WEERBERICHT Het Indische probleem Cheribon aanvaarden beteekent „Oorlog verliezen" Met een enkel woord „Hendrik van Njord" gehuldigd Ontwapening en Franco-Spanje in de V.N. 85ste Jaargang DINSDAG 3 DECEMBER 1946 No. 2594S LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 Eenvoudige vragen tot het Parlement De hoogste belangen van het Konink rijk staan op het spel. nu zal moeten worden beslist over het resultaat van Cheribon. Na alles, wat daarover reeds is gezegd en geschreven, gedegen en zwaar gedocumenteerd, onzerzijds slechts nog een paar korte eenvoudige opmer kingen. De hoogste belangen van het Konink rijk staan op het spel en daar ligt een overeenkomst, waarvan niemand u kan vertellen, waartoe zij zal leiden, zelfs niet degenen, die haar tot stand hebben hel pen brengen, zij erkennen het zelf. Moet daarop worden gekoerst? De hoogste belangen van het land zijn in het geding en u wordt voorgelegd het fundament van een bouwwerk, waarop zich straks het huis van ons Konink rijk zal moeten verheffen. Zoo iets goed moet zijn, dan wel het fundament, waar op het huis eens zal moeten rusten. Deugt het fundament niet. dan is er nooit of te nimmer sprake van een goed huis! Bestudeer daarom dat fundament, dat wordt voorgelegd, grondig en met de meeste zorg, anders is het te bouwen huis reeds bouwvallig, voor en aleer het klaar is. Biedt het fundament, zooals u in tee- kening te beoordeelen hebt, ook maar de geringste zekerheid, dat het is van deug delijke structuur? Zelfs de architecten kunnen u niet garandeeren. Het gaat om de hoogste belangen van ons vaderland en u wordt aangezet tot een sprong in het duister, zooals dr. Van Mook het met eigen mond noemde Mag zoo'n sprong worden gewaagd? Eenvoudig zijn deze opmerkingen, heel simpel. We zijn benieuwd, hoe de even eenvoudige vragen, die daaruit oprijzen, zullen worden beantwoord. Eerbied, ook voor den tegenstander Nu de eerste groote beslissing inzake de „Indische kwestie" voor de deur staat, blijken de gemoederen op kookhitte te zijn gekomen. En dat pleegt nu eenmaal niet de stemming te zijn, waarin nuch tere zakelijkheid domineert. Jammer ge noeg blijkt het in deze materie, die be slissend zal zijn voor de positie van ons land, politiek, financieel en economisch, niet anders gesteld te zijn. Voor de ra dio, in de bladen, op vergaderingen, overal Is thans Indië het voornaamste punt van behandeling. Is dat te begrij pen, zelfs toe te juichen, gezien de be langen, welke op het spel staan, minder begrijpelijk is de sfeer, die men om zich verspreidt. Een sfeer van elkaar niet wil len begrijpen. Doch allerminst goed te praten is de wijze, waarop voor- en te genstanders elkaar te lijf gaan. Steeds meer en duidelijker wordt inge zien, zelfs bij de massa, die tot dusver zich afzijdig hield van het „slagveld" rond ons Indië, wat op het spel staat voor ons Koninkrijk en daarin prijzen wij ons gelukkig. Maar nu de golven van den strijd een hoogte hebben bereikt, zooals wij ons die in onze binnenland- sche politiek bijkans niet herinneren, nu doen zich symptomen voor, die niet scherp genoeg gelaakt moeten worden. Het is, alsof men zich niet los kan ma ken van de strijdwijze, zooals die tijdens het nationaal-socialisme van hoogerhand werd aangewakkerd en gevoed; niet al leen wordt eigen richting als de eenig zalig makende naar voren gebracht, doch de meening van den tegenstander wordt eenvoudig als minderwaardig gebrand merkt. En het is dat laatste, dat leidt tot practhken, die niet door den beugel kunnen. Zij die zich vóór het verdrag van Che- rit-on verklaren, worden uitgekreten als „landverraders", zij, die zich daartegen uitspreken, worden als „ouderwetsche kolonisten" in den meest slechten zin van het woord versleten. Dat is niet de juiste wijze van bestrijding. Hoe fel de meeningen ook tegen elkaar mogen bot sen, welk standpunt men ook huidige, men bedenke, dat er eerbied moet zijn voor iedere overtuiging, gedragen door menschen, die volgens eigen inzicht het beste voor hebben met land en volk. Scherp als nooit tevoren is het land momenteel in twee kampen verdeeld, maar na de beslissing zullen wij als één volk verder moeten gaan in leven en streven. Dat houde men wel voor oogen, hoe moeilijk het ook moge vallen in ce gegeven omstandigheden, nu een harts tochtelijk oplaaien der gevoelens de si tuatie vertroebelt. Straks, vermoedelijk nog deze week, zal de Tweede Kamer en daarna onze Senaat zich moeten uitspreken als vertegenwoordigster van ons geheele volk, dat langs democratischen weg haar heeft gekozen. Laat ons hopen, dat daar de nuchtere zakehjkheid, waarom ons landje zoo dikwijls in den vreemde is geprezen, zal zijn teruggekeerd. Dat belet geenszins, dat onomwonden wordt gezegd waarom het gaat, dat scherp wordt ge formuleerd, hoe de standpunten zich tot elkaar verhouden, maar men taste niet eikaars persoonlijkheid aan en drukke geen cachet van minderwaardigheid cp den tegenstander. Moge in dezen geest het allerbelang rijkste vraagstuk voor ons land worden behandeld TRUMAN WENSCHT NIEUWE ARBEIDSWETGEVING. Het lid van het Amerlk. Huis van Afgevaardigden. John Rankin, heeft na een onderhoud met president Truman verklaard, dat de president het voor nemen koestert, het congres in Januari te verzoeken een nieuwe arbeidswetge ving aan te nemen. ONVAST WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk tijdelijk opklarend, la ter weer toenemende bewolking met tydelijken regen, plaatselijk wellicht vermengd met natte sneeuw, variee- renden wind, vrij koud. Commissie-Generaal bij H.M. de Koningin Gistermiddag om 5 uur heeft H.M. de Koningin .de leden van de Commis sie-Generaal in audiëntie ontvangen. Het onderhoud duurde ruim een uur. GEBRUIK VAN DUM-DUMKOGELS? De legervoorlichtingsdienst deelt mede, dat er volgens officieren van gezondheid en burger-artsen van de gesneuvelde Ne- derlandsche militairen in gevechten bij Medan 70 gedood zijn door Dum-Dum- kogels. Een gevangen genomen pemoeda had een tasch met 50 Dum-Dumkogels bij zich. Te Padang werd het Ned. troepenschip „Plancius" beschoten. Het vuur werd door het schip beantwoord met zware mitrailleurs. Twee man sneuvelden. Op 1 December hebben Nederland- sche militairen de kampongs omsingeld en 99 terroristen gevangen genomen. Bij de fouilleering en het verhoor was de republikeinsche burgemeester aan wezig. Bij Soerabaja hebben 70 T.R.I.-solda ten de bevolking gedwongen de kam pong Sidegaling te ontruimen en terro risten hebben in Tjandoeng de kam pongbevolking beschoten. VOOR EN TEGEN. Groepen docenten en studenten aan de Amsterdamsche, Groningsche, Leid- sche en Utrechtsche universiteiten en aan de Delftsche, R'damsche en Wage- ningsche hoogescholen hebben hooglee raren, lectoren, privaat-docenten en studenten van alle universiteiten en hoogescholen in Nederland opgeroepen om hun instemming te betuigen met de basis-overeenkomst van Linggadjati. Het petitionnement is o.m. onder teekend door prof. dr. N. A. Donker sloot, prof. dr. J. J. Fahrenfort, prof. dr. J. M. Romein en prof. dr. J. B. Tielrooy, hoogleeraren te Amsterdam; door prof. dr. P. J. Bouman en prof. dr. D. Coster, hoogleeraren te Gronin- Dr. Kurt Schumacher, leider van de Duitsche Sociaal Democraten, die een bezoek aan Engeland brengt op uitnoo- diging van de Labourparty, tijdens een rede in de „krijgsgevangenen-universi teit" in Beaconsfield. gen; prof. dr. W. Banning, prof. mr. F. M. baron van Asbeck en prof. dr. G. J. Heering, hoogleeraren te Leiden; prof. J. M. Tienstra, rector-magnificus der Technische Hoogeschool te Delft en prof. dr M. G. J. Minnaert, prof. dr. Chr. T. Raven en prof. dr. L. Roosen feit, hoogleeraren te Utrecht en door prof. dr. ir. F. J. Olivier en prof. dr. H. J. Venema, hoogleeraren te Wage- nlngen. De Ned. Vrouwenbeweging zond een telegram aan den Minister-President, waarin verklaard wordt, dat de basis overeenkomst moet worden aanvaard. De Kon. Ver. van officieren, ridders der Militaire Willemsorde, heeft in een schrijven aan HM. de Koningin haar bezorgdheid uitgesproken „over den loop der onderhandelingen m Ned.-lndië, zoowel met het oog op de militaire si tuatie als voor wat betreft de veiligheid van persoon en goed van de 70 millioen onder (Harer Majesteit) gezag levende onderdanen in het Verre Oosten". DE CONFERENTIE VAN BORNEO UITGESTELD. De conferentie voor de organisatie van Borneo, welke oorspronkelijk op 17 December zou worden gehouden, is tot nader order uitgesteld. BRITSCH-INDISCHE TROEPEN TE MADRAS. Naar Radio New Delhi heeft mede gedeeld, zijn ongeveer 1500 man Britsch Indische troepen, die als onderdeel van de geallieerde strijdkrachten dienst hadden gedaan in Indonesië, te Madras teruggekeerd. RESOLUTIE „INDUS IN NOOD" De stichting „Indié in Nood" heeft een resolutie aan den Minister-Presi dent verzonden, waarin verklaard wordt, dat 2000 ingezetenen van Den Haag, bijeen op 2 December 1946 in den Dierentuin te Den Haag. ten sterkste de ontwerp-overeenkomst; der Commis sie-Generaal veroordeelen. Zij dringen aan op ontslag der Commissie-Generaal en den Luit.-Gouvemeur-Generaal we gens overschrijding der bevoegdheden door de wet gesteld en op het tot stand brengen eener overeenkomst, waarbij het Rijksverband niet vernietigd, maar gehandhaafd wordt. Radiorede van prof. Gerbrandy In een radiotoespraak heeft prof. Gerbrandy gisteavond o.m. verklaard, zich gedrongen te voelen te spreken over wat dreigt te gebeuren met het Koninkrijk der Nederlanden en over het onheil dat zich daardoor zal vol trekken over 70 millioen Ned. onder danen in onzen Oost-Indische Archipel. Spr. zeide, dat de Nederlanders op het punt staan den oorlog alsnog te verliezen. Tenzij wü resoluut ons om- keeren op den weg, welke ons thans gebracht heeft tot de ontwerp-over- eenkomst van Linggadjati, is onze rechtvaardige zaak verloren. Prof. Gerbrandy keerde zich o.a. te gen het argument „het kon niet an ders". Volgens spr. had het zeker an ders gekund, indien niet eenigen der huidige bewindsmannen Ned.-lndië in nerlijk reeds hadden losgelaten. „Het nopens Indië gevoerde beleid, gedragen door het „het kon niet an ders" is oorzaak geweest dat men aan de extreme nationalisten in eigen oog en in dat der wereld een prestige heeft gegeven, dat in geenen deele dekt, wat ze werkelijk waard zijn." Het accoord van Linggadjati berust niet op een „heilig moeten". „Het roer moet radicaal om. Het transigeeren over de hoogste belan gen des rijks met Soekarao, presi dent van een republiek die geen re publiek is, moet ophouden. Het heeft geleid van de eene vernedering naar de andere en zal dat blijven doen." Bovenal gaat het thans om het lot van tientallen millioenen menschen, al dus spr„ voor wier wel en wee de weg, die gekozen wordt, beslissend is. „Dat lot is slechts dan ook voor verre toekomst verzek d, indien een gezond gezag, een gezag, dat macht heeft en den wil heeft om het recht te dienen, als schild boven het hoofd van het In wendig bestuur en de rechtspraak, bo ven het bedrijfsleven; boven zending en missie aanwezig is en werkt." Ten slotte beval spr. als eenigen weg tot redding aan, een politiek gedragen door de boodschap van 7 December 1942, die aanstuurt op een Rijksconfe- rentle, waarop slechts gesproken zal worden met loyale vertegenwoordigers der verschillende volken en groepen. Prof. Gerbrandy besloot „Kunnen wij dat nog? Ik vraag u: hebt u niet 5 ja ren lang het onmogelijke gedaan, omdat het moest? Houdt vol, houdt vast, ga van dit standpunt nooit af, ge zult bondgenooten overtuigen, want het woord van recht en waarheid vermag oneindig veel, dat weet ik uit ervaring en ge zult het welzijn van alle volken van het Koninkrijk herstellen". De crisis van heden zal dan blijken heftig maar voorbijgaand te zijn. NEDERLANDSCHE STRIJD KRACHTEN IN INDIË. De regeering maakt bekend, dat in de week van 23 tot 30 November door de Nederlandsche strijdkrachten geen ver liezen zijn geleden. DE WOONRUIMTE OP BOERDERIJEN De minister van Binnenlandsche Za ken heeft aan de burgemeesters mede gedeeld, dat het hem minder gewenscht voorkomt, dat woongedeelten van boer derijen aan niet-landbouwers ter be woning worden toegewezen. Voor vordering van een gedeelte van de woongelegenheid of tegen inkwartie ring geldt dit bezwaar niet. Fortuinlijke visscher! GROOTE SNOEKVANGST. De heer de Jong, te Lochem had het geluk, bij het vlsschen in de z.g. „Kriegerskolk", bij Bor- culo, na een viertal snoeken van behoorlijk gewicht, een exemplaar boven water te halen van bijna 18 pond. Dit is een zeldzaamheid in deze streken. Dat deze vangst een geluk is voor den vischstand, die toch al niet te best is, blijkt wel uit het feit, dat het dier een zeelt in zijn maag had van ongeveer een pond. De heer De Jong stelde zijn bult ter beschikking van een zieken huis, waar de snoeken dankbaar werden aanvaard. BINNENLAND. De Prins Bern hard-kap el zal een tournee ondernemen door geheel Neder- landsch-Indlë, welke ongeveer 1 Jaar ln beslag zal nemen. Gistermiddag ls de 60-jarige arbei der Jan Bos op Terschelling bij het oprui men van Duitsche stellingen door vallend hout aan het hoofd getroffen. Tijdens zijn vervoer naar huls is hij aan zijn wonden overleden. Hij laat een vrouw en vijf kinderen achter. Met Ingang van 1 December J.l. Ls tot directeur van den Rijksdienst voor Landbouwherstel benoemd lr. S. Herweyer, thans Inspecteur van dezen dienst voor de provincie Zeeland. Tegen het v.m. lid van den Rotter - damschen gemeenteraad Gerrit van Bu- rlnk sinds 1940 lid van de N.S.B., dlo terecht stond voor het Bijzonder Gerechts hof te Rotterdam, ls 15 Jaar gevangenis straf geëischt. Aan boord van het m.s. Oranje, dat Donderdagmorgen a.s. te Amsterdam ge- debarkeerd zal worden, bevindt zich ook Z H. de Sultan van Dell, die ln gezelschap van zijn broer on twee leden van zijn hof houding een bezoek aan ons land komt brengen. BUITENLAND. De Zuid-Poolexpedltlè onder leiding van vlce-admlraai Byrd heeft zich op weg begeven. De Internationale conferentie voor de walvlschvaart ls beëindigd. Er ls een conventie opgesteld. De huidige Inter nationale regeling ls voor een jaar ver lengd. Daarna zal de nieuwe overeen komst van kracht worden. Op het eerste na-oorlogsche congres van psychiaters te Berlijn is medege deeld. dat de Nazi's meer dan. 275 dui zend geestespatiënten om het leven ge bracht hebben. Elliot Roosevelt moet na zijn te rugkeer uit de Sovjet-Unie voor een com missie van onderzoek verschijnen in ver band met antl-Amerikaansche hande lingen. Een militair vliegtuig van onbekende nationaliteit, doch vermoedelijk van Fransche origine, ls op de Ballon d'Alsace. ln de Vogezen, neergestort. Een reddingsploeg heeft reeds vier lichamen uit het wrak verwijderd en men vreest, dat er nog andere slachtoffers zijn. Naar de Zwitsersche radio meldt, ls ln de zitting van den Zwltserschen bonds raad dr. wey, als opvolger van Robert Grimm tot president gekozen. Albanië wordt ten gevolge van groote overstroomingen, waardoor meer dan 60 van alle bouwland ls verwoest en voor meer dan 10 millioen gulden schade is aangericht, dezen winter met hongersnood bedreigd. Naar Reuter te New York verneemt, hebben de Engelsche en Amerlkaansche ministers van buiten!andscho zaken, Bevln en Byrnes, de overeenkomst voor samen smelting van de Britsche en Amerlkaan- DE LONDENSCHE CONFERENTIE OVER PALESTINA. In welingelichte kringen te Londen gelooft men, dat thans officieel is be sloten de conferentie over Palestina, die op 16 December a.s. te Londen zou worden hervat, uit te stellen. Men ver wacht niet, dat de zitting der confe rentie voor midden Januari zal wor den gehouden. Men meent te weten, dat er twee redenen voor dit uitstel zijn: het voortduren der debatten in de Algemeene Vergadering der V. N., waardoor vele Arabische gedelegeerden niet. op tijd naar Londen kunnen te- rugkeeren, en het feit, dat de confe rentie met het Zionistisch congres, dat a.s. Maandag te Bazel begint, zou sa menvallen. .Hendrik van Njord" neemt de aan hem gewijde herinnerlngs-plaquette in oogenschouw. V.l.n.r. de heeren Cath, praeses Collegii, Suermondt, Hendrik de la Bije, dr. Van der Werff en Kingma Boltjes; zittend mevr. de la Bije en op den voorgrond een kleinkind van den jubilaris. In 1944 heeft de heer Hendrik de la Bije het feit herdacht dat hij veertig jaren geleden bij de Leidsche Studen- tenroeivereenlging in dienst was getre denDit jubileum kon toen natuur lijk niet worden gevierd, maar vergeten is het allerminst, En nu waren dan de Njord-leden met vele oud-leden in het clubgebouw c,an den Hoogen Morschweg bijeen gekomen om „Hendrik" te hul digen en te bedanken voor het vele, dat hij in den loop der jaren voor Njord heeft gedaan. De lieer U. J. Suermondt. praeses van Njord, heeft als eerste het woord gevoerd. Hij herinnerde er aan hoe Hendrik op 25-j. leeftijd als boo tenknecht in functie is getreden en sindsdien steeds meer met Njord is ver groeid. Niemand had beter, deskundiger en zuiniger met het materiaal kunnen omspringen dan Hendrik heeft gedaan, niemand ook zou meer tijd en meer moeite voor de club over hebben ge- had. Spr. weer er op dat het ook Hen drik is geweest, die in de oorlogsjaren zijn zorgen over gebouw en materiaal uitstrekte, roodat een deel althans be houden kon blijven, en onthulde ver volgens, als dank voor de vele bewezen diensten en als blijvende herinnering, een plaquette met Hendriks beeltenis en het opschrift „Hendrik de la Bije, 19401944", welke plaquette in den wand van de Zwanenzaal is aange bracht. Verder werd nog gesproken door den praeses-collegü, den heer Cath, door den praeses van Oud-Njord, dr. C. D. G. A. van der Werff en door den prae ses van de sociëteit, den heer Kingma Baltjes. Als blijken "an waardeering ontving Hendrik daarbij o.m. de gouden corpsorde (een medaille, welke inder tijd aan hem werd uitgereikt, maar die hij in de oorlogsjaren was kwijt ge raakt), benevens een geschenk in geld, bloemen, enz. Ook deze sprekers zegden Hendrik dank voor het feit dat hij al tijd voor Njord heeft klaar gestaan en brachten daarbij in herinnering dat hij wel-Js-waar In '39 met pensioen is ge gaan, maar verleden jaar toch officieel zijn functie onmiddeU- k weer heeft op gevat, toen de nieuwe bootenknecht voor den militairen dienst werd opge roepen. Met een geestige toespraak heeft Hendrik tenslotte bedankt voor de hem gebrachte hulde. De komende Fransche leiders. Heden zal een president worden geko zen van de Fransche Nationale Verga dering. Vincent Aurlol (socialist) is de eenige candidaat. Morgen zou dan de keuze van den nieuwen premier moe ten volgen. Men is te Parijs echter van meening, dat deze keuze misschien moet worden uitgesteld, terwijl de ver schillende partijen achter de schermen blijven onderhandelen. Volgens ge sprekken in de wandelgangen, die niet van allen grond ontbloot schijnen te zijn, komt men er in politieke kringen langzamerhand toe, de vorming van een nieuw zakenkabinet onder leiding van Robert Schumann (MRP), thans minister van finantiën, voor te stellen. Naar in de wandelgangen verluidt, zou Schumann grootendeels hetzelfde kabinet handhaven als Bidault en zich op dringende finantieele maatregelen concentreeren, onder welke het verlee- nen van staatssubsidies aan landbouw, industrie en import ten bedrage van 90 milliard francs. Dit kabinet zou in Januari aftreden, wanneer de Senaat en de president van de republiek zijn gekozen. Nog geen beslissingen. Gisteren kwam in de politieke com missie der V.N. de ontwapening weer ter sprake. De Amerikaansche senator Tom Conally heeft het Sovjet-Russische voorstel over de ontwapening ,.te be perkt" genoemd, omdat het geen gewag maakt van door „met propulsion" voort gedreven vliegtuigen, gifgas en biologi sche oorlogvoering. Verder drong hij er op aan, dat instanties voor inspectie en contróle niet aan een veto onderhevig moeten zijn. De V.S. handhaven hun standpunt, aldus Conally, dat zij niet bereid zijn de atoomgeheimen bekend te maken, totdat alle landen een doel matig contrólesysteem hebben aangeno men. Wysjinsky (Sovjet-Unie) antwoordde den Amerikaanschen senator, dat er geen twijfel mogelijk is, of het Sovjet- voorstel doelt op een algemeene beper king van alle soorten wapenen op alle gebied van oorlogvoering. De Sovjet-Unie is bereid, aldus Wysjinsky, desgewenscht alle wapenen van het eerste tot het laatste in de resolutie op te sommen. Het nieuwe Amerikaansche voorstel achtte Wysjins ky zeer nauwkeurige bestudeering waard. Hij vroeg hiertoe eenigen tijd speling. Shawcross, de Engelsche procureur- generaal, ondersteunde dit verzoek en stelde voor een subcommissie te vor men, die moet trachten een gemeen schappelijke basis te vinden op grond van de talrijke resoluties. Parodi (Frankrijk) achtte het noodzakelijk vóór het sluiten van een ontwapeningscon ventie een reeks van bureaux „com missies en andere lichamen in het le ven te roepen om er de' contróle over de ontwapening aan op te dragen. Wysjinsky was tegen het Engelsche voorstel tot onmiddellijke vorming van een subcommissie, omdat de Sovjet- Unie nog niet gereed is voor het uit eenzetten van haar standpunt. Hierop volgde uitstel tot heden. Daarop volgde een debat over Franco. De Amerlk. gedelegeerde deed een be- sche zone van Dultschland onderteekend. roep op Franco af te treden en een voorloopige regeering vrije, algemeene verkiezingen te doen houden. De Poolsche afgevaardigde, dr. Lange, die de Poolsche resolutie, waarin ver breking van de diplomatieke betrekkin gen met Spanje verzocht werd, steunde, zeide, dat „de ongerustheid over de kwestie-Franco voortkomt uit het feit, dat deze eenig-overgebleven partner van de fascistische as zijn land be schikbaar stelt voor fascistische activi teit. die vijandig is aan de idealen en doelstellingen van de V.N." Ook noemde Lange Degrelle, die zich volgens hem nog steeds in Spanje be vindt, „waar hij zoogenaamd niet ge vonden kan worden door dezelfde Spaansche regeering, die zoo handig is in het opsporen van tegenstanders". Dr. Lange beschouwde het bestaan van twee Spaansche regeeringen, die elk door een aantal landen worden er kend, reeds als een gevaar voor den vrede, daar in geval van burgeroorlog in Spanje „de twee partijen elk door een aantal leden der V-N. gesteund zou den kunnen worden". Tegen de bewering, dat elke actie van de V.N. het bewind van Franco zou verstevigen, zeide dr. Lange, dat „slechts de zekerheid, dat de V.N. geen maatregelen zullen nemen Franco's po sitie versterkt" en hij voegde er aan toe, dat „indien de V.N, niet in staat zal zijn in deze kwestie tot daden te komen, dit dan ook in andere gevallen zal gel den, waardoor het vertrouwen van de wereld in de V.N. verloren zal gaan." Lange eindigde met het indienen van twee resoluties; waarvan in de eerste werd opgeroepen tot het verbreken van de diplomatieke betrekkingen met Franco en in de tweede werd verzocht de regeering van Franco uit te sluiten van het lidmaatschap van instellingen, die door de V.N. zijn, of zullen worden gesticht. Venezuela verklaarde zich vóór die resoluties. San Salvador veroorzaakte een op winding, toen het er op wees. dat de regeering van Franco geen gelegenheid had zich tegen aanvallen te verdedigen en het drong er op aan, dat de Spaan sche kwestie aan het Spaansche volk zelf ter oplossing zou worden overgela ten. De Groote Vier. De ministers van Buitenlandsche Za ken der Groote Vier hebben op eenig© kleine punten overeenstemming be reikt. In de sinds langen tijd hangende kwestie, of de voormalige vijanden mo- tortorpedobooten mogen bezitten, werd, met uitzondering van Frankrijk, beslo ten, dat de 5 voormalige satelliet-sta- ten ze mogen bezitten. Als een verrassing kwam het besluit van Molotof om af te zien van zijn be zwaar tegen het inlasschen van een bilaterale overeenkomst tusschen Italië en Oostenrijk t.a.v. Zuid-Tyrol in het Italiaansche verdrag. Ook scheen men het er over eens te zijn, om Albanië in het kader van de vredesverdragen als geallieerd land te beschouwen. Er ontspon zich een lange discussie over de vraag of een land, dat de vre desverdragen niet ratificeert, voordee- len hieraan zou kunnen ontleenen. Mo lotof was het er uiteindelijk in prin cipe mee eens, dat geen land voordeel zou kunnen behalen bij de vredesver dragen zonder ze geratificeerd te heb ben. Frankrijk, de V. S. en de Sovjet- Unie wilden geen verandering aange bracht zien in de Grieksch-Bulgaar- sche grens. Bevin vroeg echter be denktijd. Ten slotte kwamen de ministers over een, dat Griekenland en Joego-Slavië ieder 150 millioen dollar voor herstel betalingen van Italië en Bulgarije zou den ontvangen. Men kon echter nog niet beslissen, welk deel van het bedrag door Italië en welk deel door Bulga rije zou moeten worden betaald. Het proces tegen Lewis. Gisteren heeft de regeering van de V. S. haar getuigenis beëindigd in de zaak tegen Lewis, den leider van de 400.000 stakende mijnwerkers. Dr. Hauser, assistent van den Ame rikaanschen minister van Handel, heeft in zijn verhoor als getuige voor speld, dat, als de staking 60 dagen zal duren, zij 5.000.000 menschen werkloos zal maken,80 van het voornaamste spoorwegverkeer zal stil leggen en de productie tot 20% zal doen dalen. De Amerikaansche minister van Bin nenlandsche Zaken, Krug, verklaarde voor het hof, dat Lewis vier maal zijn verzoek, directe onderhandelingen te voeren met de mijneigenaren, heeft af gewezen. De president van het Hof, rechter Alan Goldsborough, zeide, dat hij he den een politie-ambtenaar getuigenis zal laten afleggen, of Lewis eenig com mentaar of verklaring heeft gegeven, die de getuigenverklaringen, dat hij niets had gedaan om aan het verbod van de federale rechtbank tegemoet te komen, zou staven. NIEUW JOEGOSLAVISCH VOORSTEL OVER GRENS MET ITALIË. Naar men te New York verneemt, heeft Joego-Slavië een nieuwe grens lijn voorgesteld tusschen Joego-Slavië en Italië en tusschen deze belde lan den en het vrije gebied van Triëst. Het voorstel is vervat in een nota aan den raad van ministers van Buitenlandsche Zaken der vier groote mogendheden. Naar verluidt zou de nieuwe grens lijn Monfalcone (25 k.m. ten N.W. van Triëst en 16 k.m. ten Zuid-Z.W. van Gorizia) aan Italië laten. De grenskwestie wordt nog door de plaatsvervangende ministers bestu deerd, maar men acht het zeer onwaar schijnlijk dat zij zullen afwijken va« de Fransche lijn, die in beginsel door den raad van ministers is aangenomen.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1