BriH I Handelsmarges zijn herzien Voor de Jeugd TIM TOETER BIJ DE MUZIEK KANSEN RECHTZAKEN De Fransche Senaat. De Fransche assemblee heeft 42 leden van den raad der republiek benoemd, zooals voorgeschreven door de grondwet. Dit brengt de sterkte van dien raad op 256. Hiervan zijn 74 MRP, 73 communis ten, 44 socialisten, 30 radicalen, 14 on- afh. republikeinen, 11 republ. partij van de vrijheid en 10 andere partijen. De diplomatieke vertegenwoordigers in Madrid. Als de leden van de V.N. hun diplo matieke vertegenwoordigers uit Madrid hebben teruggetrokken, zullen er waar schijnlijk slechts vier hooge buitenland- sche diplomaten in Madrid overblijven, n.l. de apostolische nuntius, de Portugee- sche ambassadeur en de gezanten van Ierland en Zwitserland. Ofschoon de door de V.N. gedane aanbeveling niet dwingend is, zullen alle leden er wel ge volg aan geven. In welingelichte kringen verluidt, dat ook Italië, hoewel geen lid der V.N., zijn ambassadeur zal terugroepen. Bijna alle diplomatieke missles in Ma drid van de leden der V.N. waren reeds in handen van zaakgelastigden. Neder land en Turkije hebben daar nog gezan ten. Aanhangers van Franco verklaarden ten aanzien van de beslissing der V.N.: ,,Het kon nog slechter". Gematigde critici beschouwen het als „len stap voorwaarts". Terwijl de links het besluit „uiterst teleurstellend" noemt. Schumacher over zijn reis. De voorzitter van de sociaaldemocra tische partij in Duitschland, dr. Kurt Schumacher, zeide bij zijn terugkomst uit Engeland, dat de Duitsche sociaal democraten een „verreikend begrip" hadden gevonden bij de Britsche La- bourparty. „Wy hebben geen enkele Duitsche partij aangevallen", aldus Schumacher, „en wij hebben er geen twijfel aan gelaten dat de ontwikkeling in Duitschland naar het socialisme moet leiden. Socialisatie is voor ons een economische noodzakelijkheid". Ten slotte zeide hij: „De ware sterkte van de socialistische idee ligt thans in Engeland en Skandinavië. Op het con tinent heeft de democratie niet veel kans, tenzij deze in Duitschland verwer kelijkt wordt". ALGERIA'S TROONPRETENDENT WEERT ZICH. Emir Said el Gazayerli, troonpreten dent van Algerië als afstammeling van den grootey Abdel Kader (gestorven 1883), heeft in een interview met het Egyptische tijdschrift „Al Messawar" te Cairo verklaard, dat hy naar Egypte is gekomen om den strijd voor de bevrij ding van Noord-Afrika te centraiisee- ren. De emir' is er van overtuigd, dat Egypte thans voor de Algerijnsche kwestie een oplossing kan vinden, die aan Algerië een oplossing verzekert voor de onafhankelijkheid van het land en een einde maakt aan de Fransche ty- rannie. Hij klaagde over een lacune in het statuut van de Arabische liga, dat de Arabische staten die niet in het be zit van hun volle onafhankelijkheid zijn, van de liga uitsluit. Ten slotte verklaarde de emir, dat hy het bevel voert over 20.000 Noordafri- kaansche partlsanen van beproefde dapperheid, die in Syrië opgeleid en vereendgd zijn, klaar om cp een teeken van Egypte zich in te zetten voor de verdediging van de onafhankelijkheid en het gezag van Algerië. ROND DE PALESTIJNSCHE KWESTIE Koning Ibn Saoed van Saoedisch Arable heeft geweigerd tegen de Ame- rikaansche oliemaatschappijen de eco nomische sancties toe te passen, waartoe volgens de conferentie van Bloedaan werd besloten als represaille tegen de „pro-zionistische politiek van het Ame- rikaansche departement van buitenland- sche zaken". Ibn'Saoed verklaarde dat, hangende de besprekingen door de Ara bische liga over deze sanctie-maatrege len, dergelijke sancties slechts voedsel zouden geven aan persoonlijke belangen en toch niet van invloed zouden zijn op de politiek van het departement. HYND IN DE BRITSCHE ZONE. John Hynd, minister voor de Brit sche zone van Duitschland, heeft tij dens een persconferentie in Essen ver klaard, dat het dieptepunt van de cri sis in de Britsche zone bereikt is. Steen kool. voedsel en huisvesting noemde hij de belangrijkste vraagstukken. Hynd, die in Essen vertoeft voor besprekin gen met Britsche functionarissen voor de steenkoolindustrie, zal heden in Minden economische besprekingen voe ren. Van het resultaat dezer voorloo- pige besprekingen zal, aldus Hynd, de benoeming van Duitsche afgevaardigden by de besprekingen te Moskou over Duitschland afhangen. Hynd heeft voorts gezegd," dat mo menteel 9 Duitsche fabrieken ontman teld worden, over een definitief plan Verlaging met gemiddeld 10 pet. In overeenstemming met de desbe treffende passages in de regeeringsver- klaring over loonen en prijzen zijn alle handelsmarges aan een grondige her ziening onderworpen. Zoo deelt men ons van bevoegde zijde mede. Dit is geschied na overleg met de betrokken vakgroepen, waarbij in enkele geval len wel, doch in de meeste gevallen geen overeenstemming werd bereikt. De noodzaak bij deze herziening spoed te betrachten, heeft het onvermijdelijk ge maakt op een gegeven moment de be sprekingen te beëindigen en een beslis sing te treffen. Alhoewel voor verschil lende artikelen het overleg voortgang heeft, kunnen thans voor het meeren- deel der industrieele gebruiksartikelen de resultaten bekend worden gemaakt. De industrieele gebruiksartikelen, die voor den consument van belang, zijn de volgende: textiel, schoenen, leder waren, huishoudelijke artikelen van aluminium, emaille, zink of ander me taal. zooals potten en pannen, emmers, teilen, afwaschbakken, afdruiprekken, zeepkloppers, lepelrekken. lepels, vor ken en messen, huishoudelijke artike len van hout. zooals keukentafels, keu kenstoelen, keukentrappen, strijkplan ken, broodplanken, messenbakken en houten lepels, huishoudelijk borstel werk. zooals schuiers en bezems, me taalwaren, zooals spijkers, schroeven, hamers, nijptangen en schroeven draaiers, glas- en aardewerk, papier waren- en kantoorbehoeften, meube len. electro technische huishoudelijke artikelen, zooals melkkokers, snelko kers. waterketeltjes en strijkijzers, ver lichtingsartikelen, zooals lampekappen, schemerlampen en houten en metalen kronen; installatie-materieel. zooals stekkers, contactdoozen en schakelaars, stofzuigers, rijwielen en rijwielbanden. De marges voor textielproducten, die wel als het belangrijkste voorbeeld kun nen worden beschouwd, zijn voor den grossier en voor den detaillist, zoodanig verlaagd, dat de prijzen behoudens eventueele stijgingen van de int.grond- stoffenprijzen. met ongeveer 10 pet. naar beneden gaan. Voor de overige artikelen zijn verlagingen toegepast, die met hetzelfde voorbehoud eveneens on geveer 10 pet. voor den consument uit maken. De metalen huishoudelijke artikelen zijn verlaagd met 10 tot 12 pet., voor zoover het artikelen betreft, die be schouwd moeten worden als van pri mair belang voor huishoudelijk gebruik. Daarnaast is .voor een aantal artikelen de oude marge gehandhaafd, zooals op verwarmingsapparaten, gasfornuizen en waschmachines. De prijzen van electrotechnisch huishoudelijke artikelen zijn door de herziening van de handelsmar ges verlaagd met rond 9 pet. Bo vendien is in de beschikking een bepaling opgenomen, dat in de arti kelen door den producent de prijs gestempeld moet worden, zoodat het publiek dus den prjjs zelf kan con troleeren. Op lampekappen is een prijsverlaging bewerkstelligd van rond 15 pet. Aan de fabrikanten is thans een calculatie schema voorgeschreven en de verplich ting opgelegd, hun producten van een codenummer te voorzien, zoodat de fa brikant van een bepaalde lampekap, die in den winkel hangt, Is terug te vin den. Hierdoor behooren, naar verwacht wordt, de ongeoorloofde hooge prijzen op dit gebied spoedig tot het verleden. Op houten huishoudelijke artikelen is een prijsverlaging verkregen van rond 15 pet. Voor papierwaren en kantoorbehoef ten is een detailhandelsmargebeschik- king gemaakt, welke in een groote leem te voorziet, daar deze handel tot nu toe feitelijk niet behoorlijk geregeld was. Thans is een detailhandelsmarge vastgesteld voor alle artikelen, die in deze branche thuisbehooren, met een voor een zeer gering aantal met name genoemde artikelen een afwijking, wel ke gedeeltelijk in een lagere marge dan de algemeen geldende resorteert. Op stofzuigers beteekent de handels- margewijziging een prijsverlaging van rond 15 pet. CONSUMENTENPRIJZEN. Voor glas- en aardewerk is een han delsmargeverlaging alleen toegepast op die artikelen die in een utility-systeem worden ondergebracht. Deze artikelen, waaronder de voornaamste gebruiks artikelen vallen, zullen door de herzie ning voor de handelsmarges eveneens vrij belangrijk in prijs dalen. Waarschijnlijk worden in den loop van deze maand in het kader van het utility-systeem consumenten prijzen vastgesteld,- waarin de han delsmarges zijn verwerkt. Voor eenige verzinkte huishoudelijke artikelen, en z.g. draadartikelen als af druiprekken en zeepkloppers is dit reeds geschied. Door verlaging van de han delsmarges zijn deze prijzen met onge veer 10 pet. gedaald. Ook voor houten en andere dan de hierboven genoemde metalen huishoudelijke artikelen is een soortgelijk systeem in voorbereiding. Het is echter ook noodzakelijk aan de invoering van een utility-systeem, waar bij ook de mogelijkheid wordt openge laten. dat artikelen worder: vervaar digd. welke buiten dit systeem vallen, productievoorschriften te verbinden, om te bereiken, dat tenminste een zeker vooruitbepaald percentage van de to tale productie op utility-artikelen be trekking heeft. De handelsmarges op schoenen en meubelen zijn in de laatste verschenen beschikkingen reeds aanzienlyk ver laagd. Voor schoenen beteekende de op 26 Juni 1946 in de Staatscourant gepu bliceerde beschikking gemiddeld een prijsverlaging door de herziening van de handelsmarges van 7 pet., terwijl de meubelbeschikking, welke op 2 Juli 1946 in de staatscourant is verschenen, een verlaging van den prijs door de handelsmargewijziging beteekende van Vz pet. De beschikking voor verzinkte huis houdelijke artikelen, metalen huishou delijke artikelen en metaalwaren, elec- trotechnische huishoudelijke artikelen, electro-technisch installatiemateriaal en batterijen zijn in den loop van de vo rige week in de staatscourant versche nen. terwijl de beschikking vcor meta len draadartikelen reeds op 17 Septem ber 1946 in de staatscourant is gepubli ceerd. De publicatie van de overige be schikkingen heeft deze week plaats. Het onderzoek naar de mogelijkheid tot herziening van de handelsmarges wordt verder voortgezet. Ook de tarie ven van diensten van diversen aard worden daarin betrokken. Zoo zijn de tarieven van de chemische wasscherijen op 25 September 1946 met rond 15 pet. verlaagd. Er zij intusschen met nadruk de aan dacht op gevestigd, cïat deze prijs maatregelen op zichzelf de voorziening niet kunnen verbeteren. Vele der hier-, boven genoemde artikelen zullen voor- loopig in beperkte mate verkrijgbaar zyn. Drie Republikeinsche journalisten uitgewezen. WEGENS SCHADELIJKE PROPAGANDA Een correspondent van het ANP meldt uit Den Pasar, dat, nadat de officieele opening van de conferentie te Den Pa sar Donderdag nogmaals was uitgesteld, de journalisten gisteren verrast werden door een ^peciale persconferentie, ge houden d<ror dr. W. Hoven, waarop werd medegedeeld, dat men drie Republikein sche journalisten uitgenoodigd had met het eerste vliegtuig naar Batavia terug te keeren, daar zij het gastrecht ge schonden hadden. Dr. Hoven deelde me de, dat reeds op de conferentie te Ma- lino door Republikeinsche journalisten propagandamateriaal was verspreid. Thans is dit opnieuw geschied, hetgeen, aldus dr. Hoven zeer schadelijk was voor voor ontmanteling van Duitsche in dustrieën voor herstelbetalingen kon den nog geen mededeelingen gedaan worden, daar de unificatie van Duitsch land en het herstel van het Duitsche economische leven nog niet verwezen lijkt zijn. De Luxemburgsche aanspraken ten opzichte van Duitschland. Op 27 November heeft de minister van buitenlandsche zaken van het groot hertogdom Luxemburg aan vertegen woordigers der vier groote mogendheden te New-York een memorandum over handigd betreffende de elschen van ter- ritordalen en economischer aard tegen over Duitschland. Ter schadeloosstelling van de door den oorlog geleden verliezen, welke 600 mil- lioen dollar beloopen, verzoekt de Luxemburgsche regeering in dit memo randum den spoorweg op den Duitschen oever van de Moezel te mogen exploi- teeren, alsmede een greoten stuwdam in de rivier de Our aan te mogen leggen. Door het aanleggen van een dam in de Our, zal een bekken-reservoir van 25 km. lengte worden verkregen met een hydrographisch achterland van 5 tot 10 km. De Uitgaven voor den bouw van den stuwdam zouden door Duitschland gedragen moeten worden. Het memo randum houdt voorts voorstellen van economischen aard in. een gebied als Bali, waar orde en rust juist waren weergekeerd, terwijl men aan den vooravond stond van een be langrijke conferentie, die de richtlijnen van Malino en Llnggadjatl nader zou uitwerken. Deze handeling, welke een schending van het gastrecht was,( achtte dr. Ho ve bovendien in strijd met den geest van de basisovereenkomst en met de bij voorbaat gemaakte afspraak, dat de Republikeinen geen propaganda materiaal zouden meebrengen. Deze afspraak was gemaakt met het oog op hun eigen belang en veiligheid, daar men onzeker was over de mogelijke reacties van de zijde der bevolking. De drie uitgewezen journalisten zijn: Sjaaf (Berlta Indonesia), Loebis (An- tara) en Mendur een fotograaf van den Republikeinschen Voorlichtingsdienst. Nader verneemt Aneta, dat de drie journalisten Inmiddels per vliegtuig ver trokken zijn. De drie overige Republi keinsche journalisten wenschten niet te Den Pasar te blijven en zijn eveneens vertrokken. Reeds in Januari meer rookgerei. In aansluiting op het gisteren gepu bliceerde bericht over de verwachte ver dubbeling van het tabaksrantsoen om streeks Juli van het volgende jaar, ver neemt „Trouw" van welingelichte zijde, dat de toewijzingen in Januari, Febru ari en Maart met respectievelijk 10, 20 en 30 procent zullen worden verhoogd. Deze zullen het mogelijk maken, om in die periode voor het publiek tusschen- tijdsche extra-bonnen aan te wijzen, hetgeen gepaard zal gaan met een wij ziging in het huidige systeem van de tabakskaarten by de volgende uitrei king in Januari. TOESLAGKAARTEN VOOR BIJZONDEREN ARBEID. De distributiediensten zullen van 15 t.m. 21 December toeslagkaarten voor bijzonderen arbeid uitreiken voor de le en 2e periode 1947 (22 December 1946 t.m, 15 Februari 1947). In den vervolge zullen de toeslagkaar ten telkens voor acht weken (twee pe rioden) tegeiyk worden uitgereikt. De kaarten zijn voorzien van genummerde bonnen in plaats van rantsoenbonnen. De geldig verklaarde bonnen zullen in de bonnenlijst worden opgenomen, even als dit zal geschieden ten aanzien van de kaarten, welke aan aanstaande en jonge moeders worden uitgereikt. Groote onrust omtrent geïnterneerden. NOG 25.000 IN KAMPEN? Aan den „Nieuwsgier" ontleenen wij het volgende: Er heerscht groote ongerustheid om trent het lot van de geïnterneerden in het binnenland, wegens het zeer trage verloop van de evacuatie. Volgens de 3 September 1946 te Cherlbon gesloten overeenkomst met de Republiek zouden er per week 1.000 personen geëvacueerd worden. Sinds de hervatting van de eva cuatie op 27 September t/m eind No vember 1946 zyn in totaal 4.827 geïnter neerden uit het binnenland van Java te Batavia aangekomen. Volgens de overeenkomst hadden er in de 9 weken sinds 27 September 9.000 per sonen geëvacueerd moeten worden. Er is dus slechts voor de helft voldaan aan de gemaakte afspraak. Nog ongunstiger zijn de cyfers over November 1946. Vol gens het schema zouden er ruim 4.000 afgevoerd moeten worden, terwyi het ei' in werkeiykheid slechts 36 daarvan is. Van 1 Januari af tot en met eind November 1946 zjjn ongeveer 25.000 geïnterneerden geëvacueerd. Volgens betrouwbare schattingen van het Cen traal Informatie Bureau van het Roo- dc Kruis zijn er thans nog 25.000 in de kampen in het binnenland. De Re publiek geeft een aantal van 8.000 op. Het C.I3. heeft gegevens ontvangen waaruit met zekerheid vast te steilen is, dat er nog Europeanen geïnterneerd zijn in de kampen Bandoengan en Pakong (by Pegantenan Pamekasan) en in Bangkalan en- Soemenep. Tot heden zyn nog steeds geen geïnterneerden uit Ma- doera geëvacueerd. Bewakingsdetachement „Duitschland" ingesteld. De minister van oorlog heeft een be wakingsdetachement Duitschland inge steld. Het zal onder de bevelen staan van den hoofdverbindingsofficier in de Britsche zone van de Nederlandsche mi litaire missie by den geallieerden be stuursraad in Duitschland en 72 solda ten en een aantal meerderen sterk zyn. De oprichting van dit detachement heeft niets uitstaande met een bezetting van een zone, maar dient uitsluitend ter be waking van Nederlandsche eigendommen in de Rb'nstreek. in hoofdzaak voorra den, bestemd voor Nederlandsche schip pers en te openen Nederlandsche zaken. voor allen om uit te kiezen; tie groteren (1116 jaar) vyf, de kleineren (711 jaar) drie goede oplossingen. - Naam, leeftijd en adres onder de raad sels. Inzenden naar Bureau Leldsch Dag blad, of naar Wasstraat 38, tot utterlyk Dinsdagmorgen 9 uur. I. Ingezonden door Ria Tuinhof de Moed). Ik. ben een vis; verander mijn kop, dan ben lk een boom. II. (Ingezonden door Geert van Eg- mond). Maak eens een lekker koekje van: grin-lek-ka. in. (Ingezonden door Willy de Jong) Verborgen meisjesnamen. 1. Ik kreeg in Apeldoorn een mooie tros druiven. 2. Hy kan niemand om raad vragen. 3, Wie 6taat daar op den weg? 4. Op Banka vindt men tin, en op Billiton ook. IV. (Ingezonden door Corrle Zandber gen). Wie kan alleen goed werken als er Iets In zijn oog zit? V. (Ingezonden door Beatrix Vonk) Mijn geheel is een spreekwoord van 24 letters 21. 22, 9, 24 is het tegenovergestel de van wel. 18, 3, 7. 8, 14, 15 zyn ln Je mond. 23, 24, 19, 20 doe Je, als Je hon ger hebt. 1, 2, 3. 4, 5, 6. 7 doet een hond, 16. 11. 12, 15, 9. 12 heb Je tegenwoordig haast overal voor nodig, 16, 17, 2 is een scherp voorwerp. 10, 14, 15 een kip, 13. 14 een lidwoord. VI. (Ingezonden door Eep Brouwer). Met p sta lk op de weegschaal, met m zit lk aan Je hoofd, met r heb lk geen hoe ken, met w doe lk pyn, met h ben lk een viervoetig dier. VII. (Ingezonden door Leuntje v. d. Plas). Myn geheel bestaat uit 13 letters, en ls iets, wat Jullie allen graag lusten. 8. 7. 6, 5 ls een zwarte man. 4. 5, 3, 1 groeit volop ln de wel, 11 12, 2 ls speel goed, 2, 3. 12, 5, 1 een hoge schoen, 1, 2, 3. 9, 10, 5 een winkelier, 11, 7, 10, 5 een landbouwer, 8, 12, 13 betekent tam Vin. Myn le deel (2 lettergrepen) noemt een stad in- Nederland, myn 2e deel noemt weer pen stad ln Nederland, mijn geheel noemt een plaats ln Noord- Holland. OPLOSSINGEN der raadsels uit het vorige nummer. 1. Niwln, KerstpakkettenaoUe; tien, akker, niets, pen, winnen, pet, aote, kast. 2. Kip. pik. 3. Kastanje of eikel. 4. Gestolen goed gedyt niet; liegen, den nee, goed. Otto. goot, Ijs. 5. De toekomst. 0. De botervlocrt. 7. Een kuil. 8. Engeland; 1. Engeland. 2. negotie, 3. Gillen. 4. eikel, 5. lans, 6. alt. 7. nu, 8. d. Beste raadselnichtjes en -neefje®. Leest dit allen goed; Voor de vergeet- achtlgen herhaal lk nog eens: steeds Je voornaam er by en Je leeftyd. Voornaam: ln onze raadselkring noemen we elkaar by de naam. dus niet alleen Je voorlet ters.. Leeftyd: lk moet weten, of Je by kleineren of groteren behoort Dus; als naam, leeftijd en adres niet steeds vol ledig ziin, kun Je niet meeloten. Raadsels worden ln de krant geplaatst: le. als ze geschikt zyn, 2e. als Je ook oplossingen van de raad sels ln de krant inzendt. Ik ontvang n.l. af en toe raadsels ter plaatsing van kin deren. die nooit oplossingen Inzenden. Dat ls natuurlijk niet de bedoeling. Een leder begrijpt, dat de min of meer gere gelde inzenders van oplossingen voorgaan. Cor v Duyvenvoorde. Alleen oplossin gen van de raadsels ln de krant zijn vol doende. Welkom. Nu heb lk weer genoeg gezegd voor vandaag. Veel groeten! Jullie Raadseltante. MEVR. M. J. BOTERENBROOD. Japansche herstelbetalingen. BINNEN AFZIENBAREN TIJD BELANGRIJKE BESLISSING. Nadat er geruimen tijd stagnatie is geweest in de behandeling der Japan sche herstelbetalingen, komen er nu be richten die er op wyzen, dat er binnen afzienbaren tyd belangrijke beslissingen zullen vallen by de verdeeling van reeds aangewezen reparatie-objecten, aldus deelt men ons van bevoegde zyde mede. De betrokken departementen hebben een aantal experts aangezocht en be reid gevonden naar Japan te gaan ten einde de aangewezen industrieele In richtingen te beoordeelen. Het betreft hier zeer gToote aantallen machines, in de eerste plaats voor metaalbewerking, waarvan een flink percentage Ameri- kaansche en Duitsche gereedschaps werktuigen uit vliegtuigfabrieken, ma chinefabrieken, leger en vloot, arsena len, alumlniumfabrdeken en kogellager- fabrieken. Aangezien de verdeeling tusschen de verschillende landen waarschyniyk ln snel tempo zal plaats hebben, zullen in verband met de groote afstanden, de experts vaak zelfstandig moeten beslis sen, welke objecten voor Nederland in aanmerking komen. FEUILLETON DE ZWARTE VOS door C. B. BOOTH. 54) Maar opeens herinnerde hy zich, dat Jaggers zyn gevangene was en dat een volledige verschooning van den huis knecht zijn vorige stellige bewering.dat die hulsknecht de schuldige was, moest omverwerpen. Toen zei hy: „Misschien dat Jaggers het hem gegeven heeft. In elk geval, Jaggers heeft gezeten en het kan geen kwaad, hem vast te hou den. Misschien heeft hy dan met dien anderen moord nog iets uit te staan gehad". „Maar sheriff!" protesteerde McAl lister nogmaals. „En dan is er nog iets", vervolgde de sheriff onverstoorbaar. „Dolliver had een sleutel van Strawn's lessenaar en die cliché's waren verdwenen, -hoewel die lessenaar nog op slot was. Dat moet u niet vergeten". „Wat hebt u over die cliché's te ver klaren, mynheer Dolliver?" vroeg de officier van justitie. „Niets, dan dat ik ze. met het pakje 1 banknotenpapier. eergisteravond in den lessenaar heb weggeborgen en ze daar na niet meer gezien heb", antwoordde Bob. „Hebt u anders niets tot uw verde diging aan te voeren, mynheer Dolli ver?" „Wat kan lk verder zeggen", vroeg hij, zich bewust van de vyandige blik ken, die de twaalf jury-leden op hem wierpen. Toen was alleen Jaggers nog over en daar hij niet tegeiyk met Dolliver schuldig kon zyn, zag het er voor den benauwden huisknecht heel wat gun stiger uit, al scheen hy dat zelf niet te beseffen Op dat oogenblik scheen niemand aan Jaggers te denken. Dokter McAllister wendde zich tot Jasper Bakerville. „Hebt u nog iets in het midden te brengen, dat voor de jury wellicht van belang kan zyn?" J. B. weifelde even. „Mynheer de co roner", antwoordde hij, „wat u noodig hebt, dat zyn de feiten. Alle feiten zyn reeds meegedeeld. Misschien mag ik de jury er aan herinneren, dat er een nauw verband bestaat tusschen den moord op John Strawn en dien op Frank Padden. Het is myn besliste overtuiging, dat de man, die mynheer Strawn doodde, ook Frank Padden heeft vermoord en ik kan niet aannemen, dat mijnheer Dolliver gelegenheid gehad heeft, hen beiden te dooden". „Je zei, dat alleen feiten meetelden!" snauwde de sheriff. „Je bent me 'n pracht-detective! Maar feiten heb je niet, wel?" „Ik heb nog geen feiten", gaf J. B. ronduit toe, ,4k kan geen enkel bewys méér aanvoeren, dan die hier reeds ver meld zyn. Ik zou willen voorstellen dat de zaak tot overmorgen wordt ver daagd" „Daar is geen reden voor, wat de uit spraak in de zaak van Strawn betreft!" protesteerde de sheriff heftig. „Het komt me voor, dat de jury daar over te beslissen heeft", zei de jonge of ficier. „Ik meen, dat er genoeg te berde gebracht is om een redelyke overtuiging te vormen". „Ik wil zeggen, wat ik er van denk", zei een oude visscher en elf hoofden knikte instemmend. „Voor deze moorden moet iemand vastgehouden worden". En hij keek daarby naar Bob Dolliver. En met byna angstwekkende snelheid deed de jury van den coroner daarna uit spraak. Deze luidde: „Wy juryleden zyn van meening. dat ge bleken is, dat John Strawn den dood vond door een schotwonde, toegebracht met het opzet te dooden, en dat het pis tool is afgevuurt door Robert Dolliver. Wy achten het wenscheiyk, dat hy in voorarrest blijft tot aan de rechtszit ting". Toen de coroner deze uitspraak, met behulp van den officier opgesteld, voor las, stond Polly wankelend van haar stoel op en snelde naar Bob toe. „Bob!" riep ze uit, „lk weet, dat het niet waar is! Ik vertrouw jeheele- maal en altyd!" vv (L- 35. Tot slot schreef men een wed- (stryd uit, Voor solo-spel trompet. En onze Tim oefende van vroeg (tot laat Ja, zelfs des nachts ln bed. De wedstrijd kwam, hy voelde zich Eerst heel'maal van de wys. Maar spoedig was hy goed op dreef En won.... de eerste prys! 36. Dit is van Tim Toeter's verhaal Dan weer het laatst couplet. Als kind leerde hy al muziek, En blies het liefst trompet. Hieruit spreekt wel een goeie les; Voor 'n jongen, flink en sterk. Dat hy, door studie ln zyn vak De kroon krygt op zyn werk. „Polly!" gilde haar moeder, „je weet niet, wat je doet, kind! Raak dien man niet aan.... hy is een moordenaar!" Maar Polly deed meer dan hem alleen aanraken; ze kuste hem. En Dolliver voelde een hand op zyn arm en toen hy opkeek, zag hy het sproetige gezicht van Tommy vlak voor zich. „Moed houden!" fluisterde Tommy. „J. B. mag dan geen wonderbaariyke romandetective zyn, maar op één ding kunt u rekenenhy laat een zaak nooit onafgedaan liggen". XXVII. Nogmaals de Zwarte Vos. Als een vochtige donkere deken, een grauwe deken van mist en nevel lag de nacht over Pocket Cove. Bakerville en Tommy voelden zich doodop van hun vruchtelooze nasporin gen. De beide lijken waren uit het huis naar Shoreham vervoerd, om daar te worden opgebaard tot den dag der be grafenis. Mevrouw Kingslake, Polly en haar moeder troffen toebereidselen, om dien morgen nog per trein naar New York terug te keeren. J. B. stond met zijn sproetigen vriend in de kamer, waar John Strawn aan zijn einde was geko men en zochten rond, of ze mogeiyk nog iets over het hogfd hadden gezien. Na het onderzoek van den coroner had Tommy in den omtrek van het huis en langs het strand naar de geheimzinnige schop gezocht, die Frank Drievinger in Pond Bay gekocht had. Maar er was geen spoor te vinden. „Tommy, nou heb ik al twintig jaar lang boeven opgespoord en misdadigers gevangen gezet en ik ben nog nooit een geval tegengekomen, dat zoo veel be loofde te worden en zoo weinig oplever de. Als die Padden niet.vermoord en ziin lijk niet in het water gevonden was, dan zou ik geneigd zyn, de voer de hand liggende meening te deelen, dat Bob Dolliver Strawn in een vlaag ran Ja- louzie heeft neergeschoten". (Wordt vervolgd). Ter overdenking GELOOVEN OP GEZAG. Geloof niet op gezag-, meneer onthoud dit wel terdegen. Geloof alleen wat lk u leer en spreek mij nimmer tegen. De Genestet. Gelooven op gezag! Er is geen ding, waartegen wij ons scherper te weer stellen dan dat. Vooral wanneer het gaat om gods dienstige kwesties. In zulke kwesties be slist naar ons oordeel het individueel beleven of gevoel. Men kan immers slechts gelooven. wat men zelf zoo ge voelt. Geloof is stellig niet een zaak, welke men op crediet van anderen aan schaft! Men kan deze zienswyze als specifiek Protestantsch liooren ontwikkelen, als het uiterste tegendeel van wat het Roomsch-Katholicisme leert. Dóór in de' R.K. Kerk, gaat het geloof eenvoudig óp in de erkenning van wat de Kerk met gezag voordraagt. En hier moeten wy niets van hebben, zoo heet het vaak. Juist deze reactie tegen het Roomsch- Katholicisme maakt de kwestie van het gezag in geloofszaken vaak zoo ingewik keld. Want een reactie draagt immers altyd het gevaar in zich van dóórslaan, van in-een-ander-uiterste-vervallen Dat ook in godsdienstige zaken een zeker gezag geldt, al was het voorloo- pig alleen maar een historisch gezag, dat is al gegeven met het eenvoudige feit, dat de geschiedenis niet met óns begint. Wy staan allen in het stroomgebied van een bepaalde traditie, van welken aard die ook is. En we kunnen wel trachten om zooveel mogeiyk ons eigen stand punt te veroveren; maar geheel en al lós komen van zoo'n traditie, waarin we geboren en getogen zyn, dat kost wel een bijzondere groote inspanning. Het ls maar de vraag van welken aard en met welke geloofsbrieven een bepaald gezag zich in onzen weg stelt. Of ook: of het dit gezag gelukt om ons te over tuigen, om ons te winnen, om ons te be wegen. Wanneer dit gebeurt, dan gevoe len wy zoo'n gezag ook niet meer als een hindernis, maar dan laten we er ons gaarne door gezeggen. Dan wordt het ons inplaats van een verschrikkende boe man een vriendeiyke en betrouwbare gids. Naar Protestantsche overtuiging is er in godsdienstige zaken slechts één wet tig gezag, dat is hét gezag van God zelf. Het komt tot ons in de boodschap van den Bijbel en, nog dlchterbyin de ver kondiging van de kerk. Deze laatste spreekt niet haar eigen woord, als het resultaat van de bevindingen en erva ringen van een eerbiedwaardig voorge slacht. Zy spreekt en betuigt het woord, dat haar is toevertrouwd. Zoo ongeveer luidt een uitspraak van de laatstgehouden Ecumenische Confe rentie in Oxford: een Conferentie, die met eenig gezag mag spreken, aangezien ze was samengesteld uit afgevaardigden van tientallen, over heel de wereld ver spreide, kerken. Natuuriyk kan men opmerken: wat de Chrlsteiyke kerk als het haar toebe- trouwde woord verkondigt, is moeiiyk uit te maken, gegeven juist de veelheid en verbrokenheid der Christeiyke ker ken. Maar ondanks dat is er toch iets heel wezeniyks wat deze kerken samen bindt: dat is de boodschap van Gods openbaring in Christus. De wereld, de geschiedenis begint'niet met óns. Ons individueel gevoelen en oordeel ls slechts een golfje in de rivier. Ons geloof en onze religie zyn als een stofje in het heelal. Ze kunnen slechts bestaan, wanneer en in zoover zy een antwoord zyn op een Godsopenbaring, die waariyk met gezag tot ons komt.. Alleen wanneer wij ons door deze Gods openbaring laten gezeggen en leiden, vinden wy een rust, die waariyk kracht en biydschap is. Ingezonden Mededeeling worden U genoeg ge» boden I Met een betere ontwikkeling kunt U deze kansen benutten en slagen ln het leven. Studeer bi) Resal Vraagt ons prospectusi Middenstandsdiploma h Landbouwboekhouden i iPraktijkdipLBoekhoudenl Opleiding voor erkende examens.^ Bekende Schriftelijk* Cursus SCHEEPSBERICHTEN. Aalsdyk, 11/12 van Portland (or) naar Los Angelos; Albert Cuyp, Newport News Antwerpen en Rotterdam, pass. 12/12 Kaap Race; Atlantic Wind, (charter), 13/12 om 4.30 van Rotterdam te Antwerpen; Ahus, 9/12 van Curasao naar La Gualra; Castor, 7/12 van Maracalbo naar Puerto Cardan: Doorman, wordt 16/12 van Oran te Cete verwacht; Flevo, 7/12 van Tamplco naar Progreso; Gerard Dou, 11/12 van Tacoblan te Calbayog (Phllippljnen); Japara, Java- Rotterdam. 12/12 om 18 uur van Makallah Arablë)Kellehaven, 11/12 van Las Pal- mas. komende van Landana,, wordt 20/12 of 21/12 te Amsterdam verwacht; Macoma, 5/12 van Curasao naar Lissabon; Manto, 9/12 van Cludad TruJUlo te Vera Cruz; Notos, 10/12 van Amsterdam te Curacao; Plato, 7/12 van Tamplco naar Cludad! TruJJllo; Tltus. 7/12 van Mobile te Mara calbo; Trajanus, 7/12 van New Orleans to. Houston; Zaanstroom. 7/12 van Reyk javik naar Engeland: Westplcln. 13/12 van Port Said naar de Perzische Golf. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zater dag 14 Dec 1 uufr tot Zaterdag 21 Dec. 8 uur waargenomen door Apotheek Boek wijt, Breestraat 74. Tel. 20552. Te Oegstgeest door: de Oegstgeester Apotheek Wil'helmlnapark 8, Tel. 26274. BIJZONDER GERECHTSHOF. D? ambtenaar aan een distributiekan toor te Lelden, T. W. Dlrks had veriaad gepleegd, toen illegale geschriften ln een bureau van zyn collega Rozemund lagen. Hij had nd. dat bureau eens doorzocht en de geschriften vervolgens aan een N-S.B.-er gegeven, met het gevolg, dat R. werd gearresteerd. De adv. fiscaal vorder de tegen Dlrks vier jaar gevangenisstraf. De kantoorbediende" P. Fakkel te Lel den. had vrijwillig ln Duitschland ge werkt, tenvy-l hy ook lid der NSB. was, hoewel verdachte dit laatste ontkende. De proc. fLscaal vorderde tegen verdachte vier jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. De chauffeur L. J. M. Zonneveld te Voorschoten werkte voor de orgonisati# Speer en verleende op deze wijze hul# •an den vljend. Voor dat feit vordert» de proc. fiscaal tegen hem een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrefc van preventief.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 2