Groote vijf en groote vier STADSNIEUWS DE AVONTUREN VAN HUMPO HOTSFLOTS, KUNSTEMAAR Veto-recht, Triest en Duitschland. Heden zullen de groote vijf het veto recht behandelen. Drie van de groote vijf spraken zich in de politieke com missie reeds uit tegen een revisie. De raad van de 4 ministers van Bui- tenlandsche Zaken heeft zyn tweede besloten vergadering gehouden. In de bijeenkomst die als een van de meest succesvolle tot op heden gekenschetst wordt, werd overeenstemming bereikt op bijna alle belangrijke punten van 't Fran sche voorstel inzake de bevoegdheden van den gouverneur van Triëst en de kwestie van de politiemacht. De gehee- le discussie concentreerde zich op het ontwerp-voorstel van Couvé de Murville, waarbij de functies van den gouverneur van Triëst worden omlijnd. Men was het unaniem eens over alle belangrijke punten; op een na. Slechts een paar kleine details werden naar de plaatsver vangers, voor het aanbrengen van klei ne veranderingen, verwezen. Een Fransche woordvoerder verklaar de, dat er nu geen twijfel over kon be staan. of het Fransche voorstel zou, na dat enkele kleine veranderingen waren aangebracht, aangenomen worden. Tegen het einde van de bijeenkomst diende Molotof nieuwe voorstellen in, in zake het economisch bestel van Triëst. Daar deze echter in het Russisch waren gesteld, hadden de ministers geen gele genheid ze te bestudeeren. Naar verluidt, bevatten de Russische voorstellen o.a. een punt, volgens het welk Triëst een tol-unie met Joego-Sla- vië en aangrenzende gebieden mag slui ten. Dit is een punt. dat door Groot Brittannië en de V. S. hevig betwist wordt. Men verwacht, dat de besprekingen over Duitschland, die Woensdag a.s. te New York zullen beginnen, ten doel heb ben tijd, plaats en mogelijk-ook een globale agenda voor de bijeenkomst van het volgend jaar vast te stellen. BRITSCHE EN AMERIKAANSCHE NOTA'S AAN ROEMENIË. De Brltsche en Amerikaansche regee ringen hebben nota's doen toekomen aan de Roemeensche regeering, waarin zij protesteeren tegen de voorbereidingen, die thans getroffen worden voor de al- gemeene verkiezingen, die morgen zul len worden gehouden. De nota's be treuren het dat blijkens berichten uit Roemenië de oppositiepartijen nog steeds niet over hun volledige vrijheid beschik ken. VOEDSELLEVERINGEN VAN SOVJET-UNIE AAN BRITSCHE ZONE? Mist bracht vertraging. VLIEGTUIGEN LANDDEN TE EINDHOVEN. Dichte mistbanken, die gistermorgen over ons land en in het bijzonder over Schiphol hingen, zijn de oorzaak ge weest van groote vertraging in de aan komst van diverse uit het buitenland komende vliegtuigen. Het zicht op Schiphol was dermate slecht, dat verscheidene toestellen doorvlogen naar Eindhoven en land den op Welschap. Om 11.45 uur gis termorgen zette aldaar gezagvoerder H. Dill zijn K.L.M.-Constellation- vliegtuig PH—TAW uit New-York met 25 passagiers aan boord aan den grond. Ook het toestel uit Parijs landde in Eindhoven, waar het min der mistig was. Vliegtuigen van andere lijnen onder vonden eveneens flinke vertraging. Vluchtelingenstroom uit Madoera. Volgens den Berlijnsohen correspon- dent van de Daily Mail zyn de sovjets begonnen met voedselverschepingen op groote schaal naar de Britsche zone van Duitschland. De Britsche zone ont vangt graan en aardappelen; 100.000 ton voedsel in totaal, de sovjet-zone staal en industrieele producten volgens een overeenkomst, die eenigen tijd geleden reeds werd gesloten. De sovjets hebben aangeboden 20.000 ton broodgraan per eind November te sturen en in de vol gende maanden zullen nog veel grootere voorraden beschikbaar zijn, aldus de corpondent. DE VOEDSEL-POSITIE VAN ENGELAND. De Britsche minister van voedselvoor ziening, John Strachey, heeft de huidige voedselsituatie in Engeland „hoogst ernstig" genoemd. Hij zelde o.m.: „Wij hebben 700.000 ton graan naar West- Duitschland gezonden. Het land zou physiek niet in staat zijn dit nogmaals te "doen. Wij hebben hoegenaamd geen surplus-voorraden meer. Het zou misda dig roekeloos zijn om nogmaals zoo'n hoeveelheid te zenden. „Ik lever geen kritiek op de Amerika nen voor hetgeen zij gedaan hebben. Zij hebben gedaan wat de torles wilden de maximum-prijzen voor levensmidde len afgeschaft. De prijzen in Amerika zijn sinds verleden jaar met 60 procent gestegen". Strachey noemde twee oorzaken voor de rantsoeneering van brood: de slechte oogst en de staking van zeelieden in Amerika. Omdat het zoo deftig is! 1350 onrechtmatige dragers van dubbele geslachtsnamen. De Minister van Binnenlandsche Zaken deelt in zijn Memorie van Antwoord mede, dat het onderzoek naar de dubbele geslachtsnamen heeft uitgewezen, dat. in Nederland pl.m. 4850 dubbele geslachtsnamen voorkomen, welke gedragen worden door in totaal pl m. 41.000 personen. Ten aanzien van pl.m. 1400 dier namen is inmiddels komen vast te staan, dat zij rechtmatig worden gedragen door pl.m. 7500 personen. Ten aanzien van 113 der overige dubbele geslachtsnamen, gedra gen door 1350 personen, is door den Hoogen Raad van Adel, tot rectificatie geadviseerd. Dc minister zal zich t.z.t. na der beraden over de vraag, In hoever het verantwoord en doel matig is tegen hen, die een ge slachtsnaam voeren, afwijkende van die, voorkomende in de re gisters van den burgerlijken stand, maatregelen te treffen. Voorhands géén nieuwe Zondagswetten. PROCESSIEVERBOD BLIJFT GEHANDHAAFD. Aan de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag over de begroo tingen 1946 en 1947 van Binnenland sche Zaken, ontleenen wij, dat de re geering zooveel mogelijk de Zondags rust wil bevorderen, doch dat het aan gerechten twijfel onderhevig is, of het onder de huidige omstandigheden mo gelijk is de bestaande Zondagswet zon der meer te handhaven. De inzet van alle krachten voor meer urgenten arbeid wordt verelscht, zoodat het tot stand komen van een nieuwen Zondagswet voorshands niet door den Minister aan de orde kan worden gesteld. Hoewel gevoegelijk kan worden aangenomen, dat het processieverbod niet meer beantwoordt aan de rechts overtuiging van de meerderheid van het Ned. volk, is de minister met zijn ambtsgenoot van Justitie van oordeel, dat de wet gehandhaafd moet wor den. De zuivering van de burgemeesters is practisch beëindigd. De minister stelt zich op het stand punt, dat de gemeenten vrij dienen te zijn in het bepalen van den organisatie vorm van de brandweer. Hij heeft even wel overwegend bezwaar tegen een com binatie van de politie en de brandweer en één politiebrandweer. De opbouw van de nieuwe rampen organisatie en de burgerlijke verdedi ging vormt een uiterst belangrijke en diep ingrijpende taak, waarop de over heid zich heeft te bezinnen. De minis ter is daaromtrent nog in overleg met zijn ambtgenoot van oorlog. De stand van dit overleg maakt het thans nog niet mogelijk daaromtrent aan de Ka mer mededeelingen te doen. Stichting „Nationaal Leger Monument-Grebbeberg". NEDERLANDSCHE SOLDATEN WORDEN GEËERD. De stichting „Nationaal Leger monu ment Grebbeberg" stelt zich voor op den Grebbeberg op te richten een Na tionaal legermonument met de bedoe ling de nagedachtenis te eeren van de gevallen Nederlandsche soldaten in de Meidagen. Het werkcomité en het bestuur van deze stichting kwamen daartoe Zater dag j.l. te Utrecht bijeen. In overleg met ZT, den minister van Oorlog A. H. J. L. FIévez, zal binnen kort een actie worden gevoerd. Op korten termijn zal het comlt-é zich richten tot het Nederlandsche volk, in het bijzonder tot hen, die deel hebben uitgemaakt van het Nederlandsche le ger in 1940. Bij de besprekingen, welke stonden onder leiding van den vlce-voorzitter majoor C. L. de Vlies, waren o.a. aan wezig generaal H. G. Winkelman, lult.- gen. baron J. J G. van Voorst tot Voorst, oud-kolonel hoofdaalmoezenier J. J. J. Noordman, terwijl tevens de medewerking verzekerd is van oud kolonel leger- en vlootpredikant in al- gemeenen dienst dr. W. G. Harrenstein. Het dagelijksch bestuur van de stich ting ls samengesteld uit Jhr. F. W. M. van Grotenhuis van Onstein. voorzit ter; M. Kroes, Haarlem, secretaris; mr. D. Bosscher, penningmeester. EEN HOPELOOZE TOESTAND? De Ned.-Ind. regeeringsvoorlich- tingsdienst deelt mede, dat de stroom van vluchtelingen uit Madoera blijft voortduren. Volgens deze vluchtelin gen is de voedselpositie op het eiland hopeloos. Uit Atjeh verneemt men, dat onge veer 300 geïnterneerden, v.n. vrouwen en kinderen van personeel van de KNI LM, zoo spoedig mogelijk door de In donesische autoriteiten uit het kamp van Lawesi Galaga zullen worden ge- evacueerd. Oorspronkelijk waren zij door de Japanneezen geïnterneerd en daar na door de Indonesische autoriteiten vastgehouden. Drie Nederl. militairen en zes Indonesiërs gedood. ONDER HEN W.N. BURGEMEESTER VAN BUITENZORG. Aneta meldt uit Batavia, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag te Buitenzorg zes Indonesiërs gedood zijn, o.w. de waarnemend burge meester. Volgens de Indonesische lezing heb ben Ned. militairen te omstreeks 3 uur huiszoekingen verricht. De T.R.I. heeft gisteren een rapport aan Sjahrir overhandigd, waarin ver klaard, dat Ned, militairen den w.n. burgemeester, Mashoed, hebben neer geschoten en dat vijf andere Indone siërs denzelfden nacht bij huiszoekin gen zijn gedood. Een hoogc functionaris van den Ned. Voorlichtingsdienst verklaart, dat thans een rapport ter beschikking is, waarin wordt geconstateerd, dat het schieten op Ned. stellingen te Bui tenzorg de laatste paar dagen is toe genomen. Ofschoon de Ned. militaire autoritei ten geneigd zijn aan te nemen, dat dit niet door de T.R.I. geschiedt, maar door onverantwoordelijke elementen, toch blijft het feit, dat de laatste da gen drie Ned. soldaten zijn gedood. Toen in den nacht van Zaterdag op Zondag de Ned. stellingen van uit een huizenblok opnieuw werden beschoten, werd een operatie op kleine schaal te gen dit huizenblok uitgevoerd. Dezelfde functionaris verklaarde ver der, dat het onderzoek van de hulzen meer het karakter droeg van kleine schemutselingen, waarbij de 6 Indone- sleërs, o.w. Mashoed, den dood vonden. Dankbetuigingen aan de Britten. BOODSCHAP TIJDENS RECEPTIE OVERHANDIGD. Dr. Van Mook heeft, op de Zaterdag door hem in het Paleis te Batavia ge houden receptie, als afscheid aan de Britsche en Britsch-Indische strijd krachten de volgende boodschap over handigd: ,,Gü kwaamt om te redden en gjj bleeft om te beschermen. Uw ver trek, dat samenvalt met het gloren van vrede in dit land, laat by ons gevoelens van dankbaarheid en leed wezen en een herinnering aan een zware, goed verrichte, taak achter". Op de receptie waren ojn. aanwezig Lord Killearn, de leden van de Com missie-Generaal. de Ned.-Ind. leger commandant, Luit.-Gen. S. H. Spoor, de Britsche opperbevelhebber, generaal Mansergh, en vele vooraanstaande Brit sche en Nederlandsche militaire en ci viele autoriteiten. H.M. de Koningin naar Den Haag. NEEMT INTREK IN HUIS TEN BOSCH Morgen zal H.M. de Koningin het paleis 't Loo verlaten en naar de resi dentie reizen en in Den Haag geduren de de wintermaanden verblijf houden. H.M. zal Haar intrek nemen in het geheel gerestaureerde Huis ten Bosch. Poging tot roofmoord. TWEE SCHOTEN GELOST. Gisteravond omstreeks acht uur heeft in de van den Hoonaardstraat te Rotterdam een poging tot roof moord plaats gehad. De 56-j. huidenhandelaar Z. C. Ste vens, die alleen thuis was in de woning van zijn ouders, kreeg bezoek van zijn 22-j. neef L. van den B. onder het mo tief, dat hij van het toilet gebruik wil de maken. Toen hij dit verliet, deed hij het voorkomen alsof de radio niet in orde was, waarna S. zich naar het toe stel begaf, om dit te regelen. Plotse ling kreeg hij een zwaren slag op het hoofd en er ontstond een worsteling met zijn neef, doch de huidenhandelaar slaagde er in de straat op te vluchten en luidkeels om hulp te roepen. De neef, die hem achterna was gerend, loste ver volgens nog twee schoten uit een re volver, welke echter hun doel misten. Later op den avond Is van den B, ge arresteerd. Aangezien de huidenhande laar altijd veel contant geld bij zich droeg, ligt het voor de hand, dat men hier met een poging tot roofmoord te doen heeft. STAKING „DE VELUWE" GEËINDIGD. De staking onder het personeel van het Haagsche filiaal van het kruide- nlerswarenbedrijf Handelmij. „De Velu- we", te Den Haag is beëindigd. Han gende de besprekingen over het arbeids contract heeft het personeel den arbeid op de oude voorwaarden hervat. Dit is geschied, zonder dat hierin de E.V.C. door de directie is gekend. De evacuatie van geïnterneerden. NOG 9000 MOETEN VERVOERD WORDEN. Aneta meldt, dat door het geallieer de hoofdkwartier een verklaring met betrekking tot de evacuatie uit het bin nenland naar aanleiding van de op 3 September gesloten overeenkomst van Cheribon is uitgegeven. Daaraan ontleenen wij. dat tot nu toe 10 treinen met in totaal 1331 eva- cué's in Batavia zijn aangekomen. Ten einde de evacuatie van de volgens een Indonesisch rapport nog 9000 in kam pen aanwezige geïnterneerden sneller voortgang te doen vinden, is o.a. beslo ten, dat de kampen, waarbij de trans portmoeilijkheden het geringst zijn, eerst geëvacueerd zullen worden. De evacuatie wordt alleen nog beperkt door te weinig vervoersmogelijkheden. De Indonesische autoriteiten doen al het mogelijke om de overeenkomst van Cheribon voor eind November ten uitvoer te brengen. In geval dit niet geschiedt is voor het vertrek van het geallieerde hoofdkwartier uit Batavia, zal de verantwoordelijkheid door de desbetreffende Nederlandsch-Indische autoriteiten worden overgenomen. ALG. VER. VAN NED. RESERVE-OFFICIEREN. De Alg. Ver. van Ned. reserve-offi cieren; is na verkregen rechtsherstel opnieuw gevestigd. Daar de bezetters het geheele archief hebben geroofd zijn vele gegevens verloren gegaan. Het adres van het secretariaat luidt: Sta- tensingel 30a, Rotterdam. Huldiging van Prof. Mr. J. C. van Oven. BIJ ZIJN 65STEN VERJAARDAG. Zaterdag jJ heeft in intiemen kring de huldiging plaats gehad van prof. mr. J. C. van Oven, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit alhier, ter gelegenheid van zijn 65sten verjaardag. Als eerste sprak prof dr. M. David, die er op wees, dat het natuurlijk ver zet bij den jubilaris tegen zulk een feest betoon wel moest wijken voor het feit, dat juist in die periode, voor welke de romanist zulk een groote belangstelling heeft, n.l. de eerste eeuwen onzer jaar telling. de gewoonte opkwam den ver jaardag van een persoonlijkheid meteen toespraak luister bij te zetten. Dit nam zulk een omvang aan. dat ons zelfs in de ars rhetorica. die ten onrechte op naam staat van Dionysius van Halicar- nassus, een schema voor zulke redevoe ringen was overgeleverd. Spreker wilde zich hieraan niet houden, maar liever wyzen op den grooten invloed, dien Van Oven niet alleen op de studie van het Romeinsche recht in ons land heeft ge had, maar ook op die van de antieke rechtsgeschiedenis in het algemeen. Het eerste kwam vooral daardoor tot uiting, dat dank zij Van Oven's Leer boek van Romeinsch Privaatrecht, in de moeilijkste jaren van zijn leven tot stand gebracht, de aanstaande Neder landsche jurist van meet af aan by de bestudeering van het Romeinsche recht op het Nederlandsche duidelijk werd, Prof. mr. E. M. Meyers bood vervol gens een tweetal feestbundels aan; een verlucht met een copie van het door zijn broeder geschilderde portret, met een twintigtal opstellen op het terrein van antieke geschiedenis en recht. Van Aegvpte. Babylonié, Griekenland, Ro me en Byzantium en den nieuweren tijd tot en met Huig de Groot, leveren daar in de themata de opstellen. Deze stond onder redactie van de heeren David, Van Groningen en Meyers, en is uitge geven door de firma Brill te Lelden; de andere, onder redactie van de heeren Van Bemmelen, Langemeyer en Mey ers bevat opstellen betrekking hebbend op het hedendaagsche Nederlandsche Recht. Hierop is Van Oven's invloed toch ook groot geweest. Dit laatste onderstreepte prof. dr. Langemeyer nog eens, die met Van Oven nauw samenwerkte van de oprich ting van het Nederlandsche Juristenblad af. Het is vooral Van Oven geweest, die in de eerste jaren heeft gezorgd door eigen bijdragen, dat het peil, waarop het blad stond, een hoog peil is geweest. In zijn slotwoord wees prof. Van Oven er op, dat hij zich wel eens schuldig ten opzichte van het Romeinsche Recht had gevoeld, dat hij, gezien de weinige be oefening van dit recht hier te lande, niet al zijn arbeidskracht daarvoor had ingezet. Maar een mensch moet nu een maal zyn natuur volgen; dat hij nu op dezen dag de erkentelijkheid voor zijn werk ondervond van vertegenwoordigers van beide deelen van zijn belangstelling, ontlastte hem van deze schuld. Na afloop had een drukbezochte re ceptie plaats. OPENBAAR ONDERWIJS. De afdeeling Leiden van de Ver- eeniging „Volksonderwijs", welke op treedt voor de belangen van de open bare school en over het geheele land verspreid bijna 100.000 leden telt, heeft alhier een propaganda-commlssie inge steld, waarvan tot secretaris is aange wezen de heer M. van Rijswijk, Rooden- burgerstraat 34. BONNEN HALEN. Voor nieuwe bonkaarten zijn morgen aan de beurt de letters B (beginnende bij Bu), C en D (tot en met Do). Voor een schoenenbon (laatste stam- kaartcyfer 7) de letters E, F, G, H, I en J. Roozen In duel met keeper Landman tijdens den wedstrijd van het voorlooplge Nederlandsche elftal tegen een Rotterdamsch elftal op Spangen. (Foto ANP-v. d. W.) FEUILLETON DE ZWARTE VOS 31) door C. B. BOOTH. XV. „Roep Jaggers even". Toen ze achter den zwaar met zijn hakken klossenden sheriff de trap op gingen, grinnikte Tommy stilletjes voor zich heen. „U bent er netjes tusschen in geko men", fluisterde hij tegen J. B. „Drom mels, wat een geheimzinnig zaakje is dat geworden!" „Stel je verwachtingen niet te hoog, jochie", antwoordde de oudgediende. ..Ik heb al vaak opgemerkt, dat zaakjes, die zoo geweldig van opzet lijken, gewoon lijk met een sisser afloopen. Maar ik moet toegeven, dat hier wel wat in schijnt te zitten" „Vreemd oud huis. hè?" zei Tommy, zijn oogen goed den kost gevend. „Het is door den Zwarten Vos gebouwd, niet waar? Rare kerel moet dat geweest zijn!" Bakerville gaf geen antwoord; hij was met zijn eigen gedachten bezig. Hij wil de graag voortmaken; want als die drle- vingerige man er met de cliché's van door was gegaan na John Strawn ver moord te hebben, dan wai. leder vertreu- zeld oogenblik winst voor hem op zijn vlucht. Wie was die drievingerige man? Aan de door Jaggers gegeven beschrijving had hij niet veel houvast. Het kon in geen geval de Zwarte Vos zelf zijn. want Reynard kwam nu op dit oogenblik pas op vrije voeten, na een gevangenschap van vyftien Jaar. En de Zwarte Vos was sluw genoeg, om .e begrijpen, dat de politie hem in de gaten zou houden en dus was het aannemelijk, dat hij wel een medeplichtige op die cliché's zou hebben uitgestuurd. Het werkvertrek was vlak bij de trap gelegen. Iemand had de deur gesloten om het gruwelijke schouwspel, dat de vermoorde man bood, aan het gezicht van hen. die langs de gang kwamen, te onttrekken. Edwards draaide den deurknop om en trad binnen. Er was niets veranderd sedert het oogenblik, dat Bob Dolliver, over de neerliggende gedaante gebogen, het ouderwetsche pistool op het karpet had laten vallen; niemand anders dan hij had een voet op dat karpet gezet. Het pistool was toevallig zoo terecht gekomen, dat het dich bij de hand van den doode lag, als had hijzelf het laten vallen Die gedach te kwam dan ook bij sheriff Edwards op. „Misschien is het niet eens een moord", mompelde hij. „Misschien heeft hy het zelf wel gedaan. Of is het een ongeluk". Hij bukte zich om het wapen op te rapen, maar nog voordat hij het aan raakte, klonk de stem van J- B. driftig: „Afblijven! U zult de vingerafdrukken verdoezelen, die er mogelijk op zitten". De sheriff had natuurlijk wel eens van vingerafdrukken gehoord, maar had geen oogenblik aan de mogelijkheid en het belang er van voor ontdekking der misdaad gedacht. Hij besefte, dat hy op het punt had gestaan, een ernstige fout te begaan, maar hy wilde zyn vergis sing niet erkennen. „Bemoei je met je eigen zaken!" bromde hij. „Denk je soms, dat ik zoo stom ben, dat ik niet naar vingerafdruk ken zal kijken? Waar zie je me voor aan?" „Hoor eens hier, sheriff", zei J. B. bedaard, „ik ben een van de gemakke- ïykste menschen ter wereld om mee om te springen en we kunnen best samen werken zonder eenige wryving, als u ophoudt tegen myn aanwezigheid te sputteren en fatsoerüyk en redelyk wilt zyn. Wanneer we deze misdaad alleen als moord beschouwen, dan heb ik geen recht, uw gezag in den weg te staan, maar er bestaat alle reden te veronder stellen. dat die moord gepleegd is, om in het bezit van die cliché's te geraken en dan wordt het een regeeringszaak. Wilt u redeiyk'zyn, of me dwingen, ons respectief gezag tegenover elkaar uit te meten? In ben in geen geval van plan, de zaak door u in het honderd te laten sturen en de sporen, die wy hier wel licht vinden kunnen, te laten vernieti gen". Sheriff Edwards wilde eigenhjk nog tegenstribbelen en, hoewel hy zich erby neerlegde, deed hy dit toch niet ge willig. „Vooruit dan maar", gromde hy norsch, „ik geloof, dat we dan wel samen kun nen gaan werken, meneerHoe was uw naam ook weer?" „Bakerville", antwoordde J. B. „En u zult wel bemerken, dat ik niet van zins ben, op uw gezag eenige inbreuk te maken. Als ik u helpen kan, dit geval volkomen tot klaarheid te brengen, dan moogt u met alle eer daarvan gaan stryken. Ik ben er ambtelijk niet in be trokken, behalve dan. wat die cliché's betreft. En nu we het daarover eens zyn. laten we dat pistool gaan bekyken. Voorzichtig, man! Pak het by den loop vast"- (Wordt vervolgd). 41. Het was een hele Klim. voordat Humpo Hotshots en Evellentje kamer acht honderd negen en veertig gevonden hadden Maar toen ze de aanwijzingen van den portier allemaal nauwkeurig hadden opgevolgd hadden ze toch elndolUk de Juists deur gevonden Evellentje klopto aan, terwlll Humpo nog steeds zdn ver bazing niet te boven was gekomen Zijn verwondering steeg echtei ten top toen de deur opengemaakt werd en STEVL'N STEENRIJK er achter stond! „Aha. me- neer Hotsflots!" zei Steven. „U komt I zeker het schlldorll brengen! Is net nu 1 Ineens wèl droog? Toen lk U vanmiddag verliet ln Hulzendam, was het nog klels- FEESTAVOND „DE WATERGEUZEN". Vrijdag en Zaterdag j.l. werd een tweetal feestavonden georganiseerd door de buurtvereeniging ,.De Watergeus". Het publiek, dat deze avonden bezocht kan met recht terugzien op een welge slaagden avond. Na eenige hartelijke welkomstwoorden van den voorzitter, den heer van Lin- schoten, die in 't bijzonder welkom heet te de afgevaardigden van de Federatie van Buurtvereenigingen en het School bestuur van de school Duyvenbodestraat, werd het woord gegeven aan het too- neelgezelschap, dat met een lofwaardig enthousiasme het tooneelstuk Melders en Co. van Gerard Nlelen voor het voetlicht bracht. Den korten tyd van voorbereiding in aanmerking genomen, mag dit werkehjk een topprestatie van het nog zoo jonge gezelschap genoemd worden. De dankbaarheid van het bestuur, gesymboliseerd door een bloemenhulde aan de dames was dan ook alleszins gerechtvaardigd. Hierna besprak de voorzitter der Fe deratie van buurtvereenigingen met en kele woorden de belangrykheid van het werk en van een goede samenwerking. Spreker vermeldde terloops, dat het Gemeentebestuur met belangstelling de werkzaamheden der buurtvereenigingen gadeslaat en vestigde vervolgens de aandacht op de moeilijkheden, welke verbonden zyn aan het samenbrengen der diverse buurtvereenigingen. Een gezellig bal met diverse aardige attracties besloot dit geheel, zoodat de Watergeuzen voldaan over hun werk huiswaarts konden gaan. DESKUNDIGEN APOTHEKERSEXAMEN. De minister van O.. K. en W. heeft voor het tydvak tot 14 September 1947 benoemd tot deskundigen by het apo thekersexamen aan de Leldsche Univer- nat!" „Ja. dat ls tc zeggen eii. slteit dr, C. L. Harders te 's-Graven- beson Humpo Hotsflots te stotteren, hage, mej. dr. A. Harmsma alhier, dr. J. „Ik... eh.... lk weet niet eb Th. Henraid te Oegstgeest, dr. J. D. eerst maar^ens binnen*' vlrzVebt Stóren Steenryk „Ik sta niet zo graag op de I 5Jer- d£ JKeilholz te s-Giavenhage, gang te praten vreet Je. En het is niet P- C- Kok, dr C. J. Kruisheei en mej. netjes...." 1 dr. A. J. Steenhauer, allen alhier. DE VRIJE KATHOLIEKE KERK. Intrede priester Van Brakel. Priester Van Brakel heeft gistere* zijn Intrede gedaan als voorganger der Vrye Katholieke Gemeente ,.St. Boni- facius" in de Vreewykstraat alhier. Nadat de processie onder het zingen van „Voorwaarts Christus' Ridders" het altaar had bereikt, ving de dienst aan. Na het voorlezen van het Evangelie hield priester Van Brakel een intrede preek, waarin hij vooral tot uiting bracht, dat hy in de eerste plaats als bedienaar van het Sacrament tot zyn gemeente kwam, om de liefde van Christus door te geven. Wat de men schen het eerst en het meest noodlg hebben is niet een geestelijk leeraar, maar een vriend. Priester en gemeente moeten samenwerken om God's liefde door te geven aan de menschheid. Niet in mooie woorden, maar in simpele da den van liefde jegens allen. Na afloop van den dienst heette de voorzitter van het gemeentebestuur den nieuwen voorganger als priester en mend harteiyk welkom en besloot met de woorden: „Wij zyn van goeden wille. Moge God onze samenwerking zegenen". De dienst werd besloten met het zin gen van „Dankt, dankt nu allen God". zwanen op de ijsbaan. Dezer dagen Is een drietal zwanen neergestreken op de Ijsbaan naast den spoorweg, zy hebben zich daar typisch voor eenigen tijd gevestigd, aangezien zij nog steeds op dit ondergeloopen welland rondzwemmen Een voorbode van een strengen winter? iskar aribo en dick de reus. Ten bate der Vatiëaan Missie. Het was Jammer, dat Is'car Aribo (u.'i- no) en Dlck de Reus (vlooi), die een so- natenavond gaven-ten bate der Vaticaan Missie, niet een grooter gehoor rond zich verzameld hadden. ZIJ verdienden dit stel lig. afgezien van het goede doel, dat be oogt om zonder onderscheid van gods dienstige overtuiging, gratis hulp te ver- leenen aan de nog duizenden ongelukkige gezinnen door vermissing van een fami lielid, door gevangenschap, lntemeerlng of vlucht uit huls of land (de z,g. „displaced persons"). De heer C. Zandbergei., propagandist der Ned Vat'caon Missie, wees op de helaas harde noodzakeiy-kheld van dit grootsche werk van naastenliefde tydens een kort introduceerend woord tot de welwillende concertgevers. ZIJ speelden de prachtige Bachsonate E gr, t„ die ln c kl. od 30 No. 2 van Beet hoven, een der schoonste, welke wy ken nen en na de pauze Resplghl's Sonate, dateerend van 1917 Het ligt, gezien het karakter van dezen avond niet ln onze bedoeling hun mu zikale prestaties crltlsch te bespreken. Doch gaarne zij gewaagd van een har monisch samengaan vooral ln Beet hoven werd ln dit opzicht een hoogte punt bereikt terwyi wy ln Dlck de Reus een violist van bUzondere techni sche en geestelijke gaven leerden kennen. Aribo paste zich bij dezen fIJnbesnaarden kunstenaar wonderv/el aan, zoodat do mu zikale genietingen vele waren. Een avond, waarin aan de kunst van het sonatenspel hooge eer bewezen werdl Er was veel hartelijk applaus. H. tooneeuvereemging „door oefening beter". In de slechte matig bezette Stadsgehoor zaal gaf de Tooneelvereenlglng „Door oefening beter" Zaterdagavond een op voering van het door H. van Daele be werkte blijspel „Een schoonmoeder uit duizend". Na een woord van welkom van den voorzitter der vereenlglng, den heer C. J. van Bemmelen, waarin hij de dona- teurs(trices) dankte voor den flnancleelen steun reeds zoovele malen aan de ver eenlglng bewezen, volgde allereerst het optreden van „The Hawalan Stars", een. goed op elkaar Ingespeeld gezelschap, dat met z()n optreden veel by val oogstte. Hierna presenteerde de tooneelvereenl glng zich ln het blijspel „Een schoon moeder uit duizend", dat behoudens eenige zwakke momenten ln het eerste bedryf, een vlotte en geslaagde opvoering beleefde. Er werd met veel enthousiasme gespeeld, terwyi ook de rolkennls te loven viel. Eén opmerking eohter: laat men ln het vervolg ook nog eens aandacht besteden aan de uitspraak. Voor de vele schoonmoe ders, die dezen avond ongetwijfeld ook aanwezig waren, zal het een ware genoeg doening geweest zijn, dat na zulk een pijnlijk" begin, de zaak toch nog ln het reine kwam en Oma Scholte inderdaad een schoonmoeder uit duizend bleek te zijn. oogstdienst in de pieterskerk. Ter gelegenheid van den dankdienst voor het gewas, welke gisteren ln alle Ned. Herv. kerken werd gehouden, droeg de gods dienstoefening gisterochtend ln de Pieters kerk het karakter van een oogstdlenst. Bloemen en fruit rond den kansel en ln het koor der kerk, welke na afloop van den dienst als „een groet der Kerk" aan z.leken en ouden van dagen werden rond bezorgd, waren door velen als dankbare oogstgaven aangedragen en vulden de hoogte ruimten met een voor deze plaats wel heel ongewone geur. Ds. J. de Wit, Ned. Herv. predikant te dezer stede, die ln deze ure in den dienst des woords voorging, sprak een ernstig overdenkingswoord, waarbij hy uitging van Matth. 4 4 „De mensch zal by brood alleen niet leven, maar by alle woord, dat door den mond Gods uitgaat". Naar wy van het Comité, dat een der- geiyken oogstdlenst reeds voor de negende maal voorbereidde, vernamen, kon ditmaal aan ruim duizend personen een bakje fruit worden bezorgd. Ook enkele Inrich tingen werden In deze uitdeellng be trokken. Ds. L. RIJKSEN BEROEPEN. Ds. L. Rijksen, predikant der Geref. Gemeente te dezer stede, ontving een be roep var. de Geref. Gemeente to Gene- mulden. „paulus onder de joden". Men schrijft ons; Het heeft ln tooneelkrlngen te Lelden de aandacht getrokken, dat de voorstelling van „Paulus onder de Joden", die 30 Sep tember J1. onder auspiciën van „Kunst en Ontspanning" hier ter stede plaats vond, werd aangekondigd als eenige op voering ln dit seizoen, terwyi het Bestuur van dc Schouwburgvereenlging mededeel de, dat dit stuk ook voor de bezoekers van de abonnementsvoorstelllngen zou worden gebracht. Deze tegenstrijdigheid vindt haar oor zaak ln enkele betreurenswaardige mis verstanden, waardoor het bestuur van de Schouwburgvereenlging niet op de hoogte was van het feit, dat „K. en O." het alleen-opvoeringsrecht van dat stuk be zat. Het verheugt ons, thans te kunnen melden, dat „Kunst en Ontspanning" zloh bereid heeft verklaard, voor één voorstel ling afstand te doen van haar rechten, zoodat de abonné's van de Schouwburg vereenlging niet gedupeerd zullen worden en de voorstelling van „Paulus onder de Joden" op 25 November zal kunnen door gaan. Tijdens afwezigheid van de bewo ners is Zaterdagavond brand uitgebro ken in de achterkamer van een per ceel in de Julianastraat, bewoond door de familie E. S. De brand, welke ver moedelijk is onstaan door oververhit ting van een kachel, is door de brand weer met één straal op de waterleiding gebluscht. De kamer brandde geheel uit. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is een bestuurder van een personen auto, door de mist misleid, met zijn auto ln het water van den Stille Ryn gereden. De auto, waarvan het achter gedeelte op de kademuur bleef hangen, ls door de brandweer op den wal ge bracht. Persoonlyke ongelukken deden zich niet voor.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 2