Radio-staking vrijwel algemeen ALLERLEI VAN OVERAL Hilversum brengt Gramofoommiziek DE AVONTUREN VAN HUMPO HOTSFLOTS, KUNSTENAAR (Van een bij zonderen medewerker) Het is zoover. Wat iedereen, behalve blijkbaar het bestuur van de stichting Radio Nederland, heeft zien aankomen, is thans gebeurd: de radio-musici, in dienst der stichting Radio Nederland zijn allen in staking gegaan. In de Hilversumsche radio-wereld heerscht thans de grootste opwinding. .,De bom is gebarsten'zeggen de musici, die al eenige maanden door conflict zyn bezig gehouden. De aanleiding van de botsing is dui delijk: De musici weigerden te musiceeren onder leiding van een aantal nieuwe dirigenten, die iir functie komen ten koste van een viertal radie-dirigen- tcn, die in de radio-wereld reeds een bekenden naam hebben: Hugo de Groot, Marinus var. 'tWoud, Wim Loohof en Jaap v. Ginneken. Deze dirigenten worden op non-actief ge steld, hetgeen volgens de musici in houdt, dat zy volledig ter zjjde worden geschoven en men acht dit een aantasten van alle: sociale rechtspositie. In een algemeene vergadering hebben alle musici (ongeveer 250) het stakings- besluit goedgekeurd. Een stakingscomité werd gevormd, terwijl alle maatregelen voor een rustig verloopen der staking werden getroffen. STAKING BREIDT ZICH UIT. Verschillende andere orkesten hebben zich inmiddels bij de stakers aangeslo ten: Boyd Bachmann en zijn orkest, Jan Bril en zyn Continental Five, Eddy Walis met zyn ensemble, het Trio Knibbler, Klaas van Beeck en zijn dansorkest, de kapel van de Ko ninklijke Marine, de Ramblers on der leiding van Theo Uden Masman, het dansorkest De Skymasters, het Utrechts Strijkkwartet met Albert Dana, verschillende koren en klei nere ensembles. MUSICI WERDEN IN DE REORGANISATIE NIET GEKEND. Naar aanleiding van de van de zijde van de Stichting Radio Nederland ge dane mededeelingen over dit conflict wenscht het hoofdbestuur van den Ned. Toonkunstenaars Bond op te merken, dat noch de N.T.B., noch eenig lid der radio-orkesten zijn meening heeft kun nen uiten over het reorganisatieplan der orkesten. In één geval, n.l. bij het Ra dio Kamer-orkest- is de meening der le den gevraagd over de benoeming van een dirigent, waarbij drie voorgedrage nen, resp. 12, 9 en 3 stemmen verwier ven Degene, die drie stemmen kreeg, werd door de Stichting benoemdDe mededeeling der directie, dat de rechts positie van het personeel een voortdu rende zorg voor haar uitmaakt, heeft het Hoofdbestuur van den N.T.B. ton zeerste getroffen, daar de radlo-musiol reeds 17 maanden doende zijn hun rechtspositie geregeld te krijgen. De voorgestelde reorganisatie van or kesten is inderdaad voorloopig uitge steld, maar de vervanging van dirigen ten, die sinds Jaren een goeden naam in de radio-wereld genoten, door een aantal dirigenten, die bijna alle radio- practyk missen, kan door de musici niet worden aanvaard. Bovendien acht men de leiding, die deze besluiten zonder meer doorvoert, niet voldoende competent om beslissin gen als deze, welke voor het peil der uitzendingen van het grootste belang zyn, zelfstandig en zonder advies te nemen. MEDEZEGGENSCHAP GEVRAAGD. De musici verlangen derhalve mede zeggenschap in aangelegenheden, die uitsluitend hun terrein betreffen, waar onder zij ook de benoeming van dirigen ten beschouwen, aangezien een dirigent bij de prestaties, welke het orkest levert, ten nauwste betrokken is. Men heeft dus tot deze staking niet om economische belangen, maar om louter cultureele redenen besloten, alsmede ter verdedi ging van de rechtspositie van den mu sicus. Bij de studiogebouwen wordt door vertegenwoordigers der stakende musici „gepost", waarbij pamfletten worden uitgereikt. MEENING VAN HET STICH TINGSBESTUUR. Namens het Stichtingsbestuur deelde de secretaris, mr. Ph. de Vries, ons mede, dat de door het uitvallen der or kesten ontstane leemtes met gramo- foonmuzlek zullen worden gevuld. Daar- bij heeft het Stichtingsbestuur aan de omroepvereenigingen verzocht voorals nog geen gebruik te maken van z.g. „eigen opnamen" der stakende orkesten in de komende programma's, omdat men de musici niet met hun eigen opnamen wil verslaan. De vraag, aldus mr. De Vries, wie er dirigenten zullen zijn, is nog niet be slist. Aan de musici is toegezegd, dat een contactcommissie uit de orkesten hierover in overleg kan tr-eden, zoodra de proeftijd van 3 maanden der nieuwe dirigenten voorbij is, maar de beslissing blijft aan de leiding. Overleg, aldus de meening van het bestuu is goed, maar de leiding beslist. De heer De Vries achtte het onjuist te beweren, dat de vier reeds met name genoemde dirigenten op non-actief wor den gesteld. Zij blfjven gewoon in dienst, doch komen alleen niet in de program ma's. Aan het eind van de drie maan den proeftijd zal een keuze worden ge maakt uit de nieuw aangestelde en de oude dirigenten. De musici strijden voor rechtszeker heid. aldus mr. De Vries, maar men moet goed begrijpen, dat- een lichaam als de radio deze rechtszekerheid niet kan geven, omdat de leiding de uitzen dingen frisch moet houden. Als een medewerker is moegespeeld en den luis teraars niets nieuws meer kan bieden, zoodat de frischheid der uitzending ver loren gaat. dan moet hij er uit. Het is wel menschelijk, dat voor personen als deze, naar gelang van hun aantal dienst jaren een goede rechtspositie en wacht geldregeling wordt bereikt, maar in dit radiobedrijf, aldus besloot mr. De Vries, mag men geen ambtenaarspositie kennen voor artistiek leidend personeel. Dit laatste gedeelte dezer verklaring van mr. De Vries achtte men in de kringen der radio-musici sterk aan vechtbaar. Men meent, dat de omroepvereenigin gen deze meening niet déelen; deze heb ben herhaaldelijk blijk gegeven van hun waardeering voor die dirigenten en musici, die zich populariteit en succes by het publiek hebben weten te ver werven. Dirigenten als De Groot, Loo hof. Van 'tWoud e.a. hebben ook nu nog veel succes bij het publiek. Als men zulk een standpunt als het Stichtingsbe stuur wil innemen, dan dient men naast dat van een uiterst bekwame leiding ook het oordeel te kenner) der musici en van de luisteraars EEN PRINCIPIEELE FOUT WREEKT ZICH. De heer P. Speet, directeur van den KRr.O. gaf als zijn meening het vol gende: ..De omroepmusici zijn in dienst der Stichting Radio Nederland en staan der halve niet onder het gezag der omroep vereenigingen. Hier wreekt zich al weer de principieele fout bij Radio Neder land, n.l. dat de omroepvereenigingen alleen maar de programma-voorberei ding hebben, terwijl de program-uitvoe ring en hiertoe behooren de musici, de orkesten in handen ligt van per soneel van Radio Nederland. Onder be- DE TRANSPORTACTIE VAN DE FABRIEKEN TE JENA. Het Fransche persbureau AJ.P. meldt uit Berlijn, dat demonteering en tran sport van de fabrieken voor optische in strumenten van Zeiss en Schott te Jena naar de Sovjet-Unie in vollen gang eijn. In het vaste vertrouwen, dat de Rus sen op hun besluit zullen terugkomen, heeft een delegatie van fabrieksarbei ders te Berlijn telegrammen verzonden naar Stalin, naar den opperbevelheb ber in de Sovjetrussische zóne en naai den geallieerden bestuursraad, maar zij schijnen hun doel niet te hebben be reikt. De beide fabrieken hadden in vredestijd meer dan 20.000 arbeiders in het bedrijf. Zij v/aren sinds 1888 geso cialiseerd en het eigendom der arbei ders. De Zeissfabrieken waren geasso cieerd met Zeiss-Ikon, de fabriek voor fotograaftoestellen. HET KOMENDE PROCES VAN 23 NAZIDOKTERS. Volgens het Duitsche Nieuwsbureau Dana hebben de 23 Nazidokters, de eer ste oorlogsmisdadigers, die na het groo- te proces tegen de 21 Nazileiders te Neurenberg zullen worden berecht, gisteren een afschrift van de akte van beschuldiging ontvangen. Het eigenlijke proces zal waarschijnlijk niet vóór 15 December beginnen, daar volgens de bertaande voorschriften een proces te gen oorlogsmisdadigers niet kan aan vangen. voordat 30 dagen verstreken zijn sinds het. uitreiken van de afschriften van de akte van beschuldiging aan de beschuldigden. heer der omroepvereenigingen zou een dergelijke staking niet zijn voorgeko men, aldus de heer Speet. DE GESCHIEDENIS VAN DEN TOOVENAARSLEERLING. De heer W. Vogt, directeur van de A.VR.O., meende, dat deze staking het einoe beteekende van het dolste instituut, dat Nederland ooit üeett gekend. Hij ze:de, dat de directie van de Stichting z.i. in de positie ver keerde van "den drager van het mo tief van een bij het stakende Pliil- harmoniseh orkest welbekend stuk, n.l. De Toovcnaarsleerling van Du- kas. De Toovenaarsleerling weet het wassende watt r en den chaos niet te bedwingen, omdat hij zich de for mule niet te binnen kan brengen. De staking is een onvermijdelijk ge volg van het optreden van een bedrijfs leiding, die niet tegen haar taak is op gewassen. Het op deze wijze terzijde stellen van dirigenten, wier namen be grippen zijn geworden voor de huiska mer, is een maatregel, waarvan men op zijn vingers kon natellen, dat hij stof zou opjagen. BEMIDDELINGSPOGING DER FEDERATIE? Naar in omroepkringen verluidt, zou de Federatie van Omroepver eenigingen het plan hebben opgevat, een poging te doen om in dit zich uitbreidend stakingsconflict bemid delend op te treden. In geheel Hilversum werd gepost door stakende orkestleden van Radio Neder land, om collega's over deze actie in te lichten en tot medewerking over te halen. Leden van het hoofdbestuur van den Nederlandschen Toonkunstenaars- Bond, de heeren Blank-waard, Evers en Van Zelm met eenige posters voor de AVRO-studlo. (Foto ANP-de Gr.) XII. Wij leven in een dynamische wereld. Dat is een van de frasen uit een ge lukkig verleden tijd, die ondanks be vrijding en vrede nog steeds onvermin derde geldigheid heeft behouden. lede ren dag wat anders, iederen dag iets nieuws, dat is het ideaal van het menschdom in dezen tijd, waarschijn lijk omdat zulks de meest effectieve manier is om het gisteren beproefde nieuwe, dat zoo bitter tegenviel, zoo snel mogelijk te vergeten. Is het dan te verwonderen, dat wij iederen dag de meest opzienbarende blijken van geheugenstoornis gewaar kunnen worden, die meestal tot de grofste blunders leiden? Minister-president Attlee, die onlangs In het Engelsche Lagerhuis moest ant woorden op vragen omtrent den offici- eelen naam van den oorlog 1939—1945. maakte zulk een merkwaardigen blun der. Mr. Skefflngton-Lodge had zich te gen den naam „Tweede wereldoorlog" verzet, omdat deze aanduiding de ge dachten zou oproepen aan een voort durende reeks, dus een derde, vierde etc. Hij stelde voor het met „Laatste wereldoorlog" te probeeren. Attlee nam lachend het woord en merkte op, dat het woeden van een tweeden oorlog nog niet de waarschijnlijkheid van een derde behoefde mee te brengen. De wereldgeschiedenis telt vele opeenvol gingen van twee gelijknamige oorlogen. „Voor zoover ik weet", aldus de minis ter-president, ,,is er b.v. een eerste en een tweede Punische oorlog geweest, doch geen derde". Welnu, lezer, er was een derde Puni sche oorlog, n.l. van 149 tot 146 voor Chr., de notabene culmineerde in de uiteindelijke verwoesting van Cartha go! De veldtocht van El Alamein tot Tripolis schijnt den historlschen strijd van Scipio en zijn makkers In Noord- Afrika tot vergetelheid te hebben ge doemd. Enfin. Attlee stond niet alleen bij dezen blunder. Een Nederland-sch blad vermeldde dit Incident ln het Lager huis zonder op deze fout te wijzen. Verwondert het U, dat wij plotseling óók iets tegen den naam „Tweede wereldoorlog" hebben gekregen hoewel ook ons het adjectief „laatste" niet ideaal lijkt? Niet veel beter was de reactie van een klaarblijkelijk tegenstander van socialistische politiek, die dezen mini- sterieelen misstap commentarieerde met de opmerking: „Dat heb je er nu van als ze arbeiders tot minister bombardee ren. Ze kennen geëneens hun vador- landsche geschiedenis". O Overigens zijn er aan die naamge ving van den afgeloopen wereldbrand nog .wel moeilijkheden verbonden. Op 11 November a.s. wordt een nieuwe in scriptie op den cenotaaf in Londen door den Engelschen Koning onthuld. Deze zal slechts bestaan uit de jaar tallen 1939—1945, aangezien nog geen passende naam gevonden is. Ook worden er op den duur aan de geallieerde legeronderdeelen, die met eere aan den strijd deelnamen, medailles uitgereikt. De vraag is echter, hoe de tekst moet luiden. De eerste wereldoorlog heette op de me dailles van Indertijd: „Groote oorlog voor debeschaving 19141919". ,,0".zei ik (met excuses aan Leo nard Huizinga)'. O Teneinde de dynamiek van dezen tijd de behulpzame hand,te bieden en bovenal het steeds stérker falende men- schelijke geheugen wat te ontlasten, is in Engeland een stel „mechanische her sens" in aanbouw, dat volgens Mount- batten, die behalve roemvol veldheer ook voorzitter van het Britsche Insti tuut voor Radiotechnische Ingenieurs is de meest fantastische capaciteiten heeft. Het apparaat, dat den naam Eniac Electronic numeral integrator and computer draagt, kan ingewik kelde mathematische problemen oplos sen in een fractie van den tijd, die het normale menschelijke verstand noodig zou hebben. Zelfs heeft de Eniac een geheugen, waardoor het veel on nutte ballast van den menschelijken geest overbodig maakt. Een fatsoenlijk spel letje schaak spelen is voor het appa raat slechts kinderwerk. Mountbatten achtte deze uitvinding niet overbodig, omdat de menschheid haar hooge technische en geestelijke ontwikkelingspeil slechte kan handha ven door alle door vroeger geslachten vergaarde kennis en wetenschap te lee- ren en onthouden, om daarop voort te bouwen. Dat wordt echter langzamer hand zóóveel, dat er op den duur geen geestelijke energie meer over zou zijn om een vooruitgang te bewerkstelligen. De Eniac heft deze natuurlijke ontwik- kelingsgrens op omdat het bewaren van kennis en denkwijzen, zelfs de ge- brulksmethoden van vergaarde kennis, thans aan de machinale hersens kan worden overgelaten. O Wij spraken dezer dagen een ook al dynamischen kennis, die een tweetal maanden in Nederland kwam uitrusten van een zwerftocht door het Verre Oos- en en de Nieuwe Wereld, en van hem hoorden wij een van de nieuwste snuf jes uit het land der onbegrensde mo» gelijkheden, Ten eerste had hij daar een pijp met waterkoeling op den kop getikt. Dat is gezonder rooken, zoo meende de begeleidende gebruiksaan wijzing. Dat bracht het gesprek op pij- penrooken, waardoor wij te hooren kre gen dat pijprookers in Amerika niet meer gedwongen zijn, een nieuwe pijp eerst in te rooken, hetgeen geen aan gename bezigheid schijnt te zijn. Dat geschiedt in Amerika tegenwoordig machinaal. De püpen worden gestopt met echte tabak! en dan op een electrische pomp gezet. Daar branden zij, na herhaald bijstoppen, ongeveer een uur, om vervolgens ingerookt en wel naar de winkels te gaan. Eindelijk een afzetgebied voor de Zuid-Amerikanen Dynamiek zit er ook in het geboorte cijfer in Holland. Vóór den oorlog be droeg dit 20.3 per 1000, thans is het 33.7 per 1000, hetgeen het hoogste van Europa is! Frankrijk komt op de twee de plaats met 25, doch het verschijnsel vindt geen verklaring in het West-er - sche klimaat, want België komt onder aan de lijst met 15.25. Het aantal hu welijken in de eerste helft van 1946 was in Nederland 50 procent hooger dan voorlogsche cijfers, zoodat het einde van deze geboortedynamiek nog niet spoedig te verwachten is. Ondanks het volslagen gebrek aan dynamiek in den woningbouw! De woningnood bestaat ook in hooge mate in Engeland, zooals uit de squat- tersactie van eenigen tijd geleden bleek. Dezer dagen leidde de woningnood in Engeland tot een humoristisch incident Een rechter, die een Londenaar tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeelde, heeft den volgenden dag diens huis ge huurd Om ook te eindigen met een opval lend blijk van geheugenstoornis de me dedeeling. dat de Duitschers thans hun vrees hebben uitgesproken voor de ge varen, die de betrekkingen van goede nabuurschap tusschen Nederland en Duitschland zouden loopen wanneer Nederland Duitsch gebied zou op- eischen. Merkwaardigerwijs schijnen die vriendelijke naburen vergeten te zijn, dat deze betrekkingen sinds 10 Mei 1940 niet zoo bijzonder goed meer zijn, en dat sinds den Duitschen overval op sloten. Wij kunnen hunverzekeren.dat sloten. Wij kunnen hen verzekeren, dat betrekkingen van goede nabuurschap niet bijster gedijen ln geïnundeerde en van bloed doordrenkten grond! Bijna 72.000 gerepatrieerden thans in ons land. REPATRIEERINGSDIENST WORDT INGEKROMPEN. De repatrieeringsdienst deelt mede: Met 58 repatrleerlngsschepen keer den 67135 repatrieerenden uit de Oost ln ons land terug. Op de zoogenaamde „wilde booten" werden nog 1004 perso nen naar het moederland gebracht; ter wijl per skymaster 3745 evacué's wer den vervoerd. Het hoofd van den repatrieeringsdienst Indië, de luitenant kolonel S. C. F. Maas. die onlangs van een reis uit In donesië terugkeerde, heeft te Batavia besprekingen gevoerd, die ertoe hebben geleid, dat het bekende kleedingcentrum te Ataka per 1 Januari zal worden op geheven. De evacué's zullen dan in een magazijn in Batavia, dat door verschil lende firma's onder toezicht van de overheid wordt ingericht, van warme kleeding worden voorzien. Vermoedelijk zullen na 1 Januari nog ongeveer 15000 evacué's Batavia ver laten. De repatrieeringsdienst zal geleide lijk sterk worden ingekrompen zoodat bij de jaarwisseling zoowel in Batavia als in Den Haag nog slechts een „re- patrieeringspost" zal overblijven. BIJ DE POLITIE GEMELD. Het hoofd van het Reconstruction Command of the Netherlands, mr. drs. L. M. Udink ten Cate, die vele malen werd genoemd in het onlangs gehou den proces te Gronau, waar hem ver- valsching van militaire papieren ten laste is gelegd, heeft zich bij de mare chaussee te 's-Gravenhage gemeld. Mr. Udink ten Cate was onlangs aangehou den in velband met de activiteit van het R.C.N. en op het vliegveld Twenthe vastgehouden. Hij wist echter te ont snappen en was sindsdien spoorloos verdwenen. De documenten van prof. Schermerhom. Naar aanleiding van het door het Fransche persbureau ARP. verspreid de bericht omtrent den documenten- diefstal ten nadeele van prof. Scher merhom verneemt het A.N.P. uit de meest gezaghebbende bron te Batavia, dat dit bericht volkomen uit de lucht gegrepen is. VERBOUWING VAN VERMAKELIJK HEIDSINRICHTINGEN. Elke nieuwbouw en elke eenigszins be langrijke verbouwing van vermakelijk heidsinrichtingen zooals bioscopen, ca- fé's. restaurants, cabarets en dergelijke, zullen in den vervolge de goedkeuring moeten hebben van het ministerie van openbare werken en wederopbouw in Den Haag, aldus deelt men ons van be voegde zijde mede. Van geval tot geval zal dan worden beoordeeld of het ter beschikking stel len van arbeidskrachten en materiaal voor werken van dit karakter sociaal gezien verantwoord is. Deze regeling, die met ingang van 2 November in werking is getreden, is ook van toepassing op hotels. GELDIGHEIDSDUUR FRUITBONNEN 632 en 132. De bonnen voor 2 kg. appels of pe ren 632 en 132 algemeen blijven geldig tot en met 23 November. GELD VOOR DE NOODGEBIEDEN. Nederlands Volksherstel schrijft ons: Naar wij vernemen, heeft de raad van beheer van Nederlands Volksherstel be sloten uit het fonds noodgebleden voor Limburg f320.000. voor Noord-Brabant f. 300.000, voor Zeeland f. 420.000 en voor Gelderland f. 760.000 ter beschikking te stellen voor de financiering van projec ten van algemeen belang in de zwaar getroffen gedeelten dezer provincies. FEUILLETON DE ZWARTE VOS door O. B. BOOTH. 25) „Ik geloof, dat we beter doen geen tijd te verliezen, Tommy," zei J. B. be slist, om een dreigend langdradig ver haal te voorkomen. „Goede genade, jochie ik had niet gedacht dat we in zooiets vérzeild zou raken. De Zwarte Vosja natuurlijk!" Hij wendde zich tot den ouden man voor het schakel bord en vroeg: „Hoe ver is het naar dat huis van Strawn?" „Drie mijlmisschien een beetje minder," antwoordde Caleb norsch, on tevreden, omdat hij niet mocht vertel len, hoe zijn voorspelling over den Zwarten Vos uitgekomen was. „Volg den betonweg maar zoover mogelijk, dan ben Je er ook." „Is er geen kans, dat we een auto kunnen krijgen, om ons er heen te bren gen?" „Hm! Alle lui. die Iets op wielen heb ben, zijn haar dat malle circus in Sag Harbor. Zijn jullie misschien familie van die meneer Strawn?" „Dan wordt het wandelen voor ons, Tommy", zei J. B.. zich tot den jongen wendend, „we zullen misschien vlugger opschieten als we nu meteen gaan dan wanneer we het huis opbellen en wach ten, tot ze een auto hierheen sturen. Kom maar mee! XIII. DE KOMST VAN SHERIFF EDWARDS Ze klommen tegen den steilen weg op naar den top van den heuvel, waar achter de zeezijde van het eiland lag. Tommy Oliver liep zonder eenige in spanning. maar na de eerste paar hon derd meter was J. B. vrijwel buiten adem. „Dat is al te erg." hijgde hij, dikke zweetdruppels van zijn voorhoofd weg vegend „Jammer, dat die trein niet een uur eerder aangekomen is!" „Omdat er dan geen moord gebeurd zou zijn, bedoelt u dat?" vroeg Tommy: „We weten nog niet met besliste ze kerheid, dat er een moord Is gepleegd, maar het heeft er toch wel veel van weg. Wat jou betreft, jij hebt nu weer eens een geheimzinnige misdaad, waarvan je de oplossing kunt zoeken". „Het is ellendig, dat we het niet heb ben kunnen voorkomen," zei Tommy, „maar ik ben wel blij, dat we net bij de hand zijn, nu het toch gebeurd is. Hoe ligt de zaak eigenlijk? U vertelde me vanmorgen „Ik had niet gedacht, dat we iets der gelijks zouden tegenkomen. Ik heb geen tegenwoordigheid van geest gehad, om de touwtjes aan elkaar te knoopen, toen ik bericht van den commissaris kreeg. Ik heb er niet aan gedacht, dat Pond Bay de plaats was, waar Philip Reynard, bijgenaamd de Zwarte Vos, zijn druk kerij voor valsch geld had. Mijn geheu gen moet wel vast geslapen hebben. De chef vertelde me alleen, dat een zekere Strawn hem uit Pond Bay opgebeld had. dat hij enkele cllché's voor valsch geld had ontdekt en dat ik dus hierheen moest gaan, om die eens te bekijken. Ik denk, dat zelfs de chef er niet aan gedacht heeft, dat Reynard hier ge woond heeft." Drommels, denkt u dan heusch, dat Strawn werd vermoord, om die „Om die cliché's?" vulde J. B. aan. Dat heb ik me ook al afgevraagd, jochie. Reynard komt vandaag vrij; Flnk en Mudoon hebben opdracht gekregen, dien ouden schurk te „schaduwen" en na te gaan, of hij soms weer iets in zijn schild voert. Gewoonlijk probeeren zo het op nieuw zie je?" „Als die Zwarte Vos vandaag in At lanta vrijgelaten wordt, dan kan hij het niet gedaan hebben; hij heeft geen tijd gehad, hierheen te komen". J. B. knikte. Achter zich hoorden ze het brommen van een vrachtauto, een legerwagen, die naar het artilleriekamp moest. „We boffen!" riep Tommy uit, we mogen wel meerijden!" Hij stak de Jiand op naar den mili tairen chauffeur maar deze toeterde pla gend met zijn hoorn en schoot, met on verminderde vaart voorbij. „Wat 'n pech!" riep Tommy; „pro beer dan maar op adem te komen, ouwe heer en ploeter weer verder!" Shoreham ligt op ongeveer tien mijl van Pond Bay en een bericht aan She riff Edwards kon dezen dus vlug be reikt hebben. Toen Bakerville en Tommy den ook hadden, kwam hun een rammelende auto met een vaartje van zoowat veer tig mijl per uur achterop gereden. „Dat zal de sheriff zün," meende J. B. „We zullen de zaak aan hem moeten overlaten, als we de kans willen heb ben, er bij te kunnen blijven." De detective stak de hand omhoog en de naderende wagen stopte met veel gerammel en remgeknars vlak voor de plaats, waar de oprijlaan naar het Boe venhuis -op den hoofdweg uitkwam. Het was op het eerste gezicht te ontdekken, dat sheriff Edwards een ambetnaar was, die de plichten van zijn ambt ernstig op nam. Hij had iets aardigs over zich, waarbij zijn slappe zwarte, breedgerande hoed, uitstekend paste. Door zijn ma gerheid leek hü nog langer dan hij al was. Zijn zwarte, borstelige wenkbrau wen en zijn geweldige neus, waaronder een snor zat, die veel overeenkomst had met een uitgerafeld eind touw, voltooide 32 Plotseling zag Evy iets. dat haar aandacht trok. „Wat zie ik daar? Het lijkt wel een stuk papier, dat daar uit dat gebroken stuk van de lijst steekt. Daar moet ik meer van weten' Ik geloof, dat het nu pas leuk begint te worden Ze ging zitten op een omgevallen boom stam en trok aan het stuk papier, waar- van enkele centimeters te zien waren. Er l kwam een opgerold stuk te voorschiln. Evy rolde het dadelijk haastig open en las: HOGA-HOEDSKA-TANTAM-TSJING- BOMSKI-BOEL-GEMENIKA. „Dat isBoel- gemenlsch' wist Evy. en dat betekent: „Ministerie van Oorlog van Boel-Geme- nlö!" Ze was een ogenblik sprakeloos van verwondering. „Als ik het niet gedacht had!" zei ze dan. „Ik dacht direct wel, dat cr iets bijzonders met die lijst was Dit ls natuurlijk een geheim staatsstuk en dat moest op de minst opvallende ma nier naar Boel-Gemenlë gebracht worden! Dus heeft die arme Humpo Hotsflots dat hele schilderij eigenlijk voor niets ge maakt! Maar nu zal lk toch d%t stuk aan den echten eigenaar terug moeten bezor gen!" zijn verschijning. „Wat is er hier niet in orde?" vroeg hij, langs zijn stuurrad naar buiten leu nend. „Minnie Phelps zei, dat „kapitein" Caleb haar heeft opgebeld met de bood schap, dat ze mij hier noodig hadden, omdat er iemand vermoord was. Wat ls daarmee?" „Ik weet er niets van af, sheriff Ed wards. behalve dan dat lk toevallig „ka pitein" Caleb zoo noemt u hem im mers met de telefoniste van Shore ham hoorde praten. Ik ben met den trein van elf uur gekomen om mijnheer Strawn te spreken voor een ambtelijke kwestie. Mijn naam is Bakerville." De sheriff fronste de wenkbrauwen. „Wat meen je met een ambtelijke kwes tie?" vroeg hü. „Beambte van den geheimen regee- rlngsdienst," antwoordde J. B, „Strawn heeft gisteravond mijn chef opgebeld met de mededeeling, dat hü een stel cllché's voor valsch geld heeft ontdekt; ik ben hierheen gekomen, om die din gen te halen. Dit jongmensch hoort bü me." „Hm!" gromde de sheriff, aan zün snor trekkend, „dan weet u dus niets van dien moord af; ik dacht, dat u me misschien van dat huis uit tegemoet was gekomen." Hü schakelde bruusk over en schoot vooruit zonder hen uit te noo- digen, het laatste eind mee te rijden. „Heb je me nou!" riep Tom uit. „Zoo'n verwaande kwast heb ik nog nooit ont moet!" Jasper Bakerville glimlachte. „Ik ver onderstel, Tommy, dat sheriff Edwards een van die menschen is, die niet goed kunnen hebben, dat ze de eer met een ander moeten deelen, als er een ge heimzinnig geval moet worden opgelost. Je kunt dien man niet nüdiger maken, dan door ook slechts te laten doorsche meren. dat hü wel eens hulp van je noodig kon hebben. Hü denkt natuurlijk, dat ik me met die zaak bemoeien wil omdat ik detective ben. Maar als het een moord is, dan hebben we niet eens de bevoegdheid, ons er mee te bemoeien, omdat het een misdaad is. die behoort tot zün rechtsbevoegdheid. Toch zullen we trachten, er een kijkje te nemen. Kom maar mee!" (Wordt vervolgd). Naar een crisis in België? De. ex-liberale minister Deveze heeft tegenover United Press een bevestiging gegeven van de geruchten, volgens welke de liberalen er toe overhellen de regee ring te verlaten, hetgeen vrüwel zeker een crisis zou beteekenen. Tezelfdertüd wordt vernomen, dat de voormalige minister-president v. Acker besprekingen voert met katholieken en liberalen over de mogelüke vorming van een nieuwe regeering, waarvan de com munisten uitgesloten zouden zün. Een struikelblok is nog steeds de konings kwestie, doch de katholieken schünen wel bereid te zün deze aangelegenheid een oogenblik ter zü'de te stellen. Als niet mogelük zou blüken een coa- litieregeering samen te stellen uit socia listen, katholieken en liberalen, is er, zoo zegt men in bepaalde welingelichte politieke kringen, slechts één oplossing, n,l, ontbinding van de Kamer, hetgeen nieuwe verkiezingen noodzakelük zou maken. Het ongeluk met het Dakota-vliegtuig. GROOTE WAARDEERING VOOR PILOOT KAPPELMEYER. Thans is bekend, dat in totaal zes per sonen bü het ongeluk met de Dakota van de KL.M. werden gewond. Het toe stel heeft zich over een afstand van büna 300 meter een weg door een jong bosch gebaand. De passagiers spreken met waardee ring over het knappe werk van den be stuurder Kappelmeyer die erger heeft voorkomen. De verwondingen zijn in geen van da gevallen van ernstigen aard. Kappel meyer liep een gebroken sleutelbeen en een lichte hersenschudding op. De tweede-marconist Surink, die snü- wonden bekwam en de stewardess, mej. Kans, zün gistermiddag per vliegtuig naar Amsterdam vertrokken, waar zij in het huwelü'k zullen treden. Over het ongeluk zeide Surink, dat men des morgens om 9 uur met goed weer van Schiphol vertrokken was. Boven Engeland hingen de wolken lager. Plotseling had hü een gekraak ge hoord, terwül het toestel heen en weer werd geschud. Meer kon hü zich niet herinneren. Bewegingsvrijheid voor militairen. Militairen, die bestemd zün om te worden uitgezonden naar Nederlandsch -Indië genieten thans eenmaal in de 14 dagen bewegingsvrijheid van Zater dag na den dienst tot Maandagavond laatste reis. Op de overige Zondagen wordt des- gewenscht bewegingsvrijheid verleend van Zaterdag na den dienst tot Zon dagavond laatste reis. Voor hen, die niet zijn aangewezen om te worden uitgezonden, geldt het volgende- gehuwden gemeten tweemaal en de ongehuwden eenmaaal per maand 48 uur bewegingsvrijheid, waaarbij zij op Maandagavond kunnen terugkeeren. Verder kan aan de in de kazerne ge huisveste militairen nog eenmaal per maand worden toegestaan op Maan dagmorgen per eerste reisgelegenheid terug te keeren na verleend verlof of bewegingsvrijheid. Voor de beroepsmilitairen, die gede tacheerd zün. bestaat de gunstige be paling, dat zij. voor zoover de dienst het toelaat, steeds na verleende bewe gingsvrijheid per eerste reisgelegenheid op Maandagmorgen kunnen terugkee ren. Deze regelingen komen, naar de mee ning van den minister, in ruime mate tegemoet aan de bestaande bezwaren tegen reizen op Zondag. Ongehuwde militairen kunnen min stens tweemaal per maand op Maan dagmorgen terugkeeren van gezinsbe- zoek, gehuwden minstens driemaal. NEDERLANDSCH SPORTVLIEGTUIG MAAKT NOODLANDING. Een Nederlandsch sportvliegtuig heeft gistermiddag te Varck, in de nabüheid van Calais, een noodlanding moeten maken, daar de benzinevoorraad waf uitgeput. Het toestel was op weg naar Engeland.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 2