iqoja?* ALLERLEI VAN OVERAL Triëst voor de Groote Vier Taak. em doelstelling Nederlaedscke leger Het Leidscb Dagblad Noodvoorziening voor „Ouden van Dagen' Officieele publicatie TIM TOETER BIJ DE MUZIEK GOED NIEUWS Radio-programma Vrijstelling voor onderwijzers-categorieën (Van onzen parlementairen redacteur). Minister Fiévez is een bewindsman, welke zijn zaakjes perfect kent, daarvan in de Tweede Kamer zijn goed verzorg de. met zwier voorgedragen redevoe ringen blijk pleegt te geven en er bo vendien niet voor terugdeinst om. als er fouten begaan zijn, dat ruiterlijk te erkennen. Zoo maakte zijn mededeellng, dat hij luitenant-generaal Kruis kenbaar had gemaakt, diens uitlating aan het A.NJP. na het door hem in verband met de overeenkomst van Cheribon aan de Koningin gebrachte bezoek dit was op zichzelf geschied met 's Ministers voorkennis te betreuren, een goe den indruk. En zulks heusch niet alleen op den heer Vorrink, welke overigens te hooren kreeg, dat zelfs indien tenge volge van gewijzigde omstandigheden in Indonesië nadere aanpassing daaraan van het schema voor troepenuitzending noodig zal zijn, de tweede divisie er toch verder heen moet (en hetzelfde geldt ook voor de derde divisie) n l. ter aflossing, indien het dan niet meer ter versterking zou gebeuren. Ondanks het militair bestand was er gelijk giste ren reeds gemeld in feite helaas vrij weinig veranderd ginds, zoodat de Minister vooralsnog natuurlijk moet nader het overleg met de Commissie- Generaal worden afrewacht niets voelde voor vermindering van onze troepenmacht. Intusschen zullen wij medio 1947 uit anderen hoofde genoeg hebben om te gaan deelnemen aan de militaire be zetting van Ouitschland. Over de doelstelling en taak van onzen krijgsmacht zeide Excellentie Fiévez, dat handhaving van de zelf standigheid des Rijks tevens vereischt deelneming aan de internationale rechtshandhaving. Behalve ds. Zandt gelooft immers niemand meer, dat we het op ons eentje zouden af kunnen. Uit die doelstelling volgt meteen de taak voor ons leger enz. voort. Die vereischt een harmonische samen stelling der verschillende wapenen en dan aanpassend bij de samenstelling van de staten, t.w. wy zullen hebben samen te werken. Hoe de inrichting van het leger zal moeten zyn, is, juist doordat men zich ook internationaal daaromtrent nog niet heeft vastge legd, nog niet met stelligheid te zeg gen. De Minister scheen de kans het grootst tc achten op een tusschen- vorm tusschen een staand- en een mllitieleger. Met betrekking tot legerorganisatle en -leiding had hy het o m. over een spoedig te scheppen gecombineerden staf, als adviseerend college ten behoe ve van den bestaanden Raad voor Mi litaire aangelegenheden van het Ko- SPORT. SCHERMEN INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN VOOR SCHERMLEERAREN. Gijsüert) Hodenpyi (Lelden) In de Ilollandsche ploeg. Voor het eerst na den oorlog, worden op 8 Decemoer te Rotterdam, ln de groote zaal van de Kralingsche IJsclub, onder auspiciën van den bond van in Nederland gevestigde schor mieeraren. Internationale wedstrijden georganiseerd voor professcurs op floret en sabel. Per land mogen slechts 3 profs uitkomen die op belde wapens moeten trekken. Voor Frankrijk zijn aangewezen: de professeurs André Gardère, Paul Battcsti en Roger Crosnier. Voor België: Defosse, de Meester en Dubois Voor Nederland: D. Gljsbertl Hodenpijl (Lelden), J. Abrahams (Den Haag) en J. v. d Voodt (Rotterdam). SCHAKEN LEIDSC11E SCHAAKBOND. De 2e ronde der competitie. Behalve de reeds vermeldde, zijn nog de volgende wedstrijden gespeeld 2e kl. A: Phllldor IIN.Z. Holl. I l'&xxxxx 31xxxxx; Lclthen IZw. pion I (Llsse) 4C;Sassonhelm IVoorschoten I 2\'2x .6'fcx. 2e kl. B: Alphen nSchaakgen. I (O) 4—6, L S-G. in—V.T.L. I (Touwf.) 3x—6x 3e kl. A; Vriendschaar nOns Genoe gen I 64; Bodegraven IIV.T.L. II 64; Leiderdorp nZoeterw. II 2xxx5xxx. 3e kl. 3: Katw. a. Zee II—P.T.T, I 8—2; Calssa IIZw. pion II ö^xxxxy2xxxx. 4e kl. A: L. Politie I—Inter Nos III (Bosk.) 37; Leytse Ancker IL.S.G. IV 2—8. 4e kl. B: Llsse II—Prcrf. W(jk II 3—7; Zw. pion UIOegstgeest n Ox9x. De krant voor iedereen. nlnkrUl! (een der colleges uit den Ministerraad), waaruit dan vervolgens een Rijks-staf zou moeten groeien. On der de Regeering heeft een drieman schap de direkte, dagelijksche leiding van het leger, t.w. de chef van den Genera len-Staf, de Kwartiermeester- Generaal en de Adjudant-Generaal bij wier onderUhg contact de eerste als leidende figuur optreedt Vermeld zij nog, dat onderwijzers boven de 30 geen officier zijnde voor taan vrijstelling zullen krijgen als mede onderwijzers beneden onderof ficiersrang boven de 27. Na deze concessie van den Minister hadden alleen nog de communisten be hoefte aan de motie-Schoonenberg. welke alle onderwijzers vrijgesteld wilde zien. Zoodoende werd dit voorstel ver worpen. terwijl de begrooting er door ging met alleen aanteekening van het „tegen" der communisten. Bij Marine gaf mr. Bruins Slot (A.R.) uiting aan zijn voorkeur voor een sterke onderwatersche vloot, met krachtigen luchtmacht, in welk verband hij wees op de bij den strijd in de straat van Malakka opgedane ervaring. Deze spr. wilde verder weten, of wij in zake de door onze Marine in te nemen plaats in het verband van internationale sa menwerking eenige afspraak met de Britten hebben gemaakt. Drs- Korthals (P. v. d. V-) drong aan op spoed bij den aanbouw, waarin wij ver ten achter zijn, op een snelle vaststelling van een mede in internationaal verband pas send vlootplan, terwijl hij kenbaar maakte een beetje verontrust te zijn door berichten over smokkelhandel tusschen Sumatra en Malakka. Doen we er iets tegen en zoo ja, wat? Nadat de heer Vorrink (P. v. d. A-) in een betoog, dat heel wat herhalingen bevatte van hetgeen hij reeds bij Oor log had aangesneden, ook nog even een blijkbaar minder fraai ophitsend arti kel van een vlootpredikant becritlseerd had, meenden mr. de Wilde (A.R.) en de heer Tilanus (C.H.) het voor de be doeling van de hun overigens onbeken de pennenvrucht waarvan zij beter een beetje meer afstand hadden kun nen houden te moeten opnemen. Het betrof hier een aan den kaak stellen van veel gruwelijks, wat er in Indië is geschied en dat vonden zij volkomen toelaatbaar. De wraakzucht ook, die uit bedoeld artikeltje sprak?..... Ingezonden Mededeeling HET OPTREDEN DER LEDEN COMMISSIE-GENERAAL. Zelfbeperking gevraagd. Het Eersté Kamerlid de heer Mole naar (P. v.d. V.) heeft aan den minister van Overzeesche Gebiedsdeelen de vol gende vragen gesteld; 1. Acht de minister het juist, dat le den van de Commissie-Generaal na het parafeeren eener voorloopige overeen komst, maar voordat de regeering ter zake haar standpunt heeft bepaald, in het openbaar pleidooien voeren voor het door de Commissie-Generaal ingenomen standpunt? 2. is de minister bereid te bevorderen dat de leden der Commissie-Generaal zich bü hun optreden hier te lande de vereischte zelfbeperking opleggen? HEVIGE BRAND OP TEXEL. Twee boerderijen vernietigd. Gisteravond is. waarschijnlijk door het omvallen van een stallantaarn een geweldige brand uitgebroken in de groo te boerderij van H. Smit, vlak ten Wes ten van de Brug op Texel. Door den krachtigen najaarswind ontstond een enorme vonkenregen, ten gevolge waar van ook de naburige boerderij van D. Keyzer weldra in lichterlaaie stond. Bel de boerderijen branden totaal af. Géén uitkeering boven zekere inkomens. Het door minister Drees aangekon- digde wetsontwerp „Noodregeling Ouder- aomsverzekerlng" is thans verschenen. Wij ontleenen hieraan het volgende: Het ontwerp van wet gaat uit van een verdeeling der gemeenten in drie klassen. Voor elk dier klassen worden inkomengrenzen vastgesteld, waarboven men niet meer voor een uitkeering in aanmerking komt. Ook verschilt, bij ge lijke inkomens, in elk dier klassen de hoogte der uitkeeringen. Voorts is zoo wel bij de bepaling der inkomensgren zen als bij de bepaling van de hoogte der uitkeeringen onderscheid gemaakt tusschen gehuwden en ongehuwden. Als maximum-inkomen, waarboven men niet meer voor een uitkeering in aanmerking komt, is voor gehuwde mannen in groote gemeenten gesteld een jaarinkomen van f. 1375, in mid delgemeenten een jaarinkomen van f. 1225 en in kleine gemeenten een jaar-inkomen van f. 1075. Voor onge huwden bedragen doze maxima res pectievelijk f. 875, f. 775 en f. 675. DE MAXIMUM-UITKEERINGEN. De roaximum-uitkeeringen voor ge huwde mannen bedraagt per maand in groote gemeenten f.78, in mlddel- gcraeentcn f. 70 en ln kleine gemeen ten f. 61. Voor ongehuwden zijn die maxima gesteld respectievelijk op f. 44, f.39 en f.35. Deze maximum-uitkeeringen worden echter alleen verstrekt aan hen, die. geen hooger eigen inkomen hebben dan f50 oer jaar Wordt eenig hooger eigen inkomen genoten, dan wordt dat niet geheel, doch slechts voor ongeveer de helft op de maximum-uitkeerlng ln mindering gebracht. Doordat bij de voorgestelde noodvoor ziening de helft van het eigen inkomen geheel wordt vrijgelaten, blijft men be lang houden bij een eigen inkomen. Het ligt niet in de bedoeling, dat met inkomsten van inwonende gezinsleden behalve met die van de echtgenoote en alimentatie-bijdragen van kinde ren rekening wordt gehouden. Deze uitkeering houdt het midden tusschen ondersteuning en een formeel recht op een pensioen. De kosten der regeling, afgezien van de kosten van administratie, zullen vermoedelijk niet minder dan 150 mlllioen gulden per jaar bedragen en een bedrag van 200 millioen gulden per jaar niet te boven gaan. De ver wachting schijnt gewefttigd, dat zij niet ver boven 150 millioen gulden zul len liggen. Voor een ouderdomsuitkeering komen niet in aanmerking: a. degene, die niet binnen het rijk zijn woonplaats heeft, alsmede degene, die niet gedurende een tijdvak van ten minste zes aan den dag van indiening der in artikel 4, eerste lid bedoelde aanvraag onmiddellijk voorafgaande ja ren onafgebroken binnen het rijk, Ned.- Indië, Suriname of Curacao zijn woon plaats heeft gehad; degene, die tenge volge van oorlogsomstandigheden tijde lijk buiten het rijk, Ned.-Indië, Surina me of Curacao heeft vertoefd, wordt voor de toepassing van de voorgaande zinsnede nochtans geacht gedurende dien tijd binnen een dier gebiedsdeelen zijn woonplaats te hebben gehad: b. degene, die door het uitoefenen van zijn nering, ambacht of ander bedrijf of beroep als zelfstandige dan wel anders zins door het verrichten van arbeid in zijn levensonderhoud voorziet; c. degene, wiens jaarlijksch inkomen meer bedraagt dan de genoemde maxi ma. Als jaarlijksch inkomen van een gehuwden man wordt aangemerkt het totaal van de J aarlij ksche inkomens van hemzelf en van zijn echtgenoote; d. degene, die hoewel tot arbeid in staat, heeft nagelaten vóór het bereiken van den 65-j. leeftijd regelmatig in de behoeften van zich en zijn gezin te voor zien. xv. U behoorde misschien ook tot de honderdduizenden in den lande die gistermiddag, het deviezenprobleem ten spijt, met betraande oogen vertoefd hebben in Huddersfield om het Neder- landsche voetbalelftal te zien, pardon hooren „kraken". Uw „Allerlei van Overal"-schrijver wil U niet zijn critiek onthouden, hoewel hij als volslagen leek behoort tot die vermoedelijk zeer kleine a-sociale en onvaderlandsche groep die „buitenspel" een flauw '-.moesje van den scheidsrechter vindt om een zeker doel punt de zekerheid van een Indisch aan deeltje te geven, die geen corner van een strafschop kan onderscheiden (en werkelijk niet weet of het misschien niet hetzelfde is) en evenmin begrijpt waarom .hands" iets onoirbaars doch een kopbal iets lofwaardigs is, hoewel het voetbal heet. Gistermiddag dan werd zijn dagelijk sche arbeid gestoord. Het drong toen ondubbelzinnig tot hem door, dat de gedachten van een oprecht Hollander op dat moment el ders behoorden te vertoeven en het waren zijn huisgenooten, buren en an dere bekenden die hem dit onzacht zinnig aan zijn verstand brachten. De radiodistributie bleek niet bij machte de enorme „afname" ten tijde van het voetbalevenement te verwerken en een bevredigend sterke uitzending te berei ken, dies stortten genoemde lieden zich op zijn „echte" radio en sindsdien werd hjj mèt het Nederlandsche elftal in een hoek gedrongen. Inmiddels had ir. A. van Emmenes, waardig opvolger van Han Hollander, Kraak ballen uit de lucht laten pluk ken (in het medeleven zijner gasten sneuvelde op dit moment de hanglamp), Smit in een leeg doel laten trappen dat geblokkeerd werd door eenige spe lers (geen tijd om deze vreemde situa tie te ontleden, aangezien hij ver geefs moest trachten een bloemen- vaas van een aanschouwelijk trap-on- derricht te redden), den bal op de En- gelsche middenlijn laten neerkomen, Drager laten strompelen (gelijk hijzelf naar een ont-oord theekopje) en Paau- ven is. we zijn kop voor een kogel laten ste ken, hetgeen al hoogst onmenschelijk genoemd kan worden. Het eenig sou laas van stilte kwam, toen Van Emme nes mededeelde zyn vrouw, die jarig was, maar géén radio-grafische zoen te zullen geven. Na den ontijdigen afloop der reportage volgde een college. Hetgeen sterk den indruk wekte dat de beste stuurlui in derdaad aan den traditioneelen wal staan. (Moeilijk moet dat zijn in Ame rika. Daar staan bij tijd en wijle alle stuurlieden aan wal). Terwijl schrijver dezes toezag hoe zijn vrouw de kamer binnenstrompelde gelijk Drager, met stoffer en blik om de scher ven bijeen te vegen en een dweil om de tranenzee te drogen, kon hij zich niet onttrekken aan de gedachte, dat het voltrokken drama teveel weghad van een zitting van den Veiligheids raad om hem te kunnen bekoren. Zeker, ze hadden allemaal de beste bedoelingen, maar het beroerde was dat de eene partij het eene doel zocht en de tweede het andere. Dat is in den Veiligheidsraad óók zoo. Engeland kreeg geen besten indruk van Holland. Ondergeteekende óók niet. Maar ja, hij is maar een leek, en cri- tie1r is gemakkelijk, vooral afbreken de Engeland krijgt echter ook wel eens een goeden indruk van ons land. De Daily Mail publiceerde een arti kel van Alexander Clifford, waarin de ze van leer trok tegen zwakte handel, deviezen-verspilling en andere uitingen van gebrek aan nationale economische zelfbeheersching. Terecht achtte hij Engeland een voorbeeld van juiste zelf beperking, terwijl de meeste Europee- sche landen en ook Amerika toonbeeld zijn van corruptie, zwarten handel en economischen en financleelen chaos. Na deze verdienden eigenroem merkt Cüfford op, dat Nederland op dit ge bied de ernstige concurrent van Enge land is en het slechts op den voet volgt. Dat wil niet zeggen dat de Holland- sche mentaliteit boven critiek verhe- Blijkens een bericht in het week blad „Ik zal handhaven" van de Eerste Mariniersbrigade te Soerabaja heeft men daar o.a. 29 postzakken ontvangen met lectuur, bestemd voor de troepen en door het Roode Kruis in ons land verzameld. Zie hier een bloemlezing uit den in houd: „Deutsche Kunst und Dekoration" (jaargang 19161919)„Eerste lees boekje" (aap-noot-mies-wim-zus-jet) belastinggidsen en telefoonboeken; ra- dlogidsen van vóór den oorlog; tijd schriften als „Wij jonge vrouwen", „Libelle", „Moeder", „Margriet", „De „huishouding", „Maandschrift voor verloskunde", „Vorming" (maandblad voor de NSB), NSB-boekjes over sib- bekunde Commentaar overbodig. Het wil óók niet zeggen dat in Enge land geen vreemde zaken voorvallen. Ei- is daar een bezwaar gerezen tegen een bepaald type „prefabricated house" In een stadje was een heele straat van dit type samengesteld. Eenige onverla ten z(|n in zekeren nacht met een handkar deze straat gaan afstroopen. Met een zakmes forceerden z4j den buitenmuur op de plaats, waarachter zich een kast bevond. De achterwand werd zoodoende gewoonweg uitgesne den, waarna de inhoud van de kast van buitenaf op den handwagen werd geladen waarna het stel naar het volgende huis trok. Een proefneming heeft uitge maakt dat de heele straat op deze ma nier in niet meer dan twee uur bewerkt kon worden! Engeland moge dan een afkeer heb ben van economische knoeierijen, toch doen zich ook daar nog zaken voor die niet door den beugel kunnen. Dat blijkt uit een verhaal van het hoofd van de universiteit te Leeds, mr. B. Mouat Jones, die een anderen Engelschman ontmoette bij den Niagarawaterval in Amerika. Deze landgenoot was blijkbaar om een praatje verlegen en slaakte de verzuchting; „Zonde, dat al dat water zoo nutteloos verspild wordt". Met visioenen van machtige electri- sche centrales en stuwdammen conclu deerde mr Jones: „U bent zeker in genieur". „Neen, melkboer Hoogleeraren tegen ontwerp overeenkomst. GOEDKEURING RECHTENS ONGEOORLOOFD! Door de hoogleeraren in de rechtsge leerdheid aan de Utrechtsche Univer siteit mrs. S. J. Ph. Suilinge, J. A. Eigeman, J- H. W. Verzijl, W. J. A. Kernkamp en E. H, s'Jacob is op 25 November een brief gericht tot den Ministerraad waarin op staatsrechte lijke gronden, is betoogd, dat goed keuring van de ontwerp-overeenkomst van Cheribon door de Staten-Gene raal op dit oogenblik rechtens onge oorloofd ls, schrijvers achten het ont werp in strijd met tal van grondwet telijke bepalingen. Het argument, van beroep op nood wordt op staatsrechtelijke gronden met klem afgewezen. De onderteekenaars wijzen verder op alles beheerschende noodzakelijkheid van een staatsrechtelijk zuiver uit gangspunt. In géén geval mag de regee ring h.i. in regelingen of oplossingen van onbestemden aard vervallen, welke straks slechts tot ernstige meeningsver- schillen, teleurstellingen en misgrepen aanleiding kunnen zijn. Het schijnbaar voordeel van een zgn. soepele oplossing aldus de onder teekenaars met de daaraan ver bonden noodzaak de hand te lichten met onze staatrechtel. instellingen, mag niet gekozen worden boven een weg, die wellicht langer en moeilijker zal zyn, maar die de beste waarbor gen biedt voor een hechten staats rechtelijken grondslag voor nieuwe staatkundige verhoudingen. Een zoo danige grondslag is de onmisbare voorwaarde voor elk staatkundig be leid. Afschrift van dit stuk werd in han den gesteld van de voorzitters van Eer ste en Tweede Kamer. BON VOOR SINAASAPPELEN. 500 gram per persoon. Per hoofd der bevolking zal binnen kort 500 gram sinaasappelen beschik baar worden gesteld. Het C.D.K. deelt mede, dat men hiertoe bon 496 of 50—8 algemeen bij een handelaar in groenten en/of fruit moet inleveren en wel uiterlijk op Zaterdag 7 December a.s. De aflevering der sinaasappelen zal plaats vinden naarmate deze aange voerd worden. Uiteraard zal de afwer king van den voor de groepen D en E in Augustus jl bekend gemaakten bon voorgaan. DISTRIBUTIEKANTOOR LEIDEN. Vanaf heden tot en met 14 December a.s. kunnen aan loket 6 van het Distri butiekantoor aanvraagformulieren voor werkschoenen worden afgehaald en Inge diend volgens onderstaand schema. Werkgevers, ln wier bedrijf meer dan 10, doch minder dan 50 arbeiders werkzaam zijn, kunnen aanvraagformulieren afhalen op Maandag, 2 December. Inleveren op Woensdag. 4 December. BIJ Inlevering alle distributiestamkaarten overleggen. Werkgevers, in wier bedrijf meer dan 50 arbeiders werkzaam zlj.n, kunnen een aan vraagformulier afhalen op Maandag, 2 December. Inleveren op Donderdag, 5 December. Bij Inlevering alle distributie- stamkaarten overleggen. Arbeiders, werkzaam in bedrijven met minder dan 10 man personeel, moeten een lndlvldueele aanvraag Indienen. Deze aan vraagformulieren kunnen worden afge haald op Vrijdag, 6 December, voor de let ters a t.m. L en Maandag, 9 December, voor de letters M t.m. Z. De aanvraag formulieren moeten worden ingediend op de op de formulieren gestempelde data. Bi| Inlevering der formulieren de distribu tiestamkaarten medebrengen. Geen aanvragen kunnen worden Inge diend door a. personen, die niet voorkomen op de beroepenlijst, SCHEEPSBERICHTEN. K.N.S.M.; oksywie, 25/11 van Greymouth naar Harllngen; Cottlca, 25/11 te Trini dad; Boskoop, 26/11 van Cristobal naar Buenaventura; Hercules, 25/11 te Bour- gas; Carlbla, 26/H te Aarhus; Venlo, 26/11 te Odense; Roelf, 26/11 te Halm stad; Dundee, 26/11 te Valencia, Juno, 26/11 van Catania naar Messina; Iris, 26/11 van Casablanca naar Tanger; Vul- canus, 26/n Catharlnapunt gepasseerd* Castor, 26/11 t« La Gualra; Aruba, 26/11 van Recife naar Trinidad; TJlpandok, 26/11 van Cristobal naar Barranqullla; Titus, 24/11 van New York naar West Indië. Mij. Nederland: Rondo, 24/11 te Hallfax; Slngkep, 21/11 van Aden naar de Perzische Golf; Tarakan, 20/11 te Hampton Roads; Wouwerman, 23/11 van Batavia naar Vancouver; Oranje, 26/li te Suez; Talisse 26/11 te Suez; Bengkalls, 23/11'van Pe- nang naar Ned. Indië. Mij. Oceaan N.V.phrontls, 21/11 van Suez naar Ned. Indië; Laomedon, 22/11 te Aden. b. personen, die na 30 November 1945 een bon voor werkschoenen of Engel- sche werkschoenen hebben ontvangen c. Personen, jonger dan 16 Jaar. Agentschappen. Bovengenoemde formu lieren kunnen ln Oegstgeest, Leiderdorp en Warmond worden afgehaald op de be kende zittingsdagen ln de week van 2 t.m. 6 December en Ingeleverd op dezelfde dagen ln de week van 9 t.m. 13 December. Regeling in zicht. De groote vier zyn het gisteren eens geworden over alle kwesties betreffende het statuut van Triëst, uitgezonderd over enkele voorstellen inzake de vrij haven en economische voorwaarden. Over de volgende punten werd over eenstemming bereikt: maatregelen voor het terugtrekken van troepen, voor ver kiezingen in den vrijstaat Triëst en voor de benoeming van den voorloopigen regeeringsraad. Wanneer na het in dienst treden van den gouverneur 90 dagen zijn verloopen, zal hij bekend maken, of de troepen moeten blijven of zich ongestoord kun nen terugtrekken. In het laatste geval zal dit gebeuren binnen den tijd, dien de militaire deskundigen mogelijk ach ten. Indien de gouverneur het noodza kelijk acht, de troepen in Triëst te hou den, zullen deze daar blijven, totdat de gouverneur verklaart, dat zij terugge trokken kunnen worden. Het aantal manschappen in Triëst zal worden beperkt tot 5.000 Amerikanen, 5.000 Engelschen en 5.000 Joego-Slaven. FEUILLETON DE ZWARTE VOS door C. B. BOOTH 40) De detective haalde de schouders op en stond langzaam op uit den stoel, waarin de Zwarte Vos ongetwijfeld heel wat uren met zijn boeken had doorge bracht. Nee, het was een onzinnige veronderstelling, dat die man met drie vingers uit deze kamer ongezien had kunnen ontsnappen. „Beslist onmogelijk!" momeplde hij, naar de deur gaande. En toch was er iets in de kamer.dat hem vasthield; hij liet zijn blik langs de vier wanden glijden en ten slotte rusten op de groote brandkast tegen den oostelijken muur. Hij ging weer naar de deur toe met het voornemen, eerst zyn handen te wasschen. voordat hi. met zijn onderzoek verder ging. Aanstonds kwam sheriff Edwards te rug en die hinderde hem daarby. Hij moest zien met alles klaar te zijn voor dat hij terug was. Uit zijn zak haalde hij een korte pyp te voorschijn en stopte die uit een rub ber tabakszak. Hij nam een lucifer. Maar hij was zoo in gedachten ver diept. dat hy het lucifersdoosje uit zyn vingers liet vallen. Het kwam onder tafel terecht. Hij bukte zich, voelde over den grond heen om het te vinden. Tot zyn verbazing kwamen zyn vingers in aanraking met een zacht, vochtig en kleverig voorwerp. Hij stak zynnyp in zijn zak. knielde neer. en stak zyn hoofd onder tafel. „Klei!" mompelde hij, ,,'n kluit klei!" Hij haalde een klompje klei te voor schijn, geelachtig van kleur en iets grooter dan een noot. By nader onder zoek bleek hem, dat het van een schoen moest zijn afgevallen. Zelfs de opper vlakte was nog vochtig en dat wees er op, dat er kort geleden iemand in de kamer moest geweest zyn, die klei aan zyn zolen had. En het merkwaardigste was wel, dat de grond hier langs de kust zanderig was. Klei zat minstens een paar voet diep. „Vreemd! Drommels vreemd! Wat zou Tommy daar wel uit opmaken?" mompelde hy. N XIX. Waarvoor was die schop? De terugweg naar het dorp viel Tom my gemakkelyker dan de weg naar het Boevenhuis, in gezelschap van Baker- ville afgelegd. Halverwegen nam een legerauto, door een vriendelijken chauf feur bestuurd, hem mee en zette hem bij het rommelige spoorwegstationnetje af. Na het telegram verzonden te heb ben, slenterde hy de haven langs om een kykje te nemen. Hy was nog nooit in een visschersdorpje geweest en dus trok het zyn onverdeelde belangstel ling. „Drommels, nu ik hier toch ben, kon ik wel eens trachten uit te vinden of er hier soms iemand is, die den drie- vingerigen kerel gezien heeft! Die vent moet zyn eten toch ergens vandaan halen?" mompelde hy voor zich heen. Misschien was dat idee by hem opgekomen door het lezen van een kaart met het slordige opschrift: „Lunchroom". Het bleek de eenige ge legenheid van dien aard in Pond Bay te zijn en veel byzonders was het niet; het was een soort schuur van twintig bij tien voet met stoelen en een toon bank. Tegen den wand hing een spys- kaart met slechts enkele gerechten. De eigenaar was een lange, magere man, bygenaamd „de Lat". Toen Tommy binnenkwam was de Lat bezig een druk gesprek te voeren met de weinige menschen, die niet naar het circus in Sag Harbor waren getrokken. Tommy ging zitten en wachtte af, of hy be diend zou worden, maar de Lat zette bedaard zyn gesprek voort. „Hij vindt het misschien practisch, zyn bezoeker eerst wat honger te la ten krygen", dacht Tommy. Eindelijk kwam de Lat achter de toonbank van daan geslenterd, schonk een glas wa ter in en zette dat voor Tommy neer. „Bestel maar geen ham met eieren, broertje", zei hy. „De ham is op. Var kenslapjes dito. De rest is voorradig", wees hy op de spyskaart, „zoek maar uit!" „Geef me dan maar een portie cor ned beaf", zei Tommy. „Uitstekend", antwoordde de Lat met een zucht van verlichting, omdat Die vonden dat natuurlyk mooi En zongen dapper mee. Maar met gezang en één „trompet" Was men toch niet tevree. De één kwam met een koekblik aan. Twee deksels, oude kleden; Zo vormde men een pracht-orketl Voor feestgelegenheden. 8. Het werd gauw Koninginnedag, Men oefende alvast 't Wilhelmus, dat, al ging 't niet (fraai, Toch by zo'n feestje past. De dag was daar, een kinderschaar Kwam achter het „orkest" De ganse buurt kwam kyken, want Ze speelden opperbest. hy niets te koken of te braden kreeg. Hij scheufelde naar de keuken en kwam even later met het bestelde te rug. „Koffie?" „Ja, koffie", knikte Tommy, „en als u even tyd hebt, graag een praatje". „Hè?" vroeg de Lat. meenend, dat hy voor den gek gehouden werd. „Ik ben op zoek naar een vreemde ling", legde Tommy hem uit. „Moge- ïyk. dat hy hier by u komt eten. Mis schien kent u hem wel, als ik vertel, dat hij den middelsten vinger van zyn linkerhand mist". De Lat schudde het hoofd. „Nee maar vanmorgen is er wel een man met een houten been hier komen ont- byten". en hy lachte luidruchtig om dit. zyns inziens, bar geestige ant woord. Maar uit een anderen hoek kwam er toch hulp. „Is hy soms een kerel met een vaal bleek gezicht en een bruine pet?" vroeg een der aanwezigen, een man met hooge rubber laarzen. „Ja, dat kan wel", antwoordde Tom my omzichtig, „had hij maar drie vin gers?" „Dat kan ik niet zoo precies zeggen, meneer, maar het is me wel opgeval len, dat er aan een van zijn handen iets vreemds was. Best mogelyk, dat hij een vinger miste". „Welzeker, Joe", zei de andere man, „ik heb hem zelf ook gezienzoo'n teringachtige kerel met een bruine pet. Hier in Pond Bay onbekend. Bleek geel gezicht Ik heb hem by Butler een schop zien koopen". „Wat?" riep Tommy uit, ,,'n schop? Waarvoor kocht hy een schop?" „Weet ik 't, sproetneus, weet ik 't? Da's toch zoo gek niet, dat iemand een schop koopt? D'r zyn zooveel lui, die 'n schop koopen". „Ddank u!" stotterde Tommy, die van verbluftheid by na niets meer kon zeggen Zeker, er waren zooveel menschen, die een schop kochten, maar wat moest die drlevingerige man voor den drommel met een schop doen? (Wordt vervolgd). Alle troepen zullen ter beschikking staan van den gouverneur, totdat zy worden teruggetrokken, hetgeen door de desbe treffende landen geiyktydlg zal ge schieden. De gouverneur zal het recht hebben, den voorloopigen regeeringsraad te be noemen uit plaat-selyke inwoners na overleg met de regeeringen van Italië en Joego-Slavië. Indien er eenige tyd mee heen gaat. voordat de gouverneur zyn taak aan vaardt. zal het geallieerde militaire be stuur de controle in de verschillende zones bly'ven uitoefenen. Desbetreffende bepalingen in het per manent statuut zullen de basis vormen voor de voorloopige regeering. Binnen vier maanden, nadat de gou verneur zyn ambt heeft aanvaard, zul len verkiezingen worden gehouden. Onafhankelyk van de bepalingen van het verdrag besloten de ministers alles in het werk te stellen om gedaan te krygen, dat de Veiligheidsraad zijn goed keuring zal hechten aan de benoeming van den gouverneur, voordat het ver drag uiteindeiyk geratificeerd is. Men was het er ook algemeen over eens, dat de voorloopige gouverneur by gebleken geschiktheid tot permanent gouverneur zal worden benoemd. Ingezonden Mededeeling voor Sigarettenrookers. - Deze week geven wy op 2 bonnen 3 prima doosjes Sigaretten en 1 doosje Zuid-amerik. Tevens groote sorteering prima Hand werk sigaren. J. W. WOLTERS, Janvossensteeg 61 - Tel. 23703. VOOR VRIJDAG 29 NOVEMBER. Hilversum I (301 M.) VARA 9.00— 9.30: Mozart programma; 93010.00: lichte symphonlsche Itallaansche muziek; VPRO 10.0010.20: morgenwydlng door ds. D. G. van Vreumingen; VARA 10 20— 10.50: programma voor zieken; 11.00 11.15: Zuid-Afrikaansche muziek; 12.35 13.00; Skymosters; 14.2015.20: Stafmu ziekcorps A'damsche politie 15.2015 52: hoorspel „Het woord"; 16.0016.30:Vaude- villeorkest; 17.0017.25: Accordeon-orkest; VPRO 20.0820.30: Henrlette Bosmans speelt pianomuziek van Chopln; 20.30 21.00: ds. G. J. Slrks over tentoonstelling Fransche wandtapyten ln Amsterdam; VARA 21.0021 30: gramofoonplaten op verzoek; 21.3021.45: bultenlandsch over zicht door drs. L. de Jong: 21.4522 15: Eddy Walls; 22.1522.40.: Amsterdamsche Jazz Socletelt; VPRO 22.4023.00: a vond. - wijdlng door dr. F. D. Spelberg; VARA 23.1524.00: concertwerken van Claude Debussy. Hilversum II (415 M.) KRO 8.15— 9.00 en 9.059.30: opgewekte muziek; 11.0011.30: ziekenbezoek: 12.0012.30: Pim en Henk Borkent, zang; 13.1513.45: Klaas van Beeck; 15.00—16.00: voor de vrouw; 18.301830: continental Quintet; 19.3019.45: rumba- en tangomuzlek; 20.1520.55: ensemble Eddy de Latte; 20.5521.30: hoorspel „Het groote avon tuur van Alexander Pinderello"; 21.30 22.00: wie kent deze plaat?; 22.2022.35: Gunnar Knös over den wedloop met den atoombom; 22.5023.00: Dominique Blot, viool; 23 0ö—23.30: Mike Anoi and h* Royal Hawallans; 23.3024.00: BBC dans. orkest o. 1. v. Henry Hall en Harry Roy.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 2