„Pro Patria" defileerde voor Pries Berehard Laatste Berichten Kerkelijk Leveu Feestelijke Parade bij het zestiende lustrum Vele militaire autoriteiten aanwezig. De Leidsche Studenten Vereeniglng tot vrijwillige oefening in den wapen handel „Pro Patria" heeft hedenmiddag op waardige wijze haar zestiende lus trum herdacht. Aan deze viering was een bijzonder karakter gegeven, ten ein de zoowel de algemeene belangstelling en waardeering voor de Nederlandsche strijdkrachten te activeeren. als de bij zondere verbondenheid van studenten wereld en het militaire leven in ons land tot uitdrukking te brengen. Met het oog daarop stond deze middag dan ook in het teeken van de Nederlandsche Strijdkrachten, waartoe academisch Nederland in de afgeloopen jaren zoo veel heeft bijgedragen en waarin het ook thans nog ten volle haar aandeel heeft. In den loop van den ochtend trad het jubileerende Pro Patria in de schilder achtige uniformen, die nimmer nalaten bijzonderen indruk te maken, aan op het voorplein van het Academiegebouw, v/aar de secretaris van het College van Curatoren mr. K. Wiersma het vaandel, van het gezelschap, dat volgens de tra ditie in het Academiegebouw een eer volle plaats heeft gevonden zoolang het niet gebruikt wordt, aanbood aan den commandant. In de Collegiumskamer van Sociëteit Minerva recipieerde het bestuur van Pro Patria. waarbij tallooze deputaties uit het corspleven en van andere stu denten-organisaties uit Lelden en uni versiteiten elders in den lande hun ge- lukwenschen kwamen aanbieden. Tijdens deze receptie arriveerden reeds de genoodigden die de plechtigheden van dezen dag bijzondere glans verleen den, n.l. Z.K.H. Prins Bernhard, luite nant-admiraal C. E. L. Helfrlch. gene raal H. J. Kruis en andere hooge mili taire autoriteiten. Het moet voor Pro patria een groote voldoening geweest zijn van zoo hooge zijde gelukwenschen aangeboden te krijgen als blijk van er kentelijkheid voor de militaire paraat heid der studenten-samenleving. INSPECTIE EN PARADE. Op het Levendaal stonden om kwart over één de troepen opgesteld, die om streeks twee uur op de Breestraat zou den deflleeren. Deze troepen werden door ZK.H. Prins Bernhard, die tevens beschermheer is van Pro Patria, geïn specteerd in gezelschap van generaal Kruis en luit.-admiraal Helfrich, bene vens kapitein Kiewit de Jonge namens Pro Patria. Talrijke militaire autoritei ten waren daarbij aanwezig, o.m. de sous-chef van den generalen staf gene- raal-majoor Doorman, en de territori aal bevelhebber in Nederland generaal- majoor M. Tans. Van buitenlandsche zijde waren aanwezig de Fransche, En- gelsche en Amerikaansche militaire - attaché's Ook het gemeentebestuur, vertegen woordigd door het college van B. en W. en den gemeentesecretaris, en uiteraard prof mr. R. P. Cleveringa als rector- magnificufi, mr. K. Wiersma. secreta ris van het College van Curatoren der Universiteit waren aanwezig, evenals het Collegium van het Leidsch Studenten corps. t De geïnspecteerde troepen stonden onder algemeen commando van kolonel A W. Claassen. Bij de aankomst van dit hooge gezel schap werd het Wilhelmus ten gehoore gebracht. Na de inspectie werd voor het Stad-/ huis voor de genoodigden door deze troepen geparadeerd. Vele vertegen woordigers van studentenorganisaties gaven daar van hun belangstelling blijk door hun tegenwoordigheid, evenals eenige oud-commandanten van Pro Patria. Zelden heeft Leiden een ondanks het druilerige weer zoo kleurig festijn kun nen aanschouwen. De marinierskapel, die den stoet opende, stelde zich tegen over de autoriteiten op en gaf voort durend vroolijke marschmuzlek ten bes te. terwijl troep na troep voorbijtrok. Achtereenvolgens waren dat een afdee- ling Pro Patria van ongeveer 70 man, onder commando van kapitein d'Aulnis de Bourouille, waarin ook de tamboer majoor H de la Bije, die reeds tiental len jaren deze functie vervult, mede liep. Zij werden gevolgd door een com pagnie mariniers, een compagnie ma trozen. een af deeling 1 van het Prinses Irene regiment uit Arnhem, en twee secties van een luchtmachtonderdeel. Nadat de marinierskapel had plaats gemaakt voor het muziekcorps van het bateljon territoriale troepen trokken troepen van de landmacht voorbij, sa mengesteld uit afdeelingen grenadiers, jagers en het 14e regiment Infanterie, gevolgd door een afdeellng VHK. Weder om marcheerde de muziek af en hun plaats werd ingenomen door het mu ziekcorps van de pantserschool te Amersfoort. Tot slot paradeerde het vierde eskadron huzaren uit Amersfoort met niet minder dan ruim zestig zware en lichte gepantserde verkenningswa gens. pantserauto's, Brenngun-carriërs en stukken anti-tankgeschut. Onder het spelen van het Wilhelmus nam Prins Bernhard afscheid van de aanwezigen om vervolgens onder ge juich van de vele aanwezigen, die het schouwspel van deze keurige en in drukwekkende parade hadden gadege slagen, weg te rijden. Opening Marine-tentoonstelling Na afloop van dit défilé begaven de genoodigden zich naar ,.Den Burcht", waar luit.-admiraal C. E. L. Helfrich de tentoonstelling der Kon. Marine opende Na een kort inleidend woord van het hoofd van den Marine Voorlichtings dienst. den heer Bezemer, waarin hij de bedoeling van deze tentoonstelling uiteen zette en er op wees, dat Pro Patria en de Kon. Marine beide een traditie heb ben en pal voor het Koninkrijk der Ne derlanden staan, voerde luit.-admiraal C. E L. Helfrich het woord. Spr. bracht allereerst hulde voor de wijze, waarop- 't défilé was uitgevoerd. Vooral ProPatria maakte daarin een uitstekend figuur. Deze marinetentoonstelling, aldus ver volgde spr., beoogt een beeld te geven wat of de Kon. Marine in den oorlogs tijd heeft gepresteerd, hoe zij gevoch ten heeft en hoe zij zich overal ter we reld heeft ingezet en aan de geallieerde oorlogvoering heeft deelgenomen en aan de bereikte overwinning haar groote aandeel heeft gehad. Overal ter wereld heeft zij zich vertoond als symbool van de rükseerrheidgedachte. Van zeer nabij weet spr. dat zij aan de geallieerde oorlogvoering onschat bare diensten heeft bewezen. Deze we tenschap vervult ons nationaal bewust zijn met trots. De tentoonstelling doet verder ook zien, dat een klein volk in het wereld gebeuren ingeschakeld kan worden en dat ook moet blijven. Hierna verklaarde lult. adm. Helfrich de tentoonstelling voor geopend. Deze tentoonstelling, welke een beeld geeft van de vele heldenfeiten van on ze Marine in de oorlogsjaren 1940-1945. toont aan de hand van vele fraaie fo to's en statistieken waar de verschillen de marine-onderdeelen hebben geope reerd. Uiteraard is veel aandacht be steed aan den slag in de Javazee op 27 Februari 1942, waar ons eskader on der aanvoering van admiraal K. W, F. M. Doorman, die daarbij het onvergete lijke woord „Ik val aan. volg my" sprak, zulk een roemrijk einde vond. Vol eer bied volgen wij hier de prestaties dei- verschillende marine-onderdeelen. van een Java en een De Ruyter, welke in den ongelijken strijd tegen den Japan- schen overweldiger zulk een treffend staal van heldenmoed hebben geleverd. Maar ook andere afdeelingen dwin gen onze bewondering af. Wat zegt u bijv. van de operaties van Hr. Ms. O 21, tijdens den oorlog één van onze meest succesrijke schepen? In Mei 1940 ter nauwernood uit de Scheldemonding ontsnapt, opereerde dit schip in de Mid- dellandsche Zee, het Verre Oosten en de Noorsche kust. Het bracht 30.000 ton aan vijandelijke scheepsruim te (tien schepen) tot zinken. Ruim zestig diep tebommen hebben getracht de O 21 on schadelijk te maken, echter steeds zon der resultaat. Als bijzonderheid kan nog gelden, dat de O 21 hét eenige Neder landsche oorlogsschip is geweest, dat tijdens de uitvoering van haar oorlogs- taak de wereld rond voer. Dat de Onderzeedienst uiteraard tot de meest offensieve onderdeelen der vloot behoorde, wordt ons op deze ten toonstelling in eenige grafieken duide lijk getoond. Meer dan 200.000 ton aan vijandelijke scheepsruimte werd doorliet optreden van dezen dienst tot zinken gebracht, waarbij ruim 200 patrouilles werden uitgevoerd. Het grootst aantal verliezen werd door dezen dienst dan ook geleden. Telde de Onderzeedienst bij het uitbreken van den oorlog dertig schepen, na de beëindiging der operaties waren er nog slechts negen over èn daaronder ook de O 21. Buitengewoon Interessant is ook de voorstelling, welke van het convooi-varen wordt gegeven en de ontwikkeling, wel ke onze marine in de jaren 1940—1945 heeft ondergaan. Begrijpelijk wordt ook aandacht besteed aan de „benjamins" van de Marine: de kleine motortorpe- dobooten. welke iederen nacht uitzwerm den op het Kanaal om daar de Duitsche vloot onvervangbare verliezen toe te brengen. En zoo zouden wij kunnen cloor gaan met het noemen van belangwek kend tentoonstellingsmateriaal wij denken hierbij aan de acties in de West den marine luchtvaartdienst maar waarvoor meer. een ieder, die nauwkeu rig op de hoogte wil komen van de kranige prestaties, welke onze Ko ninklijke Marine heeft verricht, brenge een bezoek aan deze tentoonstelling, welke tot en met 20 December is ge opend. Eén uitzondering willen wij nog maken voor de aparte afdeeling. welke is ingericht door den Miinopruimings- dlenst en waar ons allerhande mijnen torpedo's worden getoond en gede monstreerd. De velen, die hedenmiddag bij de opening van de tentoonstelling hun be langstelling toonden, hebben met zicht bare voldoening van het geëxposeerde materiaal kennis genomen. Een bezoek aan het Legermuseum. Vele genoodigden hebben na de be zichtiging van deze tentoonstelling ook nog een bezoek gebracht aan het Leger museum waar dank zij de goede zor gen van kolonel M. C. van Houten een expositie was ingericht van het belang rijk aandeel, dat de Leidsche Jagers in den tiendaagschen veldtocht van 1831 hebben gehad In een tweetal vitrines ziin hier „op Dlaat" enkele wapenfeiten uit den slag bij Bautersem vermeld, ter wijl tevens eenige curiosa en waoens uit dien tijd zijn geëxposeerd. Kolonel Van Houten en overste Hartman, die het hooge gezelschap rondleidden, ga ven waar noodig een toelichting op het tentoongestelde. Na de bezichtiging van deze interes sante expositie begaven de genoodigden zich naar de Sociëteit ..Minerva" waar de adoptie van het 4e eskadron Huza ren Pantserwagens uit Amersfoort door ..Pro Patria" zou plaats vinden. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Adrianus z. van G. Plulmgraaff en S Hellenberg; Antonia d vanl. Baart en C. J. BeiJer; Paulus Nicolaas z. van J. W. Kaspers en A G. van der Wiel: Nelly d. van J. Hogewonlng en W. Kra mer: Sjaak z. van J H. van der Meer en A Slingerland: Dirk Siie z. van S. Algera en A. M. Postmus: Jan Marinus z. van S. Algera en A. M Postmus. OVERLEDEN: Dirkzwager, wed. van A Beij, 77 iaar; B. van Daalen wednr.. 74 jaar; W Brakel- wednr. 80 jaar. H. A. Wee- ber, man. 68 jaar: E. A Gpuv huisvr van H. Sleeboom. 60 Jaar. ONDERTROUWD: J. de FeiJ. gesch. 30 ja„r en C. J. Leijs jd. 25 jaar; W. van Leeuwen jm 24 jaar en J. Bek jd 19 jaar B C. van der Nat gesch. 54 jaar en A M. L. Slothou wer 1d. 34 iaar: C. P Ooijendijk jm. 24 jaar en H H P. van der Geer jd 23 jaar; G. Penseel j .1. 22 jaar en N. Bur gerhout jd. 20 Jaar; J. Vermond jm 23 jaar en F. de la Rie jd. 21 Jaar; J. A Wassenaar jm. 26 jaar en C. van Slin gerland jd. 23 jaar: W. L. van der Ham wednr 45 jaar en A H. de Boer wed 38 jaar; I. Ligtvoet jm. 26 jaar en M. Honders jd. 27 jaar; G Mieremet jm. 26 iaar en Y J Pauw Jd. 26 jaar; D. E. Molloy jm. 21 jaar en M van Rijn jd. 19 jaar: D. van Staden jm. 26 jaar en M. E Gijzenij jd 24 jaar: J P. J. M. van Kampenhout jm 35 jaar en M. Schellekens jd. 22 jaar; T. vaivder Lin den jm. 24 jaar en P C. Ouwersloot gesch. 28 Jaar: N. J. Hogervorst jm. 31 jaar en L. C. M. van Beukering jd. 33 Jaar; B. W. van Mameren jm. 25 jaar en S. Springer Jd. 20 jaar; J. M. van Straten jm. 27 jaar en E. van der Plas jd. 27 jaar. NIEUWE UITGAVEN. Bij H. E. Stenfert Kroesc s Uitgevers- mij. N.V. alhier is In druk verschenen „Rentebeleid" rede uitgesproken door prof. Ch. Glasz bij de aanvaarding van zijn ambt als hoogleeraar in de Staat huishoudkunde aan de Ned. Econ. Hoo- UIT DE RIJNSTREEK ALKEMADE Gemeenteraad De Raad vergaderde onder voorzitterschap van den loco-burge meester J. j de Koning Van de gemeente Leimulden was eeu schrijven binnengeko men met verzoek om adhaesle aan het voorstel tot beperking der autobusdiensten in de gemeente op de Zondagen. Het voor stel van B. en W., om dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen, werd door den heer v. d Bijl aangevallen. Spr. herinnerde aan de rigoreuse beperkingen van het particulier autoverkeer op Zondag, aan het voorbeeld dat de overheid moet geven met betrekking tot Zondagheillglng en Zondagsrust, aan de belangen van de Chauffeurs en het zuinig omgaan met het bus-materiaal Spr. achtte het noodig. dat gelegenheid moet blijven voor het vervoer van militairen, familie- en ziekenhuis bezoekers, maar oordeelde ten slotte, dat toch zeker twee diensten zouden kunnen vervallen en verzocht om Leimulden ad haesle'te betuigen. De heeren v. d. Geest, Hoogenboom. Kerkvliet en Spring ln 't Veld waren van meening. dat de Idee van het verzoek ln zeker opzicht sympathiek ls, maar dat de practijk groote bezwaren mee zal brengen. Bij de stemming over het voorstel van B. en W. waren negen stem men voor. 1 tegen en 1 blanco. Het voor stel van B. en W tot intrekking van het raadsbesluit van 1041930 betreffende den pensioengrondslag, het voorstel om Mr. J. W Peek eervol ontslag te verleenen als ambtenaar van de gemeente en het voorstel aangaande de hondenbelasting werd aangenomen. Het schrijven van de afd. L.T.B. te Oud Ade, waarin het verzoek was opgenomen om de huisslachtingen weer thuis te doen geschieden, ondervond niet de steun van den Raad. Vervolgens werd de gemeentebegrooting, dienstjaar 1947, aangeboden aan de com missie van onderzoek, bestaande uit de heeren v. d. Bijl, v. Emmerik en Kerkvliet. De verhuring van de woningen der ge meente aan de Wed. Bodaan en aan de politie werd goedgekeurd alsmede de ver huring van een perceel grond aan W Ver hoog en W van Klink. Aangaande het pontveer te d*> Kaag bepleitten de heeren Akerboom en v. d. Bijl maatregelen tot verbetering der overvaart. Het. voorstel tot salarisherziening voor de ambtenaren en beambten ln dienst der gemeente had tegenstand van de zijde van den heer v Emmerik, die het ont breken van het georganiseerd overleg zeer Jammer vond en adviseerde om het ge- heele voorstel terug te nemen en met een nieuw voorste! te komen. Ook de heer v. d Bijl uitte zijn ontevredenheid over veel te lage loonen en vergoedingen. Na uit voerige toelichting door den heer v. Har- tevelt werd besloten tot aanneming van het voorstel met de bepaling, dat ln het advies het oordeel van den raad duide lijk naar voren zal worden gebracht met de opmerking, dat een nieuw voorstel ls te verwachten In de rondvraag kwamen verlichting. QUtobi -svcrvoT van militairen, het tempo van hel werk aan de Noordbrug. de burge meesterswoning en de rattenbestrijding ter sprake. ALPHEN De sti'oomlevcrlng ln den winter 1941 1945 Toen ln het najaar van 1944 de electrlsclie stroom uitviel voor onze ge meente viel direct het oog op de draal- stroomopweklnrlchtlng van de N.V. Dak pannen- en Klelwarcnfabrlek der firma v. Oordt en Co. alhier, teneinde de vitale bedrijven nog van stroom te kunnen blij ven voorzien. Tot nog toe was men er niet ln geslaagd tot een flnancleele rege ling te kunnen komen met genoemde ïlrma, hoewel de toenmalige N.S.B.-burgc- meester het contact hiervoor reeds had opgenomen. Het bedrag, dat de firma van Oordt als vergoeding vroeg, ging vrij aanzienlijk boven het bedrag, dat de gemeente rede lijk achtte Besloten werd, dat belde par tijen een deskundige zouden aanzoeken ter afdoening dezer aangelegenheid. Na diverse besprekingen zijn ook deze des kundigen het echter niet eens kunnen worden De deskundigen kwamen wat dichter tot elkander, maar bleven toch nog te ver van elkander verwijderd. Nadat het contact gerulmen tijd verbro ken is-geweest, ls dit dezer dagen weer opgevat opdat deze kwestie eindelijk af gedaan kan worden. Belde partijen hebben nu genoegen genomen met een vergoeding van f. 880per maand. Reden waarom B. en W. thans den raad voorstellen een credlet van f. 5500.beschikbaar te stellen. Raadsvergadering De eerstvolgende openbare raadsvergadering zal worden ge houden op Donderdag 12 December a.s. 's avonds 7 uur. BOSKOOP. Burgerlijke Stand Geboren: Maria Margaretha d. van J. S. Pannebakker en A. S. Straver; Helena Jacoba Maria d. van J. P. Vermeulen en C. W. M. van Lint; Meta Anita d. van M. Kersbergen er C. Groenendijk; Dirk Thomas z. van P. van Greuningen en M. J. Overes-, Jan Matthijs z. van C. van Bemmel en W. S. van Eijk. Ondertrouwd: J. Cok en H. A. S. de Leen; H- Griffioen en M. van 't Wout; J. Droog en C. Wens- veen; J. Nieuwenhuijzen en A. E. La pair; J. van Delft en G. W, le Feber; S. Stolp en A. van den Berg. Overleden: Marinus Willebrordus Hoogland. 68 J. Dure flets De Tuchtrechter te Alphen veroordeelde S, A. Schouten, alhier, wegens prijsopdrijving van een heerenrijwiel tot f. 100 boete met verbeurdverklaring van het rijwiel. Beschuldigde had het rijwiel te koop aangeboden voor f325 Groote schade door aanvaring van dui ker Een voorbijvarend schipper ls Woensdagavond op een duiker van de gasleiding gevaren nabij de gasfabriek, met gevolg dat de duiker vol water ls ge- loopen. Het geheele buizennet aan de Oostzijde van de Gouwe ls daardoor ontwricht. De schade loopt in de duizenden guldens Land- en Tulnbonwbond „St. Willihror- dus" De voorzitter, de heer G. H. Slootjes opende de algemeene vergadering met een hartelijk welkom. De notulen der 1.1. gehouden vergadering werden onver anderd vastgesteld. De heer Groenendijk bracht verslag uit van de districtsverga dering, op welke vergadering de wensch werd uitgesproken, dat aan alle handel ln teeltvergun.nlngen een einde diende te komen. Als voorstel voor de algem. vergadering te Amsterdam werd de wensch besproken om gelijkstelling te verzoeken voor de boomkweekers met den landbouw, aange zien de boomkweekerij ook by den Land bouw ls Ingedeeld en als zoodanig ln de zelfde rechten gesteld dient te worden. Wat betreft de vaststelling van mlnl- mumprljzen voor het binnenland moet verdere ontwikkeling worden afgewacht evenals voor de noodzakelijke afkoop van boomkweekerijproducten. Vervolgens kwam aan de orde de onder handelingen met de werknemers-organisa ties over de nieuwe loonrégellng voor het a.s. Jaar De vergadering meende dat onder de huidige omstandigheden niet aan loons- verhooging kon worden gedacht mede ln verband met de steeds toenemende lasten voor het bedrijf. Na nog eenige besprekingen van huls- houdeiyken aard. sloot de voorzitter deze zeer geanimeerde vergadering. HAZERSWOUDE De A.R. Kiesvereeniging De A.R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" vergaderde onder leiding van den heer B. Offringa. Na een kort kernachtig openingswoord komt de bestuursverkie zing. De heer A. A. Boehmer wordt her kozen. terwijl in de vacature A. de Bruin, wordt gekozen Joh. de Bruin. Daarna kreeg de heer A. Warnaar het woord, die prak over de Ohr. Sociale Politiek Spreker begon zijn rede met een overzicht te -.even over de ontwik keling der Chr. Vakorganisatie. Ook de geleide economie werd breedvoerig be- UIT DE OMSTREKEN. KATWIJK AAN ZEE Zilveren Jubileum Zuster Riek Muller Ter gelegenheid van het zilveren Jubi leum van Zuster Riek Muller hebben tal- loozen uit onze gemeente haar op de receptie ln het Gasthuis gelukgewenscht. De groote zaai prijkte met een veertigtal bloemstukken, welke haar aangeboden waren. Des morgens hadden de directeur en directrice de heer D. A Hazenbroek en cchlgenoote met de verpleegden in het Gasthuis haar de gelukwenschen over gebracht Op de receptie kwam ds. P. Pras met echtgenoote als geestelijke verzorger van het huls Zuster Riek fellclteeren. HU bood haar een boekwerk aan. Ds. R. P. a Rutgers sprak namens de Chr. Wijkverpleging, waarin Zuster Muller een zevental Jaren gearbeid heert. Aanwezig waren de regenten W Verloop, H. P. Bloot, D. van Duyn en H. Krygsmam met de regentessen. Namens hen spraken^ de heeren Verloop en Bloot en werd even eens een boekwerk ten geschenke gegeven. Uit het Dlaconessenhuls uit Haarlem kwam een deputatie van Zusters, die haar o.a. een prachtige mand met fruit offreer den. Onder hen, die kwamen fellclteeren, noemen wy den heer B. G. Lammens als voorzitter van V.V.V.. den heer P. Siderlus als ouderling van de Herv. Kerk. dr. L. Borleffs, die dit Jaar de behandeling der zieken ln het Gasthuis had, het echtpaar Tureuhout uit het Jeugdhuis en regen tessen van het Weeshuls Tal van geschenken werden Zuster Riek aangeboden, waaronder vele boeken, een schilderstuk enz. Uit het drukke bezoek heeft Zuster Riek Muller kunnen opmaken, dat haar liefde werk hier ter plaatse zeer gewaardeerd werd. Des avonds had met de ouden van dagen van het Gasthuis een gezellig samenzyn plaats, waarin de heer H. P. Bloot de door hem met den heer C. Varkevisser vervaar digde Vlsscheryfllm vertoonde. Sinterklaas 'op de Jullana-Bewnarscbool - Dit Jaar heeft de Juliana Bewaarschool haar St. Nicolaasfeest herdacht ln de Oranjezaal van het Jeugdhuis, onder lei ding van het hoofd der school mej. D. A. H. Couvée. vol verwachting werd door de kleuters de komst van St. Nicolaas ver beid. Toen deze binnentrad werd hy met gezang begroet. Versjes werden door de kleinen voor hem opgezegd. Vervolgens werd de poppenkast vertoond, do kinderen gingen geheel en al ln de vertooning op. Van October heeft het hoofd der school, met haar personeel zich uitgesloofd om prachtige cadeautjes voor de leerlingen te vervaardigen. Hoe verrukt waren de kin deren met deze geschenken! Er werd op het feest chocolademelk gedronken en met •speculaas gingen zy verheugd naar huls. Aanwezig waren by dit festyn o.m. de be stuursleden mevr. WoldrLngn v. d. Hoop. mevr. Vooys. mevr. Lagemaat. mevr M den Duik, mevr. De Graaf en mevr Jcllema. KATWIJK AAN DEN RIJN Verdwijnend bosch -- Het mooie bosch, gelegen achter het Missie ooi lege, een sie raad voor ons doTp, gaat verdwijnen. Behalve dat er door de moffen al verwoes tingen waren aangericht, hebben ln den hongerwinter 1944'4-5 een massa boomen het moeten ontgelden om alzoo ln den brandstoffennood te voorzien. Daardoor zijn zulke openingen ontstaan dat de achterbiyvenden by storm het ook veelal niet konden houden. Gevolg dat het Be stuur van het college ln overleg met Staatsboschbeheer besloten heeft thans alle lepenboomen te doen vellen. Een lichtpuntje ls dat een geheel nieuwe aan plant van jonge boomen daarna zal plaats hebben. OEGSTGEEST. Autobotsing Gisteravond, omstreeks half zeven had bij den onder Rijnsbur- gerweg tusschen de Haagsche Schouw en Oegstgeest een autobotsing plaats Een bloemenbestelauto, komende uit de richting Rijnsburg sloeg plotseling links af en werd op zy gegrepen door een uit de richting Amsterdam komenden an derhalve tons militairen vrachtwagen, waarin zich vier personen bevonden. De bestelwagen werd byna geheel vernield en de militaire auto kwam met het voorste gedeelte in een sloot te recht. Persoonlyke ongelukken kwamen niet voor. RIJNSBURG. De heer A. Verhaar heeft bedankt voor zijn benoeming tot ouderling by de Ned. Herv. Gemeente. De opbrengst der collecte voor de Diaconie der Ger. Kerken op den dank dag voor het gewas bedroeg f.3009. De heer A Verhaar heeft bedankt voor ziln benoeming tot ouderling bil de Ned. Herv. Kerk. sproken. Wy als AR. kunnen deze ge leide economie niet toejuichen zelde spreker, doch de overheid is gedwongen, in vele takken van bedrijf in te grypen. Op dit belangryke onderwerp volgde een geanimeerde bespreking. Gemeenteraad De Raad vergaderde Een verzoek van de gemeente-werklie den W. Vroegryk en J. van Veen, om kwytschelding van huur van een stukje tuingrond in de Schoolstraat, werd in gewilligd. Ged. Staten namen geen ge noegen om de straatbelasting niet te verhoogen en wilden de belasting vast gesteld hebben als volgt: gebouwde eigen;dommen op 5 en de ongebouw de eigendommen op 2% Aldus beslo ten. Het voorstel tot het sluiten van een kasgeldleening van f 50.000 werd aangenomen. Op voorstel van B. en W. worden benoemd tot leden der com missie voor schoolverzuim de aftr. le den, de heeren M. Jansen, W. van Kla veren, B. den Braver, C. A van Dam en J. Demoet. De gemeente rekening sloot met een voordeelig saldo van f. 1588.61. de ka- pitaaldienst met een nadeelig saldo ran f 2972.23- Tot leden van een commissie tot het nazien van de begrooting en het Waterleidingbedryf werden benoemd W. Slootweg, M. J. Ravensberg en J. Heimans. Een verzoek van A. Plaizier om ont slag als schoonhouder van het arrestan tenlokaal werd ingewilligd. Benoemd werd in diens plaats H. C. J. Geskes— geb. Hoensen op een Jaarwedde van f. 62.50 met inbegrip van schoonmaak- benoodlgheden. Voorstel van B. en W. tot het onderhands verhuren van de conciërgewoning boven het Raadhuis aan J. van pyien voor f. 4 p. w., het v-m. tolhuis aan J. Pont voor f 150 p. J. de onderwyzerswonlng voor f. 350 p j. en de politie woning voor f. 24-83 p. m,- werd goedgekeurd. B. en W. stelden voor het vischwatèr aan de Station straat te verhuren voor 2 jaren aan den Alg. Z.-H. Hengelaarsbond. Inzake het uitbreidingsplan stelde de voorzitter voor de plannen en stukken fractiege- wys te bekyken, hetgeen goedgekeurd werd. Na een korte rondvraag volgde sluiting. De Gastspelers Ten ualt van de R.K. Gezinscolonie te Leiden, gaf de tooneelgroep „De Gastspelers" alhier een tweetal zeer geslaagde opvoeringen in het Parochiehuis. Na een kort ope ningswoord van den heer Tielenburg traden de Gastspelers voor het voet licht. Hun spel is ons best bevallen! Speelsters en spelers hebben hun taak uitstekend volbracht. Jammer, dat het zaaltje voor de tweede opvoering te klein bleek! Overleg met Commissie- Generaal voltooid. Na de gemeenschappelijke bijeen komst van den Ministerraad met de Commissie-Generaal, welke heden van 9 uur tot half 1 duurde, is het offi cieel overleg met de Commissie-Gene raal voltooid. De ministerraad zal vóór a.s. Maan dag nog afzonderiyk bijeenkomen ter bepaling van zyn definitief standpunt ten aanzien van de Indische kwestie. De Perszuivering. Naar het A.N.P verneemt is dezer dagen de indiening van een wetsont werp te verwachten, waarbij voorge steld wordt de regeering te machtigen het tydeiyk persbesluit, dat op het laatst dezer maand afloopt, te verlen gen tot 1 Juli 1947 Verwacht wordt, dat vóór dien tijd een persnoodwet in werking zal kunnen treden. Mijnwerkersstaking in Amerika gebroken? vyf belangryke mynen by Murango (Coloredo V. St.) zyn weer in bedryf gesteld, daar mynwerkers, die bij de United Mine Workers zyn aangesloten het werk hebben hervat. Een woord voerder van deze mynwerkers zeide: ..Indien het gaat om Lewis of de re geering, dan zyn wy vóór de regeering". Men gelooft, dat de mynwerkers van Murango de eersten zyn. die met Lewis hebben gebroken (U.P.) DE PRIJS DER AKKERBOUWPRODUCTEN. Voor de oogst 1947. Het algemeen streven om te komen tot prysverlaging kan ook op de vast stelling der pryzen van de akkerbouw producten van den oogst 1947 van in vloed zyn. By de prysstelling zal er rekening mede gehouden dienen te worden, dat het in het belang der voedselvoorziening en ter bevordering van den export drin gend noodzakeiyk blijft, de productie zoo hoog mogelijk op te voeren. Daar meer nog dan het absolute prys- peil, de verhoudingen tusschen de prij zen der verschillende producten van be lang zijn voor de vaststelling van het bouwplan, ligt het in de bedoeling de thans geldende verhoudingen, behou dens enkele correcties, te handhaven. Deze correcties hebben betrekking op een relatieve verlaging van de prijzen der suikerbieten, een kleine verhooging van den prys der groene erwten en een aanmerkeiyke verhooging van den prijs van het lynzaad. Voor stroovlas zal geen richtprijs worden vastgesteld. T.a.v. kar- wy- en blauwmaanzaad dient rekening te worden gehouden mét prijzen, die af- hankeiyk zyn van hetgeen in de im- portlanden voor deze producten bedon gen kan worden, eventueel onder vast stelling van een minimum, dat niet hoo- ger gesteld zal worden dan den kostprijs zonder ondernemersloonen, en van een maximum, dat niet beneden de thans geldende richtiynen zal liggen. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK BIJ IIANNOVER. Naar vernomen wordt, zyn een aan tal personen by een spoorwegongeluk ten Noorden van Hannover, dat gisteren gebeurde, om het leven gekomen of ge wond geraakt. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Acquoy en te Ee (Fr.) J. L. Verbeek Wolthuys, cand. te Zeist; te Molenaarsgraaf J. E. Klomp te Barneveld; te Rotterdam— Heyplaat G. den Duyn te Oud-Alblas; te Vroomshoop (toez.) J, v. Veen te Workum; te Waddinxveen (2e pred.pl.) P. J. F. Lamens te Elspeet. Benoemd tot hulppred. te Oudorp (N,H.) H. W. Bosch te Frederiksoord. Geref. Kerken Beroepen te Hoorn- sterzwaag P. C. Jongbloed te. Marken; te Gaast-Piaam H. v. d. Veen te Op penhuizen. Geref. Kerken naar art. 31 K.O. Tweetal te Bergentheim J. F. Hey te Langerak en J. F. Sollle te Zoutespui. ZONDAG BIDDAG VOOR INDEE. Het moderamen van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk roept de gemeenten op tot byzondere voorbede op Zondag 8 December as. in verband met het huidige beslissende stadium, waarin de verhouding Nederland-Indo- nesië gekomen is. Het moderamen der Generale Synode verklaart in dezen oproep verontrust te zijn over diepe meeningsverschillen, welke over deze kwestie het Nederland sche Volk beroeren. „Het betreft het banen van den weg van een verleden vol licht en donker naar een nieuwe toekomst. Hoe zullen wy ln deze spannende dagen het goede inzicht ontvangen tenzy door het woord van den levenden God?" ..Laat ons daarom bidden voor de overheden, in het byzonder ook voor en met onze geëerbiedigde Koningin, dat aan dezelven gegeven worde wijs heid en voorzichtigheid, verstand met goddelijk licht omstraald". AGENDA. HEDEN. Schouwburg: U.V.K. „Najaarsstormen". 8 uur nam. Stadszaal: „Indlê ln nood". Spr. W Belonle 8 uur nam ZATERDAG: Volkshuls: H. C. Verkruysen over „Wat het leven olscht en brengt", 4 uur nam. Oegstgeest (Pr. Hendrlklaan 14): Aandeelhoudcrsverg. N.V. Hooka, 8 1 /4 uur nam. Schouwburg: Operetterevue „En nu.... de marine" 8 uur nam. DE BIOSCOPEN. Lido ..Een van de weinigen" (alle leeftllden). Zat. en Zond 2 1/2. 4 1/2, 7 en 91/4 uur; overige dagen 21/2, 7 en 9 1/4 uur Luxor „Bruidegoms op zicht" (18 J.) dag. 2 1/2, 7 en 9 1/4 uur; Zond. 2 1/2 4 3/4. 7 en 9 1/4 uur. Casino „Wilde Nachten" (18 Jr.) Zat. en Zond. 2 1/2, 4 3/4, 7en9 1/4 uur: overige dagen 21/2. 7 en 9 1/4 uur. Rex „Het eiland des doods" (14 J.). Zat. en Zond. 2 1/4, 4 1/4, 7 1/4 en 9 1/4 uur: overige dagen 2 1/4. 7 1/4 en 9 1/4 u. Trianon „Haal Paul Temple erbll" (18 J.). Zat. en Zond 2 1/2. 4 1/2, 7 en 9 uur: overige dagen 2 1/2, 7 en 9 uur. De avond-, nacht, en Zondagsdienst der apotheken to Lelden wordt van Za terdag 30 Nov. 1 uur tot Zaterdag 7 Dec. 8 uur waargenomen door de Apotheek Duyster, N R(|n 18. tel. 20523. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wllhelminapark 8, Tel, 26274. Nog een doode bij bomaanslag OOK ECHTGENOOTE OVERLEDEN De echtgenoote van den heer De Bote, die, zooals gemeld, by de explosie gis teravond in zyn woning op de Prin- scgracht te Den Haag werd gedood men zie elders in dit blad is gis teravond laat aan de bekomen ver wondingen overleden. Wat betreft den dader en zyn mo tieven tast de politie thans nog in het duister. Aanvankeiyk heeft men gezocht naar een Poolschen militair, met wien de 18-jarige dochter eenlgen tyd om gang heeft gehad, welke omgang ech ter door den vader werd verboden. Deze Pool werd opgespoord en bleek een Nederlander te zyn, die zich be diende van den naam van zyn Pool- sche echtgenoote. zyn ware naam luidt Van der B. Voor zoover is komen vast te staan, heeft hy met deze zaak niets uitstaande. Het onderzoek dat onder leiding staat van commissaris Pool, wordt met kracht voortgezet. Nader vernemen wy nog, dat het pak ketje werd gebracht door een militair, op een motor met zyspan, die voor het perceel stopte. Deze vroeg aan twee bur gers het pakje aan het bewuste perceel even te willen afgeven, waarop hy weer doorreed. De burgers voldeden aan dit verzoek en vervolgden hun weg. Toen zy zich ter hoogte van de Brouwers gracht bevonden, hoorden zy den enor- men klap van de explosie en brachten deze onmiddeliyk in verband met het door -hen afgegeven pakket, zy keerden terstond terug en constateerden, dat hun vermoeden juist was. Direct hebben zy toen hun bevindingen aan de politie medegedeeld. Vast is komen te staan, dat de heer De Boer het pakje in den familiekring geopend heeft. Nadat hy het touwtje had doorgesneden, kwam de deksel auto matisch omhoog, waarop direct de ex plosie volgde. DE OPHEFFING DER DISTRIBUTIE VAN TEXTIEL IN BELGIE. Overeenkomstig de verwachting, heeft het vrygeven der textielgoederen in België niet tot een stormloop op de winkels aanleiding gegeven. De hoeveel heid textielpunten die de Belgen den laatstèn tyd toegewezen kregen, waren ln het algemeen voldoende om de mi nimum-behoefte aan kleeding te dek ken en het was zelfs zoo, dat degenen, die voor het opheffen der reglemen- teering textiel wilde koopen, deze vry- wel overal zonder bonnen kon aan schaffen. Naar de eerste vyf dagen sedert het vrijgeven der textielgoederen is gebleken, zyn de winkeliers alle zeer geneigd hun textielgoederen te verkoo- pen en overal liggen de etalages in Brussel dan ook vol met costumes, win terjassen, overhemden en ondergoed van een kwaliteit, die men zich in Ne derland nog slechts herinnert van voor den oorlog en tegen pryzen. die, althans voor Nederlandsche begrippen, redeiyk zijn De verkoop heeft een zeer geleide- ïyk verloop en met uitzondering van de zaken, die ondergoed verkoopen, schynt geen enkele winkel noemenswaardigen invloed van de vrygeving te ondervin den. Zelfs de Sint Nlcolaasperiode bracht hierin weinig verandering. HET KASTEEL VAN DEN PRINS VAN PLESS. De „Daily Telegraph" meldt, dat do prins van Pless, 46-jarige bezitter van het kasteel Fuerstensteln in Sllezië, ver nomen heeft, dat de Sovjet-Russische en Poolsche bezettingstroepen het kasteel geplunderd en de familiegraven geschonden hebben. De buit heeft een waarde van enkele honderd duizenden ponden sterling. BELGISCHE ARBEIDERS DEMON- STREEREN TEGEN HOOGE PRIJZEN. In vrywel alle groote steden van Bel gië hebben de arbeiders gisteren demon straties gehouden om te protesteeren tegen de hooge prijzen. In Brussel had het personeel van talryke overheidsin stellingen en groote ondernemingen ln de Stalingradlaan 'n betooging georga- seerd, waaraan meer dan 20.000 perso nen deelnamen. In Bergen (Borlnage) waren meer dan 30.000 arbeiders by- eengekomen. De demonstraties verlie pen in de grootste orde. TWEEDE BIJZONDERE K.LJVL- VLUCHT NAAR ZUID-AFRIKA. Na de vlucht op 6 October 1946 vindt morgen a.s. de tweede bijzondere K.L.M- vlucht na den oorlog naar Zuld-Afrika plaats. De route, die het KJL.M.-vlieg- tulg „Friesland", eezagvoerder A. Viru- ly, zal volgen, leidt via Tunls-Kano, Le- opoldvllle-Johannesburg v.v. Op de heenreis bevinden zich aan boord 41 passagiers en 1 baby. Op de heenreis wordt overnacht ln Tunis, Ka no en Leopoldville, op do terugreis in Leopoldville en Tunis. BEURSOVERZICHT. Amsterdam, 6 December De effectenbeurs ontplooide heden een onregelmatige koersbeweging waar- by geen bepaalde stemming viel weer te geven. Op enkele afdeelingen bestond eenig aanbod, waarbij dan meestal uit zonderingen waren, terwijl op andere eenige vraag bestond, hoewel ook hier excepties konden worden opgemerkt. Nergens echter kwamen koersverschil len van beteekenis voor. Voor Konin- kiyke werd begin beurs een advieskoers opgegeven van 315 320 en hierin kwam onder beurstyd ge§n verandering en by het opmaken van de rekening kon wor den afgedaan tegen 317 of 3 punten la ger dan gisteren. Van Industrieelen waren Unilever lets hooger en ook was dit het geval met de Philipsaandeelen, voor beide aandeelen kostte het veel passen en meten alvorens men tot no teering kon geraken. Overigens was de stemming verdeeld. Ook de Scheepvaartaandeelen werden op onregelmatige wijze verdeeld, waar- by de variaties niet groot waren. Scheepvaartunies en de aanverwante soorten waren iets lager. De bankaan- deelen waren door elkander pryshou- dend. Wat de cultuurfondsen aangaat, zoo bleven H.V.A. op peil en ook de an dere suikeraandeelen vertoonden geen belangryke mutaties. Op de rubbermarkt waren Amsterdamrubber een paar pun ten lager, voor de meeste rubberaandee- len werden slechts laat-pryzen opgege ven. Tabakken waren stil, iets luier, maar t was niet gemakkelijk om tot no teering te geraken, daar er maar heel weinig orders waren. De beleggingsmarkt was kalm. De Ned. staatspapieren waren pryshoudend, evenals Indische leeningen. Pandbrie ven, alsmede gem.- en provinciale obll» gatiën hadden een zeer beperkte markt en waren zoo goed als ongewyzigd. Prolongatie 21/4%,

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 3