ALLERLEI VAN OVERAL Met een enkel woord DE AVONTUREN VAN HUMPO HOTSFLOTS, KUNSTENAAR RECHTZAKEN BINNENLAND. De Ned. minister van Economische Zaken dr. G. W. M. Huysmaas ls gisteren naar België vertrokken en voerde bespre kingen met den Belgischen minister-pre sident en den minister van Economische Zaken. De Tweede Kamer heeft gistermiddag na een korte gedachtenwissellng het wets ontwerp tot goedkeuring van het statuut van de organisatie der Ver. Naties voor Onderwijs, Wetenschap en Cultuur, aan vaard. BIJ K. B. is mr. C. W, A. baron van Haersolte, eerste gezantschapssecretaris aan H. M's. gezantschap te Petrorla be vorderd tot gezantsraad en is Jhr. mr. A. PC van Karnebeek, eerste ambassade- secretaris aan H M's. ambassade te Lon den, bevorderd tot ambassaderaad. In de ondcrgrondsche werken der Oranje-Nassau I te Heerlen ls de 42-Jarige arbeider J. Janssen tijdens het vervoer in een opbraak gekomen en door onbekende oorzaak tusschcn kool en betimmering be kneld, HU werd op slag gedood BUITENLAND. Het Fr arische militaire bestuur heeft medegedeeld, aldus meldt radio Coblenz, dat met Ingang van morgen het brood rantsoen ln de Fransene zone van Dultschlamd verlaagd zal worden van 300 tot 200 gram per dag. Ten gevolge van een explosie ln de Koh-l-noor kolenmijnen bij Mostt ln Noordwest Bohemen zijn 52 personen, o.w. zeven krijgsgevangenen, gedood. Volgens de laatste gegevens telt Berlijn thans 3.165.314 Inwoners, van wie 1.283.112 mannen en 1.882.202 vrouwen. Het te ParUs gevestigde Brltsche blad „Continental Dally Mali" heeft gis teravond een telefonische waarschuwing ontvangen, dat zijn kantoren zouden wor den opgeblazen. De Itallaansche eerste minister, de Gasperi, heeft den directeur-generaal van de Unrra een telegram gestuurd, waarin hij een spoedige „noodlottige" Inkrimping van de brood- en graandlstrlbutle ln Italië ln het vooruitzicht stelde, Indien er niet 50.0CO ton graan voor het eind van November ln Italië zou aankomen. Door de Amerlkaansche legerauto rite 1 ten ls bekend gemaakt, dat de laat- sten van de ongeveer 89.000 Dultsche krijgsgevangenen, die thans door het Amerlkaansche leger ln Europa worden vastgehouden, op 1 Juli 1947 zullen zijn vrUgelaten. In de vallei van Assam (Voor-Indlë) zUn 15 personen bij een spoorwegongeluk gedood. In Wuerttemberg-Baden zal op 24 November een nieuw parlement (Landtag) worden gekozen. TcgelUkertiJd zal een referendum ov?r de democratische grond wet worden gehouden. In Beleren ge schiedt dit telde op 1 December en ln Groot-Hef-sen. op 8 December. De acte van beschuldiging tegen Milch, den voormaligen Duitschen veld maarschalk en opperbevelhebber der luchtmacht is te Neurenberg opgesteld. Oorlogsmisdaden, misdaden tegen de menschheld, deportatie, mishandeling van mülloenen zijn de voornaamste tegen hem gerichte aanklachten. Een Dultsch hof heeft cle 44-Jarige Helene Schwaertzel tot vijftien Jaar dwangarbeid veroordeeld. Deze voormalige kassier der Luftwaffe heeft ln 1944 Carl Goeraeler, voormalig burgemeester van Leipzig en leider van het complot tegen Hitler verraden. Nadat de politie te Damascus (Syrië) bij een demonstratie van middel bare schoolleerllngen waarschuwingsscho ten had gelost, kwam het tot een botsing, waarbij 25 polltle-agenten en twee leer lingen werden gedood. Triest voor de groote vier. De raad van de 4 ministers van bui- tenlandsche zaken heeft gisteren de be sprekingen over Triest voortgezet en zal heden een besloten vergadering hou den. Hieraan zullen slechts de 4 minis ters en tolken deelnemen. Waarnemers te New-York beschouwen zulks als een aanwijzing, dat de vertegenwoordigers der groote vier van plan zijn een ernstig onderhoud te hebben. De besprekingen van gisteren waren geconcentreerd op artikel 8 en 9 en op het Fransclie ontwerip-statuut in de bevoegdheden van den gouverneur van Triest. DE OPPOSITIE TEGEN BEVIN. Het gesprek van den dag in politieke 'kringen te Londen, aldus UP., is de „rebellie" van een groot aantal Labour- leden tegen de buitenlandsche politiek van minister Bevin. Ofschoon de ge ruchten over een scheuring in de La- bourpar.ty overdreven en onjuist zijn, ontkent men niet dat Bevin in eenig gevaar verkeert, niet zoozeer door een votum van wantrouwen, als wel door een groote mate van onthouding bij de stemming van de zijde van zijn eigen partij genoo ten. De gehouden vergadering der parle mentaire Labourgroep heelt een voor de regeering onbevredigend verloop gehad. Een door Morrisson voorgestelde motie van afkeuring over het beleid van de 44 rebelleerende fractieleden, werd welis waar aangenomen doch er was een groot aantal blanco-stemmen. De Labouroppositie tegen Bevin zag hem gaarne vervangen door den tegen- woordigen kanselier van de schatkist, Hugh Dalton, van wien men een meer socialistische buitenlandsche politiek verwacht. Dalton's vrienden zeggen, dat hij verontrust is over de verslechtering der Britsch-Russische betrekkingen en dat zijn eerste daad als minister van buitenlandsche zaken een reis naar Moskou zou zijn om met het Kremlin tot betere samenwerking te geraken. GEEN VOORTZETTING DER IT ALIAANSCH—JOEGOSLAVISCHE ONDERHANDELINGEN. De Italiaansche regeering heeft na een vergadering verklaard, dat de on derhandelingen met Joego-Slavië over Triest „voorloopig" niet zullen worden voortgezet, daar de groote vier de te Parijs genomen besluiten hebben aan vaard. HET KANAAL VAN KORFOE GEVEEGD. Ondanks de protesten van de Alba- neesche regeering is de Engelsche Mid- dellandsche Zee-vloot gereed gekomen met het vegen van het kanaal van Korfoe. Het is gebleken, dat de twee Brltsche torpedojagers, die vorige maand in dit kanaal beschadigd werden, niet op los geslagen mijnen waren geloopen, maar op mijnen, die daar zouden zijn gelegd, nadat het kanaal reeds van de daar in den oorlog gelegde mijnen was geveegd. Bij de onlangs ondernomen veeging hebben de Engelschen twee mijnen on beschadigd in handen gekregen, welke zullen worden onderzocht. Van de re sultaten van dit onderzoek zal afhan gen, of diplomatieke stappen zullen wor den ondernomen in verband met het ongeluk van de beide torpedojagers. AMERIKAANSCHE MISSIE HEEFT ALBANIË VERLATEN. Een woordvoerder van het Amerlkaan sche ministerie van Buitenlandsche Za ken maakt bekend, dat gisteren 2 Ame- rikaansche torpedojagers naar Durazzo gestoomd zijn om de uit 9 leden bestaan de Amerlkaansche missie in Albanië af te halen. Er werd geen toestemming verleend om de territoriale wateren te overschrijden. De leden van de Amerl kaansche missie werden in loodsbooten naar de torpedojagers gebracht. Manuel de Falla. BEKEND SPAANSCH COMPONIST. A.FJP. meldt uit Buenos Aires, dat de bekende Spaansche componist Ma nuel de Falla aldaar overleden is. De Falla is in 1876 te Cad'z geboren In 1905 behaalde hij den eersten prijs voor een nationale operapnjsvraag met zijn opera „La vida breve", Tot zijn com posities behooren de baiDtien „El som brero de tres picos" en „El amor bru- jo". Hij schreef verder o.a. impressies voor solo-instrumenten met orkest, ver der liederen voor gitaar. Tijdens zijn verblijf in Parijs is ae Falla bevriend geweest met Debussy, Ravel en Dukas. SCHEEPSBERICHTEN. Cittula, 10/11 van Haifa naar Land's End v.o.; Kllpfonteln, thuisreis, pass. 14/11 5.30 uur Kaap Bon; Kota Baroe, 13/11 van Rotterdam te Betavia; Jan Llevens, 9/11 van Freetown naar Las Palmas; Rossum. AmsterdamParamaribo pass 10/11 Dungeness; Sloterdljk, Batavia —Nederland. 11/11 te Bombay, vertrekt vermoedelijk 14/11 van Bombay: Volen- dam vertrekt vermoedelijk 20/11 van Batavia naar Rotterdam; Weltevreden. 12/11 van New York naar Antwerpen en Rotterdam. MIJ. Nederland: Van Oldenbarnevelt, van Ba]flï lROceaanAlglnous, 12/11 Port Said gepasseerd op weg naar Liverpool Kon. Holl. Lloydv. d. Velde, 15/11 te IJmulden verwacht. Aftreden Minister Ringers goedgekeurd. Naar wij van officieele zijde verne men, heeft H.M. de Koningin overeen komstig zijn verlangen den heer Rin gers met ingang van 15 November ont slag verleend als minister van Open bare Werken, zulks op de meest eervolle wijze, onder dankzegging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan Haar en den lande bewezen. Onze bloembollen in Argentinië GROOTE VERRUIMING VAN AFZEI VOORSPELD! Te Buenos Aires heeft prof Broen, ln Argentinië geboren zoon van Hollandsche ouders, die in September en October een reis door ons land maakte een er o m de bollenstreek en do laboratoria te Lisse bezocht, voor dQ Ned. K. v. K. van zijn Indrukken verteld. Daarbij waren 80 Ne derlanders tegenwoordig. Hij herinnerde er o.a aan. dat, toen ln Argentinië berichten kwamen dat Neder land, vrijwel oogenbllkkelijk na de bevrij ding. zijn export van bloembollen en tuinbouw- en bloemzaden docht te her vatten. men daar te lande sceptisch was en voor misleidende propaganda vreesde. Maar zoodra hij zélf ln ons land kwam, kon hij zich overtuigen, dat ons land, niettegenstaande zijn geleden verliezen en zijn onder water gezette landerijen, zich op het gebied van bloembollencul tures, tuinbouw en bloemkweekerlj zeer snel hersteld had, en wederom ln staat ls aan het buitenland de „selecte stocks" te leveren, waaraan men daar behoefte heeft. Met groote opgetogenheid sprak hy over de energie en wetenschappelijke degelijk heid, waarmede bollen en bloemkweeke- rben ln ons land te werk gaan en weidde uit over een onderwerp, dat allen bloem- kweekers en ook amateurs op dat gebied ln Argentinië zéér ter harte gaat: de proeven tot speciale voorbehande ling voor liet accllmatlseeren van tul pen-, hyacinthen- cn narclssenbollen, onder prof. Van Slochteren *te Llsse verricht om dc bezwaren te ondervan gen, verbonden aan de zes maanden verschil ln Jaargetijde tusschen het Noordelijk en het Zuidelijk halfrond. Hij vertelde, dat Nederland er nn ln geslaagd ls, door geschikte behandeling bollen van de drie genoemde soorten dusdanig te prepareeren. dat zU bil aankomst ln Zuld-Amerlka direct ln den kouden grond geplaatst kunnen worden en bloemen leveren met het zelfde succes en denzelfden eenvoud van behandeling, waarmede zU dat bij ons thuis doen. Ten einde het succes ln de practyk te bewijzen, heeft de Ned. regeering partijen bollen, welke een dusdanige behandeling hebben ondergaan, reeds toegezegd aan de landbouwkundige faculteit ln Buenos Aires, alwaar de ultplantlng zal geschie den onder leiding van den heer Broen zelf. Rpr. eindigde met aan de Ned. bloem bollen-cultures een groote verruiming van afzet te voorspellen op grond van dit nieuwe procédé, niet alleen ln Ar gentinië maar ln heel Zuld-Amerlka, Zuid-Afrlka, Australië en Nieuw-Zec- land. De schaarschte aan zeevisch. NIJPEND TEKORT AAN SCHELVISCH EN KABELJAUW. In tegenstelling met de zeer ruime aanvoeren van versche haring laat de aanvoer van versche visch veel te wenschen over. Aan bepaalde soorten, zooals schel- visch en kabeljauw, is een nijpend te kort, terwijl de vangsten der andere soorten visch eveneens niet groot zijn. De oorzaak van het vischtekort moet in verschillende factoren gezocht wor den. Een aantal groote treilers n.l. oefent vanuit IJmuiden de treilharlng- en ma- kreelvisscherij uit en is dus tijdelijk aan de treilvisscherij op versche visch ont trokken. Deze treilharlng- en makreel- visscherij is echter aan het afnemen. De makreelvisscherij bleef beneden de ver wachting. De groote booten zullen dus binnen kort weer aan de versche vischvangst gaan deelnemen. De kleinere stoomtrei- lers brengen weinig aan, evenals de treilloggers. De kustvisschers zijn zeer afhankelijk van de weersomstandighe den en doorgaans genoodzaakt binnen gaats te blijven. De nu nog visschende haringloggers, voor zoover zij na het beëindigen der drijfnetharing-visscherü voor de treil visscherij in gereedheid zullen worden gebracht, zullen aanvang Januari ter versche vischvangst uitvaren, zoodat ruimere vischaanvoeren eerst eind Ja nuari verwacht kunnen worden. Van den zeer schaarschen vischaan- voer wordt tevens nog geëxporteerd. Ka beljauw wordt voor export ingenomen en komt niet op de binnenlandsche markt. Enkele treilers hebben de ge vangen visch te Engeland gelost en daar gemarkt. De booten kwamen gisteren te IJmuiden binnen met zoo goed als geen vangst. Tijdens de vaart van den over kant naar hier deden zij een paar trek ken. Gezien deze feiten ziet het er met dc vischvoorziening niet rooskleurig uit. De vischhandel klaagt over de schaarschte aan visch en de ma\j- mum prijzen, en is van meening dat hij een abnormaal lage winstmarge heeft, en de bedrijfskosten bij lange na niet kan dekken. Waar bleven de M.G.-auto's? VERMOEDELIJK 500 VERDWENEN. De minister van Oorlog heeft ten ver volge op beantwoording van vragen van den heer Ruijs de Beerenbrouck betref fende een beweerde ontvreemding van auto's bij het militair gezag het volgen de geantwoord: a. De meening, dat 5400 wagens by het M.G zouden zijn verdwenen, is ver moedelijk ontstaan, doordat het Regee- rings-Directoraat Motorvoertuigen, toen het zijn taak begon, van het Militair Gezag 6500 taxatierapporten van gevor derde auto's ontving, terwijl in het sta dium, waarin deze meening zich vorm de, slechts 1100 wagens bij het M.G. in gebruik waren. 5 A Hierbij werd over het hoofd gezien, dat het meerendeel van de door het M.G. ge vorderde wagens overgedragen is aan vi tale bedrijven en overheidsinstellingen. b. De statistiek betreffende de geschie denis van de bij het M.G. in gebruik ge weest zijnde wagens, waaraan op 1 Mei j.l. begonnen is, kan nog niet worden af gesloten, daar de gegevens van de tot 5 September 1946 ingediende claims nog niet door alle Rijksverkeersinspecties zijn verstrekt, terwijl voorts een aantal wa gens nog administratief zoek is. Onder zoeken hieromtrent zijn nog loopende. c. Gelet op dc reeds verkregen resul taten van deze onderzoeken, zal naar het oordeel van de met de afwikkeling belaste ambtenaren wellicht omtrent de verblijfplaats van circa 500 wagens in het duister getast moeten worden. Ik neem aan, dat het mogelijk zal zijn een definitief overzicht te geven bin nen vier maanden. NED. MILITAIRE VLIEGERS TE MEDAN. Het 122ste eskader van de Ned. mili taire luchtvaaart is op het vliegveld te Medan aangekomen. Dit eskader, dat van Java gekomen is, zal binnenkort het vliegveld van de R-A.F. overnemen. Bij de aankomst gaven mustangs de monstraties en werden de Nederland- sche vliegers door militaire en burger lijke autoriteiten verwelkomd. DE CORRESPONDENTIE MET DUITSCHLAND. Het ls ons gebleken, dat ln het corres pondentie-verkeer met Dultschland uit sluitend mededeellngen van strikt per soonlijken aard zijn toegelaten. Wij mee- nen goed te doen onze lezers, ten einde teleurstellingen te voorkomen, daarvan op de hoogte stellen. Brieven met zakelljken inhoud worden onvoorwaardelijk aan den afzender geretourneerd. Herman de Man t SLACHTOFFER VAN VLIEGTUIGRAMP. Tot de omgekomenen by de ramp van het K.L.M.-vliegtuig behoort o.m. de letterkundige Herman de Man, het pseudoniem voor Salomon Herman Hamburger. De bij ae vliegramp omgekomen schryver Herman de Man. Hamburger werd 11 Juli 1898 te Woer den geboren, zoodat hij den leeftijd van 48 jaar bereikte. Na aanvankelijk in den handel werk zaam geweest te zijn, ging hij in de journalistiek, waar hij zich tevens als schrijver van formaat ontwikkelde. In 1927 ging de Man over tot het katholieke geloof, en werd te Vianen gedoopt als Ezechiel Petrus Paulus. Tot 1936 be kleedde de Man de functie van waar nemend directeur van de Algemeene Uitgevers Maatschappij N.V. Tot zijn voornaamste werken behoo ren: Aardebanden (1922), Weideweelde (1923), de Eenzame (1924), Rijshout en Rozen (1924). Van winter tot winter (1925). In 1926 verscheen zijn bekende boek „Het wassend water", dat bekroond werd door de Maatschappij ter bevor dering van de Nederlandsche Letterkun de. In 1928 verscheen „Jan Allemachtig", in 1929 gevolgd door „Meester Lampe laar". In 1932 schreef Herman de Man zijn eveneens zeer bekend geworden werk „De kleine wereld" en „Maria en haar timmerman". Hierop volgden achtereen volgens „Een stoombootje in den mist" (1934), „De barre winter van negentig" (1936), „Scheepswerf, de kroonprinces" (1936), Marie, of hoor ook de weder partij" (1937). „De Koets" (1937) en „Aart luteyn" (1937). In 1938 verwierf de Man den Tollens- prijs. Laatstelijk was hij werkzaam te Willemstad op Curacao, waar hij de functie van directeur van den Curagao- schen radio-omroep bekleedde. XIII. Onlangs werd in een half urntje hersengymnastiek voor de radio de vraag gesteld, welke bekende staats man eens gezegd heeft: „Ik kan mij veroorloven denken de waarheid te spre ken, omdat ze toch allemaal zeggen dat ik lieg". Waarop het prompte ant woord kwam: „O, dat zal Churchill wel geweest zijn". Dat antwoord was fout, het is Bismarck geweest. Overigens was het een leerzaam in cident. We zien er uit, dat de dikwijls hopeloos bekrompen en overtuigend waardelooze thema's van het huidig po litiek debat niet een na-oorlogsch ver schijnsel vormen, dat op degeneratie van de menschelijke samenleving duidt, doch dat inhaerent is aan de politiek van alle tijden. Want algemeen gel dende doch niets zeggende opmerkin gen. die ieder in den mond genomen kan hebben, zijn waardeloos en hebben geeneens de pretentie, dat ten minste een groepsmeening te formuleeren. La ten wij er uit leeren, dat de mensch- heid beter is dan de woorden van staatslieden. Anders zouden wij misschien ver keerde conclusies trekken uit het veel vuldig gebruik dat van het begrip .fascisme" is gemaakt in den loop van de laatste twee maanden, waain ach tereenvolgens elkaar daarmede sympa thie verweten: Stalin aan het adres van Churchill, Churchill aan Stalin, Indië in Nood aanSoekamo en Scher- merhorn c.s„ Soetomo aan den alge meen gegeneraliseerden Nederlander, Joden aan Arabieren, Arabieren aan Joden, Joden aan Engelschen, Engel schen' aan Joden, Arabieren aan En gelschen, Grieken aan Joegoslaven, Ti to aan Griekenland en Italië, Amerl kaansche republikeinen aan Amerl kaansche democraten en omgekeerd, etc. etc. In verband met het hangende conflict inzake den omvang van onze courant kunnen wij deze lijst hier ter plaatse niet voltooien. Overigens is er in die maanden geen week voorbijgegaan, of diezelfde poli tici deelden nadrukkelijk mede dat de atoombom een redding van de mensch held kan beteekenen als wapen tegen herrijzenis of groei van oud of nieuw... fascisme. Wat zijn de heeren eigenlijk van plan? Om de wereld de rust van het graf te bieden? Eigenlijk moeten we de uitlatingen van medestervelingen niet te serieus opvatten. De mensch is nu eenmaal feilbaar. Speciaal in wat hy zegt, Zoo als de gemeentesecretaris, die onlangs bij een burgemeestersinstallatie de hoop uitsprak, dat de Almachtige zyn ge meente onder leiding van den nieuwen burgemeester een schoone toekomst te gemoet mocht voeren. Het deed ons SCHOONMAAKT ARIEF VOOR GEBOUWEN. Abnormaal hooge prijzen worden verlaagd. De onverantwoord hooge pryzen, welke tot nu toe voor het schoonmaken van gebouwen worden gevraagd, hebben de overheid genoopt regelend in te gry- pen. De tariefbeschikking op dit gebied, welke thans is verschenen, regelt het schoonmaken van gebouwen door schoonmaakbedrijven, waarbij rekening is gehouden met de voor deze werk zaamheden opgetreden loonsverhooging. Het gevolg van deze beschikking zal o.m. zy*n, dat de abnormaal hooge prijs, die dikwijls voor het schoonma ken van een particuliere woning werd berekend, tot het verleden zal behoo ren. Prijzen van f. 75 tot f. 100 kwa men voor. Door de nieuwe beschik king worden zij echter teruggebracht tot ongeveer f. 35. De prys is slechts afhankeiyk van het aantal werkuren. In de groote ge meenten mag f. 1 per uur worden bere kend. De ondernemer is verplicht een gespecificeerde rekening In te dienen en werkbriefjes aan te houden. De beschik king heeft terugwerkende kracht tot 1 Juli 1946, behalve ten aanzien van de laatstgenoemde verplichtingen van den ■ondernemer. sterk denken aan het opschrift van eett door Hitier geschonken raam in de Keulsche Dom: „Dem Herrn Gott ge- widmet, von selnem Führer". Het woord fascisme viel, zooals wij reeds opmerkten, ook in de verkiezings campagne in de Vereenigde Staten. Echter bleef die campagne niet overal zoo bekrompen. Wat denkt U van de leuze: „Stemt republikeinen voor run- dervleesch, stemt democraten voor run derverstand". Vóór den oorlog voerde Hoover eens een verkiezingscampagne met den slagzin: „Twee auto's in iede re garage". De republikeinen vielen het democratische woningbouwprogramma thans aan met den slagzin: „Twee families in iedere garage". Bbjkbaar is het met de Amerlkaansche lebensraum ook nog geen koek en ei. Of eigenlijk wel ei, naar onze stan daard gemeten. Ondanks het feit, dat wy de over en weer gewisselde scheldwoorden tus schcn de wyze staatslieden aller lan den niet te zwaai- moeten opvatten, kunnen we niet byzonder optimistisch zyn over den huidigen stand van za ken. Zeker, de vredesconferentie is vi-y goed afgeloopen, doch daarop zijn de heeren den Oceaan overgestoken om in New York elkaar precies dezelfde spaken tusschen de wielen te gaanste ken en op geiyke wyze te treiteren. Ondertusschen berichten gasten, die een bijeenkomst in de Sovjet-ambas sade in Teheran ter herdenking van de Octoberrevolutie by woonden, dat de marmeren gedenkplaat, die de herin nering levendig hield aan de bekende vriendschappelyke conferentie tus schen Churchill, Roosevelt en Stalin, verwyderd is. Het lot van dezen- kou den steen, die zooveel aan de wereld had te zeggen, is onbekend. Er zyn echter nog teekenen, dat er ook goede wil bestaat. Het tweede cou plet van het Engelsche volkslied smeek te Gods toorn af over de vyanden van het ryk en de vernietiging van het barbarendom. Dit bloeddorstige couplet is onlangs vervangen door een nieuw, dat door W. E. Hlckson werd gedicht. Het luidt: Nor on this land alone But be Gods mercies known From shore to shore. Lord, make the nations see That men should brothers be And form one family The wide world o'er. (Moge Gods barmhartigheid niet slechts in dit land doch van kust tot kust bekend zijn. Heer, leer de volke ren inzien, dat de menschen broeders moeten zijn en één groot gezin zyn over heel de wereld). DE EXAMENS VOOR DE HOOFDAKTE. Indertyd is bepaald, dat zy, die een der gedeelten a en b van het hoofdakte examen hadden afgelegd, drie kalender jaren tyd hadden om alsnog het twee de gedeelte van dit examen te doen. Thans is verschenen Staatsblad G 289, waarin is bepaald, dat voor hen, die in een der jaren 1940. 1941, 1942, 1943 en 1944 met gunstig gevolg een van de ge deelten a. en b. hebben afgelegd, ge noemd tydvak wordt verlengd tot on derscheidenlijk 8. 7, 6, 5 en 4 kalender jaren. LOONEN ARBEIDERS BOUWBEDRIJF. Op verzoek van den bedryfsraad voor het Bouwbedryf heeft het College van Ryksbemiddelaars goedgekeurd, dat werkgevers in het bouwbedrijf, die zulks wenschen, aan hun arbeiders, die in verband met het daglicht geen 45 uren per week arbeid kunnen verrichten, niettemin maximum 45 uren loon be talen. Deze regeling wordt geacht in wer king te zyn getreden op 4 November 1946. Maximumprijs aardappelen gevraagd. DOOR BESTUUR N.V.V. Het bestuur van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen stuurde gisteren het volgende telegram aan den Minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoor ziening „Aardappelprijs in groote steden in korten tyd van 8 tot 14 gulden per mud gestegen. Oorzaak hamstering en prys- opdryving door tusschenhandel, gros siers en detaillisten. Dringen aan op onmiddeliyke vaststelling maximum- prys". FEUILLETON DE ZWARTE VOS door C. B. BOOTH. 29) „Ik maak het zoo kort mogelyk, she riff", vervolgde Paul. „Gisteravond na het diner bracht oom John ons allen naar de bibliotheek toe en liet ons zijn vondst zien. Polly meende toen iemand in het vertrek te hooren". „Ik ben er zeker van!" riep Polly uit. „Ik twyfel er geen oogenblik meer aan! Mevrouw Kingslake meent ook, dat ze iets ge hoord heeft". Vera Kingslake knikte en sloeg haar rood betraande oogen op. „Ja", erkende ze. „Ik dacht, dat ik een zwak geluid in dat vertrek... „Maar toen we deur open deden" viel Paul haar in de rede, „was de kamer leeg en hebben we Polly hartehjk uit gelachen. Later op den avond heeft Polly.Maar, me dunkt, dat kun je beter zelf vertellen, Polly. Ik ben er pas later bijgekomen." „We waren met ons allen naar den kelder geweest", vertelde Polly, „om de plaats te bekyken, waar de Zwarte Vos indertijd zyn drukkery had gehad. We waren nogal van streek, omdat een rat ons had doen schrikken. De gang op de tweede verdieping was nog donker, toen ik de trap op liep. Dit is van be lang, omdat er een lichtstraal door het sleutelgat kwam. Ik wist daardoor dp.t er iemand met een zaklantaarn in die kamer bezig was. En bovendien hoorde ik een dof, bonzend geluid, als had er iemand tegen de groote tafel in het midden gestootenIk sphrokna tuurlijk schrok ik. Van het eerste oogen blik af, dat ik een stap in dit oude huis gezet heb, ben ik al angstig en schrikachtig geweest". Ze huiverde zicht baar. „Er...-, er was dus iemand in de kamer. Nee, gezien heb ik hem niet. Daar was het te donker voor, maar ik voelde zijn aanwezigheid O.,...., het was afgrijseiykl" „Ik zal de rest voor je vertellen, Polly als je daar niets op tegen hebt", zei Paul. „Oom John draaide het licht aan en toen was de kamer leeg!" Hy wachtte even, als om indruk te maken maar sheriff Edwards scheen daar ongevoelig voor. „Natuurlijk", gromde de sheriff, „die was leeg, omdat er heelemaal niemand in geweest was! Die stomme vrouwen ookallemaal even gek! Ik ben by- na twintig jaar getrouwd en ik geloof, dat myn oudje me minstens twintig keer het bed uitgestuurd heeft om te kyken. of er geen inbrekers in huis warenen er waren natuurlyk geen inbrekers en ze waren er niet geweest ook!" Hij geeuwde even. „En wat heeft die drievingerige kerel er nu mee te maken?" „Daar kom ik ook aan, sheriff", ver volgde Paul. „De vensters der bibliotheek waren allebei gesloten en er is slechts één deur. Polly was niet van die deur vandaan geweest. We waren allen tot de overtuiging gekomen, dat Polly het zich verbeeld moest hebben, toen me vrouw Kingslake op de stoffige tafel den afdruk ontdekte van een hand. een hand met drie vingers". „En ik ben er zeker van", viel Vera hem by, „dat die handafdruk niet op die tafel was, toen we nauwelyks een uur tevoren in die kamer waren. Toch. „Zoek den drievingerigen man!" riep Paul, „dan heb je den moordenaar met een gevonden!" De sheriff keek ontstemd. „Willen jul lie me dat nou werkeiyk laten slikken?" vroeg hy. „Jullie wilt me dus wy.sma ken, dat een man met drie vingers, dien jullie geen van allen ooit gezien hebt, den „O, maar iemand heeft hem wèl ge zien!" riep Polly uit. „Jaggers heeft hem gezien. Jaggers is eigeniyk de eenige, die hem gezien heeft". Aller oogen richtten zich op oen huisknecht. „Dat is zoo!" zei Bob Dolliver, „Jag gers heeft gisteravond erkend, dat hy den drievingerigen man heeft gezien, al heeft hy. naar ik vermoed, ons niet al les verteld, wat hy van hem afweet". Nu Jaggers er zoo in gehaald werd, begon de sheriff echte belangstelling te toonen, want hy had reeds den indruk gekregen, dat de huisknecht iets stil hield. En weer begon hy op strenge ma nier te ondervragen, om achter de waar heid te komen. „Laten we eens hooren, wat jij te vertellen hebt", zei hij barsch en de arme Jaggers trilde als een blad op een boom. „Ik kan er op zweren", riep hy be vend, „dat ik heelemaal niets te maken heb met dien zoogen aamden drievinge rigen man. Ik heb hem alleen hier in de buurt van het huls gezien; hy vroeg me 'n paar dingen en scheen veel be lang te stellen in het oude huis. We hebben 'n praatje gemaakt en hy gaf me tien dollar om het huis van binnen eens te mogen zien. Daar heb ik niets kwaads in gezien. Ik heb hem geen seconde uit het oog verloren. Hy hy heeft geen kans gekregen, om ook maar een cent te stelen". ,Maar, als dat zoo is, waarom heb je dan tegenover mynheer Strawn op dat (Wordt vervolgd). 39. Tussen al die bedrijven dooi', lag Humpo Hotsflots nog maar steeds be wusteloos ln de coupé, op dezelfde plaats, waar Peter Puinhoop hem had neergesla gen. HU begon juist weer een beetje by te komen en zich r.l tc vragen, waar hij eigeniyk was. toen en bekende stem tot hem doordrong. ..Humpo'" hoor de hy roepen. „Humpo! Hoe ls het met Je? Heeft die dief Je pijn gedaan?" Hum- i po Hotsflots keek verbaasd op. Dat was de stem vaai Evy.zyn buurmeisje. Wat kwam die nou Ineens hier doen? En waar was hij eigeniyk? O. ja. ln een trein.... Hij herinnerde zich plotseling olies weer en ging rechtop zitten. „Wat ls er met de lyst gebeurd? Is die al weer terecht?"' vroeg hy haastig aan Evelien- I tje. „De lijst ls helemaal stuk", gaf Evy ten antwoord Maar dat geelt niets Er zijn nog veel zonderlinger dingen ge beurd ln die tyd. Kom maar gauw mee. Ik heb bulten een taxi staan, dan zul Je de rest van het verhaal wel gauw be grijpen" Een beetje duizelig nog stond Humpo op en strompelde, door Evelientje gesteund, het station uit DE PRIJSAANDUIDING IN CAFÉ'S EN RESTAURANTS. Op grond van het feit, dat na het vrijlaten van den prys voor verschil lende dranken o.a. likeuren, port, sherry, vermouth en whisky een aan. tal café- en restauranthouders er toe is overgegaan de prysaanduiding van deze dranken op de menu- en drankkaar ten achterwege te laten, wordt er van be voegde zijde op gewezen, dat de prys aanduiding voor alle consumpties in Ho recabedrijven verplicht blijft. De prys- controledienst bbjft hierop streng toe zien. Ingezonden Mededeeling •de besle soort 4<offi^ thee juffrouw' ^De Gruyter's 'tëoodmeftc het fijnste dat er is en niet duurder dan elders. Integendeel voordeeliger door de 10% korting* DE OVERVAL TE HOEK VAN HOLLAND. De rechtbank te Rotterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen 13 ver dachten, die deel uitgemaakt zouden hebben van een vereeniging van oud illegalen, welke een mislukten overval op een munitie-depót te Hoek van Hol land ondernam. De rechtbank heeft de zaak tegen acht personen teruggewezen naar de instructie. Veroordeeld werden de 24-j. timmerman A. C. van D., die op 15 Juni j.l. een handgranaat wierp in een sla- gery aan de Schietbaanstraat, tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis en 6 maanden voorwaardeiyk met drie jaar proeftijd, de 32-j. bewaker A. J. L., die op den uitkyk stond, tot 10 maanden met af trek en 5 maanden voorwaardeiyk. De drukkers A. T. en A. J. S. werden we gens het drukken van valsche legitima- tiebewyzen veroordeeld tot resp. f. 100.- en f40 - boete HAAGSCHE RECHTBANK Inbraak in opslagplaats Wegens in braak in een opslagplaats stond terecht de arbeider J. W. te Leiderdorp, die een flink aantal goederen had buit gemaakt. Gezien de minder gunstige reputatie van verdachte, vorderde de Officier een jaar en acht maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 2