Morgen vaststelling „basis-overeenkomst" De tijdens bezetting verleende ontslagen Algemeene beschouwingen in 2de Kanier WEERBERICHT De nieuwe bonnen De strijd tegen den gif handel RECHTZAKEN Boomplanting in „De Professorenwijk" 85ste Jaargang DONDERDAG 14 NOVEMBER 1946 No. 25932 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B W. Menkhorst en J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie; 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 Komt Commissie-Generaal spoedig hier? Nadat Aneta eerst gemeld had, dat de leden van de Commissie-Generaal, met uitzondering van dr. v. Mook naar ons land zouden terugkeeren, bevatte een volgend bericht de mededeeling, dat het vertrek, zonder vermelding van redenen, is uitgesteld. Een officieele mededeeling bericht, dat de laatste bijeenkomst tusschen de Nederlandsche en de Indonesische delegatie ten einde de uiteindelijke lezing van de basis voor de overeen komst vast te stellen, is bepaald op morgen te Batavia. Aneta verneemt nog, dat inderdaad een vrij groote mate van overeenstem ming is bereikt. Zoowel het plan -'oor een Unie als de positie van de Kroon zijn uitgewerkt op een wijze, die voor beide partijen bevredigend kon worden genoemd. Gistermorgen heeft de geheele Indo nesische delegatie besprekingen gevoerd met Soekarno. EEN OFFICIEEL COMMUNIQUÉ. Te Batavia is een officieel communi qué uitgegeven dat in de eerste plaats aandacht schenkt aan de politieke be sprekingen. Het zegt verder, dat. nadat de besprekingen waren beëindigd, doch terwijl de plenaire zitting nog steeds bij een was. Lord Killearn beide partijen hartelijk gelukwenschte met het feit. dat men de basis voor een overeenkomst had kunnen vinden. Vervolgens hebben de leiders der resp. delegaties uiting ge geven aan hun dankbaarheid jegens den voorzitter voor zijn aandeel in de on derhandelingen. waarna prof. Schermer- horr mededeelde, dat de Commissie- Generaaj het plan koestert zoo spoedig mogelijk naar Nederland te vertrekken. Vervolgens heeft de plenaire zitting de verslagen van de gezamelijke be standscommissie. de commissie voor de watervoorziening van Soerabaja, de commissie voor de politieke toepassing van het bestand en de gemengde com missie voor civiele zaken behandeld. De commissie voor de watervoorziening van Soerabaja heeft haar taak voltooid en wordt thans ontbonden. Het rapport van de watervoorzieningscommissie zegt, dat de commissie tevreden is met het feit, dat Soerabaja weer water krijgt, doch dat het nog eenigen tijd zal duren, voor dat de opening van de sluizen merkbaar zal zijn. Verder is overeenstemming ver kregen over een plan om den landbouw voor de West-moesson zoo economisch mogelijk in te richten. Het verslag van de commissie voor ci viele aangelegenheden behandelt de voedselschaarschte in de geallieerde zóne betaalmiddelen, de overdracht van ci viele aangelegenheden, publieke werken, kwesties voortvloeiende uit het terug trekken van geallieerde troepen en de politie. Een aantal regelingen is getrof fen om de rijstschaarschte in Batavia te doen verminderen. Ook heeft men de kwestie van de waarde van het Neder landsche en het Indonesische geld be sproken. Een resolutie werd aangeno men. dat de overdracht van het gezag door de geallieerden aan de Nederlanders zal plaats vinden in die gebieden, waar geallieerde controle, coördinatie of ver binding was Ingesteld. Met de politie zal men op soortgelijke wijze te werk gaan. terwijl de toekomstige politie-organisatie grondig door een Ned.-Indonesische commissie zal worden onderzocht. Baron van Boetzelaer bij Bevin en Molotof. De Nederlandsche mlnistei van Buiten landsche Zaken, baron Van Boetzelaer van Oosterhout heeft gisteren een be spreking gehad met Bevin en zou later op den dag een bezoek aar Molotof bren gen. Naar verluidt betreffen de bespre kingen de onlangs aan Amerika. Enge land. Frankrijk en de Sovjet-Unie over handigde nota ln zak» de Nederlandsche elschen met betrekking tot Dultschland. HEEL APELDOORN KAN VOORZIEN WORDEN! Textiel voor meer dan f. 100.000 De prijzen-contröledienst te Apeldoorn heeft in den winkel van den heer J. B. S. te Apeldoorn een hoeveelheid voor- oorlogsche textielgoederen aangetroffen ter waarde van meer dan f. 100.000, vol doende om heel Apeldoorn en nog een plaats van dezelfde grootte van alle gel dige textielpunten af te helpen. De eige naar is in voorloopige hechtenis geno men. Uitkeering verzetsdeelnemers Triest voor de groote vier. Molotof heeft een groot aantel amen dementen Ingediend op het Fransche voorstel Inzake den status van Triëst, die hoofdzakelijk hierop neerkomen: 1) De status van Triëst moet door den ministerraad bepaald worden en niet door den Veiligheidsraad. 21 De bevoegdheden van de regee ring van Triëst moet beperkt worden. 31 Buitenlandsche troepen moeten teruggetrokken worden. De geheele vergadering werd in be slag genomen door de 16 ingediende amendementen van Molotof en zijn uitleg er van. De Fransche. Britsche en Amerikaansche afgevaardigden, die zich ten gunste van de Fransche voor stellen hadden uitgesproken, hadden geen gelegenheid om deze voorstellen te bespreken. Volgende phase der Fransche verkiezingen. Binnen drie dagen na de jongste al gemeene verkiezingen in Frankrijk is een nieuwe verkiezingscampagne begonnen. 25 millioen kiqzers zullen op 24 Novem ber opnieuw ter stembus gaan voor.de 'verkiezing van Frankrijks „groote kies mannen", die op hun beurt het grootste deel van den Franschen Senaat zullen kiezen Deze senaat zal uit 315 leden bestaan; 50 daarvan worden volgens evenredige vertegenwoordiging door de assemblee gekozen, 14 doQr Algiers en nog 51 door de overzeesche assemblees, die evenwel nog niet bestaan De overige 200 leden worden door de kiesmannen gekozen. De Kabinetscrisis in België. De kabinetscrisis ln België ls thans een feit geworden, daar de vier communisti sche ministers zijn afgetreden. Heden zullen besprekingen worden ge opend. KABINET BIDAULT TREEDT AF. Het besluit tot aftreden door het kabl- net-Bldault genomen, ls een logisch ge volg van de verkiezingen. Ook de regerlng-Gouln handelde in dertijd op deze wijze. Men verwacht dat de nieuwe national© vergadering de regeering-Bldault zal verzoeken ln func tie te blijven totdat een nieuw kabinet ls gevormd. Dit zou vooral van belang zijn met het oog op de continuïteit van de buitenlandsche politiek, die immers op het ogenblik te maken heeft met de vergadering der Vereenlgde -Volken en met de bijeenkomsten der Groote Vier (U. P.). OPPOSITIE BINNEN DE BRITSCHE LABOÜRPARTY. 41 Labourleden van het Britsche Lager huis hebben een motie ingediend, waar in crltlek wordt uitgeoefend op de bui tenlandsche politiek der regeering, en ondanks den hevlgen druk. die op hen is uitgeoefend door Attlee en den leider van het Lagerhuis. Morrison, hebben zij geweigerd hun motie in te trekken. Wanneer deze motie die ls Ingediend als een amendement op de troonrede, zou worden aangenomen zou deze beschouwd worden als een motie van afkeuring, en hel onmiddellijke aftreden der regeerlng zou het gevolg zijn. Verlanglijst Partij van de Arbeid (Van onzen parlementairen redacteur). Staatkundige hervormingen naast wij zigingen der Grondwet met het oog op Tndié, voorts om de sociale wetten in de G.W. op te nemen, het processiever bod er uit te verwijderen, verandering t.o.v. het wetgevend orgaan aan te bren gen. zijn geboden. Aldus Jhr. Mr. v.d. Goes v. Naters (P. v.d A.) die onder eerstbedoelde groep om. liet vallen: functioneele decentralisatie, een te ma ken organisatie niet betreffende de staatkundige partijen, dito voor de pers. versterking van het Minister-President schap. Op het onafwijsbaar verlanglijstje zijner partij staat socialisatie van het geheele mijnbedrijf, alsmede van ande re sleutelondernemingen. Critisch con structief staat de P. v.d. A. ten opzichte der regeering. Aldus de woordvoerder dezer fractie, die reden tot hulde aan de Commissie-Generaal zag in de ken nelijk te Cheribon bereikte voorloopige overeenstemming, vrucht van eensgezind optreden der Commissie-Generaal, wel ke aller vertrouwen verdient. Ordening is ook internationaal staatkundig noo- dig. Nederland werke binnen een Wes telijke groepeering samen in de V.N. en men beseffe dat er voor zelfstandig- heldspolitiek geen plaats meer is. Mr. v.d. Goes v. Naters. die de ge zagscrisis onzer rechterlijke mkcht eer verscherpt dan verzwakt achtte ten ge volge van de benoeming van mr. Donner tot president van den Hoogen Raad en dat op een oogenblik, waarop het con tact met de Kamer nog niet eens had plaats gevonden; verweet den Minister- President in zijn radiorede over loonen en prijzen onpsychologisch te zijn op getreden. Nog minder was hierover de heer De Groot (Commun.) te spreken, die voorts o.a. pleitte voor erkenning van een onafhankelijke souvereine Re publiek Indonesië. Zijn partijgenoot Wagenaar hield financieele beschouwin gen. hierop neerkomende, dat deze be grooting door het kolonlaal-kapitalisme •beheerscht wordt ten koste van de so ciale en cultureele belangen van het volk. Mr. de Wilde (AH.), mr, Teulings (K.V.P.), mr. v.d. Feltz (C.H.)3 hielden zich speciaal met. den financieelen kant der begrooting bezig, predikten sober heid bij de overheidsuitgaven, keerden zich tegen te royaal autogebruik. De A.R.-spreker voelde zich vooral be zwaard door onze groote schuld aan buitenlandsche leeningen (1% milliard), informeerde of het Amerikaansche cre- diet op korten termijn ad 500 milli oen gulden verlenging zal ondergaan en bepleitte meer produceeren om meer te kunnen exporteeren. Ds. Zandt (St. Gerhield zijn gebruikelijke anti-Ka tholieke rede en riep alle Protestanten op zich te vereenigen. De heer Dassen (KVP) bleek geenszins onbeperkt te ver trouwen in de kansen op beheerschnig der prijzen; slaagt de regeering daarin wel, dan kan hij haar ook t.a.v. de loon politiek wel volgen. Als een goed spre ker ontpopte zich de heer Hofstra <P. v.d. A.), die goede verwachtingen koe stert van hetgeen het kabinet ter sa neering der financiën onderneemt, wat geenszins wilde zeggen dat hij bereid is alles van de regeering critiekloos traan- vaarden. Verlaging der uitgaven *voor de nationale schuld en voor de defensie, voorts o.m. streven naar meer eenheid op belasting- en overheidsuitgaven-ge bied met België, in verband met de ko mende economische unie. verdienden aanbeveling. Vandaag spreekt de pre mier. VRIJ KOUD De BJlt verwacht tot morgenavond: Meest matige wind uit Oostelijke richtingen Aanvankelijk zwaar be wolkt met hier en daar eenigen neer slag en plaatselijk mist Later enkele verspreide opklaringen. Vrij koud. Min.-pres. Beel over de Nederlandsch-Indonesische Unie. Bij de bespreking van de Indonesische kwestie heeft minister-president Beel, heden in de Tweede Kamer o.a. het vol gende gezegd: In groote trekken kan de regeering, wat de Commissie-Generaal zou willen overeenkomen, aldus inleiden, dat de Commissie-Generaal het Konink rijk zou willen zien omgezet in een Ne- derlandsch-Indische Unie, waarvan de Koningin het staatshoofd zou zijn en welke twee leden zou tellen: de Ver- eenigde Staten van Indonesië en liet Koninkrijk der Nederlanden. Tot de eerste zouden behooren de Republiek Indonesia, waarbij Sumatra een eigen plaats naast Java zou kun nen verlangen en de Malinogebieden met name Oost-Indonesië en Borneo; tot het Koninkrijk der Nederlanden zouden behooren Nederland, Suriname en Curacao, waarbij vanzelfsprekend Suriname en de Nederlandsche Antil len onverkort het recht behouden om hun verhouding tot Nederland en tot de Unie zelf mede te bepalen. Het Koninkrijk zou dus noch worden ge broken, noch vermoord, maar het zal anders worden geordend en genoemd naar de eischen van dezen tijd. De salarissen van het overheidspersoneel. EEN SPOEDIGE BESLISSING IS THANS TE VERWACHTEN. (GP.D.-bericht) Naar wij vernemen is de Salaris-com- missie-ad hoe dezer dagen wederom in vergadering bijeen geweest in verband met een nieuw voorstel omtrent de fi nancieele positie van het Rijkspersoneel. Indien wij goed zijn ingelicht, is thans tusschen de regeeringsdelegatie eener- zijds en de vertegenwoordigers van de samenwerkende organisaties van over heidspersoneel anderzijds volledige over eenstemming bereikt, waarna 't advies der commissie met bekwamen spoed aan den minister-president is aangeboden. Naar verwacht wordt is thans een spoedige beslissing van het kabinet over deze aangelegenheid tegemoet te zien. Minister Ringers treedt af. Naar wij vernemen heeft de minister van wederopbouw, dr. Ir. J. A. Ringers, aan HAL de Koningin eervol onslag uit zijn functie gevraagd met Ingang van 15 November. DOUGLAS-TOESTEL IN MEXICO TE PLETTER GEVLOGEN. Uit Mexico wordt gemeld, dat 12 pas sagiers en 3 leden der bemanning van een Douglas-toestel om het leven geko men zijn, doordat het vliegtuig tegen eer bergwand ln de buurt van Perote ln den Mexicaanschen staat Vera Cruz te pletter vloog. in voorbereiding. Aan de memorie van antwoord van den Minister van Blnnenl. Zaken op het voor - loopig verslag wetsontwerp „Herziening van tildens bezetting verleende ontslagen enz." ontleenen wij, dat de ontslagen aan ambtenaren van Joodschen bloede, voor herziening ln aanmerking komen. Het ontwerp ls thans aangevuld ln dier voege, dat het personeel van geheel of ten deele gesubsidieerde scholen en de overige onder de werking van de pen sioenwet 1922 vallende personen binnen de werkingssfeer van het ontwerp komen te liggen. Aangenomen mag worden, dat ten aanzien van personen, die na het einde van hun dulkperlode niet ln hun ambt zijn teruggekeerd, omdat zij elders een aanstelling verwierven, toepassing van een bepaald artikel van het ontwerp mo- gelilk ls. Zi| kunnen Immers geacht wor den ontslag uit de vorige functie te heb ben verlangd. In dat geval vindt geen wederlndlenstnemlng plaats, doch een schadeloosstelling over het tijdvak van het onderduiken, dus tot aan het tijd stip van beëindiging der dienstbetrek king. zal in daarvoor lm aanmerking ko mende gevallen toegekend worden. Het ligt ln de'bedoeling ln de ultvoe- ringsvoorschrlften vast te leggen, dat alle inkomsten uit arbeid of bij wege van steun uit de kassen van illegale or ganisaties genoten, zullen moeten wor den opgegeven en van het totaal bedrag der uit hoofde van het ontslag niet ge noten salarissen zxillen worden afgetrok ken. Bij de opstelling van de uitvoe ringsvoorschriften zal ln overleg met de vertegenwoordigers van het Nationaal Steunfonds worden nagegaan hoe een en ander op de meest, doeltreffende wijze kan worden geregeld. Moeilijkheden te Soerabaja. PANIEK STEMMING TL MADOERA? Aneta meldt uit Batavia, dat de T.R.I.- blokkadc om Soerabaja voor de bevol king economische en financieele moeilijk heden met zich meebrengt. Indonesische patrouilles hebben de kampongs ten Wester van Soerabaja ge plunderd, maar zijn bij het nade ren van Nederlandsche patrouilles op de vlucht gegaan. Ongeveer 2000 vluchtelingen uit Ma- doera zijn hun gezinnen in ellen dige condities te Soerabaja aangeko men en nog 10.000 anderen worden verwacht. Volgens deze vluchtelingen is de economische toestand op Madocra ernstig en heersclit er onder de bevol king een paniekstemming. DE „VOLENDAM" TE TANDJONG PRIOK. De „Volendam" is te Tandjong Priok gearriveerd met 2200 man van de 3e infanterie brigade van de 7-December- divisie, 100 man van de luchtstrijdkrach ten, een detachement Koninklijke ma rechaussee en de Prins Bernhardkapel. DE BEGROOTING 1947 ZUID-HOLLAND. Tekort gewone dienst f. 1.315.000 Verschenen is de begrooting voor de provincie Zuid-Holland voor 1947. Het tekort op den gewonen dienst bedraagt f. 1.315.000. Met het oog op de minder gunstige perspectieven, het financieringsplan voor de secundaire wegen, de voorge nomen kanaalwerken (brug te Wou- brugge, brug by 's-Molenaarsbrug, bei de over de Hcimanswetering, verbe tering vaarweg RotterdamAmster dam via de Gouwe) zijn Ged. Staten van oordeel, dat het niet verantwoord zou zijn de belasting op het bestaande peil te handhaven. Er is dan ook van uit gegaan, dat voor 1947 maximum aantal opcenten op de grondbelasting zal worden geheven. Zoodoende zal het mogelijk zijn. de be schikking over de reserve te beperken tot rond f. 584.000, in welk geval f. 1.433.000 overblijft voor volgende ja ren. Overwogen wordt ook, of de scheep vaartrechten voor verhooging in aan merking komen. Voor de tweede helft van de 12e periode (10 t/m. 23 November) 1946 geeft elk der volgende bannen recht op het koopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 612 (strook 2): 47-7 algemeen 750 gram suiker, boter, hamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz. of 1110 gram 3 potjes) pindakaas 47-8 algemeen 125 gram koffie 47-9 algemeen 50 gram thee BONKAARTEN KD, KE 612 (strook 2) 48-6, 48-7 algemeen 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam. stroop enz. of 370 gram (=1 potje) pindakaas TABAKSKAARTEN T 58 2 rantsoenen tabaksartikelen. Op de bonnen voor suiker kan men, indien voorradig, pindakaas koopen; het betreft hier ruiming van een be perkt restant. Op bovenstaande bonnen kan met In gang van Vrijdag 15 November a.s. worden gekocht. De regeering ls niet voornemens, ten aanzien van de schadeloosstelling van hen, die, ln particulieren dienst werk zaam tijdens de bezetting, op grond van hun prlnclpleele houding ontslag hebben gekregen, een regeling te tref fen naar analogie van het onderhavige wetsontwerp. Het ligt ln het voornemen, de mate- rleele oorlogsschade, welke voortvloeit uit daden van verzet, waar dit gewenscht lijkt, voor een verhoogde vergoeding ln aanmerking te brengen. Voorts is een ontwerp van wet, wel ke het toekennen van een periodieke uitkeering aan deelnemers aan het verzet en hun nagelaten betrekkingen mogelijk maakt. In vergevorderden staat van voorbereiding. VRIJE KATH. KERK. Mgr F. A. Brandt, besturend bisschop der Vrije Katb. Kerk, heeft tot priester der Leidsche kerkelijke gemeente be noemd den heer A. H. van. Brak el, voor dien priester der Vrije Kath Kerk te Batavia. Priester van Brakel, die ln Indië vóór de V.KK. veel tot stand heeft ge bracht. zal zich naast de gemeentelijke zorg speoiaal belasten met het werk on der de Jeugd. De heer A. O. de Joode, schrijver bij de Ned. Spoorwegen alhier, ls te rekenen vanaf 1 Jan. 1946 benoemd tot bureel- ambtenaar alhier DIAMANTEN DOCTORAAT. Woensdag a.s. zal het zestig Jaa^ ge leden zijn, dat mr. H. Plv. Berdenis van Berlekom. oud-directeur van de Rijks verzekeringsbank te Amsterdam, wo nende te de Bilt, aan de Leidsche Uni versiteit promoveerde tot doctor ïn de Rechtswetenschap. Medewerking van het publiek ingeroepen. De handhaving van door de Regeering vastgestelde prijzen laat nog steeds veel te wenschen over. In winkels, op markten, kortom op alle plaatsen waar handel gedreven wordt, vinden overtredingen plaats, waarvan voor het meerendeel de con sument slachtoffer wordt. Teneinde dit euvel te bestrijden is een contact-commissie uit de burgerij in het leven geroepen. De volgende vereenlgingen. organisa ties en personen verleenen hiertoe hun medewerking. Wethouder van Sociale Zaken: Hr. S. Menken. Voorzitter; Sociaal Advies Eu- reau: Mej. E. van Haarlem, secretares se; Leidsche BestuurdersbondHr. G. Jansen; Chr. Bestuurdersbond: Hr. C. J. van Cittert; R.K. Arbeidersbeweging: Hr. P. Feiten; Ver. Ned. Huisvrouwen: Mw. C. Hageman—Verhagen; Chr. Vrouwen bond: Mej. N. de Rave; R.K. Vrouwen bond: Mw Manders; Vrouwengroep P v.d, A.: Mw. de Clerde Bruijn: Vrouwengroep CP.N.: Mw. J. M. Vijl- brief; U.V.V.: Mej. Den Older; Leidsche Volkshuis: Mej. Ruth; Commissie v. Huish. Voorl.: Mej. van Nienes; Mid denstandsbonden:'Hr. J. H. J. M. Pier rot: Coöperaties: Hr. A. J. Hilders. Ieder commissielid heeft een aantal adressen opgegeven, welke voor het pu bliek als contact-adressen zullen fungee- ren. Waanneer een prijsoverschrijding door het publiek wordt geconstateerd, dient onmiddellijk een klacht te worden In gediend bij één der onderstaande con tactadressen, die voor verdere behande ling zullen zorg dragen. (Klachten indienen iederen werkdag tusschen 1012 uur). Plantsoen 25, Kamer 7 (secretariaat); Jacob Catslaan 57; Sieboldstraat 30; Kapteijnstraat 67; Vondellaan 34; Rijn en Schiekade 7; Trompstraat 28; Hooge Rijndijk 159; Kanaalstraat 29; de Goe- jestraat 36; Bakhuis Rozenboomstraat Tonny Kessler voor Tribunaal. UITSPRAAK 27 NOVEMBER. In een extra zitting van het Tribunaal werd opnieuw behandeld de zaak tegen dr. H, A. J. Kessler. den bi) de oudere sportmenschen als „Tonny Kessler" be kenden Internationalen voetoaller en cricketter, die eenigen tijd geleden ver oordeeld was tot 3 Jaar lnterneerlng en verbeurdverklaring van f. 50.000 van zlln vermogen. De zaak was toentertijd ech ter teruggewezen. Beschuldigde verklaarde o.a. niet aan de gruwelen ln het kamp Dachau te hebben geloofd, want, aldus spr., ..wat we daar zagen, was alles keurig in orde en heel erg goed". Het bleek voorts, dat het onderzoek naar de grootte van het vermogen moei lijkheden oplevert en gecompliceerd wordt door de 4 huwelijken van be schuldigde. De verdediger, mr. F. W. Nannlng. voerde aan, dat door de naam Kessler de porté van de zaak-Kessler ver wordt overdreven. IJdelheid heeft Kessler steeds partijen gespeeld. Voleens van Geelkerken en Huygen was Kessler, pplltiek gespro ken, een kind. ZUn vader, die zeer ver mogend was, heert zijn kapitaal echter op allerlei manleren ln het buitenland vastgelegd en aan de kinderen alleen een behoorlijk leven gegarandeerd. Kessler heeft Jarenlang voor zijn vader een plan tage ln Mexico beheerd met een salaris van f 1000 en later van f 1200 per maand. Dit salaris wordt door de familie nog steeds uitbetaald, doch de NSB heeft Kessler zeer veel geld gekost. Zijn moeder, die ln Brussel woont, heeft toe- eezegd de f. 50.000 boete te zullen be talen. ln de hoop dat het Tribunaal geen advies tot langere lnterneerlng zei geven Uitspraak 27 November as. Foto VAN VLIET Gisteren werd een boomplantmiddag in „De ProfessorenwiJk" gehouden. Ter wijl mevr. Van Kinschot belangstellend toeziet, plant ook de burgemeester „zijn eigen boompje". Burgemeester Van Kinschot maakt kennis met de wijk. De Gem. Plantsoenendienst, welke zijn taak na den oorlog met groote energie heeft aangevat en ln dit opzicht reeds veel tot stand heeft mogen brengen, beeft gisteren zijn najaarscampagne ingezet met een boomplantmiddag ln de Profes sorenwijk Was het tot nu toe altijd gebruikelijk om de schoolkinderen bij een dergelijke boomplanting ln te schakelen, ditmaal had de Plantsoenendienst een beroep ge daan op het bestuur van „De Professo ren-wijk" om de organisatie van een en ander ter hand te nemen. Met groot enthousiasme werd dit verzoek door „De Professorenwijk" aanvaard, vooral toen bekend werd, dat ook de burgemeester. Jhr mr F. H. van Kinschot, die nog niet eerder ln onze stad 'n boomplantdag had meegemaakt, zou komen en zelf „zijn eigen boompje" zou planten. Daarbij kwam nog. dat dit de eerste keer was. dat de burgemeester een bezoek aan de Professorenwilk zou brengen. Precies twee uur arriveerde de burge- i meester, die door zijn echtgenoote ver gezeld was en wiens komst door hoorn signaal der padvinders werd aangekon digd, op het terrein voor de Petruskerk, waar met honderden Jeugdige boomplan ters, mede aanwezig waren de directeur en adj directeur van Gemeentewerken, de heeren Ir D Boogerd en ir. D. IJ. Lem, de heer A. Galjaard, chef van den Plant soenendienst, de heer N. J. Swierstra, voorzitter van de Contactcommissie en het voltallig bestuur der Professorenwijk. Nadat twee meisjes aan den burge meester een schop, omwoeftl met linten ln de stadskleuren, en aan mevr. Van Kinschot een bouquet bloemen hadden aangeboden, heette de "voorzitter van de Professorenwijk. de heer D. v. d.. Kwaak, hem hartelijk welkom. Spr. hoopte, dat I het door den burgemeester te planten I boompje een symbool zou zijn van het I verblijf en den arbeid van burgemeester Van Kinschot in Lelden. Ir. Boogerd en den heer Galjaard dankte spr. voor de plantsoenverfraallngen welke reeds ln de wijk zijn aangebracht en waaruit blijkt, dat Gemeentewerken en Plantsoenen dienst een open oog hebben voor het natuurschoon der wijk. De heer N. J. Swierstra herinnerde aan de schade, welke tijdens de bezetting aan de beplantingen is aangericht en de vele verbeteringen, welke door den Plantsoe nendienst reeds zijn aangebracht en waar door het stadsbeeld al weer heel veel van zijn vroegere schoonheid heeft terugge kregen. De burgemeester, die ln de eerste plaats zijn donk uitsprak voor de hem aange boden schop, wees vervolgens op de groote liefde welke er voor de natuur en de planten bestaat. Na er dan aan herinnerd te hebben, dat vele fooomen ln den tijd der bezetting zijn gesneuveld-, wees hij er op hoe Lelden door zijn boomplantdagen weer veel aan schoonheid kan winnen Na nog zijn bewondering uitgesproken te hebben voor de bijzondere schoonheid, waardoor de Professorenwijk uitmunt, richtte hij zich tot de kinderen er daar bij op wijzende, dat zij vandaag door zelf een boom te planten, ook een taak krij gen opgedragen: hun joom voor vernie ling te behoeden. De burgemeester vond het een aardig denkbeeld, dat hi) van daag ook een boom kreeg enik beloof jullie, dat lk er speciaal op zal letten Mét een driewerf hoera voor de Profes sorenwijk en het aanbieden van een oor konde besloot de burgemeester zijn toe spraak. Onder groote belangstelling der wijk bewoners en door druk bevlagde straten vertrokken hierop de kinderen, vooraïge- gaan door hoornblazers en tamboers, vla v. d. Waalsstraat en Sitterlaan naar de van 't Hoffstraat en de Zeemanlaan. waar de Jonge boompjes moesten worden geplant. Ook de burgemeester en zijn echtgenoote. die met den voorzitter en secretaris van de Professorenwijk, ln een open rijtuig in den stoet medereden, ga ven tijdens de boomplanting van hun 18; Zoeterwoudscheweg 58; Jan van Houtkade 10a; Parkstraat 25; Rijndijk straat 21; Oude Singel 94a; Da Costa- straat 73; de Laat der Kanterstraat 32; Boerhaavelaan 1; Breestraat 58a; Hee rensingel 35; Koninginnelaan 3; Was- straat 12; Boerhaavelaan 12; Soemba- straat 79; P de la Courtstraat 37; Park straat 31; Roemer Visscherstraat 38; Oranjeboomstraat 11; Hyacinthenstraat 13a; Driftstraat 118; Marnixstraat 11a; Paul Krugerstraat 4a; Stadhuis. Kamer 112; Paul Krugerstraat 37; Heerenstraat 143; Volmolengracht 20; Gerecht 10; Papengracht 34; Haarlemmerstraat 210; Breestraat 159; Gangetje 6. BONKAARTEN HALEN. Morgen kunnen weer nieuwe bonkaar ten ln ontvangst worden genomen door hen, wier geslachtsnaam begint met do letter A of B (tot en met Be). Vrachtfljooze tocht van Bron en Herkuleyns naar België. TE WEINIG MEDEWERKING VAN NEDERLANDSCHE ZIJDE? Twee teleurgestelde adspirant-wereld- recordhouders keerden het afgeloopen weekeinde terug uit België, waar zij tevergeefs hadden getracht te starten. Het waren de Amsterdammers Jan Bron en Hans Herkuleyns, die op een 12 KM. langen weg bij Ostende van plan waren geweest verschillende re cords ten val te brengen. Reeds eenigen tijd geleden schreven wij over de Be- nelli, waarmede eerstgenoemde een aanval wilde doen op het record moto ren 125 cc over de K.M. en de Mijl, waarbij wij ook de plannen van Her kuleyns met zijn racewagen vermeld den. Van belde coureurs vernamen wij klachten over de Nederlandsche sport bonden, die op hun verzoek medewer king zouden verleenen doch op het critieke moment niet slaagden in hun taak. Vorige week zouden Bron en Herku leyns te Ostende rijden, daarbij gebruik makende van de recordpogingen van den Engelschman Gardner, voor wien een chronometrage en' een bevredigende afzetting vari het parcours was georga niseerd. Belgische officials waren aan wezig, evenals eenige Nederlandsche sportautoritelten. Deze laatsten betoon den evenwel' geen enkele activiteit toen het er om ging, de Belgische outillage voor de Nederlanders nog even intact te laten, nadat het rijden van Gardner, mede door de weersomstandigheden, meer tijd had gevergd dan geprojec teerd was. De Nederlanders konden daardoor niet meer starten. Waren de Nederlandsche bonden reeds eerder in nauwer contact getreden met de Bel gische autoriteiten, dan was deze gang van zaken, waarbij de Nederlandsche coureurs als aanhangsel van het hoofd nummer Gardner werden beschouwd, voorkomen. Een onaangename indruk maakte voorts, dat van Belgische zijde eerstop de baan' werd medegedeeld, dat vóór de ritten 5000 francs gestort moest worden als verzekeringspremie. Na eenlg heen en weer gepraat werd ook genoegen genomen met een schuldbe kentenis aan de K.N.M.V. ten bedrage van... f.500— (f.1.— voor 10 francs!) hetgeen sterk den indruk wekte dat officieele Nederlandsche sportlnstanties medewerking verleenen aan zwarte de viezen-praktijken, die ons land slechts kunnen schaden. Al met al leidden deze onaangename ervaringen tot het niet doorgaan van de recordpogingen, een wel teleurstel lend verloop na veel individueel initia tief en persoonlijke opofferingen. Bron en Herkuleyns zijn nu voorne mens, het komend voorjaar een nieu we poging te wagen, thans in het eigen land, en wel op den weg tusschen Val- kenswaard en de Belgische grens. Zij verwachten in samenwerking met cte groep Valkenswaard van de K.N.M.V;, een vlottere organisatie tot stand te kunnen brengen, welke verwachting, gezien de activiteit van deze groep, ge rechtvaardigd lijkt. Ds. P. W. Sprayt. Komt reeds op 22 December naar Leiden. Hoewel het aanvankelijk ln de bedoe ling van ds. P. W. Spruyt lag om 12 Januari zijn ambtswerk bij de Ned. Herv. gemeente te dezer stede te aanvaarden, hebben besprekingen er toe geleld, dat de datum van bevestiging en Intrede ls ver vroegd en thans ls vastgesteld op Zondag, 22 December as Belde diensten zullen ln de Pieterskerk worden gehouden. GEREF. ZE. DINGSBOND. In het gebouw „Prediker" hield de afd. Lelden van den Geref. Zendlngsbond ln de Ned. Herv. Kerk gisteravond zijn 35ste Jaarvergadering. Na een inleidend woord van ds. M Ottevanger heeft ds. J. J. v. d. Krlft, Ned. Herv. predikant te Katwijk aan Zee. een rede uitgesproken, waarin hij met nadruk wees op de zendingsroe ping, welke door allen dient te worden betracht De ln deze vergadering uitge brachte Jaarverslagen van secretaris en. penningmeester Heten een optimistisch geluid hooren. burgemeester op het van der Waalsplein zelf een boompje geplant, hetgeen om standers direct deed spreken van een „Van Kinschotboom". Na afloop van deze plechtigheid heeft het bestuur aan burgemeester Van Kin schot en eenige genoodigden een thee aangeboden, waarbij de burgemeester zich nog uitvoerig oyer de wijk heeft laten. belangstelling blijk. Tenslotte heeft de Inlichten.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1