ALLERLEI VAN OVERAL Imposante luchtvaart-tentoonstelling te Parijs Radio-programma SAVOY-CLUB SAVOY-CLUB DUS GEOPEND BLIJFT De toekomst heeft vleugels (Van onzen Correspondent). Ik stond voor het loket van de 17e Internationale [Luchtvaart-tentoonstelling ln ParJj6 en begreep de vraag eerst niet goed: of lk een dag- of een weekkaart wilde hebben? In mijn onbevangenheid van aeronau- ■tlsch noviet meende lk namelijk de zaak ln een paar uur wel te kunnen bekijken. Maar toen ik zes uur later op de Champs- Elysées naar een taxi stond te wenken, had lk Juist de rez-de-chaussée van het Grand Palais doorkruist: de Gloster Meteor gezien het Engelsche monster waarmee Captain Donaldson het snel heidsrecord heeft verbeterd een paar luchttaxls en de verschillende stands der luchtvaartmaatschappijen (a propos, wist U dat het totale traject van de K L M. •thans drie maal zoo lang is als in '40?) Er restte me nog schrikbarend veel: de hellocopteres, de dubbel turbo-apparaten, de medische afdeeling en de rest Ik voelde me beschaamd als een onervaren kunstminnaar uit de provincie, die ln een verloren achternamiddag het Rijks museum dacht te kunnen ,,doen" en na uren bemerkt al zijn tijd ln één enkele zaal te hebben opgebruikt. Maar lk bén teruggekeerd en de ervaringen van een halve week zwervens door het Grand- Palals heb ik ln de hlervolgende regels voor U gecondenseerd, Een opwindend avontuur, deze expositie. Ik voel me tot geestdriftig aerophlel bekeerd. In 1938 vond de laatste Internationale luchtvaart-tentoonstelling plaats. Dat was nummer 16. Op 15 November 1946 opende Premier Bldault ln Parijs no. 17 De nummers 16 en 17 perken een periode af waarin onder meer de tweede wereld oorlog plaats heeft gevonden, een oorlog, die gewonnen werd dat is al geen mi litair geheim meer door de mogendhe den, welke de grootste luchtmacht had den. Het vliegtuig heeft den oorlog ge wonnen. Dat zelfde vliegtuig gaat nu het uiterlijk van de vrede bepalen. De con touren zijn in het Graaid-Palals al zicht baar. De organisatoren van deze expositie, met den actieven Franschen minister Tll- lon aan liet hoofd, hebben zich ten doel gesteld de balans op te maken van 's we relds vliegtechniek en ln het bijzonder van haar ontwikkeling in het verloop dezer laatste acht Jaren. Acht landen hielpen er aan mee Frankrijk, Amerika ofschoon op beperkte schaal, aange zien op het zelfde moment In Cleveland de „American National Aircraft Show" gaande is Engeland. Tsjecho-Slowa- kije met een heel uitgebreide Inzen ding Nederland, Italië, Zweden en Zwltstrland. Tezamen 275 stands. HET VLIEGTUIG WINT. De toekomst, zei men vroeger, hangt in de lucht. Vandaag staat de toekomst ln de lucht beschreven. Ze heeft vleugels. Het verleden dreef op het water. Een meneer bij de Fransche stands van Laté 631 de zelfde klasse waartoe de ver ongelukte Lionel de Marmler behoorde heelt het me overtuigend uitgelegd. Hoe lang, vraagt hij me, deed de Normandlë over de overvaart? Een dag of zes, schat lk. Precies 108 uiut meneer. En hoeveel dentot U dat de Laté 631 er noodlg heeft? Een dag ofhaper lk. Precies 20 uur meneer. Ik vind het vlug. maar de prijs? De man wordt vurig. Wat mag een Normandlë toosten vandaag? Geen flauw benul. Die mag kosten 10 milliard francs meneer. En een hydravlon? Ik geef 't op Goed: 150 millioen. De Normandie gaat deze propagandist voor de toekomst verder, maakte per Jaar maximaal 36 rei zen en bracht 37 y2 duizend menschen heen en weer. Deze Laté met haar 72 ton kan Jaarlijks 100 reizen aan. En als U nu even mee wilt rekenen: voor een schip koopt U, ln de zelfde luxeklasse, een vloot van 63 vliegtuigen. We hebben ze niet eens noodlg. Laat ons zeggen dat we er 9 bestellen vier zijn er trouwens SCHEEPSBERICHTEN. Aardenburg. 15/11 van Gibraltar naar Alexandrlë; Algenlb, 19/11 van Rio de Janeiro naar Bah la; Bengkalls. Hamburg- Java. 18/11 te Penang; Bolssevain, Bata viaAmsterdam, wordt 20/11 te Bombay verwacht. Clstula. Haifa—Land's End, passeerde 18/11 Gibraltar; Dulvendljk. vertrek 21/11 v.m. van Rotterdam naar de Pacific Kust; Edam, 20/11 n.m. van New Orleans te Rotterdam verwacht; Fort Orange, wordt 22/11 van New "^ork te Londen verwacht; Friesland, 18/u van Rotterdam te Batavia; Ganymedes. ValparaisoCuracao, 10/11 van Buenos A'rea; Govert Fllnck, Marseille Zuid en Oost Afrika, 18/11 21 uur van Gibraltar; Helder. 20/11 van Amsterdam te Rotter dam; Indrapoera, 18/11 van Rotterdam te Batavia; Ino, i5/ll van Port au Prin ce te Curacao; Kerkplein, Perzische Golf. 18/11 te Basrah: Kllpfon- teln 20/11 om 9.30 uur te Rotterdam, Kota Inten, 19/11 om 16.40 uur van Rot- terdam naar Batavia; Laomeden (Oceaan) Amsterdam—Java 17/11 van Suez, Maas- kerk, LagoeDuala, 17/11 te Port Bar court; Ondlna, 9/11 van MLrl te Ballk Pa- pan; PolydoTUs. San Francisco-—New York, 16/11 te Guayaquil; Sal a watt. Aim sterdamJava, 18/11 te Port Said, Caroena. 15/11 van Bombay naarAba- dan; Stuyvesant, p^Ta^rlbf7An^7i" dam, 18/11 van Fayal; Themlsto, 18/11 van Rangoon te Calcutta; Tlb-a, 18/11 vS K Aires naar Montevideo TUtlalongka, 14/11 van Shanghai te Hongkong; Waterland, Amsterdam—^"ue- nos Aires, passeerde 18/11 Beachy Head, Zijpenberg, 18/11 van Melbourne naar PrHolMn<l-AlrJka Lljn - Bandlonteen, 9/11 te Lorenzo MaTques; Govert Fltock, 18/11 van Gibraltar naar Kaapstad, Wal ter a Luckenbach, 18/11 van naar Kaapstad; Phaeax, 19/11 van Mom- bassa naar Port Said. MIJ. Nederland Slngkep, 17/11 an Massawa naar Basra; Merwede. 5/11 te mSS Oranje 16/11 vanSlr^pora KNSM stuyvesant, 18/11 tan Azoren naar Plymouth; Svolder. 18/11 van Lissabon naar La Q^iï^omvan 17/11 te Kymassl. Is oordwij k. 19/11 yan Trinidad naar St. Th°rnas, Jtorates, 19 te Rio de Janellro; Jon, 18/11 van Nor den ham naar Rotterdam. VOOR VRIJDAG 22 NOV. Hilversum I (301 M.) VARA 9.00— 10.00; werken van Franck. VPRO 10 00— 10.20. morgenwijding door ds. J. A. van Nleuwenhuyzen,vARA. vpn^2 0(t!2 30: gramma voor zieken; AVRO If00— vierhandig plano door Cor Backers on Annie Nederbragt; 12.35—:l3,001:<;oESeoo" 1315—14.00: Romancers; 15.20—16.00, licht cn luchtig; VARA 16.3017.00: voor de Jeugd; 17.3^-18.00: Wouter Paap over de symphonie van César Franck- VPR 20.08—20,30: Leon Combé, bariton en Jean Antonicttl plano; 20.30—21,00: P. Jon«e« over ,,De school en onze kinderen V/RA 21.00—21.30: gramofoonplatcn op verzoek; 21.30—21 45: bultenlandsch over- zicht door drs. L de Jong; 21.40—22.15. musette- en Jodelklanken; 2~ 16 2-.40 Jazz-ultzendlng; blanke trompettisten: 22 4023.00: avondwydlng door mej dr. N. A Brulning; VARA 23.1524.00; sym- phonlsche werken van Glazoenol. Hilversum II (415 M.) N9?*y 8,30 9.00: morgenconcert; 10.3011.00: inor- gendienst o. 1 v. ds. W. Broer; 11-30— 12.15: Arnhemsch blaaskwartet; 13 00- Metropole-orkest; 13-1514 00" Mandollnata; 14.40—15.30: Amatl Trio; 17 jo17.45: Melndert. Boekei. orgel; 18.00—18 15: H A de Hoog spreekt over Christen-Esperantisten roepen U"; 18.15 —19.00: Vedelaars; 20.0520.40: deel IV serie ..Bijbel en muziek": .21 00—22.00: Radio Phllharmonlsch Orkest; 22.45— 23 00: avondoverdenking; 23 .Q0—-23.30: nieuwe Nederlanclsche muziek; 23.30— 24 00: La Boutique Fantasque. al klaar. Die negen machines kosten dan dus 7 maal minder dan het schip, maar ze vervoeren 3000 passagiers meer in 1/5 van den tyd. De bootreis ParysNew York kost U vandaag 44 000 francs. Door de lucht: 39.000. En dat zal minder wor den. U ziet Ik gaf me gewonnen, hem de hand en bovendien dc belofte een volgende Ame- rikaansche trip per Latré 631 te doen En dat was waar kil me hebben wou. EEN BAR EN DOUCHE-CELLEN AAN BOORD, In de zclfcle Gollath-klassc wordt hier de NC. 211 geëxposeerd: deze vier motorige kolossus met twee verdiepin gen er is een bar en er zijn douche eellen aan boord kan 150 man huis vesten. Hij haalt 400 km. per uur en een 6 cylinder Berllot camion rUdt met gemak het ruim binnen. De vleu gels van het gevaarte waren zóó lang, dat men ze het Grand-Palais dat niettemin niets van een kippenhok heeft niet binnen kon krijgen. Een paar stappen verder maakte lk kennis met de S. 20 en de S. 50. twee lchte machientjes die U zoo Uw garage blnnenstuurt. De S. 20 gebruikt 17 liter benzine op de 100 km. De S. 50 ls een één-persoonskistje rank en smal als een Venetiaansche gondel voor een mensch van schappelijken omvang. Ken nelijk een toestel, dat uit de oorlogsda gen stamt toen een embonpoint als een onweerlegbaar bewijs van onmaatschap pelijke gezindheid kon gelden. FOKKER EXPOSEERT. Fokker brengt een toestelletje ln de zelfde soort: de F 25 met ruimte voor vier personen ook voor zlekenvervoer te gebruiken dat veel bekijks trekt (een Fransche buurman exposeert trou wens iets dergelllks. alleen hangt daar de cockpit onder de vleugels, terwijl die van Fokker er door gedragen wordt)De prijsklasse is ongeveer gelilk, circa 31250 Hollandsche guldens. Bil belden zit de propeller achter, wat rustig ls voor het uitzicht en handig met (het oog op het sleepje van de avondjapon van Uw vrouw, wanneer U 's nachts ln Wasse naar terugkomt van een feestje ln Pa- rils. De twee wielen zitten natuurlijk ook achter, onder den motor, een ander, be stuurbaar wiel zit vóór. Bij de vlucht gaan ze trouwens alle naar binnen. Ik vraag een manager van Frlts Die pen hoe de zaken gaan. 't Is de eerste dag en er is dus nog weinig van te zeggen Maar er ls veel belangstelling. En ln Holland hébben ze al 100 bestellingen voor de F 25 geboekt. Frankrllk heeft met deze tentoonstel ling de wereld op imposante wijze haar vitaliteit gemanifesteerd. ZM heeft den tild verstaan De luchtsport ls hier zeer populair: er bestaan ln Frankrijk mo menteel niet minder dan 400 particu liere clubs. De luchtpost nam een enor me vlucht figuurlijk en letterlijk in 24 uur wordt momenteel een brief (op welk punt van Frankrllk ook ge post). waar dan ook in het land be steld En Frankrllk is ook een der eer ste landen waar de luchtvaart ln direc- ten dienst der medische wetenschap werd gesteld: wekelijks gaat men. in het bijzonder met klnkhoestpatiënten. de lucht ln. Orly. het door de Amerikanen geoutilleerde vliegveld, wil een van 's werelds eerste luchthavens worden, waar 700 landingen per dag kunnen worden gemaakt en 30.000 passagiers ver werkt, De regeerlng heeft een plan uit gewerkt dat ln den aanleg van 300 vlieg- havens voorziet. En U kunt er zeker van zijn, dat ze er komen. Parijs, November 1946. Marechaussee speurt naar internationale smokkelbende. Naar wij vernemen is de Nederland- sche marechaussee sinds weken bezig met het opsporen van een internatio nale smokkelbende, die zich toelegt op het .zwarte" handelsverkeer tusschen Nederland en Duitschland. Vele leden der bende zijn Nederlanders, zy ma ken voor het uitoefenen van hun prac- tyken gebruik van uniformen, die zij van geallieerde soldaten hebben ge kocht. De Nederlandsche politie heeft de medewerking verkregen van Britsche en Amerikaansche militaire attaché's bij haar onderzoek naar Nederlanders en anderen, die er van verdacht worden de uniform der geallieerden voor hun practyken te misbruiken. Naar verluidt zyn in de afgeloopen twee maanden 6 lieden gearresteerd wegens het onbevoegd dragen van Amerikaansche uniformen. DE VEREENIGING VAN ENGELSCHE EN AMERIKAANSCHE BEZETTINGS ZONES. Generaal Lucius Clay, waarnemend militair gouverneur van de Amerikaan sche zóne in Duitschland. heeft mede gedeeld, dat de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Bevin, en de Amerikaansche minister van Buiten landsche Zaken, Byrnes, besprekingen hebben gevoerd over een 3-jaren plan, hetgeen ten doel heeft dat de gecombi neerde Britsche en Amerikaansche zó- nes in haar eigen onderhoud kunnen voorzien. Hierbij waren aanwezig de hoofden van de delegaties, die te Wa shington besprekingen voeren over de fusie der zónes. De kosten van een economische fusie volgens dit plan zouden, aldus Clay, 250 millioen pd. st. bedragen, waarvan het grootste gedeelte door de Britsche zóne zou worden gedragen. Het meeste geld zou aan voedsel worden besteed. Hy verklaarde, dat er thans geen eenheid in het politieke bestuur tot stand wordt gebracht. De Dultsche industrie heeft nog slechts 60% bereikt van het niveau, dat te Potsdam is goedgekeurd. Dit is voor- nameiy'k te wijten aan de steenkool positie, aldus Clay. Geallieerde troepen in niet-vijandelijk gebied. Tegen de verwachting verscheen Mo- lotof op de vergadering van de politie ke commissie der V. N. om het stand punt van de Sovjet-Unie ten aanzien van de aanwezigheid van geallieerde troepen in niet-vyandelijk gebied naar voren te brengen. Hij stelde voor, dat leden der V. N. binnen een maand ge gevens betreffende deze troepen zou den overleggen en zeide, dat Amerika zich hiertoe reeds bereid had verklaard. De gegevens zouden moeten bevatten sterkte en plaats van de troepen in niet-vyandeiyke staten en de plaats van troepen in voormalig vijan- delyke landen. Verder, waar in bedoelde landen lucht- en marine bases zyn gevestigd. De byzonderheden zouden betrekking hebben op den toe stand per 1 November 1946. Molotof verklaarde, dat de Sovjet- Unie onmiddeliyk na den oorlog maat regelen had getroffen haar troepen uit Noorwegen en Joego-Slavië terug te trekken. In het begin van dit jaar is begonnen met de ontruiming van Chi na, In Mei vertrokken de laatste Sov jettroepen uit dit land, aldus Molotof. Ook Perzië is reeds ontruimd. Slechts in Polen bevinden zich nog troepenter bescherming van de verbindingswegen met Duitschland Er zou hieromtrent met Polen echter geen verschil van meening bestaan. De Amerikaansche senator Conally deelde mede, dat de V. S. thans onge veer 800.000 man aan troepen in het buitenland hebben. Hy ontkende, dat deze den vrede in gevaar brengen of eenige ongerustheid rechtvaardigen. Molotof ging accoord met een tegen voorstel van senator Warren Austin, die de te verstrekken gegevens wilde uitbreiden tot troepen in de eigen lan den. Hij vond het echter beter deze kwestie af zonder hjk te behandelen en tegeiyk met de ontwapening te bespre ken. Belastingkantoor te Jeruzalem opgeblazen. Het Palestynsche bureau voor inkom stenbelastingen te Jeruzalem is door Joodsche verzetslieden opgeblazen. Door de explosie werden ruiten van wonin- pen tot op by na 1 km. in den omtrek verbrijzeld. Er zijn eenige gewonden. Volgens een ooggetuige reden 3 Joden ln een taxi naar het belastingkantoor en droegen een kist naar binnen. Na de kist op een trap geplaatst te hebben, deelden zy den kantoorbedienden mede; „Dit is een mijn. Maakt, dat je weg komt". De politie, die gewaarschuwd zou zyn, verscheen enkele minuten na de explo sie ter plaatse. Een onbekend gebleven vrouw, die haar Engelsch met een sterk bulten landsch accent sprak, heeft het kantoor van Reuter te Jeruzalem telefonisch medegedeeld dat de aanslag op het be lastingkantoor door de Irgoen Zwai Leoemi. de Joodsche verzetsbeweging, is uitgevoerd. Mosje Sjertok, hoofd van de politieke afdeeling van het Jewish Agency, heeft „alle fatsoenlyke Joden' dringend uit- genoodigd, met alle beschikbare midde len het terrorisme te bestryden. Ook de burgemeester van Tel Aviv heeft in een toespraak tot den gemeen teraad in krasse bewoordingen het ter rorisme afgekeurd en de bevolking tot bestrijding ervan aangespoord. Te Haifa werd de Joodsche burge meester door Joodsche en Arabische ge meenteraadsleden gemachtigd om een beroep op de bevolking te doen voor het steunen van de autoriteiten in hun- stryd tegen terrorisme. XIV. Eigenlyk is de oorzaak van alle on rust op aarde het vermeende gebrek aan waardeering dat een leder oogst Niet steeds onterecht. Neem nu b.v. het geval van den Ame- rikaanschen staatssecretaris voor Bui tenlandsche Zaken Acheson, die onlangs zyn salarischeque ontving en toevallig ook de salarischeque van zijn chauffeur Solomon Bostic onder oogen kreeg. Hy stond verstomd over het feit dat laatst genoemde aanzieniyk meer bedroeg dan de zyne, en zonder aarzelen stelde hy zich in verbinding met de betreffende autoriteiten. Het bleek evenwel geen vergissing te zyn. Acheson had hard gewerkt in den tyd, dat Byrnes in Parys ter vredes conferentie vertoefde, en vele malen keerde hij eerst diep in den nacht huis waarts, Gevolg: Bostic maakte tiental len dubbel of driedubbel betaalde over uren door te wachten. Acheson heeft een vast salaris Daar deugt iets niet. Het wil er by ons niet in dat een wachtende chauf feur méér verdient dan een dezelfde uren ploeterende waarnemend minister van Buitenlandsche Zaken van het mach tigste land ter wereld. Doktoren klagen ook nog al eens over de geringe waardeering die zy ver werven, Niet ten aanzien van hun ho norarium, doch ten aanzien van het vertrouwen dat men in hun adviezen stelt. Er bestaan helaas geen statistie ken over de aantallen door de groot steen weggespoelde drankjes of de stie kem tegen voorschrift in gerookte siga ren of gedronken glaasjes geestryk vocht, die dit ontstellend gebrek aan vertrouwen teekenen. Gelukkig zyn er ook andere voorbeel den, ja zeis van het tegenovergestelde. Een vrachtschip vervoerde bananen van Amerika naar Engeland. Een lid van de bemanning verplaatste eenige kratten en werd daarbij gebeten door een vergiftige spin. Al spoedig vertoon de hij allerlei ziekte-verschynselen, die voortdurend toenamen, weshalve naar den wal werd getelegrafeerd om me disch advies. Suriname kampt momenteel met moei- ïykheden by de vetvoorziening en vroeg Nederland om hulp. Ons land heeft aan dat verzoek gevolg gegeven door dezer dagen een lading van 25.000 kg. boter naar Suriname te zenden. Een kykje in het ruim van de .Prins Wil lem IV", waar deze kostbare lading wordt ingescheept. (Foto ANP—de Gr.) DE NIEUWE STATUS VAN HET KONINKRIJK DER NEDERLANDEN NEDERLANDSCH-INDONESISCHE UNIE. (H00F0 OEKOMNGflN) OER HEOERl A HOEN OMVAT j- OE KAARTEN ZUN Of 0EZELF0E SCHAAL 6ETEEKEH) Dit kwam: ,.Geef patiënt iedere twee uur krachtige dosis whisky. Rapporteer resultaten". Volgende dag kwam prompt het anê» woord: „Patiënt genezen Geheele be* manning thans door spinnen gebeten". Over de financieele waardeering van de artsen liepen en loopen de meenin gen sterk uiteen. De een zegt dat hun beroep een goudmijntje is, de ander dat zy belacheiyk weinig verdienen. In belde gevallen worden zy te weinig ge waardeerd, want de grootste goudmij nen ter wereld, die in Rhodesia, hebben verhooging van staatssubsidie aange vraagd omdat zy het anders niet kun nen bolwerken Tja, sinds Hirosjima, Nagasaki en Bi kini liggen de rijkdommen der aarde Zuidelijker dan Zuid-Afrika: de expe dities schieten de Kaap voorby naar de Zuidpool in de race naar het uranium, dat machtiger bleek dan het goud. Er zijn in dezen tijd ook opmerkelyk veel walvischvaarders op weg naar die gebieden. Wèl is verklaard, dat de Willem Barentsz. werkeiyk alleen wal- visschen gaat vangen en niet op den wal naar uranium gaat visschen, maar vy f van de zes begeleidende jagers moes ten toch terugkeeren tengevolge van allerlei pech, naar aanleiding waarvan het woord „sabotage" werd gemompeld. Overigens kunnen wy onzen lezers ver zekeren, dat het gerucht als zouden zy zyn teruggekeerd om de vergeten pot met pieren op te halen, beslist onjuist is. Weinig waardeering vond G. M. Zui- dervliet, die dezer dagen werd ontsla gen als burgemeester van Alphen aan den Ryn op grond van het zuiverings besluit. Dat is terecht en niet bevreem dend. Wat wel verwondert ls het feit, dat dit ontslag eenige weken na de of- ficieele installatie van mr. Schokking als burgemeester van Alphen afkomt. Er is een gezegde dat Gods molens langzaam malen, Wèl, wederom biykt dat de zuivering niet van deze wereld ls. Elseviers' Weekblad houdt er vreemde waardemeters op na. Het publiceerde een lystje van de in dezen tyd meest gelezen boeken, onderverdeeld in: „Fic tion" en „Non-Fiction", als verzamel naam resp. voor romans, gedichten etc. eenerzyds en populair-wetenschappe- ïyke lectuur anderzyds. De tweede fa voriet der „fiction-groep" was de oor logsroman van Willy Corsari „Die van ons". Dat is biykbaar fictie, fantasie. Onder „non-fiction" stond als eerste titel „De komende Europeesche mensch" van Schubart. Dat is dus géén fantasie maar werkelijkheid! De verkiezingen in Roemenië. Zekerheid omtrent den uitslag der Roemeensche verkiezingen ls er nog niet. Radio Belgrado deelt echter me de, dat volgens de eerste berichten over de uitslagen der verkiezingen het re- geeringsbloc 70 71% van de uitge brachte stemmen heeft verkregen. „De oppositie heeft een zeer gering aantal stemmen verworven", aldus radio Bel grado. De minister van staat, Mihall Romni ceanu, lid van de Roemeensche natio nale liberale party (oppositie), is, naar verluidt, tydens een verkiezings-inci- dent te Galatz ernstig gewond. In het departement Dolo zouden twee oppositiepart yen (de nationale liberale party en de boerenparty) tezamen meer stemmen hebben behaald dan de re- geeringspartyen. De „Universul" (een regeenngsgezlnd blad) meldt evenwel dat de regeeringsgroepeeringen overal de overwinning hebben behaald. Van de oppositiepartijen heeft de nationale boerenpartij (Manlu) het grootste stem- menaantal gekregen. Vertegenwoordigers van de oppositie beweren, dat zy in sommige stembu- reaux eerst toegang kregen, nadat de stembussen verzegeld waren. De mis sles der Vereenigde Staten en van En geland hebben een bureau geopend, waar klachten aangaande de verkiezin gen ingediend kunnen worden. Aanhangers van de oppositie zouden het centrale stembureau in Boekarest bestormd hebben, terwyi de verkiezin gen nog aan den gang waren. Er is brand gesticht en de draadverbindin gen met de buitenwereld werden ver broken. De Grieksche guerilla-strijd. De Grieksche premier Tsaldaris heeft zijn beschuldiging tegen de oppositie dat deze een anti-nationale politiek zou volgen, teruggenomen en de oppo sitie is in de Kamer teruggekeerd. Van bevoegde zyde is verklaard, dat de Grieksche regeering niet van plan is rechtstreeksche stappen te doen by Joego-Slavië, Bulgarye en Albanië, al vorens haar bewysmateriaal inzake buitenlandsche inmenging in den gue- De onderwijzerssalarissen. Van officieele zijde wordt ons mede gedeeld, dat in de commissievan ad vies en overleg inzake de onderwyzers- salarissen t.a.v. de hoofdpunten van de salarisregeling volledige overeenstem ming is bereikt. De commissie zal thans nog enkele nevenzaken in behandeling nemen en vertrouwt binnenkort haar advies aan de regeering te kunnen uit brengen. TUSSCHEN SCHIP EN KADE. Aan de „Nieuwsgier" (Batavia) ont- leenen wij het volgende: „Er valt nog wel zoo het een en an der tusschen schip en kade, als is het niet meer zoo erg als een jaar geleden. Van een party cigaretten bestemd voor onze soldaten, groot 34.8 millioen, ver dwenen er maar ongeveer 11.3 millioen. Voorts verdwenen 992 rantsoenen post papier en enveloppen, 1274 flesschen gedistelleerd, 6006 stuks toiletartikelen, 5776 stukken chocoladeEn dit al les in een maand alleen uit pakketten voor onze troepen". rillastryd in Griekenland aan de V. N. voor te leggen. De Grieksche regeering wil een rechtstreeksch beroep op de V. N. doen, terwyi deze in algemeene ver gadering byeen is. en wel volgens ar tikel veertien van het handvest. Inmiddels wordt bericht over nieuwe aanvallen van verzetslieden, afkomstig uit het gebied van Doiran, waar de Grieksche grenzen met Joego-Slavië en Bulgarye tezamenkomen, in Macedonië en ook aan de Albaneesche grens. Het Grieksche parlement heeft na een debat van vier dagen het regee- rings-decreet, volgens hetwelk clemen tie kan worden betoond aan verzets lieden, die zich vrywillig overgeven, aanvaard. Volgens het decreet wordt den verzetslieden een maand den tijd gelaten om zich aan de autoriteiten over te geven. Ook kunnen ingevolge het decreet reeds uitgegeven bevelen tot deportatie van bloedverwanten van leden der verzetsgroepen herroepen worden. Ingezonden Mededeeling. In aansluiting op de courantenberichten deelen wy onze gasten mede, dat ons bedryf ten gevolge van de geleden waterschade GEEN STAGNATIE ONDERVINDT. EN FEUILLETON DE ZWARTE VOS door C. B. BOOTH 34) „Uitstekend, George Jaggers", ver volgde Bakerville hem het pistool voor houdend". Misschien wil je ons dan wel vertellen, hoe dit pistool van jou hier in de kamer terechtgekomen ls". Hy deed een paar stappen vooruit en hield den angstigen man het wapen on der den neus. Jaggers deinsde zoo ver schrikt terug, dat zyn hoofd tegen den deur-styi bonsde „Myn.. myn.. pis tool?" riep hy schor uit. „U.. u moet zich vergissen, meneer.dat,, dat is myn pistool niet. Ik kan er op zweren, meneer, dat het myn pistool niet ls. Ik ..ik heb het nog nooit eerder gezien". Maar het was hem aan te zien. dat hy stond te liegen, „Dat geeft je niets. Jaggers", ;ei Ba kerville streng. „Je vergeet, dat Je lang geleden zóó lang geleden, dat de in kervingen byna niet meer te zien zyn zelf Je naam op den kolf hebt ge krast. Hier staan ze.. G. J. opzy van de kolf. En dit is het wapen, waarmee John Strawn vermoord is!" Een kreet van ontzetting steeg uit den mond van Jaggers op en weergalmde akelig door het holle oude huls. De man zag er ellendig uit en bewoog zijn lip pen, zonder een woord te kunnen uit brengen. Sheriff Edwards greep ln zyn jaszak en haalde een paar roestige handboeien te voorschijn. „Je bent myn gevangene!" riep hy uit. „Je bent gearresteerd wegens moord op John Strawn!" Met moeite hervond Jaggers zyn spraak. „Nee!" schreeuwde hij schril. „Nee! Ik zal de waarheid zeggen Ik., ik was er bang voor. de waarheid te vertellen. Ik heb gelogen., dat pistool is wèl van my., maar lk heb hem niet vermoord! Iemand heeft myn pistool weggehaald., iemand anders heeft me neer Strawn met myn pistool ver moord!" „Met die praatjes kom je niet verder", snauwde de sheriff. „Het was jouw pistool en je bent de dader. Steek uit je handen dat ik je de boeien kan aan doen!" Maar de handboeien zaten vastgeroest en wilden niet opengaan, tot groote er gernis van den sheriff. „Een oogenblikje, sheriff", kwam Ba kerville nu tusschenbeide. „Het kan geen kwaad, dien man een verk^ving te laten afleggen. Ga je gang maar. Jaggers en vertel verder; we zullen luisteren naar wat Je te zeggen hebt". XVI. De arrestatie van Jaggers. „Waar dient het voor, nog meer tijd te verknoeien met naar leugens van dien kerel te luisteren?" vroeg sheriff Ed wards na er eindehjk in geslaagd te zyn, zyn handboeien los te krijgen. „Ik ge loof toch geen snars van zyn verzonnen verhaaltje. Hij geeft toe, dat Strawn met dit pistool van hem vermoord is; daar heb ik genoeg aan. Als die drie- vingerige kerel er ook nog iets mee te maken heeft gehad, dan zat Jaggers toch ook in het complot. Ik wil niets anders hooren dan een bekentenis". „Laat dien man toch uitpraten", hield Bakerville rustig vol, terwyi hy Jaggers bemoedigend toeknikte. De doodelijk beangste huisknecht poogde zich te beheerschen, maar hy zou ongetwyfeld in elkaar gezakt zyn, als hy zich niet tegen den muur had kunnen steunen. „Veel meerkan iku niet ver tellen", fluisterde hy heesch. „Ik kan niet iets vertellen, wat ik zelf niet weet. Ik weet niet. wie dat pistool by me weg genomen heeft. Ik heb het twee jaar geleden gekocht, toen ik hier als huis bewaarder aangesteld werd. Ikik heb er heelemaal niet meer aan gedacht dat ik er mijn voorletters in gekrast hadToen dat schot gelost werd. had ik geen idee er van, dat het myn pistool was, waarmee de moord gepleegd werd. Toen ik hier naar binnen keek en mijnheer Strawn zag liggen met dat bloedende gat in zijn hoofdzag ik een pistool op den grond liggen. - Het het had wel wat van het mijne weg. maar ik wist het niet zeker, voor dat... voordat ik op myn kamer terug kwam en daar mijn la, waar het altyd in lag, leeg vond. Toen werd ik bang., verschrikkeiyk bang. Ik heb nog uitge keken naar een kans, om het weg te halen en te verstoppen, maar ik heb die kans niet gekregen. Dat...,, dat is straft wordt, maar ik wil niet, dat er onrecht geschiedt. Als u niet heel zeker van uw zaak „Och, ik ben immers meer dan zeker", alles". Hy eindigde op doffen toon. als be sefte hy, dat de schyn tegen hem was en dat hy geen hoop meer had. (Wordt vervolgd). Jubileum Residentie-Orkest. CHÈQUE AD. f. 18.000 OVERHANDIGD Het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Den Haag was tot op het met bloemen en planten versierde po dium gevuld met een in feestgewaad ge tooide schare, die door haar aanwezig heid mede luister bijzette aan de uit gestelde viering van het 40-Jarig be staan van het Residentie-Orkest Uitgevoerd werd de Derde Symphonie van Willem Pyper uit 1926, het Tweede Pianoconcert van S. Rachmaninof met jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, voorzitter van de Ver. het Residentie-Orkest, als solist, en de 5de Symphonie van TsJai- kof ski, die met by val ontvangen wer den, waarin dirigent Frlts Schuurman het orkest betrok. De burgemeester, mr. S. J. R. de Mon- chy, wenschte na afloop van het con cert, op het podium dirigent en voor zitter geluk en overhandigde den eerste als vertegenwoordiger van het orkest namens de gemeente 's-Gravenhage een grooten krans. De voorzitter beant woordde dezen gelukwensch en dankte het aanwezige corps diplomatique, mr. H. J. Reinink. secretaris-generaal van het Dep. van O., K. en W„ voor hun aanwezigheid en allen, die het hunne er toe hebben bygedragen dit feestcon- cert mogeiyk te maken. Onder de geschenken was behalve een g-root aantal kransen en bloem stukken een cheque, groot f. 18.000 van de Haagsche burgerij, de jeugd en enkele gTootere instellingen Nadat jhr. mr. C. J. A. de Ranitz de zinspreuk „Life begins at forty" van toepassing op het jubileerende orkest had genoemd, werd met het door de aanwezigen meegezongen Nederlandsche Volkslied het officieele gedeelte van dezen avond besloten. Vele bekende per- sooniykheden uit de diplomatieke en muzikale wereld maakten van de gele genheid gebruik in de solistenkamer het orkest in zijn voorzitter en dirigenten geluk te wenschen. Tenslotte was in den foyer voor de leden van het orkest en hun dames een viering in besloten kring belegd. Opleiding voor den buitenlandschen dienst. INSTITUUT DOOR PRINS BERNHARD GEOPEND. Het Nederlandsch opleidingsinstituut voor den buitenlandschen dienst (N.O I-B.) heeft thans zyn intrek genomen op het kasteel Nyenrode by Breukelen. Dit instituut, dat inmiddels den status van hoogeschool heeft verkregen en waarvan de oprichting mogeiyk is ge maakt door steun der groote Neder landsche bedrijven, beoogt een practi- sche opleiding in twee jaar voor de buitenlandsche vertegenwoordigers en het hooger personeel dier bedrijven. Ongeveer 125 jongelui van 17 tot 24 jaar allen met de verplichte mid delbare schoolopleiding hier of in het buitenland genoten zijn, na zorg vuldige selectie uit de byna 500 candl- daten tot dezen eersten cursus toegelaten Zij zyn reeds half September, voorloo- pig in het kamphuis „de Paaschheuvel" te Vierhouten, met hun opleiding be gonnen. Er is een ruim aantal beurzen beschikbaar gesteld om ook minder goed gesitueerden, die geschikt werden be vonden. de kans te geven de opleiding te volgen. Gistermiddag is het instituut offici eel door Prins Bernhard geopend door het hijschen van de vlag op het Slot plein. KORPS MARINIERS KOMT TE ROTTERDAM TERUG. Op 10 December as„ den 281en ver jaardag van het korps, zullen de mari niers na een afwezigheid van zes en een half jaar weer te Rotterdam terug keeren. waarmede de nieuwe kazerne aan het Toepad in gebruik zal worden genomen. De terugkeer van dit korps, dat in Rotterdam een speciale plaats Inneemt, zal gepaard gaan met eenige feesteiyk- heid.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 2