Oproep aan het Nederlandsche volk Tegen ontbinding van het Koninkrijk Stemming in de politieke Commissie der V.N. WEERBERICHT De nieuwe bonnen Met een enkel woord Nederlanclsch elftal ivas kansloos Engelsche grootmeesters wonnen met 8—2 Lewis voor den federalen rechter 85ste Jaargang DONDERDAG 28 NOVEMBER 1946 No. 25942 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer. DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 Door de heeren dr. W. K. Feuilleteau de Bruyn, luit.-adm. J. Th. Fuerstner, prof. mr. A. C. Josephus Jitta, hooglee raar te Delft, prof. dr. V. J. Konings berger, hoogleeraar te Utrecht, mr. W. A. Bannenborg, gen. I. H. Reynders, oud opperbevelhebber land- en zeemacht, A. Th. C. Schiebergen, algemeen voorzitter N.J.V., gen. H. C. Winkelman, oud-op perbevelhebber Land- en Zeemacht en E. J. van Rees Vellinga, secretaris. Van Kijfhoeklaan 5, Den Haag, is een oproep aan het Nederlandsche Volks gericht, waarin er op gewezen wordt, dat de Commissie-Generaal voor de Nederl. regeering een overeenkomst heeft voor bereid met de Repoeblik Indonesia, de „republiek" onder leiding van Soekarno, met wien oud-minister Logemann niet wenschte te onderhandelen, omdat dit naar zijn meening evenzeer onvrucht baar als onwaardig zou zijn. De Commissie-Generaal wil een „wij ziging" van het Koninkrijk der Neder landen in een Nederlandsch-Indonesi- sche Unie, waarin naast het Koninkrijk een souvereinen staat zal worden ge vormd. genaamd ..Ver. Staten van In donesië". De souvereiniteit van deze Vereen. Staten van Indonesië zal een werkelijk oppergezag van H. M. de Koningin als staatshoofd van de Ned.-Indonesische Unie uitsluiten. Diegenen, die beweren dat dit laatste nog wel zal meevallen, mogen beden ken, dat reeds thans het gezag in de Repoeblik wordt uitgeoefend door een „president", die bjj herhaling in woor den en daden en door zijn steun aan de Japanners heeft getoond het blanke ras te haten, en de Nederlanders in het bijzonder. Laat u niet misleiden door den wensch, die zoo vaak de vader der gedachte is. Dit is géén „wijziging", maar een ontbinding van het Koninkrijk der Ne derlanden. Welke belangen heeft de Commissie- Generaal behartigd? Die van het Koninkrijk? Neen. integendeel heeft zjj den weg geëffend voor het uiteenvallen van het Koninkrijk in van elkaar onafhankelijke deelen. Staatkundig, cultureel en economisch zal echter de rol van elk dier deelen, door verbrokkeling tot onmacht ge doemd, goeddeels zijn uitgespeeld. Die van den „Indonesiër"? Neen. wanneer wij tenminste onder „Indonesiër" niet verstaan de kleine kaste, die met Japansche hulp de macht heeft gegrepen. De belangen van de groote massa der inheemsche zullen zwaar worden ge schaad, want deze zullen worden over geleverd aan genadelooze uitbuiting en onderdrukking door hun eigen leiders eenerzijds aan wanorde, chaos en ondeskundig beheer anderzijds. Aangezien evenwel organisatiever mogen en kapitaal van buiten af voor den cconomischen opbouw van het land toch onmisbaar zal blijken, zal de Indische Archipel met al zijn be volkingsgroepen een speelbal der groote mogendheden worden- Die van den Nederlander? Neen, want aan de welvaart en de bestaansmogelijkheden van onze ge- heele bevolking zal een onherstelbare klap worden toegebracht. Die klap zal in de eerste plaats de jongeren van Nederland, hoofd- zoowel als handarbeiders treffen, omdat de grootste taak, welke deze jongeren in Indië wachtte, aan anderen zal toeval len. Maar ook degenen, die zich toch niet aan den opbouw van Indië zouden willen wijden, zullen den terugslag on dervinden. De belangrijke toename toch van het aantal arbeidskrachten in ons kleine rijk in Europa gepaard aan ge lijktijdige vermindering der arbeids- mogelijkheid zal leiden tot een alge- meene verarming van ons geheele volk. Hoe wil de Commissie-Generaal dit alles bereiken? Door het Ned. volk voor een voldon gen feit te stellen. Want: de Commissie heeft voortdu rend nagelaten om het Nederlandsche volk en voorzoover bekend ook het Par lement volledig op de hoogte te houden van haar doen en laten, terwijl zij ten slotte heeft getracht een beslissing op korten termijn af te dwingen. Door de Indisohe bevolking voor een feit te stellen. Want: in de meest volkrijke gebieden van onzen Archipel, t.w. Java en Su matra, kan door de daar heerschende terreur niemand zich een juist beeld vormen van de onder de bevolking heerschende gezindheid en verlangens. Door overschrijding van haar bevoegd heden. Want: krachtens de wet tot instelling der Commissie-Generaal was deze slechts bevoegd tot het voeren van be sprekingen ter voorbereiding van nieuwe staatkundige verhoudingen binnen het Koninkrijk. Het Ned. volk wordt daarom opgeroe pen tot: 1. ondubbelzinnige afkeuring van het gevoerde beleid; 2. het zich uitspreken tegen de voor stellen der Commissie-Generaal; 3. bezinning op de zelfstandigheid der overzeesche rijksdeelen binnen het Koninkrijk, zooals aangegeven in de Koninklijke rede van 7 December 1942. 80.000 valsche textielpunten. Dezer dagen werd te Amsterdam in een café huiszoeking gedaan in ver band met de uitgifte van valsche tex tielpunten. Er werden 8000 valsche pun ten gevonden. Eenige handelaren in het café aanwezig, werden aangehouden. Een verder onderzoek leidde naar Til burg. Een drietal personen werd aange houden, n.l. H. C., A. H. en J. H. Naar wij vernemen gaat (het hier om 80.000 punten. EERSTE KAMER ACCOORD MET HUESCO-STATUUT. De Eerste Kamer heeft gistermiddag met 311 st. het wetsontwerp tot goed keuring van het statuut van de organi satie der Ver. Naties voor onderwijs, wetenschap en cultuur aanvaard. Britsche successen. Gisteren is men in de politieke com missie der V. N. tot stemming overge gaan over diverse voorstellen. Het Britsche voorstal, dat de aan den Veiligheidsraad te verstrekken opgaven zoowel de strijdkrachten in eigen land als in het buitenland zouden moeten betreffen, werd aangenomen. Met 33 tegen 17 stemmen bij 2 ont houdingen werd het eerste gedeelte van de Britsche resolutie, waarbij verklaard wordt, dat zoowel rapporten over troe pen als ontwapening twee facetten zijn van dezelfde kwestie, namelijk de be perking en regeling der bewapening, aangenomen. Met 36 stemmen tegen 12 bij 4 ont houdingen werd het tweede gedeelte van de Britsche resolutie aangenomen, lui dend: „Als eerste stap bij de bestudee- ring van deze kwestie stelt de commis sie voor dat de algemeene vergadering alle leden der V. N. zal aanbevelen, in lichtingen aan den secretaris-generaal voor mededeeling aan den Veiligheids raad en de andere leden der V. N. te verstrekken." Zonder oppositie werd het volgende Britsche voorstel, dat rapporten betref fende troepen in gebieden van leden der V. N. betreft, aangenomen. Molotof verklaarde er geen bezwaar tegen te hebben indien de woorden „met inbegrip van het soort der mili taire formaties" ingelascht werden. Ook nam de commissie zonder oppositie twee punten aan, die door de Sovjet-Russen naar voren waren gebracht, en volgens welke in de rapporten ook gegevens over troepen in voormalige vijandelijke lan den en lucht- en marinebases in alle bovengenoemde gebieden zouden wor den opgenomen. De stemming over het gedeelte van de Britsche resolutie, die een telling der troepen in het binnen- en buiten land voorstelt, werd door Molotof on derbroken met een amendement om den aard van bewapening, zooals atoom bommen raket-wapens, vliegende bom- IETS MINDER WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met wolken velden voornamelijk in de hoogere lagen, plaatselijk eenige lichte regen. Geleidelijk iets afnemende, doch aan de kust tijdelijk nog krachtige Zuidelijke wind. Iets kouder. men e.d., bekend te maken. Zoowel Noel Baker (Gr.-Br.) als Connally (V. S.), maakten hier bezwaar tegen, daar de stemming reeds vergevorderd was. Met 2418 stemmen en 10 onthoudingen werd het Sovjet-amendement uitge sloten. Ook het Britsche voorstel om bij troepentellingen de troepen in eigen gebieden te betrekken werd met 40 tegen 10 stemmen bij 2 onthoudingen aangenomen. Met 25 stemmen voor en 19 tegen bij 7 onthoudingen besloot de commissie het Amerikaansche amendement op het Britsche voorstel, dat den datum voor het indienen van rapporten op 15 Dec. bepaalt, aan te nemen. Hierdoor heeft de commissie tevens de verwijzing naar verificatie van rapporten over troepen uit het Britsche voorstel geschrapt. Het Sovjet-amendement, dat de in lichtingen over de troepenaantallen aan den Veiligheidsraad zullen worden voor gelegd, wanneer deze beperking van de wapening zal bespreken, werd met 31 tegen 10 stemmen en 10 onthoudingen verworpen. Vervolgens kwam 't Egyptische amen dement, dat eerder was ingediend, aan de beurt. Noel-Baker stelde voor de behandeling hiervan tot heden te laten rusten. Met 29 tegen 13 stemmen met 9 onthoudingen werd aldus besloten. Voor de eerste helft van de 13de periode (24 Nov. t/m. 8 Dec.). Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 612 (strook 3) 49—4 algemeen 100 gram suikerwerk 495 algemeen 250 gram zachte zeep BONKAARTEN KD, Ke 612 (strook 3) 50—7 algemeen, 100 gram suikerwerk 503d reserve, 250 gram zachte zeep 503e reserve, 500 gram zachte zeep TABAK SK A ARRTEN T 60, 2 rantsoenen tabaksartikelen Op bovenstaande bonnen kan met in gang van Vrijdag 29 November ajs. wor den gekocht. Op de bonnen T 60 tabak zal bij aan koop van twee rantsoenen cigaretten tenminste een rantsoen cigaretten, ver vaardigd uit Zuid-Amerikaansche tabak geleverd worden. Petroleum voor kookdoelelnden en verlichting. Zij ,die in het bezit zfjn van kaarten voor petroleum voor kookdoeleinden of verlichting, kunnen gedurende Decem ber op de bonnen a 05, a 06, a 07 en a 08 van de kaart ua611 vier liter, op de bonnen b 03 en b 04 van de kaart ub 611: vier liter, op den bon c02 van de kaart uc611: vier liter en op de bonnen d 04 en d 05 van de kaart ud611: vijf liter petroleum koopen. Bonnen voor zachte zeep. Gedurende het tijdvak van 29 No vember tot en met 7 December zijn de bonnen 49—5 algemeen en 503d reser ve geldig voor het koopen van 250 gram zachte zeep. Voor kinderen geboren in 1945 of later is bon 503e reserve aangewezen voor het koopen van 500 gram zachte zeep. Deze kinderen ontvangen dus 250 gram extra. Om in staat te zijn in December een bonaanwijzing voor waschpoeder en om streeks de jaarwisseling c-en voor huis houdzeep te doen geschieden, zal de verminderde beschikbaarstelling van lijnolie voor de verf- en linoleumindus- trie nog moeten voortduren. Onderzoek inzake den heer Sanders. DIENS ROL BIJ HET BUREAU „NATIONALE VEILIGHEID". Inzake het bureau „Nationale Vei ligheid" wordt in de Memorie van Ant woord rijksbegrooting hooge colleges van staat vermeld dit bureau zal, gelijk bekend, tegen 1 Januari 1947 geliqui deerd zijn dat de heer Sanders, na het ophou den van zijn werkzaamheden bij dat bureau, tot dezen dienst behoorende stukken inderdaad onder zijn per soonlijke berusting heeft gehouden. Deze onregelmatigheid heeft geleid tot een justitioneel onderzoek. Zoolang het onderzoek van de justi tie nog niet is afgesloten, moet de minister zich uiteraard van nadere mededeelingen onthouden. In verband met een dezer dagen in zijn handen gesteld rapport heeft de minister mede op verzoek van het hoofd van het bureau „Nationale Vei ligheid", aanleiding gevonden door een daartoe in te stellen commissie een ob jectief onderzoek te doen instellen naar het beleid bij dit bureau, waarbij te vens, afgezien van het strafrechtelijk onderzoek, bijzondere aandacht zal wor den geschonken aan de rol, welke den heer Sanders in dezen moet worden toegemeten. WORDT UITGAVE „COMMENTAAR" BEËINDIGD? Aan de memorie van antwoord be treffende de begrooting van Binnen- landsche Zaken ontleenen wij, dat over wogen wordt, de uitgave „Commentaar" (orgaan van de Regeeringsvoorllchtings- dienst) tegen 1 Januari 1947 te beëin digen. Volledige automatiseering in 1952? 21 NIEUWE CENTRALES IN 1947. Aan de Memorie van Antwoord be treffende de begrooting 1946'47 der P.T.T., ontleenen wü, dat in 1946 zes nieuwe automatische centrales in dienst werden gesteld. Vermoedelijk zullen nog twee volgen. In 1947 zullen waarschijnlijk 21 nieuwe centrales in dienst gesteld kunnen worden, w.o. Rijp wetering. Koudekerk en Zoeterwoude. Indien de gebouwenvoorziening voor de verwoeste en de nieuwe automa tische centrales benevens de kapi taal- en deviezenpositie het toelaten, kan de automatiseering van alle aan sluitingen in Nederland in 1952 ge reedkomen. De automatische onderlinge bereik baarheid van alle netten zal in deze periode geleidelijk kunnen worden op gevoerd, zoodat niet lang na het ge reedkomen van de automatiseering der aansluitingen, ook het interlocale ver keer volledig geautomatiseerd zal kun nen zfjn. Militaire chauffeur zonder rijbewijs. BIJ AANRIJDING TWEE PERSONEN GEDOOD. Te Groningen is een motor-ordon nans, die een duo-passagier vervoerde, tusschen twee militaire wagens bekneld geraakt. Zoowel de bestuurder van den motor, korporaal Tj. Hazenberg, als de duo-passagier soldaat H. van der Meer, werden zoo ernstig gewond, dat zU kort hierop in het academisch ziekenhuis aan de gevolgen zijn overleden. De auto, welke de aanrijdihg veroor zaakte, werd bestuurd door een hulp chauffeur, die daartoe niet bevoegd was. Lectuur uit Nederland Militairen kregen slechts oud-papier! Onze Indische briefschrijver P. meldt ons dd 21 dezer uit Soerabaja: Met zakken vol zijn de kranten en tijdschriften eenige dagen geleden op het Welfare-bureau van onze divisie aangekomen. Lectuur, eindelijk! Nijvere handen gaan uitpakken en dan is het enthousiasme tegelijk be koeld. Met- tientallen komen ze te voorschijn: „De Vriend des Huizes" van 1916, „De Oorlog in beeld", Jaargangen 1912 en 1913, catalogi van den zaadhandel Tub- bergen, telefoongidsen, „Zonneschijn", tijdschrift voor de jeugd, „Beatrijs", het eenige Katholieke Damesweekblad. De Spiegel van 1912 en zoo zou ik nog een tijdje kunnen doorgaan. Wat ik er niet bij vond, maar de Wel fare van de 1ste Mariniers-brigade wèl, dat was een heele serie NSB-lectuur (afgestempeld door het Nederlandsche Roode Kruis) en een reeks tijdschriften over verloskunde! Het weekblad van de Mariniers stelde de vraag of men in Ne derland niet kon zorgen voor een spe ciale Mariniers-editie van laatstgenoemd blad! Heb dank Nederland. Het was weer geweldig. Als jullie met de schoonmaak nog eens de zolder gaat opruimen, geef het oude papier dan aan Liefdewerk Oud Papier, want wij kunnen het heusch niet gebruiken. DANK VAN HOLLANDSCHE VROUWEN. Generaal - m aj oor Maxwell D. Taylor, commandant van Westpoint (Ameri- ka's Militaire Academie) nam een hoe veelheid hyacinthenbollen in ontvangst, welke door een groep Hollandsche vrou wen als dank voor de bevrijding gezon den zijn. De bollen zullen worden ge plant in den tuin van de militaire aca demie en wanneer zij bloeien zullen zij de Nederlandsche vlag in rood, wit en blauw weergeven. De schenksters zijn vrouwen, die ge vangen waren in het concentratiekamp Dachau tot zij door het zevende Ameri kaansche leger onder generaal Patch werden bevrijd. Een spannend moment voor het doel van Kraak. (Foto ANP). BINNENLAND De directeur-generaal der P.T.T. maakt bekend, dat op 2 December het postwlsselverkeer in beide richtingen wordt hervat met Frankrijk en AJgerle. Fransch Indo-China. Fransch Indië en de Fransche koloniën in West-, Midden- en Oost-Afrika, Amerika en Oceanle. In een te Utrecht gehouden druk bezochte vergadering van de vakgroep Schlldersbedrljl is met algemeene stemmen een motie aangenomen, en aan den Mi nister van Ec. Zaken verzonden, waarin geprotesteerd wordt tegen het regeerlngs- Ingrijpen inzake de verf distributie, omdat daardoor het schildersbedrijf voor een groot deel met ondergang wordt bedreigd en een zeer groot aantal bedrijfsbeoefenn ren tot werkloosheid wordt gedoemd. Mr. J. J. Dleleman, directeur-secre taris van het College van Rljksbemldde- laars te Den Haag zal met Ingang van 1 Januari een werkkring bij den Metaal- bond, den werkgeversvakbond in de me taalnijverheid. aanvaarden. BUITENLAND. België mag zich op het oogenbllk in het bezit van niet minder dan 14 honderd- Jarigen verheugen. Dat de vrouwen taaier zijn dan de mannen, blijkt wel hieruit, dat op deae 14 honderdjarigen slechts twee mannen voorkomen. De Belgische regeering neeft besloten aan deze oudjes voor den winter een speciaal rantsoen van 5 hectoliter steenkool toe te kennen. De oudste Is 106 Jaar oud. Tegen kapitein Heinrlch Tillessen, den moordenaar van dr, Erzberger, ln 1918 minister van bultenlandscbe zaken in het Duitsche vredeskablnet, is te Frankfurt de doodstraf geëlscht. Von papen, die zich .naar een sana torium in de omgeving van Neurenberg wilde begeven, heeft zich thans ln een ziekenhuis ln de stad laten opnemen, daar hij een dreigbrief ontvangen heeft. I volgens welke hij zijn leven ln gevaar j brengt. Indien hij de stad zal verlaten. J De Tsjechoslowaaksche ministerraad heeft besloten dat de processen wegens ..misdaden tegen de nationale eer", welke 1 hoofdzakelijk collaborateurs betreffen voor Mei van het komende Jaar beëindigd moeten zijn. I De subcommissie voor Tooneel en Letterkunde van de Unesco, de organisatie voor opvoeding, wetenschap en cultuur der V.N heeft op voorstel van Priestley, den Brltschen tooneelschrljver, de stichting van een Internationaal Instituut voor het tooneel met nationale afdeelingen, goed gekeurd. In de bergen Ln Costa Rlca ls een passagiersvliegtuig neergestort. 22 perso nen werden hierbij gedood, waaronder twee leden der bemanning. (U. P.) Het Joegosl arisch nieuwsbureau meldt, dat maarschalk Tito een nieuwe demobilisatie-order heeft geteekend. Vol gens deze order worden manschappen en reserve-officieren van leger en marine die in 1923 werden geboren en zloht ln de tweede helft van 1944 bij het bevrijdings leger en de partisauen-groepen voegden, 30 November a.s. gedemobiliseerd Afgevaardigden van Turkije, Irak en EgjT>te zullen aanwezig zijn op een confe rentie ter bespreking van wegen en mid delen tor bestrijding van het communisme in hei Nabije er. Midden-Oosten, welke ln de laatste week van December te Bagdad gehouden zal worden. Alleen Wilkes evenaarde de profs. (Van onzen Londenschen medewerker) Het Nederlandsche elftal heeft gister middag te Huddersfield een' groote ne derlaag geleden tegen de Engelsche ploeg, welke tenslotte met 82 (rust 61) zegevierde in een strijd, waarin de meesters in de voetbalkunst hun leerlingen uit de lage landen een nut tig lesje hebben gegeven. Velen hadden gehoopt, dat het enthousiasme der Nederlanders een vol doende aanvulling zou zijn geweest om het tekort aan technische kwaliteiten te dekken, maar dit enthousiasme, dat onze spelers voortdurend als hoofdwa pen van hun speelwijze trachtten te hanteeren, bleek een slagzwaard in handen, welke te zwak was om de houwen toe te brengen, die noodig wa ren om een veel beter, veel doeltreffen der bewapend tegenstander met succes te kunnen bestrijden. Het was een strijd tusschen oneven waardige grootheden, tusschen een ploeg, die slechts over primitieve hulpmiddelen beschikte en een elftal, waarvoor geen voetbalgeheimen meer bestonden. Een strijd vooral, waaruit ten overvloede bleek, dat de Neder landsche voetbalamateors van deze na-oorlogsche periode nog bij lange na niet opgewassen zijn tegen de Engelsche grootmeesters van 1946. De Engelsche voetballers hebben, zon der zich bijzonder in te spannen, op regelmatige wijze het vonnis voltrok ken, dat reeds in den aanvang van de zen strijd door technische superioriteit over den veel zwakkeren tegenstander was uitgesproken. Lawton, de Engelsche midden-voor, scoorde vier fraaie doel punten, rechtsbinnen Carter twee en elk der vleugelspelers, Finney en Lang ton, een. Voetbal-les in Huddersfield ALS EEN TANK. In het spel der Engelschen zat sy steem, het systeem, dat modern En- gelsch voetbal op het tegenwoordige peil heeft gebraoht. En deze regelmatig loopende voetbalmachine liep de weinig eenheid óoonende Nederlandsche ploeg telkenmale onder den voet als een tank, die, onvervaard en vrijwel onkwetsbaar, te vluchtig aangelegde versterkingen doorbrak. In den aanvang bleek onze doelman Kraak nog een allerlaatste hindernis, die de Engelsche aanvalsmachine zou kunnen weerstaan, maar deze Storm vogel alléén kon den Engelschen storm loop niet bedwingen. Dat hij achtmaal den bal uit het net moest halen, kan hem zeer. zeker niet als een falen wor den aangerekend. Het zwakkere spel van heel de Nederlandsche ploeg was oorzaak, dat Nederland verliezen moest. Feitelijk is weinig meer te zeggen van het Nederlandsche elftal, dat zich on afgebroken verweerde, maar machteloos bleef tegen het meesterlijke spel der Engelsche profs, wier voorhoede de sterkste linie vormde, maar waarvan de achterhoede meer fouten maakte dan een ploeg, die nu al vier wedstrijden lang heeft samengespeeld, zich veroor loven mag. Vooral Hardwick, de Engelsche aan voerder en linksback, beging fouten, die hem in een leaguewedstrijd zwaar aangerekend zouden zijn. HET LICHTPUNT. En hier zijn we dan tevens gekomen aan het lichtpunt in de Nederland sche ploeg: onze rechtsbinnen Wilkes, die gisteren getoond heeft over kwa liteiten te beschikken, welke hem evenwaardig deden zyn aan zijn te genstanders. Wilkes was niet bang voor de Engelsche backs. Het was, alsof htf nu eens duidelijk wilde too- nen, dat zelfs een Engelsche prof, hem geen ontzag inboezemde- Aanvoerder Hardwick werd tweemaal de dupe van het moedig en doortastend spel van den Xerxesman, die éénmaal voor de rust toen de Engelsche verdediging meende, dat hij buitenspel stond en besluiteloos staan bleef, een voorzet gaf, waarbij de naar binnen geloopen Drager den bal slechts voor het inschuiven had! De Ajaxied schoot helaas van nog geen drie meter af stand naast, waardoor de Jeans van den dag" verloren ging. FOUTIEVE SPEELWIJZE. Dat de Nederlanders geen bepaald systeem bezigden kan hun nooit kwa lijk genomen worden, maar de speel wijze. die zij gistermiddag toepasten, was niet alleen ondoeltreffend, doch ook fataal tegenover dit Engelsche elf tal. Telkens toch zag men onzen spil Vermeer van Lawton wegloopen, om aan het spel in het veld deel te nemen. Waar tevens den beiden Engelsche vleu gelspelers vrijwel steeds vrij spel werd gelaten, kon Engeland volstaan met zijn systeem van een aanval van drie spelers, waarbij zich meer dan onze landgenooten lief was, ook telkens de binnenspelers Mannion en Carter voeg den. Een aanval, waartegen, onder deze omstandigheden, zelfs de sterkste Ne derlandsche achterhoede machteloos zou hebben gestaan. De backs van Ajax, Potharst en Van der Linden, hebben geen slechten wed strijd gespeeld, maar tegen deze nume rieke overmacht waren zij niet bestand. Alleen zou men het Potharst kwalijk kunnen nemen, dat hij een paar maal opzettelijk den bal met de hand be werkte. Eenmaal sloeg hij, toen Kraak het leer niet bereiken kon, den bal uit het doel, maar aanvoerder Hardwick beging toen een nieuwe fout, door uit de toegestane strafschop den bal in Kraak's handen te trappen. De Engelsche doelman Swlft heeft ook dezen middag zijn grooten naam gehandhaafd. Hij maakte enkele kleine fouten en beging slechts één blunder door een schot van Bergman het eerste Nederlandsche doelpunt door zijn handen in het doel te laten glip pen. Het tweede Nederlandsche doelpunt was van veel beter formaat. Ook hierin had Wilkes een leeuwenaandeel. Want hij was het, die opnieuw eenige tegen standers wist te ontwijken, om daarna den bal naar Smit te spelen, die twee minuten voor het eindsignaal met een prachtig schot blijk gaf van zijn voet balkwaliteiten. Een schot, zooals er meer afgevuurd hadden dienen te wor den in dezen voor Nederland te zwaren strijd, waarin ruim 32.000 toeschouwers een Engelsche zege toejuichten, welke, zooals gezegd, vergemakkelijkt werd door het tegenspel der Nederlanders. Zoolang er echter spelers van het formaat van Wilkes in Nederland te vinden zijn, die onder de leiding van een Engelschen coach tot verdere ontwik keling gebracht kunnen worden, be hoeft Nederland zich geen zorgen voor de toekomst te maken, waarbij de les van Huddersfield vruchten kan af werpen. Alexandrië door Engelschen ontruimd. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat het geheele Britsche marineperso' neel de Britsche marinebasis te Alexan drië in Egypte met uitzondering van drie k vier man heeft ontruimd. Deze laatsten blijven achter als personeel van het telegraafstation. De marinebasis is naar Malta overgebracht. DE TOESTAND IN GRIEKENLAND. Grieksche verzetsgroepen hebben een spoorwegbrug op de lijn tusschen Grie kenland en Turkije in het gebied Lil- kich in Macedonië opgeblazen. Een woordvoerder van het Grieksche ministerie van Buitenlandsche Zaken verklaarde, dat Joegoslavië Griekenland er van in kennis heeft gesteld, dat de Joegoslavische troepen aan de Griek sche grens zijn versterkt" om het bin nenkomen van vervolgde Grieken te verhinderen. CONGRES-PARTIJ EN SIKHS NIET NAAR LONDEN. Zoowel de Congrespartij als de Sikha hebben de uitnoodiging om met den onderkoning van Voor-Indië, lord Wa- well, naar Londen te gaan voor bespre kingen .afgewezen. Men neemt aan, dat de vertegenwoor digers het nut van besprekingen betwij felen en niet bereid zijn in een herope ning der onderhandelingen over de con stitutie te berusten. Naar verluidt, hebben de Mohamme danen de uitnoodiging aangenomen. De voorzitter van de Moslemliga, Djinnah, en de leider van de Mohammedaansche fractie in het voorloopige kabinet zul len den onderkoning naar Londen ver gezellen. VERKIEZINGEN IN NIEUW-ZEELAND Bij de parlementsverkiezingen ln Nieuw-Zeeland behaalde Labour tot dus ver 41 zetels en de nationale partij 37. Er zijn nog twee zetels onbeslist, die, naar men aanneemt, naar Labour zul len gaan. Voor de ontbinding van het parlement was de positie der partijen: labour 45, nationale partij 34 en onafhankelijken 1. Het proces tegen John Lewis voorden federalen rechter te Washington is be gonnen De advocaat van de American federation of Labour, die zich beriep op de wet van Norris en Laguardia, waar bij aan ieder federaal hof in de V. S. verboden wordt een oordeel uit te spre- kene, waardoor de bevoegdheid van een vakverbond in een arbeidsconflict wordt beperkt, verklaarde, dat de voorgenomen actie tegen Lewis volkomen ongerecht vaardigd was. „Volgens genoemde wet", aldus de verdediger, „wordt aan een vakverbond het recht verleend, dan ar beiders te „overreden" het werk door middel van vredelievende middelen te staken. Lewis heeft de wet dus niet over treden". De verdediger vischte ten slot te, dat het hof zich onbevoegd zou ver klaren en de zaak Lewis naar een jury rechtbank zou verwijzen. Een opmerking van den rechter, dat niemand last zou worden aangedaan, hoe de zaak ook moge afloopen. werd door twee advocaten van Lewis en een advocaat van de regeering tegenover correspondenten uitgelegd als een aan wijzing, dat de rechter niet voornemens is. Lewis gevangenisstraf te geven. John Sonnet, procureur-generaal, ver klaarde tijdens de zitting nog. dat hü voornemens is, minstens tien getuigen te nemen om aan het hof mededeelin gen te doen over de ingrijpende gevol gen. die een voortzetting van de mijn werkersstaking met zich mee zou bren gen. Naar verluidt zouden verschillende kabinetsleden tot deze getuigen behoo- ren zooals Averil Harrlman. minister van Handel. Clinton Anderson, minister van Landbouw, en mogelijk Dean Ache- son, waarnemend minister van Buiten landsche Zaken. Alle 400.000 arbeiders in de vetkoolmij- nen zijn thans in staking. Tengevolge van deze staking zijn 80.000 andere arbei ders bij de staalbedrijven, de spoorwegen en de waterwegen werkloos. Dit getal zal naar schattng in de volgende week tusschen 200.000 en 500.000 liggen. Zooals gemeld, is de kolenuitvoer naar Europa gestaakt. Tot dusverre werden gemiddeld 350.000 ton per week verzonden. Op den uitvoer van tarwe heeft de staking nog geen invloed gehad. Op het oogenblik mogen slechts le vensmiddelen, kleeding en medicijnen naar de havens getransporteerd worden.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1