De kwestie „Hooge Raad" van de baan C. N. V. wenscht medezeggenschap in prijzenpolitiek Officieele publicaties [«SP- Aardappelenbericht -Tp] Boekhouder De vrouw als rechter. (Van onzen parlementairen redacteur). Toen minister Van Maarseveen zich in de Tweede Kamer opmaakte op de algemeene beschouwingen over zijn be- grooting te antwoorden, kwam hij tot de conclusie, dat men liefst 35 verschil lende onderwerpen had besproken. Hy moest dus wel een keuze doen en in dit over zich is natuurlijk weer nog meer selectie noodig. Het huwelijk als een der belangrijkste maatschappelijke pijlers beschouwende, predikte de bewindsman daarin altruïsie en niet egoïsme te doen overheerschen en met sprekende cijfers toonde hij aan welk eer schrikbarende toeneming van echtscheidingen valt waar te nemen. Tusschen 1930 en '39 gemiddeld 3000. tegenwoordig 4500 per jaar. wat dan beteekent. dat ongeveer 10.000 kinderen per jaar de onschuldige slachtoffers worden door verstoring van een werke lijk familieleven Daarom dient de ont binding van het huwelijk vooral niet vergemakkelijkt te worden. Voor invoe ring van de doodstraf in onze gewone strafwet voelt Excellentie v. Maarseveen niet. Een commissie van onderzoek zal zich met de kwestie van het Bureau Nationale Veiligheid en het geval-San- ders bezig houden en tevens nagaan, of een dergelijke instelling eer onder Ju stitie dan wel onder den minister-pre sident thuis hoort, waaromtrént men het nl. in het Kabinet niet eens schijnt, te zijn, evenmin trouwens als met betrek king tot het politie-apparaat. Nogmaals kwam de door den Hoo- gen Raad tijdens de bezetting aan genomen houding, alsook het na de bevrijding niet vrijwillig hun zetels ter beschikking stellen der leden ter sprake. Mr. Donnei (P. v d. A.) wilde door middel eener motie hier over alsnog de teleurstelling der Kamer kenbaar maken, doch mr. Bachg (K.VJP.)schoon het, wat be doeld verleden zelf betreft, eens met den voorsteller der motie, vond, dat de zaak van den H. R sinds de be noeming van mr. Donncr. die alom aanzien en vertrouwen geniet tot president met voorbijgaan van den- gene, die het normaliter had moeten worden, maar juist wegens het niet smetteloos verleden van het college gepasseerd is, afgedaan is. Zoo dach ten ook anderen, gelijk mr. Terpstra (A.-R.) er over en insgelijks de mi nister, die terecht kon betoogen, dat de motie thans als mosterd na den maaltijd kwam, dat er nl. voor een dergelijke uitspraak een jaar gele den aanleiding zou hebben bestaan, toen eigenlijk het vorige Kabinet onder het heele geval een streep zette. Resultaat dat tenslotte alleen de P. v. d. A. en de communisten voor de motie stemden, die met 19—45 werd verworpen. Behalve o.m. betere salarissen van de rechters, waarvoor mr Bachg mee in liet krijt trad. kwam de vrouw als rechter weer ten tooneele. Met mej mr. Tendeloo (P. v. d. A.) en jkvr. mr. Wtte- waal v. Stoetwegen (C.-H)> die vrouwe lijke rechter op haar plaats achten, na men mr. Stokvis (Comm.). mr. Vonk (P. v. d. V.) en mr. Bachg (K.V.P) het- zelfde standpunt in. Zoo niet mr. Terp- stra (A.-R). die de vrouwen wegens haar emotionaliteit minder geschikt voor het rechtersambt achUi en o.a. ook nog als bezwaar een wetsartikel van 1827 I wist op te diepen. Dit laatste was ook l den minister te kras wat niet weg- I neemt, dat hij tengevolge zijner levens- beschouwing voor een wagenwijd open- i stellen van rechtersplaatsen voor vrou- wen niet geestdriftig kan zijn. mede vanwege het probleem van de eventueel nog huwende vrouwelijke rechter, die, zonder Grondwetsherziening op dat punt. nu eenmaal niet kan ontslagen worden, dank zij de onafzetbaarheid I der zittend? magistratuur Intusschen moest Zijne Excellentie erkennen, dat hem eenige vrouwelijke inconsequentie niet vreemd was- voor lw benoemen van vrouwen tot dc functie "an kinder rechter ware hij nl wel te vinden. AVONDVERGADERING. In de avondvergadering kwam ten langen leste minister Mansholt. aan het woord om in te gaan op wat een lange rij van sprekers zoo al in het midden had gebracht Deze verklaarde dat de landbouw politiek van de Regeering gericht moet zijn op versterking der zwakke scha kels in den landbouw: het kleine, het oneconomische bedrijf-wettelijke maat regelen, zooals verbod van splitsing van bedrijven zijn wellicht noodig. In sterke mate zijn we nog steeds van het buitenland (grondstoffenaanvoer en -prijzel) afhankelijk. Dit noopt mede tot handhaving der subsidieering van het levensmiddelenpakket. Rationeele verdeeling van den grond moet worden bevorderd. Regelend optreden t.a.v. den prils van wintergroenten is op komst: tevens zal men den export daarvan zoo moeten laten geschieden, dat er in het binnenland geen belangrijke prijsstij ging komt. Wat de aardappelprijzen be treft. zeer ongaarne was de minister tot wederinschakeling der Vebena over gegaan. maar er moest iets van dien aard gebeuren, mede om der wille van bevoorrading der steden. De vlcesch- distributie en rantsoeneering kan nog allerminst eindigen, want tegen Febru- arie/Maart zal het al heel veel moeite kosten het tegenwoordige rantsoen te handhaven en vermoedelijk zal dan nog grooteren vleeschinvoer uit het buitenland noodig zijn. Over de toe komst van onzen zuivel had de bewinds man ernstige zorg. Om den moeilijkhe den het hoofd to bieden zal de Regee ring al het mogelijke doen: er komt een wet-sontwerp tot instelling van een nieuw zuivelstation met een proef-zui- velstation. Ziet hier een en ander uit 's ministers betoog, waarna de landbouwdebatten nog een tijd voortduurden. Mijnstaking in Amerika officieel begonnen. De staking der mijnwerkers in de Amerikaansche vetkoolmijnen is offi cieel te middernacht j.l. begonnen, het tijdstip namelijk, dat John Lewis, de leider van de United Mineworkers 1 Union had vastgesteld voor beëindiging van het contract der Union met de re- geering. Lews had voor middernacht I deze aankondiging over beëindiging van het contract niet ingetrokken. De mijn- werkers van de anthracietmijnen heb ben doen weten, dat zij een sympathie- staking zullen beginnen, wanneer tegen Lewis zou worden opgetreden. De voor zitter van de American Federation of Labour. William Green, heeft verklaard, j dat de mijnwerkers het werk niet zullen hervatten, voordat een nieuw contract tot stand is gekomen. Klaarblijkelijk geeft Green thans de instructies, welke Lewis niet kan geven in verband met de door het gerechtshof afgegeven order. President Truman, die ln het zuiden met vacantie is, heeft den procureur- generaal, Tom Clark, instructie gegeven aan te dringen op dagvaarding van Lewis. Van Poll naar Nederland vertrokken. SCHERMERHORN EN DE BOER VERTREKKEN MORGEN. De heer Van Poll ls hedenmorgen uit Batavia naar Nederland vertrokken. De heeren Schermerhorn en De Boer zullen eerst morgen Batavia verlaton voor de besprekingen met de Nederlandsche regeering. Er komt weer chocolade. SPECIALE PRIJZEN VOOR ..FEESTARTIKELEN". Er is alle reden om aan te nemen, al dus deelt ons het ministerie van Land bouw. VisscheriJ en Voedselvoorziening mede, dat de fabrikanten zorg zullen dragen voor een behoorlijke voorziening met chocolade-artikelen vooi de komen de feestdagen. Maatregelen, die de over heid had moeten overwegen als de af levering was blijven stokken, kunnen dan achterwege blijven. Er zal nauw lettend op worden toegezien, dat niet getracht wordt bijkomende kosten voor verpakking e.d. goed tb maken door een product van mindere kwaliteit af te le veren. Met het oog op de feestdagen zijn af zonderlijke maximumprijzen vastgesteld voor speciale chocolade-artikelen en marsepein voor levering van detaillist aan verbruiker Daarvoor gelden thans de volgende prijzen', chocoladeletters, -harten en platfiguren (geen normaal wichtgoed), in papier verpakking f. 0.35 per 100 gram; in carton verpakking: f.0.40 per 100 gram. Niet bewerkte holle chocoladefiguren; 100 gram en zwaarder per stukf 0.55 per 100 gram: lichter dan 100 gram per stuk: f. 0.60 per 100 gram. Bewerkte holle chocoladefiguren: 100 gram en zwaarder pei stuk: f.0.60 pei 100 gram; lichtei dan 100 gram per stuk f. 0.65 per 100 gram Marsepein-vormwerk: t 0.50 per ïuu gram; overige marsepein-artikelen: f0.35 per 100 gram. De positie der mijnbouw- ondernemingen. Naar het A.NP. verneemt, is binnen kort de instelling te verwachten van de in de Troonrede aangekondigde advies commissie inzake de positie der Neder landsche mijnondernemingen. ARBEIDERS IN DE GETEISTERDE GEBIEDEN. Wijziging van de regeling. In de Staatscourant ls opgenomen een wijziging in de regelin? van arbeids voorwaarden voo- werknemers, die in de geteisterde gebieden bulten hun woonplaats arbeid verrichten en gehuis vest worden Het desbetreffende gewijzigde artikel luidt thans: Aan de werknemers of aan hun ge machtigden wordt, indien voor de woon plaats een hooger uur_ of weekloon geldt dan voor de plaats waar de werk nemers werkzaam zyn door het ge westelijk arbeidsbureau (of kantoor) van de woonplaats wekelijks uitbetaald een bedrag, gelijk ean het verschil tusschen het uurloon aldaar en dat ir. de plaats, waar de werknemer werkzaam is. ver menigvuldigd met het aantal gewerkte uren en reisuren. hetwelk de loonafre- kening bedoeld in artikel 6, aangeeft. NEDERLAND KOOPT 27 AMERIKAANSCHE SCHEPEN. De Nederlandsche regeering heeft in Amerika opnieuw een aantal schepen aangekocht voor herstel van de koop vaardijvloot. Drie dezer schepen zullen varen onder de vlag van de Holland- Amerika-Lijn, 3 bij de Vereenigde Ne derlandsche Scheepvaart Maatschappij, 3 bij de K.P.M. 2 bij de Java-China- Ja-pan-Lijn, 2 bij de Maatschappij Ocean, 1 bij de K.N.S.M., 1 bij de Hol- landsche Stoomboot Maatschappij en bij de Petroleum Industrie Maatschappij, terwijl 11 Liberty-schepen voor diverse bestemmingen in gebruik zullen worden gesteld. SPORT. VOETBAL. Groot-Brittannië Rest van de Wereld. OEFENWEDSTRIJD IN NEDERLAND. Naar het A.N.P. verneemt zal in de week, voorafgaande aan den wedstrijd tusschen Groot Britlannië en de „Rest van de Wereld", welke ont moeting, naar bekend is, op Zater dag 10 Mei 1947 to Glasgow wordt ge speeld. in Nederland een wedstrijd worden georganiseerd tusschen de „Rest van de Wereld" en het Neder- landsch elftal. Waar deze ontmoeting in ons land plaats vindt is nog niet bepaald, doch men mag aannemen, dat alleen het Olympisch Stadion te Amsterdam of het Feyenoordstadion te Rotterdam voor dezen belangrijken wedstrijd in aanmerking komt. Rusland in de F.I.F.A. Sovjet-Rusland heeft telegrafisch om aansluiting bij de F.I.F.A. verzocht, aldus deelde hedenmorgen de F.I.F.A. president Jules Rimet mede. Het congres van de F.I.F.A. heeft het bestuur gemachtigd over een even- tueele aanmelding van Rusland zelf standig te beslissen Men mag aanne men. dat het bestuur deze telegrafische aanmelding zal aanvaarden. Bovendien is een vice-presidentschap voor Rusland open gehouden, welke functie dus thans kan worden bezet. Rusland wil. naar gemeld wordt, deelnemen aan de Olympische voetbal wedstrijden, welke in 1948 te Londen worden gehouden en aan de wereld kampioenschappen, die in 1949 ir> Zuid A^p'lka nlants vinden. Polltle-overwlnnlng op dc soldaten De ln Utrecht gespeelde wedstrijd tus schen het Ned. polltle-elftal en het Ned. militair-elftal is geëindigd ln een 54 overwinning voor de politiemenschen. BILJARTEN KAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN. Bus heeft de leiding. In het tournool om het kampioenschap van Leiden werden de volgende uitslagen verkregen: BusVerstraaten 17589 car. (hs. van Bus 30); TtegeiaarSchouten 175139 car. (h.s. van Teegelaar 34). De stand luidt: 1. Bus 4 gesp,, 3 gew 1 verl.; 2. Teege laar 431; Verstraaten 422- Schou ten 3—21; Mulder 3—03. DAMMEN. Kampioenschap van Nederland Na zes ronden luidt de stand ln de boven ste regionen: P. P. Roozenburg en G. van Dijk, leder met 9 pnt., gevolgd door R. C. Keller. W, Huisman en A. Llgthart. leder met 8 pnt. WATERPOLO L.Z.C.De Zijl De gisteravond voor de Haagsche Kringcompetitie gespeelde wedstrijd L Z.C. I—De Zfjl i en il-com- binatie eindigde in een 53 overwinning voor De Zijl. BEURSO VERZICHT. AMSTERDAM, 21 November. De verkoopers hadden zich heden vrU- wel geheel geretireerd. Het verlaagde koerspell had eenige vraag uitgelokt. De gisteren geleden verliezen werden vrb aardig Ingehaald. Philips kwam een tien tal punten hooger. Unilevers stegen tot ongeveer 200 Aku vijf punten hoo ger. Koninklijke kwam op 314. De scheep- va-rtpapleren herstelden zich eenigszlns H.VA, kon zich een zevental punten redresseeren. Tabakken waren onregel matig. in Rubbers was vrijwel niets te doen. De beleggingsmarkt was stil. De 4 staatscbllgatlën waren een fraotle hoo- fer, do 3 Vi Jongere leeningen een ractie luier Volks- en bedrijfstelling. Naar het A.N.P. verneemt, ligt het in de bedoeling der regeering, de voor genomen volks- en bedrijf stelling to doen geschieden op 31 Mei 1947, wan neer althans de Staten-Generaal zich met dit voorstel vereenigen. Pioi. de Zwaan: „17 punten van Cheribon vormen een collectie staats rechtelijke raadselen". In het kader van de November-actle van het Chr. Nationaal Vakverbond h&d de Leidsche Chr. Besturenbond gister avond in het gebouw Prediker'" een propaganda-bijeenkomst belegd, waarin de heer H. H. Spoelstra, secr. van den Ned. Bond van Chr. Fabrleks- en Transportarbeiders en het Eerste Ka merlid, prof. dr. J. de Zwaan het woord hebben gevoerd. Medewerking aan de zen avond verleenden het Chr. Mando line-ensemble „Ars et Labor" en het Dubbelmannenkwartet „Inter Nos". Na een inleidend woord van den voor zitter van den Leldschen Chr. Bestu renbond. den heer G. Hordijk, sprak ae heer Spoelstra over „Allen aan het werk. allen verantwoordelijkheid". Na er op gewezen te hebben, dat de November- actie van het C.N.V.. met uitzondering van de oorlogsjaren, reeds sedert 1918 wordt gevoerd, constateerde spr. met dankbaarheid, dat het ledental van het C.N.V. het vooroorlogsche peil reeds be langrijk heeft overschreden. Bedroeg dit in 1941, het jaar waarin het C.N.V. door den bezetter werd verboden, 113.000, thans zijn reeds ruim 115.000 leden in geschreven. Vervolgens toonde spr. aan, dat wjj in een ontredderde wereld leven; het land is verarmd, onze voorraden zijn weg, het productiepeil gedaald, het machinepark verouderd cn bovendien zitten wij met een staats schuld van meer dan 13 milliard. De heer Spoelstra, die hierna ernstige crl- tiek uitoefende op tal van regeerings- maatregelen, wees er met nadruk op. dat het C.N.V. niet onvoorwaardelijk met de loonstop van de regeering mee kan gaan. De prijzenpolitiek stoat hier mede in nauw verband. Het C.N.V., dat prijsdaling noodzakelijk acht, wenscht medezeggenschap niet alleen op sociaal, maar ook op economisch gebied. Wij keeren ons tegen vrije economie, maar ook tegen dat wat men ons als geleide economie voorstelt, omdat deze voert naar staatssocialisatie. Vervolgens wees spr. er op, dat wij in een verleugende Liederenavond Jo Vincent. MET MEDEWERKING VAN EMMY VAN EEDEN. Het meesterschap van Jo Vincent uit zich door de eenvoud, de natuurlijkheid, de puurheid van haar zang. In dit timbre liggen de „klaarheid en dë reinheid" ge borgen, waarvan getuigd wordt in Dle- penbrock's prachtig „Lied der Splnnerin". Ideale zangkunst en ademtechnlek gaan hier samen met verwezenlijking van 't no bele, het waarachtige, wars als zij is van uiterlijk effectbejag, steunend op een muzikale eruditie, welke zelden wordt aangetroffen. Wanneer men echter vraagt, of de In nerlijke groei dezer kunstenares bl.1 vroe ger vergeleken, aan diepgang heeft ge wonnen, dan moet het antwoord aan haar de hoogste elschen stellend ont kennend lulden. Zeker: het oor wordt telkens weer ge troffen door dien als uit hoogere regionen komenden klank, met uitzondering van den Inzet, n.l. Schubert's „lm Abendrot", toen de intonatie nog niet volmaakt lukte. De sereniteit van Oaplet's „Prières welke wij liever ln de kerk dan ln de concertzaal hooren, getuigt van een hoo- ge, devote, ingetogen instelling. De melodische rijkdom van ded oor den Jongen Engelsóhen mode-componist Ben jamin Britten kunstzinnig gearrangeerde volksliederen, met het geestige Oliver Cromwell tot slot. schenkt zoet vloelende klankbekoring. De distinctie van de Fauréllederen openbaart zich tot ln hoogste perfectie, maar diens „Le Voyageur" verkrijgt toch niet de bewogenheid, welke de tekst In houdt. Zoo beweegt zloh het Interessant sa mengestelde programma, waarin nog be kende Schubert- en minder bekende Dl epenbrockil lederen. vertegenwoordigd zijn, min of meer op één zelfde niveau en In één sfeer, welke, hóe verheven zij op- zlchzelve ook zijn moge. het verlangen naar expressie van heviger zielsontroering Intenser spankracht en indringender ka rakteristiek onbevredigd laat. En tóch boden verschillende der gekozen liederen daartoe gelegenheid. Dat is ook niet noodig. zullen velen zeggen. Misschien hebben zij gelijk. Maar wie ln den kunstenaar de volle digheid en de branding van een gemoeds leven zoekt, merkt hier toch een onvol - komendheid op. En Juist moet ook een zangeres van. hèür formaat moeizaam naar de volmaaktheid blijven streven 1 Wij aarzelden lang, dit neer te schrij ven. Want 't klopte nrtet met vroeger lnzioht en oordeel, waarin Juist de veel zijdigheid van Jo Vincent's kunnen ge prezen werd. Doch wij misten ditmaal iets en gelooven, dat 't geweest is, wat hierboven omschreven werd. Dit neemt niet weg, dat Jo Vincent haar naam als grootste Nederlandsche „zangeres" ook ditmaal hoog hield en met uitgelezen fijnzinnigheid cultureele schatten bood, waarvoor groote dank paste. Een volle zaal heeft haar dan ook na de geboden vocale verrukkingen met het „Je crols la vle éternelle" als hoogte punt hooge erkentelijkheid betuigd, waarvoor zij een Oud-Hollandsch en een Erigelsch volksliedje ln ruil bracht. De haar vergezellende Emmy van Eeden was een getrouwe enbegrijpende accompagnatrlce, wier nauwlettende aan dacht lof verdiende. H. wereld leven, waarin het vertrouwen geheel ontbreekt. Er is geen band tus schen overheid en onderdaan en ook is het vertrouwen tusschen regeering en parlement ver to zoeken. Zoo treft de Regeering tol van maatregelen buiten het parlement om. Ten slotte ontwikkelde spr. tal van bezwaren tegen de werkwijze van het College van RUksbemiddelaars. In dit College verkondigt men theorieën, waar door de rijke variaties van het leven in verdrukking komen. Alles ademt ln dit College een streven naar uniformiteit, waardoor het bedrijfseigene wordt ka pot gemaakt, het leven kleurloos wordt en de energie gedood. Spr. eindigde met er op te wijzen, dat wij agressieve, ex clusieve menschen moeten worden; wij moeten voor ons beginsel durven uit komen en leven onder de gebondenheid aan Gods woord. Prof. De Zwaan, die na de pauze het woord voerde, ging daarbij uit van Ps. 652 „GIJ kroont het jaar uwer goedheid", waarbij hij er op wees, dat Gods goedheid achter den duisteren en benauwden tijd staat, Spr., die met instemming de in stelling van de Prijzencommissies begToet had, waardoor mede de prij zen kunnen worden gedrukt, onder wierp hierna de zeventien punten van Cheribon aan ernstige critiek. Volgens spr. zijn zij een product, dat een zeer deskundige bijwerking hard van noodc heeft. Wat de formu leering betreft, vormen zjj een col lectie van staatsrechtelijke raadse len, welke aanleiding tol tal van botsingen zullen geven. Zeer zeker zal spr. in het Parlement zijn stem daartegen doen hooren. Wat thans in Indië gebeurt, ziet spr. als noodlottig voor de welvaart der Indische rijksgenooten en het Nederlandsche volk. Ten slotte heeft prof. De Zwaan ge wezen op de groote beteekenis van de christelijke vakbeweging, welke in het kader van het organisatieleven een be langrijke taak heeft te vervullen. FEDERATIE VAN BUURTVEREENIGINGEN. Gisteravond is onder auspiciën van het bestuur der Fed. van Buurtvereni gingen en onder voorzitterschap van den heer H. M. Verhulst een algemeene bijeenkomst gehouden in Hotel ..Rijn land", waai het concept-werkprogram ma aan de orde is gesteld Na uitvoerige discussies, welke op een zakelijke en aangename wijze gevoerd zijn, werden de richtlijnen, zooals aangegeven in het concept-werkprogramma, unaniem aanvaard. Eenige aanvullingen werden in overweging gegeven. Algemeen werd aangevoeld, dat juist de Federatie van Buurtverenigingen, zonder de autono mie van de diverse buurtverenigingen aan te tasten, de aangewezen instantie is ter behartiging van algemeene be langen en zaken en het aangewezen lichaam is om op te treden bij de in stanties, enz. In dit verband werd er uit de vergadering op aangedrongen, dat alle buurtverenigingen federatief verenigd zullen zfjn. Voorts werd van gedachten gewisseld over een op te nemen contact met be staande verenigingen, welke op spe ciale data acte de presence geven, ter wijl van diverse zijden er op werd aan gedrongen om te komen tot sociaal- cultureel werk. Nadat de voorzitter nog had medege deeld, dat op 15 Januari a.s. weer een algemeene vergadering van de Fed. v. Buurtverenigingen zal worden gehou den en een commissie was ingesteld teneinde de eventueele uitgave van de mededeelingen der Fed. onder oogen te zien, sloot hij onder hartelijken dank voor de groote opkomst, deze bijeen komst. BOOMPLANTMIDDAG IN „TUINSTADWIJK". Gistermiddag heeft de jeugd van Tuinstadwijk haar boompje geplant. De Gem. Plantsoenendienst, welke onder leiding van zijn chef, den heer A. Gal- jaard, alle pogingen in het werk stelt om onze stad weer haar vooroorlogsch aanzien terug te geven, had zich dezen middag de medewerking verzekerd van de Buurtvereniging „Tuinstadwijk" en de Tulntjesvereeniging „Floralla". Om streeks twee uur had zich een groot aantal kinderen rond het bestuurshuis van de Woningbouwvereniging „Tuin stadwijk" verzameld, om, na een woord van welkom van den heer Smit, te luis teren naar de toespraak van wethou der D. v. d. Kwaak, die in den vorm van een „vraag en antwoordenspel" de jeugd herinnerde aan den tijd toen nog vele jonge boomen deze wijk zulk een aantrekkelijk aanzien gaven. De oor logswinter 1944/1945 deed echter alle boomen sneuvelen. En nu staan wij van daag dan weer aan een nieuw begin. Spr. wees vervolgens de kinderen op hun taak zich de zorg voor de jonge boompjes aan te trekken. De heer Van der Kwaak hoopte, dat deze aanplan ting het werk der vereeniging zou sti- muleeren. Hierna overhandigde hij aan den heer Smit een oorkonde, waarvoor deze met een enkel woord dankte. Hier op had de eigenlijke boomplanting plaats. SOCIAAL ADVIES BUREAU. Na de bevrijding zijn de hulpverle nende instanties in onze stad in aahtal zeer toegenomen. Het komt echter dikwijls voor, dat het publiek niet weet bij wie het met zijn moeilijkheden moet aankloppen. Men wendt zich hierdoor tot ver keerde bureaux en het gevolg hiervan is een verbitterd spreken over het systeem „kastje naar de muur sturen", terwijl een oplossing voor de nooden niet gevonden w 'dt. Het is daarom noodzakelijk gebleken, dat in onze stad een voorlichtingscen trum ontstaat, waar een ieder, die op eenigerlei wijze raad noodig heeft, zich kan vervoegen. Van dit centrum uit wordt dan nagegaan of hulp geboden kan worden door een advies of door contact te leggen met de juiste instan tie. Het is dus niet de bedoeling, dat dit voorlichtingscentrum zelf hulp biedt, waardoor het zou ingrijpen in het werk van de reeds bestaande instellingen. Het heeft een uitsluitend advlseerende en coördineerende taak. Deze taak tracht het Sociaal Advies Bureau, gevestigd in het Gebouw Plant soen 25 (Kamer 7) te vervullen. Het wordt hierin bijgestaan door een Raad van Advies. Teneinde zich van de medewerking van de hulpverleenende instanties en vereenigingen te verzekeren en het vertrouwen van alle lagen der bevolking te verkrijgen, zijn in den Raad van Ad vies, de ambtelijke, kerkelijke en zake lijke instellingen bijeengebracht. In den Raad van Advies hebben zit ting genomen: de wethouder van Socia le Zaken. S. Menken, voorzitter; de secretaris v. d. Armenraad, mr. P. A. van Toorenburg; voor de Ned. Herv. Diaconie, de heer Crévecoeur; de RJK. Kerk, de heer J. Pollman; de Geref. Diaconie, de heer H. van Dijk; de kleine Kerkgenootschappen, mevr. G. Stias- ny—Wjjnhoff; de buitenkerkelijke Groep, de heer H. Zundermann; de Vrouwenbonden, mej. L. van Nienes; Middenstandsbonden, de heer H. Simo- nis; Arbeidersbonden, de heer G. Hor dijk. Het Bureau is op lederen werkdag geopend van 912 en 24 uur; 's Za terdags alleen van 9—12 uur en boven dien Donderdagavond van 78 uur. BONNEN HALEN. Voor het afhalen van nieuwe bon kaarten is morgen de letter H (tot en met Hel) aan de beurt., voor een schoe nenbon (laatste stamkaartcijfer 7) zijn de letters E. T, U en V. aan de beurt. Gisteravond vond op den Hooge Rijndijk een aanrijding plaats tusschen een truck met oplegger en een motor rijwiel ten gevolge waarvan de bestuur der van het motorrijwiel een kaakfrac- tuur en een diepe hoofdwonde bekwam. De E.H.D. vervoerde het slachtoffer naar het Ac ad. Ziekenhuis. ACADEMISCHE EXAMENS. Gepromoveerd tot doctor ln de genees kunde op proefschrift, getiteld „De In- feotieuze Hepatitis" de heer H. G. S. van Raalte, geboren te Vllssloigen. wo nende te Bloemendaal. DISTRIBCTIEDIENST LEIDEN. De distributed lenst maakt bekend, dat voor de 13e periode 1946 en de 1ste en do 2de periode 1947 wederom rantsoenen zeep voor vullen arbeid zullen worden ultgo- reïn'tegenstelling met de vorige verstrek kingen zal de uitreiking thans geschieden afzonderlijk van den bUzonderen arbeid, zoodat een aparte naamlijst hiervoor moet worden ingediend. Deze naamlijst zal den werkgever een dezer dagen per post wor den toegezonden. Indien deze door eon of andere oorzuaK niet in het bezit van den werkgever komt, kan alsnog aan loket 6 1 exemplaar wor den afgehaald. Uitdrukkelijk wordt er op gewezen, dat personen, aan wlen niet eerder zeep is verstrekt, niet op de naamlijst mogen voor komen. Voor deze personen kunnen eveneens aan loket 6 aanvraagformulieren worden afgehaald. Voor Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond geldt deze regeling ook, eohter met dien verstande, dat de eventueel miet ontvangen naamlijst bij voornoemde agentschappen kunnen worden afgehaald. DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN. De Dlstrlbutledienst maakt bekend, dat voor de 13e periode 1946 en de 1ste en de 2de periode 1947 wederom rantsoenon zeep voor beroepsbrandweerpersoneel ln over heidsdienst, medische studenten werkzaam ln de anatomie, studenten loi de tandlheel- hunde. voor zoover zf) patiënten behande len. vroedvrouwen, verloskundigen, wijk verpleegsters en verplegers, particuliere verpleegsters en verplegers, gediplomeerde kraamverzorgsters, leerling bakers en kraamverzorgsters, veeverloskundlgen, me disch verplegend en administratief perso neel van consultatlebureaux voor T.B.C.- bestrijdlng. personen werkzaam in de ge nees- en verbandmiddelenindustrie, Inclu sief tandtechnisch laboratorium, practl- seerende artsen, veeartsen, tandartsen en. tandheelkundigen zullen worden uitge reikt. Aanvraagformulieren hiervoor kunnen worden afgehaald op het Distributiekan toor, Steensohuur 21, Ingang Langebrug, aan loket 6 en wel op Woensdag 27 No vember 1946. Voor Leiderdorp, Oeg6tgeest en Warmond op de bekende zittingsdagen. LAGER IN PRIJS! KWALITEIT BETER! Brielsche Eigenheimers f. 4.751 Grove Drielingen f. 4.10 Zceuwschc Bevelanders f. 4.751 Klei-aardappelen f. 3.75 Alles per 35 kilo franco thuis. 3C A. ZANDVLIET Jr. - HAVEN 26 - TEL. 24501 Voor direct gevraagd een Leeftijd 2035 jaar. Solli citaties aan C. ROOSEN ZOON Kort Galgewater 1, Leiden. Kleine Advertenties GEVRAAGD Flinke dienstbode gevraagd (geen werkster). Loon nader overeen te komen. Mevrouw Schoenmakers, W. de Zwfjger- laan 21. Tel. 450, Voorschoten Gevr. flinke dienstbode, bo ven de 18 J.. voor halve of heele dagen. Zoeterwóudsche Singel 106. Lolden. Per I re kamer of ruimte met stookgelegenheid gevr., door student, omgev. ziekenhuis, bus of tramlijn. Br. Bur. v. d. Blad No. 5150 k Te koop gevr., twee Ame rikaanse legerwlndjack's. Brieven met prijsopgave Bur. van dit Blad onder No. 5161 k H Gevr., door a.8. medicus, die wenst te trouwen. 2 ongem. kamers m. kooksel. 1 Maart, ev. eerder Brieven Bur. v.' d. Blad onder No. 5173 k. Gevraagd, net meisje, leef tijd 1617 Jaar, van 92 uur. H. Borgerdlng, Kort Galgewa ter 5. Bekwame verstelnaaister gevraagd. Mevrouw Van Hoek, Houtlaan 11 (bij Posthof). AANGEBODEN Woninginrichting. Behan ger, goed vakman, biedt zloh aan voor alle reparatie-werk zaamheden. Is ook genegen voor zaken te werken. Brieven Bur. v. d. Blad No. 5148 k. 0 Aangeboden dameswintcr- I mantel mt. 42, meisjeswinter- i mantel mt. 38. jongenswlnter- i Jas, leeftijd 15 16 j., 1 weef- toestel. Te bezichtigen na 6 uur. Do Vrloe, Kemptuaer- I straat 8, Oegstgeest. Vulkachel te koop, merk Godin, ln prima staat, prijs f.65. Te zien: Breestraat 51. Te koop paar gummi kou sen en o. k f. 22.50, dames- paraplule f. 25. 2 leeren mo torkappen met bont f.20 en f. 30. Permanent haard f. 80, antiek damesbureautje f. 75. v. Dorp. Witte Singel 96. Gem. kamer te huur met pension, met 1 December. Br, Bur, v. d. Blad No. 5155 k Gem. kamer te huur, ln de Vogelenbuurt. Brieven Bur. v d. Blad onder No. 5156 k. Rubberlaarzen, rijwielban den. autobanden worden af doend gevulcanlseerd. Te koop een rijwielbuitenband 28 x 1 1/2. Langezaal. Stille RiJn 7 Aangeboden, versterker, 8 Watt en microfoon met mo derne standaard, z. g. a. n. Tegen elk aannemelilk bod. Spoed. Wegens vertrek naar elders. Te bevr.: Sumatra - straat 15, Lelden Te koop aangeb.. zwarte dameswintermantel, flinke m. z. g. a. n„ tegen bill, prils en 40 punten, wegens te klein, J. Korbee. Trompstraat 12. Noordwljk aan Zee Te koop aangeb. een kin derwagen, merk „van Delft", v.o.. i. z. g st. Te bevragen: Brederostraat 30. Leiden. Te koop een winterjas, grijs o. kw„ maat 5052. Lage Morschweg 33. Te koop aangeboden een 1- pitsstel en een 3-pltsstel. Nieuw. Pelikaanstraat 5. 53 Dames, laat voor St. Nlco- laas Uw oude naaimachine ln een prachtig modern kast- meubel maken. Salonmeubels uit voorraad leverbaar. Pfaff- Naalmachinehuls, Steonstraat 19. Leiden, Telef. 23795. Gedlpl. Zieken- en Kraam verpleegster heeft nog eenigen vrijen tijd beschikbaar. Juffermansstr. 6, Oegstgeest. Te koop: grote beer f. 10, hond f. 10. olifant f. 10, pop penwagen f. 7.50, poppentafel- stoel f. 12.50. hondje f.3, electr. keteltje f. 15. Rljn- zichtweg 165, Oegstgeest. Na zeven uur. Te koop eiken waschkast m. marmer blad en spiegel en nachtkastje, warmwater stoof, electr, bedwarmers 220 en 127 volt, prima koptelefoon. 2 hangmatten, zoo goed als nieuw Schoutenburgstr 27, Oegstgeest. Te koop: 4 stoelen, flinke uitschuif taf el, armstoel, buf fet, spiegel, alles eiken, lin nenkast (maJionie), sjoelbak met schijven, flinke maat, rolbushaard, spotprijs. Rapenburg 57. Tusschen 2 en 5 uur. Aangeboden melsjesmantel, prima stof, leeftijd 1516 J.. prijs f. 50 en 15 pnt., meisjes- mantel. leeft. 12—13 J.. prijs f. 20. pr. zw. d.schoenen mt. 381/2. Hoogl. Kerkgracht 23. St. NIcolaas aanbieding. Een autoped, met 1 stel n luchtbanden, Vliegende Hol lander, prima gehoorapparaat z. g. a. n. Métronome en 2 haarden. Heereweg 327, Lisse. Aangeboden, lange lederen damesjas, kleur blauw, oprul- mingsprljs. en eenige dames mantels. w.o. één nieuwe, geen groote maten, vooroorlogsch. zonder punten. Te bevr: Hee rengracht 84. Leiden. Keukengerei enz. Aangeb. eenlg nieuw keukengerei, zon der punten, alsmede nieuwe spiegel modern, ganglamp, klein kookkacheltje f,15. Te bevr.: Herengracht 84, Lei den. Uw naaimachine is nog steeds een kostbaar bezit. Laat ze daarom eens goed na zien en schoonmaken. Pfaff- Naalmachlnehuls, Steenstraat 19. Lelden. Telef. 23795. Gelegenheid tot bet spin nen van wol aangeb., vlugge aflevering. Brieven aan Agent Leidsch Dagblad te Warmond onder letter R. Te koop kinderspeelgoed, poppen, wiegje, klnderstoel- tje. hobbelpaard, theetafeltje en theemeubel, alles ln goede staat. Brieven onder letter M. aan G. v. d. Mey. Agent van bet Leidsch Dagblad. Rijns- burg. B Te koop een groote kaska- chel en 50 60 ruiten voor broeikas en 3 broeikasbogen en een lap stof zonder pun ten. C. de Mooy, Voorhouter- weg 16. Rllnsburg. Niet op Zondag. H Jfeerencostuum enz. Aan geboden eenige ln prima staat zijnde heerencostuums, zon der pnt.. vooroorl. kw„ alsme de eenige winterjassen, ook groote maten. Lage prilzen. Te bevr Heerengracht 84. Lelden. Te koop prima hoorappa- aat m/luchtgelelding, Idem m/beengeleidlng. Brieven Bur. v. d Blad No. 5217 k. Te huur groote gem. zlt- 9laapkamer met vrije keuken. Br. Bur. v. d. Blad No. 5222 k B Aangeboden l-pers. Eng. ledikant en 3-deellg matras f.40. Terweeweg 100 Oegstg. Na 6 uur. B Wegens plaatsgebrek te koop, 4 pracht fauteuils, groen pluche, vooroorl. Te zien tus schen 35 uur. Pasteurstr. 7 B Te koop aangeb. een cou pon vooroorl. stof. zwart gestr. visgraat en een nieuw bruin colbertjasje. Bill, prils. Oude Vest 181, Lelden. DIVERSEN B De Vulpenspcclallst. Hebt U gezocht ln alle zaken naar iemand om Uw pen temaken. Neem dan aan deze goede raad De Vulpenspeclallst maakt hem weer paraat. Haarl.straat 64 Tel 24185. B De Taak v. h. Humanistisch Verbond. Hierover spreekt Maandag 25 Nov. 19 3/4 uur Dr. J. P. van Praag, Zaal Rapenburg 8, (v.h. Malson Bruins), Gel. t. gedachtenwls- seling. ToegangsprUs naar ver kiezing, B Rullen. Massief eiken hang. kapstok, zeer geschikt voor café of pension, te rullen voor 2 stel overgordijnen. Br. Bur. v. d. Blad No. 5174 k. B Rullen of te koop, heeren schoenen mt. 44, voor kin derstoel. Papelaan 202, Voor schoten. Net persoon, 28 vaste werkkring, zoekt kennisma king met een meisje of wed. met kind geen bezwaar. Br. Bur. v. d. Blad No. 5184 k B Oud-recherclieur v. politie A. van Lunsen, Meldoornstr. 27, Lelden: Vennootsohaps- en alle andere contracten, re- questen, verzoekschriften, ad- vlezen, vertrouwelijke infor maties. B Verloren, Dinsdag. Heeft iemand mlln zilveren bedel- kettlnkje gevonden? Rla v. Weesel. Cobetstr. 3. B Rullen. Een paar hoge kin derschoentjes. maat 26. z g. a. n., voor licht blauwe of licht grijze koordwol. Brieven Bur v. d. Blad No. 5208 k B Beloning. Verloren Zater dagavond. gaande Haarl.straat Prlnsessekade. groene da meshandschoen. Voor vinder geen waarde. Hozee, L. Mare 59.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 3