Indonesië en de wet van de jungle Commissie-Generaal vóór Kerstmis naar Batavia terug? De nieuwe bonnen ■1 De vredesverdragen met de satelliet-statèn Met een enkel woord WEERBERICHT 85ste Jaargang DONDERDAG 12 DECEMBER 1946 No. 25956 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week. Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 31507 - Giro no, 57055 Linggadjati in dezen vorm onaanvaardbaar. r HOLLAND BRACHT WELVAART IN INDIË. Wat zijn nu deze belangen? In 1939 exporteerde Ned.-Indië voor circa 787 millioen gulden, het impor teerde 530 millioen, m.a.w. er was een export-surplus van 257 millioen (in 1928 waren deze bedragen resp. 1590 millioen, 1030 millioen en een surplus van 560 millioen). Die 787 millioen van 1939 bestond voornamelijk uit 2 posten. 495 millioen landbouw-export-producten, 219 milli oen mijnbouw-producten. Deze 495 mil lioen bestond uit 300 millioen onder - nemingslandbouw-producten en 195 millioen bevolkingslandbouw. De 219 millioen mijnbouw-producten, die in 1940 aangroeiden tot 252 millioen, be stond in dit jaar uit 160 millioen aard olie-producten en 81 millioen tin. Deze aardolie, tin en ondernemings- landbouw-producten, vertegenwoordi gende, een bedrag van meer dan 500 millioen gulden per jaar is vrijwel uit sluitend te danken aan het initiatief en de kennis van de Nederlanders m Ned.-Indië. Men vergeet vaak, dat de tin-exploitaties eerst door de Neder landers op groote schaal werden opge zet na 1700 (voorheen op kleine schaal door Chineezen). de olie eind 19e eeuw, de bauxiet (het erts waaruit aluminium wordt gemaakt) na 1930, de nikkel van Celebes na 1930, de steenkool eind 19e eeuw, ®nz. Men vergeet ook vaak, dat de cacao pas na 1560 werd ingevoerd in Ned.- Indië. tabak na 1600. koffie in 1696. oliepalm 1848. kina 1852, rubber 1864, thee 1878. suiker (op groote schaal) na 1870. sisal-vezel na 1900 enz. Kortom, de rijkdom van Indië, waar over ieder zoo gaarne spreekt, was slechts wat de delfstoffen betreft „potentieel" aanwezig. Doch voorde rest is Indië rijk geworden omdat WIJ NEDERLANDERS den rijk dom er brachten. Bovendien was tijdens de eerste pe riode van kolonisatie in Indië van een Indonesische eenheid geen sprake. De vrede en politieke eenheid is gekomen uitsluitend tengevolge van het zoo zeer becritlseerde koloniale bestuur. Niettegenstaahde dit alles geven wy Indonesië gaarne, zeer vlug zelfs zijn nationale onafhankelijkheid; doch wij Nederlanders, die dit uiteraard moge lijk maakten (ik geef toe in vorige eeu wen niet slechts uit altruïstische over wegingen), door invoering van het on derwijs, door ontwikkeling van de ar beiders'in bedrijven en industrieën, uit banning van tropische ziekten, het op bouwen van een modern verkeersstel- sel enz., hebben daarom niet plotseling al onze rechten op afwikkeling verlo ren, m.a.w. Indonesië kan onmiddellijk een eigen regeering en parlement krij gen, doch garanties moeten aanwezig zijn, dat wij onze zaken ongestoord kunnen afwikkelen Wil men nu de juiste garanties verkrijgen, indien men staat tegenover figuren zooals Soekar- no, die slechts volgens de wet van de jungle gehanteerd mogen worden, dan hadden deze besprekingen, na een voorloopigen wapenstilstand, direct moeten geschieden op een rijksconfe rentie, waar naast elkaar zouden zit ten niet alleen Hollanders en Repu blikeinen, doch Nederlanders uit Hol land, Republikeinen, vertegenwoordi gers van de Groote Oost, van Borneo, van politieke groepen uit de bevrijde deelen van Java en Sumatra (die straks als pioniers van het Nederland- sche volk de besluiten ten slotte in de praktijk hebben uit te voeren), verte genwoordigers van Curasao en Suri name. Dan hadden Indonesiërs tegen over Indonesiërs van gedachten kun nen wisselen. De huidige overeenkomst is zóó vaag, dat zij in geen enkel opzicht houvast biedt. Men spreekt bijv. van teruggave van Ned. bezittingen, doch dit spreekt wel haast vanzelf. Doch moeten we ook goedvinden, dat rèeds na enkele jaren een onafhankelijk Indonesisch parle ment vaststelt dat bijv. 99 van de ar beiders in deze teruggegeven bezittin gen Indonesiërs moeten zijn, dat zij be paalde loonen moeten verdienen, dat alle winsten in Indië blijven enz. enz. Kortom tal van mogelijkheden, die het terug gegeven bezit waardeloos maken en ons zullen beletten Nederland te hel pen in zijn wederopbouw; iets wat niet alleen de z.g. „kapitalisten" maar uit eindelijk iedere arbeider na eenige jaren aan den lijve zal ondervinden. De Commissie-Generaal had tot taak het snel bijeenroepen van een rykscon- férentie. Inplaats daarvan is zy, onder den invloed van den heer Van Mook, een overeenkomst aangegaan, die ons vrijwel alle troeven uit de handen ge slagen heeft. In besprekingen waar de wet van de Jungle geldt, dient men nu eenmaal nooit alle kaarten direct op tafel te gooien. Tot slot zou ik willen waarschuwen voor een te groot optimisme betreffende de resultaten van deze overeenkomst. In Hierbil publiceeren wil het tweede en laatste deel eener beschouwing over het Indonesische vraagstuk van de hand van dr. S. W, Tromp, voor heen hoofd van de Afd. „Economie Warfare" van het Kon. Ned.-Indi sche Leger. of de Republiek straks Indo-Europeanen wellicht als Indonesiërs zal classificee- ren, zal een groot probleem gevormd worden door de z.g. „Crani-groep", één der meer machtige groepen van aan hangers van de huidige republiek. De Cranis vormden in Indië de z.g. schrij- versklasse, die goed bekend is aan iede- ren oud-Indisch gast. Deze ruggegraat van het vroegere administratieve stelsel, was in het algemeen slecht betaald. Het zijn zij, die in het afgeloopen jaar ge zien hebben dat hun kans gekomen is; het zijn zij, die in de thans door de In donesiërs bezette ondernemingen of fa brieken den scepter zwaaien als „be drijfsleiders" of „administrateurs". Ge looft u werkelijk, dat zij goedscfiiks de ze posten zullen verlaten en wederom een ondergeschikte baan (wat noodzake lijk is in verband met hun ontwikke lingsgraad) onder de Nederlandsche eigenaren van die bedrijven zullen in nemen? Het is te hopen, doch het is menschelijker wijze gesproken hoogst onwaarschijnlijk. Deze tienduizenden ontevredenen zul len een kern van onrust gaan vormen, vooral op Java. Zij zullen slechts tot rust te berngen zijn, indien men hen wederom belangrijke functies laat ver vullen, die er echter niet zullen zijn. Men zal deze snel moeten creëeren en ik vraag u thans: „Wie denkt u, dat de dupe hiervan zal zijn"? Vreemd doet ook aan het adres aan de Kamer onderteekend door een aan tal hoogleeraren, die aanvaarding van de overeenkomst noodzakelijk achten, omdat bij verwerping van de overeen komst „de Indonesische wereld voor lange jaren voor de boodschap van het Evangelie zou zijn gesloten". Ik zou hun willen vragen of hun bekend is, dat om streeks November 1943, onder invloed van de Japanners de „Masjoemi" werd opgericht, die alle moslemitische groe pen omvatte, nadat de vroegere Islam- federatie was opgeheven. In November 1945 werd deze Masjoemi omgezet in de PPJR.I. (Partai Politik Rakjat Islam). In Sept. en Nov. 1945 werden de „Ba risan Hizboellah" en „Barisan Sabil lah" opgericht, die later eveneens tot de PPRI toetraden. De Hizboellah en Sa- billah zijn op militairen leest geschoeide Islamitische jeugd-organisaties. die zich de stryders noemen tegen het Christen dom en de voorvechters voor de Islam. Hun sterkte bedroeg omstreeks Maart 1946 ongeveer 1.000.000 leden. Gelooft men werkelijk in religieuse kringen, dat een onafhankelijk Indonesië, zonder voorafbepaalde garanties, onder leiding van figuren zooals Soekarno, hetzij Pro- testantsche of Katholieke zending zal tolereeren in Ned.Indië? Een persbericht van „Antara" betref fende een resolutie van de „Masjoemi" is in dit opzicht zeer instructief. Tijdens een conferentie, kortgeleden in Soera- karta gehouden, werd te kennen gege ven, dat „de partij de ontwerp-overeen komst van Cheribon verwerpt. Zij zal een campagne over geheel Java houden om de verwerping van de overeenkomst te propageeren". Welnu, duidelijker taal kan niet ge sproken worden. Onze slotconclusie blijft daarom: „De ontwerp-overeenkomst van Linggadjati is in zijn huidigen vorm voor alle belangen-groepen in Nederland onaanvaardbaar". Beroovers van „Arnhem-pilgrims" gepakt. COMPLOT VAN MINDERJAKIGE DIEVEN. Op 18 September waren de Engelsche majoor Chittleburgh en zijn echtge- noote, die met vele landgenooten een bezoek hadden gebracht aan de graven van de Engelsche Airbornes bij Arn hem en Oosterbeek, waar ook hun eeni ge zoon een rustplaats gevonden had, de gast van de gemeente Amsterdam. Terwijl zij in een hotel zaten te dinee- ren, ontvreemdden dieven mt hun auto eer., tasch met de uitrusting en portret ten van den gesneuvelde. Deze diefstal, die destijds veel ver ontwaardiging opwekte, is thans tot klaarheid gebracht en de daders zijn gearresteerd. Vrijdag j.l. werden twee jongens van 16 en 18 jaar aangehouden wegens het in bezit hebben van een damesrijwiel, waarvan zij de herkomst niet konden aangeven. Na een scher pe ondervraging bleek dat men hier de hand gelegd had op leden van een uit gebreid complot van minderjarige die ven en helers, dat het speciaal gemunt had op het ontvreemden van goederen uit geparkeerde auto's. Op het oogenblik heeft men reeds ne gen diefjes en vier helers aangehouden, waarmee een vijf-en-twintigtal onop gehelderde diefstallen zijn opgelost. Het is wel t-e betreuren, dat de eigendom men van den gesneuvelden piloot, waar op de officier van justitie een belooning van f. 1.000.had gesteld, niet terug gevonden zijn. De heler, een caféhouder uit de Haarlemmerstraat, heeft bij het vernemen van de uitgeloofde beloning, angst gekregen en de foto's verbrand, terwijl hij de textielgoederen in het wa ter heeft gegooid. Studenten-oorlog in Nijmegen. CORPSGEBOUW DOOR UTRECHTSCHE STUDENTEN BEZET Drie vierhonderd studenten van de Utrechtsche Studentenvereniging „Ve ritas" zijn gisteravond per extra-trein in Nijmegen gearriveerd en hebben daar het gebouw van het Nijmeegsche stu dentencorps bezet, aldus meldt de „Volkskrant". Oorzaak van deze actie is een verschil van inzicht tusschen de Nijmeegsche en Utrechtsche katholieke studenten in zake de waardeering van de studie aan de Nijmeegsche universi teit als katholiek centrum en de Rijks universiteit te Utrecht. In het corpsgebouw aan de St. Anna- straat waren op het moment van den overval slechts enkele leden van het Nijmeegsche studentencorps aanwezig. Een van hen wist te ontkomen en stelde de politie van de gebeurtenissen op de hoogte. Een groot aantal agenten ver scheen daarop voor het studentenge bouw en verjoeg de studenten van het Utrechtsche corps. Inmiddels toege stroomde Nijmegenaren achtervolgden daarop hun confraters die zich in ho tel Normandië verschansten. Enkele ba retten van de Utrechtsche studenten werden door de Nijmeegsche buitge maakt. Inmiddels verspreidden enkele Veri ty nen gedrukte pamfletten waarin zij bekend maakten, het corpsgebouw der Carolynen te hebben bezet en het corps zelf te hebben ontbonden. Vliegtuig nog niet gevonden. Naar men ons van bevoegde zijde mededeelt zijn alle nasporingen naar het militaire vliegtuig, dat Dinsdagmiddag uit Engeland opsteeg en sedert dien ver mist wordt, zonder resultaat gebleven. WERKT DE SMEROE? De „Nieuwsgier" bericht, dat er in Dekiri asch is gevallen, naar men ver onderstelt als gevolg van hernieuwde werkzaamheid van de Smeroe. Staat van beleg in Zuid-Celebes Na de vergadering van de Tweede Kamer, tijdens welke de regeeringsver- klaring over de ontwerp-overeenkomst van Linggadjati werd voorgelezen, heeft de heer Schermerhorn, voorzitter van *Üe Commissie-Generaal, tegenover een correspondent zijn voldoening geuit over het feit, dat de regeering zich in groote trekken met de Commissie-Ge neraal accoord heeft verklaard. Hij achtte het niet uitgeslpten, dat de Com missie-Generaal nog' voor Kerstmis naar Indonesië zou terugreizen om dan het accoord te onderteekenen. In dezen is de Commissie-Generaal echter uiteraard afhankelijk van de be slissing der regeering. OVEREENSTEMMING TE PADANG- De Nederlandsch-Indonesische dele gatie is er gisterochtend in geslaagd over de demarcatielijn te Padang tot overeenstemming te komen. Het voornaamste punt van de over eenkomst is, dat de Nederlandsche troe pen hun stellingen in het grensgebied van de stad handhaven, terwijl de In donesische politie verantwoordelijk zal zijn voor rust en veiligheid in dit ge bied. Evenals te Medan werd ook hier be sloten tot een vrije strook aan weers zijden van de demarcatielijn, ruw ge schat twee km. breed, waar zoowel Ne derlanders als Indonesiërs zullen pa trouilleeren. De overeenkomst zal op 1 Januari volledig van kracht zijn. Na het tot stand komen van de overeenkomst zijn de delegatieleden, dr. Koets, mr. van der Velde, Sjarifoedin en dr. Gani naar Palembang vertrokken. ONRUST OP CELEBES. Officieel wordt medegedeeld, dat de staat van beleg, die bij de overdracht van het geallieerde commando aan het Nederlandsche gezag werd opgeheven, gisteren weer is afgekondigd voor Pare- Pare, Makassar en Bonthain op Z.-Ce- lebes. Deze maatregel is genomen, om dat de veiligheid van deze gebieden den laatsten tijd in gevaar is gebracht door hevige verstoringen van de openbare orde en veiligheid. Nadat de activiteit van de P.N.I. in September door het Nederlandsche gouvernement was verboden, keerde de rust in geheel Z.-Cclebes terug, maar onlangs zijn de terroristische acties weer dermate talrük geworden, dat bijzondere maatregelen noodzake lijk waren. Gebleken is dat de wan ordelijkheden systematisch worden ge organiseerd en geleid door van buiten komende personen; terwijl een aantal Japansche deserteurs in hun gelede ren zijn waargenomen. DE HOUDING DER INDO NESISCHE PARTIJEN. De overeenkomst vrfn Linggadjati moet, naar uit Batavia wordt gemeld, thans van Indonesische zijde geratifi ceerd worden door het voltallige cen trale nationale comité. Van de groote politieke partijen hebben de socialisten en communisten alsmede de socialisti sche jeugdbeweging „Peslndo" de over eenkomst goedgekeurd. De rechtsche Indonesische vleugel, de nationalisti sche „Pni" en de Indonesische Moham- medaansche partij „Manjumi" hebben haar echter verworpen. De „Masjumi", de grootste party, heeft na de formeele verwerping van de overeenkomst, te vens besloten een „verwerpingscam pagne" op touw te zetten. Als gevolg van dit standpunt van de „Masjumi" gaat het gerucht dat de acht ministers, die voor deze party zitting hebben in het kabinet-Sjahrir, zouden aftreden, hetgeen tot den val van het geheele kabinet zou leiden. Een republikeinsche woordvoerder verklaarde echter, dat een kabinet- Soekiman (leider der Masjuma-party) op ernstig verzet van links zóu stuiten en dat daarom de Masjumi-ministers geneigd zyn zitting in het huidige ka binet te biyven houden. Hij voegde hieraan toe, dat Sjahrir gesteund wordt door de meerderheid der Indonesiërs, zelfs door een groot deel van de Mas- jumi-party. BONKAARTEN KA, KB, KC 612. (Strooknummer 4). 511 Algemeen 100 gram bloem of kin dermeel, niet uit ryst bereid. 515 Algemeen 200 gram gedr. Zuid vruchten. 516 Algemeen 250 gr. waschpoeder, 517 Algemeen 500 gram jam cl kunst- honing. 518 Algemeen 125 gr. koffie. 519 Algemeen 100 gr. thee. 51IA Reserve 515D Reserve 514C Reserve 1 kg. appelen of perea. BONKAARTEN KB, KD 612. (Strooknummer 4). 525 Algemeen 200 gr. gedroogde Zuid vruchten. 526 Algemeen 250 gr. waschpoeder. 527 Algemeen 500 gram Jam of kunst- honing. 523D Reserve 100 gram bloem (niet uit rijst bereid). TABAKSKAART. T 62 2 rants, tabaksartikelen. Inmiddels is de „verwerpingscam pagne" van de Masjumi-party, die als gevolg van een op 5 December door de party genomen beslissing, gisteren in gezet zou worden, nog geen werkelyk- heid geworden. Integendeel:: de minis ter van Binnenlandsche Zaken, Mo hammed Natsir, beiden behoorend tot de Masjumi-party, bevinden zich op het oogenblik in het binnenland van Java „om de bepalingen van de over eenkomst" uiteen te zetten en het eer der door de party genomen besluit on- gedstan te maken. (United Press). HET OORDEEL VAN DE „MERDEKA". De „Merdeka", het republikeinsche dagblad, schryft, dat zoowel de Ne derlandsche als de Indonesische positie in feite kan worden vastgesteld wanneer het parlement de overeenkomst gun stig ontvangt. De Commissie-Generaal heeft een overwinning behaald. Niette min hangt alles af van het feit hoe de Indonesiërs de overeenkomst aanpak ken en er hun voordeel mee doen. (United Press). Worden 10 Februari geteekend. De raad van ministers van buiten- landsche zaken heeft besloten dat de vredesverdragen met de Europeesche voormalige bondgenooten van de as op 10 Februari te Parijs zullen wor den geteekend. De verdragen zyn die met Italië, Fin land, Bulgarije. Hongarye en Roemenië. Zy zullen geteekend worden door een vertegenwoordiger van elk der voorma lige vyandehjke staten en van Enge land de Vereenigde Staten, de Sovjet- Unie en Frankrijk. De vier ministers van buitenlandsche zaken zullen vervolgens, waarschynlijk in hun respectieve hoofdsteden, de ver dragen teekenen. De raad van ministers besloot tevens, dat zy voor 10 Februari zullen beslissen wie zy zullen benoemen tot hun verte genwoordigers in de commissie, die een bezoek zal brengen aan en zal rappor teeren over de Italiaansche koloniën. De commissie voor de koloniën zou dan onmiddellijk beginnen, nadat de verdragen zullen zyn geteekend. De raad van ministers besloot tevens een commissie naar Triëst te zenden om rapport uit te brengen over de vraagstukken die verband houden niet het financieren van het vrye gebied ge durende de overgangsperiode. Deze com missie moet op 20 Februari rapport uit brengen. De ministers bereikten tevens overeen stemming over een ontwerp-artlkel, dat in ieder der verdragen zal worden op genomen, en dat handelt over het re genomen, en dat handelt over het re gelen van disputen over de interpreta tie der verdragen. OVERDRACHT VAN HET BEHEER DER ATOOMENERGIE IN AMERIKA. Naar het Amerikaansche ministerie van Oorlog meedeelt, zal het beheer der atoomenergie in Amerika op 1 Ja nuari a.s. worden overgedragen aan een civiele commissie van vyf. De eerste Linggadjati-ronde. Een eeuwenoud gebruik op de Twentsche boerderyen is het midwinterblazen gedurende de advent. De houten midwinterhoorn wordt meestal boven de put geblazen en heeft een welluidende klank. Tegen de put staat een metalen hoorn, waarop de echte „murreweenter bloazer" echter met minachting neer ziet. (Foto ANP-He.) BINNENLAND. Door de marine-brigade te Soera - baja is een bedrae van ruim f. 6000. bijeengebracht ten behoeve van de boo- men-aotie der stichting Nieuw-Walche- ren. De boomen zullen als een complex geplant worden ter herinnering aan de hulp der Nederlandsche mariniers aan Zeeland. Het bijzondere gerechtshof te het byzonder moge ik wijzen op artikel I zuthen heeft Egbert Derk Buter, bijge- 14 en de uitvoering hiervan. „De regee- naamd „de lange Buter" in de bezettlngs- ring van de Republiek erkent de aan spraken van alle niet-Indonesiërs op her stel van hun rechten en teruggave van hun goederen"). Afgezien van het feit IETS KOUDER. De Bilt verwacht tot Vrijdagavond: Aanvankeiyk: weinig wind en op vele plaatsen nevel of mist. Later: zwaar bewolkt, wat toenemenden Zuid- Oostelijken wind, nu en dan eenigen regen in het Noordoosten van het land tljdeiyk wellicht wat sneeuwval, iets kouder, voornamelijk in -het Zuidwesten van het land, doch nog nergens temperatuur meer dan onge veer 1 graad onder nul. Generaal Joseph McNamey heeft bekend gemaakt dat de Amerikaansche soldaten voor hun vertrek uit Europa met Dultsche vrouwen zullen mogen trouwen. (U2P.) Een organisatie van Fransche weer wolven helpt in den Elzas Dultsche krijgsgevangenen ontsnappen. Tevens werden in Oost-Frankrijk sabotage daden bedreven. Thans komt een Zweedsch socialis tisch blad weer met een „onbevestigd be richt", dat Martin Bormann, Hitler's plaatsvervanger, Duitschland zou zijn ontsnapt. Een Eritsche maatschappij zal de in de haven van Le Havre gezonken „Europa" lichten, daar geen enkele Fransche maatschappij de benoodlgde uitrusting bezit Naar schatting zullen 30 000 ton water moeten worden ultge- pompt. Rudolf Hess, die door het tribunaal jaren opperwachtmeester bij de Grune Polizei te Zwolle, overeenkomstig den elsch van den procureur-fiscaal, ter dood veroordeeld. Hem waren zeven gevallen van verraad ten laste gelegd. Het speciale K. L. M.-vliegtuig „Twenthe". dat gisteren met Kerstpost en Kerstpakketten aan boord te Batavia was aangekomen, ls hedenochtend vroeg au Neurenberg tot levenslange gevange met 5.800 kilogram post en pakketten -Lsstraf werd veroordeeld, zal als eerste weer naar Nederland vertrokken. Het j naar de gevangenis van Spandau, in den B-rltschen sector van Berlijn, worden over gebracht. Christian Message, de 39-jarlge s/dspirant naar den titel van „Fuehrer van Frankrijk", is gisteren door het ge rechtshof te Parijs wegens zijn activiteit als leider van de Fransche Nazi-party ter dc-j'i -r-roordeeld. - proces tégen de verdachte c zake den moord op Matteottl in Itali* bot Januari uitgesteld. vliegtuig, dat geen passagiers aan boord heeft, wordt bestuurd door gezagvoerder Deenlk. BUITENLAND. De Fransche regeering heeft een dringend beroep gedaan op de Vereenig de Staten om onverwijld tweehonderddui zend ton steenkool naar Frankrijk te zenden nog :n der. op van -ieae mr-■■•.rul. gezien de crltleke steenkoolpositie in Frankrijk. Een woordvoerder van het Ameri kaansche ministerie van Buitenlandsche zaken, heeft verklaard, dat de Amerikaan sche bezettingsautoriteit-en in Duitsch land een regeling hopen te treffen, waar- bi' de Nederlandsche en Belgische Rijn aken in hun zone in de naaste toekomst aan hun rechtmatige eigenaren zullen worden teruggegeven, Noorwegen en de Sovjet-unie hebben overeenstemming bereikt over een han delsverdrag voor twee Jaar en een devie- zenregellng voor het jaar 1947. onderhan delingen over verdragen van langeren duur zullen later worden gevoerd. In de Bril-sche zone van Duitschland zullen de militaire rechtbanken met in gang van 1 januari worden vervangen door civiele. Een Egyptisch vliegtuig is in de na bijheid van Haifa neergestort. Drie passa giers kwamen hierbij om het leven. By een treinbotsing in de Sovjet zone van Duitschland werden 6 personen gedood er. 10 gewond. Een tweemotorig de Havilland vlieg tuig ls te Sao Fau'.o (Brazilië) neergestort. Alle zeven lnzitenden werden gedood. Een groot Amerikaansch transport vliegtuig met 32 man aan boord, dat onderweg was van Seattle naar San Dlego, moet in de nabü'neld van Toledo, In het Z. "V7. van der. staat Washington, zijn is 1 neergestort. Het .llegtulg is reeds sinds I Dinsdag vermist. Als hij dat geweten had! EEN KLUIS VOL VERLOOPEN BENZINE-BOEKJES. Dezer dagen is een 900 kilo zware brandkast van Unilever te Batavia voor het eerst weer geopend nadat 3% jaar lang de Japanneezen en daarna en kele maanden de leiding van Unilever zelf vergeefsche pogingen in het werk hadden gesteld om de kluis te openen. Men had bij Unilever reeds besloten de zware kast naar den oorspronkelijken fabrikant in Engeland te verschepen, toen op het allerlaatste oogenblik Ba- tavia's brandkastenexpert, de heer G. A. Coenraad, er bij werd geroepen. De heer Coenraad herkende de brandkast on- middeliyk 4 jaar geleden vroegen de Japanneezen hem deze zelfde kast voor hen te openen. Hy weigerde dit toen en werd meegenomen naar de Kempei waar hy mishandeld werd. Hy hield echter voet by stuk en de inhoud van de brandkast bleef buiten het bereik van de Japanneezen. Nu, na een uur geduldig en nauwkeu rig werk kreeg hy de enorme kluis open. De inhoud, waarvoor hy destyds door 'de Kempei met bajonet en sabels werd bewerkt, bleek te bestaan uitver- loopen benzine-bonboekjes '41. OPENBARE WERKEN EN WEDEROPBOUW. (Van-onzen parlementairen redacteur). Volkomen leege tribunes en in de loges ook by kans géén belangstellende, be halve Prof. Schermerhorn, voorzitter der Commissie-Generaal. Toch was het geen zich daar bened,en in de zaal af speelde de moeite waard! Men kon er de eerste ronde aanschouwen van den stryd over Linggadjati. Die is voor de voorstanders gunstig afgeloopen. Zeker, om stryd verklaarden de verschillende sprekers, dat het door hen t.o.v. de re geling van werkzaamheden met betrek king tot de Regeeringsverklaring over het inzake de basis-overeenkomst te voeren beleid ingenomen standpunt, nog niets wilden zeggen aangaande hun oordeel over de kwestie zelf. Maar al meenden zy dit allen in volle oprecht heid, in hun onderbewustzyn speelde het door hen te dien opzichte gekoes terde gevoelen toch wel een rol mee. Na uitvoerige discussie werd het pre- sidentleele voorstel om het debat over het ontwerp Linggadjati Maandag as. te laten beginnen, gelyk gemeld, aange nomen, zoodat de- tweede ronde dan begint. De zhst. (aanteekening van het „te gen" der communisten) aangenomen begrooting van Openbare werken en wederopbouw verschafte Minister Vos gelegenheid allerlei interessante cyfers in verband met het probleem van den achterstand en den bouw van woningen ten beste te geven, terwyl van hetgeen hij by Waterstaat nog te zeggen had, sleohts aangestipt zy, dat mettertijd zoowel by Velzen als by de Hembrug een tunnel zal komen. De begrooting van Economische Za ken bracht een zee van sprekers aan, die elkaar om. bestreden wat betreft de wenscheiykheld of onwensohelykheid om het behoefte-element by de toestem ming tot vestiging klein-bedrijf een rol te laten spelen. Verder wydde ook me nige spreker, zooals bv. drs. Korthals (P. v. d. V.) en de heer Kikkert (C.H.) aandacht aan wat er straks t.a.v. be- dryfsorganisatie tot stand dient te ko men, in welk verband eerstgenoemde in de vrye organisaties daarvoor speciaal de bouwsteenen zag. Had de heer Hoog- carspel den staf gebroken over de loo nen- en pryspolitiek der Regeering, de heer Nederhorst (P. v. d. A.) verweet den commun. een redeneering, die aan demagogie deed denken. Zoo ging het tot een laat uur door. EERERADEN VOOR TOONEEL EN BEELDENDE KUNSTEN NEMEN ONTSLAG. De voorzitter van den eereraad voor het Tooneel, mr. H. Willemse, heeft een schrijven aan den minister van Onder- wys. Kunsten en Wetenschappen ge richt, waarin hy verklaart, dat hyzeif en de leden van den eereraad (mej. van Dugteren, Hans van Meerten, Paul Storm en J. J. Vorrink), hun werk zaamheden voor dezen eereraad wen- schen te beëindigen, daar er „een niet te overbruggen kloof bestaat tusschen de inzichten van den eereraad voor het tooneel en den centralen eereraad". Naar wy van het departement van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen vernemen is een dergelyk schryvenook ontvangen van den eereraad voor beel dende kunsten. Ook deze raad, bestaande uit de hee- ren: jhr. mr. M. van der Goes van Na- ters (voorzitter), dr. J. G. van Gelder, E. Bruijn, J. Troelstra en J. Wolbers heeft ontslag genomen.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1