WEERBERICHT De ramp te Schiphol Aardappelen-prijzen in Tweede Kamer Schaderegeling is onaanvaardbaar Met een enkel woord 85ste Jaargang ZATERDAG 16 NOVEMBER 1946 No. 25934 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 Een benauwde wereld We leven in een benauwde wereld! Dat geldt in het algemeen en dat geldt voor de landen apart. Daar in Ameri ka wil het met het werk op de bijeen komst der Vereenigde Naties niet vlot ten, zoo als men wel zou begeeren. De afhandeling der agenda is al heel wat ten achter bij hetgeen men zich had voorgesteld en, bedriegen de voorteeke nen niet, dan zal er voorloopig nog wel weinig schot in komen ook. Voor de zooveelste maal blijkt weer eens over duidelijk. hoe weinig overeenstemming er feitelijk heerscht tusschen de meer dan 50 landen, daar vertegenwoordigd. Gelukkig blijft, in algemeenen zin ge sproken, de goede wil en dat geeft den burger moed, dat ten slotte toch nog wel spijkers met koppen zullen worden geslagen, alle vertraging ten spijt, en al zullen de besluiten minder verstrek kend zijn, als men wenscht. Voor de bijeenkomsten der groote vier, die ten doel hebben de te Parijs in groote lijn vastgestelde vredesverdra gen met alle satelliet-staten van Duitschland meer precies uit te stip pelen, rekening houdend met de in de lichtstad uitgesproken wenschen en be geerten/ althans voor zoover die daar een tweederde meerderheid verwier ven, staat de zaak niet anders. Weder om zijn het speciaal de Sovjets, die den gang van zaken vertragen, vast houdend aan de te Parijs verworpen standpunt. Maar ook de groote vier ploeteren verder Wanneer men eindelijk het alles over - heerschende vraagstuk van den vrede met Duitschland eens zal durven aan snijden? De verschilpunten treden ge regeld nog zoo evident naar voren, dat men de aarzeling kan begrijpen om er aan te beginnen. Tot schade van geheel Europa, dat als het ware een rotte plek in zijn midden behoudt en tot schade van Duitschland zelve, waar toestan den dreigen te ontstaan, die een ge vaarlijk aspect kunnen aannemen. Men denke b.v. aan de voedsel-positie in de Britsche bezettingszone, ook al over drijven diverse berichten bedenkelijk. Alle zeilen zullen evenwel moeten wor den bijgezet, om catastrophale wendin gen te voorkomen. Moeilijkheden verschijnen aan alle kanten, waarheen men den blik ook wendt. Zij verrijzen als paddestoelen uit den grond en het feit, dat in diver se landen nog inwendige strubbelingen daar de situatie verduisteren, is weinig geschikt om ze te helpen oplossen. Zoo is de toestand in Frankrijk weer eens geheel onoverzichtelijk. De verkie zingen voor de Constituante zijn uit gevallen, zooals in groote lijn werd voorspeld. De verkiezingsmoeheid van het Fransche volk spreekt maar al te zeer uit het feit, dat ruim 20 pet. der kiezers verstek heeft laten gaan. Dat beteekende op zich zelf al winst voor de communisten, want hun aanhang is te goed gedisciplineerd, om van de stembus weg te blijven. De communis ten zijn weer de sterkste party gewor den .maar aan den anderen kant heb ben ook de conservatieven belangrijke winst gemaakt, terwijl de radicale par tij van Herriot eveneens haar stern- aantal belangrijk zag stijgen, zoodat men niet kan zeggen, dat de balans naar uiterst links is doorgeslagen. En dit te meer niet, waar de MRP (de progressieve RJC.-beweging), trots de tegenkanting van generaal de Gaulle, onverzwakt is gebleven, een resultaat, waarmede zij meer dan tevreden mag zijn. Het verlies is, practisch gesproken, geheel aan socialistische zijde. De so cialisten vormden de bufferpartij en zoo'n positie is nu eenmaal altijd on gunstig, vooral als men aarzelt om al te scherp stelling te nemen, zooals de Fransche socialisten maar al te zeer hebben gedaan. Intusschen verkeert men door den verkiezingsuitslag in Frankrijk weer in een impasse; welke regeering zal er nu te voorschijn komen? De communisten eischen voor zich het premierschap op Maurice Thorez zou dan de uitver korene zijn en sturen daarnevens aan op herstel van het oude Volks front. m.a.w. de combinatie van com munisten, socialisten en radicalen. Het is echter zeer twijfelachtig, dat de ra dicalen daarin zullen willen treden en doen zij niet mee, dan heeft links geen meerderheid! Dan herstel van de drie-partijen-re geering? Ook daarin schuilt een gTOOte factor van onzekerheid. Heel wat wa ter zal nog door de Seine vloeien, voor en aleer Frankrijk weer een krachtige regeering bezit. En dat, terwijl ook voor Frankrijk zulke groote belangen op het spel staan. In Engeland heeft vrij onverwacht de tegenwerking tegen minister Bevin gevaarlijke aspecten aangenomen, nu uit eigen partij een soort paleisrevolu tie tegen zijn politiek is ontketend. Het verwijt uit die richting is, dat Bevin te strak optreedt tegen de Sovjets en te veel vaart in het kielzog van Ameri ka. Bij de conservatieven is het na tuurlijk andersom, maar komt het tot stemming, en vinden beide oppositie partijen elkaar, dan zou het toch wel eens vreemd kunnen loopen. In ieder geval: de Britsche politiek wint door een en ander ook niet aan kracht! En in Amerika is tengevolge van de jongste verkiezingen, gelijk bekend, de regeeringspositie ook al niet verste vigd. Zoo ziet men overal moeilijkheden te over: in de groote politiek, in de bin- nenlandsche politiek der meeste groote spelers en zelfs in de binnenlandsche politiek van vele kleinere landen. Zie b.v. naar België, waar met de grootste moeite een crisis is vermeden. Hoe grooter deze moeilijkheden wor den, hoe meer er zijn, de Sovjets gnui ven er in! We leven in een benauwde wereld WEINIG VERANDERING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest zwaar bewolkt met bier en daar nevel of mist en plaatselijk lichte regen of motregen. Weinig wind. Iets kouder. Uiteenzetting van den heer Plesman. OORZAAK: „VERLIES VAN SNELHEID?" In een gistermiddag te Den Haag ge houden persconferentie naar aanleiding van het vliegtuigongeval te Schiphol, deelde de directeur van de K.L.M., de heer Plesman, mede, dat het vliegtuig om 19.23 uur boven de Haarlemmermeer verscheen. Het kreeg landingsbeurt nr. 2, het toestel vloog in de richting van het vliegveld. Vervolgens werd een afvliegrichting in de richting Amster dam gekozen. Er was dus nog geen spra ke van een landingspoging. Hierna vloog het toestel wederom over de peilinrich- ting. Het kreeg toen grondzicht en maakte een linkerbocht ten einde met de landing te kunnen beginnen. Om 19.48 uur beëindigde de radiotelegrafist het contact met het radarstation op het vliegveld. Een halve minuut later stort te het toestel aan den Zuid-West-rand van het vliegveld, in de aanvllegrichting van de landingsbaan naar beneden. Het had nog moeten doorvliegen tot de lan dingsbaan. Op het moment, dat de ramp gebeurde, had het Dakota-vlieg- tuig volgens taxatie een hoogte van 90 ét 100 m. De heer Plesman vermoedt, dat ver lies van snelheid de oorzaak is ge weest van de ramp. Op het laatste oogenblik schijnt de piloot de landing te hebben willen uitstellen. Hü schijnt vol gas te hebben gegeven, om zich weer op een nieuwe landing voor te bereiden. Dit was evenwel niet meei mogelijk, aangezien het toestel in „overtrokken toestand" was geraakt. Tot voor de op het laatst gemaakte bocht verliep alles normaal. Er was een laag wolkendek, maar het zicht bjdrceg ten minste 2 km. Dergelijke vliegtuig ongelukken, aldus de heer Plesman. zijn meer gebeurd. Wanneer een vluigtuig- bestuurder bij een dergelijke landing zijn oogen op den grond gericht houdt en tegelijkertijd maatregelen wil nemen om. een nieuwe landingspoging voo.- to bereiden, dan is dit nauwelijks meer uit voerbaar. Na het verkrijgen van grond zicht had de piloot z.i. niet moeten lan den, maar gewoon verder moeten vlie gen en de landing moeten voorbereiden. Rond de Vereenigde Naties. De ministers der groote vier zijn er gisteravond in besloten vergadering in geslaagd, de fundamenteele verschillen in zake de kwestie van het politie-toe zicht in Triest te reduceeren tot de vraag, wie 'het recht zal hebben het hoofd van politie te benoemen of te ontslaan en aan wien laatstgenoemde rekenschap moet afleggen. Een belangrijke stap in de goede richting werd gedaan, toen Molotof zich accoord verklaarde met het voorstel der drie andere ministers, dat de gouver neur zou moeten uitmaken of het sta tuut en zijn voorwaarden bedreigd worden. De ministers kwamen evenwel niet tot overeenstemming in zake de vraag, hoe dit beginsel zou moeten worden toegepast en hoe er verschil gemaakt kon worden tusschen dagelij ksche werk zaamheden van de (politie en werkzaam heden, waarbij deze politie het statuut van Triest in buitengewone omstandig heden veiligstelt. Het debat over het veto-recht zal eenige dagen worden uitgesteld ten einde de groote vijf in de gelegenheid te stellen volgende week eerst een be slissing over hun houding te nemen. Tevoren had de Rus Wisjinski het veto recht nog eens krachtig verdedigd tegen alle aanvallen. Griekenland zal aan den Veiligheids raad verzoeken om een „volledig inter nationaal onderzoek aan beide zijden van zijn Noordelijke grenzen^'. Naar men te Athene 'heeft vernomen, zegt Griekenland, dat sinds het in Sep tember door de Amerikaansche delega tie bij den Veiligheidsraad ingediende voorstel tot onderzoek van de Grieksche grenskwestie dagelijks aan de grens van Griekenland en Joegoslavië en aan die van Griekenland en Bulgarije inciden ten voorvallen, waarvan een lijst wordt bijgevoegd. Polen en Tsjecho-Slowakije hebben tot den raad van de vier ministers van buitenlandsche zaken het verzoek ge richt, deel te mogen nemen aan de be sprekingen inzake het vredesverdrag met Duitschland, voor zoover daarbij Poolsche of Tsjechische belangen op het spel staan. ROUWBEKLAG. De Minister van Verkeer, ir. Vos, heeft gisteren persoonlijk de directie van de KJLi.M. rouwbeklag betoond. De Commissaris der Koningin in Noord-Holland zond een telegram met woorden van deelneming. a VERTROUWEN BEHOUDEN: Een Engelschman uit Salisbury tele grafeerde: „Please accept my /iepest sympathy. I'n travelling to Amsterdam with complete confidence to morrovy by KJL.M." (Accepteer mijn diepste sympa thie. Ik reis morgen naar Amsterdam per KJj.M. met volledig vertrouwen). Het Departement van Bultenl. Zaken heeft via in ons land geaccrediteerde di plomatieke ambtenaren bewijzen van deelneming van onderscheidene buiten landsche regeeringen ontvangen. Bij het ministerie van Financiën en het Directoraat-Generaal voor de Scheepvaart, ressorteerende onder het ministerie van Verkeer en Energie, hangt de vlag half stok. EEN, DIE GESPAARD BLEEF Tot diegenen, die ook met het toestel hadden willen gaan, maar geen plaats konden krijgen, behoorde o.a. luit-kol. J. van Ormondt, die uit Oegstgeest af komstig is. Deze werkt als chemicus aan het Centrale Laboratorium van het Dep. van Oorlog te Londen; hij had besloten per boot naar Nederland te vertrekken. ZAL ATTLEE MOTIE VAN VERTROUWEN INDIENEN? De politieke correspondent van het blad der labour-partij, de Daily Herald, schrijft, dat Attlee, de Britsche premier, Maandag in het Lagerhuis waarschijn lijk een motie van vertrouwen zal in dienen. De Daily Herald meent, dat. indien het amendement, waarbij de Engelsche buitenlandsche politiek wordt becritl- seerd. ingediend wordt, Attlee zal aan dringen op een stemming. Naar men verwacht, zal Attlee het debat over het amendement zelf voe ren en om een motie van vertrouwen verzoeken, zoodat Bevin zal weten hoe zijn positie in het Lagerhuis is, aldus de correspondent van de Daily Herald. Twee vrouwelijke labourleden van het parlement hebben zich bij de oppositie gevoegd tegen de officieele politiek van de Engelsche labourregeering ten aan zien van den dienstplicht en de buiten landsche aangelegenheden. CHINEESCHE NATIONALE VERGADERING BIJEEN. De Chineesche nationale vergadering is bijeen geweest in een openingszitting, welke vijftig minuten duurde. Tevoren was deze bijeenkomst tot zes maal toe uitgesteld. Honderd-vijf-en-dertig leden van de Kwomintang en onafhankelij ken waren ter bijeenkomst tegenwoordig, doch geen communisten, leden van de democratische liga of van de jeugd-par- tij. De communisten en democraten heb ben verklaard, dat zij de vergadering zullen boycotten, totdat zij in de regee ring erkend worden. De Vebena komt terug. (Van onzen parlementairen redacteur). De Tweede Kamer vertoonde gisteren een bont programma. Het begon met de voortzetting en tevens het slot van de tweede instantie van het algemeen debat. Daarbij greep de communist De Groot de gelegenheid aan om te betoo- gen, dat zijn partij heusch niets tegen het Katholieke volksdeel heeft, daar zij immers, getrouw aan goede Nederland- sche traditie, dë verdraagzaamheid zelve is, maar dat zij alleen wat heeft tegen de politieke leiding van de K.VP. Mr. v. d. Goes v. Naters (P.v.d.A.) was minder slecht over zijn staatkundige medefirmanten te spreken, al gaf hij wel te verstaan, dat naarmate zij min der het monopolie zullen opeischen van een confessioneele groep onzer burgerij te vertegenwoordigen, de samenwerking met haar des te vlotter mogelijk zal zijn. Bij voorbaat liet hij overigens prof. Romme vast weten, niets te voelen voor diens ideaal om er nog een Derde Ka mer bij te gaan maken, aangezien die al te zeer op representatie van eenzij dige belangen zou uitloopen, gelijk de ervaring met corporatieve staatsvormen elders (Italië. Oostenrijk) had geleerd. De Minister-President bleek niet van zins nog iets naders omtrent het Indonesische vraagstuk los te laten: alleen viel het op, dat hü er op scheen te zinspelen, dat het betreden van tot „Wederopbouw" im bet zoeklicht Bevolking wacht af „met een bang hart". (Speciale GP.D.-reportage). Het probleem van den wederopbouw ln Nederland ls moeilijk en veelomvattend. Uit den chaos der eerste na-oorlogschc periode is een organisatie gegroeid (die van „Openbare werken en wederopbouw"), welke met ontzaggelijke bezwaren te kam pen heeft gehad, maar niettemin haar wieken steeds verder en ln steeds hooger tempo heeft uitgeslagen. Inundaties moes ten worden bedwongen, bruggen hersteld, het verkeers-apparaat op gang gebracht, puin geruimd ln hoeveelheden, die elke besohrljvlng tarten, en tegelijkertijd vroe gen honderd-duizenden, zwaar getroffen landgenooten om onderdak en hulp ln diepen noodWie nagaat dat op 5 Mei 1945 meer dan een vijfde deel van alle hulzen ln Nederland was verwoest of be schadigd, dat heele streken als de Wle- rlngermeer en Walcheren, door de zee waren overstroomd en véle dorpen (als Ochter., Eede, Yzendfjke en Westkapelle) grootendeels van de kaart waren verdwe nen. beseft tevens wat een moeite het moet hebben gekost om orde te scheppen ln dezen toestand van vernieling en ellen de en nieuw perspectief te wekken ln oorden van trooetelooze verlatenheid l WIJ ZIJN VER VOOR OP HET BUITENLAND. Is Holland daarin geslaagd? ,,Neen", zegt de man ln de geteisterde gebieden; „Ja", zegt de vreemdeling bij een bezoek aan deze lage landen 1 Laten wij dit laatste punt vooral niet te licht aanslaan. Wie het probleem van den wederopbouw zet ln het zoeklicht der crl- tlek, vindt Inderdaad argumenten voor bemerkingen van ernstlgen en zelfs ver ontrustenden aard, maar hij moge zich troosten met de wetenschap dat wij hier ver vooruit zijn op Engeland, Frankrijk en België, landen, die gerulmen tijd vroeger werden bevr^d, zelfs het puin nog niet hebben verwijderd en pas het allereerste stadium van den wederopbouw zijn in gegaan! Een feit van beteekenls geeft daarbij moed: Wederopbouw" speelt open kaart! Vier lange dagen hebben de mannen van dezen dienst, geassisteerd door een indruk- wekkenden staf van flnantleele, economi sche en technlsohe adviseurs, ons rond geleid door verschillende geteisterde ge bieden (Betuwe, Noord-Limburg, Zeeuwsch Vlaanderen en Walcheren), maar zy heb ben nooit getracht Iets te verbloemen. WIJ hebben gezien wat goed was (Groesbeek), ook veel dat ontroerde door zijn ellende en achterstand (Ochten, Breskens, West kapelle)maar niet minder ook wat stemde tot wrevel en dikwijls groote verbittering! HOE IS HET MOGELIJK? Als de glasactie „Ruiten troef" door een dorp ln Zeeuwsch Vlaanderen vol komen wordt gesaboteerd, als ln een ander dorp, dat kans heeft op voor rang bü den herbouw, de plaatselijke aannemers er uit eigenbelang bi) de gemeentebestunrderen op aandringen de plannen te torpedeeren, als ln Venlo nu ln korten tijd al de vierde leider van het streekbureau moest worden aangesteld omdat er nou ja: omdat er Iets niet klopte, dan vraagt men zich af: „hoe ls het ln BINNENLAND. Door den commandant van het be- waringskamp te Laren zijn in dat kamp onregelmatigheden ontdekt. Twee perso nen van den bewakingsdienst zijn gear resteerd. w.o. een adjudant. Het Ned. Verbond van directies en leerkrachten bij het Nijverheidsonderwijs zal op Zaterdag 23 November as. ln den Stadsschouwburg te Utrecht een salaris- congres houden. Gistermiddag vertrok de PH-TQE „Edam" met 35 passagiers voor een spe ciale K.L.M.-vlucht naar Zuld-Amerika. De motie-Romme (uitzending eener commissie naar Suriname en de Neder- landsche Antillen) ls gisteren in de Twee de Kamer aangenomen Gistermiddag om kwart over vijf landde op Schiphol de NL. 311, met aan boord den heer H. P. J. van Ketwlch Ver schuur, dlr.-gen van het Ned. Roode Kruis Hy drukte zijn waardeering uit voor het vele werk, dat het Ned -Ind. Roode Kruis onder schier onmogelijke omstandigheden onmiddellijk na de Japansche capitulatie heeft gepresteerd. Hij zal besprekingen voeren met de regeering. BIJ K. B la de heei F. W. CraandiJk benoemd tot H. M.'s buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bit de Ver. St. van Venezuela. In tegenwoordigheid van den Com missaris van de Koningin ln Overijssel, ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schuerec ls gistermiddag ln het Rljsmuseum Twen- the te Enschedé, door den burgemeester, den heer M. van Veen de tentoonstelling „Nieuw En schee' offlcleci geopend. BUITENLAND Met algemeene stemmen heeft de Veiligheidsraad het rapport van de com missie van deskundigen over de voor waarden voor de toelating van Zwitser land als party bij het Internationale Ge rechtshof aangenomen. De staking van ruim duizend pllot-en van de Transworld Airlines in Amerlkka ls beëindigd. Door een hevig noodweer zijn te Rome twee personen om het leven geko men en een duizendtal dakloos gewor den. Honderden huizen werden over stroomd of bezweken door grondverschui vingen. Donderdagavond zijn 9 Engelsche vlsschers aan boord van den trawler „Charmous" ter hoogte van de kU6t by Cork gedood door de explosie van een myn, die ir him net aan dek van den trawler was geraakt. Het schip brak ln tweeën en zonk binnen een minuut. Vyf overlevenden werden door andere vls- schersbooten opgepikt De Paus neeit ln een toespraak tot Italiaansche boeren, die een bezoek brach ten aan het Vatlcaan, gewaarschuwd voor de gevaren, welke verbonden zyn aan het verhulzen van het platteland naar de stad. In den Amerikaanschen staat Colo rado ls door een plotseling opkomen van den winter een 20-tal menschen van koude gestorven. Onverwacht gekomen sneeuwstormen hebben honderden gezin nen en duizenden stuks vee verrast en ingesloten. President Truman heeft ln verband i met de dreigende staking ln de steen- kollndustrle zijn voorgenomen vacantle afgelast, Uit Beiroet wordt vernomen, dat ■an vrouw, genaamd Zahleh Zahran, al daar het leven heeft geschonken aan een vytllng, drie Jonger.s en tweq meisjes, al- len ln den besten ftaat van gezondheid. Op ultnoodlging van het ministerie van openbare werken en wederop bouw heeft de Pers een excursie ge maakt langs de door oorlogsgeweld zwaar getroffen gebieden. De redac teur van de „Groote Provinciale Dagbladen" (GP.D.) behoorde tot de deelnemers en zal ln een reeks arti kelen vertellen van de flnancleele problemen by het herstel, van het leed en de ellende der bevolking, van de critiek der betrokkenen ln haar velerlei vom en van den stand van den wederopbouw. Godsnaam mogeiyk?" En men staat nauweiyks meer verwonderd by het vernemen van het minder schokkende feit dat ambteiyke beuzelary er ln de gemeente Den Haag oorzaak van werd dat de bouw van 300 woningen aan anderen werd toegewezen of dat vakgroepen, die met de distributie zyn belast, een eigen politiek volgen en de matrlalen niet naar de geteisterde gebieden sturen maar naar elders ln het land, waar van ouds hun belang- rykste afnemers hebben gewoond. Van goed vaderlanderschap gesproken DE GROOTE KLACHT. De zwaarste klacht ln de getroffen ge bieden is evenwel die over de flnantleele regeling by herbouw. En zy ls universeel! Burgemeesters, leiders van streekbureaux, bouwers, gedupeerden, Ja óók de mannen van den wederopbouw zelf, zy zeggen allen hetzelfde: „Als deze schaderegeling niet gewijzigd wordt, komt er van den parti culieren bouw niets tereoht, wordt de situatie voor de kleine bezitters hopeloos en komen vele kleine neringdoenden nooit weer aan den gang". Kort en populair verteld ls de kwestie deze dat de Staat by herbouw de taxatie waarde van het verwoeste pand per 9 Mei 1940 vergoedt en voor de rest de finan ciering op zich neemt door middel van rente-dragende en rentelooze credleten (de Sterren plukken van den hemel ligt ons, Hollanders, niet en slechts een volstrekte zekerheid zal zyn angst kunnen overwinnen! Drs. Verhorst, hoofd van de afdeellng flnantieel- economlsche zaken van het departe ment, heeft ons verklaard dat dlc zekerheid er binnen een maand zal zyn en de „wissel op de toekomst" door minister Lleftlnck ln meer con crete bepalingen zal zUn omgezet. De bevolking der getroffen gebieden wacht daar op: „met een bang hart", zooals de beer Lecnders te Groesbeek het uitdrukte, „met twyfel omdat men ln Den Haag als regel zoo weinig aandacht schenkt aan onze proble men" (volgens burgemeester Eekhout, van Breskens), „met belangstelling, maar lk ga hier rustig myn eigen weg" (aldus Jhr. de Casembroot, die ln Westkapelle een geheel apart sy steem volgt) HULP AAN DEN BOER. Ook voor den bouw van boerderyen en stallen zal een nieuwe regeling worden getroffen. Nood boerderijen verrezen er tot dusverre in ons land 4648, noodstallen 5618, maar die oplossing kan maar tijdelijk zyn. En aan nieuwbouw doen de boeren niet zoolang zij niet weten welk risico zy dragen. Een kwart van de bouwsom moe ten zy thans op tafel leggen alvorens er mag worden begonnen, daarna zorgt de Staat, volgers het bekende credlet- systeem. voor de verdere financiering. Maar de boer. die zyn vee gestolen, zyn land en goed vernield zag, en op geen stukken na weet waar hy aan toe is, denkt onder deze omstandigheden niet aan herbouw, waarvan hy de lasten niet kent. Gelukkig: „ook dit lapmiddel zal verdwynen". zei drs. Verhorst ons al weer, „zy het niet binnen een maand". De elsch van het leggen van een kwart van de bouwsom op tafel zal vervallen en voor het overige geldt ook hier de komende nieuwe beslissing Inzake de rentelooze hypotheken. Hoogstens nog een maand zal Nederland ln spanning biyven! Moge minister Llef- tlnok zich houden aan die termijn. En moge zijn decisie gunstig zyn. Nederland bouwt aan zijn toekomst, flguuriyk maar ook letterlyk. En als men den particulieren bouw geen aanvaardbare en reëele kansen geeft, zyn wy na dertig Jaar nóg niet uit de misère. Twee soorten noodwoningen zooals die verryzen in de geteisterde gebieden ln het kader van den wederopbouw. (Foto ANP-de Gr.). laatste ook zonder aflossing). Rentedra gend ls het gedeelte „Nieuw voor oud". De eigenaar had. een pand. waarop na tuurlijk reeds een gedeelte was afgeschre ven. HIJ krygt er een volkomen nieuw project voor terug en het ls blliyk dat hy de extra-waarde daarvan voor zyn rekening .neemt Over het algemeen ziet men dat wel in en worden er weinig be zwaren tegen geopperd. Maar practisch niemand aanvaardt het risico van de rentelooze hypotheek zoolang daarom trent niets verder ls vastgesteld. „Waar- schyniyk zal deze op den duur voor het grootste deel worden kwytgescholden", zegt de Staat, „en in leder geval zal vóór 1 Januari 1956 een definitieve beslissing wc len genomen. Ga dus gerust bouwen". Maar de nuchtere Hollander fronst ln sombere gelatenheid de wenkbrauwen en wacht af! Hy. die voor den oorlog een eigen „bedoening" had: een eenvoudig huisje misschien op een klein, maar dier baar plekje grond, kent de cyfers al uit zijn hoofd. WeUloht f. 10.000.— zal de bouw eischen voor het nieuwe pand. Zeg dat hy daar f. 4000.van vergoed.' krygt, dan zal er op zyn „bezit" (afgezien van vroegere hypotheken, die hun waarde be houden en voorrang hebben) een zilveren dak komen van ongeveer f. 1500.rente dragend (.nieuw voor oud) en f.4500. renteloos credlet. Een loodzware last, welke hy voor zichzelf, noch voor zijn kinderen, wil en durft aanvaarden. Die voorspiegeling van den Staat dat misschien dat rentelooze credlet eens zal worden kwytgescholden. boezemt hem geen ver trouwen ln, met hoeveel nadruk het ook bij herhaling ls betoogd. Was het niet De Genestet, die schreef: ,Als ik myn. oogen Sluit, Wil lk het wel gelooven. Maar als lk ze open doe. Komt weer de twijfel boven"? DUITSCHERS KRIJGEN CONTROLE OVER PROVINCIAAL BESTUUR IN BRITSCHE ZONE. Het Britsche militaire bestuur te Ber lijn heeft een nieuwe verordening uit gegeven. waarin de bevoegdheden der staten in de Britsche zone wordt om schreven. Hierdoor komt een aanzieniyke mate van controle over de provinciale bestu ren weer in Duitsche handen. De drie regionale besturen van Noord- Ryn-Westfalen, Hannover. Sleeswyk— Holstein en de stad Hamburg, die voor loopig onafhankelijkheid hebben ver kregen, zijn reeds bezig met het samen stellen van kabinetten door middel van onderhandelingen tusschen de Britsche regionale commissarissen en Duitsche politieke partijen. Volgens de verordening zullen de vol gende aangelegenheden door de Duit- schers zelf worden behandeld: Kerke lijke zaken, industrieele ontwikkeling, huizen- en stedenbouw, landbouw, we genbouw, bepaalde belastingen, fabrieks- wetgeving, de pers en andere burger lijke rechten. De regeling der productie en distribu tie van voedsel zal in handen der be zettende mogendheid blyven. VLIEGTUIGWRAK GEVONDEN. Op ongeveer twintig kilometer van Gorham (Californië) is een nog rookend vliegtuig-wrak gevonden. Men vermoedt, dat het de machine ls van de American Western Airline, die vanaf Woensdag vermist werd. Het vliegtuig had 8 passa giers en 3 man bemanning aan boord. dusverre niet ingeslagen, vreemde paden, het bestaan van een enkel meningsverschil tusschen de Com missie-Generaal en het Kabinet niet ondenkbaar maakte. Nog even een dupliek van Excellen tie Lieftinck en toen brak het Vrydag- sche vragenuurtje aan dat by hooge uitzondeing gebruikt werd. De heer Suurhoff (P.v.dA.) kwam dit keer, groote zeldzaamheid, met monde linge vragen voor den dag en wel over de hooge aardappelpryzen, waarvan men .bovenal in de steden het een en ander kan ondervinden. Het terstond gegeven, uitvoerige mondelinge antwoord van Minister Mansholt gaf als voornaamste verkla ring, dat de stedelingen zand aard ap pelen versmaden en nu de boeren, dit wetende, de wel geliefde klei-aardap pelen pas van de hand zün gaan doen tegen prüzen, die met 6 tot 7 ct. per kilogram boven de richtlijnen liggen. Een en ander had wel duidelük ge maakt, dat men den aardappelver koop, ondanks de flinke hoeveelheid, die er van dit belangrijke volksvoe dingsmiddel beschikbaar is 2% millioen kg. tegen slechts 1 mlllioen een jaar geleden alsmede den aan voer er van niet aan het vrüe spel van vraag en aanbod kan overlaten. Der halve wordt de Vebena weer ingescha keld, komen er mavimumprüzen, die ten gevolge zullen hebben, dat met 25 Nov. de stedelijke consumenten zandaardappelen voor 11, kleiaardap- pelen voor 12 ct, per kg. zullen kunnen koopen, terwyl deze laatste op het oogenblik 17 tot 18 ot. bedragen. DE KINDERBIJSLAGWET. Tot besluit hield de Kamer zich bezig met de algemeene beschouwingen over het ontwerp tot wyziglng van den kin- derbyslag. De bedoeling daarvan is, dat reeds van het eerste kind M bijslag zal worden genoten (tot dusverre begon dat pas bij spruit no. 3) en wel f. 2.40 per kind, terwijl het bedrag voor elk kind boven 3 telgen, f. 3 zal bedragen, dit al les per week. Mr. Korthals (P.v.d.V.) achtte het onjuist, dat de Regeering steeds verder de richting uitgaat van loon naar be hoefte en niet naar prestatie, vond in het feit, dat er straks prysverlaging zal komen z.i, het beste middel voor verbetering van de positie van loon- trekkenden aanleiding om deze wet slechts een beperkten levensduur te geven. Minister Drees zal het ontwerp Dins dag verdedigen. De „ontwerp-overeenkomst" geparafeerd. GAAT MINISTER JONKMAN NAAR INDIË? De ontwerp-overeenkomst in zake In- die werd gisteren door de Nederlandsche en Indonesische delegaties te Batavia geparafeerd. Het is mogelijk, dat de Commissie- Generaal thans niet naar Nederland zal terug keeren, doch dat de ministers Jonkman (Overzeesche gebiedsdeelen) en Van Maarseveen (Justitie) naar In- dlë zullen gaan. Men hoopt, dat ten aanzien van het eenige punt, waarover in de overeen komst nog de sanctie van de Neder landsche regeering wordt verwacht, een spoedige beslissing van Den Haag door de Nederlandsche regeering naar Bata via zal worden geseind. Aneta verneemt voorts, dat de ont werp-overeenkomst Maandag as. zal worden gepubliceerd. Laatste contingent naar Indië. De legervoorlichtingsdienst meldt: Op 29 November as. vertrekt van de Merwede-haven te Rotterdam het mi. „Sibajak" met het laatste contingent en aanvulling van de 7 December-divisie naar Indië. ARBEIDSDIENSTPLICHT IN INDONESIË. Naar het Republlkelnsche Persbureau Antara bericht, heeft de opperste ver- dedigingsraad van de Republiek gisteren een decreet uitgevaardigd, waarby be paald wordt, dat alle burgers in den leeftyd van 16 tot 50 jaar opgeroepen kunnen worden voor tewerkstelling in de door de regeering beheerde plantages, „voor de verdediging en den opbouw van ■het land". CRITIEKE VOEDSELSITUATIE OP MADOERA. Volgens het Republikeinsch-Indonesl- sche persbureau Antara is de voedsel situatie op Madoera uiterst critiek, vooral in het Oostelijk district. Een groot deel der bevolking gaat naar Java, op zoek naar voedsel. Dageiyks stroo men hongerlydende Madoereezen de dorpen en steden aan de Noordkust van Java binnen. STAKING BIJ DE N.V. „DE VELUWE" Gistermorgen is by de N.V. Handelmy. „De Veluwe grootbedryf in kruide nierswaren te 's-Gravenhage, een sta king uitgebroken onder de 20 man krui deniersbezorgers, geproclameerd door de E.V.C. De directie deelde mede, dat de loonen in geen enkel opzicht te wen schen overlaten. Nadrukkeiyk stelt de directie zich op het standpunt, dat zy, als het confliot voortduurt en geen be vredigende oplossing wordt verkregen, van plan is niet alleen het bedryf in Den Haag, maar ook de overige 17 fi lialen ln Nederland te sluiten. ZEEP VOOR BEPAALDE CATEGORIEËN. Het CDK. deelt mede, dat de plaat selijke distributiediensten op nader be kend te maken tydstippen rantsoenbon nen voor zeep voor vuilen arbeid zullen uitreiken. zy. die in aanmerking komen voor zeep voor vuilen arbeid, ontvangen voor de 13e periode 1946 en in de le en 2e periode 1947 een rantsoen zachte zeep benevens een rantsoen waschpoeder. Zy. die zeer vuilen arbeid verrichten, ontvangen voor genoemde perioden vier rantsoenen zachte zeep en een rantsoo% waschpoeder. Artsen, verpleegsters enz. ontvangen voor bovengenoemde perioden rants.ja.i- bonnen voor huishoud- of toiletzeep. M

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1