U Geen amnestie voor politieke delinquenten Enorme hoeveelheid distributie-bescheiden gestolen Hollandsche Hielden gedecoreerd Her-naturalisatie Oud-Span jestrijders (Van onzen parlementairen redacteur) Bij de besprekingen in de Tweede Kamer over de „Politieke delinquenten" vielen er twee fronten waar te nemen, te weten het barmhartigheids- en het rechtsfront. Exponent van den eerstge- noemden grond was o.m, mr. Donker (.p. v. d A.), terwijl diens partijgenoot Scheps ér recht tegenover stond. Deze ging zoover met te verklaren, dat vol gens hem de ex-illegaliteit den slag om de zuivering en berechting had ver loren. Intusschen had mr Donker te kennen gegeven, dat helaas bij de bevrijding veel te veel lieden zijn gearresteerd en in belangrijke mate viel de schuld hier van op rekening te schrijven van de P.O.D., terwijl de P.R.A., insgelijks be- critiseerd door jkvr. Wttwaal v. Stoet wegen cC.-H.)al evenzeer reden tot klagen geeft. Mr. Stokvis behoorde tot hen, die te verstaan gaven, dat al te veel vuldige barmhartigheidsijver het Recht in het gedrang is gaan brengen. Ove rigens ging de communistische spreker er prat op, dat men onder de politieke delinquenten, bij wier vrijlating z.i. de willekeur een veel te grooten rol speelt zienswijze allerminst gedeeld door degenen, die met mr. Donker en jkvr. Wttcwaal ln 's ministers systeem om een groot aantal lieden uit de kampen te bevrijden in het algemeen goed achtten geen communisten aantreft. Dit gaf den minister aanleiding om dien algevaar digde toe te voegen, dat hij zich dus niet druk hoefde te maken over de vraag of zijn lijfblad „De Waarheid" straks wel in de kampen zal mogen komen. Nu nl. van alle kanten sterken aandrang op den bewindsman was uitgeoefend om den gedetineerden dagbladen enz. te laten lezen, verklaarde hij zich bereid aan dat verlangen te zullen voldoen, ofschoon dit niet wil zeggen, dat nu ook alle kranten tot hun beschikking zullen komen. Minister v. Maarseveen, die geen licht wist te verschaffen omtrent het nog steeds duistere geval-Arnold Meijer, bleek niets te voelen voor mr. Kortenhorst's (K.V.P.) denkbeeld om amnestie ten behoeve van politieke delinquenten te laten afkondigen. Hij was vóór handhaving van de doedstraf hij de bijzondere rechtspleging, wgnschtc ook niet in alle verdere doodstrafgevallen de executie achter- wen^ te doen blijven en hield overigens cenirrede, welke bij de aanhangers van het? barmhartigheidsfront ongetwijfeld in goede aarde moet zijn gevallen. Z.h.s. ging zijn begrooting er door, wat eveneens geschiedde met de na turalisatie van een aantal ex-Spanje- strijders, die aldus hun Nederlander schap kosteloos terug krijgen. Dit laatste zal, zoo verzekerde de minister den heer Roolvink (K.V.P.)ook in voorkomende gevallen geschieden ten behoeve van anderen, welke zich in den verzetsstrijd verdienstelijk hebben gemaakt. Een lange rij van sprekers had de mi nister van Binnenlandsche Zaken te be antwoorden naar aanleiding van hun bij de behandeling van diens begrooting ge maakte opmerkingen, waarmee men echter gistermiddag nog geenszins ge reed kwam. Nog tot laat in den avond hield de vloed van parlementaire welsprekend heid aan. Tot hen, die hiertoe bijdroe gen behoorde o.m. de heer Tuin <P. v. d. A.J. welke de noodzakelijkheid van herziening der financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten uiteenzet tend gaarne wenschte te zien, dat de gemeenten zooveel mogelijk haar zelf standigheid zullen behouden, ook al moet dit het Rijk een en ander kosten. Ook drs. Korthals (P. v. d. V.), die verder o.a. eenige benoemingen criti- seerde, waaronder die van oud-minister De Quay, een der veelbesproken voor mannen van de Unie. eens aanbeveler van de Winterhulp, tot C. d. K. in Noord-Brabant, kwam voor de autono mie der gemeenten en tegen zekere cen- traliseerende neigingen op. Natuurlijk viel er tevens weer een woordje over de Zondagswet, welke de heer Krol (C.-H tot levend recht gemaakt wilde hebben. Voor de huwende ambtenares, n.l. om haar tegen ontslag ln geval zij gaat trouwen, trad mej. mr. Tendeloo (P. v. d. A.) in het krijt, terwijl haar partij genoot v. Sleen weer iets heel anders aansneed, toen hij zich voor een wette lijke regeling der lijkverbranding uit sprak. Nog heel veel meer kwam er ter sprake, maar met deze bloemlezing moge op het oogenblik worden volstaan. DE WILLEM BARENDSZ NADERT KA.APSTAD. De Willem Barendsz, zal omstreeks 29 November a.s. Kaapstad kunnen aan doen, zoo seint ons de speciale verslag gever aan boord van den walvischvaar- der d.d. 21 November. De stemming aan boord is uitstekend. De jagers 6, 7 en 8 zijn Woensdagavond uit Dakar vertrokken en worden op 4 December te Kaapstad verwacht om zich daar bij het moederschip te voe gen dat er enkele dagen zal verblijven. WELDADIGHEIDSZEGELS. VOOR HET KIND." 2 2) Cent grijs. A 2Cent groen. 7Vi (*2Jé) Cent rood. IO (+5) Cent violet-rood 20 (+5) Cent blauw. Beeldgrootte 211 28%rn.m Kamt. 12 /i x 12 \*6n* iv.pclt De nieuwe weldadigheidszegels „Voor het Kind", zijn verkrijgbaar van 2 De cember t/m 4 Januari De zegels zijn geldig tot en met 31 Dec. 1947 en ont worpen door mej. A. J. W. Bieruma- Oostlng. Kluis te Rotterdam geforceerd In den nacht van Woensdag op Don derdag hebben inbrekers een goeden slag geslagen in het distributiekantoor aan de Joubertstraat in Rotterdam-Zuid. Door overklimming van een muurtje kwamen zij op een binnenplaats, waar zij bertekkelijk rustig verder konden werken. Via een tuimelraam kwamen zij binnen het gebouw. Zij moeten met de situatie ter dege op de hoogte zijn ge weest, want zij begaven zich regelrecht naar de eerste verdieping, waar zich aan het eind van een gang een blinde muur bevindt, aan den zijkant waarvan de kluis is ingebouwd. Juist aan de zijde waar de ingebouwde kluis ongepantserd is, zijn de ongenoode gasten met me- taalen boren tusschen de voegen van de steenen aan het werk gegaan, totdat zij een gat hadden verkregen van ongeveer 40 cm. middellijn. Hierdoor was het mo gelijk naar binnen te kruipen. In de kluis werd een tweetal kasten open ge broken. De buit is nog niet te overzien, maar in ieder geval staat vast, dat zij zeer belangrijk is. Er wordt een ontzaggelijke hoeveelheid rantsoen bonnen vermist. Alleen voor eieren zijn er reeds ongeveer 100.000 rant soenbonnen verdwenen. De andere rantsoenbonnen betteffen andere le vensmiddelen en industrie-produc ten als petroleum e.d. Ook het aan tal coupures voor toewijzingen dat verdwenen is, benevens nieuwe bon kaarten, is aanzienlijk. Omtrent de daders tast de politie op het oogen blik nog in het duister. Bevin contra Molotof. „POLITIEK EFFECT OF ONTWAPENING?" De politieke commissie der VN. heeft gisteren het debat over het voorstel van Molotof inzake de troepen sterkte hervat. Dr. Wellington Koo (China) steunde het voorstel, alsmede het daarop door Amerika ingediende amendement, dat de opgave der sterkten tot de eigen landen wil uitbreiden. De Poolsche afgevaardigde alsmede die van Egypte en Frankrijk steunden Molotof's voorstel. Bevin nam dan 't woord en zeide: „Als ik het goed begrijp, wordt de aanwezigheid van troepen in niet- vijandelijke landen beschouwd als een gevaar voor den vrede, ook als zij zich daar met toestemming der betrokken regeering bevinden. Mijn regeering zou in dat verband gaarne weten, of de vroeger tegenover Engeland aangeno men houding is belichaamd in de re solutie, die wij thans bespreken. De Brilsche regeering houdt zich reeds maanden bezig met de kwestie van de ontwapening. Niemand zal ontkennen dat in de periode tusschen de beide wereldoorlogen Engeland het éérste land was, dat met ontwa pening begon. Daardoor werden wij bijna door Hitier verslagen. Wat zou het lot van de wereld zijn geweest, als Engeland in 1940 had gefaald? Wtf moeten de lessen uit den tijd tusschen 1918 en 1940 ter harte ne men". „Molotof, heeft gezegd, dat opgave van de sterkte der troepen een groot politiek effect zou sortceren. Ik vraag mij af. of het om het politieke ef fect of om de ontwapening wordt gedaan". „Het Handvest legt de verplichting op, de bewapening te regelen en zoo mogelijk af te schaffen. Engeland heeft de kwestie van ontwapening niet op de agenda geplaatst, doch juicht zulks ten zeerste toe. De beide onderwerpen, troepen en ontwapening, behooren als één geheel te worden behandeld". „Het standpunt van mijn regeering is, dat het voorstel van Molotof op zichzelf niet kan worden aanvaard, doch wèl indien het tezamen met de ontwapening wo'dt behandeld". Na de rede van Bevin werd de ver gadering tot morgen verdaagd. DE ARRESTATIES IN VERBAND MET BOMAANSLAGEN TE STUTTGART. Een glazen ampul, met naar men ge looft hetzelfde vergif als door Hermann Goering gebruikt, is gevonden op Sieg fried Kabus, voormalig majoor bij de SS, die is gearresteerd in verband met de bomaanslagen te Stuttgart. Tot dus ver zijn elf arrestaties verricht. Kabus verklaarde, dat de aanslagen niet tegen het militaire bestuur waren gericht, doch waren uitgevoerd als pro test tegen het feit. dat de zuivering door Duitschers geschiedt en niet door Ame rikanen. Hij was intusschen tot de con clusie gekomen, dat zijn daad het Duit- sche volk meer kwaad dan goed had gedaan en zeide niet te gelooven, dat de meerderheid der Duitschers zijn actie steunen. Hij gaf toe, dat hy biljetten had aan geplakt met het opschrift .Neurenberg was geen vonnis, maar moord". Hij ge loofde niet, dat in concentratiekampen wreedheden waren voorgekomen, De autoriteiten zijn er van overtuigd, dat zij de geheele bende onschadelijk hebben gemaakt. Nagenoeg allen be hoorden tot de Hitlerjugend. Een klei ne hoeveelheid wapens is in beslag ge nomen. De voedselpositie in de Britsche zone. Een sfreciale verslaggever van het A.NP. seint uit Düsseldorf: De voedseltransporten naar de Brit sche zone van Duitschland bedroegen in October ruim 146.000 ton. het laag ste cijfer, dat sinds vele maanden be reikt werd. In September werd nog 178.000 ton ingevoerd. Deze afneming is uitsluitend te wijten aan de verminde ring van de graanzendingen uit Ameri ka met 30.000 ton ten gevolge van de scheepsstakingen. De invoer van aardappelen uit Neder land, Engeland en Tsjecho-Slowakye is evenwel in October tot 78 000 ton ge stegen. Van 27 000 ton groenten, die in October werden ingevoerd, leverde Ne derland ruim 14.000 ton. Ofschoon het algemeene beeld van de groote steden in het Ruhr-gebied, die het ergst van den honger te lijden heb ben, nog rustig is, hebben zich hier en daar onregelmatigheden voorgedaan en werden bakkerswinkels, die na uitver koop van hun brood de deuren sloten, door het publiek bestormd. Ook het berooven van kolentreinen op de stations neemt hand over hand toe, evenals de hongertochten van de bevol king der steden naar het platte land. Hoewel er nieuwe scherpe politie maatregelen zijn genomen om den zwar ten handel in levensmiddelen tegen te gaan, blijkt echter uit officieele mede- deelingen. dat de sluikhandel zich steeds hechter organiseert over het ge heele gebied van de Britsche zone. De Amerikaansche militaire gouver neur in Duitschland heeft voor de Ame rikaansche zone een spoedige beperking der voedselrantsoenen in het vooruit zicht gesteld, daar door de Duitsche boeren veel minder wordt afgeleverd en de import slechts de helft bedraagt van de 100.000 ton per maand, die noodlg is. DIMITROF BELAST MET VORMING VAN NIEUWE ^ULGAARSCHE REGEERING. De president van de Bulgaarsche na tionale vergadering, Kolarof, heeft den leider der communisten, Dimitrof, met de vorming van een nieuwe regeering belast. De vergadering besloot voor het af treden der regeering eenstemmig den ministers van Buitenlandsche Zaken der vier groote mogendheden te vragen DE STEENKOOL VAN DE BRITSCHE ZONE. Engeland heeft de Fransche autoritei ten medegedeeld, dat de Fransche zone van Duitschland 12 zal ontvangen van de 200.000 ton steenkool uit het Ruhrgebied, die sedert vorige maand ln de Britsche zone werden vastgehouden. De Britsche zone houdt 59 en de Amerikaansche ontvangt 29 De dis tributie zal geschieden over de maan den December tot Maart. De beperking van de electriciteitsproductie in de Fransche zone zou hierdoor worden voorkomen. In de Britsche zone zou meer dan 80 Tc worden gebruikt voor industrieën, waardoor de transportmoge lijkheden en uitrusting der mijnen ver beterd worden. Een verhooging van den export wordt hierdoor mogelijk gemaakt. West-Thracië aan Bulgarije toe te wijzen, opdat dit land hierdoor een toegangsweg tot de Aegeïsche Zee heeft. DE ZUIVERING IN JAPAN. De Japansche regeering heeft bekend gemaakt, dat de aan generaal Mac Arthur verleende zuiveringsopdracht thans ook uitgestrekt moet worden tot het onderzoek van leidende figuren in particuliere ondernemingen. Tot deze ondernemingen, in totaal een 450-tal, behooren de voornaamste dagbladen en uitgevers, omroep- en filmmaatschap pijen, vliegtuigbouwers, fabrikanten van ammunitie en alle uitgesproken mono polistische maatschappijen, die betrok ken zijn geweest bij binnenlandschen of buitenlandschen handel. De Unesco. In de plenaire zitting van de confe rentie der Unesco te Parijs is besloten, de Spaansche republikeinsche regeering in ballingschap uit te noodigen, de conferentie als ..buitenstaander" bij te wonen, en Zwitserland en IJsland uit te noodigen „waarnemers" te zenden. De afgevaardigde van Joego-Slavië, die als waarnemer aan de conferentie deelneemt, verklaarde, dat Joego-Sla vië geen actief lid van de Unesco zal worden, voordat de organisatie het uiterste gedaan heeft om de fascistische elementen, „die in Europa nog actief werkzaam zijn", uit te roeien. Voor hulp aan geallieerde vliegers. Gistermiddag heeft in het Indisch instituut te Amsterdam de Amerikaan sche ambassadeur Stanley E. Hornbeck aan een groot aantal Nederlanders, die tijdens den oorlog aan geallieerde vlie gers hulp hebben verleend. Amerikaan sche onderscheidingen uitgereikt. De namen der gedecoreerden zijn: K. Smit. Den Haag, die 29 vliegers heeft opgevangen en ondergebracht ondanks het feit, dat de Gestapo hem controleerde; J. H Laatsman, kanse lier eerste klasse, Ned. ambassade te Brussel, die 112 geallieerde vliegers heeft gered. Beiden ontvingen de vrij heidsmedaille met zilveren palm. De volgende personen kregen de vrij heidsmedailles met bronzen helm: J. A. A. van Ass. Roermond: H. J. B. Beernink. Zwolle (Posth.)Henk van Cleeff, Den Haag; Chris Cornelisse, Amerongen; Klaas Dekker, Boxtel; Hei- men van Esveld, Kootwijkerbroek; J. Evers, Ederveen; Hendrik J. Evers, Venraay; Hendr. Geerdink, Stramprooy; J. de GrootTer Brugge, Meppel; Joh. B. ter Haar, Eibergen; J. J. de Heer, De Meern cU.); E. van der Heyden, Hilvarenbeek; Joh. I. Hellebrands, Slie- drecht; M. E. Hooyer—Dubois, Heelen; J. Jager, Paasb. weg. Ede; Roel de Jong .Amsterdam; A. J. Koeslag (Sr,); Laren (Gld); A. J. Koeslag (Jr.). Utrecht; L. Kuysten, Sprang-Capelle; P. W. A. Landman, Hilvarenbeek; H. L. van Loenen, Zeist; Hendr. van Loe- nen, Zeist; Ivan J. van der Ley, Naar- den; B. Mangers. Bakel; Pieter G. Ma- rang, Echt; St. MemelauerNederwed, Hengelo; A. van der Meulen, Zwaag- westeind; Andrie Meeren, Keipen; Z. de Nooy, Bennekom; D. Nijhof, Ede; J. van der Rutten, Deurne; G. H. Riet berg, Zutphen; A. Roelofsen, Lunte- ren; R. Hertz—Roes. Rotterdam; Jan H. Seigers. Ommen; H. L. Semler, Vo- gelsbergC. Semler—Hendriks. Vogels- berg; J. W. Stam, Kesteren. P. J. Sy- mons, Maastricht; R G. Vermeulen, Drachten; H. J. Verhaaff, Ede; Pieter Visser, Sliedrecht; Pieter Westdorp, Tiel; L. Wilkens, Tiel (Posth.); M.van Wijngaarden. Dordrecht; E. Bruine- kreeft, Kootwijkerbr.; Jacques Vrij, Maastricht; M. G. van Bruggen, Eind hoven (Posth.), jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch Ridder van Rosenthal, Den Haag Emigratie-vergadering ging niet door. NAAR SURINAME INPLAATS VAN BRAZILIË? Eenige duizenden menschen verdron gen zich gisteravond voor den ingang van het Indisch instituut te Amsterdam, waai" een vergadering was aangekondigd door de vereeniging „De Emigrant", en waar mededeelingen zouden worden ge daan, over de emigratie naar Brazilië: „Het zonnige deel van Zuid-Amerilca. waarheen de emigratie thans weer open staat", zooals op de reclamebiljetten stond aangekondigd. Dat het echter niet zoo schijnt te vlotten, als op de aankon diging stond vermeld, bleek gisteravond, toen tot groote teleurstelling van de duizenden emigratie-lustigen, de ver gadering op last van het ministerie van Sociale Zaken, afdeeling landverhuizing, geen doorgang mocht vinden. De voorzitter van „De Emigrant" de heer J. van Straten, uit Amster dam, deelde mede, dat het niet ge oorloofd ls een openbare vergade ring te beleggen over emigratie naar een bepaald land; dat bovendien gezien de gerezen bezwaren van re- geeringszljde besloten ls, de voorge nomen aanmoediging van emigratie naar Brazilië te wijzigen in een sti- mulcerteig van de landverhuizing naar Suriname. Dit besluit bleek, ge zien de reactie van de adsplrant- emigrantcn, die ln groepen van 500 in de aula van het Indisch insti tuut werden toegesproken, niet de onverdeelde in stemming weg te dra gen. Luitenant wilde zijn papieren niet toonen. OOK MILITAIREN MOETEN DE AANWIJZINGEN DER POLITIE VOLGEN. Voor den krijgsraad te velde in Den Haag werd de zaak behandeld tegen den thans weer tot het burgerleven te ruggekeerden luitenant bij het commis sariaat noodvoorziening, D. A. Hem was ten laste gelegd, dat hij in 's-Her- togenbosch niet tijdig van zijn voorne men om met zijn auto van richting te veranderen had blijk gegeven. In een zeer fel requisitoir zette de auditeur-militair, maj. mr. dr. J. M Baak uiteen, dat deze zaak eigenlijk ver uitgaat boven gewone verkeers overtredingen De luitenant was name lijk. toen een politieagent hem een stop- teeken gaf, naar aanleiding van zijn overtreding, doorgereden. Na te zijn aangehouden, had hy' geweigerd zijn papieren te laten zien en gezegd, dat hij dit alleen aan de militaire politie deed. De auditeur militair noemde het optreden van den luitenant vlegel achtig, waarbij nog kwam, dat toen hy voor den krijgsraad was gedag vaard, hij tegen den politiebeambte, die hem de dagvaarding bracht, had gezegd, dat hy niet kon ko men, omdat hij dan in het buiten land was. De auditeur wees er op, dat men nu maar eens moest gaan beseffen, dat ook militairen ver plicht zyn aan aanwijzingen van de politie gevolg te geven. „Beklaagde was reserve-officier en behoorde niet het gezag te grabbel te gooien". Onder deze omstandigheden eischte spr. 150 gulden boete, subsidiair 100 dagen hechtenis. Na raadkamer veroordeelde de raad verdachte con form den eisch. DE OOSTENRIJKSCHE HOUTEN WONINGEN. In Januari zal de eerste zending van de 800 in Oostenrijk gekochte houten woningen in ons land verschijnen. Deze woningen zullen zoo mogelijk vanuit Oostenrijk rechtstreeks worden gezonden naar de plaatsen waar zij zul len worden gebouwd. De voorloopige toewijzing aan de provincies is als volgt: Gelderland 110; Limburg 320; Noord- Brabant 230 en Zeeland 110. Een gering aantal woningen blijft voor latere toewijzingen gereserveerd. Ingezonden Mededeeiing Opsterland in Eerste Kamer. DE GEMEENTE KRIJGT REGEERINGSCOMMISSARIS. (van onzen parlementairen redacteur) Ofschoon er by het afdeelingson- derzoek een vry omvangrijk verzet in onzen enaat naar voren was gekomen tegen het wetsontwerp dat Opsterland onder 'n Rcgeeringcommissaris plaatst ging het voorstel er ten slotte met 297 in de Eerste Kamer door. Drie tot de P. v.d. A. behoorende se natoren en de communistische fractie stemden tegen. BIJ zijn verdediging van het ontwerp, dat niet meer met nieuwe argumenten bestreden noch verdedigd werd, kon Minister Beel nog een aardig bewijs aanvoeren voor de verkeerde hou ding der Raadsleden-in-spe, wat betreft het gezagsstandpunt. Het bleek n.l., dat zij van meening zijn, dat het aan hen is. om te beoordeelen of hun burgerva der zuiver genoeg op den graat was om in de gemeente weer het heft in han den te kunnen krijgen en nu is het een feit. dat men daarvoor andere, n.l. zui veringsorganen heeft, om dat uit te ma ken. GEP. LUITENANT-GENERAAL QU ANJER VEROORDEELD. Het tribunaal te 's-Gravenhage heeft uitspraak gedaan ln de zaak tegen den 71-Jarlgen gep. luit.-generaal F. J. Quanjer, die zich te verantwoorden heeft gehad, omdat hil aanvankelijk sympathl- seerend lid en later lid van de N.SJ3 ge weest: vrijstelling had gekregen van de verplichting zlln radiotoestel ln te leve ren, aangesloten geweest ls bi) de Neder - landsch-Dultsche kuituur-gemeenschap, bil de begrafenis van Seyffardt het woord heeft gevoerd en zich heeft laten benoe men tot militair lid van het Vredege rechtshof. Beschuldigde, die van 12 Mei 1945 af geïnterneerd is geweest, ls op de zitting van 8 November ln vrijheid gesteld. Het tribunaal veroordeelde hem thans tot Interneerlng gelijk aan den tild in voorarrest doorgebracht. H11 werd voorts uit de kiesrechten ontzet, terwijl zijn radiotoestel en ziln pensioen tot een be drag van f. 50 per maand verbeurd wer den verklaard. MILITAIR WERD NEERGESCHOTEN. Smokkeldrama aan de Belgisch-Nederlandsche grens. Bij Esbeek naderde gistermiddag om streeks 12.30 uur een militaire vracht auto uit de richting van de Belgische grens. Aan 't bevel van den marechaus see om te stoppen werd geen gevolg ge geven. waarop deze vuurde. Door een der kogels werd de besturder, de 24- jarige militair P. Tak, doodeltjk getrof fen. De tweede inzettende is uit den wagen gesprongen en gevlucht. De wa gen vervoerde voornamelijk Belgische tabak. FEUILLETON DE ZWARTE VOS door C. B. BOOTH 35) ,,'n Geloofwaardig verhaal, hè", snauwde de sheriff, op hem toetredend om hem de handboeien aan te doen, maar nog maals weerde Bakerville hem rustig af, omdat hij nog meer vragen wilde stellen. „Ik begrijp niet, hoe Jaggers kans gehad kan hebben, het te doen", merkte Bob Dolliver op. „Zooals ik u beneden al verteld heb. kan ik me niet voorstel len, hoe het voor Jaggers mogelijk zou zijn geweest om dat schot te lossen en naar de derde verdieping te verdwijnen, zonder dat ik hem gezien zou hebben". „Als ik jou was", zei de sheriff veel- beteekenend, „dan zou ik me niet al te druk maken, om Jaggers vry te pleiten. Je zult zelf nog genoeg te doen hebben met je eigen gedrag te verklaren". Jaggers", vroeg daarop J. B. ,.heb jij misschien jouw pistool niet aan dien drievingerigen man afgestaan?" „De hemel beware me, nee, heelemaal niet!" riep de huisknecht uit. ,,Ik heb u de waarheid over dien man verteld, en hoe hy me tien dollar gegeven heeft, om hem het huis te laten bekyken, toen mynheer Strawn naar het dorp was. Ik had den man nooit eerder gezien en hy is niet meer terug geweest. Dat ls de eerlijke waarheid". .,Je hebt indertijd gezeten, niet waar Jaggers?" De huisknecht schrok van die vraag en liet het hoofd zakken- ,Ik zie, dat ik het bij het rechte eind heb. Waarvoor heb je gezeten, Jaggers?" „Datmaar dét wilt u me toch niet meer aanrekenen?" jammerde de huisknecht. ,.Ik heb daarïia goed opge past, heusch meneer!" „Waarvoor ben je veroordeeld?" her haalde Bakerville met aandrang. .Voor moord!" schreeuwde de sheriff, „ik wil er om wedden, dat hy wegens moord gezeten heeft! Hy is weer m zyn oude misdaad vervallen!" Jaggers werd nog angstiger en begon te kreunen. „Ik heb geen kans meergeen en kele kans meerZe zullen me nog op het schavot brengen, maar toch heb ik hem niet vermoord. Wat u ook met me doet. meneer, ik heb John Strawn niet vermoord". „Was het dus een moord, waarvoor je gezeten hebt, Jaggers?" vroeg J. B. ,,Neevoor.... doodslag, meneer", snikte de huisknecht. „Bij 'n vechtpar tijik gaf hem een vuistslagen toen viel hy tegen dentrottoirrand.... en kreeg een schedelbreukIk heb later altyd goed opgepast, meneer. En daarom was ik zoo graag hier, meneer, omdat je hier niet zoo in de verleiding komt, als in 'n groote stad, meneer". ,,Nou nog het heilige boontje uithan gen ook!" smaalde dc sheriff. „Maar dat geeft je geen steek! Je zult wel bekennen, als ik maar eenmaal met je afgerekend heb!" Hy greep hem by zyn armen en knipte de boeien dicht. „Nog heel eventjes, sheriff", protes teerde Bakerville. „Ik wil Jaggers nog 'n paar dingen vragen". „Ga je gang. vraag maar op!" grom de Edwards. „Ik houd je toch niet te gen?" ..Jaggers, wist Je- dat mijnheer Strawn een stel cliché's \oor valsch geld ge vonden had?" vroeg J. B. De man aarzelde een poosje, maar knikte tenslotte toch van „Ja". „En nu 'n zakelijke vraag, Jaggers. heeft die drievingerige man niet tegen je gezegd, dat hij het op de cliché's ge munt had en je geld geboden als jy ze voor hem wilde bemachtigen?" „Ik kan er op zweren, dat hy dat niet gedaan heeft", was het antwoord. Bakerville beduidde door een handge baar, dat hy met zijn verhoor klaar was en wendde zich tot den sheriff. ,,Ik veronderstel, dat we den lykschouwer wel spoedig zullen zien verschijnen", zei hy. „Hy zal hier wel gauw zyn", gromde Edwards. „Maar hy moet van veraf komen. My is het genoeg dat we den moordenaar te pakken hebben" Jasper Bakerville wreef zich naden kend langs zyn kin en keek Tommy aan. „Het zal me benieuwen", zei hy. ,,Geef my dat pistool", beval de she riff. „Dat heb ik als bewysstuk noodlg!" J. B. overhandigde het hem zonder eenig bezwaar te maken. ,,Ik zal Jaggers op sluiten, want ik waag liever niets met zoo'n kerel, die tot alles in staat is. Dan kom ik terug Ga mee, Jaggers!" Sheriff Edwards was eenzijdig: nu hij eenmaal voor zichzelf overtuigd was van de schuld van Jaggers, verloor hy alle anderen en al zyn vroegere verden kingen uit het oog en dacht zelfs niet meer aan de oorzaak van het koffers pakken van Bob Dolliver, waarnaar hy eerst zoo nieuwsgierig was geweest. Bakerville, Tommy en Dolliver volgden den sheriff met zyn gevangene uit de kamer van het misdrijf en Dolliver sloot de deur achter zich. Te zamen daalden ze de trap af en Edwards voerde zyn geboeide gevangene met veel vertoon voorby de openstaande woonkamer. (Wordt vervolgd). Ds. H. P. Brandt voor het Tribunaal. Voor het Tribunaal te Den Haag heeft zich te verantwoorden gehad de predi kant- by de Ned. Herv. Kerk te Delft, H. P. Brandt. Hem was ten laste gelegd, dat hy ln de Delftsche Kerkbode in 1940 twee artikelen van pro-Duitsche strekking had geschreven; voorts op 8 Oct. 1943 des avonds de politie had gewaarschuwd, dat zich een onderdui ker bij hem had vervoegd, over wien hy een uitvoerig signalement gaf, terwyi hy ook voordeel had genoten van het feit dat twee van zijn zoons in dienst van de Kriegsmarine waren, zoodat hy extra levensmiddelen ontving, terwyi de predikant ook zyn radiotoestel had mo gen behouden. De beschuldigde pro beerde voor het tribunaal de feiten te verkleinen; de onderduiker zou brutaal opgetreden zyn. waarom hij de politie had getelefoneerd. „Het is maar goed dat Duitschland geen overwinning heeft behaald, dat zou voor ons fataal zyn geweest zei ds. Brandt nu. De raadsman, mr. A. B. v. Helle- mondt verzocht zijn cliënt onmiddeliyk in vryheid te stellen, hetgeen het tri bunaal weigerde. Arbeidsvoorwaarden personeel rijkswaterstaat. TWEE RESOLUTIES AANGENOMEN. Het congres van het personeel by den rijkswaterstaat, gehouden te Amster dam, nam twee resoluties aan, welke ter kennis zullen worden gebracht van den minister van Openbare Werken en Wederopbouw en waarin de uitdrukke lijke wensch wordt te kennen gegeven: aan eiken ambtenaar in dienst van den rijkswaterstaat, dienst doende aan bruggen, ponten, sluizen, stuwen e.cL per week minstens één vollen vryen dag van 24 uur voorafgegaan door een vrijen avond te verleenen, voorts een 48-urlge dienstweek voor het personeel, werkzaam by die objecten waar vry- wel ophoudelijk arbeid moet worden verricht en voor de overige objecten maximum diensttijden vast te stellen, welke aan redelijke eischen voldoen. Ten slotte behoort een einde te ko men aldus de resolutie aan den toestand, dat groote groepen van amb tenaren, sommigen met meer dan 15 dienstjaren nog steeds in dienst zyn als arbeidscontractanten. Kruisers voorloopig niet gereed MEDEDEELINGEN VAN DE REGEERING. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de mari-- ne-begrootlng wordt meegedeeld dat het niet in de bedoeling ligt weer tot samenvoeging van de de partementen van marine en van oorlog tot een departement van de fensie welke samenvoeging nim mer tot reëelc bezuiniging heeft ge leld over te gaan. De herleving van de vlootcommissle, waartoe reeds eenigen tyd geleden voorbereidende maatregelen werden ge troffen, kan op korten termyn worden tegemoetgezlen. Het zal nog gerulmen tyd en zeker niet korter dan twee en een half jaar duren, voordat „De Zeven Provinciën" en „De Eendracht" aan de vloot kun nen worden toegevoegd. Juist het stre ven om van deze kruisers moderne en niet-verouderde schepen te maken, bij welker bewapening en uitrusting ge bruik wordt gemaakt van de oorlogs ervaringen. is aanleiding, dat met den afbouw zooveel tyd gemoeid is. De algemeene gedragshjn zal zyn, dat de bouw van schepen voor de ma rine aan Nederlandsche werven zal worden opgedragen. Van deze gedrags lijn zal slechts noodgedwongen worden afgeweken, wanneer een geleidelyke ontwikkeling van de vloot door de lan ge bouwtijden op onaanvaardbare wy- ze zou worden vertraagd. In verband hiermede zal, voor zoover thans kan worden overzien en indien de deviezen- positie dit toelaat, nog slechts over name van de Britsche marine plaats hebben van een lightfleet-carrier (kos ten 3 millioen Pond Sterling) 4 torpe- dobootjagers en een moederschip. LEVER BROTHERS AND UNIELEVER N.V. Jaarverslag N.V. Aan het Jaarverslag over 1945 van Lever Brothers and Unielever N.V. ont- leenen wy, dat de bedryven in Neder land gedurende de le helft van 1945 nagenoeg stilstonden. De My. is wederom ln het bezit ge komen van hare bedryven in Oosten- ryk, Hongarije, Roemenië en Italië, waar eemge oorlogsschade is geleden. De belangen in Tsjecho-Slowakye, Zuid-Slavië en Polen vallen naar alle waarschynlykheid onder de wetten tot nationalisatie van de industrieele be dryven aldaar; de gevolgen hiervan zyn onzeker. Een zekere mate van contact is tot stand gebracht met de uitgebreide be langen in Duitschland, alwaar de oor logsschade aanzienlijk is. In de Ver. Staten van Amerika zyn de toewyzingen van oliën en vetten voor 1946 de laagste sinds 1942, zoodat zoowel omzetten als winsten van zeep en eetbare vetten daardoor ongunstig worden beïnvloed. De maatschappy is weder ln het bezit gekomen van hare eigendommen in Sjanghai. Bangkok. Batavia, Soerabaja en op de Philippynen, waar de beide olie-perseryen verwoest zijn. Inzake de resultaten welke over 1946 te verwachten zyn, wordt verklaard, dat de maatschappijen over 't alge meen een gezonder beeld gaan vertoo- nen. Het is te verwachten, dat de ren tabiliteit der N.V. geleidelijk zal ver- - beteren. AGENDA. VRIJDAG: StadszaalKunstkring „Voor Allen" znngsollst Hermann Schey, 8 uur nam. Gerecht 10: Splr. Genootschap. Spr. dr. W. A. C. Tenhaeff. 7 3/4 uur nam. ZATERDAG Volkshuis: Prof. Tinbergen over „Herstel en vernieuwing van Nederland", 4 uur nam. Schouwburg: Gezelschap Ostra „Je moet er niet mee spelen", 8 uur nam. DE BIOSCOOPEN Lido „Het Vreemdelingenlegioen" (alle leeft.) Zat. en Zond. 2>/2l 41/a, 7 en 9 1/4 uur, overige dagen 2Vz. 7 en 9 1/4 u. Trianon „Pittsburgh" (14 Jaar) Zat en Zond. 2V24>A, 7 en 9 uur: overi ge dagen 2 li. 7 en 9 uur. Casino „Madeleine" (18 Jaar) Zat. en Zond. 2%, 4 3/4, 7 en 9 1/4 uur; ove rige dagen 2Vi, 7 en 9 1/4 uur. Rex „Het recht van den sterkste" (14 jaar). Zat. en Zond. 2 1/4. 4 1/4, 7 1/4 en 9 1/4 uur; overige dagen 2 1/4, 7 1/4 en 9 1/4. Luxor „De nachtboot naar Dublin" (14 Jaar) Zond. 2 li. 4.3/4, 7 en 9 1/4 uur; overige dagen 2 H. 7 en 9 1/4 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Za terdag 16 Nov, 13 uur tot Zaterdag 29 Nov. 8 uur waargenomen door de Haven- Apotheek, Haven 18, Tel. 20085; de Doe- za-Apotheek, Doezastraat 31, Tel. 20313.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 2