Critiek op conversieplannen houdt aan! De reserveering voor belastingen Grepen uit het Radio-programma DE ZWARTE VOS Laatste Berichten De mijnwerkersstaking in Amerika. Heden komt het federale gerechtshof te Washington bijeen om de Amerikaan- sche regeering en John Lewis, leider van de 400.000 vetkoolmjjnwerkers, die thans in staking zijn, de gelegenheid te geven langs rechtskundigen weg eikaars krachten te meten. Dc 66-jarige leider der mijnwerkers moet zijn stelling verdedigen, dat hij niet gestraft zou hoeven te worden voor het feit, dat hij niet gehoor gegeven heeft aan het bevel van het hof om zijn opdracht, volgens welke het con tract van de mijnwerkers met de regee ring moest worden geannuleerd, in te trekken. Men verwacht de grootste be langstelling sinds het proces over de baby van Lindbergh, Indien Lewis zich niet voldoende weet te verdedigen, zal hij Woensdag „of op een door het hof te bepalen anderen datum" voor een juryrechtbank moeten verschijnen. Volgens de „Washington Post" wil de regeering aan het hof voorstellen, den bond van mijnwerkers een boete van 200.000 dollar per dag en Lewis gevan genisstraf op te leggen. Men verwacht, dat Lewis zijn verdediging zal baseeren op de 20 jaar oude wet, die volgens Le wes, regeeringsbevelen inzake het tot staan brengen van stakingen verbiedt. De burgemeester van New-York heeft den noodtoestand afgekondigd. Deze stap volgt op een oproep om drastische maatregelen op economisch gebied te nemen ten einde aan de door de mijn werkersstaking veroorzaakte crisis het hoofd te bieden. Deze maatregelen zou den zoo noodig omvatten het sluiten van scholen en amusementsbedrijven, het staken van de straatverlichting en het beperken van bepaalde industrieën. De vakvereeniging van zeelieden aan de kust van den Stillen Oceaan (welke vereeniging is aangesloten bij de Ame rican Federation of Labour) heeft, naar uit San Francisco gemeld wordt, Verklaard, dat zij de stakende Ameri- kaansche mijnwerkers zal steunen. WEER EEN JOEGOSLAVISCH PROTEST BIJ GRIEKENLAND. Joego-Slavië heeft een tweede scher pe protestnota gezonden aan Grieken land waarin het dit land beschuldigt van voortgezette schending van zijn grenzen door Grieksche jachtvliegtui gen. De eerste nota, werd Donderdag in Belgrado aan den Griekschen gezant overhandigd. Volgens een woordvoerder der Joegoslavische regeering hadden sinds het overhandigen der eerste nota wederom Grieksche vliegtuigen het Joe goslavische grondgebied geschonden. KLACHT VAN MANOEILSKY. De minister van Bultenlandsche Za ken van de Oekraine, Manoeilsky, heeft aan den Amerikaanschen minister van Bultenlandsche Zaken. Byrnes, een brief geschreven, waarin hij verklaard, dat de aanval op twee leden van de Oekrainsche delegatie ter V. N., in een winkel te New-York, waarbij een van hen een schot in het been kreeg, met voorbedachten rade is geschied. HU verlangt, dat de Amerikaansche auto riteiten den schuldige voor het gerecht zullen brengen. Verkiezingen in Frankrijk. De Fransche mannen en vrouwen zijn gisteren voor de zesde maal ln dit Jaar ter stembus gegaan, ditmaal ter verkie zing van 75.000 kiesmannen, die over twee weken op hun beurt een deel der leden van den nieuwen Franschen Se naat zullen kiezen. Wanneer de communisten ook bij deze verkiezingen een meerderheid zullen verkrijgen, zullen zij hun aanspraak op het premierschap nog meer kracht kun nen bijzetten. Zooals bekend hebben de communisten een coalltieregeering voor gesteld met socialisten en radicalen, doch zonder de MRP (vooruitstrevende katholieken) Volgens schatting heeft 25 procent van de kiezers zich van stemming ont houden. Volgens de definitieve uitslagen uit 50 van de 90 departementen in Frank rijk. (Parijs nog niet meegerekend), hebben de communisten de leiding, die zij na de eerste uitslagen hadden ver kregen, verloren en staat de MRP bo venaan. Deze 50 departementen heb ben 35.274 kiesmannen gekozen, over de verschillende partijen als volgt verdeeld: MRP 9.788; communisten 9.410; so cialisten 5.283; radicalen 4.588; gema tigden en conservatieven 6.205. Later kwamen de communisten in het voordeel De officieele uitslag van 89 van de in totaal 90 departementen van het Fransche moederland is als volgt: com munisten 24.544 kiesmannen. M.RP. 24.151 kiesmannen; overige partijen nog niet bekend. Mac Arthur huldigt H.M. de Koningin. BEWONDERING DER VREDELIEVENDE VOLKEN. Luitenant-generaal W. Schilling, hoofd van de Ned. militaire missie te Tokio, is door H.M. de Koningin in audiëntie ontvangen. Bij die gelegenheid heeft generaal Schilling aan H.M. mededee- ling gedaan van de woorden, welke tij dens de receptie op 31 Augustus 1946 door generaal Douglas Mac Arthur, thans geallieerd opperbevelhebber van Japan, zijn gesproken bij het uitbren gen van een heildronk. Deze woorden waren: „Het is een groote eer voor mij. tegenover het por tret te staan van H M. de Koningin der Nederlanden, die ik het meest bewon der van alle vrouwen van dit tijdperk. Gedurende Haar regeering heeft zij niet alleen de liefde en bewondering van Haar eigen volk verworven, maar van alle vredelievende volken der wereld." INVASIE-SALARIS HERPLAATSTE WACHTGELDERS. De minister van Binnenlandsehe Za ken heeft in een circulaire medegedeeld, dat het geen bezwaar ontmoet om aan herplaatste wachtgelders, die als amb tenaar of arbeidscontractant, van Sep tember 1944 tot en met 15 October 1945 zonder wezenlijke onderbreking in over heidsdienst werkzaam zijn geweest, aan spraak toe te kennen op het z.g. inva sievoorschot. indien zulks geschiedt op basis van de belooning, welke uit hoofde van de in September 1944 verrichte werkzaamheden is genoten. Daarbij acht hij het billijk, dat de desbetreffende uitkeerlng volledig aan belanghebbenden ten goede komt. weshalve voorkomen dient te worden, dat ingevolge de cu mulatie-bepalingen van het rijkswacht- geldenbesluit de uitkeering geheel of ten deele in mindering wordt gebracht op het toegekende wachtgeld. Sinterklaas deed Zaterdagmiddag op een schimmel ziln Intocht in de Sleutelstad. Aan het station werd hij door honderden Jeinderen hartelijk verwelkomd. VERLIEZEN NED. STRIJDKRACHTEN De regeering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgeloopen week de navolgende verliezen zijn gerappor teerd Koninklijke Marine: Mar. 2e kl. A. Janssen, afkomstig uit Arnhem, ge sneuveld 9111946 in Ned.-Indië. Stoker 3e kl. O.V.W. H. C. Arisse, af komstig uit Zoelen, gesneuveld 2011— 1946 in Ned.-Indië. Kon. Landmacht: geen verliezen. Kon. Ned.-Ind. Leger: Militie-ser geant J. E. Blom, afkomstig uit Ned.- Indië, gesneuveld 12111946 in Ned.- Indië. HANDELSBETREKKINGEN NEDERLAND—OOSTENRIJK. Sluiting cener overeenkomst. Besprekingen tusschen Nederlandsche en Oostenrijksche delegaties hebben kortgeleden geleid tot het sluiten van een handels- en financleele overeen komst tusschen beide landen. Deze overeenkomst regelt een goede- renverkeer van ongeveer 8 millioen gulden. Tegenover een import uit Oos tenrijk, hoofdzakelijk van hout en me taalwaren, is een Nederlandsche export geprojecteerd, welke voor ongeveer 4/5 de gedeelte uit agrarische producten be staat, o.a. pootaardappelen, groente- zaden, suikerbietenzaad, gedroogde groenten, visch en een geringe hoeveel heid zuivelproducten. DE HEER A. J. MEYERINK t Bekende figuur in sportwereld Te Haarlem is in den ouderdom van 81 jaar overleden de heer A. J. Meyerink, een bekende figuur in de Nederlandsche sportwereld en ridder in de Orde van Oranje Nassau. De overledene had een groote repu tatie op het terrein van het redden van drenkelingen en was de ziel van de Haarlemsche reddingsbrigade. In tal rijke plaatsen van ons land. ook te Lel den en omgeving heeft hij lezingen ge houden om het reddend zwemmen te propageeren. Men kent hem als de groote pionier in de zwemsport. terwijl in vroeger jaren ook zijn vaardigheid ui het schermen bekendheid genoot. WINDHOOS OP MEESTER CORNELIS Aneta meldt uifc Batavia, dat tijdens een windhoos te Bidara TJima (Meester Cornells), verschillende vernielingen werden aangericht. De geheele barak van het Bataviasche vrijwilligerscorps werd door den wind opgetild, waarna het gevaarte in stukken en brokken naar beneden kwam. Tien van de zich daarin bevindende jongens wei-den ge- 1 wond. van wie sommigen vrij ernstig. De taak van den Centralen Eereraad. GEBONDEN AAN WETTELIJKEN GRONDSLAG. Van bevoegde zijde verzoekt men ons het volgende op te nemen: Rondom de zuivering van kunstenaars ontstaat ru moer. Een deel van het publiek, onbe kend met de geldende regeling en ge neigd met een snel en gemakkelijk oor deel de zaken af te doen, laat hooren, dat de Centrale Eereraad voor de zui vering van kunstenaars een „slap col lege" is, geneigd om de spons te halen over allerlei ongerechtigheid, naar aan leiding waarvan kort na de bevrijding kunstenaars zich ver strekkende maat regelen zagen opgelegd. De taak om te verwezenlijken wat den kunstenaars in den verzetstijd voor oogen had gestaan toetsing van persoonlijk gedrag aan de ongeschre ven wetten van vaderlandsche verant woordelijkheidviel toe aan 't Militair Gezag, dat met groote voortvarendheid overging tot het instellen van een aan tal Eereraden. Die Eereraden en daarop leggen wij nadruk, hadden geen enkele geschreven norm. Zij vonden die nor men deels in eigen, deels in an dere overtuiging. Ofschoon de Raden hun taak met ernst en toewij ding vervulden, moest, vooral ook door de nog uiterst gebrekkige verhoudingen, menig geval uitsluitend „op de stuk ken" worden afgedaan. Lang niet altijd was er gelegenheid den kunstenaar per soonlijk te hooren of door getuigenver klaringen charge en ft décharge zijn gedragslijn en zijn motieven nauwkeu rig vast te stellen. Wat in de bezettingsjaren ongeschre ven recht was geworden, werd geschre ven recht met de „Wet van 5 April 1946" en de daarop volgende drie mi- nisterieele Beschikkingen. Wil nu een Eereraad of de Centrale Eereraad een kunstenaar eenigerlei maatregel op leggen, dan moet wettig en overtuigend zijn bewezen verklaard, dat hij öf zich in dienst heeft gesteld van de vijande lijke propaganda, dan wel die heeft be vorderd; öf zijn beroep op zoodanige wijze heeft vervuld, dat mede daardoor nationaal-socialistische beginselen of denkbeelden ingang zouden hebben kun nen vinden; öf op andere wijze als kunstenaar den vijand hulp heeft ver leend. Daarnaast zegt artikel 1, lid 4 der Wet, dat „geen maatregelen worden ge nomen indien de kunstenaar uit nood zaak heeft gehandeld of met het oog merk en ln de redelijke veronderstel ling, daardoor uiteindelijk een zoodanig (Van onzen financieelen medewerker). Hoewel de Staatsfondsenmarkt zich eenigermate hersteld heeft van de schokkende invloed der in ons vorig overzicht besproken conversieplannen, is men op de beurs en in de financieele pers daarover nog niet tot zwijgen ge komen. Het Bestuur van de Ver. voor den Effectenhandel, tezamen met dat der Handelsbanken, heeft na een be wogen vergadering, een adres aan den Minister gezonden, waarin zij op de door hem voorgestelde conversieproce dure scherpe critiek oefent. Zij doen een heel wat eenvoudiger en billijker methode aan de hand, n.l. de aflossing der bestaande 4 leenin gen door ze tegen een Iets boven pari liggenden koers voor de voldoening van verschuldigde belastingen te doen aannemen. Dit zou Inderdaad sym pathieker zijn dan een gedwongen conversie in 3 langloopende obliga ties, welke niet door aflossing a pari, maar door inkoop worden gedelgd- Van meer dan een zijde is er op ge wezen, dat de ongetwijfeld ook den Minister zwaar wegende belangen van het Nederlandsche staatscrediet hier op het spel staan en dat ook de zoo zeer gewenschte spaarzaamheid der bevol king door dergelijke operates niet wordt bevorderd. Zelfs een z.g. gestaffelde leening, waarbij de rente gedurende de eerste tien jaar 3 en vervolgens 3Ms bedraagt, tot de uitgifte waarvan de Minister schijnt te willen overgaan en waartoe hij bij circulaire ook de ge meenten en provincies heeft gemach tigd. mits de leeningen een looptijd hebben van minstens 40 Jaar en tus- schentijds door de geldmeester kunnen worden afgelost, kan onder de huidige omstandigheden niet bevredigen, omdat het er naar uitziet, dat binnen korten tijd reeds de rentestand zal stijgen, wat dan wil zeggen, dat ook dergelijke obli gaties in koers zullen dalen Het is wel zeker, dat aankoop van staatsobligaties gedurende de laatste weken alleen is geschied door hen, die ze straks voor belastingdoeleinden kunnen gebruiken. De meeste belastingplichtigen hebben op de een of andere wijze zich bereids op de betaling dier belastingen voorbe reid, ook al zijn op dit punt nog on aangename verrassingen te wachten. Dezer dagen is medegedeeld, dat be gin 1947 met het uitreiken der aan slagen voor de Vermogensaanwasbe- lasting zal worden begonnen, terwijl 't in de bedoeling ligt, dat ook de Vermo gensheffing in den loop van dat jaar zal moeten worden betaald. Ongeacht de zekerheidsstellingen waarvan thans reeds ca. 1% milliard betaald is, worden de geblokkeerde gel den op f. 2 milliard geschat, terwijl er f. 5 milliard aan Groothoekinschrijvin gen uitstaat, welke als bekend voor be lastingdoeleinden mogen worden ge bruikt. Wanneer men deze bedragen optelt komt men tot f- %V* milliard, terwijl de opbrengst van de Vermogensaan- wasbelastlng op ca. f. 3% milliard en van de Vermogensheffing op f, 2 milliard wordt geraamd- Op grond van deze cijfers schijnt de conclusie gewettigd, dat groote liqui daties in verband met de betaling der belastingen niet meer behoeven te wor den gevreesd hetgeen er vermoedelijk toe geleid heeft, dat er deze week voor de aandeelenmarkt een bescheiden vraag bestond, die de koersen iets heeft doen stijgen. Mogelijk dat daartoe ook heeft bij gedragen het gunstige cijfer van den Nederlandschen export over October, dat f. 110 millioen bedroeg tegen f. 92 millioen in September en f. 60 millioen in Augustus. De totale ex port voor dit jaar kan derhalve op ca. f. 750 millioen worden geschat, een cijfer dat de recente ramingen overtreft, al blijft het beneden de aanvankelijke raming van f. 1 mil liard. Dit ramlngscijfer van f. 1 milliard voor den export is thans voor 1947 aangehouden en zal op grond van het cijfer over October gemakkelijk kun nen worden gehaald. Men bedenke hierbij echter, dat het tot dusver nog voornamelijk bloembollen en radio-ar tikelen zijn, welke onzen export uitma ken en dat de uitvoer van lndustrieele producten nog steeds belemmerd wordt door gebrek aan grondstoffen en een te geringe arbeidsproductiviteit. „Daar waar mijn Sarie woont". Wat staan wij in dit opzicht ten achter bij een land als Zuid-Afrika, het arbeidsveld van De Nederlandsche Bank voor Zuid-Afrika, welke deze week met een emissie van aandeelen ter markt is gekomen, nadat over zes Jaar een verslag is verschenen, waar uit blijkt, dat de expansie van het be drijf dezer instelling met de recente ln dustrieele ontwikkeling van dat aan grondstoffen rijke land gelijken tred heeft gehouden. De productie van goud, platina, zilver, koper, tin, diamant en magnesium is gedurende de oorlogs jaren aanmerkelijk opgevoerd en heeft uiteraard tot grooten welstand geleid, welke ook aan den Staat ten goede ls gekomen, die haar bultenlandsche schuld belangrijk kon verminderen en een nationale schuld heeft, die slechts het dubbele bedraagt van vóór den oorlog. In de begrooting 1946/47 zijn dan ook diverse belastingverlagingen met een totaal van f. 16 millioen opgenomen! Is het wonder dat men naar dat land van Sarie wil emlgreeren? Nederlandsch belang te dienen, dat ver dere beroepsuitoefening gerechtvaardigd kan worden geacht". De Centrale Eereraad is volstrekt aan zijn wettelijken grondslag gebon den en heeft tot plicht, elke gedra ging aan dien grondslag te meten. Hij is bovendien gebonden aan een nauw keurig voorgeschreven procedure, die gelijk dat in een rechtsstaat past, ook den beschuldigde de volle maat geeft. TENTOONSTELLINGSBEZOEK VAN H. M. DE KONINGIN. H. M. de Koningin heeft hedenmorgen de tentoonstelling van ontwerpen voor oorlogs- en vredesmonumenten in het Stedelijk Museum te Amsterdam be zocht. V1SSCHERIJBERICHTEN. UMUIDEN 25 Nov. Besommingen: KW 104 met f. 70: KW 91 met f. 500; KW 144 met I. 2820; KW 67 met f 5515: KW 33 met f 930; KW 32 met f. 4960; KW 5 met f 4870. CENTRALE COMMISSIE NAZORG POLITIEKE DELINQUENTEN. De ministers van Justitie en Sociale Zaken hebben ingesteld een „Centrale commissie nazorg politieke delinquenten" welke tot taak zal hebben het stimulee- ren en coördineeren van de bemoeiingen van de overheid, de stichting toezicht politieke delinquenten en daarmee in contact staande organen op het maat schappelijk leven, inzake de wederopne ming van gewezen politieke delinquenten ln de samenleving. Deze commissie staat onder voorzitterschap van mr. dr. F. Hollander, advocaat-fiscaal bij het Bij zonder Gerechtshof te Den Haag. VOOR DINSDAG 26 NOV. Hilversum I (301 M.) AVRO 9.15— 9.30: morgenwijding door ds. E. H. Blaau- wendraad; 9.3010.30: arbeidsvitaminen; HOOIJ .45: Pierre Palla. orgel en Anny Robinson, zang; 12.0012.30: Lyra-trio; 13.1513.45; Gars de Paris; 14.2015.05: Nederlandsch Sextet; 17.00—17.30; Nelly Wagen aar speelt Chopln voor de Jeugd; 17.451800: Rijk Overzee; 20,1521.30: Bonte Dlnsdag-avondtreln; 21.3522.16: grahiofoonplaten op verzoek; 22.1522 30: bultenlandsch overzicht door H. Ch. G. J. v. d. Mandere; 22.3023.00: Skymasters; 23.1523.45: dansorkest Eddy Meenk; 23.4524.00: Pablo Casals. Hilversum II (415 M.) 8.15—9.00 en 9.059.30: opgewekte muziek; 9.5011.00: Hoogmis ln de kerk der H. Drievuldigheid te Bloemendaal; 12.3012.55: Omroep Kamerorkest, 14.3015.30: luisterspel ,.De wilde zwanen"; 16.0016.30: radio-zieken bezoek, 17.4518.15: Orkest zonder naam; 20.1521 40: Radio Phllharm. Orkest; 21.4022.00: Coll. Muslcum Amsteloda- mense; 22.5023.00: Edwin Fischer piano; 23.00—23.30; Klaas van Beeck; 23 30— 24.00: Trolse and hls Mandollers, afgewis seld door Ivor More ton en Dave Kaye. FEUILLETON door C. B. BOOTH 37) Nu onze gewichtige sheriff met zijn gevangene van de baan is, hebben we misschien kans, wat dieper op de zaak in te gaan en onze theorieën wat vrijer uit te spinnen. Jij hebt natuurlijk al een theorie gevormd, net als altijd. Kom er eens mee voor den dag jochie!" „Het ligt er maar aan, wat u een theorie noemt", antwoordde Tommy. „Het is een verwarde boel, dat staat vast. Ik zou één ding graag weten. Denkt u heusch, dat Jaggers de schul dige is, of was het maar een list van u, om hem op een dwaalspoor te brengen? Den sheriff dan altijd". Bakerville glimlachte heel eventjes. „Ik wil wel toegeven, dat er naar mijn idee maar één manier was, om sheriff Edwards te bevredigenen dat was, hem een kans te geven, die handboeien, die in zijn zakken brandden, te gebrui ken. Hij wilde een arrestatie doen en ik zag een kans om hem daarmee blij te maken. Het is beter gelukt, dan ik had durven verwachten Ik had niet gedacht, dat Jaggers zoo gauw het cachot in zou gaan. Daarmee heeft hij me eigenlijk wel een beetje verrast". „Wil dat zeggen, dat naar uw mee ning. de sheriff den verkeerden man ge knipt heeft?" „Daar ben ik zelf benieuwd naar", antwoordde J. B. „In elk geval valt op Jaggers tot nu toe de meeste verden king. Strawn is vermoord met 't pistool van Jaggers en de man heeft geen blan co strafregister". Tommy knikte. „Hij zit er leelijk tus schen maar twee dingen staan me toch niet aan. Hoe kan hij in zijn kamer terug gekomen zijn, zonder dat iemand hem gezien heeft en hoe heeft hij zoo stom kunnen zijn, het pistool daar ach ter te laten?" Bakerville streek bedachtzaam langs zijn kin. „Over dat laatste punt heb ik ook zitten piekeren", zei hij, „Maar Ja, waar om zou, wie dan ook, dat pistool ach tergelaten hebben?" „Of de drievingerige man moet het gedaan hebben, om de verdenking van zichzelf af te wenden en op Jaggers te gooien". „Zooals de zaak er nu voor staat", meende J. B. „is de eene veronderstel ling al net zoo goed als de andere". „Maar één ding treft me toch", zei Tommy op de bureaulade wijzend, „en dat is die gesloten la. Als Dilliver die pakjes, zooals hij beweert, daarin ge legd heeft en ze er dus nog lagen, toen Strawn vermoord werd, nou, dan vind ik het toch niet waarschijnlijk dat de moordenaar den sleutel uit den zak van Strawn gehaald, le la opengesloten, die cliché's gestolen en de la weer gesloten zou hebben. Dat zou hem te veel tijd hebben gekost en de dader moest met seconden rekenen, als hij uit de voeten wilde komen". „Misschien heeft hij dat ook niet ge- daan", merkte Bakerville op, „misschien was de dader nog wel ln de kamer, toen de eerste getuigen daar aankwamen". „Bedoelt u daarmee Dolliver soms?" „Juist. Dolliver. Als we nu toch aan het gissen zijn, dan bestaat de moge lijkheid, dat Strawn gedwongen werd, met die cliché's voor den dag te komen onder bedreiging van een pistool, en daarna werd neergeschoten". Op de eerste plaats moeten we zeker heid zien te krijgen, of de la al dan niet met den sleutel van Strawn zelf geopend is", zei Tommy. „En ik ge loof, dat we daar wel achter kunnen komen". Hij haalde een schaar voor den dag en ging naar den doode toe. „Waar heb je die schaar vandaan ge haald Jongen en wat ben Je er mee van plan?" vroeg Bakerville met een zekere nieuwsgierigheid. „Uit een der kamers beneden meege nomen antwoordde Tommy, en ik wou er een broekzak mee bewerken waarin, zooals ik al gevoeld heb, de sleutels van Strawn zitten". Hfj knielde op de grond neer en be gon omzichtig en toch vlug, de stof stuk te knippen terwijl Bakerville verwonderd toekeek, maar hem niet belette er mee door te gaan: Tommy wist blijkbaar goed, v/at hij op het oog had. Eindelijk was hij klaar en uit de diepte van den zak kwam een leeren étui te voorschijn, met de voorletters van Strawn er op. Het étui was keurig met een knip ge sloten. Tommy keek triomfantelijk op. „Ziet u niet. hoe belangrijk dit is?" vroeg hij opgetogen. „Die sleutels zaten 1. Tim Toeter was een stoere knaap Toen hij ter wereld kwam, En baker Slurp hem vierkant in Haar sterke armen nam. 't Geluid dat hij toen maakte, vond De baker zó komiek. Dat ze tegen zijn moeder zei: „Hij maakt nu al muziek". Dat was natuurlijk maar een grap, En toch voorspelde 't goed. Hoe Timpie's levensloop zou gaan, Het zat hem in het bloed. Want ook zijn vader blies in 't corps Geen al te slechte toon En bracht de liefde voor muziek Zö over op zijn zoon. heelemaal onder in zijn zak. Doe nu maar niet, of u het niet snapt! Als de moordenaar nu eens werkelijk de sleu tels van Strawn gebruikt had om die lade te openen, de lade weer gesloten had en om een of andere reden de sleu tels weer ln die zak had willen stop pennou, dan had hij zijn hand wel tot aan het polsgewricht in dien zak moeten steken, om die sleutels daar te stoppen, waar ik ze gevonden heb". Het was Bakerville aan te zien, dat hij iets van de bedoeling van Tommy begon te begrijpen. „Drommels, jochie, je hebt gelijk!" riep hij uit. „Dat is handig bedacht Als de moordenaar de sleutels weer in dien zak gestopt had. dan hadden ze er niet zoo diep ingezeten als nu". „Juist, dus dan blijven twee moge lijkheden over. Ten eerste, Dolliver heeft die pakjes weggenomen, of ze heelemaal niet in dat bureau wegge borgen, ten tweede, Strawn zelf heeft ze om een of andere reden er uitge nomen. Als u mij vraagtTom my zweeg plotseling en boog zich die per over den doode heen. Hij tuurde naar den halsboord van het slachtof fer. „Wat is er nu weer?" vroeg Baker ville, „Toevallig viel het licht er zoo op, dat ik iets aan dien boord kon zien, dat u ontgaan is. Kijk maar. er zit een vingerafdruk op het linnen". Hij maakte den boord vlug van het over hemd los en reikte hem aan J. B. over, die er mee naar het raam ging en hem met zijn vergrootglas bekeek. Dan schudde hU teleurgesteld het hoofd. „Het is een vingerafdruk, jammer genoeg geen duidelijke. „HIJ bekeek de handen van den doode. „Geen vinger afdruk van Strawn zelf; die zou bree der zijn geweest. Jammer dat we dit bewijs moeten laten schieten. „Maar dat hoeft niet. Het bewijst toch 'n voornaam dingdat die man namelijk zijn vingers om den hals van Strawn heeft geklemd". (Wordt vervolgd). EEN TUINTJE „TER LEEN". Toen Vrijdag jJ. te Brighton lMÉ tienduizendste Britsche aluminium- huis werd overgedragen aan den huurder door een vertegenwoordiger van het departement, was dit huisje voorzien van een keurig tuintje met geschoren gazon en struikgewas. Den volgenden morgen echter kwam de huurder tot de ontdekking, dat grasveld en struik gewas verdwenen waren. Werklieden deelden den verbaasden huurder mede, dat zij „den tuin verwijderd hadden volgens ontvangen orders". Het schijnt, dat het tuintje slechts dienst heeft gedaan als „Potemkin-ge- vel" voor het bezoek van den ministe- rieelen vertegenwoordiger Op 15 November is te Bandoeng op gericht de school tot opleiding van re serve-officieren van de Infanterie (SR. O.I.), welke onder bevel van. den direc teur Centrale Opleidingen staat. Dok dreef op de Noordzee rond VIER IJMTJTDER STOOMTRAWLERS BRENGEN VERBINDING TOT STAND. (Van onzen correspondent uit LJmuiden) In verband met het slechte weer en een tekort aan kolen heeft een Engel- sche sleepboot, die een dok van 3600 ton op sleeptouw had, dit dok op de Noord zee achter moeten laten. Terwijl de sleepboot naar Stavanger is opgestoomd hebben vier IJmuider stoomtrawlers Zondagmorgen kans gezien een verbin ding met het dok tot stand te brengen. Op dit moment is het nog niet bekend, welke haven zij zullen binnen loopen. Naar wij als bijzonderheid nog verne men stelde ook een Duitsche trawler pogingen in het werk om met het dok een verbinding tot stand te brengen; de mannen van den IJmuider trawler „Bi king", schipper L. Gravemaker, waren echter even vlugger en mochten het ge noegen smaken het eerst contact te krijgen. „Blijde incomste" van Sint Nicolaas. EEN ONVERGETELIJKE MIDDAG. Zaterdagmiddag heeft St. Nicolaas zijn „joyeuse rentrée" in de Sleutelstad gemaakt, bij welke gelegenheid honder den kinderen hem op het Stationsplein hartelijk hebben verwelkomd, terwijl ook vele ouderen getuigen van deze „blijde incomste" zijn geweest. Reeds lang voor de aankomst van den trein kortte het Leidsch Politiemuziekgezel- schap den tijd met het spelen van Sin terklaasversjes, welke door de kinderen enthousiast werden medegezongen. Met popelend ongeduld wachtten hier de kleintjes op het groote moment, dat zij den kindervriend zouden zien; „vol ver langen klopte hun hart" voor de din gen, welke zouden komen. Een kleine dreumes was blijkbaar niet erg gerust en vroeg nog maar eens voor alle ze kerheid „of hij nu wel zoet was ge weest". Het antwoord was geruststel lend, waarop de kleine moed vatte en ver naar voren drong om toch maar heel dicht bij den Sint te komen. Sint Nicolaas, vergezeld door twéé zwarte Pieten, liet nu niet lang meer op zich wachten en onder laaiend en thousiasme betrad hij het Stationsplein. Gezeten op zijn schimmel dankte hij naar alle kanten voor de ontvangst. Het „ijs" was nu spoedig gebroken de schuchterheid overwonnen, en in min der dan geen tijd was Sinterklaas om ringd door een blijde kinderschare. Ook de zwarte Pieten deelden in het kinder welkom en waren al spoedig goede maatjes met de Jeugd, Met muziek voorop trok men naar de Stadsgehoorzaal, waar Sint Nicolaas ontvangen werd door ruim 660 leerlingen van de eerste klasse der openbare scho len en waar mede aanwezig waren de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kin schot en diens echtgenoote, wethouder J. C van Schalk en de rijksinspecteur van het L. O., de heer B. van Julsingha. Hier troffen wij dezelfde stemming als bj] het Station aan: blijde kinderge dichten, vol verwachting het groote mo- v»? H n ^,J°?ge leven: "de komst van den heilige verbeidend. Tijdens het zingen van een Sinterklaaslied en hartelijk toegewuifd betrad St. Nicolaas de zaal om even later op het podium plaats te nemen. 'tWerd in de zaal nu muisstil: de Sint zou de kinderen toe spreken. En dan vertelt St. Nicolaas van zijn verre reis, welke hij ditmaal per vliegtuig heeft gemaakt. By z(]n aan komst. Vrijdag op Schiphol, waren er honderden ultnoodigingen voor een be zoek, waarvan het eerst die uit Leiden werd aanvaard. De Sint. die toezegde ook 5 December aan de scholen een bezoek te brengen opperde de veronderstelling, dat er hier uitsluitend „zoete" kinderen zouden zyn en vermaande de jeugd ook in de toekomst nooit stout te zijn, waarop de kinderen prompt met een „Ja Sinter klaas" en een „neen Sinterklaas" ant woordden. Natuurlijk had St. Nicolaas die man weet tóch maar alles ook eenige minder aangename mededeeUngen te doen. Zoo was het hem bekend dat er kinderen waren, die wel eens langs den waterkant zaten, niet op het trottoir iepen en met vuile handen in school Kwamen, welke opmerkingen den kinde ren deed uitroepen: „ik zal het niet meer doen, Sinterklaas". Verder ver telde de Sint, dat ieder kind een ver langlijstje ln zijn schoen mocht leggen Er mogen vijf cadeautjes op voorko men, maar nog geen spoortrein want daarvan had hij er maar één en die was voor een ziek jongetje bestemd. Ook de meisjes moesten er nog maar niet op rekenen, dat zij allemaal een pop zou den krijgen, want voor Leiden had Sint er maar een beperkt aantal beschik baar. Vier kinderen beleefden dezen middag het bijzondere voorrecht bij Sint Nico laas op het podium geroepen te wor den. Zij zongen een versje en zagen iJ?1Jnloed mefc een cadeautje beloond. Nadat nog een Sinterklaaslied was ge zongen, nam de Sint afscheid en werd de middag verder gevuld met het op treden van een goochelaar, een snel- teekenaar en een clown die er geza menlijk voor zorgden, dat deze dag zoo onvergetelijk werd als een dag slechts kan zijn. Tot slot ontvingen alle kin deren een extraatje uit den onuitput- telijken zak van Sinterklaas. En zoo is deze Zaterdagmiddag een blijde gebeur tenis in hei jonge leven der kinderen geworden. Allen, die aan den intocht van 1946 hun medewerking hadden ver leend, zagen hun moeite en zorgen dub bel en dwars beloond door ruim 600 stralende kindergezichten. Is er voor hen een grootere voldoening denkbaar?

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 2