Dr. van Mook over „Vrijwillige samenwerking Zwolsman krijgt geen straf DE AVONTUREN VAN HUMPO HOTSFLOTS, KUNSTENAAR Radio-programma Indonesisch vrijheidsstreven door hein erkend Dr. H. J, van Mook heeft gistermiddag over Radio-Batavla een rede uitgespro ken. waaraan wij het volgende ontlee- nen: Spr. merkte op. dat het thans de eerste maal is, dat er in concreten vorm een oplossing kon worden aangegeven om het nu reeds 15 maanden zwevende conflict. De vooraanstaande vertegenwoor digers van beide partijen zien deze oplossing niet alleen als een aanvaard bare, maar ook als een, welke perspec tief opent voor een verre toekomst. WIJ WORSTELEN NIET ALLEEN. Herinnerend aan wat gebeurde, zelde spr.: Op Java en Sumatra heeft zich de Republiek, die zich voortplant, afwij zend tegenover ons gesteld, in Borneo en de Groote Oost overheerschte het streven naar vreedzame evolutie, doch in Malino-vorm gegoten. Daarnaast hebben ook de belangen en de ver wachtingen van de niet-Indoneslsche bevolkingsgroepen een groote rol ge speeld. Met het vraagstuk hoe dit con flict langs vreedzamen weg zou kunnen worden geslecht, worstelen wij niet al leen. Het vertoont zich in allerlei ge daanten, van Korea tot Syrië; in Azië zoekt men naar nieuwe verhoudingen en overal ervaart men, dat zulke nieuwe verhoudingen in de wereld van vaix- daag niet duurzaam door geweld en onderwerping kunnen worden gegrond vest. Wtf zün in ons streven ervan uitge gaan, dat eenerzijds door een krachtig en definitief gebaar iedere gedachte aan overheerschlng uit de relatie tus- sclicn Nederland en Indonesië moet worden verwijderd, en dat anderzijds de door beide gewenschte samenwer king op zoodanige wijze moet worden georganiseerd, dat zij past in het ver anderde wereldbestel en bestand is tegen de verschuivingen, die de ver dere ontwikkeling brengen zal. EEN NIEUWE VORM. Met de wereldverschijnselen voor oogen hebben wij te zamen met de In donesische delegatie, een constructie ontworpen voortbouwende ook op het geen in Malino tot uiting kwam, ondub belzinnig en principieel het vrijheidsstre- van Indonesië erkend en de samenwer king met Nederland belichaamd in een vorm, die nieuw is en die een belofte duurzaamheid inhoudt, omdat zij aller lei ontwikkelingen kan opvangen en verwerken. In deze constructie komt zoowel het element van zelfbeschikking als dat van wederzijdsche vrijwillige samenwerking tot uiting. In de erkenning van de Ver. Staten van Indonesië als souverelne staat en in de gelijktijdige vorming van een Ned.-Indonesische Unie, waarbij beide landen een duurzame souvereinl- teit Inbrengen. EEN SPRONG IN HET DUISTER? Hoewel wij ons er zeer van bewust zij", dat dit voor velen een verre sprong beteckent en mlsséhien wel een sprong in het duister, zoo mee- nen wij toch, dat wij alleen door zulk een sprong over de kloof heenkomen, die ons tot dusverre gescheiden heeft gehouden. Ook internationaal is deze figuur nieuw, doch wij mogen aannemen, dat zij in haar opzet zal worden aanvaard en dat daarmee tevens een einde zal kunnen komen aan de op allerlei wijze en in allerlei richtingen blijkende inter nationale bezorgdheid over het Indo nesische vraagstuk. PROBLEMEN NIET VERDWENEN. Natuurlijk beseffen beide partijen* dat aan het einde van den overgangs tijd de problemen zeker niet zullen zijn verdwenen en dat de organisatie ook dan nog voor allerlei moeilijkheden zal komen te staan, die eerst langzamer hand zullen kumien worden overwon nen. Maar de voorgestelde constructie WEER EEN LANDRU AAN HET WERK? In den loop van de laatste weken zijn in den streek van Toulouse 55 vrouwen verdwenen, volgens een specialen cor respondent van de „Liberation". Het lichaam van een dezer vrouwen, die 30 a 35 jaar oud was, is opgehaald uit een kanaal bij Fenouillet. Deze vrouw was klaarblijkelijk doodgeschoten; het li chaam moet een dag of veertien in het water gelegen hebben. geeft gelegenheid tot een ontwikkeling in velerlei richting, zoowel in de tijde lijke uitoefening van de eigen regeering naar binnen en naar buiten als in de samenwerking der beide landen. In de derde plaats hebben wij deze tijd van voorbereiding kunnen aanvangen op den grondslag van de feitelijke situatie van vandaag en daarmede tevens den weg gebaand voor het herstel van de wette lijke verhoudingen. HET DOEL. Men heeft het doel thans voor zich en dat doel ls een duurzame en vrij willige samenwerking van twee na ties. In de regeling is dus van de feitelijke situatie staat de verantwoordelijkheid van de Ned. regeering voor de veilig heid en het recht van allen, die zich binnen het onder haar feitelijk gezangstaand gebied bevinden, zonder meer vast. Behalve deze bijzondere ver antwoordelijkheid berust op haar na tuurlijk de nevenverantwoordelJUkheld voor het herstel van den rechtsstaat in Indonesië, waarnaar beide partijen te zamen met andere deelen der bevol king streven. Wü komen hiermede meteen aan het vraagstuk van herstel van recht en orde, dat in de afgeloopen maan den de geesten zoo zeer heeft bezig gehouden en tot vaak verbitterde con troversen heeft geleid. Pe ontwerp overeenkomst is geheel gegrond op den vorm van een rechtsstaat, die met den rechtsstaat Nederland in een Unie kan samenwerken. ORDE- EN RECHTSHERSTEL. Bij do uitvoering staat derhalve bij beide partyen voorop: Het herstel van recht en orde, waar door de Ver. Staten van Indonesië in de gemeenschap der volken kunnen stryden en in de Ned.-Indonesische Unie meer in het byzonder te zamen de gemeenschappeiyke belangen kun nen behartigen. Zy zün daarby echter uitgegaan van de overtuiging, dat zulk een herstel van recht en orde alleen werkeiyk mogeiyk ls, wanneer het berusten kan op krach ten, die van binnen uit komen en op den actieven arbeid van het leidende deel der bevolking, Wü zyn eveneens overtuigd, dat de huidige rcgcering dei Republiek naar samenwerking streeft en ondanks de vele en voor de hand liggende moel- ïykheden, die zy op haar weg zal vinden, het gestelde doel wenscht te bereiken. Ei- is dus voor ons allen reden om daartoe de handen ineen te slaan. Op deze wyze zal herstel van recht en orde geworteld kunnen worden in de maat- schappy zelf. Door enkel geweld van buiten af zal dit nimmer blijvend kun nen worden bereikt Wij beseffen zeer goed, dat alles zeer moeilijk zal zyn, en vooral in het begin veel geduld en zelf- beheerschlng aan belde kanten zal vor deren. Maar wy, weten ook, dat Juist in de kracht, die wü aan beMe kanten ge wonnen hebben, de beste waarborg te gen nieuwe conflicten en ontsporingen schuilt. Het is niet gemakkelijk ineens uit de sfeer van vüandigheid en wan trouwen in die van vriendschap en samenwerking over te gaan. NOG VÉÉL TE GEBEUREN! Nog zullen vele dingen moeten gebeu ren voor de maatschappü weer in zyn voegen is: wij zullen vooral in den aan vang voorzichtig moeten zijn om noode- looze botsingen te vermijden. Er kan komt de overeenkomst tot stand voldoening zyn aan beide kanten, maar wij zullen ook bezinning en toewijding moeten hebben, willen wij niet aan stonds het verkregen resultaat weer schaden. SJAHRIR OF NIET?" „VOORUITGANG Soetan Sjahrlr heeft in een radiorede oju. gezegd: „Bij het opstellen van de ontwerp overeenkomst hebben de Ned. en Indo nesische delegaties zich ééndoel voor oogen gesteld: n.l. de belangen en de eer van de door hen vertegenwoordigde landen veilig te stellen en te verzeke ren. „Het Indonesische volk moet de over eenkomst niet van persoonlijke gevoe lens uit beoordeelen, doch ieder voor zich moet zich deel van de natie voe- Groote plannen te Rotterdam. EEN INTERNATIONAAL HANDELSCENTRUM. Er zijn plannen ln voorbereiding voor de stichting van een groot internatio naal handelscentrum te Rotterdam.dat den handel van overzee op Rotterdam wil samentrekken en de Maasstad wil maken tot een knooppunt voor den handel op Europa, waarbij vooral aan deelneming van Amerikaansche zijde is gedacht. Ten einde poolshoogte te nemen, in hoeverre er in Amerlkaansche bank en zakenkringen voldoende belangstel ling voor deze plannen bestaat, zün eenige vooraanstaande zakenlieden uit Rotterdam na overleg met de autori teiten, naar de Vereenigde Staten gegaan. Het oorspronkciyke plan, dat ten toonstellingsruimten, een hotel, clubs, drie concertzalen, twee bio scopen, winkels, lunchrooms, 'n ga rage en wat dies meer zy bevatte, vond algemeene waardeering. maar men kwam tot de conclusie, dat de minder geconcentreerde opzet, zoo als men zich die in laatste instan tie had gedacht, beter uitvoerbaar leek en meer kans van slagen werd gegeven, dan den bouw van een wolkenkrabber van 20 verdiepingen. In ieder geval was men het er over eens, dat een eventueel te bouwen complex een centrum zou moeten zyn, waar de draden van den in ternationalen handel van geheel de wereld zouden samenkomen, eens deels om er goederen te ontvangen en er transacties af te sluiten, an derdeels om van daar uit de verzen ding te vergemakkeiyken. De gemeente Rotterdam ls in prin cipe wel bereid grond beschikbaar te stellen. len en zich als zoodanig afvragen, of de overeenkomst voor zijn volk een vooruitgang beteekent of niet". „Indien de overeenkomst de goedkeu ring van ons parlement en het Neder- landsche wegdraagt, zal zij een histori sche gebeurtenis zijn. Indien zij daar entegen de belde parlementen niet kan bevredigen zal zü toch een historisch doel vervuld hebben. In belde gevallen moet de overeenkomst den loop der ge schiedenis beïnvloeden. REACTIES TE BATAVIA. Aneta meldt uit Batavia: Als eerste reactie op de Ned.-Indone sische ontwerp-overeenkomst geeft het Batavlasche blad „Nieuwsgier" als zyn meening te kennen, dat deze ontwerp overeenkomst het beste is, wat onder de gegeven omstandigheden bereikt kon worden. De oplossing getuigt van „ge durfde 'verbeelding en inzicht". De (republ.) „Merdeka" stelt vast, dat: „De overeenkomst in haar geheel ons niet voldoet", en concludeert dat: „Ofschoon wij nog steeds niet 100% on afhankelijk zijn, al de voorwaarden voor zulk een onafhankeiykheld aanwezig zyn; laat ons daarom op den ingeslagen weg voortgaan." De (republ.) „Ra'Jat" haalt SJahrir's woorden aan: „Wy zijn sterk" en stelt vast, dat „alles, waarnaar wij streven, is neergelegd in de ontwerp-overeen komst van Lingga-djati". Wat de positie van de Kroon betreft, deze beschouwt de „Ra'jat* „als een zuivere formaliteit". De „Ra'jat" ls het dan verder met de „Merdeka" eens in de verwachting, dat de regeering van de republiek zal stre ven naar volledige onafhankeiykheld, maar „langs wettige wegen". Het Repl. persbureau „Antara" publi ceert een interview met Sjahrlr, waar aan wij ontleenen: „De overeenkomst kan men een poli tiek resultaat van de Indonesiërs noe men". Sjahrlr verklaarde verder, dat het Indonesische volk voldoende reali teitszin heert, om zich achter zyn re geering te scharen, „Deze ontwerp-over- eenkorhst moet beschouwd worden als een nieuwe phase In onzen strijd, die zal worden voortgezet". WAT SOEKARNO VERKLAARDE. In een groote vergadering te Garoet (ten Z.W. van Bandoeng) gaf ir. Soe- karno een verklaring van alle 17 punten der overeenkomst. De verklaring van art. 8 over de po sitie van de Kroon moest verschil lende malen herhaald worden, aange zien de aanwezigen over dit punt moeilijkheden hadden. Soekarno verklaarde, dat de positie van de Koningin geen invloed zou hebben op de souvereiniteit van de Indonesische regeering. Hü drong er by de Indonesische jeugd op aan vreemde talen te leeren, opdat de regeering in den kortst mogelijken tijd zou beschikken over ambassadeurs en vertegenwoordigers ln het buiten land. Ingezonden Mededeeling. Electrisch droogscheer-apparaat W.V. PHIUPS' VtRKOOP-MAAlSCHAPPU V. NEDERLAND Aflevering cacao en chocolade niet langer vertraagd. ADVIES VAN HET CACAO-BUREAU. Te Amsterdam hebben de leden van het cacao-bureau vergaderd. Het be stuur van deze stichting heeft de hier in georganiseerde cacao- en chocolade fabrikanten geadviseerd de aflevering van cacao en chocolade niet langer te vertragen, ondanks het feit, dat de prijzen op de binnenlandsche markt voor consumptiechocolade naar de mee ning der fabrikanten niet loonend zijn. De vastgestelde prijs voor consumptie- chocolade en bonbons, vervaardigd met consumptiechocolade, bedraagt dertig cent per honderd gram. Reepen choco lade blijven 8 cent kosten. Vaststelling van pryzen voor producten, vervaardigd van of met toevoeging van edelcacao, (de fijnste soort), zal op korten termijn geschieden, aldus verneemt het ANP. Het advies van het bestuur van het cacaobureau berust op de overwegingen, dat bij niet aflevering de aanvoer van grondstoffen zou kunnen worden stop gezet, waardoor de bedrüven niet zou den kunnen werken. Hierdoor zouden de bedrüven grooter schade lyden dan bü aflevering, aan gezien dan ook mogelykheden in het buitenland verloren zouden kunnen gaan. Het bestuur -van de stichting cacao bureau zal echter met de regeering blij ven onderhandelen om alsnog tot een gunstiger en loonender prijsregeling te komen. Tenslotte kan gemeld worden, dat vanwege het directoraat van de prijzen zeer binnenkort een prüsregeling voor chocolade St. Nicolaas-flguren tegemoet kan worden gezien. De overval te Moerkapelle GEBR. HOOGENBOOM DE DADERS. Nader wordt over den roofoverval te Moerkapelle bü Rotterdam gemeld: De twee daders arriveerden 's avonds kwart over zeven by het postkantoor, dat op dat tijdstip nog geopend is voor het voeren van interlocale telefoonge sprekken. Zij waren niet gemaskerd en vroegen de vrouw van den postkantoor houder hun enkele postzegels te ver- koopen. Naast haar echtgenoot was op dat moment tevens een inwoner van Moerkapelle ln het kantoor aanwezig. Nadat de vrouw den daders te kennen had gegeven, dat zy op dit uur geen postzegels meer konden verkrügen. kwa men plotseling pistolen te voorschyn en riep een der jongens: „handen om hoog'. Zij dwongen daarop de ver schrikte postkantoorhoudster hun het geld van de kas te overhandigen, dat waarschijnlijk meer is dan de aanvan kelijk berichte f. 1200.Daarop maak ten zij zich snel uit de voeten. De rijkspolitie uit het naburige Ze venhuizen stelt thans een onderzoek in. De in eenige dagbladen gepubli ceerde foto's van de voortvluchtige Gebroeders Hoogenboom, die ver dacht worden van den moord in de Warmoesstraat te Amsterdam en die het laatst in Rotterdam gesignaleerd zyn, worden thans naar Moerkapelle opgestuurd. Het Ujkt, gezien het feit, dat de twee daders ongeveer van den zelfden leeftyd waren als de Gebr. Hoogenboom en voorts omdat deze twee zich waarschynlük in de buurt van Rotterdam ophouden, niet uitge sloten, dat zy het zün geweest, die dezen roofoverval hebben gepleegd. Toeristenverkeer met België en Luxemburg. VERSNELLING GRENSVISITATIE SPOEDIG AAN DE ORDE. Op een gisteren ln Den Haag gehou den vergadering ls besloten dat Neder land, België en Luxemburg op toeristisch gebied gemeenschappelijk zullen optre den ten opzichte van het buitenland, ge meenschappelijk voor de te voeren propa ganda en gemeenschappelijk voor wat betreft de verplaatsingen binnen de gren zen der drie landen. Het probleem der uitwisseling van Belgische. Nederlandsche en Luxemburgsche toeristen is eveneens besproken. Niettegenstaande de groote moeilijkheden ls in principe besloten deze punten zoo spoedig mogelijk op te lossen De versnelling van de visitatie aan de grenzen kwam eveneens aan de orde En alle hoop ls gewettigd dat binnen kort ook dit voor het toerisme zoo be langrijke punt zal zijn opgelost. Nederlandsch en Indisch geld is gangbaar. HANDEL ZAL GEHEEL VRIJ ZIJN. De waarnemend directeur van Finan ciën. drs. L. Korthals en ar. Soemitro, belden leden van de op 30 October in gestelde subcommissie voor flnancieele aangelegenheden, hebben in een geza menlijke verklaring vastgelegd, dat ln de door de geallieerden bezette gebie den van Java en Sumatra en de zooge naamde randgebieden onder republi- keinsch gezag zoowel het Nederlandsch- Indische als het republikeinsche geld geldig betaalmiddel zullen zyn. De handel op de markt zal volko men vrU zyn en beide regeeringen zullen waken tegen iedere bedrei ging, die wordt geuit wegens het aannemen van een van beide be taalmiddelen. Beide partyen zullen onmiddellijk maatregelen nemen ten einde het vervoer van voedsel en andere artikelen naar en uit beide gebieden te vergemakkeiyken, waar door een uitwisseling van voedsel, textielgoederen enz. tusschen de beide regeeringen tot stand gebracht zal worden. Aneta kan hier aan toevoegen, dat door dezen maatregel de Indonesiërs ln de betreffende gebieden zonder gevaar voor bestraffing Nederlandsch-Indisch geld in hun bezit mogen hebben, ter- wUl bovendien vrü zeker kan worden verwacht, dat het huidige, overdreven hooge prijsniveau in de nabye toekomst aanzienlijk zal dalen. Twee millioen kilogram versche haring naar Duitschland. In aansluiting op het'bericht betref fende de verzending van versche haring naar Duitschland deelt men ons van bevoegde züde nog het volgende mede: Met de Britsche bezettingsautoritei ten in Duitschland heeft het centraal- aan- en verkoopkantoor van visscherij- producten, een contract gesloten voor de levering van 2 millioen kilogram ver sche haring. Deze hoeveelheid haring, welke zoo spoedig mogelyk geleverd zal worden, ls bestemd voor de bevolking van het Rynland. De Britten kumien geen transportmateriaal ter beschikking stellen, doch door de welwillende mede werking van de Nederlandsche spoor wegen ls deze transactie mogelijk gewor den. Reeds zyn de eerste wagons uit IJmuiden, Scheveningen en Vlaardin- gen vertrokken met bestemming Kalden- kirchen. Van hieruit zorgen de Britten zelf voor de distributie. Deze levering, die in Engelsche pon den gehonoreerd wordt, beteekent een verbetering van onze devlezenpositie en behoudens slechte vangsten zal de ge- heele gecontracteerde hoeveelheid gele verd kunnen worden. Gezien de vang sten van de laatste weken (ruim 1 mil lioen kilogram per week) bestaat er geen reden tot pessimisme. VERRADER VEROORDEELD. De 40-jarige verrader J. C. M. Bee- nen uit Haarlem, is voor verraad, waar van de verzekeringsagent J. N. Bronk- horst uit Haarlem de dupe werd, door het Byzonder Gerechtshof te Amster dam tot een R.WD-straf van zeven jaar met aftrek van voorarrest veroor deeld. Hy werd voorts voor het leven ontzet uit alle openbare rechten en de belde kiesrechten. De ramp van de „Walcheren"* NAMEN DER SLACHTOFFERS. Naar de marine voorlichtingsdien* mededeelt, zyn by het ongeluk van d® mijnenveger „Walcheren" de volgende militairen gedood: Korporaal-machinist Harno (uit Ned.-Indië)matroos 3e klasse (O. V.W.) A. Vermeulen (uit Meegen, N.B.). Gewond werden: kwartiermeester Nico Holthuyzen (uit Middelburg)stoker 2e klasse Jan Eberhard (Nieuwenhagen, LLmb.) stoker 3e klasse M. A. J. Bax (Ned.- Indië) JOODSCHE ONDERDUIKERS BETUIGEN HUN DANK. Aan het Provinciaal Ziekenhuis te Haarlem. In de bezettingsjaren 1942 en 1943 wa ren ongeveer 200 Joden ondergedoken in het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort. De meesten van hen vielen in handen van den vijand, daar zy uit veiligheids overwegingen deze schuilplaats moesten verlaten. De overlevenden hebben zich de offervaardigheid en de bescherming van het. ziekenhuispersoneel en de dok toren herinnerd en zün overeengekomen hun dankbaarheid een biyvenden vorm te geven. Op Maandag 16 December a.s. zullen de voormalige onderduikers in een plechtige bijeenkomst een gedenkraam aan directie en personeel aanbieden, dat ln het Provinciaal Ziekenhuis een plaate zal krügen. ONTROUW AAN HET KONINKRIJK Mr. J. W. M. Schroder ontslagen. Het hooge college voor de rechterlijke macht heeft met ingang van heden op grond van ontrouw aan de zaak van het Koninkrijk ontslagen mr. J. W. M. SchrÖder, rechter in de rechtbank te 's-Hertogenbosch. Mr. S. heeft ln bezettingstijd het be stuur van „Brabantia Hostra" aange spoord te veren voor afscheiding van het Zuiden, althans Noord Brabant, van het Noorden des lands en inschakeling van dit gewest ln een Belgisch-federa listisch staatsverbond. Mr. Schröder wenschte voor dit doel de hulp der Duit- schers in te roepen en werkte nauw sa men met de handlanger der Duitschers, graaf de Marchant et d' Ansembourg. AGENDA. Woensdag. Stadszaal: Llederonavond Jo Vincent. 8 uur nam. Prediker: Vergadering Leidsche Chr. Besturen bond. Spr. H. H. Spoelstra, uur nam DONDERDAG: Pieterskerkgracht 9: Ledenverg. Z.H. Ver. ,/Het Groene Kruis", atfd. Lelden. 8 uur nam. VRIJDAG: Stadszaal: Kunstkring „Voor Allen" zangsollst Hermann Schey, 8 uur nam. Gerecht 10: Splr. Genootschap. Spr. dt. W. A. C Tenhaeff. 7 3/4 uur nam. DE BIOSCOOPEN Casino „Het executiepeloton" (18 J.) Zat en Zond. 2V2, 4 3/4. 7 en, 9 1/4 uur; overige dagen 2%, 7 en 9 1/4 uur. Trianon „Het onzichtbare paar" (18 Jaar) Zat. en Zond. 2l/a, 4V6. 7 en 9 uur; overige dagen 2V&, 7 en 9 uur. Rex „Prairledulvels" (18 J.) Zat. en Zond. 2 1/4, 4 1/4. 7 1/4 en 0 1/4 uur; overige dagen 2 1/4, 7 1/4 en 9 1/4 uur. Lldo „De dansende piraat" (alle leeft.). Zet. en Zond. 2Va. 4fc. 7 en 9 1/4 uur; overige dagen 2%, 7 en 9 1/4 uur. Luxor „De man met het Ijzeren masker" (14 jaar) Zond. 2%. 4 3/4, 7 en 9 1/4 uur; overige dagen 2i/2l 7 en 9 1/4 u. MARKTBERICHTEN IJMUIDEN, 19 Nov Besommingen: KW 107 met f. 1844; KW 173 met f. 1821; KW 33 met f. 7471: KW 79 met f. 3760: KW 67 met f. 8200. KW 14 met f. 2120; IJm, 276 met f. 2491; IJm. 248 met f. 2160, IJm. 81 met f. 1832; Sch. 46 met f. 9640. BOND WESTLAND, 19 Nov. Spinazie 3044: bl. druiven 2.103.10; witte drui ven 1.904.10, sav kool 2 79; spruiten 4055; roode kool 57; andijvie 1522 per kgbloemkool 1529 per stuk; peen 914; peterselie 23 per bos: tomaten 2.605 60 per bak. Schuldig, maar goede trouw is bewezen. Het bijzonder gerechtshof te 's-Gra- venhage heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den handelaar in hulzen Reinder Zwolsman uit Scheveningen, die een voorname rol in de Haagsche illegaliteit gespeeld heeft. Hem was ten laste gelegd, dat hy een zekere Hilles- heim, een ondergdoken S.D.-agent, we derom aan dezen dienst had uitgele verd en voorts dat hij de leiding heeft FEUILLETON DE ZWARTE VOS door C. B. BOOTH 33) „Als het er ooit geweest is", gromde de sheriff. „We hebben niet anders dan jouw woord er voor, dat ze daar opgeborgen waren en ik denk, dat je afdoende redenen hebt, om ons wat voor te liegen". Bob Dolliver staarde ln de leege lade. „Ze zyn weg!" herhaalde hy. „Ja, en dat verwachtte ik ook wel", merkte Bakerville op. „Heusch, ik had niets anders verwacht". „Maar u snapt het niet!" protesteer de Bob. „De la was op slot en alleen mynheer Strawn en Ik hadden er een sleutel van". Hy werd opeens bleek, bü het besef, hoe dit ten ongunste van hemzelf kon worden uitgelegd. „Groote goedheid.... u gelooft toch niet.... datdat ik die cllché's heb wegge haald?" „Natuurlyk heb ie dat wèl gedaan!" snauwde de sheriff. „Dat kan 'n gek zelfs snappen. Jij hebt ze weggehaald, om het te doen voorkomen, alsof die kerel met drie vingers het gedaan had na den moord gepleegd te hebben". „Ik doe altyd mUn best, onbevoor oordeeld te zyn", zei J. B. „Ik beschul dig iemand nooit, zoolang ik geen be- wys heb. Er zün drie mogelykheden: dat Dolliver liegt; dat Strawn zelf die dingen verlegd heeft; en dat een derde ze heeft weggehaald, na de la met den sleutel van den doode geopend te heb ben". „Och, ouwe heer", protesteerde Tom my, „dat laatste slikt immers toch nie mand? De moordenaar heeft die la niet opengemaakt; daartoe heeft hy zich den tyd niet durven gunnen. Dat is dus onzin". „Misschien wel, jongen", erken deBa- kerville, „ik geef toe. dat het niet erg waarschyniyk klinkt". „En, als lk die cllché's had weggeno men", verdedigde Dolliver zich, „om den schün te wekken, dat ze gestolen waren, zou lk dan de lade weer op slot hebben gedaan? Zou ik die niet open gelaten hebben?" „Misschien en misschien ook niet", zei de sheriff. „Gejaagde lui doen soms rare dingen". Bakerville richtte zün aandacht weer op het pistool, dat hy nog steeds ln dc hand hield; biykbaar had hU voor het oogenbllk geen belangstelling meer voor die leege lade. „Tommy", zei hy bedaard, „wil je even naar beneden gaan en tegen Jag- gers zeggen, dat we hem hier boven noodig hebben?" Tommy begreep, dat J. B. een ont dekking had gedaan en dat het pistool hem nog andere gegevens had ver schaft, dan alleen die vingerafdruk ken." Want daarom hadden ze Jaggers er by noodig. Hy haastte zich dus, den huisknecht te halen. De sheriff, die er bhjkbaar geen raad meer op wist, wend de zich verontwaardigd tot Bakerville. „Heb lk hier de leiding of niet?" vroeg hij vinnig. „Als er om iemand gestuurd moet worden, dan zal ik het wel doen. Waarom laat u dien Jaggers eigenlyk hier komen?" „Vermoedelijk had ik u dat bevel moeten laten geven, sheriff", antwoord de J. B. vrlendeiyk, „maar het kan, dunkt me, ln geen enkel opzicht kwaad. Laten we nu toch niet om zoo'n klei nigheid herrie maken. Hy wendde zich tot Bob Dolliver. „Ken je misschien den voornaam van Jaggers?" 43. „Hoe komt U daaraan?" riep Ste-1 ven Steenrijk verheugd uit. „Ja. dat is het stuk. dat zo belangrijk Isü". HU pakte het stuk papier van Evelientje al en danste er als een klein kind mee Id het rond. ..Maarehzei Humpo Hotsflots. ..lk zou nu toch wel graag eens willen weten, wat dit allemaal betekent! Ik begrijp er iedere minuut minder van. willen Jullie dat wel geloven?" „Kom mee!" zei Steven Steenrijk, „lk zal het Je 1 uitleggen". Ze gingen alle drie ln een luie stoel zitten en Steven liet een ka-1 raf limonade komen en glazen. „Kijk", zei bil, toen ze alle drie gezeten waren „het zit zo: lk ben de minister van Oor log van Boel-Gemenlë. Ik had een be- langryk stuk bij me, waarvan lk al gauw- merkte. dat er bü andere landen grote belangstelling voor bestond. Als lk het bjj me had gehouden, zou het me zeker zijn ontstolen. Ik verzon toen die list met het schllderil. Ik deed het stuk ln een holte ln de lijst en bracht het naar Hum- po Hotshots, met de boodschap, dat hij het hierheen moest brengen. Als hil het I bracht zou het niet opvallen, dacht lk. Ze zijn er evenwel toch nog achter geko men en hebben het toch nog weten te bemachtigen!" „Maar", zei Humpo Hots hots tegen Evelientje, „hoe wist JU dat nou allemaal? Van dat stuk ln die lUst enzovoort?" ..Daar wist lk niets van, bés te Humpo" lachte Evelien, „maar daar ben lk door denken achter gekomen! Als JU wat beter nagedacht had. zou Jc er ook wel achter gekomen zijn. Maar, Ja, kunstschilders. EINDE Bob schudde ontkennend het hoofd. „Neen, dat weet ik niet. Ik heb hem nooit anders hooren noemen dan „Jag gers". Mynheer Strawn betaalde hem zyn loon in contanten en dus heb ik nooit aanleiding gehad, den naam op een chèque of zoo te schryven. Hy was vroeger huisbewaarder by de make laarsfirma, van wie mynheer Strawn het huis gekocht heeft en deze liet hem hier als huisknecht bhjven". „Wat heeft de voornaam van Jaggers hiermee te maken?" wilde Edwards weten. „U hebt geen recht, me daar over in het onzekere te laten". Bakerville speelde peinzend met het pistool. „Die onzekerheid zal niet lang meer duren, sheriff", zei hij. „En dan zult u denkeiyk ook een der redenen begrypen, waarom Jaggers zoo buiten gewoon zenuwachtig is. Maar wat er precies achter zit. weet ik zelf ook nog niet". De sheriff mopperde nydig in zichzelf en keek J. B. vol afschuw aan In stilte wachtten ze op den huisknecht; de man verscheen even later op den drempel. Z'n abnormaal groot hoofd waggelde heen en weer en zijn oogen puilden uit hun kas sen, alsof ze uit zyn hoofd wilden val len. „Hebt., hebt u me ontboden?" vroeg hy hakkelend, den sheriff heel even wantrouwend aanziende. Bakerville stond by het bureau en hield het. pistool zooveel mogeiyk uit het gezicht. „Ik heb jé laten halen. Jaggers", zei hy. „Ik wilde je naar je voornaam vra gen". „Myn voornaam?" herhaalde de huis knecht angstig. „Juist zoo, Jaggers, je voornaam, is die misschien.. Gorge?" De huisknecht keek hem aan en knik te dan zwijgend. (Wordt vervolgd). gehad by diverse overvallen op zwarte handelaren, waarby tallooze goederen, alsmede geldsbedragen in beslag wer den genomen. De procureur-fiscaal had geconclu deerd tot 3 jaar gevangenisstraf. Aan het eind van de zitting had mr. Mout onmiddellyke invrijheidstelling van zijn cliënt gevraagd, over welk ver zoek het hof gunstig beschikt had. Door den procureur-fiscaal is Zwols man nog dien zelfden avond op vrije voeten gesteld. Thans uitspraak doende verklaarde het hof de aan verdachte ten laste gelegde feiten bewezen. Het hof achtte verdachte niet strafbaar wegens hulpverleening aan den vyand en concludeerde tot ont slag van rechtsvervolging. Wat be treft de overige ten laste gelegde fei ten was het hof van meening dat verdachte strafbaar was, doch besloot geen straf op te leggen, daar de goede trouw van verdachte bewezen werd geacht. Verdachte verkreeg het recht om in cassatie te gaan. VOOR DONDERDAG 21 NOVEMBER. Hilversum I (301 M.) AVRO: 9.15 9.30: morgenwijding door prof. dr. P. Boendermaker; 960—1030: arbeidsvita minen; 12 00—12.30: Vox Jubllans; 12.35 13.00: De Pa va vers en het zangtrio „Mlelodia"; 13.1514.00: Renova-sep'tet; 15.2016.10: reprises; 16.1517.00: film programma. 17.30—18.00; Les gars de Fails; 19.2019.45: Radio Volksmuziek school; 20.1521.15: Concertgebouwor kest o.l.v. Charles Mtlnch, solist, Theo Olof, vlooi; 21.1621.30: muziek van Chopln, Granados en Albenlz; 21.30 22.00: deel III „De vrouw ln de wereld literatuur"; 22.0022.20: planoduo Da Ranff en Schutte; 226022.45: operette melodieën; 22.45—23.00: piof. dr. Z W. Sneller over ..De opkomst van het Ne- dorlandsche Rijk; 23.15—23.30: Sky- n-asters; 23.30—23.45: „Hoogste tijd. bet- ren"; 23.4524.00: Skymasters. Hilversum II (415 RL) KRO; 815 9.00 en 9.059.30: opgewekte muziek; NCRV: 10.1610.45: morgendienst o.l.v. ds. A. Brouwer; 10.45—11.00: Fritz Krels- ler. viool; KRO: 11.00—11.45: radlo-zle- kenbezoek; 12 30—12.55: Metropoleorkest: NCRV: 15.0015.30: MusandO Trio; 16.4517.50: Omroepkamerorkest; 17.50 18.00; Ryk Overzee; 18.0018 30: Stan ley James, orgel; 19,4020.00: dr. L W. G. Scholten over ..De vaart der volken"; 20.0521.45: Dordtsche zang; 21.45—^ 22.00; symphonlsche dansen van Grleg; 22.3022 45: gramofoonmuzlek; 22.45 23.00: avondoverdenking; 23.0023.30: Marinus Voorberg, plano; 23.3024 00:, werken van Jean Sibelius.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 2