Algemeen Begrootings-debat in Tweede Kamer laat Het Leidsche Tribunaal vrije" verdachte in arrest stellen Heftige kritiek op beleid t.o.v. Indië Waar Nederland aanspraak op maakt DE AVONTUREN VAN HUMPO HOTSFLOTS, KUNSTENAAR PALESTINA EN DE JODEN. Volgens een officieele verklaring der regeering van Palestina zullen de in Pa lestina gedetineerde illegale immigran ten voorrang genieten bij de uitgifte van bewezen van toelating. Hun aantal be draagt 843 en zy zullen zoo spoedig mo gelijk na 15 November worden vrijgela ten in mindering op het vastgestelde aantal van 1500 per maand. De restee- rende 647 vergunningen zullen worden verstrekt aan illegale immigranten, die deel hebben uitgemaakt van de Britsche of geallieerde strijdkrachten en hun gezinnen, in Europa woonachtige fami lieleden van Palestijnsche Joden en verplaatste personen uit Duitsche kam pen. Zoowel van Joodsche als Arabische zijde wekt dit besluit -weer verzet. De Joden gaat het niet ver genoeg, de Ara bieren te ver. Jeruzalem zit sinds gistermiddag zon der licht, daar de hoofdkabels waren doorgesneden. VOORSTELLEN VAN REPUBLIKEINSCH SENATOR. De republikeinsche senator Brook, lid van de bestuurscommissie van de repu blikeinsche partij in den Senaat, heeft het ontslag van alle communistische of uiterst links georiënteerde functionaris sen geëischt, terwijl hij voorts de in houding van bevoegdheden, welke aan den president der V.S. tijdens den oor log werden verleend, wenschte, ten einde den terugkeer naar een „gezonde" re geering te verhaasten. TRUMAN WIL EEN WETBOEK VOOR INTERNATIONAAL STRAFRECHT. In een brief aan rechter Francis Bidd- le, Amerikaansch lid van het internatio nale militaire gerechtshof, dat de Na zi-leiders te Neurenberg berechtte, schrijft president Truman, dat de beste juristen ter wereld de mogelijkheid moe ten bestudeeren van het opstellen van een wetboek voor internationaal straf recht, ten einde degenen, die een aan- vals-oorlog voeren, te kunnen berechten. Truman gaf uitdrukking aan zijn verlangen, dat de V.N de beginselen van het „handvest van Neurenberg" zouden bevestigen. Ten slotte zegt Truman naar aanlei ding van het proces te Neurenberg: „Het is bemoedigend te weten, dat de afwij kende meening der Sovjet-Unie geen fundamenteel beginsel van internatio naal recht betreft, maar te wijten is aan gevolgtrekkingen uit tegenstrijdige bewijsvoeringen". Truman heeft de ontslagaanvrage van Biddle aanvaard. NE NNI DEZE WEEK NAAR BELGRADO? De Italiaansche minister van Buiten- landsche Zaken, Pletro Nenni, zal moge lijk deze week naar Belgrado reizen, al dus wordt te Rome in kringen van het ministerie van Buitenlandsche Zaken vernomen. Deze reis wordt in verband gebracht met het bezoek van den Itali- aanschen communistenlelder Togliatti, aan Tito. Volgens de „Giornale d'Italia", zou Nenni den communistischen minister van Financiën gezegd hebben, dat hij momenteel wacht op officieüe Joego slavische voorstellen over de mogelijk heid van directe onderhandelingen tus- schen Italië en Joego-Slavië. DE JAPANSCHE HERSTEL BETALINGEN. Amerika heeft aan Engeland, de Sov jet-Unie en andere in de commissie voor het Verre Oosten vertegenwoordigde landen medegedeeld, dat een voorloo- pig Amerikaansch plan onmiddellijk van kracht zal worden, als zij in December niet tot overeenstemming komen over de verdeeling van de Japansche herstel betalingen. De laatste kans om de zaak definitief te regelen, zal in December komen, wan neer vertegenwoordigers van landen, die schadevergoeding van Japan eischen, te Washington zullen vergaderen. De Sov jets hebben de Amerikaansche uitnoo- diging voor deze vergadering nog niet aanvaard. De waarde van de betrokken Japan sche industrieele uitrusting zou aanzien lijk meer dan 100 millioen dollar zijn. Naar Reuter meldt, zou het Ameri kaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken overwegen aan generaal Mac Arthur, den commandant der bezet tingsstrijdkrachten in Japan, opdracht te geven de Japansche herstelbetalin gen te verdeelen zonder te wachten op overeenstemming inzake de te ontman telen industrieën. Roelofarendsveen en Oudewetering ingeschakeld in automatisch telefoonverkeer. Met Ingang van Dinsdag 19 Nov. a.s. wordt het telefoonverkeer tusschen Leiden en Roelofarends veen—Oudewetering automatisch, waardoor laatstgenoemde plaat sen automatisch bereikbaar zijn uit alle plaatsen, die tot dusverre Leiden automatisch kunnen be reiken en anderzijds zelf automa tisch kunnen telefoneeren naar alle plaatsen, die van Leiden uit automatisch bereikbaar zyn. Het kengetal van Roelofarendsveen Oudewetering is K 1713. GAAN DE RUSSEN VERDER? Uit Duitsche bron wordt vernomen, dat de Russen in de door de Westelijke mogendheden bezette sectoren van Berlijn Duitsche arbeiders voor werk oproepen. Een inwoner van den Brit- schen sector ontving gisteren een schriftelijk bevel van den burgemeester van Blankenfelde, een Berlijnsche voor stad onder Russische controle om zich aan het raadhuis van die gemeente aan te melden voor werk. Niet opvolgen van dit bevel, zoo werd er aan toege voegd, zal worden beschouwd als sabo tage van het Sovjet-militaire bestuur. De ontvanger van dit bevel zegt dat ook andere inwoners van den Brit- schen sector dergelijke oproepen heb ben ontvangen. Ofschoon deze opge- roepenen vreezen, dat zij bij aanmel ding naar Rusland zullen worden ge bracht, spreekt het bevel alleen van werk voor de Russische bezettings autoriteiten. (United Press). DENEMARKEN EN DE BEZETTING VAN DUITSCHLAND. Volgens wel-ingelichte Londensche kringen worden 20 November as. een aantal hooge Deensche functionarissen te Londen verwacht waar zij besprekingen zullen voeren over de mogelijkheid, dat Deensche troepen een deel van de Brit sche bezettingszóne overnemen. Men acht het niet onmogelijk, dat de Denen de bezetting van Sleeswijk-Hol- stein op zich zullen willen nemen, waar een belangrijke Deensche minderheid woont Bij de onlangs gewisselde nota's tus schen Londen en Kopenhagen met be trekking tot deze Deensche minderheid, heeft de Deensche regeering te kennen gegeven, dat zy als belanghebbende par tij bij de tot standkoming van het vre desverdrag met Duitschland wil worden beschouwd. HULP AAN VOLKEN IN NOOD. De V.S. hebben een voorstel, gedaan door den directeur-generaal van de Unrra. Laguardia, tot het instellen van een noodvoedselfonds van 400 millioen dollar om aan de nooden van die door den oorlog getroffen landen tegemoet te komen, die niet in staat zijn het vol gend jaar hun allereerste behoeften te financieren., verworpen. De Amerikaansche waarnemend mi nister van Buitenlandsche Zaken, Ache- son, verklaarde tijdens een persconfe rentie, dat deze kwestie volgens het Amerikaansche standpunt, moet worden opgelost door een wederzijdsche over eenkomst tusschen de landen, die hulp noodig hebben, en die, welke in staat zijn voedsel te leveren. Hulp moet alleen geschieden door middel van leeningen of schenkingen, aldus Acheson. Onder de bedoelde landen reke nde Acheson Italië. Oostenrijk en Griekenland. Het Leidsche Tribunaal hield giste ren haar wekelijksche zitting onder presidium van mr. E. van Haersma Buma. Deze zitting, onderscheidde zich ditmaal van alle voorgaande doordat een der verdachten, die zich voor de zitting in vrijheid bevond, ter zitting werd gearresteerd en ter beschikking van den P.RA. werd gesteld. Het betrof hier de zaak tegen J. C. Evers, bloemistknecht te Sassenheim. Hij was. hoewel communist zijnde, lid geworden van de NSNAP en de NSB, terwijl hij vrijwillig bij de Duitschers had dienst genomen om als schoenma ker bij het Marine-Kleidungslager te Oegstgeest te gaan arbeiden. Besch. verklaarde dit gedaan te hebben tot eigen bescherming, omdat hij zich als communist bedreigd gevoelde. Hij ont kende voorts lid van de NSB te zijn geweest, waartegenover get. A. Kriens, gedetineerd te Laren, anders verklaart en deze getuige was destijds groeps leider der beweging te Sassenheim. De verdediger, mr. Proper, wees erop, dat verd. geweigerd had zijn voorw. invry- heidsstelling te teekenen en dat er daarom eenige wrijving ontstaan was, waarby nog komt, dat verd. zeer prik kelbaar is, zoodat dit tot eenige wrij ving aanleiding gaf. Spr. vroeg verd. geen andere straf op te leggen dan alleen verbeurd verklaring van een gedeelte van zijn vermogen, hem dus niet te beroo- ven van ztfn kiesrechten, doch het Tribunaal dacht anders over dezen beschuldigde en na raadkamer be val de voorz. zyn onmiddellijke ge vangenneming, aangezien poging tot ontvluchting niet uitgesloten werd geacht. Veehouder dreigde met Duitschers. D. M. Binnendijk, veehouder te Al phen a. d. Rijn, was lid geweest van de NSB, had de gelofte van trouw af gelegd, was blokleider geweest, had zit ting gehad in de pachtkamer en pro paganda gevoerd voor Agrarisch front. Hij zou voorts, toen hij evenals andere boeren verplicht was jong vee, ook stamboekvee, te leveren, gedreigd heb ben de Duitschers erbij te zullen ha len, hetgeen inderdaad ook geschied was, door middel van wie hij trachtte aan zyn verplichting te ontkomen, zoo als door get. Schellingerhout ter zit ting werd toegelicht. De verdediger, mr. Taat, wees op de zware jaren, die verd. had doorgemaakt tengevolge van den last, die op zyn bedrijf drukte. Hij poogde verschillende aantijgingen te ontzenuwen en betoogde, dat alleen het lidmaatschap van de NSB overblijft, voortvloeien. Verbeurdverklaring van een gedeelte van zijn vermogen zou hem zwaar treffen en hem tot paupe risme brengen, waarom spr. een cle ment oordeel vroeg. Veel op zijn kerfstok. J. N. Los, koopman, te Zevenho ven, was lid geweest van de NSB, wijk- hoofd en buurtschapsleider bij den N VD, W.A.-man in uniform, hy hadden politiecursus te Schalkhaar gevolgd, was werkzaam geweest bij den pers dienst van ®e NSB, den z g. documen tatiedienst, had algemeen toezicht ge had op de leden en was later nog chauffeur geweest bij den evacuatie- dienst in het Oosten des lands. Verd. had niet veel tot zijn verdediging aan te voeren, zeide alleen, dat hij zijn brood moest verdienen en vroeg ten slotte de clementie van het Tribunaal om weer beter werk te kunnen ver richten. Feest met de Duitschers. Mej. N. A, KokCitteur te Oegst geest zag zich ook een heele lijst van tenlasteleggingen toegemeten, waarbij beschuldigingen van het bekende re cept. Daarbij kwam nog, dat zij te ha ren huize bijeenkomsten had gehou den om niet NSB-ers over te halen lid te worden, dat zij vriendschappeiyken omgang had gehad met Duitschers en feesten te haren huize had georgani seerd, waarbij het volgens de buren soms tot braspartijen kwam. Verd. ver klaarde op aandringen van haar man lid te zijn geworden. Deze was echter reeds in 1933 lid, zij werd het in 1941. Mr. Moresco wees er in zijn verdedi ging op. dat verd. werkzaam is ge weest bij een NSB-firma, waar zij ook haar man heeft leeren kennen en dat zy ten slotte onder invloed van haar man heeft toegegeven lid te worden. Een tragisch geval. Mej. C. Spruyt-Kleer te Hazerswou- de had o.m. op haar strafregister naast de vele „gewone" gevallen, dat zij zeer vriendschappelijken omgang met Duit sche militairen had gehad, maar te vens dat zij aan het stafkwartier van de NSB verraden had, dat O. Offrin- ga en N. Bokseel zich niet hadden ge meld bij den Arbeidsdienst en dat het tijd werd, dat zij evenals de anderen zich zouden melden „voor dienst voor het vaderland". Dit verraad had ge lukkig geen gevolgen gehad, omdat de brieven waren onderschept door den kantoorhouder der PTT, W. Kraaije- veld, die de brieven echter op 27 Oct. 1944, toen hij moest onderduiken, had (Van onzen parlementairen redacteur). De eerste middag van het algemeen begrootingsdebat werd bovenal be- heerscht door heftige kritiek op het door de Regeering t.o.v. Indië gevoer de beleid. Alleen prof. Romme (K.V.P.) viel haar by, vond géén reden tot kla gen in de wijze van voorlichting om trent den gang van zaken ginds, ter- wyl hy, er van uitgaande dat de Re geering de marschroute had te bepa len, In de gegeven omstandigheden ook aanvaardbaar en, gegeven het be oogde doel, evenmin onwaardig achtte het spreken met Sockarno. Intusschen stond hij er wel op van de ministerstafel te vernemen, dat ook nu nog het nagestreefde doel was. niet de vorming van eenige volkomen zelfstan dige staten, alleen door een personeele unie verbonden, maar „de volle ontplooi ing van het Indonesische nationalisme in het in vrijheid wortelende, duurzame verband met Nederland, Suriname en Curasao in een gemeenschappelijk staatsverband". De oppositie liet echter bij monde van dr. Biereman (P. v. d. V.), mr. Vonk (P. v. d. V.), Tilanus (C.-H), die bovenal verbolgen was over het praten met Soe- karno en dreigend de mogelijkheid op perde. dat mettertijd de voor de struc tuurverandering noodlge Grondwetsher ziening wel eens kon mislukken door uit eindelijk ontbreken van de dan onont beerlijke meerderheid van 2/3 (b.v. in de Eerste Kamer), forsche geluiden hoo- ren. Deze sprekers zagen zich in felheid en hartstocht nog overtroffen door den heer Schouten (A.-R.), welke steen en been klaagde over het voor voldongen feiten plaatsen van de Staten-Generaal door de Regeering, over onvoldoende voorlichting enz. Hy ontzegde het Ka binet in den moreelen zin des woords het recht zoodanig onderscheid tusschen staatsrecht en politiek te maken, dat onder het mom van de politiek het Ko ninkrijk vermoord wordt wat volgens hem thans dreigde te gebeuren, opvat ting door mr. Vonk en den heer Tilanus gedeeld zonder gelegenheid voor het Parlement om er zich over uit te spre ken. Hü bezwoer het Ministerie op kor ten termyn alsnog opening van zaken te verstrekken en wees overigens voor wat er nu gaat gebeuren, elke verant woordelijkheid voor zijn partij ten eenen male af. waaruit ten slotte alle andere' dingen verbrand. Deze getuige verklaarde, dat uitspraak volgen. Ieder bang voor haar was. Toch had hij niet den indruk, dat zij iemand zou verraden. Zij wist, dat hij vele onder duikers in huis had, doch hij was niet bang voor haar. Hoe besch. tot. het schryven van de twee brieven aan het stafkwartier van de NSB is gekomen, kon getuige ook niet begrijpen. Mr. Moresco wees er in zijn verdediging op, dat het leven van de vrouw een en al tragiek is. Reeds 15 jaar is haar man ziekelijk, zij was belast met de zorg van haar zeven kinderen, van wie zij er ten slotte reeds vier heeft ver loren. Hij verzocht het Tribunaal haar te beschouwen als iemand, die op een gegeven oogenblik psychisch defect heeft gekregen en daarmede rekening te houden bij de uitspraak. Een agressief bollenman. Ten slotte stond terecht C. de Vink uit Lisse, ook al met een heele lijst van tenlasteleggingen, die bij een W. A.-marsch in die gemeente zekeren Eigenbrood een stomp in het gelaat had gegeven, waardoor deze bloedend verwond was. Zyn brieven zou hij voorts per Duitsche veldpost hebben doen verzenden. Bij zijn verhoor bleek, dat hy in Juni 1933, op 16-jarigen leeftijd lid was geworden van de NSB; zijn vader was het eveneens. Mr. den Duik verdedigde hem en wees er op, dat de vechtpartij in Lisse reeds door den Politierechter is berecht, waarvoor hem f.30.boete is opgelegd. Dit deed den voorz. opmerken, dat deze kwestie thans uit een ander gezichtspunt wordt bekeken. Pleiter wees er verder op. hoe verd. in een NSB-milieu was opgevoed, dat hij geen zakenbrieven via de Duit sche veldpost had verzonden en merkte voorts op, Hat zijn gunstige houding in het kamp Duindorp hem tot verschil lende functies heeft geleid. In alle zaken zal over veertien dagen Beter was hij te spreken over het be leid, dat de Regeering t.a.v. loonen en prijzen volgt, in welk verband hij groote soberheid bepleitte, iets wat de heeren Tilanus en dr. Bierema, die o.m. het vertoon met kostbare door ambtenaren bereden auto's gispten, insgelijks deden. Had de heer Schouten een philippics ten beste gegeven tegen de socialistische wenschen tn,.v. geleide economie, vai* de geestelijke en persoonlijke vrijheid in het gedrang brengende staatsalmacht en overheersching door den staat, ook het subsldlariteits-beginsel, aangehangen door de K.VP. achtte hij uit den booze. Uit den aard der zaak stond prof. Rom me hier gansch anders tegenover. Ver meld zij nog, dat deze namens de Ka mercommissie voor Indische Zaken met het oog op de in verband met de door den West in te nemen positie voor te bereiden hervormingen in een motie een parlementair reisje daarheen bepleitte en met betrekking tot ons bultenlandsch beleid onderstreepte dat zyn fractie rui mere grenscorrecties wenscheltjk acht, dan de Regeering vraagt. DE NIEUWE BERLIJNSCHE GEMEENTERAAD. De Duitsche communisten, die direct na de capitulatie van Berlijn door de Sovjets in alle sleutelposities van den gemeenteraad en administratie waren geplaatst, treffen thans voorbereidingen om deze posten te verlaten, welke door de sociaal-democraten zullen worden be kleed. De sociaal-democraten hebben ver zocht. dat radio Berlijn van communis tischen invloed wordt gezuiverd en zon der tusschenkomst van eenige bezetten de mogendheid aan de Duitschers te rug zal worden gegeven. Uitspraak zaak Arnold Meyer uitgesteld. NADERE INLICHTINGEN NOODZAKELIJK. De Bijzondere Raad van Cassatie zou heden uitspraak doen in de zaak tegen Arnold Meyer, den m. leider van „Na tionaal Front" De raad heeft de uitspraak voor on- bepaalden tlld aangehouden, ten einde nadere inlichtingen tc verkregen om trent de vraag of Meyer voor zichzelf of voor zUn party gelden heeft ont vangen van of door middel van Duit sche zUde. Dit onderzoek wordt opgedragen aan het Nederlandsch genootschap tot zede lijke verbetering van gevangenen, dat schriftelijk aan den raad rapport zal uit brengen. De mijnconcessies. j Zooals bekend, strekken de Nederland - sche eischen tot schadevergoeding ten aanzien van Duitschland zich niet al leen uit tot de reeds bekende grenscor recties. De economische belangen van Nederland maken ander^ bijzondere voorzieningen noodzakelijk. In het me morandum, dat door de Nederlandsche regeering is voorgelegd aan de Groote Vier wordt uiteengezet, dat ten einde Nederland in de toekomst minder af hankelijk te doen zijn van zijn achter land, een verdere industrialisatie nood zakelijk is. De regeering gaat hierbij van de over weging uit, dat deze industrialisatie een ruimere kolenpositie noodzakelijk maakt. Teneinde deze grootere behoeften te kunnen dekken, bepleit het memoran dum de overdracht aan Nederland van een aantal met name genoemde con cessies, welke ten deele wèl en tendeele niet in exploitatie zijn. Behalve de op de kaart aangegeven concessies, wordt tevens aanspraak gemaakt op de nog niet ontgonnen kali-lagen bij Wesel, om de voorziening van den Nederlandschen landbouw met meststoffen te waarbor gen. Indien deze eischen worden ingewil ligd, zullen de betrokken mijnen met Nederlandsche kapitaal worden geëx ploiteerd. De handel in deze kolen zal eveneens in Nederlandsche handen blij ven. De duur van deze toewijzing van de Duitsche concessies wordt geschat op 40 k 50 jaar. Indien Duitschland dan weer een normale economie heeft, zal een nieuwe regeling getroffen moeten worden, waarbij rekening gehouden dient te worden met het geïnvesteerde Nederlandsche kapitaal. Indien Duitschland zich op genoemd tijdstip nog niet economisch heeft her steld, dan zal de mogelijkheid open moeten zijn om den termijn, waarvoor deze concessies zijn verleend, te ver lengen. Meer voedsel voor Duitschland. VÓÓR DAAR VERTOEVENDE NEDERLANDERS. Binnenkort zal een belangrijke uit breiding plaats hebben van de verstrek king van voedsel aan in Duitschland wo nende of verblijvende Nederlanders. Het ministerie van Binnenlandsche Zaken, dat deze voedselsteun door tusschen komst van den Rijksdienst voor de on dersteuning van behoeftige Nederlan ders in het buitenland verzorgt, heeft daartoe de medewerking verkregen van een Nederl. organisatie, die ln staat is om geregeld elke maand een hoeveel heid voedsel naar Duitschland te ver zenden en te doen distribueeren. De hoeveelheden zullen reeds dadelijk 400 a 500 ton per maand bedragen. FEUILLETON DE ZWARTE VOS door C. B. BOOTH. 28) „Ja. ja", vervolgde de sheriff, „het feit, dat er slechts één trap is. maakt dat we ons kunnen bepalen totlaat eens kijkenvier personen, vijf op z'n hoogst, als de waarheid me ten minste meegedeeld is. We zullen dus de ronde maar doen...." Hij wees op Paul Grimshaw. „Vertel op!" zei hy. „Zooals ik reeds bij uw komst ver klaard heb", antwoordde Paul, was ik beneden aan de baai, toen myn oom vermoord werd en ik wist er niets van af tot enkele minuten voordat u hier kwam". „Goéd zoo.dus u staat er bui ten", gromde de sheriff, „u hebt im mers gezegd, dat u een neef van Strawn was? Hm!.... de volgende!" Hy wees op Jaggers en de huisknecht herhaalde, wat hij reeds gezegd had. „Je houding vind ik een beetje vreemd", zei de sheriff. „Ik geloof, dat je me staat voor te liegen". „Ik zou niet weten, hoe Jaggers weer naar boven had kunnen komen, zon der dat ik hem gezien had", merkte Dolliver nu op. „Hij moest mijn deur voorby om naar de derde verdieping te gaan". De sheriff deed, of hy niets hoorde. N Daarna kwamen de drie dienstboden aan de beurt, maar het bleek, dat ze alle drie in de keuken waren geweest, toen het schot gelost werd en dus vie len ze buiten iedere verdenking. Toen werd mevrouw Eastman gevraagd, re kenschap te geven van wat ze gedaan had op het oogenblik der misdaad. „Ik was op mijn* kamer", gaf ze ten antwoord. „Hoe ver was dat van die werkkamer verwijderd?" wilde de sheriff weten. „Aan het uiteinde van de gang". „Hebt u de deuren hooren dichtslaan?" „Nee ik heb niets anders gehoord dan dat schot. Ik ben niet daelijk uit mijn kamer gekomen; ik was me juist aan het verkleeden. Toen ik in de hal kwam, waren mijn dochter, mijnheer Dolliver en mevrouw Kingslake er al. Even na mij kwam ook Jaggers". Edwards wendde zich tot Vera. „En hoe staat het met u?" De weduwe verfrommelde haar natte zakdoek tusschen haar vingers. „Ik was ook op mijn kamer", ant woordde ze met doffe stem. „Die is aan de overzyde van den gang en ligt in den hoek bij de werkkamer. Ik ik hoorde het schot, maar ik was verlamd van schrik. Ik.Ik kon me niet oewe- gen. Toen ik eindelijk in de hal kwam, zag ik.." Ze begon weer te snikken. „U schijnt er meer verdriet van te hebben dan de rest. Meneer Strawn soms familie van u?" „Ik hield van John Strawn". fluisterde Vera tragisch. „Ik had hem lief". Mevrouw Eastman stak haar kin in de hoogte en kneep haar lippen samen. „Ik heb 't geweten!" mompelde zij, „ik heb het aldoor geweten!" De sheriff fronste de wenkbrauwen en speelde afwezig met zyn ambtspen ning. „Eén ding is zeker", snauwde hij. „Een van allen liegt! Zooals ik al gezegd heb, bevindt zich de moordenaar hier in deze kamer!" Paul Grimshaw hief het hoofd op. „Groote goedheid!" riep hij uit, „we zit ten allemaal te suffen! We vergeten dien drievingerlgen man heelemaal!" XIV. Het eigenlijke spoor. Na die dramatische uitbarsting van Paul viel er zulk een stilte, dat het tik ken der pendule bijna hinderlijk werd. Er gleed een uitdrukking van opluch ting over het gelaat van Bob Dolliver en over Polly's lippen kwam een bijna hysterisch gilletje. „De drievingerige man", herhaalde ze, „natuurlijk., de drievingerige martf Die heeft mijnheer Strawn vermoora om aan die cliché's te komen. Dat dichtslaan van een deur, door Bob en my gehoord, dat moet die man gedaan hebben, toen hy uit de werkkamer de gang inholde en in de bibliotheek verdween. Ik heb gisteravond dus toch gelijk gehadEr was iemand in die kamer! Hy.." Sheriff Edwards was eindelijk was be komen van zyn verbluftheid over dien onverwachten omkeer van zaken en be gon spottend te lachen. „Wat moet dat nou weer beteekenen?" „Wat bedoel je daarmee., een drievin gerlgen man?" Maar op dat oogenblik schonk niemand veel aandacht aan den sheriff; allen hielden zich bezig met die veronderstel ling van Paul en zelfs mevrouw Eastman vroeg zich af, waarom zyzelf daaraan niet eerder gedacht had. „Drommels, oudje", fluisterde Tom my Bakerville in het oor, „dat gaat wat worden!" Bakerville knikte. „Dat is zoo", ant woordde hy zachtjes, „het wordt zeker wat; maar houd je er bulten jochie. Laat die lui maar praten. We zijn nog niet aan de beurt. „Toen ik die deur hoorde dicht slaan", zei Dolliver op dat oogenblik, „was de bibliotheek het eerste, waar ik aan dacht., nog voordat ik wist, dat mijn heer Strawn was doodgeschoten. Dat zat vermoedeiyk daarin, dat die kamer door het gedrag van Polly een zekere ge- 37. Zodra de Hoofdcommissaris dit grote locleuc'e sirene en fluitende wielen weg- nleuws had vernomen, werd de hele po- toof. U. ?.*cn was tot de laatste plaats litlemacht bil elkaar geroepen. Iedereen besot idt'i vofc de tanden gewapende apen- rende dadelijk door elkaar, alles was in en. Hl» reed verschrikkelijk hard. zo hard. de weer. maar het gevolg was. dat twee dat hli de trein, die nog maar steeds ver- minuten later de snelste auto met een I der reed, na een half uur had Ingehaald. Zo kwam het. dat de politie nis eerder op liet station van aankomst aanwezig was. dan de trein zelf. Toen de wagen voor het station stilhield, vlogen de man nen er uit en snelden regelrecht het per ron op. heimzinnlgheid had verworven. Ik deed dan ook die deur open en keek naar bin nen, maar er was niemand". „Maar Bob", riep Polly uit, „gisteren avond, nadat ik licht door het sluetelgat gezien had, was er ook niemand in!" „Zeg eens, zijn jullie nou allemaal krankzinnig geworden?" viel Edwards plotseling uit. „Wat is dat voor geklets over een drievingerigen man en leege kamers? Als jullie denken, dat ik me daardoor van m'n apropos laat afleiden, dan hebben jullie het glad mis". „We willen u niet afleiden", zei Paul Grimshaw, „we willen u juist op het rechte spoor brengen. Neen, sheriff, iets krankzinnigs zit er heelemaal niet in, al mag het dan ook buitengewoon vreemd klinken. Luister maar eens!" „Ik luister aldoor, jongmensch!" grom de Edwards. „U weet misschien iets af van de voor geschiedenis van dit sombere huis, be gon Paul vry gejaagd. „In het dorp noemen ze het ,,'t Boevenhuis" en.." „Net of ik dat niet weet!" viel de she riff hem in de rede, „als je met derge lijke praatjes mijn tyd wilt verknoeien. „Kom, schei nou eens uit met dat ambtelijk gedoe", stoof Paul op. „Als je dan alles van het huis afweet, dan heeft het voor mij geen zin. er verder over te praten, want dan zul je ook wel weten, dat dit huis indertijd het eigen dom was van den Zwarten Vos. Mijn oom heeft het vorigen winter gekocht en laten opknappen.. En gisteren, toen hy eens rondsnuffelde in de bibliotheek op de tweede verdieping recht tegen over de kamer die hy als werkkamer had laten inrichten ontdekte hy een losse plank in de achterzijde van een der boekenkasten. Hij bemerkte, dat die plank er uit genomen kon worden en zag toen een holte waarin twee pakjes lagen; in het eene zaten enkele cli ché's voor het maken van valsch bank papier en in het andere een aantal vel- letjesspeciaal daarvoor bestemd papier". „Nu zullen we toch wel aan de beurt komen", grinnikte Tommy zachtjes aan Bakeville's oor, „We komen er wel in en goed ook!" J. B. knikte van Ja. (Wordt vervolgd). Het nieuwe bestuur Residentie-Orkest. In de ledenvergadering van het Re sidentie-Orkest, is een nieuw bestuur gekozen. Het heeft als voorzitter aan gewezen Jhr. mr. C. J. A. de Ranitz en als secretaris dr. R. Leopold. Verdere leden zijn jhr. mr. J. H. de Brauw, drs. J. P. Doedens, mr. B. Ph. Baron van Harinxma thoe Slooten, mr. Kohn- stam, A .Mondt, mr. T. O. Palte, J. Pasman en K. Schiefer; gedelegeerde van het Rijk is mr. J. H. de Mol van Otterloo, van de gemeente den Haag A. van Velsen. Als adviseerende leden maken deel uit van het bestuur de eerste dirigent Frits Schuurman en de administrateur J. J. L. van Zuylen. Door het bestuur zullen alsnog een tweede voorzitter en een penningmees ter worden aangewezen. Het vertrou wen, waarmede dit nieuwe bestuur zijn taak aanvaardt is gebaseerd op de ver* wachting, dat rijk en gemeente het zul len steunen bij zijn pogingen om voor het Residentie-Orkest een gezonde fi- nancieele basis te vinden. Bovendien vertrouwt het bestuur, dat het publiek in stijgende mate van zijn sympathie voor het orkest blijk zal geven door concertbezoek en anderszins. Mengelberg m beroep. BIJ CENTRALEN EERERAAD. Prof. dr. Willem Mengelberg heeft te kennen gegeven, dat hy van plan ls hooger beroep aan te teekenen tegen de beslissing van den Eereraad waarbij hem het recht om in Nederland op te treden werd ontzegd. Mengelberg heeft dit voornemen door een advocaat aan den Centralen Eere raad kenbaar gemaakt. De basis, waar op het voorgenomen beroep zal zyn. gegrond, is nog niet bekend. KANSELIER TE PARIJS ONDERSCHEIDEN. De directeur van de Kanselary der Ned. Ambassade te Parys, de heer M. H. C. Janse, is vanwege zyn verzetshou ding benoemd tot ridder in 't Legioen van Eer. Tydens de bezetting maakte hij zich verdienstelijk door hulpverleening aan in Frankryk vertoevende Neder landsche uitgewekenen. Voor velen or ganiseerde hy den doortocht door Span je. 15 Januari 1944 werd hy vanwege zijn ondergrondsche activiteit door de Ge stapo gearresteerd en vervolgens gede porteerd naar Buchenwald, Mauthausen en Bergen Belsen. Na zyn bevryding uit gevangenschap in April 1945 hernam hy zyn functie op de Ambasade te Parys. October 1945 werd hem de rang van di recteur der Kanselary verleend. EEN VERGETEN INTERNEERINGSKAMP. Op Madoera. Op Madoera is een vergeten inter- neeringskamp ontdekt. Lt.-gen. Soe- dirman en een aantal van zyn officie ren zyn onder bescherming van een geallieerd convooi daarheen gereisd, om de situatie te onderzoeken.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 2