; 16.0016.45: Kerstcantate „Om het Kln- deke" van Franken; 17.4518.00- Rijk Overzee; 18 1519.00: Willem Vogel, orgel; 20.0522.00: Reformatorisch appèl ln de Domkerk te Utrecht; 22.1522.35- een bezoek aan de Dultsche grensgebieden; 22.3522.45- claveclmbelwerken; 23.00 24.00: avondconcert. FEUILLETON DE ZWARTE VOS door C. B. BOOTH. 56) „Ik heb je onder schot!" riep hij luid, „beweeg je niet!" Hij knipte de lan taarn aan en de lichtbundel scheen recht in het gezicht van een langen man van indrukwekkend uiterlijk, met sneeuwwit haar, die half verblind met de oogen knipperde Hij stond naast de open deur van de ijzeren brandkast! „Verroer je niet!" beval Tommy nog maals. ,.Ik heb je onder schot, Reynard". De brandkast! De man was door de brandkast binnengekomen Er speelde een gedwongen grijnslach je om de lippen van den Zwarten Vos. „Doe je revolver weg", zei hij rustig, ,.ik ben opgewapend. Hier was ik niet op verdacht". Tommy hield den lichtbundel op den man gericht en was met één sprong bij de deur Hij rukte die open en gilde door de gang: „,J- B.! Ik heb hem! Ik heb den Zwarten Vos te grazen!" Het volgende oogenblik kwam Baker- ville de tarp opstormen en juist, toen hij de deur bereikte, vond Tommy den lichtschakelaar en draaide het licht op. J. B kon zijn oogen niet gelooven. ,.Hij is door die brandkast gekomen", riep Tommy, „er zit een losse achter wand in". De Zwarte Vos keek verontwaardigd naar de overal in het rond verspreide boeken. ..Jorigmensch". riep hy tegen Tommy „je staat bovenop een eerste uitgave, die me in Madrid vijftienhonderd dollar gekost heeft!" Door het schreeuwen van Tommy was het heele huis in rep en roer geraakt en Paul Grimshaw kwam haastig aan- geloopen Op den drempel bleef hij ver bluft staan en keek naar Reynard, die voor de open deur der brandkast stond. ,.De Zwarte Vos!" riep hy hijgend, ,hoe is „Ga daar op dien stoel zitten, Rey nard", beval Bakerville. De Zwarte Vos haalde de schouders op en gehoorzaamde. „Het is lang geleden, dat ik hier geze ten heb", zei hij, de kamer rondkijkend. „En ik zie, dat iemand me voor geweest is". „Heb jij Padden hierheen gestuurd. Reynard?" vroeg Bakerville. „Natuurlijk waarde heer. Verder heb ik niets te zeggen". „Dus dan weet je zeker nog niet. dat Padden vermoord is?" „Wat?" vroeg Reynard door zijn witte haren strijkend, zonder verder een woord te zeggen. „Waar komt die op uit?" vroeg Ba kerville, naar de brandkqst wijzend. „Zoo, weet u dat niet?" vroeg Rey nard met een minachtend lachjé. „Ik had gedachto. nu snap ik het! U hebt het pas bemerkt, nu ik op deze manier binnengekomen ben. Het was dus een raadsel voor u, nietwaar?" „Ik heb het huis van boven tot be neden nagemeten", riep Tommy uit. „Ik kan me niet begrijpen, hoe het „Ik heb geen enkele reden, om het u niet te vertellen", zei Reynard glim lachend. „Het is ook moeilijk te vinden Nametingen zouden u niets geholpen hebben, jonge vriend, want die achter wand van de brandkast, onderzoek dat (maar geeft toegang rot een ladder. 1 die door den schoorsteen gaat. Die schoorsteen is heel wijd en zoo ge bouwd, dat de doorgang naar den kelder en vandaar naar de kreek, volkomen verborgen is. Daarlangs ben ik vijftien jaar geleden dan ook gevlucht, toen het huls omsingeld was. Ik had het met op zet zoo laten bouwen". Hij hield even op en wendde zich dan tot Bakerville. „Ook zonder dat u zich aan mij voor stelt, mijnheer, weet ik, dat u van den geheimen dienst bent. Maarzei u niet. dat Padden vermoord is? „Juist", antwoordde J. B. „Zoowel Padden als de tegenwoordige eigenaar van dit huis. Meer kan ik je niet ver tellen. Endie geheime gang komt dus in de kreek uit, zeg je?" „Ja, in het bootenhuisje", bevestigde de Zwarte Vos. „Arme Padden! Dus vermoord! Ik begrijp er niets van". „Ik denk. dat wy er nu wel wat van gaan begrijpen", zei Bakerville bedacht zaam „Ja, Reynard, dank zij jouw me- dedeelingen over die brandkast komen we. geloof ik, nu op het rechte spoor". Buiten In de gang klonken vlugge voetstappenbijna op een drafje. Tommy keerde zich om naar de deur. Paul Grimshaw was verdwenen. „Houd hem!" riep Tommy, naar de gang hollend. „Grimshaw gaat er van door! Hij begrijpt, dat het verloren spel is! Hij bekent door weg te loopen. Dien vinger heeft hij tusschen de deur van de brandkast gekneld!" „Ga hem gerust achterna", zei de Zwarte Vos, „ik zal niet wegloopen tk heb niets misdreven". Bakerville rende achter Tommy de trap af. Toen ze beneden kwamen, was Grimshaw echter al buiten en in den mist verdwenen. Uit de richting der ga rage hoorden ze een motor aanslaan, 'n wagen reed zonder licht weg. Pas een eind verder ging het licht aan en trachtte vergeefs den witten muur van nevel te doordringen. „Hij is er vandoor met de auto!" schreeuwde Tommy radeloos. Met zijn voet op het gaspedaal boog Paul Grimshaw zich over het stuur heen. De dichte mist belette hem ieder uitzicht. Hij reed snel tegen den heu vel op, maar boven gekomen bedacht hij zich te laat, dat de weg daar een scherpe bocht maakte. Hij trapte zijn remmen in, maar dat was het ergste wat hij had kunnen doen. De wagen slipte op den natten weg, gleed naar den kant af en vloog in volle vaart over het lage muurtje heen, dat den weg van den afgrond scheidde, om beneden in brokstukken neer te storten. Bakerville en Tommy hoorden den harden smak van den wagen tegen de rotsen. „Groote goedheid!" riep Tommy uit, „hij is te pletter gereden!" „Ja, dat moet wel", zei Bakerville, „maar daardoor ontsnapt hy aan den electrischen stoel!" xxvm. De nieuwe huisbewaarder. Op den divan in de woonkamer lag het halfvermorzelde lichaam van Paul Grimshaw. Hoewel hy nog ademde, lag de doodskleur reeds op zijn gelaat. Hij was nog niet tot bewustzijn terugge keerd sedert BakeTville en Tommy hem onder de wrakstukken van de auto van daan gehaald en naar het huis vervoerd hadden. Fink en Muldoon, die het on geluk gezien hadden, waren komen hel pen. Ze stonden nu ln de nabijheid van Philip Reynard, die met verdrietige blikken de kamer rondkeek. Hij had geen reden gehad om te vluchten. De cliché's waren, zooals hij begreep, toch voor hem verloren en verder kon hij hoogstens beschuldigd worden van het ongeoorloofde binnendringen van een huis. Het was niet waarschijnlijk, dat iemand hem wegens inbraak zou aanklagen. „Ik heb dokter Mc Allister opgebeld en hoop, dat hij Grimshaw nog tot be wustzijn zal kunnen brengen, al is het slechts voor korten tijd. Ik ben wel geen dokter, maar lk zie toch, dat hij doode- lijk gewond Is". „Als we geen bekentenis uit hem kun nen krijgen dan zal die sheriff nóg niet willen toegeven, dat hy iets met die moorden te maken heeft", merkte Tommy op. „Zijn poging tot ontvluchten, zoodra hy hoorde, dat Reynard het geheim van die brandkast verteld had. is voor my bewys genoeg", zei J. B. „en elk redelyk mensch zal het met my eens zijn. Grim shaw was de,-eenige, die èn Strawn èn Padden vermoord kan hebben, maar ik zou graag uit zü'n eigen mond een be kentenis hooren en naar nujn meening kan hij alleen ons vertellen, waar die cliché's zijn". „Misschien in dien tunnel verstopt", meende Tommy. „We moesten maar eens gaan zoeken". „Later", zei Bakerville. „Stil, hy be weegt zich. Verdraaid, waar biyft die dokter toch!" Alle anderen waren door het lawaai 1 wakker geworden en mevrouw Kingsla- ke, Polly en haar moeder kwamen be- I vend de trap af. J „Watwat is er aan de hand?" vroeg mevrouw Eastman huiverend. „Wat is er met Paul gebeurd?" vroeg Vera, toen ze hem op den divan zag liggen. Slot volgt PREDIKBEURTEN VOOR WOENSDAG 18 DECEMBiB» Alphen aan den Ryn Chr. Ge rat Kerk: van. Reedestraat 7 16 uur ds. w. BaaiJ. Boskoop Ons Jeugdhuis. Jullanastr. 8 uur de heer R. Koehoorn van Apeldoorn. Ned. Herv. Kerk Tweetal te Hulzum (Fr (4e bultengew. pred.pl.) J. Brouwer te Noorddyk (Gr.) en S P. Nijdam te Raamsdonk. Beroepen te Hulzum (Fr.) (4e bultengew. pred pl.) S P. NJjdam te Raamsdonk. Benoemd tot pred. ln algem. dienst (voor Israël) J. A. Grolle te Utrecht. Vrije Evang. gemeenten Beroepen te Amsterdam (2e maal) P. J. Mletes te Apeldoorn. Ev. Luth. Kerk Beroepen te Tici K. v. d. Braak aldaar, die voor dit beroep bedankte. BIJZONDER GERECHTSHOF. De typiste W. C. Muller te Oegstgeest heeft zich voor het Bljz. Gerechtshof te verantwoorden gehad wegens hulp aan den vijand en verraad, zy had bij het Rijkscommissariaat en vervolgens In Dultschland bil het Roode Kruis gewerkt. Uit haar betrekking te Oegstgeest was zij ontslagen en daarna had zy aan de politie een brief geschreven dat naar den Eng. zender werd geluisterd door een door haar genoemde familie. Dit had echter geen ern stige gevolgen gehad. Tegen het meisje werd een Jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardeiyk geëlscht. Het Hof heeft een Jaar gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk opgelegd. De kok H. J. Glllams te Llsse was tydens de bezetting werkzaam geweest als chauf feur bij de N.S.K K. Tegen hem werd zes maanden gevangenisstraf waarvan vier maanden voorwaardelijk geëlscht. Het Hof heeft overeenkomstig dien elsch veroor deeld. MARKTBERICHTEN Gladlolenvclling Llsse Voor deze valling was wederom groote belangstel ling. Vele goede partyen werden aange voerd, zoodat er minder werd afgekeurd). De pryzen van de groote maten zijn Iets lager dan de vorige week. In de as. Kerst week wordt niet- geveild, de eerstvolgen de veiling wordt gehouden Vrijdag 3 Januari a s. Besteed werd voor (resp. 14op. 1214, 10—12 en 8—10): Acca Laurentla 4 65 2.80, 0.85; Albi no 4.25, 3.00, 1.75; Allard Pearson 4.75, 4.104.75, 2.753.00 Bit O'Hea ven 5 50, 2.653.00, 1 00; Copernicus 2.40, Dr. Dentz 4.85, 2.75, Dr. Eu we 4.25, 2.85, El Greco 5.00, 3 00, Fa'hnenjunker 4.76, 2.70, Gold Lack 4.50, 4 00. Halley 230. 1.00; HUdebrandt 2.75, 1.00; Holland's Glory 6.00, 5-25, 3.25, 1.25; J. S. Bach 7.50, 6.63—7.00 4.00, Hopman's Glory 4.50, 2.90, Komeet 2.50, Lilac Wonder 6.80, 5 80, 3.00, 1.25; Majuba 9.60, March. Foch 5.00, 2.75, Pooiya 3.25, 1.65; Mark's Memory 6.50, 4.50, 1.75; Nieuw Europa 6.26, 3.75, Rosa van Lima 5 25, 3.20, 1.25; Ry- zende Zon 4.25, 3.75, Sneeuwprln- cess 3.60, 2.80, 1.20; van Tienhoven 6.00, 5 50. 3.30, Regenbogen 5.20, Anemonen The Caen (6-op)0 80, idem St. Bridged (6-op)*: 1.30; Montbre- tla Rosea (7-op): 1-10. Leiden, 16 Dec. Coop. Groenten veiling. Andijvie I f. 7073; kroten 8.70; gele kool f. 6.9014 90; roode kool f. 11.80 18; groene kool f. 1719; boerenkool f.36 44; sprultkool f. 61100; rapen f. 3.60 —5.70; witlof I f. 3050; Idem U f. 9 20; wlnterposteleln 1. 8; uien f. 5.90 10; prei I f. 3032; peen f. 1820. Alles per 100 kilo. Selderil f. 10—f2.80; peter selie f16 90. Alles per 100 bos. Knolsel derij I f 920 per 100 stuks. ROELOF AREN DS VEEN, 16 Dec. Bloe menveiling. Tulpen: White Sail 2 90, Early Perfection 1.852.00, Krelage Trlumpf 2 50, Imperator 1.30—2.50, King of the Yellow 1.15130, Narcdesen: Earley Glory 0.60—0.70, Magnificence 0.500.60, Helios 0.55 per 10 stuks. IJMUIDEN, 17 Dec. Binnengekomen de KW 38 met f. 6895 versohe haring. ROTTERDAM. 17 Dec. Veemarkt. To taal 3144. 275 paarden. 9 veulens. 508 vette runderen, 560 gebrulksvee, 86 gras kalveren, 151 nuchtere kalveren, 575 schapen, 21 varkens, 605 biggen, 364 bok ken en gelten. Prijzen: kalfkoelep le kw. f.775, 2e kw. f. 625. 3e kw. f. 450; melkkoeien f. 750, f. 625, f450; varekoelen f. 500. f350, f 275; vaarzen f. 550, f 400, f. 250; pin ken f. 400, f. 300. f200; gTaskalveren f.200, f.160, f.80; biggen per week f.23, f. 18, f. 14. SCHEEPSBERICHTEN. Algenib, 14/12 van Pernambuco, te Rot terdam; Alkald, Rotterdam-Zuid Amerika, pass. 15/12 Fernando Noronha; Amstel- stad, 15/12 van Londen naar Amsterdam; Blommersdljk, 15/12 van Rotterdam via Antwerpen naar de Gulfhavenz; Brastagl, 13/12 van Kaapstad te Port Elizabeth; Dordrecht, 15/12 van Rotterdam te Bay- town; Gerard Dou, 16/12 van Cabayog n. Aden; Hedel, SwanseaSt. John (n.b.) 15/12 op 400 mijl Noord-West van Fayai; Hurtlgh, vaartuig met hulpmotor, Stock holm vla IJmulden en FalmouthAruba, 12/12 te Las Palmos; Indrapoera, Java Roterdam, pass. 15/12 om 16 uur Malta; Jan Steen, VancouverAntwerpen en Rot terdam, 13/12 van Tampa; Ja-para, Batavia Rotterdam, pass. 13/12 21 uur Perlm en wordt 18/12 te Port Said verwacht; Kota Agoeng, 14/12 van Beua via Napels en Southampton naar Rotterdam; Larenberg, 13/12 van Colombo naer Australië; Lek haven, 15/12 van Rlo Grande do Sul naar Buenos Aires; Loppersum, 15/12 van Mon treal te Rotterdam: Cranjefonteln ,13/12 van Kaapstad te Tenerlffe; Saroena, 9/12' van Bombay te Abadan; Slngkep. 13/12 van Rotterdam te Easrah; Stad Haarlem, 15/12 van Savona naar Bona; Stad Maas tricht, 13/12 van Calcutta vla Colombo n. R'dam; Stad Schiedam, 13/12 v. Soerabala XL Semarang; Sunetta 16/12 v. Barry te R'dam om te dokken; Tawall, 12/12 van Vancouver te Basrah; Tiba, Montevideo Antwerpen, pass 14/12 om 16 uur Oues- sant en wordt 16/12 n.m. te Antwerpen verwacht; Volendam, MombassaNapels, Southampton en Rotterdam, pass. 14/12 13 uur Perlm; Westplein, Rotterdam Basrah. 14/12 van Suez naar Massawah; Zwarte Zee (slbt), 13/12 van Ferrol naar Falmouth. K.N S M Aldebaran, 14/12 van St. Tho mas naar Antwerpen; Cottica, 15/12 van Paramaribo n. Trinidad; Evangeline Park, 15/12 van Trinidad naar Punto Cardon; Pericles, 15/12 te Rlo de Janeiro; Hermes, 14/12, van Puerto Plata naar Madeira; Prins Willem 4, 14/12, van Paramaribo n. Trinidad; Van Ostade, 14/12 te Puorto Cabello. Lotos. 13/12, van Suyk Baal naar Paramaribo; Rcssum. 14/12, van Parama ribo naar Barbados, Doros, 14/12 te Para maribo; Jan, 14/12 te Fiume; Deo Duce, 15, 12 te Odeitse; Odysseus. 13/12 van Bar celona naar Genua; Kemphaan, 14/12 van Antwerpen naar Leixoes; Ary Scheffer, 14/12 te Lissabon; Gudrun, 14/12 te Na pels; Euterpe, 14/12 te Cartagena; Aarden burg, 14/12 van Kalamata naar Tunis; Vulcanus, 15/12 van Alexandrlë naar Port Said; Rosemarie, 14/12 van Kopenhagen naar Amsterdam; Carlbla, 15/12 van Aar- hus naar Kopenhagen; Venus, 15/12 te Izmir; Theseus, 15/12 te Rotterdam; Omen, 16/12 van Rotterdam naar Bilbao; Orestes. 15/12 te Amsterdam. JJoll. Afr. Lijn: Ketioe, 14/12 van Kaap stad naar Marseille; Bloemfontein, 14/12 van Mombassa naar Beira. Mij. Nederland- Tegelberg, 16/12 te Am sterdam; Tallsse, 16/12 te Amsterdam; Oldenbarneveldt, 14/12 van Port Said n. Amsterdam. K.P.M.: Bolssevain, 16/12 te Southam». ton. Oceaan: Polldorus, 9/12 v. New Orleans naar Indlë.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 2