Leidscb Tribunaal STADSNIEUWS Het Leidsch Dagblad Laatste Berichten Het Leidsche Tribunaal deed heden ochtend allereerst uitspraak in de vol gende zaken: D. van Dam te Bergambacht, inter fering voor den tijd van één jaar en tien maanden tot 29 Maart 1947, ont zetting uit de belde kiesrechten, het bekleeden van openbare functies en het dienen bij de gewapende macht; A. C. Fakkel te Lelden, die veertien dagen geleden reeds in vrijheid was gesteld, ontzetting uit de belde kies rechten; H. Bakker te Voorschoten, interfe ring voor den tijd van één jaar en ze ven maanden tot 5 Mei 1947 en ontzet ting uit de beide kiesrechten; J. Fijn uit Alphen aan den Rijn, ln- terneering voor den tijd van één jaar en zeven maanden tot 8 Januari 1947 en ontzetting uit de beide kiesrechten; Mej. E. Ramb te Leiden, interfering voor den tijd reeds in interfering doorgebracht en ontzetting uit de beide kiesrechten; verd. werd onmiddellijk in vrijheid gesteld. Hierna nam de behandeling van de nieuwe zaken een aanvang, waarbij het Tribunaal gepresideerd werd door den plv. voorzitter, mr. M. G. A. M. v. d- Kamp. Als eerste verdachte verscheen W. Momberg, rijwielhersteller te Leiden, in de beklaagdenbank. Hem werd ten laste gelegd het lidmaatschap van de N.S.B., den Ned. Volksdienst en de W.A. Voorts was hij blok-, buurt- en colpor- tageleider van de N.S.B. te Oegstgeest, heeft hij deel uitgemaakt van een transportcolonne der Duitsche weer macht, had hij voor de Ortskomman- dantur op wacht gestaan en mocht hij zijn radio behouden. Verd. verklaarde, dat hij bij de N.SJ3. was gegaan, om dat hij meende, dat deze beweging de werkeloosheid zou opheffen. Lid van de WA. was hij geworden om hierdoor uit Duitschland te blijven. Als blok- en buurtleider had hij zich beschouwd als een loopjongen van de N.SJ3. Overigens had hij weinig tot zijn verdediging aan te voeren. Ook zijn verdediger, mr. J. de Jong, wees op deze overwegingen van verdachte. N. KWESTROO STAAT TERECHT. Vervolgens stond N. Kwestroo, auto monteur te Leiden terecht, wien ten laste werd gelegd het lidmaatschap van N.SJ3. en den Volksdienst. Voorts was hij opgetreden als blok-, buurt- en kernleider en als groepspropagandist- penningmeester-beheerder van de N.S. B. te Leiden. Verder was hij geruimen tijd chef-colporteur-verspreider van het Nat. Dagblad en Vova geweest en had hij zich zoowel te Leiden als te Rotter dam en Utrecht als chef met het ver voer van het Nat. Dagblad belast. Ten slotte was hij leider van de transport- colonne geweest en had hij tot driemaal toe de N-S.B.-vlag uitgestoken. Verd., die uit financieele overwegingen lid van de N.S.B. was geworden, zeide, dat hij een goed NB.B.-er was geweest, in dien zin. dat hij nooit iemand had verraden. Het optreden der Duitschers heeft hij nooit kuünen prijzen. Verd., die in 1934 lid van de NSJB. was geworden, had daarvoor in 1940 bedankt, maar was kort daarop weer lid geworden, omdat hij bevreesd was, dat hij anders in zijn garage voor de Duitschers moest wer ken. Van den Volksdienst, welke verd. eerst niet als een nevenorganisatie der N.SB. beschouwde, was hij maar vijf maanden lid geweest. In al zijn overige functies, welke hem waren opgedragen, had verd. weinig gepresteerd. Bij het uitsteken van de vlag had verd. nooit hinder van zijn buren in de Cobetstraat ondervonden. De pres.: „Neen, maar dt buren wel van U". Verdachte's raadsman, mi. A. J. Sor- mani, wees er o.m op dat K. geen uit gesproken fel lid is geweest: hij was echter politiek volkomen ongeschoold. Hij was een fatsoenlijk man met een klein, bekrompen inzicht. Mr. Sormani wees er nog op, dat verd zijn buurman, die eenige joden in huis had, waarvan hij op de hoogte was, nooit heeft ver raden. Verder legde mr. Sormani eenige tientallen verklaringen over van buurtbewoners, waarin dezen verklaar den nooit van K. last te hebben gehad. Met het oog op zijn zeer geschokten gezondheidstoestand en zijn leeftijd vroeg mr. Sormani onmiddellijke invrij heidstelling. Het Tribunaal kon tot dit laatste niet besluiten. Als laatste verd. stond J. W. Burger- Jon, stucadoor te Leiden terecht, wien ten laste was gelegd het lidmaatschap van de N.S.B. en de W.A. Voorts had hij bij het overlijden van zijn vader opdracht gegeven tot. het maken van camouflage-werkzaamheden in de dui nen te Wassenaar, had hij vrijwillig bij een transportcolonne dienst genomen en als hulpmonteur en grondwerker voor de Duitschers gewerkt. Ook had hij nog aan den toenmaligen burgemeester van Leiden om een baantje bij het distributiekantoor gevraagd en met „De Zwarte Soldaat" gecolporteerd. Verd. verklaarde op aandrang van zijn vader lid van de N.S3. te zijn geworden. Hij had zich bij de W A. aangemeld om uit Duitschland te blijven, voor de Land wacht heeft hij echter steeds dienst ge weigerd. Bij de transportcolonne was hij gegaan omdat hij dacht in tijd van evacuatie menschen te moeten vervoe ren; via het gewestelijk arbeidsbureau was hij aangewezen om als hulpmon teur en grondwerker dienst te doen. Met „De Zwarte Soldaat" had hi) gecol porteerd omdat hij op zijn vingers was getikt, dat hy zoo weinig voor de bewe ging deed. Zijn verdediger, mr. Tj. D. Schaper, teekende verd als een klein mannetje, dat sterk onder den invloed van zijn vader stond. Als hulpmonteur bij de Junkerfabriek te Apeldoorn heeft verd. ernstig gesaboteerd, zoo zelfs, dat hy nog in de S.D.-gevangenis te Arnhem terecht kwam. Slechts zijn lidmaat schap van de N.S.B. heeft hem toenter tijd kunnen redden. Voor wat het wer ken bij de weermacht betreft, merkte mr. Schaper op, dat dit duizenden ar beiders hebben gedaan, die evenwel niet vervolgd worden. Ten slotte vroeg spr. verd., die nu reeds anderhalf jaar in een kamp is opgesloten en daar ook T.B.C. heeft opgeloopen, onmiddellijk in vrijheid te stellen. Het Tribunaal achtte hiertoe echter geen termen aan wezig. Uitspraak in alle zaken over veer tien dagen. Wij vernemen nog, dat in de zitting van volgende week alleen slechts de zaak tegen mr. dr. C. E. van Strijen, voormalig gemeentesecretaris te dezer stede, zal worden behandeld. De zaak tegen den heer Brinkers, directeur van een boterfabriek te Zoetermeer, is uit gesteld. UIT DE OMSTREKEN. OEGSTGEEST. Fancy-fair „Jong Oegstgeest" Dat de jeugd in onze gemeente weer actief in actie is gekomen, bleek Vrijdagavond weer overduidelijk. De groote zaal van „Irene" was in korten tijd van voor bereiding in een ware feestzaal her schapen voor het houden van een twee- daagsche Fancy-fair, georganiseerd dooi de Chr. Jeugdvereeniging „Jong Oegst geest". aangesloten bij het Ned- Pad- vindsters Gilde en de Ned. Padvinders- vereeniging. Ij zijn openingswoord riep de aeex W. Duyverman de aanwezigen een har te lijk welkom toe, inzonderheid ver heugde spr. zich over de aanwezigheid van den burgemeester Baumann en de gemeente-secretaris den heer Jac. de In korte trekken schetste spr. het tot stand komen van deze Fancy-Ia.r en dankte allen die daaraan hebben mede gewerkt, alsmede voor het welwillend beschikbaar stellen van het Bebouw Irene". Vervolgens schetste hy het werk van J. O., waarbij hij wees op de zoo goede samenwerking mei de mili taire en burgerlijke autoriteiten en de opbouwende kracht welke mede uitgaat van de samenwerking met andere jeugdvereenigingen. „Miva-avond" In het Patronaatsge bouw is een „Mlva"-avond gehouden Na opening en een causerie over het Mlva werk, waarin o.m. met nadxuk werd ge wezen op het mooie doel, de ïeeds ver kregen resultaten en het werk van de verkeersmiddelenactie heeft het Amster- darasche Tooneelgezelschap onder ïegle van Jos. v. d. Valk. opgevoerd het tooneel- spel ln drie bedrijven „Blank en Zwart" van Ed. Terlingen. Dit, voor deze actie zoo mooi passende tooneelwerk, ls door dit bekende tooneel- eezelschap op waarlijk treffende wijze ge speeld waarvoor alle medewerkenden met een daverend applaus en welverdiende bloemenhulde werden beloond. Ir. Cramer over Indonesië In een vergadering van de afdeellng Oegstgeest van de Party van de.n Arbeid sprak het oud 2e Kamerlid Ir. Cramer die, na ope ning wees op de fout die gemaakt wordt, als zouden de moeilijkheden ln Indonesië plotseling uit de lucht zyn komen vallen. Er was aldus spr., vóór den oorlog reeds een sterke beweging te bemerken, alleen ls deze door den oorlog versneld. Aan poli tieke verlangens van het Indische volk werd nooit tegemoet gekomen. Het gebrekkige onderwijs was reden dat Japan den inlander heeft kunnen be ïnvloeden. De leiders hebben zich goed gedragen. Soekamo heeft inderdaad gecol laboreerd. maar dat moet men anders zien dan de samenwerking van Nederlanders met de Duitschers. Men kan hoogstens zeggen dat Soekamo de koloniale zaak heeft verraden. Wij moeten genoegen nemen met de leiders die de republiek zelf naar voren brengt. Spr. ging de overeenkomst na van Cheribon welke hy toejuicht. Nederland wacht een groot-sche taak mits men bereid ls tot samenwerking. Na deze rede volgde een geanimeerde ged achtenwLsselIng. WASSENAAR Ver. Vreemdelingenverkeer In Hefc Wapen van Wassenaar werd een buiten gewone algemeene vergadering gehou den van de Wassenaarsche vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingen verkeer, de eerste sinds vele jaren. De voorzitter zeide in zijn openingsrede.dat de wederopbouw krachtig ter hand ge nomen moet worden. Van de 500 leden van voorheen bleven er door evacuatie en overlijden 255 over, maar spr. twij felde er niet aan of de achterstand zal weer worden ingehaald. Uit het financieel verslag bleek, dat de vereeniging er zeer goed voorstaat, dank zij het feit, dat het bestuur de kas voor inbeslagneming door de Duitschers heeft kunnen bewaren. Gegeven de om standigheden trad het bestuur in zyn geheel af. waarna het opnieuw werd samengesteld als volgt: voorzitter de heer H. L, N. Laurep, le secr. de heer G. L. C. Zeedijk. 2e secr. de heer D. J. Hofman, penningmeester de heer W. M. Lankhorst', leider van het Informa tiebureau de heer H van Elk, commis sarissen H. C. D. den Hertog. C. v, Drent. H. G. Hendriks, H. J. H. Harnas, C. J. Breedveld, J. J. Verboom, A. L de Gast, P. Zegwaard, J. Maltha. J. v.d. Berg, tevens adviseurs in diverse commissies vereenigd. Gemeenteraad De Raad dezer ge meente komt a.s. Woensdag in open bare vergadering bijeen. UIT DE RIJNSTREEK LEIDERDORP. FELLE BRAND IN AARDEWERKFABRIEK. Bewonderenswaardig snel Ingrijpen der Leidsche brandweer. Hedenmorgen omstreeks half zes werd de Leidsche brandweer gealarmeerd voor een felle brand ln Leiderdorp, en reeds vier minuten later werd door de wel zeer snel ter plaatse zllnde motorbrandspuit onder leiding van den waarnemend com mandant Kosten met vier spulten een zee van water geworpen in de ln lichter laaie staande draaierij van de aardewerk fabriek van Wetzelaar en Stelnz aan den Zljldllk. Vermoedelijk door oververhitting van een der onder de draaleril gelegen bakovens was het vuur uitgebroken, en bil het begin van het blusschlngswerk stond deze verdieping over een lengte van ongeveer 30 meter ln brand Onder de (intact gebleven) bakkerij bevond zich een fabriek van celluloselakken. en het gevaar was niet denkbeeldig dat de brand zich tot daar zou uitbreiden, het geen tot onoverzienbare gevolgen had kunnen lelden. Gelukkig heeft het be wonderenswaardig snelle IngTijpen van de Leidsche brandweer dit weten te verhin deren. zoodat noch de bakkerij noch de cellulosefabrlek schade opliep. De ver woestende werking van het vuur beperkte zich tot de draaleril. die geheel verloren ging. Na één uur was men het vuur mees ter Inmiddels was 25 minuten na de Leidsche brandweer ook de motorspuit uit Leiderdorp ter plaatse. Twee uur na het brandalarm rukte de Leldsohe ploeg weer in. om het nablusschingswerk aan deLel- derdorpsche spuit over te laten. De burgemeesters Van Kinschot van Lelden en Van Dlepenlngen van Leider dorp waren op het terrein van de brand aanwezig, evenals de Leidsche brandweer commandant. De aangerichte schade valt nog niet te schatten, doch de fabriek was verzekerd. Als bijzonderheid kan nog vermeld wor den dat de heer Stelnz eerst sinds giste ren mede-eigenaar var. de fabriek was. Bilna op den dag af een Jaar geleden, na melijk op 2 Deo. 1945. werd de fabriek eveneens door brand geteisterd doch het staat wel vast. dat de schade ditmaal aan zienlijk meer bedraaRt. Opening busdienst N.Z.H.T.M. - Deze busdienst werd Maandagmorgen officieel geopend bij de Doesbrug alhier. Aan wezig waren hlerhy o.a. burgemeester en wethouders van onze gemeente en de onderdirecteur van het vervoerwezen van de Maatschappy. Het woord werd gevoerd door den burgemeester en vervolgens voor de buurtvereeniglngen door den heer van Stralen. Hierna sprak nog de ver tegenwoordiger van de N.Z.H.T.M. waarna de burgemeester het lint doorknipte. Het officleele gezelschap maakte hierna de eerste rit ln de met vlaggen getooide autobus mee. Van bet nieuwe vervoer middel, dat van de Doesbrug rydt tot over de Wilhelmlnabrug by het begin punt van de tram, werd vervolgens al meteen een druk gebruik gemaakt. Humanistisch Verbond DS. P. ELDERING SPREEKT OVER „HET GEWETEN" Voor de afdeellng Lelden van het Humanistisch Verbond sürak Maan dagavond in het Federatiehuis, Ge recht 10 ds. P. Eldering over het Ge weten. Spr. begon met er op te wijzen, hoe van vele kanten tegenwoordig beweerd wordt, dat er normen, objectieve waar den, moeten zyn, vooral nu, daar zoo vele menschen alle houvast verloren hebben. Hierbij wordt wel eens verge ten, dat er steeds een subjectieve maat staf was en nog ls, nJ. het geweten. Dit geweten dwingt den mensch om goed en slecht te onderscheiden en dringt hem tot wat hij als goed erkent. Het is ook richting wijzend, waarschu wend en oordeelend. Het geweten is een algemeen menschelijk verschijnsel. Het geweten is voorts zuiver per soonlijk; van een maatschappelijk ge weten moet men liever niet spreken. De onbekende schrijver van de eerste brief aan de Corinthlërs zegt in hoofd stuk X. dat de mensch alleen door zijn eigen geweten geoordeeld wordt, niet door dat van een ander. Een gewichtige vraag is of het ge weten dwalen kan. De wijsgeer Kant ontkent dit. Volgens spreker moet men geweten onderschelden van zedelijk oordeel of inzicht. Dit laatste kan dwa len, een verkeerde richting wijzen, maar de mensch, die door zijn geweten gedwongen, dit dwalend inzicht volgt, dwaalt niet. Als voorbeeld wijst spre ker op Luther, die in 1505 zyn geweten gehoorzaamt en in een klooster gaat en later inziet dat dit een dwaling was. Spr. betwijfelt of Luther de gewetens- held van Worms geworden zou zijn. als hy ln 1505 aan zijn geweten niet had gehoorzaamd. Geert Ruygers schreef eens ln „Je Maintiendrai": „Wij we ten, dat hij het beste kiest, die de stem van zijn geweten volgt, ook al kost het hem het leven". Kant zou dit met hem eens geweest zyn. Maar prof. de Bussy zegt ergens, dat men voorzich tig moet zijn met menschen, die zich met veel aplomp op hun geweten be roepen en ln die waarschuwing ligt waarheid, doch het is geen argument tegen de meening van Kant, Men spreekt van menschen met een eng en een ruim geweten, en een En- gelsch geleerde. Butler, zegt dat de werking van het geweten versterkt, maar ook verslapt kan worden, welke uitspraak door spr. beaamd wordt. Men zou misschien ook kunnen spre ken van een slapend geweten, wan neer menschen door hevige hartstocht, lust of begeerte gedreven, wonden en schandelijke dingen doen, zonder last te hebben van hun geweten. Als voor beelden hiervan wijst spr. op koning David en op Leidsche en Engelsche fabrikanten, die jonge kinderen als goedkoope werkkrachten uitbuitten. In zulke gevallen kan het slapend zedelijk oordeel en het geweten door anderen gewekt worden. Wat kwaad (aankla gend) en goed (goedkeurend) geweten betreft onderscheidt spr. drie soorten van menschen en noemt als typen hiervan: de tollenaar, de pharlzeeëren een persoon als de dichter de Génestet. Een goed geweten kan de mensch in sommige omstandigheden hebben (b.v. Alfred Dreyfus), als hij beschuldigd wordt van iets, dat hij niet gedaan heeft. Ten slotte besprak ds. Eldering nog de vraag naar den oorsprong van het ge weten, waarover de geleerden het nog niet eens zijn. Sommigen beweren het ls door God in den mensch gelegd, an deren, dat het door maatschappelijke oorzaken ontstaan is. Er volgde op deze lezing een leven dige discussie. Na een dankwoord aan ds. Eldering voor zijn interessant betoog, sloot de voorzitter de vergadering. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank ls gedu rende de maand Novembei ingelegd f. 332.209,65 en terugbetaald f376.625.23; ingeschreven zijn 174 nieuwe inleggers, terwijl 131 boekjes geheel werden uit betaald. Het tegoed der 24.611 inleggers, hier onder begrepen 1464 deelnemers aan den Afhaaldienst, bedroeg einde Nov. 1946 f. 14.310.398,99 Door den Afhaaldienst ls in deze maand f. 12.967,75 ontvangen in 4266 posten. 99 Spaarbusjes werden ter lediging aangeboden met een gezamenlijken in houd van f1654,59. Op de scholen werd f. 227,60 gespaard. 25-JarIg bestaan van de Lelderdorpsclie Scbaakvereenlglng Deze vereeniging vierde haar 25-Jarlg bestaan ln het „Wapen van Leiderdorp". De voorzitter deelde ln zyn openingswoord mede, dat het bestuur eerst van plan was voor deze gelegenheid een to urn ooi te organlseeren. doch om verschillende redenen dit plan had laten varen. Nu werd het meer een viering ln lntlemen kring. Ook de burge meester. de heer van Dlepenlngen. was aanwezig. Na de opening voerden enkele afgevaardigden het woord. Hierna werd door Mr. Oskam van Rotterdam een gees tige causerie gehouden over „Wanhoop bij het schaakspel". Na de causerie van mr. Oskam volgde nog een gongwedstryd. Geref. Kerken Ds. H. van Rhyn. Geref. predikant te Nymegen, heeft be dankt voor het beroep der Geref. Kerken alhier. HAZERSWOUDE. De collecte voor de diaconie braoht f. 275 op. die voor de kerk f. 107. Burgerlijke Stand Geboren: Arle z. v. D Harkes en T. Bos; Pist Jan z. v. A. van Elswyk en N. Lagerwaard: Agatha Jo hanna d. van M. Nahon en C- M. van e'er Berg; Christina Wllhelmlna d. van E. W. Bearveldt en W. van Stiet: Cor nelia d van J. van der Berg en J. Loeve; Elisabeth Cornelia Maria d. van P. van der Haas en M. W. Bosman. Ondertrouwd N. J. van der Vlugt, 36 Jaar en C. A. H. de Groot, 33 Jaar. Getrouwd: C, A, Ha- bermehl en K. D. Quiet; J. N. van der Vlugt en C. A. H. de Groot. Overleden: C. M. van den Lig, 2 Jaar; W, Straver, 47 Jaar; J. J. Schmal. 54 Jaar: C. M. van d:r Zwaan. 2 weken. Notabelen Ned. Herv. Kerk Tot notabelen der Ned. Herv. Gemeente al hier zijn gekozen de heeren Chr. Bui tenhuis en A. A Boehmer, en herkozen de heer J. P. J. Voets. De collecte voor de classicale zen ding heeft alhier opgebracht f. 559.76. De collecte op den Dankstond voor het gewas bracht voor de diaconie op f 275.—. Illllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De krant voor iedereen. iiiiliiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiliiiiiiiiliiiiiniiiii C. J. HELLEMAN t In den ouderdom van 68 jaar is bi»* ter stede overleden de heer C. J. Helle man, eertijds een 40 A 50 jaar gele den een bekende figuur in het plaat selijk vereenigingsleven, waar hy teza men met zijn trouwen compagnon, den heer Van Leeuwen, op tal van vergade ringen en uitvoeringen vroolijke ont spanning bracht door het houden van komische voordrachten, korte tooneel- stukjes e.d. Er was in dien tijd nauwe lijks een feestelijke jaarvergadering denkbaar of het duo Helleman en Van Leeuwen prijkte op het programma, waarbij vooral de oude Graanbeurs, de zaal Ephraïm aan de Haarlemmerstraat (tegenwoordig het pand van de firma Leeuwin) of de tooneelzaal van Hotel ,du Nord" aan de Steenstraat het ope ratieterrein vormden. De oudere generatie van Leidenaars zal zich bij het lezen dezer regelen zün nagedachtenis ongetwijfeld dankbaar herinneren. „DE SLEUTELSPELERS". „De Sleutelspelers", de na de bevrij ding opgerichte tooneelclub der Stede lijke Lichtfabrieken gaf gisteravond ln den geheel bezetten Schouwburg een opvoering van het vroolijke vacantie- spel „Een wespennest" en dat doet zien tot welke moeilijke situaties een „leu gentje om bestwil" leidt. Natuurlijk komt alles nog op zijn pootjes terecht en zyn het vier gelukkige menschen, die na vele amusante verwikkelingen, tot een vacantiereisje besluiten. „De Sleutelspelers", die over goede krachten beschikken, hebben zich dezen avond van hun beste zijde doen zien, zoodat het publiek zich uitermate heeft eamuseerd. In voortreffelijk samenspel hebben allen er van gemaakt wat er van te ma ken was: een kostelijk spel. waarby vooral het optreden van aardappe lengrossier Gerrit Koeman en diens vrouw tot vele vermakelijke scènes aan leiding gaf. Naast de regie, welke in goede handen van den heer J. Padden burg was, dienen de aankleeding en décors geprezen. Aan het begin van den avond, welke o.m. werd bijgewoond door den wethou der van Financiën, den heer D. v.d. Kwaak, den directeur en adj .-directeur van de Sted. Lichtfabrieken, de heeren ir. Y. Ykema en dr. ir. P. Fehmers, heeft de voorzitter van de „Sleutelspelers", de heer C. H. H. Staats, een kort inlei dend woord gesproken, waarin hij o.m. opwekte om als donateur toe te treden. GEVEN AAN DE DEUR. De Secretaris van den Armenraad waarschuwt tegen het geven aan de deur aan bedelaars of aan personen, die voorgeven vcor een Instelling te col- lécteeren, doch in gebreke blijven zich behoorlijk te legitlmeeren. Wie deze waarschuwing in den wind slaat, werkt bedelarij en oplichting in de hand. Wie de behoeftigen wil helpen, geve zijn steun aan de kerkelijke ot particu liere instellingen, in wier werk hij ver trouwen heeft en lette er op. dat hij zijn gift ter hand stelt aan iemand, die inderdaad voor de bedoelde instelling komt. In het bijzonder zij men op zijn hoede voor personen, die beweren in te zame len voor het Ned. Leger des Heils, of iets van dien aard. Hiermede willen wij niet zeggen, dat het Leger des Heils, gesticht door Wil liam Booth, geen steun verdient. Inte gendeel. Dit collecteert echter alleen in de week 1621 December en met per sonen, die zich kunnen legitimeeren als te behooren tot het Leger des Heils. BONKAARTEN HALEN. Morgen zijn aan de beurt de letters S (beginnende bij Sj) en T (tot en met Te). De Buurtver. „Noordeinde en Om geving" organiseerde een feestavond in 't Raedhuis, waaraan om. medewerk ten het Dubbelmannenkwartet „Sempre Avanti" en de goochelaar „prof." Guan- dini, terwijl Lo Leeuwen een schetsje bracht. Een en ander viel bijzonder in den smaak! Na afloop werd er nog een dansje gemaakt. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Thomas, zn. van T. van Wijk en M. F. Kantebeen; Geliln, zn. van W. G. Markus en J. Trouwee; Maria Wllhelmlna, clr. van C. van Tongeren en M. Sierat; Wll helmlna Johanna, dr. van J. Lepelaar en J. C. Faas; Willem, zn. van W. van West- broek en A. E van den Broek; Abraham Louwerens. zn. van T, van Norden en L. M. Bouwman: Gerrit Dirk. zn. van T. van Norden en L. M. Bouwman. Catharlna Wilhelmina Elisabeth, dr. van G. Groen en L. S. van der Vijver; Alida, dr. van W. van der Tuin en A. den Os; Hendrlcus Johannes Plechel- mus Maria, zn. van H. J. Nijssen en M. M. Langezaal; Jansje, dr. van D. van den Bos en J. Schaft; Emanuel Petrus Cornells Joseph, zn. van C. M. A. A. Mol en E M. F. A. Bolsius; Eli sabeth Maria, dr. van K. F. Korenhof en M Blok; Simon, zn. van A. N. van den Berg en C. A. P. Vliet Vlieland; Johanna, dr. van A. N. van den Berg en C. A. P. Vliet Vlieland; Gljsbertha Maria Gemma, dr. van J. J. Nederlof en G. A. Zwartjes. Neeltle. dr. van G. B. van WUkC. de Beer; Jacqueline Maria, dr. van J. P. Melier en J. M. G. van Rbn: Maria Ja- coba Theresia, dr. van E. M. de Koning en J. C. Bakker: Anna Franclsca Maria, dr. van A. S. W. van der Linden en H. M. A W. Paardekooper; Wllhelmlna. dr. van H. van der Heyden en P. Koet; Alida Christina Maria, dr.van W. J. Piket en K. Huner; Gerrit Dirk. zn. van B. van Kruistum en A. Haasnoot; Cornells, zn. van W. Sip en M. H. de Ruilter; Johan nes. zn. van M. Honsbeek en C. Petlet; Johanna Hubertha Jozefa, dr. van C. J. G. van der Meer en G, M. Broxterman; Hendrik Dirk Jan. zn. van H. Stoeken en H. M. Velberg; Jacoba Rozl, dr. van J. de Mooll en I. Nagy: Arle Hendrik Teu- nls, zn. van H. T. Meeldilk en H. C. TU sen; Ferdinand, zn. van J. van der Laan en C. Vljlbrlef. ONDERTROUWD; M. Sommellng J m36 jaar en H. J. La man Jd. 33 Jaar; P. Verplanok© Jm 30 Jaar en J. C. H. Montanus Jd 30 Jaar; A. de Vet gesch. 53 Jaar en J. C. Westdorp gesch. 43 jaar; A. de Water Jm 24 Jaar en G. Blelji Jd 18 Ja3r- H. J. F. Wortmon Jm 23 Jaar en C. Raslnk Jd 21 Jaar. J. D. de Koning gesch. 35 Jaar en C C. W. de Jong Jd 33 Jaar; M. F. Nieboer Jm. 25 Jaar en J. M. Siykhuls Jd 26 Jaar; A. Krult wednr. 61 Jaar en S. Haamke gesch 54 Jaar; J. van der Schalk Jm. 30 Jaar en D. C. M. E. Klein Jd 27 jaar; C. C. Schoen- zetter Jm 24 Jaar en D de Kievit Jd. 21 Jaar; K J Metman Jm. 30 laar en M. M. Maartense Jd. 22 jaar. C. J. H. Drewes Jm. 27 jaar en M. A F Timp Jd 27 Jaar; H. Eveleens Jm 23 Jaar en C. Geskus Jd. 24 Jaar; w. C. Tyssen Jm. 22 Jaar en M T. Degenaars Jd 24 Jaar; P. B. Groenveld Ïesch. 29 Jaar en J. H. Zandvoort Jd. 21 aar; T. T. Kraak Jm 23 Jaar en S. Llgt- hart Schenk Jd 18 Jaar. C. P. Vingerllnd Jm. 29 Jaar en A. Pon'se Jd. 28 Jaar, J. de Vroede gesch, 30 Jaar en A. Brouwer Jd. 26 Jaar. GETROUWD: J. BekooU. jm. en D. M. Axbouw. Jd. OVERLEDEN: E. Barnhoorn, hulsvr van H. Hoek, 36 J.; A H. J. Broekhof, man. 40 J. C. J. Helleman, man, 68 J.; J. O. A. Goedemondt, zn.. l J.: G M. Herscheid, dr.. 10 dagen: J. Barnhoorn, hulsvr van A. van Klaveren, 35 J.; A. J. Houps. wednr.. 74 J. Het Ziekenfondswezen in Nederland. EENHEID IN VERZEKERINGSVORM URGENT GEACHT. In een te Utrecht gehouden buiten gewone vergadering van den landelijken raad van de Federatie „Vereenigde Maatschappij Ziekenfondswezen" om vattende circa 2.7 millioen ziekenfonds leden is de bestaande situatie op zie- kenfondsgebied in hooge mate onbevre digend genoemd. De vergadering sprak haar ontevredenheid uit over het ont werp van wet tot instelling van een Ziekenfondsraad zooals dat bij de Twee de Kamer is ingediend. Hierin wordt te weinig geregeld en te groote ruimte gelaten aan de bevoegdheid van den Minister om zeer princlpieele zaken bij uitvoeringsbesluit vast te stellen. Eenheid in verzekeringsvorm (d.w.x. opheffing van het verschil tusschen verplicht- en vrijwillig verzekeren) werd urgent geacht, terwijl in dit verband aan een verplichte zieken fondsverzekering, met inachtneming van een nader vast te stellen wei standsgrens, door de meerderheid de voorkeur werd gegeven. Naast de premie, te betalen door de verzekerden, en een financieele bijdra ge van het bedrijfsleven, dient de nood zaak van een staatsbijdrage ter finan ciering van de sociaal verantwoorde en medisch noodzakelijke verstrekkingen te worden overwogen. Voorts achtte de vergadering het van zeer groot belang in de naaste toekomst by een rationeel en economisch ver antwoorde reorganisatie en opbouw van het ziekenfondswezen in ons land uit te gaan van de grondstelling, dat met één ziekenfonds per nader af te bake nen gebied dient te worden volstaan. Regeeringscommissaris voor Opsterland. De lieer J. J. G. S. Falkcna, oud burgemeester van Heerenveen is be noemd tot regeeringscommissaris in de gemeente Opsterland. De heer J. H. Poppinga, tot dusver belast met de vervulling van het ambt van burgemeester, heeft den Minister van Binnenlandsche Zaken verzocht hem niet voor een benoeming tot re geeringscommissaris in aanmerking te brengen, onder mededeeling, dat hij op deze wijze hoopt, het zijne ertoe bij te dragen om ln de gemeente Opsterland zoo spoedig mogelijk weder tot normale bestuursverhoudingen te geraken. DE „WILLEM BARENSZ." TE KAAPSTAD. Om tien uur z^n wij te Kaapstad aan gekomen, zoo seint de speciale verslag gever aan boord van den walvischvaar- der „Willem Barensz." d.d. 2 Deoem- ber. Twee uur tevoren waren we de Tafelbaai binnengevaren, hetgeen aan leiding was tot een feeststemming on der de bemanning. We zullen vermoedelijk een dag of drie in Kaapstad blijven liggen voor we den grooten sprong naar de IJszee wa gen. Er zullen nog enkele voorberei dende werkzaamheaen moeten geschie den, en dan: „ter walvischvangst!" MAATREGELEN VOOR AARDAPPELENVOORZIENING. Minister neemt geen risico. Inzake het verbod tot export van consumptieaardappelen men zie el ders in dit blad vernemen wij nog, dat bij de verdere bestemming van de consumptie-aardappelen eenige voor zichtigheid in acht dient te worden genomen. Gelet op de beteekenis van den aardappel als volksvoedsel, meent de minister geen enkel risico bij de aardappelvoorziening te mogen loopen, vooral ook omdat de uiterst moeilijke graanpositie, die door de gebeurtenis sen in Amerika weer ongunstig wordt beïnvloed, de regeering noodzaakt op alle eventualiteiten bedacht te zijn. Daarbij komt, dat het den minister is gebleken, dat de verwerking van aardappelen tot veevoeder, ook van goede consumptie-aardappelen, een dergelyken omvang heeft aangenomen, dat aan deze verwerking paal en perk moet worden gesteld. Radio-rede van prof. mr. R. Kranenburg» VÓÓR DE OVEREENKOMST VAN CHERIBON. In een radio-rede heeft prof. mr. R. Kranenburg, voorzitter der le Kamer, zich o.a. gekeerd tegen de meening, dat onze grondwet geschonden zou wor den, indien men de grondlijnen van het acsoord van Cheribon aanvaardt. Spr. wees er op, dat het ontwerp-ac- coord een zeer globale, ruwe schets is, waarin wordt aangegeven, hoe de ont werpers. na onderling overleg zich in zeer grove trekken de beginselen van de verhouding denken. Maar bepaalde groote beginselen, toegezegd ln de Koninklijke rede, houdt het ontwerp zeker in. De Koningin zal aan het hoofd der Unie staan, volgens art. 8 van het ac- coord. De besluiten ter behartiging van „de gemeenschappelijke belangen" zul len door de „organen der unie" worden genomen „ln naam der Koningin". De staatsvorm, die ln schets wordt aangegeven, valt voorshands onder geen enkele bekende staatsrechtelijke term. Het is er mee. als met de omvorming, die de Engelschen hun rijk deden on dergaan op de Imperiale conferentie van 1926, en waarvan zij zeiven verklaar den, dat zij nooit en nergens elders ter wereld was voorgekomen. Zij was uniek. Men stelt nu andere constructies daartegenover. Van sommige is bü de uitwerking misschien wel het een en ander te gebruiken. Maar in het alge meen is dit alles onvruchtbaar. Het zou heel aardig zijn, als men het maar voor het zeggen had. Maar men heeft het niet voor het zeggen. De tijd van eenzijdige zeggenschap, de tijd van overheersching gaat niet alleen voorby, maar is voorbij. Er is nu een ontwerp in gemeen overleg, na moeilijk overleg, tot stand gebracht. Daar iets anders eenzijdig tegenover te plaatsen is steriel. Het heeft geen zin alles weer om te gooien en opnieuw te beginnen. Ei- is géén tijd; er is haast, groote haast! Geen doodgravers zijn allen, die mee werken aan het tot stand brengen van het accoord, maar bouwers. Wij maken thans geschiedenis. „Sterft af, gij oude vormen en ge dachten, wat begraven wordt, is een oude, overleefde staatsvorm, het kolo niaal bestel. Een nieuwe gemeenschaps vorm zal ontstaan. Niet de doodsklok wordt geluid, maar de klok beiert voor een nieuwe geboort, aldus eindigde spr. NOODLOTTIGE „VERZAMELWOEDE" Twee jongens speelden te 's-Graven- hage met een geladen revolver. Het wa pen ging af, waardoor de 17-j. J. H. B. dn de buik werd getroffen. Opgenomen in het ziekenhuis bleek zijn toestand gelukkig redelijk te zijn. Bij een onderzoek in de woningen der betrokkenen vond de politie twee sten- guns met 1000 patronen, 3 revolvers, ba jonetten, een groote hoeveelheid ge weerpatronen, helmen en gasmaskers l Deze voorwerpen waren door de jon gens na de bevrijding in bunkers e.d. verzameld. De ouders waren volkomen onkundig van deze „verzamelwoede". De verliezen te Medan. 12 DOODEN TE BETREUREN. De Ned.-Indische Legervoorlichtlngs- dienst bericht, dat er hedenochtend bij de geveohten te Medan 12 dooden, w.o. eenige burgers, te betreuren zyn. Ne gen van hen waren het slachtoffer van dum-dum kogels, aldus besluit de Legervoorlichtingsdienst. DE ZETEL VAN DE V.N. De hoofdkwartlercommlssle van de V.N. heeft achter gesloten deuren gestemd over de plaats, waar do permanente zetel van de V.N. zal worden gevestigd. De beschikbaar gestelde terreinen bil Philadelphia en San Francisco verwierven elk 9 stemmen, terwijl Harrison White Plains ten Noorden van New York 8 stem men kreeg. De commissie, die een snelle rondreis door de Ver. Staten heeft gemaakt, om de verschillende terreinen te bezien, zal, naar men verwacht, hedenavond opnieuw bijeenkomen voor de ultelndeiyke «tem ming. UIT DE OMSTREKEN. KATWIJK AAN ZEE. ZILVEREN JUBILEUM VAN ZUSTER RIEK MULLER. Een zeer geacht plaatsgenoote, Zuster Riek Muller, die alhier meer dan 20 Jaar haar liefdewerk verricht, herdenkt heden den dag. waarop zy zich voor 25 Jaar als dlr.cones verbond aan het Dlacon©see*o- huls te Haarlem, waardoor zij nog steeds uitgezonden ls. Èerst diende Zuster Rick ruim 7 Jaar hier ter plaatse de KatwUk- sche ziekenverpleging. In honderden gezinnen hc-eft zy die Jaren leniging ln het leed gebracht, zieken verzorgd en ver bonden en troostryke woorden by zieken gesproken. Hiermee heeft zij, met haar rustige Innemende verschijning de alge meene sympathie van de burgerij ver worven. Nu ls zij ongeveer 13 Jaar arbeidzaam ln ons Gasthuis, waar zij de ouden, van dagen verpleegt, die haar zorgen noodlg hebben. Toen het Gasthuis naar Paterswolde ln Drenthe geëvacueerd werd, ging zy ook met hen daar heen. Vandaag zal zy ln het Dlaconessenhuls te Haarlem haar 25 Jarig Jubileum ge denken: een deputatie van het Gasthuis zou op de daar te houden receptie aan wezig zyn. Het ls natuuriyk, dat hier te Katv.-yk aan Zee. waar zy het grootste gedeelte van die 25 Jaar heeft doorge bracht, die herdenking niet onopgemerkt voorbij zal gaan. Morgen van 3—5 uur zal er dan ook receptie gehouden worden ln het Gasthuis ln de Voorstraat en ongetwijfeld zullen velen haar dan komen gelukwensohen. NOORDWIJK. „Centrum voor Kraamzorg" Met Ingang van 1 December 1496 zal 't Groene Kruis zijn werkzaamheden uit breiden, door de opleiding tot kraam verzorgster ter hand te nemen. De volledige naam van de nieuwe in stelling is „Centrum voor Kraamzorg" uitgaande van „Het Groene Kruis" te Noordwyk. Het Bureau zal gevestigd zyn in het WIjkgebouw van „Het Groe ne Kruis", Hoofdstraat 12, Tot docente-directrice is benoemd zuster Van Engelen. „Louis Bouwmeester" speelde „Onder één dak" De Noordwyksche Too- neelvereenlglng „Louis Bouwmeester" gaf in „Royal" voor geheel gevulde za len twee opvoeringen van 't bekende tooneelspel „Onder één dak" van Joh. Fabrlcius. Het vertoonde spel was voortreffelijk en speciaal de vaderrol (Fr. v. d. Goor- bergh) werd meesterlijk gespeeld. Het publiek stak dan ook zijn vol daanheid niet onder stoelen of ban ken. en bracht den spelers na afloop een ovatie. Het stuk was op uitmun tende wijze geregisseerd door Jan Steen en de grime en 't kap werk kwa men uit de kundige handen van v. d. Pijl uit Leiden. Na afloop van deze, in alle opzich ten, geslaagde voorstellingen, was een gezellig bal. MARKTBERICHTEN BOSKOOP, 2 Dec. Rozen, gr.bloemlg eer bos: Rosalandla 280—340 et.; But- ïrfly 220—640 et.; Brlarcllff 6080 ct.- Better Times 540640 ct.. Gemengde ro zen 460 ct.; Babyrozen per bos: Ingar Olsson 250350 ct.: Else Poulsen 4060 ct.; Oranje Triumph 3050 ct. Diversen per bos- Clematis Mevr. le Coultre f.8 10; ld. Prins Hendrik f.4. tros-Ohrysan- then ln soorten 60190 ct.- Chrysant hen gr bloemig 480—520 ct.; Hêlleborus 40— 65 ct.. Pernettyatakken 70—130 ct.; ld. per stuk (kluit) 35—69 ot.; Erlka's per stuk 16 ct. IJMUIDEN. 3 December. Te IJmulden binnengekomen de volgende loggers met vcrsche haring: KW 79 met f. 464 KW 49 met f.4733; KW 32 met 4768; KW 38 met f. 1183. AGENDA. VRIJDAG: Schouwburg: U.V.K. „Najaarsstormen" 8 uur nam. DE BIOSCOPEN. Trianon „Het meisje en hefc man ster" (14 Jaar). Zat. en Zond, 2 1/4, 4 7 en 9 1/4 uur; overige dagen 2V4. 7 en 9 1/4 uur. Casino ,,'fc Was bijna mislukt" (14 Jaar) Zat. en Zand,. 2%, 4 3/4, 7 en 9 1/4 uur: overige dagen 2Vfe, 7 en 91/4 uur. Rex „Liever iul don moe" (alle leeft.). Zat. en Zond. 2 1/4, 4 1/4, 71/4 «n 9 1/4 uur; overige dagen 2 1/4, 71/4 e>n 9 1/4 uur. Luxor „Do zanger van Leningrad" (alle leeft.). Dag, 2ft, 7 en 9 1/4 uur; Zond. 2>A. 4 3/4. 7 en 9 1/4 uur. Lldo „Victorie" (alle leeft.). Zat. en Zond. 2Va, 4«,i, 7 en 9 1/4 uur; overige dagen 2^. 7 en, 91/4 uur. BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 3 December. Na de zwakke stemming van giste ren, was de markt heden veel beter ge disponeerd. Er was weer eenige vraag. Het gevolg was, dat het algemeene beurssentiment veel aangenamer was en de koersen in vrijwel alle rubrieken op een hooger peil kwamen. De verbe terde marktstemming kwam in de eer ste plaats tot uiting ln de koersontwik keling van de cultuur-aandeelen en andere Indische fondsen. HVA's kwa men een negen punten hooger. Am sterdam Rubber kon een flink gedeel te van het gisteren geleden verlies In halen, Tabakken waren beter gedispo neerd. Unilever en Philips vertoonden een stijging, Scheepvaarten gingen een paar punten naar boven. Koninklijken kon den een paar procent avanceeren. Bank» aandeelen gedrukt. De beleggingsmarkt was kalm.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 3