TIM TOETER BIJ DE MUZIEK Het verhaal van „tamboer Jan" En de truc der Belgische „annexatie - woningen Kerkelijk Leven DE ZWARTE VOS RECHTZAKEN Grepen uit het Radi o-programma De Unesco. Tijdens de bijeenkomst van de Unes co zijn de voorstellen van Priestley in zake een wereld-universiteit en inter nationale uitwisseling van ideeën aan genomen. In het kader van de wereld-universi teit zal de Unesco zich met radio-om- roepvereenigingen in verbinding stel len. die lezingen door vooraanstaande personen op allerlei gebied zullen uit zenden. Ook door middel van pers en film zullen door de Unesco verzamelde onderwerpen van internationaal be lang wereldkundig worden gemaakt. Volgens andere door de Unesco aan genomen voorstellen van Priestley zul len landen, die op technisch gebied een vooraanstaande olaats innemen, andere landen behulpzaam z\jn door personeel uit deze landen op te lei den. Er zullen commissies in het leven worden geroepen, die binnen zes maan den rapport moeten uitbrengen over den toestand op het gebied van radio, pers en film in door den oorlog getrof fen gebieden. De conferentie nam verder een Fransch-Amerikaansch voorstel aan, volgens hetwelk een commissie van des kundigen zal onderzoeken welke radio zenders beschikbaar en geschikt zijn voor gebruik door de Unesco. Het on derhouden van eigen zenders werd als onprcatisch van de hand gewezen. Interview met Tsaldaris. Tsaldarls, de Grieksche minister president, heeft gisteravond door slech te weersomstandigheden zijn reis naar New York te Parijs moeten onderbre ken. Aldaar geïnterviewd, verklaarde hij, dat Griekenland zal verzoeken om een commissie van de V. N. naar Grie kenland te sturen ten einde een onder zoek in te stellen naar den toestand aan de grenzen. Tsaldarls zeide, dat men de controle op den grensoorlog nog geheel in de hand had. Als oor zaken voor de troebelen in Macedonië noemde hij den financieelen toestand en den steun van 10 der bevolking aan de communisten die volgens Tsaldaris Macedonië trachten te ver overen en den Slaven een uitweg naar de Egeïsche Zee te verschaffen. Indien Griekenland 1 milliard dollar noodig heeft, aldus Tsaldaris, moet het deze som kunnen krijgen in den vorm van herstelbetalingen van "ex-vijandelijke landen. Indien deze „om politieke re denen in Europa" niet beschikbaar zyn, moet Griekenland op een andere wijze worden geholpen, verklaarde de Griek sche minister-president. Ingezonden Mededeeling UIT DEN BIJBEL. Komt, want alle dingen zijn nu gereed. Luk: 14:17. Nu is het de wel aangename tyd nu is het de dag des hells! 2 Cor. 6:2. Heden Hebr. 3:7A HET PROCES TEGEN TISO BEGONNEN. Het proces tegen Josef Tiso, president van de „Slowaaksche republiek" tijdens de Duitsche bezetting van Tsjecho- F' wakye is voor een volksgerechtshof te Bratislawa begonnen met de voorle zing van de acte van beschuldiging, welke 213 bladzijden omvat. Tiso wordt er van beschuldigd con tact te hebben gezocht met de leidende Nazis, zooals Goering en von Ribben- trop. teneinde hun steun te verkrijgen bij de afscheiding van Slowakije van den Tsjecho-Slowaakschen staat. Hij heeft tevens de onafhankelijkheid van Slowakije uitgeroepen. Tiso verzocht om het zenden van Duitsche terroristen naar Bratislawa om de politici, die zich tegen de afscheiding verzetten, te ln- timideeren. Het laatste gedeelte van de beschuldiging handelt over Tiso's maat regelen in Slowakije zelf, in het bijzon der zijn strijd tegen de partisanen en de deportatie van Joden. HET BEZOEK VAN SCIIUHMACHER AAN ENGELAND. Een woordvoerder van het Britsche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft in verband met de ongerustheid in Frankrijk over het bezoek van dr. Schuhmacher. den leider van de soci aal-democratische partij in de Britsche zone van Duitschland, aan Engeland verklaard, dat het bezoek niet het eer ste van een socialistischen leider uit een voormalig vijandelijk land, die als gsat van de Labour-party te Londen is aangekomen, is. Reeds waren ver tegenwoordigers uit Oostenrijk, Italië en Hongarije uitgenoodigd. Men meent te weten, dat er geen officieele protes ten met betrekking tot Schuhmacher's bezoek zyn ontvangen. Gebrs. Hoogenboom in Frankfort gearresteerd. ALS VERDACHT VAN MOORD. In Frankfort aan d Mam werden gearresteerd Cornells Hoogenboom. oud 24 jaar en diens broer Jacob Hoogenboom, oud 22 jaar, verdacht van den moord in de Warmoesstraat te Amsterdam op de 61-j. alleenwo nende vrouw Anna M. Marsman op 2 November j.l. De arrestatie geschiedde op 28 No vember j.l. door de Duitsche politie, wegens onbevoegde grensoverschrijding en het zich bevinden in andermans wo ning zonder verblijfsvergunning. Toen de gebr. Hoogenboom hiervoor voor een Didtsch gerecht terecht stenden, wilde het toeval, dat de aan dit gerecht als tolk werkzame Nederlander in Neder- landsche kranten over den moord en het verzoek tot opsporing en aanhou ding van Jacob Hoogenboom gelezen had. De broers werden toen onmlddel- lyL ter beschikking gesteld van de Nederlandsche militaire missie te Frankfort. By hun verhoor gaven zy toe de grens illegaal te hebben overschreden op 5 November J.l. bij Susteren—Kal- denkirchen, om in Duitschland ondef te duiken. Zy hadden tot nu toe van den zwarten handel voornamelijk ver koop van koffie, welke zy uit Neder land hadden medegebracht geleefd en waren in het bezit van ruime geld middelen. Het was hun na hun aan komst in Frankfort gelukt direct con tact te verkrijgen met kringen van de Frankfortsche onderwereld, die hun onderdak verschaften en aan valsche papieren zouden helpen. Voordat zij deze echter kregen, vond de arrestatie plaats. De gearresteerden zullen ver- moedeiyk binnenkort naar Nederland worden overgebracht. Frau Gasille ontvlucht. UIT P.R-A.-GEBOUW IN ARNHEM, Eenige weken geleden is gearresteerd Frau Gasille, een der medewerksters van den „Beauftragte" van Seyss In- quart in Gelderland, van wie ver moed wordt, dat zy een voorname rol heeft gespeeld by de plundering van Arnhem na de evacuatie van Septem ber 1944. Zy was in verband met het verhoor opgesloten in een cel in het P.RA.- bureau te Arnhem, dat is gevestigd in het voormalig Sonsbeekhotel. Zaterdag avond kon zy, dank zy een goed geluk te list ontvluchten. Toen dien avond een bewaker haar wat te drinken bracht, verzocht zy* den man een raam te sluiten in haar cel, aan welk ver zoek de bewaker gevolg gaf. Van dit oogenblik maakte zy gebruik, om uit haar cel te verdwijnen, de deur achter zich te sluiten en den bewaker tot gevan gene te maken. Tot nu toe Is Frau Gasille nog op vrye voeten. HET ARTSENPROCES TE NEURENBERG. Kolonel mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, die als vertegen woordiger van de Nederlandsche regee ring by de komende processen te Neu renberg zal optreden, zeide in een on derhoud, dat het doel van de Neder landsche vertegenwoordiging te Neu renberg tweeledig is. Eenerzyds zal Nederland bewijsma teriaal verschaffen aan het tribunaal, dat de oorlogsmisdadigers zal berech ten, terwijl Nederland anderzijds door het proces materiaal zal verkrygen, dat van belang kan zyn voor de processen, die hier te lande tegen oorlogsmisdadi gers gevoerd zullen worden. Vooral dezen laatsten factor achtte kol. Van Tuyll voor ons land zeer be langrijk. De Duitsche beklaagden im mers hebben de gewoonte te trachten de op hen rustende schuld van zich af te wentelen en op een ander te schui ven. Hierdoor bestaat de mogeiykheid, dat op verschillende figuren, die met betrekking tot ons land hun duistere rol hebben gespeeld, een geheel nieuw licht komt te vallen. De kolonel zal niet als aanklager namens Nederland optreden, doch uitsluitend bewijsmateriaal voor ons land verzamelen. De gruwelen, die in het eerste pro ces tegen 23 Duitsche medici, die proefnemingen op levende menschen verricht hebben aan de wereld be kend zullen worden gemaakt, noemde baron Van Tuyll beestachtig. Bij het doorlezen van de dossiers is men ontzet over de misdadige experimenten, die deze ..medici" onder wie een vrouw op hun slachtoffers hebben toege past. Naar het oordeel van den kolonel kan het dan ook niet anders dan vol doening schenken, dat deze weerzin wekkende misdaden binnenkort op rechtvaardige wijze zullen worden be recht. Juweelen en brillanten opgespoord. F. 400.000 VERMOEDELIJK UIT JOODSCH BEZIT. Wederom heeft de Centrale Ver mogens-Opsporingsdienst, in samen werking met de politieke recherche afdeeling collaboratie een groote party juweelen en briljanten tor waarde van f. 400.000 in de hoofdstad opgespoord. Een onderafdeeling van de C.V.O. te Rotterdam had een zaak in onderzoek, waarvan de sporen naar een 48-j.chauf feur E. te Amsterdam liepen, die reeds „Wederopbouw" in het zoeklicht (slot) (Speciale G.PJD.-reportage). Toen op den vyfden October 1944 het stadje Sluis, in Zeeuwsch-Vlaanderen. in het operatie-gebied van de Canadee- sche legers werd betrokken, werd daar mede tegeiykertijd een einde gemaakt geruimen tyd onder verdenking stond. I aan een „vreemdelingen-Industrie", E. zou tydens de bezetting in nauw contact hebben gestaan met de „Sam- melverwaltung", welke organisatie zich o.a. bezig hield met het leeghalen van Joodsche woningen in het „Sperr-ge- biet". Men had het vermoeden, dat E. zich op onrechtmatige wyze aan deze goe deren had vergrepen. Een onderzoek in zyn woning leverde echter geen resul taat op. Verleden week deden recher cheurs van den C.V.O. en P.R.A.C. een inval in de woning van de schoon ouders van E. in de 2e Jan Steenstraat te Amsterdam. By huiszoeking vond men een party juweelen en briljanten ter waarde van f. 400.000, een gedeelte stelden de bewoners den rechercheurs ter hand. terwyi ook in een kast en een peluw sieraden werden gevonden. Bovendien hadden de bewoners uit angst een koffertje met sieraden op een politiebureau gedeponeerd, waar het later door de rechercheurs is afge haald. Deze goederen zyn vermoedelijk afkomstig van Joodsch bezit en van collaboratie-gevallen; bovendien is het niet uitgesloten dat een gedeelte van de sieraden „gewoon" gestolen is. E. en zyn vrouw zijn gearresteerd en gedeti neerd. Ook verschillende kostbaarheden, wel ke E. uit voorzorg op andere plaatsen had ondergebracht zyn inmiddels op gespoord. Gelcidelyk aan worden de tydens de bezetting op mysterieuze wijze verdwenen Joodsche bezittingen op gespoord; dit is, met de ontdekking van de schat in de villa in de Schu- bertstraat te Amsterdam nog maar het begin. CITROENEN VOOR DE VOLWASSENEN. Voor allen, die geboren zyn in 1925 of vroeger worden circa 200 gram ci troenen per persoon beschikbaar ge steld. Het CDK. deelt mede, dat men, om deze citroenen te verkrygen, bon 49—1 a reserve by een handelaar in groenten en/of fruit, uiterlyk op Za terdag 7 December, dient in te leveren. De aflevering zal geschieden, naar mate de citroenen aangevoerd worden. Dit zal vermoedelijk geruimen tijd in beslag nemen. Uiterlyk op 7 Decem ber as. dient men ook de reeds bekend gemaakte bonnen voor sinaasappelen, bon 49-6 of 50-8 algemeen, waarop t.z.t. voor alle leeftydsgroepen 500 gram sinaasappelen verstrekt zullen worden, by een kleinhandelaar in te leveren. Export aardappelen stopgezet. Naar de R.K. Volkskrant meldt, is door den minister van Landbouw de export van aardappelen plotseling stop gezet. Verder overweegt de minister een algemeen verbod om aardappelen als veevoeder te gebruiken. Nachtelijke roofmoord te Woudenberg. DE DADER GEARRESTEERD. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is, aldus het „Utrechtsch Nieuws blad". te Woudenberg de 75-jarige A. Eygelaar, wonende in de Verlengde Parklaan. in zyn woning vermoord, 's Morgens vond men hem dood in zyn bed. Het slachtoffer had een hoofd wond en is blykbaar gewurgd. Er viel na te gaan, dat een worsteling had plaats gevonden. De verdenking viel op een jongen man, die zich den vorigen avond in de gemeente had opgehouden en destyds als evacué eenigen tijd te Woudenberg woonachtig is geweest. Het spoor leid de naar Scherpenzeel. waar hy werd aangetroffen in zyn vroegere kosthuis aldaar. Hij droeg het gouden horloge van het slachtoffer en op de vraag hoe hij daaraan kwam. viel hy door den mand en bekende hy den moord te hebben gepleegd. De dader is een 18-jarige jongen, Van Hof genaamd, uit Zeeland afkomstig, die destijds In den kost was bij een der buren van Eygelaar. Hy kwam toen vaak bij dezen op bezoek sn was daar door volkomen bekend met de omstan digheden en het doen en laten van het welke in de vóór-oorlogsche jaren waarlijk verbysterende omvang had aangenomen! Tot op den eersten No vember duurde de verbeten slag om4 Sluis, dat nu eens in Duitsche en dan weer ln geallieerde hahden was. En toen, ten slotte, de Duitschers den uf- tocht bliezen, restte er van het oude stadje nog slechts een ruïne Sluis teerde tot den oorlog op haar traditie en op het bezit van haar antie geveltjes, Sluis leefde van het vreemde lingen-verkeer! Van uit de Belgische badplaatsen, als Knocke en Ostende, kwamen de vreemdelingen voor een be zoek, dat gewoonlyk nooit langer duur de dan één enkelen dag. Amerikanen, Engelschen, Belgen en Franschen stuw den op 'szomersche dagen het stadje binnen in enorme groepen en met bree- den haal streken de Slulzenaren den rijken buit in hun beurs! Ah, Sluis was zoo schoon, en geen vreemdeling in het Belgenland kon den lokkenden roep weerstaan om te gaan kijken naar die typische klcederdrachten, naar die mooie poppenhuizen met hun grappige ge veltjes, naar die pakhuizen met hun muurijzers en dat altijd weer boei ende stadhuis! Tot zesduizend gas ten per dag steeg het gemiddelde bezoek in het seizocn-1939 en er wa ren dagen waarop men alleen al aan entree's voor den stadhuistoren f. 13000.ontving JANTJE VAN SLUIS. Moest men dan beslist op dien toren? Onnoozele vraag, want ge weet het toch en heel de bevolking van Sluis vertelde het allen dag weer aan de gas ten! dat daar boven het beeld was te zien van „Jantje van Sluis", den be- faamden tamboer. Jantje was een ydel man. zegt men, en volgens byzonderen smaak derhalve gekleed: in een zee groen fluweelen buis en een rose bom- bazynen broek, met een flatteuze baret op de zwierige krullen. Een tikje te voornaam misschien voor een zoo ne derig tamboer, maar het deed aan zyn groote daad niets af. Want toen Jantje in den Spaanschen tyd op den toren stond, speurend en turend naar alle zy- den, was hy het, die de snoode plannen van den Spanjool doorzag en door tij dig alarm het stadje Sluis een overrom peling bespaarde Als dank heeft de gemeente zyn beeld op den toren gezet, levensgroot, ln de beide handen een langen hamer ge klemd om met daverende slagen de uren af te tellen op de daar hangende klokken. Een schóón verhaal en een fraai beeld zou dat den vreemdeling geen hoogen entree-prys waard zyn geweest? Na zit Sluis in zak en asch en staat „Wederopbouw" voor onmetelijke en zeer byzondere problemen. Ach, men heeft ook in Sluis noodwoningen ge bouwd en men is bereid van rijkswege credleten te verschaffen voor perma nenten woningbouw, maar is Sluis daar mede uit den brand? Immers: neen! Sluis was een nyver stadje en er was druk vertier, maarten gerieve van den vreemdeling. En naar ruïnes komt die niet kijken, althans niet in Sluis, want die ziet hij ook op duizend andere plaatsen elders, welke heel wat gemak kelijker te bereiken zyn. In '39 en vroeger stonden er dikwyls honderd en zelfs nog meer autocars in Sluis, in verband met de Donderdagsche markt, maar daarvoor alléén kwamen de vreemdelingen toch niet. En van die mooie geveltjes waar het zonlicht, zoo geestig op spelen kon, zijn nu alleen nog maar puinhoopen over. terwyl „Jantje van Sluis"ja, warempel. Jantje is gered en men vertroetelt het beeld met den allergrootsten zorg, op dat het eens weer op den toren zal kunnen prijken. Wat al water zal er echter door de Schelde moeten vloeien, voordat het zoover is. „Het duurt, zoo lang, voordat er iets gebeurt" zegt de man-in-de-straat. „Het duurt zoo lang", klaagt ook bur gemeester Aernouts tot de Pers. Hij be- grypt wel dat er moeiiykheden zyn van slachtoffer. De jongeman toont in geen enkel op zicht eenig berouw. Hy had ook nog geld van zyn slachtoffer by zich. zeer specialen aard. maar toch: voor Sluis moet een uitzondering worden ge maakt. Sluis heeft haast en Sluis moet worden herbouwd in den ouden trant. Opdat het leve! Al de plannen der plaatselijke auto riteiten zyn daarop gericht: de oude steenen worden afgebikt, teekeningen van vroeger bestudeerd, dr. Kalf maak te al plannen voor restauratie! BELGIS LOKT. Natuurlyk zal de wederopbouw van Sluis schatten gelds kosten en onnoe- melyk veel arbeid en arbeidskrach ten komt men in Zeeuwsch-Vlaanderen helaas toch al tekort! maar de zaak is niettemin een ernstige- overweging waard. Want heel dicht in de nabyheld, vlak over de grens, lokt en lonkt de „luxe" van het Belgenland. Sigaren en sigaretten kunt ge er koopen zonder bon, en kleeren en alles wat uw hartje be geert (mits de beurs het gedoogt)Maar er is meer! „wy, in Holland, zyn België inzake den wederopbouw ver vooruit", schre ven wij onlangs. Als ge daar aan de grens komt, zult ge dat niet gelooven, want een reeks van gebouwen is hier neergezet, wit gekalkt, ruim en met veel glas, veel imposanter en comfortabeler dan wy in Holland de getroffen bevol king als tydelyk onderkomen kunnen aanbieden! België doet het bést, zou men zoo zeggen en het is de bedoeling ook van de Belgen om dien indruk te wekken. Dat hy onjuist Is, weten zy even goed als wij. want wie verder het land in reist merkt al heel spoedig een zeer schril contrast tusschen de alge- meene woningsituatie en den toestand aan de grens. Maar het gaat ten slotte om het propagandistisch effect naar buiten en in dit opzicht is de bouw van de ze „annexatie-woningen", zooals men ze in Zeeuwsch-Vlaanderen noemt, zeker niet geheel zonder resultaat gebleven! Vooral in Sluis spreekt menigeen er over naar België (waar men de arbeidskrachten met open armen zal ontvangen) te zullen ver huizen, indien hü in zyn oude woon- stee geen bestaansmogelijkheid meer zou kunnen vinden! Zou het, alles tegen elkaar afwe gend, voor ons, uit nationaal oog punt bezien, per saldo dan toch maar niet beter zyn tamboer Jan weer in zh'n glorie te herstellen en aan Sluis haar ouden luister terug te geven? Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nleuw- leusen J. L. Verbeek Wolthuys Jr. cand. te Zeist. Benoemd tot hulppred. te Apel doorn ds. A. Keuzenkamp te Lemmer, Geref. kerken Beroepen te West-Ter schelling en Midsland D. v. d. Meulen, cand. te Hilversum. Bedankt voor Lekker- kerk E. Zijlstra te Halle: voor Loplk G. Tom te Westzaan; voor Terneuzen dr. A. H. oussoren te Middelburg. Geref. kerken naar art. 31 K.O. Be dankt voor Delfzijl H. Bakker te Emmer- Erfscheldenveen. Geref. gemeenten Bedankt voor Rljs- sen R. Kok te Veenendaal. SPORT. „KATWIJK" VOOR HET KAMPI' SCHAP UITGESCHAKELD. Goede prestatie van Noordwyk. In de derde klasse der Zaterdagmiddag- competitie ls weinig veranderd, zoomin aan den kop als aan den staart van de rangiyst. Quick Boys won overtuigend) met. 82 van Excelsior. Nog 3 punten en de Katwljkers zyn kampioen. C.S.V.D, be hield de tweede plaats door een benauwde zege op Oranje Wit (4—3). J.A.C bleef de laatste plaats bezetten.^daar zy kansloos door Zwaluwen met 82 werd geklopt, zooüat het aanvankelijk gehoopte herstel uitbleef. Maar het verschil met Oranje Wit bedraagt slechts één punt, zoodat de spanning onderaan de rangiyst biyft voortduren. Rljnsb. Eoys maakte een ver- geefsche reis naar V.V.G.Z., daar de wed strijd met den stand 10 voor V.V.G.Z. werd gestaakt. In de vierde klasse had AJR C. zeer veel moeite om het bezoekende Omas van het ïyf te houden, maar hoe het zy, de punten bleven in Alphen en daarmede werd de kampioenskans van A.R.C. weer vergroot. Terleede had het ln Den Haag niet moei lijk tegen P.T.T. en won met 74 en, ls daardoor de bezetter van de tweede plaats geworden met 3 punten achterstand op A R.C. C.N.V. kon haar prestatie van vorige week niet herhalen en ging roem loos ten onder tegen Noordwljk (50) wat tegen de verwachting was, omdat ln den eersten wedstryd de roodbroeken op eigen terrein zeer veel moeite hadden. Onvol ledigheid van C.N.V. was mede oorzaak van deze nederlaag. Zooals we reeds voorspel den, had Katwijk ln Die Haghe een moei lijken wedstryd, daar de Haagsche club zich thans prachtig hersteld. Katwyk werd nu het kind van de rekening en verloor met 53, waardoor de kampioenskansen van Katwyk tot beneden pari zyn gedaald. TAFELTENNIS De Sleutels Hedenavond zullen al hier twee competitiewedstrijden gehou den worden t.w. Sleutels 4Rustenburg 4 en Sleutels 5Rustenburg 2 (Den Haag) De wedstrijd Sleutels 1—P.V.S.B. 1 zal a.s. Woensdag ln Den Haag gespeeld; worden. CRICKET. De eerste testmatch Nadat de wedstryd meermalen door regen was onderbroken, kwam na de lunch gis termiddag in Brisbane zoo'n bui los, dat het spel moest worden gestaakt. Het gaat er meer en meer naar uitzien, dat Engeland een gevoelige nederlaag tegemoet gaat. De Australische bowler Miller veroverde gistermorgen niet min der dan vyf wickets, nJ. die van Hutton (7), Washbrook (6), Edrich (16), Comp- ton (17). en Ikin (0), terwyi Hammond en Yardley, resp. met 30 en 35 niet uit bleven. Het Engelsche totaal bedraagt 117 voor 5, terwyl de „Aussies" nleï minder dan 645 runs scoorden. SCHEEPSBERICHTEN Annegiena, 30/11 van. Antwerpen naar Kopenhagen: De Ruyter, 30/11 van Mldd- lesbro te Elseneur; Hast 4, 1/12 van Rotterdam te le Havre; Heerengracht, 30/11 van Oporto te Lissabon; Ida, 30/11 te Delfzyi blnnengeloopen GAarhus Rotterdam): June, 30/11 van Lelth te Mlddlesbro; Kaap Falga, 1/12 van Kopen hagen te Malmo; Leuvehaven, 1/12 van Antwerpen te Kopenhagen; Nassauhaven, 1/12 van Stockholm naar Helslngfors; Noord Stad, 2/12 van MlddelharnLs naar Londen: Olse, 30/11 van Parijs naar Rot terdam: Piet Hein, 30/11 van Setubal naar Rotterdam; Sambre, 1/12 van le Havre te Parijs: Schelde (Muller), 1/12 van Rotterdam te Mlddlesbro; Splca, 30/11 van Helslngkl te Kotka; Urmajo, 1/12 van Boness te Mlddlesbro; Van Gelder. 30/11 van Skoghall n. Zaandam. K.N.S.M.: Delft, 30/11 van Lissabon naar Madeira; Primo, 29/11 te Curasao; Tjipondok, 29/11 van Barranqullla naar Port au Prince: Gord las. 27/11 van New York naar West Indië; Tyro, 1/12 van Lissabon naar Hoek van Holland (voor orders): Venlo, 29/11 van Svendborg naar Amsterdam; Arnhem, 30/11 van Amster dam naar Newport; Euterpe, 29/11 van Rotterdam naar Oporto; Oksywie, 29/11 van Rotterdam naar Lissabon; Gudrun, 29/11 van Harllngen naar Napels; Ary Scheffer, 30/11 van Antwerpen naar Lelxoes; Orestes, 1/12 te Amsterdam; Omen, 1/12 van Bordeaux naar Bilbao: Venus, 30/11 te Salonlkl. MIJ. Nederland: Noord Brabant, 28/11 van Colombo; Bolssevain, 28/11 te Mom- bassa; Bengkalls, 27/11 van Singapore; Oranje, 1/12 Gibraltar gepasseerd. FEUILLETON door C. B. BOOTH 44) „Niet veel", antwoordde hy, „ik ben niet erg ver gekomen; hy gaf toe, dat hy van Polly hield, maar beweerde, te arm te zyn. om haar ten huwelyk te vragen. Hy scheen vrywel verzoend met het denkbeeld, dat Strawn met haar ging trouwen" Vera Kingslake haalde een grooten rookwolk naar binnen en blies die heel langzaam uit. „Wat kalmeerend werkt dat toch op je zenuwenZoo was hy er zoowat mee -erzoend? Maar dat was misschien slechts scliyn. We hebben gezien, hoe „verzoend" hij er mee was aan het ontbijt, toen Strawn zyn verloving met Polly publiek maak te". „Goeie genade. Vera, je wilt toch niet beweren, dat Bob oom John zou ver moord hebben?" „Ja, en ik hoor zooiets liever niet. Daar sta je te hoog voor, Vera! Als je zoo doorgaat, dan zul je mij er ook nog van gaan verdenken, als zou ik het ge daan hebben, om zyn geld te erven!" „Nee. dat zal ik heusch niet doen, PauL Op de eerste plaats was jij hier niet in huis. toen het gebeurde en ten tweede zou jij er den moed niet toe ge had hebben. Jy bent, dat meen ik, een echte lafaard! Nee, ik strooi zoo maar geen verdenkingen uit, Paul, maar ik zou graag zien, dat de ware dader ge straft wordt". Paul keek haar een oogenblik strak aan. „Je had erg veel met oom John op. is het zoo niet?" Tranen verduisterden de oogen der vrouw „Niemand zal ooit weten, hoe veel ik van je oom gehouden heb", ant woordde ze dof en innig „En dat was dus de eigeniyke reden, waarom jy mijn hulp vroeg, om he,t tusschen Bob en Polly in orde te ma ken, zoodat oom John haar niet zou kunnen krijgen". „Ik zal geen rust hebben, Paul, voor dat de ware dader gestraft is; dat kan ik tenminste nog voor hem doen". „En dat. ofschoon om John geen snars om je gaf? Je bent een vreemd wezen. Vera!" „Alle vrouwen zyn misschien vreemd, als ze van Iemand houden. Ik geloof in elk geval niet, dat Jaggers je oom gedood heeft". Paul speelde met de puntjes van zyn snor. „Ik zou ook zoo zeggen van niet", stemde hy met haar in. „Ik zie er dien drievingerigen man eerder op aan. Die cliché's zyn weg; en hy was degene, die er achteraan zat". „Er ls slechts één manier om dat te bewijzen, Paul en dat is, de manier te vinden, waarop die man de bibliotheek in en uit ls kunnen komen, zonder in huis gesignaleerd te zyn. En we heb ben al gezien, hoe onmogeiyk dat was". „Dat geeft niet", hield Paul vol, „ik houd er aan vast, dat die drievingerige schurk ook John van kant gemaakt heeft". „Maar hoe kwam hij dan aan dat pistool van Jaggers?" „Och, wat doet dat er toe, Vera? Al die kwesties draaien in eenzelfde krin getje rond. Ik ben trouwens geen de tective. Ikik ga een borrel pak ken". Hij stond bruusk op en liet Vera al leen in de kamer achter met haar ge dachten en verdenkingen. Zoowat vijf minuten later kwam Jas per Bakerville binnen, na het stof en vuil van handen en gelaat gewasschen te hebben, dat er door het sjouwen met de boekenkasten op gekomen was. Hij had geen geheimen doorgang gevon den. „Zoudt u niet eventjes by me willen komen zitten?" vroeg Vera. „Ik heb er zoo op gehoopt, een kansje te krygen, om een met u alleen te praten". J. B. was daarmee in zyn schik, om dat hij die vrouw reeds van meer nabij wilde bestudeeren, daar haar kamer zoo vlak by de werkkamer van John Strawn lag. Hij kwam op een stoel naast zitten, maar tot zy*n spyt zat zy met haar gelaat te veel in de schaduw, zoodat hy haar niet zoo goed kon zien, als hij wel graag wilde. „Hebt u me Iets te vertellen?" vroeg hy. Vera boog zich wat voorover. „Hoe denkt u erover? Gelooft u, dat de ware dader gevangen genomen is?" „Tot nog toe is hy de meest ver dachte persoon, mevrouw. Verder durf lö. Na regen komt steeds zonneschyn. Zo zou het Tim ook gaan. Want nog maar enk'le dagen, dan Brak zyn verjaardag aan. Hy droomde van die vreugdedag, Dat kan men zich wel denken! Hij zag maar altyd in zijn droom Een tafel vol geschenken. 16. Maar eind'lijk was het dan zover, Tim werd dien dag acht Jaar. Hy stond des morgens om zes uur Al heel'maal kant en klaar. Hij dorst niet naar beneden gaan, Tot vader riep: „Tim, komen!" En toen heeft hy, inplaats de trap De leuning maar genomen! ik me niet uit te laten. Ik heb nu nog niets anders dan de bloote feiten. Ik heb ambteiyk natuurlyk geen belang stelling voor de zaak, omdat het mij alleen te doen is om die vermiste cli ché's. Maar ik voel er veel voor, aan de oplossing van dit moordgeval mee te werken, omdat deze geheel afhangt van de vraag: Waar zyn de cliché's gebleven?" Vera keek teleurgesteld. „O, zoo! mompelde zy, „dus u denkt, dat die dingen het motief voor den moord vormen?" „Tot nog toe, mevrouw, is dat het eenige motief, dat we zyn tegengeko men". „Maar zou het niet heel goed mo geiyk zyn, mynheer Bakerville, dat die cliché's weggenomen zyn, om ons op een verkeerd spoor te brengen?" J. B. nam haar snel en aandachtig op. Het verbaasde hem, dat deze vrouw, zoo kort geleden nog geheel opgaand in haar verdriet, nu opeens tot deze conclusie gekomen was, die toch een nuchtere redeneering vorderde. „Mogeiyk is het wel. Ik zei dan ook, dat dit het eenige motief was, dat ons tot nu toe gebleken is. In een geval van moord moet men op de eerste plaats naar een motief zoeken: nie mand vermoordt een ander zonder re den". „Maar wat voor reden kon Jaggers dan wel gehad hebben, mynheer Ba kerville?" „Voor zoover my bekend is, alleen het bezit van die cliché's. We moeten niet uit het oog verliezen, dat die man meer dan eens gezeten heeft. Voor zoo Iemand moet het bezit van cliché's. die hem in staat stellen, een massa bank noten te drukken, wel een heele ver leiding vormen. Gelddat is eender sterkste motieven, mevrouw". „Ikik voel het als mijn plicht, u mee te deelen, dat er nog iemand anders was, die een motief had. Dat was jaloezie.". (Wordt vervolgd). HAAGSCHE RECHTBANK. Inbraak De schipper A. C. van. V. te Lelden heeft zich voor de rechtbank te verantwoorden gehad wegens diefstal door middel van inbraak. Tegen hem werd een jaar en acht maanden gevan genisstraf geëischt. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. RUwleldief De loopjongen W. J. van D. uit Noordwljk. had te Boskoop een flets gestolen, welke door Schouten even onbeheerd was neergezet voor een woning. Maar, de dief werd op heeterdaad be trapt, en na een achtervolging kon hil gegrepen worden. Het bleek toen. dat hl) nog andere diefstallen had uitgevoerd, en gezien de ongunstige reputatie van ver dachte. vorderde de Officier tegen hem twee Jaar Jeugd-gevangenis. De recht bank heeft uitspraak gedaan, en ver dachte veroordeeld overeenkomstig dien eisch. BIJZONDER GERECHTSHOF. De landbouwer Willem v. d. Stoel te Alphen heeft voor het Bliz. Gerechtshof zich te verantwoorden gehad, wegens riln werkzaamheden bil de Oost-Cy. Tegen hem werd vllf Jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief geëischt. Het Hof heeft hem veroordeeld tot drie Jaar ge vangenisstraf met aftrek van preventief. C. H. v. d. Engh te Lelden had uit wraak Iemand ln den bezettlngstild aan gegeven voor welk feit tegen hem vllf Jaar gevangenisstraf werd geëischt. Het Hof heeft hem veroordeeld tot drie Jaar ge vangenisstraf met aftrek preventief. De vertegenwoordiger C. G. Perreyn te Lelden is werkzaam geweest bil de or ganisatie Todt en voor zijn gedragingen werd tegen hem vier Jaar gevangenisstraf met aftrek van prevenfief geëischt. Het Hof heeft veroordeeld tot twee Jaar ge vangenisstraf met aftrek van preventief. De kok H. J. Glllams te Llsse had dienst genomen bU de N S KJK. en na een opleldlngstijd in België, was hil ln Duitschland aan het werk gegaan, waar hil door de Amerikanen werd gearresteerd. Uit de rapporten bleek dat verdachte iemand ls met weinig weerstand, doch dat hil door zi|n omgeving werd be ïnvloed. want zlln vader werkte reeds bil de weermacht, terwlll zün zuster zich met Duitschers af gaf. De proc. generaal elschte zes maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk. De steno-typiste W. C. Muller te Oegst- geest, had bij het Duitsche Roode Kruis gewerkt, maar omdat z!1 dit op den duur niet kon volhouden, kwam zl 1 in een fa briek terecht. Zy had verder ln 1941 ge schreven aan de politie te Oegstgeest, in welke gemeente zil toen een betrekking had, dat bil de familie, waar zll gewerkt had. naar den Eng. zender werd geluis terd. en levensmiddelen voorradig waren. Voor den vorm had de politiechef een onderzoek ingesteld, doch de zaak verder verzwegen. Het meisje zeide ln een kwade bui den brief te hebben geschreven. Zll had veel omgang met Duitschers. die haar hadden beïnvloed. Thans betoonde zll veel split. De eisch luidde een Jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk. VOOR WOENSDAG 4 DEC. Hilversum I (301 M.) VARA. 9.30 10.00: Igor Strawlnskl dirigeert eigen werk: VPRO 10.0010.20: morgenwijding door ds. J. P. C. Polderwaard; VARA 11.0011 45: non-stop-programma; 12 35 13.00: Ramblers; 13.2014.00: stafmu- zlek A'damsche politie; 14.4515.45: Sin terklaasfeest in de studio; 15.4516.15: ziekenbezoek; 16.1517.15 voor de Jeugd: VPRO 19.3020 00: ds. A. van Blemen over het sociale werk van de kerk; VARA 20.0821 15: cabaret ..De Spnansche pe pernoot": 21.1521.45: Metropole-orkest 21.4522.30: radiofantasie voor Sinter klaas; 228023.00: E. van Konllnenburg over de toepassing der psychologie: 23 15 23.25: Jean Antonletti. plano: 23.25 24.00: oude melodieën in nieuw gewaad. Hilversum II (415 M.) NCRV 9.15 9.30: ziekenbezoek; 10.3011.00: mor gendienst o. 1 v. ds. J. G. Bahnmtlller: 12.00—12.40: NCRV-koor; 12.40—13.00 ad - ventsdienst voor bank- en beurswereld ln Eng. Herv. Kerk. Begilnhof, A'dam. voorg. prof. dr W J. Koolman; 13.45—14.30: Continental Quintet; 17.4518 00: RUk Overzee. 20.0520.55: Radio Phllharmo- nlsch orkest: 20 5521 15: H. Schouten over de mogelijkheden en moeilijkheden van het orgel; 21 1522.00: Radio Phil- harmonlsch orkest; 22.3022 45: Arthur Rubinstein, plano: 23.0023.30: Lien Korter alt esn Marlnus Voorberg, piano; 23.3024.00: Calvetkwartot speelt M#» zart.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 2