De vorst in cijfers In Siberië 70 gr. onder nul Kees Boeke vertelt Er komen werkplaatsen over de heele wereld Met (die „U=brigadle" naar Padlaiiig „De joBgems fixen het wel WEERBERICHT Duitsche „Ambassadeurs" uit Met een enkel woord Engeland terug 85stë Jaargang r DINSDAG 17 DECEMBER 1946 No. 25960' LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week. Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 91507 - Giro no. 57055 Uit de gegevens, welke het KN.M-I. te De Bilt uit verscheidene plaatsen ontving, heeft het gisteren om 9 uur resp. 12 uur het volgende beeld In gra den Celsius van de heerschende vorst samengesteld: Maandag 16 Dec. 9 uur 12 u. Twente - 10 gr. - 7 gr. Den Helder - 5 gr. - 10 gr. Vlissingen - 7 gr. .- 5 gr. De Bilt - 9 gr. - 6 gr. Schiphol - 6 gr. - 5 gr. Eindhoven - 10 gr. - 7 gr. Leeuwarden - 9 gr. - 4 gr. Groningeh - 7 gr. - 4 gr. Beek (L.) - 9 gr - 7 gr. Gilze Rijen - 10 gr- - 8 gr. AMELAND GEÏSOLEERD. Ameland is plotseling door de vorst overvallen. Kon de postboot Zaterdag nog met moeite over het Wad komen, nu is de waterstand op de Wadden zoo laag geworden, dat, de postboot niet meer vlot te krijgen was. Er bevindt zich veel ijs tusschen het eiland en den vasten wal en er bestaat geen vooruit zicht, dat de boot de eerste dagen zal kunnen varen. Dank zij het initiatief van den bur gemeester. den heer R. Walda, is het vliegveld met hulp van de Ballumer bevolking zoodanig vergroot, dat er thans ook grootere vliegtuigen kunnen landen. De burgemeester heeft nu een overeenkomst gesloten met de Ned. luchtstrijdkrachten voor den duur van de isolatie, die inhoudt, dat oi.i den dag een vliegdienst tusschen Ameland en den vasten wal wordt onderhouden. Het Jaarvergadering Alg. Ver. van Bloembollencultuur. AFSCHAFFING SANEERINGSMAATREGELEN VERWORPEN. Na de rede van den voorzitter gis teren door ons gepubliceerd kwam een voorstel van de afd. Uitgeest in behandeling, dat afschaffing beoogde van de saneeringsmaatregelen in het bloembollenbedrijf. Het hoofdbestuur adviseerde negatief en het voorstel werd met groote meerderheid verwor pen. Bij de bestuursverkiezingen werden in de vacatures van het hoofdbestuur ge kozen de heereii C. van Dijk Sr. uit 's-Gravenzande en J. Valkering uit Lim- men. De afdeelingen Andijk, Lutjebroek en Enkhuizen dienden een voorstel in voor het opnieuw ontwerpen van be- bedrijfsmaatregelen tot betere beheer- sching van den bloembollenteelt om daardoor den kleinen kweekers 'n betere kans te geven. Ook dit voorstel werd echter verworpen Aan het einde van de vergadering werd de begrooting voor 1947, die een totaalbedrag vertoont van f. 92.500. goedgekeurd. is de bedoeling, dat behalve post, ook passagiers vervoerd zullen worden, zoo ver de ruimte zulks toelaat. Gisteren brachten twee vliegtuigen een passagier naar het eiland en namen 9 personen op den terugweg mede DE KOUDSTE PLAATS TER WERELD. De koudste plaats ter wereld is thans Kolyma Taiga bij de nederzetting Oime- kon aan de rivier Indigirka in Noord- Siberië, waar men een temperatuur heeft geregistreerd van 70-2 graden on der nul. DUITSCHE FILMS BRACHTEN HEM TEN SLOTTE GEEN WINST. Het tribunaal te Alkmaar legde den bioscoop-exploitant J. C. Weber aldaar, die onlangs wegens lidmaatschap van de N.S.B. en enkele aanverwante orga nisaties én wegens het vèrtoonen van Duitsche films .en journaal terecht stond, de volgènde maatregelen op: interneering voor den tijd van 2'/. jaar. ontzetting uit de kiesrechten, uit het recht van ambten te bekleeden en uit het recht om het beroep van bioscoop exploitant uit te oefenen. Met uitzon dering van de inboedel van zijn wo ning. de kleeding van zijn gezin en een bedrag van f. 40.000.dat beschuldig de reeds voor Mei 1940 bezat, werd zijn geheele vermogen, dat op f. 328.000. werd geschat, waarvan f. 102.000.— tij dens de interneering van beschuldigde was ontvangen, verbeurd verklaard. De heer ir. Kees Boeke, de bekende man van de onderwijsvernieuwing in ons land, heeft een bezoek gebracht aan Australië en de Ver. Staten. In een onderhoud met een ANP-yerslaggever zeide hij dat het in de bedoeling ligt het onderwijssysteem, zooals het wordt toe gepast in de Nederlandsche werkge meenschap, internationaal uit te breiden. Er zullen dan over de heele wereld „werkplaatsen" komen zooals in Biltho- ven. De kinderen zullen volgens dezelfde methode, als hier. leeren hun eigen ini tiatief te ontwikkelen zonder de minste pressie van boven of onderling. Ook in het buitenland zal het z.g. „proevenstelsel" worden ingevoerd. Dit is een register, waarin alle pre staties van het kind worden aange- teekend. Wanneer dus een leerling van de Nederlandsche „werkplaats" ergens in het buitenland op een werkplaats terecht komt, zal het ge woon mee kunnen doen omdat daar volgens 'tzelfde proevenstelsel wordt gewerkt. De taal zou een struikel blok kunnen zijn, maar kinderen kunnen heel gemakkelijk en zeker na een korte voorbereiding een vreemde taal leeren." „Ligt het in de bedoeling kinderen van de verschillende werkplaatsen in ternationaal uit te wisselen?" „Zeker, waarom niet? In Aus.ralië werd zelfs het plan geopperd een schip met een paar honderd kinderen een soort wereldreis te laten maken, waar bij de kinderen in verschillende werk plaatsen op de wereld een poosje zou den kunnen werken. Dit zou zeker hun blik verruimen en goede wereldburgers van hen maken. En hier moet het op den ^uur toch heen. Afstanden zijn er niet meer en de wereld is erg klein geworden. Het onderwijs .moet daarom meer interna tionaal gericht zijn en de nationalisti sche tendenz zooveel mogelijk verwij derd, zonder natuurlijk de eigen typische kuituur waarden van een afzonderlijk land aan te tasten. Op deze wijze zal men op d-n duur tevens komen too een werkelijken wereldvrede. Belangrijk in onze werkgemeenschappen is, zooals wij dat noemen, de „sociocratische orde ning". De kinderen komen elke week bijeen om plannen te maken en van ge dachte te wisselen. Gemeenschappelijk overleg gemeenschappelijke ordening. Het is natuurlijk internationaal ook mo gelijk en van fundamenteel belang". INSTEMMING VAN AUSTRALIË EN AMERIKA. „Zijn er positieve resultaten in Austra lië geboekt?" „Voor mijn vertrek uit Sydney had Ik nog een bespreking met mevr. Magna Mara. Zjj maakt thans een tocht door Australië per vliegtuig om steun te zoe ken voor de verwezenlijking van onze ge dachte. Er moeten in Australië nog meer werkplaatsen komen, maar de fi nanciering blijft altijd de groote moei lijkheid. Wat Nederland betreft hebben wij een rapport opgesteld, dat aangeboden zal worden aan den Min, van O., K. en W. Hierin is een groot aantal van onze wenschen vervat steun van het rijk ten behoeve" van de wetenscnappelijke bestudeering van opvoeding en onriei- wijs vervanging van het klassikale stelsel door meer individueel onderwijs waardoor ook het zitten blijven zal worden beperkt". „En wat waren uw bevindingen in de Vereenigde Staten?" „Ik was van 25 October af in de V.S., San Francisco. Minneapolis, Chicago, Boston, enz. Ik heb er veel lezingen ge houden en prettig contact gehad met de Amerikanen, die zeker de internationale kindergemeenschappen zullen bevorde ren. Het plan bestaat ook te trachten de Unesco voor onze plannen te winnen, hetgeen een niet onbelangrijke mate de verwezenlijking zal kunnen bespoedi gen." m Padang, 26 November. (Van onzen specialen verslaggever) Degenen, die in Indië het meest heb ben geleden onder den Sapanschen hiel, waren de „roomusha's", de Indonesiërs, die gedwongen werden huis en hof te verlaten om elders to gaan werken in het kader van den z.g. vrijwilllgen ar beidsdienst. Van het overbevolkte Java werden duizenden weggevoerd om in de ellendigste omstandigheden als slaven te zwoegenen als ratten te sterven. Bij de capitulatie in Augustus 1945 waren er nog vele honderden van deze ongelukkigen in Midden-Sumatra. Zij hadden den oorlog overleefd, maar leken niettemin ten doode gedoemd. Zij waren aan him lot overgelaten in een vreemd land temidden van een vijandige bevolking. Thans bevinden zich vele van deze roomusha's in l'a- dang. Zij hebben hun leven te dan ken aan een officier van het KNIL, den luitenant A. L. de Boer. DE „VADER DER ROOMUSHA'S" Luitenant De Boer had als krijgsge vangene in Pakanbaroe de roomusha's hun slavenwerk zien doen en besefte wat hun te wachten stond bij den af tocht der Japanners. Hij kende den Ja vaan, sprak diens taal vloeiend en het duurde niet lang of hij was de „vader der roomusha's". Hij verzamelde nen, gaf hun voedsel en verzorgde de zieken en gewonden. Ten slotte bracht hij hen naar Padang. Zoo ontstond omstreeks een jaar ge leden de „Javanese Coolie Concentra tion". Dat was in den tijd toen nog geen enkele Europeaan in Padang veilig was De Boer vormde uit zijn Javanen een soort nachtveiligheidsdienst, zoodat men tenminste rustig slapen kon gaan. Uit deze nachtwakers kwamen ten slotte de „civil police" en de recrutencompagnie voort. De Boer koos de 150 besten uit voor zijn recrutencompagnie. en begon jn Juni van dit jaar zijn Javanen de eer ste commando's bij te brengen. Een maand later kwamen de'eerste unifor men en geweren van de Britten los. Er werd hard aangepakt en het duurde niet lang of de recrutencompagnie mocht als onderdeel der geallieerde bezetting stellingen betrekken. In October heb ben extremisten tweemaal deze stellin gen aangevallen De ontvangst was dus danig, dat het daarbij gebleven is. AANHOUDENDE VORST. De Bilt verwacht tot morgenavond: Slechts enkele overdrijvende wolkenvel den. des nachts matige tot strenge, overdag matige tot lichte vorst. Tij delijk ong krachtigen Noord-Oostelil- ken tot Oostenlijken wind. HET BEGIN VAN DE BEVRIJDING. De komst der U-brigade werd door de recrutencompagnie gevierd als een gebeurtenis van historisch belang, ja, als het begin van de bevrijding. Zoo als ook de Europeesche burgerij het zag. Want de ervaring elders heeft ge leerd dat, waar Nederlandsche troe pen de controle overnemen, het beter gaat. Hun staat een duidelijk doel voor oogen: het brengen van vrede en veiligheid. De naar Java en Sumatra gezonden Britsch-Indische divisies wa ren oorlogsmoe, verlangden naar huis en deden niet meer dan het allernood zakelijkste. Zjj bleven altijd passief. Zoo is een der voornaamste richtlij nen van de geallieerde politiek in Pa dang sinds de komst der Britsche troe pen steeds geweest de wenschelijkheid van het in stand houden der electrische centrale. Hiervan is niet alleen de licht- maar ook de watervoorziening afhan kelijk. Padang krijgt n.l. zijn water uit zeven artetische putten, tot meer dan 100 meter diep, waaruit het water met electrische pompen naar boven wordt gehaald. De centrale ligt binnen gealli eerd gebied, maar draait op brandstof, die van buiten moet worden aangevoerd. Dit geschiedde per trein uit Sawah Loento, waar de Oembilin-mijnen door de republiek worden geëxploiteerd. Bij de gratie der republiek bracht het treintje eiken dag twee wagons (20 ton) steenkool naar Padang. Dat is precies genoeg voor het dagelijksch gebruik. De vrees van licht en water te worden ver stoken, heeft sinds de aankomst der ge allieerde troepen een niet geringe rol gespeeld In de politiek van den Brit- schen commandant ten aanzien van de republiek, en al wat daar voor doorgaat in en om Padang. De thans gearriveerde Nederlandsche troepen hebben een andere opvatting hieromtret. Zij doen het desnoods -.vel zonder de centrale, maar zullen nooit toestaan dat de controle van „rood-wit" op de werking van het krachtstation eenigen invloed zal hebben op hetgeen zij zien als hun taak. Bij de aankomst van de U-brigade was de stad Padang slechts veilig op papier. Het zal er spoedig ook daadwer kelijk veilig zijn. Nog geen jaar geleden was het in Batavia net zoo als nu in Padang. En nóg zijn in Batavia groote publieke gebouwen, als het postkantoor en het station, republikeinsch bezit. Maar de veiligheid is er, en niemand loopt er, het geringste risico. Daarom kan in Padang ook rustig het rood-wit blyven waaien van het post kantoor, het telegraafkantoor en het station. Maar het kampendoolhof moet verdwijnen, en héél Padang zal vei lig moeten zjjn voor iedereen, van elk ras en iedere nationaliteit. Dat ver wacht men van de U-brigade. En na wat ik zag en hoorde niet ten onrechte. Die jongens „fixen" dat wel! De belangen der Indische geëvacueerden. De Nibeg Ned. Ind. bond van ex- krijgsgevangenen en geïnterneerden omvattende ongeveer de geheele geëva cueerde samenleving uit Ned. Indië, heeft zich per telegram en brief tot den minister van Overzeesche Gebiedsdeelen gericht, waarin er op wordt gewezen, dat de overeenkomst van Linggadjati zwijgt over vergoeding van geleden schade door vernielingen en roof. Ook ontbreekt eenige aanduiding over de vergoeding van gederfd inkomen gedurende de pe riode van interneering. De Nibeg meent, dat spoedige terugplaatsing in eigen om geving en werkkring, vergoeding van schade en uitkeering van gederfde in komsten over de oorlogsperioden zaken zijn, die in één adem genoemd dienen te worden met de in artikel 14 opgeno men teruggave van goederen en herstel van rechten. Deze bepalingen zijn, naar het oordeel van de Nibeg, alleen van be lang voor de groote ondernemers bU den wederoDbouw hunner bedrijven, doch ga randeeren geen herstel van dat deel der Nederlandsche samenleving, welks be langen de Nibeg meer in het bijzonder voorstaat. Beschietingen moeten eindigen. ANDERS AFDOENDE TEGENMAATREGELEN. De territoriaal troepen-commandant van Noord-Sumatra heeft den liaison- officier van de TRI op het hoofdkwar tier der Z-brigade ontboden en hem meegedeeld, dat. indien de beschietin gen door het Lasjkar ra'jat (volksleger) zouden voortduren, van Nederlandsche zijde afdoende maatregelen zouden wor den getroffen. TWEEDE BIJZONDERE KX.M.-VLUCHT OP ZUID-AFRIK A VOLTOOID. Naar den K.L.M.-persdienst ons meldt, landde gistermiddag om 15.50 uur, geheel volgens schema op Schiphol het K.L.M.- toestel PH-TAR „Rotterdam". Aan boord bevonden zich 34 passagiers. Hiermede ls de tweede bijzondere K.L.M.-vlucht na den oorlog op Zuid-Afrlka voltooid. HUISVESTING VAN STUDENTEN. Do hulsvesting der studenten aan de rijksuniversiteiten en de technische hoo- geschool baart ten gevolge van den wo ningnood ongekende zorgen. Er ziln uit studenten- en hoogleeraarskringen orga nisaties tot stand gekomen, die zich met het huisvestingsprobleem bezig houden en daarbij góede resultaten hebben ge boekt. Verschillende gebouwen hebben deze organisaties als woning voor een klein of groot aantal studenten in orde kunnen brengen. Om deze organisaties in hun meestal moeilijke financleele om standigheden eenige hulp te bieden, is thans een post op de rijksbegroqtlng tte- plaatst. BEROEPSRECHT HUISRAADSCHADE. Op grond van artikel 3, lid 2, van de eerste uitvoeringsbeschikking besluit op de materieele oorlogsschaden 1945 kan iedere belanghebbende tegen de beslis singen van den secretaris der schade- enquete-commissie nopens de toe te kennen bijdrage in huisraadschade een beroepsschrift indienen bij den minister van financiën. Beroepsschriften, inge diend later dan een maand na de ter postbezorging of de toezending op an dere wijze van de mededeeling der be roepen beslissing, worden niet-ontvan- kelfjk verklaard, tenzij voornoemde mi nister van oordeel is, dat de te late In diening den appellant niet kan worden toegerekend. Dozijnen „ambassadeurs" uit Enge land komen geregeld in de Britsche zone aan. Zij zijn de eenigen, wier me-, dedeelingen over de toestanden in het Britsche rijk door de Duitschers geloofd worden. Het zijn naar huis terugkee- rende Duitsche krijgsgevangenen, die soms jaren in Engeland hebben doorge bracht en vaak, ondanks hun krijgsge vangenschap in contact kwamen met de Engelsche bevolking, aldus United Press. In vele opzichten zijn zij de beste propagandisten voor Engeland, maar hun propaganda heeft ook een keer zijde. In het belang van Engeland ls het. dat hun beschrijving van den voed seltoestand in het land hunner gevan genschap, twijfel wekt aan het alge meen verspreide geloof in Duitschland, dat de Engelschen goed leven van het voedsel dat uit de Britsche zone van Duitschland komt. Want hierover zijn alle terugkeerende gevangenen het eens: zij zijn uitermate verbaasd over de „ar moede", die de vrede aan Engeland ge bracht heeft. „Engeland heeft den oorT log gewonnen", zeggen zij, „maar het Engelsche volk is er desondanks slecht aan toe". „Wij zagen den toestand steeds slechter worden. Het is onbegrij pelijk", zoo is hun commentaar. Ook over de positie van den Brlt- schen arbeider laten vele Duitsche ex- krijgsgevangenen zich ongunstig uit. De Britsche mijnwerker heeft een. hoog loon. maar wat had hij er aan in den oorlog? In den vrede heeft hij er mis schien nog minder aan. De Duitsche mijnwerker is beter af dan zijn Engel sche collega, zoo is de meening. „De Engelschen zijn de vriendelijkste menschen ter wereld"- Dat is een twee de algemeene uitspraak dezer Duit schers. Vooral de Engelsche boeren heb ben een goede beurt gemaakt. Zij be schouwen ons nooit als gevangenen, maar als menschelijke wezens, zoo zeg gen zij. In Frankrijk gooiden de boeren steenen naar ons, maar in Engeland DR. VAN MOOK NAAR DEN PASAR VERTROKKEN. Dr. van Mook is hedenmorgen uit Batavia naar Den Pasar vertrokken TIEN JAAR VOOR GERKIT VAN BURINK. Het vroegere Rotterdamsche gemeen teraadslid Gerrit van Burink is door de Rotterdamsche kamer van het Haag- sche Bijzondere Rechtshof wegens on- vaderlandsche activiteit gedurende de bezettingsjaren veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf, met aftrek van pre ventieve hechtenis en met verlies ven beide kiesrechten voor het leyen. De eisch was 15 jaar. HORLOGES NOG NIET VRIJ. In tegenstelling tot vele in omloop zijnde geruchten ligt het, naar wij van bevoegde zijde vernemen, niet in de be doeling den verkoop van horloges vrij te geven. Aangezien het aantal beschikbare hor loges nog zeer gering is en verschillen de bedrijven, waar uurwerken voor den goeden gang van zaken niet gemist kunnen worden, nog niet voor verstrek king in aanmerking zijn gekomen, zou het economisch niet verantwoord zijn de distributie van horloges thans reeds op te heffen. De verjaardag van Simt Nicolaas te Batavia was voor hem een extra drukke dag. Daar de schimmel te vermoeid was geraakt van het vele werk, had Sint zich een „surrogaat" paard aangeschaft, dat uitstekend voldeed. De Sint komt hier aan voor de woning van den Legercommandant. Luitenant Generaal Spoor, die bezocht werd bil de „militaire" tournée door de stad. BINNENLAND. Op 28 December a.s. zal het mi. „Sioteriljk" uit Rotterdam naar Neder- 1-andsch-Indië vertrekken met o.a 1000 militairen van verschillende omderdeelen aan boord. De gebroeders Hoogeboom. die ver dacht worden van den moord op mej A. M. Marsmam. op 2 Nov. J.I.- in de Wa/r- moesstraat te Amsterdam gepleegd, zijn per auto uit het kamp te Vlight naar Amsterdam overgebracht. De eerste dirigent van het Concert gebouworkest te Amsterdam, Eduard vam Bei num. die vorige week in Parijs een aanval van niersteen kreeg en dientenge volge zijn tournee moest afbreken, is per K.L.M.-vliegtuig uit Parijs in Amsterdam teruggekeerd en per ambulance naar zijn woonhuis overgebracht. Dank zij een speciale behandeling ls het gelukt den niersteen te verwijderen. De dirigent hoopt na de voorgeschreven rustperiode zijn werkzaamheden in het komende jaar te hervatten. Aneta meldt uit Batavia, dat aan generaal-majoor Er T. Keng-en, comman dant der militaire luchtvaartafdeeling. met ingang van 31 December a.s. eervol ontslag verleend met dankbetuiging voor de den lande bewezen diensten. Het kinderkamp te Gilzenrijen van den Rotterdamsohen bond voor lichame lijke opvoeding, gelegen aan den rijksweg BredaTilburg zal tot verblijf voor vrou welijke politieke delinquenten worden Ingericht. De bedoeling Ls, dat het nieu we lnterneeringske rxp nog voor Januari betrokken wordt. De oud-president van den Hoogen Raad, prof. mr. J. van Loon. zal over eenigen tijd terecht staan voor het tri bunaal te 's-Gravenhage. Door de directie van de werf I. S. Figee te VIaardingen is in Engeland aan gekocht een droogdok van 216 x 64 voet, dat Donderdag in Vlaardingen verwacht wordt en ligplaats zal nemen in de Kon. Wil hel mina haven aldaar. Het examen voor het Middenstands diploma Algemeen© handelskennis, wordt, voor wat het sohriftelijk gedeelte betreft, afgenomen op Dinsdag 27, Woensdag 28 en Donderdag 29 Mei 1947 en voor het mondeling gedeelte op Maandag 21 Juli. De 3o rneopost'bericht, dat Ma kassar thans een gesloten stad :s. Vesti gt ng binnen de stad ls slechts mogelijk ns verkregen vergunning van den bur gemeester. In de Gemeente-Universiteit aan de Oude Manhuispoort te Amsterdam is gisteren brand ontstaan doordat de veil, vei ie op een der gangen door een schil der werd gebruikt, vlam vatte. Na een kwartier was men het vuur echter mees ter. In schrille tegenstelling tot de ijzige berichten over het weer van de laatste dagen en de sportieve consequenties, die cr voor Jong en oud uit te trekken zijn, staat het nicr.ws, dat in Zandvoort het bacheizoen neg open is; zij het dan alleen voor de liefhebbers. Zondag werd in de golven der Noordzee een late bader ge signaleerd. die den moed had, de koele baren te trotseeren. Geen wonder, dat de toeschouwers hun oogen even hebben uitgewreven. BUITENLAND. De katholieke aartsbisschop van Westminster, kardinaal Griffin, zeide in een toespraak tot den katholieken raad voor Poolsch Welfare-werk: „Wanneer men ons zegt, dat wij ons niet moeten mengen in de binnenlondsche politiek van Joego-Slavië, en wanneer we toch bereid ziln ons te mengen in de blnnen- landsche" politiek van Spanje, dan vraag ik „waar zijn onze beginselen?" De Egyptische Kamer van Afgevaar digden heeft een motie van vertrouwen in de nieuwe regeering van Nokrasjy Pasja met 155 tegen 21 stemmen bij 7 enthoudingen aangenomen. De landdag van Wuerttemberg-Ba- den heeft den democraat dr. Maier tot eerste minister gekozen. HIJ is de eerste oons tl tut lonne el e minister-president sinds 1933. Zijn kabinet bestaat uit 4 Chr. de mocraten, 4 socialisten en 1 communist. Scheermesjes, lucifers en andere kleine huishoudelijke artikelen zullen in de Britsche en Amerlkaansche zone van Duitschland in distributie worden ge bracht. Canada heeft alle in den oorlog In gevoerde Controle op schepen opgehe ven. opdat het scheepvaartverkeer ge heel zijn eigen weg kan gaan. In het Roemeensche parlement Is een wetsontwerp voor de national Isa rl< van de nationale bank van Roemenië te: tafel gebracht, die in algemeene lljnec overeenkomt met de Engelsche nations* lisatlewet voor d« hank van Engeland. Prof. Jean Robert Mazet, rector van de universiteit te Caen, ls per radio doctor honoris causa van de universiteit van Montreal géwordén. Tijdens de voortgezette behandeling voor den krijgsraad te Brussel van de zaak tegen Florimond Grammens, de propagandist voor de Vlaamsche taal. die er van beschuldigd wordt met de Duit schers te hebben samengewerkt, eisch te de Belgische staat als burgerlijke partij een schadevergoeding van 3 millioen francs, terwijl het openbaar ministerie 15 Jaar gevangenisstraf vorderde. De Poolsche president Bierut, heeft zich in een uiteenzetting over de verhou ding tusschen kerk en staat bereid ver klaard in onderhandeling te treden over het sluiten van een nieuw concordaat met het Vatlcaan, wanneer het Vatlcaan de regeering te WaTschau als de recht matige regeering van Polen zou erkennen. De geheimzinnige epidemie onder baby's in Engeland, heeft reeds den dood van 23 pasgeborenen ten gevolge gehad1. In Oxford hebben 29 zuigelingen en 19 vroed vrouwen en verpleegsters aanvallen van de ziekte gehad, doch onder hen zijn er geen dooden te betreuren. Volgens een telegram aan de te Bombay verschijnende „Times of India' van zijn correspondent in Nova Goa (Portugeesch Indië) heeft de gouverneur- generaal van Goa medegedeeld, dat de Portugeesche regeering aan Goa een poli- tleken status heeft verleend, welke over eenkomt met den status van een provlnole ln het Portugeesche moederland. hadden de boeren wat beters te doen". De zeepkist-redenaars van Hyde-park- corner hebben ook veel verbazing ge wekt. „Ik begrijp niet, hoe de Engel schen zooiets konden toelaten en toch den oorlog konden winnen", is een der uitlatingen. Het democratische systeem van openlijke critiek en openlijke poli tieke discussie heeft den meesten dezer zonen van Hitler's rijk" in de grootste verbazing gebracht. Ook de vrije op voeding der jeugd trok sterk de aan dacht. De meeste ex-krijgsgevangenen bewonderen dit systeem, maar ondanks hun goede bedoelingen schijnen zy het nog lang niet genoeg te begrijpen om het ook in hun eigen land ln practyk te brengen. „Wij zouden willen dat onze vrien den en kennissen naar Engeland kon den gaan om dat alles met eigen oogen te zien, want zy zullen ons nauwelijks gelooven", dat is de eindconclusie van velen. Prof. Romme naar Indië. De voorzitter der R. Kath. fractie ln do Tweede Kamer. prof. mr. C. P. M. Romme, zal. naar ..De Tild" meldt, zich binnen kort naar Ned-Indlë begeven voor be sprekingen met de Indische Katholieke Volkspartij. HIJ VOND HAAIEN MINDER ERG DAN EXTREMISTEN! In de te Soerabaja verschilnende „Nieu we Courant'* van 6 December J.I.: troffen wil het volgende bericht aan: „In een „Brief aan ziln vrouw" schrijft Jan Tippel ln de „Tijger" over een vlieg tocht. die hil naar Batavia heeft gemaakt. Hi| vertelt haar o.a.: „We vlogen boven zee, anders zouden We in handen van de extremisten vallen assewe vielen en nouw alleen ln do tan den van de haaien. Maar dat ls minder erg. Daar hebben we geen verdrag mee". Onderaan zijn brief zet hil: „P.S.: Het ls nog steeds wapenstil stand, hoor". DE AUTOBUSDIENST- VERGUNNINGEN. Motie Serrarens aangenomen. In do Tweede Kamer is gistermiddag de motie Serrarens. betreffende de ver- leening en intrekking van vergunningen tot uitoefening van autobusdiensten aan genomen. Hierdoor zullen de bestaande, tljdelllke vergunningen doorloopen. Omtrent de tijdelijke vergunningen, die na de bevrij ding zijn ingetrokken, zal een proceduro van herziening ln het leven geroepen worden. BRAND OP DE ÏJM. 183. Onze correspondent telefoneert ons uit iJmulden. dat hedenmorgen brand ls uit gebroken aan boord van de IJm. 183. do yiklngbank, waarvan het achteronder ge heel uitbrandde. AANLEG EN ONDERHOUD VAN TUINEN. Er ls wel een vestigingsvergunning noodlg h°ofdbestuur van den Kring Bloemist-Hoveniers wordt ons meegedeeld dat krachtens een ministerieel© beschlk- king^ opgenomen in de Staatscourant van 11 December 1946 nr. 243, ls bepaAld dat het hovenlersbedrilf ls aangewezen als een van die dlenstverleenlngsbedrilven lLc°n uerJ Beslult Algemeen Vesti gingsverbod Klelnbedrilf vallen. Voor vestiging van een hoveniersbedrijf blllft dus. ln tegenstelling met een vorig 5 J» t??? vergunning overeenkomstig het B.A.V.K.-noodlg. Blum vormt Fransche regeering ALLEEN SOCIALISTEN. Leon Blum, de Fransche premier, heeft een uit louter socialisten be staand kabinet, waarin hy zelf de portefeuille van Buitenlandsche Za ken waarneemt, geformeerd. Andre le Troquer. voor den oorlog een op den voorgrond tredend socialist ls minister van Defensie. Minister van Financiën is André Philip, lid van het eerste nationale comité van bevrijding en ook tijdens het kabinet van De Gaulle minister van Financiën; Felix Gouin, voormalig voorzitter van de Nationale Vergadering en later opvol ger van De Gaulle als hoofd der Fran sche regeering, ls minister voor plan ning. Blum verklaarde: „Ik heb tot lederen prijs een kabinet gevormd, omdat het verlengen van de crisis een gevaar zou.hebben beteekend voor onze republikeinsche instellingen. De constitutloneele periode van deze regeering zal binnen vijf weken zijn afgeloopen. maar ik hoop dat zelfs in dezen korten tijd wij in staat zullen zijn iets te verrichten. Het zal noodzakelijk zijn constitu tloneele organen in te stellen. Wij moe ten het land doen weten, dat nu een parlementair bewind onderweg is. Het is noodig, het volk tot lederen prijs het vertrouwen terug te geven: in zichzelf, in hun instellingen, hiln geld en hun toekomst". TSALDARIS EN DE GRIEKSCHE OPPOSITIE. In antwoord op een bewering van de Joegoslavische delegatie bij de V. N., als zou de Grleksche premier bij het naar voren brengen van Griekcnlands eischen wat betreft de grens en de her stelbetalingen slechts een minderheid van het Grieksche volk vertegenwoordi gen, hebben de Grieksche oppositielei ders „gezamenlijk verklaard, dat alle politieke partijen ten volle achter Tsal- daris staan". Volgens mededeeling van het derde Grieksche legerkorps, hebben zich ln Westelijk Macedonië 80 guerillastryders overgegeven. Zij verklaarden, dat zij uit een kamp in Joego-Slavië waren gekomen en dat vele andere partisanen eveneens bereid waren het verzet te sta ken, doch dat zij onder streng toezicht van hun leiders staan. LOONSVERHOOGING GEËISCHT. Murray, de voorzitter van het con gres of Industrial Organisations in de V. St., heeft in een rede voor functio narissen der C. I. O. verklaard, dat zijn organisatie een „aanzienlijke loonsver- hooging zonder prijsverhooging" wil. Murray verklaarde tevens dat, indiem de Vereenigde Staten hun productie te rug brachten op die van 1940, een aan tal van 19 millioen werkloozen te ver wachten is.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1