Savoy Club - Leiden Het gevaar van wetenschappelijke destructiemethoden Staking der Radio-musici Opening a.s. Vrijdag 8 November, 4 uur Lunteren werd bedwongen DE DE AVONTUREN VAN HUMPO HOTSFLOTS, KUNSTENAAR GRENSCORRECTIES Bij de bepaling van haar standpunt ten opzichte van grenscorrecties, heeft de regeering zich laten leiden door de volgende overwegingen: 1. verkorting vah de grens; 2. verbetering van de locale verkeers- mogelijkheden; 3. plaatselijke verbetering van den waterstaatkundigen toestand; 4. verbetering van den sociaal-econo- mischen toestand; 5. opheffing van plaatselijke misstan den. De verlangde grensrectificaties zullen o.a. ten gevolge hebben, dat de grenslijn tusschen Nederland en Duitschland van 525 km. tot 340 km zal worden teruggebracht. Dit resul taat wordt bereikt door een opper vlakte van slechts 1750 km2 bij Ne- dcrland te voegen. Ten aanzien van de Duitsche bevol king, woonachtig in de streken, die van Duitschland zullen worden afgeschei den, heeft de regeering ernaar ge streefd, dat een zoo gering mogelijk aan tal Duitschers binnen het Nederlandsche staatsverband zal worden gebracht. Zulks vindt o.a, zijn practischc toepas sing in het gebied beoosten Dlnxperlo en Nijmegen, waar met een geringere grenscorrecties genoegen wordt genomen, dan logischerwijze in aanmerking zou komen, een en ander op grond van de dichtbevolktheid van die streek. Volgens statistische gegevens van 1939 wonen ongeveer 119.000 personen in het to cedeeren gebied. Deze bevolking is meerendeels Duitsch Naast Nederlanders bevinden zich ech ter, in het bijzonder bij Zuid-Limburg, vreemdelingen. niet-Duitschers onder de bevolking. BEVOLKING KAN BLIJVEN. De regeering stelt zich op het standpunt, dat de autochthone be volking in bedoeld gebied, die kan aantoonen, dat zij op 10 Mei 1940 ter plaatse was gevestigd, daar zal kunnen blijven wonen. Slechts per sonen wier houding tijdens het na- tionaal-socialistische regime opne ming in het Nederl. staatsver band onmogelijk maakt, zoomede de als zoodanig geïndentlficeerde oor logsmisdadigers, zullen moeten wor den uitgewezen. EVENTUEEL VERDER STREK KENDE TERRITORIALE EISCHEN. De reg.eering wcnscht er de na druk op te leggen, dat de beide aan gelegenheden in één enkel verband dienen te worden gezien, met dien verstande, dat mochten haar econo mische desiderata in het bijzonder der diegene, die op mijnconcessles betrekking hebben - onverhoopt niet die mate van bijval vinden, die de regeering verwacht, zij zich het recht uitdrukkelijk voorbehoudt ver der strekkende eischen van territo- rialen aard te stellen. Verrewêg de belangrijkste gewenschte verbetering met het oog op plaatselijke misstanden ls de vaststelling van de grens in den Dollard en den Eemsmond. In het verleden is het, ondanks her haalde pogingen, van Nederlandsche zij de ondernomen, nimmer gelukt om met Duitschland tot een bevredigende oplossing van de Dollard-Eemsquaestie te geraken.'In verband met bestaande plannen tot inpoldering van den Dol lard voorbereidende werken van dien aard zijn reeds in uitvoering ter plaat se komt het gewenscht voor dit ge bied bij Nederland te voegen. Inpoldering van den Dollard zal mede ten gevolge hebb.en, dat voortaan in den Eemsmond een nieuwe genormali seerde vaargeul zal moeten worden ge- Zullen de geleerden staken? In het zoojuist verschenen nummer van het Leidsch Universiteitsblad trof fen wfi de onderstaande beschouwing aan van de hand van prof. dr. E. Gorter Sir Henry Dale, Attlee's adviseur op het gebied der atoom-energie, heeft voorgesteld dat de wetenschapsmannen zullen staken, indien zij verder zouden worden gedwongen mede te werken, onder gelofte van geheimhouding, aan de studie van methoden, die de wape nen van destructie steeds krachtiger maken. Hiervan is de atoombom maar een voorbeeld. De staking zou sympathie van velen hebben. Maar zou zij algemeen zijn? Zullen niet evenals tijdens den oorlog, een groot aantal wetenschapsmannen op goede en slechte gronden de sta king willen breken? Kan men verwach ten, dat een beroep op de belangen van het vaderland of van 'n groep vaderlan den steeds tevergeefs zal zijn; is niet te vreezen, dat zwakke broeders voor aanbiedingen van grooten rijkdom of voor dwangmaatregelen zullen bezwij ken? Dat anderen te zeer een nadeel vreezen voor de wetenschap, als zij weigeren mee te spelen volgens de re gelen van het spel door de staatslieden opgesteld. Er is geen voldoende reden, helaas, om te verwachten, dat de in- tellectueelen allen zullen weigeren, om dat voor de weigering onder alle om standigheden karakter noodig is en voor de hulp bij ontdekkingen intellect voldoende is. Op een, staking, die tegen enger landsbelang en wetsartikelen in gaat, volgt uitsluiting, straf en repre saille. En als men voor eigen land op timistischer kijk heeft, op de kans van slagen van deze staking, die slechts hoogere motieven dienen wil, is men dan ook zeker, dat landen, waar de va derlandsliefde grooter plaats Inneemt in de harten van eiken burger, waar dwangmaatregelen met meer kracht en minder scrupules worden toegepast, en misschien ook de verleiding voor groo- te aanbiedingen ontrouw aan beginse len te worden, grooter is dan te on zent, is men zoo zeker, dat ook landen, die zich bedreigd voelen, het algemeen belang zullen stellen boven dat Van eigen land en dat de wetenschapsman nen zich in groote meerderheid bij de staking zullen willen, mogen en kun nen aansluiten? Ik meen, dat de gevraagde staking niet zal kunnen slagen in alle landen, en als zij slechts plaatselijk wordt, dan heeft zij geen succes. Trouwens een staking is vrijwel nooit een goede geneesmethode. Zij is wat de medicus noemt een symptomatische behandeling, terwijl een causale thera pie alleen redding kan brengen. Het is duidelijk, dat nadat een werkelijke overeenstemming tusschen alle landen bereikt is en een werkelijke bond van volkeren ls tot stand gekomen, de drei gementen van den atoombom, de che mische en bacteriologische oorlog van zelf zullen verdwijnen, omdat dan eerst de volkeren afspraken kunnen maken, waaraan men zich houdt, en door een internationale, vrijwillige contróle de maatregelen kunnen worden genomen om zondaars tegen de menschheid (atoombombouwers) tijdig te ontdek ken en te kunnen onschadelijk maken. Zoolang de staatslieden onmachtig zijn deze internationale regeling in het le ven te roepen, zal de atoombom blij ven dreigen. Mogen de staatslieden uit het feit, dat er ernstige plannen voor een sta king gesmeed worden door de allereer- sten onder de wetenschapsmannen, wien het rtsico, dat hun geliefde wetenschap daardoor loopt, helder voor oogen staat, de leering trekken, hoe ernstig het ge vaar is, dat de menschheid bedreigt. Dan zal het stakingsplan ten gunste gewerkt en iets hebben bijgedragen om de oogen van de menschen overal op de wereld te openen. Besluit men toch tot staking, dan doe ik mee! maakt, ten gevolge waarvan het gebied ten Oosten van Hond en Paap, met inbegrip van het Oostfriesche Gaatje, te zijner tijd eveneens voor -inpoldering in aanmerking zal komen. In verband met cie?e inpoldering doet zich de wenschelijkheid gevoelen den zeedijk, loopende van Emden over Knock naar Pilsum, tot Nedcrlandsch territoir te maken. BORKUM BIJ NEDERLAND. In dezen opzet blijft de stad Em den en omgeving op Duitsch gebied gelegen. Gezien de genoemde plan nen tot inpoldering en het verleg gen van de vaargeul van de Eems, komt het logisch voor, het eiland Borkum, dat de monding van de Eems beheerscht, bij Nederland te voegen. De overige plaatselijke misstanden lanps de Nederlandsch-Duitsche grens, 24 in aantal, zijn van de ondergeschik ten aard om afzonderlijk te worden ver meld. Voor het meerendeel bestaan zij uit de doorsnijding van wooncomplexen door de grens, verkeers-belemmeringen en omstandigheden, die den smokkel handel in de hand V/erken, Voorts acht de regeering het ge wenscht het Bourtanger veengebied ge legen ten Oosten van het Zuidelijk deel van de provincie Groningen en van de provincie Drenthe, aan het grondgebied van het Koninkrijk toe te voegen. Dit Hebben Studio-gebouwen verlaten. Het hoofdbestuur van den Ned. Toonk tins te naars bond heeft thans de algemeene staking van alle musici, die in dienst zijn van de stichting „Radio Nederland in overgangstijd", afgekon. digd. Zooals bekend weigeren de musici te musiceeren onder leiding van eenige nieuwe dirigenten, waarover wij reeds nededeelingen gaven. Gistermiddag kreeg het conflict een scherper karakter, doordat het hoofd bestuur van den Ned. Toonkunste naars bond, nadat aan het omroepor kest na zijn weigering om op te tre den den verderen toegang tot de studio-gebouwen was ontzegd, de al- geheclc staking der betrokken musici heeft afgekondigd. De musici vanNhet Symphonle-orkest, die deze mededeeling direct na de pauze van hun repetities van Albert van Raalte ontvingen, pakten daarop hun instrumenten in en verlieten de studio- gebouwen. Alle orkesten, die in dienst zfjn der stichting hebben direct hun arbeid gestaakt. Gistermiddag moest in plaats van een concert door het omroeporkest een gra- mofoonplaten-programma worden uiige, zonden. Alleen de Romancers onder leiding van Gerard van Krevelen heb ben gisteravond nog hun medewerking verleend aan den bonten Dinsdagavond, omdat deze werd gehouden ten bate van de actie „Help Limburg". gebied, dat dun bevolkt is, werd door Duitschland economisch steeds ver waarloosd. De voorgestelde grenswijzi ging wordt in verband met een aantal waterstaatskwesties gewenscht geacht. Ten slotte kan nog worden opgemerkt, dat het Bourtanger moeras voor een deel reeds thans Nederlandsch bezit is, terwijl het veen bijna uitsluitend door Nederlandsche arbeiders wordt bewerkt. Door de grenslijn in de Bentheimer bocht recht te trekken, wordt de mo gelijkheid geopend te geraken tot een verbetering van den waterstaatkundi gen toestand aan de grens, zoowel eenerzljds in verband met de watervoor ziening van de kanalen in Zuid-Oost- Drenthe en Westerwolde, als anderzijds ter keering van den herhaaldelijk on dervonden overlast. Ook dit gebied is dun bevolkt. Deze grenscorectie is één van de weinige, die tevens eenige eco nomische beteekenis hebben, nademaal het te verwerven gebied aardolie voorkomt. Ten einde een zoo gering mogelijk aantal Duitschers in het Ne derlandsche staatsverband op te nemen, zal de stad Nordhorn, die ca. 24.000 in woners telt, Duitsch territoir blijven. SPINNERIJEN. De kleine grenscorrectie bij Gla- nerbrug zal ten gevolge hebben, dat de spinnerijen „Eilermark" en „Deutschland", waarin resp. voor 100 pCt en 75 pCt Nederlandsch ka pitaal is geïnvesteerd, op Neder landsch gebied komen te liggen. De correctie b- Wreden beteekent een aanzienlijke verkorting van de grens lijn. Van economische beteekenis is zij niet, terwijl er bovendien weinig Duit sche bevolking mede gemoeid is. De grenscorrecties bij Dinxperlo en ten Oosten van Nijmegen hebben een punt van vele overwegingen van uit eenloopenden aard uitgemaakt. Vooral van verkeerstechnisch standpunt wa ren er redenen te over om een meer Oostelijke grenslijn te verlangen dan thans is geschied. Een werkelijk bevre digende oplossing van het verkeersvraag- stuk zou echter slechts mogelijk zijn ge weest door een gebied binnen het Ko ninkrijk op te nemen, waarvan de be volking ca. 115.000 zielen telt. Op grond dezer overweging echter heeft de regeering gemeend te moeten volstaan met het verlangen van een gescheiden grenscorrectie, die ten min ste de voordeelen biedt, dat de grens aanzienlijk wordt bekort en de voor naamste bezwaren van waterkundigen aard worden verholpen. De economische beteekenis van dit gebied moet niet hoog worden aangeslagen, aangezien het „Reichswald" grootendeels vernield is. In Limburg vertoont, van Tegelen tot Ingezonden Mededeeling t.O, STATION AMERICAIN BAR RESTAURANT RENOMMEE KOUD BUFFET DINER SOUPER-DANSANTE champagne Bar - Oesterbar Bar-ensemble Theo van Br inkom tot des nachts 2 uur Adm. Tel. 23325. Voor diners en soupers nitsl. gereserveerde tafels. Tel. 23100 Gandhi dreigt opnieuw met vasten tot den dood toe. De Voor-Indische minister van voed selvoorziening heeft medegedeeld, dat Gandhi zal vasten tot zijn dood toe, in dien de hevige ongeregeldheden in de overwegend Hindoesche provincie Bihar niét binnen'24 uur beëindigd zullen zijn. Gandhi is thans 78 jaar en heeft reeds negen maal gevast! DE RECHTEN VAN DEN MENSCH. In een toespraak tot de Katholieke Federatie te Brussel heeft Viscount Templewood aangedrongen op de vor ming van een interationale „organisatie voor de rechten van den mensch" naar het voorbeeld van het Internationale Ai-beidsbureau. Templewood betoogde, dat de organi satie zich in het eerste stadium zou dienen te beperken tot voorlichting aan het publiek inzake de „fundamenteele vrijheden" waarop de Europeesche be schaving berust en waarvan het verlies zou leiden tot vernietiging der persoon lij kheld, In de „nieuwe orde", zoo ging spr. voort, was er voor de persoonlijkheid geen plaats. Zoowel Lenln als Hitier lieten geen steen van het oude bouw werk op den anderen. In Oost- en Cen_ traal Europa gelden de oude waarden niet meer; in West-Europa worden zij echter ernstig miskend. Templewood zeide, dat hij twee jaar geleden, toen hij voor het eerst een in ternationale organisatie voor de men- schenrechten voorstelde, de hoop koes terde, dat de Sovjet-Unie een dergelijke organisatie zou aanvaarden, omdat in haar grondwet van 1936 uitgebreide be palingen inzake menschenrechten voor kwamen. Hy vreesde thans echter, dat een meer liberaal regiem in Rusland geen werkelijkheid zou worden. Het is weer eens overduidelijk gebleken hoe moeilijk het is het doel met de middelen te verzoenen, indien het doel de anti these van de middelen is. Vaals, de Nederlandsche grens een uiterst grillig verloop, terwijl het Ne derlandsche territoir ten Noordoosten van Slttard slechts een breedte van en kele kilometers heeft. De regeering heeft gemeend, dat de bestaande toestand op afdoende wijze dient te worden verbeterd. Het economisch belang dezer grens correcties dient niet te worden over schat. Weliswaar zullen enkele conces siegebieden en steenkolenlagen binnen het Nederlandsche grondgebied komen, doch daarop bevindt zich slechts één mijnonderneming terwijl de moeilijkhe den, welke op mijnbouwkundig gebied worden ondervonden, door het grillige trace langs de Zuidgrens van Limburg, slechts zeer ten deele worden onder vangen. Bovendien zijn door hun lig ging diverse steenkolenvelden thans on- ontginbaar (b.v, Melanie, Nordstern, Hillenswehr)terwijl de huidige grens voor de Domaniale mijn moeilijkheden geeft. Hier dient te worden vermeld dat de Nederlandsche Importbehoefte aan ko len voor de toekomst ongeveer 714 mil- lioen ton per jaar zal bedragen. In be ginsel is de regeering er echter tegen gekant door middel van een verder gaande grenscorrectie dan thans wordt overwogen een complex van mijn on dernemingen te verkrijgen, waaruit de ze importbehoefte zou kunnen worden gedekt. BRITSCHE SYMPATHIE. Reuter meldt, dat de Nederlandsche eischen inzake grenscorrecties door de Brltsche regeering zeker met sympathie in overweging zullen worden genomen. Verder werd in betrouwbare kringen te Londen te kennen gegeven, dat de economische eischen ten opzichte van Duitschland. waarop de voorstellen tot wijziging van de grens zijn gebaseerd, in Britsche officieele kringen over het algemeen volkomen gerechtvaardigd worden geacht. Verklaring van Stalin verwacht Men verwacht morgen een verklaring van Stalin bij gelegenheid van den 29en verjaardag van de bolsjewistische re volutie van 1917. GASBOMMEN GESTOLEN VOOR GUY FAWKES-DAY? Tijdens het afgeloopen week-einde zijn 36 ga-Sbommen uit een depot van de RAT in Yorkshire gestolen. De bom men bevatten een samenstelling van chloorgas, phosphor en traangas. De po litie heeft in alle plaatsen van het graafschap door middel van luidspre kers de daders gewaarschuwd voor het gevaar, dat een onoordeelkundige be handeling van de bommen met zich mee brengt. Men denkt, dat de diefstal bedreven is dooi- scholieren, die op zoek waren naar brandbare stoffen of explosieven voor de festiviteiten van gisteren ter herdenking van het buskruitverraad, Guy Fawkesday, dat sedert 3 eeuwen door vreugdevuren wordt herdacht. Republikeinsche overwinning in Amerika. Voor het eerst sedert 1940 zijn 4è Amerikanen gisteren ter stembus ge togen. In enkele gebieden van Colorado konden de stembiljetten niet afgeleverd worden, daar de wegen door zwaren sneeuwval onbegaanbaar geworden wa ren. Te Denver, de hoofdstad van den staat Colorado, lag de sneeuw meer dan 70 cM. hoog. De eerste uitslagen, die binnen kwa men, getuigden vrijwel alle van republl. keinsche winsten, zooals voorzien was, en steeds duidelijker vormden de gege vens een beeld van een volslagen repu blikeinsche overwinning. Reeds staat vast, dat de republikei nen het grootste aantal zetels in het Huis van Afgevaardigden hebben be haald. Volgens den uitslag van de Senaats verkiezingen zijn in Connecticut, New_ York, Pennsylvania, New-Mexico en West-Virginia republikeinsche sena toren gekozen. De republikeinen zijn hiermee aardig op weg ook in den Senaat het aantal zetels te behalen, dat noodig is om met de helft plus één de leiding te hebben. Drie uur na het einde van de stem ming erkenden de democraten officieel, dat Thomas Dewey tot gouverneur van den staat New-York was herkozen. Hiermede zijn de kansen van Dewey in den strijd om het presidentschap in 1948 versterkt. De republikeinsche overwinning in Amerika is slechts geëvenaard door het massale stemmenaantal, dat veertien jaar geleden wijlen president Roosevelt en zijn „New Deal" naar voren schoof. De meest spectaculaire winst werd behaald door Thomas Dewey, die met een record-meerderheid van een half millioen stemmen tot gouverneur van den staat New York werd herkozen. C.C.D. en sterke politiemacht op de varkenjacht. Na de bejegening, die de controleurs van den C.C.D. aan het einde der vo rige week van de zijde van een deel der bevolking te Lunteren hebben onder vonden, zijn zij gistermiddag j.l. opnieuw ten tooneel verschenen, thans onder be scherming van een sterke, gemotoriseer de politiemacht. De officier van justi tie te Arnhem, mr. Mulder, was even eens ter plaatse. De bevolking liep al spoedig weer te hoop, volgde de bezoekers op den voet, maar hield zich, vermoedelijk met het oog op de aanwezige politie, vrij kalm. Verschillende eigenaars van „illegale" varkens werd met een bezoek vereerd, maar niet overal hadden de krulstaarten gewacht op de controleursDe helft kon ingerekend worden en werd in een gereedstaande vrachtauto gela den. Op de overige adressen bleken de varkens spoorloos verdwenen. Het was op deze plaatsen, dat de honderdkoppige menigte telkens in een luid gejoel, gelach en hoonend gefluit uitbarstte, als de ambtena ren met leege handen terugkeerden^ De gemoederen bleven na het ver trek der colonne nog lang in beroe ring en overal op straat werden de gebeurtenissen druk besproken. Vleesch-misère in Frankrijk. Nu de kunstmatig geschapen schaarschte in de vleeschvoorziening zich meer en meer ln de steden doet ge voelen, hebben de vertegenwoordigers van Fransche arbeiders- en landbouw organisaties een „vleeschkruistocht" in gezet, waarbij zij een dringend beroep doen op de boeren en de veekoopers om hun dieren naar de veemarkten te brengen, aldus United Press. De organi saties, die deze campagne steunen, zijn de machtige C.G.T. en de algemeene fe deratie voor den landbouw. Zij hebben sprekers naar de landelijke gebieden ge zonden, radio-oproepen doen verspreiden en propaganda gevoerd in de provin ciale pers met het doel de boeren te be wegen hun boycot van de veemarkten, welke bedoeld Is als verzet tegen de nieuwe prijsvoorschriften van de regee ring, op te geven. Zij baseeren hun op roepen op de „solidariteit" tusschen de boeren en de arbeiders in de steden, welke laatsten volgens hen degenen zijn, die het meest onder de gevolgen van het vleeschtekort te lijden hebben. De situatie in de vleeschvoorziening is nog erger geworden, doordat de ma ximumprijzen voor kalfsvleesch in wer king zijn getreden. Er kwamen nage noeg geen kalveren aan de markt. Op de markt te La Villette werden slechts 193 van deze dieren aangevoerd, tegen duizend een week geleden. Het kalfs vleesch is thans ook uit de slagerswin kels verdwenen. Rundvleesch, dat al eerder het voorwerp der prfjsvoorschrif- ten was, laat reeds geruimen tijd ver stek gaan. Het eenige artikel, dat ver krijgbaar ls, is schapenvleesch, dat echter vermoedelijk de volgende week onder het nieuwe prjjsstelsel zal vallen. In totaal werd gisteren in Parijs slechts 400 ton vleesch aangevoerd, ter wijl de voor de dagelijksche consumptie benoodigde hoeveelheid 2600 ton be draagt. FEUILLETON ZWAJRTE VOS door O. B. BOOTH. 24) Op een der loodsjes langs de kade stond de mededeeling, dat daar een dro gisterij gevestigd was en dus was daar vermoedelijk wel een telefoon. De straat lag verlaten, want de inwoners, die niet op de vischvangst uit waren, hadden het aan de haven druk met netten boe ten. fuiken herstellen of bootmotoren nazien. De bevolking van Pond Bay be droeg zelfs in het volle vischseizoen niet meer dan driehonderd zielen en de meesten woonden zoo dicht bijeen, dat ze geen andere communicatiemiddelen noodig hadden dan het gesproken woord. In het heele dorp waren geen dozijn telefoontoestellen, maar boven op den heuvelrug stond een rij zomer huisjes van rijke lui, en die eischten het moderne comfort, waaraan ze ge wend waren. Dat was dan óok de eenige reden, waarom er een telefoonkantoor tje in Pond Bay was. Het was gevestigd in de drogisterij, waarheen J. B. en Tommy hun schre den hadden gericht en ingericht met oude toestellen, die van een ander plaatsje, waar ze zich moderner hadden ingericht, waren overgenomen. De lange, hoekige miss Tillie Landingham vervul de gewoonlijk de taak van telefoniste, maar heden was ze niet op haar post, omdat ze .naar 'n circusvoorstelling was gegaan, oie ergens in de buurt gege ven werd. Haar plaats werd Ingenomen door haar oom, „kapitein" Caleb Trot ter. een oude, rheumatische zeebonk, met een ringbaard en een mager, ver weerd gezicht Hij zag er uit als een man van in de tachtig en op dien leef tijd kan men van iemand allicht bui tenissigheden verwachten. Toen J. B. en Tommy binnenkwamen, zat Caleb Trotter met een koptelefoon om zfjn kalen schedel ln zichtbaar groo te inspanning voor het schakelbord. Nu en dan draaide h\J aan het belletje en verhief dan zijn stem tot een schril ge schreeuw. „Verdraaid!" schreeuwde hij, ..waar om geef jullie geen antwoord? Shore- ham! Shoreham! Ik geloof, dat ieder een in Shoreham naar dat circus is!*- En v/eer draaide hij aan dén kruk. „Die ellendige telefoons toch ook.,., als je ze noodig hebt, dan geven ze geen ant woord!' Op dat oogenblik gaf de telefoniste uit Shoreham op verveelden toon ant woord en riep vinnig en klagelijk: .Schei toch uit met als een gek aan m'n hoofd te bellen!" „Kapitein" Caleb Trotter verspilde geen tijd met onnoodige woorden. „Zie sheriff Edwards te pakken te krijgen!" brulde hij. „Zeg, dat hij als de maan naar Pond Bay moet komen. Hoor je het goed, Shoreham? Er is hier 'n moord gebeurd!" Tommy toonde op slag een verhoog de belangstelling en keek J. B. aan. De telefoniste uit Shoreham, wier stem nu niet meer loom klonk, vroeg naar verdere bijzonderheden. „Weet er geen snars van", schreeuw de Caleb terug. „Een Aran die stads luidoodgeschoten.Weet niet, wie het gedaan heeftvraag me dus geen onnoodige dingen. Zeg, dat hij regelrecht naar dat oude huis in Pocket Cove gaat. Saddler, de veld wachter, is uit visschen en zit mis schien twintig mijl buitengaatsnee, ik kan hem niet bereikenVer draaid, juffie, heb ik net niet gezegd, dat je geen tijd met die malle vragen moet ver teuten? Ik weet er verder ook niks van! Schei dus uit met dat ge zanik!" En hij maakte een einde aan het gesprek, door den stop uit te trek ken en de verbinding te verbreken. J. B. en Tommy waren midden in den winkel blijven staan en omdat de detective een koffertje bij zich had, zag Caleb hem aan voor een handels reiziger, die zaken wilde doen. „Je kunt wel weer op den trein stap pen, meneer!" schreeuwde hij, ,,De winkel is van mijn neef en die komt niet. voor morgenochtend uit Sag Har bor terug. Maar hij heeft van alles voorraad genoeg; dat hoorde ik hem gisteren nog zeggen". „U bekijkt me verkeerd", zei J. B. glimlachend. „Ik ben geen reiziger. Ik wilde graag even telefoneeren. Ik zou graag met een zekeren Strawn verbon den worden; hij heeft hier een zomer verblijf in de buurt". Op het hooren van Strawn's naam kwam er een grimmige trek op het gezicht van den ouden Caleb en hij schudde heftig het hoofd. „Strawn!" riep hl) uit met een kij- verige oude-mannenstem, „juist! Ik kan niet meer zoo goed onthouden en hij is hier een vreemde in Pond Bay.... pas kort geleden hier komen wonen. Heeft het oude, zoogenaamde „Boevenhuis" gekocht. Ik had dat ook al tegen dat juffie willen vertellen, maar kon toen niet op dien naam komen. Anders had ze dat ook tegen sheriff Edwards kun nen vertellen". Hij begon te grijnzen, als wilde hij een aardigheid vertel len. „Ik denk niet, dat we met dien snuiter in verbinding kunnen ko- 31. Evelientje moest nog wel een tijdje zoeken, voordat ze de H1st gevonden had. Hil was blllkbaar. nadat hU neergekomen was, een eind doorgerold en hot was daar door niet gemakkelijk hom te vinden. Maar. zoals jullie weten, ls Evy particu lier detective en dat is een slag mensen, dat niet voor een klein geruchtje ver vaard ls En Evy helemaal niet! Na een kwartiertje flink speuren en gebruik ma kend van de sporen, die de lijst op ziin weg had achtergelaten, had Evy hem ge vonden. „Och. hemeltje!" riep ze uit, „hij ls gebroken! De lijst is stuk! Arme Hum- po Hotsflot-s! Dat zal Je een stuk ln Je loon schelen, denk lk...." Ze raapte de Ulst op en bekeek hem aandachtig. „Zo heeft het gezeten" mompelde zo voor zich heen. „Maar daar hebben we niet veel aan. want zo zit het nu niet meer Wat moet lk daar nu mee beginnen...?" men..,., de lijnen niet lang genoeg, zie jehfj is dood". Tommy, die zijn nieuwsgierigheid niet langer bedwingen kon, deed een stap vooruit. „Dood?" riep hij uit, „hebt u dan over den dood van Strawn met den sheriff getelefoneerd? U bedoelde im mers. dat hij doodgemaakt isver moord?" „Kapitein" Caleb streek langs zijn ringbaard met magere, gekromde vin gers, „Ik kan over dat geval geen inlich tingen geven", zei hij. „Ik kan u niks meedeelen. Al wat ik weet is, dat iemand een vrouw, die heelemaal overstuur was op lijn nummer 10, de lijn van het Boevenhuis, heeft op gebeld en gegild heeft: ,,'n Dokter! Stuur dadelijk 'n dokter! En de poli tie! Meneer Strawn is doodgescho ten„Nou vraag ik je, is dat nou geen zotteklap? "n Dokter halen, als iemand al dood is? En al was hij niet dood, dokter Walters is er toch niet; hij is op reis, ergens naar het Westen, ik kan hem dus niet eens er heen stu ren." J. B. had zooveel ongewone gevallen meegemaakt en voor zooveel onverwach te moeilijkheden gestaan, dat hij niet gauw verbluft stond, maar nu was het hem toch aan te zien. dat de dood van den man, die hem den vorigen avond naar Pond Bay ontboden had, hem deed schrikken. Tommy's oogen gloeiden van belangstelling. „Het Boevenhuis?" vroeg hij. „Waar om noemt u dat huis zoo?" „Om dezelfde reden, als Je een dief een dief noemt," antwoordde „kapitein" Caleb. „Omdat die naam er zoo precies op past. Daar heeft immers die kerel, die als de Zwarte Vos bekend stond, zijn hol gehad?" Hij stak zijn wijsvinger waar schuwend in de hoogte. „Toen die Zwar te Vos voor het eerst in Pocket Cove kwam, bijna vijf en twintig jaar gele den, toen heb ik tegen Nate Simmons die nu al bijna zeventien jaar dood is, gezegd...." (Wordt vervolgd). Sabotage op de walvischjagers? EEN ERNSTIG ONDERZOEK WORDT INGESTELD. (Van onzen correspondence IJmuiden) De zes walvlschjagers, die eenige da gen vóór de „Willem Barendsz" naar zee vertrokken, moesten successievelijk alle naar een der vertrekhavens Am sterdam of Rotterdam terugkeeren en van het zestal is thans nog maar één, de „Gerard W. Vinke", opnieuw ver trokken. Het was een vreemd geval: aan boord van sommige jagers ontstond machine-* schade, andere hadden water in de stookolie en men kon deze tegenslagen heel moeilijk aan een toeval toeschrij ven. Er wordt dan ook ernstig aan sabo tage gedacht en naar wij# vernemen, wordt een uitgebreid onderzoek inge steld. De directie heeft besloten, een deel der buitenlandsche opvarenden door Nederlandsche zeelui te vervangen. Reeds zijn ongeveer 85 Nederlanders aangemonsterd, die over de verschil lende jagers verdeeld zullen worden. Verwacht wordt, dat de Jagers, die nog in Amsterdam of Itotterdam liggen, spoedig weer zullen vertrekken. HET BRITSCHE PRODUCTIE PROBLEEM. In een besloten bijeenkomst heeft de Britsche premier, Attlee, de parlements leden van de labour-partij en de leden van den algemeenen raad van het „Tra- de Union Congress" gewezen op de fei ten, die ten grondslag liggen aan het Britsche industrieele productie-pro bleem. 700.000 arbeiders extra, of hun equi valent in productie-capaciteit, zijn noo dig om de gestelde exporthoogte, die 75 procent moet bedragen van den export in 1938, te bereiken. Daarbij zal Groot- Brittannië een gemis aan 200.000 ar beidskrachten, dat ontstaan ls door een verhooging van den leerplichtigen leef tijd, op de een of andere manier moe ten goedmaken, Er werd op gewezen, dat een hoogere productie een noodzakelijke factor is in de plannen van de regeering, die o.m. een volledige sociale verzekering voor allen van de wieg tot het graf wil in stellen. Ook ging Attlee uitvoerig in op de moeilijkheden, die gerezen zijn uit het feit, dat Engeland door zijn internatio nale verplichtingen genoodzaakt is een grooter aantal troepen op de been te houden dan voor den oorlog. In dit verband deelde Attlee mede, dat'jonge mannen op 18-Jarigen leeftijd voor 18 maanden militairen dienst wor den opgeroepen, welke tijd wordt ge volgd door 5 jaren, gedurende welke zij tot de reservisten zullen behooren. DE ZITTING DER V.N. In de juridische commissie der V.N. is met 8—3 stemmen en 1 onthouding een Amerikaansch voorstel aangenomen om de kwestie New-York of San Fran cisco als hoofdkwartier van de V. N. weer in behandeling te nemen. Een Oekrainsch amendement om het hoofd kwartier in Europa te vestigen (Genè- ve) werd met 7—2 stemmen en 3 ont houdingen verworpen. In de politieke commissie is een A- gentijnsch amendement aangenomen, dat bedoelt de algemeene vergadering onafhankelijk te doen zijn van de hou ding van den Veiligheidsraad, zulks met 19—14 stemmen en 16 onthoudingen. De Russen oordeelden het amendement verworpen daar geen 2/3 meerderheid was verkregen, doch dit werd met 46—5 stemmen afgewezen. NEDERLANDSCHE LIKEUREN NAAR ENGELAND. De Engelschen zullen met Kerstmis in de gelegenheid zijn buitenlandsche likeuren op tafel te brengen, waartoe de Britsche minister voor de voedsel voorziening in beperkte mate toestem ming verleend heeft. Uit Nederland. Frankrijk en Denemarken zullen resp. 12.000, 18.500 en 3500 kisten likeur wor den Ingevoerd. ZIJ vertegenwoordigen ongeveer 60 van het volume der voor* oorlogsche importen. Uit ons land ko men advocaat, curagao, kummel en cherry brandy.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 2