„Onderteekening Ontwerp Linggadjati" Verklai'ing van minister Jonkman STADSNIEUWS Radio-programma Begeering stelt voor: In de Tweede Kamer heeft de Ministe^ van Overzcesche Gebiedsdeelen, mr. Jonkman, hedenmiddag de volgende verklaring afgelegd: De regeering is thans in staat zekere beloften in te lossen, welke zij bij monde van den minister-president tijdens de algemeene beraadslagingen over de rijks- begrootingen voor 1946 en 1947 heeft gedaan. Die beloften hielden op de eerste plaats in, dat de regeering haar inzichten ten aanzien van de nieuwe staatkundige ordening van Nederlandsch-Indiè zoo spoedig mogelijk kenbaar zou maken, en voorts dat, zoodra haar zou zijn gebleken, dat een aannemelijke overeenkomst met de vertegenwoordigers van de Republiek Indonesia bereikbaar was, zij daarvan aan de Staten-Generaal mededeeling zou doen, voordat zij zich zou verbinden een bepaalde oplossing van het Indonesisch vraagstuk na te streven. Sindsdien is door de Commissie-Ge neraal in overleg met een Indonesische delegatie een overeenkomst ontworpen en geparafeerd. Na haar terugkeer hier te lande heeft de Commissie-Generaal dit ontwerp aan de regeering toegelicht en ov verzoek der regeering die toelich ting in een memorie samengevat. In deze memorie heeft de Commissie- Generaal volgens hare uitdrukkelijke verklaring uitputtend' verwerkt èl. wat zij ter verduidelijking aanvulling of uit breiding dezer overeenkomst met de Indonesische delegatie heeft afgespro ken. Deze memorie met volledigen tekst van de ontworpen overeenkomst mocht ik U zooeven aanbieden, mijnheer de voorzitter. Indien de regeering thans verklaart, dat het haar voornemen is de Com missie-Generaal te machtigen deze overeenkomst te onderteekenen, moet deze verklaring uiteraard zóó worden verstaan, dat die onderteekening de Nederlandsche regeering tot niets meer of anders verbindt, dan wat volgens de door de Commissie-Gene raal opgestelde toelichting is overeen gekomen met onverkorte inachtne ming van wat de regeering in deze vergadering verklaren zal. De overeenkomst moet worden gezien in het licht van de bij de wet en in haar instructie aan de Commissie-Ge neraal verstrekte opdracht: het bevor deren van de voorbereiding van een nieuwe rechtsorde voor Nederlandsch- Indië. PSYCHOLOGISCH EN STAATKUNDIG GEBODEN. Deze overeenkomst stelt dus de nieu we rechtsorde niet vast, doch beoogt de basis aan te geven, waarop die zal wor den opgetrokken. Aanvaarding van hetgeen door de Commissie-Generaal in dien zin is overeengekomen, komt de regeering wenschelijk en noodzakelijk voor, om dat het vooral psychologisch en staat kundig geboden is zoodanige afspraak te maken, wil men daadwerkelijk de basis voor een vernieuwde duurzame samenwerking van de Nederlandsche en Indonesische volkeren léggen. Psycholo gisch immers moeten wij daartoe eerst van vijanden weer vrienden worden, of in het Indonesisch gezegd van „moe- soeh" weer „temen". De ontworpen overeenkomst spreekt daarvan duide lijk Staatkundig moeten wij uitdruk kelijk de koloniale verhouding verwer pen en het vrijwillig volledig deelge nootschap in plaats daarvan doen tre den. De "ontworpen overeenkomst vol doet aan dien eisch en aan de beginse len van de 7 December-rede moet een begin van uitvoering worden gegeven. De c.tworpen overeenkomst doet daar toe een eersten stap. 9 RADICALE VERWERPING KOLONIALE VERHOUDING. Welsprekender dan welke eenzijdige verklaring ook, zal deze overeenkomst in het licht stellen, dat Nederland de eeuwenoude koloniale verhouding, waarvan in het begin van den twee den wereldoorlog nog slechts eenigc overblijfselen aanwezig waren, radicaal en voor goed verworpen heeft en dat het bereid is, om op voet van gelijk heid duurzaam met Indortesië samen verder te gaan. Het Koninkrijk der Nederlanden is on der Gods zegen en dank zij Oranje, een schepping van het Nederlandsche volk en Nederland* had daarin tot de Japan- sche occupatie ook in Indonesië de lei ding. Thans bieden wij den Indonesi- schen volkeren aan het Koninkrijk sa men te hervormen en aan het ver nieuwde staatsverband Nederland, Su riname en de Nederlandsche Antillen, en Indonesië in één Unie vereenigd door gemeenschappelijke organen, waar in deze allen vertegenwoordigd zijn, lei ding te geven. In dit aanbod is de richtlijn gevolgd overeenkomstig de Koninklijke rede van 7 December in art. 16 van de instructie aangegeven dat de vernieuwing van de samenwerking van de Nederlandsche en Indonesische volkeren en andere be volkingsgroepen van Ned.-Indië op de eerste plaats de instemming van de ver tegenwoordigers der Indonesische vol keren behoeft. In de oprechte en vastberaden bereid heid tot deze hervorming en tot deze samenwerking ligt voor de regeering het zwaartepunt dezer overeenkomst. De uitwerking dezer afspraak meet intusschen nog grootendeels volgen, af- hankehjk als die is van nader overleg tusschen Commissie-Generaal en Indo-1 nesische delegatie, van nader beraad met de vertegenwoordigers der Malino-1 gebieden en der andere bevolkingsgroe pen, van samenwerking met de Staten- Generaal tot wijziging van de grondwet i van het Koninkrijk der Nederlanden, van de voorgestelde constitueerende ver- gadering voor de grondwet van de Ver. Staten van Indonesië en van de confe rentie voor het statuut van de Nederl.- Indonesische Unie. De hoofdlijnen van de gedachte toekomstige staatkundige verhoudingen .zijn evenwel geschetst, waarbij wordt uitgegaan zoowel van de geldende wettelijke als van de bestaande feitelijke verhoudingen. Zoo handhaaft art. 15 de huidige staats- en volkenrechtelijke positie van het Koninkrijk der Nederlanden: en erkent art. 1 daarnevens de regee ring van de Republiek Indonesia als de facto uitoefenende het gezag over Java. Madoera en Sumatra. Bij den daarop aansluitenden opzet der toekomstige staatkundige verhou dingen in deze overeenkomst verkrijgt de nieuwe rechtsorde nog geenszins vol ledig gestalte, doch worden de kiemen daarvoor gelegd en worden de sferen aangewezen, waarbinnen die zullen worden verzorgd' Een Nederlandsch— Indonesisch staatsrecht zal de staats inrichting der Unie beheerschen. Ne derlandsch staatsrecht zal beperkt blij ven hierbij vooralsnog volgende de terminologie der overeenkomst tot het Koninkrijk (nieuwe stijl) en Indo nesisch staatsrecht zal opgroeien in de Vereenigde Staten. Zoowel de staten leden als de Unie zullen deelnemen aan het volkenrechtelijk verkeer, VERZEKERING GOEDE BETREKKINGEN. Oppervlakkige beoordeeling van den vorm der ontwerp-overeenkomst zou nu al kunnen doen denken aan volkenrech telijke verhoudingen, als zou er hier na melijk een verdrag met een vreemde mogendheid worden gesloten, door de volksvertegenwoordiging goed te keu ren. Nauwkeuriger bestudeering van den tekst van aanhef en artikelen leert ech ter, dat het erom gaat: „De goede be trekkingen tusschen de volkeren van Nederland en Indonesië te verzekeren in nieuwe vormen van vrijwillige sa menwerking, die het mogelijk makende relatie tusschen beide volkeren cp nieuwe grondslagen te vestigen" en dat met name de Nederlandsche regeering en de regeering van de republiek In donesia daartoe zullen gaan samenwer ken door den staat der Nederlanden to hervormen tot een Nederlandsch- Indonesische Unie. Waarvan Nederland en Indonesië ge lijkwaardige leden zullen worden. In den aanhef zal voor wat de Ne derlandsche regeering betreft dan ook de onderwerping aan de „goedkeuring" van de volksvertegenwoordiging als ver vallen moeten worden beschouwd, aan gezien die passage er slechts aan be doelt te herinneren, dat de Nederland sche regeering ook in deze aan de con- tróle der Staten-Generaal onderworpen is. De relatie van volkeren wordt aan de orde gesteld, waarbij de Nederland sche regeering verantwoording draagt jegens alle volkeren en tfblksgroepen in het Koninkrijk en de regeering der Re publiek Indonesia zich sterk maakt voor wie onder de Indonesische volkeren op Java, Madoera en Sumatra haar willen volgen. De ontwerp-overeenkomst stelt dui delijk in het licht, dat bij de voorbe reiding der nieuwe rechtsorde ook an deren dan het Nederlandsche volk en de door de Republiek vertegenwoor digde volkeren belanghebbenden zijn in dit proces van staatshervorming: de volkeren van Suriname en dc Ne derlandsche antillen (art. 6, tweede lid), de Indonesische volkeren van de Malïnggebieden (art. 3, 4, en 5) en de verschillende bevolkingsgroepen te Pangkal Pinang vertegenwoordigd (art. 5). Dit blijkt ook uit het feit, dat met al deze anderen al eerder de eerste voor bereidingen voor de nieuwe rechtsorde waren getroffen: in Den Haag (met de Surinaamsche en de Curaqaosche dele gaties), op Malino en te Pangkal Pi nang. REPUBLIKEINSCHE DE FACTO-ERKENNING Met de regeering der Republiek werd nu een gewichtige afspraak tot ver nieuwde samenwerking te Linggadjati gemaakt. In de wet op de instelling van de Commissie-Generaal ging de republiek nog schuil onder de -z.g. .nieuw, ge vormde staatkundige organi^ties". In haar instructie werd de cd®missie-ge- neraal onder meer opgedragen de her vatting te bevorderen van de besprekin gen met vertegenwoordigers van die nieuw gevormde staatkundige organisa tie, welke zich aandient als de Repu bliek Indonesia; in de aide-memoire werd een de facto-erkenning ingeluid. Deze overeenkomst trekt deze' lijn door en erkent een de facto-gezags- uitoefenlng van de regeering der re publiek over Java, Madoera en Su matra Naast de aloude, en ïn rechte nog al omvattende verantwoordelijkheid der Nederlandsche reigeering iart, 5 en 15) wordt nu ook naar verantwoordelijkheid van de regeering der Reipubliek verwe zen (art. 5). Zij zal met de Nederlandsche regee ring samenwerken tot overbrugging van den overgangstijd (art. 15). tot vesti ging van de Vereenigde staten (art. 2) en tot vorming van de Nederlandsch- Indonesische unie (art. 6 e.v.). En ten slotte zal z(j haar plaats erlangen te midden van de Vereenigde Staten van Indonesië (art. 4). SOUVEREINE DEMOCRATISCHE STAAT. Het oude Nederlandsch-Indië wordt een souvereine democratische stadt op federatieven grondslag en de Ver. Staten van Indonesië worden een volwaardig lid van de Nederlandsch- Indonesische Unie (art. 2 en 6), doch' de bevolking van ccnig gebiedsdeel, welke zulks wenscht. kan een bijzon dere verhouding tot de Ver. Staten van Indonesië en het Koninkrijk der Nederlanden (nieuwe stijl) verlangen (art. 3 en 4). In dit verband en in aansluiting op wat terzake in de toelichting van de Commissie-Generaal over Nieuw-Guinea wordt gezegd, verklaart de regeering, dat zij wenscht, dat in den geest van de art 3 en 4 ook Nieuw-Guinea een eigen status ten opzichte van het Koninkrijk (nieuwe stijl) en' de Ver. Staten moet kunnen verkrijgen, al zou misschien de autochthone bevolking zich nog moeilijk kunnen uitspreken. In het bijzonder immers behoort daar de mogelijkheid opengehouden te worden voor grootere volksplantingen van Ne derlanders, op de eerste plaats van In dische Nederlanders, die onder eigen bestel willen leven, GROOTE OOST EN BORNEO. Over de centrale organisatie van de Ver Staten van Indonesië is nog niets bepaald, noch over haar taak en be voegdheden. De behoefte aan federale organen weegt even zwaar als het verlangen naar zelfstandigheid der deelnemende staten. De Groote Oost en Borneo, en eventueel andere deelgenooten, zullen niet minder j tot him recht moeten komen dan de j Republiek Indonesia en ruimte zal moe- I ten worden gelaten om desgewenscht en desnoodig de eene staat in sterker mate dan den ander den bijstand te doen ge nieten van het Koninkrijk der Neder landen (nieuwe stijl), als bedoeld in art. 10b, mei daarbij passende medeverant woordelijkheid en medezeggingschap. De staat der Nederlanden wordt een Nederlandsch-Indonesisohe Unie. waar in de leden der Unie in overwegend fe deratief verband gaan samenwerken, terwijl vroeger de Rfjksdeelen meer unitarisch waren geordend. Samenwer king door middel van eige/i unie-orga nen op het terrein van bultenlandsche j betrekkingen, defensie, financiën en I economische en cultureele betrekkingen j wordt beoogd en de ter behartiging van 1 de gemeenschappelijke belangen geno men besluiten zullen worden genomen in naam des Konings. In de Unie zal In donesië zelfstandig worden en Neder- land zelfstandig blijven. Een meer uni tarisch geordend staatsverband zou niet alleen de Indonesische vrijheid be knotten, doch ook Nederland sterker ondergeschikt maken dan het wellicht verdragen zou.* POSITIE DER KONINGIN. Aan het hoofd van de Unie staat volgens art. 8 de Koning der Neder landen, aan wien volgens de toelich ting van de Commissie-Generaal op pergezag blijft opgedragen. H.M. de Koningin draagt dus de Kroon der Unie, onpartijdig troonend boven de leden der Unie (evenals in Nederland boven volksgroepen en partijen), het hoofd der Unie immers niet te zien als Koningin der Nederlanden, doch tevens dit zijnde. In zoodanige constructie zal de Ko ningin derhalve handhaven, overeen komstig art. 53 van de grondwet, de on afhankelijkheid en het grondgebied van den staat (dan de Unie) en zal de be scherming van de vrijheden en de rech ten van alle staatsburgers nog sterker uitdrukking vinden. Hoe de Unie en de Koningin aan het hoofd daarvan in de Vereenigde Staten van Indonesië zullen zijn verte genwoordigd, wie het staatshoofd c'er Ver. Staten zal zijn, zooals de Koning in vanzelfsprekend het staatshoofd is van het Koninkrijk der Nederlanden (nieuwe styi), is in het. ontwerp open gelaten. Het is echter duidelijk, dat ook de Ver. Staten een staatshoofd zullen behoeven en dat ook dit staatshoofd tot het hoofd der Unie in nauwe be trekking zal moeten staan. Als een rechtsstaat onder werkelijk overheidsgezag zullen de nieuwe Ver. Staten van Indonesië moeten worden opgebouwd. ZEER VÉRGAANDE TEGEMOET KOMING. Ook in de internationale samenleving zal Indonesië een eigen plaats gaan innemen, wanneer de Nederlandsche regeering. er in slaagt de toelating van de Ver. Staten van Indonesië als lid van de organisatie der Ver, Volken te erlangen (art. 13). hetgeen'de jongste troonrede mede in het vooruitzicht heeft gesteld. Psychologisch en staatkundig moet ook de in het tweede lid van art. 17 op genomen mogelijkheid van arbitrage worden verklaard, waarbij uiteindelijk zelfs de bemiddeling van een door den voorzitter van het Internationale Hof van Justitie te benoemen derde kan worden ingeroepen. De regeering ontveinst -zich niet, dat de Commissie-Generaal door deze bepaling op te nemen zéér ver is te gemoetgekomen aan het verlangen der Republiek om al bij deze over eenkomst, en gedurende den over gangstijd voordat de nieuwe rechts orde zal zjjn gevestigd, ten volle als zelfstandige partij te worden erkend. De regeering heeft na rijp beraad ook deze bepaling aanvaard met in achtneming van den daaraan docr de Commissie-Generaal gegeven uitleg, welke eenerzijds onverkort laat de on derscheiden verantwoordelijkheid van partijen, en anderzijds de mogelijkheid van arbitrage niet uitstrekt tot de vast stelling van de nieuwe rechtsorde zel ve en welke overigens uiteraard die arbitrage beperkt tot die geschillen, welke uitsluitend op de verhouding tot de Republiek betrekking hebben. Samenvattende stemt de regeering derhalve in met de psychologische en staatkundige strekking der ontwerp overeenkomst en ziet zij in de daarin neergelegde schets der toekomstige staatkundige verhoudingen de moge lijkheid geopend om de beginselen der 7 December-rede bevredigend te ver wezenlijken. Zij is natuurlijk zich er van be wust, dat van de uitwerking dezer af spraak overigens alles afhankelijk is en dat zy dus de belangen der Indo nesische en Nederlandsche volkeren geestelijke en stoffelijke bij voortduring gewaarborgd moet we ten. De eerbiediging van do huidige staats- en volkenrechtelijke positie van het Ko ninkrijk der Nederlanden is erkend in het bijzonder in art. 15, 1, 5 en 11. De ontwikkeling van een eigen Indo nesisch staatsverband is daarnevens in dezelfde artikelen en in art. 13 uiteen gezet, waarbij in de art. 3 en 4 het fe deratief karakter daarvan aangegeven is. Het duurzame behoud van een ge meenschappelijk staatsverband op den hechten grondslag van vrijwillig volledig deelgenootschap bieden in het bijzonder de artt. 6—11. Het Indonesisch nationalisme in zijn verschillende schakeering krijgt volle vrijheid tot ontplooiing, terwijl Neder land zijn roeping overzee blijft ver vullen. Zoowel de Malinogebieden als de Repu bliek worden in hun eigen waarde er kend en kunnen de plaats in het nieuwe staatsbestel verwerven, welke hun toe komt en welke zij verlahgen. Aan de andere bevolkingsgroepen wordt hun recht van medezeggingschap gewaarborgd (art. 5). hun aanspraken worden bevestigd in art. 14, de funda- menteele menschelijke rechten en vrij heden van het handvest der Ver. Naties zullen zij genieten (art. 10e), en aan art. 10b, bevattende de wederzijdsche uitoefening van het staatsburgerschap door Nederlandsche en Indonesische staatsburgers kan, Mdien noodig, voor hen het recht wofden ontleend, d&t staatsburgerschap deelachtig te wor den, waaraan zij de voorkeur zullen geven. De eisch van het democratisch ka rakter van de Ver. Staten van Indonesië (art. 2) en de voorschriften van de le- j den a. b en e van arti. 10 bevestigen het recht der regeering haar plicht Jegens al die Indonesiërs te blijven vervullen.1 die. waar ook in Indonesië in deze pe riode. liefde tot eigen land en trouw aan de Kroon, Indonesisch en Neder-» landsch nationalisme, niet als tegen stellingen hebben beschouwd, maar die! als vereenlgbare en te vereenigen groot heden hebben gehuldigd. Uit dat vereischte democratisch Karakter en de verzekering der fun- damenteele rechten en vrijheden volgt mede. dat zal verdwijnen, wat de Ja panners als daarmede tegenstrijdig hebben achtergelaten. SNELLE EVACUATIE GEiNTERNEE>DEN Naar de voorwaarden van het ge sloten bestand zal de evacuatie der nog in het gebied der Republiek gein terneerden snel moeten worden vol- I tooid. De toelichting, door de commissie-ge neraal op de artt. 1 en 16 verstrekt, voor wat betreft de positie der bezette gebieden en de functie der troepen, be vestigt, dat de voorbereiding der nieuwe rechtsorde in Indonesië, gelijk overal ter wereld, op voldoende machtsmidde len zal moeten steunen en dat niet tot verzwakking of vermindering daarvan zal mogen worden overgegaan, voordat de waarborgen eener rechtsorde aan wezig zijn. Dit is ook het stellig stand punt der regeering. 9^9 DE FINANCIEELE EN ECONO MISCHE VERHOUDING. De Commissie-Generaal stelt zich voor na dit politieke accoord over de gewenschte financieele en economi sche verhoudingen nadere besprekingen met de Indonesische delegatie te voeren en ook te dien aanzien tot een afspraak te komen over wat gezamenlijk zal worden nagestreefd. Ook de regeering acht dit noodzakelijk. Art. 14 beslaat slechts een beperkt terrein en de af spraak, gemaakt over de aansprakelijk heid van de Ver. Staten van Indonesië voor de verplichtingen van Neder landsch-Indië tot aan het conflict en over nader overleg omtrent de daarna aangegane verplichtingen, komen nog niet voldoedne voor, om voor den nieu wen staat van zaken in binnen- en bui tenland voldoende vertrouwen te ver werven. hetgeen evenwel voor den we deropbouw en het scheppen van nieu we welvaart onontbeerlijk is. Het zal derhalve noodzakelijk zijn op den grondslag van bestand en politiek accoord ten spoedigste mede overeen stemming te verkrijgen over financieele en economische waarborgen, welke het beginsel van art. 14 over breeder ter rein uitstrekken, rechts- en bedrijfsze kerheid, onder art. 10 a behoorend, na der omschrijven, en bij den opbouw der federatie en der Unie ook de finan cieele en economische eischen volledig in acht nemen. In dit kader waren dan in het algemeen de voorwaarden te scheppen, waarop Nederland, overheid en particulieren, voor zoover noodig ge steund door bultenlandsche onderne mingsgeest bereid zullen kunnen worden gevonden, de volkshuishouding van het nieuwe staatsbestel te dienen in wederkeerigheid, tevens arbeid, ver nuft en kapitaal uit de geheele Unie over zoo breed mogelijk gebied produc tief makende. De regeering zal daartoe de Commissie-Generaal van nadere in structies voorzien. NIET LANGER WACHTEN! De regeering meent echter de onder teekening der basis-overeenkomst niet op deze aanvullingen te moeten laten wachten. Op het eerst gesloten bestand behoort dit politieke accoord zoo spoedig mo gelijk te volgen, opdat op deze voor- loopige basis, gesteund door de bestaan de waarborgen, de uitwerking der ge maakte afspra>s;n voortvarend en doel bewust kunnen worden aangevat en op dat eino'elyk de door de Japansche be zetting onderbroken aloude samenwer king van alle volkeren en bevolkings groepen van Indonesië en van alle dee- len van het Koninkrijk volledig v/orde hersteld en vernieuwd en op de nieuwe basis duurzaam worde gegrondvest. GROOTY SPANNINGEN. De menschheid blijkt ook na den twee den wereldoorlog nog immer sterk ver deeld en groote spanningen vertoonen zich schier overal ter wereld. De ontwaking van het Oosten, door Japan te eigen bate misbruikt, gaat voort haar roeping te vervullen: alle Aziatische volkeren naar de volkomen zelfstandigheid te voeren, doch ernstig zijn ook de spanningen bij dit wereld gebeuren. Het is de taak der Nederlandsche regeering te bevorderen, dat de ver schillende volkeren, welke over vier werelddeelen verspreid in het Ko ninkrijk der Nederlanden v/erden sa mengebracht en eeuwenlang hun sa menleving hebben beproefd, thans na de omwenteling van den tweeden we reldoorlog naar de eischen van dezen tijd den nieuwen vorm van verdere samenwerking vinden. Daartoe ban de oude Rijkseenheid niet meer dienen en is een nieuwe Unie op den hech ten grondslag van een vrijwillig aan vaard volwaardig deelgenootschap der leden op te bouwen. Bij welslagen met Gods hulp van deze conceptie zouden Indonesië en Nederland aan de wereld een voorbeeld geven. In dezen geest is dc Regeeriitj bereid de door de Commissie-Generaal me degebrachte ontwerp basis-overeen komst te doen onderteekencn. (Deze pagina is niet gecorrigeerd) SCHEEPSBERICHTEN Aldabl, BahlaRotterdam, pass. 8/12 Madeira; Algenlb, PernambucoRotter dam, 8/12 pass. Madeira; Alphard, 7/12 van Montevideo naar Santos; Amstelstad, RotterdamPerzische Golf. 8/12 van Ant werpen: Atlantic Wind, 8/12 van St, Na- zaire te Rotterdam om voor Australië te laden; Gordlas, 5/12 van New York te Curasao; Hedel. van Rotterdam en Swan sea naar St. John (n/o.) pass. 6/12 Mum- bles; Ittersum, RotterdamZuid Amerika, pass. 8/12 St. Vincent; Japara. JavaRot terdam, pass. 7/12 om 23 uur Minlcoy (ten W. van Ceylon); Johan de Wltt. Batavia Amsterdam, 6/12 van Bombay; Kota Inten, RotterdamJava. 7/12 22 uur Perlm ge- fiasscerd; Larenberg, RotterdamAustra- lë, 7/12 te Colombo; Neleus, 4/12 van Liverpool naar Ballk Papan;' Pleter de Hoogh. Britsch IndlëRotterdam, 9/12 te Valencia; Prins Willem van Oranje 8/12 van Rotterdam te Alexandrlë: Slbajak, RotterdamJava. 8/12 7 uur van Malta; Stad Maassluis, 9/12 van Antofagasta te Pisco (niet Posco als eerst gemeld); Straat Malakka, 7/12 van Singapore te Sydney; Tiba, MontevideoAntwerpen, pass. 6/12 om 17.15 'uur St. Vincent (k.v.): Tonny W. Vlnke cn Robert W. Vlnke, 5/12 van Tafelbaai, Weltevreden, RotterdamJava, pass. 9/12 ouessant' Wcstpleln, Rotterdam Perzische Golf, 6/12 van Genua. K H.L.: Eemland, 8/12 van Amsterdam naar Zuid Amerika vertrokken. K.N.S.M Hercules. 6/12 van Izmir naar Gibraltar; Adenburg, 6/12 van Zlghl naar Pancras. oksiwl, 6/12 te Lissabon: Hennes, 6/12 van Catagena naar Puerto Plata; Kemphaan, 8/12 te Amsterdam; Carlbla, 7/12 van Amsterdam naar Aarhus-, Ornen, 7/12 te Bordeaux: Ju.no, 7/12 Ouessant gepasseerd. MM Oceaan: Laomedon, 3/12 v. Colombo. Ml). Nederland: Java, 8/12 van IJmui- den maar Indlë: Tegelberg, 12/12 van Napels naar Amsterdam: Bolssevain. 7/12 van Portsald naar Amsterdam; Noord Brabant. 7/12 van Slbu naar Pacific kust Amerika. H.A.L.: Kedoe. 7/12 te East Londen, 8/12 naar Port Elisabeth; Randfonteln, 7/12 van Kaapstad naar Las Palmas. Het centraal economisch plan. DR. M. H. EKKER SPREEKT VOOR DE MIJ. VOOR HANDEL EN NIJVERHEID. In Sociëteit „Amicltia" kwam gister avond het departement Lelden van de Nederlandsche Maatschappij voor Han del en Nijverheid bijeen. Aangezien mr. dr. Jasper, die zou spreken over de Nederl.-Belgisch-Luxemburgsche tolu- nie, wegens ongesteldheid verhinderd was, sprak drs. ir. M. H. Ekker, chef van de afdeeling voor handel en in dustrie van het Centraal Planbureau onder prof. Tinbergen, voor een gering gehoor over het centraal economisch plan. Ir. Ekker ging allereerst na, waarom tot opstelling van een centraal plan is overgegaan. De huidige tijd kenmerkt zich door abnormale schaarschte van de meeste goederen. Algeheele vrijheid in de besteding daarvan is niet ver antwoord, omdat de middelen dan zou den worden weggezogen naar de niet- dringende behoeften. Bovendien zou de directe consumptie zonder distributie de bevrediging van toekomstige behoef ten onmogelijk maken. Leiding is der halve onvermijdelijk, en een centraal plan is de eenige wijze, waarop zonder grove fouten het geheele onderling nauw verweven economische leven over zien kan worden. Echter dient zooveel mogelijk gebruik te worden gemaakt van de vrije krachten, terwijl het In grijpen van de overheid tot een mini mum moet worden beperkt. Het centraal economisch plan 1947 bestaat uit een raamplan, aangevende het te verwachten verloop tot 1952, en een globaalplan 1947, waarin het eerste jaar van die periode nader wordt uit gewerkt. Het doel is. evenwicht te scheppen tusschen middelen en be hoeften. De middelen zijn uiteindelijk onze eigen productieve krachten, tijde lijk aangevuld met een importsaldo, dat echter later weer moet worden in gehaald. Bij het vaststellen van de to taal mogelijke productie is 1938 als ba sisjaar aangenomen, waarna corrigee- rende factoren werden ingevoerd, zoo als het gewijzigde aantal beroepsmen- schen, de gewijzigde omvang van af vloeiing van personeel naar overheid, militaire dienst en interneeringskam- pen, de gewijzigde arbeidsproductiviteit etc. Deze laatste wordt thans geschat op 72%. Uit een overzicht van deze ge gevens is een prognose van het verloop tot 1952 opgesteld, die de productie voor* 1947 vaststelt op 80 van 1938, en voor 1950 op 100Deze percentages zijn een mengeling van prognose in den zuiveren zin en taakstelling, welke twee ledigheid het geheele plan kenmerkt. De bij deze eigen productie voorals nog noodzakelijke aanvulling door een beroep op buitenlandsch crediet wordt bepaald door de bultenlandsche bereid heid daartoe en de binnenlandsche eischen inzake een gezonde volkshuis houding. ten einde niet door te groote crediet-opname terugbetaling in dien sten en goederen op den duur onmoge lijk te maken. Tot nog toe wordt de begrenzing gelegd door de bultenland sche factor. Tot het oogenblik dat wij hierop geen beroep meer hoeven te doen, zullen wij ons in 4Vi milliard bultenlandsche schuld hebben gestoken. Dit nu zijn de middelen, die ons ter beschikking stagn. Spreker zette voorts uiteen hoe deze over de behoeften zul len worden verdeeld. Deze behoeften laten zioh splitsen in de groepen con sumptie, investeerlng en overheid. De overheid vraagt een gedeelte waaraan weinig kan worden getornd. Eenerzijds dient zij quantitatief in te krimpen, doch h°t belang van haar taak in de zen tijd vordert qualitatieve verhooging van haar apparaat. Ook de consumptie kan niet beneden bepaalde grenzen da len (in 1946 ongeveer 73 procent van 1938, waaronder echter ook bevrediging van duurzame behoeften, dus in wezen een geringer percentage). Geschat is dat de consumptie-bevrediging zal stij gen tot 96% in 1952. Aangezien de pro ductie in 1950 reeds 100% zou be dragen, bestaat er dan gelegenheid tot aflossing van de bultenlandsche schul den. De consumptie kan niet sneller worden opgevoerd, omdat anders de voor verdere industrialisatie met het. oog op bevolkingsaanwas benoodigde inves- teering in het gedrang zou komen. Spreker zette voorts den opbouw van het globale Dlan voor 1947 uiteen en merkte op, dat dezer dagen de aan bieding van het wetsontwerp tot op richting van het Centraal Planbureau te verwachten is. Eerst wanneer het bureau officieel bestaat, is de voor de uitwerking van dit globale plan benoo digde confrontatie met de bedrijfsor ganisaties. die beschikken over détail gegevens, mogelijk, Zoodoende kan in Januari het definitieve plan worden samengesteld. Als conclusie merkte ir. Ekker op, dat de toestand van ons land zeer ern stig Is. Alleen door samenbundeling van volle arbeidskracht kan het ons geluk ken. er bovenop te komen. De mate van het overhelds-ingrijpen zal daarbij wor den bepaald door wederzijdsch vertrou wen. dat van overheidswege tot uit drukking moet komen in een zoo doel matig mogelijk plan, van het bedrijfs leven in een loyale medewerking bij de uitvoering daarvan en van den consu ment in hard werken en afzijdigheid van den zwarten handel Ditbeteekent dat de loop der dingen zal worden be paald door het beschavingspeil, waartoe wij ons als volk en mensch in etisch opzicht zullen weten op te werken. Na een korte pauze volgde een leven dig debat over deze materie. De heer N. C. F. van Ginkel sprak een kort inleidend- en slotwoord. FILMPREMIÈRE TEN BATE ALG. NED. INVALIDENBOND. Vrijdagavond draalt In het Lldo-theater ln gala-première de op het Internationaal Filmfestival te Cannes als de beste Fran- sche film gewaardeerde „Symphonle pastorale" (Gertrude) naar het werk van André Glde. De baten van deze première komen ten goede aan de afdeeling Lelden van den Alg. Ned. Invalldenbond. welks medisch adviseur, prof. R. P. van Calcar een Inleidend woord zal spreken. Het City-theater orkest uit Amsterdam zal muzikale medewerking verleenen. Er heeft zich voor dezen avond een comité van aanbeveling gevormd onder voorzitterschap van den burgemeester, Jhr. mr. F. H van Kinschot, BEROEPINGSWERK GEREF. KERK (ART. 31). De kerkeraad der Geref, Kerk (art. 31) te dezer stede, heeft in de vaca ture van ds. A. Veldman beroepen ds. W. J. van Otterlo. predikant dar Geref. Kerk (art 3D te Zuidhorn. B. P. LIESE WND. BURGEMEESTER VAN WILDERVANK. Onze oud-stadgenoot, de heer B P LIese, thans leeraar te Veendam, ls door den Commissaris der Koningin ln de pro vincie Groningen benoemd tot waarne mend burgemeester der gemeente Wllder- vank. Leidschc Schouwburg Comedla. De fonkelende stroom» Charles Morgan is een knap schrijver, ongetwijfeld, doch tooneel vraagt nu eenmaal meer dan dat. In zijn „De fon kelende stroom" behandelt hij een niet gewoon onderwerp in een interessante dialoog, maar het geheel blijft te- veel gepraat met te weinig handeling en op den duur men denke aan het derde bedrijf wreekte zich dat, hoe goed verzorgd de dialoog op zich zelve ook is. Bovendien ontbreekt o.i. aan het ge heel te zeer het echt menschelijke, is de opzet, zich afspelend te midden van mathematici, te mathematisch gewor den. Het stuk speelt oo een eiland, waar een aantal geleerden zich bezig houden met een experiment om een middel te vinden, dat bommenwerpers zal vernie tigen. Een van hen is als slachtoffer van zijn beroep gevallen en diens plaats wordt ingenomen door zijn zuster eveneens wiskundig expert alle be zwaren van het brengen van een vrouw in dit soort „klooster" ten spijt. De ge volgen blijven niet uit: de leider wordt verliefd en vindt wederliefde, maar vooral van zijn kant blijft die liefde wiskundig. Zijn figuur is wiskundig op gebouwd zonder fouten, gelijk hij zelf zijn theorie ontwierp, om daaraan hard nekkig vast te houden, al dreigen hem zoodoende de gevolgen noodlottig te wor den, maar ten slotte koelt deze wiskun digheid het gehoor teveel af, en wordt „het geval" er niet waarschijnlijker op. Van hun kant is de liefde menschel ijker, zelfs bereid tot het brengen van het offer van den leugen, die voortzetting van de experlmentatie, het levenswerk van den geliefde, oplevert. Is dit laatste bereikt, dan worden belden weer de „wiskundigen", die alleen aandacht heb ben voor het werk. Slechts een kleine intrige brengt nog eenige beweging in dit beschouwend ka- raktertooneel. Het geheel schenkt ten slotte geen af doende bevrediging! Het subliem spel ten spijt Joan Remmelts, die ook de regie knap verzorgde, geeft keurig spel als de leider en vindt in RIe Gllhuys ee.i waardige partner Zelden zagen wij'haar zoo goed in sober, krachtig spel. Zij draagt het geheel. Naast hen willen wij nog speciaal noemen de rol van eersten lord der ad miraliteit van Cor Hermus. die van de zen begrijpenden mensch een echt men- schelijk type maakte. De overigen zeer goed, uitgezonderd de admiraal van Bob do Lange, die te vlak bleef in verhou ding tot de rest. Overigens alle lof voor het sluitend spel van deze groep! Jam mer slechts, dat aan het duidelijk spre ken wel eens iets ontbrak. De volle Schouwburg het was de 2e abonnementsvoorstelling heeft den vertolkers warme hulde gebracht. M. L. ROBBERS UIT DE CHRISTELIJKE VAKBEWEGING. Hij legt verschillende functies neer. De heer L. Robbers, in de kringen van de christelijke arbeidersbeweging te dezer stede een bekende figuur en sinds 1928 lid van het dag. bestuur van de afd. Leiden van den Ned. Chr. Textiel- arbeidersbond Unitas, van welke afdee ling hij reeds jaren het voorzitterschap bekleedt, heeft in verband met een wij ziging in zijn werkzaamheden (de heer R, is naar het verzekeringsbedrijf over gegaan) als lid van Unitas moeten be danken. Dientengevolge trad hi) ook af als voorzitter. In zijn plaats werd ln deze functie benoemd de heer r. Favler. die sinds 1939 als tweede voorzitter van Unitas optreedt. Nu de heer Robbers, die Juist volgende maand het feit zou herdenken, dat hij 25 jaar geleden bij de firma Gebr. Van Wijk in dienst trad, de werkkring heeft verlaten, vloeit hieruit automatisch voort, dat hij ook niet langer kan op treden als secretaris van de afd. Leiden van de Bedrijfsunie in de Textielin dustrie, het overkoepelingsorgaan van de verschillende textielarbeidersbonden. De heer Favler zal hem ook in deze functie opvolgen en wel te rekenen van 16 De cember as. Zijn adres luidt: Lage Rijn dijk 57a. Het ligt in de bedoeling van den heer Robbers voorloopig nog wel penningmeester van den Leidschen Chr. Besturenbond te blijven. Gistermorgen omstreeks li uur ls de 38-Jarlge P. v. B. bi) het laden van balen stroo op het terrein van het staatsspoor onder een baal terechtgekomen en van een wagen gevallen. Hi) werd door den E.H.D. met een schouderfractuur naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. De 33-Jarlge J. R. kreeg by een pak huis ln de Drie Octoberstraat een losge raakt tuimelraam op het hoofd. Met een zware hoofdwonde werd de man door den E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis ge bracht. In het politiebureau vertoeft een op de veemarkt Vrijdag J.l onbeheerd aan getroffen big. Op ultnoodlging van het Ned. Klas siek Verbond afd. Lelden en de Litteraire faculteit der Leidsche Studenten houdt morgenavond prof. Marouzau, hoogleeraar aan de Sorbonne te Parys ln de Academie een lezing over „Les Latins et nous". Aan mr. T. R. H. Vreede alhier is op zijn verzoek rnet Ingang van 6 De cember j.l. eervol ontslag verleend als secretaris van den Zuiveringsraad voor den groothandel en tusschenhandel in aardappelen, granen, zaaizaad, poot- goed enz. VOOR WOENSDAG 11 DECEMBER. Hilversum 1 (301 M.) VARA 9.00— 9.30: gram.muztek; VPRO 10.00—10.20: morgenwijding door ds. D. G van Vreu_ mlngen. VARA 11.00—11.30: d:. Th van Schelven over „Harmonie". 11.30il45: lichte Instrumentale soil; 32.0012 30* ensemble Attentla; 13.20~14.00: Miller- sextet. 14.1515.00: Omroepkamerorkest; 15.00—15.45 en 16.15—17 A5: voor de Jeugd. 15.45—16.15: Ziekenbezoek; 17.35 —18.00: kwartet Jan Corduwener; VPRO 19.3020.00: ds, A van B lemen over het sociale werk van de kerk; 20.2020.50: Metropoie-orkest; 20.5021.15: J. PL Squire Celesta Octet; 21.15—22.00: hoor spel ,.pe Kandelaar". 22.00—22.30: Ram blers; 22.3023.00: E. van Konynenburg over het gebruik van de psychologie* 23.15-23.30: Jean Antondettl; 23.30-24.00: operette-programma. Hilversum II (415 M.) NCRV 9.15— 9.30: ziekenbezoek; 10.30—11.00: morgen dienst o.l.v. Johannes de Heer; 11 00 11.30: piandoduo Loeser—De Vries;. 12.00 12.40: P. v. d. Kerk hof f bespeelt orgel Nieuwe Zuiderkerk te R'dam mjn v Wil lem Ravelll. bas* 12.40—13.00: Advent- dlenst Eng. Herv. Kerk aan Begijnhof Adam. voorg. ds. W van Limburg* 13 15 14.00: AU Round Sextet- 15 4(^-16.00: gedeelte uit .Kin Sommernachtstraum" van Mendelssohn- 17.4518.00: Ryk Over zee. 18.00—19.00: The Travellers; 20.05 20.35: Ned. Kamerkoor. 20.3520.55: Me- monito Relief Work ln Holland; 20.55— 22.00: Radio Philharmonlsch .Orkest; 22.3# —22.45: Myra Hess. plano: 22.4523.00: avondoverdenking; 23.00—24.00; avond* concert.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 3