WEERBERICHT De Y.N. en Franco - Spanje Leon Blum Fransch premier De bedrijfsorganisatie in de toekomst De regeering treft een regeling Met een enkel woord 85ste Jaargang VRIJDAG 13 DECEMBER 1946 No. 2595 7j LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week. Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 31507 - Giro no. 57055 Onze zwakte is hwn kracht De in d- hoogste mate onvnlled'ge en zeer eenzijdige voorstelling van zaken, welke sedert de Japansche capitulatie de berichtgeving uit Indië heeft gekenmerkt en waaraan voor een niet gering deel dr. Van Mook debet moet worden geacht, heeft over de ge- heele wereld het beeld van de feitelijke toestanden en verhoudingen in Ned - Indië scheef getrokken. Terwijl de Republiek van stonde af aan met Oostersch raffinement haar propaganda-materiaal over de aardbol verspreidde, bleven zoowel de Neder- landsch-Indische als de Nederlandsche regeering volharde*- in een rampspoe dig stilzwijgen, waardoor zij zelve er de schuld van werden, dat de wereldopinie eenzijdig en zeer ten nadeele van onze internationale reputat'o werd beïnvloed. Gelukkig is in dit opzicht een lichte kentering ten gunste te bespeuren. Met genoegen lazen wij in de jongste afle vering van ..Elseviers Weekblad" een artikel van de hand van Erik Hazelhoff Roelfzema (U weet wel: de man, die geschorst werd als hoofd van den Re- geeringsvo#rlichtingsdienst in Canada, omdat hij het durfde bestaan in functie Soekamo 'een collaborateur te noemen) en-W" ar in hij mededeelde, dat voor het eerst in meer dan 1000 dagbladen in Amerika, Europa en het Verre Oosten, tezamen een lezerskring van meer dan 50 millioen menschen omvattende, een artikel is verspreid, waarin de waarheid over de Republiek Indonesia werd ver kondigd. Men meene overigens niet, dat deze publicatie uitging van den Ned. Regeeringsvoorlichtinfsdienst, o neen, zij werd verzorgd door de International News Service te New York. Ook hier te lande het blijkt nog dagelijks doet zich de funeste invloed dezer eenzijdige voorlichting gelden. Met volslagen negatie van de meening van duizenden tot oordeelen bevoegde Indiè-kenners en in lijnrechte tegen spraak met recent ervaringen van mo menteel in Indië vertoevende militairen, blijven officieele voorlichtingsinstanties voortgaan den indruk te vestigen alsof het onafhankelijkheidsstreven van een zeer kleine groep intellectueelen of van hetgeen daarvoor wil doorgaan te vereenzelvigen zou zijn met den uitgesproken wil van de breede massa der Indonesische volkeren. De Nederlandsche regeering heeft dezer dagen de erkenning aange kondigd van het republikeinsche gezag op Java, Madoera en Sumatra. Zij gaat daartoe over, terwijl zij wéét, dat niet is voldaan aan een elementai- ren eisch van democratie, n.L dat de bevolking der betrokken landen in de gelegenheid is geweest zich over den voor dat land meest geëigenden of ge- wenschten staatkundigen vorm uit te spreken. Hoe is een dergelijke houding te verklaren van een regeering, die handhaving der democratie als een van de eerste opschriften in haar vaan be weert te voeren? Uitgestrekte gebieden, welke niets met de Republiek te maken willen hebben, worden daarbij in naam der democratie zonder vorm van proces ingelijfd. De kortgeleden te Bandoeng opgerich te volksbeweging „Partai Rakjat Pa- soendan", welke zich ten doel stelt een vrijen staat West-Java (Pasoendan) op democratischen grondslag te vestigen, heeft een request gericht tot de Com missie-Generaal, waarin zij zegt te spre ken namens millioenen landgenooten, die zich thans niet kunnen doen hoo- ren. Zij acht zich het eenige orgaan, waardoor het Soendaneesche volk zijn stem kan verheffen en geeft den wensch te kennen in de Federatie van Indonesië te worden opgenomen, niet als gebieds deel van de Republiek, doch als vrije staat. Het verzoekschrift wijst er verder op, dat het Soendaneesche volk sterk verlangt naar vrijheid, doch dat de ver wachtingen, welke door de rede van 7 December waren gewekt, door de ge beurtenissen niet zijn bevestigd. Waar een deel van Java's bevolking het eiland, waar de Republiek vol gens Japansche conceptie ontstond de Republiek reeds verloochent, mag de vraag worden gesteld met welk recht de republikeinsche leiders hun eisch tot gezagserkenning zelfs uitstrekken tot Madoera (waar men evenmin iets van de Republiek hebben moet) en tot Sumatra. Het antwoord op die vraag is niet moeilijk te geven: het is geenszins het recht van den sterkste, dat dezen tel kens weer overwinning schenkt, doch het zijn de slapheid en onbegrij pelijk vergaande toegeeflijkheid van tie Nederlandsche tegenpartij, welke de Republiek hetzelfde resultaat doen be reiken. Ongekend zware mist te Londen. Het verkeer in bijna het geheele ge- bied van Londen is gisteravond en he denmorgen volkomen stil gelegd door een van de zwaarste misten sinds men- schenheugenis. Duizenden auto's moes ten gedurende den nacht onbewaakt op straat achtergelaten worden. De mist veroorzaakte de grootste verkeers opstopping die men ooit in het cen trum en Westen van Londen gekend heeft. De politie was machteloos, daar verkeerslichten en noodfakkels op een paar meter afstand al niet meer tezien waren. De menschen zochten op het trottoir langzaam langs den muur tas tend hun weg. De bezoekers van het Wembleystadlon moesten den nacht op de tribune doorbrengen, daar er geen bussen waren om hen naar huis te brengen. LANGZAME TEMPERATUURDALING. De Bilt verwach- tot morgenavond: Over groote deelen van het land vooral aanvankelijk nevel of mist. Langzame daling van temperatuur tot nabij of even onder het vriespunt, voornamelijk in het Noord-Oosten van het land. Geen neerslag van beteekenis. Weinig wind. Besloten tot terugroeping ambassadeurs en gezanten De Algemeene Vergadering der V. N. heeft gisteren de in de subcommissie gegeven uitspraken inzake Franco- Spanje behandeld. In totaal werd door vijf- en twintig sprekers het woord gevoerd. De resolutie, waarin wordt aange drongen op onmiddellijke terugroe ping van ambassadeurs en gezanten uit Spanje, werd door de Algemeene Vergadering van de V. N. aanvaard met vier- en dertig stemmen voor en zes stemmen tegen, bij dertien ont houdingen. De tegenstemmen waren de Zuid- amerikaansche republieken Argentinië, Costa Rica, flcuador. San Salvador, Pe ru en de Dominicaansche republiek. Onder degenen, die zich van stem ming onthielden, waren Canada en Zuid-Afrika. Tevoren had de vergadering apart ge stemd over het gedeelte van de resu- lutie, waarin wordt aanbevolen, dat, wanneer niet binnen redelijken tijdeen volksregeering zou zijn gekozen, de Veiligheidsraad zich zou beraden over maatregelen ter betering van den toe stand. Dit gedeelte van de resolutie werd aangenomen met negen- en twin tig tegen acht stemmen bij elf onthou dingen. Na de stemming verklaarde professor Oscar Lange, de Poolsche ambassadeur in de Vereenigde Staten, die in April j.l. de kwestie van het - Spanje van Franco in de V. N. te berde bracht: „De uitslag van deze stemming betee- kent een groote zege voor de V. N. De organisatie der V. N. heeft getoond.dat zij ernst maakt met de zaak en dat zij in staat is tot het stellen van daden. Ik ben er in het bijzonder over voldaan, dat de Vereenigde Staten en Groot- Brittannië de resolutie hebben onder steund. Dit is inderdaad een overwin ning van de democratie". NEDERLAND TOCH IN ECON. EN SOCIALEN RAAD. Na de stemming over de Spaansche kwestie werden Turkije en Nederland gekozen tot leden van den economi- schen en socialen raad. Op elk van beiden werden veertig van de negen-: en veertig stemmen uitgebracht, na dat België zijn z~tel in den raad ter beschikking had gesteld. Van officieele zijde wordt medege deeld: De Nederlandsche regeering heeft met groote erkentelijkheid kennis genomen van het besluit der Belgische regeering om zich terug te trekken uit den eco- nomischen en socialen raad van de Ver eenigde Naties, waardoor de verkiezing in dien raad van Nederland mogelijk werd. De Nederlandsche regeering ziet in deze onbaatzuchtige daad van de Bel gische regeering een hernieuwd bewijs van de bijzondere hartelijke betrekkin gen. die tusschen beide landen bestaan. De regeering heeft te Brussel van haar bijzondere waardeering doen blijken. RUSSEN ARRESTEEREN DUITSCHE OFFICIEREN. Volgens den Berlijnschen correspon dent van de „Daily Telegraph" hebben de sovjet-Russen eenige maanden ge leden bijna alle Duitse he krijgsgevan gen officieren, die uit Engelsche, Ameri- kaansche en Fransche kampen werden vrijgelaten, bij de overschrijding van de sovjetrussïsche zone weer gearresteerd. De arrestaties hebben volgens den cor respondent sterke afkeuring gewekt bij de Westelijke geallieerden en naar zijn meening zal binnenkort een officieele stap worden gedaan. NIEUWE DIRECTEUR VAN DE UNRRA. Als directeur van de Unrra, de orga nisatie der Vereenigde Naties voor hulp en herstel, is benoemd generaal Lowell Rooks. Hij volgt in deze functie Laguar- dia op. De brandweer in actie bij het Winecoff-hotel te Atlanta In Georgia (Amerika), dat uitbraadde waarbij 116 menschen het leven verloren en ruim 100 werden ge wond. Velen trachtten zich te redden door aaneengeknoopte beddelakens van de eene verdieping naar de andere af te dalen. De Groote Vier gereed. De vier ministers van Buitenlandsche Zaken hebben een volledige overeen stemming bereikt over alle hangende punten van de 5 vredesverdragen mét Italië, Finland, Roemenië, Hongarije en Bulgarije, De huidige zitting van den raad van ministers te New York ls na een periode van 6 weken beëindigd. In hun slotredevoeringen gaf ieder der 4 ministers den wensch te kennen, dat van de ervaringen te New York opge daan, gebruik gemaakt zou worden by de besprekingen over het Duitsche vre desverdrag te Moskou, die op 10 Maart beginnen. Voordat de vertegenwoordigers der Groote Vier uiteengingen, teekenden zij een protocol, waarin vermeld staat, dat zij al het mogelijke zullen doen om zoo spoedig mogelijk de benoeming van den gouverneur van Triëst door den Veilig heidsraad te verzekeren, zoodat diens benoeming samen zal vallen met het van kracht worden van de vredesver dragen. De ministers zijn overeengekomen, dat de eind-teksten van de verdragen gepubliceerd zullen worden, nadat deze verdragen aan de vertegenwoordigers van belanghebbende landen te Washing ton zullen zijn overhandigd en voorzien in drie talen, t.w. Engelsch, Russisch en Fransch zullen zijn geverifieerd. Een clausule zal geheim blijven, n.l. die betreffende de uiteindelijke verdee ling van de Italia ansche vloot onder de Sovjet-Unie, de V. S. en Groot-Brit- tannië. De commissie voor maritieme aangelegenheden van den raad van mi nisters zal gehandhaafd blijven en een protocol over dit onderwerp opstellen. De ministers zijn voorts overeenge komen om binnen 6 maanden na het van kracht worden van de vredesver dragen met Roemenië, Bulgarije en Hongarije een conferentie bijeen te roepen voor het uitwerken van een nieuwe conventie inzake de regeling van de scheepvaart op den Donau. Met groote meerderheid gekozen. Leon Blum, de 74-jarige leider der Fransche socialistische partij, die voor den oorlog reeds tweemaal het premier schap heeft bekleed, heeft gistermiddag zijn candidatuur voor minister-president met instemming van alle parlementaire partij-fracties bij de Nationale Vergade ring doen indienen. Leon Blum Hij werd gekozen met 575 stemmen tegen 8 op Schumann en 7 blanco. Tevoren had nog een korte bespreking plaats. Jaques Duclos, secretaris van de com munistische partij, verklaarde, dat zijn partij eenstemmig voor Blum zou stem men. Hij voegde hieraan toe, dat zij be zwaar zou maken tegen een regeering van nationale eenheid, daar deze be langen beschermt, welke vreemd zijn aan die der democratie. Hierop volgde protest van rechts en applaus van uiterst links. „De verdediging van de franc wordt te vaak als dekmantel voor politieke manoeuvres gebruikt", aldus Duclos Schumann, minister van financiën en voorzitter van de parlementsfractie der MRP (vooruitstrevende katholieken) zegde zijn steun aan Blum toe en ver klaarde: „De ervaring heeft geleerd, dat geen der twee groote partijen (cofnmu- nisten en MRP) succes heeft bij het stellen van candidaten". Zijn partij maakte eveneens voorbehoud ten aan zien van de vorming van een kabinet en zou beperking van de militaire uit gaven eischen. Hij besloot: „Wij zullen zonder voorbehoud en zonder verborgen gedachten voor Blum stemmen". Herriot, de leider der radicaal-socialistische par tij, die uit naam van de „rassemblement des gauches" (een unie van linksche partijen welke voornamelijk uit radica len bestaat) sprak, verdedigde het idee van een regeering van .nationale een heid. welke door „Frankrijk's huldigen toestand even ontontbeerlijk als voor den oorlog werd gemaakt". Ook Herriot zegde zijn steun aan Blum toe. In een korte plechtigheid na de stemming installeerde de voorzitter van de Nationale Vergadering, Vincent Aurlol den nieuwen premier, die in een kort antwoord den toestand van Frankrijk „moeilijk en misschien gevaarlijk" noem de Hij sprak zacht en scheen vermoeid. Onmiddellijk daarna begon Blum met de partijleiders besprekingen te voeren over de vorming der nieuwe regeering. Prijsbeheersching en „utility" goederen. (Van onzen parlementairen redacteur). Minister Huysmans had in de Twee de Kamer voor elk wat wils. Niet al leen, dat hij zich buitengewoon veel moeite gafom bijkans alle sprekers te antwoorden, neen, ook wat hij zoo al zeide, was voor iedereen büiten het Parlement, al naar gelang van elks speciale belangstelling, van beteekenis. Voor hen. die zich met vestigings- elschen bezig houden en met hetgeen men voor middenstands-examens moet kennen, moet het wel aardig geweest zijn misschien tevens voor anderen dat de bewindsman aan zijn eigen kapper nooit ervaren heeft, dat het voor dat bedrijf bepaald noodig geacht moet worden, iets van psychologie af te weten! Enfin, dit betreft niet zoozeer princ.ipieele kwesties. Daaraan was ech ter allerminst gebrek en in het alge meen viel te constateeren. dat Excel lentie Huysmans meer waarde aan par ticulier initiatief, aan den individu te midden der gemeenschap, toekent, dan zijn voorganger op Economische Za ken placht te doen. Dit bleek uit wat hij zeide omtrent zijn opvattingen t.a.v. geleide economie, t.a.v. socialisatie, ter wijl, niet in de laatste plaats, een der gelijk contrast eveneens viel waar te nemen in verband met het probleem van de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie. Zeker, de uit den bezettingstijd afkomstige bedrijfs- en vakgroepen erkent de Regeering als in feite be staande en zij wil die, met het oog op hun praktisch-technische bruik baarheid op het oogenblik niet op heffen noch ontwortelen. Maar de straks te scheppen bedrijfsorganisa tie zal in de oogen van den minis ter en van het Kabinet in zijn ge heel vooral moeten leunen op de vrije stands- en vakorganisaties. Wat het te maken wetsontwerp op dit gebied betreft, dr. Huysmans wilde vooral vermijden, dat het volkomen ambtelijk ln elkaar zou worden gezet, vond het beter de Stichting van den Arbeid'voor advies in te schakelen. Eenige grondlijnen voor den door hem gedachten opzet van de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie gaf hij aan. Werkgevers en werknemers in de be sturen. Of en wanneer men horizon tale dan wel verticale bedryfsschappen moet hebben, is z.i. niet zoozeer een principieele kwestie als wel een van doelmatigheidsoverweging. - Bij de ver ticale bedrijfsschappen krijgt men voor zitters, wier bevoegdheden op dat ge bied gelijk zullen 4jn aan die van den C. d. K. en van den burgemeester op hun terrein, terwijl de kleinere be drijfsschappen een vertegenwoordiger van overheidswege met louter advisee - rende bevoegdheid zullen krijgen, In het gedeelte zijner rede, dat over het vraagstuk der prijzen liep, erkende de minister, dat de prijzen- controle niet volkomen perfect werkt, doch hy schetste tevens o.m. haar goede' zijde. Meer industriali satie van ons land, suggestie van ir. Posthumus, acht ook Excellentie Huysmans op den duur bepaald ge- wenscht. Uitvoerig sprak hij o.a. ook nog over het systeem van voortbrenging van zgn. utllity-goederen om tevens aan te stip pen, dat wij soms wel eens producten, die hier zéér noodig zijn, uitvoeren, doch zulks dan omdat dit de eenige weg is om nog noodzakelijkere goederen te kunnen importeeren. Met aanteeke- ning van het „tegen" der communisten gingen zoowel deze begrooting als die van de Staatsmijnen er door, bij welke laatste de minister instemde met de door verschillende sprekers aan de ondergrondsche mijnwerkers wegens hun arbeidsprestaties gebrachte hulde. Zoodra zijn collega Mansholt het hier toe noodige Jawoord wil geven, hoopt minister Huysmans te bereiken, dat de bedoelde groep van arbeiders ook eieren en spek voor hun voeding ter beschik king zullen krijgen. Laat op den mid dag kwam „Verkeer" nog aan de orde. Rectificatie bonnenlijst. In de gisteren gepubliceerde bonnen- lijst is een onjuistheid geslopen en wel voor wat betreft de toewijzing van 1 kg. appelen en peren. Deze is n.l. te verkrij gen op 51—IA Reserve, 51—5B reserve en 514C Reserve. NIEUWE TELEFOONKABEL NEDERLAND—DENEMARKEN. Naar wij vernemen bestaan er plan nen binnenkort over te gaan tot het leggen van een rechtstreeksche telefoon verbinding door zee met Denemarken. Hoewel de aanleg nog niet gegund is, neemt men aan, dat de kabel in 1948 gereed komt. Op het oogenblik is men nog aange wezen op de telefoonverbinding via Duitschland, die aanzienlijk langer is dan de geprojecteerde zeekabel. Het ié mogelijk, dat zoowel van Ne derlandsche als van Deensche zijde in de kosten van aanleg en onderhoud wordt bijgedragen. Volgens nog niet bevestigde berichten zou Denemarken een millioen pond sterling beschikbaar willen stellen. BIJ HET AFSCHEID VAN IR. W. HUPKES. Het ligt in het voornemen van het spoorwegpersoneel hun scheidenden presidentdirecteur hulde te bewijzen in den vorm van een défilé te Utrécht op 30 December. Na afloop van het défilé wordt in Tivoli een afscheidsbijeen komst gehouden waar een aantal spre kers het woord zal voeren. Het Radio-vraagstuk De regeeringsvoorlichtingsdienst deelt ons mede: „Zooals bekend heeft de ministerraad inzake de wijziging van het tijdelijk radiobestel aan de betrokkenen gedu rende twee weken de gelegenheid ge geven in onderling overleg een rege ling aan de regeering voor te leggen. Aangezien dit voorstel niet tot resul taten heeft geleid, heeft thans de mi nisterraad het door den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen voorbereid ontwerp verder in be handeling genomen. De Raad heeft dit ontwerp in groo te lijnen aanvaard. De nieuwe regeling houdt eener- zyds in, dat de tot nu toe bestaan de scheiding tusschen programma voorbereiding en programma-uit voering wordt opgeheven, terwijl anderzijds een saneering van de financiën beoogd wordt. Als uitvloeisel van de compromis-ge dachte, welke de bedoeling heeft de tegenover elkaar staande opvattingen BINNENLAND. De reflectoren aan de afsluitboomen van spoorwegovergangen waren vóór den oorlog steeds op deze boomen zelf aange bracht. BIJ de verduisteringsmaatregelen gedurende den oórlog werden de reflecto ren lager geplaatst op een afzonderlijke constructie. Gebleken ls dat de zichtbaar heid daardoor veel gunstiger was. Naar de K.NA.C. verneemt hebben als gevolg van deze ervaring de spoorwegen opdracht ge geven in het vervolg de reflectoren steeds laag te plaatsen. De detailhandel ln wild en gevogelte heeft by de regeering geprotesteerd tegen het vaststellen van maximumprijzen, welke ver beneden de marktprijzen liggen, waarvoor groothandelaren en poeliers groote voorraden hebben ingekocht. Gisteren was het 20 Jaar geleden dat de bekende pianisten Beuker en Denys voor het eerst samen optraden, Te Den Haag is de zangeres en pae- dagoge Lotty Sleurs overleder-, Gistermiddag ls het K.L.M.-vllegtulg Twenthe" met 7000 kilo post en paketten voor de Kerstdagen te Batavia gearriveerd. De Padangbode meldt, uit Medan, dat men ln officieele kringen te Medan diep verontwaardigd en geschokt ls door den slechten toestand van de 323 evacué's uit Lawesegalangala en de verschrikkelijke verhalen, welke zy deden. Men verwacht zeer scherpe protesten, o.m. van den ver tegenwoordiger van het Internationale roode kruis. Bij Koninklijk besluit ls benoemd tot officier ln de orde van Oranje Nas sau. de heer A. F. Bronsing. directeur van de stoomvaartmaatschappij „Nederland". BH besluit van den ltn. gouverneur generaal, ls Ingesteld een departement van sociale zaken, waaronder ressortee ren: 1. de dienst van sociale zaken en 2. het kantoor voor algemeene personeelo zaken. Tot directeur ls benoemd de heer B. Krllger. het hoofd algemeene perso- neele zaken, tot hoofdambtenaren de heeren mr. A. Doeve en J. W. Klei. Men vestigt de aandacht van be langhebbenden op de wijziging ln de regeling van het hoofdakte-examen. Op grond van dit besluit zullen alle onder wijzers (essen). die na 1939 een gedeelte van het hoofdakte-examen met gunstig gevolg hebben afgelegd, tot en met 1948 de gelegenheid hebben zich aan het an dere gedeelte van het examen te onder werpen en daarmede de hoofdakte te ver- krygen. De rantsoenbonnen voor voedlngs- en genotmiddelen, voorzien van de letters d en het artikelnummer, zijn na 21 De cember a.s. niet meer geldig. Op een onbewaakten overweg te Zalne, bij Zwolle, ls Gen auto door een goederentrein gegrepen. De bestuurder, ir. H. Hoekstra, te Zwolje. werd ernstig ge wond. zyn vrouw werd gedood. Naar het A.N.P. verneemt wordt voor de regeering een algemeene wet voorbe reid nopens de medewerking van en samenwerking tusschen de openbare lichamen onderling aan verordeningen op het gebied van de voedselvoorziening. De landbouwer R. op de Armhoede te Lochem, trachtte verleden week, een stier uit .de welde te halen. Daarbij werd hy op een dusdanige wyze door het dier toegetakeld, dat hy zwaar gewond ln het ziekenhuis te Lochem moest worden op genomen. Daar ls hy nu aan de gevolgen overleden. Om te voorkomen, dat de Holland- sche Schouwburg te Amsterdam weer als zoodanig ln gebruik wordt genomen, vraagt het zich gevormd hebbend comité het bileenbrengen van een som van f. 300.000 om het gebouw te kunnen koo- pen en een andere bestemming te kun nen geven. In 1946 zijn in Amsterdam 175 per sonen gedood en gewond door het sprin gen of op van rydende trams, het hangen op de treeplanken en het dringen bij de haltes. Deze toestand mag niet voortdu ren. Aldus luidt de aanhef van een strooibiljet, dat binnenkort ln grooten getale ln de hoofdstad verspreid zal wor den. Jeeps met speciaal geïnstrueerd po litiepersoneel zullen de stad doorkruisen om de trossen van de trams te plukken. Gisteren ls op het ministerie van Buitenlandsche Zaken een commissie bijeengekomen, welke belast ls met de bestudeering van het Nederlandsoh-Bel- glsche grensprobleem. De werkzaamheden dezer commissie zullen verscheidene da gen duren. BUITENLAND. De hooge commissie der Palestynsche Arabieren heeft opgeroepen tot een alge meene staking der Arabieren ln geheel Palestina, op Zondag a.s., als eerste stap ter verdediging van de Arablsohe rechten. Het Britsche ministerie van oorlog maakt bekend, dat generaal-majoor Urquhart, bevelhebber van de le lucht landingsdivisie by Arnhem, benoemd zal worden tot bevelhebber van de onlangs opgerichte 16o luchtlandingsdivisie van het territoriale leger. (Het Britsche terri toriale leger zal ln feite het reserve-leger worden) By den brand te New York zijn 36 personen gedood onder het puin van het ingestorte gebouw. De grootste scheepswerf ln het Verre Oosten zal worden gebouwd te Woosung aan den mond van de Whangpoo, ongeveer 24 kilometer ten Noorden van Sjanghai. Door den mist is op het station te Montreux Jeune, enkele kilometers van Mulhouse (Fr.) een binnenkomende goe derentrein op een anderen goederentrein geloopen. Van het spoorwegpersoneel wer den 3 personen gedood en 5 gewond. In Venezuela heeft weer eens een mislukte opstand plaats gehad. Prof. Karl Schneider heeft ln de gevangenis te Frankfort zelfmoord ge pleegd. Hy was beschuldigd van oorlogs misdaden. De mynwerkers in het gebied van den Ruhr en van Aken (Britsche zone) krygen 20 loonsverhooglng met terug werkende kracht van 1 November af. Om het aantal aanvallen op boer derijen te verminderen heeft het militaire tribunaal te Osnabrueck besloten, ln de toekomst plunderaars, wier schuld be wezen ls, met den dood te straffen, zelfs indien zy niet gewapend waren. In radio-aangelegenheden samen te brengen, zal een programma-raad ge vormd worden, die de algemeene pro gramma's zal verzorgen. Deze program ma-raad krijgt de beschikking over zenduren, waarin zijn opgenomen de uitzendingen, welke tot nu toe werden voorbereid en uitgevoerd door de stich ting Radio-Nederland in overgangstijd. Naast den programma-raad zal wor den opgericht de Stichting Radio Unie. waarvan het bestuur wordt gevormd door de groote en kleine omroepveree- nigingen alsmede door die omroepor ganisaties, welke op grond van hun radio-verleden alsnog door den minis ter van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen als omroepvereeniglngen zul len worden erkend. Ten einde te komen tot harmonischen opbouw van hun di verse programma's zullen de leden van de Radio-Unie samenwerken in een z.g. programma-coördinatie-commissie. Boven den programma-raad en de Radio-Unie zal aangesteld worden een regeeringscommissaris voor radio-aan gelegenheden. wien uitgebreide bevoegd heden zullen worden verleend en die bijgestaan zal worden door een advies commissie van drie leden. Bij het indienen van de Memorie van Antwoord inzake hoofdstuk 6 van de rijksbegrooting 1946 en 1947 ronder- wijs, Kunsten en Wetenschappen) zal minister Gielen aan de Tweede Kamer schriftelijk nadele mededeelingen doen. AFVLOEIING VAN EEN DEEL VAN HET PERSONEEL. Volgens het plan van minister Gie len zal de programma-raad de beschik king krygeri over 3000 zenduren per jaar, d.w.z. 8 zenduren per dag of 4 uren per zender per dag. Hierbij is In begrepen, de zendtijd voor den radio nieuwsdienst. Dit beteekent, dat de programma-raad over circa een uur zendtyd per dag over twee zenders meer zal beschikken dan op het oogenblik de Stichting Radio-Nederland. Voorts wordt vernomen, dat de noodzakelijke regeerlngsmaatrege- Ien bij de radio waarschyniyk zul len leiden tot afvloeiing van een deel van het personeel van de stich ting. Indien een daarb'y betrokkene van meening mocht zyn, dat zyn ontslag berust op radio-politieke gronden, zal hy daartegen in b«» roep kunnen gaan by een door de» minister in te stellen commissie.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1