De overwinning der republikeinen in Amerika volkomen Italië voor de Groote Vier WEERBERICHT Met een enkel woord De nieuwe bonnen Herdenking der bolsjewistische revolutie 85ste Jaargang DONDERDAG 7 NOVEMBER 1946 No. 25926' LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Herrny. Hoofdredactie: B. W, Menkhorst en J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden: 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 Meerderheid ook in den Senaat De nederlaag der democraten in de Ver. Staten is volkomen. Zij zijn zoo wel voor het Huis van Afgevaardig den als voor den Senaat verslagen. De laatste cijfers luiden: Huis van Afgevaardigden: Republi keinen 245, Democraten 186, American Labour een, onbeslist 3. Senaat: Republikeinen 51, democraten 42, onbeslist 3. De leiders der Amerikaansclie Repu- blikeinsche partij, die thans voor de eerste maal in vijftien jaar weer aan de macht is gekomen, kwamen gisteravond bijeen om hun program van actie te bespreken; nu zij alle wetgevende maat regelen van president Truman kunnen blokkeeren. Deze uitslag zal de impasse, die thans reeds bestond tusschen regee ring van Truman en het congres nog verscherpen. Het beteekent tevens, dat er spoedig een eind zal komen aan de staatscontrole op de industrie: de „big Business" wordt vrijgelaten en Amerika keert terug tot de dagen van het „Lais sez Faire". Ofschoon men geen essentieele veran dering verwacht in de buitenlandsche politiek, zijn vele waarnemers toch van meening dat de republikeinsche over winning wellicht het conflict tusschen Oost en West zal verscherperj. Men acht het mogelijk, dat het Amerikaan- sche ministerie van buitenlandsche za ken zich meer zal verzetten tegen en critiek zal uitoefenen op de Sovjet-Unie. Moskou heeft geen aanvallen gespaard tegen de „reactionaire invloed" van senator Vandenberg, die voorzitter zal worden van de Senaatscommissie voor buitenlandsche aangelegenheden. Naar men verwacht, zal Byrnes zich het minst gehinderd voelen door de zwaai naar rechts, die de Vereenigde Staten hebben genomen. De buiten landsche politiek, die hij naar men verwacht zal voortzetten, heeft twee hoofdkenmerken: geen bereidheid een zijdige concessies te doen aan de Sovjet- Unie, en geen bereidheid de Vereenigde Staten onverschillig te doen blijven voor hetgeen er in de Russische in vloedssfeer voorvalt. Men acht het ech ter wel mogelijk dat Byrnes' politiek grooter oppositie zal ondervinden van de „progressieven" onder leiding van Wallace in de democratische party. ENKELE MEENINGEN. Uit de lange ry van oordeelen laten wy er hieronder enkele volgen. De vroegere republikeinsche president Hoover zeide om.: „Het betreft hier niet slechts een ge wone verkiezing voor het congres. De geheele wereld, Amerika inbegrepen, heeft jarenlang een linkschen koers in geslagen op den totalitalren weg van „geleide economie". „Door deze verkiezingen is Amerika het eerste land, dat deze koers van de hand wyst. Ons doel is nu wederom dat der vrüe menschen. Dit besluit der V.S. zal een geweldige uitwerking hebben op landen, die den weg naar links hebben ingeslagen". Henry Wallace, de voormalige minis ter van handel van Truman, heeft ver klaard dat de progressieven niet door het resultóat ontmoedigd moeten zyn „Een republikeinsoh congres zal onver- rmjdelyk onze economische problemen vermenigvuldigen"; het Amerikaansche volk, dat fundaipenteel altyd progres sief is in zijn houding- zal zich dan voor hulp tot de vrijzinnige leiders wenden." „Tengevolge van deze verkiezingen zal de democratische party of meer pro gressief worden of zij zal sterven. Ik verwacht niet dat zy zal sterven." Lord Beveridge, die voor de Britsche liberale party het woord pleegt te voe ren in het Hoogerhuis, zeide: „Ik geloof dat de republikeinsche party waar schijnlijk evenzeer als de democratische en in sommige opzicht-en zelfs meer dan deze een goed internationaal standpunt zal innemen". De communist William Gallacher, die zoojuist uit Amerika is teruggekeerd zeide: „Wy hebben dit verwacht, maar ik geloof dat het een zeer slechte situa tie voor Amerika beteekent. omdat het de economische crisis zal verhaasten en het zal ook een ernstigen invloed heb ben op de economie van Engeland". Door de dochter van den oud-voorzit ter van de graanbeurs in Middenmeer (Wieringermeer) A. C. de Graaf is by de heropening van die graanbeurs een gedenkplaat onthuld ter nagedachtenis aan A. C. de Graaf en J. Koolhaas, vroeger beiden woonachtig te Leimuiden, die vielen door de Duitsche terreur. (Foto ANP-v. d. W.) VOORSTEL, DAT TRUMAN ZOU AFTREDEN. De democratische senator William Fulbright heeft voorgesteld, dat Tru man als gevolg van de republikeinsche verkiezingsoverwinning moet aftre den, na eerst een republikeinschen minister van Buitenlandsche Zaken te hebben benoemd. (Toen by het overly den van Roosevelt Truman als vice-president hem opvolg de, werd er volgens de bepalingen geen nieuwe vice-president benoemd. Als zijn opvolger fungeert eerst de minister van Buitenlandsche Zaken, en na dien de minister van Financiën Het effect van het voorstel van Fulbright zou dus zijn dat Truman het presidentschap over zou dragen aan de republikeinen.) Fulbright verklaarde dat hij deze op lossing de beste achtte voor de natie als geheel. ECONOMISCHE BESCHOUWING. Waar men het er over eens is, dat de gevolgen van de omwenteling in Ameri ka speciaal op economisch terrein zul len liggen, geven wy hieronder nog volgende beschouwing van een flnantieel deskundige: Het onlangs begonnen opheffen der prysbeheersching is niet het begin ge weest van een ernstige inflatie, en er heeft integendeel hier en daar een he vige prijs-deflatie plaatsgevonden, in het byzonder by de katoen. Wellicht zal de vrees, die in sommige kringen heerscht voor het mogeiyke gevolg van de republikeinsche overwinning op de wereldeconomie, ongegrond bhjken. Ook de door velen voorspelde ver lamming van de Amerikaansche regee- ringsmachine hoeft gèen werkelijkheid te worden: Ook Taft, Wilson en Hoover vonden tijdens de laatste twee jaar van hun bewind een vijandig congres tegen over zich. De „vyandigheid" tusschen het bestuur en het congres zal wellicht zuiver formeel zijn: party-etiketten in de Vereenigde Staten zeggen weinig over de sociale inzichten der betrokke nen, en Truman en Byrnes zyn niet bepaald revolutionair en „New dealers". Men hoeft ook niet aan te nemen dat de Vereenigde Staten twee jaar van in- dustrieele en sociale chaos voor zich hebben. De vakbeweging zal wellicht minder hardnekkig blyken dan men al gemeen heeft verwacht. Men kan den verkiezingsuitslag zeker zien als een waarschuwing aan de vakbeweging, en men kan niet zonder meer aannemen, dat deze zich hieraan niet zal storen. De leiders der vakbeweging zullen wel licht meer zyn geïnteresseerd bij het vergroot-en van hun invloed op de be drijfsleiding dan by het vergrooten van onrust, die door het ontwrichten der economie, hun eigen politieke eq econo mische positie verzwakt. De grootste beteekenis der Amerir kaansche verkiezingen is wellicht hier in gelegen, dat de band tusschen poli tieke groepeeringen verzwakt is. Beide groote Amerikaansche partyen zyn coalities en het verzwakken van de de mocratische coalitie zal naar de mee ning van sommige Amerikanen tot ge volg hebben, dat de band tusschen de politieke machine in de steden, de vak beweging en de boeren scheurt. Zy hopen en verwachten dat dit de onder linge controle en het evenwicht der politieke groepeeringen zal herstellen Bij het derde lustrum van de Vrouwelijke Studenten Carousselvereeniging. Ter gelegenheid van het derde lustrum van de Leidsche Meisjes Studenten Ca- roussel Vereeniging werden gistermid dag by de Mariahoeve in Oegstgeest dressuurproeven afgelegd, waarvoor de inschrijving voor alle studenten was opengesteld. In ruime mate was daar van gebruik gemaakt, aangezien in to taal voor de diverse nummers van dezen middag ongeveer 60 manneiyke en vrou- welyke studenten zich als deelnemer hadden aangemeld. Het programma be stond uit lichte en zware dressuurproe ven, benevens een „Tally Ho" en een jachtrit als spectaculair sloteffect. De kwaliteit van het ryden by de dressuurproeven was over het algemeen niet hoog te noemen. Op enkele uitblin kers na was het peil matig, hoewel er ongetwyfeld met toewyding gereden werd. By de lichte dressuurproeven bleken de volgende rijders boven het gemid delde uit te steken en daardoor de eere- palm weg te dragen: 1. de heer Staal; 2. mej. Michielse; 3. de heer Snoeckaert; 4, de heer De-Lange. By de zware dres suurproeven waren dit: 1. mej. Mi chielse; 2. de heer Staal; 3, de heer v. d. Toren; 4. mej. Quartero. De Tally Ho werd gewonnen door mej. Michielse, gevolgd door mej. Denys en mej. Soer. Uiteraard werd dit nummer verreden onder levendige belangstelling, die gestimuleerd werd door den totali- sat-or! De jachtrit werd in halve duisternis verreden, waardoor de mooie aanblik eenigszins verloren ging en de ruiters aan zekerheid inboetten. De laatste twee nummers brachten tevens eenige val- partyen, die betrekkeiyk goed afliepen. Door en door verkleumd gingen de belangstellenden in duisternis stads- waarts met een niet onvoldaan gemoed. Het bestuur van de jubileerende vereeniging. en een gunstig klimaat scheppen voor de productie. Ten aanzien van de tarieven kan gel den, dat de republikeinen de traditio- neele voorstanders zyn van hooge ta rieven en de Engelschen, die voorstan ders zyn van voorkeurstarieven binnen het Britsche rijk, zullen daarom den uitslag toejuichen, omdat Engeland en de dominions besloten hebben, dat de voorkeurstarieven binnen het ryk af- hankelyk zyn van de Amerikaansche. Men kan voorts niet zonder meer aan nemen dat de republikeinen minder geporteerd zyn voor het bestrijden van werkloosheid dan de democraten en men hoeft weinig of geen verandering te verwachten ten aanzien van de Land bouwpolitiek, in het byzonder met be trekking tot de landbouwsubsidies, die ook in de Amerikaansche landbouwprij zen een groote rol zullen bUjven spelen; Onder de bestaande wetten heeft de re geering zich hierop reeds vastgelegd tot den zomer van 1949, en dit zal spoedig automatisch verlegd worden tot den' zomer van 1950. Uiteenzetting over Triëst, Joegoslavische en Itallaansche afge- vaaardigden hebben gisteren tydens de vergadering der ministers van Buiten landsche Zaken hoofdeakelyk de stand punten van hun regeeringen ten aan zien van de toekomst van Triëst uit eengezet. De overige Italiaansche kwesties zul len tijdens de volgende bijeenkomst der ministers op Vrijdag worden hespro- ken. De Joegoslavische afgevaaardigde, Si- mic, verklaarde, dat de Joegoslavische regeering bereid is de volgende eischen op te geven: dat de gouverneur van het voorgestelde vrije gebied van Triëst een Joegoslaaf moest zyn dat er een Joegoslavisch garnizoen in de stad ge legerd zou zyn en dat de omvang van het gebied met een derde zou worden vergroot. Hy kantte zich tegen de „dictatoriale bevoegdheden" van den gouverneur en bevestigde wederom, dat de „Fransche lijn", die als de nieuwe Italiaansche— Joegoslavische grens wordt voorgesteld, voor de Joegoslavische regeering on aanvaardbaar is. De voornaamste pun ten, waar hy bezwaar tegen maakte, waren: 1. De verdeeling van het schiereiland Istrie, ten Zuiden van Triëst; 2. De voorgestelde kustcorridor, welke Triëst met Italië verbindt; 3. De afscheiding van Gorizia, de tweede stad van Venezia Giulia, van het aangrenzend gebied. De Italiaansche afgevaaardigde, sig- nor Tarchiani, verklaarde, dat naar de meening van zijn regeering de geheele grenskwestie door een plebisciet moet worden geregeld. Hy noemde de „Fran sche lyn" „een wreede verminking van het erfgoed van het Italiaansche volk, waardoor een groot deel van onze broe ders onder vreemd bestuur komt". Hy noemde het plan voor Triëst een „ge- vaariyk compromis", dat „fundamenteel ondemocratisch" is. Hy betwijfelde of het vrije gebied de noodzakeiyke eco nomische en politieke vitaliteit en on- afhankelykheid zou hebben. Hij maakte bezwaar tegen het voorstel om het vrije gebied onder de supervisie van den Veiligheidsraad der V.N. te stellen, op grond van het feit, dat de groote vier noodzakehjke actie zouden kunnen ver hinderen door hun recht van veto. Hy wenschte, dat de gouverneur alle nood zakeiyke bevoegdheid zou bezitten om den status van het gebied te bescher men en verklaarde met klem, dat het belangrijkste was, dat de nabuurlanden zouden beloven het verkeer tusschen Triëst en Oostenryksche, Tsjechoslo- waaksche en Hongaarsche industrieele centra niet te verhinderen. Na de Italiaansche verklaring 20U Molotof, naar men meent te weten, ver klaard hebben dat deze „een bedekte bedreiging bevat, welke we ontoelaat baar achten". De ministers kwamen tot overeen stemming over de volgende aanhang sels aan het Italiaansche verdrag: 1. De rechten van buiteiilandsche ver- Toch besprekingen met Soekarno? Te Batavia verluidt, dat de com missie-generaal en de Indonesische delegatie waarschijnlijk binnenkort te Cherlbon byeen zullen komen. De president der republiek Soekarno en de vice-president Hatta zouden dan van de Indonesische delegatie deel uitmaken Er wordt aan toegevoegd, dat Sjahrir hiertoe het voorstel zou doen op de a.s. vergadering van het republikeinsche kabinet te Djokjakarta, waarin rapport zal worden uitgebracht over de tot nog toe bereikte resultaten der besprekingen. REGEN. De Bilt verwacht tot Vriidagavond: Aanvankelyk zwaar bewolkt met regen, later brekende bewolking met plaatselyk regenbuien, voorname lijk in het Noorden en het Westen van het land. Toenemenden wind uit Noordelyke richtingen. Iets hooge- re temperatuur dan vandaag. BINNENLAND. Op dezelfde plaats waar een jaar geleden nog 1 meter water stond en een complex zwaar gehavende gebou wen de plaats aanduidde, waar de graanhandel van den Wieringermeer voor de inundatie werd gedreven, is gisterochtend onder groote belangstel ling de officieele heropening van de graanbeurs geschied. Thans is ook te Buitenzorg weer de mogeiykheid geopend voor het ontvan gen van Mulo-onderwys met Neder- landsch als voertaal. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend betreffende het ver handelen van bestrydingsmiddelen tegen plantenziekten en dergelyke en mest- stoffen- De K.L.M. heeft momenteel 150 h 160 vliegtuigbestuurders ln dienst. Zij rekent in he tvolgend Jaar ongeveer 300 piloten noodlg te hebben. De opleidings instituten ln Nederland kunnen aan deze groote vraag nog niet voldoen, vandaar dat de K.L.M. voorshands nog voor haar piloten deels van het aanbod ln het bui tenland afhankelyk ls. De nieuwe Fransche ambassadeur te Den Haag, de heer Jean Riviere, heeft gistermiddag op Het Loo zyn ge loofsbrieven aan H.M. de Koningin overhandigd. Er is weer dispensatie verleend van het verbod tot verwerking en aflevering van nlet-metalen vervangingsstoffen (kunsthars) voor de vervaardiging en reparatie van kunstharsprothesen. Tandrubber ls reeds eerder vrijgegeven voor reparaties aan bestaande prothesen en voor orthodontie. BUITENLAND. Twee personen zyn gedood en een gearresteerd tydens een overval, door de Spaansche politie op een huis in een voorstad van Madrid, waar zich linksche extremisten verborgen zouden houden. De razzia vindt plaats na de jongste bomaanslagen in de stad. Twee leden der politie werden eveneens gedood.N In Praag wordt de publieke opinie gepeild in verband met de oprichting van een aantal standbeelden, waaronder die van maarschalk Stalin en president Roosevelt. Een standbeeld van Churchill wordt niet gewenscht geacht wegens po litieke meeningsverschlllen met Chur- I chili na beëindiging van den oorlog. De internationale commissie van de crimineele politie zal haar werkzaam heden hervatten. Ducloux hoofd van de Fransche crimineele politie, is onlangs tot secretaris-generaal benoemd. De commissie zetelt te Parys. De militaire Sovjet-autoriteiten hebben drie der grootste drukkeryen te Leipzig opdracht gegeven, haar machi nerieën te demonteeren, aldus het Duitsche nieuwsbureau. Procuratiehou ders dezer ondernemingen zijn te Ber- lyn aangekomen om te trachten de op dracht ongedaan te maken. Ter gelegenheid van den 29sten jaarlykschen herdenkingsdag van de October-revolutie heeft het Sovjet ministerie van communicaties een aan tal nieuwe omroep-stations opgericht. De electriciteits- en gasvoorziening is een groot gedeelte van Noord-Frank- ryk zal worden stopgezet, indien de looneischen var. 500 electriciteits- en gasfabrieken in het departement Pas de Calais niet binnen 24 uur worden inge willigd. Met 183128 stemmen hefeft de Grieksche Kamer een motie van ver trouwen in de regeering Tsaldaris aan vaard. Amerika en de Japansche eilanden. Het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft de tekst gepubliceerd van de ontwerpovereen komst betreffende het beheerschap, die, indien zij wordt aangenomen, aan de V.S. het volledige zeggenschap zal ver- leenen over het bestuur, de wetgeving en de rechtspraak van de eilanden, die omschreven zouden worden als het ge bied van de eilanden in den Stillen Oceaan. De V.S. zouden dan ook het recht verkrijgen vlootbases te vestigen, ver sterkingen aan te leggen en in dit ge bied gebruik te maken van gewapende macht. Het recht tot luchtverkeer met het onder beheer gestelde gebied zou in een overeenkomst tusschen de V.S. en het land, dat de bezitter is van des betreffende vliegtuigen moeten worden geregeld. DUITSCHE MINISTER AFGETREDEN De minister voor denazificeering van Wuerttemberg, Gottlob Kamm, heeft aan den eersten minister, dr. Reinhold Maier, zyn ontslag aangeboden. Dit verzoek volgt op de waarschuwing van den plaatsvervangenden militairen geuverneur in de Amerikaansche zóne, generaal Clay, die verklaard heeft, dat het militair bestuur zelf de zuivering ter hand zal nemen, indien het werk der Duitsche denazificatie-tribunalen op hetzelfde peil zou blyven. In Beieren volgde minister Pfeiffer dit voorbeeld. zekeringsmaatschappyen in Italië; 2. De rechtsgeldigheid van Italiaan sche obligaties, in het bezit van bui- terilanders by liet begin van den oor log. 3. Herziening van vonnissen door Ita liaansche gerechtshoven tegen onderda nen der V.N. Voor de tweede helft van de 12e periode 1946 (10 t/m. 23 Nov.). Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: BONKAARTEN KA. KB, KC 612 (strook No. 2) 47-1 brood: 800 gram brood. 47-2 brood: 400 gram brood. 47-1 boter: 125 gram boter. 47-2 boter: 125 gram margarine of 100 gram vet. 47-3 boter: 250 gram margarine of 200 gram vet. 47-1 melk: 4 liter melk. «47-1 vleesch: 100 gram vleesch. 47-2 vleesch: 400 gram vleesch 47-1 algemeen: 200 gram kaas. 47-2 algemeen: 100 gram zelf ry zend bakmeel, 47-4b reserve: 1600 gram brood. 47-4c reserve: 800 gram brood. 47-5b reserve, 47-5c reserve: 3 1, melk. 47-6b reserve: 100 gram kaas. 47-4 algemeen: 2 kg. appels of peren. BONKAARTEN KD, KE 612 (strook No. 2) 48-1 brood: 800 gram brood. 48-1 boter: 250 gram boter. 48-2 boter: 125 gram margarine of 100 gram vet. 48-1 melk: 12 liter melk. 48-1 vleesch, 48-2 vleesch: 100 gr. vleesch 48-1 algemeen: 100 gram kaas. 48-2 algemeen: 1,00 gram zelf ry zend bakmeel. 48-3 algemeen: 500 gram bananen (voor inlevering) 48-ld reserve: 800 gram brood. 48-le reserve: 250 gram ryst. 48-2e reserve: 300 gram bloem. 48-4 algemeen: 2 kg. appels of peren. TABAKSKAARTEN ENZ.: T 57: 2 rantsoenen tabaksartikelen. V 58: 200 gram chocolade en/of suiker werken. X 57: 2 rantsoenen tabaksartikelen. X 58: 100 gram chocolade en/of suiker werken. Voor de week van 17 t/m. 23 Novem ber zullen nog bonnen worden aangewe zen voor tabak, suiker, koffie, thee en zoo mogelyk cacaopoeder. Deze week is wederom 100 gr. vleesch extra beschikbaar, zoodat men in totaal 500 gram per veertien dagen ontvangt. De bonnen 48-3 algemeen voor 500 gram bananen moeten uiteriyk op Za terdag 16 November by een handelaar in groente en/of fruit worden ingele verd. De aflevering zal geschieden naar mate de bananen worden aangevoerd. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrydag 8 November as. worden ge bruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch, melk en fruit, waarop eerst met ingang van Maandag 11 No vember a.s. mag worden gekocht. Op de bonnen 47-4 en 48-4 kan men 2 kg. appelen en/of peren betrekken by een winkelier ln groente en/of fruit of by een markt- of straathandelaar of bij een fruitverzendhuis. De fruitbonnen blyven geldig t/m. 7 December. De niet aangewezen bonnen van strook 1 kunnen vernietigd worden. Nieuwe graan-dreiging in Britsche zone. Lord Pakenham, onderminister van oorlog, verklaarde in het Britsche Hoo gerhuis, dat op 1 November in de Brit sche zóne van Duitschland nog slechts een werkvoorraad graan voor 10 dagen aanwezig was. Dringende onderhande lingen over dit onderwerp zyn te Was hington gaande. En het ls wellicht het moeilykste moreele probleem dat de Britsche regeering thans te behandelen heeft of de Engelsche levensstandaard nog lager gebracht moet worden om Duitschland te steunen, aldus lord Pa kenham. „De regeering moet echter met tegen zin verklaren dat niets in die richting op dit oogenblik kan worden gedaan", want het zou beteekenen dat men zoo wel Engeland als Duitschland beide zou ruïneeren. Een ambtenaar van de voedselvoorzie ning zeide evenwel, dat de mogelijkheid bestaat dat voedselschepen voor Enge land bestemd, naar Duitschland zullen worden doorgezonden. Dagorder namens Stalin. In een dagorder, namens Stalin door generaal Bulgavin, minister van defen sie, uitgegeven, wordt gezegd: „De bevolking van de Sovjet-Unie strydt niet alleen voor het zoo spoedig mogelijk herstellen van het niveau, maaar ook voor het bereiken van een nieuwen en machtigen vooruitgang in alle takken van den landbouw en voor verbetering van haar materieelen voor spoed door het volgend jaar een goe den oogst te verkrijgen. Het door Le nin en Stalin geschapen Sovjetrussische systeem heeft in de jaren van den grooten voor het vaderland gevoerden oorlog zyn onverwoestbare macht en z(jn superioriteit tegenover het kapita listische systeem bewezen. De vredelievende buitenlandsche po litiek van de Sovjet-Unie, aldus de or der, vindt sympathie en steun by alle landen, want zij vertegenwoordigt hun grootste belangen". Stalin gaat in de zen order vervolgens in op de verant- woordelykheid, die op iederen strijd baren Sovjetburger rust om als militair trouw te waken voor den vrede en de nationale belangen van de Sovjet-Unie te behartigen. „De momenteele afwe zigheid van oorlogsdreiging moet geen zelfvoldaanheid en onverschilligheid in onze rangen verwekken". Studie van de krygskunde en strenge discipline zyn noodig om de veiligheid van het moe derland en duurzamen vrede in de we reld te waarbobgen. „De macht van de groote Sovjet-Unie en de superioriteit van haar sociale structuur verzekert het uitvoeren van alle taken", aldus de dagorder. „Wy mogen een goede hoop hebben, dat een rechtvaardige en democratische vrede verzekerd zal worden ondanks de oppositie der internatinale reeactie en der "vijanden van den vreda'e", aldus de dagorder. Zhdanuf over (wet richtingen De secretaris van het Centrale Co- van den jaarljjksche herdenkingsdag van de bolsjewistische revolutie het woord gevoerd. Hy merkte o.a. op, dat 1945 het jaar der overwinning van het Sovjet-volk over de machten van het facisme was. Na gesproken te hebben over de ge leden ontzaggeiyke verliezen, wees hy er op, dat het noodzakeiyk zal zyn in 1947 de distributie af te schaffen. Hy keerde zich tegen de groote las- ter-campagne, op touw gezet door hen voor wie oorlog een winstgevend bedryf vormt en die bevreesd zyn voor de op komende machten der democratie. Het uitvoeren van het vredesprogram stuit op georganiseerd verzet onder leiding van Groot-Brittannië en de VJS., aldus spr. Er zyn twee richtingen bespeur baar op internationaal gebied. De eerste is de politiek van de Sov jet-Unie het stichten van een ster ke organisatie der V.N., die, in tegen stelling tot den Volkenbond, in staat is om agressie te voorkomen en een duurzamen vrede op te bouwen. De tweede wil terugkomen op alle gemeen- schappeiyke verklaringen, die korten tyd geleden door de geallieerden zijn gedaan, en wil de samenwerking tus schen de groote mogendheden ondermy- nen. De internationale reactie staat de internationale samenwerking niet voor, daar deze een belemmering zou vormen voor haar zucht tot ongebreidelde ex pansie. Hiervoor hebben wy ons bloed in den laatsten oorlog niet vergoten. Dezelfde menschen, die de Sovjet-Unie prezen voor haar moed en moreele eigenschappen tydens den oorlog, gie ten nu een stroom verwenschingen over haar uit. Wy verbazen ons over het on fatsoen en het gebrek aan beschaving van sommige volken, die zichzelf als het zout der aarde beschouwen. De Sovjet-Unie staat niet alleen in haar stryd voor een hechten en demo- cratischen vrede. Millioenen in het buitenland zyn vereenigd met ons la ons streven. Zhdanof besloot met een driewerf mité Zhdanof heeft aan de vooravond hpera voor „onzen leider",

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1