De Sovjet weer eens opstandig De Grieksche klacht in den Veiligheidsraad NIEUWJAARS- ADVERTENTIES Weer een arrestatie in Deii Haag Kerkelijk Leven Radio-programma BIJ BE MUZIEK STADSNIEUWS - Inzake ontwapening. De sub-commissie voor de ontwape ning heeft met algemeene stemmen be sloten de resolutie inzake de ontwape-, ning aan de politieke commissie van de alg. vergadering voor te leggen. Over een amendement van Australië, dat de bevoegdheden van de contróle- organcn nader omschreven wil zien, ont stond een discussie tusschen Wysjinsky en Shawcross (Gr.-Br.). Australië heeft voorgesteld den organen alle bevoegd heden te geven, die noodig zyn om al- geheele naleving van de voorschriften te waarborgen. Wysjinsky vond het niet noodig dit in de resolutie op te nemen. Shawcross steunde het amendement, hetgeen Wysjinsky deed opmerken: „Shawcross schijnt te worden achter volgd door het spook van het veto". De Engelschman antwoordde hierop, dat het niet aardig was om van Gromyko als van een spook te spreken, Shawcross verklaarde echter, dat hy niet op het handhaven van het amen dement stond. Hij legde er evenwel den nadruk op, dat de controle organen de eerder genoemde bevoegdheden moesten bezitten. Hij zou daarop nog terugkomen wanneer de kwestie voor den Veilig heidsraad kwam, Wysjinsky verzekerde, dat de Sovjet- afgevaardigden niet op hun woorden zouden terugkomen. De Britsche delegatie diende een nieuw amendement in, waarbij op onmiddel lijke forming van een internationale commissie van toezicht binnen het ka der van den Veiligheidsraad, maar bij haar werkzaamheden niet aan het recht van veto gebonden, wordt aangedron gen. Deze commissie zou bevoegd zijn om alle inlichtingen betreffende troe pen of bewapening te verifieeren cn te bevestigen. Volgens het amendement zouden ook gegevens over lucht- en ma rinebases verstrekt moeten worden. Van een datum voor het indienen der gege vens over troepen wordt in het amen dement niet gerept. De gegevens over bewapening zouden binnen een maand na vorming van de internationale com missie van toezicht moeten worden in gediend. Voordat het nieuwe Britsche voorstel besproken werd, maakte Wysjinsky be zwaar tegen het terugnemen van het vorige Britsche voorstel, strekkende tot verificatie van cijfers over troepen. Tijdens de lange woordenwisselingen tusschen Shawcross en Wysjinsky in terrumpeerden Jhr. Beelaerts van Blok land (Nederland), rechter Chagla (Voor- Indië) en voorzitter Spaak om de aan dacht te vestigen op de belangrijker ENGELSCHE SPOORWEG MAATSCHAPPIJEN TEGEN NATIONALISATIEPLANNEN. De vier groote spoorwegmaatschap pijen in Engeland hebben een campagne tegen de plannen der Labourregeering tot nationalisatie van het vervoerswe zen geopend. Zij gaven een uit negen punten bestaand memorandum uit, waarin wordt gevraagd om een open baar onderzoek, voordat er stappen in de richting van nationalisatie worden gedaan. In het memorandum worden bezwaren ingebracht tegen de bureau cratische controle en de administratie ve en financieele ontwrichting, die het gevolg van nationalisatie zouden zijn. REORGANISATIE VAN REGEERINGSBUREAUX IN V.S. President Truman heeft een ingrij pende reorganisatie der regeeringsbu- reaux ten uitvoer gebracht en de meeste (hiervan in een nieuw „bureau voor tij delijke contróle" vereenigd. Het nieuwe bureau zal contróle uit oefenen, zorg dragen voor de economi sche stabilisatie en nog noodzakelijke maatregelen op het gebied der omscha keling nemen. Volgens Truman zal het voornamelijk tot taak hebben contróle uit te oefenen op de huren en de admi nistratie der suikerrantsoeneering te voereni de eerste functie werd waarge nomen door het prijsbeheerschingsinsti- tuut (Opa), dat met deze reorganisatie is opgeheven, evenals het bureau voor omschakeling naar oorlogsindustrie. President Truman heeft tevens den raad voor loonstabilisatie en den raad voor economische stabilisatie, welke ge durende de arbeidsmoeilijkheden in de na-oorlogsche periode zorg moesten dragen voor het evenwicht van loonen en prijzen, opgeheven. INGRIJPENDE BEZUINIGING OP KOLENVERBRUIK IN FRANKRIJK. De Fransche ministerraad heeft zich in een buitengewone bijeenkomst ac- coord verklaard met ingrijpende maat regelen om tegemoet, te komen aan het kolentekort, dat tot het sluiten van 15.000 Fransche fabrieken dreigt te leiden. De dienstregeling van de spoor wegen zal worden ingekort, de gastoe- voer beperkt en de electriciteitsrantsoe- kwesties van de ontwapening, waarover men het reeds eenstemmig eens was ge worden Ten slotte deed Spaak een be roep op sir Hartley Shawcross en Wy sjinsky om de kwestie van troepentel ling als vervat in de ontwapenings-reso- lutie te beschouwen. Shawcross ging hiermede accoord, Wysjinsky niet. Toen deed Spaak het volgende voor stel: „De vergadering, die zoo spoedig mogelijk de resolutie inzake de richtlij nen voor de regeling en beperking van bewapening wil zien toegepast, verzoekt den Veiligheidsraad om zoo spoedig mo gelijk te beslissen, welke inlichtingen leden-staten hiertoe moeten verstrek ken". Spaak's voorstel werd met 15 tegen 2 stemmen, bij drie onthoudingen, goed gekeurd. De Sovjet-Unie en de Oekraïne stemden tegen. DE NATIONALISATIE VAN DE BRITSCHE GEZONDHEIDSDIENSTEN Het ls gebleken, dat de meerderheid der Britsche artsen nlèt wenscht te wer ken in het kader vaivden genatlonali- seerden gezondheidsdienst. Deze ge- neeshéeren weigeren met den minister, Bsvan, te onderhandelen over de voor waarden, waaronder zij zouden hebben te arbeiden. 23110 hunner stemden te gen. 18972 stemden vóór; 81 pet. bracht zfjn stem uit. Daar intusschen ten min« •ste veertig pet, der artsen wil meewer ken, kan Bevan zijn dienst Instellen. Gaandeweg zullen alle doktoren diena ren van den staat worden. Bevan verklaarde te hopen, dat de on willigen zich zouden bedenken. „In tusschen rust op mij kennelijk de plicht", zei hij, „om de aanwijzingen der regeering te volgen, zooals de wet voor schrijft". De Veiligheidsraad heeft met alge meene stemmen besloten Siam bij de al gemeene vergadering voor te dragen als lid van de V.N, Vervolgens begon men met het debat over de Grieksche klacht. De Grieksche premier Tsaldaris was tegenwoordig om de beschuldiging van zijn regeering toe te lichten. Ook vertegenwoordigers van de drie beschuldigde landen, Joego-Sla- vië, Bulgarije en Albanië waren aanwe zig. Alleen Joego-Slavië, als lid van de V.N., heeft het recht aan de geheele dis cussie deel te nemen. De belde andere landen mogen slechts verklaringen af leggen. De klacht van Griekenland is, dat het schenden van de Noordelijke landsgrens door guerlllatroepen een gevaar voor vrede en veiligheid vormt. Griekenland verzoekt een onderzoek door de V.N. ter plaatse. Tsaldaris schetste den toestand in Griekenland. Hij zeide, dat het land zich eigenlijk in staat van oorlog bevindt. Verscheidene honderden soldaten en gendarmes zijn gedurende de laatste maanden in Macedonië door guerllla troepen gedood. Tallooze burgers heb ben hetzelfde lot ondergaan of werden over de grens gevoerd. „De Vereenigde Naties", zoo zeide hij, „lfunnen toch niet toestaan, dat enkele groepen op grond van ideologische over wegingen steun blijven ontvangen van buitenlandsche mogendheden, die impe rialistische oogmerken hebben. Men wil een gebied van Griekenland scheiden, dat in de hoogste mate Grieksch is en het vestigen van een regiem, dat niet met de wenschen van de overgroote meerderheid van het Grieksche volk overeenstemt, zooals bij de verkiezingen is gebleken. De daden van agressie wor den systematisch en tot in de kleinste bijzonderheden uitgevoerd". KossanowitsJ, de Joegoslavische am bassadeur te Washington, antwoordde Tsaldaris. Hy zeide, dat de burgeroorlog in Griekenland zijn oorsprong vindt in het feit. dat het huidige regiem niet in overeenstemming is met den wensch van het Grieksche volk. Het regiem zou naar zijn meening niet kunnen worden ge handhaafd zonder steun uit het buiten land. De democratische ontwikkeling zou worden belemmerd door de aanwe zigheid van vreemde troepen. Wat betreft door Griekenland overge legde bewijsstukken, waaruit zou moeten blijken, dat gevangen genomen grens- schenders Joego-Slaven zijn, zeide Kos- sanowitsj. dat de documenten geen waarde hebben, daar ledereen ze kan hebben geschreven. Hij vond de Griek sche beschuldigingen aan het adres van Joego-Slavië, Albanië en Bulgarije valsch en achtte geen reden aanwezig een on derzoek in te stellen. Hij stelde daaren tegen voor een onderzoek in te stellen naar den toestand in Griekenland zelf. dat naar zijn meening tot een onmiddel lijke oplossing van het vraagstuk zou leiden. Maandag voortzetting. Albanië en Bul garije zullen dan verklaringen afleggen. AMERIK. VAKVEREENIGINGEN ZULLEN IfOOGERE LOONEN EISCHEN. Naar verluidt, zullen de met hetCI.O. (Congress of Industrial Organisations) verbonden Amerikaansche vakvereeni- gingen een actie tot loonsverhooging be ginnen waarbij het om een bedrag van een milliard dollar per jaar zal gaan. De arbeiders in de ijzer- en staalin dustrie stellen zich voor een verhooging van 40 cents per uur te .eischen, terwijl die van de automobiel-industrie ver moedelijk 30 cents per uur opslag zul len vragen. Robert R. Nathan, vroeger econo misch deskundige van de regeering, heeft in een voor het C.I.O. opgesteld rapport verklaard, dat een algeheele In eenstorting van het economische leven tot de mogelijkheden gaat behaoren, als de loonen niet onmiddellijk worden ver hoogd of de prijzen verlaagd. De ar beiders, zoo zeide hij. kunnen thans slechts 80 koopen van hetgeen zij zich in Januari 1945 met hun loon konden verschaffen. Nathan voegde hieraan toe. dat de on dernemerswinsten anderhalf maal zoo groot zijn als in het beste oorlogsjaar en dat werkgevers zonder bezwaar een loonsverhooging van 25 procent kunnen geven. HET HOOFDKWARTIER VAN DE V. N. De commissie voor het hoofdkwartier van de V. N. heeft een door den Ame- rlkaanschen afgevaardigde, senator Warren Austin, ingediend voorstel om bij de Algemeene Vergadering een aan beveling te doen voor het aannemen van de gift van Rockefeller voor het vestigen van den permanenten zetel der V. N. in de stad New York met 35 stemmen tegen 7 stemmen 6 onthou dingen aangenomen. Een Egyptisch voorstel om de ge heele kwestie tot de volgende zitting van de Algemeene Vergadering uit te stellen werd met 35 tegen 6 stemmen en 5 onthoudingen verworpen. Ingezonden Mededeeling De prils voor z.g. NIEUWJAARS- ADVERTENTIES in ons nummer van Dinsdag 31 December a.s. is 1—IS m.M. f 1.80 elke m.M. meer 0.14 De beschikbare ruimte is zeer be perkt. Geef ze daarom spoedig op. De opdrachten worden in volgorde van binnenkomst uitgevoerd. Na 27 December worden geen Nieuw jaars-advertenties tegen dit geredu ceerde tarief aangenomen. De Directie. Wijziging Gemeentewet. (Van. onzen parlementairen redacteur) Na een korte discussie nam de Eerste Kamer met 2710 (AR.. C.H. en Com munisten) de wijziging der Gemeentewet aan, waardoor voortaan ln geval van an nexatie van gemeentelijk gebied de zgn. dubbele Raad of te wel de speciaal te kiezen commissie uit de ingezetenen komt te vervallen. Conferentie te Den Pasar uitgesteld. In een officieel communique is te Batavia het volgende bekend gemaakt: „De omstandigheid dat de openbare dis cussies over de ontwerp-overesnkomst in de Tweede Kamer eerst Maandag as. zullen beginnen, maakt het wenschelijk de officieele opening van de conferen tie van Den Pasar eenige dagen uit te stellen. Dr. van Mook zal daarom eerst op Dinsdag 17 Dec. naar Den Pasar vertrekken. De datum van de opening zal te Den Pasar worden vastgesteld. NEDERLANDSCHE IMMIGRATIE IN AUSTRALIË. Arthur Calwell, minister v. immigratie in Australië, heeft verklaard, dat een overeenkomst met Nederland over Neder landsche immigratie in Australië bin nenkort verwacht kan worden. De Ne- derlandsche autoriteiten hebben voor gesteld, dat omstreeks Mei een eerste groep van 50 immigranten naar Austra lië vertrekt en een tweede groep vier maanden later. De Australische regee ring wil de immigratie van geschikte personen, onder wie Nederlanders, zoo veel mogelijk aanmoedigen. Bestond er een nationaal complot? De Haagsche politie is nog steeds druk bezig met het probleem der bom aanslagen. Met de arrestatie van den 32-jarigen kapitein F. J. J. baron van Heemstra is het onderzoek nog niet ge ëindigd. Deze officier blijft ontkennen iets met de zaak te maken te hebben, doch de verklaring van sergeant A. T. de Boer luidt anders. Het is nog niet met stelligheid te zeggen, hoe groot de organisatie Ls. die door de bom-aansla- gen aan het licht is gekomen. Gisteren zijn eenige personen ge hoord, onder wie leden van de Haag sche politieks recherche- afdeeling. Van twee dezer is bekend, dat zij deel heb ben uitgemaakt van het voormalige Bureau Nationale Veiligheid. Een der verhoorde personen is in arrest gesteld. Zijn mogelijk aandeel in de organisatie wordt nader onderzocht. Van de bewe ring. dat het B.N.V. als zoodanig met de organisatie te maken zou hebben ge had, is tot dusver niets gebleken. De leden van de voormalige Haarlem- sche knokploeg zijn zeer ontsteld over het feit, dat hun vroegere leider en vriend sergeant De Boer met deze bom- menkwestie iets te maken heeft. Men kent hem als een vurig tegenstander van natlonaal-socialisme en communis me, doch kan zich bijna niet voorstel len. dat hy zich geleend zou hebben voor moordaanslagen op personen, van wie niet vaststaat, dat zij tijdens den oorlog werkelijk „fout" zijn geweest. Ten tijde van de bezetting betoonde De Boer zich een zeer moedig man, die niet te rugschrok voor het liquideeren van een vijand. Dit gebeurde echter nimmer op een manier, die ook maar in de verte op sluipmoord leek. De Boer. zoo zeg gen zijn vrienden, is een kalm man, die meer van daden, dan van praten houdt. Men heeft in deze kringen sterk den indruk, dat De Boer zich met het com plot heeft ingelaten, omdat hij niet meer anders kon of durfde. Men heeft bij geruchte vernomen, dat een organi satie zou bestaan, die gericht was op strijd tegen niet-nationale groepserin- gen en niet-gestrafte oorlogsmisdadi gers. Aangezien het vast staat, dat ser geant De Boer het Haagsche slachtof fer Boer en diens gezin niet kende, meent men in genoemde kringen te mogen aannemen, dat De Boer op or der gehandeld heeft en men brengt in deze kringen de arrestatie van kapitein Van Heemstra hiermede in verband. Voor de vrienden van De Boer staat echter geenszins vast, dat ka pitein Van Heemstra het hoofd van het complot zou zyn. Men wyst er van vele zijden op, dat ook deze in de illegaliteit een zeer bijzondere staat van dienst heeft, doch zich nim mer tot schurkenstreken zou leenen. Bij zjjn manschappen is hij zeer po pulair. Men neemt hier aan, dat deze officier van andere door hem ver trouwde zijde, opdracht heeft aange nomen en doorgegeven. Omtrent de redenen, waarom men vier personen met bommen om het le ven wilde brengen, tast men nog vol komen in het duister, al zou de hoofd officier te Amsterdam, bij wien de ordonnans Van Haastrecht een bom moest thuis brengen, in de oogen van enkelen minder populair zijn. Deze of ficier ontsnapte door het ongeluk met Van Haastrecht en diens passagier aan den dood. Over de houding van korporaal J. Y. J. Peterse ten aanzien van het bom- complot, is ook nog weinig bekend. De Haagsche recherche geeft, hangende het onderzoek, uitsluitend vaststaande fei ten. Wel is bekend, dat ook Peterse een uitstekende figuur in den illegalen strijd tegen den bezetter is geweest. Den jongen Van Haastrecht acht men het kind van de rekening. Hij is een jeug dig soldaat, dol op avontuur en graag bereid het met de discipline niet te nauw te nemen. Korporaal Burghout, die eveneens in verzekerde bewaring is gesteld, heeft met de aanslagen niets te maken. Hij heeft, volgens verklarin gen, op verzoek van mevrouw De Boer de wapenverzameling van zijn vriend naar zijn eigen woning overgebracht. Het A.NP. verneemt uit kringen van de Haarlemsche oud-illegaliteit, dat men doende is een door zoo veel mogelijk le den te onderteekenen verklaring over de persoon van sergeant De Boer sa men te stellen. Men wil ln deze verkla ring vastleggen, dat sergeant De Boer voor den oorlog een goeden staat van dienst had bij de blauwe huzaren, in de Mei-dagen van 1940 aan de Grebbe- berg zich onderscheidde en een dei- ongenoemde „felle helden van het on- dergrondsche leger in Nederland" is ge weest. Ned. Ilcrv. Kerk Beroepen te Haarlo E. P. Borgman te Wcstzaan; te Garijp M. Niemeijer te Blrdaard: te Tholen J. v. d. Graal tc Nykerk, Bedankt voor Huizen (N.H.). (4e prcd.pl.) J. H. Cirkel te Genemulden; voor Rhenen (2e pred.pl.) P. Bouw tc Woudenberg; voor Spljkenlsse J. J. StoutJesdlJk te Tuil; voor Wlssekerke G. H. J, Marsman te Brulnlsse: voor Qos- ternieland-OldenzlJl G. H. J. Stockmann, laatstelijk Geref. pred. in H.V. te Andljk. Geref. kerken Beroepen te Dellt (vac. K. v. Anken) H. A. L. v. d. Linden te Zutphen- te Glessen-Rijswijk D. v. d. Meu- len, cand. te Hilversum; te Oldekerk Joh. Knol te Hornhulzen-Kloosterburen; te Mlddenmcer D. v. d. Wielefi te Boorn- bergum* te Stiens C. L. Ruben te Zeven hoven. Bedankt voor Utrecht (als zleken- huispred.) H G. Meynen te Soerabaja, met verlof hier te lande. Aangenomen de benoeming tot pred. voor de evangelisatie ln algem. dienst W. A. Wlersinga, evang. pred. te Naarden-Bussum. Geref. kerken naar.art. 31 K.O. Be roepen te Hasselt J. E. HelJ te Langerak. Evang. Luth. kerk Drietal te Ede J. Gronloh te Deventer, W. F. ten Rouwe- laar te Amsterdam en W. Spllethoff te Haarlem. DRIE EERE-PROFESSORATEN. Naar wij vernemen heeft de synode van het Geref. kerkdlstrlct aan de Donau op voorstel van den Senaat benoemd tot eere-professor aan de Theol. Hoogescliool te Budapest de heeren pro% dr. F. W. Grosheldo te Amsterdam, hoogleeraar aan de Vrije universiteit, ds H. A. Munnlk, predikant bij de Geref. kerk te Zwolle en prof. dr. J. Severijn te Utrecht, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit aldaar. VOOR ZATERDAG 14 DECEMBER. Hilversum I (301 M.) VARA 9.15— 10.00: werken van Saint Saëns; VPRO 10.0010.20: morgenwijding door ds. H. A. Enklaar; VARA 10.40—1145: voor de continubedrijven; 12.0013.00: Vaudeville- orkest; 14.4515.45: Radio Phllharm. Ork. 16.0016.25: accordeonorkest; 17.05 17.30: dansorkest Boyd Bachman en Francis Bay; 20 2020.55: stafmuziek A'damsche politie; 20.5521.10: socialis tisch commentaar door K. Voskuil; 21.10 21,40: brieven aan ledereen; 21.40 22.15; hoorspel „Jane Eyre"; 22.1522.45: Ramblers; 22 4523.00: Johan Jong, orgel: 23.1523.30: speur- en puzzlerubrlek; 23.3024.00: selectie uit Amerikaansche films. Hilversum II (415 M.) KRO 8.159.00 en 9.059.30: opgewekte muziek; 11.00 11.45: radioziekenbezoek; 12.3012 55: Metropole-orkest; 15.1515.45: debutan tenconcert; 18.1518.35: Journalistiek weekoverzicht door Paul de Waard: 19.30 —20.00: hoorspel „Buffalo BUI"; 20.15 20.30: hoe heet deze plaat?; 20.3021.00: lichtbaken; 21.0022.00: cabaret: 22.00 22.45: muzikale tombola: 23-2023.30: Lulgi Sllva, cello; 23.3024,00: Klaas van Beeck. De luchtreus Boeing C-97, die twee verdiepingen telt, een nieuw ln "aanbouw zlind vliegtuig ln Amerika, wordt samen gesteld uit van te voren geconstrueerde secties, die hier gereed staan om aan elkaar bevestigd te worden. FEUILLETON DE ZWARTE VOS door C. B, BOOTH. 53) „Geen meeningen! Geen meeningen, mijnheer." waarschuwde de officier. „Weet u soms, of \iw oom en Dolliver te eeniger tijd over een zekere jonge dame kwestie hebben gehad?" vroeg de coroner. ,3U mijn weten niet". „Dank u, dat is alles, mijnheer Grim- shaw". Mevrouw Ea-stman nam zUn plaats in. „Wat weet u ons mee te deelen, me vrouw?" vroeg de officier, die wat meer op zijn gemak scheen te komen. „Heel wat", antwoordde mevrouw East man. „Daar", wees ze dreigend op Dol- lier, „dóór zit de man, die John Strawn vermoord heeft!" „Moeder!" kreunde Polly, „moeder, schei toch uit!" ,,Het is mijn plicht alles te vertel len, wat ik weet", vervolgde mevrouw Eastman grimmig en wraakgierig. „Gis termorgen aan het ontbijt heeft mijn heer Strawn zijn verloving met mijn dochter bekend gemaakt. Mijnheer Dol liver was blijkbaar erg onder den in druk. Later op den morgen is hij naar de werkkamer van mijnheer Strawn gegaan, kreeg daar ruzie met hem en uitte bedreigingen", Polly begon zenuwachtig te snikken. „Wat voor bedreigingen?" vroeg de officier verder.. „Hij dreigde hem te dooden". „Wat hebt u hem dan hooren zeggen?" „Ik heb het niet gehoord, maar mijn dochter kan u alles vertellenals ze ten minste wil" „Ze moet het vertellen", gromde de sheriff, „als ze het niet vertelt, dan gaat ze ook de kast in!" „Wat nog meer, mevrouw Eastman?" „Is datis dat nog niet genoeg?" De juryleden knikt-en toestemmend. Bob Dolliver' zakte moedeloos op zijn stoel ineen. Hfj begon te beseffen, hoe hy steeds meer in het net verward ge raakte. Mevrouw Eastman gaf uitvoerige antwoorden op de haar verder nog ge stelde vragen. Daarna was mevrouw Kinkslake aan de beurt. Zy twyfelde al evenmin als mevrouw Eastman 'aan Dolliver's schuld, maar ze kon niets méér ver tellen dan mevrouw Eastman reeds ge daan had. „Juffrouw Eastman", zei de officier daarop, „u hebt gehoord, wat uw moe der verklaard heeft. Is het waar, dat u getuige bent geweest van een twist tusschen mynheer Strawn en mynheer Dolliver en dat de laatste ernstige be dreigingen heeft geuit?" „Uu begrijpt het toch niet", hakkelde ze. „Ik kanhet u toch nietduideiyk genoeg maken". De sheriff fluisterde Oakley iets in het oor. „Die twist ging over u, juffrouw Eastman. Is dat zoo?" ,,Jjazei Polly nauwehjks hoorbaar. „Heeft Dolliver niet tegen Strawn gezegd, dat hy hem vermoorden zou, als hy zyn plan, om met u te trou wen, doorzette?" „Nee!" riep Polly heftig uit. „Het het is zoo lastig te vertellen", vervolg de ze blozend, „Daardaar ging het heelemaal niet om. Mynheer Dolliver kende het heftige karakter van myn heer Strawn; en hy zei tegen hem datdat.... als hy ooit iets tegen my. „Dat hy hem dan vermoorden zou?" voltooide Oakley dramatisch. Polly, zweeg. „Is dat zoo, juffrouy Eastman, of is het zoo niet?" Polly wierp een doodsbenauwden blik op Dolliver. „Ikik weiger daarop te antwoorden". Sheriff Edwards kon zich niet langer bedwingen. „Is het niet waar, dat je al die fei ten voortdurend stilgehouden hebt?" brulde hy. „Is het niet waar, dat je af wist van die bedreigingen tegen Strawn, zonder er ooit een woord van te zeg gen? Je wist. dat er een moord was ge pleegd en toch nam je dien Dolliver in bescherming! Verliefd op hem, niet waar? Verliefd op den een en verloofd met den ander, is het zoo niet?" 33. Zo vloog de tijd en Tim was nu Al by na twintig jaar. Hy was een flinke kerel, In muziek „van zessen klaar". Hem werden vanaf dit moment De soli toevertrouwd. Hy kreeg daar als beloning voor Het lang begeerde „goud". i. Het goud op epauletten, op Zyn mouwen en .zyn kraag. Nu was hy 'n echte muzikant, Dat hoorde Tim wel graag. Zó was zyn ideaal bereikt, Hy dacht er nog wel aan, Hoe hy als jongen hollend naast De Hoem-pa-pa kon gaan. „Sheriff, nu is hét genoeg!" riep de coroner. „Gaat u zitten. Juffrouw East man, ik zou u...." „Niet doen!" riep Bob heesch, „vraag haar toch niet verder! Polly kan er niet tegen. Ik zal zelf alles over die ruzie vertellen. Ik geef toe, dat er ruzie ge weest is. John Strawn was soms een onmensch, als hij zich niet beheerschen kon. Ik heb toen tegen .hem gezegd, dat als hy Polly, nadat ze met hem ge trouwd was, ooit kwaad zou doen, ik' aan een ongeluk zou begaan!" Hy hijg de naar adem. „En dat meende ik. Maar ik heb Strawn niet vermoord! Die vingerafdrukken op zyn boord heb ik gemaakt, toen hij me aanvloog en ik hem van myn lyf moest houden. Daarop ben ik zyn kamer uitgegaan. Ik had myn betrekking als secretaris toen natuurlyk al opgezegd. Ik was bezig myn koffer te pakken, toen ik het schot hoorde. Ik holde de gang door, hoorde een deur dichtslaan en keek in de bibliotheek. Daar zag ik niemand. De deur van de werkkamer aan de overzyde van de gang stond open. En toen zag ik mynheer Strawn op den vloer liggen. Het pistool lag naast den lessenaar. Ik nam het op dat is alles". „Wat 'n geloofwaardig verhaaltje!" smaalde de sheriff. „Gezien uw vrywilllge verklaringen, mynheer Dolliver", zei Oakley, ,zou ik u iets willen vragen. Wist u, dat Jag- gers, de huisknecht, in het bezit van een pistool was?" Dolliver aarzelde even en knikte, of schoon hy wist, hoe bezwarend deze verklaring voor hem moest zyn. „Ja", zei hij schor, ..ik wist, dat Jag- gers een pistool had. „Daar heb je 't!" schreeuwde de she riff, hij is naar de kamer van Jaggers geslopen en heeft dat pistool wegge pakt en (Wordt vervolgd). Jan Hupperts in Rachmaninoff Moussorgski's „Tableaux d'une Exposition". Zullen de Leidenaars tóch in de lei ding van het Residentie-Orkest teleur gesteld v/orden?Een vraag, wrelke ons bezig houdt, wanneer wij de samen stelling der Haagsche programma's met die van onze stad vergelyken. Dóór ver schillende interessante, nieuwe werken, hiér biyft het in hoofdzaak by 't oude. Vermoedelijk spelen economische over wegingen een rol, maar dat mag géén reden zyn, om er niet op te wijzen, dat wij zoodoende in 't gedrang komen. Denk er aan, myne heeren, dat óók de „provincie" eischen stelt, waarop zy récht heeft Terzake thans, wat de muziek betreft. Moussorgski's „Tableaux d'une expo sition", in de oorspronkeiyke zetting voor piano reecU een meesterwerk Aribo gaf daarvan hier menigmaal een treffenden indruk wint door de ge raffineerde instrumentatie van Ravel sterk aan coloriet. 't Is nauwelijks met woorden te beschryven, wat de groote Franschman hiervan gemaakt heeft. Een tooverwereld trekt aan 't gespan nen luisterend oor voorby, tydens deze serie schilderachtige, realistische ta- freeitjes, waarin de fynzinnlgheid het nog van 't imposante schynt te winnen. Natuurlyk wordt in deze transcriptie gelijk in élke als bezwaar gevoeld, dat de inspiratie van het origineel en dien tengevolge de frisdhheld daarvan, gele den heeft. Hetgeen niet wegneemt-, dat déze aankleeding toch een zeer speciale bekoring heeft. Schuurman en zijn or kest gaven er een uitbeelding van, welke stoute verwachtingen evenaarde. zy stelde hetgeen daarvóór kwam ln de schaduw. Afgezien van 't feit, dat de muziekkenner Rachmaninoff's Tweede Pianoconcert droomen kan, herinnert hy zich in die droomen vele waariyk superieure vertolkingen er van. Met waardeering voor de correcte pianisti.ek van Jan Hupperts, zy opgemerkt, dat hy, geesteiyk bezien, dit werk nog geens zins zuiver benadert. In zyn toucher gaat 't wel zeer (hard toe, rhybhmisch rammelt 't meermalen, speciaal in den aanvang, de adeldom der gecultiveerde klank wordt niet verwezeniykt. Irrner- ïyk zal hij de dichteriyke stilte en de gevoelige bewogenheid moeten doorle ven, welke dit overigens brillant, vir tuoos en formidabel zwaar geschreven concert ook inhoudt. Hupperts is nog jong, heeft technisch reeds veel in zyn mars. Misschien, dat zyn wezen en mensch-zijn nog niet te p'eilen mogeiyk- heden inhoudt, om op den duur het waarachtige niveau te bereiken, zyn optreden ls met groote ingenomenheid 'begroet. Lalo's ouverture „Le Roi d'Ys" open baart, na het innige begin, veel uiteriyk pathos, waarmee een tè gemakkelijk succes gekocht wordt. Frans Vryhoff was de melodieuse violoncelsolo opge dragen. Hy deed dit gevoelig en met fraaien klank. Intusschen: mogen wy in de toekomst op een geiykwaardige behandeling als de inwoners der Residentie rekenen? H. „AARZELT NIET. STEUNT MARGRIET". Morgen zal in onze 6tad de straatcol lecte en speldjesverkoop plaats vinden ten bate van het Kleuterdagverbiyf „Margriet", gevestigd Boerhaavelaan 4, alhier. In deze inrichting opgericht na de bevryding van ons land ln Juli 1945 worden zwakke kinderen, vooral door den oorlog verzwakte en bloed- arme kleuters, verzorgd, kleuters o.a. die door gebrek aan voeding, verwarming en goede ligging in hun lichameiyke en geesteiyke ontwikkeling zyn geremd en die zonder extra zorg en verpleging biy- vend nadeel van den hongersnood-tyd zouden kunnen ondervinden. „MargTiet" hêlpt hen. Door 300 verzwakte kleuters is reeds met goed gevolg de kuur ln „Margriet" gevolgd. Stadgenooten, helpt ons morgen door Uw milde by dragen dit zeer noodzake- ïyke werk voort te zetten. Collectanten kunnen zich morgenoch tend van halfnegen af aanmelden bij de R.K. Vakschool aan het Galgewater. KUNSTKRING VOOR ALLEN. Wegens ernstige ziekte van een der leden ls het Rosa Spler-kwlntet verhinderd op 18 dezer voor den Leidschen Kunstkring „Voor Allen." op te treden. In de plaats daarvan zal nu optreden het ensemble „Muslca Antiqua" bestaande uit Joh. Feitkamp, fluit; Nic. Roth, vlooi; Carel v. Leeuwen Boomkamp, viola da gamba en Hans Brandts Buys, cembalo. MOLEN „DE VALK". Dezer dagen ls een begin van uitvoering gemaakt met de reeds vele Jaren bestaande plannen tot restauratie van den molen ,,de Valk" naby de Beestenmarkt. De werkzaamheden zyn opgedragen aan den. molenbouwer Van Gelder te Oegstgeest en zullen vermoedelijk eenige maanden ln beslag nemen Het ligt in de bedoeling den molen van normale wieken te voor zien, zoodat hij straks weer met wind kracht zal kunnen malen. Ook de omloop wordt ln eere hersteld, zoodat „de Valk" binnen afzienbaren tijd weer ln den ouden luister ln het stadsbeeld zal prijken. Voor het te Den Ha&g gehouden examen voor costumière, slaagde mevr. L. C. de Jong alhier. SCHEEPSVERBINDINGEN. Aldebaran, CorralAmsterdam, 9/12 te Curacao; Antonla, 6/12 van Hongkong te Singapore; Arnhem, AmsterdamWest- Indië, 10/12 te Leixoes; Bacohus, 8/12 van. New York te Curacao; Beng kalis 8/12 van Batavia naar Soerabaja; Dido 8/12 van Curacao naar Barranqullla; Eemdljk, 7/12 van Batavia naar Soeraba ja; Eemstroom, 10/12 van Amsterdam te Plymouth: Ena, 9/12 van Falmouth te Curacao; Frans Hals, U/12 van New Or leans te Rotterdam; Friesland, 10/12 van Batavia te Sydney; Govert Fllnck, 10/12 van Kaapstad naax Port Elizabeth; Ino, 8/12 van Maracaibo te Curacao; Jan Steen VancouverRotterdam, 9/12 te Tampa; Japara, RataylaR'dam. passeerde 7/12 Mlnlcoy; Java. AmsterdamJava, pas seerde 8/12 Dungeness; Kedoe, 10/12 van Port Elizabeth naar Tafelbaai; Manilla, 7/12 van Singapore te Manilla; Neleus (Eng.). LiverpoolBallk Papan, passeer de 9/12 Gibraltar; Nieuw Holland, 7/12 van Soerabaja te Batavia; Noordwljk, Pa ramariboAmsterdam, 10/12 te St. Michaels; Odysseus, RotterdamTar ago - na, 9/12 van Gibraltar. K-N.S.M. Marita, 11/12 te New Port; Pleter de Hoogh, 10/12 te Valencia; Vinga 11/12 van Rotterdam naar Harlingen; Dundee, 11/12 te Amsterdam; Theseus, 11/12 te Amsterdam; Juno 12/12 te Am sterdam; Norse T,ady, 12/12 te Amster dam; Kemphaan, 11/12 van Amsterdam naar Antwerp©^; Gerassimos Vergottle 11/12 van Amsterdam naar Antwerpen; Venoi6, 11/12 te Istonboel; Iris, 9/12 te Cadiz- Arnhem. 11/12 te Lissabon; Noord- wijk, 10/12 van Ponta Delgada naar Ply mouth; Hermes. 10/12 te Puerto Plata; Tiberius, 11/12 te Paramaribo; Luna* 10/12 van New Orleans naar West-Indlë; Pericles. 11/12 van Montevideo (plaats van bestemming onbekend). My. Nederland Tawall, 5/12 te Ras Tanura; Bolssevaln, 10/12 van Napels n. Amsterdam; Talisse, 11/12 Gibraltar ge passeerd; Rondo, 11/12 te Port Said; Ce lebes 11/12 van Londen naax Ned. Indlë,

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 2