De mijïiwerkersstaking in Amerika een groot gevaar Het komende vredesverdrag met Duitsehland Wordt Frankrijk communistisch? [Thorez: het proto-type van den volksmenner WEERBERICHT Bemiddelingspogingen Frankrijk van Met een enkel woord 85ste Jaargang VRIJDAG 22 NOVEMBER 1946 No. 25939 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B W Menkhorst en J Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 De regeering der Ver. Staten heeft gisteravond het federale districtsge rechtshof gevraagd om een gerechtelij ke :xtie wegens ongehoorzaamheid aan de rechtbank tegen John Lewis, den stakingsleider der Amerikaansche mijn werkers. Ingevolge deze actie zou Lewis be boet kunnen worden of gevangen ge zet, wegens overtreding van het ver bod, het contract tusschen de regeering en de mijnwerkers te verbreken. De regeering verzamelt thans bewijsmate riaal tegen alle personen, die er van verdacht worden de staking aan te moedigen. Ook heeft men in overwe ging genomen de mogelijkheid van „be vriezing" van het ruim een millioen groote fonds van de United Minewor- kers Union. Hoewel Lewis, de leider der Ameri kaansche mijnwerkers in de vetkool- lndustrie, de bijzonderheden van zijn eischen geheim houdt, wordt in verant woordelijke kringen te Washington me degedeeld. dat hij iets als een verhoo ging der loonen van vijftig procent wenscht. Indien dit of iets dergelijks zou worden toegestaan zou een nieuwe verhooging der loonen in alle takken van de Amerikaansche industrie het gevolg zijn, waardoor de waarde van de leening aan Engeland en van het bezit in dollars van andere landen nog sterker worden verminderd, aldus waar nemers. Een verhooging der prijzen zou tevens te verwachten zijn wegens de binnenla'ndsche tekorten, die zullen ontstaan door de beperking van het treinverkeer. De staking zou. zoo vreest men, een werkelijke hongersnood voor vele landen in de eerste helft van het volgend jaar kunnen veroorzaken. Gezaghebbende personen zijn van meening, dat, hoewel het nog te vroeg is om de totale uitwerking te voorspel len. de staking de ernstigste belemme ring voor den naoorlogschen wederop bouw zal zijn, welke tot nogtoe uit de Amerikaansche industrieele conflicten voortkwam. United Press meldt nog: De Ver. Staten beschikken slechts over een voorraad van 57 millioen ton bruinkolen, een hoeveelheid waar men 36 k 38 dagen mee toekomt. De kolenstaking maakt de Ameri kaansche industrie afhankelijk van de volgende voorraden, in dagen gerekend electrische centrales 70, gasfabrieken 23. staalfabrieken 35, cementfabrieken 41, spoorwegen 30 en de rest 58. De mijnwerkers zullen een arresta tie van Lewis niet dulden. Hun stand punt is: Indien ze John in de gevangenis stoppen dan komt er geen ton kolen meer boven voor dat hij er uit is. De stemming onder de mijnwerkers is nog al verschillend. Velen nemen de zaak vroolijk op, doch anderen zijn somber gestemd en houden rekening met een slechte Kerst. Zij staken slechts uit loyaliteit met Lewis en hun tradi tie „geen contract, geen werk". Op alle kolenvelden blijft personeel aan het werk om te zorgen dat de mij nen niet overstroomen en de mijnen zullen open blijven onder toezicht van het leger voor ieder die wil wer ken. Doch niemand verwachtte dat zich ook maar één mijnwerker zou melden. Het departement van vaste brand stoffen heeft verklaard, dat de bevrij de Europeesche landen ernstig zullen worden getroffen door de mijnstaking, die direct volgt op de scheepvaartsta king. De kolenpositie van die landen wordt thans wanhopiger dan ooit, aan gezien er reeds een groote achterstand was door de scheepvaartstaking, die het b.v. in October slechts veroorloofde 45 procent van het uitvoerprogramma te verwezenlijken. De Fordfabrieken kunnen nog slechts 21 dagen op de huidige kolenreserves voortwerken op een door het gebrek aan staalplaten reeds beperkte produc- tieschaal. Ook de andere auto-indu strieën staan voor deze moeilijkheden. In Washington wordt steeds meer ge- Midden in de rij opslagloodsen op het terein der markthallen aan de Jan van Galenstraat te Amsterdam is gistermiddag brand uitgebroken, doordat een vonk van een laschapparaat van een gemeentelijken lasscher het rieten dak van loods 7 in vlam zette. Aangewakkerd door een vrij sterken wind sloeg het vuur bijna onmiddellijk over naar het dak van loods 6. Beide loodsen waren gevuld met dikke lagen stroo. waartusschen kleiaardappelen van de aardap pelhandelaren Gelderman en Bouwman lagen opgeslagen. De brandweer had groote moeite het steeds weer oplaaiende vuur uit het taai smeulende stroo de baas te worden en is tot diep in den nacht bezig geweest. Negen loodsen zijn totaal uitgebrand. (Foto ANP-v.d. W.) De uitslag der Roemeensche verkiezingen. Radio Moskou heeft de officieele uit Boekarest ontvangen cijfers van de Roe meensche verkiezingen medegedeeld. De regeeringscoalitie heeft een groote meer derheid in het nieuwe parlement be haald. De cijfers waren: Democratisch blok (regeeringscoalitie) 348 zetels; nationale boerenpartij 32 zetels; Hongaarsche nationale liga (in Transsylvanië) 25 zetels; nationale libe rale partij 3 zetels; democratische boe renpartij 2 zetels. Negentig procent der kiesgerechtig den bracht zijn stem uit. aldus radio Moskou. Frankrijk wenscht uitstel der bespreking. BESPREKINGEN OVER DUITSCHLAND. Een woordvoerder van het Fransche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat Franrljk aan den Raad van ministers der Groote Vier zal verzoeken de huidige bespre kingen over Duitsehland te beperken tot het opstellen der agenda en het bepalen van plaats en datum der vol gende besprekingen over dat onder werp Frankrijk zou gaarne zien, dat de behandeling van de belangrijkste kwesties in verband met het vredes verdrag met Duitsehland wordt uit gesteld tot de tweede helft van Jan., daar men verwacht dat de nieuwe Fransche regeering dan in functie zal zijn. Verdere wenschen zijn, dat de ver gadering in Europa plaats vindt, en dat onmiddellijk een commissie van plaatsvervangers met de voorberei dende werkzaamheden zal beginnen. De woordvoerder sprak de berichten togen, als zou Frankrijk hebben ver zocht het Saargebied onmiddellijk eco nomisch met EYankrijk te vereenigen. (Van onzen correspondent te Parijs) Nadat Maurice Thoreb 11 November j.l. bij de Are de Triomph m Parijs in zijn kwaliteit van Fransch Vice-Prési- dent du Conseil een militaire parade ter eere van den onbekenden soldaat had afgenomen, werd hij, juist toen hij zijn auto in wilde stappen, door een eenarmigen Franschen officier uitge scholden voor „deserteur". Slechts door het ingrijpen van omstanders werd een handgemeen tusschen den militair en den impulsieven minister voorkomen. Op dezen man, die bij een nationale herdenkingsplechtigheid in het open baar van desertie wera beticht, worden thans, in een buiten Frankrijk, veler oogen gericht: zal Maurice Thorez, com munistisch leider van Fr ankrijks groot ste politieke partij, George Bidault op volgen als eerste minister-president van de Vierde Fransche Republiek? MET EEN PET EN EEN WOLLEN DAS. Maurice Thorez is het prototype van den volksmenner: breede schou ders, een rond, wat babyachtig, hoofd met rose kooncn. oubollige oogen, die zeker niet zonder pien terheid zijn. Op Parijsche massa- vergaderingen draagt hij bij voor keur een pet en een bruine wollen das, die hy beide nonchalant op tafel werpt als hij onder donderend applaus het spreekgestoelte be klimt. Hü is subtiel tafelrede naar. maar wèl eer spreker die, wanneer hij zich in hemdsmouwen tegenover een tientaj duizend Parij sche arbeiders in het Vel'd'Hiv' be vindt, zelden zijn effecten missen Thorez, die door het volk van Parijs evenals Chevalier bij voorkeur bij zijn voornaam wordt genoemd, stamt Hit een arm mijnwerkersgezin uit Noord Frankrijk, en communistische ülustra- TIJDELIJK OPKLAREND. Aanvankelijk afnemende Westelijke wind met voornamelijk ln de kust streek nog enkele buien. Na een tijde lijke opklaring later weer toenemen de bewolking en regen, weinig ver andering in temperatuur. ties publiceeren graag reportages van zijn dienstreizen, waarbij hij nimmer zal verzuimen zijn oude moeder op te zoe ken. Hij is getrouwd met het commu nistische Kamerlid Jeanne Van der Meersch en vader van vijf kinderen. Toen in 1939 Daladier na de bekend making van het Russisch-Duitsche bij standsverdrag, zijn uitzonderingsmaat regelen tegen de Fransche communis ten uitvaardigde, liet onderofficier Mau rice Thorez zijn troepenonderdeel in den steek om naar Rusland uit te wij ken. Sedert dien hield hij voor den zen der van Moskou propaganda toespraken, eerst om de geallieerden te bestoken en later om ze bij te staan, doch altijd ten einde de politiek van het Kremlin te steunen. Intusschen was hij door de Fransche regeering bij verstek veroor deeld en van zijn nationaliteit vervallen verklaard. Onder den druk van massa- betoogingen trok De Gaulle na de Be vrijding die veroordeeling weer in, om Thorez. nk zijn terugkeertot minister yan Staat te benoemen. In het kabinet van Félix Gouin werd hij tot vice-presi dent gepromoveerd, welke waardigheid hij ook onder Georges Bidault bekleed de. Zijn sneciale taak was 't het Fran sche ambtenarencorps te reorganiseeren en de productie, vooral van steenkool, te stimuleeren. Op officieele recepties draagt Thorez tegenwoordig costuums van onberispe lijke Engelsche snit, witte dassen en een Statsonhoed. Wanneer zijn overstel pende bezigheden voor partij en regee ring hem er den tijd toe laten, poseert hij ook nog voor Pablo Picasso sedert de Eevriiding lid van de communisti sche partij die een surrealistisch staatsportret van hem vervaardigen moet. Naar verluidt, heeft echter de Spaansche schilder zijn doek opgegeven nadat de vice-president eenige malen verstek heeft laten gaan. ministerieele conferenties van grooter urgentie ach tende dan een seance in een schilders atelier. Voorloopig zal men Picasso's portret dus nog niet in de Fransche postkantoren en stationswachtkamers boven Marianne's buste zien hangen. DE MACHTIGSTE PARTIJ. Direct na de jongste verkiezingen, heeft Maurice Thorez den correspondent van Reuter in Parijs een uitvoerig in terview toegestaan, waarbij hij nog maals de bereidheid van zijn partij on derstreepte om alle consequenties te aanvaarden van de uitspraak van het Fransche kiezersvolk, dat zijn partij tot de machtigste politieke formatie des lands had uitverkoren. Dient men daaruit de conclusie te trekken, dat de communisten zelf het moment thans aangebroken achten om de opperste leiding in Frankrijk te aanvaarden? Er zijn verschillende gegronde redenen om dat te betwijfelen. In de eersie plaats wel het naakte feit, dat er vandaag onder commu nistische leiding geen meerderheids- regeering is te vormen. Zelfs wan neer de socialisten bereid gevonden zouden worden mèt dc broederparty in een regeerings-twoseater plaats te nemen, zou dat voertuig mocht de motor al op toeren komen bij de minste barrière weer tot stil stand raken, aangezien het een meerderheid van 52% tegenover zich zou vinden. Een nieuw drie-partijen-bewind, doch ditmaal onder communistische leiding, is al even onwaarschijnlijk, wijl men moeilijk aan kan nemen, dat een partij als de M.RP.. na haar verkiezingscam pagne te hebben gestreden onder de leus ,3idault sans Thorez", thans de eerste onder curateele van de tweede zou willen plaatsen. DE TIJD NOG NIET RIJP? Welke de uiteindelijke Fransche re- geeringsformule worden zal, zullen de eerstvolgende dagen of weken uitwij zen: „democratie populaire" (Volksfront 1946), drie-partijen-combinatie in com munistische versie, vier-partijen-bewind (MEP., Communisten, Socialisten en mogelijk Radicalen), dan wel een gou vernement op nog breedere basis in den seest van Poincaré's Union Nationale? Voor het moment staat echter wel vast, dat de condities voor een regee- ring-Thorez (nog) niet zijn gesteld. En de communisten zelf zijn tè overtuigde realisten, om op dit punt iets te willen forceeren. Ofschoon het hun party-po litieke ijdelheid ontegenzeggelijk stree- len zou, reeds nu een der hunnen de hoogste Fransche waardigheid te zien bekleeden, verkiezen zy bóven het or nament zeker de practische mogelijk heid in de schaduw van een ander de communistische kolonisatie van depar tementen en andere staatsorganen nog wat voort te zetten. De vruchten, mee- nen zy, worden daarvan eens tóch wel geplukt Parijs, November 1946. wezen op de noodzaak tot het by een roepen van het congres voor een spoed zitting in verband met deze en andere stekingen en de arbeidsconflicten in het algemeen. Men is van oordeel dat president Truman zijn vacantie be hoorde af te breken om zijn aandacht aan deze dringende problemen te be steden. DE MIJNEN BIJ CORFOE. Volgens een woordvoerder te Rome van den raad-voor opruiming van my- nen in de Middellandsche Zee is het thans definitief vast komen te staan, dat alle onlangs door de Britsche vloot verwyderde mynen in de zeeëngte tus schen Corfoe en Albanië na 1945 zyn gelegd. Inzake ontwapening en troepensterkte. Naar verluidt, aldus meldt Reuter uit New York, overweegt de Fransche de legatie by de V. N. de hoofden der de legaties van de Groote Vyf in vergade ring byeen te roepen, ten einde tot een compromis te komen inzake ontwape ning en opgave der troepensterkte. Een Fransch lid van de militaire staf- commissie maakte bekend, dat de Fran sche delegatie een plan uitwerkt, waar by: 1. de Algemeene Vergadering zou voortgaan met het coördineeren van de inlichtingen over de troepen, die de groote mogendheden in vreemde gebie den op de been hebben, zooals door Molotof was voorgesteld. 2. De Algemeene Vergadering zal zich verplichten de geheele ontwapenings kwestie te bespreken, waarby inbegre pen de kwestie binnenlandsche strijd krachten, die ieder lid van de V. N. binnen zyn grenzen heeft. De woordvoerder legde er den nadruk op, dat, tot de V. N. en de Veiligheids raad sterk genoeg zouden zijn om de collectieve veiligheid van de geheele wereld te waarborgen, de belangrykste taak was het handhaven van het even wicht tusschen de groote mogendheden, die op het oogenblik voor de veiligheid verantwoordeiyk zyn en voornamelijk het evenwicht tusschen de strategische posities van deze mogendheden buiten hun eigen grenzen. Dit komt neer op geLijktydige en even omvangrijke ontruimingen van vreemde gebieden door alle groote mogendheden, welke in die gebieden troepen hebben. In Amerikaansche kringen was men gisteravond optimistisch gestemd ten aanzien van een overeenkomst tusschen de Groote vyf over de kwestie der troe pen-telling. In het Medisch Instituut te Amster dam werd een aantal Nederlanders on derscheiden door de Amerikaansche regeering op grond van in den oorlog aan geallieerde vliegers verleende hulp. Kol. M. S. Johnson, militaire attaché der Vereenigde Staten in Nederland, decoreert den heer J. H. Laatsman, kanselier eerste klasse der Nederland - sche ambassade te Brussel met de „Medal of Freedom with silver palm". (Foto ANP—v. d.W.) De Groote Vier. De vier ministers van Buitenlandsche Zaken hebben tydens hun byeenkomst van gisteren weinig vorderingen ge maakt. Molotof verklaarde by de be sprekingen over een voorloopige regee ring voor Triëst, dat naar zijn meening de beschikbare tyd te kort zou zyn voor het opstellen van een statuut voor deze regeering. Bevin en Byrnes ver klaarden. dat dit wel mogehjk was en men kwam ten slotte overeen, dat een gezameniyk voorstel van Engeland en de V. S. ter bestudeering zou worden gecirculeerd. Op overige punten kwam men niet tot overeenstemming. De ministers zullen heden voor een informeele vergadering bijeenkomen. De ministers van Buitenlandsche Za ken der vyf groote mogendheden zul len vandaag eveneens byeenkomen om de besprekingen over een mogelyke be perking van het recht van veto voort te zetten. GANDHI BEGEEFT ZICÜ IN HET HOL VAN DEN LEEUW. De 77-jarige mahatma Gandhi is door weenende volgelingen uitgeleide gedaan, naar Erirampoer (door onge regeldheden verwoest dorp in het Oos ten van Bengalen, waar Mohamme danen de meerderheid vormen) zonder ïyfwacht vertrokken. Voor zijn vertrek verklaarde Gandhi, dat hy tot „nieuwe experiment in de techniek van geweld loosheid" had besloten om den vrede tusschen Hindoes en Mohammedanen tot stand te kunnen brengen. Hij zou zyn normale voedingswijze hervatten, zoodra het met zyn plannen zou stroo- ken. Twee weken lang leeft hy op be perkte rantsoenen om „boete" te doen voor de onlusten te Bihar. Gandhi wil Oost-Bengalen niet eerder verlaten, al vorens hy er van overtuigd is, dat het wederzydsche vertrouwen tusschen Hin does en Mohammedanen hersteld is. WIE WORDT PREMIER IN FRANKRIJK? De leider van de MRP, Maurice Schumann heeft „in de wandelgangen" van de assemblee te kennen gegeven, dat zyn partij „er niet aan denkt, een communist als eerste minister te aan vaarden". Hoewel dit geen officieele uitspraak van de MRP isu neemt men in politieke kringen in Frankrijk aan, dat de be stuursvergadering van de MRP een dergelijke beslissing zal nemen. DISTRIBUTIEFRAUDE TE ENSCHEDÉ. By de uitreiking van schoenenbonnen. Door de recherche te Enchedé is een onderzoek ingesteld naar een fraude bij de uitreiking van schoenenbonnen onder ambtenaren van het distributie kantoor te Enschedé. Dit onderzoek heeft geleid tot de arrestatie van 12 ambtenaren, alsmede een ambtenares. Het in Frankrijk neergevallen Dakota-vliegtuig. ZAL MEN OVERLEVENDEN TIJDIG KUNNEN BEREIKEN? Zoo als gemeld, is in de Fransche Al pen een Dakota-vliegtuig neergevallen, waarby waarschijnlijk 5 personen zou den zijn gewond en 6 ongedeerd bleven, volgens de eerste berichten. Later la echter medegedeeld, dat er 9 ernstig ge wonden zyn. Het is echter tot dusver niet gelukt om by het vliegtuig en de inzittenden te komen, hoewel van di verse zyde pogingen zyn gedaan om op de plaats van het onheil te komen. Wel heeft men het wrak uit de lucht waar genomen, doch de plek heeft men niet kunnen bereiken. Het wrak schUnt te liggen op een berg-plateau. De verwondingen der 9 zouden zóó ernstig zyn, dat zy zelfs indien de red ding nog op tyd komt, niet anders zou den kunnen worden vervoerd dan met draagbaren over de verraderiyke berg passen. De laatste berichten, die van de ongelukkigen werden ontvangen, luidden: „Wy hebben geen hoop meer, tenzy voor het vallen van den nacht nog geneesmiddelen, voedsel en kleeding kan worden afgeworpen". Uit Undine is een speciale trein ver trokken met honderd man Amerikaan^ sche bergtroepen, 8 jeeps en hospitaal uitrusting. Alle reddingspogingen hebben giste ren gefaald. Heden zal men deze voort zetten. Britsche radiostations te Istres, Lyon en Weenen hebben voortdurend dezelf de boodschap uitgezonden, waarin de passagiers van de neergestorte Dakota werd medegedeeld, dat een nieuwe po ging zou worden ondernomen om hen te redden. Twaalf vliegtuigen zijn vanuit Istres opgestegen om deze „reddingspoging ter elfder ure" tot een goed einde te bren gen. De 11 overlevenden, onder wie vrouwen en kinderen en de 9 gewonden hebben reeds 50 uren doorgebracht in sneeuwstormen by een temperatuur van 20 graden. Deze 12 vliegtuigen hadden reeds deel uitgemaakt van 30, die gisteren acht uren te vergeefs hebben gecirkeld boven een gebied van 60 by 10 kilometer. De piloten hopen,, dat de accu's van de Dakota nog voldoende stroom zullen hebben om vannacht slgnaallichten voor de zoekende vliegtuigen te branden. Dr. Van Mook spreekt geruchten tegen. Naar aanleiding van hardnekkige ge ruchten. die in de pers de ronde doen, als zou de lt-gouverneur-generaal dr. Van Mook de regeering verzocht hebben tegen het eind van dit Jaar van 2fjn post ontheven te worden, waarby men zelfs meende te weten, dat hy na de parafeering van de ontwerp-overeen- komst zyn taak vervuld zou achten en zou worden opgevolgd door den direc teur-generaal van Algemeene Zaken, dr. P. J. A. Idenburg, wordt thans uit Batavia medegedeeld, dat dr. Van Mook deze geruchten gisteravond heeft tegen gesproken. De beeldhouwer Sir William Reid Dick aan het werk by het model van het Roosevelt-standbeeld, dat eerlang op het Grosvenor Square ln Londen zal verrijzen. De kosten, ongeveer 400.000 gulden, zullen door een publieke in schrijving bijeen worden gebracht. BINNENLAND. De bond van leerkrachten bil het nijverheidsonderwijs voor meisjes en de Nederlandsche bond van leeraren en leeraressen bil het nijverheidsonderwijs hebben besloten tot fusie. De nieuwe bond draagt den naam Nederlandsche bond van leerkrachten bti het nUver- .ïeldsonderwljs. In de Tweede Kamer heeft de mi nister van Justitie medegedeeld, dat zich op 16 November J.l. nog 33.425 gedeti neerden ln de kampen bevonden, (LI. om streeks 5.500 minder dan op 15 October. De kunstschilder Han van Meegeren moet op last van zijn dokter een paar weken rust houden. HU heeft last van hoogen bloeddruk en ls ln een ziekenhuis cpgenomen. Prins Bernhard ls gisteren voor een bezoek aan de luchtvaart-tentoonstelling te ParUs aangekomen. BUITENLAND. In tegenwoordigheid van het corps diplomatique en talrijke Fransche en bui tenlandsche geleerden heeft de Fransche minister-president, Bidault, ln de Sor- bonnen in een toespraak Louis Pasteur, die 50 Jaar geleden stierf, herdacht. Een der leden van de Oekralnsche delegatie ter algemeene vergadering van de V.N. trof het niet, toen hij met een an deren Oekra.'n?chen gedelegeerde ln een van New Yorks straten een winkel bin nen ging om lets te koopen. De winkel was namelijk op dat oogen blik tot operatle-terrelr gekozen door twee gangsters en by een schietpartij werd hij ln het rechterbovenbeen getroffen. De 23 doctoren, die beschuldigd wor den van het nemen van proeven met men- schen uit concentratiekampen, hebben zich voor het tribunaal te Neurenberg on schuldig verklaard. De president van het hof deelde mede, dat het eigenlijke proces op 9 December zou beginnen. Dean Acheson, waarnemend minister van buitenlandsche zaken der V.S.. heeft op 20 November de Internationale confe rentie voor de walvlschtraanlndustrle, waaraan afgevaardigden uit 20 landen deelnemen, te Washington geopend. De conferentie heeft ten doel reglementen voor de betreffende Industrie op te stellen. Twee S.S.-ers in doodkisten ontsnapt. „TXee SS-ers uit het kamp IJselstein, by Deurne, die met 80 anderen aan een begraafplaats voor gesneuvelde Dult- schers werken, zyn dezer dagen in een doodkist ontsnapt. Amerikaansche sol daten kwamen van een Amerikaansch kerkhof, waar ook DuJtechors begraven liggen, om ïyken over te brengen. In Zuideiyk Nederland gesneuvelde Duit- schers worden nameiyk naar dit kerk hof IJselstein overgebracht. De Amerika nen gebruiken daartoe kisten die per auto vervoerd worden. Nadat de stoffe- lyke resten daaruit zyn gehaald wor den de kisten opnieuw gebruikt. Tydens het afladen hebben twee SS-ers kans gezien in de ledige kisten te kruipen en zoo per Amerikaansche vrachtauto te ontsnappen, zy zyn vermoedeiyk op een pleisterplaats in Limburg uit hun lugubere schuilplaats gekropen, daarna over de Duitsche grens verdwenen.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1