De eerste „Klaproos" dag DE AVONTUREN VAN HUMPO HOTSFLOTS, KUNSTENAAR Laatste Berichten Kerkelijk Leven Het Joodsche terrorisme. Opnieuw is in Palestina door de Joodsche terroristen een stationsge bouw opgeblazen, terwijl ook enkele kleinere aanslagen worden gemeld. Ter bescherming van Britsche per sonaliteiten op wie aanslagen ge pleegd zouden kunnen worden door Joodsche terroristen, waarvan men de aanwezigheid in Engeland vermoedt, hebben leden van een speciale politie- brigade, gewapend met automatische pi stolen, voor de betroffen huizen de wacht betrokken. De bewaking der ambassade-gebouwen is versterkt. Op vliegvelden en in havens wordt gepa trouilleerd. Sedert Zaterdagavond wor den alle openbare gebouwen bewaakt. Het groote hek voor het gebouw van Scotland Yard werd, tegen de gewoon te in. gesloten. Ook in enkele Europeesche hoofdste den is de bewaking vana Britsche am- basadess versterkt. Volgens een verslaggever van de „Dai ly Mail" hebben Joodsche extremisten zelfs gedreigd veldmaarschalk lord Montgomery te zullen dooden en het Engelsche ministerie van Buitenland- sche Zaken te Londen zullen opblazen, tenzü de Britsche politiek ten aanzien van Palestina worden gewijzigd. Het Duitsche vraagstuk. Deze week zullen op het Amerikaan- sche ministerie van buitenlandsche za ken door Britten en Amerikanen bespre kingen worden gevoerd over Dultsch- land. Een plan voor de economische één wording van geheel Duitschland zal dan worden opgesteld. Dit plan zal later worden voorgelegd aan de vergadering van ministers van de groote vier, wan neer zij het vredesverdrag met Duitsch land bespreken. Engeland koestert de hoop, dat een zoodanig plan tot stand zal komen, dat de Russen en Pranschen bereid zullen zijn mede te werken Naar te Parijs vernomen werd, tracht de Fransche regeering een uitstel van de besprekingen over Duitschland in den raad van de vier ministers te bewerk stelligen, daar zij geen fundamenteele besprekingen wencht tot de nieuwe Franche regeering in het zadel zit. Het Fransche ministerie van buiten landsche zaken heeft den afgevaardigde bij de V N., de Murville, instructies ge geven ten aanzien van een uitstel der besprekingen tot Januari. president regeering cochin china dood gevonden. Het hoofd van de voorloopige regee ring van Cochin-China Thin, werd aan de spanjolet van een der ramen van zijn huis hangende gevonden. Het eer ste onderzoek naaar deze kwestie doet vermoedens van zelfmoord rijzen. Tinh was tijdens een ministerraad zeer gedeprimeerd, en bood zelfs ontslag aan teneinde zijn collega's in de gele genheid te stellen het ministerie te her zien. „Aangezien het hem bedroefde hen in dit avontuur te hebben medege- sleept". Men verwacht dat Thin een staats begrafenis zal krijgen. de rijstpot voor zuid-oost-azië. Volgens een communiqué, uitgegeven na de maandelijksche voedselconferen- tie voor Zuld-Oost-Azië wordt gezegd, dat, hoewel er meer rijst beschikbaar is voor de .rijstpot" van dit gebied, dan oorspronkelijk werd verwacht, het rijst- tekort in deze gebieden gevaarlijk dicht by het catostrophale ligt. Voor Malakka, waar het zeer kleine rantsoen dringed verhooging behoeft, kan slechts gezegd worden, dat „het huidige rantsoen tot aan het einde van dit jaar gehandhaafd kan blijven". In Nederlandsch-Indie is de toestand vol gens het communiqué „ernstig" en er zijn in Borneo en Serawak ook „ern stige tekorten". het program der republikeinen in amerika. Volgens de Amerikaanschen radio-om- roep is het program van de Amerikaan sche republikeinsche partij bekend ge maakt. Volgens dit program zullen, on afhankelijk van den huldigen staats vorm, met alle landen vriendschappelijke betrekkingen onderhouden worden. De vakvereenigingen moeten voor hun han delingen verantwoordelijk gesteld wor den. De staatsbegrooting moet van 43 milliard dollar tot 25 milliard terugge bracht worden, waardoor een verminde ring van de belasting met twintig pro cent mogelijk zou worden, terwijl dan zes milliard dollar voor de verzorging van de oudstrijders ter beschikking ge steld zou kunnen worden. Verder eischt het program, dat de Amerikaansche be zettingslegers in Duitschland en Japan niet ingekrompen zullen worden. Wetsbesluiten van de regeering te Londen zijn geldig. ARREST VAN HOOGEN RAAD. De Hooge Raad heeft in een arrest een prlncipieele uitspraak gedaan, waarvan de beteekenis ver uitgaat boven het belang van de kwestie, waarover het proces een onteige ningsprocedure werd gevoerd. Bü de behandeling van deze zaak is na melijk de vraag in het geding geko men, of de wetsbesluiten (dit zijn de Koninklijke Besluiten, welke tijdens de bezetting van ons land te Londen zijn afgekondigd) rechtsgeldigheid be zitten. De Hooge Raad heeft deze vraag in bevestigenden zin beantwoord, waardoor aan den twijfel van velen een einde is gekomen. De Kroon, aldus dit arrest, was bevoegd tot het uitvaardigen van maatregelen van wetgeving, toen de ge zamenlijke uitoefening van de wetge vende macht door de Koningin en de Staten-Generaal niet mogelijk was. Uiteraard geldt dit alleen voor die ge vallen, waarin op het herstel van die samenwerking niet kon worden gewacht. De beslissing of deze gebodenheid be stond is, aldus de Hooge Raad. een kwestie van beleid, die niet ter beoor deeling van de rechter staat. De rech ter kan slechts een wetsbesluit verbin dende kracht ontzeggen. Indien de ge noemde gebodenheid niet aanwezig kan zijn geweest. Roofoverval te Eindhoven. TWEE BROERS DOOR KOGELS GETROFFEN. In den nacht van 8 op 9 November jj. zijn de Gebr. van Gameren, groot handelaren in groenten en fruit te Eindhoven, slachtoffer geworden van een door 2 inbrekers opgezetten roof overval in hun huis. Beide broers werden door kogels getroffen, tengc- gevolge waarvan een thans ernstig cn de ander licht gewond is. Van Gameren ontwaakte om ongeveer 2 uur in den nacht door het licht van een zaklantaarn, dat hem in de oogen scheen. Hij sprong ontsteld uit bed en kreeg het hard te verduren, toen 2 inbrekers op hem af sprongen. Door het lawaai van de worsteling werd de broer van Van Gameren, die een etage hooger sliep, gewekt. H\j snelde te hulp, waar op een der inbrekers het hazenpad koos. Met vereende krachten werkten de twee broers den anderen inbreker tegen den grond en pakten hem bij zijn keel. Deze zag daarop kans 'n pistool te voorschijn te halen, waarmede hij in 't wilde weg op de Gebr. los schoot; beiden werden getroffen. In de verwarring, die daar van het gevolg was zag ook deze inbre ker kans te ontvluchten, zonder echter iets mede te nemen. V.S. wil commercieele onderhandelingen openen De Amerikaansche onderminister van Buitenlandsche Zaken. Acheson, heeft verklaard, dat de V. S. het voornemen hebben met 18 landen handels-bespre kingen te openen. President Truman heeft zijn goedkeu ring aan dit plan gehecht. Volgens Tru man zijn dit geen gewonen onderhan delingen. maar vormen zij de basis voor een nieuwe internationale economische samenwerking onder auspiciën van de V. N. Het Amerikaansche departement van Buitenlandsche Zaken heeft officieel den achttien landen kennis gegeven van het plan, op een conferentie in het aan staande voorjaar een verlaging van dou ane-tarieven in bespreking te brengen. De achttien landen zijn: Australië, Groot-Brittannie, België, Brazilië. Ca nada. Chili, China, Cuba, Tjsecho-Slo- wakije. Frankrijk. India, Libanon, Lux emburg, Nederland, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Zuid-Afrika en de Sovjet- Unie, De besprekingen zullen bovendien betreffen de gebieden, ten aanzien waar van de genoemde staten volmacht be zitten. congres te bournemouth. Vertegenwoordigers van 19 landen zijn te Bournemouth aanwezig vooreen Intematlonalesocialistische conferentie. Ondanks de Poolsche tegenwerpin gen is besloten om de Duitsche sociaal democratische leiders te inviteeren op de aanstaande conventie in Zwitserland het woord te voeren en vragen te be antwoorden. Naar verluidt onthielen Tsjecho-Slo- wakije, Roemenië en Hongarije zich van stemming, terwijl de Oostenrijkers en Zwitsers de vergadering haddenver- laten toen het voorstel in stemming kwam. „Overal werden de dooden herdacht". In tal van plaatsen zijn gisteren de dooden uit den oorlog herdacht; zfj brachten de hoogste offers voor „het hoogste goed". Zooals de Engelschen reeds hun ,,Poppy-day", hun klaprozendag", kennen, werden dit jaar voor het eerst ook in Nederland op alle geal lieerde oorlogsgraven altaren opge richt, kransen en bloemen hoog op getast, vervuld als men was van de gedachte: „Wij vergeten de helden niet!" herde:jking te Amsterdam. Óp de oorlogsgraven, op de fraaie Oorterbegraafplaats te Amsterdam, werd de groote nationale herdenking gehou den. 300 geallieerde soldaten, voor het overgroote deel vliegers, boordmecano's en boordschutters hebben daar hun laatste rustplaats gevonden. Bij deze plechtigheid werden opge merkt vertegenwoordigers van Groot- Brittannië, -Amerika, Canada, Frank rijk, Polen, België. Australië en Tsjecho Slowakije. Namens de Ned. regeering was Z. Exc. de minister van Oorlog Lt.-kol. A. H. J. L. Fievez aanwezig. Voorts de generaal H. G. Winkelman, de lt.-gen. mr. H. J. Kruis, chef van den gene- ralen staf, de vice-admiraal J. W. Ter- mijtelen, chef van den marine stafma joor T. Lamers van de luchtstrijdkrach ten, dr. J. E. baron de Vos van Steen- wijk, Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland en mr. Am, d'Ailly, burgemeester van Amsterdam. Van de aula begaven allen zich naai de herdenkingsplaats, aan het einde van de fraaie hoofdlaan. waar nu over dekt met een kleurrijk bloemtapijt, waarin de rozen van den herfst, de chrysanthen, domineerden, de graven liggen van de 300 jonge soldaten, die hier de hulde van Nederland ontvin gen en in wie tevens geëerd werden hun millioenen makkers in den dood. Het zangkoor ..Caecilia" uit Amster dam verleende medewerking, terwijl het woord gevoerd werd door Rector Paap en den heer H. Goetzen, voorzitter van het Ned. Oorlogsgravencomité. Ook de minister van Oorlog hield een uitvoerige rede. Deze wees er o.a. op, dat zij die vie len, hun offers brachten met het idi- aal van een betere wereld voor oogen. waarin zij zoo gaarne zouden hebben willen leven en waarin zij hun kinde ren hoopten te zien opgroeien. Namens de Ned. regeering bracht spr. eerbiedig hulde aan hun nagedachtenis. De Britsche ambassadeur te Den Haag sir Neville Bland gaf uitdrukking aan de groote dankbaarheid, welke het Britsche volk gevoelt voor de zorg, die aan de oorlogsgraven wordt gewijd. Nog spraken de Amerikaansche am bassadeur te Den Haag. The honorable Stanley K. Hombeck en de heer H. F. Feaver van het Canadeesche ge zantschap te Den Haag, woorden van warme erkentelijkheid. Ten slotte werden talrijke kransen op de graven gelegd, o.a. namens de on derscheidene onderdeelen van onze nationale strijdkrachten door den bur gemeester van Amsterdam. De hoornblazers van het A'damsche politiecorps bliezen ten slotte ,,The last post", het laatste appèl tot de dooden, gevolgd door 1 minuut stilte. De klanken van het Wilhelmus wa ren de laatste van deze nationale hel- denhulde, die nu van jaar tot jaar de herinnering zal levendig houden aan hen, die het hoogste offer hebben ge bracht, opdat wij mochten leven. Vier jaar voor Frans van der Laar. Uitspraak doende in de zaak tegen Frans van der Laar, die na den oorlog den bijnaam kreeg van „beul van Amersfoort", veroordeelde het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam den ver dachte tot een gevangenisstraf van 4 jaar, door te brengen in een rijkswerk inrichting, met ontzetting uit de poli tieke rechten voor den tijd van het le ven. Hierbij heeft het Hof overwogen, dat de ten laste collaboratie gewezen moet worden geacht. Eveneens achtte het Hof bewezen, dat verdachte te hardhandig en te streng was opgetreden in den tijd dat hij lager-oudste was in Amersfoort. Dat een streng optreden tegenover de gevangenen noodzakelijk was om de or de te handhaven wilde het Hof aan vaarden. maaar het Hof meende, dat verdachte bij de mishandeling de gren zen van het toelaatbare had overschre den. BUITEN GEBRUIKSTELLING FRANKEERZEGELS. Met ingang van 1 Januari a.s. zul len de navolgende postzegels buiten gebruik worden gesteld en hun waarde voor de frankeering verliezen, Zomerpostzegels 1941 i.d. frankeer- waarde vanl ^4, 2%, 4, 5 en 7^4 cent. Weldadigheidszegels (van het kind) 1941 in dezelfde waarde, weldadigheidszegels (van het kind) 1945 in de waarde van 114. 2%, 5. 714 en 1214. Bijzondere zegels „Herrijzend Neder land" van 714 cent. KOLONEL ASJES UIT DE OOST TERUG. Gistermiddag om 17.10 uur arriveerde kolonel Asjes per K.LM.-vliegtuig uit Batavia op het vliegveld schiphol. Kolo nel Asjes vertelde, dat hij met voldoe ning terug ziet op zijn verblijf in In donesië. Zijn werkzaamheden in ver band met een in Indonesië op te rich ten opleidingskamp voor militaire vlie gers zijn met succes bekroond. COLLECTIEF KERKHOF TE NIJMEGEN. Voor Engelsche soldaten. Binnenkort zal in het Jonkerbosch, in de omgeving van Nijmegen, een der grootste collectieve Engelsche kerkho ven van Nederland worden ingericht, be stemd voor 1600 tot 2000 graven. Het stoffelijk overschot van de in de omge ving van Nijmegen gesneuvelde Engel sche soldaten zal naar dit kerkhof wor den overgebracht. Bij de officieele in- gebruik neming zal een groote dooden- herdenking gehouden worden. De stakende Radio-Musici. BEMIDDELINGSPOGING VAN HET N.V.V, De stakende radio-musici te Hilver sum hebben een vergadering gehouden, waarin het gevoerde beleid van het sta kingscomité met algem. st, werd goed gekeurd. Het hoofdbestuur van den Ned. Toonkunstenaarsbond heeft de bemidde lingspoging van het N.V.V. aanvaard. De bemiddelingsbijeenkomst met het bestuur van de stichting Radio-Ne derland zou hedenmiddag plaats vinden. Het college van rijksbemiddelaars heeft dezer dagen uitspraak gedaan in het loongeschil, dat tusschen de Stichting Radio-Nederland en de musici bestaat. De rijksbemiddelaars hebben het stich tingsbestuur in dezen volledig in het ge lijk gesteld en de eischen der musici betreffende loonsverhooging afgewezen. Het hoofdbestuur van den N.T.B. heeft, deze uitspraak van het college van rijksbemiddelaars echter niet aan vaard. daar het college in deze kwestie de Stichting van den Arbeid niet heeft gehoord. Inmiddels hebben de stakende musici met groot succes gisteren twee concerten gegeven in de kosteloos ter beschikking gestelde zaal van het Hof van Holland; de zaal was meer dan uitverkocht. De stakinsglelding zal zich met enkele omroepvereemgingen in verbinding stel len, daar deze. ondanks het verzoek van het Stichtingsbestuur, töch gramofoon- opnamen draaien van de thans stakende orkesten en musici. DE KOOPVAARDIJSTICHTING 1946. Inschrijving van zeelieden. Op de maritieme conferentie te Ko penhagen werd in October 1945 beslo ten tot invoering van het z.g. „conti nuous employment" voor zeelieden, dwz. voortduring van het dienstverband, ook na beëindiging der reis. In verband hiermede werd door de werkgevers- en %erknemers-organisaties ter koopvaardij opgericht de Koopvaar dij-stichting 1946. Daarbij kunnen zich de bonafide en valide Nederlandsche zeelieden, eventueel ook VTeemde zee lleden in langdurigen dienst op Neder landsche zeeschepen, onder bepaalde voorwaarden laten inschrijven, indien zij door een reederij worden ontslagen. De irig^chreven zeeman ontvangt, nadat zijn verlof om is. in de eerste drie weken een uitkeering van 100 van de gage, daarna gedurende een half jaar 70 a 80 geldend voor den rang. waar voor hi) is ingeschreven. Deze rang zal doorgaans de rang zijn, waarin hij het laatst heeft gevaren. Als tegenprestatie is de ingeschreven zeeman verplicht, op aanwijzing van het bestuur *ler stichting, aan te mon steren op een schip, varend onder Ne derlandsche vlag. Partijraad Kath. Volkspartij. VERKIEZING VAN HET BESTUUR. Gisteren is in het Jaarsbeursrestaurant te Utrecht de vergadering van de Partij raad der Kath. Volkspartij gehouden, onder voorzitterschap van den w.n. voorzitter, mr. dr. P. J. W. Steman. Besloten werd, dat de opperste leiding voortaan zal bestaan uit de voorzitter met twee ondervoorzitters. In dit college werd benoemd tot voorzitter, de heer W. J. Andriessen,. leider van den Kath. Bouwvakarbeidersbond, met de heeren Chr. Matser en mr. E. M. J. A. Sassen 'als ondervoorzitters. Het dag. bestuur werd uitgebreid met Mej. dr. W. M.J. van Lanschot, den heer F. Zijbesma (Indisch deskundige) en den heer J. C. J. Heymeijer (land- bouwspecialist) De voorzitter van de Kath. Kamer fractie prof. mr. C. P. M. Romme, sprak over den staatkundigen toestand en het parlementaire werk en deelde mede. dat de Kath Kamer-fractie, zich volkomen achter de regeering schaart ten aanzien van de territoriale en economischen eischen, inzake Duitschland. Doch voor al op territoriaal gebied had de fractie de eischen wel uitgebreider gezien. VERLIEZEN NEDERLANDSCHE STRIJDKRACHTEN, De regeering maakt bekend/ dat tot haar leedwezen in de afgeloopen week de navolgende verliezen zijn gerappor teerd; gesneuveld of overleden tenge volge van oorlogshandelingen: Kon. Ned. Ind. Leger: Kapitein der Infanterie B. H. Farret Jentink, afkom stig uit 's-Gravenhage. Gesneuveld op 2 November 1946 te Medan. Militie-soldaat G. H. G. Laureys, af komstig uit Ned.-Indië, gesneuveld op 27 October 1946. Hospitaal-soldaat Radjie, afkomstig uit Ned.-Indië. gesneuveld op 27 Oct. 1946. Soldaat Goh It Peng, afkomstig uit Ned. Indië, gesneuveld op 28 Oct. 1946. Soldaat Karoewangi, afkomstig uit Ned.-Indië, gesneuveld op 1 Nov. 1946. Textielpositie niet rooskleurig. HET PROBLEEM DER WERKKRACHTEN. Hoewel er een voldoende voorraad ruwe katoen in ons land aanwezig is en men ook wel over genoeg brand stoffen beschikt om de stoomturbines te laten draaien staat, aldus het A.N.P., een gedeelte van de werktui gen in Twente stil, omdat men met gebrek aan arbeidskrachten te kam pen heeft. Vooral aan vrouwelijk per soneel bestaat groot gebrek. Enkele fabrieken, die thans op 50 pet. van haar voor-oorlogsche productie werken zien geen kans, meer te vervaardigen, omdat men geen arbeiders kan krijgen. Voegt men hierbij de omstandigheid, dat er een enorme achterstand moet worden ingehaald, dan kan men begrij pen, dat het nifet onze textiel-positie in den eersten tijd nog lang niet rooskleu rig zal zijn. En dan is er helaas nog een omstandigheid, welke leelijk parten speelt. In Twente is men zeer verontrust over de toeneming van het aantal dief stallen, gepleegd in de textielbedrijven. Dagelijks worden mannelijke en vrouwe lijke arbeidskrachten op diefstal betrapt en om die reden op staanden voet ont slagen. In hoofdzaak worden ruwe garens met spoel en al gestolen. De dieven en die veggen bewerken thuis deze garens tot vrij dikke draden, welke op klossen ge wonden in den zwarten handel verdwij nen. Daar brengt een klos tegenwoor dig vijf gulden op. Het garen wordt veelal voor breiwerk gebruikt VEEL ONGEOORLOOFD VERZUIM. Ten slotte is er nog een euvel, waar aan de textielindustrie ernstig lijdt: het ongeoorloofde verzuim. In som mige bedrijven stagneert soms de ge- heele productie, omdat bepaalde werk krachten zonder geldige reden thuis blijven. Vooral de vrouwelijke arbeidskrachten trekken zich van de opzeggingstermijn niets aan en loopen de fabriek in en uit, al naar het hun past. Bovendien wordt op grove wijze misbruik gemaakt van de regeling inzake uitkeering van ziekte - geld. Al met al blijkt, dat het met de Twentsche textiel-industrie thans verre van goed gaat en dat zij, die om tex tielproducten zitten te springen en dat zijn vrijwel alle Nederlanders nog geruimen tijd geduld zullen moeten hebben. COMMANDO-OVERDRACHT t TE PALEMBANG. Op 9 November heeft te Palenmbang een korte plechtigheid plaats gehad, waarbij het Britsche commando officieel ls overgedragen aan de Nederlanders De Britsche commandant, brigadier-generaal Hutchison, vloog daarna naar Batavia. FEUILLETON DE ZWAKTE VOS door C. B. BOOTH. 27) ..Arme stakkerd!" mompelde Tommy binnensmonds en J. B. sloeg met tegen zin het gedoe van den sheriff gade. Maar hij kwam niet tusschenbeide; hij wachtte, zooals hij tegen Tommy ge zegd had. achter de schermen zijn beurt af. Edwards trok heftig aan zijn snor en keek allen beurtelings aan. Misschien denken jullie, omdat jullie rijk zijn en stadsmenschen bent, dat je me om den tuin kunt leiden. Maar dat zal niet gaan. Voor mijn part zijn jullie millionnairs, of billionnairs, maar daar is mijn jurisdictie niet minder om. In dit district is een moord een moord, wie hem ook gepleegd heeftI" Bob Dolliver had 'n paar maal op het punt gestaan iets te zeggen en nu hief hij dan ook het hoofd en schraapte zijn keel. „U vergist zich. sheriff, als u denkt, dat wij niet willen praten", zei hij lang zaam. „We zijn natuurlijk allen over stuur door het verschrikkelijke feit, dat hier is voorgevallen. Misschien weet ik er iets meer van dan de anderen, om dat ik de eerste was, die mijnheer Strawn, nadat hij vermoord was, vond. Hij lag in zijn werkkamer. Hij moet op slag dood zijn geweest, want de kogel had zijn rechter slaap vermorzeld. Hij lag op den vloer bij zijn bureau; hij moet zittend in zijn stoel, neergeschoten zijn en toen voorover zijn gevallen. Hij ..Wie heeft hem vermoord?" schreeuw de de sheriff, die niets liever wilde dan iemand de handboeien om doen. Bob Dolliver schudde het hoofd. „Daar kan ik geen antwoord op geven", zei hij „Ikik wou. dat ik het wèl konl en dat zei hi) zoo heftig dat het Tommy opviel. „Waar was je, toen dat schot viel?" vróes de sheriff verder. „Óp mijn kamer, vlak om den hoek rechts in de gang", antwoordde Dolli ver. „Ik was juist bezig mijn koffer te pakken, toen ik een pistoolschot hoorde. Misschien dat ik een oogenblik van schrik verbijsterd heb gestaan, maar lang heeft dat niet geduurd. Juist toen ik in de hoofdgang kwam, meende ik een deur dicht te hooren slaan. Ik wist niet welke deur het was, hoewel het er gens voor me uit scheen te zijn". Polly Eastman keek hem verschrikt aan. „Dat is zoo!" riep ze plotseling uit. „Er sloeg ergens een deur dicht. Daar heb ik niet eerder aan gedacht". Haar moeder wierp haar een bestraf fende blik toe. Sheriff Edwards wend de zich nu tot het meisje. Het heeft er veel van weg, dat jullie nou allemaal aan het praten komen", gromde hij. „Vooruit maardat ls net, wat ik graag heb. Ga door, juffer tje, en vertel ons maar eens, wat je van dien moord af weet". Polly aarzelde en dacht snel na; ze was vastbesloten, niet de minste aan duiding te geven van de ruzie tusschen Bob en den vermoorde. Bob had vlak na het schot ontkend, dat hij John Strawn gedood had; doch, hoe graag ze hem op zijn woord wilde gelooven, er bleef toch altijd twijfel mogelijk. Maar ook al was hij schuldig, dan had hij het nog terwille van haar gedaan. Ze moest hem dus door haar zwijgen beschermen. „Ik. ik kwam juist de trap op. toen het schot werd afgevuurd", zei ze omzichtig. „Na het schot dat heb ik reeds gezegd, hoorde Ik een deur dicht slaan. Datdat is alles, wat ik u vertellen kan". „Nee, dat is niet zoobij lange na niet!" schreeuwde de sheriff. „Wat heb je na dat schot gedaan?" „En wat heb je gezien juffertje, toen je boven kwam?" Polly huiverde. '„Mijnheer Strawn dood...-- uitgestrekt op den grond enen er lag een pistool naast hem". Ze zei er niet bij, dat ze dat pistool eerst in de hand van Dolliver gezien had. „Bobmeneer Dolliver had hem daar juist gevonden". Sheriff Edwards trok weer aan zijn snor. Met samengetrokken wenkbrau wen verwerkte nij die verklaringen. „Hoe weet je zoo zeker", vroeg hij met nadruk, „dat Dolliver het lijk al leen maar gevonden had? Hij had toch best zelf dat schot kunnen lossen, niet waar?" „Nee! riep Polly vol ontzetting, nee!" „Hm! Je schijnt je daarover nogal bezorgd te maken!" H\) wendde zich nu tot Dolliver. „Dus Jij was bezig je koffer te pakken, hè? Waarom deed je dat?" .Wat is de gewone reden, waarom menschen hun koffers pakken? Ik ging op reis". „Geen kletspraat!" donderde Ed wards. „Waar ging je dan heen?" „!7aar New York". „Waarom ging je naar New York?" „Ik geloof niet, dat u daarmee noo- dig hebt", zei Dolliver, die wist, hoe ge vaarlijk het voor hem worden kon, als hij erkende, ruzie met Strawn gehad te hebben en zoo gauw geen verzinsel wist te bedenken voor zijn vertrek. Toen Vera Kingslake hoorde, dat Bob van plan was geweest, het huis te verlaten, hield ze op met schreien, nam haar zakdoek van haar rood geweende oogen en scheen op het punt iets te zeggen, maar bedwong zich oogenblik- 35. Evellentje had geluk De auto stop te Ze deed het portier open en vroeg aan den chauffeur: „Kunt U mil ook zeggen waar ik een telefoontoestel kan vinden? Ik moet direct dc politie op bellen! Het ls dringend!" ..Ja", zcl de chauffeur „Een telefoontoestel? Een half uur lopen verderop ligt Sloomburg en daar zal wel zo'n ding zi|n, wat U daar noemt Bedoelt U niet zo'n ver-prater?i zo'n ding, waar Je aan draaien moet? Met een bol eraan?" „Juist", zei Evellentje. „U hebt het best begrepen Zou het veel moeite zlln, om me daarheen te brengen? ik heb namelijk al een half uur hard gelopen en lk ben hier helemaal niet be kend". .Da's wel goed" antwoordde de chauffeur, „stapt U dan maar ln. Ik ge loof dat de kruidenier wel eeD bellefoon zal hebben!" Evellentje stapte dankbaar in en het auto'tje reed weg. Na tien mi nuten waren ze ln Sloomburg en de chauffeur zette haar bij den kruidenier voor de deur af. Evellentje bedankte hem heel erg. kelijk. Sheriff Edwards begon zich minder op zijn gemak te voelen bij het besef, dat hy langer hoe meer grond verloor. Nijdig keek hij Dolliver aan en trok weer aan zijn snor. „Je moest er nu maar eerlijk mee voor den dag komen, jongmensch. Waarom was je bezig je koffer te pak ken?" „Ik weiger die vraag voorloopig te beantwoorden", hield hij koppig vol. „Ik heb u de volle waarheid verteld; ik was op mijn kamer, toen dat schot viel". „Nou, laat dan eens kijken", zei Edwards, trachtend een geregeld ver loop van zaken te construeeren, „dit meisje hier" en daarbij wees nij op Polly „ging de trap op en hoorde daarbij het schot. Dolliver zegt, dat hij het eerste bij het lijk kwam en geen van beiden heeft iemand zien wegvluchten. Is er nog een achtertrap hier in huis?" Hij kreeg niet dadelijk antwoord. „Jij daar, zeg op!" schreeuwde hij tegen Jaggers. ,,g^f antwoord, snot terende idioot! Is er een achtertrap?" De huisknecht schudde het hoofd. „Nee", antwoordde hij kortaf. „Aha!" riep de sheriff ietwat triom fantelijk uit „Als er geen achtertrap is en als dit meisje de trap op kwam, dan staat het vast, dat de moorde naar zich hier nog in de kamer be vinden moet!" Een koor van verschrikte kreteiflfe- antwoordde die verklaring. Tommy vond het een redeneering, die sloot als een bus; aan te nemen, dat de moordenaar een nog onbekend per soon was, die zich ergens in huis ver scholen hield, was belachelijk. Tom my had zijn mond dicht, maar zijn ooren open gehouden. En verscheidene dingen waren hem opgevallen: Jaggers was buitengewoon gejaagd; Vera Kings lake had op het punt gestaan, iets te zeggen; de houding van Dolliver gaf te denken. Bovendien was het den aan komenden detective niet ontgaan, dat er tusschen Polly en Dolliver herhaal delijk blikken gewisseld waren, alsof ze samen een geheim zorgvuldig bewaar den. (Wordt vervolgd). I Officieele uitslag Fransche verkiezingen. Volgens den correspondent van Reu ter zijn de officieele cijfers betreffende de verdeeling van de parlementszetels voor het Frapsche moederland, in totaal 544, op grond van de uitslagen der gis teren gehouden verkiezingen, als volgt: Communisten 159 zetels Republikeinsche verzetsunie 5 zetels M.R P. (progress, katholieken) 157 zetels Socialisten 90 zetels Radicalen en verbonden part. 56 zetels Republikeinsche vrijheidspartij en andere conservatieve en gematigde partijen 68 zetels Union Gauilliste 9 zetels De winsten en verliezen zijn als volgt: Winst Verlies Communisten 18 M.RP1 Socialisten 25 Radicalen 17 Republ. Vrijheidspartij 6 Union Gauilliste 9 Er worden nog uitslagen van 65 over- zeesche gebieden tegemoet gezien. Bij de vorige verkiezingen verkregen de communisten van die gebieden 6 zetels, buiten de tien zetels van de Algerijnsche onafhankelijkheidspartij, welke meestal samenwerkt met de communisten. De M.R.P. had vorige maal negen zetels van de overzeesche gebieden, terwijl de ove rige zetels in handen van socialisten, radicalen en verschillende conservatieve en plaatselijke partijen bleven. Tot nog toe telt het nieuwe parlement 33 vrouwelijke leden, waarvan twintig van de communistische partij, tien van de M.R.P. en drie van de socialistische partij INTERNEERINGSREGELING 1946. In. het Stsblad ls verschenen een Kon. B. van 31 October, houdende vaststelling van de Interneerlngsregellng 1946. UIT DE RIJNSTREEK"" ALPHEN Krijgt Alplien een Ambachtsschool? Dezer dagen ls andermaal een bespreking gehouden over de mogelijkheid om te komen tot stichting van een ambachts school ln onze gemeente. Uit de gehouden bespreking bleek andermaal duidelijk hoe diep het te betreuren ls, dat reeds niet veel eerder het Initiatief genomen ls om tot de oprichting van een Ambachtsschool ln deze gemeente te komen. Ook de heer W, H. Cool sprak hierover zijn verwonde ring uit; deze wees er op, dat om de flnancleele steun van het Rijk te verkrij gen met de meeste spoed een aanvrage moet worden Ingediend. Vele aanwezigen werden echter ten zeerste verrast door de mededeellng, dat reeds een Stichting is opgericht voor Chr. Nijverheidsonderwijs onder voorzitterschap van den heer J. B. Samsom Jr. welke tevens mededeelde, dat bij den gemeente raad een urgentieverklaring is ■verzocht omdat men ten minste een ambachts school met een Chrlstelljken grondslag kan oprichten. De heer Cool drong er bij belde rich tingen op aan elkander te vinden, omdat ln Alphen geen plaats ls voor twee am bachtscholen. De heer L. F. J. van Vliet overleden Op ruim 95-Jarigen leeftijd ls alhier overleden de heer L. F. J. van Vliet oud burgemeester van Zwartewaal en latèr van Nieuw Lekkerland. De heer van vliet die zich ln 1928 ln onze gemeente kwam vestigen heeft zich ln den loop der tijd als een zeer bemin nelijk en vriendelijk man doen kennen, die vooral voor de Alphensche Jeugd een warme belangstelling toonde. De heer van Vliet werd op 6 November 1852 in Den Brlel geboren bezocht het gymnasium en werd op 1 Mei 1878 be noemd tot klerk ter gemeentesecretarie van Heevllet, Abbenbroek en Vlerpolders Twee jaar later verhuisde hij naar Zwar tewaal Om op 29 Augustus 1862 burge meester te worden van deze gemeente In 1897 volgde de benoeming tot burgemees ter en secretaris van Nieuw Lekkerland ln welke functie hy op 10 Augustus 1921 werd gepenslonneerd. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zai plaats vinden op Dinsdag alhier °P 06 °osterbe8raafPlaats SLOTSAMENKOMST VAN 1 YOUTH FOR CHRIST. Een nationaal comité opgericht. Zaterdag- en Zondagavond heeft de Nederlandsche afdeeilng van de Youth for Christ in de Beatrix-hal van de Jaarbeursgebouwen te Utrecht onder groote belangstelling een slotsamen- komst van de tournee gehouden Onder leiding van een nationaal co- mité zullen in de toekomst plaatselijke organisaties in het leven worden ge roepen voor Zaterdagavond-bijeenkom sten van jeugdigen over geheel Neder land. Dit nationaal comité bestaat uit de heeren H. van der Bunt, Bloemen - daal, voorzitter; A. Zijp, Amsterdam alg. secretaris en A. van Willlk, Den Haag. penningmeester. In het advlseerend comité hebben zit ting genomen: prof. dr. J. Waterink Amsterdam, dr. Barkley Wolf Den Haag en de heer Joh. de Heer Drie bergen. SCHEEPSBERICHTEN. Adlnda. 5/11 van Singapore te Tsingtao" Bloemfontein, BataviaBangkok 7/li té Singapore; Bolssevain, Batavia—Amster dam. 6/11 te Belawan; Clstula. 7/11 van q!ViÜ^L1if^ CorlUa- vermoedelijk 9-11 van Melbourne naar Bahrein; Douro van Guayaquil, passeerde 7/11 Cristobal; Erlnna, 7/11 van Massowah naar Bahrein- Friesland, RotterdamJava, 8/11 om 2 uu$ van Aden; Gadilla, 6/11 van Suez naar Abadan; Hermes, IstanboulCuracao 7/11 te Madeira; Juplter, 7/11 van Port au Prince naar New York; Kerkplein, 5/11 te Khorramshar (van Rotterdam naar de Perzische golf; Kota Agoeng, 8/11 van Batavia naar Rotterdam; Malvlna, 10/11 van Fahaheel te Haifa verwacht; Murena o/ll van Abadan naar Ver. Kon.; Ovula I.a,a A.bad?njte Djiboetl verwacht;' AmsterdamJava, passeerde Sandenburgh. 6/11 van Cardiff naar Cassablanca; Sommelsdljk, New OrleansJava, passeerde 5/11 Gi braltar; Sunetta. 8/11 van Singapore te Abadan. voor Ver. Kon Stad Haarlem. 7/11 van Savona naar Huelva; Stad Schie dam, 7/11 van Rotterdam te Batavia; Straat Soenda, 8/11 van Sydney te Sin gapore; Streefkerk. 8/11 passeerde Oues- sant (BasrahRotterdam)Tlbla, 7/11 van Abadan te Belra; Tjltjalengka, 6/11 van Hongkong naar Shanghai; Martha w. Vinke, (walvischjager)6/11 van Southampton naar Tafelbaai; T. W Vinke en R. W. Vinke (walvlschjagers), 7/11 te Tafelbaai; Wester dam, 8/11 van New York te Rotterdam: Zijpenberg, 7/11 van Port Pirle van Sydney naar Rotterdam); Saldja, 4/11 van Poelo Samboe naar Ma nilla; Melampus. 6/11 van Batavia naar Ballk Papan; Tasman, 6/U van Brisbane te Batavia; Tawall, 6/11 van Batavia naar Ras Tanura; Vn Heutsz. 5/11 van Benang naar Singapore. K.N.S.M. Ganymedes. 5 Nov. te Bue nos Air os; Orpheus, 7 Nov, van Carta- tena: Ames, 7 Nov. van Madeira: Aky cheffer, 8 Nov te Catagena; Roelf, 8 Nov te Oporto; Hercules, 8 Nov. van Umasol; Odysseus. 9 Nov. te Amsterdam: Nandl, 8 Nov, te Amsterdam. Mij .Nederland Tegelberg, 4 Nov. van Singapore; Salawatl, passeerde 7 Nov Gibraltar; Drente. 3 Nov. te Durban; Jan Steen, 4 Nov. van Vancouver; Nieuw Holland. 7 Nov. te Port Said. MH Oceaan Phrontls, 2 Nov van New York; Laomedon, passeerde 4 Nov. Dungeness.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 2