n. *-• tf41 tw't 'V u STADSNIEUWS Laatste Berichten Het negende lustrum van S.C.R.E.D. PLECHTIGE HERDENKING IN DE UNIVERSITEIT. Ter gelegenheid van het negende lustrum van het Studentengezelschap S.C.R.E.D. (S.S.R.) werd gistermiddag in het Groot-auditorium der Universi teit een herdenkingssamenkomst ge houden, waarin prof. dr. A. Goslinga, hoogleeraar aan de V.U. te Amsterdam, gesproken heeft over „Groen van Prin- sterer als nationale figuur". Na ingeleid te zijn door den praeses der lustrumcommissie, den heer P. J. van Leeuwen, was het woord aan prof. Goslinga, die allereerst een beschou wing gaf over het leven van Groen van Prinsterer als student. Spr. zette uiteen, dat Groen van 1818 tot 1823 in ruime mate aan het studentenleven in de Sleutelstad heeft deelgenomen. Groen," die in die jaren van niet min der dan vier disputen een trouw lid was, vatte zijn studie breed op en heeft het zelfs gepresteerd om op één dag in twee faculteiten, die der rech ten en letteren, te promoveeren. Zijn groote wetenschappelijke kennis heeft er toe geleid, dat men hem op 19-jari- gen leeftijd reeds wilde voordragen als buitengewoon hoogleeraar in de alg.en vaderlandsche geschiedenis. Met het oog op zijn gestel heeft zijn vader zich hiertegen verzet. Alhoewel Groen het nooit tot professor heeft gebracht, heb ben zijn werkzaamheden als historicus hem toch een naam als groot geleerde gegeven. Bij zijn optreden in de Ka mer. in 1849. stelt Groen zich op het standpunt, dat hij daar een partij wil vertegenwoordigen, een gedachtengang, welke door Thorbecke ernstig werd be streden. Vervolgens toonde prof. Gos linga aan, dat Groen van Prinsterer altijd een groote voorstander is geweest van de Ned. Herv. Kerk en de open bare school. Hij kwam op voor de vrij heden van het volk in al zijn geledin gen. Voorts heeft hij ook steeds voor de zelfstandigheid en de onafhankelijk heid van Nederland op de bres gestaan. Toen in later jaren de neutraliteit in de school sterk doordrong, heeft hij in 1860 met anderen een Ver. van Chr. Nat. Onderwijs opgericht, hetgeen niet wegneemt, dat hij tot aan het einde van zijn leven is blijven opkomen voor het goed recht der openbare school. Groen, die ruim een halve eeuw zijn gaven en krachten aan de Nederland sche zaak heeft gegeven, ziet spr. als iemand, die men gerust een nationale figuur kan noemen Bij het bepalen van onze houding is het zaak. dat wij ons de figuur van Groen in de herin nering terugroepen. In dit verband waarschuwde spr. tegen een geforceer de eenheid. Wij Nederlanders minnen de verscheidenheid en hebben meer behoefte aan eendracht dan aan een heid. Het particulier initiatief zullen wij in het oog hebben te houden, waarbij ons het saamhoorigheidsbesef weer niet mag ontgaan Wij moeten met anders denkenden samenwerken, maar zullen moeten waken, dat dit niet leidt tot een prijs geven van eigen beginselen De plechtigheid werd besloten met het zingen van het corpslied. DE RECEPTIE. In aansluiting op deze samenkomst werd in „Het Gulden Vlies" een recep tie gehouden. Onder de velen, die hier hun gelukwenschen kwamen aanbieden, merkten wij o.m. op de eereleden van het gezelschap, prof. dr. - Sizoo en dr. Itjeshorst, het Collegium van het L.S.C., afgevaardigden van de N.C.S.V., de V.V.S.L., den V.C.SH., wethouder J. C, van Schalk namens het gemeentebe stuur. vertegenwoordigers van de S.S.R. te Amsterdam Utrecht, Delft, Groningen, Rotterdam en Wagenlngen, het Stud.corps van de V. U. te Amster dam, de Stud.vereeniging van de Theol. Hoogeschool te Kampen en voorts vele afgevaardigden van disputen en oud leden. 's Avonds werd in den foyer der Stadsgehoorzaal een feestavond gehou den. waar o.m. de jaarverslagen van de disputen werden uitgebracht en een tooneelstuk „De student thuis" van Fre- derik van Eeden werd opgevoerd. Na afloop vereenigde men zich aan een souper, waarbij dr. J. P. Boomsma als tafelpraeses optrad w o a 0 J. r t ~j Foto Van Vliet. Gisteren ls het negende lustrum van het Studentengezelschap S.C.R.E.D. (SS.R.) herdacht. Bestuur en lustrumcommls6le van het jublleerendc gezelschap In het midden (zittend) prof. dr. A. Goslinga. (hoogleeraar aan de V.U. te Amsterdam. die de herdenkingsrede heeft uitgesproken. Leidsch Academisch Kunstcentrum. WILLEM ANDRIESSEN SPREEKT EN SPEELT. „Eenvoud is toch 't kenmerk van *t ware". Hóe overtuigend bleek dit gisteravond, toen Willem Andriessen concerteerde en de gespeelde composities telkenmale met een verhelderend woord inleidde. Dat woord: het was zbó zuiver gety peerd, zonder eenige zwaarwichtigheid, maar boeiend en spiritueel, dat menig zelfs geestig professor men excuseere ons het hem niet had kunnen ver beteren! De zeer talrijke aanwezigen, w.o. stu denten in grooten getale, genoten dan ook kennelijk. Zelfs de mogelijk onmu- zikalen onder hen! Want wat verteld werd. was algemeen ontwikkelend en dus voor den student belangrijk. Het- spel van onzen „meester" pianist muntte eveneens weer uit, waarbij dit maal toch duidelijk merkbaar was. dat- zijn groote liefde en vereering uitgaat naar den onsterfelijken romanticus Schumann. De reproductie van diens geniale lange, maar tijdens het beluisteren o! zoo korte, reeks stukjes, tezamen vor mend „Carnaval", werd wel het hoogte punt Verscheidenheid aan karakteris tiek, technisch vermogen men denke aan de Paganinl-imitatie - de teederheid in Chopin" en de forsche kracht in de „Marche des Davidsbündler" tegen het Philisterdom: wét al verrukking' Zelfs de „meest plat burgerlijke lieden, die de Kunst niet begrijpen kunnen" om Andriessens woord te herhalen zou den er door meegesleept zijn. Met voor namen smaak heeft hij ze ons voorge speeld. Daaraan vooraf gingen Beethoven's Sonate op. 101, 2 Intermezzi en 3 walsen van Brahms. Het heeft géén zin, na onze bespre king van onlangs, Andriessen's spel op nieuw te analyseeren. Laat ons voLstaan met hem oprecht hulde te brengen voor hetgeen hij gul, in allen eenvoud bood. Wy weten niet, wat meer trof: zijn be wonderenswaardig pianistisch gemak, dan wel de even merkwaardige sou plesse, waarmee hij tekst en uitleg daar aan verbond. Een avond met bijzondere sfeer, be sloten door de 7e wals in cis moll van Chopin als dank na het opgetogen ap plaus voor „professor" Andriessen.^ DANSGROEP CORRIE HARTONG. In den Schouwburg was de kunst van Terpsichore te gast. De muze van den dans liet zich vertegenwoordigen door óe dansgroep Corrie Hartong en zij had mindere afgezanten kunnen zenden. Wat de dansgroep bracht, was n.l. aardig gestyleerd in beweging en rhythme. terwijl bovendien een goede lichaamsdiscipline werd gedemonstreerd. Vooral voor de pauze misten we echter te veel het diepere, dat ln den dans kan liggen, ook al blijft de dans slechts tot vreugde-uiting .beperkt. Het bleef vaak wat te vlak, het bleef soms te veel be perkt tot een gracieus zich voortbewe gen in rhythmische bewegingen zonder eenige inwendige motorische kracht, om de aandaoht volledig te kunnen vast houden. Naar het einde ging het echter crescendo, toen er trouwens ook meer vaart kwam in het gebodene. Opvallend was overigens hoe juist die dansen, die aanleiding gaven tot iets persoonlijks, het beste waren en het ongetwijfeld ook het beste deden. Voor de pauze waren dat wel „De jacht" en „De dans met dolk" en vooral niet te vergeten „De idioot in het bad", gege ven zonder muziek naar een gedicht van Vasalis. „Gestalte uit een droom" was eveneens goed gekarakteriseerd. Na de pauze waren het speciaal La Sérénade interrompue, het Visschers- bruidje, Vrome nonnetjes, Gopak en de Saltarello van de groep, die geprezen dienen te worden. De laatste dans moest gebisseerd worden. Aan de costumes was goede zorg be steed en de piano-begeleiding was in vertrouwde „dienende" handen, zoodat de muziek den dans niet verdrong. Ongetwijfeld is de kennismaking met deze dansgroep, alles bij elkaar geno men een aangename geweest, ook al zal de herinnering niet te lang blijven. Voor den aanvang had de leidster in een korte inleiding een verklaring ge geven van wat zou worden gedemon- étreerd. Aan het slot werden haaT bloe men aangeboden. M. Hulde aan den Leidschen Middenstand MINIMUM AANTAL PRIJSOVERTREDINGEN GECONSTATEERD. Na Den Haag. Amsterdam en Rotterdam wordt thans ook in Leiden de prijzenslag geleverd. De actie, welke deze week is in gezet en zich tot alle midden standszaken uitstrekt, wordt ge voerd door de ambtenaren van het Directoraat-Generaal voor de Prij zen te dezer stede, die daarbij as sistentie hebben ontvangen van een twintigtal ambtenaren uit de om geving. Toen wij ons hedenochtend bij den commandant van de Prysbe- heersching te dezer stede, den heer A. J. Hilders, om enkele inlichtin gen over deze actie vervoegden, toonde deze zich zeer voldaan over de juiste naleving der prysvoor- schriften bij den middenstand. „Na twee dagen", aldus onze zegsman, „is het ons al wel gebleken, dat de prijzcndiscipline hier in Leiden voortreffelijk is. Het aantal gecon stateerde overtredingen in de afge- (oopen twee dagen is dan ook mi nimaal". De heer Hilders, die met wacht meester C. Schaap de leiding bjj dezen prijzenslag zelf in handen heeft, zeide ons nog, er nauwlet tend tegen te zullen waken, dat zijn dienst een soort terreur op de mid denstanders uitoefent. Indien er niettemin van middenstandszijde bezwaren mochten bestaan tegen het optreden der ambtenaren, dan is hij gaarne bereid deze iederen dag van 9 tot 5 uur aan zijn bureau, Pieterskerkhof 4a, in ontvangst te nemen. In de onlangs door ons gepubli ceerde lijst van adressen. Waar men zich kan vervoegen voor het signalee- ren van overtredingen der Prysbeheer- schings bepalingen, dient te worden geschrapt het adres Volmolengracht 20, dat ten onrechte in deze lijst is opge nomen. BONKAARTEN HALEN. Morgen zijn aan de beurt de letters L (beginnende by Ll) en M (tot en met Mei. LEZING VAN DR. H. BRUNSTING. Rijksmuseum van Oudheden. Ulpia Noviomagus is de Romeinsche nederzetting welke ten Westen van Nij megen aan den Waaloever lag. ter hoogte van het latere fort Krayenhoff. Het is niet zeker, of het den titel Colo- nia voerde, zooals b.v. Keulen en de Ro meinsche stad bij Xanten. Met de laat ste. de Colonia Ulpia Tralana, heeft het den naam Ulpia gemeen, welke bewijst, dat de bewoners van keizer Ulpius Traianus het Romeinsche burgerrecht verkregen. In de 17e eeuw waren het twee predi kanten te Nijmegen, Joh. Smetius en zijn gelijknamige zoon, die achtereen volgens een verzameling bijeen brachten van het daar gevondene. Door afslag kwamen er n.l. aan den Waaloever voortdurend nieuwe overblijfselen aan het licht. Ook bij den bouw van het fort Krayenhoff werd nogal wat gevon den: een deel kwam in het Leidsche Museum door de zorgen van Reuvens, die er ook een opgraving ondernam in 1834. Deze is nog altijd ongepubliceerd gebleven. Spr. vertoonde oa. foto's van enkele vondsten en van de origineele opgravingskaarten, die een complex van 90 by 60 M. doen zien. Eenigszins verge lijkbaar zijn de in 1921 door Daniëls iets verder Zuidelijk ontdekte grondslagen van een tempelcomplex, dat 90 bij 40 M. meet. Reuvens dacht overigens aan een badgebouw. In elk geval is Ulpia Novio magus, dat van 70—260 bestond, een re gelmatig aangelegde stad geweest met misschien een paar duizend Inwoners. Daaronder waren zeker Bataven. Het eigenaardige is, dat men by dezen zoo veel Keltische namen (Lugdunum, No viomagus, ook persoonsnamen) aantreft. Het is waarschijnlijk, dat de Bataven niet al te zuivere Germanen zyn ge weest, maar al van den aanvang af. toen ze den Rijn af kwamen zakken, met Keltische elementen vermengd waren. THEOSOFISCHE VEREENIGING. Centrum Leiden. Gisteravond hield de heer K. Borsten van Bloemendaal een voordracht over „Gedachte kracht voor alle dag". Na gewezen te hebben op de bekende werken van A. Besant over „Gedachte kracht" en van Wood over „Concen tratie". behandelde spreker de kracht der gedachten als stuwkracht van het gemoed Wanneer men met iemand in contact komt, voelt men de gedachten. Geaardheid van onze stemming heeft invloed op onze gedachten, die sneller gaan, naarmate de persoon tot wie wij onze gedachten uitzenden, onze sym pathie heeft. Steeds dezelfde gedachten uitzenden, kan grooten invloed uit oefenen. Zoo kan men door gedachten over te brengen zieken genezen, mede werken tot opbouw van sociale hervor mingen, het welzijn bevorderen van anderen en oorlogsgedachten uitban nen. Veel kwaad kan daardoor geneu traliseerd worden. Vele menschen zijn eenzaam in hun hart. Zendt hun goede gedachten toe en gij geeft hun geluk. Spreker verwijst naar werken van Oscar Wild en van Paracelsus en ver haalt een en ander over Gandhi. Wy moeten trachten voor anderen te leven als de dienstknecht in het huis, aan anderen geluk te brengen en hun onze beste gedachten toe te zenden Nadat nog enkele vragen beantwoord waxen, sloot de voorzitter met dank aan den spreker deze bijeenkomst. DS. O. W. BOUWSMA HEEFT BEDANKT. Het bericht, dat wij gisteren publi ceerden inzake het beroepingswerk der Geref Kerk (Art. 31), was niet geheel juist. Ds O. W. Bouwsma, predikant der Geref. Kerk (Art. 31) te Breukelen, die in de vacature van ds. Veldman te dezer stede was beroepen, heeft voor dit beroep bedankt. C.H.-UNIEDAG OP 15 JANUARI Als inzet van de propaganda-actie in 1947, verzamelt de Kamerkring Leiden der CJI.-Unie, welks ressort zich uit strekt van Wassenaar tot Woerden en van Hillegom tot Krimpen a/d Lek, haar leden en die der C.H, Jongeren- en Vrouwengroepen in dit gebied, op 15 Januari as. op een grooten „Unie dag" te Leiden. Volgens het ln principe vastgestelde programma, worden de deelnemers te 10 uur v.m. In de Sleutelstad ontvan gen. waarna, in clubverband, excursies worden gemaakt naar verschillende in stellingen. Na een lunch, vindt ln den namiddag een 8-tal sectievergaderingen plaats, die ieder een afzonderlijk probleem in stu die zullen nemen. Na den avondmaaltijd wordt een ge- zamenlyke slotbijeenkomst ln de Stads gehoorzaal gehouden. Zaterdagmiddag a.s. vindt in „Zomer- zorg" een bespreking plaats met de vertegenwoordigers der kiesverenigin gen over dezen „Uniedag". BOOMPLANTMIDDAG IN HET HAAGWEGKWARTIER. Hedenmiddag verzamelden zich alle kinderen van de buurt- en speeltuin vereniging „Westerkwartier" in den speeltuin aan den Haagweg om nieuwe boomen in verscheidene straten van het Haagwegkwartier te planten. Vertegen woordigd waren hier tevens de voorzit ter van de Federatie van Buurtvereni gingen. de heer H M Verhulst, van de speeltuinvereeniglng, de heer Lardee en de heer J. Crama van de Buurtvereni ging „Haagwegkwartier". De heer Lardee sprak de kinderen als volgt toe: jongens en meisjes, jullie gaat nu boomen planten, welke door jullie zelf of door jullie ouders in 1940- 1945 zijn weggehaald. Jullie moeten er nu voor zprgen, dat jullie bij de boo men. welke nu geplant, worden, als be wakers zullen optreden. Nadat ook de heer Verhulst nog enkele woorden had gesproken vertrokken de kinderen naar diverse straten en werden de boompjes geplant. UIT DE OMSTREKEN. KATWIJK. Raadszitting Donderdagavond 7-30 uur, komt de Raad ln openbare ver gadering byeen. De Raadsagenda ver meld niet minder dan 19 punten. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Catharina Cornelia Maria d. van B. A. Starrenburg en C. M. van der Krogt; Lucretia d. van P. Mechelse en J. H. Bontje; Leonardus Adrianus z. van J. Put en M. J. de Boer; Robert William Ferdinand z. van J." Hoogervorst en K. Frik; Gerardlna d. van J. de Vos en G. M. Wijsman: Slmona Adrlana Maria d. van J. A. Vreeburg en M. A. van der Krogt. OVERLEDEN: S. B. Retel, vrouw, 65 jaar; M C. Geeve, huisvr van H. W. Tiemens, 58 jaar; W. A. M. Bergers, z., 6 maanden; J. M. A Heemskerk, z., 6 maanden; P. Meyers, huisvr. van A. J. van der Hoe ven, 43 jaar. Geslaagd voor het alhier afgeno men apothekersassistentsexamen: de dames: P. Nieboer (Leiden), N. Stapel (R'dam), A. v. d. Weetering ('s-Gra- venhage) en M. J. van Doornen (Zoe- termeer). Voorloopig geen vermindering der troepen naar Indonesië. In antwoord op een vraag van den heer Vorrink heelt de minister van Oor log, de heer Fiévez, hedenmiddag in de Tweede Kamer medegedeeld, dat het schema der troepenzendingen naar In donesië zich zal moeten aanpassen aan de ontwikkeling der omstandigheden. Tot zyn leedwezen had de minister geconstateerd, dat ondanks liet be stand de toestand nog vrijwel het zelfde is als voordien. Van een ver mindering kan in deze omstandighe den voorloopig geen sprake zyn, hoe wel hy het overleg met do Commissie- Generaal moet afwachten. Benoeming hooge functionaris? TER COÖRDINATIE ONDERHANDELINGEN OP SUMATRA Aneta meldt uit Batavia, dat uit ge zaghebbende bron vernomen wordt, dat de Nederlandsch-Indische regeering voornemens is een hoogen functionaris aan te wijzen om zoo spoedig mogeiyk op Sumatra de onderhandelingen be treffende de uitvoering van het bestand en de ontwerp-overeenkomst te coördi- neeren. Deze functionaris zal de plaat selijk bereikte resultaten coördineeren, voor welk doel h(j zich geregeld van Medan, waar zyn standplaats zal zijn, naar Padang en Palembang zal bege ven. (Lykt een dergelijke benoeming niet voorbarig, waar de ontwerp-over eenkomst nog door het Nederlandsche parlement moet worden behandeld? Men is blijkbaar te Batavia wel erg zeker van zijn zaak! Red. L.D.). IN DEN PASSAR KOMT ALLEEN DE GROOTE OOST TER SPRAKE. Op de conferentie van Denpassar sal alleen de staatkundige organisatie van de Groote Oost worden besproken. De afgevaardigden van Borneo konden niet meer op tyd worden gekozen. De staat kundige organisatie van Borneo zal ter sprake komen op een afzonderlijke con ferentie. die waarschyniyk op 17 De cember te Pontianak aanvangt. DE INVOER VAN SNIJBLOEMEN IN DE V. S. Een verbod te wachten? Het ministerie van Landbouw in de V. S. zal op 5 December besprekingen voeren met belanghebbenden over een verbod van invoer van snijbloemen door de lucht, blijkbaar in verband met het gevaar dat besmettelijke ziekten der planten of schadelijke insecten op deze wijze het land binnen zullen komen. Naar vernomen wordt maken de Ame- rikaansche kweekers zich bezorgd over den Invoer, daar deze import, die in Augustus nog slechts een waarde van 8000 dollars vertegenwoordigde, door de medewerking der luchtlijnen grooter dreigt te worden. Uit Nederland worden hoofdzakelijk rozen, seringen en anjelieren op deze wyze ingevoerd. EERERAAD NEEMT ONTSLAG. De eereraad van architectuur en toe gepaste kunst heeft thans eveneens zijn ohtslag ingediend. De onrustbarende overstroomingen ln de Stour Valley (Engeland) maken het zelfs den melkboer lastig. (Foto ANP—R.) KATWIJK AAN ZEE Nel Oosthout voor den Katwijkschen Kunstkring Voor den Katwijkschen Kunstkring trad in de Oranjezaal van het Jeugdhuis op mej. Nel Oosthout uit Hilversum met „Jeanne d'Arc" van Bernard Shaw, in de vertaling van Eduard Verkade. Ademloos werd den geheelen avond door de talrijke aanwezigen geluisterd naar de schitterende uitbeelding van de verschillende personerr. die in dit too neelstuk van den beroemden Engel- schen schryver voorkomen. Bloemen vertolkten aan het slot de groote dank van de toehoorders. KATWIJK AAN DEN RIJN Tulnbouwoverzicht Naar mate de winter nadert gaat men zich meer specia- llseeren op de winterproducten. Wel komt er nog wat bospeen die tegen redelijke prijzen wordt afgenomen en dan de restan ten bloemkool welke ook nog beste prij zen opbrengen, doch verder zyn het amit- koolsoorten, andyvle. uien, rapen, kroten en knolseldcrle die de hoofdproducten vormen. Voor gele kool ls onvoldoende vraag en de prijzen varleerend van f.5. tot f. 6.50 per 100 kg. zijn beslist te laag om van loonend te kunnen spreken. Ook voor uien had men betere prijzen ver wacht; van 3.80 tot f. 9.ls geen prys om den aanvoer te doen stygen. Roode kool van f. 8.50 tot f. 12.20 ls mede een te lage prijs en groene kool van f6 tot f. 12 per 100 kg. ls ook maar redelijk. Daar tegenover staat dat men voor spruiten ln de eerste soort graag van 60 tot 80 ct. per kg geeft. Ook witlof krijgt een goede noteering. van f 37 tot f. 72 per 100 kg. Tegen de verwachting ln gaat boerenkool ook vlug weg tegen f.13 tot f. 13.80 per 100 kg. Begrypeiyk, nu er, al ls het met mate, weer worst verkrijgbaar is. Winter peen is goed te verkoopen tegen prijzen van f4.60 tot f. 7.40 per 100 kg. In het algemeen ls er niet te klagen over de prijzen althans door de tuinders. Of de consumenten hetzelfde zeggen valt te betwijfelen. SASSENOEDl Ds. F. E. Hoekstra, geref. predikant alhier staat op het tweetal voor de vUfde predikantsplaats te Haarlem. De auto-nummering in Zuid-Holland. HX ALS HZ BINNENKORT IS VOLGEBOEKT. Binnenkort zal men met de autonu»» mering in de provincie Zuid-Holland toe zyn aan nummer H.Z.-99999. Men zal dan overgaan op een nummering met de lettercombinatie H.X. Daar de nummers 1 tot en met 100 gereserveerd worden voor een aantal autoriteiten, zal de nummering aanvangen met H.X.-101. Moord door Poolsch militair te Amsterdam. Een doode en een gewonde. Gisteravond om elf uur knalden in Amsterdam-Zuid enkele schoten uit een revolver van een Poolsch militair. Op den hoek van de Mesdagstraat en de Stocadetraat vielen een 30-j. vrouw, G. J. van P en de 28-J. bloe- menventer C. J. L. bloedend neer. De vrouw werd doodeiyk getroffenen overleed byna onmiddeliyk, de man had schotwonden in linkerschouder en linkerhand en moest naar het Juliana- ziekenhuis worden overgebracht. De 35-j. militair, die behoorde tot het Engelsche bezettingsleger ln Duitsch land. had omgang gehad met de vrouw, wier echtgenoot (van C.) als politiek delinquent in een interneeringskamp verblijf houdt. Zy had thans betrekkin gen aangeknoopt met haar medeslacht offer. In een opwelling van Jaloezie heeft de Pool het paar opgewacht en neer geschoten. Zonder verzet heeft hij zich door een paar burgers laten grypen en naar het bureau aan de Pieter Aertsz- straat laten overbrengen. De politie zoekt thans uit wat er met den dader moet gebeuren, omdat hU als buitenlandsch militair, die in Nederland een misdryf heeft gepleegd, niet door een Nederlandsche rechtbank kan wor den berecht. WERKSCHOENEN KUNNEN WORDEN AANGEVRAAGD. Het C.D.K. deelt mede, dat de distrl- butlediensten op plaatseiyk nader te bepalen dagen gedurende het tyd vak van gisteren t/m 14 December a.s. ge legenheid zullen geven voor het indie nen van aanvragen voor werkschoenen. Voor werkschoenen komen in aanmer king personen van 16 jaar en ouder, die sedert 30 November 1945 geen bon voor gewone of Engelsche werkschoenen heb ben ontvangen en die een beroep uit oefenen, hetwelk recht geeft op het aanvragen van werkschoenen. De Belgische verkiezingen Uit een tabel, gepubliceerd door het Belgische ministerie van binnenland- sche zaken, blykt, dat in de groote ste den de C.VP. van 10 tot 15 aan stemmen gewonnen heeft in vergelijking met Februari 1946. Voor Gent was do winst zelfs 50 Ook de liberalen boekten winst en wel ln de Brusselsche agglomeratie met 60 tot 100 De Antwerpsche voorsteden toonen ook een vooruitgang, doch ln de hoofdsteden der provincies zUn de re sultaten dezelfde als ln Februari. In Luik en Charleroi is er zelfs een lichte aohteruitgang merkbaar. De verliezen der socialisten zyn groot te noemen, minstens 20 behalve te Charleroi, waar zy zich staande hebben kunnen houden. De communisten verloren over de ge- heele linie en haalden in sommige plaatsen slechts 40 van hun aantal stemmen bU de Kamerverkiezingen. Na afloop der vergadering van het bureau der Belgische sociale party, on der leiding van Max Buset, werd een communiqué gepubliceerd, waarin het bureau uitdrukking geeft aan zyn te vredenheid over den uitslag der verkie zingen. Verder wordt hierin geconstateerd, dat de rechtsche krachten over het ge heel in bedwang worden gehouden en dat het kiezerscorps de oogmerken der C.VP., aan deze verkiezing het karak ter van een anti-regeeringsrefeTendum en van een demonstratie ten gunste van den koning te geven, heeft ge desavoueerd. BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 27 November. De omzetten waren van bescheiden om- vans Od de meeste afdeellngen open baarde zich eenige vraag, terwijl er maar heel weinig aanbod was. In verscheidene gevallen waren de koersen dan ook iets hooger. De toonaangevende lndustrle-aandeelon konden zich alle een kleinigheid verbete ren. alsook diverse minder courante soor ten. Konlnklllken waren wederom nagenoeg 310; ook de claims bleven op peil. Voor Bankaandeelen kwamen de notee- rlngen hooger. Handel Mij., konden zich bil na geheel herstellen van het gisteren geleden verlies. Op de scheepvaartmarkt werden kleine koerswinsten opgemerkt. Op de rubber- markt waren Amsterdam Rubbers wat lager. H.V.A.'s kwamen beneden 200. Ta bakken verwaarloosd. De beleggingsmarkt was stil. De Ned. Staatspapieren byna onveranderd. In tegralen vast en stegen tot in de omge ving van 82; klaarbbjkeiyk in verband met publicaties, volgens welke de 2 pet staatspapieren by de heffingen zou den kunnen worden gebruikt als stor tingsmateriaal. waarby dan een prys van 83 pet zou worden aangenomen. Oud-leerlingen tuinbouwschool Dc vcreenlglng van oud-leerlingen der Llsser Rljkstulnbouwschool „Theorie en Practljk" hield ln café „de Nachtegaal" haar 41ste algemeene vergadering met als spreker de heer J. P. C. Sendol uit Oeg6tgeest, die tot onderwerp had „Vermogensaanwasbe- lastlng en heffing ln verband met de bloembollen betrekking". Spr, gaf een uitvoerige en technische uiteenzetting over dit onderwerp. RIJNSBURG. Chr. Vrouwenbond ln de Kerkzaal werd een propaganda-avond gehouden om te komen tot oprichting van een afdeeling van den Chr. Vrouwenbond. Er was groote belangstelling. Mevr. Pul propagandiste van het hoofdbestuur, zette doel en streven van den bond uiteen. Naar aanleiding van het gesprokene werden vragen gesteld en beantwoord. Staande de vergadering gaven 150 vrouwen zich op als lid. Ds. de Wal Ds. Joh. de Wal te Noordbergum, die het beroep naar de Ger. Kerk, volgens art. 31 alhier, aan nam, werd op 24 Apr 1907 geboren. Hl) studeerde aan de Theol. Hoogeschool te Kampen en was ln enkele plaatsen als hulpprediker werkzaam. 9 Novem ber 1941 aanvaardde h(j z\jn ambt bil de Ger. Kerk te Noordbergum. HU la voornemens begin 1947 in Rijnsbura zijn Intrede te doen.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 3