Zwakke Nederlandsche voorhoede Slecht plaatsen en tekort aan techniek STADSNIEUWS De Engelsche Pers aan het woord Laatste Berichten Republikeinsche „discipline" (Van een A.NJP.-verslaggever). By de cijfers der 82 nederlaag moge worden bedacht dat Noord-Ierland on langs met 72 werd geslagen, zoodat er betrekkelijk weinig verschil is. De vraag is gerechtvaardigd of Engeland ooit zoo'n sterke voorhoede heeft ge had. Vooral van het spel van het sublieme binnentrio Carter. Lawton, Mannion, hebben wij kunnen genieten. Het vrij spelen van den bal, de on zelfzuchtige opvatting van leder afzon derlijk, het positie kiezen en ook het schieten, het waren onderdeelen van voetbal, welke dit drietal tot in de per fectie beheerschten. Feitelijk mogen wij met «.lit resultaat dan ook nog niet eens ontevreden zijn. Een uitnemend spelkenner als Ivan Sharpe zei na afloop tegen een der K N.V3.-officials: „uw ploeg heeft, in aanmerking genomen de verhoudingen, goed voetbal gespeeld". Onze spelers hebben allen hun best gedaan, waarbij de debutant Vermeer helaas de fout maakte midvoor Law ton een voor hem ongekende vrijheid te laten. Onze voorhoede sloeg een zeer poover figuur. Het spel was zelden verrassend vooral de twee vleugelspelers waren niet sterk genoeg, om het echte Hollandsche spel, het flitsend snelle spel in de lengte, te kunnen uitvoerer. Ook het plaatsen was zwak. een fout, welke zelfs aan het spel van Smit kleefde- DE PRESTATIES ONZER SPELERS En tot slot de spelers individueel. Kraak in doel heeft uitstekende din gen gedaan, maar toch ook fouten ge maakt, welke bij een doelverdediger nu eenmaal zwaar tellen. Hij had het bij zonder moeilijk door den drassigen grond. Potharst was de minste van de ach terhoede. Hij was niet hard genoeg, zat niet fel op den bal, zoodat Lawton het nog gemakkelijker kreeg, behalve dan door het ontbreken van een speler, die hem dekte. Van der Linden speelde rustig en be- heerscht. zonder evenwel op te vallen. Aanvoerder Pauwe verwaarloosde den buitenspeler Langton te veel. Hij was, na Wilkes, de beste van het Neder - landsch elftal. Zijn plaatsen was goed en hij had ook een groot aandeel in den opbouw van de aanvallen. Zijn techniek en zijn'groote routine hielpen hem gewoonlijk in moeilijke momenten. Vermeer heeft gedaan, wat men van een debutant mocht verwachten. Hij bezat voldoende uithoudingsvermogen en hij zwoegde van het begin tot het einde. Hij miste echter de kracht om zich naast het defensieve werk ook aan het voeden van de voorhoede te wijden. De Vroet wisselde goede met minder goede momenten af. Drager werd in de tweede helft gewond. Hij kwam. nadat hij kort na rust zich uitstekend had vrijgespeeld, te vallen en scheurde daarbij een spiertje van het dijbeen, waardoor hij in het verdere verloop on voldoende kon meekomen. Over Wilkes slechts woorden van lof. Ook Engelsche deskundigen waren vol bewondering over zijn spel en de Rot terdammer zou zoo in een der eerste divisie-clubs kunnen worden opgeno men. Roozen werd zwaar gedekt. In de tweed1" helft liet Franklin hem wat vrijer en toen kwam onze midvoor wat meer los. Meer dan een middelmatige prestatie heeft de Haarlemmer echter niet geleverd. Smit is niet meer de ster van voor den oorlog. wy vermoeden, dat dit seizoen wel het laatste voor hem in internationaal opzicht zal zyn. De jaren gaan bij hem tellen en al her kent men nog aan menig staaltje van schitterende balcontróle den speler van extra-klasse die Smit eens geweest is, en al smaakte h|j de voldoening te scoren, men kan niet ontkennen, dat de keuzecommissie ook voor hem naar een plaatsvervanger zal moeten uitzien. Bergman, die door een fout van doel man Swift het eerste doelpunt maakte, was de minste uit de voorhoede. Zijn spel is te gewoon voor een internatio nalen wedstrijd. ENGELSCHE VERDEDIGING NIET STERK. De Engelsche doelman Swift is een show-speler. Hy heeft fouten ge maakt en had het Nederlandsch elftal een of twee spelers meer in dc voor hoede gehad van het formaat van Wilkes, dan waren er zeker meer doelpunten gekomen, ook al door het feit, dat aanvoerder Hardwick en zjjn partner Scott toch geen achter- spelers van buitengewone klasse mochten worden genoemd. In de middenlinie was Wright de beste, Franklin heeft in leaguewedstrij den wel voor een zwaardere taak ge staan. En Johnston, een boom van een ke rel, evenals doelverdediger Swift, had iet.' onrustigs in z|jn spel. Over de voorhoede behoeven wij niets toe te voegen aan den lof, welke wij haar reeds toezwaaiden elders in onze be schouwing. Scheidsrechter Martin (Schotland) was uitstekend. HET SPELVERLOOP- Over het spelverloop het volgende: Het had den geheelen nacht en mor gen geregend, zoodat het terrein er zeer slecht uitzag. Vooral voor de doe len stond veel water. Onder het publiek bevonden zich on geveer 1500 Nederlandsche militairen, die met extra-treinen naar het af gelegen veld van „Huddersfield" wa ren vervoerd en bijna den ^checien middag voor een opgewekte stemming hebben gezorgd. Vooral toen de Ne derlandsche ploeg, die evenals de Engelsche in genummerde shirts speelde, het veld betrad, lieten zij zich geiden. Nederlandsche vlaggen, die voo» dien verborgen gebleven waren. «\erden hoog boven dc menigte ge zwaaid. terwijl liet gejuich aangroeide lot een grootsehe ovatie- Ons volks lied werd uit voiie borst meegezongen. De Engelschen trapten af en waren onmiddellijk in het offensief, waarbij Kraak herhaaldelijk moest ingrijpen. Enkele Hollandsche uitvallen werden geleid door Wilkes, die Hardwick voor bij dribbelde, maar geen kans zag kee per Swift in moeilijkheden te brengem Geleidelijk werd de Engelsche druk zwaarder en na ruim twintig minuten barstte een doelpuntenregen los. Law ton scoorde 1—0 en 2—0, Carter 3—0, Mamfton 40, terwijl Lawton op fraaie wijze voor nummer vijf zorgde (50) Drager had inmiddels een vrijwel op gelegde kans gemist door van enkele meters afstand, al glijdende door den modder, naast te schieten. Gelukkig kwam er bij den stand 5—0 een opleving, aangezien het Bergman gelukte doelman Swift te passeeren. Een overigens wat fortuinlijk doelpunt, daar Swift den bal reeds had gestopt. maar weer liet glippen (5—1) Even later was Kraak uitgeloopen en Potharst zag niet anders kans dan een doelpunt te voorkomen door het leer met de hand weg te slaan. De straf schop werd door Hardwick slecht ge nomen en door Kraak gestopt! Toch maakte Finney er nog voor de rust 61 van toen Kraak een schot verkeerd be oordeelde. In de tweede helft namen de profs het zeer gemakkelijk op en het tempo was dan ook veel lager dan voor de rust. Na 23 minuten werd het 71 door Carter en direct daarna 8—1 door Law ton. In de invallende duisternis van de laatste tien minuten deden de Oranje hemden nog felle pogingen om een te- genpunt te maken en vlak voor het einde gelukte dat werkelyk toen Wilkes prachtig doorzette en Smit fraai scoor de. 8—2. Ingezonden Mededeeling Wat de keuzecommissie er van zei: Wat was het meest ln het oog val lende verschil tusschen het Nederland sche en het Engelsche elftal? Was het een verschil ln snelheid, enthousiasme, combinatiespel of balcontróle of mis schien in schotvaardigheid? Zijn de technische capaciteiten van de één zoo veel beter dan van de ander? Moeilijk is dit niet te beantwoorden. Alleen een team dat beschikt over een combinatie van de hierboven omschreven eigen schappen is tot uitzonderlijke prestaties in staat. Toen wij na afloop van den wedstrijd dan ook even gelegenheid kregen de keuzecommissie te intervie wen. was hun oordeel eenparig. „Alléén een combinatie van uitstekende kwali teiten kan succes opleveren". Zoo'n com binatie van kwaliteiten t.w. prettige be diening, groote keus, aparte geschenken en aangepaste prijzen vindt U bij Pierrót., Maarsmanssteeg 14 te Leiden. „HET" adres voor betere geschenken. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 27 November. Coöp. Groentén- velltng. Andijvie I 1752. kroten 4.85 8.50, gele kool 2.807.20. roode kool 5.60 15.30, groeme kool 1117, boerenkool 9 15. sprultkool 38—74, uien 6.908.20, prei I 5—14, II 1.804.20. peen 818.10, tomaten 1070, rapen 26.10, wlnter- posteleln 48; schorseneeren I 2432, witlof I 4063. II 22—38. Alles per 100 kilo. Sla I 9—22. II 46, knolselderij I 711. II 0.802.70. Alles per 100 stuks. Peen 720. peterselie 6.106.60. selderij 2.10—8.20 Alles per 100 bos. CHR. GEREF. JEUGD BIJEEN. De gedachte, welke 14 jaar geleden al eens werd geuit om de Chr. Geref. Jeugd bijeen te brengen, is gisteravond op een feestelijke jaarvergadering der Chr. Geref. Jeugdvereenigingen. welke in „Prediker" werd gehouden, in ver vulling gegaan. Met vele belangstellen den waren hier de leden van de J.V., K.V. en M.V bijeen gekomen om aller eerst te luisteren naar het principieele woord van den eere-voorzitter, ds. Joh. Jansen. Spr., die zijn blijdschap er over uitsprak, dat thans bereikt was, waar naar al zoo lang werd uitgezien, zeide, dat ook de jeugd uit de achterliggende oorlogsjaren een les heeft getrokken. Men heeft begrepen, dat gezamenlijk moet worden opgetrokken. Naar aanlei ding van het dezen avond uit te voe ren programma, merkte spr. op, dat ernst en humor elkander zullen afwis selen Ook in het leven zien wij, aldus spr., dat geloof en gepaste humor den mensch weerbaar maken. Bij al ons werk hebben wij evenwel God's woord niet uit het oog te verliezen. Hierna heeft mej. W. J. Buys gespro ken over: „Rustig te midden van de oor- deelen", waarin zy wees op den enst van het leven, welke tegenwoordig bij zoo vele jongeren ver is te zoeken. In den oorlog zijn geen gifgassen gebruikt, al dus spreekster, maar wel heeft de oor log een vergiftigden geest achtergelaten, welke steeds meer tot uiting komt. Ook de menschen. die hebben gedacht, dat na dezen verschrikkelijken wereldbrand een periode van rust zou aanbreken ko men bedrogen uit want de teekenen der tijden zijn nog onveranderd. Oorlogen en geruchten van oorlogen zijn aan de orde van den dag en de algeheele toe stand wijst op een volkomen verwording. Mej. Buys besloot met te wijzen op de rust, die de geloovige op zijn gebed te midden van de wereldroes van God zal ontvangen. Het overige gedeelte van den avond werd gevuld met muziek, zang, declama tie en een prijsvraag. De voorzitter van de Contactcommissie, de heer J. J. Over- duin, sloot deze zeer geslaagde samen komst met een kort woord. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK REUVENS. Onder presidium van dr. A. A. van Rijnbach werd gistermiddag in het ge bouw der leeszaal een ledenvergadering gehouden van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek Reuvens. In deze vergade ring heeft de penningmeester, de heer J. Mulder, een toelichting gegeven op de begrooting voor 1947. Spr. wees er op, dat deze begrooting, in verband met de uitbreiding van personeel en de ver betering in de salarispositie, aanmer kelijk hooger is dan die van 1946. Ook is weer een aanzienlijk bedrag uitge trokken voor den aankoop van nieuwe boeken. Na een uitvoerige bespreking van alle op de begrooting voorkomende posten werd de begrooting vastgesteld op een bedrag van f. 30.610, met een nadeelig saldo van f. 6489.Wat dit nadeelig saldo betrof, deelde de pen ningmeester nog mede, dat dit waar schijnlijk uit eigen middelen kan wor den gedekt. Bovendien is een verhoo ging der subsidies in uitzicht gesteld. Als gewone leden werden herkozen ds H A. Wiersinga, de heer H. van Woudenberg, mevr. N. Brouwer—Door- neveld en mej. A C. Berends, terwijl als gewoon lid werden b?noemd prof. dr. Th. J G. Locher, prof. dr. P. A. H de Boer, dr C. J. v. d. Klauw, ds M. W. J. Geursen, ds. A. J. Snaayer. dr. C. F. M. Langezaal en de heer B. Bodenstaff- Bij acclamatie werden als bestuurslid herkozen dr. A. A. van Rijnbach en de heeren B W. de Waal, P. A. Hibma en N. J. Swierstra, terwijl wethouder J. C. van Schaik voor het gemeente-bestuur ln het bestuur zitting zal hebben. Bij monde van den secretaris, dr. H. Schilp, werd de voorzitter met zijn herbenoe ming geluk gewenscht. Hierna volgde sluiting der vergadering. Op grond van het Zuiveringsbe sluit is ontslag verleend aan F. J. van Ovost als ambtenaar bij het Gewestelijk Arbeidsbureau hier ter stede. Wilkes: de beste rechtsbinnen van het vasteland. De Engelsche pers wijdt beschouwin gen aan het brilliante Engelsche voet bal, dat te Huddersfield te zien was. Algemeen wordt gezegd, dat Engeland iets van het verloren prestige heeft herwonnen door meesterlijk voetbalspel in ouden „Corinthischen stijl". Hoewel zij vooropstellen, dat het Nederlandsche elftal zwak was, prijzen sportjournalis ten bepaalde individueele spelers. Hier bij staat Wilkes voorop, die wordt toe gejuicht als de beste rechtsbinnen van het vasteland. In een beter elftal zou hij naar meening van enkelen Mannion en Carter geëvenaard hebben. Daily Herald: „Smit en Wilkes toon den bruikbare kundigheden, doch als elftal waren de Nederlanders niet bij zonder". Daily Express: Het was een inter nationale klucht! News Chronicle: Het Britsche voet bal was het beste, wat in langen tijd te zien was. „Nederland werd in alle fasen overspeeld. Individueel waren de spelers vindingrijk en practisch, doch als team waren zijn niet gelijkwaardig aan de Engelsche tweede klasse Nederland verdient sympathie voor het optornen tegen een Engelsch elf tal onder zulke ontmoedigende omstan digheden Het blad vraagt zich af, hoe de Moskousche Dynamo's, Norrköping on Sparta het zouden hebben gemaakt tegen dit schitterende Engelsche elftal. De „Chronicle" vindt de prestaties van Wilkes en Smit vermeldenswaard en de „Daily Telegraph" zegt, dat Wil kes zijn reputatie gerechtvaardigd heeft. Dc „Daily Mail" vond het Engelsche voetbal voorbeeldig en vestigt speciaal de aandacht op Wilkes, die qua bal techniek slechts zeer weinig bij Carter ten achter staat. Dit blad roemt Dra ger, De Vroet en „de levendige Kraak, die een zeer goede doelman is". „Engeland won op zijn sloffen" verzekert de „Daily Graphic" zijn lezers en verklaart, dat het tooneel gereed was voor een score in dub bele cijfers in de tweede speelhelft. Men kan echter van geen enkel Engelsch team verwachten, dat het doorgaat met het maken van goals tegen tegenstand van kennelijk la gere klasse, zoo vervolgt dit blad. Acht was genoeg. Het hadden er achttien kunnen zijn. De „Daily Mirror" deelt verheugd mede, dat de Engelsche voetbaltrots, die getaand was door de Russen en Zweden, thans weer hoog gestegen Is. ..Onze backs", aldus dit blad, „hadden een eerste klas binnenspeler tegenover zich, doch toen zij eenmaal gewend wa ren aan het modderige veld bleven zij hem goed de baas". Le baron Fantöme. MOEILIJK PROGRAMMA VOOR DE FILMLIGA. De Leidsche Studenten film-Liga be reidde haar leden vannacht in Casino een verrassing door de bij de vorige voorstelling vervallen film „Yellow Caesar" van Cavalcanti als nog op het doek te brengen. Hierin triomfeert het genre film. dat Cavalcanti als het dichtst volmaakte benaderend acht, de documentaire speelfilm. Wanneer men in aanmerking neemt, dat deze rolprent over het leven van Mussolini een Engelsch oorlogsdoel moest dienen, kan men niets dan lof hebben voor haar krachtige, korte bondigheid, als mede typische Engelsche humor, zoo wel in beeld als gesproken woord. Moeilijker, te moeilijk zeifs zonder toelichting, "was de hoofdschotel van dezen avond te verwerken, nl. ,.Le Ba ron Fantöme" van Jean Cocteau Het verhaal speelt zich af op een Fransch kasteel in het begin van de negentiende eeuw Wij kennen Cocteau van ,Les deux visiteurs du solr". (De duivel was de laatste gast) en ook in deze film geeft hij een uitbeelding van een on derwerp uit de rijke Fransche zagen- en legendenschat. Aangezien echter de symboliek in „Le Baron Fantöme ster ker op den voorgrond treedt is het voor diegene, die de Fransche teal en vooral de Fransche beeldspraak en geest niet volledig beheerscht. niet te allen tijde mogelijk de kern van de gebeurtenissen en uitgebeelde gedach ten te vatten. Desondanks zal ook de gewone toe schouwer gegrepen worden door de sublieme schepping van de verlangde sfeer, die met dikwijls zéér eenvoudige middelen bereikt werd. In dit opdicht toonden de Franschen zich wederom meesters op het gebied van mystieke uitbeelding, en zij doen dit op een wel geheel ander plan dan b.v. de Engel schen. die in „The Halfway House" of „Dead of night" desondanks blijk ga- van dit genre te beheerschen. Fotogra fisch is de film boven iedere critiek verheven. Deze merkwaardige Fransche pro ductie kon ons evenwel niet volkomen bevredigen, wél van begin too eind boeien Wellicht is zij tè karakteristiek Fransch om ons nuchtere Hollanders te geven, wat zij te geven heeft. Deson danks was zij voor de vele bezoekers zeker een tocht door den nacht waard, zoodat de Filmliga wederom toonde, dat zij haar programma's wèl weet samen te stellen. TENTOONSTELLING ,,HET AFFICHE" Op de Afficheltentoonstelling in het museum De Lakenhal, welke 1 Decem ber sluit, zal Zaterdagmiddag 30 No vember a.s. om 2 uur een rondleiding worden gehouden. Leidsche Schouw hm rg KUNSTKRING HET SCHOUWSPEL. „De jaren, die hen scheidden". Daiphné du Maurier, de schrijfster van den zoo'n opgang gemaakt hebbenden roman „Rebecca", heeft in het tooneel- spel van bovenstaanden titel heel wat minder hoog gegrepen. Feitelijk is de heele geschiedenis een simpel gevalletje, waarvan men den loop reeds van den aanvang af voor zich ziet uitgestippeld; tegen het einde wordt er evenwel een ietwat politiek sausje over heen gego ten met enkele vrij goedkoope accenten als b.v. dat het moeilijk zal zijn al is de oorlog gewonnen, den vrede te winnen, waardoor getracht wordt het geheel wat „lekkerder" te maken. Het geval is dit: na drie jaar dood gewaand te zijn, keert een Engelsch of ficier naar huis terug, vol angst, dat zijn vrouw intusschen hertrouwd zal zijn. Dit laatste staat juist op het punt te gesohieden Maar de terugkeer is nog juist op tijd! De jaren, die hen scheid den, hebben man en vrouw echter uit eengedreven en slechts krachtige wil doet hen bij elkaar blijven, waarbij ook de „derde" zich uit verstandigheids overwegingen volledig aansluit. Het. iet wat geforceerde slot doet de hoop rijzen, dat het echtpaar weer naar elkaar toe zal groeien Het Is met Engelsche vlakheid uitge werkt, hier en daar cynisoh en van bij tende humor, doch geen oogenblik komt er de „groote spanning" in het conflict. In dezen geest had ook de vertolking plaats door het Rotterdamsch Tooneel, behalve Louis Vervoorn vrijwel geheel bestaande uit „nieuwelingen". Zij heb ben hun best gedaan, zelfs wel iets be reikt, maar zij konden het geheel toch niet volledig aan, al werd steeds distinc tie bewaard. Hoofdfout is echter, dat de schrijfster het conflict uit den weg is gegaan De uitstekend bezette schouwburg heeft zich in doorsnee blijkbaar nog wel vermaakt. Prinses Marjolein en de Tooverring. Gistermiddag- gaf het Rotterdamsch Jeugdtooneel het sprookje .Prinses Marjolein en de Tooverring, alleszins geëigend, om de aandacht van de jeugd bezig te houden. Dit geschiedde ook in derdaad. Maar voor den aanvang en in de pau zes was het gewoon een Janboel. Het leek wel, of de Schouwburg moest wor den afgebroken. Meer toezicht van de ouders is beslist noodzakelijk. We heb ben er reeds eerder op gewezen! M. BONKAARTEN HALEN. Morgen zijn aan de beurt de letters M (beginnende bi) Mi) en N. DE GOUVERNEUR VAN CURACAO BIJ HARE MAJESTEIT. De gouverneur van Curasao en me vrouw Kasteel zijn gisteren op het Huis ten Bosch de gasten geweest van H.M. de Koningin. TRAWLERS LOOPEN MET DOK KRISTIANSAND BINNEN. Het Noorsche drijvende dok, dat meer dan een w-sek in de Noordzee heeft rondgedreven, is thans door vier Neder landsche trawlers naar Krlstiansand gesleept. Brieven uit Indië. Soedirman doet wat Hij wil. Onze medewerker P. schrijft ons d.d. 16 November uit Soerabaja: Op 14 October werd te Batavia „het bestand" gesloten. Den 4den November, nadat enkele weken waren verloopen, waarin de toestand min of meer zwe vend, maar niettemin vrij rustig was aan de fronten, besloot de Gemeen schappelijke Bestandscommissie onver wijld het bevel „staakt het vuren" en „stand fast" (blijft op uw posten) te geven. Op 8 November j.l. gaf kolonel Hollan Iskander. republikeinsch lid van de technische bestands-commissie via radio Soerabaja (Rep.) aan de troepen commandanten van de republiek uit voerige instructies in verband met het op 4 November te Batavia genomen be sluit. Via dezelfde radio-omroep maak te het republikeinsche ministerie van voorlichting te Batavia op 14 November j.l. o.m. h^t. volgende bekend: „Rap porten over den wapenstilstand, de ver strekking van water aan Soerabaja, de politieke- en civiele zaken werden op den 12den door de volledige zitting in Linggadjati gezamenlijk overeen geko men. Deze rapporten toonen aan, dat het werk der resp. sub-commissies thans ten einde is. Hierin is inbegrepen het staakt-het-vuren-bevel, dat reeds dooi de wapenstilstands-commissie is bevo len op den 8sten November. Deze tech nische commissie heeft de diverse mili taire instanties reeds verdere instruc ties verstrekt en hun bevolen in hun tegenwoordige posities te blijven. Ik zou zoo nog eenigen tijd door kun nen gaan, doch thans is m.i, afdoende aangetoond, dat ook aan republikein sche zijde de volledige en effectieve wapenstilstand werd afgekondigd of al thans dat men van die zijde daartoe een ernstige poging heeft gedaan. Verder dan deze ernstige poging heeft men het echter niet gebracht, want aan het front (ik spreek over Soerabaja- gebied) is het de laatste weken weer zeer onrustig. In de week van 7 tot 14 November werd de wapenstilstands-over eenkomst door de republikeinsche gewa pende groepen in Oost-Java niet min der dan 45 maal geschonden. 45 maal in zeven dagen, dat kunnen geen ver gissingen zijn, dat is opzet. In die rich ting wijzen trouwens ook de. door onze troepen gevonden strooibiljetten, die aansporen geen acht te slaan op de in gestelde 2 k.m. zone. Eenige malen had den Nederlandsche militairen een on derhoud met afgevaardigden van repu blikeinsche strijdgroepen. Onze men schen wezen daarbij op de wapensiil- stands-overeenkomst. Eenig resultaat had dit echter niet, doch wel is bij deze be sprekingen gebleken, dat de Indonesiërs op de hoogte waren van den wapenstil stand. En zoo rommelt het thans weer aan het Soerabaja front. Regelmatig komen republikeinsche patrouilles ter sterkte van 10 tot 150 man de Neder landsche 2 km. zone binnen. Onze troe pen waarschuwen deze verdragschen ders. doch bijna steeds moeten de wa pens er aan te pas komen om ze rechts om-keert te laten maken. Herhaaldelijk gebeurt het, dat de republikeinsche troe pen het vuur op de onzen openen. Zelfs mortier- en artillerie-beschieting vin den van tijd tot tijd plaats. De bevol king der in de Nederlandsche zone lig gende kampongs heeft weer ernstig te lijden onder de republikeinsche terreur. Reeds eenige malen is het in de afge- loopen dagen voorgekomen, dat kam pongbewoners gedwongen werden ver der naar het binnenland te evacueeren, omdoï een aantal inheemschen nro- beerde binnen de Nederlandsche linies te vluchten. Bij wijze van straf voor ge lukte pogingen om bescherming achter de Nederlandsche linies te vinden, wor den vaak de betreffende kampongs door de republikeinsche strijdgroepen in brand gestoken. Dat is zoo ongeveer wat wij hier in Soerabaja van den wapenstilstand mer ken. En als klap op den vuurpijl kon den we Vrijdag j.l. voor de republi keinsche radio Soerabaja een mededee ling aan de TR.I. hooren voorlezen van generaal Soedirman, den republikein- schen opperbevelhebber. Hierin vertelt hij zijn troepen het voleende: „Het staakt-het-vuren-bevel is nog niet gegeven! Het artikel in het Dag blad „Boeroeh" van heden, bevattende het communiqué van het republikein sche ministerie van voorlichting te Batavia (no. 21) als zou het staakt-het- vuren-bevel op den 8sten November zijn gegeven, is onjuist. Hierbij zij op gemerkt. dat dit bevel slechts kan wor den gegeven door de opperbevelhebbers der resp. legers. Tot nu toe is dit niet het geval geweest. Manschappen, Laskars en Strijdorga nisaties, ik hoop, dat gij niet verwon derd zijt over deze instructies, doch an derzijds bllif op Jw posten en strijdt voort! Blijft rustig mUn verordening van den 7den November inzake de wa- penstilstandsovere-.'-komst volgen. Ver volgens deel ik U allen mede. dat in zake de „truce" voor alle manschappen, Laskars en strijdorganisaties gelden de bevelen van Uw eigen bevelhebbers!" Soedirman heeft waarschijnlijk 45 verdragschendingen alleen aan het Soerabaja-front ook een beetje te kras gevonden. Overtuigd als hij er nu wel van zal zijn, dat hij en zijn heele republikeinsche Staf niets, maar dan ook niets over de meeste strijd groepen hebben te vertellen, heeft hy de wijste party gekozen en „Staakt het vuren" eenvoudig veranderd in „strUdt voort". ZILVEREN ZAKEN JUBILEUM H. L. VAN KAMPENHOUT. A.s. Zondag zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer H. L. van Kampenhout zich als schoenmaker vestigde in een perceel aan de Prins Hendrikstraat, vanwaar hij in 1929 verhuisde naar de Willemstraat 39. De heer Van Kampenhout, die hier ter stede steeds op de bres heeft gestaan voor de verbetering van het schoen makersvak, waarvan nog onlangs de in de Stadszaal gehouden schoenherstel- lerstentoonstelling getuigde, en waar van hij voorzitter en mede-initiatiefne mer was, in in de kringen van zijn vak- genooten een bekende persoonlijkheid, naar wiens woord en Inzicht gaarne wordt geluisterd. O.a. is hy commissaris van de Schoenmakerscoöperatie „Ons Belang". Dat het den heer Van Kam penhout ernst is om in zyn vak „by te biyven", bewyst zjjn deelneming aan een cursus, welke kort geleden werd ge houden voor het verkrygen van een di ploma A, Van de negen candidaten, die zioh voor het examen aanmeldden, was was de heer Van Kampenhout één dei- twee geslaagden. Ook behaalde hy op de Schoenherstellerstentoonstelllng den 2en patroonsprijs. A.s. Zaterdag zal dit jubi leum in intlemen kring worden her dacht. VER. TOT IJSBESTRIJDING. Onder voorzitterschap van den heer J. W. Bonda hield gistermiddag de al hier gevestigde Vereenlging tot IJsbe- stryding in „Het Gulden Vlies" een le- dehvergadering. Aan de jaarverslagen ontleenen wij, dat het ledental zich handhaafde op 84, terwyi de financieel© positie gunstig is. De secretaris-pen ningmeester, de heer L. A. Mennes werd gedechargeerd onder dankzegging voor het gevoerde beheer. Aangezien de heer Bonda niet voor herbenoeming ln aanmerking wenschte te komen, werd in zyn plaats tot voor zitter gekozen de heer L. A. Mennes, ter- wyi de heer D. R. Kooiman diens plaats als secretaris-penningmeester zal inne men. De overige periodieke-aftredende bestuursleden, de heeren M. Parlevliet, J. J. F. van der Meer en Jac. Boot wer den herkozen. Beloten werd de normale activiteit, welke in den winter van 1944 door de omstandigheden moest worden onderbroken te hervatten, waartoe een garantiefonds van f.5000.— zal worden gevormd. Op de gemeenten, gelegen in het gebied, dat de vereenlging bestrykt, zal een beroep worden gedaan om in dit fonds naar rato van het inwonertal deel te nemen. De minimum-contributie werd ongewyzigd bepaald op f.5.—. By de rondvraag werd by monde van de heeren J. wyntjes en Mennes dank en hulde gebracht aan den heer Bonda voor het vele, wat hy in het belang der vereenlging heeft tot stand gebracht. JUBILEUM-UITVOERING LEIDSCHE DILETTANTENCLUB. Een der oudste plaatseiyke tooneel- vereenigingen de Leidsche Dilettanten- club, herdenkt a.s. Zondag haar 65- jarlg bestaan. Ter gelegenheid van dit heugiyk feit wordt op den herdenkingsdag in den Schouwburg een Jubileum-voorstelling gegeven van het bekende blijspel „Ge broeders Kalkoen" door G. Nielen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen letteren en wijsbegeerte (Geschiedenis): mej. W. J. v. d. Pol te Leiden. Gepro- moveert tot doctor ln de geneeskunde op proefschrift, getiteld „Hendrik van Deventer" de heer A. J. M. Lamers, ge boren en wonende te 's-Hertogenbosch (cum laude). In verband met de benoeming van den heer Drewes als leeraar aan he»t Gymnasium alhier, is in diens plaats, als onderwijzer aan de U.L.O-kopschool (hoofd de heer J. G. Aldershoff) be noemd de heer J. G. Noorlandt, thans onderwijzer eener lagere school alhier. Toen gistermiddag de 32-Jarlge G. A. v. d. B„ wonende te Lisse, in de sla- gery van de firma Van L. aan het Noordeinde bezig was met het uitbee- nen van vleesch, schoot zün mes uit, tengevolge waarvan een slagader in zyn linkerbovenbeen werd getroffen. De E.HJD, heeft den man naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Te Amsterdam slaagde voor het diploma ziekenverpleegster mej. A, de Vries alhier. BEURSOVERZ1CHT. AMSTERDAM. 28 Nov. De handel blijft traag. De omzetten waren weer beperkt, de koersontwikke ling onregelmatig. Het sentiment was aan den gedeprimeerden kant. Bankaandee- len waren wat lager. De industrlo-aan- deelen nauwelijks of niets veranderd. Phi lips behaalde echter oen koerswinst van eenige procenten. Koninklijke was Iets lager. Op de Scheep varirtmarkt gingen de koersen een paar punten naar beneden. Amsterdam Rubbers waren wat beter. H.V.A. zakte opnieuw een kleinigheid ln. Van de Tabakken was Senembah onver anderd, Dell Batavia kwam op pari en Dell mil. was wat lager. De belegglngsmarkt was rustig. „Kleine Advertenties GEVRAAGD Heer, b. b. h. h„ zoekt lil 'elden of Oegstgeest. tegen 15 December eenvoudige, maar nette zlt-slaapkamer, zonder pension Brieven Bur. v d Blad onder No. 5628 k. 0 in Lelden of Oegstgeest. op goede stand gestoffeerde ka mer (s) gevraagd, door dame Br. Bur v. d. Blad No. 5629 k H Gevraagd, door man en vrouw, kamer, liefst arbeiders stand, intern of kamer alleen. Br. Bur. v .d. Blad No. 5642 k H Lelden—Den Haag. Wie neemt mij tegen vergoeding. 2 x p w.. 's morgens en 's av. mede van Hoogewoerdbrug naar Statenkwartier en terug. Br. Bur. v. d. Blad No. 5648 k Gevr.. In Lelden of om streken, gem. kamers, met 8e- brulk van keuken voor 3 per sonen. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 5645 k. iSIotorrljwlel te koop gevr. i Br. Bur. v. d. Blad No. 5644 k j Gevr. deelname eigen ge legenheid naar O.-I. Br. Bur v. d. Blad No. 5684 k Huishoudster gevraagd, ln klein moederloos gezin, leef tijd pl.m, 30 J. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 5675 k. Mevrouw Bouwman, Ver- damstraat 22. vraagt een net dagmeisje. Telefoon 24055. Goedwerkende handnaai machine te koop gevraagd, te gen redelijke pr|js Br. Bur v. d. Blad onder No 5700 k AANGEBODEN B Belhoepels, ganzebord, halma, damspelen, domino's, spoortrein, trommels, weeg schalen, rakettollen, wonder- tollen, blokdozen, bouwdozen, kleurboeken, leesboeken, ram melaars, scheerspiegel, schryf- lelen, telramen, onderleggers, echte matkloppers. ..Deko" heeft het. Mare 86. Telefoon 23637. 8 Rubberlaarzen, rijwiel- en autobanden worden afdoende gevulcaniseerd. Ter overname 2 rijwielbanden 28 x 11/2 en een electr. lantaarn. Lange zaal. Stille RUn 7. 8 Broodtrommel, thermosfles, waterpo, zeepkl opper, gard, zeef, stamper. koolschaaf, kleerborstel werkborstel, spons, zeem, stoffer, luiwa gen, bezem, raagbol, vergas ser, hangkoüsen, gaskousen. lampeglazen, pitten, kastpa pier, kinderbaden, theelichtje Deko heeft het. Mare 86. B Kamer. Te huur aangebo den. gemeub zlt-slaapkamer- tje. voor twee vrienden met pension. Tevens salamander kachel te koop. Brieven Bur. v. d Blad onder No. 5613 k. B Wat niet moet verge ten.... even aan te loopen bl| Adr. van Ooy, Breestr. 9. voor een mooi schilderstuk boven Uw dressoir. B Aangeb. gem. of gest. ka mer. nette stand (Oegstgeest) bij tramhalte „Endegeest", voor 1 pers., geen beroeps pension, Gevraagd bad of rui len voor opklapbed. Brieven Bur. v. d Blad No 5615 k B Wilton karpet, 23 meten te koop. prima kwaliteit, zui ver wol. zoo goed als nieuw Br. Bur. v. d. Blad No. 5654 k B Te koop. In goeden staat zijnde vooroorlogschc moderne kinderwagen. Te bevragen: Geversstraat 51, Oegstgeest. B Aangeboden staande salon- pathefoon met electr. motor, (merk Renata) voor 110 en 220 Volt en platen. Br. letter P. Boekh, Emeis, Voorschoten of telef. 595 (K1717). B Te koop accordeon. 5-rl.Jer, kachel, fornuis,- gespijkerd vloerkleed. 1-pers. ledikanten, viool, tooverlantaarn, winter jas. mantel, waschtafel enz. Hooigracht 55. B Te koop aangeb. een electr. zellwrijver, 125 volt. zeer ge schikt voor parketvloeren en j eenige goede schilderijen. Heerenstraat 74. Voorhout B Te koop trouwjapon, m. 40 (wit) f. 75; wegens plaatsge brek aang. een prima daines- rywlel, met goede banden f. 125.Brieven Bur. van dit Blad onder No. 5636 k. B Costuums enz. Eenige ge dragen, doch ln prima staat verkeerende heerencostuums. m. 4850. eenige winterjas sen. een paar lage beeren- schoenen, vooroorl. m. 43. nooit gedragen Te bevr.: Heerengracht 84. B Mug en billijk worden kleine reparaties ln uw wo ning gerepareerd. Brieven Bur. v. d. Blad No. 6660 k. B Te koop aangeboden, we gens vertrek een zwarte bont jas f. 500.een zwart win termantelpakje met capu chon f. 85. Old finish lamp voet (voor staande schemer lamp) f,45. Heerenstr, 83 B, B Zwarte dames sportschoe nen m. 39 ln ruil aangeb. voor bruine schoenen, m. 40, te vens pracht tule sprei (voor Jlts-Jumeaux) aangeb. Br. Bur. v. d. Blad No. 5652k B Pantalons enz. Eenige werk- pantalons, jongenswinterjas sen 1216 Jaar, eenige paren dames- en heerenschoenen, alles vooroorl-, zonder punten, lagen prijs. Te bevragen: Heerengracht 84, Lelden. B Te koop aangeb. z. g. a. n. cocos gangloper 6.50 m. of rullen voor traploper met roe den. CosUnstraat 26. (Hooge Rijndijk). B Net persoon, mlddelb. leef tijd. PG... biedt zich aan voor portier. Volgaarne bereid om ook administratief werk er bil te verrichten. Brieven Bur. v. d. Blad No. 5678 k. B Thuiswerk gevraagd, alle voorkomende werkzaamheden door Jonge mensen, met veel vrilo tyd. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 5692 k. B Te koop X kl. aquarium met vLscbJes f5. 1 nieuwe slipover, marineblauw en een rookstoel, na 6 uur. Ketelboetersteeg 5 A. fl 3-wlellg kinderfietsje f,15, box met telraam f20. was bord f. 2, schoentjes m. 19 f. 1.50, herenschoenen m. 42, nieuw f.22. Brieven Bur. v. d. Blad No. 5687 k. B Polltle-studleboeken te koop aangeboden, z. g. a n. Te be vragen na 5 uur. Javastr. 78 a Lelden. B Aangeboden: 7 groene aar dewerk koD en schotels. f. 2.50 per stuk. Telef. 22395. ultsl. tusschen half 6 en half 7 'sav.beh. Zat. en Zond. B Te koop aangeb. vooroorl. zwart laken getailleerd da mesjasje met prachtige grilze broek, maat ongeveer 42. Br. Bur. v. d. Blad No. 5693 k B Speelgoed, vooroorl., groot, sterk metalen transportauto en dito 3-mot. vliegtuig, z g. a. n. Na 5 uur. Morschweg 111. B Heerencostuum. Aangebod. een vooroorL heerencostuum. m. 50. alsmede winterjas, grijs. m. 5052. Te bevr.: Lindestraat 12, Lelden. Be halve Vrijdag na 5 uur. B Wortelnoten dames cylln- derbureau. groote rulmkoffer. gepantserd. alles ln prima staat. Te bez. na 8 uur. De Sitterlaan 30 A. B Aangeb. clkcnh. twee-pers. ledikant, twee-pers. spiraal, waschcomode, marmeren blad en splegelopstand. twee wasch- stollen, nachtkastje, 3-deellg bedstel, twee-pers. gehaakte sprei. De Sitterlaan 30 a. B -Jonge konijnen te koop aangeboden. Zaterdag na 3 u. Rijnsburgerweg 79. Leiden. Agent v. politie, oud 25 J„ 4 dienstjaren, ln het bezit van rUbewys A, wil veranderen. Zoekt passende betrekking. Br. Bur. v. d. Blad No. 5699 k B Mantelpakje. Zoo goed als nieuw mantelpakje, vlschgraat m. 40, vooroorl. wintermantels w.o. een nieuwe, en eenige damesjaponnen, alles zonder punten*Lage prilzen. Te bevr. Heerengracht 84. Lelden. B Te koop nieuwe winter mantel, z. e. a. n. blauwe velour-chlffon namiddagjurk. lange damespantalon. kort blauw gestreept jasje, alles maat 42 14. Dr, Dommisse, Hogerbeetsstr. 1, Wassenaar. Tel. 2497. B Te koop een grlts emalUe kolenfornuis. Munnlkenstr. 59 Lelden. DIVERSEN B De Vulpenspeclailst. Hebt gezocht ln alle zaken naar Iemand om Uw pen temaken. Neem dan aan deze goede raad De Vulpenspeclailst maakt hem weer paraat. HaarLstraat 64 Tel 24185 B Te ruil aangeb., een ln goe den staat zijnde Jongenswin- terjas, leeftijd 15—16 jaar, voor 40 textielpunten. Molenstraat22 A. B Nette Jongeman, 21 J„ P.G. zoekt serieuze kennismaking met een net meisje, werkende stand. Brieven, liefst met foto die op eerewoord retour wordt gezonden. Bur. van dit Blad onder No. 5677 k. B Wie ruilt een autoped op luchtbanden voor een goede guitaar. Blltz. Haarlemmer straat 163. B Wonlngrull. Aangeb. gezel lige 2e etage (3 k.. keuke» etc.) met uitzicht, in Laak kwartier. voor woning ln Lel den. Brieven: BurgenaiJkstr. 21, Haag.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 3