De Ontwapenings-resolutie aangenomen Jaarvergadering Alg. Ver. voor Bloembollen-cultuur Het probleem der ambtenaars-salarissen In den greep van den winter Tivaalf graden vorst in Twenthe NIEUWJAARS- ADVERTENTIES Grepen uit het Radio-programma Kerkelijk Leven RECHTZAKEN DE ZWARTE VOS Recordcijfer 1946. f50.000.000 De Alg. Ver. voor Bloembollencultuur Meld vandaag ln Haarlem haar jaarver gadering. De voorzitter, dr. A. J. Verhage, her dacht ln zijn openingsrede de belangrijke figuren, die sinds de voorgaande jaar vergadering aan de vereeniging zijn ontvallen: de heer Bernard Rijnveld, voorzitter van den Bond van Bloembol lenhandelaren en leider van den export, het hoofdbestuurslid Jan Schipper, de heer J Hylkema, leider van den Scan- dinavischen export, die eveneens een gevoelig verlies leed door het heengaan van den heer J. Regeur, importeur te Kopenhagen. De heer M. Buschman Jr. en de heer J. Vet, secretaris van de Stichting voor den Landbouw verloren het leven bij de ramp op Schiphol. Ten slotte de heer P. J. Janssen, oud-leeraar by het tulnbouwonderwys, In zijn rede onthulde dr. Verhage vervolgens, dat de export van bloem bollen in 1946 een geschatte waarde van 50 milliocn vertegenwoordigde. Dit cUfer is een record, ofschoon het geëxporteerde kwantum lager is dan in vooroorlogsche jaren. Voor een gedeelte is dit te wyten aan het wegvallen van belangryke afzetge bieden in Centraal Europa. Ook voor ons vak is het vraagstuk van den economi- schen wederopbouw van Duitschland en andere landen in Centraal Europa van Verliezen Nederlandsche strijdkrachten. De regeering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgeloopen week de navolgende verliezen zijn gerappor teerd: gesneuveld of overleden tengevolge van oorlogshandelingen Marine: geen. Landmacht: sold. Ie kl. J. H. Hoo- gendoorn, inf. R. O. 4, afkomstig uit Leidschendam, gesneuveld op 30-11- 1946, te Medan; sold. J. Ph. J. van de Scheur, inf. R. O. 4, afkomstig uit Utrecht, gesneuveld op 30-11-1946 te Medan: sold. R. Wolf. 1-1-r i., afkom stig uit Emmen, gesneuveld op 1-12- 1946 te Medan; sold. J. H. Eikhout, 1- 8-r i., afkomstig uit Wageningen, ge sneuveld op 2-12-1946 te Padang; sold. J. W. H. van der Velden, 1-8-r i.. af komstig uit Schalkwyk, gesneuveld te Padang op 2-12-1946; sergeant B. Kooi man. 1-8-r i., afkomstig uit Dieren, ge sneuveld op 2-12-1946 te Padang; sold. H. Daanen, 1-8-r i., afkomstig uit Heer- de, gesneuveld op 2-12-1946 te Padang; korporaal P. C. van Vuglir, 2-14-r i.. afkomstig uit Nymegen, gesneuveld op 2-12-1946 te Padang; sold. H. Planten- ga, 2-14-r i.. afkomstig uit Haarlem, gesneuveld op 2-12-1946 te Padang; korporaal H. Bergman. L.S.K,, afkom stig uit Harlingen, gesneuveld op 2-12- 1946 te Padang; sold. H. Loonstra, 3-12- r i./ afkomstig uit Eestrum (Fr.) ver dronken tydens patrouilledienst op 1- 12-1946 te Kebalen, Buitenzorg; sold. W. M. Paulzen, le Genie Veld Cie, af komstig uit Eindhoven, gesneuveld op 5-12-1946 te Medan; sold, le kl. H. Stuifzand, 2-5-r i., afkomstig uit Smll- de, gesneuveld op 6-12-1946 te Tjer- mee; sold. B. van de Scheur, 3e bat. stoottroepen, afkomstig uit Schoonho ven, gesneuveld op 7-12-1946 te Bata via; sergeant C. Blom van het metereo- logisch observatorium, afkomstig uit Haarlem, gesneuveld op 2-12-1946 te Padang; sold. C Boone, van 1-4-r i., afkomstig uit Rotterdam, gesneuveld op 29-11-1946 te Buitenzorg. Nederlandsch-Indische leger korp.-monteur J. Stolker, afkomstig uit Boskoop, gesneuveld in Ned.-Indië op 30-12-1946; inf. le kl. L. Makilpessy afkomstig uit Ned.-Indië, gesneuveld op 1-12-1946; sergeant M. van Stappen, afkomstig uit Ned.-Indië, gesneuveld op 1-12-1946; sergeant J. C. Keëreweer, afkomstig uit 's-Gravenhage, gesneu veld op 1-12-1946; fus. Sakul, afkom stig uit Ned.-Indië. gesneuveld op 1- 12-1946; korporaal W. J. Valentin, af komstig uit Ned.-Indië, gesneuveld op 2-12-1946; burgerchauffeur Njo Djoe Tan. afkomstig uit Ned.-Indië, gesneu veld op 2-12-1946; korporaal J. H. W. Stocking Korzen, afkomstig uit Ned.- Indië, gesneuveld op 2-12-1946; korpo raal G. Willems, afkomstig uit Ned.- Indië, gesneuveld op 2-12-1946; sergeant N. C. Blom, afkomstig uit Ned.-Indië, gesneuveld op 2-12-1946; Fus Kaid, af komstig uit Ned.-Indië, gesneuveld op 6-12-1946; Fus Saglman, afkomstig uit Ned.-Indië, gesneuveld op 29-11-1946; Fus Dadidjimaen, afkomstig uit Ned.- Indië, gesneuveld jp 29-11-1964; Fus Tan Tek An. afkomstig uit Ned.-Indië, gesneuveld op 30-11-1946: Fus H. P. de Koning, afkomstig uit. Ned.-Indië, 'ge sneuveld op 30-11-1946; Fus L. L. Abra hams, afkomstig uit Ned.-Indië, ge sneuveld op 30-11-1946; sergeant inf. L. v. Bout, afkomstig uit Ned.-Indië, gesneuveld op 30-11-1946; sold. Karoen- gan, afkomstig uit Ned.-Indië, gesneu veld op 30-11-1946. Vermist: landmacht: sold. J. J. Janssens, van Sbs Cie., af komstig uit St.. Jansteen, vermist se dert 23-11-1946. groote beteekenis, doch daarnaast speelt een belangryke rol dat verscheidene af zetgebieden in deze na-oorlogsche pe riode verloren zyn gegaan. Dit vooral maakt het voor het bloem- bollenbedryf zoo moeilijk om de vleu gelen zoo wijd uit te slaan als wij wel zouden wenschen. aldus dr Verhage, die verder opmerkte: Wanneer de we reld zou zien dat internationaal over leg er toe moet leiden om de bedrijven in de wederzijdsche landen zoo min mogeiyk aan banden te leggen tot heil van het herstel van de welvaart in de wereld, zou ons vak er geheel anders voor staan. Dit voor de hand liggende begrip schijnt echter te blyvcn ont breken. Dit maakt een straffere ordening van het economische leven in Nederland, dan anders het geval zou zyn, noodza kelijk. Opvoering van export en van het door buitenlandsche markten te gaan overvoeren door aanbiedingen te gen te lage prijzen, zou ook in die lan den waar wij nu nog groote mogelijk heden hebben, tegenmaatregelen kunnen uitlokken. Het aangewezen middel is het voeren van propaganda-campagnes. Naast de campagnes, die bijvoorbeeld in Amerika worden gevoerd, zyn er nu ook uitgewerkte plannen om te komen tot propaganda-acties in Zweden en Frankryk. die tengevolge moeten heb ben, dat de verkoop van bloembollen voor particulieren ook daar wordt uit gebreid. Spreker wees vervolgens op het groote surplus, vooral by de tulpen, dat mede veroorzaakt is door clandestiene teelt. De vereeniging heeft zich tot de regeering gewend met het verzoek, de overschotten die door den teelt zonder vergunning zijn veroorzaakt, voor haar rekening te nemen, welke kosten zou den worden goedgemaakt door de in komsten aan strafgelden van de over treders. Tenslotte sprak dr. Verhage zyn leedwezen uit over de noodzaak, die hem tot aftreden dwong. Het aan vaarden van het presidentschap van het bedrüfschap verhindert spreker zijn functie nog langer waar te nemen. Spanje zegt: Men zal er spijt van hebben! In een officieele nota zegt de Spaan- sche regeering over de beslissing der Vereenigde Naties, ambassadeurs en ge zanten uit Madrid terug te roepen: „De meeste landen zullen binnenkort spijt hebben van deze beslissing". De nota beschryft de beslissing als een „grove Inbreuk op het handvest der volken". „De besluiten van New York zyn wei nig doeltreffend en helder uit een prac- tisch oogpunt, en zij zijn een bewijs van de niet zeer vreedzame geest die in de nieuwe organisatie heerscht". „De Spaansche regeering gevoelt zich, in verband met de demonstraties van het Spaansche volk op 9 en 10 December ontheven van de taak over deze aange legenheid nadere opheldering te ver schaffen". FRANCO WAARSCHUWT „Er kan in de toekomst een „Pearl Harbor" verwacht worden van de vyfde colonne in Spanje en daarom moet ons wachtwoord „waakzaamheid" zyn", al dus generaal Franco in een militante re de in de militaire academie. Het is niet voldoende den vrede lief te hebben, zoo zeide de generalissimus, men moet den vrede ook tyeten te verdedigen. Het leger is de beste schildwacht, „want de vrede blijft in gevaar, zoolang de materialisti sche geest de wereld beheerscht. De oor log kan ieder oogenblik verklaard wor den". Een toekomstig Pearl Harbor" zal volgens Franco niet alleen bestaan in 'n verrassenden aanval van schepen en vliegtuigen, maar bovendien gemarkeerd worden door het optreden van een vyfde colonne, die de binnenlandsche verbin dingen lam legt. „Daarom is het sluiten van de grén- zen geen waarborg tegen aanvallen", aldus Franco, die hieraan toevoegde; „Wij weten waar de vijand zich bevindt". Hy verzocht de' officieren onder zyn ge hoor er zich rekenschap van te geven, dat afvalligheid hetzelfde is als verraad. (United Press). De plotseling ingezette koude heeft menigeen definitief doen besluiten zyn winterjas aan te trekken en al noteert de kalender nog geen 21 December: de winter is begonnen! Weerkundigen had den deze koude reeds voorspeld en dit ook gepubliceerd. Alleen het tydstip, waarop zy defini tief zou doorbreken, stond niet vast. Door verschillende invloeden werd de doorbraak" wat vertraagd, doch nu is het dan zoover dat zeer lage tempera turen gemeld kunnen worden. De koude uit de Russische vlak ten, die nu practisch geheel Europa in haar greep heeft, bewerkstellig de in ons land op het vliegveld Twenthe in den nacht van Zater dag op Zondag een minimumtem peratuur van 12 graden Celcius on der nul. Verder noteerde men te De Bilt 10 graden C., in Groningen 10 graden C., in Den Helder 6 gradeif C., in Vlissingen 7 graden C., op Schiphol 7 graden C., in Eindhoven 9 graden C., in Leeuwarden 10 gra den C., en in Beek by Maastricht 9 graden C., (alles onder nul). Practisch heel Europa bevindt zich nu in den greep van den winter en zelfs aan de Riviera heerscht een tempera tuur van slechts 2 graden Celcius bo ven nul. Volgens de laatste gegevens is het in Frankryk en Griekenland zeer koud. EEN EI VOOR ALLEN. Op 19 December zal voor alle leeftijds groepen een bon voor een el worden be kend gemaakt. Financiering herstel boerderijen. De technische verzorging van het her stel van door oorlogsgeweld beschadig de boerderijen berust by de bureaux voor den wederopbouw. Thans is in overleg met het ministerie van finan ciën besloten, dat ook de financiering van het herstel op dezelfde wyze zal geschieden als voor het herstel van wo ningen. Dit beteekent; 1. Dat schade beneden f. 3 000.— (huidige pry zen en geldend voor de boerdery als geheel) voor 100 procent of 75 procent door het ryk wordt vergoed De herstelrekenin gen moeten, betaald of onbetaald, door den betrokkene by het bevoegde weder- opbouwbureau worden ingediend. 2. Schade boven f. 3.000.in ieder ge val, al naar gelang van de financieele draagkracht van den betrokkene, tot dit bedrag of tot f. 2250.— door het ryk wordt betaald. Herstelkosten boven f. 3.000.kunnen worden gefinancierd door middel van overbruggingscredieten. Inlichtingen hierover verstrekt het be voegde wederopbouwbureau. Wellicht ten overvloede zij nog vermeld, dat men zich voor den herbouw van vernielde boerderyen fnoet wenden tot de onder scheidene rayonbureaux van den dienst „Wederopbouw Boerderijen". In ,Tsjecho-Slowakije. in de omgeving van Praag, daalde de temperatuur tot 20 graden Celcius beneden nul. Ook achter onze Oostgrens in Noord-West- Duitschland bij Hannover, waar het in den nacht van Zaterdag op Zondag by- na windstil is geweest, heeft het hard gevroren. Daar werd een temperatuu* genoteerd van 18 graden Celcius bene den nul. Uiteraard heeft het water van de Oostzee en Noordzee een relatief hoo- ge temperatuur, waardoor in de land- streeken langs de kusten van deze zeeën temperaturen worden genoteerd van slechts enkele graden onder nul. Door het vochtgehalte van de lucht treden dan ook in het Oostzeegebied zeer veel sneeuwbuien op. Ook voor de Neder- landsche Wadden verwacht men sneeuw val. De uitzonderiyk hóoge luchtdruk in Zweden en Noorwegen is povallend. Deze is nu gestegen tot 1058 millibar of wel 793.5 millimeter. HET IJSSELMEER VRIEST DICHT. Vannacht is het IJsselmeer met grondys dichtgeloopen. Zeilvaart is niet mogelyk. Groote stoom-en mo torbooten kunnen vandaag misschien nog overkomen. Als het biyft door vriezen zal de scheepvaartspoedig totaal gestremd worden. Gerechtelijke vervolging van generaal Roëll? Naar het A.N.P. verneemt overweegt de procureur-generaal bjj het ge rechtshof tc 's-Gravenhage om tegen den gep.-luitenant-generaal jhr. W. Röell gerechteiyke stappen te doen on dernemen in verband met een radio rede, gehouden op Donderdag j.I., waarin hy, inverband met de over eenkomst van Linggadjati, o.m. zeide: „Alle goede vaderlanders roep ik toe: houdt tot het uiterste stand tegen deze plannen, thans bovengronds, maar als de gevaren voor het vaderland die van 1940—1945 zouden evenaren of overtref fen" als het moet „ook ondergronds". Aan een verslaggever van het A.N.P. verklaarde de generaal dat hy het ver zoek om voor de radio te spreken, eerst in den morgen van den 12en ontving, zoodat hy den geheelen dag bezet zyn- de, zyn manuscript te overhaast heeft moeten samenstellen, tengevolge waar van de indruk, welke de slotzinsnede heeft kunnen maken, als zou hy bedek- teiyk tot ondergrondsche agitatie heb ben geraden, niet in overeenstemming is geweest met zyn bedoelingen. Inte gendeel aldus generaal Röell ik ben gewoon met open vizier te stryden en illegaal ondergrondsch optreden heb ik na onze bevryding vaarwel gezegd. Myn bedoeling was alleen te wyzen op -o "«VV.U Lt «AJCrtiH up de mogelykheid van geestelijke organi satie van het nationale potentieel, zoo- ------ ""WUIIOIC JJUI.CI1U1CC1, ZAJU- als voorheen ook in den byzonderen vrywilligen landstorm met zyn devies „als het moet" bestond. Een motie van de afdeeling Zuid-Holland. De afdeeling Zuid-Holland van den Ned. Bond van gemeente-ambtenaren belegde Zaterdagmiddag een vergade ring, die voornamelijk gewyd was aan de herziene salarisschaal. Het bleek, dat men met de verhoo ging van gemiddeld 10 geen genoe gen wil nemen. Een regeeringsverkla ring, zoo zeide de heer G. J. van As. voorzitter van de afdeeling, suggereert overeenstemming met de organisaties over de salariskwestie. Dat is- niet waar. Niet alle organisaties zyn meegegaan met de door de commissie-Neher ge dane voorstellen. De reeds gestelde grondslagen waren al verouderd, toen zy werden ingesteld. Met algemeene stemmen werd een motie, gericht aan het. hoofdbestuur van den Ned. Bond goedgekeurd, waarin op actie wordt aangedrongen. In de overweging dezer motie wordt aangevoerd, dat de jaarwedden, vast gesteld door gemeentebesturen of ge deputeerde staten, groote verschillen vertoonen, alhoewel de aanpassing over het algemeen in de laatste 'jaren op gelyker% voet met de ryksambtenaren geschiedde. By het nalaten van acties in oorlogstijd bleven de reeds voor den oorlog lage jaarwedden van vele amb tenaren op te laag niveau. De recente verhoogingen bedragen 30 van de wedden van 1940 voor gehuwden ih de klasse beneden f.3000.— en van 15 tot 25% voor de overigen. Deze verhoogin gen blyven, aldus de motie, aanzien- lyk beneden de toegelaten verhoogin gen voor de vrije bedryven. De levensmiddelenindex steeg veel hooger. dan de loonindex van het over heidspersoneel. Verdere styging wordt verwacht. In de overwegingen wordt de verwachting uitgesproken, dat met de verhoogde wedden, de ambtenaren in armoede komen te verkeeren. Voorts wordt opgemerkt, dat deze groep werk nemers geen uitzonderings-positie in neemt, die achterstelling met andere groepen zou kumien billyken. Ook wordt vastgesteld, dat deze achterstel ling in feite plaats vindt en dat hier door gebrek aan arbeidskrachten zal ontstaan. Aangezien men ter vergadering den toestand der overheidsdienaren onhoudbaar en spoedige voorzienin gen noodzakelijk acht. besloot men aan het bestuur van den Nedcr- landschen bond van gemeente-amb tenaren te verzoeken krachtig te streven naar een zeer spoedige ver der gaande verbetering van de fi nancieele positie van de gemeente ambtenaren. en in aansluiting op deze acties, by de bevoegde organen met kracht te pleiten voor een be zoldigingsregeling voor het over heidspersoneel, welke na op het thans noodzakelijke peil tc zyn ge bracht, snel kan worden aangepast aan gewyzigde economische omstan digheden, opdat in de toekomst worde voorkomen, dat dit personeel economisch in een ongemotiveerde uitzonderingspositie komt tc ver keeren. BRITSCHE ZAKENLIEDEN NAAR DUITSCHLAND? Het zal wellicht spoedig Engelsche zakenlieden zyn toegestaan Duitsch land binnen te reizen om oude contac ten weer op te nemen en de mogelyk- heden te onderzoeken voor den handel wanneer Duitschland weer handel zal mogen dry ven. De details van het plan moeten nog geregeld worden, doch de aangelegenheid wordt thans onderzocht door hooge Britsche ambtenaren in overleg met economische deskundigen, aldus werd te Beriyn verklaard. Naar verluidt zyn thans vele voorstellen op langen termyn in overweging doch weinig details zyn tot dusver geregeld. Officieele kringen zyn niet geneigd te voorspellen, wanneer het plan in werking gesteld zal worden. Vergadering der V. N. beëindigd. ZETEL DER V N. DEFINITIEF TE NEW YORK. De algemeene vergadering der Ver eenigde Naties heeft met zes-en-veertig tegen zeven stemmen besloten, den permanenten zetel van de organisatie der vereenigde volkeren te New York te vestigen en den secretaris-generaal in structie te ge.en tot het vervaardigen van plannen voor een nieuw hoofdkwar tier. Tegen stemden Australië, Egypte, San Salvador, Ferzië, Libanon, Saoedi- Arabië en Syrië. De algemeene vergadering heeft voorts eenstemmig de Phillppynsche resolutie, waarin wordt aangedrongen op een internationale conferentie over Dersvrij heid, aanvaard. Ook is behandeld het voorstel, dat de economische en sociale raad regionale conferenties van niet-zelfbesturende ge bieden zou organiseeren te zamen met de gezagvoerende landen, zoodot de vol keren van die gebieden de gelegenheid zouden krijgen hun wenschen en ad- spiraties kenbaar te maken. Cuba diende een amendement in, vol gens hetwelk het aan de besturende staten wordt overgelaten de conferen ties te beleggen. Dit amendement werd aanvaard met 23 tegen 14 stemmen, by 7 onthoudingen. Het voorstel in zyn geheel, met inbe grip van het aangenomen amendement, werd aanvaard met 31 tegen een stem, bij 21 onthoudingen, dus met de ver- eischte meerderheid van twee derden. Met algemeene stemmen is Siam als lid tot de Uno toegelaten. Met 25—22 stemmen en 6 onthoudin gen werd aan den Wereldbond van vak- vereenigingen het recht toegekend om invloed te oefenen by de samenstelling van den economischen en socialen raad der V.N. Het zelfde recht krijgen: het Amerikaansche verbond van vakver- eenigingen, de internationale kamer van koophandel en de alliance coopera tive internationale. Een Sovjetvoorstel om den wereld bond van vakvereenigingen ook het recht te geven mondelinge en schrifte- lyke mededeelingen aan den socialen en economischen raad der V.N. te doen werd verworpen met 28 tegen 15 stem men. De begrooting werd aangenomen Evenals een Engelsch voorstel om den hoofdzetel voor Europa in Parijs en Geneve te vestigen. Een Oekrainsch voorstel, het laatste punt op de agenda inhoudende, dat de volgende algemeene' vergadering, in Europa, by voorkeur te Geneve, zou worden gehouden, werd met 35 tegen 14 stemmen by vier onthoudingen, ver worpen. Ingezonden Mededeeling De prijs voor z.g. NIEUWJAARS ADVERTENTIES in ons nummer van Dinsdag 31 December a.s. is 1—15 m.M. f 1.80 elite m.M. meer 0.14 De beschikbare ruimte is zeer be perkt. Geef ze daarom spoedig op. De opdrachtén worden in .volgorde van binnenkomst uitgevoerd. Na 27 December worden geen Nieuw jaars-advertenties tegen dit geredu ceerde farief aangenomen. De Directie. VOOR DINSDAG 17 DEC. Hilversum I (301 M AVRO, 9.16 9 30; morgenwijding door dir. W. Lodder; 9.4510.30: Arbeidsvitaminen; 11.00 11.45: G. Bruyn bespeelt orgel Westerkerk te A'dam; 12.0012.30: Lyratrlo, 12.40 13.00: plano-duo Schutte en De Raaff; 13.15—13.45: Vaudeville-orkest; 14.20— 15 00: Aeollan-sextet; 17.00—17.30: Plet Ketting speelt plano voor de Jeugd; 17.45 —18.00: Rijk Overzee; 19.05—19.45: Kathleen Long,, plano; 20 1521.40: Bonte Dlnsdagavondtreln; 21.4522.15: verzoekprogramma; 22.1522.30: bulten- landsch overzicht door H. Ch. G. J. v. d. Mandere; 22.3023.00: A'damsch Strijk kwartet; 23.1523.45: Skymasters; 23.45 24.00: zang van Peter Dawson. Hilversum II (415 M.) KRO 8.15 9.00 en 9.059.30: opgewekte muziek; 10.1510.45; uit de opera's van Pucolnl; 12.3012.65: Klaas van Beeok; 13.15 13.45: Metropole-orkest, 15.0016.00: voor de vrouw; 16.0016.30: radio ziekenbe zoek; 16.4517.10: hedendaagsche Ned, kamermuziek; 17.1017.45: Ned. glorie tijdperk der muziek; 20 ló20 35: omroep- kamerorkest; 20.3520.50: filmkwartier van A. van Domburg, 20.5021.20: vervolg Omroeporkest; 21.20—22.00verzoekpro gramma; 22.5023.00: Kurtz Edmund, cello; 23.0023.30: ensemble Willy Bou- genot: 23.3024 00: dansmuziek. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Middel» burg (vac. dr W. H. Heekenkamp) A. d» Vries te Heukelum; te Langer- en Korter Aar A. Klein Kranenburg te Hagesteln; te Scheemda J. C. Colijn te Oosterwyt- werd; te Mlddelharnls R. W. Steur te Oldebroèk; te Stadskanaal (toez.) F. Offringa te Vlagtwedde: te Overdlnkel J. v. Doorn te Maasbommel. Aangenomen naar Amersfoort A. C. Smits te Durger- dam. Bedankt voor Stavenisse H. Kraay te Boven-Hardinxveld; voor Tjamsweer H. J. v. Leeuwen, cand. te Rotterdam. Geref. Kerken Beroepen te Mijdrecht J B. v. Meohelen te Roosendaal. Bedankt voor Zwijndrecht E. Nawijn te Bergum. Tweetal te Voorburg (vac. dr. N. H. Rid derbos) I. M. de Graaf te Rlnsumageest en P. v. Strlen te Groningen. Clir. Geref. Kerk Beroepen te 's-Gra- venzande M, W. Nleuwcnhuyze te 's-Gra- vaohage-Cte Boskoop P. J. de Bruin te Veendaal; te Gouda G. A Zljdervëld te Zwijndrecht. GIFTEN EN LEGATEN. Wijlen de heer J. v. d. Waal te Bolnes heeft aan de Geref. kerk aldaar f. 2000 gelegateerd. EEN Ds. D. A. v. d. BOSCHSTRAAT. Naar wy vernemen heeft de kerkeraad der Ned. Herv. Gem. van Hazerswoude tot den gemeenteraad aldaar een schryven gericht met verzoek om een der hoofd straten ln het nieuwe stratenplan den naam te geven van ds. D. A. v. d- Bosch- straat om daarmede de nagedaohtenls te eeren van den kloeken vaderlander, wijlen ds. D. A. v. d. Bosch, tal van Jaren predi kant bij de Ned. Herv. Gem. van 's-Gra venhage die ln het concentratiekamp te Amersfoort door nazi-terreur om het leven is gekomen Ds. v. d. Bosch werd te Hazers woude geboren. Dr. W. TEN BOOM OVERLEDEN. Op 60-Jarigen leeftyd ls te Hilversum overleden dr. W. ten Boom, philosophlsch doctor-predikant in algemeenen dienst van de Synode der Ned. Herv. Kerk te 's-Gravenhage en predikant secretaris van den Hervormden Raad voor Kerk en Israël. De begrafenis ls bepaald op Dinsdag, 17 December, des middags te 14.45 uur op de Noorder begraafplaats te Hilversum, HAAGSCHE GERECHTSHOF. Wegens diefstal door middel van .in braak, was H. C. te Leiden door de rechtbank veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf; in hooger beroep vor derde de proc. generaal vermindering der straf tot vier maanden. Het Hof heeft hëm thans veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf voor- waardelyk met drie jaar proeftyd. SCHEEPSBERICHTEN. Albert Vinke (walvlschvaarder). 11/12 van Tafelbaai naar het Zuidpoolgebied; Aldabi, 14/12 van Bahia te Rotterdam; Antonla, 9/12 van Singapore naar Hong kong; Arkeldljk, 12/12 van Coosbay naar Rotterdam; Brastagi, New ^OrleansJava, U/12 van Kaapstad; Celebes, Amsterdam Java, passeerde 12/12 Lizard; Clawella, 10/12 van Melbourne te Abadan; Kedoe, 12/12 van Port Elisabeth te Kaapstad; Kota Baroe, JavaRotterdam, 12/12 te Bombay; Kota In ten, RotterdamJava. pass. 13/12 16 uur anderhalf gTaadskanaal; Loppersum, MontrealAntwerpen, pass. 13/12 Lizard; Macuba, 11/12 van Aruba te Dublin; Modjokerto, vertrekt 14/12 om 16 uur van Dundee naar Aalborg; Ooster- beek, Buenos AiresAmsterdam, 13/12 te Montevideo; Orpheus, 12/12 van La Ma laga te Valencia; Pericles U/12 van Montevideo naar Curasao; Phrontls, New YorkJava, 12/12 te Penang; Polyrorus, New OrleansNed. Oost-Indlë, 12/12 te Hampton Road; Prins Maurits, Chicago Rotterdam. 13/12 te Avonmouth; Saldja, 8/12 van Shanghai naar Hongkong; Sala- watl, AmsterdamJava, 11/12 te Singa pore; Sibajak, RotterdamJava, 12/12 18.30 uur van Suez; Sunetta, 10/12 van Abadan te Barry en wordt 15/12 te Rot terdam verwacht; Tiba, MontevideoAnt werpen, pass. 13/12 6 uur Kaap Finlsterre; Tibia, 5/12 van Abadan naar Shanghai; Westerdam, 14/12 om 9 uur van New York te Rotterdam. K.N.S.M.: Odysseus, 13/12 te Barcelona; Arnhem, 13/12 van Lissabon naar Trini dad; Dalwarnlk, 12/12 te New York; Aruba, 13/12 te La Gualra; Ino, 11/12 van Curasao naar La Gualra; Ev angel 1 nep ark 13/12 van Trinidad naar Punta Cardon; Ross urn, 14/12 van Paramaribo naar Bar bados; Boskoop, 13/12 te Antofagasta. My. Nederland: Salawatl, 9/12 van Penang naar Batavia; Java, 13/12 uitreis Gibraltar gepasseerd; Tarakan, 12/12 van New York naar Batavia; Bolssevaln, 13/12 Gibraltar gepasseerd op weg naar Amster dam; Tegelberg. 13/12 te Southampton; Oldenbaraeveldt, 13/12 thuisreis te Suez aangekomen. Een eerste belangrijke stap. Bevln en MJolotof hebben New York aan boord van de Queen Elizabeth ver laten. Tevoren ls de ontwapeningskwestie nog afgedaan voor zoover dit mogelijk was. Bevln verklaarde o.a. dat Engeland eer lijk en oprecht bereid ls zich bij eiken staat aan te sluiten, dde een ontwapenings overeenkomst voorstelt. Wij hebben, zeide 'hij. onze troepen van 6 miHloen tot min der dan 1 mlllloen manschappen terugge bracht en zouden nog verder gaan. Indien de elschen van de bezetting dit niet ver hinderden. Indien men het aantal troepen ln En geland en daarbuiten wil weten, laat men daar dan om schrijven en denzelfden brief sturen als aan alle andere landen en wij zullen de getallen geven. Wij zullen niet aarzelen, maar wy willen ervaren, dat het doel van de vraag ln de elschen van het handvest besloten ligt, te weten het be vorderen van algemeene veillghedd en regionale verdediging en alle andere ver plichtingen die wy nebben aangegaan. Vervolgens nam Bevin uit naam van de FEUILLETON door C. B. BOOTH. 55) Tommy schudde het hoofd. ,.Geen sprake van Dolliver", zei Tommy. „Die mag erg overstuur zyn geweest, maar hy heeft het niet gedaan">- „Misschien niet, Tommy, misschien niet", antwoordde J. B. met een diepen zucht. „Maar het blyft toch een feit, dat we onzen kop tegen een steenen muur stooten. We hebben nu toch wel alle mogelijkheden onder het oog ge zien". „Dan zullen we het morgen en over morgen nog eens moeten doen, ouwe heer. We zullen volhouden, tot we iets vinden", zei Tommy koppig. ,.Dat is je ware geest!" zei Bakerville. maar zyn stem klonk dof. „We blijven volhouden, tot we er ach ter zyn, wat Frank Drie vinger wilde uitvoeren „Met die schop", voltooide J. B. den zin. „Die schop schynt een obsessie voor je te zyn. beste jongen". „Maar het is ook geweldig belangryk". meende Tommy. „Bent u er al achter, hoe Paul Grimshaw zyn vinger bezeerd heeft?" „Na het onderzoek heb ik hem er ter loops naar gevraagd; hy zegt, dat hy hem tusschen een deur gekneld heeft. Dat is nogal een aannemelyke verkla ring. Wat denk jy van Grimshaw, Tom my?" „Ik vind hem een drankorgel, om maar iets te noemen. Ja, ik begrijp wel, wat u bedoelt, maar....." „Maar er bestaat geen redelyke mo gelijkheid, dat hy zyn oom vermoord heeft en geen motief, waarom hy Pad den vermoord zou hebben. Ik heb me wel eens afgevraagd Er werd aan de voordeur gescheld en hy keek op zyn horloge. Halftien. „Wie kan dat wezen?" Paul Grimshaw. die beneden was, deed zelf open en riep even later luid aan de trap naar boven: „Mijnheer Ba kerville, iemand voor u!"« J. B. haastte zich naar beneden, be nieuwd, wie zyn bezoeker was; en op de hielen gevolgd door Tommy. In de halfduistere hal herkende hy JimMul- doon, een zyner collega's, een van het tweetal, dat er op uit gezonden was, om het spoor van den zwarten Vos te volgen na zyn ontslag uit de gevange nis te Atlanta. Muldoon was druipnat van den mist en zag er verkleumd en moe uit. „Zoo, B., hoe gaat het?" bromde Muldoon. „Je staat zeker verwonderd, me hier te zien?" „Dat beteekent iets over Reynard", zei Bakerville. „Precies. De Zwarte Vos is hier in de buurt, maar in den mist zijn we hem kwyt geraakt". „Wat?" riep Paul Grimshaw, die by de deur was blyven staan, „is de Zwar te Vos teruggekomen?" „Flnk en ik hebben hem, sedert hy gistermorgen om negen uur uit de ge vangenis kwam, in de gaten gehouden", zei Muldoon. „Hy ging met den eersten trein naar New York en wy ook. Daar brachten we hem in de meening, dat hij ons In een taxi ontsnapt was en dat ging goed. Hij begaf zich naar een ho tel op de Zevende Avenue en daar scheen hy iemand te verwachten. Maar er kwam niemand en ln den laten na middag ging hij, denkend, dat we zyn spoor byster waren, naar het Pennsyl vania Station en nam een trein naar Long Island. Dat was voor ons genoeg; we wisten, dat hy hierheen zou gaan. Om kort te gaan, hy is een uur gele den in Pond Bay uitgestapt en nu zyn we hem in den mist toch nog kwyt ge raakt. ergens langs 't strand. Flnk ligt daar nu nog op den loer, maar wat zal dat geven? Als hij in zoo'n mist twin- tig» voet van je afstaat, dan kan hy net zoo goed in Honkong zitten, want je kunt hem evenmin zien". Opgewonden legde Tommy zyn hand op den arm van Bakerville. „Hy is teruggekomen om die cliché's te halen!" riep hy uit. „Snapt u dat niet? Hy had een afspraakje met Frank Drievinger en toen die niet verscheen, is hij hierheen gekomen, in de meening dat Fink en Muldoon zyn spoor kwyt waren. Hy weet dus. dat Padden hem óf bedrogen heeft, of wel, dat hy het karweitje niet heeft uitgevoerd". „Juist", bevestigde Bakerville, „dat is de eenige reden, waarom hy hier naar toe is gekomenom die cliché's". „En dan zal hy ook wel probeeren in de bibliotheek te komen", merkte Tom my op; „hy zal buiten in den mist wel blyven wachten, tot alle lichten hier in huis uit zyn en er, naar zyn meening, niemand meer op is". „Maar ik zie niet in. dat we daaraan veel hebben", zei J. B. „We hebben Philip Reynard zélf niet noodig, maar die cliché's en die kan zelfs hy niet meer ln handen krijgen. Hy denkt na- tuurlyk, dat ze nog op hetzelfde plekje liggen, waar hij ze verstopt heeft, inge val Padden zyn opdracht althans niet heeft uitgevoerd". „Waar hebben jullie het toch over?" vroeg Muldoon. Bakerville vertelde hem alles heel in het kort. Paul Grimshaw had aandach tig staan luisteren en kwam nu wat naderby. „Denkt u dan. dat de Zwarte Vos het zou wagen, hier in te breken?" vroeg hy. .,Hy waagt heel wat", meende J. B. „als het om die cliché's gaat. en die liggen, voor zoover hy weet, achter die boekenkast". „O, maar dan kan hy ons misschien meer van dienst zyn dan u denkt!" riep Tommy uit. „Veronderstel nu eens, dat er een geheime toegang naar die bibliotheek is, dien wy, met al ons zoe ken. niet hebben kunnen vinden! Ik zal op den loer gaan liggen......" „Och, schel uit en zet dat geklets over geheiipe toegangen uit je hoofd!" zei Bakerville ongeduldig. Tommy hield zich stil, maar gaf zich niet gewonnen en nam terstond een besluit. Muldoon ging naar bulten om Fink weer te helpen in zyn hopelooze jtaak. J. B. besloot beneden in een leun stoel de wacht te houden, voor het ge val de Zwarte Vos een poging tot in sluiping zou wagen en Tommy gaf voor, erg moe te zyn en naar bed te willen. Maar zoodra hy boven was, sloop hy de bibliotheek binnen en ging op den eenigen stoel bij het raam zitten. Hy had een revolver aan J. B. te leen wil len wagen, maar zich tenslotte toch maar met zyn zaklantaarn tevreden gesteld. Het was doodstil in het vreemde, oude huis Buiten klepperde een der luiken tegen den muur heen èn weer. De klok sloeg twaalf uur, halfeen, een uur. Nog was er niets gebeurd. Tommy werd stijf van het stilzitten. Maar eindelijk hoor de hy heel zwakjes een geluidje, een heel zacht gekraak, dat was het niet zoo stil geweest, nauweiyks opgevallen zou zyn. Hij kon niet zeggen, waar het vandaan kwam. Het werd duideiyker. En opeens voelde hy tochtgeen frissche lucht, maar een muffe, vochtige stank. Hy tuurde in de duisternis en, hoewel hy niets kon zien, voelde hy toch, wat Polly „de nabyheid van een persoon" zou genoemd hebben. Plotse ling en onverklaarbaar was er iemand in de kamer, zonder dat de deur geo pend was. Tommy rilde; hy had gelyk gekregen; er was een geheime toegang tot die kamer! Weer een geluid, ditmaal, daar was hy van overtuigd een heel zachte voetstap. Hy greep zyn zaklan taarn beet. (Wordt vervolgd). Engelsche regeering de resolutie van de politieke commissie Inzake regeling en vermindering der bewapening aan. Molotof verklaarde: „Onze politiek" moet niet alleen op ontwapening gericht zijn, maar ook op controle over leder rnogelljken aanvaller en op democrati seering van ex-fasclsfclsche landen. Binnen de organisatie der VN., waar nu alle de mocratische landen vereenigd z(jn moet geen afscheiding ln blokken zijn. Onze houding Inzake de ontwapening wordt voornamelijk bepaald door het verlangen, aat de algemeene vergadering duideiyk uiting geeft aan haar wensch om de be wapening te verminderen en besluit het gebruik van atoom-energie voor oorlogs doeleinden te verbieden. „Daar de resolutie van de politieke com missie deze beginselen tot grondslag heeft, geeft de Sovjet-Russische delegatie haar steun aan deze resolutie", aldus Molotof. .Deze resolutie ls de eerste stap. De Veiligheidsraad zal verdere stappen doen, maar dit is ongetwyfeld de belangrijkste stap. die de algemeene vergadering ge daan heeft r.let alleen ln het belang van leder land als geheel, maar van de ge- heele wereld". Molotof verklaarde, dat er heden ten dage nog propaganda ls voor een nieuwen oorlog, waarvan de aanmoediging niet be vorderlijk kan zijn voor het aannemen van de aan de orde zynde beslissing. De resolutie over ontwapening, vei ligheid en Internationale controle en inspectie, die door dc politieke com missie van de V.N. werd aangenomen, werd daarop door de algemeene ver gadering by acclamatie aanvaard. Deze resolutie legt de beginselen vast voor het beperken der bewapening en de controle en regeling van alle wapenen, met Inbegrip van de atoombom. In de resolutie ls opgenomen een Cana- deesch voorstel, volgens welke plannen voor de beperking van bewapening, opge steld door den Veiligheidsraad, aan de leden van de V. N ter overweging zullen worden voorgelegd, terwijl het goedkeuren van verdragen of conventies aan een bij zondere zitting van de algemeene verga dering zal worden gelaten. Sir Hartley Shawcross, die dit voorstel ln de commissie steunde, dacht aan een ontwapeningsconferentie binnen zes maanden. Na het aannemen van de ontwapenings resolutie verwierp de algemeene vergade ring het voorstel tot het tellen van troe pen. Het voorstel van de politieke com missie dit onderwerp op te nemen ln de ontwapeningsresolutle werd met 36 tegen 6 stemmen en 4 onthoudingen aanvaard. MARKTBERICHTEN VISSCHERIJ. IJMUIDEN, 14 December. IJmulden 299 f150. Groote logge»; KW 227 f.4228; KW 89 f.5007; KW 104 f. 2810; KW 108 f. 2950; KW 59 f. 4573: KW 94 f. 2874.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 2