Is uw Radio defect Bezorgdheid over „abnormale" èmigratiedrang DE BIOSCOPEN AAN DE TOEKOMST DENKEN Voor de Jeugd Het Leidsch Dagblad Ter overdenking Grepeu uit het Radi o-programma Prinses Juliana neemt onderscheidingen in ontvangst. DR. C. B. TILANUS-MEDAILLE AAN NED. ROODE KRUIS. Gistermorgen had in het gebouw van het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis te 's-Gravenhage de uitreiking plaats van de grooten gouden dr. C. B. Tilanus-medaille, de hoogste onder scheiding, welke de Ned. Ver E.HJB.O. kan toekennen. Door H.K.H. Prinses Juliana, voorzit ter van het Ned. Roode Kruis, werd deze onderscheiding in ontvangst ge nomen. Bij de plechtigheid waren vele vertegenwoordigers van de besturen van de E.H.B O. en het Ned. Roode Kruis aanwezig. Namens het hoofdbestuur dankte de Prinses hartelijk voor deze onderschei ding Met erkentelijkheid maakte de Prin ses gewag van de eendrachtige samen werking tusschen de E.H3.0. en het Ned. Roode Kruis. De Prinses beschouw de deze medaille als een symbool van de vruchtbare samenwerking tusschen beide instellingen en besloot Haar dankwoord met den wensch uit te spre ken, dat beide lichamen in de toekomst gezamenlijk veel mogen bijdragen voor de leniging van den nood van de lij dende menschheid. De salarisregeling voor de ambtenaren. WORDT VOORAFGEGAAN DOOR OVERBRUGGINGSREGELING. Minister Beel heeft gistermiddag in de Tweede Kamer meegedeeld, dat de nieuwe regeling van de ambtenaren salarissen zal worden voorafgegaan door een overbruggingsregeling. In December zullen de verhoogingen over de maanden October tot December worden uitbetaald. De uitkcering van den toeslag op de pensioenen over 1946 zal pas in Februari kunnen ge schieden. Daarna hoopt men echter de betaling regelmatiger te kunnen doen zijn. Door de nieuwe wijziging van de ambtenarensalarissen zijn deze onge veer gelijkwaardig aan die in de vrije bedrijven. Ingezonden Mededeeling. Bel 24244 DE RADIOTECHNISCHE DIENST I.E.M.C.O. N.V., - NIEUWE RIJN 32 Repareert vlug, betrouwbaar, vakkundig GRIEKSCHE SCHENDINGEN VAN JOEGOSLAVISCH GRONDGEBIED. Het Joegoslavische persbureau Tan- jug meldt, dat het Joegoslavische grondgebied op 20 en 21 November her haalde malen door Grleksche vliegtui gen is geschonden. Het Joegoslavische ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft de Griek- sche regeering een protestnota doen toekomen. ONGELUK BIJ LANDING VAN ENGELSCH VLIEGTUIG. Op het Engelsche vliegveld Weston is een toestel, dat bezig was te landen, tegen een autobus gevlogen, waarin zich verlofgangers van de RA.F. be vonden. Naar officieel gemeld wordt, zijn 7 personen gedood en tusschen 20 en 30 gewond, allen passagiers van de bus. VOEDSEL VOOR DE BRITSCHE ZONE Naar officieel wordt bekendgemaakt, zal het Amerikaansche militaire be stuur in Duitschland 50.000 ton tarwe meel en haver aan de Britsche zone leenen om den kritieken toestand al daar te helpen verlichten. Deze leening zal later worden terug betaald uit voorraden van de Britsche zone. Het Britsche militaire bestuur zal ruwe rubber, wol en materiaal voor de fabricatie van meststoffen aan de Amerikaansche zone leveren. Binnenkort regeeringsverklaring verwacht. Een functionaris van de afd emigra tie van het Dep. van Sociale Zaken verklaarde dat de bijeenkomst te Am sterdam over emigratie naar Brazilië, niet toelaatbaar was volgens de bepa lingen van de wet op de emigratie van 1936, waarbij verbreiding van inlichtin gen over emigratie door niet officieel erkende organisaties verboden is. Door een functionaris van het De partement werd verder verklaard, dat de regeering in principe niet gekant was tegen emigratie, doch dat zij zich bezorgd maakte over het „abnormale" verlangen om uit Nederland weg te trekken, welk verlangen zich mani festeert in duizenden aanvragen voor emigratie-vergunningen en verzoeken om inlichtingen over mogelijkheid van vertrek naar den vreemde. Na de rede van veldmaarschalk Smuts op 11 October j.L over perspec tieven voor emigratie naar Zuid- Afrika is de afdeeling emigratie van het Departement overstroomd met verzoeken om vergunning voor ver trek naar dat land. ofschoon daar voor nog geen procedure is opgesteld. De regeering zal binnenkort een ver klaring doen over haar standpunt ten aanzien van emigratie. Ofschoon de regeering in principe niet tegen emigratie gekant is, zal zij toch hulp weigeren aan zekere catego rieën van personen, in het bijzonder aan arbeiders in den bouwindustrle, die noodig zijn bij den wederopbouw en aan huisbedienden, aldus verklaarde de woordvoerder. Hij bevestigde, dat de autoriteiten onlangs een actie zijn be gonnen om het vertrek van huisbedien den naar Engeland af te raden. Waar blijven de radio's? VRAAG OVERTREFT TIENMAAL AANBOD. Dit jaar worden door de Ned. radio industrie 70.000 tot 80.000, voor het meerendeel kleinere radio, radiotoe stellen in den handel gebracht Men zal zich wellicht afvragen, waar deze toestellen blijven en waarom men dan geen radio's in de winkels ziet. Het antwoord luidt, dat de vraag ongeveer het 10-voudige van het aanbod bedraagt en dat de handel daarom lijsten voor de aflevering aanlegt. Hoewel ongeveer 50 procent van het aantal in 1939 verkochte Nederlandsche toestellen in den loop van dit jaar de Nederlandsche huiska mers bereikt, kan slechts ongeveer 10 procent van het aantal gegadigden tevreden worden gesteld. Deze gegevens werden door den voor zitter van het Centraal Bureau tot be scherming van den radiohandel. (Ce- bubera), den heer M. Franken verstrekt. Deze vertelde voorts, dat de totale productie van radiotoestellen in Ne derland over een tijdvak van twee jaar voldoende zou zjjn om iederen afnemer in het binnenland tevreden te stellen. Aangezien export echter dwingend noodzakelijk is. kan zich een gunstige radiomarkt in het binnen land voorloopig nog niet ontwikkelen. De tijd zal leeren, wat in de toekomst kan worden gedaan. De radiofabricage, aldüs de heer Fran ken, is voornamelijk gericht op kleine toestellen en zelfs gedeeltelijk op toe stellen met één golflengte, de midden golf. De aan de radio-industrie toege wezen materialen, voornamelijk messing, zijn zeer krap. Het is dus te begrijpen, dat men hiermee woekert. Om zooveel mogelijk toestellen op de markt te bren gen, zonder aan kwaliteiten te tornen, dient men dus klein te bouwen. De vertooning van Amerikaansche films. Het A.N.P. verneemt dat er van re- geeringswegen plannen bestaan om de bepalingen inzake huur en verhuur van films in dier voege aan te vullen, dat het niet mogelijk zal zijn in eenig thea ter uitsluitend films van ondernemin gen uit een bepaald land te vertoonen. Het ligt in de bedoeling, dat per 13 speelweken maximaal 7 weken Ame rikaansche films gedraaid kunnen worden. De overige weken blijven dan in elk geval beschikbaar voor Euro- peesche films. Indien deze maatregel tot stand komt, zal hij waarschijnlijk terugwerkende kracht hebben tot 1 September 1946. Om den „koppel-verkoop" van films tegen te gaan, wil men voorts bepalen, dat 't boeken voor meer dan één hoofd film tegelijk voortaan uitgesloten zal zijn. De plannen verkeeren in een gevor derd stadium. Een man spoorloos verdwenen OP SPOORBRUG DOOR TREIN VERRAST. Twee inwoners van Den Bosch gin gen Donderdagavond tegen zes uur de herstelwerkzaamheden in oogenschouw nemen, welke dien dag aan de spoor brug over de Dieze hadden plaats ge had. Terwijl zij op de brug stonden, naderde een trein uit- Nijmegen. Op het nippertje kon één der mannen zich nog in veiligheid stellen door zich snel te verwijderen. Van den tweede is tot nu toe echter geen spoor te bekennen. Aangezien de trein onderzocht werd. en hieraan niets te bespeuren viel, ver moedt men dat de man b\] de poging om zich te redden van de brug te wa ter is geraakt. Baron van Boetzelaer terug verwacht. De minister van Buitenlandsche Za ken, mr. W. C. G. H. baron van Boet zelaer van Oosterhout, wordt uit New- York. omstreeks dit weekend hier ver wacht, zoodat hij zal kunnen deelne men aan de beraadslagingen van de regeering met de Commissie-Generaal, welke in den loop der volgende week zullen plaats hebben. Omtrent een eventueele reis van mi nister Van Kleffens naar Nederland staat nog niets vast. Tegen maximumprijzen groenten. De besturen van de Stichting „Cen traal Belang", vakgroep detailhandel en de 3 landelijke bonden in aardappelen, groenten en fruit, kwamen te Utrecht in vergadering bijeen, ter bespreking van de maximum prijzen voor groenten. De besturen waren unaniem van oordeel, aldus schrijft men ons van de zijde der Vakgroep detailhandel aard appelen, groenten en fruit, dat het in voeren van maximumprijzen voor groen ten, niet het beoogde doel van de over heid zal verwezenlijken, n.l. de meer gewilde producten te brengen onder het bereik van het minder financieel draag krachtige deel der bevolking. De besturen waren dan ook van oordeel, dat het instellen van maxi mumprijzen voor groenten achterwege moet blijven en, Indien deze toch zouden worden ingesteld, de klein handel haar medewerking niet kan verleenen. Deze wenscht geen verdeelsysteem in welken vorm ook, omdat dit practlsch het uitoefenen van hun bedrijf onmo gelijk maakt, zoo besluit de mededee ling. Schermerhorn en De Boer naar Nederland. 'titgeletcLe gedaan door dr. van Mook, zijn prof. Schermerhorn en de heer de Boer gisteren per Skymaster naar Neder land vertrokken. Luxor De atoomenergie staat in het centrum der belangstelling. Dat er overal op de wereld spionnen zijn, die trachten geheimen hieromtrent aan anderén te ontfutselen, is logisch. Op dit stramien is de film „De nacht boot naar Dublin" ontworpen. Aanvankelijk wordt ge niet wijs uit de vele mannen, die elkaar hier ach terna loopen: spionnen, contra-spion nen en detectives van den geheimen dienst. Maar langzamerhand komt er teekening in dit duistere geval en wordt alles, zoowel figuurlijk als letterlijk, op gehelderd. Professor dr. Hansen, die voor het menschdom gevaarlijke uit vindingen doet, wordt ontdekt, de groo- te man op den achtergrond en zijn vriendin worden onschadelijk gemaakt, het lid van de „Intelligence Service" mag getrouwd blijven met het Oosten- rijksche meisje, dat aan de goede zijde stond en met wien hij reeds een „schijn" huwelijk gesloten had. De nachtboot speelt ten slotte slechts een geringe rol in dit gecompliceerde verhaal, vol van intrige. De opnamen munten uit door een opvallend duidelijke photografie, de hoofdpersonen door groote koelbloedig heid. Zij. die zonder speurzin zijn, zul len moeite hebben dit overigens avon tuurlijke verhaal te volgen. Casino brengt ons deze week de Fransche film „Madeleine" waarin de hoofdrollen voortreffelijk vertolkt wor den door Jean Gabin en Mireille Ba- lin. De geschiedenis speelt zich af in een Fransch plaatsje, waar een garnizoen is gelegerd en een der onderofficieren de lieveling is van alle vrouwen en meisjes. Een erfenis valt hem ten deel en op zijn reis oi tmoet hij Madeleine, op wie hij hopeloos verliefd raakt, maar die verloofd blijkt te zijn. Vele verwikkelingen doen zich nu voor, met als resultaat dat zij hem afwijst. Als een gebroken man keert hij nu terug naar 't garnizoensplaatsje en opent daar een kroeg. Het einde is echter anders als men verwacht en hoe dit is, kunt u zelf gaan zien! Lido Stan «aurel en Oliver Hardy vormen een paar. dat altijd zijn aan hangers zal behouden. De een moge hun humor méér waardeeren dan den ander, maar e|n feit is, dat zij voor een opgewekte stemming zorg dragen. Zoo ook in de film „Het vreemdelingen legioen". v/aar zij zich vrienden door dik en dun betoonen! Trianon „Pittsburgh" is een ty- pisch-Amerikaansche propagandafilm uit den oorlogstijd, toen de geheele in- dustriëele productie in dienst werd ge steld om de strijdende legers in Euro pa van krijgstuig te voorzien. Zij schetst de opkomst van twee mijnwerkers, die zich geleidelijk opwerken tot mijneige naars, doch ten slotte uit elkaar gaan, omdat een van hen de weelde van zijn voorspoedige carrière niet kan verdra gen en zoo zeer door de hebzucht wordt bevangen, dat hij zijn arbeiders uit buit. De door den oorlog geboden nood zaak tot samenwerking bewerkstelligt de hereeniging der beide compagnons. Mariene Dietrich vervult in deze rol prent de vrouwelijke hoofdrol, doch haar spel mist. ten eenenmale het „zwoele" element, dat karakteristiek is voor haar vorige creaties. Trouwens in de geheele film is het accent totaal ge legd op de propagandistische strek king, hetgeen de filmische kwaliteiten niet ten goede komt. Rex Victor Mature is de hoofdver tolker in „Het recht van den sterkste". Hij en zijn medewerkers weten voor spanning en avontuur te zorgen, zoo- dat een boeiend uur gewaarborgd is. Ingezonden Mededeeling •was steeds de plicht der ouders. Dubbeltje voor dubbeltje, gulden voor gulden werd hiertoe opzij gelegd en op vaste tijden naar de spaarbank gebracht - hetzij voor de kinderen, hetzij voor extra uitgaven, voor moeilijke tijden of voor den ouden dag. Het viel niet altijd mee en toch moest het er vanaf. Ook thans rust op elkeen de plicht van sparen - vooral voor de tijden, dat er het noodige moet worden aangeschaft. Het is nu ook weer mogelijk om te sparen zonder op de kwaliteit of op den prijs van de voeding te bezuinigen, want één firma wijst U den weg: En betere waar - En 10 procent. Dusvoor f 10.— cassabons een gulden gespaard.; Ingezonden Mededeeling H.Y. PHIUPS' VEHKOOP-MMtSCHAWII V. NEOERUND Smokkelhandel in vee en paarden moet bestreden worden. Verbod tot vervoer van vee over de groote rivieren. De smokkelhandel in vee en paarden naar België is sedert geruimen tijd in ontstellende mate toegenomen. Duizen den stuks vee zijn op onregelmatige wijze over de grens gebracht, hetgeen niet alleen groote schade toebrengt aan de vleeschvoorziening en nadeelig is voor de ontwikkeling van den veesta pel in ons land, doch ook leidt tot een verlies aan deviezen, waaraan paal en perk gesteld moet worden. Indertijd zijn ter beteugeling van het kwaad be palingen uitgevaardigd ter versterking van de grenscontrole op het vervoer van vee, doch deze bepalingen hebben onvoldoende uitwerking gehad, terwijl ook een verhoogde krachtsinspanning van den Centralen Contróle Dienst in de grensgebieden het omvangrijke euvel niet heeft kunnen terugdringen, hoe succesvol het plaatselijk optreden ook veelal was. Thans echter heeft het Bedrijfschap voor Vee en Vleesch een verbond af gekondigd van het vervoer van vee en paarden over de groote rivieren van ons land, welke Nederland in een Noordelijk en Zuidelijk gebied schei den. Op deze wijze wordt de moge lijkheid geschapen den aanvoer van vee naar het Zuiden, bestemd voor den clandcstienen uitvoer, af te snij den. Het verbod treedt in werking met in gang van morgen. De ramp bij Balikpapan. De marinevoorlichtingsdienst deelt het volgende mede: De bevelhebber der zee- strijdkrachten Luitenant-Admiraal C. E. L. Helrich, heeft aan den comman dant zeemacht Ned. Indië, vice-admi- raal A. S. Plnke, aan den commandant van den mijnenveegdienst der Kon. Ma rine, kapitein ter zee J. J. Logger, den commandant van de divisie mijnenve gers waartoe H. Ms. „Walcheren" be hoorde en aan den commandant van dit schip, zijn deelneming betuigd met den ramp bi) Balikpapan. De luitenant-admiraal sprak hierbij den wensch uit. dat de mijnenveeg- dienst onverdroten en met succes zijn gevaarvolle taak zou mogen volvoe ren, waaraan zoovelen reeds zooveel jaren op zoo lofwaardige wijze heb ben medegewerkt. DE COLLECTIEVE LOONSTATEN 1947. De minister van Financiën heeft aan den belastingdienst medegedeeld, dat de werkgevers de op het jaar 1947 be trekking hebbende verzamelloonstaten en, voor zooveel losse arbeiders betreft, de collectieve loonstaten per kwartaal kunnen bijhouden en totaliseeren. TERRORISTEN IN ACTIE OP BALI- Aneta meldt uit Batavia: Naar schatting zijn meer dan 70 ter roristen gedood, toen Nederlandsche troepen tegemnaatregelen namen in verband met een aanval, dien 75 ter roristen den 21sten November op een politie-detachement te Tabanan (Bali) hebben uitgevoerd, aldus meldt de Re- geeringsvoorlichtingsdienst. Aan Nederlandsche zijde vielen geen dooden en slechts enkele gewonden. Dank zij verraad van een Javaanschen commandant hadden de terroristen alle wapens van zijn post in beslag kunnen nemen: twee machinegeweren, 33 ge weren en 10.000 patroongordels. De commandant trok na den aanval samen met de terroristen terug. Onder de ge- doode aanvallers bevonden zich zes Japanneezen. De Nederlanders maakten vijf lichte Japansche mitrailleurs buit, twee Japansche stenguns en dertig ge weren. RAADSELS voor allen om uit te kiezen: de groteren (1116 Jaar) v(Jf. de kleineren (711 jaar) drie goede oplossingen. Inzenden naar Bureau „Leldsch Dagblad" of naar Wasstraat 38, tot uiterlijk Dins dagmorgen 9 uur. I. (Ingezonden door Ineke Davld) Ik ben een dorp in Gelderland. Haal mijn laatste letter weg, dan ben lk een meis jesnaam. II. (Ingezonden door Rietje Roozen- daal) Mijn geheel ls een spreekwoord van 19 letters. Naar 19, 14, 10, 15, 13, 6 taan veel kinderen in de vacantle; 3, 9, 9 13. 14. 2. 10 ls een plaats ln Over ijssel. 5. 9. 9, 4, 11 ls een roofdier; 11. 7, 10, 19, 14 eet men op de boterham; 13. 15, 13] 13 12, 18 ls een meisjesnaam; 10. 7, 7. 19 een bloem; 8. 12, 7, 16. 18. 14 een kleur; 1. 15. 16 ls een bitter vocht ln ons lichaam.' ttt (Ingezonden door Jan Hakemulder) Mijn eerste ls een vloebiaar metaal, mijn tweede een lichaamsdeel van een dier. en mijn geheel is een vogel. IV (Ingezonden door Alle de Jong) a. Welke plaat ls niet getekend, niet geschilderd, niet gedrukt? b. Welke tafel wordt niet gedekt? V (Ingezonden door Bep Brouwer) Mijn geheel is Iets, dat door leerlingen van Middelbare Scholen veel wordt ge bruikt. Het bestaat uit 11 letters. 5, 6. 7 ls een boom; 2, 2. 4 een llchaaamsdeel; 8, 9. 11 een mannelijk dier; 1, 3. 4. 5. 10,7 een' koppelwerkwoord; 10. 6. 7, 5 een zwemvogel. VI (Ingezonden door Geert van Eg- mond) Wie kan uit de volgende woor den en lettergrepen een versje maken? de dat haar held moe slaat tert ze op ze er langs ken op lui de ar ln slen schoon eer zo kruk acht straat gaat haalt VII (Ingezonden door Frans van Eg- mond) Welk vierde deel van een oude lengtemaat ls de naam van een vogel? VIII Welke vissen kun Je vangen uit wat hier volgt? 1. ulgdsov; 2. bukelawaj; 3 ïvcssleh; 4. elofr, 5. pdejarezea; 6. kelarasebts. OPLOSSINGEN der raadsels uit het vorige pummer. 1. Sinterkaas. sla, stier, klas, kat, traan, sik. 2. Wezel, ezel; de staart is el 68 cM. 3. a. Stekelvarken; b. Tot hij wakker wordt. 4. Overburen. 5. De kleine Lord. 6 Glasactie- as, Tlel, sta, glas, cel. 7, Kantwerkster. 8, l. Aster; 2. lelie: 3. distel; 4. wikke- 5. lis. Beste raadselnichtjes en -neefjes. Verleden week hadden Jullie eerst een tegenvaller (geen raadsels!), en daarna gelukkig nog een meevaller (ze stonden er Maandag ml). Ik hoop. dat Jullie deze raadsels weer op Zaterdag in de krant zullen aantreffen En dan: doe je best, zodat Jullie allen present zijn voor deze 4de en laatste keer van onze prijsraad sels. Dan volgt de loting. Succes er meel Denk aan alles (zie vorige week), en har telijk gegroet door Jullie Raadseltante, Mevr. M J. BOTERENBROOD. De krant voor iedereen. De inning der belastingen. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begrooting Financiën zegt de minister te vertrou wen, dat ln het begin van 1947 de voor- loopige aanslagregeling in de belastin gen naar inkomen en vermogen voor het jaar 1946 gereed zal zijn en dat in den loop van 1947 voor een belangrijk deel gereed zullen komen de definitieve aanslagregeling ln die belastingen over de jaren 1944 en 1945, de navorderings aanslagen over de Jaren 19411943 en de voorloopige aanslagen voor 1947. WAAR BLIJVEN ONZE ROOKERTJES? Bij een gepleegden inbraak in een slgarenpakhuis aan de Steenhouwers- steeg te Amsterdam, viel den inbrekers de volgende buit in handen: 3400 ciga- rillos, 6700 sigaren, 8 kg. Virginia-tabak. 8 kg. rooktabak en 5200 banderolles. Het vuren is niet gestaakt. TELEGRAM „INDIË IN NOOD" AAN MINISTER-PRESIDENT. De stichting „Indië in nood" heeft het volgende telegram aan den minis ter-president, verzonden „Ondanks ernstige critiek in Staten- Generaal en pers over onvoldoende voorlichting door Indische regeering gedurende vele maanden na capitula tie van Japan gaat Lt.-G.-G. Van Mook voort Nederlandsche volk in onwetend heid te laten omtrent werkelijken toe stand. Wjj deelen uwe excellentie mede dat volgens in ons bezit zijnde rechtstreeksche berichten uit vol komen betrouwbare bronnen het bevel „staakt het vuren" door de Indonesische troepen niet wordt na gekomen en op allerlei plaatsen de aanvallen doorgaan waaraan dage lijks onze soldaten ten offer vallen. W(| houden de bewijzen te uwer beschikking. Wij dringen er met al lergrootsten klem op aan onwaar dige en misdadige toestanden oogen- blikkelijk een einde te maken. PERSOONLIJKHEID Adam, waar z\jt gjj..f Genesii. De vraag is niet of wij sterke persoon lijkheden zijn: menschen van wie een krachtige invloed uitgaat, die het ver mogen bezitten om hun omgeving te be- heerschen en te stempelen. Natuurlijk komen zulke persoonlijkheden ons be nijdenswaardig voor. Wie oefent niet graag invloed uit en wie staat niet graag te boek als een sterke figuur? Maar de vraag is of er ook maar iets van persoonlijkheid in ons schuilt. Of er ook maar iets openbaar wordt van al die krachten en eigenschappen, welke met het woord persoonlijkheid plegen te worden aangeduid. Het is moeilijk om het begrip persoon lijkheid te omschrijven. Het lijkt ge makkelijker toegankelijk voor ons ge voel en onze verbeelding dan voor ons verstand. Om te beginnen beteekent persoonlijk heid dit, dat wij verantwoordelijkheid nemen voor onze daden. Ook wanneer zij zedelijk aanvechtbaar zijn. Wij hebben allen de neiging om ons zelf de zonden, met een licht gebaar, te vergeven. Om de schuld af te wijzen en te vergoelijken. Hiermee ondergraven we de basis van de persoonlijkheid. Ster ker noghiermee maken we onszelf on mogelijk en veroordeelen we onszelf tot een benedenmenschelijk bestaan. Want persoonlijkheid ls niet maar iets, waar we het ook zonder zouden kunnen doen. Persoonlijkheid beteekent een roeping, welke bij veronachtzaming ons doemt tot benedenmenschelijkheid. Bij deze verantwoordelijkheid past een zeker zelfbesef." Natuurlijk niet die snor kende verwaandheid, welke de vrucht is van een schromelijke zelfoverschat ting. Maar de vrucht van een zelfken nis, die haar grenzen en haar maten kent. Dat is een tweede moeilijkheid. „Ken uzelf" valt als leuze gemakkelijker neer te schrijven dan in practijk te brengen! Zooveel pogingen tot zelfkennis stran den wegens onbekendheid met de diep ten en de rotsen waarmee men te ma ken krijgt. Is het een wonder, dat in den loop der eeuwen zooveel persoonlijkheid ver loren ging? Dat velen verzonken in het benedenmenschelijke. omdat de veron derstellingen van het menschelljke op drift raakten? Verantwoordelijkheid en zelfkennis, deze onvervangbare voorwaarden voor persoonlijkheid, hooren thuis ln de sfeer waar normen gelden; dat wil zeggen, waar wij menschen in aanraking komen met en gesteld worden voor den Ander, God. Met andere woorden: persoonlijkheid is iets dat gewekt en in stand gehouden wordt in de sfeer van de religie, d.l. van de God-mensch-verhouding. „God spreekt ons aan", dat is de diep ste bewering en de diepste waarheid van het Christendom. „God spreekt ons aan op ons schepsel-zijn, d.w.z. op ons verbonden en verantwoordelijk zijn aan Hem". Persoonlijkheid is geen goed, dat ge kweekt wordt in een psychologische be handeling of zelfverdieping, hoezeer dit soms aanbeveling verdient. Er is geen oplossing te bedenken voor de redding der persoonlijkheid buiten God om. On ze aansprakelijkheid wordt eerst gewekt, wanneer we ons door Hem laten aan spreken. Onze zelfkennis ontvouwt zich eerst, wanneer wij onszelf in de spiegel van Zijn openbaring ontdekken. En wanneer er tegenwoordig uit diepe nood en tegelijk uit diepe deernis ge roepen wordt om persoonlijkheid, dan is dat in den grond der zaak niet an ders dan een roepen om levende gods dienst. Een ieder, die van dit laatste het ge heim kent, zij zich van zijn bijzondere verantwoordelijkheid bewust! FEUILLETON DE ZWAJRTE VOS door C. B. BOOTH 36) ..Groote goedheid, wat moet dat be- teekenen?" riep Paul Grimshaw uit. toen hij de roestige handboeien om de polsen van den huisknecht zag. „Jaggers is de man, die je oom van kant gemaakt heeft, jongmensch", ant woordde de sheriff grimmig. „Met zijn pistool ls dat schot gelost. En hij heeft bekend, dat je oom niet de eenige is, dien hij van het leven heeft beroofd. Hij heeft al voor een anderen moord gezeten". „Mijn hemel. Jaggers, is dat waar?" riep Paul uit- Het groote hoofd van Jaggers schudde triest van ..neen". „Ik heb hem niet vermoord", zei hij dof. .Maar het geeft toch niks, wat ik ook zeg". „Hoor eens hier, sheriff", zei Paul, „ik verlang beslist, dat de dader ge straft wordt, maar ik wil niet, dat er onrecht geschiedt. Als u niet heel zeker van uw zaak „Och, ik ben immers meer dan zeker", wierp Edwards driftig tegen. ..Zelfs al hebben we de vingerafdrukken van Dol- liver op dat pistool gevonden" Hij keek Bob grimmig aan. „Het is een groot ge luk voor je, jongmensch, dat ik dit ge val zoo gauw tot een oplossing heb ge bracht. Je beseft zelf niet, hoe weinig het gescheeld heeft, of jij had die hand boeien om je polsen!" .,Ik wist wel, dat er met dien huls knecht iets niet heelemaal in orde was", riep mevrouw Eastman uit. „En. hoe staat het met dien drievingerigen man, sheriff? En met die deur, die Bob heeft hooren dlchtsmakken?" „Hè?" gromde de sheriff. „Ik denk wel. dat we alles, wat we over dien drievingerigen man weten willen, te hooren zullen krijgen, als Jaggers er slechts mee op de proppen komt. Kom, Jaggers. vooruit; we zullen eerst naar de gevangenis gaan" En zonder verderen omslag greep de sheriff zijn gevangene bij den arm en duwde hem de deur uit. Even later sloeg de motor van de versleten apto aan en reed de sheriff met zijn wagen in de richting van de gevangenis van Shore- ham. Bakerville bemerkte wel, dat Tommy zijn aandacht wilde trekken en met zijn hoofd in de richting van de trap wenk te, maar Paul Grimshaw hield hem terug. ..Mijnheer Bakerville, u bent detecti ve", zei hij ernstig, „en daarom zou ik graag weten, of u met de handelwijze van den sheriff kunt instemmen". „Dat weet ik zoo zeker nog niet, meneer Grimshaw". antwoordde J. B. „Ik kan op die vraag geen beter antwoord ge ven, dan door te zeggen, dat ik nooit over een geval tevreden ben, voordat ik alle bewijzen duidelijk in mijn bezit heb. Ik weet niet, of er pas een begin aan dit geheimzinnige geval is gekomen, of dat de oplossing reeds gevonden is". „Hebt u die cliché's nog gevonden?" „Neen. die zijn in het bureau van uw oom niet te vinden en toch lagen ze daar achter slot. De lade was wel ge sloten, maar de cliché's en het papier zijn verdwenen. Ik zal echter de zaak niet opgeven, voordat lk ze gevonden heb". „Totdat u getracht hebt, ze te vinden" „Totdat ik ze gevonden heb", her haalde J.B. met rustige beslistheid „Als iemand hier in huis ze weggenomen heeft, dan kunnen ze niet ver weg zijn en dan zal ik ze zeker vinden ook" ,,Ja, als iemand hier in huis ze weg genomen heeft", stribbelde Paul nog tegen. „Maar dat klinkt vrij onzinnig, vindt u zelf niet? Wat zou iemand een misdadiger dan uitgezonderd aan die dingen hebben?" J. B. glimlachte raadselachtig. „Ik kan me toch wel omstandigheden voor- 'stelleu, waaronder ze ook voor anderen van belang zouden kunnen zijn", ant woordde hij, „maar, in dit geval staat het vast, dat Jaggers heeft toegegeven, een misdadiger te zijn of geweest te zijn; het bezit van twee dergelijke cliché's, waarmee vijftigdollarbiljetten nage maakt kunnen worden, kan toch wel als een ernstige verleiding voor iemand met een zwak karakter worden beschouwd. En dan. ze kunnen ook nog om een an dere reden weggenomen zijn, dan om er valsch geld mee te maken" „Maar wat voor een andere reden zou dat dan wel kunnen zijn?" vroeg Paul, zijn wenkbrauwen vragend optrekkend. „Wel een ander soort namaak", was het antwoord. „Het namaken namelijk van bewijzen tegen een onschuldige. Maar ik moet mijn tijd niet verbeuzelen met het maken van veronderstellingen en theorieën, mijnheer Grimshaw; we hebben feiten noodigvaststaande, nuchtere feiten". Van de derde trede der trap stond Tommy Oliver ongedurig naar hem te wenken. XVII. Het eerste motief. Met uitzondering van het doode lichaam naast het bureau bevonden J. B. en Tommy zich alleen in de werk kamer. Niemand had een poging ge daan, hen te volgen en dat was pre cies, wat ze verlangden. J. B. keek Tom my recht in zijn sproetige gezicht, in de vaste overtuiging, dat zijn hoofd vol vermoedens zat en dat zijn oogen ln de laatste uren veel gezien en niets ge mist hadden. (Wordt vervolgd). VOOR ZONDAG 24 NOV. Hilversum I (301 m.) VARA 8.45— 9.15: Zondagmorgenmelodieën; 9.30 10.00: gramofoonplaten op verzoek; VPRO 10.30—12.00: Prot. Kerkdienst uit Ned. Herv. Kerk te Schagen, voorg. ds. W. Chr. Smits; AVRO 12.00—12.30: Zon dagsvariété; 13.15—1350: Renova-Sep- tet; 14.30—16.30: concertgebouw-orkest o.l.v. Charles Münch, m.m.v. Noëmie Peruggia, zang; 16.4017,00: Sport- reportage; VARA 18.1518.30: sport flitsen; 19 00—19.30: vragen van luis teraars; 19.3020.00: cabaret Camera Obscura; AVRO 20.1521.50: opera „Die Zauberflöte" van W. A. Mozart; 21.50 22.30: deel VIII hoorspel „Paul Vlaan deren grijpt ln". 22.3023.00: „Weet je nog wel oudje"; 23.15—23.30: Soir de Musette; 23.30—14.00: Skymasters. Hilversum II (415 m.) NCRV 8.30 —9.30: morgenwijding o.l.v. ds. Jac. Poort; KRO 10.30—11.30: Pontificale Hoogmis St. Jans Kathedraal te Den Bosch tot sluiting van het kerkelijk jaar: 12 30—12.55: Kareol Septet; 14.00- 16.00: Utrec.htsch Stedelijk Orcliest; 16.1517.00 :ziekenlof uit kerk v.d. H. Drievuldigheid te Hoenendaal; IKOR 17.3019.00: Prot. Kerkdienst uit Mar tinikerk te Groningen, voorg. prof. er. Th. L. Haitjema; NCRV 1900.—19 .15: KRO 19.4520.00: sportreportage; 20.15 20.45: Rotterdamsch Philharmonis:h Sextet; 20.4521.10: luisterspel „En toen kwam er een brief"; 21.1021.45: Metropole-orkest; 21.4522.00: Miliza Kor jus, sopraan; 22.5023.00: Bronis- law Huberman, viool; 23.0023.30: Klaas van Beeck; 23.3024.00: muzikale por tretten van Schubert, Grieg en Tsjai- kofski. VOOR MAANDAG 25 NOV. Hilversum I (301 m.) AVRO 8.45 9.15: werken van Purcell en Mozart; 9.159.30: morgenwijding, door ds. A. A. van Ruler; 9.3010.30: arbeidsvita minen; 10.35—11.00: muziek van Verdi en Puccini; 12.0012.30: weinig beken de liederen van Schubert; 125513.00: pianoduo De Raaff en Schutte; 13.15 13.45: Renova Septet; 15.00-16.30: „Bon- bonnière"; 17.0017.30: Skvmasters; 17.45—18.00: Rijk Overzee; 20.08—22.10: Radioscoop; 22.1022.45: Concertge bouw Sextet; 22.4523.00: prof. dr. H. J Pos over de moderne wetenschap; 23.1523.45: Dutch Swing College; 23.45- 24.00: concert orgelmuziek. Hilversum II (415 m.) NCRV 9.15— 9.30: ziekenbezoek; 10.3011.00: mor gendienst o.l.v. ds. W. A. Wiersinga; 12.0013.00: Omroep-kamerorkest; 13.15 14.00: Mandolinda; 14.4015.00: Johan Ligtelijn, piano; 15.1516.00: Wolfgang Kander, fluit, Cor Coppens, hobo, Leo Borghart, klarinet; 19.1519.40: Ge rard Hengeveld speelt en bespreekt „Va riations sérieuses" van Mendelsohn; 20.0520.45: Koorvereeniging „Nieuw Leven"; 20.4521.05: dr. J. v.d. Grient over „prikkeldraad", politieke delinqu enten en wij"; 21.0522.00: Concertge bouw Trio; 22.3022.45: variaties voor strijkorkest op een thema van Elgar; 22.4523.00: avondoverdenking; 23.00— 24.00; Avondconcert.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 2