Nederland, België en Luxemburg en het verdrag met Duitschland Artsen hebben contracten met de ziekenfondsen opgezegd Dr. Kasteel zegt „Curagao is een ivaar paradijs Lunteren joeg C.C.D.-ahibtenaren het Dorp uït Met een enkel woord 85ste Jaargang ZATERDAG 2 NOVEMBER 1946' No. 25922 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny. DAG Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer. DAGBLAD BLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 Zij vragen deelname in de besprekingen. België, Nederland en Luxemburg hebben een verzoek ingediend om bü de aanstaande bijeenkomst van den raad van ministers van Buitenland- sche Zaken die het Duitsche vredes verdrag zullen bespreken, vertegen woordigd te zijn. De Nederlandsche ambassadeur in Washington dr, A. Loudon, die uit naam van baron Silvercruys, den Bel gischen ambassadeur, en Le Callais, den Luxemburgschen gezant, sprak, zeide, dat de diplomatieke vertegenwoordigers van de drie landen te Londen, Moskou en Parijs dezelfde verzoeken indienden. „De Nederlandsche regeering", aldus dr. Loudon, „heeft herhaalde malen de aandacht van de Amerikaansche re geering gevestigd op het wezenlijk be lang, dat Nederland heeft bij de toe komst van Duitschland. De Neder landsche regeering heeft meer dan eens zijn verlangen te kennen gegeven om van het begin af aan deel te heb ben aan het uitwerken van dien sta tus. Met het oog op de aanstaande bij eenkomst van den raad van ministers van Buitenlandsche Zaken der groote vier heeft de Nederlandsche regeering nogmaals dit dringende verzoek aan de Amerikaansche regeering gericht". Dr. Loudon verklaarde, dat het standpunt van Nederland identiek was met dat van België en Luxemburg. De vrijheid van geest. BOODSCHAP VAN PRESIDENT TRUMAN. President Truman verklaarde: Op geen enkel tijdstip in de geschiedenis der menschheid heeft het voortbestaan van den mensch zoozeer afgehangen van zijn vermogen om zijn medemen- schen te begrijpen. Op de algemeene vergadering van de V.N. streven de vertegenwoordigers der regeeringen er ernstig naar de ver standhouding tusschen de naties te versterken. Zij kunnen slechts zoover gaan als de instructies van hun regee ringen hun veroorloven. Het houden van stemmingefi veran dert de overtuigingen van menschen of naties niet. Er wordt alleen door ont huld welke deze overtuigingen zijn en hoever ze strekken. Om algemeen begrip tusschen mensch en naties tot stand te brengen moeten wij gaan tot de wortels van deze ver schillen, die menschen en naties ver- deelen. Het zijn niet de overtuigingen der menschen die heilig zijn, doch het is de vrijheid van geest van vrije men schen in een vrije wereld, die heilig is. DE VOEDSELAANKOOPEN IN DE VEREENIGDE STATEN. Het Amerikaansche ministerie van Landbouw heeft officieel bevestigd, dat de Amerikaansche regeering van 31 De cember as. af, geen voedsel meer in eigen land zal aankoopen ten behoeve van andere regeeringen. Door deze be slissing zullen de buitenlandsche regee ringen zelf voedsel in de Vereenigde Staten moeten koopen, waarbij zij ge bruik zullen maken van den normale handelskanalen. Een uitzondering is gemaakt voor aankoopen van tarwe. De twee ambassadeurs en deLuxem- burgsche gezant werden ontvangendoor Dean Acheson, den Amerikaanschen onder-minister van Buitenlandsche Za ken. De beslissing blijft natuurlijk aan den raad van ministers. De Poolsche minister van Buiten landsche Zaken heeft een resolutie in gediend, waarin de leden der V. N. worden uitgenoodigd, de diplomatieke betrekkingen met Franco-Spanje te verbreken, daar de toestand in Spanje in toenemende mate de internationale betrekkingen in gevaar brengt. In een tweede resolutie beveelt Rzy- mowski aan, dat het Spanje van Fran co wordt uitgesloten van het lidmaat schap der V. N. of van deelneming aan een van haar nevenorganisaties. Diverse commissies zijn met haar arbeid begonnen. Ameland reeds twee dagen geïsoleerd. POSTBOOT MET KARDINAAL DE JONG AAN BOORD VOOR DE KUST GESTRAND. Niet zoodra zit de wind enkele dagen Oost, of het eiland Ameland is geiso- leerd, als gevolg van den lagen water stand van de Waddenzee. Donderdagmiddag trachtte de post boot van den dienst Ameland-Holwerd de pier van Holwerd te bereiken. Er stond echter zoo weinig water op het wad, dat de boot ongeveer 300 M. voor de pier aan den grond liep. Bij de passagiers die. met het vaste land voor oogen zich plotseling van elke verbinding verstoken zagen, bevond zich ook kardinaal de Jong, die op Ameland waar hij geboren is het 300-jarig bestaan van de Roomsch- Katholieke parochie had bijgewoond. Per motorboot „Friesland" uit Nes zijn passagiers en post daarna-naar de haven van Holwerd gebracht. Honoraria en premiën zijn te laag. In een te Den Haag gehouden Pers conferentie heeft de voorzitter, dr. Brutel de la Rivière, het standpunt van de maatschappij uiteengezet ten aan zien van de situatie, die ontstaan is bij de opzegging van de loopende con tracten met de 172 ziekenfondsen, die ongeveer 66 pCt. van de Nederlandsche bevolking voor geneeskundige hulp hebben verzekerd. Redenen van deze opzegging liggen in de verandering der tijdsomstandig heden en in de wijze waarop de artsen de thans loopende contracten moeten aanvaarden. Vóór de invoering van het Zieken- fondsbesluit in November 1941 werd de "positie der artsen vastgelegd in con tracten, meerendeels gesloten door bo vengenoemde maatschappij eenerzyds. en de fondsen anderzijds. Een groote meerderheid dezer con tracten is 15 tot 30 jaren oud. De art sen achten reeds daarom een herzie ning der honoraria noodzakelijk. De specialisten verkeeren t.a.v. de honorariumkwestie in een nog moeilij ker toestand. Hun aantal is, volkomen verantwoord, gegroeid. Toch moeten zij allen deelen uit een „specialisten-pot", die niet evenredig grooter werd. Het Ziekenfondsbesluit van Novem ber 1941 bracht de volgende wijzigin gen: a. Alle arbeiders met een loon tot f. 3000 per jaar werden verplicht ver zekerd; b De artsen werden verplicht de nieuwe categorie verzekerden te be handelen tegen de oude voorwaarden; c. Bovendien werd den artsen de vrij heid ontnomen te bepalen aan welk fonds zij al of niet wenschten mee te werken. Deze wijzigingen hielden in, dat on geveer 1520 pCt. van de bevolking die voorheen particulier patiënt waren, behandeld moeten worden tegen de oude voorwaarden. De bekende filmacteur Pat O'Brien, die met de „Queen Elizabeth" den At- lantischen Oceaan overstak, omringd door de jeugdige picolo'tjes van het zeekasteel, die hem om zijn handteekening vragen. Nu het ziekenfondswezen gereorga niseerd dient te worden een Com missie van Advies is daartoe door den minister ingesteld wenschen de art sen hun medewerking te verleenen aan deze reorganisatie en aan het tot stand komen van een wettelijke rege ling. Het opzeggen der contracten heeft geen andere bedoeling dan dat zoo spoedig mogelijk nieuwe overeenkom sten gesloten worden, die aangepast zjjln aan den nieuwen toestand, en welke tegemoetkomen aan gerecht vaardigde verlangens, welke reeds voor November 1941 bestonden. Transportvliegtuig neergestort Ten gevolge van het neerstorten van een transportvliegtuig bij Saint Leger la Montagne in het departement Hau te Vienne (centraal-Frankrijk). zijn 20 passagiers en 3 leden van de be manning van de Fransche Junker om gekomen. Er waren geen overlevenden. De passagiers waren Noord-Afrika nen die naar huis terugkeerden BOODSCHAP VAN PRESIDENT INÖNÜ. In een openlngsboodschap aan de Turksche groote nationale vergadering heeft president Inönü verklaard, datTur- klje's vriendschap voor Engeland steeds toeneemt. Ook met de V. S. stond men op voet van vriendschap. De Dardanellen- kwestle bleef een moeilijkheid vormen, maar Turkije ls bereid, mits men zijn on afhankelijkheid respecteert, om toe te stemmen In wijzigingen der overeenkomst van Montreux, waarover een internatio nale conferentie zou moeten beslissen. In het handvest der Vereenigde Naties ziet Inönü de garantie voor het bestaan van Turkije en alle andere naties. Zoo lang souvereinlteit en territoriale on schendbaarheid worden gewaarborgd kan er onderhandeld worden en zijn ook de betrekkingen van Turkije tot de sovjet unie voor verbetering vatbaar. Turkije verlangt vriendschappelijke relaties met de sovjet-unie. VERKIEZINGSACTIE VAN DE GAULLE. De Gouverneur van Curagao. dr. P. G. Kasteel, met zijn echtgenoote bij de aankomst op/Schiphol met de PH-TAV - (Foto AH.P.-Vr.) Gebrek aan waardeering Wederom heeft generalissimus Stalin gesproken en wederom was het in een vraaggesprek met een Amerikaansch persbureau. Opnieuw heeft de hoogste autoriteit der Sovjet-republieken olie op de juist hoog-gaande golven gewor pen en getracht de om zich heen grij pende onrust tot bedaren te brengen. In dit opzicht mag men derhalve het ingrijpen van Stalin waardeeren! Of niettemin het gevolg geheel en al be antwoordt aan de gewilde effecten? Daarop zouden wy het antwoord nog niet durven geven. Evenals vorige maal geldt toch: meer dan woorden vermogen daden en die daden ontbreken, helaas, nog Te meer klemt dit, waar men aan „woorden" zich maar al te zeer kan verzadigen. Zelfs in zoodanige mate, dat men er eenigszins beu van begint te worden. Daar op de Algemeene Ver gadering van de Vereenigde Naties in Amerika klatert een woordenstroom op de menschheid neer. die in haar veel heid het goede dreigt te doen onder gaan. Bovendien blijft de toon der Sovjet vertegenwoordigers daar in de nieuwe wereld wel in fel contrast met de ge ruststellende klanken van den hoog- sten Sovjet-leider. Zelfs als men wil aanvaarden,- dat trots alle verzekerin gen, dat er geen oorlogsgevaar dreigt, de Sovjets uit den aard der zaak niet bereid zijn op elk gebied te wijken hetgeen maar al te logisch is dan nog laten Molotof en Manoeilsky ge luiden hooren, die weinig geschikt zijn, om vertrouwen te wekken. Bijtend en cvnisch keeren zij zich tegen hen, die in eenigerlei opzicht het durven wagen, zich te wenden tegen het veto-recht, zooals dat bestaat en wordt toegepast en tegen andere Russische heilige huis jes. Moet men daarin zien de bekende wisselwerking: terugnemen langs den eenen weg, wat langs den andere is gegeven? Uit bovenstaande blijkt duidelijk, dat de gang van zaken nu niet bepaald een zoodanige is, als men wel zou wen schen! Waar nog bijkomt, dat over en weer dingen gebeuren, die feitelijk niet door den beugel kunnen. We hebben hier het oog op het geval „Churchill". De oude Engelsche staatsman heeft zich laten verleiden tot het wekken van een ongerustheid, die hij niet had mogen verwekken. Het is een eenigs zins vreemde positie, waarin hy ver keert en of dat hem wel duidelijk ge noeg voor oogen heeft gestaan? Churchill bekleedt geen enkele prac- tische functie meer in de regeering van zyn land. doch niettemin hebben zijn woorden een gezag, alsof dat wel het geval is; men zou zelfs kunnen vast leggen, dat zyn woorden door de groo te massa in het buitenland zwaarder worden aangeslagen dan die van zijn opvolger Attlee, zoozeer heeft hy het gehoor. Dat moest hem tot byzondere waakzaamheid verplichten en tot het stellen van een extra wachter voor zyn tanden. Maar zyn bekende agressivi teit verleidt hem wel eens, om zich aan cie verplichting weinig te storen eazoo is het geval geweest, toen hij opschud ding veroorzaakte door zyn vraag, of het juist was, (fat de Russen 200 divi sies in de door hen bezette landen had den staan, een vraag, die hy later zelf bevestigend beantwoordde Zie, daar ging hij in de bedoeling om te waar schuwen tegen het communistisch ge vaar. zooals hy dat eens zeer juist had gedaan tegen het Nazidom, buiten de grenzen van zyn opzet, want na besliste ontkenningen van eigen landgenooten, w.o. pok de Times-correspondent in Rusland, noemde Stalin het getal van 60 divisiesWaarop de Engelscae houwdegen slechts wist te repliceeren, dat dit nog te veel was! Maar het kwaad was reeds gesticht: vergrootmg van de onrust langs niet verantwoorde paden! Zoo'n beschuldiging had nooit geuit mogen worden zonder 100 pet. zekerheid van de waarheid Omgekeerd wist. Stalin zich ook niet te beheerschen in zyn afweer door Churchill zonder meer te bombardeeren tot den grootsten oorlogsophitser, waar door men onwillekeurig moest terug denken aan het duel Churchill-Hitler. Zie. dat zyn niet de manieren om de wereld uit de impasse te helpen, waar in zy na den oorlog te land is gekomen en een vrede tot stand te brengen, die verder leidt naar een betere toekomst. Verschil van meening zal er wel alt yd blyven, misschien is dat zelfs wel goed, doch trots verschillend inzicht kan en moet er waardeering zyn voor elkan- der's streven en juist daaraan mankeert het te veel. GEEN ARTSEN NAAR RUSLAND. Het hoofd van het Berlljnsche depar tement voor openbare gezondheid, heeft medegedeeld, dat hij geen berichten had ontvangen, dat Duitsche artsen naar de Sovjet-Unie zouden worden overgebracht. BRITSCHE KRUISER BESCHOTEN. De Britsche kruiser „Leander", die inmiddels te Triëst is aangekomen, is in volle zee door Albaneesche kustbat- terijen beschoten. Het schip liep lichte schade op. DE BRITSCHE GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. De eerste uitslagen van de gemeen teraadsverkiezingen in 360 gemeenten van Engeland en Wales (Londen uitge zonderd) geven groote winsten voor Labour f gewonnen 67 en verloren 28). Ook de conservatieven boeken winst: gewonnen 40 en verloren 28. Dit ging in hoofdzaak ten koste van de onafhankelyken, die 20 zetels won nen en er 71 verloren. De communisten hebben geen winst behaald en tot dus ver 2 zetels verloren. Voor de liberalen lulden deze voorloopige uitslagen: winst 5 en verlies 3. DE DOOD VAN SIAM'S KONING. In een officieel rapport van de com missie, dis een onderzoek heeft inge steld naar de doodsoorzaak van koning Ananda Mahidol van Siam. die 9 Juni j.l. in zyn paleis werd doodgeschoten, wordt de mogeiykheid van een ongeluk uitgesloten. De commissie kon iiiet zeg gen of de koning vermoord was. dan wel ae hand aan zich zelf had geslagen. BINNENLAND. Naar wy vernemen, zal het Hoog Militair Gerechtshof over eenigen tyd zajn zittingen gaan houden in het ge bouw Raamweg 6, te Den Haag, dat thans nog leeg staat. Waarschijnlyk door onvoldoende zicht is te Wezep een jeep, waarin de 35-jarige sergeant S. uit Groningen en de 34-jarige luitenant S uit Broek op Langendijk zaten, in volle vaart tegen een melkauto gereden, welke, ter hoogte van de Willem de Zwijgerkazarne, langs den weg geparkeerd stond Sergeant S. werd op slag gedood, luitenant S. zwaar gewond. Hy is naar Zwolle overge bracht. In tegenwoordigheid van minister Ringers heeft do burgemeester aan dr. C H. van der Leeuw ter gelegenheid van diens afscheid als regeerings-gedelegeerde voor den wederopbouw van Rotterdam de van Oldenbarneveltpennlng (een medaille van verdienste) overhandigd. De installaties der Bat Petroleum. Maatschappy te Rotterdam zullen be langrijk worden uitgebreid. Half November zal mevrouw Hid- dink. bekend als de „soldatenmoeder" per „Sibajak1' naar Indië vertrekken. Mevrouw Hiddink zal daar haar werk ten behoeve van de Nederlandsche troe pen voortzetten. Twee Jaar na de landing bij West- kapelle werd bij het monument van een der landlngspunten een Engelsche her denkingsdienst gehouden. Heden viert de heer mr dr. W. F. J. Froweln te Heerlen, oud-voorzitter van de directie van de staatsmynen ln Lim burg, zijn 70sten verjaardag. Uit het kamp te Rlllandbath (Zee land) zijn twee beruchte N.S.B.-ers ont vlucht. namelijk de 42-Jarige L. van D. uit Nleuwdorp en de 35-Jarlge J. A. Mar veld uit Wolphaartsdyk. De ton goud, die Duitschland gedurende den oorlog aan Roemenië be taalde in ruil voor olieleveranties, en die thans door Nederland en België werden opgeëischt, zullen aan deze landen worden afgedragen. De „San Dimitrix", het schip met Joodsche immigranten, is de haven van Haifa binnengesleept. Het stond op het punt van zinken. De Joden gaan naar Cyprus. De Joodsche Nationale Raad heeft voor morgen een staking voor geheel Palestina afgekondigd. Twee verzoeken van Schacht, voor malig president van de Duitsche Relchs- bank. om vrijlating zijn door het Ameri kaansche militaire bestuur afgewezen op grond van het feit. dat de zaak thans in handen der Duitsche autoriteiten ls. De Itallaansche president de Nicola ziet af van het persoonlijk traktement, dat hy als hoofd van den staat geniet. Hierdoor blijft een som van 11.250.000 lire aan den staat. Generaal de Gaulle heeft den Fran- schen kiezers aangeraden, op die can- didaten te stemmen, die „werkelyk vastbesloten" zyn om een wyziging der grondwet voor te staan. In een aan de pers overhandigde verklaring zegt de Gaulle, dat het door dg grondwet in gevoerd systeem „dwaas en uit den tijd" is. Zoowel de communisten en socialis ten als de secretaris der MRP hebben reeds hiertegen stelling genomen. De verwarring in de MRP zal hierdoor slechts kunnen stygen! Hevige opwinding onder de bevolking. Gisteren heerschte te Lunteren groote opwinding als gevolg van het optreden van controleurs van den C.C.D., die dg laatste dagen by vele ingezetenen huis zoeking deden naar varkens, die in BUITENLAND. De Britsche zaakgelastigde te Rome heeft bij het Itallaansche ministerie van buitenlandsche zaken een nota ingediend, waarin wordt gezegd, dat de Britsche re geering er op vertrouwt, dat de Itallaan sche autoriteiten onmlddeliyk alle nood- zakeiyke maatregelen zullen nemen om de veiligheid der Britsche ambassade en alle andere Britsche gebouwen ln Italië te waarborgen. Tevens wordt de hoop uit gesproken, dat de daders van den aanslag te Rome spoedig zullen worden gear resteerd. De Tsjechoslowaaksche Skodarfabrle- ken, die tydens den oorlog door bombar dementen zware schade opliepen, draalen weer op volle toeren. Volgens een officieele mededeeling telt de Berlynsche gemeenteraad 63 sociaal-democraten, 26 leden van de socialistische eenheidsparty en 12 libe raal-democraten. Ook Engeland heeft het crediet van 2% millioen dollar voor Tsjecho-Slo- wakye opgeschort, om eerst Amerika te kennen. In den Soedan zyn demonstraties gehouden door voor- en tegenstanders van aansluiting by Egypte, waarby het tot botsingen kwam. Er zyn 16 personen gewond. Elliot Roosevelt, de zoon van wylen president Roosevelt, -zal een bezoek brengen aan de sovjet-unie. Gisteren is de Gouverneur van Cu racao. dr. P. A. Kasteel, per vliegtuig op Schiphol aangekomen. Gevraagd naar het doel van zyn komst zeide hy aan de Pers: .,Ik ben nu vier jaar gouverneur van Curacao. Het wordt langzamer hand tyd eens ln Nederland te ko men praten over allerlei loopende zaken. De rykseenheid? Wellicht zal die ook ter sprake komen. Het is op Curacao 'n waar paradys. De vreem delingen Amerikanen en Engelschen. z(jn er niet over uitgepraat, dat by ons niets gerantsoeneerd is. Wy heb ben groote uitbreidingsplannen, brug genbouw, aanleg van vliegvelden. Er is thans een inter insula ire tele foonverbinding tot stand gekomen, ter- wyi het net op Curacao zelve geheel geautomatiseerd is. Het groote vlieg veld by Aruba zal een modern station krygen, waarvan de uitbreidingsplan nen in voorbereiding zyn. Ook Bonaire heeft een eigen vleigveld, evenals St. Soetomo's aanhangers zullen den wapenstilstand respecteeren. In een kortelings gehouden radiorede heeft Soetomo verklaard, dat de Neder landers o.m. hopen, dat Indonesische par- tlsanen den wapenstilstand zullen sabo- teeren. HU voegde er aan toe. dat zijn aanhangers echter trouw zullen blyven aan de Indonesische regeering bij het respecteeren van den wapenstilstand. UITSTEL VAN EERSTE OEFENING. De Stichting voor den landbouw deelt ons mede, dat leerlingen van de land en tuinbouwwinterscholen, die geboren zijn in de jaren 1925, 1926 en 1927, voor zoover zy in de hoogste klas van deze scho len zitten en voor zoover zij thans nog geen oproeping hebben ontvangen voor uitstel van eerste oefening voor den militairen dienst in aanmerking kunnen komen. Belanghebbenden dienen zich onver- wyld te wenden tot den directeur van hun school. stryd met de voorschriften gehouden werden. Des ochtends verzamelde een groote menigte zich bü den ingang van het dorp om de controleurs den toegang te beletten, doch daar de beambten niet verschenen, gingen dc aanwezigen onverrichter zake naar huis. Twee controleurs, die in den voormiddag kwamen opdagen, werden met beslist heid teruggewezen. Verder werden wielrijderspatrouilles uitgezonden om een oogje in het zeil te houden- Toen zich in den namiddag het ge rucht verspreidde, dat ondanks de ge nomen maatregelen een der ingezete nen bezoek had van een controleur, liepen de inwoners te hoop en weldra gingen enkele heethoofden tot hand- tastelij^heden over. De ambtenaar werd mishandeld, zyn dienstpapieren werden hem ontrukt en verscheurd, waarna men hem in de richting Barneveld het dorp uitjoeg. Des avonds werd een door honderden belanghebbenden en belangstellenden bezochte protestvergadering gehouden in de eierhal by hotel „Floor". De vele grieven ten aanzien van de crisismaat regelen werden urenlang besproken. De opgewonden gemoederen konden door de leiding in toom gehouden worden en tenslotte werd met algemeene stemmen besloten contact op te nemen met den provincialen voedselcommissaris en aan den minister de bestaande grieven voor te leggen. Deze grieven richten zich vooral tegen de laatst uitgevaardigde drastische beperking der huisslachtin gen. Maarten waar het vliegveld naar Prin ses Juliana genoemd is. Saba ls te on effen om er een vliegveld aan te leg gen". „Hoe is het in economisch opzicht op Curacao gesteld?" „Onze export was zoo groot, dat wy ertoe moesten overgaan om dezen min of meer te beperken. Zooals bekend moeten wy veel invoeren, vooral de in voer van bouwmaterialen, in verband met onze uitbreidingswerkzaamheden is zeer groot". „Kunt u nog iets zeggen over de maatregelen inzake de opheffing van de Curacaosche militie, die vervangen zal worden door Nederlandsche troe pen?" „Ik kan u slechts dit zeggen, dat dè Curacaosche soldaten maar al te blij zyn, dat zy niet meer in dienst hoeven. De militaire schuttersverordening was op Curacao iets exceptioneels. De ver dediging van Curacao is altyd een ryksaangelegenheid geweest. WEERBERICHT STIJGING VAN TEMPERATUUR. 1 De Bilt verwacht tot Zondagavond: Aanvankelijk hier en daar opklarend met plaatselijk mist en nog kou. La ter toenemende bewolking, tydeiyk eenlge regen, aanwakkerende wind tusschen Zuid en Zuid-West. Gelei delijk stijging van temperatuur. DE GRIEKSCHE CRISIS. De besprekingen tusschen den Grleb- schen eerste minister, Tsaldaris, en de vier leiders der parlementaire partyen over het vormen van een regeering op breedere basis zyn afgebroken. Men meent te weten, dat het mislukken ver oorzaakt is door oneenigheid over de verdeeling der portefeuilles. Hij deed groote zaken. THEOLOGISCH STUDENT BEZAT O.M. RUIM 21.000 TABAKSBONNEN. Voor den economischen rechter te Amsterdam stond gisteren terecht de 28-jarige theologische student A. B. uit Utrecht, die zich aan „zwarten handel" had schuldig gemaakt. Bfj fouilleering bleek h 3876 bon nen by zich te hebben. Tydens het verhoor bleek, dat deze verdachte zich reeds vier jaren met den zwarten handel bezig houdt. Zyn omzetten zyn zeer groot en verdien sten niet minder. Hjj werd b.v. in 1944 door een zwarte-handel-con frère opgelicht voor een waarde van f. 20.000 aan diverse bonnen. Ook voor zyn geestelyk welzijn zorg de hy met de opbrengst van zyn handel. Bjj de huiszoeking vond de recherche nl. een zeer waardevolle bibliotheek met veel antieke boek werken, waaronder enkele waarde volle bybels. Bovendien vond de recherche nog 21.400 tabaksbonnen in een van zyn kasten. Gezien den omvang van deze affaire werd besloten een nader onderzoek ln te stellen. VALSCHE TIENGULDEN BILJETTEN IN OMLOOP. Het A.N.P, verneemt van den crimi- neelen ryksvoorlichtlngsdienst het vol gende: sedert eenige maanden zijn er in Nederland valsche tiengulden-blljet- ten in omloop. Hoewel de biljetten op zeer bedriegelyke wyze zyn nagemaakt vallen de verschillen by vergehjking met een echt biljet spoedig in het oog. Het publiek wordt er in het by zon der op attent gemaakt, dat deze bank biljetten de nummering 5 b a of 5 bo op den achterkant dragen, terwyl in het midden van de gedrukte tekst op den achterkant de strafbepaling dus in plaats van letters, kleine schuine streepjes voorkomen. Een ieder, die deze valsche bankbiljetten in zyn bezit heeft, of ontvangt, wordt verzocht hier van onmlddeliyk aangifte te doen by het naastbyzynde politiebureau, zoo mogeiyk onder opgave van het signa lement van dengene. door wlen het val sche biljet is uitgegeven. VOEDSELVERGIFTIGING TE HILVERSUM Zes personen werden ziek. Na een verJ aar dagspartijtje met een feesteiyken maaltyd heeft zich by de fa milie C. aan de 's-Gravenlandschelaan te Hilversum een ernstig geval van voedsel vergiftiging voorgedaan. Zes personen werden dusdanig ziek, dat een ontboden arts van drie hunner directe opneming ln het zleikenhuls noodzakelijk achtte. Vermoedeiyk is ondeugdeiyke bllkgroen- te de oorzaak dezer vergiftiging. De toestand der zes slachtoffers ls in middels vooruitgaande.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1