De Groote Vier Spanje in de zitting der V.N. WEERBERICHT Ministerraad vergadert pas morgen Geen geheime clausules in de overeenkomst Met een enkel woord 85ste Jaargang WOENSDAG 4 DECEMBER 1946 No. 25949, LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. MerMiorst en J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week. Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no. 57055 RepubMkeinsch „gezag" De overgroote meerderheid van onzen lezerskring is niet, zooals wij, in de ge legenheid dagelijks kennis te nemen van hetgeen de in Indië verschijnende bla den van dag tot dag schrijven over de ontwikkeling van de aldaar heerschen- de toestanden. Dat is in hooge mate te betreuren, want deze publicaties vor men tezamen een betrouwbaren graad met-er voor de feitelijke toestanden in de onderscheiden deelen van den Indi- schen Archipel. Hetgeen wij aan deze bladen van tijd tot tijd ontleenen, moge voldoende zijn om de conclusie te rechtvaardigen, dat er de Republiek weinig aan gelegen is om de door haar leiders vrijwillig aangegane verplichtin gen na te komen, het geeft anderzijds stellig geen volledig inzicht in de chao tische situaties, waartoe het volslagen gebrek aan republikeinsch gezag leidt. Kortelings maakten wij melding van een instructie van den republikeinschen opperbevelhebber Soedirman, die in lijnrechte tegenspraak met de bestands- overeenkomst van 5 November j.l. zijn troepen aanmaande den strijd niet te staken, maar uitsluitend van hem beve len te aanvaarden. Dergelijke staaltjes, welke wijzen op een totaal ontbreken van disciplinair begrip zelfs bij de hoo- gere gezagsdragers, bereiken ons uit alle deelen van het Indische eilandenrijk. De woorden, welke destijds generaal Spoor bij zijn jongste bezoek aan Ne derland al sprak, vinden aan allen kant hun bevestiging ,.De Tk.I, is zeker niet te beschouwen als een geregeld volks leger; het is zeer de vraag of de plaat selijke commandanten zullen gehoor zamen aan de centrale legerleiding". Is het overigens to verwonderen, waar de ze legerleiding zelf weigert uitvoering te geven aan de bevelen van den hoogsten chef, „presidèn" Soekarno? Overal in Indië. waar Nederlandsche troepen in contact zijn met Indonesi sche, komen dezelfde klachten naar vo ren. Het. bevel „Staakt het vuren" wordt door den tegenstander nergens geëer biedigd; demarcatiegrenzen worden rus tig overschreden, de dessabevolking in de peripherie van het Nederlandsche territoir wordt door de benden geter roriseerd, gebrandschat, geplunderd, vermoord of weggevoerd; onze posten worden in hun stellingen beschoten en van onze troepen wordt een bijna bo- venmenschelijke zelfbeheersching en ijzeren discipline geëischt. Deze verha len komen niet alleen van Java, maar evenzeer van Sumatra, waar zelfs in de hoofdplaatsen als Padang en Medan het bevel „Staakt het vuren" op 26 Novem ber volgens de Indonesische militaire commandanten nog niet uit. Batavia was ontvangen!!!! Uit deze lange reeks van niet te weer leggen feiten spreekt duidelijk de on macht om niet te zeggen de onwil der republikeinsche regeering om haar be sluiten tot uitvoering te brengen. Het is een Janboel, waarvan wij ons hier in Holland ternauwernood een voorstelling kunnen maken. En tóch adviseert de Commissie-Ge neraal middels artikel I van de Ont- werp-overeenkomst van Linggadjatl de ze republikeinsche ..regeering" te erken nen als de facto uitoefende het gezag over Java, Madoera en Sumatra De in Soerabaja verschijnende „Nieuwe Courant" van 26 November j 1. bevat een tweetal foto's van den groo- ten stroom Madoereesche vluchtelingen, welke dagelijks in Soerabaja aankomt. „Soms. aldus luidt het onderschrift, zijn het er' honderden per dag, allen uitge hongerd, verzwakt en de meesten ge huld in lompen, die ternauwernood hun naaktheid bedekken. Gelaten wachten zij op verder transport en hulp in den vorm van voedsel, medicijnen en klee ding, die hun door de Nederlandsche autoriteiten worden verstrekt". Een bijzonder Iraai staaltje van re publikeinsche „voorlichting" ontleenen wij aan het Weekoverzicht No. 46 van de afdeeling Voorlichting Overzeesche Gebiedsdeelen van den Regeerings- voorlichtingsdienst onder het opschrift „Reacties in de Republiek". Het repu blikeinsche persbureau „Antara" zegt daarin, sprekende over de ontwerp overeenkomst van Linggadjatl: ..Poli tieke kringen te Djokjakarta reageeren slechts koeltjes Als de Nederlanders in derdaad naar letter en geest, vasthou den aan de overeenkomst, kan een nauwe samenwerking tusschen de belde onafhankelijke naties Nederland en In donesië ongetwijfeld tot stand komen, maar de Nederlandsche houding heeft er tot dusver niet toe geleid onze ach terdocht weg te nemen. De Nederlandsche regeering moet zoo spoedig mogelijk be- wijzen dat zil de extremisten in het eigen kamp. die zoo op vallend er op uit zijn de over- eenkomst te saboteeren. in be dwang kan houden" (Spatiëering van ons - Red. L. D.) Een ergerlijker verdraaiing van de feiten is nauwelijks denkbaar. De R.V.D maakt hierbij zelf de vol gende kantteekening„Een nogal ge waagde opmerking van die zijde, wan neer men in aanmerking neemt hoe aan Indonesischen kant het gesloten „be stand" wordt nageleefd. Infiltraties van Indonesische strijdkrachten in den sec tor Soerabaja, beschietingen van Ne derlandsche patrouilles met mortieren en machinegeweren, moeilijkheden te Semarang, hinderlagen te Buitenzorg, ongeregeldheden te Medan. En rüet het minst: de zonderlinge houding van den republikeinschen opperbevelhebber Soe dirman. die voor den Djokjaschen zen der de bevelen van zijn eigen regeering openlijk tegensprak". Inderdaad: Zonderling. Maar is in het licht van deze feiten de houding van de Commissie-Generaal nog niet oneindig veel „zonderlinger NACHTVORST. -j I V U16UHO "tb ilCUUZBUUOUlG 1C5C1LV1U' afgewezen, den weg openlaat voor ver dere besprekingen. GEVECHTSACTIES. Volgens het Nederlandsche legercom- Naar het A.N.P. verneemt zullen de gemeenschappelijke beraadslagingen van de ministers en de leden der Commissie-Generaal, naar aanlei ding van de omvangrijke werkzaam heden. welke in verband met deze besprekingen verricht moeten wor den. niet heden, maar waarschijn lijk morgenmiddag worden voort gezet. Inaansluiting hierop meldt de N Crt. dat het waarschijnlijk is dat de be handeling in het Parlement pas volgen de week zal plaat-s vinden. Het A.N.P. verneemt van welingelichte kringen in Den Haag. dat de ontwerp overeenkomst van Linggadjati geen ge heime clausules bevat en geen geheime concessies behelst. Wel wijst men er in deze kringen op, dat in het regeeringscommuni- qué van Zaterdag jJ. is aangegeven, dat de bindende notulen voor het ontwerp interpretatieve beteekenis hebben. Men acht het vanzelfspre kend, dat ook deze notulen aan de Kamer zullen worden voorgelegd. Meer dan honderd Nederl. hoogleera ren heeft zich in een adres tot de Twee de Kamer gewend met het dringend verzoek de ontwerp-overeenkomst van Linggadjati te verwerpen. De tekst van dit adres luidt: „Ondergeteekenden, allen hoogleera ren aan een Nederlandsche Universiteit of Hoogeschool, dringen er bij de Twee de Kamer der Staten-Generaal, in het belang van het Koninkrijk der Neder landen en daarmede tevens in het be lang van de millioenenbevolking van Ned Oost-Indië, ten sterkste op aan de ontwerp-overeenkomst van Linggadjati niet in dezen vorm te aanvaarden". In een ander adres aan de Kamer wordt aanvaarding van de overeenkomst noodzakelijk geacht, ook in het belang van de zending, omdat bü verwerping van de overeenkomst de Indonesische wereld voor lange jaren voor de bood schap van het evangelie zou zjjn geslo ten. Dit adres is o.m. onderteekend door prof. dr. H. Kraemer; ds. C. Aal- ders; prof. mr. F. M. baron van As- beck; prof. ds. W. Banning; Mary W. Barger; dr. K. J. Brouwer; ds. J. P, van Bruggen; ds. D. Crommelin; ds. H. J. Drost; mr J. P. Hogerzeil; dr. Ph. J. Idenburg; dr. E. Jansen Schoonhoven; mr. M. Ch. de Jong; C. Kleywegt; prof. dr. Ph. Kohnstamm; prof. dr. G. van der Leeuw; prof. dr. K, H, Miskotte; dr. C. L. Patjjn; mr. S. C. Graaf van Randwijck; mr. dr. A. A. van Rhijn; dr. S. Rozemond; jhr. mr. T. A. J. W. Schorer; N. Stufkens; dr. J. M. van Veen; mr. K. Vonk en ir. M. Waarden- burg-Lindeyer. De Bilt verwacht tot morgenavond: In den nacht en ochtend: aan de kust nog een enkel buitje, in het bin nenland helder met lichte vorst Overdag: aanvankelijk zonnig weer met snelle stijging van temperatuur. Later weer toenemende bewolking. Weinig wind. Lord Wavell, de Onderkoning van Britsch Indië (links) in gesprek met zijn -secretaris mr, G. E. B. Abel na een onderhoud met Attlee in 10 Downing- street in verband met de moeilijkheden in India. PERSOONLIJKE OPVATTING nr. P. J. OUD. Uit een verklaring, gepubliceerd in „Het Vrije Volk" blijkt, dat de burge- meeter van Rotterdam mr. P. J. Oud (P. v.d. A.), een zeer persoonlijke op vatting huldigt inzake de overeenkomst van Cheribon. Hij zegt daarin o.m. dat de Republiek Indonesië, waarmede de overeenkomst gesloten wordt, geen democratische staat is en dat er voor het tegenwoordige allerminst waarborgen zijn. dat de vrijheden der millioenen, die de bevol king der Republiek vormen, verzekerd zijn. Door den loop der historie is op Nederland de taak komen rusten daar voor te waken. Wanneer wij die taak verzuimen, aldus mr. Oud, komen wij in strijd met de hoogste doeleinden, die de Partij van den Arbeid bij haar oprichting heeft ge toond te willen nastreven. Afwijzing der overeenkomst van Che ribon is geen eenvoudige zaak. Zü zal ook internationaal zeer onge- wenschte reacties kunnen wekken. De felle oppositie, in sommige kringen ge voerd. zal er bovendien toe kunnen lei den. dat die afwijzing in een volkomen verkeerd licht komt te staan. Hier past geen felheid, hier is alleen zorgvuldig overwogen staatsmansbeleid op zijn plaats. Daarom worde een formeele af wijzing der overeenkomst vermeden. De regeering zoeke een vorm, die, zonder dat de overeenkomst wordt aanvaard of leden van het volksleger en de organi satie „De zwarte buffel" plaats gehad. Zij zetten hun aanvallen op de Neder landsche posities en het vliegveld met geweren, mortieren en mitrailleurs voort. Verscheidene Indonesische leiders pogen de terroristen er toe te bewegen hun activiteit te staken, doch zonder succes. Uit Bandoeng worden aanvallen op Nederlandsche troepen en infiltra ties van Indonesiërs gemeld. Een con centratie terroristen moest met artille rie worden verspreid. Uit Soerabaja wordt terroriseering van de bevolking door gewapende Indonesiërs gemeld, terwijl binnen de Nederlandsche zone in een aantal kampongs huizen in brand werden gestoken. In den Noordelijken sector ontmoetten Nederlandsche pa trouilles zwaren tegenstand van terro risten, welke met artillerie verspreid werden. GEEN KRENKENDE BERICHTEN. Vandaag is te Batavia officieel be kend gemaakt, dat de sub-commissie voor de publiciteit eenstemmig besloten heeft, dat van heden af de Nederland sche zoowel als de Indonesische publi- citeitsorganen zich behooren te onthou den van meeningsuitingen en nieuws- publicaties, welke krenkend zijn of ge voelens van haat of verachting tusschen de verschillende groepen in Neder- landsch-Indië kunnen opwekken. Te vens moeten alle pogingen gedaan wor den de publiciteit in de verschillende gebieden zoo objectief mogelijk te doen zijn. VOOR EN TEGEN-MAATREGELEN. Gisteren is in de politieke commissie der V. N. het debat over de Spaansche kwestie voortgezet. Tom Conally (V. S.) verklaarde, dat de V. S. geheel het beginsel van non interventie zijn toegedaan en van mee ning zijn, dat sancties op den langen duur een economischen en politieken chaos tc weeg zouden brengen, die tot burgeroorlog zou leiden. Hij waarschuw de voor overhaast handelen, dat door een vooroordeel gekleurd is. Shawcross (Engeland) wees de com missie er op, dat zij 5 December met haar werkzaamheden klaar moet zijn en vroeg, waarom de besprekingen over ontwapening werden uitgesteld. Hij wilde spoedige vorming van een sub commissie voor ontwapening. Volgens Gromyko (Sovjet-Unie) is de kans tot het vinden van een gemeenschappelijke basis voor de besprekingen van dit zeer belangrijke en zeer ernstige vraagstuk des te grooter, hoe grondiger de voor stellen van de verschillende delegaties, in het bijzonder dat van de Ameri- kaansche, worden bestudeerd. Wilgress (Canada) zeide niet bereid te zijn, steun te verleenen aan voor stellen voor buitenlandsche interventie. De Belgische afgevaardigde, van Lan- genhove, drong daarentegen er op aan, dat de Algemeene Vergadering als waarschuwing aan Franco een onmid dellijk terugroepen van ambassadeurs en gezanten uit Madrid zou aanbeve len. Jouhaux (Frankrijk) verklaarde, dat de V. N. reeds te veel en te lang over deze aangelegenheid hebben gespro ken .terwijl het Spaansche volk in el lende leeft, waaruit-onrust kan voort komen. Hij betoogde, dat de V. N. een einde aan deze kwestie moeten maken, niet alleen In het belang van het Spaansche volk, maar in het belang van den vrede. Jouhaux verklaarde voorts, dat Fran co een aantal Marokkaansche legioe nen heeft, die niet alleen' door Span jaarden zouden worden aangevoerd, maar ook door nazi's, die het Spaan sche burgerschap zouden hebben ver kregen en gebrand waren op wraakne ming. Hij vroeg zich af, of Franco deze menschen kon beletten hun slag te slaan zoodra zich de gelegenheid daar toe voordoet. „Wij moeten vrede en vrijheid heb ben en om dat te bereiken moeten wij een einde maken aan het bewind van Franco". EEN SPAANSCHE NOTA. In een nota, die door den Spaanschen minister van Buitenlandsche Zaken aan de Amerikaansche zaakgelastigde te Madrid is overhandigd, heeft de Spaansche regeering de motie, die dooi de Ver. Staten in de politieke commis sie van de V. N. is ingediend, van de hand gewezen en haar beschreven als „beleedigend voor het Spaansche volk door haar onrechtvaardigheid". In de nota werd voorts verklaard, dat het Spaansche volk het huidige Spaan sche bewind niet als „fascistisch" ge kenschetst wil zien. In het document wordt verder ont kend. dat de Spaansche regeering de vrijheden niet eerbiedigt: „die in Span je zijn veel grooter, dat de fictieve aan spraken op democratie van sommige leden, die Spanje in staat van beschul diging stellen". Voorts wordt verklaard, dat „het Spaansche volk alle Inmenging in zijn binnenlandsche aangelegenheden, even als aansporing tot revolutie en omver werping van zijn regeering, met be slistheid van de hand wijst". „Gedurende de tien afgeloopen jaren heeft het Spaansche volk een door slaand bewjjs gegeven voor zijn goed keuring van het bewind, die blijkt uit zijn trouw ondanks de buitenlandsche aansporingen tot opstand". John Lewis schuldig verklaard. John Lewis en zijn vakvereeniging zijn schuldig bevonden aan ongehoorzaam heid aan de rechtbank. De uitspraak is op heden gesteld. Hierop verkreeg Lewis toestemming te spreken. Dit was de eerste maal sinds den aanvang van het proces. Lewis deel de den rechter mee, dat zijn ten laste legging de mijnwerkers berooft van vrij heid van spreken, vrijheid van pers, vrijheid van vergadering en vrijheid van gedwongen slavernij. Volgens Lewis zijn de 8 millioen mijnwerkers die achter hem staan, godvreezende burgers, die acht slaan op de wetten en alleen hun rechten als burger hebben doen gelden. De bond van Amerikaansche spoor wegen heeft met ingang van heden morgen 6 uur eetf verbod uitgevaardigd tot het vervoer per trein van voor over- zeeschen export bestemde goederen uit gezonderd voedsel en brandstof. Het verbod, dat verband houdt met het spa ren van kolen, heeft ook betrekking op goederen, die voor opslag in havenge bieden bestemd zijn. Met ingang van Vrijdagmorgen 6 uur zal ook het vervoer van voor het bui tenland bestemd postpakketten worden gestaakt. Dit geldt niet voor pakketten voor leden van de strijdkrachten over zee. Men verwacht, aldus UP., dat de ad vocaten van de regeering aan rechter Goldsborough zullen verzoeken Lewis en de Union een boete op te leggen van tweehonderdduizend dollar voor eiken stakingsdag, Een dergelijke boete zou ophouden op het oogenblik, dat Lewis de mijnwerkers zou opdragen, weer aan het werk te gaan. BINNENLAND Naar wij vernemen heeft Eduard Flipse, die acht weken lang ln het St. Franclacus gasthuis te Rotterdam ver pleegd ls geworden, heden dit ziekenhuis verlaten. De patiënt zal evenwel nog ge- rul men tild rust moeten houden. De Inschrijving voor de voorjaars- beurs te Utrecht, welke van 1120 Maart wordt gehouden, en op 2 December sloot, is overteekend. Het aantal inschrij vingen was grooter dan de beschikbare ruimte. Naar de Marvo meedeelt. Is te Ba tavia de majoor-maohlnlst P. Neefjes van der torpedoboot Jager Evertsen, dra ger van het bronzen kruis, rijdend op een motor door een onbekende doodgescho ten. Neefjes verwierf het bronzen kruis door zlln helfhaftig optreden op de Van Galen te Rotterdam ln 1940. De gewezen voorzitter van de Ka mer van Koophandel te Amsterdam. F. de Koek van Leeuwen, ls tot de volgende straffen veroordeeld: Lnterneering ge durende 2 Jaar met aftrek van den reeds ln lnterneering doorgebrachten tijd. ont zetting uit de beide kiesrechten voor den tild van 10 Jaar. verbeurdverklaring van vermogen tot een bedrag van f. 40.000 en verbod tot het bekleed er van een openbaar ambt Een onlangs voor Den Haag en omstreken opgerichte beroepsgoederenver- voerderscombinatie. die circa 80 grootere en kleinere bedrijven in dit rayon om vat organiseert een Dropagandatocht op 7 Dec. a.s. Aan den tocht zullen onge veer honderd wagen? deelnemen. BUITENLAND. In de Argentljnsche provincie Men- doza is uranium gevonden. Door president Truman ls bekend gemaakt, dat de Amerikaansche onder minister van financiën. Oliver Max Gard ner. benoemd ls tot ambassadeur van de Vereenlgde Staten ln Groot-Brlttannië. Lord Vansittart heeft in het Engel- sche Hoogerhuis een motie Ingediend, waarin werd verklaard, „dat de ontwik keling van nauwe politieke en economi sche betrekkingen tusschen de West- Europeesche landen alle aanmoediging verdient". De motie werd aangenomen. Het ln Frankrilk neergestorte vlieg tuig blijkt inderdaad van Fransche origi ne te ziln. Er zijn 12 dooden. De nationale raad der Fransche socialistische partij heeft zich met een meerderheid van vier vijfden uitgesproken voor de candldatuur van Maurice Thorez (comm.) bii de presidentsverkiezingen. Te Teheran zijn door het Instorten van een gebouw 50 personen gedood en meer dan 200 honderd gewond. Een Russisch passagiersvliegtuig ls op Perzisch grondgebied neergestort. Vol gens de eerste berichten kwamen hierbij 24 personen om het leven Prof. Otto Hahn. de meest vooraan staande Dultsche geleerde op het gebied der atoomenergie, heeft tlldens een pers conferentie verklaard, dat de Dultsche atoomgeleerden ln dep oorloz nooit heb ben gewerkt voor de fabricage van atoom bommen. maar al hun krachten'wildden aan het gebruiken der atoomenergie voor Industrleele doeleinden. In Oslo houdt het zachte weer, ge paard met zwaren regenval aan In hoo- ger gelegen Noorsche gebieden ls eenlge sneeuwval waargenomen. I Het Brltsche verbond van post ambtenaren heeft besloten zich bii de I Labour-partU aan te sluiten. Dit ls het I eerste verbond van rijksambtenaren, dat hiertoe besloten heeft. Morgen zullen ln geheel België door 1 arbeiders betoogingen worden gehouden ter ondersteuning van de actie tot her ziening der prijzen en loonpolitiek. Hier door zal het werk tiidelilk geheel stillig gen. Als gevolg van de slechte behande ling door de Dultsohers ln de concentra tiekampen ondergaan, is Charles van der Putten voormalig directeur van het in stituut voor kunsten en ambachten en professor aan de vrlle universiteit van Brussel, een der stichters van het .Bel gisch Legioen", overleden. Radio Stockholm meldt, dat ln den zomer van 1947 te Stockholm een Inter nationaal congres van werknemers op Industrieel en economisch eebled zal wor den gehouden. O.m. zullen de verhoudin gen tusschen werknemers en arbeiders besproken worden. Vele landen, w.o. Ne derland. hebben reeds te kennen gegeven een dergelijke conferentie te zullen bil- wonen. Het tribunaal voor oorlogsmisdaden te Singapore, heeft lt.-generaal Isjida. voormalig chef van den Japanschèn ge- neralen staf, die geallieerde krijgsgevan genen gebruikte voor den aanleg van den .dooden-spoorweg" BurmaSiam. tot 10 jaar gevangenisstraf en twee van ziln on dergeschikten. kol Nakamoera en kol. Isjii. tot den strop veroordeeld Ook twee voormalige leden van de generalen staf. lt.-kol. Yanaglta en maj. Tsjida. werden tot resp 20 en 10 Jaar veroordeeld. In China wordt een 5-Jaren-plan opgesteld voor ontwikkeling van het spoorwegwezen. Nog geen eind-overeenkomst. De ministers van Buitenlandsche Za ken zijn het er gisteravond over eens geworden, dat de grenzen van Bulgarije thans zullen zijn zooals op 1 Juni 1941 en dat Bulgarije geen nieuwe fortifi caties zal 'mogen aaifleggen. Over de interpretatie van omstreden punten van het vredesverdrag met Ita lië zal beslist worden door een raad van vertegenwoordigers van de geal lieerden, van de Italianen en van de V. N. De Vereenigde Staten trokken hun voorstel, de interpretatie over te laten aan het internationaal gerechts hof, in. De ministers kwamen voorts overeen, dat in het vredesverdrag met Italië verwezen zou worden naar het bilate rale Oostenrijksch-Italiaansche verdrag over Zuid-Tirol, zooals door de confe rentie van Parijs was aanbevolen. Door de Westelijke mogendheden werd een kleine concessie betreffende de redactie gedaan om aan het standpunt van Mo- lotof tegemoet te komen. De Donau-kwestie werd voor de twee de maal opgeschort, daar Molotof nog een dag tijd voor bestudeering ver zocht. Molotof zeide er zeker van te zijn, dat hij, met nog een dag bedenk tijd, een redactie zou kunnen samen stellen, welke allen tevreden zou stel len. De ministers kwamen niet tot over eenstemming over Ihet toestaan van motor torpedobooten aan alle ex-vijan delijke staten, met inbegrip van Italië, of, 'naar het voorstel van de Westelijke mogendheden, het bezit ervan aan al len te verbieden. Douve de Murville (Frankrijk) wierp op, dat Italiaansche motortorpedobooten een gevaarlijke situatie in de Middellandsche Zee zou den kunnen scheppen. In antwoord op Molotof's pleidooi voo.' het toestaan van motortorpedo booten aan kleine Balkanlanden, die geen groote schepen hadden, zeide Byrnes: „Een klein mannetje met een groot geweer kan even snel iemand dooden als een groote kerel met het zelfde geweer". Ook werd geen overeenstemming be reikt over de aanbeveling van de con ferentie van Parijs, dat de ex-vijande lijke staten aan de geallieerden een be hoorlijke som zouden betalen voor de bezittingen, die als schadevergoeding aan de Sovjet-Unie zijn afgestaan. Als laatste punt van discussie kwam in bespreking de vraag, hoede vrijstaat Triëst aan de financieele middelen ge holpen zou kunnen worden voor het eerste halfjaar van zijn bestaan. De Amerikaansche minister van Bui tenlandsche Zaken, Byrnes, heeft tij dens een persconferentie verklaard, ,dat het werk van den raad der ministers van Buitenlandsche Zakei. ten aanzien van de belangrijke kwesties in het Ita liaansche en de andere vredesverdragen naar hij verwachtte een der volgende dagen beëindigd zal worden en men deze week zal beginnen met de bespre king van het vredesverdrag met Duitschland Hij verklaarde, dat hij zou vragen om te New-York een agenda op te stellen, welke een bespreking der Dultsche kwestie in Europa zou rechtvaardigen, en dat hij er niet over dacht den Oceaan over te steken, tenzij er eenige hoop was, dat er Iets goeds tot stand komt. Onbelangrijke kwesties zouden evenzeer te New-York als in Europa kunnen worden besproken, aldus Byr nes. De C.V.P. terug in Belgische Senaat. Nadat tijdens het weekeinde weinig wijziging in den politieken toestand was ingetreden, werd de Senaatszitting van gistermiddag met eenlge spanning tegemoet gezien. Daar de katholieke fractie, tegen de verwachting in, wederom aanwezig was, kon de Senaat haar werkzaamheden voortzetten. Slechts vijf leden van de 167 .waren afwezig. De ernstig zieke Bernard (soc.), die bij een niet-opko- men der katholieken, de voortzetting der werkzaamheden door de meerder- heidsgroepen had moeten verzekeren, was eveneens aanwezig. Nadat Glimeur (comm.) de houding van de C.VP., die, zooals hij zeide, „een doodziek lid van den Senaat genoodzaakt had zijn bed te verlaten" had gelaakt, werd overge gaan tot de behandeling der agenda punten. AMERIKAANSCH BEROEP OP HINDOES EN MOHAMMEDANEN. Dean Acheson, waarnemend minister van Buitenlandsche Zaken der V. S* heeft namens de regeering een verkla ring gepubliceerd, waarin hy de Hin does en de Mohammedanen waarschuwt dat hun optreden op dit oogenblik van de historie een directen invloed kan hebben op den wereldvrede en den voor spoed van komende generaties. Hij dringt er bij de Voor-Indische leiders op aan, ruim van geest te zijn en de gelegenheid aan te grijpen om een duurzame en vredelievende regeering te vormen, zooals deze door de Londen- sche conferentie wordt voorgesteld. In Engeland blijft het hooge water in de rivieren ernstige overstroomingen veroorzaken. Dit huis in Maidenhead is slechts met behulp van roelbooten te bereiken. De economische fusie van de Engelsche en Amerikaansche bezettingszone. Zooals reeds eerder gemeld werd, is een overeenkomst gesloten voor de eco nomische fusie van de Engelsche en de Amerikaansche bezettingszone van Duitschland.' De bepalingen van deze overeenkomst, die door Bevin en Byr nes is geteekend, zullen van kracht zijn, totdat zij bij wederzijdsche overeen komst nietig worden verklaard en moe ten jaarlijks opnieuw worden bespro ken. De totale onkosten, die door de belde regeeringen zullen worden ge deeld, zullen naar schatting tot eind 1949 250 millioen pond sterling bedra gen. „De twee zones zullen voor alle eco nomische doeleinden als een enkel ge bied worden behandeld. De binnen landsche hulpmiddelen en alle invoer, waaronder voedsel, zullen gemeenschap pelijk worden beheerd, ten einde een gemeenschappelijken levensstandaard te verkrijgen. Engeland en de V. S. hebben besloten de financieele verant woordelijkheid gelijkelijk te deelen en zich ten doel te stellen tot een rantsoen van 1800 calorieën pei dag voor den normalen gebruiker in beide zones te komen. Met het oog op de huidige voedselpositie in de wereld echter, zal het huidige rantsoen van 1550 calorieën per dag voorloopig worden gehand haafd". Volgens het accoord zal er een ge meenschappelijk export- en importbu reau worden ingesteld, dat voorloopig de verantwoordelijkheid voor den bui- tenlandschen handel zal overdragen. De kosten, die de beide regeeringen, voor 1 Januari 1947 voor haar beide zo nes en daarna voor het vereenigd ge bied. hebben betaald en nog zullen be talen. zullen binnen den kortst moge lijken tijd, in overeenstemming met een herstel der Duitsche economie op ge zonde basis, door den toekomstigen Duitschen export worden gedekt. De beide landen zijn het eens over een spoedige vaststelling van den wis selkoers voor de markt, de opheffing der handelsbelemmeringen, financieele hervorming en de uitwisseling van vol ledige technische en zakelijke mede- deelingen tusschen Duitschland en an dere landen. De normale handelskanalen moeten zoo spoedig mogelijk worden hersteld. Het Fransche blad „Le Monde", haalt beweringen aan van onder Sovjet-con trole staande Berlijnsche bladen, die schrijven, dat de overeenkomst den weg effent voor verdeeldheid. Het blad gaat verder: „Deze conclusie is mis schien voorbarig, want Engeland en de Ver. Staten hebben zich steeds voor standers verklaard van een economi sche eenwording van geheel Duitsch land, De fusie verschaft den Angelsak- sischen mogendheden echter een ster ke positie bij de besprekingen van de ministers van Buitenlandsche Zaken. Wanneer een algemeene oplossing nood zakelijk wordt, zal haar meening meer gewicht in de schaal leggen, dan die van elke andere partij". De Veto-kwestie. In de gehouden bijeenkomst van de politieke sub-commissie van de V N. liepen alle pogingen een compromis tc vinden tusschen de zes verschillende resoluties over de veto-kwestie vast op de weigering van de Sovjet- en Austra lische afgevaardigden hun inzichten te wijzigen. Een Amerikaansche gedelegeerde zei de geen resolutie beter te achten dan een resolutie, die niet overeenstemt met de meeningen van het grootste deel der afgevaardigden. VINCENT AURIOL PRESIDENT FRANSCHE NATIONALE VERGADERING. De socialist Vincent Auriol is tot pre sident van de Fransche nationale ver gadering gekozen. De uitslag van de stemming was als volgt: Auriol 284 stemmen. CachiB (comm.) 170 stemmen; Varrenne (ra dicaal 98 stemmen.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1