GEKNOT! yoorstellen aan de Yereenigde Naties WEERBERICHT Regeering niet afwijzend tegenover Soekarno Met een enkel woord STADSNIEUWS 85ste Jaargang VRIJDAG 8 NOVEMBER 1946 No. 25927, LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie; 25041 'Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 67055 Na de mededeeling in ons Blad van Maandag j.l. betreffende een ver grooting van de napiertoewyzing. waardoor het ons was toegestaan ons Blad viermaal per week met vier en tweemaal per week met zes pagina's te doen verschijnen, is er onverwachts een k'ink in den kabel gekomen. De Persraad heeft n.L by den mi nisterraad protest aangeteekend tegen deze verbetering in de papier voorziening met het gevolg, dat de verruiming voor een aantal bladen, waaronder het onze, althans voor- loopig, ongedaan is gemaakt. Hoezeer wü deze uitspraak van onze regeering niet alleen betreu ren, doch beschouwen als een on recht ons en anderen couranten aangedaan, en daartegen te bevoeg- der plaatse ons protest hebben doen hooren, meenen wy toch als staats burgers, die zich van hun rechten en plichten bewust zün, deze beslis sing te moeten aanvaarden in af wachting van het uiteindelijk resul taat der besprekingen, welke mo menteel nog voortduren. Zoodra de beslissing definitief ge vallen is, hopen wij onze lezers vol ledig omtrent den gang van zaken te kunnen inlichten. In het huidige stadium willen wij er alleen op wyzen, dat het aan vankelijk besluit tot verhooging der toewüzing was genomen op advies van het Bestuur der Ver. „Neder- landschc Dagbladpers 1945" in over leg met het Departement van Eco nomische Zaken, welke instanties van meening waren, dat de papier- positie een zoodanige verruiming toeliet. De voedselpositie in de Britsche zone van Duitschland. Luchtmaarschalk Douglas, opperbevel hebber in de Britsche bezettingszone van Duitschland, is naar Londen ge vlogen en heeft een lang onderhoud ge had met den Britschen minister van de bezette gebieden, Hynd. Reuter meldt in dit verband, dat de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Bevin, in opdracht van de Brit sche regeering de broodpositie zal be spreken met den president der V.S., Truman. Men acht het niet uitgesloten, dat de zen winter in de Britsché bezettings zone een hongersnood uitbreekt. De noodtoestand zou hoofdzakelijk het ge volg zijn van het uitblijven van Ameri- kaansch graan tengevolge van de sta kingen in October. Britsche deskundigen verklaren, dat er onmiddellijk graan dat zich thans onderweg naar Europa bevindt voor Duitschland beschik baar moet worden gesteld, anders zal er half December geen brood meer zijn. Nader wordt gemeld: Voedselschepen met bijna 20.000 ton graan aan boord zijn op weg rraar de Britsche zone van Duitschland, aldus is door een hoogen Britschen ambte naar te Hamburgmedegedeeld. De autoriteiten zijn er thans zeker van, dat het huidige rantsoen van 1550 ca lorieën per dag kan worden gehand haafd gedurende de volgende 28 dagen, te beginnen Maandag a.s. De ambte naar verklaarde, dat de toestand nog zeer ernstig is, maar dat o.m. met be hulp van het thans aangevoerde voed sel de situatie tijdens de volgende rant- soeneeringsperiode dezelfde zal blijven als tijdens de huidige. Het visch- en broodrantsoen zal worden verlaagd, doch als compensatie worden meer aardappelen beschikbaar gesteld. BELGISCHE OPLICHTSTER TE HAARLEM GEARRESTEERD. De Haarlemsche politie heeft de^ Bel gische vrouw J. van E. gearresteerd, die tal van Haarlemmers, onder schoon klin kende argumenten heeft verleid om een bedrag van totaal f12.000 aan haar toe te vertrouwen, onder beloften, dat zij daarvoor in België goederen 2»u koopen welke in Nederland nog niet of slecht te krijgen zijn. Wit-Rusland heeft de V. N. verzocht de economische betrekkingen met Spanje te verbreken. Kiselef, de Witrusslsche minister van Buitenlandsche Zaken, diende een amendement in op de Poolsche resolutie waarin de leden der V. N. om verbre king der' diplomatieke betrekkingen met Spanje wordt verzocht. Het amendement luidde: „De Alge- meene Vergadering beveelt aan, dat elk lid der V. N. de diplomatieke en commercieel© betrekkingen met het Spanje van Franco beëindigt. Hierin zou worden begrepen opschorting der verbindingen per spoor, via de zee, lucht, post en telegraaf". Van gezaghebbende zijde te New- York wordt medegedeeld, dat de V. S. een concreet voorstel zullen doen om het recht van veto der groot© mogend heden te beperken, wanneer deze kwes tie door de politieke commissie, moge lijk Zaterdag, zal worden behandeld. Men meent t© weten, dat het voor stel 'de volgende punten bevat: 1. De Veiligheidsraad zal trachten een duidelijker definitie te vinden ten aanzien van de vraag over welke ge schillen het veto kan worden uitge sproken. 2. De groot© vijf moeten overeen komen, dat een negatieve stem of ont- President Truman zal niet aftreden. In welingelichte kringen te Wa shington wordt verklaard, dat presi dent Truman niet zal aftreden. „De president heeft een dergelijke stap zelfs niet ernstig overwogen," aldus werd medegedeeld. Een lid van Trumans stal zeide tegen over een correspondent van Reuter, dat het volgens de constitutie onmogelijk zou zijn, dat de president, zijn opvolger benoemt. „Het volk der V. S. kiest den president en er is geen andere manier, waarop hy deze functie kan aanvaar den." Personen, die met Truman hebben ge sproken, verklaren, dat hij zeer bezorgd is over een mogelijke reactie in het buitenland tegen de republikeinsche overwinning en dat hij waarschijnlijk alles, wat in zijn vermogen ligt, zal doen om er de aandacht op - te vestigen, dat de gevolgde buitenlandsche politiek den steun heeft van beide partijen. De invloedrijke „Washington Post", die de democratische regeering altijd sterk heeft gesteund, heeft voorgesteld, dat Truman een nieuw kabinet van re publikeinen voor alle portefeuilles, be halve die van buitenlandsche zaken, zal samenstellen. OVERAL KAN EEN ATOOMBOM WORDEN „GELEGD". Volgens mededeeling van het Amerl- kaansche. departement van oorlog, ris de zesmotorige bommenwerper B 36 in staat een atoombom naar elk punt van de aardbol te vervoeren en zonder brandstof in te nemen naar zijn basis terug te keeren. De normale actie-radius van het toestel is 16 000 kilometer, met een lading van 5000 kilo aan bommen. Over korten afstand kan de machine 36 ton bommen vervoeren. LICHTE VORST. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt, later hier en daar opklarend. Geen neer slag vaD beteekenis. Matige wind tusschen Noord en Oost. Langs de Noordzeekust temperatuur meerdere graden boven het vriespunt, ln het overige gedeelte van het land van nacht lichte vorst en overdag tem peratuur om het vriespunt. houding niet noodzakelijk als een veto moet worden beschouwd. 3. De groot© vijf moeten mogelijke amendementen op het reglement van den Veiligheidsraad opstellen. De Algemeene Vergadering der V. N., die heden zou worden gehouden, is tot morgenmiddag uitgesteld. Waarnemers te New York zijn van meening, dat waarschijnlijk geen en kele mogendheid aan de voorloopige besprekingen der ministers op 20 TJor vember over de Duitsche kwestie zal deelnemen. Dit sluit echter de moge lijkheid niet uit, dat de ministers an dere belanghebbende mogendheden over bepaalde punten zullen raadple gen, indien hun besprekingen verder gaan dan de kwesties van orde. zooals het vaststellen van tijd. plaats en de agenda voor de eigenlijke besprekingen. DE KWESTIE TRIEST. De Italiaansche regeering heeft een voorstel van maarschalk Tito, om de omstreden stad Triest aan Italië te la ten in ruil voor de Italiaansche stad Gorizia afgewezen. In een officieel com muniqué wordt gezegd, dat „Italië af stand van Gorizia, dat een Integreerend deel uitmaakt van 't Italiaansche grond gebied, zooals unaniem door de Groote Vier is erkend, niet in overweging kan nemen". Het voorstel van maarschalk Tlto werd ln Rome overgebracht door Tog- liatti, den secretaris-generaal van de Italiaansche communistische partij, die, zooals gemeld, een bezoek aan Belgra do bracht om te trachten tot een ver gelijk te komen. TREINEN IN PALESTINA RIJDEN ALLEEN NOG OVERDAG. De directie van de Palestijnsche spoorwegen maakt bekend, dat het dienstrooster zoo gewijzigd ls, dat trei nen voor burgers en militairen na het invallen der duisternis niet meer rijden. Deze verandering is het gevolg van in den laatsten tijd uitgevoerde treinaan slagen. De Joodsche extremistische or ganisatie „Irgoen Zwal Leoemi" heeft aangekondigd, dat het leggen van mij hen op wegen in Palestina na het in vallen der duisternis niet voortgezet zal worden, maar wel de aanslagen op treinen. Een Kamer-commissie naar West-Indië? In een uitvoerige beschouwing, ge richt aan de Tweede Kamer, heeft de regeering haar algemeen beleid toege licht. Wat Indië betreft acht de regee ring het niet meer bevorderlijk tot een vruchtbaar overleg een onder scheid vol te houden tusschen den heer Sjahrir, die wel, en Ir. Soe karno, die niet in besprekingen zou zyn te betrekken. De „republiek" ontmoetend als een gegeven der politieke realiteit van het oogen- blik, aanvaardt de regeering daarbij haar organisatie zooals zy is. Het streven naar een bruikbare zake lijke overeenstemming moet preva leeren boven meer of mindere waar deering voor bepaalde personen. Met betrekking tot het optreden der commissie-generaal is de regeering overtuigd en zij is in de overtuiging versterkt door uitdrukkelijke verzeke ringen op dit punt dat de commissie- generaal het collegiaal karakter van, haar instelling voortdurend in het oog houdt. Daarbij is het onvermijdelijk, dat haar voorzitter telkens op den voorgrond treedt. KWESTIE DE GEER. Wat de gedragingen van den eersten minister-president in Londen, Jhr. mr. De Geer betreft, kan de regeering me- dedeelen, dat een gerechtelijk onder zoek naar de gedragingen van dezen staatsman loopende is. Gaarne wil zij, zoodra dit onderzoek zal zijn afgesloten, nadere mededeelingen hieromtrent aan de Kamer verstrekken. Dan kan nader worden overwogen of t.a.v. den heer De Geer toepassing dient te worden ge geven aan de wet inzake de zuivering van de Nederlandsche ridderorden. Een interdepartementale commissie Is ingesteld, welke tot taak heeft te ad- viseeren over de verschillende vraag stukken, welke verband houden met de noodzakelijk geachte ingrijpende in krimping van het rijkspersoneel, en die maatregelen voor te stellen, welke noo- dig zijn om de afvloeiing op zoo doel matig mogelijke wijze te doen plaats hebben. Ter verbetering van de effi- ciency-bewaking is het ook noodzake lijk gebleken om een reorganisatie van de comptabiliteit door te voeren. De kosten der ontworpen noodvoor ziening voor ouden van dagen zullen, afgezien van de kosten der administra tie, vermoedelijk in de orde van groot te van f. 150 millioen per jaar liggen. In afwachting van de komende her ziening der financieele verhouding tus schen rijk en gemeenten is de regeering voornemens den gemeenten de behulp zame hand te bieden bij het overbrug gen der tekorten. De toestand der provinciale financiën, "hoewel evenmin florissant, kan over het algemeen aanzienlijk gunstiger worden genoemd en noopt dan ook niet tot het nemen van overeenkomstige nood maatregelen, als ten aanzien van de ge meenten het geval is. Het ligt in de bedoeling van den mi nister van Financiën voor te stellen om met de verlaging van de vennootschaps belasting minder ver te gaan dan hij aanvankelijk heeft gewild en de ver laging bovendien een jaar later te doen ingaan. RUIMERE VOORZIENING VAN „ZWARTE HANDEL-ARTIKELEN" De regeering meent, dat het voor de bestrijding van den zwarten han del bevorderlijk kan zijn een rui mere voorziening van met name die goederen tot stand te brengen, die geliefkoosde objecten zijn voor het maken van zwarte winsten. Maat regelen, daarop betrekking heb bend, zUn in voorbereiding. In overweging is het treffen van een wettelijke regeling, krachtens welke de Zuiderzeeraad in een grooter verband wordt opgenomen. Een nieuwe samen stelling van de legercommissie en de vlootcommlssie kan binnenkort ver wacht worden. De regeering is niet voornemens wij ziging te brengen in de bestaande rege ling terzake van het ontslag van de huwende ambtenaren, hetwelk logisch tevens een verbod van Indienstneming impliceert. De wet op de materieele oorlogsscha den, welke een definitieve regeling in zake de vergoeding van oorlogsschade zal geven, verkeert in een vergevorderd stadium van voorbereiding. De indie ning van het desbetreffende ontwerp kan binnen afzienbaren tyd worden tegemoétgezien. Ten aanzien van de belangen van degenen, die in militairen dienst of in den illegalen strijd invalide zijn ge worden, en van de nagelaten betrek kingen van deze groepen, moge het volgende worden medegedeeld Er zjjn bereids drie ontwerpen van wet ge reed gemaakt, die financieele voorzie ningen bevatten ten behoeve van hen, die kunnen worden aangemerkt als slachtoffer van het actieve verzet te gen den vijand. Twee van deze wets ontwerpen hebben respectievelijk be trekking op de slachtoffers van het binnenlandsche verzet en die van de koopvaardij en de visscherlj. Het derde wetsvoorstel bevat een aantal wijzigin gen en aanvullingen van de bestaande militaire pensioenwetten en geven na dere regelen ten behoeve van de mili taire oorlogsslachtoffers. Indien dit voorstel tot wet zal zijn verheven, zal zulks leiden tot een belangrijke verbe tering in definancieele voorzieningen ten behoeve van laatstbedoelde catego rieën. NAAR WEST-INDIË. Het denkbeeld om een aantal leden van de beide Kamers in de gelegenheid te stellen zich naar de Westindische g^biedsdeelen te begeven, teneinde zich aldaar persoonlijk van de toestanden en de wenschen der bevolking op de hoog te stellen, juicht de regeering toe. De regeering deelt het oordeel van de leden, die meenden, dat ons land er een politiek belang bij heeft mede te werken aan de bezetting van Duitsch land. Zoo spoedig als daartoe voldoende troepen beschikbaar zullen zijn, stelt de regeering zich voor, om, evenals zulks thans reeds door België geschiedt, aan de bezetting van een bepaalde zone in Duitschland mede te werken. BINNENLAND. Te Waspik (N. Br.) is j.l. Woensdag overleden de weduwe Heyblom-van Gij zel, die op 12 Sept. j.l. h&ar lOOsten ver jaardag vierde. De Tweede Kamer zal op Dinsdag, 12 November a.s., te één uur bijeen komen. Door het overslaan van vlammen van de auto-dump, waar vuil werd ver brand. is te Soerabaja een kampong complex geheel afgebrand. In totaal zijn 1200 personen dakloos geworden. Te Bandoeng is een textielcursus geopend. Er zijn moer dan 100 deelne mers. De -rbeiders bij den wederopbouw op Walcheren zijn gisteren voor 24 uur in staking gegaan als protest tegen de winterregeling. die loonsverlaging en verval van den vrijen Zaterdagmiddag inhoudt In Engeland wordt thans met suc ces Heyermans' spel „De opgaande zon" gespeeld. BUITENLAND. In het Finsche parlement is een wetsvoorstel ingediend, waarbij aan de Alandseilandeft een groote mate van autonomie wordt verleend. Nieuwe President-Directeur Ned. Spoorwegen. Op de heden gehouden vergadering van aandeelhouders van de N.V. Ned. Spoor wegen. is besloten aan lr. W. HnpV.es. op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen met Ingang van 1 Januari 1947 als pre sident-directeur van de NV. Ned. Spoor wegen. Met ingang van denzelfden datum wordt de heer Hupkes benoemd tot commis saris der Ned. Spoorwegen. Voorts hebben de aandeelhouders besloten met Ingang van 1 Januari 1947 te benoemen tot pres -directeur de beer lr. F Q. den Hol lander. PROF. Dr. J. E. DE QUAY GEHULDIGD De nieuwe Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, prof. dr. J. E. de Quay, die zonder openbare installatie plechtigheid deze week zijn ambt aan vaard heeft en die J.l. Dinsdag voor het eerst de vergadering van hr college van Gedeputeerde Staten heeft voorgezeten, is gisteravond door de Bossche burgerij gehuldigd wegens zijn benoeming tot Commissaris der Koningin. Een schandvlek voor Amsterdam. DE OPENBARE „ZWARTE MARKT". Bij de installatie van de Amsterdam- sche controle-commissie voor de prij zen zeide prof. Brouwers, directeur-ge neraal voor de prijzen o.m.: Amsterdam geniet thans de trieste eer, dat men hier een openbare zwarte markt heeft zooals dat nergens elders ln Nederland voorkomt. De openbaar heid, -waarmede hier dat bedrijf wordt uitgeoefend en de wijze, waarop de hard werkende bevolking het tolereert dat een aantal lanterfanters gemakkelijk geld verdient is opvallend. Het is echter niet alleen een schand vlek voor Amsterdam. Bij contróle in het geheele land bleek het, dat van de vele gevallen van zwarten handel de bronnen uiteindelijk hier liggen. Het is een kwaad, dat alleen door hard en voortvarend Optreden uit den weg kan worden genomen. Het is geen kwestie van de prijscontróle alleen, het is een kwestie van openbare orde. Ik zal er bij de desbetreffende instanties met de meeste klem op aandringen, dat dit kwaad thans effectief wordt bestreden. De zwartehandelaren zullen van de straat moeten worden geveegd en in Veenhuizen of elders te werk moeten worden gesteld. De wettelijke bepalin gen laten dit toe. Zij moeten ook wor den toegepast. Vreemde toestanden in de gevangenis. VERKLARING VAN DEN MINISTER VAN JUSTITIE. Naar aanleiding van berichten om trent vreemde toestanden in de gevan genis te Scheveningen had het Ka merlid Van der Goes van Naters vra gen gesteld aan de regeering. De mi nister van Justitie heeft hierop geant woord dat de berichten hun oorsprong vinden in het feit. dat gedetineerden uit de cellenbarakken te Scheveningen bij bepaalde werkobjecten individueel, althans anders dan ln groote groepen, werden te werk gesteld, waarbij 't ls voor gekomen, dat in sommige gevallen colla borateurs in hun eigen bedrijf onder bewaking arbeid ten behoeve van het kamp (bijvoorbeeld reparaties van kampauto's) hebben verricht en dat in andere gevallen de bewaking te wen schen overliet. Hoewel sommige groote collabora teurs van deze door de gevangenis leiding gemaakte fouten mede heb ben geprofiteerd, kan niet gezegd worden, dat deze categorie van ge detineerden in liet bijzonder tal van voorrechten heeft genoten. Den betrokken commandant is er nogmaals nadrukkelijk op gewezen, dat alle arbeid buiten het kamp uitsluitend verricht mag worden onder voortdu rende strenge en voldoende bewaking en dat gedetineerden nimmer in hun eigen bedrijf te werk gesteld mogen worden. Tewerkstelling van enkelingen of kleine groepen is geheel verboden. Verkeersprobleem op den Rijnsburgerweg. Het ln Engeland verongelukte Dakota-toestel van de KLM. Het Britsche ministerie van voed selvoorziening heeft een gerechtelijke vervolging ingesteld tegen den lord- major van Portsmouth wegen het toe laten van een maaltijd van meer dan het toegestane aantal gangen, bij ge legenheid van de benoeming van veld maarschalk Montgomery tot eereburger van de stad op 26 Juli j.l. De Oostenrijksche kanselier Figl heeft medegedeeld, dat cle Oostenrijkers van Maandag aanstaande af een rant soen ter waarde van 1550 calorieën per dag zullen ontvangen, teg§n 1200 op heden, waardoor het niveau der rantsoe nen in Duitschland zal zijl» bereikt. De Poolsche gezant ln Canada heeft verklaard dat kostbare Poolsche kunst schatten. die tijdens den oorlog in het geheim naar Canada werden vervoerd, vermist worden. Het historisch kasteel op den weg var. Heidelberg naar Loppen bij Brugge is afgebrand. De kunstschatten die zich op de be nedenverdieping bevonden konden ln veiligheid gebracht worden. Het Amerikaansche militaire be stuur heeft de ontslagaanvrage van den Beierschen minister voor de zuivering niet aanvaard ELECTRICITEITSGEBRUIK GELIJK AAN DAT VAN 1938. Electrische klokken blüven onregelmatig loopen. Naar wij van de zijde van aen direc teur-generaal der electrlclteltsvoorzie- ning vernemen, bedraagt het electrici- teitsverbruik in Nederland thans 100 pet. van dat in het basis-Jaar 1938. Er zou dan ook kunnen worden overgegaan tot opheffing der rantsoeneering, ware het niet, dat door 't gebrek aan kolen en gas voor verwarmingsdoeleinden, de vlucht zou worden genomen ln de electrische verwarming. De kolenpositie laat dit echter geenszins toe. Wat betreft het gesukkel met onze electrische klokken gelooft de directeur- generaal niet, dat dit zeer spoedig geheel verdwijnen kan. De uit Duitschland betrokken stroom heeft een lagere frequentie. De toestand in Duitschland met betrekking tot de stroomopwekking is bedenkelijk. Men is echter doende een afspraak te maken tusschen de bezettingsautoriteiten en de vroegere bezette landen ten einde het verbruik te'regelen naar verhouding der productie-mogelijkheid. Dit kan een ver betering van de kwaliteit van den stroom ten gevolge hebben. JOHAN DE MEESTER DIENT AANKLACHT WEGENS SMAAD IN. Op 2 Juni 19l5 was Joh. de Meester, regisseur van het Residentie-Tooneel, door den eereraad voor de tooneelkunst voor den tijd van 2 maanden geschorst. Daar de heer De Meester tegen dit von nis in appèl was gegaan, ls de zaak thans op 5 November l.L opnieuw behandeld door den centralen eereraad voor de kunst te 's-Gravenhage, onder voorzit terschap van mr. A. W. J. van Vrij- berghe de Conigh. Als getuige a charge was opgeroepen de heer P. Soeters, zich noemende Hans van Meerten, tooneel- speler, lid van den eereraad voor het tooneel. die indertijd voor den heer De Meester bezwarende verklaringen had afgelegd. Verzocht deze beschuldigingen thans onder eede te herhalen, meende de heer Soeters dit te moeten weigeren. De centrale eereraad zag geen reden den heer Soeters tot het afleggen van getuigenis te dwingen, vernietigde het vonnis van den eereraad voor tooneel en sprak den heer De Meester vrij. Naar wij vernemen, zal de heer De Meester thans tegen den heer Soeters een klacht wegens smaad indienen. INHEEMSCHE TABAK ZONDER BON. De hier te lande geteelde tabak wordt niet meer al distributiegoed beschouwd. Dit beteekent. dat tabaksproducten, ver vaardigd uit door beroepstelers gewon nen tabak, zonder bon kunnen worden gekocht en verkocht. Het rijksbureau voor tabak en tabaksproducten zal een verbod uitvaardigen deze inheemsche ta bak te vermengen mét de door haar aan de fabrikanten toegewezen importtabak, bestemd voor de verwerking tot rook artikelen voor de distributie. Men moet zich niet Voorstellen, aldus deelt de persdienst van economische za ken ^ons mede, dat een en ander zal lei den'tot een noemenswaard aanbod van bonvrije artikelen, vervaardigd uit in- landsche tabak, aangezien de aanplant van tabak hier te lande zeer beperkt is. Voor de z.g. amateurstabak blijven de bestaande bepalingen van kracht. RAUTER NAAR ROTTERDAM OVERGEBRACHT. Naar wij van bevoegde zijde vernemen is Rauter eenige dagen geleden uit Sche veningen overgebracht naar het Huis van Bewaring te Rotterdam. Dit betee kent evénwel niet, dat zijn zaak ook te Rotterdam zal worden berecht. De over. brenging is slechts een voorzorgsmaat regel, ln verband met de zelfmoordnei gingen, die vele leiders uit den tijd van het nazie-regiem aan den dag leggen. Men acht het gemakkelijker in het Huis van Bewaring te Rotterdam contröle uit te oefenen, dan in de cellenbarakken, waar hij tot nu toe opgeborgen was. DE STEMBILJETTENVERVALSCHERS TE BREDA. De Bredasche rechtbank heeft uit spraak gedaan tegen de Tilburgers C. Jansen er. A. Hamer, die 14 dagen ge leden terecht stonden voor het verval- schen van stembiljetten bij de Kamerver kiezingen. De rechtbank sprak beide verdachten vrij. De officier van Justitie had tegen hem 1 Jaar gevangenisstraf en vijf Jaar ontzetting uit de beide kies rechten geëischt. GEBRUIK VAN DIENSTAUTO'S BEPERKT. In «den loop van dit jaar zijn aan gaande het gebruik van dienstauto's bij verschillende ministeries de controle maatregelen op het gebruik van auto's verscherpt. De ministerraad heeft nu een voor stel aangenomen, dat het gebruik van auto's nog verder beperkt en aan nog scherpere controlemaatregelen onder werpt. ER KOMT EEN OVERDEKTE WACHTGELEGENHEID VOOR N.Z.H.-PASSAGIERS. Niet zonder reden hebben verscheidene lezers ons hun bezwaren kenbaar ge maakt over de wijze, waarop de N ZH.T.M. bij het beginpunt der lijnen naar Katwijk, Noordwijk en Haarlem op het emplacement aan den Rijnsburger weg, in de wachtgelegenheid heeft voor zien. Het gebrek aan eenigerlel beschut ting maakt, dat de passagiers hier veelal geruimen tijd aan. weer en wind zyn blootgesteld. De heer D. M. v. d. vyver, chef van den buitendienst der N.ZJH.T.M., achtte de huidige situatie eveneens onbevredigend, doch deed de voor velen verbiydende mededeeling, dat reeds langen tijd een plan gereed ls, dat ln een afdoende oplossing voor ziet: een tocht- en windvrye over kapping. De materialen en bouwver gunning zyn geruimen tyd geleden aangevraagd. Komen deze af en men hoopt dat zulks spoedig het ge val zal z(jn dan zal de N.Z.H.T.M. de plannen op zoo kort mogeiyken termijn uitvoeren. „En toch," aldus de heer v. d. vyver, „kan ik my die qeue-vorming niet be- gi-ypen. Het ïykt of de menschen nu eenmaal graag in de ry staan. En waar voor? Moet U eens zien, .het is nu half- tien en er staat al weer een lange rU voor de Noordwyker van vyf minuten over tienen. Ik geef U de verzekering en dat ls altyd zoo geweest dat alle menschen meegaan. Laten zy zich toch eerst eens precies op de hoogte stellen hoe laat er een tram vertrekt. Veel onnoodig wachten zou daardoor worden voorkomen. Ik geef toe, dat het op de spitsuren wel eens kan spannen, maar het is toch weer niet zoo, dat wij pas sagiers moeten laten staan. Al kunnen wy natuurlijk niet allen een zitplaatsje geven". „Een ander bezwaar, dat wy nog al eens hooren maken ls het laten ultstop- pen van de passagiers by de halte Acad. Ziekenhuis. Zou het geen aanbeveling verdienen, dat U alle wagens, welke uit Katwyk, Noordwyk en Haarlem komen, naar het eindpunt laat doorrijden? Ze moeten hier toch terecht komen?" „Ook dit," aldus de heer y. d. Vyver, „hebben wy onder het oog gezien en met de Verkeerspolitie besproken. Wy zyn echter tot de conclusie gekomen, dat de huidlge*regeling nog de beste is. Vergeet U niet, dat als wy de passagiers op het emplacement voor ons haltekan toor laten uitstappen, zy dan toch ook, om weer aan den rechterkant van den weg te komen, den ryweg moeten over. steken. Nu hebben wy ze direct aan de rechterzijde. Bovendien zou dan ook het verkeer, dat uit de stad komt, hiervan hinder ondervinden. En het verkeer uit de richting Oegstgeest kreeg, even later, precies hetzelfde aantal te verwerken, dat het thans, by de huidige regeling, op zyn weg vindt. Ik weet, dat deze klacht voornameiyk van den kant der automobilisten komt, maar laten dezen ook eens bedenken, dat zy, nu de tram niet meer tot ever de spoorboomen rydt. van veel wachten de tram heeft nu eenmaal voorrang by den overweg verlost zyn. Dit is niet onbelangryk als U bedenkt, dat, nu vertrek- en eindpunt naar den Rynsburgerweg zyn verlegd, dit liet passoeren van achttien trein stellen per uur bij den overweg voor komt." Inderdaad ïykt ons dit laatste een Juist argument. Hoewel tegen den huldigen gang van zaken stellig bezwaren zyn in te bren gen, dient te worden erkend, dat ook deze medaille haar keerzyde heeft en dat ons by de huidige situatie momen teel geen betere oplossing voor oogen staat. Die wordt eerst mogeiyk, wan neer het overwegvraagstuk in zijn ge heel zal zyn opgelost. Wanneer ROMANTISCHE ENGELSCHE SCHILDERKUNST. In het „Gulden Vlies" kwam gister avond het Genootschap Nederland-En- geland by een voor een lezing van den heer E. Newton, kunstcriticus van de Sunday Times en de Manchester Guar dian, over romantische Engelsche schil ders. Spreker werd ingeleid door de voorzitter dr. A. Prins. De heer Newton, die zich verontschul digde zich voor zyn komst naar het land van Rembrandt om lezingen over schil derkunst te houden, merkte op dat alle typisch Engelsche schilders een sterk romantische Inslag hebben. Romantiek in de schilderkunst moet men zien als de combinatie van twee elementen, n.l. het beeld, het verhaal van het schilderij en het idee dat daar achter ligt, zooals een opera is opge bouwd uit een libretto en de muziek. Zoo kan men surrealistische schilder kunst zien als alléén het optreden van een idee. wat dus in de muziekwereld een symphonle inplaats van een opera is. Dit verschijnsel is een typisch Fran- sche richting. De Engelsche schilderkunst kwam eerst laat op, nadat Holbein onder Hen drik VIII als het ware was „geïmpor teerd". Latere imitaties van hem gaven reeds dadeiyk een sterker romantisch karakter te zien, dat nog groeide by het optreden van de eerste groote vol komen Engelsche schilders. Onmlddeliyk kwamen toen de karaktertrekken van het ongewonen en van het mystieke naar voren, die aan de romantiek eigen zyn. Spreker teekqnde den ontwikkellngs- gang van de Engelsche schilderkunst aan de hand van haar meest typische ver tegenwoordigers en constateerde dat in den afgeloopen oorlog door verklaar bare oorzaken de romantiek opnieuw tot grooten bloei kwam. Aan de hand van lichtbeelden werd een en ander verduldeiykt. Dr. Prins sprak den dank uit van de aanwezigen voor deze belangwekkende voordracht. De heer L. O. Verkerk alhier slaaf» de te Delft voor het candidaats-examea voor civiel ingenieur.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1