Cheribon brengt geen staatkundige eenheid De Kroon bestaat alleen in naam WEERBERICHT Zaterdag buitengewone ministerraad De nieuwe bonnen pet. salarisverhoogieg Triëst bijna afgedaan Mei een enkel woord 83ste Jaargang DONDERDAG 21 NOVEMBER 1946 No. 25938 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25011 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 Boven een Unie zweeft een Kroon. „Een" kroon en niet „de" Kroon: Het zal een Kroon zijn, welke nog nooit is gedragen en die thans, in het Cheri- bonsche plan, aan Hare Majesteit de Koningin zal worden opgedragen. De positie van dit nieuwe Koningschap, dat aan den persoon van den Koning of Koningin der Nederlanden zal wor den verbonden is die van een ornament. Het staat heel duidelijk in art. 8: „De decreten en de besluiten eer behartiging van de gemeenschappelijke belangen zullen door de organen der Unie wor den genomen in naam des Konings". Aangezien de Koning nu eenmaal geen besluiten in zijn eigen naam neemt dat zegt men niet wordt onder or gaan van de Unie ook niet verstaan de Koning. De Koning leent alleen zijn naam. Geen regeeringsstuk zal door zijn handen gaan. Grondwet en Indische Staatsregeling spreken van het voeren van het algemeen bestuur in Indië door den Gouverneur-Generaal „in naam des Konings". Over die formule zijn de meeningen verdeeld geweest. Voorstan ders van groote zelfstandigheid van het Indische bestuur in Indië, van weinig intensief rijksverband, kenden aan die woorden alleen den zin toe van een „plechtige phrase". Nu houdt men de phrase over en maakt den Koning maar tot ornament. Laten wij niet op alle slakken zout leggen, zal men zeggen. Moderne men- schen en oude vormen verdragen zich wellicht niet altijd en dan moeten de vormen zich aanpassen. Het gaat om iets anders. Rijksverband beteekent ver bondenheid door de Kroon; hier denkt men alleen aan een symbolische een heid in den persoon des Konings. Wan neer wij dan spreken van de Kroon, be doelen wij daarmede den zgn. constitu- tioneelen Koning, den Koning hande lende door tusschenkomst van zijn mi nister. Een daad van de Kroon is een regeeringsdaad. Eenheid in de Kroon is eenheid in regeering. Het Cheribonsch concept maakt echter spitsvondig onder- scheld tusschen Koning en Kroon. Het haalt den Koning naai binnen, die twee functies zal kunnen vervullen, Koning der Nederlanden en Koning der Unie; maar het stoot de Kroon af. De speciaal t.a.v. de Unie niet persoonlijk hande lende Koning zal in zijn persoon geen eenheid kunnen waarborgen. Zien wij het niet juist? De Koning zal twee kronen dragen. Dan laat zich denken, dat de Kroon dv Unie hooger is dan de Kroon der Nederlanden; de eigenlijke voortzetting dus van de hui dige Kroon van het Koninkrijk. Laten wij oris geen illusies maken. De rege ling is ontworpen als een regeling tus schen twee staten. Zij erkennen ge meenschappelijke belangen te hebben en zullen ter regeling daarvan ook gè- menschappelijke organen instellen. De organen, welke die verdragsbepalingen zullen uitvoeren, oefenen geen eigen ge zag uit, dat, mits op het, hun bij het statuut gelaten terrein blijvend, hoo ger is dan het gezag van de deelen. Hun gezag is slechts een afgeleid gezag; hun door de contracteerende partijen voor dat doel toevertrouwd. Datgene wat wezenlijk is voor een staatkundige eenheid, nl. een superstaat boven de deelstaten ontbreekt. Het eenige wat er is. zijn organen ter uit voering van gemeenschappelijke beslui ten, b.v. een gemeenschappelijk militair opperbevel, gemeenschappelijke diplo matieke en economische diensten, zon der eigen regeeringsgezag. Er is daar niets, dat een Kroon kan dragen. De Kroon van de Unie zal zweven, als een verheven ornament, zonder werkelijke beteekenis. zonder teeken te zijn van werkelijke eenheid. Aan het Hoofd vgn de Nederlandsche instanties in Indonesië er. van de Indo nesische instanties in Nederland zijn hooge commissarissen geaaent. Heel plausibel, maar daarmede is geen oplos sing gevonden voor de omstandigheid, dat de persoon des Konings ondeelbaar is. zoodat de Koning zich slechts op één plaats kan bevinden Hij moet dus vertegenwoordigd worden, daar waar hij zich niet bevindt. Het is duidelijk, dat dat niet de taak is van die twee hooge commissarissen, maar dat hier sprake zou moeten zijn van een vertegenwoor diger des Koningsc op hooger niveau dan de toch al „hooge" commissaris. Aan d i e vertegenwoordiging is in dit ontwerp niet gedacht. Is dan daarmede abusievelijk geen rekening gehouden? Men mag bezwaarlijk aannemen, dat een zóó belangrijk punt aan de aan dacht van de Commissie-Generaal kan zijn ontgaan Maar voor de hand ligt het dan ook dai hierin een bevestiging ligt. van wat wij hierboven reeds be toogden. De Kroon is alleen een „naam" De gedrukte stukken, welkp van de or ganen der Unie uitgaan zullen aan het Hoofd de woorden voerei ..in naam des Konings (der Koningin)". Het besluit tot benoeming van den burgemeester eener kleine Nederlandsche gemeente zal aan den voet de handteekening des BUIIG. Krachtige aan de kust tUdelUk har de. Zuidwestelijke wind. Wisselend bewolkt met regenbuien, hier en daar met hagel of onweer. Eenige daling van temperatuur. In het hiernaast afgedrukte artikel vervolgt prof. dr. E. H. s Jacob uit Utrecht zIJd gisteren in ons Blad aangevangen beschouwing over de Cherlbonsche ontwerp-overeenkomst Konings dragen; dat tot benoeming van de ambtenaren van den diplomatieken dienst der Unie, b.v de ambassadeur in Washington of in Moskou zal dat niet. Het is bitter dit te moeten schrij ven. Maar het is noodzakelijk, opdat men duidelijk zie, dat naar het Cheribonsche plan niets bestaat, dat ook maar in de verte op een staat kundige eenheid lijkt. Het is een ne velgordijn. Tracht men er doorheen te boren, dan blijkt slechts, dat de Commissie er niet in is geslaagd, datgene tot stand te brengen, wat sommigen bij haar vertrek hebben gehoopt. Samenwerking tusschen overheid en bedrijfsleven. TOESPRAAK MINISTER DREES. Te Utrecht is gisteren een „Congres van den Arbeid" gehouden. Gesproken werd door minister Drees, die wees op de beteekenis van de samenwerking tusschen overheid en bedrijfsleven op sociaal gebied. De overheid heeft veel bevoegdheden tot zich moeten trekken, doch „hoe eerder wij die weer uit handen kunnen geven, hoe liever het ons zal zijn." De vroegere ongewenschte toestanden waren alleen te verbeteren door ingrijpen van de overheid. Als voorbeeld noemde spr. de verkorting van den arbeidstijd. Door onderling overleg zullen de be langen van het bedrijfsleven, het arbei dersbelang en het algemeen volksbelang in goede banen worden geleid. Het is noodzakelijk, dat de problemen van de prijsregeling door de overheid worden beheerscht. Dit moet ook het geval zijn, wanneer de werkgever en de arbeider het eens zijn. Een loonvloer moet er zijn, doch de regeling van de details zal overgelaten worden aan de belangheb benden zelf. Na minister Drees hield prof. mr. dx*. Slotemaker, gedelegeerde van de stich ting, beschouwingen over de beteekenis van de samenwerking in de stichting van den arbeid Z.K.H. Prins BernharÜ wordt bi) de officieele opening van het Ned. Oplei dingsinstituut voor den Buitenlandschen dienst op Kasteel Nijenrode voor gesteld aan de leerkrachten. (Foto ANP—v. d. W.) Reactie uit zakenwereld niet optimistisch. Naar het A.N.P. verneemt zal a.s. Zaterdag een buitengewone minis terraad worden gehouden, waarin de voor de commissie-generaal be reikte resultaten zullen worden be sproken. In den loop der volgende week zal de regeering besprekingen voeren met de commissie-generaal, waarna het definitieve standpunt der regeering zal worden bepaald. RADIO-REDE VAN POLL Voor radio-Batavia heeft het lid der commissie-generaal gistermiddag een rede gehouden over de bereikte over eenkomst. Hieraan is het volgende ont leend: De staatsrecht theoretici, die gewend zy'n in bepaalde traditioneele vormen te denken, zullen zoo zeide hij eenige moeite hebben om zich te rea- liseeren, dat in de nieuwe constructie het verband en de samenhang tusschen de beide deelen zeker niet minder echt en krachtig is dan tusschen de deelen van het huidige Koninkrijk der Neder landen in en buiten Europa. Toch is dit zonder twijfel het geval. Ja, ik durf zelfs te zeggen, dat als deze nieuwe vorm zich eenmaal geconsoli deerd heeft, de samenhang en het ver band veel strakker zullen blijken, dan zij ooit geweest zijn. Indien eenmaal de nieuwe vorm is ingevoerd, zal deze blij ken op veel meer reëele basis te rus ten dan met de altijd min of meer kunstmatige vormgeving het geval is geweest. Want de nieuwe samenwer- kingsgedachte is gebaseerd op de vrij willige instemming van twee volkeren. Reed? nu blijkt dat al te gemakkelijk wordt aangenomen, dat de tot stand gekomen ontwerp-overeenkomst pri mair een staatsrechtelijk stuk zal zijn. Zij is dit niet. zij is primair een staat kundige overeenkomst, welke de be staande moeilijkheden moest overwin nen en toch secundair in groote lijnen de staatsrechtelijke vormen moest gie ten, welke daartoe in de toekomst zul len moeten ontstaan. De overgangsperiode tusschen den huldigen rechtens constitutioneelen doch in feite goeddeels revolutionairen toestand en de nieuwe ontworpen vor men, moet gezamenlijk zóó worden be heerscht, dat ernstige wrijvingen worden voorkomen. REACTIE VAN ONDERNEMERS Uit gesprekken met verscheidene fi guren uit de zakenwereld te Amsterdam, die directe belangen in Indonesië heb ben. heeft een verslaggever van het A.NP. den indruk gekregen, dat aan een gunstigen invloed van het te Che ribon bereikte resultaat op het econo misch herstel van Indonesië algemeen wordt getwijfeld. In het accoord is weliswaar een clau sule opgenomen, welke teruggave van allen eigendom aan den oorspronkeiy- ken bezitter inhoudt, doch, zoo vraagt men zich af, welke garanties bestaan er voor een rustige en onbelemerde ac tiviteit op economisch gebied? Welke voorwaarden zal de republikeinsche re geering stellen ten aanzien van b.v. di rectie. personeel, loonen, belastingen eiiz.? In ieder geval, aldus de heer- schende opinie in deze kringen, is het byna vanzelf sprekend, dat de Indonesiërs als eerste cisch zullen stellen, dat, de maatschappijen voortaan hun zetel in Indonesië hebben en niet van Holland uit meer bestuurd mogen worden. Daarop aansluitend rijst dan de vraag, of het Nederlandsche publiek bereid zal zijn, zonder dat grootere financieele en economische garan ties bestaan, kapitaal in dergelijke Het hier omschreven voornemen met betrekking tot de bezoldiging van het burgerlijk rijkspersoneel heeft eveneens betrekking op het onderwijzend en doceerend perso neel by het lager, middelbaar en hooger onderwijs. Bovendien zullen de wedden van de onderwijzers nog afzonderlijk worden herzien. De definitieve uitwerking van deze plannen vergt eenigen tijd. Het ligt in de bedoeling voor de periode van 1 October tot het oogenblik, waarop de plannen in werking kunnen tre den, een overgangsregeling te tref fen. De besturen van de lagere publiek rechtelijke lichamen zulten gewezen norden op de wenschelijkheid om soortgelijke maatregelen voor net pro vinciaal. gemeentelijk en waterschaps- personeel te nemen, met dien verstan de, dat het rijkssalaris- en loonpeil als absoluut plafond zal gelden. Voor het personeel op weekloon, werkzaam bij de lagere publiekrechtelijke lichamen in gemeenten, waarin geen of geen groot aantal rijksweeklooners werkzaam is, zal bij de bepaling van de nieuwe loonen, behalve met het rijksloonpeil, dat in geen geval mag worden overschreden, rekening dienen te worden gehouden met de typeerende particuliere loonpeil ter plaatse. Met betrekking tot de verdere rechts positie zal het Kabinet aan de Kroon de volgende maatregelen in overweging geven aVerhooging der tijdelijke pensioen- toelage voor uitwonend jeugdig perso neel en personeel, hetwelk met eenvou- digen kantoorarbeid of huishoudelljken arbeid is belast; b. Intrekking van de korting van VA procent op de loonen van bepaalde ar beidscontractanten c. Verbetering der geldende regeling van de overwerkvergoeding; d. Vervroeging van het aanvangstijd- stip van het recht op kindertoelage, thans ontstaande op 1 Januari volgende op den datum, waarop het kind gebo ren is, tot den eersten dag van de maand, volgend op dien datum; Voor de eerste helft van de 13de periode (24 Nov. t/m 7 Dec.) Elk der volgende bonnen geeft het recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 612 (strook no. 3) 491 brood: 800 gram brood 49—2 brood: 400 gram brood 491 boter: 125 gram boter 492 boter: 125 gram margarine of 100 gram vet 493 boter: 250 gram margarine of 200 gram vet 491 melk: 4 liter melk 491 vleesch: 100 gram vleesch 49—2 vleesch: 400 gram vleesch 49—1 algemeen: 200 gram kaas 492 algemeen: 50 gram cacao 493 algemeen: 750 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz. 49—lb reserve: 1600 gram brood 49—lc reserve: 800 gram brood 492b 492c reserve: 3 liter melk 493b reserve: 100 gram kaas 493c reserve: 1 ei Bonkaarten KD, KE 612 (strook no. 3) 501 brood: 800 gram brood 501 boter: 250 gram boter 502 boter: 125 gram margarine of 100 gram vet 501 melk: 12 liter melk 50—1, 50—2 vleesch: 100 gr. vleesch 50—1 algemeen: 100 gram kaas 502 algemeen: 50 gram cacao 503, 504,505 algemeen: 250 gram suiker, boterhamstrooisel of 500 gram jam, stroop enz. 506 algemeen: 1 ei e. Uitbreiding van den kindertoeslag tot kinderen van 18, 19 en 20 jaren, die dagonderwijs genieten. f. Verhooging van het. ziekengeld van de arbeidscontractanten, die volgens amb telijke loonschalen worden betaald, tot 100% (thans 80%). Tijdelijke toelagen in basis- wedden opgenomen. De door den minister van Binnen- landsche zaken ingestelde salariscom missie heeft definitief advies uitgebracht omtrent verschillende voorstellen met betrekking tot de bezoldiging en de rechtspositie van het burgerlijk rijks personeel. Omtrent het voorgestelde werd door de regeeringsvertegenwoordi- gers in de salariscommissie volledige overeenstemming bereikt met de daarin zitting hebbende central*: organisaties van het overheidspersoneel. Het Kabinet heeft zich inmiddels met het resultaat der besprekingen veree- nigd en zal op grond daarvan aan de Kroon in overweging geven zoo spoedig mogelijk dienovereenkomstig te be sluiten. Met betrekking tot de bezoldiging van het burgerlijk rijkspersoneel be staat het voornemen om de thans bestaande vaste en tijdelijke toelagen in de basiswedden op te nemen. Hierdoor zal een administratief- noodzakelijke vereenvoudiging van het bezoldigingsbesluit 1934 worden verkregen, terwijl deze incorporatie bovendien van invloed zal zijn op de hoogte van de na het totstandko men daarvan toe te kennen pen sioenen. De huidige rijksbezoldigingen zul len voorts, gerekend van 1 October 1946 af, worden verhoogd met om- maatschap pijen te investeeren of de investêeringen te handhaven. Om deze redenen deelt, bijna zonder uitzondering, niemand in de zakenwe reld het optimisme van dr. Van Mook ten aanzien van het Indonesisch eco nomisch herstel. streeks 10%. Ook deze verhooging zal aanstonds in de salaris- en loon schalen en de vaste wedden worden verwerkt, waarna, voor zoover noo- dig, administratieve afrondingen zullen plaats vinden, teneinde tot een sluitend geheel te komen. De bestaande ongehuwden-aftrek ten bedrage van 3% met de beperking, dat een ongehuwde nimmer meer dan 90% van de voor zijn functie geldende wedde mag ontvangen, zal vervangen worden door een uniforme ongehuwdenaftrek van 5%. Ingeval van huwelijk zal het totale bedrag van den ongehuwdenaf trek, welke voor het bereiken van den 45-jarigen leefftijd op aen ambtenaar is toegepast, aan hem worden terugbe taald. De nieuwe aftrek zal zich uit strekken over het geheele burgerlijk rijkspersoneel 50ld reserve: 800 gram brood 50—le reserve: 250 gram rijst 502e reserve: 300 gram bloem Tabakskaartcn enz. T 59 2 rantsoenen tabaksartikelen V 60 200 gram chocolade en/of suikerwerken X 59 2 rantsoenen tabaksartikelen X 60 100 gram chocolade en/of suikerwerken Voor de week van 1 t/m 8 December zullen nog bonnen worden aangewezen voor tabak en suikerwerk. Deze week is wederom 100 gram vleesch extra beschikbaar, zoodat men in totaal 500 gram per veertien dagen ontvangt. Op de bonnen voor tabaksartike len zal bij aankoop van 2 rantsoe nen cigaretten ten minste een pakje cigaretten vervaardigd uit Zuid- Amerikaanschc tabak gekocht moe ten worden. Voor zoover nog voorradig, kan op de suikerbonnen pindakaas worden ge kocht en wel een potje 370 gram) pindakaas per 250 gram suiker. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 22 November as. worden ge bruikt. met uitzondering van de bon nen voor vleesch en melk, waarop eerst met ingang van Maandag 25 November a.s. mag worden gekocht. De niet-aangewezen bonnen van strook 2 kunnen worden vernietigd. NIEUWE KAARTEN OP INWISSELINGSBON. Op de bonkaarten k, 1, o en p 701, welke op 21 December a.s. in gebruik zullen worden genomen en met de uit reiking waarvan de distributiediensten inmiddels een begin hebben gemaakt, komt in den linker-bovenhoek een bon voor, waarop het nummer van de bon kaart is vermeld. Tegen inwisseling van deze bon zal men t.z.t. de volgende bon kaart voor voedingsmiddelen kunnen verkrijgen. In. plaats van een bon van het inlegvel zal dus in de toekomst deze inwisselingsbon worden ingenomen by uitreiking van een bonkaart. Van het inlegvel zal voor dit doel geen bon meer worden verwijderd. Er moet evenwel met nadruk op gewezen worden, dat inlegvel zorgvuldig bewaard moet blij ven. aangezien bij uitreiking van een schoenenbon de bon 614 van het inleg vel moet worden ingeleverd. De Amerikaansche m ijn werkersstaking. Officieele Amerikaansche deskundi gen hebben voor het volgend voorjaar een nieuwe hongersnood voor de wereld voorspeld, indien de dreigende Ameri kaansche mijnwerkersstaking doorgang zal vinden. Door de uitwerking, die de staking op het spoorwegvervoer zal hebben, zouden de Ver. Staten, als grootste voedsel-leverancier, hun ver plichtingen niet kunnen nakomen. De gevolgen hiervan voor de behoeftige landen zullen „afschuwelijk" zijn, ver klaarden deze deskundigen. De laatste berichten van de Ameri kaansche kolen-gebieden, laten echter weinig twijfel bestaan, dat heden prac- tisch alle mijnwerkers in de bruinkool- mijnen in staking zullen zijn. De ministers van Buitenlandsche Za ken der groote vier hebben gisteren overeenstemming bereikt ten aanzien van de bevoegdheden van den gouver neur van Triest op het gebied van de buitenlandsche zaken en rechtelijke macht. Engeland en de V. S. wenschten.dat de constitutie van Triëst ter goedkeu ring aan den Veiligheidsraad zou wor den voorgelegd. De Sovjet-Unie verzet te zich echter hiertegen en ten slotte werd besloten, dat de constitutie door de assemblee van Triëst zou worden goedgekeurd. De Fransche afgevaardig de wees er op, dat de gouverneur altijd het recht heeft een beroep te doen op De Fokker F 25 „Promotor", welke als een der meest comfortabele zaken- vliegtuigjes levendige belangstelling trekt op de zeventiende internationale luchtvaarttentoonstelling te Parijs. (Foto ANP) BINNENLAND. De 23-Jarige H. van Linzen, afkom stig uit Nijmegen en woonachtig: In Den Bosch was in het gebouw van de Hema te Den Bosch bezig met werkzaamheden, waarbij hij een aansluiting 'wilde maken aan de electrische leiding Staande op een zinken bak met de draden van een rafpl-doos .n de hand. verloor hij het evenwicht en kwam met het hoofd ln aanraking met deze '*oos. HIJ kreeg de doodelijke electrische stroom door het lichaam en was op slag dood. Op Zondag 8 December a.s. hoopt de oudste inwoonster van Rotterdam, be kend als „opoe Herfst". haar-105en ver- Jaardag te vieren. Ter besluite van den touristlschen drlelandendag. heeft het hoofdbestuur van het comité van BelgischNeder- landsch-Luxemburgsche samenwerking, te zamen met verschillende vereenlglngen op het gebied van het toerisme aan de congressisten een diner aangeboden In hotel de Wittebrug te 's-Gravenhage. Ook minister Beel heeft hlerbil aangezeten. Vandaag is het 25 Jaar geleden dat onder leiding van den heer J. M. Corsten bil de K.L.M. de fototechnlsche dienst werd opgericht. BUITENLAND. Volgens berichten uit talrijke plaat sen van Noord-Ohlna ls de burgeroorlog ln China weer opgelaaid, in weerwil van het onlangs gegeven bevel tot staking der vOandelilkheden. De sociaal-democraten, die bij de Berlljnsche gemeenteraadsverkiezingen de overwinning behaalden, hebben een coa litie met de socialistische eenheidspartij van de hand gewezen en zullen nu po gen te besturen zonder een officieele al liantie met eeD van hun drie rivalen. De by de C.I.O. (de groote Amerlk. vakvereenlglng) aangesloten vakvereenl- glngen van arbeiders ln de staalbedrijven, industrie, auto- en electrlciteitsfabrieken, zullen aan alle bij de CJ.O. aangesloten vakvereeniglngen een verzoek voorleggen om algemeene salarisverhooglng van 20 dollarcents per uur. Van de volgende week af zullen de automobilisten ln New York een tele foonaansluiting ln hun auto kunnen krijgen met automatische nummerverbin ding door de geheele stad. Dr David Aardman, parlementair secretaris aan hst Britsche ministerie van onderwijs en leider van de Britsche delegatie ter conferentie van de Unesco te Parijs, ls tot voorzitter gekozen van de eerste zitting dezer conferentie. Dr. B. B. Cunningham van de Uni versiteit te Chicago is er ln geslaagd het element amerlcium. dat bil de vrilmaklng van atoomenergie wordt gebruikt, ln zui veren vorm te lsoleeren. Het bezit een gTootere radioactiviteit dan plutonium. De Sovjet-geleerde Goetsof. heeft een procédé uitgevonden voor het fabrl- ceeren van staal ln verschillende kleu ren. Ziln uitvinding is reeds ln gebruik genomen voor versleringen aan monu menten en gebouwen. Volgens radio Moskou ls door waar nemers ln het Zuidpoolgebied een rood achtig-violette meteor waargenomen, met een langen bleekblauen staart, die zich met betrekkelijk geringe snelheid even wijdig aan de aarde voortbewoog. Op acht December aanstaande zal te Belgrado het Slavisch congres begin nen, waarop alle Slavische staten zijn ultgenoodigd. Uit een museum te Semur en Auxois ln Frankrijk Cote d'Or ziln een meesterstuk van den Franschen schilder Corot en juweelen van onschatbare waar de gestolen Het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken heeft bekend ge maakt. dat zoo spoedig mogeiyk een uit gebreid handels- en vriendschapsverdrag met Tsjecho-Slowakije zal worden ge sloten. Volgens de „Manchester Guardian" zal na New York Londen de volgende stad zijn, waar de electrlsohe tram de eerst komende Jaren zal verdwijnen. De „Prawda". het orgaan van de Sovjet-Russische communistische party, oefent critiek uit op het gebrek aan lntlatlef van arbeiders ln de Sovjet-Rus sische coöperaties en plaatselijke In dustrieën. Volgens de „Prawda" maken de arbeiders te weinig gebruik van de uitgebreide bevoegdheden, die de Sovjet- regeering kortgeleden aan coöperatieve en plaatselijke handelsorganisaties heeft verleend. De krijgsraad van Brussel heeft uit spraak gedaan ln de zaak van „Het Al gemeen Nieuws", het blad. dat tijdens de bezetting verschenen was. Twee personen werden ter dood. en 4 anderen van 5 tot 15 Jaar dwangarbeid veroordeeld. De staat ontvangt bllna 20 mlllioen schadeloosstelling. Leon Blum, de leider der Fransche socialisten, is tot permanenten eersten voorzitter van de algemeene vergadering der Unesco benoemd. De voorzitter van de Belgische communistische partij. Lahaut, ls thans met 95 stemmen, tegen 89 voor den so cialist Behogne, bij drie onthoudingen, tot vlce-voorzltter van de Belgische Ka mer van Afgevaardigden gekozen. den Veiligheidsraad aangaande eenig punt in de constitutie. Het Sovjet-voorstel om een vrije ha ven in het gebied van Triëst aan te leg gen werd eveneens aangenomen, mits het statuut door den raad der minis ters wordt opgesteld. Tegen het eind van de bijeenkomst begon men met de bespreking van het Sovjet-voorstel tot een tolunie tusschen Triëst en Joego-Slavië. Men verwacht, dat deze kwestie de belangrijkste zal zijn tydens de vergadering van heden. De besprekingen over Duitschland, die naar men aannam, heden zouden beginnen, zyn uitgesteld en er is geen nieuwen datum genoemd. Sovjet-nota over directe onderhande lingen tusschen Italië en Joego-Slavie over Triëst is aan den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, Nennl, overhandigd. De tekst luidt: „De regeering der Sovjet-Unie is van meening, dat, indien directe onderhan delingen tusschen Italië en Joego-Sla vië ln een geest van vriendschap tot een oplossing der problemen leiden en de raad der ministers van Buitenland sche Zaken goedkeurt, dat zulk een oplossing in het vredesverdrag wordt opgenomen, deze onderhandelingen tot een hechteren Europeeschen vrede kunnen bydragen, in het belang van de Vereenlgde Naties". MISTVERDRIJVERS OP ENGELSCHE VLIEGVELDEN? Lindgren, de Britsche minister van Burgerluchtvaart, heeft in het Lager huis in antwoord op een vraag over vertragingen in de luchtdiensten en mogelijkheid van ongelukken door mist verklaard, dat ernstig studie wordt ge maakt van de mogelijkheid tot het in gebruik nemen van zoogenaamde fido- installaties (voor mistverdryving) op de vliegvelden rond Londen. DE BOMAANSLAGEN TE STUTTGART. Onderzoekers van het Amerikaansche leger hebben gisteravond medegedeeld, dat twaalf van de mannen, die Dins dag te Stuttgart in verband met de jongste bomaanslagen in het gebied van Stuttgart werden gearresteerd, een bekentenis hebben afgelegd. Onder de gearresteerden bevindt zich majoor Siegfried Kabus, een 23-jarige voormalige S.S.-man, die. naar wordt beweerd, de leider van de bende ls. Hij wordt een fanatieke Nazi genoemd, die zich op li-Jarigen leeftijd bij de Hitler- jugend voegde. De bende zou affiches hebben aangeplakt met de woorden: „Neurenberg was geen vonnis, maar moord".

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1